PDA

View Full Version : Mamici mai 2011

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200

Marce
20 dec 2010, 17:55
Buna Marce si bine ai venit printre noi.Te asteptam cu detalii.Ai aflat ce ascunde burticuta?:D

Buna seara...
Tocmai am terminat de copt turtele(pt Craciun)... de fapt am asistat-o pe mama si am intrat sa va salut si sa va povestesc despre burtica mea.
Sunt o viitoare mami de 23 de ani. Am plecat din tara in luna mai dupa ce am demisionat din invatamant intrucat nu-mi convenea sistemul si batjocura. Viitorul meu sotior m-a ajutat sa gasesc un contract in Spania, el fiind acolo de 2 ani... am lucrat un timp apoi am primit vestea... VETI FI PARINTI:)
A fost o maaaare surpriza si ne-am bucurat din plin(e primul bebe). Am facut in Spania(Lleida) analizele, ecografiile si sunt foarte multumita de sistemul lor sanitar. Bebele este foarte bine, are 19 saptamani si 2 zile,a dat din picioruse acum 3 zile:), dar inca nu am aflat daca este fetita sau baietel... ar fi trebuit sa merg la eco pe 28 dec in Spania, dar cum am venit in vacanta acasa, voi merge aici pe 5 ianuarie, apoi voi continua analizele si eco in Spania.
Sunt din Galati si voi merge la doctorul Mereuta. Daca mai sunt burtici din Gl... ce parere aveti despre el?
Intrucat sunt novice in ceea ce priveste SARCINA, rog mamicile experimentate sa-mi dea cateva sfaturi despre ... orice!
Va pup si abia astept sa va citesc;)

Lalira
20 dec 2010, 17:56
Nu, Sorina, nu esti singura, pe mine ma supara faptul ca femeile nu se intereseaza in detaliu despre cezariana, sa studieze amanuntit si riscurile, nu numai avantajele.
Din pacate in Romania despre riscuri se vorbeste prea putin, de multe ori chiar nu se spune adevarul pana la capat.

mse
20 dec 2010, 17:57
salutare si bine ai venit !!!

la sfaturi suntem cele mai tari , ai sa vezi :))

zi ce te framanta si te rezolvam imediat ;)

mse
20 dec 2010, 18:00
Nu, Sorina, nu esti singura, pe mine ma supara faptul ca femeile nu se intereseaza in detaliu despre cezariana, sa studieze amanuntit si riscurile, nu numai avantajele.
Din pacate in Romania despre riscuri se vorbeste prea putin, de multe ori chiar nu se spune adevarul pana la capat.

mie la prima nastere medicul mi-a refuzat cezariana la cerere explicandu-mi care sunt riscurile si dezavatajele. eu de atunci am ramas setata pe nastere naturala chiar daca acum 10 ani nu am facut epidurala deci nu a fost foarte usor.

Lalira
20 dec 2010, 18:05
Sorina, asa ar trebui sa fie,
nu de putine ori am vazut ca si nasterile naturale sunt provocate de catre doctori din cauza ca acestia sunt intr-o anumita zi in tura sau pleaca in concediu.

Marce
20 dec 2010, 18:13
salutare si bine ai venit !!!

la sfaturi suntem cele mai tari , ai sa vezi :))

zi ce te framanta si te rezolvam imediat ;)
Hey... multumesc:)
In ce consta ecografia morfologica? Epidurala se face la cerere sau nu... si cum e mai bine... cu epidurala sau fara?

:p

nico
20 dec 2010, 18:22
bine ai venit Marce!
a iesit bun puiul;).sper sa nu am iar arsuri...

Marce
20 dec 2010, 18:36
Multumesc Nico...

Pofta maaare:)

mse
20 dec 2010, 18:51
Hey... multumesc:)
In ce consta ecografia morfologica? Epidurala se face la cerere sau nu... si cum e mai bine... cu epidurala sau fara?

eco morfologica e o eco normala doar ca dureaza putin mai mult iar bebe e masurat in detaliu ( picioruse, manute, abdomen,etc) si cred ca la cea de trim II se uita si la organe ( la 16 sapt la mine nu a scris decat de inimioara ).

nu stiu sigur dar cred ca epidurala se face la cerere;

eu am nascut fara ( abia vazusem pe discovery asa ceva cred ) si daca am de ales, tinand cont ca e o anestezie care-ti amorteste nervii care aduc senzatii de la uter si canalul nasterii ( nu vei putea ajuta impingand copilul afara)

daca dai un search pe google o sa gasesti info ref la epidurala si avantaje/dezavantaje....

danna
20 dec 2010, 19:51
eco morfologica e o eco normala doar ca dureaza putin mai mult iar bebe e masurat in detaliu ( picioruse, manute, abdomen,etc) si cred ca la cea de trim II se uita si la organe ( la 16 sapt la mine nu a scris decat de inimioara ).

nu stiu sigur dar cred ca epidurala se face la cerere;

eu am nascut fara ( abia vazusem pe discovery asa ceva cred ) si daca am de ales, tinand cont ca e o anestezie care-ti amorteste nervii care aduc senzatii de la uter si canalul nasterii ( nu vei putea ajuta impingand copilul afara)

daca dai un search pe google o sa gasesti info ref la epidurala si avantaje/dezavantaje....

bre dar acum chiar m-ai lasat masca :eek: si nastere naturala si fara epiduraLA? E PREA DE TOT!
hai sa va spun una tare" la noi in cartier e curentul cazut si eu sunt happy, mai am o ora jumate la laptop si net mobil :D ... sunt singura luminata din casa :rolleyes:

mse
20 dec 2010, 20:09
bre dar acum chiar m-ai lasat masca :eek: si nastere naturala si fara epiduraLA? E PREA DE TOT!
:rolleyes:

eu incerc fara epidurala si de data asta, poate-mi merge ;)

eu nu am experienta unei asemenea anestezii dar daca vreti sa o faceti, nu cautati pe net ce-i cu ea :p

nico
20 dec 2010, 20:10
Danna mai esti pe-aici?

nico
20 dec 2010, 20:19
Sorina,daca tu esti asa hotarata foarte bine:).tot medicul va stabili la final.nasterea naturala nu tine 100%de tine,asa cum bine stii.eu iti doresc sa-ti iasa cum ti-ai propus.nu inteleg vehementa cand sunt alte lucruri pe care le poti controla si nu vrei,ptr binele bebeului.
stiu ca intentiile tale sunt bune dar hai sa lasam loc liberului arbitru:).n-are nici un sens sa ne suparam pe-aici;).pupici

ingerrebel55
20 dec 2010, 20:23
buna fetelooooooooooooooor ce faceeeeeeeeeeeeeeeti bn ai venit Marce mama dar ati scris nu gluma am avut de lucru mi-a luat cv timp sa va citesc:D eu una m-am vopsit azi de nervi ca morcovul ala din capu meu ma facea sa nu ies din casa eram toma buna de bus la salata de boeuf :D sincer nici eu nu stiu ce culoare am acum in cap am amestecat si eu:)) un oscat inchis cu un saten inchis va dati seama ca imi cam bat jok de paru meu dar vroiam s schimb culoarea ca ciocolatiu nu am gasit un pupik la toate eu am fugit ca am de curatat si taiat 20 de kg de carne:) sunt terminata de cand alerg de dimineata de la 8 abea ce am ajuns acasa ufff nu mai pot abea astept sa termin sa ma pun la film in pat aaaaaaaaaa am uitat sa va zikk alaltaseara burtika mea se vedea cum facea valuri cum misca si il simt pe bebe muuuuuult mai bn si mi insistent si mai ales ca misca mult mai des doamne ce senzatiiiii taaari e fff frum ce sa spun va pup am fugit la treaba vorbim dupa

Julieta80
20 dec 2010, 20:24
Buna fetele, am venit si eu de la dr, am fost cu rezultatul de la triplu, mi-a zis ca e ok si m-a programat pe 13 ian la eco morfologica de 22 sapt.
Nici eu nu stiu sexul bebelinului asa ca suntem destule care vom afla in ianuarie. Dupa calendarul chinezesc iese baietel, teste babesti nu am facut inca, le tot zic la ai mei de testul cu sarea dar uita, asa ca astept, oricum spre surprinderea mea chiar nu ma omor cu superstitiile, faptul ca nu m-am ingrasat, am burtica mica, nu mananc dulciuri ci chestii mai acrisoare ar fi baiat, eu am un feeling f puternic de baiat, l-am visat la 6 sapt ca ma imbrastisa si imi spunea ca ma iubeste mult (la 6 sapt am pierdut prima sarcina deci va dati seama ce spaima am tras cand am avut visul asta exact la 6 sapt) de atunci mi-l imaginez mereu baietel si cand il vad la eco la fel, cred ca daca e fetita va fi cea mai mare surpriza din viata mea, eu personal nu am preferinte, e vorba doar de feeling.
Angica, parca tu ai spus ca la 5 sapt ti-a spus ca e fetita 99%? Ce test ti-a facut? Ca la eco abia daca se vede embrionul la 5 sapt.
Mada, cum ti-a depistat ca ai nevoie de serclaj, la un control de rutina sau ai avut ceva simptome ca ar fi ceva in neregula? Acum poti duce o viata normala ca sa spun asa sau tb sa stai mai mult in pat?
Dr mea de cate ori merg la ea imi face si control, azi am mers cu rezultatul dar a vrut sa ma si vada, m-a pipait sa fie colul inchis, acum 2 sapt am facut doar eco dar ma pipaise cu 2 sapt inainte :)
Marce bine ai venit. Eu stiu ca epidurala se face la cerere, este buna ca nu simti asa tare durerea dar are dezavantajul ca daca iti face doza prea mare sa nu mai simti deloc si sa nu mai poti impinge si sa se ajunga la cezariana. Tb sa ai un doctor priceput la asta. La eco morfologica de 22 sapt iti spune cam totul despre bebe, daca are toate cele dezvoltate normal si se vad eventuale anomalii (se face atunci ca e cam limita maxima pt intrerupere de sarcina in cel mai rau caz).
Acum nu stiu ce sa zic, parerea mea este ca toate aceste ecografii sunt niste bani dati pt linistea noastra, sa stim ca avem un bebe sanatos, pt ca nu cred ca vreun medic poate sa trateze bebelusul in burtica in caz de ceva, daca nu e dezvoltat cum trebuie. Da, ne ajuta in caz ca sunt probleme de genul ca e nevoie de serclaj sau e risc de nastere prematura si sa stai in pat, dar ca bebe sa fie sanatos si intreg acolo in burtica, doar D-zeu are grija.
Dana S, in privinta numelui, daca traditia iti impune oricum 2 nume, logic ar fi ca sotul tau sa te lase sa il alegi tu pe al 3-lea, nu?
Ma duc sa pap ceva, ne auzim mai tarziu putin. Pupici.

mse
20 dec 2010, 20:31
Sorina,daca tu esti asa hotarata foarte bine:).tot medicul va stabili la final.nasterea naturala nu tine 100%de tine,asa cum bine stii.eu iti doresc sa-ti iasa cum ti-ai propus.nu inteleg vehementa cand sunt alte lucruri pe care le poti controla si nu vrei,ptr binele bebeului.
stiu ca intentiile tale sunt bune dar hai sa lasam loc liberului arbitru:).n-are nici un sens sa ne suparam pe-aici;).pupici

cine se supara , nico ?!?

eu vorbesc din propria experienta iar cine vrea sa auda ce am de spus o va face, cine nu - e ok. liberul arbitru nu ti-l ia nimeni...nu nasc eu in locul vostru

am sa te rog insa sa-mi spui ce-ai vrut sa zici cu "nu inteleg vehementa cand sunt alte lucruri pe care le poti controla si nu vrei,ptr binele bebeului." chiar sunt curioasa unde bati...

PS
si eu nu ma supar ;)

mse
20 dec 2010, 20:36
Cornelia, felicitari pt rezultat ! acum ne-am cam linistit ( pana in ianuarie cand vin majoritatea morfologicelor :)) )

danna
20 dec 2010, 20:57
mie dupa calendarul asta imi iese baiat dar am mai gasit un calendar asemanator unde iesea fata :))

pai da-l p-ala bre care zice adevarul .... sa stiu si eu :(

mse
20 dec 2010, 20:58
pai da-l p-ala bre care zice adevarul .... sa stiu si eu :(

as vrea si eu sa stiu adevarul =))

http://www.nou-nascuti.ro/planning-familial/preconceptia/fata-sau-baiat-o-metoda-amuzanta-de-a-prezice-sexul-viitorului-bebelus.html

danna
20 dec 2010, 21:02
Danna mai esti pe-aici?

da sunt aici, am facut pauza de o baitza .. cat nu mai cade curentul iar! :rolleyes:

danna
20 dec 2010, 21:08

Fata sau baiat? - o "metoda" amuzanta de a prezice sexul viitorului bebelus (http://www.nou-nascuti.ro/planning-familial/preconceptia/fata-sau-baiat-o-metoda-amuzanta-de-a-prezice-sexul-viitorului-bebelus.html)

NU E BUUUNNNNN!
toate chinezestile pe care le-am facut pana acum imi dadeau baiat .... vreo 7 luni, din mai pana in octombrie ... asta e singurul invers! :eek:
la tine a fost doar coincidenta :p

mse
20 dec 2010, 21:36
NU E BUUUNNNNN!
toate chinezestile pe care le-am facut pana acum imi dadeau baiat .... vreo 7 luni, din mai pana in octombrie ... asta e singurul invers! :eek:

pai eu inca nu-s convinsa ca e coincidenta. poate si la mine a dat eronat. poate in burtik se ascunde totusi un baietel

Lalira
20 dec 2010, 21:38

Fata sau baiat? - o "metoda" amuzanta de a prezice sexul viitorului bebelus (http://www.nou-nascuti.ro/planning-familial/preconceptia/fata-sau-baiat-o-metoda-amuzanta-de-a-prezice-sexul-viitorului-bebelus.html)

Asta e singurul calendar de genul asta, care se potriveste si la mine, la ambele sarcini. :D

t_alina
20 dec 2010, 21:47
Fetelor, am emotii...joi merg la morfofetale...Sper sa fie bebe bine, sanatos...si sa aflam ce este clar....Va pupacesc

mse
20 dec 2010, 21:52
Fetelor, am emotii...joi merg la morfofetale...Sper sa fie bebe bine, sanatos...si sa aflam ce este clar....Va pupacesc

bafta multa si te asteptam cu poze !

:*

happy
20 dec 2010, 23:02
pfff am citit ci eu pe net despre riscurile epiduralei si ale cezarienei,sincer va spun ca mi-a cam pierit cheful sa nasc prin cezariana si parca nici cu epidurala n-as vrea in caz de nasc normal.o sa dicut serios cu dr la urmatorul control si daca imi da voie sa nasc normal asa voi face....pana la urma durerea trece,dureaza maxim o zi dar cu o operatie tragi toata viata..doamne si epidurala cate riscuri are!
azi am fost la cumparaturi,am umblat cam 3-4 ore si desi nu am carat nici macar un kg m-a durut mijlocul ingrozitor,niciodata nu m-a durut pana acum,abia mi-a trecut cu no spa + uscosin :(

happy
20 dec 2010, 23:16
mai fetelor,pana la urma sunt normale durerile de mijloc in perioada asta a sarcinii? ca m-a mancat pe mine undeva sa zgarm internetul si am citit numai de rau,ca cica ar fi contractii si ca nu sunt normale atat de devreme durerile astea,ca scurteaza colul c-o fi c-o pati..m-am si speriat naibi,mai ales ca nu m-a mai durut pana acum,si m-a durut destul de rau abia mai puteam sa merg,doar cand stateam in pat nu ma durea.a tinut cam o ora durerea pana si-au facut pastilele efectul.burta nu m-a durut deloc.hai ca prea linistita am fost zilele astea,mi-am facut de lucru acum sa-mi fac griji:(

mse
20 dec 2010, 23:27
irina, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji cu mijlocul. am vazut ca mai sunt mamici care au asemenea probleme;eu nu inca...
chiar nu stiu ce sa-ti zic. stai cumintica si poate daca nu mai faci efort , trece

happy
20 dec 2010, 23:43
irina, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji cu mijlocul. am vazut ca mai sunt mamici care au asemenea probleme;eu nu inca...
chiar nu stiu ce sa-ti zic. stai cumintica si poate daca nu mai faci efort , trece

si eu cred ca nu e ceva grav mai ales ca burta nu m-a durut.efort nu fac mai deloc,singurul efort sunt plimbarile si mai ales acum ca umblu dupa cumparaturi,cadouri... am vz ca pe unele fete le doare mai mereu mijlocul:(sper sa nu se mai repete,cel putin pana in luna a 7-a :D

AnUtZyIk
20 dec 2010, 23:55
Irina nu ai de ce sa te sperii, durerile de spate sunt perfect normale in timpul sarcinii,pe masura ce creste burta devin mai puternice pt ca se schimba centrul de greutate al coloanei vertebrale.

AnUtZyIk
20 dec 2010, 23:59
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020537.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={9C57A59B-14AA-4853-B23B-972806A07703})
Noi ne ducem la nanita. Sa aveti somn usor si sa visati numai ingerasi
Pupici

Addaly
21 dec 2010, 07:39
NU E BUUUNNNNN!

buna danna, la noi s-a potrivit calendarul asta Determinarea sexului Utile Copii (http://www.utilecopii.ro/afla-sexul-bebelusului-tau-cu-calendarul-chinezesc-al-sarcinii/) sau Calendar chinezesc (http://www.ifamilia.ro/categorii/sarcin%C4%83-bebelusi/b%C4%83iat-sau-fat%C4%83-calendar-chinezesc) orai Afla sexul bebelusului cu ajutorul calendarului chinezesc al sarcinii (http://parinti.acasa.ro/sarcina/afla-sexul-bebelusului-cu-ajutorul-calendarului-chinezesc-13834.html) ori Calendarul chinezesc - determinarea sexului copilului (http://www.ileen.ro/mamici/articol/486/Calendarul-chinezesc-determinarea-sexului-copilului) ... Asadar acum ai mai multe si toate cred ca sunt la fel ...:)

Addaly
21 dec 2010, 07:45
si eu cred ca nu e ceva grav mai ales ca burta nu m-a durut.efort nu fac mai deloc,singurul efort sunt plimbarile si mai ales acum ca umblu dupa cumparaturi,cadouri... am vz ca pe unele fete le doare mai mereu mijlocul:(sper sa nu se mai repete,cel putin pana in luna a 7-a :D

pe mine ma doare spatele ori de cate ori stau mai mult de 1 ora in picioare sau daca stau in pat putin rezemata pe spate o perioada mai lunga - anchilozez pt cateva secunde cand vreau sa ma dau jos. cred ca tine si de organism... si de faptul ca incepe burtica sa ne creasca si cineva, precum spatele, trebuie sa ne sustina, nu? la mine, cel putin se vede burta bine de tot, desi nu am luat decat 4 kg de la inceputul sarcinii - asadar tine de fiecare organism in parte.
fetelor, voua a inceput sa va curga sange din nas cand va suflati nasul in batista sau cand va spalati pe dinti? dr meu spune ca e normal insa, ...intreb si eu...:confused:

mse
21 dec 2010, 08:22
buna danna, la noi s-a potrivit calendarul asta Determinarea sexului Utile Copii (http://www.utilecopii.ro/afla-sexul-bebelusului-tau-cu-calendarul-chinezesc-al-sarcinii/) sau Calendar chinezesc (http://www.ifamilia.ro/categorii/sarcin%C4%83-bebelusi/b%C4%83iat-sau-fat%C4%83-calendar-chinezesc) orai Afla sexul bebelusului cu ajutorul calendarului chinezesc al sarcinii (http://parinti.acasa.ro/sarcina/afla-sexul-bebelusului-cu-ajutorul-calendarului-chinezesc-13834.html) ori Calendarul chinezesc - determinarea sexului copilului (http://www.ileen.ro/mamici/articol/486/Calendarul-chinezesc-determinarea-sexului-copilului) ... Asadar acum ai mai multe si toate cred ca sunt la fel ...:)

la mine la toate astea 4 calendare imi iese baietel =))

mse
21 dec 2010, 08:23
pe mine ma doare spatele ori de cate ori stau mai mult de 1 ora in picioare sau daca stau in pat putin rezemata pe spate o perioada mai lunga - anchilozez pt cateva secunde cand vreau sa ma dau jos. cred ca tine si de organism... si de faptul ca incepe burtica sa ne creasca si cineva, precum spatele, trebuie sa ne sustina, nu? la mine, cel putin se vede burta bine de tot, desi nu am luat decat 4 kg de la inceputul sarcinii - asadar tine de fiecare organism in parte.
fetelor, voua a inceput sa va curga sange din nas cand va suflati nasul in batista sau cand va spalati pe dinti? dr meu spune ca e normal insa, ...intreb si eu...:confused:

mi s-a intamplat si mie de cateva ori cand imi suflam nasul dar nici nu am bagat in seama. nu e practic o hemoragie, e ceva...
stiu ca si geta a patit la fel si probabil mai sunt mamici cu problema asta

danna
21 dec 2010, 08:27
la mine la toate astea 4 calendare imi iese baietel =))

la mine la toate iese baiat! uraaaa
Sorina ... esti tu o exceptie! :D

danna
21 dec 2010, 08:28

iti tinem pumnii si te asteptam cu rezlutatele!

mse
21 dec 2010, 08:29
la mine la toate iese baiat! uraaaa
Sorina ... esti tu o exceptie! :D

poate totusi e baiat si nu stie aia de la eco cum arata o p....a

arorarta
21 dec 2010, 08:36
Buna dimineata burtici! Inca nu mi-a trecut durerea de stomac,sper sa treaca! Referitor la testul magic,eu cred ca minte,mie mi-a spus dr la amniocenteza atunci cand mi-a recoltat lichid ca fatul este fetita,apoi dupa cateva zile,am primit rez. si la lichidul amniotic si mi-a spus ca sexul genetic al fatului este feminin!Am facut si eu testul acela si imi iese ca voi avea baietel!
PS La amniocenteza,cica se identifica sigur sexul copilului!

mse
21 dec 2010, 08:50
am verificat acum si pt mihai si la toate 4 mi-a iesit ca e fata =))

deci aceste calendare cred ca sunt pe invers

angica
21 dec 2010, 08:59
Buna fetele, am venit si eu de la dr, am fost cu rezultatul de la triplu, mi-a zis ca e ok si m-a programat pe 13 ian la eco morfologica de 22 sapt.
Nici eu nu stiu sexul bebelinului asa ca suntem destule care vom afla in ianuarie. Dupa calendarul chinezesc iese baietel, teste babesti nu am facut inca, le tot zic la ai mei de testul cu sarea dar uita, asa ca astept, oricum spre surprinderea mea chiar nu ma omor cu superstitiile, faptul ca nu m-am ingrasat, am burtica mica, nu mananc dulciuri ci chestii mai acrisoare ar fi baiat, eu am un feeling f puternic de baiat, l-am visat la 6 sapt ca ma imbrastisa si imi spunea ca ma iubeste mult (la 6 sapt am pierdut prima sarcina deci va dati seama ce spaima am tras cand am avut visul asta exact la 6 sapt) de atunci mi-l imaginez mereu baietel si cand il vad la eco la fel, cred ca daca e fetita va fi cea mai mare surpriza din viata mea, eu personal nu am preferinte, e vorba doar de feeling.
Angica, parca tu ai spus ca la 5 sapt ti-a spus ca e fetita 99%? Ce test ti-a facut? Ca la eco abia daca se vede embrionul la 5 sapt.
Mada, cum ti-a depistat ca ai nevoie de serclaj, la un control de rutina sau ai avut ceva simptome ca ar fi ceva in neregula? Acum poti duce o viata normala ca sa spun asa sau tb sa stai mai mult in pat?
Dr mea de cate ori merg la ea imi face si control, azi am mers cu rezultatul dar a vrut sa ma si vada, m-a pipait sa fie colul inchis, acum 2 sapt am facut doar eco dar ma pipaise cu 2 sapt inainte :)
Marce bine ai venit. Eu stiu ca epidurala se face la cerere, este buna ca nu simti asa tare durerea dar are dezavantajul ca daca iti face doza prea mare sa nu mai simti deloc si sa nu mai poti impinge si sa se ajunga la cezariana. Tb sa ai un doctor priceput la asta. La eco morfologica de 22 sapt iti spune cam totul despre bebe, daca are toate cele dezvoltate normal si se vad eventuale anomalii (se face atunci ca e cam limita maxima pt intrerupere de sarcina in cel mai rau caz).
Acum nu stiu ce sa zic, parerea mea este ca toate aceste ecografii sunt niste bani dati pt linistea noastra, sa stim ca avem un bebe sanatos, pt ca nu cred ca vreun medic poate sa trateze bebelusul in burtica in caz de ceva, daca nu e dezvoltat cum trebuie. Da, ne ajuta in caz ca sunt probleme de genul ca e nevoie de serclaj sau e risc de nastere prematura si sa stai in pat, dar ca bebe sa fie sanatos si intreg acolo in burtica, doar D-zeu are grija.
Dana S, in privinta numelui, daca traditia iti impune oricum 2 nume, logic ar fi ca sotul tau sa te lase sa il alegi tu pe al 3-lea, nu?
Ma duc sa pap ceva, ne auzim mai tarziu putin. Pupici.
buna draguta mea,
nu am facut nici un test. La eco simpla dupa masuratori si bataile inimii cica...
o sa vedem maine. Sa ai grija de tine si de bebe

angica
21 dec 2010, 09:00
marce bine ai venit

arorarta
21 dec 2010, 09:03
buna draguta mea,
nu am facut nici un test. La eco simpla dupa masuratori si bataile inimii cica...
o sa vedem maine. Sa ai grija de tine si de bebe
Buna Angica! La ecografia de 7 saptamani,bebe meu avea 187 batai/minut.Am citit pe net ca la fete le bate inimioara mai repede decat la baieti,apoi la celelalte eco,bataile inimii au fot sub 160 cat este normal,noi sincer,ne ateptam la fetita,si tati se bucura f mult!

mse
21 dec 2010, 09:05
tu stii sigur ce e , noi restul suntem in ceata ....

danna
21 dec 2010, 09:15
poate totusi e baiat si nu stie aia de la eco cum arata o p....a

tare asta ... :D

Addaly
21 dec 2010, 09:59
cred ca m-a prins febra sarbatorilor, caci am inceput sa ma interesez de cadouri pentru cei dragi :)

Lalira
21 dec 2010, 10:02
mai fetelor,pana la urma sunt normale durerile de mijloc in perioada asta a sarcinii? ca m-a mancat pe mine undeva sa zgarm internetul si am citit numai de rau,ca cica ar fi contractii si ca nu sunt normale atat de devreme durerile astea,ca scurteaza colul c-o fi c-o pati..(

Happy, durerile de mijloc sunt normale si nu sunt contractii. (Durerea de mijloc poate aparea impreuna cu contractiile in timpul nasterii).
Contractiile se simt altfel, burtica se intareste, simti o preisune,
la varste mai mari ale sarcinii, parca se muleaza pe bebe.

Pupici, sarcina usoara.

madapatrascu
21 dec 2010, 10:15
neata burtici. acum m-am trezit, k am avut contractii aseara:(

danna
21 dec 2010, 10:17

mai ia si tu cate un nospa ... nu tre sa stai asa ca nu e bine!

camidani
21 dec 2010, 10:18
tu stii sigur ce e , noi restul suntem in ceata ....
buna mse am fost asera la medic gineco si mia zis ca la ecog bebe are 4 saptamini si dupa ultima menstruatie are aproape 7 cum pe care sa o cred totusi pe 25 luna asta e deja a doua luna de cind nu mia venit CM tu ce zici e bebe meu micutel de aceea a zis ca are 4 saptamini sau atit are:D

Addaly

dragi mamici, v-ati interesat pana in prezent de bagajul pentru maternitate ce trebuie sa contina, sau iti spune doctorul?:confused:

madapatrascu
si ca sa raspund cum a depistat ca am nevoie de serclaj. la morfo de 15 sapt dr Iosup( f ff ok) mi-a spus ca am colul de 3,12 cm. daca scade sub 3 trebuie sa fac serclaj(sa-l coasa) pt k risc sa fac avort spontan. mentionez ca era inchis. Dupa 1 luna m-am dus la dr meu(tutunaru) si mi-a facut o eco. Intr-o luna colul meu ajunsese la 2 cm. putem pierde bebelu oricand pt k se si deschisese. A doua zi mi-a facut serclaj. Acum ma supara contractiile astea, insa riscul sa-mi pierd puiul nu mai e asa mare.

madapatrascu
21 dec 2010, 10:20
dragi mamici, v-ati interesat pana in prezent de bagajul pentru maternitate ce trebuie sa contina, sau iti spune doctorul?:confused:

depinde de la un spital la altul. Nasa mea a nascut la cfr2 anul trecut si a dus pe langa bagajul normal, pansamente, seringi, tot ce necesita o cezariana. mai avea putin si ducea si patul de acasa. jalnic

Addaly
21 dec 2010, 10:22
si mie mi s-a deschis colul de la stres, insa dupa o internare si cateva zile de repaus dr a zis ca este in regula si nu-mi face serclaj. f bine ca ai facut ca am aflat de o groaza de cazuri cu final nefericit... :(

Addaly
21 dec 2010, 10:24
depinde de la un spital la altul. Nasa mea a nascut la cfr2 anul trecut si a dus pe langa bagajul normal, pansamente, seringi, tot ce necesita o cezariana. mai avea putin si ducea si patul de acasa. jalnic

:eek:... de fapt doar in Romania se poate intampla asta...

madapatrascu
21 dec 2010, 10:24
si mie mi s-a deschis colul de la stres, insa dupa o internare si cateva zile de repaus dr a zis ca este in regula si nu-mi face serclaj. f bine ca ai facut ca am aflat de o groaza de cazuri cu final nefericit... :(
bine k mi-a descoperit la timp.

arorarta
21 dec 2010, 10:25
Sincer este cam devreme sa ne gandim la asa ceva,dar cred ca,dr. nu ne va spune ce va contine bocceluta noastra(parerea mea),cred ca tot de la mimicile care au nascut vom afla ce va contine!Am citit pe la mamicile de ianuarie,februarie,cateva idei...

madapatrascu
21 dec 2010, 10:30
fetelor eu ma antrezez deja pt bebelu' meu. mi-a fatat rotwaileritza 11 pui si nu-i accepta, ii musca. asa ca de 3 zile ii hranesc cu biberonul, ii sterg la fund, ma joc cu ei. fac antrenament:))

Addaly
21 dec 2010, 10:31
bine k mi-a descoperit la timp.

cand aveam 15 sapt am avut o raceala mica de-mi curgea nasul si putina febra. dupa 2 zile eram deja la dr sa vad daca bebe e bine - imi era frica ca febra sa nu-i fi facut vreun rau. si stii ce mi-a spus dr? asa mamica... mai rar... - adica foarte putine mamici, in raport cu cate exista, se intereseaza de sanatatea lor si a pruncului asa cum facem noi :cool:. Asadar, chiar daca stam pe net cateva ore pe zi, stam nu doar ca ne plictisim sau ca nu avem ce face, ci pentru faptul ca ne pasa de pruncul nostru, pentru ca vrem sa impartasim noi experiente, ganduri si deasemeni sa ne cultivam pentru ca in curand vom deveni proaspete mamici!!!:) SUNT ASA DE FERICITA !:D

danna
21 dec 2010, 10:32
buna mse am fost asera la medic gineco si mia zis ca la ecog bebe are 4 saptamini si dupa ultima menstruatie are aproape 7 cum pe care sa o cred totusi pe 25 luna asta e deja a doua luna de cind nu mia venit CM tu ce zici e bebe meu micutel de aceea a zis ca are 4 saptamini sau atit are:D

pai diferenta intre perioada calculata de la ultimul cm si cea calculata de la data conceptiei e de aproximativ 14 zile daca nu si mai bine!
asa ca nu-ti face probleme ... cred ca esti in grafic! si mie la prima eco ... imi dadea 2 dpn-uri, unul in functie de calculul lor si altul in functie de ecograf! Bafta

madapatrascu
21 dec 2010, 10:39
cand aveam 15 sapt am avut o raceala mica de-mi curgea nasul si putina febra. dupa 2 zile eram deja la dr sa vad daca bebe e bine - imi era frica ca febra sa nu-i fi facut vreun rau. si stii ce mi-a spus dr? asa mamica... mai rar... - adica foarte putine mamici, in raport cu cate exista, se intereseaza de sanatatea lor si a pruncului asa cum facem noi :cool:. Asadar, chiar daca stam pe net cateva ore pe zi, stam nu doar ca ne plictisim sau ca nu avem ce face, ci pentru faptul ca ne pasa de pruncul nostru, pentru ca vrem sa impartasim noi experiente, ganduri si deasemeni sa ne cultivam pentru ca in curand vom deveni proaspete mamici!!!:) SUNT ASA DE FERICITA !:D
iti impartasesc fericirea. bebelu meu misca de 4 zile. deja avem o legatura f stransa si il iubesc pana la infinit

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 10:40
Neatza burtici, voi mai vomitati? eu de vreo saptamana iar am inceput in fiecare zi si ieri ce credeti de trei ori:( cik am fost deocheata k ma durea capul de plesnea si mi-a descantat o femeie batrana:(

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 10:42

la toate 4 iese fetita:)

madapatrascu
21 dec 2010, 10:45
Neatza burtici, voi mai vomitati? eu de vreo saptamana iar am inceput in fiecare zi si ieri ce credeti de trei ori:( cik am fost deocheata k ma durea capul de plesnea si mi-a descantat o femeie batrana:(
alinutza...eu nu am vomat deloc toata sarcina, insa cred ca e o stare f nasoala. De obicei mamicilor cu fetite le e rau. doctorul meu mi-a spus ca intre 22-26 sapt e posibil sa revina starile din primele 3 luni. capul sus, k nu dureaza mult:) totul pt bebelina ta:P

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 10:54
alinutza...eu nu am vomat deloc toata sarcina, insa cred ca e o stare f nasoala. De obicei mamicilor cu fetite le e rau. doctorul meu mi-a spus ca intre 22-26 sapt e posibil sa revina starile din primele 3 luni. capul sus, k nu dureaza mult:) totul pt bebelina ta:P

da...tu ai baietel:) o sa iau elevit de azi, sper sa mai treaca starile

madapatrascu
21 dec 2010, 11:00
da...tu ai baietel:) o sa iau elevit de azi, sper sa mai treaca starile
pai nu ai luat pana acum??? era elementar sa iei de cand incepea sa se formeze, de la 2 luni. eu iau de 3 luni si o sa iau pana la sf sarcinii. doctorul mi-a zis sa-l intrerup doar daca nu mi-l permit financiar. si iau si oemga 3 de 1 gr pe zi. pt creierul bebelului

angica
21 dec 2010, 11:11
Buna Angica! La ecografia de 7 saptamani,bebe meu avea 187 batai/minut.Am citit pe net ca la fete le bate inimioara mai repede decat la baieti,apoi la celelalte eco,bataile inimii au fot sub 160 cat este normal,noi sincer,ne ateptam la fetita,si tati se bucura f mult!
buna arorarta. Da asa mi-a zis si mie la eco, ca bataile inimii la fete bat mai repede. Si noi ne asteptam la fetita de tati nu mai spun e in al noulea cer de bucurie.

madapatrascu
21 dec 2010, 11:13
buna arorarta. Da asa mi-a zis si mie la eco, ca bataile inimii la fete bat mai repede. Si noi ne asteptam la fetita de tati nu mai spun e in al noulea cer de bucurie.
dava va ajuta la ceva..si eu stiam acelasi lucru. ca inimioarele fetelor bat mai tare. Eu am baietei si am 190 bs, api 170, apoi 180, si ultima data 150. e irelevant . iti spun sigur

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 11:15
pai nu ai luat pana acum??? era elementar sa iei de cand incepea sa se formeze, de la 2 luni. eu iau de 3 luni si o sa iau pana la sf sarcinii. doctorul mi-a zis sa-l intrerup doar daca nu mi-l permit financiar. si iau si oemga 3 de 1 gr pe zi. pt creierul bebelului

am luat acid folic

madapatrascu
21 dec 2010, 11:20
am luat acid folic
da...nu sti ce sa zic. eu nu mai iau acid folic. iau doar elevit si omega3. intreaba totusi doctorul.

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 11:24
da...nu sti ce sa zic. eu nu mai iau acid folic. iau doar elevit si omega3. intreaba totusi doctorul.

da pai el mi-a zis sa iau vitamine

Marushca
21 dec 2010, 11:27
Buna dimineata doamnelor! Am doua problemutze poate ma ajutati cu vre-un sfat. Eu sunt maniaca cu igiena orala..iar de vre-o doua saptamani incoa' nu ma mai pot spala pe dinti pentru ca mi se inunda gura de sange de la gingii...:((((( nu ma doare dar ma jeneaza si plus ca ma sperie atat sange..:(((((((
Si a doua chestie..eu n-am mai avut cosuri din generala ..si acum imi tot apar..pe piept pe spate pe maini...nu sunt mari...abia le vezi dar sunt enervateee rauuuu :((. Ajutor..? Cineva?

angica
21 dec 2010, 11:33
dava va ajuta la ceva..si eu stiam acelasi lucru. ca inimioarele fetelor bat mai tare. Eu am baietei si am 190 bs, api 170, apoi 180, si ultima data 150. e irelevant . iti spun sigur
buna mada, nu te contrazic. Spun doar ce mi s-a zis si mie la eco in primele sapt.

arorarta
21 dec 2010, 11:35
Buna dimineata doamnelor! Am doua problemutze poate ma ajutati cu vre-un sfat. Eu sunt maniaca cu igiena orala..iar de vre-o doua saptamani incoa' nu ma mai pot spala pe dinti pentru ca mi se inunda gura de sange de la gingii...:((((( nu ma doare dar ma jeneaza si plus ca ma sperie atat sange..:(((((((
Si a doua chestie..eu n-am mai avut cosuri din generala ..si acum imi tot apar..pe piept pe spate pe maini...nu sunt mari...abia le vezi dar sunt enervateee rauuuu :((. Ajutor..? Cineva?
Referitor la gingii,fii si tu mai delicata,nu insista prea tare,eventual schimba periuta de dinti cu perii mai moi,si mie imi sangereaza putin gingiile,cand am suflat nasul am gasit firisoare de sange,dar nu-i bai mare,asa-i in sarcina! Despre cosuri,ma uitam la varsta ta,esti f tinerica,nu stiu ce sa-ti spun,eu,am 40 ani,si mi-a iesit un cos sub barbie de toata frumusetea si e si dureros! Probabil excesul de foliculina,poate si lipsa activitatii sexuale(poate la tine nu exista asa ceva),mie mi-a interzis dr.Cred ca nu-i cazul sa te ingrijorezi!

Marushca
21 dec 2010, 11:44
Referitor la gingii,fii si tu mai delicata,nu insista prea tare,eventual schimba periuta de dinti cu perii mai moi,si mie imi sangereaza putin gingiile,cand am suflat nasul am gasit firisoare de sange,dar nu-i bai mare,asa-i in sarcina! Despre cosuri,ma uitam la varsta ta,esti f tinerica,nu stiu ce sa-ti spun,eu,am 40 ani,si mi-a iesit un cos sub barbie de toata frumusetea si e si dureros! Probabil excesul de foliculina,poate si lipsa activitatii sexuale(poate la tine nu exista asa ceva),mie mi-a interzis dr.Cred ca nu-i cazul sa te ingrijorezi!

daca ar fi dupa domnu meu :))) ar fi activitate la foc continuu :))) ma scuzati :)) detalii...dar ma feresc cat pot. fug chiar. ca mi-e sa nu-l supar pe bebe. am ajuns sa iau fiecare dinte in parte sa il frec fara sa ating gingiile ca altfel e inundatie..ata dentara n-am cum sa o mai folosesc asta e clar..apa de gura are un gust ciudat..o iau razna

madapatrascu
21 dec 2010, 11:46
buna mada, nu te contrazic. Spun doar ce mi s-a zis si mie la eco in primele sapt.
da. te cred. eu am facut eco la serghelegiu9cik ar fi cel mai bun din tara) te programeaza peste 1 an, adik cand vrei sa faci al doilea copil:)). si cand i-am zis de bataile inimii mai mari la fata a inceput sa rada, mi-a zis ca e o prostie.

arorarta
21 dec 2010, 11:50
daca ar fi dupa domnu meu :))) ar fi activitate la foc continuu :))) ma scuzati :)) detalii...dar ma feresc cat pot. fug chiar. ca mi-e sa nu-l supar pe bebe. am ajuns sa iau fiecare dinte in parte sa il frec fara sa ating gingiile ca altfel e inundatie..ata dentara n-am cum sa o mai folosesc asta e clar..apa de gura are un gust ciudat..o iau razna
Eu zic sa te linistesti,si sa lasi lucrurile sa-si urmeze cursul lor firesc! Nu te mai agita atat!

madapatrascu
21 dec 2010, 12:11
burtici, plec la morfo de 21 de sapt. dau semn dupa. pupici:*

Marushca
21 dec 2010, 12:14

sa ne zici tot ce ai facut :D ce draguuuutz

Lalira
21 dec 2010, 12:50
De obicei mamicilor cu fetite le e rau. doctorul meu mi-a spus ca intre 22-26 sapt e posibil sa revina starile din primele 3 luni.

Eh, daca ar fi adevarate toate miturile astea,
eu am primul baiat, am crezut ca mor de greata si voma, am trait numai cu fructe si legume, in primele 4 luni numai mere si portocale.
Si asta pana LA SFArSIT, in a doua jumatate a sarcinii am putut sa mananc si paste, orez, in rest - nimic.
Acum astept fetita, povestea s-a repetat, dar nu chiar asa de grav.
Nu mai vomit de prin saptamana 22 si tot mai mult fructe/ legume pot manca.

Aaa, bafta la morfo, Mada.

happy
21 dec 2010, 12:53
buna burticilor! marushca si eu am aceeasi problema cu sangerarea gingiilor si cosurile,ma spal cat pot de incet,vorbim ta dinte cu dinte:D
cat despre cosuri...sunt oribile,nu am avut in viata mea si acum imi apare cate unul pe fata dar mareee,imens si dureros:( asta e tre sa ne conformam:)

happy
21 dec 2010, 12:53

te asteptam cu vesti bune!

happy
21 dec 2010, 12:56
eu nu stiu ce sa ma mai fac cu nasul infundat,dorm numai cu gura deschisa si ma trezesc cu usturimi in gat:( si inca imi curge sange cand imi suflu nasul:(
a mers cateva zile cu bolul cu apa pus pe calorifer cat au fost caloriferele ff fierbinti dar acum nu mai sunt asa si nu mai scoate abur apa din bol:(((((

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 13:02
Eh, daca ar fi adevarate toate miturile astea,
eu am primul baiat, am crezut ca mor de greata si voma, am trait numai cu fructe si legume, in primele 4 luni numai mere si portocale.
Si asta pana LA SFArSIT, in a doua jumatate a sarcinii am putut sa mananc si paste, orez, in rest - nimic.
Acum astept fetita, povestea s-a repetat, dar nu chiar asa de grav.
Nu mai vomit de prin saptamana 22 si tot mai mult fructe/ legume pot manca.

Aaa, bafta la morfo, Mada.

da...mai am putin pana la sapt 22, sapt asta fac 18:) sper sa imi treaca si mie:)

Lalira
21 dec 2010, 13:03
Happy, incearca sa pui un prosop ud pe calorifer, pana sa-mi iau umidificator a functionat foarte bine, bolul cu apa nu prea a avut efect.

happy
21 dec 2010, 13:05
Happy, incearca sa pui un prosop ud pe calorifer, pana sa-mi iau umidificator a functionat foarte bine, bolul cu apa nu prea a avut efect.

am sa incerc,sper sa dea rezultate ca nu mai pot sa respir deloc:(
umidificatorul e bun? vroiam sa-mi iau si eu dar nu stiam sigur daca e chiar asa de bun

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 13:07
o fi o problema generala asta cu gingiile si pe mine ma dor si imi sangereaza cateodata:(

danna
21 dec 2010, 13:08

te asteptam, sa nu te imbeti de bucurie si sa ne uiti!

danna
21 dec 2010, 13:11
o fi o problema generala asta cu gingiile si pe mine ma dor si imi sangereaza cateodata:(

si eu cred ca este o problema generala ... cu gungiile cu nasul infundat (si eu patesc in fiecare seara - nu pot sa respir si dimineata cand suflu nasul .. sunt firisoare de sange) iar cu cosurile .. DA . e o mare problema ... n-am avut atatea din adolescenta in pana mea! singura perioada cand aveam chiar un ten frumos a fost cand luam utrogestanul ... banuiesc ca de la hormonii aia ... nu stiu!

alinutza.bebitzika
nu -nu , nu are voie, azi ma duc si eu sa iau rezultatele la triplutest si sa vedem cand mergem la urmatoare vizita:)

Lalira
Da, Happy, e foarte bun, eu am unul care "spala aerul" si il umezeste in acelasi timp.
Problema aerului uscat a disparut si va fi foarte util si cand vine bebe.

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 13:12
eu credeam k numai la mamicile cu fetite apar cosuri:D se zice ca imparti frumusetea cu fetita:)

danna
21 dec 2010, 13:13
eu credeam k numai la mamicile cu fetite apar cosuri:D se zice ca imparti frumusetea cu fetita:)

heiii ... nu mai pune su tu sare pe rana: VREAU BAIETZEL!!!!! :cool:

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 13:19
heiii ... nu mai pune su tu sare pe rana: VREAU BAIETZEL!!!!! :cool:

baietel o sa fie daca asa a iesit si la testele alea...cu acul sau cu sarea ai facut? oricum ce o fi pana la urma, oricum o sa il iubesti mult;)

happy
21 dec 2010, 13:25
Da, Happy, e foarte bun, eu am unul care "spala aerul" si il umezeste in acelasi timp.
Problema aerului uscat a disparut si va fi foarte util si cand vine bebe.

de la ce firma e? l-ai luat din ro?

happy
21 dec 2010, 13:28
si eu cred ca este o problema generala ... cu gungiile cu nasul infundat (si eu patesc in fiecare seara - nu pot sa respir si dimineata cand suflu nasul .. sunt firisoare de sange) iar cu cosurile .. DA . e o mare problema ... n-am avut atatea din adolescenta in pana mea! singura perioada cand aveam chiar un ten frumos a fost cand luam utrogestanul ... banuiesc ca de la hormonii aia ... nu stiu!

eu iau utrogestan in continuare si degeaba,tot imi paare cate un musafir pe fata:(

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 13:28

vezi pe Saltele Dormeo - pentru un somn sanatos! (http://www.dormeo.ro) si daca vrei pot sa ti-l iau eu cu reducere, pupiki

georgia
21 dec 2010, 13:29
eu pun un bol cu apa si cu sare pe calorifer si imi este foarte bine mai ales ca sunt racita

georgia
21 dec 2010, 13:59
eu nu stiu ce sa ma mai fac cu nasul infundat,dorm numai cu gura deschisa si ma trezesc cu usturimi in gat:( si inca imi curge sange cand imi suflu nasul:(
a mers cateva zile cu bolul cu apa pus pe calorifer cat au fost caloriferele ff fierbinti dar acum nu mai sunt asa si nu mai scoate abur apa din bol:(((((

eu pun pe calorifer un bol cu apap si cu sare si este foarte bine mai ales ca sunt racita

dana s.
21 dec 2010, 14:06
Buna burtici,noi ieri ne-am intors tarziu dupa ce am colindat prin mall vreo 5 ore si abia am gasit o rochita(gen gogosar :D),se pare ca acest model e singurul care ma mai incape :( uff nu-mi vine bine deloc,eu care in 5 minute gaseam vreo 3 variante!
Asta e,sa nu se supere bebe :p ca aseara m-a boxat de abia am reusit pe la 3 si ceva dimineata sa adorm!
Am ajuns acasa rupta in doua de spate si picioare,macar am achizitionat multe accesorii pt casa foarte faine.
Irina nu-ti fa griji prea mari in legatura cu durerile de mijloc,eu nici nu-mi mai amintesc de cand le am si in fiecare zi!Cred ca aveam 7 sapt cand au inceput si de atunci pe masura ce creste bebe devin mai eccentuate,si nu conteaza daca ma agit in ziua respectiva sau nu,ca tot ma doare!
Nico uite asta e medicamentul : NEXIUM (esomeprazole-20mg),pachetul are culoarea mov si contine 14 pastile.Mie medicul mi-a zis sa iau in fiecare zi una,doar asa isi fac efectul!Si nu cand ai arsuri doar.Eu iti spun ca face minuni medicamentul asta,ca aveam aproape in fiecare zi si erau fff puternice ca de multe ori nu puteam sa mananc nimic!
Bun venit fetelor noi,si pe Mada o asteptam cu vesti bune!
Eu cred ca o intind iar la mall peste vreo 2 ore ca n-am cumparat mai nik!Off iar sunt anschilopata diseara :o

Marce
21 dec 2010, 14:13
Multumesc fetelor pentru raspunsuri. De pe la "vecinele" care au nascut am auzit de epidurala... si ca ar face minuni, in sensul ca nu simte mamica durere. Cum sunt la prima nastere, recunosc ca mi-e putin teama de ce va fi in luna mai, dar cu siguranta voi uita toate durerile dupa ce voi avea mica buburuza in brate :).
Eu nu iau decat acid folic si iodura de potasiu(asta mi-a recomandat doctorul din Spania), iar cand am intrebat daca trebuie sa iau si alte vitamine... a zis ca nu este cazul. Acolo am facut doua ecografii si un test pentru a depista eventuale anomalii printre care si sindromul Down. Din fericire bebele e sanatos si creste:). Sper ca si la eco morfologica sa fie rezultate bune. Apropo... cat costa o eco morfo? E prima data cand merg in tara pt eco... iar in Spania nu am platit nimic intrucat am asigurare.
Va urez o zi usoara... si va mai citesc diseara :*

pupici pt burtici

Lalira
21 dec 2010, 14:26

Nu, nu e din Romania, nu stiu daca si ce se gaseste in Ro,
eu am Honeywell, din asta.

http://www.lexpc.de/assets/images/Honeywell_HAW-500E_Luftverbesserer.jpg

http://www.lexpc.de/assets/images/Honeywell_HAW-500E_Luftverbesserer.jpg

danna
21 dec 2010, 14:32
baietel o sa fie daca asa a iesit si la testele alea...cu acul sau cu sarea ai facut? oricum ce o fi pana la urma, oricum o sa il iubesti mult;)

n-am facut cu sarea sau cu acul dar uite acu' un un coleg :D
oricum ce va fi am sa-l/s-o iubesc ca pe ochii din cap!
va sun dupa ce fac testu cu acu'! :D

danna
21 dec 2010, 14:33

n-am facut cu sarea sau cu acul dar uite acu' un un coleg :D
oricum ce va fi am sa-l/s-o iubesc ca pe ochii din cap!
va spun dupa ce fac testu cu acu'! :D

mse
21 dec 2010, 14:44
bre, da stiu ca sunteti vorbarete ! am lipsit si eu 3 ore si am citit de mi s-au aburit ochelarii :p

danna
21 dec 2010, 14:49
haha ... trebuia sa vedeti show la mine in birou cu acu' si verigheta si .. aţa si ... pana mea ... mai lipseste sarea! erau colegele ca la intalnirile de magie :D si am ales varfu si verigheta s-a leganat inainte inapoi ... deci e baiat .-.. pana le ecografie pot sa spun asa :D

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 14:52
haha ... trebuia sa vedeti show la mine in birou cu acu' si verigheta si .. aţa si ... pana mea ... mai lipseste sarea! erau colegele ca la intalnirile de magie :D si am ales varfu si verigheta s-a leganat inainte inapoi ... deci e baiat .-.. pana le ecografie pot sa spun asa :D

bv...felicitari si mie tot la munca m-i s-a facut cu acu' :), pupiki

mse
21 dec 2010, 14:52

bre, inainte-inapoi e fata !!! la baiat se invarte in cerc :))

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 14:56
[quote=mse;35204]bre, inainte-inapoi e fata !!! la baiat se invarte in cerc

:))[/quo

:D trebuia sa ramana la ala cu ac:)

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 14:58
danna eu mi-am facut testul cu verigheta de doua ori si a iesit diferit, depinde de cum lasi verigheta pe ata in jos....crede-l pe cel cu acul:)

danna
21 dec 2010, 15:01
bre, inainte-inapoi e fata !!! la baiat se invarte in cerc :))

e hai ca iar imi strici bucuria :eek: asa au zic colegele bre ... eu de un' sa stiu? bine hai ca-l cred doar p-ala cu acu' sa elimin dubiile! :D

mse
21 dec 2010, 15:30
mie cu acul imi iese baiat...
deci cred ca aia nu s-a uitat ca lumea de a vazut fetitza

arorarta
21 dec 2010, 15:32
Marce,am inteles corect esti din Galati?

Marce
21 dec 2010, 15:36
Marce,am inteles corect esti din Galati?

Da, sunt din Galati:)

arorarta
21 dec 2010, 15:38
Si eu,locuiesc in IC Frimu,si merg la dr dimitriu rodica

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 15:42
mie cu acul imi iese baiat...
deci cred ca aia nu s-a uitat ca lumea de a vazut fetitza

ce comice sunteti:)) si tu si danna

Marce
21 dec 2010, 15:46
Si eu,locuiesc in IC Frimu,si merg la dr dimitriu rodica

Incantata Arorarta:*

Eu pana acum am mers la doctorul din Spania, acolo voi si naste, dar cum am venit in vacanta trebuie sa fac ecografia morfo aici. Mi s-a recomandat sa merg la doctorul Mereuta. Ai auzit ceva despre el?
Iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos :*

mse
21 dec 2010, 15:52
ce comice sunteti:)) si tu si danna

pai facem haz de necaz. pana la urma, o sa aflam cu siguranta in mai ce avem in burtici. pana atunci, vorba lui fii-miu: suntem ca niste mari oua kinder cu surprize...

:))

arorarta
21 dec 2010, 15:55

Eu pana acum am mers la doctorul din Spania, acolo voi si naste, dar cum am venit in vacanta trebuie sa fac ecografia morfo aici. Mi s-a recomandat sa merg la doctorul Mereuta. Ai auzit ceva despre el?
Multumesc,la fel si tie,am inteles ca este la Gynecocenter,pe Balcescu ,dar nu stiu nimic despre dansul! Eu,m-am programat pt morfo fetala la B,acolo,am facut si bitest-ul ,amniocenteza si pe 24 ian morfo fetala!Imi pare rau ca nu iti pot oferi mai multe informatii!

arorarta
21 dec 2010, 16:00

Multumesc frumos,la fel si tie!
Sincer,nu am informatii despre acest medic,doar am auzit ca se afla la clinica Gynecocenter,de pe Balcescu! Eu,merg tot la B,acolo am facut bites-ul ,amniocenteza,si pe 24 ianuarie morfo fetala!

Marce
21 dec 2010, 16:00
Multumesc,la fel si tie,am inteles ca este la Gynecocenter,pe Balcescu ,dar nu stiu nimic despre dansul! Eu,m-am programat pt morfo fetala la B,acolo,am facut si bitest-ul ,amniocenteza si pe 24 ian morfo fetala!Imi pare rau ca nu iti pot oferi mai multe informatii!
Nu-i nicio problema.
Da, are cabinetul pe Balcescu, langa Cosoreanu. Sper ca va fi ok.

alinutza.bebitzika
21 dec 2010, 16:01
pai facem haz de necaz. pana la urma, o sa aflam cu siguranta in mai ce avem in burtici. pana atunci, vorba lui fii-miu: suntem ca niste mari oua kinder cu surprize...

tare asta...kinder cu suprize:D

mse
21 dec 2010, 16:06
Marce, ma bucur ca-ti place poza ;)

Marce
21 dec 2010, 16:58
Marce, ma bucur ca-ti place poza ;)

E "delicioasa".

mse
21 dec 2010, 18:07
ce faceti bre? unde umblati ?!

danna
21 dec 2010, 18:14
ce faceti bre? unde umblati ?!

uite acum am venit de la scarbici ... am papat si am citit sa vad ce ati mai scris! o asteptam p-a noastra de la morfo! e prima, parca, nu?

mse
21 dec 2010, 18:19
sa-ti fie de bine!

eu nici nu m-am programat inca...oare e cazul sa incep sa dau telefoane?

danna
21 dec 2010, 18:23

normal ca cea mai sigura e morfologia sau si mai sigura ... NASTEREA!:eek:
dar tre sa avem si noi subiect de discutie! :D

danna
21 dec 2010, 18:27
sa-ti fie de bine!

eu nici nu m-am programat inca...oare e cazul sa incep sa dau telefoane?

eu cred ca da! mai depinde si unde faci morfologia, in general la spitale sau clinici de stat tre sa te programezi din timp ca sunt aglomerate avand in vedere ca sunt mai ieftine sau chiar gratuite. Daca mergi la particular, acolo ar trebui sa gasesti programare cand vrei ... ca doar le platesti o palarie de bani in pana mea!

mse
21 dec 2010, 18:29
eu pana acum n-am facut eco gratis, nici in spital :(
tu unde faci?

danna
21 dec 2010, 18:49
eu pana acum n-am facut eco gratis, nici in spital :(
tu unde faci?

La maternitate la Filantropia, acolo m-a chemat dr de fiecare data .. pana acum nu m-a chemat la cabinet dar cred ca nici nu sunt atat de dotate cab particulare, astea micutze cum sunt spitalele. Pana acum nu am platit nicio eco dar ma pune de fiecare data sa vin cu adeverinta de salariat si de cotizator la sanatate si cu trimitere de la medicul de familie! Macar de atat sa beneficiez in puii mei ca tot cotizez de 11 ani si n-am luat in viata mea o aspirina redusa la pret sau gratis, am platit pt tot! bine ... aici multumesc lui Dumnezeu ca n-am avut nevoie de doctori! sper sa fie asa si de acum incolo si sper sa nu ma puna sa patesc nici la morfo, la dublu test nu am platit (decat dreptul doamnei dr :D)!

mse
21 dec 2010, 18:52
esti baftoasa !
am inteles ca eco asta minune e vreo 400 ron...

danna
21 dec 2010, 18:55
esti baftoasa !
am inteles ca eco asta minune e vreo 400 ron...

asa am auzit si eu .. sper sa nu se suceasca acu' dar pana la urma asta e ... tre sa facem niste sacrificii.. sincer ma asteptam sa ma tapeze de bani cu fiecare ocazie!

mse
21 dec 2010, 18:57
lasa ca m-au tapat pe mine, in compensatie !
=))

danna
21 dec 2010, 19:08
lasa ca m-au tapat pe mine, in compensatie !
=))

naspa .. dar lasa ca te faci tu mare :D auzi dar ce fac fetele noastre? e cam liniste pe aici .. sunt la shopping .. la plimbare ... la dr!

mse
21 dec 2010, 19:29
trag chiulul !!!
cred ca doar noi doua de beleuze suntem la pc

Julieta80
21 dec 2010, 19:43
Buna fetelor, am aparut si eu! M-au amuzat testele voastre, as face si eu de curiozitate dar nu stiu, parca nu simt impulsul si cred ca daca nu crezi in ele nu iti spun adevarul.
Pe mine o sa ma coste 250 ron eco morfologica, la dr la cabinet dar am inteles ca nu face ea, ci altcineva. Iar acolo unde am facut prima eco pt dublu test costa 320 ron morfo dar e o dr f buna specializata in eco.
Si eu am aceleasi pb cu gingiile si cu nasul, tot timpul tre sa-l "curat" desi nu sunt racita. Deci daca fac testul cu sarea sigur pun mana la nas, la gura in general nu prea pun mana, deci nu are relevanta nici testul asta.
Dureri de spate nu am, doar uneori ma doare coloana, de fapt o singura vertebra, ca pun mana pe ea si doar intr-un sg punct ma doare, l-am mai pus pe sotul meu sa imi faca masaj.
Ieri mi-a zis dr sa continui cu utrogestanul pana imi spune ea, deci cel putin o luna. Irina si Sorina, si voi luati in continuare?

happy
21 dec 2010, 19:44
heiii am venit si eu :)
unde fac eu morfologia in ianuarie costa 430 lei...mie nu mi s-a facut niciodata in spital morfologie,doar eco normala si aparatura lasa de dorit,puteau sa vada doar daca ii bate inimioara si daca se misca,adica niste puncte si alea cu purici :D

mse
21 dec 2010, 19:45
si eu iau in continuare pana zice ea stop !
azi am fost plecata cu mihai la teatru si nu am luat iar la pranz am avut ceva treaba si l-am sarit si pe ala. o sa-mi pun diseara...

happy
21 dec 2010, 19:47
da eu iau in continuare,desi nu stiu ce efect mai are acum.din cate stiu utorgestanul e bun in primul rand pt fixarea sarcinii,deci pana in 3 luni,dar daca dr zice sa iau,iau ce sa fac.

happy
21 dec 2010, 19:48
eu m-am obisnuit cu ele,sunt ca somniferele:D iau 2 seara si intr-o ora dorm bustean,pb e ca nu am luat intr-o seara si nu am putut sa dorm,mi-e frica sa nu dea oarecum dependenta si sa am probleme cu somnul dupa ce le intrerup:(

mse
21 dec 2010, 19:50
eu daca le infig adanc, nu au asemenea efecte =))
e drept ca daca-l inghit si pe mine zici ca m-a ciupit musca tete...

Julieta80
Ca tot vorbeati de cezariene, am citit ca fazele lunii influenteaza vindecarea operatiilor, ca nu e bine sa faci operatie cand e luna plina ca atunci se vindeca cel mai greu, acum ma mai documentez sa vad daca e bine ca luna sa fie in crestere sau in descrestere. In mai o sa fie luna noua pe 3, apoi in crestere pana pe 17 cand e luna plina, dupa care in descrestere. Cum eu am DPN 16-19 mai e cel mai nasol daca as avea nevoie de cezariana, probabil daca am pb inainte si banuiesc ca nu pot naste normal o stabilesc cu o sapt mai devreme.
Sa nu radeti de mine ca studiez chestii din astea, da?

happy
astazi m-a ajutat bebe sa-i cumpar cadou de mos sotului:))) aveam de ales intre 2 pulovere,cand puneam mana pe unul dintre ele incepea bebe sa ma gadile,de 2 ori s-a intamplat ,la celalat pulover nu reactiona in niciun fel.coincidenta sau nu,am mers pe mana lui:D

happy
21 dec 2010, 19:52
eu daca le infig adanc, nu au asemenea efecte =))
e drept ca daca-l inghit si pe mine zici ca m-a ciupit tantarul anofel...

:D eu le inghit ca mi-a fost frica la inceput sa mi le infig si m-am obisnuit asa:D

mse
21 dec 2010, 19:52
Ca tot vorbeati de cezariene, am citit ca fazele lunii influenteaza vindecarea operatiilor, ca nu e bine sa faci operatie cand e luna plina ca atunci se vindeca cel mai greu, acum ma mai documentez sa vad daca e bine ca luna sa fie in crestere sau in descrestere. In mai o sa fie luna noua pe 3, apoi in crestere pana pe 17 cand e luna plina, dupa care in descrestere. Cum eu am DPN 16-19 mai e cel mai nasol daca as avea nevoie de cezariana, probabil daca am pb inainte si banuiesc ca nu pot naste normal o stabilesc cu o sapt mai devreme.

daca nici tu nu razi ca ne cautam la calendare chinezesti :p

Julieta80
21 dec 2010, 19:53
Fetele, voi cand v-ati programat la morfo? Eu pe 13 ian, o sa am fix 22 sapt.

mse
21 dec 2010, 19:54
eu nu m-am programat inca dar cica trebe...
o sa sun maine sa vad ce zic astia, cand au timp sa-mi ia banii

happy
21 dec 2010, 19:56
eu o sa ma programez la inceputul lunii viitoare .mi-a zis dr sa o fac intre 5 si 20 ian,voi alege pe 15 ca sa am si bani:D

danna
21 dec 2010, 19:56
heiii am venit si eu :)
unde fac eu morfologia in ianuarie costa 430 lei...mie nu mi s-a facut niciodata in spital morfologie,doar eco normala si aparatura lasa de dorit,puteau sa vada doar daca ii bate inimioara si daca se misca,adica niste puncte si alea cu purici :D

la filantropia au un ecograf normal .. cred ca 2 D unde fac eco normale, de control si au in alta incapere alta aparatura .. banuiesc ca mai performanta, unde se fac tot felul de teste si morfologii. Eu inclin sa cred ca sunt bune in puii mei ca e maternitate! si preturile sunt tot pe acolo ... 300-400-500 lei!

danna
21 dec 2010, 19:58
Fetele, voi cand v-ati programat la morfo? Eu pe 13 ian, o sa am fix 22 sapt.

eu pe 7 ianuarie

danna
21 dec 2010, 19:59

nu radem .. dar esti comica tare!:)

danna
21 dec 2010, 20:02
daca nici tu nu razi ca ne cautam la calendare chinezesti :p

pai ... daca romanesti nu avem .... :D
ma .. dar mada a noastra ce face la morfo? o masoara si pe ea cu tot cu bebe?

happy
21 dec 2010, 20:03
eu ies ca la 8 jumate incepe un film pe acasa si vreau sa-l vad:)
intru mai tarziu,va pup:*:*

Julieta80
21 dec 2010, 20:04
Sorina, stii ce ma surprinde? Ca inainte sa raman insarcinata ma pasionau toate astea, calendarele chinezesti si toate metodele si superstitiile sa faci fata/baiat, in luna cand am ramas nu am mai tinut cont de nimic - decat de zilele fertile, ca sa prind ovulatia la fix, nu am vrut sa fac mai devreme, ca iesea sigur fata, am vrut sa fie sanse 50-50 (deh, in adancul sufletului imi doresc baiat). Iar acum nu ma mai atrage nici un test, nici un calendar, ma amuza, imi place cand vad la altii, dar eu nu simt dorinta sa le fac. L-am facut doar pe acela primul postat acum cateva zile si a iesit baiat.

Marushca
21 dec 2010, 20:15
Am vazut un afis mare pe un cabinet nou deschis ECO MORFO FETALA 3D 4D 280 LEI.. unde ma duc eu ma costa 350..daca va intereseaza sa iau un nr de telefon unde am vazut cabinetul..sa-mi spuneti. Maine noi facem 20 de saptamani :D:D

danna
21 dec 2010, 20:20
Am vazut un afis mare pe un cabinet nou deschis ECO MORFO FETALA 3D 4D 280 LEI.. unde ma duc eu ma costa 350..daca va intereseaza sa iau un nr de telefon unde am vazut cabinetul..sa-mi spuneti. Maine noi facem 20 de saptamani :D:D

multe inainte ... si sanatosi!

Marushca
21 dec 2010, 20:31
multe inainte ... si sanatosi!

multumesc la fel si voi. am vazut ca ieri ziceati de cezariana vs. naturala... eu imi doresc sa nu ma taie..dar mi-e cam teama ca o sa fie cazu...doc mi-a spus ca am colul cam micut. sa nu ma sperii e ok..asa m-am nascut.. dar sper sa nu impiedice nasterea naturala..:(

mse
21 dec 2010, 20:52
julieta, eu nu prea cred in chestii d-astea dar am zis sa-ncerc. mi-ar placea sa stiu sigur ce e de pe acum, ca e mai fain sa te poti adresa direct nu cu bebe. daca as stii sigur ca e fata as vorbi despre "ea" si ar fi mai frumos, asa zic eu.
la mihai mi-au zis de la inceput ca va fi baiat (chiar daca nu i-am crezut pana nu am nascut) . acum nu stiu daca ma pot baza pe ce mi-a zis dr -care la 12 sapt si la 16 nu a vazut zona de decolare ( iar alt dr in policu a vazut-o si la 13 sapt...)

cred ca bat campii dar ideea e ca, desi mi s-a spus ca e fetita, eu tot nu sunt convinsa

Julieta80
21 dec 2010, 21:03
Sorina, deci e ca la Mihai, dr ti-a zis dar tu nu crezi. Totusi, de ce nu esti convinsa? Pt ca la teste si calendare ti-a iesit baiat? Lasa ca peste o luna afli aproape sigur!

mse
21 dec 2010, 21:07
pt ca sarcina seamana cu cea de la mihai ( fara greturi, stari de voma,etc), pt ca e fix in aceeasi perioada din an ( e drept ca e diferenta mare ca ani) si pt ca nu stiu daca pot avea incredere intr-o eco facuta la 16 sapt. adica nu as vrea sa ma obisnuiesc cu gandul ca e fetita si peste o luna sau 3 sa aflu ca e baiat

mse
21 dec 2010, 21:07
bre, ma inteapa putin burta in partea de jos !!! o fi ok sau bag nospa ?

danna
21 dec 2010, 21:12
bre, ma inteapa putin burta in partea de jos !!! o fi ok sau bag nospa ?

baga cu incredere .. nu sta cu durerea!
bre am ratat eu sau mada n-a dat niciun semn de morfo? sunt si eu curioasa si ea nimic ... mai e si prima! o sa o tragem de urechi!

mse
21 dec 2010, 21:13
daaaa ! si sa o punem la colt , in genunchi pe coji de nuca =))

Julieta80
21 dec 2010, 21:15
Si pe mine m-a intepat un pic adineauri, dar iau nospa doar daca tine mai mult si e mai intensa.
Eu m-am obisnuit cu gandul ca e baiat desi nu mi-a zis nimeni nimic, dar nu conteaza, ma obisnuiesc si cu fata daca e :)

mse
21 dec 2010, 21:16
deja mihai o alinta teiutza si ar fi aiurea ca in mai sa iasa david....

Julieta80
21 dec 2010, 21:21
Lasa ca si David e nume frumos :) Abia o sa aiba cu cine sa se bata, asa ca-ntre baieti.
Parerea mea e ca este fetita, ti-am zis si mai demult, la primele poze cu burtica ;)

mse
21 dec 2010, 21:23
ai vazut-o pe ultima? parca am mai crescut putin :))

Julieta80
21 dec 2010, 21:51
Da, le-am vazut pe toate din album, esti rotunjoara bine :)

danna
21 dec 2010, 21:59
Da, le-am vazut pe toate din album, esti rotunjoara bine :)

.... asta nu mai e chinezism ... e romanism ... asa ca poti s-o iei de buna!:D

AnUtZyIk
21 dec 2010, 22:19

hi-hi la mine imi dau toate fata :D Cert e ca o sa am un baietel :D
nu e logic calendarul asta,Ex: pai toate femeile de 24 de ani care concep un copil in iunie or sa faca fete?

Julieta80
21 dec 2010, 22:20
Mada a plecat de la pranz la morfo si inca n-a intrat sa ne povesteasca...

happy
21 dec 2010, 22:55
mara,se numeste cumva qmed clinica unde ai vazut anuntul?

happy
21 dec 2010, 22:59
fetelor si pe mine m-a intepat burta mai devreme in partea dreapta,m-am mangaiat putin si am simtit cum a trecut bebe de la dreapta la stanga si nu m-a mai intepat,cred ca statea el pe ceva acolo,probabil ma jena chistul pe care il am pe ovarul drept.oricum dupa am luat si no spa preventiv dar nu m-a mai durut.se pare la noi e in lant,o doare pe una ceva le doare si pe celelalte:))) am ami avut noi o perioada acum cateva sapt cand ne durea burta pe toate si ni se intarea:D

happy
21 dec 2010, 23:02
sorina ,ce a crescut burtica ta!!! ptu ptu ptu :)

nico
21 dec 2010, 23:09
buna seara burtici:)
Daniela,merci pt informatie.o sa caut zilele urmatoare.
Marce si tie iti multumesc si iti doresc la fel:)
si mie imi sangereaza gingiile,dar ce putem face?e normal in sarcina,datorita fluxului mai intensiv al sangelui.
eu am inteles ca ecografia asta trebuie facuta de un medic specialist in ecografii si medicina morfo fetala.de asta de obicei se fac programari cu cei specializati.
n-a venit Mada.vreau s-o intreb cum a calculat ea 21 sapt,caci a spus ca DPN-ul ei e pe 10-16 mai.poate n-am inteles eu bine ceva.o asteptam oricum cu vesti

Marushca
21 dec 2010, 23:28
mara,se numeste cumva qmed clinica unde ai vazut anuntul?

Nu stiu sa-ti spun. Este intr-o cladire noua vis-a-vis de fosta cofetarie Brincoveanu..pe bd Brincoveanu. :) N-am retinut numele, dar pot verifica ca stau la doi pasi.

happy
21 dec 2010, 23:45
Nu stiu sa-ti spun. Este intr-o cladire noua vis-a-vis de fosta cofetarie Brincoveanu..pe bd Brincoveanu. :) N-am retinut numele, dar pot verifica ca stau la doi pasi.

si eu stau la 2 statii:D am fost acolo sa-mi fac dozarile anti rh,pretul pt eco este valabil daca te inscrii la un medic de familie de la clinica lor;)

Marushca
21 dec 2010, 23:47
si eu stau la 2 statii:D am fost acolo sa-mi fac dozarile anti rh,pretul pt eco este valabil daca te inscrii la un medic de familie de la clinica lor;)

ce jepcari :))))))) doammnee. unde stai :D?

happy
21 dec 2010, 23:51
ce jepcari :))))))) doammnee. unde stai :D?

la lamotesti,mai exact cetatea veche.tu?

Marushca
21 dec 2010, 23:53
la lamotesti,mai exact cetatea veche.tu?

racovita .. pe la spitalu de tzacanitzi :)

Marushca
22 dec 2010, 00:03
V-am pupat. Duc bebele la somnic. P.s.: mi-a mai crescut burtica...incep sa va prind din urma. Somnic pufos doamnelor.

happy
22 dec 2010, 00:04
racovita .. pe la spitalu de tzacanitzi :)

hihihi ce aproape stai,o sa iesim impreuna cu bebeii in parc:D

Marushca
hihihi ce aproape stai,o sa iesim impreuna cu bebeii in parc:D

poate ne si inrudim..cine stie :D te pup fug la nani

happy
si eu ies,somn usor si vise placute!

AnUtZyIk
22 dec 2010, 00:06
Ce misto de voi fetelor! Vreau si eu o mamica cu care sa scot copilul in parc:p Vin la voi, ma luati si pe mine?

AnUtZyIk
22 dec 2010, 00:30
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000200D7.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={9C57A59B-14AA-4853-B23B-972806A07703})
Somnic usor tuturor

Marushca
22 dec 2010, 08:20
Ce misto de voi fetelor! Vreau si eu o mamica cu care sa scot copilul in parc:p Vin la voi, ma luati si pe mine?

Buna dimineata. Bineinteles ca te luam:) primim si asteptam toate mamicile cu toti bebeii sa facem invazie in parc ! Ce frumooooos

madapatrascu
22 dec 2010, 08:56
neata burtici. miss me:P?

madapatrascu
22 dec 2010, 08:58
danna, mse, julieta trezireaaaaaa

danna
22 dec 2010, 09:07
danna, mse, julieta trezireaaaaaa

neatza, bre m-am trezit demuuult, sunt la servciu!
Te asteptam cu detalii!

arorarta
22 dec 2010, 09:13
Buna dimineata burtici,sa aveti o zi frumoasa!

madapatrascu
22 dec 2010, 09:22
pai....am avut programare la 3 si am intrat la 6(aveau unele gravide niste probleme si au avut prioritate). Incep prin a va spune ca bebelinu e bine. are 269 grame, 17,66 cm si 159 batai pe minut. l-am masurat vreo jumatate de ora. la un moment dat docotrul a facut o gluma" aoleu are 5 degete" . eu nu am constientizat ce zice si m-am speriat. rad si acum de mine:)) insa eram prea concentrata. i-a masurat piciorusele, i-am vazut talpa piciorului. Casca cand l-am vazut pe aparat. Mi-a zis doctorul ca e dezvoltat bine, insa sa beau minimum 3 l de apa plata pe zi. eu nu beau nii 1 l, k nu simt nevoia.e cam agitat in burtik si mi-a recomandat mai multa odihna. colul dupa serclaj vad ca s-a marit de la 2 cm la 3,12, placenta s-a ingrosat si ea la 25 mm. v-as trimite filmuletul insa e prea mare si nu incape aici:(. per total bebelinu e bine:)

madapatrascu
22 dec 2010, 09:26
citeam la o burtica ca a gasit morfologie mai ieftina. pai cum sa te duci a un cabinet oarecare , doar ca e morfo cu 100 mai putin?! in primul rand nu conteaza aparatul iar cu atat mai putin pretul. Important este doctorul care face morfo. El tre sa fie expert sa vada vreo malformatie, ceva. Nu va intrebati dc e coada mereu la herghelegiu si iosup desi aceasta ecografie costa 800 ron???? morfologia este f importanta si nu o faceti la colt de strada, doar ca e mai ieftin. Chiar daca este de multe ori efort financiar, mai bine il faceti acum decat sa regretati mai tarziu. Sfatul meu este sa va programati la doctori cu experienta, doctori care se ocupa doar de ecografie(sa nu fie si anestezist, chirurg sau altceva) . Parerea mea...

danna
22 dec 2010, 09:26
pai....am avut programare la 3 si am intrat la 6(aveau unele gravide niste probleme si au avut prioritate). Incep prin a va spune ca bebelinu e bine. are 269 grame, 17,66 cm si 159 batai pe minut. l-am masurat vreo jumatate de ora. la un moment dat docotrul a facut o gluma" aoleu are 5 degete" . eu nu am constientizat ce zice si m-am speriat. rad si acum de mine:)) insa eram prea concentrata. i-a masurat piciorusele, i-am vazut talpa piciorului. Casca cand l-am vazut pe aparat. Mi-a zis doctorul ca e dezvoltat bine, insa sa beau minimum 3 l de apa plata pe zi. eu nu beau nii 1 l, k nu simt nevoia.e cam agitat in burtik si mi-a recomandat mai multa odihna. colul dupa serclaj vad ca s-a marit de la 2 cm la 3,12, placenta s-a ingrosat si ea la 25 mm. v-as trimite filmuletul insa e prea mare si nu incape aici:(. per total bebelinu e bine:)

Bv mai ... ne bucuram ca sunteti in grafic!

danna
22 dec 2010, 09:28
citeam la o burtica ca a gasit morfologie mai ieftina. pai cum sa te duci a un cabinet oarecare , doar ca e morfo cu 100 mai putin?! in primul rand nu conteaza aparatul iar cu atat mai putin pretul. Important este doctorul care face morfo. El tre sa fie expert sa vada vreo malformatie, ceva. Nu va intrebati dc e coada mereu la herghelegiu si iosup desi aceasta ecografie costa 800 ron???? morfologia este f importanta si nu o faceti la colt de strada, doar ca e mai ieftin. Chiar daca este de multe ori efort financiar, mai bine il faceti acum decat sa regretati mai tarziu. Sfatul meu este sa va programati la doctori cu experienta, doctori care se ocupa doar de ecografie(sa nu fie si anestezist, chirurg sau altceva) . Parerea mea...

Si eu zic la fel, are dreptate.
Eu din pacate nu stiu la ce dr fac morfologia la Filantropia dar banuiesc ca acolo, fiind maternitate, sunt mai toti buni. Cel putin asta am auzit despre materinate si despre doctorii de acolo.

madapatrascu
22 dec 2010, 09:29
Bv mai ... ne bucuram ca sunteti in grafic!
aaaa. la morfo iti spune o data cat mai reala de nastere. mie mi-a dat 15 mai:)

madapatrascu
22 dec 2010, 09:31
Si eu zic la fel, are dreptate.
Eu din pacate nu stiu la ce dr fac morfologia la Filantropia dar banuiesc ca acolo, fiind maternitate, sunt mai toti buni. Cel putin asta am auzit despre materinate si despre doctorii de acolo.
naste maine o prietena de-a mea la filantropia. il care ca doctor pe peltecu. iti dau semn cu au tratat-o:P

danna
22 dec 2010, 09:32
aaaa. la morfo iti spune o data cat mai reala de nastere. mie mi-a dat 15 mai:)

madaa ... eu acum m-am uitat la pozele tale, frumusica mireasa ai fost si esti in continuare!
Si ce slabaaaa, sunt invidioasa :eek:
Hai ca azi ma ocup sa va pun si eu cateva poze cu mine de la nunta, de prin concedii sau sa vad de pe unde mai am prin calculatorul de la serv.
Mai feteleor, carolina tot niciun semn ... si se are ca nici ingerrebel (ea probabil isi mai coloreaza parul .... inca o data!:rolleyes:) ... le asteptam!

danna
22 dec 2010, 09:33
naste maine o prietena de-a mea la filantropia. il care ca doctor pe peltecu. iti dau semn cu au tratat-o:P

si in rest, controale si alte chestii tot acolo le-a facut? sa-mi spui neaparat!