PDA

View Full Version : Mamici mai 2011

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 [197] 198 199 200

dana s.
05 iun 2011, 16:06
Monica, bebelusii hranii cu lapte formula tot pot avea scaun verde, depinde de lapte si tu ii mai dai si san. Daca nu miroase altfel decat in mod obisnuit, bebe se simte bine, nu face mai des decat de obicei eu zic ca e normal.

Sorina, nu e neaparat ca bebe sa vomite, uneori lapticul ajunge sus, alteori nu.
bebeii se arcuiesc de durere cand urca acidul gastric pe esofag.
Uneori se poate vedea cum bebe inghite lapticul care a inceput sa urce.

Din cauza ca sfincterele nu se "inchid" bine la varsta asta refluxul este extrem de des intalnit la bebelusi. Colicii pot fi si ei urmare a refluxului.
Diferenta dintre colici si reflux in general - colicii apar la 20-30 min. dupa ce bebe a papat. Refluxul se manifesta inca din timpul mesei (scuipa biberonul, lasa sanul, bebe e nervos si, desi ii este foame, nu papa bine).

In RO nu se da nimic impotriva refluxului si 90% din doctori zic doar ca sunt colici.
Daca bebe ia bine in greutate, nu trebuie sa va ingrijorati, tineti-i dupa masa in pozitie verticala (chiar si in scaunul de masina) si eventual puneti ceva sub saltea sa fie un pic inclinata. (nu culcati bebe pe perna in scopul asta).

Sanatate multa, bebelusi de mai (aprilie, iunie) sa scapati cat mai repede de dureri.
Lali se poate numi reflux la un bebe care nu vomita ci doar se mai arcuieste si de enerveaza in timp ce papa?aerul il da afara mai mereu cu unele exceptii..sau il da dupa 15 min.
Eu una nu stiu ce sa fac cu programul de masa al lui Educu,el ziua papa 60g la o ora jumate iar noapte cateodata 90 la o ora jumate-2..tu ce parere ai?

Lalira
05 iun 2011, 16:12
Dana, i-am scris mai sus Sorinei,
da, poate avea reflux si fara sa vomite.
Si cer des sa pape din cauza ca ei nu fac diferenta intre foame si durere, simplul fapt ca sug, ii face sa se simta mai bine.
Plus ca lapticul poate initial sa aline durerea, dar o data ce incepe sa se umple stomacelul, iar ii iau durerile.

Incearca si cand ii dai sa pape sa-l tii cu pacul mai sus, nu orizontal.

carolina
05 iun 2011, 16:18
Si bebeicul meu are leagan cu chestiute...muzica,lumina slaba,se leagana singur...si vrea sa stea numai in el.Nu cred ca e bine nici asa.Azi a dormit numai acolo.Cand adoarme, vreau sa-l pun in patut si se trezeste.Sper sa nu faca asa si la noapte.

dana s.
05 iun 2011, 16:48
Dana, i-am scris mai sus Sorinei,
da, poate avea reflux si fara sa vomite.
Si cer des sa pape din cauza ca ei nu fac diferenta intre foame si durere, simplul fapt ca sug, ii face sa se simta mai bine.
Plus ca lapticul poate initial sa aline durerea, dar o data ce incepe sa se umple stomacelul, iar ii iau durerile.

Incearca si cand ii dai sa pape sa-l tii cu pacul mai sus, nu orizontal.
Mersi mult Lali!:pup: asa ii dau de obicei il tin un pic cu capul mai sus astfel nu se mai ineaca asa des..
Eu cu el nu mai stiu exact cand cere papa ca e foarte flamand sau ca il doare..ideea e ca face asa urat cand vrea sa pape sa ne vedeti cum fugim dupa sticla in bucatarie repede repede sa-i facem lapticul altfel zic vecinii nostri ca il strangem de gat nu alta!!

alexandra13
05 iun 2011, 17:12
monica tie la cat timp tia vent certificatul dupa ce lai facut sau cum a fost ti la dat pe loc?maine ma duc si eu sa il fac si apoi merg la consulat sa ii fac actele ca in august mergem in tara

eutusibebe
05 iun 2011, 18:29
monica tie la cat timp tia vent certificatul dupa ce lai facut sau cum a fost ti la dat pe loc?maine ma duc si eu sa il fac si apoi merg la consulat sa ii fac actele ca in august mergem in tara

alex, certificatul ti se elibereaza pe loc
la noi a durat cam 10 minute toata procedura...mergeti acolo amandoi, ptr ac voi nu sunteti casatoriti inca si trebuie sa fie si tatal de fata sa isi dea acordul...e foarte simplu, nu ca in romania....o sa ti se dea un certificat gratuit, acre se numeste cert. scurt si apoi unul lung ptr acre platesti- dc vrei- 3.50 si e mai detaliat decat celalalt...apoi, dati cu subsemnatul si gata, aveti bebele inregistrat;)

O sa te rog mult sa intri sa imi zici si mie exact ce acte va cer la consulat ca si noi vrem sa dam o fuga mai incolo si sa stiu sa ma pregatesc din timp ptr ca stiu ca numai apostila de la Haga ar costa cam 600 lire...:(

eutusibebe
05 iun 2011, 18:33
Mona pupicei lui Darius cel scumpel si ce flacau mare se face :pup: sa fie sanatos si sa creasca mare si voinic!
Ceai bea Darius?eu am observat ca de cand ii dau chimen amestecat cu musetel face mai bine si mai usurel parca..doamne ajuta sa nu-l deochi!;)
Tu cum te simti?intri mai rarut?mami e cu tine banuiesc in continuare nu?cat mai sta?te pup

Sarut mana mult Danuta! Asemeni si lui Educu si tuturor bebeilor nostri!
Ceai nu prea bem, sincer, ca nu prea am avut de ce...nu pot sa zic ca are colici sa ne urcam pe pereti, e mult mai bine decata cum 2 saptamani. eu sunt bine, doamne ajuta si ma bucur...astept sa ajung la medic peste 2 saptamani sa vedem cum ne prezentam amandoi si poate are vesti bune si ptr mine (eu inca am ''butonul'' amortit ca mi s-a rupt si el la nastere si a fost cusut si e tare aiurea senzatia).
Da, amam e cu noi inca si dc ii place si se adapteaza aici o sa ramana definitiv :D:D:D.

Pupi multi unei familii frumoase!

dana s.
05 iun 2011, 18:49
Sarut mana mult Danuta! Asemeni si lui Educu si tuturor bebeilor nostri!
Ceai nu prea bem, sincer, ca nu prea am avut de ce...nu pot sa zic ca are colici sa ne urcam pe pereti, e mult mai bine decata cum 2 saptamani. eu sunt bine, doamne ajuta si ma bucur...astept sa ajung la medic peste 2 saptamani sa vedem cum ne prezentam amandoi si poate are vesti bune si ptr mine (eu inca am ''butonul'' amortit ca mi s-a rupt si el la nastere si a fost cusut si e tare aiurea senzatia).
Da, amam e cu noi inca si dc ii place si se adapteaza aici o sa ramana definitiv :D:D:D.

Pupi multi unei familii frumoase!
:tepupam: ceai de musetel poti sa incerci pt a iesi mai mult si mai usor la baie..incearca cateva zile.
Pfff ma strange in spate cand te aud ca zici de butonul amortit ca s-a rupt la nastere..e butonul la care ma gandesc eu oare?dar a ajuns ruptura pana acolo??Incep sa ma bucur ca am facut cezariana..
Sper sa fi-ti bine la control,iar daca papa Darius bine nu-ti fa griji ca sigur se face si el un elefantel :tepupam:
Cu mama e tare faza sa ramana definitiv :D la mine maxim 3 luni putem extinde viza..dupa aia procedurile sunt mult mai grele..asta e macar atat m-a ajutat cand a fost mai greu zic eu..

alexandra13
05 iun 2011, 19:09
alex, certificatul ti se elibereaza pe loc
la noi a durat cam 10 minute toata procedura...mergeti acolo amandoi, ptr ac voi nu sunteti casatoriti inca si trebuie sa fie si tatal de fata sa isi dea acordul...e foarte simplu, nu ca in romania....o sa ti se dea un certificat gratuit, acre se numeste cert. scurt si apoi unul lung ptr acre platesti- dc vrei- 3.50 si e mai detaliat decat celalalt...apoi, dati cu subsemnatul si gata, aveti bebele inregistrat;)

O sa te rog mult sa intri sa imi zici si mie exact ce acte va cer la consulat ca si noi vrem sa dam o fuga mai incolo si sa stiu sa ma pregatesc din timp ptr ca stiu ca numai apostila de la Haga ar costa cam 600 lire...:(

sigur ca da monica dar nu cred ca e 600 apostila poate 60 ca eu asa stiam din cate am auzit noi costa cam 200lire cu totul ca sa il duci in tara foaia de drum e 60 si in tara expira trebuie sa ii faci pasaport asa ca mai bine dai 100 si iti faci pasaportul aici si gata o sa iti zic tot ce ai nevoie si cat costa sper sa le facem repede am mai fost la consulat si am vorbim cu o fata care ii facea pasaport si a zis ca poti sa trimiti si actele prin posta pt apostil si te costa doar taxa de posta si apostila e pana 100lire

eutusibebe
05 iun 2011, 19:14
:tepupam: ceai de musetel poti sa incerci pt a iesi mai mult si mai usor la baie..incearca cateva zile.
Pfff ma strange in spate cand te aud ca zici de butonul amortit ca s-a rupt la nastere..e butonul la care ma gandesc eu oare?dar a ajuns ruptura pana acolo??Incep sa ma bucur ca am facut cezariana..
Sper sa fi-ti bine la control,iar daca papa Darius bine nu-ti fa griji ca sigur se face si el un elefantel :tepupam:
Cu mama e tare faza sa ramana definitiv :D la mine maxim 3 luni putem extinde viza..dupa aia procedurile sunt mult mai grele..asta e macar atat m-a ajutat cand a fost mai greu zic eu..

Hihi! Da, Danuta, butonul e butonul ''magic'':D...eu nu m-am rupt de la fofo la dos, ci doar fof s-a rupt pe toate partile:(...si asta ptr ca imbecilii nu mi-au rupt apa...eu l-am nascut pe Darius in sacul amniotic!!! Imagine that! Asta e, a trecut...dar si eu vreau cezariana la urmatorii 2:D:D:D da, cu mama e super...trebuie sa recunoastem ca dc nu ar fi ele am fi la spitalul de nebuni...cel putin unele dintre noi...asta e! Imi pare rau ca mamai tale ii trebuie viza...la noi e mult mai simplu...buletinul e suficient;)...o sa incerc sa ii dau ceai de musetel lui Darius...poti sa imi spui cat de concentrat sa il fac?
Pup

georgia
05 iun 2011, 19:51
si eu ii dau numai san dar kk lu maya e galben inchis nu verde

a inceput sa se constipe si nu stiu de la ce azi dim iam bagat un supozitor si imediat a afcut ff mult iar pana acum nu a mai facut decat pipi

georgia
05 iun 2011, 19:54
maine ma duc iar l apediatra sa vedem ce zice sper ca nu ma iar degeaba , ma duc la cantarit , la masurat
fetele care alapteaza voi cum aveti sanii tari sau moi
aimei sunt moi dar lapte este citeam undeva ca daca nu mai este laptele sanul este moale
trebuie sa vorbesc cu pediatra pe tema asta

dana s.
05 iun 2011, 19:59
Hihi! Da, Danuta, butonul e butonul ''magic'':D...eu nu m-am rupt de la fofo la dos, ci doar fof s-a rupt pe toate partile:(...si asta ptr ca imbecilii nu mi-au rupt apa...eu l-am nascut pe Darius in sacul amniotic!!! Imagine that! Asta e, a trecut...dar si eu vreau cezariana la urmatorii 2:D:D:D da, cu mama e super...trebuie sa recunoastem ca dc nu ar fi ele am fi la spitalul de nebuni...cel putin unele dintre noi...asta e! Imi pare rau ca mamai tale ii trebuie viza...la noi e mult mai simplu...buletinul e suficient;)...o sa incerc sa ii dau ceai de musetel lui Darius...poti sa imi spui cat de concentrat sa il fac?
Pup
Yoiii ce horror suna :( imi pare rau sper sa te refaci repede!
Oh daca nu era mama eu am zis ca mancam doar din oras si faceam dus la 3 zile :D
Ceai de musetel eu aici gasesc doar la pliculet si nu din ala natural natural,asa ca la o cescutza de ceai pun un pliculet din ala.
Sper sa functioneze!pupicei

happy
05 iun 2011, 20:06
georgia,pt ca ii dai numai san,maya poate sa aiba scaun si o data la 3-4 zile si nu inseamna ca e constipata.dupa ce i-ai bagat supozitorul a facut normal,nu? constaipata e daca face tare,precum cacarezele de oaie.nu o invata cu supozitorul ca apoi o sa faca greu singurica.a mea face la 2 zile muuuuult kk:D eu o data cand am crezut ca e constipata(nu facuse 1 zi:)) i-am dat ceai de musetel,asa mi-a zis dr,sa-i dau 20ml de 2 ori pe zi.eu am facut un plic de ecai la 100 ml de apa.
eu de cand am putin lapte am sanii moi,stii ca spuneam zilele trecute .inainte mi se intareau la 2 orer,se faceau pietroisi cu galme si trebuia sa ma mulg daca yasmi dormea.acum ii am moi incontinuu si lapte deloc,abia curge putin incolor:(

dana,mie mi-e greu si asa cu mama langa mine,imi imaginez cat de greu le e fetelor singure.azi m-am chinuit 3 ore sa intru sa-mi fac dus pt ca yasmi statea numai la mine in brate.a avut ea o toana si nu vroia la nimeni:D cum se linistea,ziceam gata,intru la baie si zici ca auzea ca imediat facea ochii mari si incepea sa zbiere:D

dana s.
05 iun 2011, 20:21
georgia,pt ca ii dai numai san,maya poate sa aiba scaun si o data la 3-4 zile si nu inseamna ca e constipata.dupa ce i-ai bagat supozitorul a facut normal,nu? constaipata e daca face tare,precum cacarezele de oaie.nu o invata cu supozitorul ca apoi o sa faca greu singurica.a mea face la 2 zile muuuuult kk:D eu o data cand am crezut ca e constipata(nu facuse 1 zi:)) i-am dat ceai de musetel,asa mi-a zis dr,sa-i dau 20ml de 2 ori pe zi.eu am facut un plic de ecai la 100 ml de apa.
eu de cand am putin lapte am sanii moi,stii ca spuneam zilele trecute .inainte mi se intareau la 2 orer,se faceau pietroisi cu galme si trebuia sa ma mulg daca yasmi dormea.acum ii am moi incontinuu si lapte deloc,abia curge putin incolor:(

dana,mie mi-e greu si asa cu mama langa mine,imi imaginez cat de greu le e fetelor singure.azi m-am chinuit 3 ore sa intru sa-mi fac dus pt ca yasmi statea numai la mine in brate.a avut ea o toana si nu vroia la nimeni:D cum se linistea,ziceam gata,intru la baie si zici ca auzea ca imediat facea ochii mari si incepea sa zbiere:D
Stiu figura :Dasa am patit si eu cand era mama ocupata cu bucataria sau dormea,in rest am noroc ca ea aici nu pleaca nicaieri fara noi :D
Am mai pus pozici la album sa vedeti ce figura de baietel am :)
La mine Educu nu face figuri ca e la mine la mami sau la sot doar ca daca nu-l tii cum vrea protesteaza,insa observ ca nu face diferenta ca sa se alinte ca nu vrea in brate la altcineva..oare e normal?o fi din cauza ca nu l-am alaptat??:plang:

alexandra13
05 iun 2011, 20:23
eu deja inebunesc aseara mia facut o criza de plans de plangeam si eu ca nu mai stiam ce sa ii facem 2 ore a plans asa am sunat la splital si a zis ca e normal astia sunt nebuni cu normalul lor ce as vrea si eu sa fie mama aici sa ma ajute ca nu mai pot asa si zi si noapte a facut saracul si cearcane ca nu poate dormi bine de durere si eu nu mai zis sangerez mereu si e rosu-rosu parca sunt la menstra ,sani ma dor si se intaresc cand nu papa 2ore si imi curg rau tzasneste din ei laptele ,se screme saracul si da vanturi ca un om mare ma si speri la ce fud mic are si se incordeaza si el si plange

dana s.
05 iun 2011, 20:24
Noi am iesit la plimbare,mergem la fratii sotului sa-i vizitam asa pe neanuntate :D surprise surprise :) ne auzim mai tarziu daca mai apuc sa intru!
Va pupicim

georgia
05 iun 2011, 21:11
irina dupa ce iam bagat supozitorul a facut in 10 min cat cred ca pentru o zi intreaga
eu cred ca sunt anormALA in maternitate aveam parca sanii mai tari acum sunt tot timpul flescaiti dar daca apas pe sfrac tasneste lapte totusi nu prea mi se pare normala ca vadca toata lumea ii are tari :(( ma gandesc ca daca mi se duce laptele morrrrr , maya suge adik ar sta numai cu tata si stiu ca dca bbee suge produce mai mult lapte

georgia
05 iun 2011, 21:13
dana plimbarica placuta
eu as face ceva dar am mai multe motive : sunt chiauna si obosita , sunt singuraaa si chiar daca as vrea sa fac ceva unde sa ma duc in afara de in parc cu maya
as vrea la padure la aer , un gratar am pofta
apropo cred ca mie acum mi se inatmpla toate cele : am pofte , azi am mancat juma de cozonac boromir :) ; plang cand vad la tv botezuri sau bebelusi

georgia
05 iun 2011, 21:15
dana educu este dulceee rau
am o intrebare cum le uscati parul ????? la mine in prosop nu i se usuca ca ia crescut si uneori il mai las asa putin ud

georgia
05 iun 2011, 21:23
am mai pus si eu pozee

happy
05 iun 2011, 21:58
Stiu figura :Dasa am patit si eu cand era mama ocupata cu bucataria sau dormea,in rest am noroc ca ea aici nu pleaca nicaieri fara noi :D
Am mai pus pozici la album sa vedeti ce figura de baietel am :)
La mine Educu nu face figuri ca e la mine la mami sau la sot doar ca daca nu-l tii cum vrea protesteaza,insa observ ca nu face diferenta ca sa se alinte ca nu vrea in brate la altcineva..oare e normal?o fi din cauza ca nu l-am alaptat??:plang:
ce scump e educu! pupicei multi de la iubi lui yasmi:D
sa stii ca e posibil sa nu faca diferenta din cauza ca nu l-ai alaptat,pt ca yasmi cum o iau in brate cauta sanul,ea cauta si la mama sila sot cand o iau ei in brate,dar plange imediat cand vede ca nu primeste.la mine chiar daca nu-i dau sanul imediat tot nu plange,dar sta cu capul pe sanul meu,cred ca simte mirosul de laptic,nu stiu...

plimbare placuta! pup

eu deja inebunesc aseara mia facut o criza de plans de plangeam si eu ca nu mai stiam ce sa ii facem 2 ore a plans asa am sunat la splital si a zis ca e normal astia sunt nebuni cu normalul lor ce as vrea si eu sa fie mama aici sa ma ajute ca nu mai pot asa si zi si noapte a facut saracul si cearcane ca nu poate dormi bine de durere si eu nu mai zis sangerez mereu si e rosu-rosu parca sunt la menstra ,sani ma dor si se intaresc cand nu papa 2ore si imi curg rau tzasneste din ei laptele ,se screme saracul si da vanturi ca un om mare ma si speri la ce fud mic are si se incordeaza si el si plange

alexandra,desii pare greu de crezut,e chiar normal cu plansul bebelusului.si a mea are reprize de 1-2 ore de plans si atunci nu o linisteste nimic:(
du-l la aer sau plimba-l astfel incat sa vada becul,a mea se linisteste cat de cat cand ramane cu ochii la bec,cand iese dinn"transa" o apuca iar,dar macar se mai relaxeaza putin.
incearca sa nu mai plangi pt ca ii transmiti starea ta si face mai rau.si eu faceam la fel,la inceput plangeam cu ea in brate de mila ei,dar mi-am dat seama ca nu rezolv nimic,din contra,o agitam mai rau.daca iti vine sa plangi da-i soytului bebele in brate si plangi in alta parte.ei sunt mici,dar simt tot,mai ales starile mamelor.
cu sangerarea nu stiu ce sa zic,eu nu am avut lohii abundente,la nastere normala am vz ca e mai abundent.intreaba si tu moasa.

irina dupa ce iam bagat supozitorul a facut in 10 min cat cred ca pentru o zi intreaga
eu cred ca sunt anormALA in maternitate aveam parca sanii mai tari acum sunt tot timpul flescaiti dar daca apas pe sfrac tasneste lapte totusi nu prea mi se pare normala ca vadca toata lumea ii are tari :(( ma gandesc ca daca mi se duce laptele morrrrr , maya suge adik ar sta numai cu tata si stiu ca dca bbee suge produce mai mult lapte
daca iti curge lapte ca s inainte nu ai de ce sa-ti faci griji.poate si din cauza ca maya suge des,sanii nu apuca sa se umple atat de mult incat sa se intareasca.

happy
05 iun 2011, 22:00
ce mare s-a facut maya!! e f dulce.mi se pare ca seamana cu tine:)
eu dupa baie ii pun caciulita in cap cam 30 minute si i se ususca parul.a mea nici nu are asa mult par si ii tot cade.mereu gasesc pe scutecul pe care doarme cu caputul.

georgia
05 iun 2011, 22:09
ms irina , esti prima persoana care imi zice ca seamana cu mine :D

georgia
05 iun 2011, 22:10
eu ma regtrag ma duc sa imi indrept parul daca apuc si apoi poate se trezeste maya sa ii fac baita ,
va pup fetelor o seara usoara si linistita si bebei sa fie ocrotiti fara dureri de colici

Lalira
05 iun 2011, 22:11

Stai linistita cu sanii ca e normal. Nu trebuie sa-i ai tari, laptele se produce si in timp ce papa bebe (ca doar nu sunt sanii bidoane in care se acumuleaza laptele).
primele saptamani sunt tari, din cauza ca organismul nu stie cat trebuie sa produca, dar in timp produce atata cat cere bebe. (aviz fetelor care le dau completare - o masa inlocuita cu lapte praf, este o masa in minus de lapte la san).
Uneori avem impresia ca bebe nu se satura, caci cere sa pape non stop si sanii sunt moi, E NORMAL si asta. Continuati sa alaptati, chiar si non stop si rezistati tentatiei de a-i da lapte praf, in cateva zile va veni lapticul atata cat vrea bebe.

Fiona
05 iun 2011, 22:13
Nu folositi feonul sa le uscati parul? Eu am crezut ca toata lumea asa face :)

happy
05 iun 2011, 22:16
somn linistit tie si mayeyi,georgia!

fiona,eu nu am folosit feonul,nici nu e nevoie la yasmi.30 min cu caciulita in cap si s-a uscat parul

happy
05 iun 2011, 22:17
ce face Ana? tu cum esti? ai reusit sa mai dormi azi ?

Fiona
05 iun 2011, 22:22
ce face Ana? tu cum esti? ai reusit sa mai dormi azi ?

Am avut o zi horror pana la 3 dupa-masa, de atunci doarme micuta, s-a trezit doar la papa...o banuiam de diaree a a facut putin lichid si verzui...dar de la pranz e ok :jongler: Poate am mancat eu ceva

happy
05 iun 2011, 22:29
Am avut o zi horror pana la 3 dupa-masa, de atunci doarme micuta, s-a trezit doar la papa...o banuiam de diaree a a facut putin lichid si verzui...dar de la pranz e ok :jongler: Poate am mancat eu ceva
da,cred ca ai mancat tu ceva,ca altfel nu cred ca are de la ce sa fie.bine ca nu a facut mult.
si a mea s-a matait toata ziua,dormea cate o juma de ora si se trezea.bine ca nu a mai vomitat.
de la 5 la 9 a dormit si am dormit si eu 2 ore in timpul asta.la 9 a papat,i-am facut baie si acum doarme.sper sa doarma bine in noaptea asta,ceea ce ii doresc si Anei.

mom2be
06 iun 2011, 00:03
Geo, scuze ca nu ti-am raspuns pana acum, dar am vazut ca a facut-o Alexandra [tr mine ;) Da, trebuie sa suni la Surgery la tine sa ceri un appointment cu GP-ul tau ptr check-up-ul de 6 saptamani si atat. Noi avem programare pe 16 iunie. \vroiam sa te mai intreb si eu ceva...voi aveti de gand sa mergetiu cu Ryan acasa de curand? I-ati apostilat certificatul de nastere? ati fost la consulat ptr foaia de drum?daca da, te rog mult sa imi dai si mie detalii, sa imi zici cat mai costa si ce documente v-a cerut la consulat. Iti multumesc frumos si ptr commenturi si nu pot decat sa zic ca Ryan e adorabil!!! a crescut frumos foc si seamana cu tine:D...imi pare rau ca trebuie sa iti suporti soacra:( eu nu ma pot plange ptr o am pe mama aici (thank god!) dar si dc era soacra era aproape acelasi lucru otr ca ma iubeste mult si ne intelegem tare bine...asa ca...te compatimesc...poate fugi cu Ryan intr-o zi de acasa si vi sa ne vizitezi...la cata gradina am...o sa credeti ca ne plimbam in Regents Park :D

Ubita sincer nu m am interesat inca de actele necesare pentru pasaport sau foaia de drum...caci noi daca am fost la Craciun si acum la botez ne vin apropiatii de acasa consider ca nu mai are rost sa mai mergem anul asta una la mana si doi la mana nici nu ne mai permitem...ca avem deja destula cheltuiala....ce te pot sfatui (acelashi lucru am sa fac si eu) e sa tragi un ochi pe site ul ambasadei Romaniei la Londra...ca sigur trebuie sa zica ceva legat de actele necesare pentru scoaterea din tara si cum se fac bineinteles....dar app de asta tu ce stii de pasaportul britanic al strumfului....sunt constienta ca nu va primi rezidentza ca nu avem nici unul din noi inca rezidenta dar e adevarat ca trebuie sa l tin aici 5 ani fara sa l scot din tara???...mi se pare cam exagerat...
Cat despre soacra...am scapat de ea chipurile...acum ma pot lauda si eu cu ajutorul mamei....care e sfant...sunt foarte multumita....
As veni cu mare drag la tine....dar consoarta mea baga ca migul all day every day....poate totushi in vara asta....o sa reusim sa ieshim din babilonul asta si de ce nu sa va facem o vizita....ar fi tare frumos....
Te pop!

mse
06 iun 2011, 00:13
salutare mamici si pitici ! ca de obicei, la ora la care intru eu presupun ca nu mai e nimeni pe aici :(

lali, mulumesc de raspuns ! si eu o tin cu capul putin mai sus cand o alaptez si poate d-asta pana acum nu a vomitat. eu insa nu inteleg cum reusiti sa-i tineti ridicati si sa-i bateti pe spatic dupa ce papa ca a mea adoarme la san si daca o ridic se trezeste ...

am capatat si noi un balansoar care doar se bataie si canta (oribila muzica!) dar nu e innebunita dupa el. sta maxim 2 minute si pa, incepe sa tipe... poate se va obisnui in el cu timpul

ieri am avut musafiri.multi. eram in cap si eu si ea asa ca astazi am recuperat amandoua ;)

irinaaaaaaa, am montat tarcul !!!! e chiar ok ;) in noaptea asta am pus-o sa doarma in el si vad ca pana acum nu a marait ( sa vedem ce facem peste noapte si daca rezist sa-i dau sa suga stand in fund ca sa o pot pune inapoi sau cedez cu nervii si o iau langa mine...)

vreau sa va intreb cat v-a costat "manopera" pt gaurile din urechi? joi merg cu ea la audiometrie si o sa-i faca si gauri pt cercei si nu stiu cat sa dau :(

happy
06 iun 2011, 00:36
salutare mamici si pitici ! ca de obicei, la ora la care intru eu presupun ca nu mai e nimeni pe aici :(

lali, mulumesc de raspuns ! si eu o tin cu capul putin mai sus cand o alaptez si poate d-asta pana acum nu a vomitat. eu insa nu inteleg cum reusiti sa-i tineti ridicati si sa-i bateti pe spatic dupa ce papa ca a mea adoarme la san si daca o ridic se trezeste ...

am capatat si noi un balansoar care doar se bataie si canta (oribila muzica!) dar nu e innebunita dupa el. sta maxim 2 minute si pa, incepe sa tipe... poate se va obisnui in el cu timpul

ieri am avut musafiri.multi. eram in cap si eu si ea asa ca astazi am recuperat amandoua ;)

irinaaaaaaa, am montat tarcul !!!! e chiar ok ;) in noaptea asta am pus-o sa doarma in el si vad ca pana acum nu a marait ( sa vedem ce facem peste noapte si daca rezist sa-i dau sa suga stand in fund ca sa o pot pune inapoi sau cedez cu nervii si o iau langa mine...)

vreau sa va intreb cat v-a costat "manopera" pt gaurile din urechi? joi merg cu ea la audiometrie si o sa-i faca si gauri pt cercei si nu stiu cat sa dau :(
am culcat-o si eu pe yasmi si vroiam sa bag si eu somn,dar am zis sa verific forumul inainte:D
sper sa reusesti s-o culci in patut.si ma bucur ca e ok:D
daca o tii mai mult pe tine sa ragaie nu adoarme? si a mea adoarme cand suge,mai ales cand sugea la tzatza ,se trezeste cand o ridic dar apoi o ia somnul la loc,cand o pun in pat o mai legan putin in brate sa fiu sigura ca e adormita bine si gata.
eu pt gauri in urechi am dat 30 lei.asa au dat toate fetele din salon.au intrebat cat costa si le-a zis asistenta sa dea si ele cat vor si atat au dat.intreaba si u,ca poate au un pret fix.imi ziceau fetele ca la municipal mai e o asistenta care da gauri si aia cre 50 lei,deci e pos sa aiba tariful fixat;)

ma bag la nani ca cine stie cat reusesc sa dorm in noaptea asta.somn linistit va doresc mamici,bebici si..Anca,vorba monicai:D
va pup!

happy
06 iun 2011, 00:38
uhhh acum am vazut ca e trecut de 12:00:)

La multi ani Yasmi a mea,Darius si Andrei!!! azi faceti o lunita! sa cresteti mari si sanatosi si sa ne umpleti inimile de bucurie! ce repede a trecut o luna:)

madline
06 iun 2011, 10:09
Neatza mamici, ce mai faceti??? Eu sunt inca ametrita si moarta de oboseala, au nascut anca si lore??

Cand ne mutam casuta?

babygeani
06 iun 2011, 11:25
buna mamicute!sunt disperata...poate ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.am nascut pe 31 mai o fetita scumpa foc.am ales sa o alaptez si lactatia a venit usor usor...in spital pt k mi se intarisera sanisori eram disperata si o infirmiera mi-a aratat cum sa ma mulg si sa desfumd canalele.knd am venit akas cu asta mik i-am dat doar 2 mese la san si gata s-a oprit lactatia.nu stiu ce sa fac...am inceput sa beau ceaiuri de chimen si anason de 2 zile, cate 3 cani pe zi, dar degeaba.am inceput sa-i dau completare lapte praf de la milupa(nu am stiu ce sa iau noapte la miezul noptii) si era rupta de foame micuta.yo ink o pun la san cate 15 min la fiekre si apoi completare cu lapte praf.pupicei si bebelusi sanatosi si mancaciosi

nico
06 iun 2011, 11:47
buna fetelor:)
Lore,felicitari pt bebelina:pup:...sa fie sanatoasa si voioasa!
merci.Irina,Monica sa ne traiasca puiutii:birthday:,sa fie sanatosi si sa ne bucuram de ei!
Geani,parerea mea este sa mai insisti...nu cred ca a disparut laptele brusc,bebele va desfunda cel mai bine canalele...e pacat sa pierzi lapticul.pune-o cat mai des,chiar daca nu are rabdare...important e sa apuce bine sanul.daca ii dai completare cu biberonul,va fi greu sa mai traga la san.si sa bei multe lichide...bafta:) si pupici printesei!
fetelor,la mine se intaresc sanii doar cand se apropie ora de masa.eu nu m-am muls deloc(doar la spital am incercat si prima zi acasa;))
mamici aveti niste pui dulci,dulci:pup:...as vrea sa pot da un pupic fiecaruia:)...am rasfoit un pic albumele;)

Fiona
06 iun 2011, 12:03
Ce s-a intamplat cu Anca? Ieri nu a intrat...eu cred ca a nascut. Marce, ai vreo veste? Daca nu, poate ii poti trimite un mesaj :confetti:
Cred ca am identificat problema ce a avut-o Ana ieri...de la niste cirese :(( ce le-a mancat maica-sa inconstienta :steagalb:

nico
06 iun 2011, 12:18
Ce s-a intamplat cu Anca? Ieri nu a intrat...eu cred ca a nascut. Marce, ai vreo veste? Daca nu, poate ii poti trimite un mesaj :confetti:
Cred ca am identificat problema ce a avut-o Ana ieri...de la niste cirese :(( ce le-a mancat maica-sa inconstienta :steagalb:
hmmmm...n-as fi sigura ca asta e cauza.tu nu mananci fructe deloc?eu ieri am mancat un bol(mic) de capsuni...zilnic mananc un mar sau un grepf...sau alt fruct.nu stiu ce sa zic.il mai doare si pe Andrei burtica...dar reusesc sa-l calmez:).eu ii dau infacol in continuare si uneori ceai BABY CALM.

Julieta80
06 iun 2011, 12:21
Buna fetele si La multi ani bebeilor care aniverseaza azi o luna! Ce repede a trecut timpul, mai ieri ne aniversam noi in fiecare saptamana si acum ii sarbatorim pe bebei!
Georgiana (din Londra) noi avem micutii de aceeasi varsta, spune-mi al tau ce greutate are acum (si cat a avut la nastere)? M-am uitat in albumul tau, e un scumpel si iti seamana leit!
Se pare ca la noi se transmit in continuare toate cele, suntem cam multicele care nu prea avem laptic: eu, Dana, Irina, Fiona, acum am citit si de Monica...
Pt Geani: nu-ti mai curge laptic deloc, ai incercat sa te mulgi? Bea lichide multe (cel putin 3 l pe zi), continua cu ceaiurile de lactatie si poti sa incerci Galactogil, multa lume il lauda - eu am incercat dar n-am reusit sa maresc productia, doar sa o mentin. Si evita stresul, supararea etc, stiu ca de la astea poate sa se opreasca lactatia brusc.
Vreau sa va intreb ceva, bebele meu a ramas cu buricul iesit in afara, mai e asa la vreuna din voi? O fi normal, se mai retrage pe parcurs?

madline
06 iun 2011, 12:24
buna fetelor
am o intrebare si eu in legatura cu buricutul.
La noi a cazut de 1 saptamana dar inca mai gasesc urme de sange uscat pe body cand o schimb, nu mult insa sunt ceva firisoare. Oricum si dupa cadere noi am continuat sa o stergem cu spirt si sa o dam cu pudra de baneocin ca inainte sa cada.
S-a mai intamplat cuiva?

nico, stai linistita, e normal sa mai sangereze buricutul.Si noua ni s-a intamplat, pur si simplu ii faci toaleta la baita, poti sa dai si cu apa la baita ca nu se intampla nimnic.Apoi curati cu spirt si pui baneocin.

dana s.
06 iun 2011, 13:04
Buna fetele mersi mult de comment-uri :floare:
Anca vad ca nu a mai intrat..eu nu cred ca a nascut,pt ca ea de obicei nu intra duminica,o mai asteptam :ok:
Cornelia eu am avut laptic dar n-am putut sa-l mai scot la pompa deoarece era gros si Educu nu a binevoit sa suga sa-mi desfunda canalele,asa ca am luat pastilute pt oprirea lapticului de frica sa nu fac vreo mastita ceva ca am stat vreo 2 sapt asa cu bebe si nu sugea si ma chinuiam si eu si el!uff
Ca sa nu mai zic sa am sanii moi si lasati si mor de ciuda ca nici n-am alaptat!!
Despre buricutz si al meu il are putin in afara dar nu e inestetic,acum nu stiu cat de afara e la voi..dar nu cred ca e bai,poti sa intrebi pediatrul sa vezi ce parere are.
Am vazut aseara ca dezbateti problema uscatului parului beblusilor!!:confused: what?? cu feonul??? nici nu cred ca e bine sa facem asa ceva!
Eu dupa baitza il streg bine cu prosopul,obisnuiesc sa folosesc 2 prosoape,dupe ce s-a udat primul il schimb si pun altul uscat dedesubt si dupa ce e inmbracat Educu deja are parul uscat!si al meu are perisor nu gluma!!Eu nu-i mai pun caciulitza sa nu-l invat prea sensibil ca doar e vara si e cald,dar evit usile si geamurile deschise vreo ora!cam atat!
Va pupicim!

Julieta80
06 iun 2011, 13:19
Dana, vroiam sa te intreb de clatite, am vazut ca ai scris ceva referitor la clatite nelipite de tigaie si umplute :) Gata, te-ai apucat? Zi-ne si noua mai multe, stii ca asa a ramas, sa ne povestim experientele, a fost ca prima oara? Eu sunt curioasa mai ales cand o sa faca clatite prima fata care a nascut natural, atunci e de vazut...

Julieta80
06 iun 2011, 13:22
Nici eu nu-l usuc cu feonul, il sterg cu prosopul, ii pun o caciulita pe cap si se usuca imediat, dupa o ora ii dau caciulita jos, inainte il lasam asa peste noapte acum nu cred ca mai e cazul ca e cald (in jur de 27 grade). Am inceput sa-l tin si eu in casa in maneca scurta si pantaloni scurti cu sosete, e ok? Voi cum ii tineti imbracati in casa?

nico
06 iun 2011, 13:27
Nici eu nu-l usuc cu feonul, il sterg cu prosopul, ii pun o caciulita pe cap si se usuca imediat, dupa o ora ii dau caciulita jos, inainte il lasam asa peste noapte acum nu cred ca mai e cazul ca e cald (in jur de 27 grade). Am inceput sa-l tin si eu in casa in maneca scurta si pantaloni scurti cu sosete, e ok? Voi cum ii tineti imbracati in casa?
eu acum il tin in body cu maneca scurta si fara sosete...mi se pare cald...26grade(uneori 26,5)si mai scadem noi la 25...

nico
06 iun 2011, 13:29
si noi ii punem caciulita jum.de ora dupa baita...se usuca perisorul dupa ce-l sterg cu prosopul:)

cristiana_bebe
06 iun 2011, 13:35
si noi ii punem caciulita jum.de ora dupa baita...se usuca perisorul dupa ce-l sterg cu prosopul:)

draga Nico, vezi ca sunt si niste prosopele de bumbac cu o gluga, pentru bebei. Nu mai zic nume de firma ca iar se iau astia de mine, dar le gasesti pe net. sunt unele din Spania foarte moi pentru ei si ia rolul caciulitei si nici nu-l strange pe capsor, mai ales acum ca e foarte cald i-ar veni mai bine.

nico
06 iun 2011, 13:43
draga Nico, vezi ca sunt si niste prosopele de bumbac cu o gluga, pentru bebei. Nu mai zic nume de firma ca iar se iau astia de mine, dar le gasesti pe net. sunt unele din Spania foarte moi pentru ei si ia rolul caciulitei si nici nu-l strange pe capsor, mai ales acum ca e foarte cald i-ar veni mai bine.
merci Cristiana:)...avem si noi,curand nu cred ca-i mai pun caciulita

Fiona
06 iun 2011, 13:46
hmmmm...n-as fi sigura ca asta e cauza.tu nu mananci fructe deloc?eu ieri am mancat un bol(mic) de capsuni...zilnic mananc un mar sau un grepf...sau alt fruct.nu stiu ce sa zic.il mai doare si pe Andrei burtica...dar reusesc sa-l calmez:).eu ii dau infacol in continuare si uneori ceai BABY CALM.

Mancam fructe inainte, dar de cand am nascut am cam taiat-o ca am stiut ca nu e bine pt lapte...

Buna fetele mersi mult de comment-uri :floare:
Anca vad ca nu a mai intrat..eu nu cred ca a nascut,pt ca ea de obicei nu intra duminica,o mai asteptam :ok:
Cornelia eu am avut laptic dar n-am putut sa-l mai scot la pompa deoarece era gros si Educu nu a binevoit sa suga sa-mi desfunda canalele,asa ca am luat pastilute pt oprirea lapticului de frica sa nu fac vreo mastita ceva ca am stat vreo 2 sapt asa cu bebe si nu sugea si ma chinuiam si eu si el!uff
Ca sa nu mai zic sa am sanii moi si lasati si mor de ciuda ca nici n-am alaptat!!
Despre buricutz si al meu il are putin in afara dar nu e inestetic,acum nu stiu cat de afara e la voi..dar nu cred ca e bai,poti sa intrebi pediatrul sa vezi ce parere are.
Am vazut aseara ca dezbateti problema uscatului parului beblusilor!!:confused: what?? cu feonul??? nici nu cred ca e bine sa facem asa ceva!
Eu dupa baitza il streg bine cu prosopul,obisnuiesc sa folosesc 2 prosoape,dupe ce s-a udat primul il schimb si pun altul uscat dedesubt si dupa ce e inmbracat Educu deja are parul uscat!si al meu are perisor nu gluma!!Eu nu-i mai pun caciulitza sa nu-l invat prea sensibil ca doar e vara si e cald,dar evit usile si geamurile deschise vreo ora!cam atat!
Va pupicim!

De ce sariti asa ca am zis de feon? :D Care-i problema? Noi avem par detul de mult, mi se pare mai sanatos asa decat sa stea cu caciula in cap.
Folosim feonul de la inceput si e totul ok. :ok: Evident la intensitate f mica si dfe la distanta...

nico
06 iun 2011, 14:02
Mancam fructe inainte, dar de cand am nascut am cam taiat-o ca am stiut ca nu e bine pt lapte...

De ce sariti asa ca am zis de feon? :D Care-i problema? Noi avem par detul de mult, mi se pare mai sanatos asa decat sa stea cu caciula in cap.
Folosim feonul de la inceput si e totul ok. :ok:
un inconvenient la feon ar fi ca deterioreaza,arde parul(la asta s-or fi referit fetele?),al bebeilor mai ales e foarte fin.evident asta ii cam cade si ii creste unul nou:D.eu nu folosesc nici pt parul meu feonul;)...e mai sanatos asa.dar e parerea mea...

dana s.
06 iun 2011, 14:15
Dana, vroiam sa te intreb de clatite, am vazut ca ai scris ceva referitor la clatite nelipite de tigaie si umplute :) Gata, te-ai apucat? Zi-ne si noua mai multe, stii ca asa a ramas, sa ne povestim experientele, a fost ca prima oara? Eu sunt curioasa mai ales cand o sa faca clatite prima fata care a nascut natural, atunci e de vazut...
Hehe da m-am apucat de "gatit" iar :yes: diferenta intre cele care au nascut natural si cele cu ceza e clar foarte mare!la noi ne mai inteapa una alta de la operatie dar n-as putea considera-o ca prima data :D pe cand la voi e foarte posibil!
A fost destul de amuzanta situatia,am incuiat usa ca ma gandeam doamne fereste poate ma trezesc cu mama ca bate la usa si da sa intre :D pe Educu l-am pus in patutul lui,ala mic tip balansoar ca n-aveam cum sa-l scot din camera dar oricum nu avea cum sa vada nik chiar de se trezea hahahah
A dormit dus, chiar radeam si ziceam ca ne lasa si pe noi un pic sa ne bucuram :D
Eu pot sa zic ca a fost chiar foarte frumos,neindemanatici un pic la inceput :D dar ne-am revenit imediat in forta!m-a mai intepat prin stanga parca la un moment dat dar n-am bagat de seama si sa stiti ca eu n-am folosit strategia cu intinsul pe spate sau stinsus luminii ci m-am simtit in largul meu :ok:
La noi cu Educu in stilul in care "doarme" noaptea cred ca la inceput va fi mai greu cu zbenguitul dar ne revenim noi la normal curand :D

nico
06 iun 2011, 14:20
Hehe da m-am apucat de "gatit" iar :yes: diferenta intre cele care au nascut natural si cele cu ceza e clar foarte mare!la noi ne mai inteapa una alta de la operatie dar n-as putea considera-o ca prima data :D pe cand la voi e foarte posibil!
A fost destul de amuzanta situatia,am incuiat usa ca ma gandeam doamne fereste poate ma trezesc cu mama ca bate la usa si da sa intre :D pe Educu l-am pus in patutul lui,ala mic tip balansoar ca n-aveam cum sa-l scot din camera dar oricum nu avea cum sa vada nik chiar de se trezea hahahah
A dormit dus, chiar radeam si ziceam ca ne lasa si pe noi un pic sa ne bucuram :D
Eu pot sa zic ca a fost chiar foarte frumos,neindemanatici un pic la inceput :D dar ne-am revenit imediat in forta!m-a mai intepat prin stanga parca la un moment dat dar n-am bagat de seama si sa stiti ca eu n-am folosit strategia cu intinsul pe spate sau stinsus luminii ci m-am simtit in largul meu :ok:
La noi cu Educu in stilul in care "doarme" noaptea cred ca la inceput va fi mai greu cu zbenguitul dar ne revenim noi la normal curand :D
BRAVO Daniela:ok:!ti-as zice sa arunci si la mine o clatita de pofta:))))))...dar in cazul asta nu merge,hahaha.mai avem si noi putin,putin...

dana s.
06 iun 2011, 14:20
Fiona eu am ramas foarte surpinsa la faza cu feonul pt ca nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa-l usuc cu feonul :D chiar m-i sa parut tare ciudat!acum nu zic doamne fereste ca faci rau copilului,dar ei chiar au perisorul asa fin si pielea capului subtirica,sa nu mai zic si oasele capului inca nu sunt sudate 100%..mie una mi-e frica sa il usuc pe cap!mai bine ii pun o caciulitza..parerea mea.

dana s.
06 iun 2011, 14:24
BRAVO Dana:ok:!ti-as zice sa arunci si la mine o clatita de pofta:))))))...dar in cazul asta nu merge,hahaha.mai avem si noi putin,putin...
:D putin putin haha m-ai amuzat teribil :D iti doresc "clatite" pufoase si nelipite de tigaie :D
Mersi de comment!:pup:

nico
06 iun 2011, 14:27
:D putin putin haha m-ai amuzat teribil :D iti doresc "clatite" pufoase si nelipite de tigaie :D
Mersi de comment!:pup:
merci:).o sa exersam...:Dmult
cu placere:pup:

georgia
06 iun 2011, 15:13
buna fetelor
lalira multumesc pentru ajutor
irina multumesc ptr commenturi
de uscat si eu tot caciulita dar mi se parea totusiu nu un uscat
eu in casa ii dau body cu maneca scurta si o las in cracii goi pun cateodaata soseta

ancaarslan
06 iun 2011, 15:46
Neata!

Nasuc, eu am 3 biberoane din plastic, de la nasi primite cadou si 2 am mai luat noi din sticla termorezistenta. Noi am dat pe cele 2 din sticla 100lei (include si tetina), cele din plastic am inteles ca sunt mai ieftine...cam 85lei. Dar te sfatuiesc sa iei din plastic pt ca cele din sticla sunt f grele si au gradatii numai din 25 in 25ml. Cele din plastic au gradatii din 5in 5ml si muuult mai usoare ;)
Irina, daca vrei sa intrerupi laptele si maine iti zice dr sa iei tot Dostinex, iti trimit eu pe curier cat iti trebuie. Sotul mi-a luat o cutie de 8 pastile care au costat 122lei :((. Tratamentul e doar de 2 zile, adica de 2 pastile....asa ca nu mai are sens sa dai si tu banii pe ele.
Cornelia, eu inteleg ce zici tu cu laptele...si ma doare sufletul ca trebuie sa fac asta...dar nu numai de cantitate ma plang ci ma dor sanii tare, sunt greoi, nu suport sutien (si am din acela special, lejer). Se poate ablacta si cum ai spus tu, treptat, dar ca sa fiu sigura ca nu mai ramane nimic lapte sa dau in ceva infectie...mastite sau mai stiu eu ce mai bine iau pastile si merg la sigur.
eu sint bine,n-am nici un gand de nascut acum ,sau asa ma simt ,maine mergem la monitorizare si o sa-i spun ca nu cred ca mai apuc 15 .M-am socat cat de mult ai dat pe biberoane ,si eu am luat de la dr.Brown's si am dat pe unul 46 ron,la fel are tot ce-i trebuie si tetine si chestia aia de curatat .pfuuuuuuuuuuuuuu ce preturi:steagalb:

Fiona
06 iun 2011, 15:57
eu sint bine,n-am nici un gand de nascut acum ,sau asa ma simt ,maine mergem la monitorizare si o sa-i spun ca nu cred ca mai apuc 15 .M-am socat cat de mult ai dat pe biberoane ,si eu am luat de la dr.Brown's si am dat pe unul 46 ron,la fel are tot ce-i trebuie si tetine si chestia aia de curatat .pfuuuuuuuuuuuuuu ce preturi:steagalb:

Ma bucur ca esti bine :pup:, dar si mai tare m-as fi bucurat sa ne dai marea veste :D
Noi am dat pe 2 buc 100lei, asta pt ca sunt din sticla...din plastic erau pe la 85lei..tot 2 buc. Includea pachetul si periuta mica, intr-adevar.

ancaarslan
06 iun 2011, 16:10
Neatza mamici, ce mai faceti??? Eu sunt inca ametrita si moarta de oboseala, au nascut anca si lore??

Cand ne mutam casuta?
eu acum mai citesc din urma dar mai pe sarite ,nu ma asteptati pe mine ,mutati-va pt ca vin acolo ,oricum citesc ,iar de sapt. viitoare voi veni in caliate de mamica .:ispita:

Marce
06 iun 2011, 16:12
Buna delicioaselor!

Lore, felicitari pt printesa! Ma bucur enorm ca ai avut o nastere usoara!
Cristina, bine ai venit acasa... important e ca ai trecut peste toate si acum sunteti bine! :pup: Nici la mine nu prea a avut efect epidurala... :(

Si eu eram ingrijorata de sanii mei... acum sunt mai moi decat la inceput si se intaresc cand se apropie momentul sa alaptez, dar nu atat de tare:) si nici nu mai curg nebuneste ca saptamana trecuta... nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu... Irisuca mananca bine, doarme la fel ca pana acum si ia in greutate... deja are 4.500g, v-am mai citit si pe voi si tind sa cred ca no pasa nada... ar fi un mare soc pt mine sa raman fara lapte... e al doilea lucru de care ma tem cel mai mult!!! Primul e sa nu se imbolnaveasca fii-mea de ceva... pfuai... sunt sonata rau!

Georgia, si eu aveam tendinta sa ii bag tzatza in gura mereu in spital cand plangea... a fost horror... plangea mai mereu si cum inca nu aveam lapte credeam ca ii este foame... de multe ori refuza sanul si imi venea sa urc pe pereti, credeam ca nu ii prieste, imi faceam tot felul de scenarii... Asta pana cand o asistenta m-a luminat si mi-a explicat ca un bebe nu matzaie numai knd ii e foame... poate il doare burtica, poate vrea atentie etc. Acum o cunosc pe fii-mea... cand se matzaie la san vrea sa faca kk sau sa ragaie si ii schimb pozitia si rezolvam problema:) Incearca si tu mai multe variante pana gasesti rezolvarea:)

Fetelor, aseara am pus-o pe Iris pt prima data pe burtica mea cu burtica in jos... si surpriza... isi tine capul ridicat!!!!!!! :)

Irina, si Iris mi scoate sunete noaptea, dar nu o bag in seama si doarme in continuare... cand vrea papa are stilul ei de a ma trezi, incepe sa planga, dar de fapt e mai mult o alintatura:) si stie ca vine sanul:)))) Incearca sa o lasi si singura si sa nu sari mereu cand matzaie, asta ca sa nu ai probleme mai tarziu:) :pup: Eu o las pe Iris singura in camera in timpul zilei... cu usa deschisa sa o aud cand miorlaie dupa san, si imi fac timp si pt mine:) Ma mai cert cu mama care are tendinta sa o legene cand o tine in brate sau o tine in brate excesiiiiiv... nu vreau sa o invat prost!:)

ancaarslan
06 iun 2011, 16:19
Ma bucur ca esti bine :pup:, dar si mai tare m-as fi bucurat sa ne dai marea veste :D
Noi am dat pe 2 buc 100lei, asta pt ca sunt din sticla...din plastic erau pe la 85lei..tot 2 buc. Includea pachetul si periuta mica, intr-adevar.
aaaaaaaaaa stai ca sint ametita ,n-am citit de 2 buc.da ,ai dat la fel ca mine ,eu am luat din plastic.,oricum mi se par cam futuriste biberoanele astea dar ma bucur ca sint bune,o sa le incercam si noi cred ca cel tarziu sapt. viitoare ,eu nu cred ca o sa am laptic pt ca am micsorarea de sani si am citit ca nu prea se mai poate alapta,dar nici pe Denisa n-am alaptat-o asa ca nu-mi fac griji.:steagalb:

ancaarslan
06 iun 2011, 16:23
Buna delicioaselor!

Lore, felicitari pt printesa! Ma bucur enorm ca ai avut o nastere usoara!
Cristina, bine ai venit acasa... important e ca ai trecut peste toate si acum sunteti bine! :pup: Nici la mine nu prea a avut efect epidurala... :(

Si eu eram ingrijorata de sanii mei... acum sunt mai moi decat la inceput si se intaresc cand se apropie momentul sa alaptez, dar nu atat de tare:) si nici nu mai curg nebuneste ca saptamana trecuta... nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu... Irisuca mananca bine, doarme la fel ca pana acum si ia in greutate... deja are 4.500g, v-am mai citit si pe voi si tind sa cred ca no pasa nada... ar fi un mare soc pt mine sa raman fara lapte... e al doilea lucru de care ma tem cel mai mult!!! Primul e sa nu se imbolnaveasca fii-mea de ceva... pfuai... sunt sonata rau!

Georgia, si eu aveam tendinta sa ii bag tzatza in gura mereu in spital cand plangea... a fost horror... plangea mai mereu si cum inca nu aveam lapte credeam ca ii este foame... de multe ori refuza sanul si imi venea sa urc pe pereti, credeam ca nu ii prieste, imi faceam tot felul de scenarii... Asta pana cand o asistenta m-a luminat si mi-a explicat ca un bebe nu matzaie numai knd ii e foame... poate il doare burtica, poate vrea atentie etc. Acum o cunosc pe fii-mea... cand se matzaie la san vrea sa faca kk sau sa ragaie si ii schimb pozitia si rezolvam problema:) Incearca si tu mai multe variante pana gasesti rezolvarea:)

Fetelor, aseara am pus-o pe Iris pt prima data pe burtica mea cu burtica in jos... si surpriza... isi tine capul ridicat!!!!!!! :)

Irina, si Iris mi scoate sunete noaptea, dar nu o bag in seama si doarme in continuare... cand vrea papa are stilul ei de a ma trezi, incepe sa planga, dar de fapt e mai mult o alintatura:) si stie ca vine sanul:)))) Incearca sa o lasi si singura si sa nu sari mereu cand matzaie, asta ca sa nu ai probleme mai tarziu:) :pup: Eu o las pe Iris singura in camera in timpul zilei... cu usa deschisa sa o aud cand miorlaie dupa san, si imi fac timp si pt mine:) Ma mai cert cu mama care are tendinta sa o legene cand o tine in brate sau o tine in brate excesiiiiiv... nu vreau sa o invat prost!:)
de ce te temi asa de tare ca n-o sa mai ai laptic?:barfa:

eutusibebe
06 iun 2011, 16:25
Salut mamici, bebei si...din nou...Anca!:D:D:D
Iriina, Yasmi, Nico, Andrei si Lui Darius al meu :multiani::multiani::multiani:!!! Sa cresteti mari si sanatosi si mamicile sa fie mereu fericite alaturi de voi!!! Irina si Nico, multumesc frumos de urari!
La fel doresc si tuturor celorlalte fete si bebeilor lor!;)

Lalira, multumesc frumos ptr parerea ta ;)...legat de mesele cu lapte praf ale bebeilor ai amre dreptate, insa decats a il mai vad cum urla de foame tot timpul (m-am asigurat ca orice altceva e in regula), timp de 2 saptamani, am zis ca trebuie sa fac ceva...pana si health visitor-ul m-a sfatuit sa fac asta daca productie proprie nu este...:( am ajuns acum la o singura masa pe zi la san...:(asta este!

Nici eu nnu ii usuc parul cu feohnul lui bebe ci pun caciulita o ora si gata...ca si Nico, evit uscarea parului meu cu el ptr ca nu imi place cum mi-l face...asta nu inseamna ca toti trebuie sa facem la fel ;)

Fiona am incercat sa iti trimit o cerere de prietenie acum cateva zile sa o vad si sa o laud si eu pe micuta Ana...se poate?:D
Eu am biberoane din sticla si asa mi-am dorit! Cu toata nebunia asta cu BPA-ul din biberoanele de plastic am zis ca daca pot evita ceva posibil daunator, am sa o fac...sunt extrem de multumita de ele si nu sunt deloc grele...ba chiar mai au si un design frumos. Sunt produse in Franta dar nu stiu daca am voia sa spun firma...oricum, le recomand 100%...pretul in ron este cam de 35-40 ron/bucata cu tot cu tetina si ce mai trebuie, ptr cele de 120ml si 45 ron ptr cele de 250ml ;)

Geo o sa ma uit pe site-ul ambasadei...am aici 2 prietene care au nascut anul trecut si stiu in mare la ce sa ma astept cu actele...AVIZ Alexandra- NU cred ca te costa numai 60lire apostila...info pe care v-am dat-o ieri o am de la aceste persoane care si-au scos anul trecut bebeii din UK si au platit fff mult ptr apostila...cat despre pasaport...what's that? Eu stiu asa: aici bebe nu priemste decat certificat de nastere, nu pasaport...ideea foii de drum (numai catre Romania) este ptr a-ti duce bebele acasa sa ii faci acolo pasaport. Asta in cazul nostru, ca nu avem ILR...abia dupa ce obtii ILR-ul te poti gandi la pasaport vbritanic ptr el (asta o au numai cetatetii britanici)...cat despre tinutul lor 5 ani ani fara sa fie scosi...e bullshit! e vorbim despre faptul ca bebe nu trebuie sa aibe o alta adresa/ resedinta decat cea la care este inregistrat la momentul nasterii (adica nu in alta tara; in alt oras din UK e ok, normal) ptr ca altfel se considera ca a trait pe alt teritoriu si nu mai indeplineste conditiile astora de sedere sau ceva de genul...oricum, atata timp cat bebe sta cu voi aici, e ok sa mergeti in vacanta in Ro, dar daca il duci acasa un an de exemplu si ii treci resedinta acolo, atunci nu va avea niciun drept in UK mai tarziu...ei vor fi considerati cetateni briatnici (alaturi de cetateni romani) dupa ce au indeplinit aceasta conditie...
Nici noi nu facem botezul in Ro, tocmai ptr ca e fff scump si vor veni aici nasii si familiile. Nu am hotarat inca data si nici nu am cautat o biserica ortodoxa (oricum stiu ca e in Londra) si poate ma ajuti cu info despre asta...de inchirierea unui restaurant...nici vorba...vom fi putini si cred ca o sa tragem un gratar asa, romaneste si gata! gradina avem, slava Domnului, asa ca nu vad de ce as arunca banii la restaurant, cand avem aceasta oportunitate ;)

Iar am scris cu duiumul...noroc ca s-a trezit piciul acum si trebuie sa ii dau sa pape...revin sa vorbim despre clatite...:D

ancaarslan
06 iun 2011, 16:30
Iriina, Yasmi, Nico, Andrei si Lui Darius al meu :multiani::multiani::multiani:!!! Sa cresteti mari si sanatosi si mamicile sa fie mereu fericite alaturi de voi!!! Irina si Nico, multumesc frumos de urari!

Lalira, multumesc frumos ptr parerea ta ;)...legat de mesele cu lapte praf ale bebeilor ai amre dreptate, insa decats a il mai vad cum urla de foame tot timpul (m-am asigurat ca orice altceva e in regula), timp de 2 saptamani, am zis ca trebuie sa fac ceva...pana si health visitor-ul m-a sfatuit sa fac asta daca productie proprie nu este...:( am ajuns acum la o singura masa pe zi la san...:(asta este!

Nici eu nnu ii usuc parul cu feohnul lui bebe ci pun caciulita o ora si gata...ca si Nico, evit uscarea parului meu cu el ptr ca nu imi place cum mi-l face...asta nu inseamna ca toti trebuie sa facem la fel ;)

Fiona am incercat sa iti trimit o cerere de prietenie acum cateva zile sa o vad si sa o laud si eu pe micuta Ana...se poate?:D
Eu am biberoane din sticla si asa mi-am dorit! Cu toata nebunia asta cu BPA-ul din biberoanele de plastic am zis ca daca pot evita ceva posibil daunator, am sa o fac...sunt extrem de multumita de ele si nu sunt deloc grele...ba chiar mai au si un design frumos. Sunt produse in Franta dar nu stiu daca am voia sa spun firma...oricum, le recomand 100%...pretul in ron este cam de 35-40 ron/bucata cu tot cu tetina si ce mai trebuie, ptr cele de 120ml si 45 ron ptr cele de 250ml ;)

Geo o sa ma uit pe site-ul ambasadei...am aici 2 prietene care au nascut anul trecut si stiu in mare la ce sa ma astept cu actele...AVIZ Alexandra- NU cred ca te costa numai 60lire apostila...info pe care v-am dat-o ieri o am de la aceste persoane care si-au scos anul trecut bebeii din UK si au platit fff mult ptr apostila...cat despre pasaport...what's that? Eu stiu asa: aici bebe nu priemste decat certificat de nastere, nu pasaport...ideea foii de drum (numai catre Romania) este ptr a-ti duce bebele acasa sa ii faci acolo pasaport. Asta in cazul nostru, ca nu avem ILR...abia dupa ce obtii ILR-ul te poti gandi la pasaport vbritanic ptr el (asta o au numai cetatetii britanici)...cat despre tinutul lor 5 ani ani fara sa fie scosi...e bullshit! e vorbim despre faptul ca bebe nu trebuie sa aibe o alta adresa/ resedinta decat cea la care este inregistrat la momentul nasterii (adica nu in alta tara; in alt oras din UK e ok, normal) ptr ca altfel se considera ca a trait pe alt teritoriu si nu mai indeplineste conditiile astora de sedere sau ceva de genul...oricum, atata timp cat bebe sta cu voi aici, e ok sa mergeti in vacanta in Ro, dar daca il duci acasa un an de exemplu si ii treci resedinta acolo, atunci nu va avea niciun drept in UK mai tarziu...ei vor fi considerati cetateni briatnici (alaturi de cetateni romani) dupa ce au indeplinit aceasta conditie...
Nici noi nu facem botezul in Ro, tocmai ptr ca e fff scump si vor veni aici nasii si familiile. Nu am hotarat inca data si nici nu am cautat o biserica ortodoxa (oricum stiu ca e in Londra) si poate ma ajuti cu info despre asta...de inchirierea unui restaurant...nici vorba...vom fi putini si cred ca o sa tragem un gratar asa, romaneste si gata! gradina avem, slava Domnului, asa ca nu vad de ce as arunca banii la restaurant, cand avem aceasta oportunitate ;)

Iar am scris cu duiumul...noroc ca s-a trezit piciul acum si trebuie sa ii dau sa pape...revin sa vorbim despre clatite...:D
esti o dulcica ,http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/images/icons/emoticon/pup.gif.Ma bucur ca iti amintesti si de mine.:pup::pup::pup:

ancaarslan
06 iun 2011, 16:32
;)

si pe biberoanele din plastic este mentionat ca nu au BPA.

Fiona
06 iun 2011, 16:34

Ti-am dat atunci accept, te rog verfica, mie imi psune ca suntem deja friends :pup:

Fiona
06 iun 2011, 16:35
;)
si pe biberoanele din plastic este mentionat ca nu au BPA.

Tu cum o sa usuci parul la bebe? :D...sa presupunem ca o sa fie cu par :)

ancaarslan
06 iun 2011, 16:44
normal ca iar m-ai facut sa rad ,sa presupunem si cred ca asa o sa fie ,eu imi amintesc ca pe Denisa o uscam cu feon-ul la optiunea aia putin mai rece nu ff fierbinte si acum cred ca o sa fac la fel ca in 1 min este parul uscat de la feon deci nu il tin ca la parul meu 20 min .Iar eu mereu ma usuc cu feonul si am parul ff frumos (asa zice lumea).Nu vad ce ar afecta asta pielea copilului sau parul .Mie imi este frica de curent si repet in doar 1-2 min se usuca parul.

ancaarslan
06 iun 2011, 16:45
Caciulita cu care sta bebe dupa baie nu se umezeste si ea de la parul ud?

Fiona
06 iun 2011, 17:18
Caciulita cu care sta bebe dupa baie nu se umezeste si ea de la parul ud?

Sper ca nu pe mine ma intrebi ;):D
Deci mai e cineva cu feonul. Si noi dam pe cel mai de jos nivel, si max 1min e uscat parul. Imi faceam griji ca sunt mama inconstienta :iartare:

alexandra13
06 iun 2011, 17:26
buna mamicii si burtica ,la multe lunite ingerasii ,monica eu ziceam de pasaport rom ca se poate face si aici nu are rost sa faci foaie de drum si in tara sa stai sa ii faci pasaport am facut si noi certificatul si o sa mergem si la consulat si o sa iti zic exact cat face dar sigur nu e 600 lire ca si in tara e pana in 2 mil ca am facut eu

Lalira
06 iun 2011, 17:49

Hai sa zic si eu cum ii ususc parul Evei.
App, nicicum.
Pana sa se incalzeasca afara ii punem caciulita pe vreo 10 minute.
dar de cand e cald, nu ii mai pun deloc, se ususca singur mai repede fara caciulita.

georgia
06 iun 2011, 17:56
cum ii imbracati acum afara?
eu spre exemplu iam dat azi un body subtire din bumbac cu maneca si o salopetica cu bretele subtire din bumbac si o palariuta ff subtire totusi mi sa parut mult dar inca mie frica sa o scot la maneca scurta
marce si maya cand sta pe burtica tine capul si ii placeeee este ff concentrata , ms de sfat

georgia
06 iun 2011, 17:58
la multin ani tuturor bebeilor care azi au facut ,o sapt , o luna...multe inainte

Lalira
06 iun 2011, 18:21
La noi azi sunt 26 grade, Eva a fost afara in body cu maneca scurta+rochita subtirica fara maneci si sosetute.

georgia
06 iun 2011, 18:31
aha..... da eu nu stiu cate grade au fost :( ... dar daca tu ai scoso asa cand o sa fie cald si aici o scot si eu la fel

mse
06 iun 2011, 20:48
hallo gagici

sa stiti ca citesc tot dar nu stiu cum se face ca nu prea mai reusesc sa si scriu...

eu cum inca nu am carut, nu m-am aventurat la plimbari prea lungi :( am o chestie de-o atarn pe umar dar mi-e cam incomod asa. azi am iesit pana la magazin cu ea si mandra s-a rtezit pusa pe tipete si asa m-a tinut pana am ajuns acasa ( unde evident am calmat-o cu sanul ). am imbracat-o cu un costumas d-ala cu maneca trei sferturi si cu sosete si cred ca si asa ii era cald

dana s.
06 iun 2011, 21:00
Am fost cu mama la salon sa se tunda si l-am luat si pe Educu in plimbare sa vada si el "gagici" :D eu l-am imbracat mai grosut ca era cam rece afara asa ca l-am aranjat cu un body cu maneca lunga si o salopeta mai grosuta asa gen catifea..si s-a simtit bine nu a transpirat deloc la spate ca eu asa il controlez,si l-am mai si acoperit cu o paturica de vara.
Bineinteles pe drum ne-a facut cantare si nu s-a potolit pana nu l-am luat in brate,la salon a tacut malc,iar a zis lumea ca e cel mai dulce si cel mai cuminte bebelus din lume :D pe drum spre casa iar mi-a cantat ca la un moment dat nu mai mergeam ci fugeam impingand carutul :D

georgia
06 iun 2011, 22:04
dana si sorina sunteti comice rau cum ati povestit plimbaricile
si eu de la un timp numai asa patesc, inainte ma bucuram ca imediat ce o scot nici bine nu ies din bloc si hop dpormea acum nimica plange intr-una

dana s.
06 iun 2011, 22:12
dana si sorina sunteti comice rau cum ati povestit plimbaricile
si eu de la un timp numai asa patesc, inainte ma bucuram ca imediat ce o scot nici bine nu ies din bloc si hop dpormea acum nimica plange intr-una
:D mie una uneori nici nu-mi vine sa mai ies..sau ma gandesc de 2 ori inainte!bine ca am gradina macar si nu tre sa ma duc prin parc sa-l scot la aer ca daca nu, cred ca iesea numai pe balcon Educu :D

Fiona
06 iun 2011, 22:52
Irina nu a intrat azi. A zis ca merge la pediatru. Sper sa fie totul ok :gravida:
Eu sunt la calculator, lucrez :D. Sotul doarme cu micuta :ok:

eutusibebe
06 iun 2011, 22:58
Fiona, multumesc! O sa verific acum din nou;)
Anca, normal ca ii amintesc si de tie, doar suntem o familie, nu?:*
Alexandra, eu nu stiu sa se poata face pasaport ROMANESC aici...daca asta ar fi fost cazul oare nu procedau la fel si prietenii mei la fel, in loc sa cheltuiasca 1000lire pe actele copilului??? iar eu nu vorbim ca un pasaport ar costa 600lire, ci apostila de la Haga...uite niste info despre aceasta:

24 mar. 2008 - 11925 vizualizari

Ce este apostilarea?

Apostilarea reprezinta o modalitate de simplificare a procedurii de recunoastere a documentelor emise de un stat de catre un alt stat fara a necesita supralegalizarea documentelor de catre consulatele tarilor in care este dorita recunoasterea. Apostilarea a devenit operationala in Romania o data cu aderarea la Conventia de la Haga din 1961.
Apostila este o stampila de forma patrata avand latura de 9 cm, identica in toate statele membre ale Conventiei de la Haga, care se aplica direct pe actul de legalizat. Indiferent de tara in care se aplica, stampilele sunt denumite Apostille - Convention de la Haye du 5 Octobre 1961.

La ce serveste apostilarea?

Apostila este necesara pentru recunoasterea internationala a documentelor...

deci asta foloseste la recunoasterea certificatului de nastere al lui bebe pe teritoriul Romaniei emis in UK...

mom2be
06 iun 2011, 23:15
Georgiana (din Londra) noi avem micutii de aceeasi varsta, spune-mi al tau ce greutate are acum (si cat a avut la nastere)? M-am uitat in albumul tau, e un scumpel si iti seamana leit!

Multumesc frumos....Ryan a avut 3.144kg la nastere iar la ultima vizita a moasei de lunea trecuta pusese exact 1 kg...eu nu am cantar acasa ca sa l cantaresc all day every day dar il simt la mana tot mai greu...probabil sa aiba la vreo 4.500 acum...pupici:pup:

alexandra13
06 iun 2011, 23:16
Fiona, multumesc! O sa verific acum din nou;)
Anca, normal ca ii amintesc si de tie, doar suntem o familie, nu?:*
Alexandra, eu nu stiu sa se poata face pasaport ROMANESC aici...daca asta ar fi fost cazul oare nu procedau la fel si prietenii mei la fel, in loc sa cheltuiasca 1000lire pe actele copilului??? iar eu nu vorbim ca un pasaport ar costa 600lire, ci apostila de la Haga...uite niste info despre aceasta:

24 mar. 2008 - 11925 vizualizari

Ce este apostilarea?

Apostilarea reprezinta o modalitate de simplificare a procedurii de recunoastere a documentelor emise de un stat de catre un alt stat fara a necesita supralegalizarea documentelor de catre consulatele tarilor in care este dorita recunoasterea. Apostilarea a devenit operationala in Romania o data cu aderarea la Conventia de la Haga din 1961.
Apostila este o stampila de forma patrata avand latura de 9 cm, identica in toate statele membre ale Conventiei de la Haga, care se aplica direct pe actul de legalizat. Indiferent de tara in care se aplica, stampilele sunt denumite Apostille - Convention de la Haye du 5 Octobre 1961.

La ce serveste apostilarea?

Apostila este necesara pentru recunoasterea internationala a documentelor...

deci asta foloseste la recunoasterea certificatului de nastere al lui bebe pe teritoriul Romaniei emis in UK...

monica stiu ce e apostila ca doar mia trebuit si mie la niste acte din tara ca sa fie recunoscute aici si cu pasaportul stiu sigur ca se poate face la consulat si costa in jur de 100lire ca doar am fost acolo si am stat o zi intreaga si am vz ca erea sala plina cu romani cu bebelusi le faceau pasapoarte ca sa mearga cu ei in tara pt botez si iti zis eu nu costa 600lire apostila sunt minciuni o sa iti zic exact suma cand o sa le termin de facut dar nu e 100lire si pt oameni mari se poate face pasaport doar buletinul nu il pot face ca am fost eu sa fac o procura pt mama mea ca sa imi faca buletinul credema ca sigur te.au mintit

Fiona
06 iun 2011, 23:34
Romaniaaa, trezeste-te !!! Ne-o iau londonezele inainte :D :soare:

mom2be
06 iun 2011, 23:42
geo o sa ma uit pe site-ul ambasadei...am aici 2 prietene care au nascut anul trecut si stiu in mare la ce sa ma astept cu actele...AVIZ Alexandra- NU cred ca te costa numai 60lire apostila...info pe care v-am dat-o ieri o am de la aceste persoane care si-au scos anul trecut bebeii din UK si au platit fff mult ptr apostila...cat despre pasaport...what's that? Eu stiu asa: aici bebe nu priemste decat certificat de nastere, nu pasaport...ideea foii de drum (numai catre Romania) este ptr a-ti duce bebele acasa sa ii faci acolo pasaport. Asta in cazul nostru, ca nu avem ILR...abia dupa ce obtii ILR-ul te poti gandi la pasaport vbritanic ptr el (asta o au numai cetatetii britanici)...cat despre tinutul lor 5 ani ani fara sa fie scosi...e bullshit! e vorbim despre faptul ca bebe nu trebuie sa aibe o alta adresa/ resedinta decat cea la care este inregistrat la momentul nasterii (adica nu in alta tara; in alt oras din UK e ok, normal) ptr ca altfel se considera ca a trait pe alt teritoriu si nu mai indeplineste conditiile astora de sedere sau ceva de genul...oricum, atata timp cat bebe sta cu voi aici, e ok sa mergeti in vacanta in Ro, dar daca il duci acasa un an de exemplu si ii treci resedinta acolo, atunci nu va avea niciun drept in UK mai tarziu...ei vor fi considerati cetateni briatnici (alaturi de cetateni romani) dupa ce au indeplinit aceasta conditie...

Monica eu am sunat la biserica din Holborn si dupa ce am vorbim cu cineva de la biserica (preot sigur nu era:D) am programat botezul pe data de 9 iulie...tot atunci mi au zis sa merg pentru molifta la 3 saptamani pentru aghiazma si la 6 saptamani pentru molifta propriu zisa....dupa care inca o data la botez...iar atunci se cere sapun lumanarea si inca ceva (nu mi vine in minte la momentul asta) nashii care trebuie sa fie cununati si donatii pentru biserica OF COURSE...
Vreau sa ti zic ca sunt oarecum dezamgaita de biserica si de organizare....cand am fost pentru aghiazma am asteptat 3 ore sa mi sfinteasca apa....asta pe langa cele 2 ore care le am facut pe drum....sa nu ti zic ca eram si cu bebe cu mine...imi venea sa ma urc pe pereti...si ca de obicei la biserica...ca la pub....lume intra lume iese...barfa si ochiade....in fine....oricum dupa ce termin nu ma mai duc degraba...
Cu actele pentru bebe am auzit tot felul de lucruri...trebuie sa ma interesez bine de ce si cum...oricum sar na de informatii:pup:

happy
06 iun 2011, 23:52
buna fetelor.
eu am avut o zi buna,dar o seara horror:(
am fost la pediatru,yasmi e bine,are reflux,exact cum a zis lali,asta e,prea multe nu pot sa fac,decat sa o tin mai mult la ragait.are 3700g si 52cm.a luat 1kg de la externare.dupa ce am plecat de la dr am fost in parc,a fost tare cumintica,la fel si azi noapte,tin sa precizez ca am tinut-o cam 45 min la ragait si n-a mai vomitat.ei bine.dupa ce am venit din parc am lasat-o cu mama si noi am plecat la niste prieteni in vizita.i-am spus mamei s-o tina mai mult la verticala dupa ce mananca sa nu mai vomite.dupa vreo 2 ore ma suna mama sa venim repede acasa ca nu se simte fata bine,vomita de o ora si plange,vomita cu jet a zis.nu stiu cum am zburat pana acasa,plangeam si tremuram,nu mai stiam de mine.yasmi plangea cand am ajuns si inca mai vomita:( am intrebat-o pe mama daca a tinut-o in sus dupa ce a mancat,cat ii zisesem eu si a zis ca n-a fost nevoie,ca a ragait intr-un minut.m-au apucat nervii,am inceput sa tip,nu ma mai controlam pt ca ea nu intelesese nimic din ce-i spusesem eu,ideea era s-o tina cat mai mult,chiar daca ragaie:(
am iesit afara,am plans o juma de ora si mi-am revenit.am intrat in casa,mama plangea,sotul o consola,asta dupa ce a incercat sa ma calmeze pe mine si nua reusit.mi-a parut rau ca am facut-o pe mama sa planga,s-a simtit vinovata:(
cu toate ca nua fost o problema grava,eu m-am speriat,la fel si ea.dar in nebunia mea nu mai realizam ca nu e nimic grav si ca s-a mai intamplat si o sa-i treaca,eu tot ii reprosam ca din cauza ei s-a intamplat:(
acum ne-a trecut,ne-am impacat,mi-am cerut scuze ca am tipat la ea si am invinovatit-o,si-a cerut si ea ca nu a facut cum i-am zis si gata:)
acum stau cu yasmi in brate sa o adorm:)

dana s.
07 iun 2011, 00:07
buna fetelor.
eu am avut o zi buna,dar o seara horror:(
am fost la pediatru,yasmi e bine,are reflux,exact cum a zis lali,asta e,prea multe nu pot sa fac,decat sa o tin mai mult la ragait.are 3700g si 52cm.a luat 1kg de la externare.dupa ce am plecat de la dr am fost in parc,a fost tare cumintica,la fel si azi noapte,tin sa precizez ca am tinut-o cam 45 min la ragait si n-a mai vomitat.ei bine.dupa ce am venit din parc am lasat-o cu mama si noi am plecat la niste prieteni in vizita.i-am spus mamei s-o tina mai mult la verticala dupa ce mananca sa nu mai vomite.dupa vreo 2 ore ma suna mama sa venim repede acasa ca nu se simte fata bine,vomita de o ora si plange,vomita cu jet a zis.nu stiu cum am zburat pana acasa,plangeam si tremuram,nu mai stiam de mine.yasmi plangea cand am ajuns si inca mai vomita:( am intrebat-o pe mama daca a tinut-o in sus dupa ce a mancat,cat ii zisesem eu si a zis ca n-a fost nevoie,ca a ragait intr-un minut.m-au apucat nervii,am inceput sa tip,nu ma mai controlam pt ca ea nu intelesese nimic din ce-i spusesem eu,ideea era s-o tina cat mai mult,chiar daca ragaie:(
am iesit afara,am plans o juma de ora si mi-am revenit.am intrat in casa,mama plangea,sotul o consola,asta dupa ce a incercat sa ma calmeze pe mine si nua reusit.mi-a parut rau ca am facut-o pe mama sa planga,s-a simtit vinovata:(
cu toate ca nua fost o problema grava,eu m-am speriat,la fel si ea.dar in nebunia mea nu mai realizam ca nu e nimic grav si ca s-a mai intamplat si o sa-i treaca,eu tot ii reprosam ca din cauza ei s-a intamplat:(
acum ne-a trecut,ne-am impacat,mi-am cerut scuze ca am tipat la ea si am invinovatit-o,si-a cerut si ea ca nu a facut cum i-am zis si gata:)
acum stau cu yasmi in brate sa o adorm:)
Off Irina imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asemenea situatie!!
Fi-i si tu un pic mai barbata in cazuri de genul pt ca de acum incepe distractia cu bebelinii,ba le cresc dintisorii,ba racesc,ba fac febra,ba plang de nu mai stii ce dumnezeu mai au..treb sa ne pastram calmul ca altfel mai tare ne facem rau..
In schimb ma bucur mult ca v-ati impacat si v-ati inteles ca a-ti gresi amandoua :)
Si eu ma iau de mami saraca doamne si imi pare rau dupa aia ma simt naspa tare!saracutza face numai ce-i zic eu de frica sa n-o cert!
Intr-o zi i-am zis sa faca carnea pe gratar si am avertizat-o sa fie fff bine facuta ca noua asa ne place si cand colo sa stma la masa pulpele erau aproape arse numai sa nu cumva sa-i zic ca nu-s facut calumea :D
Atunci ma bufnit si un ras dar mi-am cerut si iertare si incerc pe cat posibil sa-mi pastrez calmul pt ca si ea e mama si intelege perfect prin ce trecem si ce simtim!!
Pupicei lui Yasmi de la Educu :tepupam:

alexandra13
07 iun 2011, 00:17
geo o sa ma uit pe site-ul ambasadei...am aici 2 prietene care au nascut anul trecut si stiu in mare la ce sa ma astept cu actele...AVIZ Alexandra- NU cred ca te costa numai 60lire apostila...info pe care v-am dat-o ieri o am de la aceste persoane care si-au scos anul trecut bebeii din UK si au platit fff mult ptr apostila...cat despre pasaport...what's that? Eu stiu asa: aici bebe nu priemste decat certificat de nastere, nu pasaport...ideea foii de drum (numai catre Romania) este ptr a-ti duce bebele acasa sa ii faci acolo pasaport. Asta in cazul nostru, ca nu avem ILR...abia dupa ce obtii ILR-ul te poti gandi la pasaport vbritanic ptr el (asta o au numai cetatetii britanici)...cat despre tinutul lor 5 ani ani fara sa fie scosi...e bullshit! e vorbim despre faptul ca bebe nu trebuie sa aibe o alta adresa/ resedinta decat cea la care este inregistrat la momentul nasterii (adica nu in alta tara; in alt oras din UK e ok, normal) ptr ca altfel se considera ca a trait pe alt teritoriu si nu mai indeplineste conditiile astora de sedere sau ceva de genul...oricum, atata timp cat bebe sta cu voi aici, e ok sa mergeti in vacanta in Ro, dar daca il duci acasa un an de exemplu si ii treci resedinta acolo, atunci nu va avea niciun drept in UK mai tarziu...ei vor fi considerati cetateni briatnici (alaturi de cetateni romani) dupa ce au indeplinit aceasta conditie...

Monica eu am sunat la biserica din Holborn si dupa ce am vorbim cu cineva de la biserica (preot sigur nu era:D) am programat botezul pe data de 9 iulie...tot atunci mi au zis sa merg pentru molifta la 3 saptamani pentru aghiazma si la 6 saptamani pentru molifta propriu zisa....dupa care inca o data la botez...iar atunci se cere sapun lumanarea si inca ceva (nu mi vine in minte la momentul asta) nashii care trebuie sa fie cununati si donatii pentru biserica OF COURSE...
Vreau sa ti zic ca sunt oarecum dezamgaita de biserica si de organizare....cand am fost pentru aghiazma am asteptat 3 ore sa mi sfinteasca apa....asta pe langa cele 2 ore care le am facut pe drum....sa nu ti zic ca eram si cu bebe cu mine...imi venea sa ma urc pe pereti...si ca de obicei la biserica...ca la pub....lume intra lume iese...barfa si ochiade....in fine....oricum dupa ce termin nu ma mai duc degraba...
Cu actele pentru bebe am auzit tot felul de lucruri...trebuie sa ma interesez bine de ce si cum...oricum sar na de informatii:pup:

How to Apply (http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver/legal-services/Legalisation/030-Links/010-How-to-apply/) uite georgiana cat costa apostila,30lire pt fiecare pagina apostilata nu stiu cine a apostilat cu 600lire.

happy
07 iun 2011, 00:18
fiona,in legatura cu laptele meu,a zis dr sa nu opresc deocamdata pt ca nu ma chinui f mult,atat cat am sa i-l pun in biberonul cu lapte praf si astfel pt ca ea nu mai suge o sa-mi dispara de tot.

happy
07 iun 2011, 00:23
Off Irina imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asemenea situatie!!
Fi-i si tu un pic mai barbata in cazuri de genul pt ca de acum incepe distractia cu bebelinii,ba le cresc dintisorii,ba racesc,ba fac febra,ba plang de nu mai stii ce dumnezeu mai au..treb sa ne pastram calmul ca altfel mai tare ne facem rau..
In schimb ma bucur mult ca v-ati impacat si v-ati inteles ca a-ti gresi amandoua :)
Si eu ma iau de mami saraca doamne si imi pare rau dupa aia ma simt naspa tare!saracutza face numai ce-i zic eu de frica sa n-o cert!
Intr-o zi i-am zis sa faca carnea pe gratar si am avertizat-o sa fie fff bine facuta ca noua asa ne place si cand colo sa stma la masa pulpele erau aproape arse numai sa nu cumva sa-i zic ca nu-s facut calumea :D
Atunci ma bufnit si un ras dar mi-am cerut si iertare si incerc pe cat posibil sa-mi pastrez calmul pt ca si ea e mama si intelege perfect prin ce trecem si ce simtim!!
Pupicei lui Yasmi de la Educu :tepupam:
ai dreptate,ma pierd prea repede cu firea.poate cu cat va trece mai mult timp si ne v-om obisnui mai mult eu cu yasmi nu v-oi mai fi asa sperioasa.

m-ai facut sa rad cu mama ta care a ars carnea:D

pupicei lui educu de la yasmi:*

el cum se mai simte? e vreo ameliorare cu noul tratament pt colici?

mse
07 iun 2011, 07:36
neata!

irina imi pare rau ca te-ai speriat :(

ce bine e de voi ca aveti mamele aproape sa va ajute ! e tare greu sa fi singura cu bebe 24/24 ...

carolina
07 iun 2011, 08:19
fetelor am incurcat-o!Dupa ce am terminat cu furia laptelui...mulgeam cate 6-700 ml de lapte cu care nu aveam ce face...acum abia am pt el.Se chinuie sa suga si plange ca nu-i curge...suge 5 min,sta 15 apoi iar 5 min.m-am muls sa-i dau la biberon si abia am reusit sa strang 120ml.Ma gandesc sa iau si o cutie de lapte praf sa o am in casa in cazul in care ma trezesc ca nu mai am lapte sa-l satur.Ce lapte praf folositi voi?Humana,milumil,aptamil?Am incercat sa citesc din urma sa vad ce ati scris dar nu am gasit.Multumesc!

Julieta80
07 iun 2011, 08:34
Neata fetele!
Irina imi pare rau ca ai pb cu Yasmi dar a luat tare bine in greutate. Eu n-am nici una din pb pe care le aveti voi, colici, plans, rasfat, tinut in brate, ragait etc (bine, doar asa moderat) dar al meu nu a luat decat max 300 g fata de greutatea de la nastere (plus recuperarea scaderii fiziologice dar aia nu se pune). Ma intrebam oare cum e corect sa fie cantarit copilul? Pt ca daca a mancat 100 ml automat creste si la cantar pana face el pipi, kk, nu? De ex aseara l-am cantarit inainte de masa, cu pampers avea 3,44 kg, cand ma uit, facuse kk, l-am cantarit fara si avea 3,34 kg. In schimb a crescut multicel in lungime, are in jur de 54 cm, nu stiu daca l-am masurat cum trebuie, maine vine pediatra ca facem o luna si vedem atunci la momentul adevarului, lungime, greutate.

Julieta80
07 iun 2011, 08:38
Carolina, eu folosesc Nan 1 si pare sa-i mearga mai bine, a inceput sa ia in greutate de cand i-am schimbat laptele, nu stiu daca a fost doar o coincidenta sau nu. Mai este bun si Milumil, vad ca folosesc fetele.
Fiona si Alexutza, La multi ani pt bebeii vostri care fac o luna!!! Oare ce mai face Alexutza, nu a mai intrat? Am vazut ca a nascut prin cezariana, stiu ca ea vroia natural, s-a intamplat ceva? Ca eu am pierdut firul in perioada aia.

Fiona
07 iun 2011, 08:42
Carolina, eu folosesc NAN. Sunt multumita. Milupa iar e o varianta buna. Ce zici tu de laptele tau mi se pare f ciudat. ..:(
Sorina, te inteleg perfect ca si eu sunt singura. Poate la tine e simai greu ca il ai si pe Mihai :D

Fiona
07 iun 2011, 08:56
Mersi Cornelia! :pup:. Intotdeauna esti pe faza cu aniversarile!
Ana are 3,65kg goala, dupa kk, si 3,78kg cu pampers si cu body. Asta inseamna ca a luat 500 gr, sau 900gr dupa scaderea de 400...Nu a luat mult in greutate dar sunt multumita pt ca ea a tot scazut 10 zile dupa nastere si practic cele 900 gr sunt acumulate in 20 de zile. O sa vad ce zice si pediatra. Al tau cat papa pe zi in total? Noi cam 550-600 ml. De cantarit eu o cantaresc dupa kk...Ca e vezica plina sau nu...ia e +/-50gr.

carolina
07 iun 2011, 08:58
Multumesc pt informatii!Am fost fff streasata,am plans mult.Mi-a fost greu dupa ce am nascut...nu am putut sa stau in fund de durere 12 zile,am facut furaia laptelui,am avut de invatat pt 3 examene,medicul de fam nu-mi da concediu pt ca sunt in greva,am fost constipata...niste dureri de am crezut ca am nascut a doua oara sau mai rau,ametesc,sunt f obosita,nu am pofta de manacare,si ranile de pe san m-au durut tot timpul...nu mai pot.Poate sunt alintata,poate e depresie...nu stiu dar de la atata plans si stres cred ca mi-a pierit laptele.Eu sunt o fire pesimista si acum ma gandesc ca mai lipseste sa faca copilul colici...Acum doarme cred ca 20 ore pe zi .El e fff cumintel si il iubesc nespus de mult.Pupici voua si bebelusilor.

Fiona
07 iun 2011, 09:01
Cornelia, ce ai folosit inainte de Nan?

Julieta80
07 iun 2011, 09:06
Fiona, al meu papa cam 450-500 ml pe zi, mda de aici vine diferenta, se pare ca inca suntem in urma cu portia de papa. El papa cam 80-100 ml la o masa, 5 mese pe zi.
Carolina, imi pare rau ca ai si acum pb, dupa ce ai avut si toata sarcina. Hai ca mai e putin si trece, trec si examenele, si taietura si o sa fie totul bine. Pana la urma si cu lapticul, ii dai cat ai tu, poate iti revine lactatia dupa ce treci de perioada asta, cu ceaiuri de lactatie si odihna. Bine ca e cuminte Dutu si sanatos!
Pupici!

Julieta80
07 iun 2011, 09:06
Cornelia, ce ai folosit inainte de Nan?

Hipp, asta i-au dat la maternitate si am continuat si acasa.

carolina
07 iun 2011, 09:15
Multumesc Cornelia!Au trecut examenele,am luat note f bune,mi-a trecut toate cat de cat dar in urma stresului s-a intamplat sa nu mai am lapte destul.Sper sa rezolv si cu concediul iar cu ceiut de chimen si anason sa rezolv problema lapticului.Acum cu greu ma mulg 120 ml si ii dau sa pape.Se satura ca apoi Dutu doarme 3-4 ore.Daca il las pe el sa suga,suge 5 min si apoi plange,plang si ma zbat si eu...poate e mai bine sa ma mulg eu.Stiu ca tb sa golesti sanii dupa fiecare masa ca sa ai mai mult lapte.Sper din suflet ca procedez cum e mai bine pt puiutul meu Dutu.

Julieta80
07 iun 2011, 09:21
Carolina, deja papa 120 ml la o masa baietelul tau? Daca te mulgi atat de fiecare data cred ca e suficient, poate lapticul se regleaza in functie de nevoi, zici ca inainte aruncai 6-700 ml, deci aia erau in plus.

Marce
07 iun 2011, 09:56
Neata delicioaselor! :pup: :pup:

Noi suntem ok in general... doar eu mai melancolica, m-a apucat dorul de Romania... de fapt de prieteni si de ce-a fost odata:( uuuffff vreau si la Scorpions:(((

Marce
07 iun 2011, 10:05
Mamici de fetite... printesele voastre au sanii tari? Irisuca are parca sanisori, se evidentiaza si sunt tari... e normal?

Marce
07 iun 2011, 10:06
Imi pare tare rau fetelor ca treceti prin colici, furia laptelui si alte alea... :( cand va citesc ma intristez instantaneu... sper sa treaca toate si sa reveniti la normal:pup:

Fiona
07 iun 2011, 10:10
Marce, la noi nu e asa la sani, dar micuta ta are 1kg mai mult...poate din cauza asta :). Ieri a concertat Sting la Bucuresti...taaaare as fi vrut sa fi putut merge :(((

Marce
07 iun 2011, 10:12
Marce, la noi nu e asa la sani, dar micuta ta are 1kg mai mult...poate din cauza asta :). Ieri a concertat Sting la Bucuresti...taaaare as fi vrut sa fi putut merge :(((
Sa fie oare asta?
oooffff...da... si Sting si Roxette:(((( mi-e dor de studentie

Fiona
07 iun 2011, 10:57
Cornelia, bebe trebuie sa manance intre 150-180ml/kg corp. Deci la tine intre 510 si 600. Incearca sa ii mai introduci o masa, 5 sunt putin. A mea baga 6-7/zi. Mai mult de 100ml nu cred ca reusesti sa ii dai, deci singura sansa e sa suplimentezi mesele.
Marce, dc tu esti melancolica dupa anii studentiei, ce sa zica baba la 30 de ani? :D

Sonya
07 iun 2011, 11:32
Buna dmineata, dragele mele!
Am prins si eu un pic de timp liber, ca papusha mea doarme, si am mai citit din urma...dar din pacate nu reusesc sa mai si scriu cum o faceam inainte.
Sunteti niste norocoase cele care aveti mamicile langa voi...ca e greu cu bebe singura, dar ne descurcam. Intr-o saptamana evadam si noi la tara la bunici, ca in oras nu se mai poate sta.
Am o intrebare. Ca eu hranesc bebelina doar cu san si habar nu am ce cantitate mananca acum. Cand am sanii plini se satura in 5 min..alte ori suge cate 10,15 sau 20 de minute...dar as vre asa stiu cam cati ml ii dati sau i-ati dat bebeului la 3 sapt?
Multumesc!
VA PUP! Sa aveti o zi uroasa!!!

carolina
07 iun 2011, 11:33
Da...e mancacios...papa 115-120 ml la o masa.Are azi 2 sapt.

nico
07 iun 2011, 12:08
'neata fetelor:)
Carolina,bebe trage mai bine decat te mulgi tu...parerea mea e sa nu-ti mai golesti sanii,cantitatea se regleaza in functie de cerere.daca doarme si ia in greutate inseamna ca se satura.
Marce,e normal sa aiba sanishorii tari,e hormonal...se regleaza in timp.l-a controlat si pe Andrei dr si abia acum i s-au "inmuiat".pupici Irisucai
a fost si la noi pediatra azi:)...suntem bine,puiul ia f bine in greutate...are 4800g si 56cm(de la 52).aseara a avut episod de colici-reflux...cu greu s-a potolit micutul.trebuie sa-l tin mai mult ridicat sa scoata aerul... asta si in timpul alaptarii(adica sa faca pauze)
Fiona,felicitari Anei pt prima luna:birthday::pup:!

nico
07 iun 2011, 12:13
Buna dmineata, dragele mele!
Am prins si eu un pic de timp liber, ca papusha mea doarme, si am mai citit din urma...dar din pacate nu reusesc sa mai si scriu cum o faceam inainte.
Sunteti niste norocoase cele care aveti mamicile langa voi...ca e greu cu bebe singura, dar ne descurcam. Intr-o saptamana evadam si noi la tara la bunici, ca in oras nu se mai poate sta.
Am o intrebare. Ca eu hranesc bebelina doar cu san si habar nu am ce cantitate mananca acum. Cand am sanii plini se satura in 5 min..alte ori suge cate 10,15 sau 20 de minute...dar as vre asa stiu cam cati ml ii dati sau i-ati dat bebeului la 3 sapt?
Multumesc!
VA PUP! Sa aveti o zi uroasa!!!
Sonya,nici eu nu stiu cat mananca la o masa...si la mine tot asa este-uneori il tin 10 min,alteori 20-30min...atata timp cat ia in greutate cred ca e ok:).cred ca in jur de 100ml ar trebui sa manance acum...

Fiona
07 iun 2011, 12:15
Formula pentru necesarul bebelusului este in fucntie de greutatea lui, nu tine de cate saptamani/luni are. Aceasta este 150-180ml/kg corp, am scris-o si mai sus.
Nico, mersi draga de urari :tepupam:. Il pup si eu pe Andrei ca si el e baiat maaare :) :pup:. Cu cat l-ai nascut? A luat f mult in greutate! Are cu peste 1kg mai mult ca a mea si sunt de aceeasi varsta :steagalb:

arorarta
07 iun 2011, 12:21
Buna ziua mamici!
Lorena,felicitari pt printesa voastra,sa va traiasca ,tie recuperare rapida si laptic mult!
Nico,esti tare fericita! Bravo,baietelul tau a luat f bine in greutate! Ma bucur pt tine ca reusesti sa alaptezi doar la san,eu ii dau si san si nan 1 ,altfel nu se satura! Am fost si noi azi la pediatru si avem 3800g si 54 cm,a luat 600g in 2 saptamani,dupa perioada de stagnare din primele 2 saptamni, 3200g,greutatea de la nastere!
Nico,tu ce papi ? Eu zilnic pap proteina,lapte,branza oua,fructe n-am papat decat cateva capsuni de pofta! Mie imi plac f mult fructele,noroc ca nu merg la piata,sa le vad ca imi ploua in gura!
Felicitari tuturor bebeilor care au implinit o luna,si mult laptic mamicilor!

nico
07 iun 2011, 12:24
Formula pentru necesarul bebelusului este in fucntie de greutatea lui, nu tine de cate saptamani/luni are. Aceasta este 150-180ml/kg corp, am scris-o si mai sus.
Nico, mersi draga de urari :tepupam:. Il pup si eu pe Andrei ca si el e baiat maaare :) :pup:. Cu cat l-ai nascut? A luat f mult in greutate! Are cu peste 1kg mai mult ca a mea si sunt de aceeasi varsta :steagalb:
a avut 3330g la nastere si 3220g la iesirea din spital:)...da,mananca bine( la 2.1/2-3ore).face scandal mare cand ii e foame...sunt bucuroasa ca se satura la san.eu n-am sanii f mari si se intaresc atunci cand se apropie masa,nu ma mulg;).sper sa fie bine in continuare...

arorarta
07 iun 2011, 12:30
Vroiam sa va mai intreb,cam cat sta copilul vostru fara sa doarma? A mea sta si 4 ore treaza,timp in care papa san si formula,apoi doarme 3 h. Am intrebat dr si aspus ca nu -i bai,noaptea doarme 3-4 ore,apoi 2 h dureaza san,formula si iar somn!

nico
07 iun 2011, 12:33
Buna ziua mamici!
Lorena,felicitari pt printesa voastra,sa va traiasca ,tie recuperare rapida si laptic mult!
Nico,esti tare fericita! Bravo,baietelul tau a luat f bine in greutate! Ma bucur pt tine ca reusesti sa alaptezi doar la san,eu ii dau si san si nan 1 ,altfel nu se satura! Am fost si noi azi la pediatru si avem 3800g si 54 cm,a luat 600g in 2 saptamani,dupa perioada de stagnare din primele 2 saptamni, 3200g,greutatea de la nastere!
Nico,tu ce papi ? Eu zilnic pap proteina,lapte,branza oua,fructe n-am papat decat cateva capsuni de pofta! Mie imi plac f mult fructele,noroc ca nu merg la piata,sa le vad ca imi ploua in gura!
Felicitari tuturor bebeilor care au implinit o luna,si mult laptic mamicilor!
merci Geta:).si Alexandra:pup: a luat acum f.bine...inseamna ca ii prieste combinatia...ma bucur:).eu mananc orice(am mai spus),iaurt cu cereale,branza multa,oua,un pic de carnita,salate,prajituri,fructe(de toate,mai putin portocale),cate o bere fara alcool:D(o dat pe sapt)...asta ca sa mai diversific de la ceai si apa... .recunosc ,am evitat fasolea,mazarea si varza...deocamdata

nico
07 iun 2011, 12:37
Vroiam sa va mai intreb,cam cat sta copilul vostru fara sa doarma? A mea sta si 4 ore treaza,timp in care papa san si formula,apoi doarme 3 h. Am intrebat dr si aspus ca nu -i bai,noaptea doarme 3-4 ore,apoi 2 h dureaza san,formula si iar somn!
as zice ca cel mai mult a stat 3ore fara sa doarma.de obicei mananca,il schimb,scoate aerul ...intre 30min si o ora.apoi doarme...cateodata se mai uita pe pereti cate jum.de ora

nico
07 iun 2011, 12:43
Irina,incearca sa fii mai calma si sa te relaxezi.e extraordinar cum simt bebeii starea mamei...de ex. aseara eram cam nemancata si tensionata(din cauza asta) si plangea si bebelu' meu de nu stia sotul ce sa ne mai faca.e prima data cand mi se intampla... .si-l alint cu MULTA RABDARE SI CALM si puiul meu se linisteste:)

Fiona
07 iun 2011, 12:49
as zice ca cel mai mult a stat 3ore fara sa doarma.de obicei mananca,il schimb,scoate aerul ...intre 30min si o ora.apoi doarme...cateodata se mai uita pe pereti cate jum.de ora

Esti o norocoasa:ispita: Sa inteleg ca nu aveti colici...adica reprize de tipete :clovn: Ceai ii dai sau numai lapte de la san?
Noi o singura data am facut scandal monstru, duminica, v-am si zis pe forum. Nici acum nu sunt sigura de la ce a fost. Vreau sa spun ca de 2 zile nu ii mai dau tot felul de picaturi in lapte anticolici, doar de 3 ori /zi ii pun bonnisan (ca e bun si pt sughit). Si e f cuminte, in continuare sunt convinsa ca toate produsele astea de pe piata sunt degeaba. Nu exista produsul minune.
Ieri am reparat aerul conditionat....au inceput sa se retraga bubitele de pe fata, imaginati-va ca aveam seara spre 32gr, noi stam la et 4 si deasupra e pod. Acum avem 26-27gr, la 24 mi se pare prea putin. Voi ce temperatura tineti in casa? O tin in dormitor, cu usa deschisa, ia aerul merge in sufragerie. Sper ca e ok.

nico
07 iun 2011, 13:00
Esti o norocoasa:ispita: Sa inteleg ca nu aveti colici...adica reprize de tipete :clovn: Ceai ii dai sau numai lapte de la san?
Noi o singura data am facut scandal monstru, duminica, v-am si zis pe forum. Nici acum nu sunt sigura de la ce a fost. Vreau sa spun ca de 2 zile nu ii mai dau tot felul de picaturi in lapte anticolici, doar de 3 ori /zi ii pun bonnisan (ca e bun si pt sughit). Si e f cuminte, in continuare sunt convinsa ca toate produsele astea de pe piata sunt degeaba. Nu exista produsul minune.
Ieri am reparat aerul conditionat....au inceput sa se retraga bubitele de pe fata, imaginati-va ca aveam seara spre 32gr, noi stam la et 4 si deasupra e pod. Acum avem 26-27gr, la 24 mi se pare prea putin. Voi ce temperatura tineti in casa? O tin in dormitor, cu usa deschisa, ia aerul merge in sufragerie. Sper ca e ok.
sunt si la noi reprize de tipete(de foame de obicei) si dureri de burtica...dar scurte.aseara a durat 2ore si ceva tambalaul ...daca reusim sa scoatem aerul se calmeaza aproape instantaneu.il tin pe umar,il masez pe burtica,facem bicicleta si reusim pana la urma...sa ne eliberam;).i-am facut si ceai BABY CALM de vreo 3-4 ori,i-am dat cate 20-30ml...l-a baut.evit sa-i dau prea mult...
la noi sunt aproape constant 26 grade...dam drumul la aerul c. din cealalta camera si se fac 25 grade.oricum acum il tin doar in body cu maneca scurta si cu piciorusele goale...:)

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 13:34
buna ziua fetele, am lipsit si noi cateva zile:)
felicitari lore, eram sigura k vine si la tine bebelul in weekend, a mai ramas cu o singura burtik, in cateva zile devine mamica si ea , pupiki
de uscat parut si la noi se usuca imediat, o sterg cu un cearceaf deala mic de bumbac, absoarbe mai bine,
felicitar pentru lunitele implinite yasmy, darius si andrei, ana, la mai multe lunite anisoari, daca mai era vreun bebel, iertare, pupiki
vroiam sa intreb fetele cu nastere naturala, va curge sange? o fi normal?mie imi curge deaseara+ k cusatura s-a cracanat un pik, cred ca pentru am stat in fund la inceput si mai am o problema, dar nu pot sa o spun aici:(

Sonya
07 iun 2011, 13:45
Multumesc, fetelor!
Mie dr mi-a zis sa-i dau la o masa doar de la un singur san, oricum asa faceam si inainte ca am observat ca se satura mai bine...din cauza ca laptele mai gras vin un pic mai tarziu, iar celalalt san sa-l storc si sa-i dau supliment...
La noi in acum in casa sunt 27 de grade...mori de cald si o tin doar in body cu manecuta scurta si o pereche de pantalonasi ffff subtiri....sau cu piciorusele goale.
Si a mea poate sa stea cate 3-4 ore treaza...o data a stat treaza intre 20 si 4 dimineata...timp in care a dormit doar 30 minute..nu stiu de ce, ca nu plangea, dar a recuperat ea dupa.
Pentru sughit ii dau Vitamina C 15%...1-2 picaturi si iii trece imediat.
S-a trezit...am fugit...revin!

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 13:55
am fost si noi la pediatru, suntem ok, ne-a iesit un cosulet la subrat dar il rezolvam cu ceai de musetel si o solutie violet de la farmacie
am fost si la med de fam si....cik sa facem eco la caput, inimioara obdomen si cea la sold recomandata in spital:( cik asa recomanda ea bebeilor, mie frik sa le fac sa nu il afecteze atatea raze. noi am avut o umflatura la caput din cauza nasterii(bebe mare):(nu stiu ce sa fac umflatura aceea s-a mai desumflat, multi doctori(pediatru sp, ginec si ped la bebe) au zis k nu e nici o problema

nico
07 iun 2011, 13:55
buna ziua fetele, am lipsit si noi cateva zile:)
felicitari lore, eram sigura k vine si la tine bebelul in weekend, a mai ramas cu o singura burtik, in cateva zile devine mamica si ea , pupiki
de uscat parut si la noi se usuca imediat, o sterg cu un cearceaf deala mic de bumbac, absoarbe mai bine,
felicitar pentru lunitele implinite yasmy, darius si andrei, ana, la mai multe lunite anisoari, daca mai era vreun bebel, iertare, pupiki
vroiam sa intreb fetele cu nastere naturala, va curge sange? o fi normal?mie imi curge deaseara+ k cusatura s-a cracanat un pik, cred ca pentru am stat in fund la inceput si mai am o problema, dar nu pot sa o spun aici:(
Alinutza,eu stiu ca si la nastrea normala sunt sangerari(scurgeri)...poate intra o mamica (nastere nat)sa te ajute mai mult.scrie pe private ce nu poti spune aici...
ce face Natalia?pupici :pup:

ioana_cora
07 iun 2011, 14:14
Mamici de fetite... printesele voastre au sanii tari? Irisuca are parca sanisori, se evidentiaza si sunt tari... e normal?

buna fetelor!!
Marce si a mea are sanii tari inca din maternitate mi-a aratat o doamna asistenta ca sa nu ma sperii cand ajung acasa si nu stiu despre ce e vorbim..cica asa fac..eu ii dau tratament pt asta recomndat de pediatra mea..sunt niste picaturi si ii dau cate 3 pe zi pana la 1 luna si cateva sapt..
noi ne luptam cu colicii in fiecare seara..off..plange fff tare..acu am inceput sa-i dau infacol dar parca nimic inca..cine da tot din asta le bbei le dati cum scrie pe prospect ininte e fiecare masa sau mai putin?a mea mananca de multe ori pe zi si ar insemna sa-i dau mult..nu stiu ce sa fac,,:(
va pup pe toate!

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 14:16
Alinutza,eu stiu ca si la nastrea normala sunt sangerari(scurgeri)...poate intra o mamica (nastere nat)sa te ajute mai mult.scrie pe private ce nu poti spune aici...
ce face Natalia?pupici :pup:

nati ar sta tot timpul la san mi-a vomat si mie de tri ori pana acum in zile diferite....cred ca e cum zice irina, nu ragaie de fiecare data si prob trb s ao tin mai mult in sus, e bine de stiut
scurgerea a fost ok pana aseara cand era rosu rosu:(

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 14:20
buna fetelor!!
Marce si a mea are sanii tari inca din maternitate mi-a aratat o doamna asistenta ca sa nu ma sperii cand ajung acasa si nu stiu despre ce e vorbim..cica asa fac..eu ii dau tratament pt asta recomndat de pediatra mea..sunt niste picaturi si ii dau cate 3 pe zi pana la 1 luna si cateva sapt..
noi ne luptam cu colicii in fiecare seara..off..plange fff tare..acu am inceput sa-i dau infacol dar parca nimic inca..cine da tot din asta le bbei le dati cum scrie pe prospect ininte e fiecare masa sau mai putin?a mea mananca de multe ori pe zi si ar insemna sa-i dau mult..nu stiu ce sa fac,,:(
va pup pe toate!

si noi tot infacol avem, nea dat med de fam ieri, nici eu nu stiu cum sa il dau k si a mea manank mult, poate doar la trei mese, pana acum i-am dat de doua ori azi, poate intra cineva care a avut infacol si ne spune
ps: si a mea are sanii tari
apropo...m-am aamuzat teribil cu cris park....asa credeam si eu cand am iesit din spital, la pasarik fetele au ceva alb si eu am crezut la fel ca e crema de fundulet:D noua n-i s-a zis sa curatam cu ser fiz si cu compresa sterila, asa am facut

ioana_cora
07 iun 2011, 14:33
si noi tot infacol avem, nea dat med de fam ieri, nici eu nu stiu cum sa il dau k si a mea manank mult, poate doar la trei mese, pana acum i-am dat de doua ori azi, poate intra cineva care a avut infacol si ne spune
ps: si a mea are sanii tari
apropo...m-am aamuzat teribil cu cris park....asa credeam si eu cand am iesit din spital, la pasarik fetele au ceva alb si eu am crezut la fel ca e crema de fundulet:D noua n-i s-a zis sa curatam cu ser fiz si cu compresa sterila, asa am facut

ii dau si eu mai putin decat mananca..cred ca tot de trei ori am sa-i dau si eu..am observst si eu si inca mai are alb la pasarica si nu stiam daca am voie sa o serg pe acolo sau nu..

arorarta
07 iun 2011, 14:33
Multumesc Nico! S-a trezit printesa mea,i-am dat san,apoi i-am preparat 90 ml de lapte din care a papat doar 60 ,a ragait,acum astept sa vad ceva urma!

arorarta
07 iun 2011, 14:50
Referitor la Infacol,noua dr. ne-a spus sa dam 5 picaturi de 3ori / zi ,pana la 1 luna a bebelusului,peste o luna,10 picaturi de 3ori /zi
Noi i-am dat cateva zile,si apoi am vazut ca avea burtica rosie,apoi l-am intrerupt,acum ii dam Espumisan,si vad ca il tolereaza mai bine si nu s-a mai chircit!

ioana_cora
07 iun 2011, 14:58
offf..nu mai stiu acum ce sa mai fac sau c sa-i mai dau..

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 15:10
pai infacolul are o pipeta, cum ii pui 5 pic, k eu apas de doua ori si gata pipeta...asa mi se pare

Marce
07 iun 2011, 15:13
Merci Nico, Ioana pt lamuriri. O sa sun si eu moasa sa o intreb ce si cum.
Noi inca nu ne-am inscris la pediatru pt ca trebuie sa-i fac card medical... si ca sa-i fac card medical imi trebuie certificat de nastere romanesc, pasaport, foaie verde si nr de asigurare! I-am scos doar cert de nastere spaniol si cartea de familie de aici...pt restul trebuie sa mergem la Barcelona uffffffffffff:(
Iris sta treaza maxim 2 ore... ea doarme mai tot timpul... e mai lenesa:) La san nu stiu ce cantitate papa, dar daca adoarme dupa si nu plange... inseamna ca se satura, nu?

ioana_cora
07 iun 2011, 15:21
Merci Nico, Ioana pt lamuriri. O sa sun si eu moasa sa o intreb ce si cum.
Noi inca nu ne-am inscris la pediatru pt ca trebuie sa-i fac card medical... si ca sa-i fac card medical imi trebuie certificat de nastere romanesc, pasaport, foaie verde si nr de asigurare! I-am scos doar cert de nastere spaniol si cartea de familie de aici...pt restul trebuie sa mergem la Barcelona uffffffffffff:(
Iris sta treaza maxim 2 ore... ea doarme mai tot timpul... e mai lenesa:) La san nu stiu ce cantitate papa, dar daca adoarme dupa si nu plange... inseamna ca se satura, nu?

ce ii dau eu se numeste vigantol (sper sa nu gresesc)..dupa de ii dau asta 10 zile a cate 3 picaturi, ii dau calciu 10 zile si toot asa de la capat..

Marce
07 iun 2011, 15:22
Alina, si mie mi s-a desprins epiziotomia putin, dar s-a prins singura la loc. Eu am avut fire reabsobabile si mi-a recomandat moasa o crema, Blastoestimulina... m-am dat cu ea cam 4 zile pt ca ma durea si jena la mers si a trecut. Am avut scurgere putin rosiatica in zilele alea, dar no pasa nada.

Marce
07 iun 2011, 15:24
ce ii dau eu se numeste vigantol (sper sa nu gresesc)..dupa de ii dau asta 10 zile a cate 3 picaturi, ii dau calciu 10 zile si toot asa de la capat..
Merci Ioana.
Nu stiu daca imi vor da tratament... ma astept la un no pasa nada:)

Marce
07 iun 2011, 15:27
Carolina, parca tu te plangeai ca ai rani la sfarcuri... Am avut si eu de-mi venea sa plang de durere, dar am descoperit o crema minune... te dai cu ea dupa ce alaptezi si nu trebuie sa te stergi de crema la urmatoare alaptare... se numeste Purelan, la mine a facut minuni in 2 zile si de atunci nu mai am probleme:pup:

nico
07 iun 2011, 16:10
eu ii dau cam jumatate de pipeta de infacol APROAPE inainte de fiecare masa(ziua mai sar peste uneori).nu ma astept sa faca minuni...dar la noi cu mici exceptii functioneaza:)

nasuc18
07 iun 2011, 16:18
buna mamici!vad ca dezbateti pb precum...rani..colici...laptic..na!chestii importante!
fiecare bebe e in felul lui ,papa dupa necesitatile lui si prin urmare ia in greutate ca atare!nu va comparati greutatile sau lungimea bebelui ca o sa panicati daca este mai slab sau mai mic decat bebe X!chiar daca bebei sunt cam de aceeasi varsta!
noi aveam 4300 si 56 de cm..e mai slabut ca altii ..da el ia in ritmul lui..si atata timp cat suntem in grafic eu nu ma agit !
azi dim mia facut o figura tare de tot!se trezeste la 7 30 ii dau bib sa pape!si incepe si urla maica de parca inghitea jar!zic gata are colici il doare burta!si dai sil frec pe burtika sil pun pe genunchi cu fata in jos..de fiecare data functiona..se linisteste al meu copil..ii dau din nou bib..si iara urla!!!am uitat sa zic ca am schimbat bib de doua zile..am inceput sai dau in bib de sticla de la NUK anticolici masura 240 de ml!
asa si...ma gandesc da sa i schimb bib,i-am pus lapticul inapoi in sticluta de la avent..si sa vezi si sa nu crezi ca in doua minute mia golito!!
nu imi venea sa cred!!

nasuc18
07 iun 2011, 16:24
deci asadar si rpin urmare..bibu era de vina!nu ne place NUK-ul!bine ca am gasit buba!
si eu ii dau ceva pt colici de ieri dim de trei ori pe zi!nu va zic ce ca si asa nu este in RO!nu am auzit veci de ele!sunt granule care se dizolva in apa si apoi pun laptele praf!sa vad daca are efect!chiar daca nu sunt colicii asa afurisiti sper sa dispara de tot!
tot ieri ursuletzul meu pufos mi-a oferit primul zambet!am plans de emotie!a fost un moment unic si nu o sal uit niciodata!ca pana acuma zambea si radea dar in somn...acu era treaz si constient!sper sa zambeasca din ce in ce mai des acu..ca imi salata inima de bucurie!
eu ieri am fost la gine...operatia este ok!pot purta centura in continuare daca o suport!mi-a dat anticonceptionale si o zis ca ne vedem la Craciun...sa reinoiasca reteta pt pilule..aici se dau doar cu pilule!
cam atat deocamdata!
abia astept sa vina lore acasa sai vedem minunatia!

nasuc18
07 iun 2011, 16:26
anca nu a nascut??are cezariana programata sau inca nu?
mie inca nu mia venit ciclul:(...si asa ca am zis ca nu mai astept si am inceput pilulele de aseara!

carolina
07 iun 2011, 16:26
Nico stiu ca cel mai bine ar fi sa-l las pe Dutu sa suga dar nu mai pot de durere si incep sa plang,sa ma strang,cred ca el simte si nu prea papa...ori nu-i curge...nu stiu.Marce m-am dat cu Purelan si cu Garmastan.Nu mai arata asa rau sfarcurile dar ma ustura f tare.Toata ziua ma uit la ceas cu groaza stiind ca vine ora mesei.Nu stiu de ce doare asa tare cand suge el iar cand ma mulg cu pompa electrica doare mai putin.Am incercat si mameloane de silicon...doare la fel.
Alinutza e normal sa curga dar nu rosu si sa nu miroasa sau sa faci febra.Mie imi curge mai mult cand ma mulg.Stiu ca e normal.Eu ma dadeam pana sa-mi scoata atele cu o crema recomandata de moasa,actovegin.Acum dau cu oximed.

alexandra13
07 iun 2011, 16:29
buna fetelor, si eu am sangerare rosie de o saptamana nu e abundenta doar dimineatza curge mai mult astept sa treaca ,nici eu nu stiu cat papa ca ii dau doar san si la fel cand e plin papa 5min si gata cred ca e suficient atata timp cat nu mai vrea si ia in greutate alte ori sta si cate 15min si noi ii dam infancol dar nu la fiecare masa ca uneori papa si la jmatate de ora asa ca ii dau la 3-4ore cate o pipeta de aia ca nu pot sa ii dau asa mereu nu cred ca e normal de 2 zile sa mai linistit sper sa nu il daochi doarme mai bine si cred ca incepe sa isi faca programul singur noi nu il silim cu nimic ca urla si face tot cum vrea el

mse
07 iun 2011, 16:37
alinutza, si la mine au fost cateva zile cand a fost rosu curat apoi a redevenit maronie scurgerea. nu este f abundenta. si eu folosesc oximed plus tantum rosa si poligynax ovule (parca asa le zice). nicoleta, mie mi se pare ca scurgerea asta are un miros cam naspa iar la medic merg abia sapt viitoare. febra n-am deci sper sa fie de la firele alea care mai sunt pe acolo sau oricum, sa nu fie probleme...

alexandra13
07 iun 2011, 16:43
puiul meu de cum a iesit a tras tare de san de parca erea nemancat de cand am ramas mi.a facut rani de mi.a iesit sangele dar nu am renuntzat am insistat sa ii dau mereu mia luat sotul de la farmacie o crema LANSINOH ,ma.m dat 2 zile si mia trecut ranile si durerea nu mai e asa mare ,ma mai dor doar can ii e lui foame si se umplu de lapte si cand il pun la san ca se repede in el si trage tare desi curge repede sanul uneori chear il stopeste cand ii scapa

mse
07 iun 2011, 16:46
eu nu am si nici nu am avut probleme cu sanii dar asta poate pentru ca sunt la a doua nastere si i-a "format"mihai :))

am mai pus poze de astazi in album, cu mandra in balansoar. vad ca usor se obisnuieste cu el si chiar daca nu sta mult in el macar nu mai plange de cum o pun ;)

alexandra13
07 iun 2011, 16:50
eu nu am si nici nu am avut probleme cu sanii dar asta poate pentru ca sunt la a doua nastere si i-a "format"mihai :))

am mai pus poze de astazi in album, cu mandra in balansoar. vad ca usor se obisnuieste cu el si chiar daca nu sta mult in el macar nu mai plange de cum o pun ;)

ai o printesa sa iti traiasca e tare scumpa:pup:luca pe ea;)

mse
07 iun 2011, 16:51
saru mana! toti bebeii sunt niste frumosi !!!!

creatza_floris
07 iun 2011, 16:51
buna fetele ce faceti sa va traiasca bebelusi sa fie sanatosi si mancaciosi!!! nu am mai intrat de mult dar am mai citit printre randuri!! noi suntem binisor papam laptic formula si dormim foarte bineee chiar si cate 4 5 ore!!!! doar ca avem o suparare ne a gasit dr cu displazie de sold si suntem tristi. trebuie sa purtam o orteza si nu vrem deloc nu ne acomodam. acumincercam cu 2 pemparsi si speram sa fie bn! pupici la toate:pup:!! incerc sa atases si eu cateva poze

georgia
07 iun 2011, 16:52
buna fetelor ce faceti?

am vazut ca la unele dintre voi stau bbei si 3 ore trezi fara sa planga wow ce norocoase , maya nu sta nici 10 minute , parca se enerveaza asa maraie si apoi plange , aa si se screme aproape tot timpul
intrebare: dupa baita cum ii imbracati ? eu tot body cu maneca lunga si un pantalon care spre ziua il dau jos si ramane in cracii goi dar invelita .

georgia
07 iun 2011, 16:55
floris este o scumpa sa iti traiasca , ce par mult are ptiu pup falcutele ,imi pare rau ca treceti prin asta , poate repede scapa

alexandra13
07 iun 2011, 16:56
fiecare mamica are o minune uncat o comoara de ne inlocuit toti copii sunt frumosi si deosebiti

alexandra13
07 iun 2011, 16:58
buna fetele ce faceti sa va traiasca bebelusi sa fie sanatosi si mancaciosi!!! nu am mai intrat de mult dar am mai citit printre randuri!! noi suntem binisor papam laptic formula si dormim foarte bineee chiar si cate 4 5 ore!!!! doar ca avem o suparare ne a gasit dr cu displazie de sold si suntem tristi. trebuie sa purtam o orteza si nu vrem deloc nu ne acomodam. acumincercam cu 2 pemparsi si speram sa fie bn! pupici la toate:pup:!! incerc sa atases si eu cateva poze

sa iti traiasca printesa e tare frumosa si sa treceti repede peste asa :pup:

georgia
07 iun 2011, 17:00
sorina ai o papusica de fetita sa iti traiasca

alexandra13
07 iun 2011, 17:00
vad ca toti ingerasi au par bogat numai al meu are 3 fire numai unghile ii cresc repede mereu ma zgarie pe san

creatza_floris
07 iun 2011, 17:05
multumesc georgia si printesa ta e o scumpa! da tre sa trecem cu bn! :))

georgia
07 iun 2011, 17:13
am pus si eu 2 poze cu noua pozitie a mayei de dormit hihi

georgia
07 iun 2011, 17:17
eu beau juna de litru de ceai pentru mamici care alapteaza si juma de litru ceai baby calm si de cand beau asa nu stiu daca o trece in lapte dar nu mai plange asa mult

nasuc18
07 iun 2011, 17:42
ptiu pe ea sa no deochi!si cat par are..si negru!!!
saracutza de ea!Ingerashul sa fie cu ea si sa scapati repede de problemuta!bine ca a fost depistata la timp!

happy
07 iun 2011, 17:45
buna mamici si bebici!

si yasmi are o tzatzica mai umflata si a zis dr ca o sa treaca de la sine.
georgia,eu dupa baie o infas dar o leg doar la maini,la picioare o las dezlegata ca sa se miste in voie,mai ales ca doarme cu genunchii indoiti:) la mine si noaptea e cald si la prima trezire dupa baitza ii dau tot body cu maneca scurta si ciorapei si o si invelesc.ziua o tin cu body cu maneca scurta si fara ciorapei sau o las doar cu un maieut si uneori si fara pampers.ii pun un scutec din ala impermeabil de la happy si un scutec de finet deasupra si o las asa si tare mult ii place cu duda goala:D

mona2006
07 iun 2011, 17:51
buna mamici si buna burtica ramasa (Anca)! am intrat sa va felicit pt bebeii frumosi si dragalasi!

Lore felicitari si tie pt bebelina!:confetti:

Noi ne luptam cu colicile ca multe dintre voi! Am avut niste zile groaznice, acu am impresia ca ne luptam cu ciuperca in gurita, vad ca are un inceput, problema care il face sa respinga si sanul si sunt super suparata din cauza asta! S-a dus sotul sa cumpere ceva pt gurita! Pt colici ii dau Lefax,asa e aici, e pe baza de Simeticon, ca majoritatea medicamentelor de colici...

In legatura cu lohiile, desi am avut cezariana la mine nu s-au terminat...mai vin cateodata mult, cateodata abia mai apare ceva, apoi iar mult. Moasa mea mi-a recomandat sa beau lapte cald cu o lingurita de miere si cu scortisoara, ca sa le elimin si intr-adevar de fiecare data cand beau, mai curge o tura ca dupa aceea sa se mai imputineze...si tot asa...:parasuta:

Georgia, cam la fel e si al meu...nu sta treaz si linistit...Maximul e de jumatate de ora, ca in rest plange...si sta cu ochii inchisi mai tot timpul...e tare scump la vedere!

De baut bea deocamdata doar san si ma innebuneste ca il refuza, ca mi-e teama ca pierd laptele si m-ar durea foarte tare treaba asta!Noua ni s-a spus ca laptele tine si de sete si de foame...apa si eventual ceai doar pe calduri mari...La noi sunt cam 27-28 grade, e super cald, dar nu-l pot lasa cu piciorusele goale ca i se racesc tare de tot si mi se pare ca i se invinetesc la frig...oricum mie mi se par multe chestii, care ma sperie, dar moasa incearca sa ma calmeze...vine cel putin de 2 ori pe sapt...

In legatura cu ceaiul de musetel, ca am mai citit la voi...Noua moasa ne-a interzis musetelul, a spus ca nu e reomandat la bebei...daca e , doar apa sau ceai de fenicul! Eu beau ceai de lactatie zilnic (aqnason, chimen, fenicul, melisa). Cica salvia si menta sunt interzise, pt ca scad laptele, asta mi s-a spus din spital...Va spun si eu ce mi s-a mai spus mie, poate va mai ajuta cu ceva!:alaptare::alaptare:
Pt sani inflamati, creme pa baza de lanolina!

Ceea ce va pot spune e ca mi se pare totul mai greu la al doilea copil decat la primul!:parasuta: Noroc de mama, ca mai sta cu cel mare si ma ajuta! Va admir pe cele care au grija singurele! Cred ca va este tare greu!

mona2006
07 iun 2011, 18:02
in legatura cu tzatzucile puilor...si al meu le are umflate...e ceva normal, e hormonal si trece de la sine in cateva luni...

mona2006
07 iun 2011, 18:06
de uscatul parului, mie moasa mi-a spus ca am voie sa-l usuc si cu foenul dar sa nu ii dau in fata...al meu are parul mare, dar i-l usuc doar cu prosopul si apoi il pieptan usor pana se usuca tot...dureaza maxim 10 minute, nu-i pun nimic pe cap, ca mi-ar fi teama ca raceste!!!adica daca ii pun caciulita direct pe parul umed, caciulita se umezeste si ea si sta lipita de cap...asa vad eu lucrurile, de asta nu ii pun...:soare: na, fiecare cu parerea lui!

dar referitor la foen,. ca spunea Fiona ceva legat de asta, e normal, dar cu grija!

mona2006
07 iun 2011, 18:12
hai ca n-am mai scris de cateva saptamani si nu ma mai opresc acu...

legat de solduri, aici se face ecograf obligatoriu in spital in primele zile si apoi la o luna si ceva! de ex primul copil a avut probleme cu un sold si dca nu i se facea eco nu as fi stiut...si pana la al doilea eco e recomandat sa mai punem ceva intre picioare sa stea mai departate (asa fac aici si in spital)! abia dupa al doilea eco, daca e bine, se renunta la chestiile in plus...eu va recomand daca nu ati facut eco, sa mergeti sa faceti, ca lucrurile astea nu se vad cu ochiul liber! gata, iau o pauza de scris, revin! va pup! :pup:

dana s.
07 iun 2011, 18:33
Buna fetele,noi nu suntem prea bine..eu nu mai inteleg ce e cu Educu,ori il doare ori e alintat!!ma induce in eroare rau de tot!
De dimineata de la 6 pana acum la 6 a dormit cumulat doar 2 ore!!numai in brate a vrut,cum il pun jos urla cat il tin plamanii,l-am lasat sa mai planga dar ce ti-ai gasit?plange pana nu mai respira!:parasuta: azi e nasol rau de tot!
acum vroia sa manance,acum urla cand papa,acum iar cerea iar urla,ba se strangea,ba se alinta!nu mai intelegeam nici noi nik!!
Acum abia a adormit la 6,e extenuat saracul dar si noi pe langa el!la peste 6 kg ale lui ne rupe de spate nu alta!!
Floris hehe si-a gasit Educu partenera de "frizura" :D foarte dulcica!imi pare rau ca aveti acea problema,dar e bine ca a-ti descoperit pt ca se poate corecta,dureaza intradevar dar cu rabdare trece!sanatate multa!
Anca (nasuc) mai vezi tu cu biberonul ala ca tare ma tem ca nu e de la el!si eu am de la avent din ala cu sistem anticolici si am si de la chicco si nu face diferenta!cand i-am dat prima data cu Avent a papat asa de calm ca dupa aia sa nu mai tina cont deloc..
Mie una imi cad ochisorii efectiv pe jos asa ca fug si eu in patut cat doarme piticul!va pup

nasuc18
07 iun 2011, 18:40
ufff nasol danutza!las ca or veni zile si mai bune ai sa vezi!dormi cat doarme el ti-am mai spus!!azi maine o sa ai nevoie de tratament pt spate!ufff..e greu!mi mila de voi!
eu bibu ala de la NUK lam aruncat sa nul mai vad in sertar!il fac cadou.poate la alt bebe merge..Daca il dai de la inceput!

mona2006
07 iun 2011, 18:46
Dana eu am o carte despre fazele de crestere ale bebeilor!:suzeta::suzeta::suzeta: Sunt 8 faze mari pana la 1 an jumate! Cand trec printr-o faza din asta, nu stii ce sa mai faci, se comporta ciudat, mananca si dorm rau...dupa ce se incheie perioada asta, observi ca a mai invatat ceva, a mai crescut, s-a dezvoltat fizic si psihic!
Prima este intre saptamanile 5 si 6 de viata, deci cred ca treceti prin asa ceva!!!
Cartea de care vorbesc a fost cartea mea de capatai la primul coppil, m-a mai linistit ca psihic simteam cateodata ca nu mai pot!

dana s.
07 iun 2011, 18:50
Dana eu am o carte despre fazele de crestere ale bebeilor!:suzeta::suzeta::suzeta: Sunt 8 faze mari pana la 1 an jumate! Cand trec printr-o faza din asta, nu stii ce sa mai faci, se comporta ciudat, mananca si dorm rau...dupa ce se incheie perioada asta, observi ca a mai invatat ceva, a mai crescut, s-a dezvoltat fizic si psihic!
Prima este intre saptamanile 5 si 6 de viata, deci cred ca treceti prin asa ceva!!!
Cartea de care vorbesc a fost cartea mea de capatai la primul coppil, m-a mai linistit ca psihic simteam cateodata ca nu mai pot!
Mda cam greu de spus cu Educu..el are colicei de mult timp si destul de sever!de vreo 3 sapt si ceva nu a mai dormit mai mult de 2 ore fara trezire!!de mancat la maxim 2 ore diferenta..intr-o zi cred ca doarem maxim 10 ore..e greu si cred ca acea carte se potriveste la bebei mai cumintei :D
Mersi mult pt sfat!:pup:

mona2006
07 iun 2011, 18:52
Mda cam greu de spus cu Educu..el are colicei de mult timp si destul de sever!de vreo 3 sapt si ceva nu a mai dormit mai mult de 2 ore fara trezire!!de mancat la maxim 2 ore diferenta..intr-o zi cred ca doarem maxim 10 ore..e greu si cred ca acea carte se potriveste la bebei mai cumintei :D
Mersi mult pt sfat!:pup:

ceea ce descrii tu parca citesc din cartea aceea...e scrisa de o moasa...dar si moasa mea mi-a vorbit mereu de fazele astea...ideea e ca dupa o faza din asta copilul devine mai linistit si mai echilibrat, pana in lunile 3-4...urmatoarea adica...cine stie? va doresc sa se mai linisteasca, ca e tare greu!:pup:

danna
07 iun 2011, 19:07
Buna seara frumoasele si dragutzele mele cu bebei cu tot!
Am asteptat sa nasteti mai toate (am vazut ca mai este doar Anca) sa intru sa va spun si eu sa fiti sanatoase, sa aveti niste bebei minunati ca voi, cuminti si in special sanatosi.
Chiar daca nu am mai intrat, m-am interesat mai mereu desper voi, depre ce faceti si m-am rugat pt voi! :tepupam:
Eu sunt bine, vreau sa cred ca am depasit momentul, desi mi-a fost enorm de greu si imi este in continuare dar cu gandul la viitor, mergem inainte.
Acum stim cu ce balauri ne luptam, o pb foaaarte comuna in sarcina legata de trombofilie. Daca stiam de la inceput, era ata treaba dar ... asa a vrut Dumnezeu si stie el mai bine de ce! Organismul nu metaboizeaza cum tebuie acidul folic si vitaminele B si de aici un risc de a se forma mini trombi in sange suportabili pt un adult dar care pot pune pb in sarcina.
Luam acid folic, metafolin, aspenter pt fluidizare si vit B la greu si mergem inainte cu procesul de concepere :D! si acum asteptam rezultatele! e posibil dupa ce raman sa fie nevoie sa facem niste anticoagulante injectabile dar ... facem orice :)
Va multumesc c v-ati gandit la mine si daca pot sa va ajut cu ceva, cu mare drag (doar sunteti prietenele mele de suflet).
Legat de lohii, nu va faceti pb, pe mine m-au tinut apr 6 sapt si cm a venit dupa vro alte 3 sau 4 sapt asa ca ... dureaza destul de mult.
Clatitele de dupa, sunt ok si o a va intrati repede in mana
Toate aveti niste bebei ff frumosi, sa va bucurati de ei si e sa va ofere numei bucurii.
Anca, nastere usoara!

nasuc18
07 iun 2011, 20:10
woow danna!ce surpriza placuta!mam luminat la fata vazanduti floarea de la avatar!
multumim ca te gandesti la noi si ca te rogi pt noi!sunt convinsa ca mai toate ne gandim la tine,si team pastrat in suflet!am suferit si noi alaturi de tine,iarcand se va intampla minunea nu ezita sa ne anunti sa ne si bucuram alaturi de tine,nu?ca asa e frumos sa ne bucuram si sa suferim alaturi!iti doresc muult curaj,rabdare si nu in ultimul rand sanatate!si asteptam vestea cea mare!

Marce
07 iun 2011, 21:21
Danna!!!! :pup: :pup: Cand am vazut floricica ta am zambit instantaneu! Ma bucur enorm ca ai intrat:pup: :floare: Dumnezeu stie cel mai bine de ce s-a intamplat asa, important e ca ati descoperit problema si ca mergeti mai departe! Te admir f mult, esti o femeie puternica :) Te pupam muuult si rooooz! Abia astept sa ne dai marea veste! :pup:

nico
07 iun 2011, 21:26
Buna seara frumoasele si dragutzele mele cu bebei cu tot!
Am asteptat sa nasteti mai toate (am vazut ca mai este doar Anca) sa intru sa va spun si eu sa fiti sanatoase, sa aveti niste bebei minunati ca voi, cuminti si in special sanatosi.
Chiar daca nu am mai intrat, m-am interesat mai mereu desper voi, depre ce faceti si m-am rugat pt voi! :tepupam:
Eu sunt bine, vreau sa cred ca am depasit momentul, desi mi-a fost enorm de greu si imi este in continuare dar cu gandul la viitor, mergem inainte.
Acum stim cu ce balauri ne luptam, o pb foaaarte comuna in sarcina legata de trombofilie. Daca stiam de la inceput, era ata treaba dar ... asa a vrut Dumnezeu si stie el mai bine de ce! Organismul nu metaboizeaza cum tebuie acidul folic si vitaminele B si de aici un risc de a se forma mini trombi in sange suportabili pt un adult dar care pot pune pb in sarcina.
Luam acid folic, metafolin, aspenter pt fluidizare si vit B la greu si mergem inainte cu procesul de concepere :D! si acum asteptam rezultatele! e posibil dupa ce raman sa fie nevoie sa facem niste anticoagulante injectabile dar ... facem orice :)
Va multumesc c v-ati gandit la mine si daca pot sa va ajut cu ceva, cu mare drag (doar sunteti prietenele mele de suflet).
Legat de lohii, nu va faceti pb, pe mine m-au tinut apr 6 sapt si cm a venit dupa vro alte 3 sau 4 sapt asa ca ... dureaza destul de mult.
Clatitele de dupa, sunt ok si o a va intrati repede in mana
Toate aveti niste bebei ff frumosi, sa va bucurati de ei si e sa va ofere numei bucurii.
Anca, nastere usoara!
Dana,ce surpriza frumoasa:pup:!!!ma bucur ca esti mai bine si ca ai intrat in perioada de exersari pt bebe...multa bafta!cu siguranta atunci cand ne vei da vestea cea mare te vom urmari toate la mamici de...(care va fi luna)si vom fi alaturi de tine:).ne-a fost dor sa te "auzim"...multi,multi pupici.te asteptam cu vestea:pup:

nico
07 iun 2011, 21:32
Sorina,Georgia si Floris aveti niste mandreturi de fete:tepupam:...sunt delicioase:D.
Daniela si eu m-am gandit la Educu cand am vazut-o pe fetita lui Floris;)...se potrivesc.imi pare rau ca aveti in continuare probleme cu durerile de burtica si cu dormitul.or sa vina si zile linistite:pup:...multa rabdare in continuare!si poate mai ramane mama ta o luna sa va ajute:)

nico
07 iun 2011, 21:40
Mona, imi pare rau ca si voi aveti problemute...nu te mai gandi ca pierzi laptele.ciuperca aceea sigur se trateaza usor.multi pupici de la noi:pup:
Irina,esti la ora de baitza:D?
unde sunteti fetelor?poate curand adorm si bebeii:)...

dana s.
07 iun 2011, 21:48
Dana ma bucur mult ca ai intrat sa ne saluti!!Tot respectul si jos palaria in fata unei femei demne de admirat!!:pup:
Sa va ajute Dumnezeu sa fie totul perfect de aceasta data!Abia astept sa ne dai vestea ce-a mare!
Te pup si ai grija de tine!
Nico mersi mult pt sustinere!sper din tot suflet sa intram si noi in normal pt ca tare greu e asa..
Mama mai sta cu noi cel putin o luna,acum sa vedem cum facem cu viza ca aici nu e chiar simplu :( ii da maxim maxim 3 luni cu multe hartii si nebuneala!uff

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 22:13
danna si eu ma bucur ca aai intrat sa ne saluti si sa fi alaturi de noi, ma bucur ca esti bine si iti doresc multa multa sanatate si putere, te asteptam cu vestea cea mare, pupici
cris imi pare rau ca treceti prin asta, ecografia de sold va fost recomandata la iesirea din spital? unde ai facut-o cat a costat?si noi trb sa o facem, speram s ava faceti bine repejor, pupiki
fetelor ce sa zic sunt superbi puiutii vostrii, ai nostrii......k si a mea e o scumpa:D

alinutza.bebitzika
07 iun 2011, 22:16
mai aveti putin dana, va apropiati de doua lunite, cat or sa tina si coliceii, oricum cred ca l-ati cam rasfatat:)

Julieta80
07 iun 2011, 22:25
Danna, ce surpriza, ma bucur ca ai intrat sa ne saluti, iti doresc numai bine si te asteptam cu vestea cea mare cat mai curand!
Of, e asa de cald, sunt 26-27 grade si ma intreb ce-om face mai la vara, pe bebe il tin in body cu maneca scurta si atat. Si sosetele si le da singur jos din picioare cand incepe sa se agite. Mai nou plange cand i-e foame dar nu mananca mai mult, ci mai putin dar in reprize. O fi bine sa-i dau la o ora distanta? De ex acum 60 ml si peste juma de ora-o ora inca 30? Sau se amesteca in burtica si mai rau ii fac? Laptele de la san se digera in 20 min, dupa cum spunea Lalira, dar laptele praf cred ca mai greu. Ca el daca papa numai 60 nu rezista 3 ore asa si incepe iar sa planga. Asa am patit la pranz.
Cand vad ce grasuti sunt bebeii vostri, 4,5 kg, 5 kg, 6 kg, ma apuca iar disperarea, cred ca nu mai e nici un bebe pe aici de 3,4 kg. Sa vedem ce zice maine pediatra. Eu nu mi-as face griji pt ca il vad vioi, pare ok, dar am in cap sindromul ala si mereu ma gandesc ca daca are cumva bebe si din cauza asta se dezvolta mai greu? Si buricul i-a cazut dupa aproape 2 sapt, icterul l-a tinut vreo 3 sapt, of innebunesc nu alta. Cred ca de asta n-am nici lapte, chiar in ziua cand imi venise laptele si mi se marisera sanii si erau tari, am primit vestea-soc, dupa aia n-au mai fost niciodata asa mari sanii, au revenit la dimensiunea initiala, nu s-au mai intarit iar laptic, asa cum stiti, 30-50 ml/zi iar bebe deja s-a saturat sa se chinuie cu suptul :(

dana s.
07 iun 2011, 22:32
Danna, ce surpriza, ma bucur ca ai intrat sa ne saluti, iti doresc numai bine si te asteptam cu vestea cea mare cat mai curand!
Of, e asa de cald, sunt 26-27 grade si ma intreb ce-om face mai la vara, pe bebe il tin in body cu maneca scurta si atat. Si sosetele si le da singur jos din picioare cand incepe sa se agite. Mai nou plange cand i-e foame dar nu mananca mai mult, ci mai putin dar in reprize. O fi bine sa-i dau la o ora distanta? De ex acum 60 ml si peste juma de ora-o ora inca 30? Sau se amesteca in burtica si mai rau ii fac? Laptele de la san se digera in 20 min, dupa cum spunea Lalira, dar laptele praf cred ca mai greu. Ca el daca papa numai 60 nu rezista 3 ore asa si incepe iar sa planga. Asa am patit la pranz.
Cand vad ce grasuti sunt bebeii vostri, 4,5 kg, 5 kg, 6 kg, ma apuca iar disperarea, cred ca nu mai e nici un bebe pe aici de 3,4 kg. Sa vedem ce zice maine pediatra. Eu nu mi-as face griji pt ca il vad vioi, pare ok, dar am in cap sindromul ala si mereu ma gandesc ca daca are cumva bebe si din cauza asta se dezvolta mai greu? Si buricul i-a cazut dupa aproape 2 sapt, icterul l-a tinut vreo 3 sapt, of innebunesc nu alta. Cred ca de asta n-am nici lapte, chiar in ziua cand imi venise laptele si mi se marisera sanii si erau tari, am primit vestea-soc, dupa aia n-au mai fost niciodata asa mari sanii, au revenit la dimensiunea initiala, nu s-au mai intarit iar laptic, asa cum stiti, 30-50 ml/zi iar bebe deja s-a saturat sa se chinuie cu suptul :(
Cornelia fiecare bebelus se dezvolta diferit!!stai fara griji ai sa vezi ca e sanatos strumful si ti-ai facut atatea ganduri degeaba!
Bebelusii cu kg de care zici tu s-au nascut din start cu mai mult si nu ai pierdut in greutate foarte tare,mai ales ca al tau a mai facut si Icter,e normal sa o i-a mai usurel,cat despre buric lui Educu i-a picat la 10 zile!vezi?nu e o regula!

dana s.
07 iun 2011, 22:36
mai aveti putin dana, va apropiati de doua lunite, cat or sa tina si coliceii, oricum cred ca l-ati cam rasfatat:)
:tepupam: cred ca toate ne-am rasfatat bebelusii intr-o anumita masura..dar observ ca suntem si singurii care sufera chiar atat de tare din cauza colicilor..deci nu e numai rasfat sa stii,iar invatat in brate s-a invatat tocmai din cauza durerilor,pt ca e prea dureros sa vezi ca plange asa tare si sa nu-l iei stiind ca asa se mai linisteste :plang:

mse
07 iun 2011, 22:54
cornelia, mandra mea cred ca nici 3400 nu are ...si eu o pun la san de cate ori plange si o vad ca se agita dupa san cu gurita, nu ma uit la ceas.

danna, ma bucur nespus ca ai revenit printre noi ! te pupam dulce de tot ! :*

bre, voi folositi sutiene? adica le purtati toata ziua? stiu ca e indicat sa port dar tare mi-e incomod si ma fac mereu ca uit sa-l pun :(

georgia
07 iun 2011, 23:00
danna ma bucur enorm ca ai intrat , te admir esti o femeie puternica , ma rog pentru tine ca barza sa vina cat de curand , te astept cu vesti

dana s imi pare atat de rau ca treci prin asa chinuri se simte ff bine prin postarile tale , stiu ca in jur de 3 - 4 luni tin colici , curaj ca mai este putin

georgia
07 iun 2011, 23:02
sorina eu nu pot sa port decat cand ies din casa , dr mi-a zis sa port dupa alaptat dar sincer nu pot sa il suport si nici bustiera ,doamne ajuta ce mai poate fi in afara de vergeturi care m-au impanzit si o burta lasata ? mare scofala si niste tate lasate :)

multumesc fetelor pentru complimente la adresa mayei si voi aveti niste bebelusi extraordinari de fapt toti sunt divinitati trimise de la dumnezeu

georgia
07 iun 2011, 23:04
cornelia nu conteaza cat ia in greutate si important este sa fie sanatos este tot ce conteaza

maya are 1 luna si 2 sapt si nu a luat de cat 800 gr si chiar nu imi fac griji sunt bbeio care au luat mai mult dar fiecare bebe asimileaza diferit
asa cumt noi toti suntem diferiti unii de ceilalti , daca dr ti-a zis ca este ok , sanatos se dezvolta cum trebuie nu iti face griji, are timp sa se si ingrase

georgia
07 iun 2011, 23:07
irina nu am scutec impermeabil tre sa ajung sa iau mi-a zis si pediatra ca acum cat este cald sa incerc sa o tin cat mai mult la dudita goala

nico
07 iun 2011, 23:09
Sorina,eu port cand ies din casa...mi se pare tare incomod sa stau toata ziua cu el.avand in vedere ca nu mi s-au marit foarte mult sanii,nu prea imi fac griji... .mai plange Thea la baita?
Cornelia,nu-ti mai face atatea griji...Alexandru se dezvolta in ritmul lui,ca fiecare bebelus.pe tine cand te lamureste un doctor ca bebelu' e sanatos?ca sa scapi de stresul asta...
cred ca plec la culcare...doarme si puiul:)

georgia
07 iun 2011, 23:12
aaa am uitat cel mai important lucru maya a stat azi o ora treaza afara am plimbato cu caruciorul nu imi venea sa cred asteptam din moment in moment sa planga dar nu o ora a fost cuminte doamne ajuta la mai mult , iam facut baita acum si nani doarme

georgia
07 iun 2011, 23:13
noapte buna si linistita nico daca mergi la nani

nico
07 iun 2011, 23:14
merci la fel Georgia:pup:

georgia
07 iun 2011, 23:16
si eu ma retrag ca vad ca este liniste va urez tuturor o noapte linistita si cu bebei cuminti ..pupici

happy
07 iun 2011, 23:20
buna seara:)

da nico,era la baitza la ora aia,apoi yasmi a papat si a avut o repriza de vreo 2 minute de plans,adica urlet,o durea burtica:( a trecut repde,acum doarme.Doamne ajuta ca nu e grav cu colicii si de 3 zile nu i-am mai dat picaturi si e chiar mai bine decat cu ele;)
daniela.mi-e tare mila de educu ca se chinuie atat cu durerile:( doamne ajuta sa-i treaca cat mai repde ca va cred ca nici voi nu mai puteti:(
dana,iti multumim ca te gandesti la noi! m,a bucur ca ai gasit problema ,sa dea Dumnezeu sa vina bebe cat mai curand,sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! asteptam vestea cea mare.pupici!

sorina,vroiam sa-ti raspund la intrebarea legata de sutien,dar a raspuns georgia inainte,exact acelasi lucru vroiam sa-l spun:D
oricum sunt varza din toate punctele de vedere,vergeturi,burta,celulita,tate lasate,DAR am o fetita minunata si asta e cel mai important!!

cornelia,nu te mai gandi la sindromul ala,bebe e sanatos!!! ai uitat ca si gravidute ne faceam atatea probleme legate de greutatea bebilor si mai stiu eu ce,,?si tot timpul ajungeam la concluzia ca fiecare bebelus se dezvolta diferit.nici yasmi nu e uriasa,are 3650g si nici la nastere nu a fost imensa. n-a avut mititica nici 3000g:D dar ii multumesc lui Dumnezeu ca e sanatoasa. Nici ea nu mai mananca mult am vazut de 2-3 zile,cred ca din cauza caldurii.inainte manca 100 ml la 3 ore,acum mananca 40-50 ml apoi dupa o jumatate de ora-o ora mananca inca 40-50 ml asta daca nu doarme,ca daca adoarme ,se trezeste la 2-3 ore si mananca.nici eu nu tin cont de program de masa,ii dau la cerere,ca se digera sau nu,doar nu o sa tin copilul sa planga de foame,eu ii dau de cate ori cere.ma bucur ca azi a papat si san,destul de mult,dupa cateva zile in care abia morfolea putin.cred ca am facut bine ca n-am oprit lactatia:)

happy
07 iun 2011, 23:23
pana am scris eu v-a luat somnul:D
somn usor georgia si nico si bebicilor!

georgia,chiar trebuie sa-ti iei scutece d-alea,sunt f utile.eu si cand ii schimb pampeersul o pun pe scutec d-ala ca nu de putine ori mi-a facut surpriza sa faca pipi sau kk cand ii dadeam pampersul jos:D sunt ieftine,5 bucati la 10 lei:)

cryss4
07 iun 2011, 23:23
buna seara:)

da nico,era la baitza la ora aia,apoi yasmi a papat si a avut o repriza de vreo 2 minute de plans,adica urlet,o durea burtica:( a trecut repde,acum doarme.Doamne ajuta ca nu e grav cu colicii si de 3 zile nu i-am mai dat picaturi si e chiar mai bine decat cu ele;)
daniela.mi-e tare mila de educu ca se chinuie atat cu durerile:( doamne ajuta sa-i treaca cat mai repde ca va cred ca nici voi nu mai puteti:(
dana,iti multumim ca te gandesti la noi! m,a bucur ca ai gasit problema ,sa dea Dumnezeu sa vina bebe cat mai curand,sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! asteptam vestea cea mare.pupici!

sorina,vroiam sa-ti raspund la intrebarea legata de sutien,dar a raspuns georgia inainte,exact acelasi lucru vroiam sa-l spun:D
oricum sunt varza din toate punctele de vedere,vergeturi,burta,celulita,tate lasate,DAR am o fetita minunata si asta e cel mai important!!

cornelia,nu te mai gandi la sindromul ala,bebe e sanatos!!! ai uitat ca si gravidute ne faceam atatea probleme legate de greutatea bebilor si mai stiu eu ce,,?si tot timpul ajungeam la concluzia ca fiecare bebelus se dezvolta diferit.nici yasmi nu e uriasa,are 3650g si nici la nastere nu a fost imensa. n-a avut mititica nici 3000g:D dar ii multumesc lui Dumnezeu ca e sanatoasa. Nici ea nu mai mananca mult am vazut de 2-3 zile,cred ca din cauza caldurii.inainte manca 100 ml la 3 ore,acum mananca 40-50 ml apoi dupa o jumatate de ora-o ora mananca inca 40-50 ml asta daca nu doarme,ca daca adoarme ,se trezeste la 2-3 ore si mananca.nici eu nu tin cont de program de masa,ii dau la cerere,ca se digera sau nu,doar nu o sa tin copilul sa planga de foame,eu ii dau de cate ori cere.ma bucur ca azi a papat si san,destul de mult,dupa cateva zile in care abia morfolea putin.cred ca am facut bine ca n-am oprit lactatia:)

Te-am prins pe forum,cu ocazia asta vreau sa iti spun si eu ca ai o fetita superba!!o frumusete!! sa va traiaasca si sa va bucurati de ea!!!

mse
07 iun 2011, 23:34
nico, nu mai plange la baie dar inainte sa o bag in apa ii dau sa pape putin ca sa fie si ea multumita :))

georgia ai fost criminala! eu o sa ma stradui sa port sutien din ala sport, din bumbac, cu toate ca nu ma incanta ideea ...

Julieta80
07 iun 2011, 23:38
Irina, si al meu exact la fel papa, cum ai scris si tu. Cred ca de la caldura nu le mai e asa foame, sunt si mai molesiti/somnorosi.
Sorina, Theuta are cu 2 sapt mai putin, deci e normal sa aiba greutatea asta.
Dupa 2 luni am sa ii fac analiza de cariotip la Buc, la Inst. Parhon, si atunci o sa stiu sigur ce si cum. Pana atunci nu pot decat sa fiu optimista, dar mai am si momente ca acum, asta e, n-am ce face.
Ma gandeam la o chestie, cu colicii astia, Educu are dureri mari de burtica desi Daniela nu ii da lapte de la san, deci pana la urma nu conteaza ce mancam noi, nu din cauza noastra ii doare burtica pe bebei.
Nici eu nu port sutien decat cand ies din casa, oricum am sanii la fel de mici ca inainte, daca nici lapte nu prea am nu cred ca se intampla nimic.
Mamicile de baietei, voi ii lasati fara pampers, asa cum zic fetele, pe paturica impermeabila? Chestia e ca ei fac pipi in sus si sare peste tot, nu stiu cum se procedeaza in cazul asta, sa pun un servetel peste, se misca si il da la o parte.

dana s.
07 iun 2011, 23:47
Irina, si al meu exact la fel papa, cum ai scris si tu. Cred ca de la caldura nu le mai e asa foame, sunt si mai molesiti/somnorosi.
Sorina, Theuta are cu 2 sapt mai putin, deci e normal sa aiba greutatea asta.
Dupa 2 luni am sa ii fac analiza de cariotip la Buc, la Inst. Parhon, si atunci o sa stiu sigur ce si cum. Pana atunci nu pot decat sa fiu optimista, dar mai am si momente ca acum, asta e, n-am ce face.
Ma gandeam la o chestie, cu colicii astia, Educu are dureri mari de burtica desi Daniela nu ii da lapte de la san, deci pana la urma nu conteaza ce mancam noi, nu din cauza noastra ii doare burtica pe bebei.
Nici eu nu port sutien decat cand ies din casa, oricum am sanii la fel de mici ca inainte, daca nici lapte nu prea am nu cred ca se intampla nimic.
Mamicile de baietei, voi ii lasati fara pampers, asa cum zic fetele, pe paturica impermeabila? Chestia e ca ei fac pipi in sus si sare peste tot, nu stiu cum se procedeaza in cazul asta, sa pun un servetel peste, se misca si il da la o parte.
cornelia ei ii pun o pelincutza sub fund si i-o dau asa peste ptzulica si absoabe imediat,alta solutie nu e ca servetelu zboara imediat.