Rezultate de la 1 la 5 din 5
    Sara Oaspete

Implicit bebe de 6 luni nu vrea sa bea apa

buna! Am un bebe de aproape 6 luni, am inceput diversificarea de ceva timp, pana acum l-am alaptat numai la san. Problema este ca nu vrea sa bea apa sau nici un fel de ceai, se stramba foarte tare si sfarseste de cele mai multe ori prin a se ineca, eu ii dau cu lingurita ca din biberon am si mai putine sanse.
    Cum il pot "pacali" sa bea apa sau ceai? mi-e teama ca acum cand am inceput diversificarea sa nu se deshidrateze. multumesc anticipat pentru ajutor!

rebeca Oaspete

Implicit poate ia apa din altceva

Poate isi ia lichidele necesare din supa sau sucul de fructe.In plus,nu mai este vara,nici adultii nu mai beau lichide ca vara.

Oana Oaspete

Implicit

si noi am patit la fel, abia pe la 8 luni a acceptat sa bea si altceva decat lapte de la piept.
    Pe la 8 luni am ramas fara lapte si a inceput sa bea si apa dar doar din canita cu cioc, din sticla cu biberon nu vrea nici acum la 1 an si5 luni decat lapte.
    Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si incet incet o sa bea si apa, incearca din canitele cu cioc poate o sa ii placa, eu ii mai dau apa si in timp ce mananca, daca mananca pireu care e mai gros.

Veronica Oaspete

Implicit

Fi`mea are 4,2 ani si nici acum nu bea ceai traditional facut acasa ca vomita ... insa bea IceTea; apa nu a baut pana pe la 1 an, pana atunci sucurile de fructe la greu; iar acum doar apa minerala, stiu ca nu este bine cu Ice Tea
    Insa nu te stresa, nu se dezhidrateaza copiii asa usor si daca bebe inca papa lapte de la tine, nici nu are cum sa i lipseasca alt lichid !

Unregistered Oaspete

Implicit Re: bebe de 6 luni nu vrea sa bea apa

Nici bebele meu care acum are 10 luni nu a vrut sa mai bea ceai de la 5 luni, cand am inceput diversificarea. Am incercat tot felul de canute, cu lingurita, cu seringa dar cu apa. daca simtea ceai imi dadea peste mana. Si pana la urma bea tot dintr-o canita cu cioc foarte ieftina si simpla. Pe la 8 luni l-am convins sa mai bea ceai de fructe de la Humana din biberon, dar numai noapte, ziua il impinge. Si eu cand nu bea lichide si acum ii fac mancarurile mai lichide ca sa compensez lipsa de lichide. Cand ii gatesc la BabyCook ii pun si zeama ca sa iasa mai subtire piureul de legume cu carnita.

Subiecte Similare

1. Bebe de 4 luni se chinuie sa faca cacuta
    De Faghiura Madalina in forum Copii nostri
    Replici: 5
    Ultima replica: 16 sep 2013, 13:56
  2. Vand sac dormit bebe ORCHESTRA 0-6 LUNI
    De Lavinia27 in forum Anunturi, vanzari, cumparari
    Replici: 0
    Ultima replica: 03 iun 2013, 19:07
  3. Scaun verde la bebe de 3 luni
    De Susi in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 8