PDA

View Full Version : Ce folositi in colici?

Dana Gliga
08 dec 2009, 14:36
Ati auzit de niste picaturi Protectis probiotice pentru bebelusii cu colici?
Am auzit ca ar fi bune pentru colici..., pentru ca nu stiu ce sa ii mai fac Mariei mele care plange intr-una....:(

mimi
10 dec 2009, 18:32
Eu am folosit BONNISAN si am fost f. mulţumită. Adevărul este ca nici nu prea a avut fetiţa colici dar i-am dat preventiv cea mai mică doză pana la 4 luni.

alina.melinte
21 iun 2010, 14:57
Eu i-am dat Mirunei mele Infacol, se gaseste doar la Sensiblu si Dona. E bun si nu am avut probleme.

Marga
13 sep 2010, 20:08
Buna. Suna Marrga si am un bebe de 2 luni si 3 saptamani, ati putea sa-mi spuneti cand scapam de colici?

Helen
22 sep 2010, 14:39
Pentru colici se poate pune ceva cald pe burtica, si ca si adjuvant se pot folosi diferite picaturi din farmacie: Bonisan, SabSimplex, Infacol.

Raluca30
25 sep 2010, 10:24
Dupa ce am incercat "n" preparate de prin farmacii, am ajuns la ceai de chimen si anason, care pot sa spun ca si-au facut efectul cel mai bine.

Helen
28 sep 2010, 22:48
Ceaiul de chimen si anason il bei tu sau il dai la bebe?

alina.melinte
28 sep 2010, 23:54
Ceaiul de chimen si anason il bei tu sau il dai la bebe?
e pt bebe, si cel de fenicul e bun

elena25
29 sep 2010, 23:25
Noi am primit debridat pentru colici si mi se pare ca il ajuta mai mult decat bonisan.De ceai nu se pune vorba pentru ca il refuza.

Helen
02 oct 2010, 08:31
Da, si debridatul e bun. Eu personal am vazut o diferenta intre copiii mei, la unu a functionat Sab Simplex dar la al doilea parea ca nu are nici un efect, si Bonisanu am vazut ca il ajuta. Cat despre ceai, eu am baut ceai ce anason si fenicul sau uneori si chimen, pentru ca am citit ca se excreta in laptele matern. LUi bebe nu am vrut sa ii dau ceai in primele luni din viata, ca sa nu renunte la lapte, am preferat sa ii dau picaturile din farmacie sau sa beau eu ceaiul.

corynica
17 nov 2010, 18:12
Pentru colicii, i-am dat fetei mele Baby Drink si Colic Baby.

val_en_tina
19 mai 2011, 17:09
Eu ca si raluca tot la ceai am ajuns. Anason si fenicul. Beau atat eu cateva cani pe zi si ii dau si fetitei - 2 ligurite intre mese. Tot mai are colici, dar macar nu mai are crize de plans. Si parca scoate aerul mai usor.

dianacj
24 iul 2011, 17:52
buna, sunt disperataaaa....am o fetita de 4 saptamani si de 3 zile nu imi mai doarme ziua numai 2 ore...cred ca am dat si noi de colici.O alimentez la san de cate ori este nevoie cum o pun in patut cum plange, in brate e cuminte ca un ingeras...nu mai pot...nu imi mai simt spatele si mainile....mi se rupe sufletul cand vad cum se strange toata si trage niste vanturi de si ea se sperie....ii dau bonisan de la 2 saptamani ca sa previn colicile, oare nu isi mai face efectul sau abia acum am dat de colici? va rog daca a mai trecut cineva prin situatia mea sa imi raspunda.multumesc anticipat.
PS.Daca are temperatura 37.2 e febra?

Raluca30
24 iul 2011, 18:26
buna, sunt disperataaaa....am o fetita de 4 saptamani si de 3 zile nu imi mai doarme ziua numai 2 ore...cred ca am dat si noi de colici.O alimentez la san de cate ori este nevoie cum o pun in patut cum plange, in brate e cuminte ca un ingeras...nu mai pot...nu imi mai simt spatele si mainile....mi se rupe sufletul cand vad cum se strange toata si trage niste vanturi de si ea se sperie....ii dau bonisan de la 2 saptamani ca sa previn colicile, oare nu isi mai face efectul sau abia acum am dat de colici? va rog daca a mai trecut cineva prin situatia mea sa imi raspunda.multumesc anticipat.

Diana, la baietelul meu a mers f bine ceaiul de chimen si anason. Din pacate l-am descoperit tarziu, dupa ce incercasem "n" solutii. Cu fetita, in schimb, am scos-o la capat cu Gripe Baby Water. Depinde de la copil la copil. Pentru parinti este recomandata ....RABDAREA (stiiiu, e usor sa spui cand ai scapat :steagalb:). Temperatura aceasta de care spui nu e febra; eu stiam ca pana la 37.5 nu e niciun motiv de ingrijorare.

Mult succes si sa scapati de ticalosii de colici cat mai curand!

dianacj
25 iul 2011, 11:00
Da mersi o sa incerc si chimin, eu acuma ii fac ceai babycalm si nimic.....ce sti de DEBRIDAT?am vazut multe pareri pro si contra....oare vanturile pe care le trage is de la colici?nu e constipata pt ca bea numai laptele meu si mananc doar ce mi-a indicat medicul...multumesc anticipat

nectaria
25 iul 2011, 13:44
Eu ii dai INFACOL... ceai baby calm(nu prea il accepta), baby drink si Laricol( am cumparat astazi inca nu am incercat!)

Ariana
11 aug 2011, 15:14
Salut mamici, sa va zic si eu ce am incercat pana acum...
Bonisan, Espumisan, Colief - n-am observat nimic schimbat, asadar bani aruncati pe fereastra dar ce n-am face ca sa alinam bebelusii si sa ne odihnim si noi putin. O hranesc si eu la san, la cerere. Am destul lapte incat pana acum am pus si la congelator insa pitica opteaza sa suga putin si des.
Am ajuns la Debridat cu care parca am constatat o imbunatatire dar nu extraordinara iar acum suntem pe Infacol care pare ca merge cel mai bine, tot are reprize mai crunte de colici insa per ansamblu reuseste sa traga vanturi si se linisteste. problema este cand se chinuie si nu iasa nimic...dar parca Infacol'ul pana acum o ajuta cat de cat. Debridat i-am dat mai mult de 10 zile si am ales sa opresc administrarea cand am inceput sa-i dau Infacol, mi se par prea multe la un bebe mic, chiar daca pediatra a spus sa-i dau si Debridat.
Cu ceaiurile...am incercat Baby drink, Baby calm, Laricol...nimic. Acum am cumparat fenicol, poate ajuta la ceva. Ii mai dau ceai de musetel ca sa-i regleze tranzitul fiindca face kk foarte "dezordonat", In ultima saptamana a facut joia trecuta, luni si miercuri...azi nu ma astept sa faca, nu e constipata deloc(cand face e ca mustarul in cantitati care pun pampersul la grea incercare), pur si simplu nu face.
Cu colicile asteptam si noi varsta de 3luni jumatate.

Ariana
16 aug 2011, 13:45
Si inca ceva, eu folosesc cu succes acest "filmulet"-zgomotul uscatorului de par- de pe you-tube(8 ore de zgomot), in 90% din cazuri da rezultat excelent. In cateva secunde tace si apoi adoarme. Incercati! Trebuie sa dati sunetul mai tare, nu va temeti, le place la nebunie!
http://www.youtube.com/watch?v=JrSsNpt6458&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=JrSsNpt6458&feature=related)

bluesugar
21 aug 2011, 12:29
Si inca ceva, eu folosesc cu succes acest "filmulet"-zgomotul uscatorului de par- de pe you-tube(8 ore de zgomot), in 90% din cazuri da rezultat excelent. In cateva secunde tace si apoi adoarme. Incercati! Trebuie sa dati sunetul mai tare, nu va temeti, le place la nebunie!
http://www.youtube.com/watch?v=JrSsNpt6458&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=JrSsNpt6458&feature=related)

nu am mai auzit de filmuletul asta pana acum, nici nu stiam ca exista asa ceva
o sa incerc si eu sa vedem daca are vreun rezultat ca de cateva zile ne confruntam si noi cu colicii rau de tot......singurul lucru care l linisteste este ceaiul baby drink si tinutul pe burtica in timp ce mami sau tati se plimba cu el prin casa:greutati:

nectaria
22 aug 2011, 18:24
La mine a dat rezultat ceaiul LARICOL si INFACOLUL... nu mai are colici... foarte rar

daniela 2011
25 aug 2011, 15:18
Salut mamici, sa va zic si eu ce am incercat pana acum...
Bonisan, Espumisan, Colief - n-am observat nimic schimbat, asadar bani aruncati pe fereastra dar ce n-am face ca sa alinam bebelusii si sa ne odihnim si noi putin. O hranesc si eu la san, la cerere. Am destul lapte incat pana acum am pus si la congelator insa pitica opteaza sa suga putin si des.
Am ajuns la Debridat cu care parca am constatat o imbunatatire dar nu extraordinara iar acum suntem pe Infacol care pare ca merge cel mai bine, tot are reprize mai crunte de colici insa per ansamblu reuseste sa traga vanturi si se linisteste. problema este cand se chinuie si nu iasa nimic...dar parca Infacol'ul pana acum o ajuta cat de cat. Debridat i-am dat mai mult de 10 zile si am ales sa opresc administrarea cand am inceput sa-i dau Infacol, mi se par prea multe la un bebe mic, chiar daca pediatra a spus sa-i dau si Debridat.
Cu ceaiurile...am incercat Baby drink, Baby calm, Laricol...nimic. Acum am cumparat fenicol, poate ajuta la ceva. Ii mai dau ceai de musetel ca sa-i regleze tranzitul fiindca face kk foarte "dezordonat", In ultima saptamana a facut joia trecuta, luni si miercuri...azi nu ma astept sa faca, nu e constipata deloc(cand face e ca mustarul in cantitati care pun pampersul la grea incercare), pur si simplu nu face.
Cu colicile asteptam si noi varsta de 3luni jumatate.

E normal sa faca caca dezordonat avand in vedere ca o alaptezi la san...poate sa i lipseasca scaunul pana la 7 zile ...avand in vedere ca este ca mustarul este dovada ca papa bine si prin urmare si asimileaza bine:pup:

Andreea_S
28 aug 2011, 18:27

Ceai de chimen si anason - sa bei tu 2 - 3 cani pe zi - nu o sa mai aiba nici fetita colici ca se transmite in lapte

miky21
02 sep 2011, 10:56
eu de colici ii dau ceiut de la humana si gripe water baby si cate o data sab simplex.si cand mai avea colici puternici ii puneam scutece calde p burtica.

georgiana21
30 oct 2011, 10:44
eu am folosir bonisan si ceai baby drynk si am avut colici pana la o luna apoi au disparut si acum avem 3luni si nu mi a mai facut

evelinne
10 nov 2011, 00:47
Buna mamicilor!
Am si eu un bebelus de 1 luna si 1 zi si la fel ca voi, avem si noi probleme cu colicile! Face cateodata niste crize de plang si eu cu el, nu stiu ce sa ii mai fac!
Am incercat cu INFACOL, Colief, Water gripe (sau ceva de genul) ceai Happy drink, Debridat, ceai de chimen cu anason, baut de mine, acum ii dau si lui 2 lingurite pe zi...Azi am cautat SabSimplex dar se pare ca a disparut de pe piata!

chiriacadrian
10 nov 2011, 13:13
Buna mamicilor!
Am si eu un bebelus de 1 luna si 1 zi si la fel ca voi, avem si noi probleme cu colicile! Face cateodata niste crize de plang si eu cu el, nu stiu ce sa ii mai fac!
Am incercat cu INFACOL, Colief, Water gripe (sau ceva de genul) ceai Happy drink, Debridat, ceai de chimen cu anason, baut de mine, acum ii dau si lui 2 lingurite pe zi...Azi am cautat SabSimplex dar se pare ca a disparut de pe piata!

Evelinne, incearca Espumisan...e cam la fel ca si Sab Simplex-ul :ok: Primul are substanta activa simeticona, al doilea dimeticona.

evelinne
11 nov 2011, 17:16
De ieri am inceput sa-i dau Espumisan dar mi se pare ca il constipa, mai insist cu el totusi sa vedem cum ii merge!

Ariana
11 nov 2011, 18:07
La noi pana la urma n-a mers nimic incat sa nu mai aiba colici, ne-am obisnuit noi cu ele si am trecut de 3,5 luni...
Nu uitati de sunetul de la pagina a2-a(zgomotul uscatorului de par), face minuni!

georgiana21
11 nov 2011, 18:08
eu am folosit bonisan si nu am avut probleme,dar nici colicii nu ne-au tinut decat o luna

georgiana21
11 nov 2011, 18:09
Buna mamicilor!

incearca si bonisan

iulia ionel
12 nov 2011, 02:36
Fetelor,cele care nu alaptati ,cred ca ajuta mult si sticlutele cu care sunt hraniti bebeii...david a avut colici de la o luna si i-am dat la inceput sab simplex si nu am vazut nicio ameliorare,am mers la farmacie si am intrebat ce altceva sa folosesc si mi-au recomandat sticlutele de la Dr.Brown,le-am folosit si am continuat si cu sab simplex si de atunci nu am mai avut probleme

Mykaela
15 nov 2011, 14:28
Noua ne merge de minune cu Infacol. In rest le-am incercat pe toate si ultima data cand am fost la un medic pediatru privat mi-a spus sa continui cu Infacol, Debridat si Protectis. Si ne merge foarte bine, dar acum depinde si de la bebe la bebe.

magdalena
15 nov 2011, 14:58
Buna mamicilor!
la noi a mers cu espumisan dar si eu am consumat ceaiuri si am avut un regim (totul fiert):)

magdalena
15 nov 2011, 15:02
Fetelor,cele care nu alaptati ,cred ca ajuta mult si sticlutele cu care sunt hraniti bebeii...david a avut colici de la o luna si i-am dat la inceput sab simplex si nu am vazut nicio ameliorare,am mers la farmacie si am intrebat ce altceva sa folosesc si mi-au recomandat sticlutele de la Dr.Brown,le-am folosit si am continuat si cu sab simplex si de atunci nu am mai avut probleme
hmm la noi colici au inceput de la 4-5 zile :(si am folosit espumisan si pe la 1 luna si ceva parca nu mai avea noi am venit inapoi in italia iar eu am vazut ca nu mai are am zis ca nu ii mai cumpar alta sticluta de espumisan mama si cand sa terminat sticluta a mai durat vreo 2 zile si iau au inceput a trebuit sa imi trimita pachet din tara cu espumisan ca nu mai potoleam copilul cu toate regimurile pe care le-am tinut:)

deea8511
16 nov 2011, 12:17
Infacol...ff bun

teodora l.
16 nov 2011, 14:56
eu am folosit mai multe produse- bonisan, espumisan, sab s. ,gas. a mers colieful.

chiriacadrian
16 nov 2011, 17:47
Eu inca din maternitate i-am dat espumisan....apoi am luat ColiB de la Erbavita, Gripe Water, Protectis si acum am revenit la Espumisan.

ady_deea
25 sep 2012, 14:43
ohooo....am incercat de toate si fara nici un efect...timpul a fost solutia. de la unele vomita lapticul (Infacol, Espumisan), de la unele vomita numai cand simtea mirosul (Gripe Water), unele nu au avut nici un efect (Colief, ceai de chimen baut de el, ceai de chimen si anasons si fenicul baut de mine, am mai avut cateva produse pt colici dar nu le mai tin minte numele....toate au ajuns la gunoi din pacate :( )

mussete
09 oct 2012, 12:40
La mine Infacolul a linistit-o cat de cat si acum ca am trecut pe lapte praf Infacolul este f bun pentru crampe (deocamdata) si ii mai dau si ceai de Humana

camika
09 oct 2012, 12:50
Le-am incercat cam pe toate: Alinan, Bonisan, Infacol, sab simplex, Babycalm ceiutz, Colief, Debridat. Atentie ca espumisan, infacol si sab simplex au aceeasi subst activa, simeticona, daca e sa iei unul as spune ca sab simplex e mai ok. Niciunul nu a da roade decat 2-3 zile cand le-am inceput, cu exceptia coliefului, dar care fiind atat de scump, nu l-am putut administra la fiecare alaptare. Daca ar fi sa o iau de la inceput (acum avem 2 luni deja), as merge din start pe debridat+colief.

mussete
09 oct 2012, 14:23
Le-am incercat cam pe toate: Alinan, Bonisan, Infacol, sab simplex, Babycalm ceiutz, Colief, Debridat. Atentie ca espumisan, infacol si sab simplex au aceeasi subst activa, simeticona, daca e sa iei unul as spune ca sab simplex e mai ok. Niciunul nu a da roade decat 2-3 zile cand le-am inceput, cu exceptia coliefului, dar care fiind atat de scump, nu l-am putut administra la fiecare alaptare. Daca ar fi sa o iau de la inceput (acum avem 2 luni deja), as merge din start pe debridat+colief.

Am incercat si eu colief-ul dar mai bine ia mers cu Infacolul.

andr
29 oct 2012, 10:09
noi am folosit espumisan, baby drink, ceai de fenicul si anason ( pe asta il beam eu), pentru ca ii dadeam si lapte praf aveam tetine anticolici ( unele de la Tommee Tippee), aveam grija sa dea aerul afara dupa masa, il tinem lipit de burtica mea, cu burtica lui; prietena mea mai avea o metoda: punea un prosopel cald pe burtica bebelusului si il incalzea putin cu foenul; de la caldura si zgomot, bebe se linistea. sper sa fie de folos! :-)

Maria291
29 nov 2013, 15:57
Am inceput sa folosesc o pernuta umbluta cu samburi de struguri impotriva colicilor.