PDA

View Full Version : Mamici mai 2011

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200

lovelife
20 aug 2010, 11:46
In luna mai 2011 copilul tau va face prim oara cunostinta cu tati? Si alte mamici vor naste tot atunci si doresc sa impartaseasca cu tine

In pantecul tau acum se petrece o minune. Afla ce transformari au loc cu tine si in tine, si cum se dezvolta puiul tau in cele 40 saptamani de sarcina (http://www.mamicamea.ro/sarcina-pe-saptamani/Page-2.html), citind articolele din categoria sarcina pe saptamani (http://www.mamicamea.ro/sarcina-pe-saptamani/Page-3.html).

Viitoare mamici mai 2011
http://img851.imageshack.us/img851/1629/colajburticimai.jpg

O, Imparate Sfinte, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, izvorule al vietii si al nemuririi, iti multumesc ca in casatoria mea m-ai facut vas ales al binecuvantarii si al darului Tau. Caci Tu Stapane ai zis:”cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti!”
Iti multumesc si ma rog: Binecuvanteaza acest rod al trupului meu, care mi-a fost dat de catre Tine; ocroteste-l si da viata intru Duhul Tau cel Sfant; da-i crestere intru sanatate si trup curat cu madulare bine intemeiate. Sfinteste trupul lui, mintea, inima si toate simturile si daruieste acestui prunc care se naste suflet intelept si intemeiaza intru el frica Ta.
Inger credincios, pazitor sufletului si trupului ii daruieste. Pazeste-l, tine-l, intareste-l si-l adaposteste pe el in pantecele meu pana in ceasul nasterii lui si nu-l tainui pe el in pantecele maicii sale, pentru ca mainile Tale l-au alcatuit dandu-i viata si sanatate.
O, Doamne Iisuse Hristoase intru Atotputernicile si parintestile tale maini incredintez copilul meu. Aseaza-l pe el sub mana harului Tau si prin sfantul Duh, sfinteste-l pe el sub mana Harului Tau si prin sfantul Duh sfinteste-l si-l innoieste intru viata vesnica ca sa fie madular al cerestii Tale Imparatii. Amin.
O intru tot Milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, cauta si ma pazeste pe mine roaba Ta, de frica si de duhurile cele rele care cauta sa strice lucrul mainilor Tale, iar cand va veni ceasul si timpul meu, izbaveste-ma de dureri. Lumineaza-mi neputintele cele din timpul iesirii si da-mi intarire si putere la nastere. Fa-o grabnica prin Atotputernicul Tau ajutor, ca slava lucrului Tau este aceasta si taria Atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tau si a inimii tale milostive. Amin!

Gravidute:

-Dana.s - Daniela, 25 ani, Iasi-Iordania, Dpn 27 aprilie, Baietel
-Addaly - Andrada DPN 1-5 mai - sex fetita Samira-Maria - nastere naturala
-mihagdas - 1-5 mai 2011, baiat
-Ilinca 2011 - Alina, 33 ani, Buzau, dpn 4-7 mai, Euroclinic, FETITA
-Iulia-30 ani-buftea-5 mai -fetita-daria georgiana -nastere probabil cezariana
-angica DPN 8 mai -sex baietel - nastere
-kamycamy24 DPN 10 mai - sex fetita Alessia - nastere naturala
-maruscha DPN 11 mai - sex baietel Luca-Andrei - nastere naturala
-Nico- Nicoleta,34ani,Bucuresti,DPN 10-19mai, baietel
-Nasuc18 - Anca,25 de ani,DPN 13 mai,baietel,FR
-Marce, 23ani, DPN 14 mai(Lleida, Spania) ...
Madapatrascu - Mada, 26 ani,Dpn 10-16 mai...un PRINTZ(elias)
Fiona- Andreea, 30 ani, DPN 16 mai, fetita Ana, cezariana, spitalul Bega.
Alexandra,21 ani,Bucuresti, dnp 17 mai , baietel- Robert-(Ionut,Andrei,Stefan,Cristian,nu stiu), nastere normala
-happy DPN 18 mai - sex fetita Yasmine Gabriela - nastere cel mai probabil cezariana
Julieta80 - Cornelia DPN 19 mai - sex baietel - nastere -
Ingerrebel- irinuka,21 ani,bucuresti,fetitza Marina Nicoleta Alessia, DPN-12 mai,italia
Mona2006 - Mona, 28 ani, DPN 19 mai, baietel, Germania
Georgia - Georgiana 25 ani Ploiesti , DNP 10- 16 mai , FETITA
Mse- Sorina DPN 16-22 mai - sex fetita Mara Thea - nastere normala
Danna- Dana, 31 ani, Bucuresti, DPN 12-25 mai, fetita
Lau1983- Laura, 27 ani, Brasov, DNP 20 mai, fetita
Arorarta-Geta,4o ani Galati DPN 22 mai 2011,fetita Alexandra
Cristina_val1986-Cristina, 24 ani, DPN 24 mai 2011 , Bucuresti, FETITA
Alinutza.bebitzika- Alina-Maria, 27 ani, DPN 24 mai, fetita
dinu.alexandra- fetita, Maia Teodora
giuly83- 6-9 mai, baietel, Razvan Andrei
ANCA ARSLAN- 40 ISTANBUL -baietel, MERT ARIS -sf. mai nastere cezariana
roxana_georgiana ................................
Lorellay - sf lui mai, fetita
Carolina, DPN .......... baiat, Galati

Mamici de mai cu bebelusi de aprilie

:barza:
Mara - Luca 20.04, cezariana

Dana - Educu 21.04, cezariana

Georgia - Maya 22.04, cezariana

Irinuka – Isabelle Andreea 23.04, cezariana

Anca (Franta) – Ethan 26.04, cezariana

Alina – Ilinca 27.04, nastere naturala

Iulia – Daria 28.04, nastere naturala

Andrada – Samira 30.04, nastere naturala

Bebelusi de Mai

Angina- 2 mai-baietel,cezariana!!!

Nico –Andrei 06.05, cezariana

Monica –Darius 06.05, nastere naturala

Irina – Yasmine 06.05, cezariana

Fiona- Ana, 07.05, cezariana

Alexandra ( alexuTxa21), 07.05, Robert-Ionut, cezariana

Georgiana, -RYan- Cristian, 08.05., nastere naturala

Cornelia, -Alexandru Cristian, 08.05, nastere naturala

Laura, 08.05. -Dragos- Stefan, cezariana

Alina( t-alina), 08.05., Anya-MAria, cezariana

Madapatrascu, -Stefan-Ayan, 09.05.cezariana

Alina-Madalina, -Cristian, 09.05, nastere naturala

Ramona( mona-Germania), Vlad-Gabriel, 10.05. , cezariana

Geta, 10.05, Alexandra, cezariana

Alexandra ( Londra), , 11.05, Antonio-Ionut, nastere naturala

Sasha, 12.05, Eric, nastere naturala

Estera, 13. 05, Tabita, nastere naturala

Russea, 13.05, Alessia-Maria, nastere naturala

Sonya ( ALINA), ALEXANDRA, 14.05, nastere naturala

Tana( ana), 15.05, Stefan

Floris, 16.05, Stefania, cezariana

Geo 22, 16.05, Andreea-Diana, cezariana

CAmiki, 16.05, Amelia, cezariana

Sorina, 20.05., Thea

Ioana, 20.05, Alexia-Ioana, cezariana

ilinca2011
05 sep 2010, 15:03
In luna mai 2011 copilul tau va face prim oara cunostinta cu tati? Si alte mamici vor naste tot atunci si doresc sa impartaseasca cu tine
Buna, eu sunt o mamica de 5 saptamani.Voi naste in luna mai 2011.Nu mai este nimeni pe aici?

xania
05 sep 2010, 15:44
Salutare burtici!!

In principiu si eu sunt tot in mai 2011 dar maine am prima intrevedere cu doctorul si atunci voi afla mai multe. Tineti-mi pumnii!!!

Numai bine si pofta de mancare :)))

Cu drag,
Xania

danna
07 sep 2010, 09:27
Buna, eu sunt o mamica de 5 saptamani.Voi naste in luna mai 2011.Nu mai este nimeni pe aici?

Dupa calculele mele si eu sunt tot in mai dar inca nu am fost la doctor. Ieri mi-am facut testul si a iesit (o dunga rosie, una roz - dar eu l-am luat de pozitiv :D)
N-am vazut ca mai postase cineva si am mai facut si eu un topic dar nu-i bai, ne mutam aici!
V-am pupat si ne tinem la curent!
Ati fost la doctor? ce analize ati facut in prima faza?

russea
08 sep 2010, 11:19
Buna fetelor !!! 2 zile in urma mi-am fakut tesul si mi-a iesit pozitiv! sunt cea mai fericita... dupa 3 luni de asteptari a aparut si bebe mult dorit... la medic inka nu am fost, dar dupa toate am undeva 3-4 saptamini. Voi ati fost la medici, la cine trebuie mai intii de mers? la ginecolog sau la cel de familie? mi-e frica sa merg la ginecolog akum, ka doar bebe e inka atit de mic. Am auzit ca e bine sa mergi la medic putin mai tirziu, pe la 7-8 saptamini. voi ce credeti? astept raspunsurile voastre... ma simt atit de bine kind stiu ka mai sunt mamici ku kare ne vom putea impartasi trairile... mult succes si bebici sanatosei !

oana-oana
08 sep 2010, 11:50
Draga Russea,buna si bine ai venit!!!!!!!!!!
FELICITARI si sa fie intr-un ceas bun!!!
In privinta dr eu te sfatuiesc sa te duci prima oara la dr de familie(daca ai mare incredere in el)sa-ti de trimitere la un dr ginecolog (fffffffffffffffffff bun)sau ti-l alegi tu,este alegerea ta.Nu stiu de ce spui ca-ti este frica de ginecolog?Nu are de sa-ti fie teama.In final tot acolo trebuie sa mergi,trebuie sa-ti confirme sarcina,sa vedeti daca totul este bine si sa-ti spuna ce urmeaza sa faci pe perioada sarcinei.
Nu conteaza ca este mic acum.Nu are ce sa-ti faca rau.
Ai fffffffff multe analize de facut.O sa te ajute ffff mult sa te linistesti si sa ai o sarcina buna si usoara.Doctorul tau ginecolog pe care o sa-l alegi trebuie sa-ti fie alturi(o sa ai mare nevoie) si sa te invete multe exact pana-n momentul final al sarcinei,adica si la nastere.
Mare curaj si alege-ti un dr ginecolog BUN.
Si noi o sa-ti fim alaturi,cum o sa putem,cu vreun sfat,informatie.
Sanatate multa ,sarcina usoara si NU ne uita si pe noi.
ITI SUNTEM ALATURI.
PUPICEI

danna
08 sep 2010, 14:52
Buna fetelor !!! 2 zile in urma mi-am fakut tesul si mi-a iesit pozitiv! sunt cea mai fericita... dupa 3 luni de asteptari a aparut si bebe mult dorit... la medic inka nu am fost, dar dupa toate am undeva 3-4 saptamini. Voi ati fost la medici, la cine trebuie mai intii de mers? la ginecolog sau la cel de familie? mi-e frica sa merg la ginecolog akum, ka doar bebe e inka atit de mic. Am auzit ca e bine sa mergi la medic putin mai tirziu, pe la 7-8 saptamini. voi ce credeti? astept raspunsurile voastre... ma simt atit de bine kind stiu ka mai sunt mamici ku kare ne vom putea impartasi trairile... mult succes si bebici sanatosei !

Buna Russea,
ai undeva cam ca mine 3-4 saptamani.
Eu intentionez sa merg saptamana viitoare la medic, in prima faza la cel de familie ca sa-mi dea trimitere la gineco (sper la unul bun).
Nu cred ca este devreme sa mergem la dr, in prima faza oricum avem de facut o tona de analize, mai mult de atat ca n-am mai fost la niciun fel de dr, multumesc lui D-ze de 1000 de ani si nu prea stiu cum e cu sanatatea mea (eusper ca bine).
In rest, in afara de niste dureri suportabile de burta, care am inteles ca sunt normale, nu ma confrunt cu alte stari. Parca sa zic ca mai mult un pic ma doare in partea dreapta dar eu incerc sa fiu optimista.
In rest, ce simtome aveti, cum va este, cine a fost la dr, ce analize a facut sau face in prima faza?
Pup si astept numai vesti bune!

russea
09 sep 2010, 08:36
Buna dragilor! kiar akum ma pregatesk sa merg la medic. Am dureri de burta kare ma apuka pe kiteva secunde si apoi ma lasa, si de aceea ne-am sfatuit ku sotul sa nu mai astept, merg la medic kiar azi... dimineatsa mi-am mai facut un test pentru orice eventualitate, si a iesit pozitiv... asa ka tineti-mi pumnii, sa vedem ce-a zice medicul... sper mult sa gasesc un ginecolog bun. Pupici si sanatate !

danna
09 sep 2010, 09:38
Buna dragilor! kiar akum ma pregatesk sa merg la medic. Am dureri de burta kare ma apuka pe kiteva secunde si apoi ma lasa, si de aceea ne-am sfatuit ku sotul sa nu mai astept, merg la medic kiar azi... dimineatsa mi-am mai facut un test pentru orice eventualitate, si a iesit pozitiv... asa ka tineti-mi pumnii, sa vedem ce-a zice medicul... sper mult sa gasesc un ginecolog bun. Pupici si sanatate !

Iti tinem pumnii si asteptam cu nerabdare sa ne spui ce ai facut la dr.
Dureri mai am si eu dar abia sapt viitoare ma duc.
Pup

gabytzza
09 sep 2010, 09:42
buna ,si eu sunt noua pe aici am fost aseara la medic si mi-a confirmat sarcina am 5 sapatamani si 2 zile

stie cineva unde se face ecografie transvaginala am trimitere sa fac aceeasta ecografie

danna
09 sep 2010, 10:04
buna ,si eu sunt noua pe aici am fost aseara la medic si mi-a confirmat sarcina am 5 sapatamani si 2 zile

Bine ai venit Gabyta si felicitari pt bebeu,
altceva ce ti-a mai spus? cand incepi cu analizele si care sunt primele.
nu mai am rabdare pana ma duc la medic ... :rolleyes:

oana-oana
09 sep 2010, 11:17
Buna dimineata,iubitele!!!!!!!!!!!!!!!!
Draga Russea,noi suntem alaturi de tine si-ti tinem pumni.Dumnezeu o sa te ajute ,o sa vezi.Bebitul tau si tu o sa fiti bine.Noi o sa te asteptam si cand vii sa ne spui ce ai facut.CURAJ si putere,totul o sa fie bine,iubita!!!!!!!!!
Gabytzza,BINE AI VENIT.
Ne bucuram pt tine si felicitari pt bebita(burtica:))
Eu,din cate stiu,aceasta ecografie se face la toate cabinetele de ginecologie.Cel putin ,aici unde sunt eu.Cine ti-a dat trimiterea?
Draga,Xania,ne-ai lasat in ,,ceata''.Ce ai facut la doctor,ce ti-a zis,cum esti?Te asteptam.HAI ,IUBITA.
Va pup pe toate si va mai asteptam,
Pupicei sanatate si sarcina usoara.

layla_h
09 sep 2010, 21:53
Buna viitoarelor mamici
Ma primiti si pe mine?
Si mie mi-a iesit testul pozitiv si am 5 saptamani de sarcina (daca socotesc de la UM)
Inca nu am greturi ,pofte etc voi? Am inteles ca vin mai tarziu
Imi pare bine ca v-am gasit

russea
09 sep 2010, 21:57
Buna dragilor ! Am fost la spital, dar medicul meu e in concediu, revine luni. asa ka am mers singura la ecografie si abdominal nu se vedea sarcina kaci e foarte mica inka, dar mi-au fakut intravaginal si bebe are 3 mm, dar mi-a zis sa mai vin inka o data peste o saptamina ka sa-mi konfirme 100 % sarcina, ka a zis medicu ka in aceasta perioada poate fi avort spontan si mi-a zis sa ma pazesk, sa am grija de mine, sa nu fak efort fizic, sa nu ma enervez si tot asa...
Sper din suflet sa fie totul bine, si puishorul meu sa creasca mare si sanatos!
Bafta si voua! si skrieti-ne kum ati fost la medic!
V-am pupat !!!

danna
09 sep 2010, 22:36
Buna viitoarelor mamici
Ma primiti si pe mine?
Si mie mi-a iesit testul pozitiv si am 5 saptamani de sarcina (daca socotesc de la UM)
Inca nu am greturi ,pofte etc voi? Am inteles ca vin mai tarziu
Imi pare bine ca v-am gasit
Bine ai venit printre noi si felicitari!
Deocamdaa nu am nici greturi si nici pofte
Doar o durere surda de burtica si sanii umflati
aa si sprea seara ma balonez brus, o fi normal?

danna
09 sep 2010, 22:39
Buna dragilor ! Am fost la spital, dar medicul meu e in concediu, revine luni. asa ka am mers singura la ecografie si abdominal nu se vedea sarcina kaci e foarte mica inka, dar mi-au fakut intravaginal si bebe are 3 mm, dar mi-a zis sa mai vin inka o data peste o saptamina ka sa-mi konfirme 100 % sarcina, ka a zis medicu ka in aceasta perioada poate fi avort spontan si mi-a zis sa ma pazesk, sa am grija de mine, sa nu fak efort fizic, sa nu ma enervez si tot asa...
Sper din suflet sa fie totul bine, si puishorul meu sa creasca mare si sanatos!
Bafta si voua! si skrieti-ne kum ati fost la medic!
V-am pupat !!!

N-ARE VOIE sa fie niciun avort spontan, totul va fi ok!
Pana atunci iti vine medicul tau si va fi altceva
De durerile de burtica ce ti-a spus? sunt cam in aceeasi situatie si ma cam tem desi fetele pe forum au zis ca e normal!

gabytzza
10 sep 2010, 09:34
buna ,si eu tot in luna mai voi naste,si am la fel 5 sapatamani si 2 zile

gabytzza
10 sep 2010, 09:49
buna,mai intai trebuie sa fac ecografia transvaginala si apoi sa incep sa fac analize, la aceasta ecografie se vede inimioara si atunci cand este confirmata sarcina atunci voi incepe sa fac analize,ma voi duce luni sau marti

gabytzza
10 sep 2010, 09:53
Buna dimineata,iubitele!!!!!!!!!!!!!!!!
Draga Russea,noi suntem alaturi de tine si-ti tinem pumni.Dumnezeu o sa te ajute ,o sa vezi.Bebitul tau si tu o sa fiti bine.Noi o sa te asteptam si cand vii sa ne spui ce ai facut.CURAJ si putere,totul o sa fie bine,iubita!!!!!!!!!
Gabytzza,BINE AI VENIT.
Ne bucuram pt tine si felicitari pt bebita(burtica:))
Eu,din cate stiu,aceasta ecografie se face la toate cabinetele de ginecologie.Cel putin ,aici unde sunt eu.Cine ti-a dat trimiterea?
Draga,Xania,ne-ai lasat in ,,ceata''.Ce ai facut la doctor,ce ti-a zis,cum esti?Te asteptam.HAI ,IUBITA.
Va pup pe toate si va mai asteptam,
Pupicei sanatate si sarcina usoara.
buna multumesc pt felicitari ,trimiterea mi-a dato medicu ginecolog la care am fost deoarece la ei nu e facea,ma duc luni la eco.

Umm Luna
10 sep 2010, 12:04
Buna,
Si eu imi astept bebele tot in mai. Sper sa decurga bine totul. Sarcina usoara si bebei frumosi va doresc, la toate.

danna
10 sep 2010, 12:29
Buna,
Si eu imi astept bebele tot in mai. Sper sa decurga bine totul. Sarcina usoara si bebei frumosi va doresc, la toate.

Bine ai venit. Noi toate speram sa fie totul bine si sa vem toate bebei frumosi si sanatosi.
fetelor voi ce simptome mai aveti?
Eu pe la inceputul sapt aveam niste dureri mici si surde de burta care acum nu mai sunt!
Parca nu mai am de altfel niciun simptom decat foarte putin sanii durerosi! O fi normal asa? sa nu simti nimic? daca e ceva in neregula?

karinagranella
10 sep 2010, 12:42
Bine ai venit. Noi toate speram sa fie totul bine si sa vem toate bebei frumosi si sanatosi.
fetelor voi ce simptome mai aveti?
Eu pe la inceputul sapt aveam niste dureri mici si surde de burta care acum nu mai sunt!
Parca nu mai am de altfel niciun simptom decat foarte putin sanii durerosi! O fi normal asa? sa nu simti nimic? daca e ceva in neregula?

stai linistita ca nu e nimic de rau(eu am alergie la cv ,,normal,,:))bebe e foarte mic si are loc in burtica,knd o sa inceapa sa creasca o sa te doare un pic burtica pt ca placenta creste si ,fiind un muschi o sa ai dureri ca la cm

layla_h
10 sep 2010, 13:02
Bine ai venit printre noi si felicitari!
Deocamdaa nu am nici greturi si nici pofte
Doar o durere surda de burtica si sanii umflati
aa si sprea seara ma balonez brus, o fi normal?

Oarca m-ai descrie pe mine....Eu am inceput sa ma ingrijorez deja de ce nu am greturi ,pofte etc ,dar mama mi-a zis ca vin ele,prin luna a 2-3 :eek: acum e prea devreme

Iar durerea de burta o am eu,am citit ca e normal,de parca mi-ar veni...perioada,ma ia cateva minute,ma lasa,mai tarziu iar ma ia si tot asa
Daca dorm pe burta ma dor si pe mine sanii,dar nu foarte tare

Doctorul mi-a dat interzis :
-la orice preparat de carne,
-oua,
-produse lactate cu exceptia iaurtului(care trebuie sa consum in cantitati mariii)
-relatii intime,
-spalaturi vaginale

si trebuie sa mananc fff multe legume si fructe :o

La ecografia transvaginala am vazut acolo o bulinuta neagra ,are bebe-ul 3 saptamani de la conceptie,dar doctorul mi-a zis ca e prea devreme sa-mi zica vesti bune sau mai putin bune.
M-a ingrijorat :confused:

Eu lucrez mult acum ,sunt stresata zilnic,alerg la servici de la 5 dimineata ,nu mananc cum trebuie ,dar nu-mi pot lua inca concediu si ...mi-e frica sa nu pateasca bebele ceva :(

danna
10 sep 2010, 13:12
[quote=layla_h;7519]Oarca m-ai descrie pe mine....Eu am inceput sa ma ingrijorez deja de ce nu am greturi ,pofte etc ,dar mama mi-a zis ca vin ele,prin luna a 2-3 :eek: acum e prea devreme

Iar durerea de burta o am eu,am citit ca e normal,de parca mi-ar veni...perioada,ma ia cateva minute,ma lasa,mai tarziu iar ma ia si tot asa
Daca dorm pe burta ma dor si pe mine sanii,dar nu foarte tare

Nu te mai ingrijora, nu se poate pronunta pt ca este prea mic, totusi 3 sapt chiar e putin .. macar 4 sau 5 sa ai. Cu regimul alimentar nu stiu ce sa spun, eu nu am fost inca la dr si nu stiu care e sensul! Iar cu sexul ... pffoaaaa :eek: chiar asa, interzis? hm ... poate asa e mai bine ca doar e dr!
Eu sapt viitoare am cam 4-5 saptamani, sper sa gsesc programare la dr sa vad si eu ce si cum!
Alte analize ti-a mai prescris sau dupa a doua Eco?

layla_h
10 sep 2010, 13:34
A doua eco e peste 1 saptamana jumatate
Cica atunci imi va confirma sarcina sau nu ...
Pai cum e asta?
Eram super super fericita pana sa merg la el,mi-au iesit toate 3 teste pozitive acasa si el doctorul mi-a spus ca e prea devreme sa-mi confirme asta,daca sunt sau nu insarcinata si imi confirma data viitoare
Acum ce sa cred ??????????????????

oana-oana
10 sep 2010, 14:26
Draga,Layla h,continua sa te bucuri de acest eveniment.Stii ce cred eu?Ca sigur(99%)esti insarcinata.Testele de sarcina nu sunt intodeauna reala,dar nici nu are cum sa-ti iasa trei teste pozitive si sa nu fi.Asta NU,in nici un caz.
Cum adica,la ecografie ti-a iesit ca esti gravida 3sapt si dr ti-a zis ca nu-ti poate spune ceva sigur?Sau nu am inteles eu bine.
Nu te mai ingrijora si(dupa cum ti-am mai spus)continua sa te bucuri.Parerea mea este,ca si simptomele care le ai iti confirma sarcina.
Fi tare si totul o sa fie bine.
Te mai asteptam cu vesti bune.
Pupicei.

nurse
10 sep 2010, 18:43
buna fetelor si eu am 5 saptamani si 4 zile ,am fost la dr acum 3 zile si mi-a spus ca 99% e bebe dar ca e prea devreme sa-i ascultam inimioara

layla_h
10 sep 2010, 18:46
Felicitari !!!!
Eu abia saptamana viitoare primesc un raspuns concret,asa ca pana atunci am inima cat un purice

Ai 5 sapt si 4 z de la ultima menstruatie sau conceptie?

ilinca2011
10 sep 2010, 21:01
Buna fetelor, ce bine ca suntem mai multe acum. Nici eu inca nu am fost la medic, am 5-6 saptamani.Deja m-am hotarat la ce medic voi merge si am sa-mi fac o programare saptamana viitoate.Danna si eu tot aceleasi simptome am pana acum.Nu am inca greturi.Simt oboseala spre seara, dar se aduna de pe o zi de munca...
Va pup si sa auzim de bine

danna
11 sep 2010, 10:00
Buna fetelor, ce bine ca suntem mai multe acum. Nici eu inca nu am fost la medic, am 5-6 saptamani.Deja m-am hotarat la ce medic voi merge si am sa-mi fac o programare saptamana viitoate.Danna si eu tot aceleasi simptome am pana acum.Nu am inca greturi.Simt oboseala spre seara, dar se aduna de pe o zi de munca...
Va pup si sa auzim de bine

Hai ca se pare ca saptamana viitoare mai toate vom avea o certitudine.:)
Da chiar, voi cum calculati saptamanile de sarcina, sau cum se calculeaza? de la ultima menstruatie sau de la data la care apreciati voi ca a fost fertiliarea?
Sunt tare curioasa :confused:

nurse
11 sep 2010, 11:41
draga layla am 5 sapt si 4 zile de la ultima menstruatie

oana-oana
11 sep 2010, 12:00
Draga Danna,eu stiu ca se calculeaza de la data la care banuiesti ca s-a produs ovulatia.Asa stiu eu.Mai asteptam si alete raspunsuri.
Pupicei.

giuly83
11 sep 2010, 13:38
sarcina se calculeaza incepand cu prima zi a datei ultimei menstruatii

giuly83
11 sep 2010, 13:40
salut
si eu voi fi o mamica de mai 2011
am 6 sapt si 1 zi de la um.am fost azi la eco sa-mi confirme ecografic sarcina
si l-am intrebat pe ginecolog cum se calculeaza sarcina

danna
11 sep 2010, 20:19
salut
si eu voi fi o mamica de mai 2011
am 6 sapt si 1 zi de la um.am fost azi la eco sa-mi confirme ecografic sarcina
si l-am intrebat pe ginecolog cum se calculeaza sarcina

Uff ne-am luminat!
Inseamna ca si eu am 5 saptamani si 2 zile :D
Marti ma duc la dr de familie si sper ca tot marti sau miercuri cel tz sa ma duc la dr pt sarcina.
Abia astept, poate asa ma mai linistesc si eu ....
In rest ce faceti? cum va este? mie parca mi-au reaparut durerile alea de burtica .. asa ca si cum mi-ar veni si m-am mai linistit .. (culmea, dar nu mai aveam niciun simptom si ince[usem sa-mi fac probleme)
Pup pe toate!

giuly83
11 sep 2010, 20:35
si eu de abia am asteptat
eu am mai avut o sarcina oprita in evolutie
si azi m-am dus la ginecolog plina de emotii.am sperat sa-i aud inimoara dar dr a zis ca e prea mica sarcina

layla_h
11 sep 2010, 21:18
Uff ne-am luminat!
Inseamna ca si eu am 5 saptamani si 2 zile :D
Pup pe toate!

Eheee,ai mai mult cu o zi :)
Dupa socotelile mele am 5 saptamani si 1 zi :))
Abia astept sa merg la doctor ,ca nu mai pot,vreau sa aud vesti bune ca am fost cam speriata in ultima vreme

Inca nu am greturi,nu am vomitat si nu am pofte
In schimb ametesc ,ma doare usor burta,sanii si mai am usoare dureri de cap

Va pup

danna
12 sep 2010, 09:52
Eheee,ai mai mult cu o zi :)
Dupa socotelile mele am 5 saptamani si 1 zi :))
Abia astept sa merg la doctor ,ca nu mai pot,vreau sa aud vesti bune ca am fost cam speriata in ultima vreme

Inca nu am greturi,nu am vomitat si nu am pofte
In schimb ametesc ,ma doare usor burta,sanii si mai am usoare dureri de cap

Va pup
da, aceleasi simptome? cand mergi la dr si unde?
Fetelor voi sunteti fumatoare, cum stati cu fumatul? incerc pe cat posibil sa le reduc dar imi este f greu.

ilinca2011
12 sep 2010, 10:55
Buna,
Danna eu stiu exact cand am avut ovulatia deoarece mi-am facut test de ovulatie. Noi incercam de mult timp sa mai facem un bebe, mai un baietel de 9 ani , si al doilea se lasa asteptat prea mult.Dupa multe incercari am cumparat testele de ovulatie si am tinut cont de ziua cea mai importanta.De la ovulatie eu am fix 1 luna insa doctorii pun mereu 2 saptamani in plus, ei calculeaza de la ultima menstruatie.Asa ca acum pot spune ca am 6 saptamani, dar doar 4 reale.va pup

maysa
12 sep 2010, 11:28
E greu dar trebuie sa va lasati de fumat,daca te gandesti ca poti naste un copil cu multe probleme poate va e mai usor.

oana-oana
12 sep 2010, 11:32
Buna fetelor.Draga Dana,eu stiu ca o saptamana(alte fete calc 10 zile)inainte de ciclu si o sapt dupa ciclu nu ramai.De asta am zis ca trebuie sa caculezi perioada de ovulatie.Nu stiu daca am fost destul de explicida.
Eu am citit ca perioada ferila incepe a 14 zi de la prima zi de ciclu(daca ai ciclu menstrual regulat)
Hai sa-ti spun cum mi s-a calcult mie(pe internet.CM pe 5,prima zi de fertilitate este pe 15,ziua de ovulatie este pe 19,20 si pe 21.Asa am primit eu raspuns.
Cam atat si te pupicei.
Sanatate si sarcina usoara.

maysa
12 sep 2010, 11:33
Danna si eu am fost fumatoare si din ziua cand am aflat ca sunt insarcinata m-am lasat .A fost greu dar cand vezi cate probleme sunt acum la copii si cat suferi daca ai un copilas bolnav eu zic ca a meritat efortul
Eu am o fetita de 10 luni si sunt insarcinata in 6 saptamani.Singurul simptom este greata de dimineata pana seara la fel ca si la cealalta sarcina.

maysa
12 sep 2010, 11:40
Oana esti la prima sarcina?

oana-oana
12 sep 2010, 11:54
Draga iubita,Maysa.Inseamna ca nu ai prea citit pe forum mai in urma:),dar nu conteaza.
Imi pare rau sa-ti spun ca eu nu am bebita in burtica acum,dar ma straduiesc.
Am nascut acum 22 de ani un baiat(acum este ditamai barbatul)
De 22 de ani am facut tot felul de ,,prostii'' ca nu am vrut alt bebita.Acum cand imi doaresc ffffffffff mult s-ar putea sa nu mai pot.Sunt si putin cam batrana,am 41 de ani.
Am fost la dr si mi-a zis ca se poate sa raman,dar trebuie sa fiu sub obervatia lui si sa ma traduiesc.
Nu conteaza,eu o sa lupt pana la sfarsit.
Cam atat.Pupicei si te mai asteptam si pe tine.
Sanatate si sarcina usoara.

oana-oana
12 sep 2010, 12:00
Am uitat sa-ti spun.Nu sunt in tara de 7 ani.Sunt divortata de 11 ani.
Acum am intalnit un barbat care ma iubeste mult,el nu are nici un copil si el vrea fffffffffff mult un bebe.El isi doreste mai mult decat mine un bebe.Acest om merita ffffffffff mult efortul meu.
Am vorbim si cu baietelul meu sa vad daca are ceva impotriva sa-i fac un fratior sau o surioara.Nu-l deranjeaza deloc,doar eu sa fiu bine si fericita(asa mi-a zis ca a fost pe 21 august la mine aici,in concediu).
Cam atat.

danna
12 sep 2010, 13:19
Danna si eu am fost fumatoare si din ziua cand am aflat ca sunt insarcinata m-am lasat .A fost greu dar cand vezi cate probleme sunt acum la copii si cat suferi daca ai un copilas bolnav eu zic ca a meritat efortul
Eu am o fetita de 10 luni si sunt insarcinata in 6 saptamani.Singurul simptom este greata de dimineata pana seara la fel ca si la cealalta sarcina.

Da ai dreptate cu fumatul, o sa fac tot posibilul.
Cu simptomele, nu am nici greturi, nici pofte, doar asa o semi durere de burtica si sanii mai tari un pic si mai durerosi. Parca durerea e un pic mai puternica in partea dreapta dar sper sa fie ok. Pana nu ajung la dr parca nu sunt eu. sper sa fie totul bine. ;) si bebele sa fie la locul lui si sa fie bine. Banuiesc ca daca erau ceva probleme, gen extrauternia sau oprita din ev cred ca aveam si alte simptome, nu?

oana-oana
12 sep 2010, 14:12
Draga Danna,vreau sa-ti spun si eu ceva legat de fumat.Daca esti fumatoare de mai multi ani,nu ai sa poti sa le lasi brusc,dar incearca incet-incet sa le raresti si in final o sa le lasi detot.Important este (exact cum ti-a spus si Maysa)sa te gandesti ca esti gravida si ca poti sa-i faci rau la bebe si sigur o sa-ti fie mult mai usor.Am citit mult legat de aceasta tema.Fumatul dauneaza ffffffff mult sarcinei.Bine...........stim ca fumatul dauneaza sanatati,dar daca nu ne gandim deloc la noi macar sa o facem pt bebe.Si eu fumez(nu mult)dar daca o sa dea Dumnezeu sa raman iar o sa-l las,sigur.Important este sa avem AMBITIE.
Eu ,cred,ca daca era sa ai vreo problema sigur ai fi simtit.Fi tare si sigur dr o sa-ti de numai vesti bine si o sa vi sa le impartasesti cu noi.TE ASTEPTAM.
Pupicei.

karinagranella
12 sep 2010, 18:36
Draga Danna,vreau sa-ti spun si eu ceva legat de fumat.Daca esti fumatoare de mai multi ani,nu ai sa poti sa le lasi brusc,dar incearca incet-incet sa le raresti si in final o sa le lasi detot.Important este (exact cum ti-a spus si Maysa)sa te gandesti ca esti gravida si ca poti sa-i faci rau la bebe si sigur o sa-ti fie mult mai usor.Am citit mult legat de aceasta tema.Fumatul dauneaza ffffffff mult sarcinei.Bine...........stim ca fumatul dauneaza sanatati,dar daca nu ne gandim deloc la noi macar sa o facem pt bebe.Si eu fumez(nu mult)dar daca o sa dea Dumnezeu sa raman iar o sa-l las,sigur.Important este sa avem AMBITIE.
Eu ,cred,ca daca era sa ai vreo problema sigur ai fi simtit.Fi tare si sigur dr o sa-ti de numai vesti bine si o sa vi sa le impartasesti cu noi.TE ASTEPTAM.
Pupicei.
buna ziua tuturor
fetelor in le gatura cu fumatul,cred ca depinde de la persoana la persoana.....eu una fumam de f mult timp si destul de mult,ajungeam si la un pachet si ceva pe zi,de multe ori fumam pt ca eram sg acasa si ma puneam la taclale cu fetele pe net si nici nu simteam knd se duce pachetul....am fumat pana in ziua in care am aflat de bebe,eram convinsa ca nu o sa reusesc sa ma las(eu faceam crize daca nu aveam tigari in casa)....in momentul in care asteptam rezultatul testului aveam tigarea aprinsa........a venot al meu cu testul si mi-a spus ca e pozitiv,nu stoiu daca a fost ceva pshihic insa in momentul ala mi s-a facut rau.......am crezut ca e de la bebe........a dua zi am aprins o tigare si practin nu ,,intra,,imi era f rau,apoi au urmat lunile in care nu ma miscam din pat si nu aveam cum sa fumez..........asa ca sunt de la sf lui mai de cand nu fumez.............desi sunt convinsa ca dupa ce nasc o sa reiau,toti in jurul meu fumeaza si o sa fie greu sa nu ma reapuc.......

layla_h
12 sep 2010, 19:42
Fetelor,cum va mai simtiti?
Pe mine ma doare burta in partea de jos,e taresi parca ma ia cu carcei si ma balonez .
De ieri am inceput sa am dureri mari in partea dreapta cand in stanga ,tot in partea de jos.
Sunt foarte speriata,deoarece dadusem un search pe internet si cica acestea ar fi semnele unei sarcini extrauterine .Am fost suparata ieri toata ziua si nici azi-noapte n-am dormit bine.
Sora mea m-a certat si m-a sfatuit sa nu mai citesc toate porcariile de pe internet si sa am rabdare pana sapt viitoare cand merg la doctor sa-mi confirme cum sta treaba .

Sper sa fie bine :(

danna
12 sep 2010, 19:53
Fetelor,cum va mai simtiti?
Pe mine ma doare burta in partea de jos,e taresi parca ma ia cu carcei si ma balonez .
De ieri am inceput sa am dureri mari in partea dreapta cand in stanga ,tot in partea de jos.
Sunt foarte speriata,deoarece dadusem un search pe internet si cica acestea ar fi semnele unei sarcini extrauterine .Am fost suparata ieri toata ziua si nici azi-noapte n-am dormit bine.
Sora mea m-a certat si m-a sfatuit sa nu mai citesc toate porcariile de pe internet si sa am rabdare pana sapt viitoare cand merg la doctor sa-mi confirme cum sta treaba .

Sper sa fie bine :(

exact simptomele astea cu dureri in dreapta, ce-i drept nu puternice .. asa surde, le am si eu si asta scriam ieri ca mi-e cam frica, din acelasi motiv pe care l-ai spus si tu. Fetele au fost dragute s m-au incurajat (multumesc din suflet) si cred ca daca ar fi fost asa, ne-am fi simtit mai rau (cel putin asa sper, ca am fi avut si alte simptome).
tot saptamana viitoare voi merge si eu la dr,arti sau miercuri, sper din suflet sa fie bine.
greturi, pofte .. etc inca nu am avut, nici macar dimineata.

oana-oana
12 sep 2010, 19:58
Draga,Layla h,surioara ta are dreptate in oarecare masura.Cand citesti aici trebuie sa iei doar ce este bun............ce vreau eu sa spun?Daca citesti vreun caz nefericit ,asta nu inseamna ca ti se poate intampla si tie la fel...tocmai tie.
O sa intalnesti fel de fel de cazuri,totul este sa fi optimista si sa crezi ca tu si copilul tau sunte-ti bine.Nu inseamna sa fim ,,reci''la tot ce se intampla,dar..........asta-i viata.
Iubita ,de aceeasi parare sunt si eu.Asteapta sa te duci la dr si o sa vezi ca totul este bine.Pana atunci sa ai grija de tine si de bebitul tau.
Pupicei si te asteptam cu vesti bune

layla_h
12 sep 2010, 20:16
greturi, pofte .. etc inca nu am avut, nici macar dimineata.

Nici eu :eek: nici macar 1 secunda

In schimb simt ca mi se face des foame si oricat as manca parca nu sunt satula.
Am observat ca avem foarte multe in comun :D
Bafta multa iubita !

Oana,multumesc scumpa pentru incurajari . Dar pana merg la doctor imi trec prin cap mii de prostii si sa nu mai spun ce imaginatie bogata am .As vrea sa gandesc mai pozitiv ,sa nu mai fiu atat de negativista si...am renuntat sa mai citesc articole pe internet si sa ma sperii in miez de noapte :eek:

Azi m-au luat si niste dureri usoare de buric (in interior,nu stiu cum sa explic) .....o fi normal??? :confused:

danna
12 sep 2010, 20:52
Nici eu nici macar 1 secunda

In schimb simt ca mi se face des foame si oricat as manca parca nu sunt satula.
Am observat ca avem foarte multe in comun
Bafta multa iubita !

Oana,multumesc scumpa pentru incurajari . Dar pana merg la doctor imi trec prin cap mii de prostii si sa nu mai spun ce imaginatie bogata am .As vrea sa gandesc mai pozitiv ,sa nu mai fiu atat de negativista si...am renuntat sa mai citesc articole pe internet si sa ma sperii in miez de noapte :eek:

Azi m-au luat si niste dureri usoare de buric (in interior,nu stiu cum sa explic) .....o fi normal??? :confused:

Nici eu nu ma voi linisti decat atunci, la dr. pentru ca si eu sunt destul de paranoia si am o imaginatie de nu va vine sa credeti :eek:
Durerile de buric :P nu tre sa fie neaparat de la sarcina, cine stie ...

maysa
12 sep 2010, 21:00
Ai dreptate Oana ,nu stiam detaliile acestea despre tine,dar cred ca esti foarte curajoasa si iti doresc din tot sufletul sa vina bebe cat mai repede.
Fetelor nu face bine la bebe sa va stresati atata.Stiu, nu e usor dar ganditi pozitiv
Eu am ramas insarcinata cand a implinit fetita 6 luni si m-am suparat ca era prea repede si pana la urma am pierdut sarcina

oana-oana
13 sep 2010, 00:42
Draga,Maysa,multumesc mult.Nu stiu de ce spui tu ca sunt curajoasa.Cumva ca sunt prea in varsta pt o sarcina.
Crede-ma,NU-MI ESTE FRICA DE NIMIC.Imi este frica doar de faptul ca nu pot mai ramane ,dar nu stiu daca intradevar este frica,poate dezamagita.
Dupa cum am scris si mai sus,frica nu-mi este(de felul meu sunt fffff tare),sunt pregatita pt tot.Daca o fii sa raman gravida stiu ca o sa fie o sarcina fffffffffff grea,stiu ca si la nastere o sa fie mult mai greu decat la voi,cand o sa se mareasca iar o sa fie mai greu ca poate nu o sa mai am aceeasi rabdare care am avut-o acum 22 de ani.DAR NU CONTEAZA.Sunt pregatita pt tot,stiu ce ma asteapta dar o sa ma descurc.
Eu acum ma rog la DUMNEZEU sa pot ramane,sa duc sarcina pana la sfarsit si bineinteles si in primul rand sa fie bebitul meu sanatos,de restul o sa ma descurc eu.O sa indur totul.
Merita sa ma chinui pt copilul meu.Asa face orice mama care-si doreste atat de mult un copil.
Nu stiu daca ma intelegeti ,poate spuneti ca sunt nebuna.CREDETI-MA CA NU SUNT.Imi doresc acest bebita mai mult ca orice pe lume(exceptand pe Vali,baiatul meu cel mare,care si el este viata mea)
Pupicei si sa fi sanatoasa si sarcina usoara.

russea
13 sep 2010, 14:20
Layla_h si eu daca socot de la UM tot 5 saptamini imi iese, dar dupa socotelele mele vre-o 4... si n-am nici gretsuri, nici pofte, absolut nimik... doar dureri de burta care ma ingrijoreaza. Am inteles si eu de la alte mamici ka gretsurile vin putin mai tirziu, dar pot sa nu fie delok, asa ka sanatate la toate si o sarcina kit mai usoara !!!

danna
13 sep 2010, 14:31
Buna dragelor,
azi mi-am facut programare pt ecografie transvaginala la Medlife pt ca dr mea de familie nu este pana pe 24 sa-mi dea trimitere la gineco.
asa ca maine la 15.40 am programarea pt a vedea ce si cum cu bebe-ul meu!
Sper sa fie bine! ;) am niste emotii ....
de restul (analize si alte alea ma pot ocupa mai tarziu dar eco trebe neaparat)
Va pup si astept vesti si de la voi.

layla_h
13 sep 2010, 15:07
Danna,multa bafta si vino maine cu vesti minunate ,poate asa ne vei incuraja si pe noi

Mie mi-e foame intr-una ,azi am mancat din ora-n ora !!!

danna
13 sep 2010, 19:01
Danna,multa bafta si vino maine cu vesti minunate ,poate asa ne vei incuraja si pe noi

Mie mi-e foame intr-una ,azi am mancat din ora-n ora !!!

multumesc din suflet!
Abia astept ziua de maine, sper din inima sa vin cu vesti bune! dar pana maine sunt aici cu voi, nu pierd nimik :cool:

carolina
13 sep 2010, 19:12
Buna!Azi am aflat ca voi fi mamica.17 august a fost prima zi a ultimei menstruatii,azi am test pozitiv.Sunt ffffffffffff fericita dar si speriata!Ma cam doare burtica,sanii si capul.Nu sunt hotarata cand sa merg la doctor...mi-e teama ca merg prea devreme si nu se va vedea nimic...voi ce spuneti?Cand e bine sa merg?

danna
13 sep 2010, 19:18
Buna!Azi am aflat ca voi fi mamica.17 august a fost prima zi a ultimei menstruatii,azi am test pozitiv.Sunt ffffffffffff fericita dar si speriata!Ma cam doare burtica,sanii si capul.Nu sunt hotarata cand sa merg la doctor...mi-e teama ca merg prea devreme si nu se va vedea nimic...voi ce spuneti?Cand e bine sa merg?

Bine ai venit si felcitari :p
In principiu cred ca ar trebui sa mai stai macar o saptamana. Esti chiar in primele zile de la intarazierea cm? cam asa pare :confused:
Eu am avut ultimul cm pe 5 august si ma duc abia maine, o sa va spun daca a fost devreme sau nu si iti faci o parere. ;)

carolina
13 sep 2010, 19:31
Am un ciclu regulat de 27 de zile dar mi-am facut test pt ca aveam simptome.Astept vesti de la tine si iti doresc din suflet sa fiti bine,tu si bebelusul

danna
14 sep 2010, 09:11
Am un ciclu regulat de 27 de zile dar mi-am facut test pt ca aveam simptome.Astept vesti de la tine si iti doresc din suflet sa fiti bine,tu si bebelusul

Multumesc mult!
Mai am cateva ore! am niste emotii de nu mai pot nici sa respir.
Mai ales ca am niste dureri in dreapta ce se lasa pe picior care ma sperie rau. Sper sa nu fie nimic grav, poate doar o anexita! oricum dupa-amiza cum ajung acasa va scriu ce am facut ca sa stiti si pt voi!
Bafta multa fetelor!

oana-oana
14 sep 2010, 11:30
Buna fetelor.
Draga Danna,curaj ca noi iti suntem alaturi si-ti tinem pumni.
Te asteptam cu VESTI BUNE.Nu conteaza la ce ora vii.
Sa nu ne uiti.
Bafta si inca o data CURAJ,ca totul o sa fie bine.

layla_h
14 sep 2010, 12:31
Danna ,iti tinem pumnii !!! Hai cu vesti bune sa ne incurajezi si pe noi
Durerile jos in partea dreapta le-am avut si eu azi,chiar puternice ,in schimb burta nu prea m-a durut.Mi-e frica sa nu fie ceva in neregula cu ovarul

Bun venit viitoarelor mamici

oana-oana
14 sep 2010, 13:01
Buna fetelor!
Draga Layla h,acum ca s-a cam racit vremea incercati sa aveti mult mai multa grija de voi.Este ffffffffff posibil sa-ti fii fost putin cam frig astazi de te doare burtica jos in dreata.Exact cum i-am zis si la alta fata astazi(mamici martie),ovarul tau drept poate sa fie putin mai sensibil si sa-ti ,,raspunda''daca-ti este putin frig.
Si in casa cand stati purtati sosete si papucei de casa.Eu nu suport nimic pe la picioare cand stau in casa,dar daca este nevoie o sa iau si cizme.
Aveti mare grija de voi ca organismul unei femei insarcinata este mult mai sensibil.
Deci......nu cred ca ai ceva la ovar.
Pupicei si numai bine la toate.

carolina
14 sep 2010, 17:30
Ma doare burtica...nu stiu ce sa fac.Am abia 4 saptamani si nu mi-am ales inca un medic.Oare e bine sa iau no-spa cand ma doare sau am nevoie de ceva pt fixare?Sa merg cumva asa ddevreme la doctor?Eu sunt merchandiser si lucrez in frig,am de ridicat navete cu marfa uneori .Dar daca doctorita nu vede sarcina ca e prea mica imi va da oare ceva daca ii arat testele pozitive?Am nevoie de ceva pt fixare chiar daca doar ma doare burtica si nu sangerez nici o picatura?Mi-e asa o frica...acasa stau numai in pat.La munca ma ajuta colegele cat pot si cand au timp

oana-oana
14 sep 2010, 18:31
Draga Carolina,sfatul meu este sa nu mai ridici greutati si sa eviti cat poti frigul.In privinta durerilor poti lua no-spa,stiu ca nu-ti poate face rau daca esti insarcinata.Daca vezi ca si maine te doare asa de tare burtica fa tot posibilul si mergi la un dr ginecolog.Ceva pt fixarea sarcinei nu poti lua fara prescriptia dr tau,poate nici nu este nevoie.Inca un sfat imi mai dau(cu permisinunea ta),daca poti schimbati locul de munca,nu este bine sa ridici greutati perioada asta.
Iti dorim sanatate si o sarcina usoara.Te mai asteptam cu noutatii.
Danna inca nu ne-a dat nici o veste.
HAIDE-TI TOATE SA NE RUGAM PT EA SI BEBE SI SA-I TINEM PUMNI!!!
Dana,te asteptam cu VESTI BUNE!

carolina
14 sep 2010, 19:03
Nu prea imi pot schimba locul de munca dar incerc sa nu ridic .Ma ajuta colegele pt ca si eu am ajutat la randul meu

danna
14 sep 2010, 20:18
Draga Carolina,sfatul meu este sa nu mai ridici greutati si sa eviti cat poti frigul.In privinta durerilor poti lua no-spa,stiu ca nu-ti poate face rau daca esti insarcinata.Daca vezi ca si maine te doare asa de tare burtica fa tot posibilul si mergi la un dr ginecolog.Ceva pt fixarea sarcinei nu poti lua fara prescriptia dr tau,poate nici nu este nevoie.Inca un sfat imi mai dau(cu permisinunea ta),daca poti schimbati locul de munca,nu este bine sa ridici greutati perioada asta.
Iti dorim sanatate si o sarcina usoara.Te mai asteptam cu noutatii.
Danna inca nu ne-a dat nici o veste.
HAIDE-TI TOATE SA NE RUGAM PT EA SI BEBE SI SA-I TINEM PUMNI!!!
Dana,te asteptam cu VESTI BUNE!

Am venit si pot spune in principiu ca am vesti bune
Sarcina este la locul ei in uter (mi-au disparut gargaunii din cap).
La eco se vede doar un punct negru care este casuta lui, dupa cum zice dr.
"activitatea embrionala" nu se poate vedea inca pentru ca este prea mica sarcina si ma mai duc peste 10-12 zile sa mai fac e eco.(asta pt cine intreba daca e devreme sau nu sa se duca la dr).
Mi-au luat probe pt papa nicolau, clamidia, secretie vaginala, cultua col, micoplasma si ureeaplasma si nu mai stiu ce mama naibii, cu totul am dat aproape 5 mil dar analizele astea din cate am inteles nu se deconteaza oricum de Casa de asigurari. Pentru cine e interesat, ecografia intravaginala este 120 lei a medlife.
Dupa calc ulele dr sunt 6 saptamani dar dupa eco sunt 4 si ceva.
Astept sa mai vad si urmatoarea eco dar in principiu m-am mai linistit.
aaaa Carolina, poti sa incepi sa iei acid folic si fara prescriptia dr.
Pe mine m-a intrebat daca si de ce nu am luat, ca este foarte bun pt fixarea sarcinii, chiar daca nu ai ajuns la dr. drept pt care incepand de azi iau si eu :)
Am intrebat si de durerile de burta, a zis ca sunt normale ca deh ... se intind ligamentele si daca te deranjeaza un ovar (cum a fost cazul meu) e ok ca cica ala este ovarul care a ovulat. Pentru dureri in general, numai No SPA.
Cam atat pot sa va spun, daca va mai pot ajuta cu ceva, cu mare drag.
Va pup si va multumesc din suflet pt sustinere :)
In rest, suntem aici .... si sporovaim ;)

danna
14 sep 2010, 20:26
aaa si am uitat sa va spun, urmeaza sa iau rezultatele analizelor in prima faza de pe net ca mi-a dat nsite coduri de bare.
Sa speram ca sunt ok si urmeaza si celelalteeee multeee
Mi-a dat o lista, daca va intereseaza o sa va scriu tot pomelnicu'
Pup

albinuta
14 sep 2010, 21:42
felicitari tuturor proaspetelor mamici. sarcina usoara si bebelusi sanatosi
va invidiez un pic :)

danna
14 sep 2010, 21:44
apropo stie vreuna din voi la cate saptamani se vede embrionul?
deocamdata la mine scrie : imagine vezicula vitelina fara imagine de ecou embrionar. Din cate am citit pe net cica pe la 7-8 saptamani

layla_h
14 sep 2010, 21:55
Danna,ma bucur nespus de mult ca ai vesti bune si totul e ok !Felicitari ! Acum te-ai mai linistit si nu-ti mai zboara imaginatia atat de departe. Parca si eu sunt mai bine,citind randurile tale si avand intotdeauna aceleasi simptome ca tine .Aaaa,ca sa nu mai zic ca sarcina ta e cu o zi mai mare decat a mea (eu am avut pe 6 august UM ) sunt curioasa daca vom naste in acceasi perioada
Eu merg abia marti la doctor,atunci am programare,asa ca.mai am de asteptat si sper sa fiu sanatoasa.Atunci imi va lua probe analize din urina,sange si ce mai trebuie.
De alimentatie ti-a zis ceva? De faptul ca nu ai greturi sau alte simptome?Ai scapat sau vin mai tarziu ? Bafta multa,papa bine si linisteste-te .

Carolina,durerea de burtica e normala.Si eu fost foarte speriata ,m-a durut cam o saptamana ,dar de 2 zile nu ma mai doare .Cum a scris si Danna mai sus ,aceste dureri sunt normale.
Eu lucrez intr-un restaurant si car zilnic teancuri de farfurii si tavi intregi cu pahare si cani,nici nu mai zic de cate platouri intregi cu mancare si cate mai sunt pe acolo.Eu am incercat sa le reduc numarul,sa iau tot mai putine.Eu nu le-am spus colegilor ca sunt insarcinata,cica e ghinion sa spun in primele 2-3 luni.Asa ca nimeni nu-mi sare in ajutor .Eu ma rog la Dumnezeu sa-mi tina bebelusul in burtica.De servici nu ma pot lasa,sper sa muncesc si urmatoarele 5-6 luni
Daca mergi la doctor,o sa-ti dea acid folic si e fff bine sa-l iei,ajuta la fixarea sarcinii.Multe femei il iau inainte de a ramane insarcinate.Mie mi-a recomandat si fier ,pe care-l beau zilnic.Prima vizita la doctor nu vreau s-o mai descriu ,ca ma enervasem :mad:.
Sarcina tot o va depista,se va vedea acel sac ovular (ca o bulina neagra) .La mine s-a vazut de la 4 saptamani si ceva de la ultima menstruatie .
Sarcina usoara si linisteste-te .

Oana-Oana,ce ne-am face fara tine? Eu una iti multumesc ca esti prin zona si ne ajuti cu sfaturile tale .Noi mai cadem cu moralul la pamant si de fiecare data ne ajuti dupa cate vad.
Intr-adevar racisem un pic zilele trecute ,ploua de o saptamana aici si mi-e fost frig la picioare,imi intrase apa in papucei .Acum am mai multa grija si incerc sa ma protejez mai mult,eu inca nu realizez ca am un samburel in burtica,poate din lipsa simptomelor .
Sa te ajute Dumnezeu si sa vii aici cu o veste buna la noi.Pupici !!!
:D

Fetelor eu mananc la 2 ore:eek: ,numai legume(brocoli,mazare,fasole verde etc etc gatite in zeci de feluri ),iaurt si fructe ce-i drept
Fara paine,grasimi si dulciuri:rolleyes:.
Burtica parca mi-a crescut ori ca mananc mult ori am gemeni (sotul are cazuri in familie) .Pot sa spun ca e chiar vizibila in numai o saptamana de zile.Pantalonii nu-I pot incheia de cateva zile ,azi mi-am cumparat din aia pentru gravidute sa stea mai larguri la burtica si sa nu mai stranga.

oana-oana
15 sep 2010, 00:27
Dragele mele!!!
Dana ,intetionat am intrat la ora asta,sa vad daca ai lasat vreun mesaj.
Ma bucur pt tine ca esti bine.Ma bucur ca acel punctisor negru este o micuta vietisoara care creste-n tine si ca se afla acolo.Sa ai mare grija de el si bineinteles de tine......ca altfel ai deaface cu noi:).
INca o data,ma bucur pt tine ,sanatate si sarcina usoara si sa ne ti la curent.
Layla h,lasa naibi tavile cu pahare ,farfuri si ce mai ai tu pe acolo si gandeste-te doar la bebitu si la tine.Nu mai crede in superstiti , ca nu este bine sa spui,nu stiu pana in ce luna,ca esti gravida.Eu daca as fi in locul tau as iesi pe strada sa tip cat ma tine gura,sa afle toata lumea,chiar daca nu intereseaza pe nimeni.Trebuie sa se stie la munca la tine,sa vezi cum dupa aceea o sa te protejeze toti.SPUNE LA TOATA LUMEA CA NU SE INTAMPLA NIMIC!!!!!!!!!!!.
Ai mare grija sa nu mai racesti,iubita.
Carolina,ai vazut ce a scris Danna?Ca durerile de burtica sunt normale deoarece se intind ligamentele si daca te doare intr-o anumita parte inseamna ca te doare ovarul care a ovulat.
Vedeti fetelor ca invatam multe una de la alta:).
Bravo noua,ce destepte o sa ajungem noi!!!!!!!!!!!!!:)
Va pupicesc pe toate si sa aveti grija de voi.

oana-oana
15 sep 2010, 00:29
Draga Danna te rog frumos sa scrii tot ce ai aflat de la doctor, despre analize,DESPRE TOT,sa stie si fetele ce trebuie sa faca.
Te rugam si-ti multumim anticipat.

danna
15 sep 2010, 08:36
[quote=layla_h;7866]Danna,ma bucur nespus de mult ca ai vesti bune si totul e ok !Felicitari ! Acum te-ai mai linistit si nu-ti mai zboara imaginatia atat de departe. Parca si eu sunt mai bine,citind randurile tale si avand intotdeauna aceleasi simptome ca tine .Aaaa,ca sa nu mai zic ca sarcina ta e cu o zi mai mare decat a mea (eu am avut pe 6 august UM ) sunt curioasa daca vom naste in acceasi perioada
Eu merg abia marti la doctor,atunci am programare,asa ca.mai am de asteptat si sper sa fiu sanatoasa.Atunci imi va lua probe analize din urina,sange si ce mai trebuie.
De alimentatie ti-a zis ceva? De faptul ca nu ai greturi sau alte simptome?Ai scapat sau vin mai tarziu ? Bafta multa,papa bine si linisteste-te .

Nu mi-a spus absolut nimic de alimentatie si nici de simptome, nici macar nu m-a intrebat daca si ce simptome am ... si eu .. dusa de val cum eram am uitat sa intreb. :eek:

danna
15 sep 2010, 08:42
Draga Danna te rog frumos sa scrii tot ce ai aflat de la doctor, despre analize,DESPRE TOT,sa stie si fetele ce trebuie sa faca.
Te rugam si-ti multumim anticipat.

In principiu am cam spus, asa cum am zis, daca va intereseaza lista cu analize, v-o scriu, doar sa-mi spuneti. Oricum doctorii sunt un pic mai insensibili. Mie mi-a zis ca se vede doar saculetul si ca o sa-mi spuna data viitoare cum si daca e embrionul ca vezi doamne mai sunt si cazuri in care nu sunt ... am ignorat aceasta afirmatie ca altfel ma urc pe pereti. Mai am rabdare pana atunci. oricum ma asteptam sa nu vad bebe-ul sau sa-i ascult inimioara pt ca era prea devreme, asa ca ... iau si eu doar ce-mi convine din ce spun doctorii astia ... Uff :rolleyes: dar repet, pt dureri puteti lua No Spa fara grija si de asemenea luati acid folic chiar daca nu ati ajuns la dr.
Va pup si aveti grija de voi!

oana-oana
15 sep 2010, 09:35
Buna dimineata fetelor.
Draga Danna,sigur le intereseaza pe fete lista cu ce analize trebuie sa faca.Spun asta ca ,fffffffff multe au intrebat.Dar sigur cand o sa ajunga si ele la dr o sa le spuna.
Nu te mai ingrijora,ca sigur totul o sa fie bine.Maaaaaaaaaaa,fetita,este prea micut sa-l vezi acum si sa-i asculti inimioara!!!!!!!!!!!O sa vina si clipele astea.
Tu doar sa ai grija de tine si sa te linistesti.
Pupicei si tine-ne la curent.

russea
15 sep 2010, 09:54
Buna dragilor ! Kiar ma bukur mult ka suntem toate aici, citesc discutiile si aflu atitea lucruri noi. Si pe mine ma doare burtica si vad ca nu inceteaza, continua sa ma doara... si plus si ovarul drept ma doare, voi ziceti ka doare cel care a ovulat, dar se pare ka la mine putin e altfel: kind am fost la eco medicul mi-a zis ka am un abces pe dreapta kare nu-i place delok, ce-o fi oare ??? miine se face o saptamina decind am fost la eco, asa ca miine tre sa ma duc iar. Ard de nerabdare sa vad ku kit a krescut bebe al meu, data trekuta avea 3mm.
In privinta la acid folic, vreau sa intreb : eu am luat timp de 3 luni inainte de sarcina, akum l-am lasat, ar fi bine sa-l mai iau, kum kredeti?
bafta voua si sarcina usoara !!!

danna
15 sep 2010, 10:11
Buna dragilor ! Kiar ma bukur mult ka suntem toate aici, citesc discutiile si aflu atitea lucruri noi. Si pe mine ma doare burtica si vad ca nu inceteaza, continua sa ma doara... si plus si ovarul drept ma doare, voi ziceti ka doare cel care a ovulat, dar se pare ka la mine putin e altfel: kind am fost la eco medicul mi-a zis ka am un abces pe dreapta kare nu-i place delok, ce-o fi oare ??? miine se face o saptamina decind am fost la eco, asa ca miine tre sa ma duc iar. Ard de nerabdare sa vad ku kit a krescut bebe al meu, data trekuta avea 3mm.
In privinta la acid folic, vreau sa intreb : eu am luat timp de 3 luni inainte de sarcina, akum l-am lasat, ar fi bine sa-l mai iau, kum kredeti?

Ia in continuare, este bun pt o buna dezvoltare a bebe-ului si este indicat.
Ia No Spa pt dureri.

danna
15 sep 2010, 10:12

Tu ce ai vazut cand ai fost la eco? Ai vazut si tu doar saculetul? ca banuiesc ca nici la tine nu era dezv embrionul, nu?

danna
15 sep 2010, 10:20
Lista analize date de dr. la vizita de ieri:

A.

hemoleucograma
Grupa sangvin, RH (daca Rh-negativ - evaluare Rh partener)
Anticorpi
uree
creatininina
ALT
AST
glicemie
Bilirubina totala si directa
Sideremie
Feritina
Calcemie
CRP
Coagulare
Teste trombofilii
B.

Examen sumar urina
urocultura
Papanicolau
secretie vaginala
cultura col
Chlamydya
Micoplasma+ureeaplasma
C.

Toxoplasmoza
Rubeola
CMV
Hespes Zoster
VDRL, TPHA
HVB
Ac anti HVC
HIV
Ac Anti lysteria
Multe dintre ele habar nu am ce sunt.
Mie mi-au recoltat ieri pt Papanicolau, secretie vaginala, cultura col, Chlamydya, Micoplasma+ureeaplasma. Astea din cate stiu nu suportatea de Asigurari si se platesc. Nu stiu daca sunt mai ieftin de facut in alta parte dar daca tot eram acolo intr-o pozitie mai putin placuta, am zis sa-mi ia probe sa scap odata si de astea ...
La eco intravaginala nu e chiar asa nasola cum am citit pe net. a fost destul de oki si nu a fost dureros.
Bafta multa si daca va mai pot ajuta cu ceva, astept intrebari.
mai asteptam impresii si de la celelalte viitoare mamici.
Pup ;)

russea
15 sep 2010, 10:34
medicul nu mi-a zis exact ce-i, dar kred ka n-are cum sa se vazut embrionul... mi-a dat o poza, akolo se vede un punct mai accentuat si foarte micuts. mai vad miine ce zice dr. Ka el atunci zicea ka nu-mi konfirma sarcina 100 %, trebuie sa mai vin odata ka sa mi-o konfirme... da eu stiu si fara confirmarea lui ka-s insarcinata si mai ales ka singur mi-a spus ka are 3 mm... vedem miine ... mersi de safturi... pupik si numai bine

oana-oana
15 sep 2010, 10:43
Draga,iubita,Russea,nu fii ingrijorata ca sigur o sa fie totul bine.
Ai inceput sa ai simptome?Cum te simti?In afara de durerea de burtica mai ai si altceva?Spune-ne si altceva despre tine.Am intrat(intetionat)acum si am citit ce ai scris cu cateva zile in urma.Nu ne spui nimic.
Oricum noi suntem alaturi de tine si te asteptam maine cu vesti bune.Iti tinem pumni.
Fii tare ca totul o sa fie bine.
Draga Danna,ai mai lasat tigarile?
Va pupicesc si sarcina usoara.

nurse
15 sep 2010, 10:53
fetelor eu am avut um pe 2 august ,am 6 sapt si ceva si iau 10 mg de acid folic si asa am luat cu un an inainte de a fi insarcinata, nu se vede ca are activitate cardiaca decat pe la 7-8 saptamani dar incercati sa fiti mai optimiste si vedeti-va de treburile voastre ca si cum nu a-ti fi insarcinata cu exceptia faptului ca trebuie sa lasati fumatul si cafeaua ,sa mancati multe legume si fructe ,lactate si tot ce poftiti.Eu lucrez intr-un spital pe sectia de nou-nascuti si sunt niste mici comori iti inveselesc ziua ,sunt minunati.

maysa
15 sep 2010, 11:03
Fetelor ,stiu ca e greu sa astepti confirmarea de catre medic,dar ganditi pozitiv ,ajuta cel mai mult bebele.Eu am fost la eco (transvaginala) la 6 saptamani si am vazut cum ii batea inimioara(daca e un eco bun),si totusi mai am emotii pana la urmatoarea consultatie peste 2 saptamani cand riscul de avort scade f mult si asta pentru ca am avut o sarcina oprita in evolutie acum 2 luni.

danna
15 sep 2010, 11:04
fetelor eu am avut um pe 2 august ,am 6 sapt si ceva si iau 10 mg de acid folic si asa am luat cu un an inainte de a fi insarcinata, nu se vede ca are activitate cardiaca decat pe la 7-8 saptamani dar incercati sa fiti mai optimiste si vedeti-va de treburile voastre ca si cum nu a-ti fi insarcinata cu exceptia faptului ca trebuie sa lasati fumatul si cafeaua ,sa mancati multe legume si fructe ,lactate si tot ce poftiti.Eu lucrez intr-un spital pe sectia de nou-nascuti si sunt niste mici comori iti inveselesc ziua ,sunt minunati.

Draga Oanna - incerc sa umez din ce in ce mai putin. Am schimbat tigarile cu unele mai slabe si mai mici. Mai trag un fum, o mai sting ... incerc si eu :)
Nurse: ne-am mai linistit daca ne-ai spus ca activitatea cardiaca se vede pe la 7-8 saptamani (mai ales ca esti din domeniu cum s-ar zice).
Multumim

danna
15 sep 2010, 11:06
Fetelor ,stiu ca e greu sa astepti confirmarea de catre medic,dar ganditi pozitiv ,ajuta cel mai mult bebele.Eu am fost la eco (transvaginala) la 6 saptamani si am vazut cum ii batea inimioara(daca e un eco bun),si totusi mai am emotii pana la urmatoarea consultatie peste 2 saptamani cand riscul de avort scade f mult si asta pentru ca am avut o sarcina oprita in evolutie acum 2 luni.

Din calculele doctoritei si eu am sase spatamani dar din calculele ecografului (care cred ca sunt dupa data ovulatiei) sunt numai vreo 4 si ceva, cred ca d-aia nu se vedea "ecou embrionar" cum a scris si s-a exprimat dr.
Tu aveai 6 saptamani de la u.m. sau de la data ovulatiei?

maysa
15 sep 2010, 11:06
Am vazut aici numai simptome de dureri de burtica,stari de greata nu are nimeni? Eu ma confrunt de la 6 saptamani cu ele(acum am 7 si un pic) si persista de dimineata pana seara exact ca si la sarcina trecuta.

oana-oana
15 sep 2010, 11:08
Bravo Nurse,frumos spus.
Toate fetele au nevoie de incurajari.Iar cu tigarile si cu cafeaua ai perfeta dreptate.
MULTUMIM.

maysa
15 sep 2010, 11:09
De la ultimu ciclu,dar si eu stiam ca am 6 si ceva si dr zicea 5 si ceva

danna
15 sep 2010, 11:29
Am vazut aici numai simptome de dureri de burtica,stari de greata nu are nimeni? Eu ma confrunt de la 6 saptamani cu ele(acum am 7 si un pic) si persista de dimineata pana seara exact ca si la sarcina trecuta.

Din cate stiu, nu prea sunt stari de greata .. si ama uzit ca apar mai tarziu un pic, pe la sapt 7-8, dar nu neaparat. Ai fost tu un pic "mai norocoas" :D
Incearca sa mamanci multe fructe, eventual citrice, poate o sa-ti fie mai bine
Pup

maysa
15 sep 2010, 11:38
Mersi mult.Toata lumea asteapta simptomele sarcinii da sa stiti ca nu sunt placute deloc,cel putin greata (fara voma) de dimineata si pana seara te termina.Am noroc ca sunt acasa si nu lucrez(concediu de maternitate) si maysa imi ocupa tot timpul (are 10 luni).

maysa
15 sep 2010, 11:39
Eu am luat si la prima sarcina si acum ceva medicamente pentru mentinere(progesteron)ca sa nu fie probleme zicea dr.si sper sa fie si acum ok.

danna
15 sep 2010, 11:40
Mersi mult.Toata lumea asteapta simptomele sarcinii da sa stiti ca nu sunt placute deloc,cel putin greata (fara voma) de dimineata si pana seara te termina.Am noroc ca sunt acasa si nu lucrez(concediu de maternitate) si maysa imi ocupa tot timpul (are 10 luni).
Uau bv. sa fiti sanatosi cu totii! ai activitate cu "pitica" :p

maysa
15 sep 2010, 11:41
Danna unde apesi sa se vada la care persoana ai raspuns?

maysa
15 sep 2010, 11:41
Bifezi casuta cu Quote message in reply?

danna
15 sep 2010, 11:44
Danna unde apesi sa se vada la care persoana ai raspuns?
Cand citesti un mesaj postat, ai jos in coltul mesajului "Quote" (citat) daca dai click pe el apare Reply with quote, ia incearca ;)

maysa
15 sep 2010, 11:45
Din cate stiu, nu prea sunt stari de greata .. si ama uzit ca apar mai tarziu un pic, pe la sapt 7-8, dar nu neaparat. Ai fost tu un pic "mai norocoas" :D
Incearca sa mamanci multe fructe, eventual citrice, poate o sa-ti fie mai bine
Pup

Ok am gasit.E primu forum pe care scriu.:)

danna
15 sep 2010, 11:47
Ok am gasit.E primu forum pe care scriu.:)
Da dom'le dar e unul de baza, ce mama naibii! ;)

maysa
15 sep 2010, 12:23
Asa e ,si ma bucur ca putem vorbim despre temerile si bucuriile noastre.Sper sa ne incurajam unele pe altele si sa avem numai vesti bune.

danna
15 sep 2010, 12:47
Asa e ,si ma bucur ca putem vorbim despre temerile si bucuriile noastre.Sper sa ne incurajam unele pe altele si sa avem numai vesti bune.

Uitati ce am gsit pe net, tot cautand eu cu d-ale mele ... pana la cate saptamani se vede doar sacul si la cat timp embrionul.
Pt cine e interesat

Acum ca m-am uitat mai atent pe ecografie scrie camm asa:
GS (care cred eu ca este sacul gest): 1.02 cm, 04 w 0 d (cred ca 4 sapt si 0 zile) termen probabil cf ecografului 24.05.2011

mai jo o alta rubrica, care obs ca este completata cu data ultimei menstruatii:
05.08.2010, 05 w 05 d (5 sapt 5 zile), data probabila 12.05.2011

asa ca acum m-am mai linistit ca nu aveam cum sa vad embrion la vremea asta, dar asta nu ma face sa am rabdare pana peste 9-10 zile, abia astept.

Uitati aici site-ul, e chiar interesant!
Primul trimestru vazut pe monitor | ProFamilia (http://www.ginecologieoradea.com/primul-trimestru-vazut-pe-monitor.html)

P.S.
Oanna - ce faci? esti sub tratament sau "muncesti" din greu pt bebe?

aaa si o alta intrebare, poate vi se pare cam stupida dar o pun. Daca la eco s-a vazut saculetul, sa inteleg ca sigur este doar un singur bebe? e posibil sa fie 2? intreb in ideea in care ma gandesc ca daca erau 2, trebuiau 2 saculeti, nu? scuze daca am fost stupizica! :rolleyes:

oana-oana
15 sep 2010, 13:06
Iubita,eu nu sunt sub tratament.Acum iau doar acid folic,asa ca vreau eu,ca am auzit ca este bun(mi-a adus baiatul meu din tara,ca aici nu stiu cum se numeste,in Grecia sunt).Lucrez,lucrez:)!!!!!!!!!!! la bebe.
Referitor la intrebarea ta,care bineinteles nu-i stupida(tebuie sa intrebam ce nu stim,cui nu-i convine sa nu citeasca:)),exact acum doua sapt a fost o emisiune la Greci,daca sunt gemeni poate fi un singur saculet si sa fie amandoi in el,dar tot asa se poate sa fie doua si sa fie separat.A dat in direct doua nasteri de gemeni,una cu doi saculeti si alta cu un singur.In amandoua cazurile erau gemeni.
Amandoua nasterile au fost normale si fffffffffff reusite.Cumva te sperie ceva?
A.R.

danna
15 sep 2010, 13:14
Iubita,eu nu sunt sub tratament.Acum iau doar acid folic,asa ca vreau eu,ca am auzit ca este bun(mi-a adus baiatul meu din tara,ca aici nu stiu cum se numeste,in Grecia sunt).Lucrez,lucrez:)!!!!!!!!!!! la bebe.
Referitor la intrebarea ta,care bineinteles nu-i stupida(tebuie sa intrebam ce nu stim,cui nu-i convine sa nu citeasca:)),exact acum doua sapt a fost o emisiune la Greci,daca sunt gemeni poate fi un singur saculet si sa fie amandoi in el,dar tot asa se poate sa fie doua si sa fie separat.A dat in direct doua nasteri de gemeni,una cu doi saculeti si alta cu un singur.In amandoua cazurile erau gemeni.
Amandoua nasterile au fost normale si fffffffffff reusite.Cumva te sperie ceva?
A.R.
Mersic de raspuns!
Nu ma sperie, eram doar curioasa. Deh, am avut 2 zile de concediu si am rupt internetul in doua :)

oana-oana
15 sep 2010, 13:20
BRAVOOOOOOOOO sa nu te speri de nimic si sa fi optimista ca totul o sa fie bine.O sa vezi!!!!!!!!!Si-mi place ca esti si glumeata,asa-i bine.

layla_h
15 sep 2010, 13:23
Fetelor, am citit ca radiatiile computerului si telefonului mobil pot produce malformatii la bebelusi ,stiti ceva de asta??????
Prietena mea (o chinezoaica) in primele 5 luni nu s-a apropiat de computer,nici macar sa-si deschida e-mail-ul :eek: .
Am mai citit niste articole care m-au speriat,voi cate ore petreceti pe zi in fata computerului ??????
Sunt fff speriata si nu stiu ce sa zic,cred ca fff greu as renunta sa nu mai deschid computerul ,dar daca trebuie ... am s-o fac

Voi ce stiti de asta???

oana-oana
15 sep 2010, 13:44
Hai ,Layla h,nu se poate sa aplecam urechea chiar la toate ineptiile,nu se poate.Asta ar insemna sa stam toata ziua doar in pat si sa nu mai miscam nimic.Intradevar stim ca telefonul afecteaza oricum ,dar eu nu cred ca poate afect si bebele,in conditiile in care nu-l ti aproape de burtica.........ce naiba,doar nu vorbim cu burtica.
Iar cu compyuterul,il tinem mai departe de noi........nici chiar asa,sa nu-l deschidem nici sa ne citim mesajele!!!!!!!!!Sunt ffffffffff multe viitoare mame care au meseria de asa natura sa lucreze cu compiutere si merg la servici pana-n ultima luna.Nici chiar asa.
Iti promit ca o sa ma intersez de la o sursa sigura daca dauneaza.
Aoleooo,nu mai fii speriata si nu ne parasi de pe forum deoarece-ti este teama,NUUUUUUUUU.
Pupicei si nu-ti fie teama.

karinagranella
15 sep 2010, 13:58
Fetelor, am citit ca radiatiile computerului si telefonului mobil pot produce malformatii la bebelusi ,stiti ceva de asta??????
Prietena mea (o chinezoaica) in primele 5 luni nu s-a apropiat de computer,nici macar sa-si deschida e-mail-ul :eek: .
Am mai citit niste articole care m-au speriat,voi cate ore petreceti pe zi in fata computerului ??????
Sunt fff speriata si nu stiu ce sa zic,cred ca fff greu as renunta sa nu mai deschid computerul ,dar daca trebuie ... am s-o fac

Voi ce stiti de asta???

buna ziua fetelor

dacav ati stii cate am citit eu.............mai ales ca sunt la pat si nu am ce face.......ar trebui sa traiesc in balon.........al meu a zis ca imi taie netu:).......uite sa va zic ce am citit zilele trecute cica:in ultima perioada a sarcini trebuie sa tii laba piciorului legata pt ca iti creste piciorul si o sa ramanan asa.........in leg cu telefoanele....am citit ca pana si incarcatorul sau tel fix fara fir afecteaza....,apa trebuie fiarta si apoi bauta,chiat daca e cumparata,fructe legume doar bio(unde le-oi mai gasi???)nu ciocolata,dulciuri cipsuri sau alte ,,sintetice,,inghetata nu ca e prea rece in comparatie cu organismul si nu stiu ce face....(eu de cand sunt insarcinata manac in fiecare zi un tip de inghetata ce inaite nu il suportam,ma chinui sa nu manc azi pt ca maine trebuie saimi iau glicemia....)sa nu te speli cu nu stiu ce tip de sapun,gel de dus sampoo,sa nu folosesti pasta de dinti pt ca floorul nu stiu ce efact are asupra placentei... etc.........si lista e luuuuuuuuuuuuuunnga......dar multe sunt exagerate

danna
15 sep 2010, 14:03
buna ziua fetelor

dacav ati stii cate am citit eu.............mai ales ca sunt la pat si nu am ce face.......ar trebui sa traiesc in balon.........al meu a zis ca imi taie netu:).......uite sa va zic ce am citit zilele trecute cica:in ultima perioada a sarcini trebuie sa tii laba piciorului legata pt ca iti creste piciorul si o sa ramanan asa.........in leg cu telefoanele....am citit ca pana si incarcatorul sau tel fix fara fir afecteaza....,apa trebuie fiarta si apoi bauta,chiat daca e cumparata,fructe legume doar bio(unde le-oi mai gasi???)nu ciocolata,dulciuri cipsuri sau alte ,,sintetice,,inghetata nu ca e prea rece in comparatie cu organismul si nu stiu ce face....(eu de cand sunt insarcinata manac in fiecare zi un tip de inghetata ce inaite nu il suportam,ma chinui sa nu manc azi pt ca maine trebuie saimi iau glicemia....)sa nu te speli cu nu stiu ce tip de sapun,gel de dus sampoo,sa nu folosesti pasta de dinti pt ca floorul nu stiu ce efact are asupra placentei... etc.........si lista e luuuuuuuuuuuuuunnga......dar multe sunt exagerate

Eu cred ca ar trebui sa ne mai bazam si pe instinctele noastre ca daca ne luam dupa tot ce citim ... o luam razna.
M-ai facut sa rad cu laba piciorului, eu si asa am nr. mare .... daca mai si creste ... am pus-o! :D:D:D

oana-oana
15 sep 2010, 14:05
AOLEOOOOOOOO,draga Karina......nu-mi vine sa cred ce citesc!!!!!!!!Serios???????
Chiar asa,hai mai fata ca nu se poate asa ceva.Nu spun ca nu te cred,Te cred.Dar nu se poate sa crede-m asa ceva,Vorba ta,ar trebui sa traim intr-un balon sa nu atingem nimic si sa nu ne atinga nimic.
Asta-i prea de tot.Serios!!!!!!
Sper din tot sufletul meu sa nu crede-ti asa ceva,fetelor!
Oricum,Karina,stiu ca tu nu poti crede asa ceva.
Pupicei.

oana-oana
15 sep 2010, 14:16
BRAVOOOO,DANNA.Ai fost super:):)!!!!!!!!!!!
Doanme,Doamne ce-mi vad ochii!!!!!!!!!!
Cred ca o sa jung eu inainte la nebuni.
Ajung sa cred ca era mai bine acum........22 de ani cand nu erau atatea mijloace de informatie..........parca era mai bine.
Stiam ca sunt gravida ,ca trebuie sa fac 2-3 analize,sa am grija de mine sa nu ma inbolnavesc si sa fac multa miscare sa inasc mai usor..........nimic altceva.Nici ecografi nu erau,credeti-ma fetelor.
Nu am avut nici un stres,nu ma interesa ce o sa fie,ma rugam la Dumnezeu sa fie sanatos si atat.
Si l-am nascut la terman,fffffffffffff sanatos,nu m-am chinuit deloc si a fost si mare 3,600.
Nu vreau sa ma intelege-ti gresit sau sa crede-ti ca ma laud.Intodeauna a fost primul sau al doilea la scoala.A luat de 2 ori titlu de misster liceu.
Niciodata,cat am fost gravida nu am avut nici un stres.
Sper ca si de data asta ,daca-mi ajuta Dumnezeu,tot asa o sa fiu.
Imi cer scuze daca v-am plictisit.NU VREAU SA VA MAI FACE-TI ATATEA PROBLEME,important este sa fiti sanatoase
Nu vreau sa va suparati pe mine,iubitele

karinagranella
15 sep 2010, 14:24
AOLEOOOOOOOO,draga Karina......nu-mi vine sa cred ce citesc!!!!!!!!Serios???????
Chiar asa,hai mai fata ca nu se poate asa ceva.Nu spun ca nu te cred,Te cred.Dar nu se poate sa crede-m asa ceva,Vorba ta,ar trebui sa traim intr-un balon sa nu atingem nimic si sa nu ne atinga nimic.
Asta-i prea de tot.Serios!!!!!!
Sper din tot sufletul meu sa nu crede-ti asa ceva,fetelor!
Oricum,Karina,stiu ca tu nu poti crede asa ceva.
Pupicei.

daca va spun....cautati pe net si o sa muriti de ras:)la inceput ma speriam si eu,mai ales dupa rau care mi-a fost insa acum ma amuz teribil....mai ales cand vine al meu acasa si incep cu ,,auzi iubi,da stiai ca.....,,saracu se albeste la fata si nu mai stie pe unde sa fuga:)

sa nu mai vorbesc de superstitii si ,,traditii,,acolo....nu am cuvinte.....cautati si o sa va ,,zamberiti,,ziua...

karinagranella
15 sep 2010, 14:31
uitati in ce lume traim..........O asistent? din Timi?oara a lipit cu leucoplast gura unui bebelu?, pentru c? ?ipa :: Libertatea.ro (http://www.libertatea.ro/stire/o-asistenta-din-timisoara-a-lipit-cu-leucoplast-gura-unui-bebelus-pentru-ca-tipa-303640.html)

carolina
15 sep 2010, 15:00
Multumesc ca ma incurajati!Pe mine ma doare mai mult in dreapta,uneori simt o dureremai maricica incat cred ca gata...imi vine menstruatia si uite asa fac drumuri la baie sa vad daca nu cumva mi-a venit.Am inceput sa iau acid folic chiar in ziua in care am aflat ,la fel si no-spa.Acum nu stiu cate pastilute pot lua pe zi.3 pe zi?Eu incerc sa iau doar daca ma doare tarisor.Ma doare si spatele ...abia astept sa ajung la 7-8 saptamani sa-i aud inimioara.pupici

danna
15 sep 2010, 18:17
Multumesc ca ma incurajati!Pe mine ma doare mai mult in dreapta,uneori simt o dureremai maricica incat cred ca gata...imi vine menstruatia si uite asa fac drumuri la baie sa vad daca nu cumva mi-a venit.Am inceput sa iau acid folic chiar in ziua in care am aflat ,la fel si no-spa.Acum nu stiu cate pastilute pot lua pe zi.3 pe zi?Eu incerc sa iau doar daca ma doare tarisor.Ma doare si spatele ...abia astept sa ajung la 7-8 saptamani sa-i aud inimioara.pupici
mie mi-a spus acid folic o pastiluta pe zi si no spa numai daca nevoie, maxim 2 parca

carolina
15 sep 2010, 20:50
Pana acum am luat doar una pe zi dar sper sa nu mai fie nevoie sa iau.Stiu ca nu e bine nici sa stai cu durere.Offf ce ma mai controlez!Acum am impresia ca nu ma mai dor sanii ca acum 2 zile si ca nu mai sunt asa plini...tot caut simptome sa ma asigur ca e bine.Ma doare capul f tare pe mine...Sora mea a avut o sarcina oprita din evolutie,cumnata doua si mi-e ffff frica ca o sa mi se intample asta.

danna
15 sep 2010, 20:58
Pana acum am luat doar una pe zi dar sper sa nu mai fie nevoie sa iau.Stiu ca nu e bine nici sa stai cu durere.Offf ce ma mai controlez!Acum am impresia ca nu ma mai dor sanii ca acum 2 zile si ca nu mai sunt asa plini...tot caut simptome sa ma asigur ca e bine.Ma doare capul f tare pe mine...Sora mea a avut o sarcina oprita din evolutie,cumnata doua si mi-e ffff frica ca o sa mi se intample asta.

te inteleg perfect ca si eu am avut zile fara simptome si la fel aveam ganduri. D-aia m-am si dus la Medlife si am platit o caruta de bani in loc sa astept sa-mi vina dr din concediu. Incearca sa gandesti pozitiv si in loc sa ne gandim la cate au pierdut sarcini, sa ne uitam pe strada, pe langa noi si sa vedem ca sunt mult mai multe cu sarcini ok si o groaz de copii mici. TREBUIE sa ne incadram in a doua ctegorie si sa vorbim peste cateva luni de bebeii nostri.
Pup si fruntea sus., iti repet, nu vorbesc sf-uri si eu am avut aceleasi ganduri si abia astept sa vad si embrionul nu numai sacul gesational fara ecou de embrion ... brrr si acum ma gandesc.
Dar tre sa fie bine.

eutusibebe
15 sep 2010, 21:29
Salut tuturor viitoarelor mamici de mai 2011 si nu numai...Dorim sa ne alaturam si noi voua :D. Bebe al meu are 5 saptamani si 4 zile(deci suntem pe aceeasi lungime de unda cu voi :D ) si am ajuns pe acest forum tocmai ptr ca durerile de burta ca la UM, mici intepaturi, sani f. umflati si durerosi si balonari imi dau batai de cap de vreo 2 saptamani...mamele din familia mea mi-au spus ca e ok sa fie asa, insa ma ingrijorau durerile de burta, mai ales ca am mai pierdut 2 sarcini inainte ( adevarat, f.mici- pana in 4 saptamani) si am devenit obsedata...acum, din NEFERICIRE, eu nu locuiesc in tara, ci in UK; aici nu ai un ginecolog la care sa suni si sa te programezi ptr un control amanuntit si o eco, ci te vede o moasa-care iti va fi ghid pe perioada sarcinii si la nastere- care sta de vorbim cu tine, dar cu toate antecedentele mele nefericite si rugaminti mari sa fiu vazuta de un dr. ca sa ma linistesc si sa stiu ca sarcina evolueaza cum trebuie, nu am reusit mare lucru. Nici macar analize nu iti fac pana la 11-13 saptamani. Abia atunci mergi la spital ptr o eco si restul, dar va dati seama ca inima mea e cat un purice la fiecare intepatura sau durere de burtica...Deci, dc aveti nelamuriri, mergeti la dr si la 4 saptamani, nu va roadeti unghiile ca mine ;).
Sad ea Dumnezeu sa reusim toate sa plangem de bucurie la anul in mai...cu aproximatie :D .Va pupam, o mamica si o burtica :X.

danna
15 sep 2010, 21:44
Salut tuturor viitoarelor mamici de mai 2011 si nu numai...Dorim sa ne alaturam si noi voua . Bebe al meu are 5 saptamani si 4 zile(deci suntem pe aceeasi lungime de unda cu voi ) si am ajuns pe acest forum tocmai ptr ca durerile de burta ca la UM, mici intepaturi, sani f. umflati si durerosi si balonari imi dau batai de cap de vreo 2 saptamani...mamele din familia mea mi-au spus ca e ok sa fie asa, insa ma ingrijorau durerile de burta, mai ales ca am mai pierdut 2 sarcini inainte ( adevarat, f.mici- pana in 4 saptamani) si am devenit obsedata...acum, din NEFERICIRE, eu nu locuiesc in tara, ci in UK; aici nu ai un ginecolog la care sa suni si sa te programezi ptr un control amanuntit si o eco, ci te vede o moasa-care iti va fi ghid pe perioada sarcinii si la nastere- care sta de vorbim cu tine, dar cu toate antecedentele mele nefericite si rugaminti mari sa fiu vazuta de un dr. ca sa ma linistesc si sa stiu ca sarcina evolueaza cum trebuie, nu am reusit mare lucru. Nici macar analize nu iti fac pana la 11-13 saptamani. Abia atunci mergi la spital ptr o eco si restul, dar va dati seama ca inima mea e cat un purice la fiecare intepatura sau durere de burtica...Deci, dc aveti nelamuriri, mergeti la dr si la 4 saptamani, nu va roadeti unghiile ca mine ;).
Sad ea Dumnezeu sa reusim toate sa plangem de bucurie la anul in mai...cu aproximatie :D .Va pupam, o mamica si o burtica :X.

Bine ai venit,
ai 5 sapt si 4 zile de la u.m. sau de la data la care aprox ca ai avut ovulatia?
Nu-ti face probleme ca nu poti merge la dr.
Suntem noi pe aici care mergem si te mai inspiri de la noi ;)
O sa ajungi cu bine la luna 3, cum de altfel vom ajunge toate, nu? si atunci te vei linisti cand vei merge la dr tau.
Inca o data, bine ai venit, e bine ca suntem mai multe, ne mai dam cu parerea!

eutusibebe
15 sep 2010, 23:37
Bine ai venit,
ai 5 sapt si 4 zile de la u.m. sau de la data la care aprox ca ai avut ovulatia?
Nu-ti face probleme ca nu poti merge la dr.
Suntem noi pe aici care mergem si te mai inspiri de la noi ;)
O sa ajungi cu bine la luna 3, cum de altfel vom ajunge toate, nu? si atunci te vei linisti cand vei merge la dr tau.
Inca o data, bine ai venit, e bine ca suntem mai multe, ne mai dam cu parerea!
Danna iti multumesc foarte mult ptr. raspuns si incurajari! De aia v-am si ''cautat'', sa fiti voi doctorii mei pana cand o sa ajung si eu la primul consult- dupa jumatatea lui octombrie-. Acum chiar m-am linistit legat de durerile de burta, stiu ca snt normale si mai zambesc la diferite posturi legate de superstitii si alte minunatii care ne abat de la treaba zilnica, care, dupa parerea mea e bine venita, atata timp cat efortul nu este exagerat de mare si nu exista stres obsedant ;) ; in rest totul mi se pare firesc. sa iti raspun dis la intrebare : am 5 sapt. si 4 zile de la ultimul UM, care a inceput pe 7 august.
Pentru fetele care isi fac griji ca mai au o saptamana pana ajung la eco sau nu mai stiu cat timp, luati-ma ca exemplu :P si la fel luati ex. si ceea ce a spus Oana mai sus: dc nu exista eco ce faceam? Mergeam inainte bucuroase, nu?Eu am de asteptat pana cand bebe o sa fie chiar maricel si o sa incep poate sa ii simt si miscarile, deci...continui sa imi rod unghiile, dar intr-un mod constructiv ;).
Cineva spunea mai sus-imi cer scuze ca am uitat id-ul- ca a auzit ca nu e bine sa zici ca ai bebe pana in luna a 3-a...ei bine, aici in UK, chiar nu se zice nici macar angajatorului pana nu treci de primele 12 saptamani( de la UM), dar nu ptr ca englezii sunt superstitiosi, ci ptr ca pana atunci riscurile unui avort spontan sunt teoretic mai mari decat dupa aceasta perioada delicata; eu deci snt nevoita sa tin bucuria ptr mine, sot si moasa, dar stiu ca totul va fi bine si astept ziua cand voi merge la spital sa mi se confirme ca e totul in regula si apoi o sa merg cu o pancarda de gat : EU AM BEBE!!!
Multumesc inca o data ptr calduroasa primire si maine o sa astept sa vad ce mai ziceti, dar vineri nu o sa intru deloc pana seara tarziu ptr ca sunt la serviciu... Pup si naopte buna mamici si burtici!
PS: felicitari tatilor:D !

danna
16 sep 2010, 09:25
Danna iti multumesc foarte mult ptr. raspuns si incurajari! De aia v-am si ''cautat'', sa fiti voi doctorii mei pana cand o sa ajung si eu la primul consult- dupa jumatatea lui octombrie-. Acum chiar m-am linistit legat de durerile de burta, stiu ca snt normale si mai zambesc la diferite posturi legate de superstitii si alte minunatii care ne abat de la treaba zilnica, care, dupa parerea mea e bine venita, atata timp cat efortul nu este exagerat de mare si nu exista stres obsedant ;) ; in rest totul mi se pare firesc. sa iti raspun dis la intrebare : am 5 sapt. si 4 zile de la ultimul UM, care a inceput pe 7 august.
Pentru fetele care isi fac griji ca mai au o saptamana pana ajung la eco sau nu mai stiu cat timp, luati-ma ca exemplu :P si la fel luati ex. si ceea ce a spus Oana mai sus: dc nu exista eco ce faceam? Mergeam inainte bucuroase, nu?Eu am de asteptat pana cand bebe o sa fie chiar maricel si o sa incep poate sa ii simt si miscarile, deci...continui sa imi rod unghiile, dar intr-un mod constructiv ;).
Cineva spunea mai sus-imi cer scuze ca am uitat id-ul- ca a auzit ca nu e bine sa zici ca ai bebe pana in luna a 3-a...ei bine, aici in UK, chiar nu se zice nici macar angajatorului pana nu treci de primele 12 saptamani( de la UM), dar nu ptr ca englezii sunt superstitiosi, ci ptr ca pana atunci riscurile unui avort spontan sunt teoretic mai mari decat dupa aceasta perioada delicata; eu deci snt nevoita sa tin bucuria ptr mine, sot si moasa, dar stiu ca totul va fi bine si astept ziua cand voi merge la spital sa mi se confirme ca e totul in regula si apoi o sa merg cu o pancarda de gat : EU AM BEBE!!!
Multumesc inca o data ptr calduroasa primire si maine o sa astept sa vad ce mai ziceti, dar vineri nu o sa intru deloc pana seara tarziu ptr ca sunt la serviciu... Pup si naopte buna mamici si burtici!
PS: felicitari tatilor:D !

Tine deocamdata bucuria pt tine si dupa aia vei exploda!;)

eutusibebe
16 sep 2010, 11:30
Tine deocamdata bucuria pt tine si dupa aia vei exploda!;)

De abia astept !!!:D:D:D

eutusibebe
16 sep 2010, 11:36
De abia astept !!!:D:D:D
Legat de viciul fumatului...si eu sunt in aceeasi categorie...fumez si culmea e ca imi face placere, insa de cand am bebe am incercat din rasputeri sa ma opresc; nu am reusit din prima, insa, daca cineva vrea sa incerce metoda care mie incepe sa imi dea roade, aceasta este urmatoarea: fumam inainte tigari mai usoare, gen Pall Mall si Kent, dar acum cumpar Marlboro rosu, care sunt extrem de tari- ptr mine cel putin- si nu reusesc sa trag mai mult de 2-3 fumuri din tigara, ca mi se face rau si totodata scarba, astfel incat nu mai simt nevoia de tigara ore bune...si uite asa am ajuns de la un pachet pe zi la 2-3 tigari (nici alea intregi) in mai putin de o saptamana.;)
Bafta si incredere, ca se poate!

dada
16 sep 2010, 12:58
Salut toate burticile !:p.Ma alatur si eu voua, viitoare mamica cu un sufletel de vreo 5 saptamani calculat dupa prima zi a ultimei menstre (12 august).Ma bucur ca v-am descoperit pentru ca in modul asta putem discuta si afla multe lucruri noi, interesante si experiente unice din viata de "mamica in devenire". Eu am ramas din prima luna dupa ce am intrerupt anticonceptionalele luate 10 ani fara pauza.Nici eu nu ma asteptam sa se intampla minunea atat de repede insa ne-am dorit mult acest sufletel, de asta am si intrerupt pilulele si cel de sus ne-a bucurat sufletele cand am aflat ca e bebe la bord. Mi-am facut 2 teste de sarcina, unul cam la 3 zile de la intarzaierea menstrei care a iesit negativ si s-a pozitivat dupa vreo 20 de minute. Hehehe.A doua zi dimineata am repetat testul la prima urina si au iesit 2 dungi mari si rosii:D.Mi-am sunat medicul obstretician si i-am spus sa ma programeze pentru confirmarea sarcinii. Am fost abia luni pe 13 septembrie, am facut echo si s-a vazut saculetul yolk de 8 mm. Am plecat acasa cu o fotografie cu mogaldeata in devenire si cu un bilet pe care scrie sarcina mica in evolutie. Urmatoarea vizita va fi peste 2 saptamani unde vom face echo din nou si probabil o trimitere sa fac analizele. Sunt curioasa ce o sa iasa din saculet?1 bebe sau 2? Stau putin in suspans mai ales ca sunt ceva sanse sa fie doi ca am ramas imediat dupa antibebe. Oricum ce o sa fie sanatos sa fie sau sanatosi! Mi s-a dat sa iau acid folic (acifol) de 5 mg cate 1 pastiluta pe zi. Stiam asta si luasem si eu dinainte insa in doza mai mica.
Nu va speriati de acele simptome ca de venire a menstrei, le-am avut si eu si le mai am din cand in cand insa m-am obisnuit cu ele. E ceva normal. Greturi inca nu am insa am o stare de somnolenta, ca as dormi non stop. Ori ca a fost afara vreme mohorata, ori ca am lasat tigarile...nu stiu care e motivul.
Mamicile in devenire care sunteti fumatoare incercati sa va lasati pentru sufletelul care prinde viata in burticile voastre. Am citit cateva chestii pe net si am ramas socata. Mai ales ca de la fumat poate aparea moartea subita a bebelusului imediat dupa nastere. Si eu ma gandeam ca nu voi putea lasa tigarile...fumam aproape 2 pachete pe zi.Cum am vazut rezultatul de pe test nici sa aud de ele. Stau cu tigari in dulapiorul din bucatarie, brichete prin toata casa, scrumiere, nu ma atrage nimic. Doar cand ma gandesc la ele imi vine sa vomit. Eu fumam Marllboro Gold -super long. Ma simt atat de bine fara ele, nu mai miros a martalog hihih, respir mai bine, simt gustul real al mancarii, mi s-au albit dintii si dimineata ma trezesc cu limba roz ca la pisicute nu mai e incarcata cu fel de fel de prostii.Cred ca nici nu ma voi mai apuca din nou pentru ca ma simt excelent in postura de nefumator. In familie sotul fumeaza, toti din anturaj fumeaza, imi era frica de cum o sa se desfasoare plimbarile din weekend pe la terase si ce voi face cand toti fumeaza si eu ma uit la ei insa a fost super ok mai ales ca am stat afara si nu m-a deranjat fumul.:D
Pe langa starea de somnolenta mai am si ceva ameteli asa pe perioade scurte, o mica sensibilitate a sanilor, chiar putina durere daca ating si deja parca sunt putin mai maricei. Mi s-a dezvoltat mirosul peste limitele normale si ma deranjeaza unele chestii acum: mirosul de acetona, de clor si altele. Mananc normal, ca si inainte de sarcina insa am completat alimentatia cu mai multe fructe.Nici inainte nu prea ma omoram cu mancarea, de vreo 2 ori pe zi mancam, peste micul dejun saream (mare prostie) si era completat de capuccino si tigari.Acum masa de dimineata am inlocuit-o cu un bol de cereale de la nestlle cu musli si fructe cu lapte, pe la 11 mananc niste fructe: banane, portocale, struguri, ce am prin casa, la pranz mananc o ciorba cu carne de pasare cu paine neagra, seara un gratar de pui sau ceva usor imi mai fac cartofi fierti in coaja cu unt, o salata sau ceva de genul. Si fructe daca s-ar putea non stop. Pe zi mananc vreo 5-6 portocale. Mancare nu pot manca mai mult si nici pofte nu am deocamdata.Vreau sa am o sarcina normala, nu vreau sa devin obeza sa mananc cat pentru 2 cum fac altele.
Ma tot macina si pe mine fel de fel de ganduri negre si tot citesc prostii pe net insa, cred ca toate facem lucru asta si avem oarecum anumite temeri ca orice mamica in devenire, despre pierderi de sarcini, malformatii si tot felul de boli. Insa trebuie sa fim optimiste si sa speram ca totul o sa fie bine. Va pup si va scriu in curand!

oana-oana
16 sep 2010, 13:52
Buna fetele mele.
BRAVOOOO,VAD CA VA-TI INMULTIT:)!!!!!!!!!!Cu cat suntem mai multe cu atat invatam mai mult, si aflam tot ce ne intereseaza.
Bine ai venit draga Dada si-ti multumim de informatii si de tot ce ai scris.Sigur sunt multe fete ce sunt interesate de ce ai scris.
Draga Eutusibebe,nu stiu ce sa zic,intr-un fel trebuie sa fii fericita ca nu esti in tara,in alt fel nu stiu........important este ca,oriunde ai fi sa fii tare si sa ai grija de tine si de burtica.Faptul ca ai o moasa langa tine,este si asta un lucru bun si sigur ,ea o sa aiba mare grija de tine si o sa te ajute sa inveti tot ce nu sti.Crede-ma ,nu trebuie sa fii ingrijorata.
Iubita,Carolina,vreau sa-ti spun ceva,poate te ajuta.Durerile de burtica sunt niste dureri specifice sarcinei,nu trebuie sa te alarmezi,fetita.Daca ai dureri de cap si de burtica incearca sa iei (exact cum ai spus si tu)no-spa.Nu lua ca si un tratament,ia doar cand ai dureri insuportabile.
Si altceva si dupa aceea te las in pace.Daca surioara ta si cumnata ta a patit asa ceva,asta nu inseamna ca o sa patesti si tu,NU.Ce poti face tu este doar sa ia mare grija de tine si de burtica si sa te rogi la Dumnezeu pt voi.NU mai gandi negativ.
Iubitele,va pup pe toate.
Sanatate si o sarcina usoara.Va astept sa mai vorbim.

danna
16 sep 2010, 14:00
[quote=dada;8009]Salut toate burticile !:p.Ma alatur si eu voua, viitoare .........................

Bine ai venit si tu printre noi! ne bucuram ca ne inmultim :) intrebarea cu un bebe sau 2 am pus-o si eu in posturile trecute, avand in vedere ca in principiu cam la toate la prima eco nu s-a vazut decat saculetul :p dar mai avem de asteptat un pic.
Mai devreme un pic am sesizat cand am fost la toaleta, o mica mica pata galbuie-maronie(cam cat o maslina) pe chilot dar nu sange, este ca o mica scurgere asa nu stiu cum sa va explic. Din cate imi aduc aminte, am mai citit pe net si parca nu e cazul sa-mi fac probleme dar va intreb si pe voi, repet nu e sange. mai verific un pic mai incolo sa vad cum e.
In rest, apropo ca vorbeam de simptome, azi am avut o zi in care mai toata ziua am avut senzatia de "stomac in gat". Nu-mi vine sa vomit dar nici chef de papa nu am, am mancat iaurt si nectarine.
In rest voi ce faceti? cum va este?
Pup

oana-oana
16 sep 2010, 14:37
Draga Danna,parerea mea este ca nu trebuie sa-ti faci probleme in legatura cu scurgerea.Exact cum ai spus si tu,daca este maronoie si este ffffff putin,nu-ti face probleme.
Mai asteapta sa vezi ce se intampla timp de 3-4 ore,daca este mai mult sau isi schimba culoarea suna-ti dr si expilca-i ce se intampla.Asta pt liniste ta,dar eu nu cred ca este ceva rau.
Pupicei si tine-ne la curent,iubita.

danna
16 sep 2010, 14:57
Draga Danna,parerea mea este ca nu trebuie sa-ti faci probleme in legatura cu scurgerea.Exact cum ai spus si tu,daca este maronoie si este ffffff putin,nu-ti face probleme.
Mai asteapta sa vezi ce se intampla timp de 3-4 ore,daca este mai mult sau isi schimba culoarea suna-ti dr si expilca-i ce se intampla.Asta pt liniste ta,dar eu nu cred ca este ceva rau.
Pupicei si tine-ne la curent,iubita.
Hai ca am fost iar la baie (a trecut o ora) si abia se mai vedea o urma galbuie asa ... foarte putin spre maro. M-am mai linistit. Mai verific si mai tz
Pup all

oana-oana
16 sep 2010, 15:10
URAAAAAAAAAA,O SA VEZI CA TOTUL O SA FIE BINE!!!!!!!!!!
Tine-ne la curent.Burtica nu te doare deloc,nu?

carolina
16 sep 2010, 16:00
Pe mine azi m-a durut burtica ffff putin,spatele deloc iar capul din cand in cand.Greturi nu am ,pofte nu...mi-e bine.Abia astept sa-mi tin bebele in brate...parca nu mai trece timpul ...am abia 4 saptamani si 3 zile.Pupici

carolina
16 sep 2010, 16:06
Ai dreptate Oana ca nu tb sa ma mai gandesc la prostii...acum sora mea are un bebe de o luna,cumnata un bebe de doua luni,prietena mea un bebe de 2 luni,o colega naste acum,alta e insarcinata in cinci luni....o multime de bebei sanatosi si frumosi la care o sa se alature si galusca mea.O sa ma ajute Doamne-Doamne iar eu o sa fac tot ce imi sta in putinta sa fie bine .

oana-oana
16 sep 2010, 16:13
Bravo Carolina asa vreau sa te stiu,OPTIMISTA,ca totul o sa-ti fie mult mai usor,nu numai acum cand esti insarcinata.......si-n viata!!!!!!!!!1
Asa sa fiti toate fetele,trebuie sa gandim pozitiv,ca vedeti cum este viata asta si daca nu gandim asa o facem si mai grea.
Va pupicesc pe toate si toate burticile!!!!
SI SIGUR DUMNEZEU O SA NE AJUTE!

danna
16 sep 2010, 16:15
URAAAAAAAAAA,O SA VEZI CA TOTUL O SA FIE BINE!!!!!!!!!!
Tine-ne la curent.Burtica nu te doare deloc,nu?
Nu ma doare, am doar disconfortul ala pe care-l am de cand sunt insarcinata .. nu stiu cum sa-i spun, nu e durere ... o chestie.
Acum am fost iar la baie (vor spune colegii mei ca sunt nebuna) si nu mai apare nimic la orizont. Sper sa fie ok.
vorbim mai tz fetelor ca acum o iau usurel spre casa!
Va pup si astept vesti

layla_h
16 sep 2010, 17:08
!

Eu am scris cu vreo pagina in urma ca nu e bine sa zicem .Eu locuiesc in Germania de cativa ani si stiu de la prietenele si colegele de aici acest lucru ,chiar si de la cei din Romania.
Sotul (nu este european) mi-a afirmat ca asa e si la ei,m-a pus sa-i jur,sa-i promit ca nu zic nimic inca ,ca poarta ghinion ,dupa ce se fixeaza sarcina ..am unda verde sa zic in gura mare :D
Cand am aflat ca sunt insarcinata si mama m-a rugat : sa nu zic absolut la nimeni pana nu scap de pericol (avort spontan etc) . La mine stie sotul,parintii si sora.Nici macar socrii n-au aflat sau fratele meu :rolleyes:
Cumnata mea a pierdut o sarcina in primele luni si gurile rele zic ca a avut de deochi de la diferite femei care -si doreau copii ,invidiosi etc .
Acum Dumnezeu face cum vrea.Eu inca tin pana in luna a 3 si sper sa vin cu vesti bune .In acest timp doctorul imi va face analizele si voi vedea in ce stare sunt ,cu toate ca azi am 6 saptamani de sarcina inca n-am verdictul 100 % de la doctor

In rest sunt bine,nu am greturi,nu pofte,nu dureri ...dar in schimb usoare ametelimananc des si sanatos:D

Dada,esti tare !!! Bine ai venit si-mi place cum ai scris

Danna,multa sanatate si stai linistita in pat pana maine ,ce faci daca se Doamne fereste se intampla ceva in miez de noapte? Din moment ce nu e sange cu cheaguri ,trage-ti respiratia si te linisteste.

Carolina,gandeste pozitiv,nu te mai compara cu altii si roaga-te la Dumnezeu sa fie totul bine .

Oana-oana ,ceva vesti pentru noi? Nimic la bord?

oana-oana
16 sep 2010, 17:49
BUNA!!!!!!!!Eu iti raspund prima ca sunt mereu pe metereze......doar alta treaba nu am.......ba am:D!!!!!!!!!sa va stresez pe voi mereu.
Oriunde vad cate o intrebare sau ceva nou scris,......hop si eu.
Nu-i nimic la orizont(la mine)este prea devreme,fetita!!!!!!!!Trag din greu si mi-am exasperat omul:),zice ca m-am indragostit a doua oara de el!!!!(ma intreaba)
Astept,dar sunt ffff linistita.Este prea devreme sa-mi fac griji.
Pupicei.
Tu cum esti astazi?

danna
16 sep 2010, 18:24
Eu am scris cu vreo pagina in urma ca nu e bine sa zicem .Eu locuiesc in Germania de cativa ani si stiu de la prietenele si colegele de aici acest lucru ,chiar si de la cei din Romania.
Sotul (nu este european) mi-a afirmat ca asa e si la ei,m-a pus sa-i jur,sa-i promit ca nu zic nimic inca ,ca poarta ghinion ,dupa ce se fixeaza sarcina ..am unda verde sa zic in gura mare :D
Cand am aflat ca sunt insarcinata si mama m-a rugat : sa nu zic absolut la nimeni pana nu scap de pericol (avort spontan etc) . La mine stie sotul,parintii si sora.Nici macar socrii n-au aflat sau fratele meu :rolleyes:
Cumnata mea a pierdut o sarcina in primele luni si gurile rele zic ca a avut de deochi de la diferite femei care -si doreau copii ,invidiosi etc .
Acum Dumnezeu face cum vrea.Eu inca tin pana in luna a 3 si sper sa vin cu vesti bune .In acest timp doctorul imi va face analizele si voi vedea in ce stare sunt ,cu toate ca azi am 6 saptamani de sarcina inca n-am verdictul 100 % de la doctor

In rest sunt bine,nu am greturi,nu pofte,nu dureri ...dar in schimb usoare ametelimananc des si sanatos:D

Dada,esti tare !!! Bine ai venit si-mi place cum ai scris

Danna,multa sanatate si stai linistita in pat pana maine ,ce faci daca se Doamne fereste se intampla ceva in miez de noapte? Din moment ce nu e sange cu cheaguri ,trage-ti respiratia si te linisteste.

Carolina,gandeste pozitiv,nu te mai compara cu altii si roaga-te la Dumnezeu sa fie totul bine .

Oana-oana ,ceva vesti pentru noi? Nimic la bord?

Nu ... nu a fpost nici sange nic cheag sau altceva de genul asta, doar ce v-am scris. si cand am ajuns acasa .. tot asa o urma vaga galbuie.
Cine stie ... eh trece
altceva, voi?

dada
16 sep 2010, 22:03
Multumesc pentru urarile de bun venit fetelor!Dana sper ca esti ok la ora asta:) parca ma vad pe mine... fac ce fac prin casa si poc la baie :D trebuie sa incerc sa fiu mai optimista si sa gandesc pozitiv ca totul o sa fie bine.
Imi puteti spune daca v-ati pastrat ritualurile de frumusete? Cum stati la capitolul asta? Folositi vechile produse cosmetice si de infrumusetare? Ma refer aici la cele uzuale: sampon, gel de dus, sapun, balsam de par? Eu inca nu m-am descotorosit de ele pentru ca nu stiu cat de mult pot dauna bebe-ului. La machiaj folosesc machiaj mineral mai mult la farduri, blush, insa tusul, rimelul, rujul sunt normale oare au vreo treaba? La fel si cu epilatul. Eu cu ceara inghinal nu suport, cu aparatul de epilat pe picioare fluier cand ma fac, adica nu am nici o treaba, insa de pasarica nu ma pot apropia cu bazaitoarea :D asa ca ...singura solutie ramane crema de epilat insa si aici aud fel de fel de pareri. Dr.mea a zis ca nu dauneaza ca e folosita la suprafata, adica ataca parul de la baza lui nu de la radacina si nu are timp in 10 minute sa se absoarba substanta in organism, sa treaca prin placenta si sa dauneze la bebe. Deci e ok si eu am gasit si o crema de la Nair cu piersica vad ca nu ma irit de loc. Cremele de la Veet si Strep ma iritau si usturau de vai doamne. Sora mea e si ea mamica de 3 ani de zile si s-a facut tot cu crema toata perioada sarcinii.Are un bebe frumusel foc si santos.Aaaa si cremele de fata, eu am un intreg ritual si ma impacam bine cu gama bio de la Yves Rocher cu cremele, serul de ochi, demachiantul.Daca sunt bio oare trebuie sa stopez utilizarea lor?
O alta chestie e cu produsele de menaj de prin casa. Ace-ul, Arielul, Pronto, Mr.proper, CIF, Domestos, detergentii de vase, solutiile de geamuri si tot ce implica menajul zilnic se pot folosi fara probleme?Adica dauneaza daca sunt folosite in mod normal la curatenie pe mop, burete, carpa etc?
Voi ce stiti despre astea fetelor?Nu ma injurati pentru intrebarile astea insa vreau sa stiu! Pupici

eutusibebe
16 sep 2010, 22:06
Buna Dada si bine ai venit si tu! Ma bucur ptr tine ca ai putut lasa tigarile imediat...eu inca ma lupt...nu mai am mult :D...si mi-a placut si partea in care ai zis ca acum ai limba ca la pisicute...si eu imi doresc sa scap de gustul asta groaznic din gura...oricum, fac progrese: mananc intotdeauna dimineata, nu mai pot sa beau cafea sau alte derivate si nu mai simt nevoia acuta de tigara...iti doresc o burtica frumoasa si un bebe sanatos ;)

Umm Luna
16 sep 2010, 22:09
Buna tuturor,
Am si eu cateva nelamuriri.. Am fost la doctor azi sa imi confirme sarcina. De precizat:eu nu sunt in Romania acum, sunt in Siria..Am fost la un medic aici (femeie) si a inceput cu cateva intrebari:despre ciclu daca e regulat ori nu, cum ma simt (stia ca facusesm test de sange si ca sunt insarcinata) si cam atat. Dupa care m-a pus la ecograf. Doamna in cauza e foarte simpatica si m-am simtit foarte confortabil cu toate ca se exprima destul de lent in engleza (iar eu araba, nici atat). La ecograf am vazut un punctulet negru (care cica ar fi bebele) si mi-a spus ca data aprox a nasterii e 11 mai 2011. M-a trimis sa imi fac un test de urina si..atat.
Mi-a recomandat sa iau Turinal si Acid Folic pt bebe, iar pt greata mi-a recomandat Navidoxine (pe care l-am incercat si e foarte bun, si-a facut efectul imediat). Acum ce ma framanta pe mine este cum a si-a dat seama ca totul e ok cu bebele doar din atat? Eu si sotul am venit recent aici, de aprox 2 luni si nu stim foarte bine cum stau lucrurile cu sist. medical. Am ajuns la aceasta doamna la recomandarea unor priteni care au avut foarte mare incredere in ea cand au avut un copil.

eutusibebe
16 sep 2010, 22:12
Layla_h, inteleg perfect prin ce treci...initial am crezut ca esti in Romania si nu spui nimanui de sarcina din pura superstitie, dar am inteles apoi de ce si tu trebuie sa tii o asemenea bucurie intr-un cerc cat mai restrans; pe o parte, e bine asa, ptr ca dc se intampla ceva rau-Doamne fereste!- cum mi s-a intamplat mie inainte, ar trebui sa spui apoi ca, de fapt, bebe nu mai e si e o situatie groaznic de urata si deprimanta si nuai de explicatii nu esti buna, asa ca are si chestia asta un lucru pozitiv, nu? Decat sa zicem uite bebe, nu e bebe, mai bine mai asteptam un pic si apoi strigam UITE BEBE!!! ;)
Te pup, ai rabdare si roaga-te sa fie totul bine, iar bucuria noastra o sa fie rasplatita cel putin indoit mai tarziu ;)

Umm Luna
16 sep 2010, 22:13
Nu a pomenit nimic de alte teste. Parea foarte incantata si a spus ca totul decurge absolut normal. Eu eram prea emotionata si am uitat sa mai intreb de altele. Abia daca am intrebat cand mai trebuie sa merg, se pare ca dupa o luna. Dar mi-a lasat numarul de telefon si in cazul in care nu ma simt bine pot apela la dansa. Ce ar trebui sa fac in cazul de fata? Sa cer o a 2 a parere ori sa mai astept sa vad cum decurg lucrurile? Scuzati de mesajul foarte lung si putin scris in graba, dar abia ne-am mutat aici si totul e atat de nou... avem nevoie de un pic de "lumina".

eutusibebe
16 sep 2010, 22:20
Buna tuturor,
Am si eu cateva nelamuriri.. Am fost la doctor azi sa imi confirme sarcina. De precizat:eu nu sunt in Romania acum, sunt in Siria..Am fost la un medic aici (femeie) si a inceput cu cateva intrebari:despre ciclu daca e regulat ori nu, cum ma simt (stia ca facusesm test de sange si ca sunt insarcinata) si cam atat. Dupa care m-a pus la ecograf. Doamna in cauza e foarte simpatica si m-am simtit foarte confortabil cu toate ca se exprima destul de lent in engleza (iar eu araba, nici atat). La ecograf am vazut un punctulet negru (care cica ar fi bebele) si mi-a spus ca data aprox a nasterii e 11 mai 2011. M-a trimis sa imi fac un test de urina si..atat.
Mi-a recomandat sa iau Turinal si Acid Folic pt bebe, iar pt greata mi-a recomandat Navidoxine (pe care l-am incercat si e foarte bun, si-a facut efectul imediat). Acum ce ma framanta pe mine este cum a si-a dat seama ca totul e ok cu bebele doar din atat? Eu si sotul am venit recent aici, de aprox 2 luni si nu stim foarte bine cum stau lucrurile cu sist. medical. Am ajuns la aceasta doamna la recomandarea unor priteni care au avut foarte mare incredere in ea cand au avut un copil.

Buna Umm Luna si bine ai venit si tu printre noi!

Draga mea, eu personal cred ca ar trebui sa te linistesti ptr smplul fapt ptr ca ai zis ca prieteni de-ai vostri au recomandat medicul respectiv; dc aceasta doamna medic a fost cea care i-a ajutat si pe ei si acum sunt fericiti cu un bebe frumos si sanatos, nu cred ca momentan ai nevoie de mai multe afirmatii si confirmari. Ce e cert este ca nici nu iti poate spune prea multe acum- dupa data aprox. a nasterii esti cam in 6 saptamani, nu?- asa ca bucurati-va de mica faptura care a prins viata in tne si asteapta urmatorul consult...Daca citesti mai in urma ai sa vezi si situatia mea: eu nici nu pot sa ajung la o echo pana la jumatatea lui octombrie, cand bebe o sa aibe 11-13 saptamani, asa ca, esti un caz fericit :d.
Sper ca te-am ami linistit si fiti pozitivi, totul os a mearga ca pe roate ;). Pup

danna
16 sep 2010, 22:31
Multumesc pentru urarile de bun venit fetelor!Dana sper ca esti ok la ora asta parca ma vad pe mine... fac ce fac prin casa si poc la baie trebuie sa incerc sa fiu mai optimista si sa gandesc pozitiv ca totul o sa fie bine.
Imi puteti spune daca v-ati pastrat ritualurile de frumusete? Cum stati la capitolul asta? Folositi vechile produse cosmetice si de infrumusetare? Ma refer aici la cele uzuale: sampon, gel de dus, sapun, balsam de par? Eu inca nu m-am descotorosit de ele pentru ca nu stiu cat de mult pot dauna bebe-ului. La machiaj folosesc machiaj mineral mai mult la farduri, blush, insa tusul, rimelul, rujul sunt normale oare au vreo treaba? La fel si cu epilatul. Eu cu ceara inghinal nu suport, cu aparatul de epilat pe picioare fluier cand ma fac, adica nu am nici o treaba, insa de pasarica nu ma pot apropia cu bazaitoarea asa ca ...singura solutie ramane crema de epilat insa si aici aud fel de fel de pareri. Dr.mea a zis ca nu dauneaza ca e folosita la suprafata, adica ataca parul de la baza lui nu de la radacina si nu are timp in 10 minute sa se absoarba substanta in organism, sa treaca prin placenta si sa dauneze la bebe. Deci e ok si eu am gasit si o crema de la Nair cu piersica vad ca nu ma irit de loc. Cremele de la Veet si Strep ma iritau si usturau de vai doamne. Sora mea e si ea mamica de 3 ani de zile si s-a facut tot cu crema toata perioada sarcinii.Are un bebe frumusel foc si santos.Aaaa si cremele de fata, eu am un intreg ritual si ma impacam bine cu gama bio de la Yves Rocher cu cremele, serul de ochi, demachiantul.Daca sunt bio oare trebuie sa stopez utilizarea lor?
O alta chestie e cu produsele de menaj de prin casa. Ace-ul, Arielul, Pronto, Mr.proper, CIF, Domestos, detergentii de vase, solutiile de geamuri si tot ce implica menajul zilnic se pot folosi fara probleme?Adica dauneaza daca sunt folosite in mod normal la curatenie pe mop, burete, carpa etc?
Voi ce stiti despre astea fetelor?Nu ma injurati pentru intrebarile astea insa vreau sa stiu! Pupici

Daaa, mersic de intrebare fetelor, sunt bine, nu am mai avut si alte surprize, sper sa nu mai fie.
Cu epilatul sunt cam la fel
Aparatul pe picioare, restul cremuta. In alte conditii ma fac si cu ceara dar acum nu vreau sa ma mai duc pe la salon ca deh ... am pitici pe creier. Nici eu nu cred ca face ceva rau crema. In rest cosmeticele, aceleasi, creme, geluri etc. si nu cred ca am sa schimb ceva laprodusele de cueratenie decat daca ma vor dernaja ca si miros. (pe mine ma cam deranjeaza in general sa fac curat :rolleyes: asa ca s-ar putea s-o bag de la mine pe asta cu mirosul produselor de curatat :cool: .. ms de pont Dada)

eutusibebe
16 sep 2010, 22:34
Fetelor pe mine ma framanta si u alt subiect pe care nu l-am vazut dezbatut aici...dentistul si sarcina...Chiar nimeni nu are o cariuta in guar sau vreo plomba picata care trebuie reparata? Eu din pacate nu pot ajunge la dentist decat de sarbatorile de iarna cand vin acasa ptr ca aici nu imi permit financiar sa merg si ma intreb daca voi mai putea sa repar toate ''craterele'' dc sunt insarcinata sau va trebui sa astept pana cand nu voi mai alapta? Stiu ca anumite proceduri sunt interzise pe periada sarcinii, dar oare o sa imi pot plomba o maseluta? voii ce credeti? Ce stiti? Ati trecut prin astfel de situatii? Si am zis ca intai facem gurita boboc si apoi beb, dar, daca s-a grabit, eu ce sa fac? Il primesc, ca e mai important el decat gura mea...Ufff...Astept un sfat, un cuvant...

danna
16 sep 2010, 22:36
Buna tuturor,

La faza asta nu prea are ce sa-si dea seama de bebe. Doar ca e pozitionat bine, ca sarcina nu e extrauterina. Nici nu cred ca era bebe ci cred ca doar saculetul gestational. Deci NORMAL ca e bine. O sa te mai duci la urmatoarea eco si atunci se vede si embrionul, mie cel putin asa mi-a zis acum 2 zile la eco si mi-a dat setul ala luuung de analize. Cand ti-a zis sa te mai duci?
Apropos: mai sunt si doctori care nu sunt asa prapastioasi si merg mai mult pe metodele clasice care sunt de cand lumea si pamantul. Poate e mai bine asa!
Sanatate multa voua si la bebei1

danna
16 sep 2010, 22:42
Fetelor pe mine ma framanta si u alt subiect pe care nu l-am vazut dezbatut aici...dentistul si sarcina...Chiar nimeni nu are o cariuta in guar sau vreo plomba picata care trebuie reparata? Eu din pacate nu pot ajunge la dentist decat de sarbatorile de iarna cand vin acasa ptr ca aici nu imi permit financiar sa merg si ma intreb daca voi mai putea sa repar toate ''craterele'' dc sunt insarcinata sau va trebui sa astept pana cand nu voi mai alapta? Stiu ca anumite proceduri sunt interzise pe periada sarcinii, dar oare o sa imi pot plomba o maseluta? voii ce credeti? Ce stiti? Ati trecut prin astfel de situatii? Si am zis ca intai facem gurita boboc si apoi beb, dar, daca s-a grabit, eu ce sa fac? Il primesc, ca e mai important el decat gura mea...Ufff...Astept un sfat, un cuvant...

Si eu mai am de facut ceva reparatii la dantura dar cum am stat ca o nesmtita pana acum, nici nu ma gandesc sa ma duc in perioada asta. Nu stiu sigur sa-ti spun daca dauneaza dar anesteziile alea sigur nu fac bine.
Pup all
Oana - ce faci? muncesti la bebe? ne-ai abandonat in seara asta! :confused::(
P.s.: scuze daca mai mannanc litere dar am o pozitie mai ciudatica, cum imi gasesc si eu loc prin pat, printre perne ... n-ati vrea sa ma vedeti! :p

dada
16 sep 2010, 22:45
eutusibebe (http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/members/eutusibebe.html) ai sa vezi ca incet incet ai sa le lasi de tot. Eu inca sunt uimita de unde am avut vointa aia si am zis gata nu mai fumez si gata nu ma mai intereseaza capitolul asta.Nu am mai continuat chinul cu alte tigari sau sa le raresc le-am lasat de tot si gata.Am aproape 1 luna de cand am lasat pipa pacii....cred ca am trecut si faza cu sevrajul si totul...Nu neg faptul ca nu m-am mai gandit la ele sau ca nu imi venea vreo pofta asa si imi faceam fel de fel de scenarii insa incercam sa ma stapanesc si tot imi spuneam ca vointa e mai tare decat viciul asta nenrocit si in primul rand e vorba despre sufletelul asta care nu are nici o vina sa se nasca bolnavior din cauza asta. Fereasca dumnezeu de o fi asa macar stiu ca e din cauze naturale si nu din vina mea sa ma mustre constiinta.In fazele cand imi veneau idei nastrusnice fugeam cu laptopul in dormitor imi luam un fruct dupa mine si citeam pe net beneficiile imediate ale lasarii tutunului.Ma bucuram de ceea ce citeam si uitam de tigari.Eu inainte stateam la bucatarie cu laptopul in fata cu stacana de capuccino intr-o parte si scrumiera plina in cealalta:))mai mestecam intr-o oala pe foc, mai pufaiam putin lol.
La stomatolog stiu ca nu e bine de mers in primul semestru de sarcina, apoi nu cred sa aiba vreo treaba insa cel mai bine ceri sfatul medicului. Ma gandesc daca trebuie anestezie...nu prea stiu eu cat e de indicata in sarcina. Stiu doar ca singurul medicament permis in sarcina e acidul folic, restul doar cu sfatul medicului.Cel mai bine intrebi dr.
Umm Luna eu zic ca e totul ok pentru prima vizita la dr. Nici in tara nu iti face nimeni analize la sange acum pentru ca iti vor iesi bulversate.E mult prea devreme. Puncticelul ala mic poate e saculetul yolk care imi iesise si mie la echo. Daca e asa micut nici nu prea are ce sa vada acum la echo sau ce sa iti zica.Cred ca si la tine e de vreo 4-5 saptamani mititelul si mare lucru nu se vede.Si mie mi-a dat acid folic si mi-a zis sa ma prezint la 6 saptamani la o alta echo si atunci o sa vedem de analize si alte discutii.Eu spun sa stai linistita sa mai treaca 2-3 saptamani si apoi sa te duci din nou pentru alte sfaturi si o noua reprogramare.
danna eu tot printre perne stau cu laptopul in poala :))bine ca ti-am dat pont...hehe te-ai scos eu trebuie sa fac ca nu are cine sa imi faca curatenie :))

eutusibebe
16 sep 2010, 22:59
Si eu mai am de facut ceva reparatii la dantura dar cum am stat ca o nesmtita pana acum, nici nu ma gandesc sa ma duc in perioada asta. Nu stiu sigur sa-ti spun daca dauneaza dar anesteziile alea sigur nu fac bine.
Pup all
Oana - ce faci? muncesti la bebe? ne-ai abandonat in seara asta! :confused::(
P.s.: scuze daca mai mannanc litere dar am o pozitie mai ciudatica, cum imi gasesc si eu loc prin pat, printre perne ... n-ati vrea sa ma vedeti! :p

Danna mutumesc ptr raspuns...os a merg aici macar o data sa vedem ce zice dentistul si cand aflu va anunt si pe voi dc va intereseaza...

Pana data viitoare, noapte buna tuturor si pupici pe burtici :D.
PS: scuzati-mi si mie scrisul plin de greseli...scriu repede si tot tolanita in pat sunt...hi hi hi!

Umm Luna
16 sep 2010, 23:01
Va multumesc pt raspunsuri. M-am mai linistit. E primul nostru copil si e si foarte dorit, dar cu toata nebunia asta cu mutatul nici nu mai stim cum sa le luam pe toate. Va trebui sa merg la control peste o luna, sper ca pana atunci sa decurga totul normal.
Noapte buna la toate burticile/viitoare burtici, sarcina usoara si bebei frumosi si sanatosi.

eutusibebe
16 sep 2010, 23:05
Multumesc si tie Dada ptr raspunsuri;). Hai ca ne-am gasit pozitia ideala, nu? Cum altfel dc nu cocotate in varful patului :D.
Gata, acum chiar ca plec.
Noapte buna, fetele!

dada
16 sep 2010, 23:08
Cred ca toate mamicile de "taurasi de mai" sunt la primul bebe sau ma insel?Noapte buna burtici si bebei sanatosi tuturor!

danna
17 sep 2010, 09:03
Cred ca toate mamicile de "taurasi de mai" sunt la primul bebe sau ma insel?Noapte buna burtici si bebei sanatosi tuturor!

Nu stiu chiar de toate dar eu sigur sunt la primul! ;)

aura_bucur87@yahoo.com
17 sep 2010, 09:33
sper sa fiu si eu o mamica de mai dar nu stiu sigur pentru ca mie mia venit si in septembrie ciclul dar extrem de putin iar testul nu mia iesit clar asa ca o sa mai astept si o sa revin cu vesti noi.

carminandreea
17 sep 2010, 11:26
Buna tuturor,

Eu am 5/6 saptamani si pana sa merg la medic am fost uimitor de bine, plina de energie, euforica, pofta de mancare, pana la testul pozitiv, dupa care am fost si mai euforica si plina de energie...nu dupa mult timp au aparut greturile...

va invidiez ca nu aveti "inca" greturi...:( nu mai stiu ce sa fac, numai aerul curat , natura imi face bine, ar trebui sa stau cu cortul in fata blocului sa ma simt bine... oricum astept cu nerabdare sa treaca perioada asta sa ma pot bucura de noul statut... E cel mai minunat lucru ce mi s-a intamplat: primul meu copilas :D, abia astept burtica...
pupici pe burtici

si poate ma ajutati cu ceva...

http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/sarcina/1827-dureri-frisoane-stare-de-lesin-va-rog-ajutati-ma.html?highlight=dureri

carminandreea
17 sep 2010, 11:27
sigur asa e la mine...hi hi

dada
17 sep 2010, 11:44
Neata burtici! carminandreea nu stiu ce sa zic de simptomele astea si nu stiu cat e de normal sau anormal. Eu tot la prima sarcina sunt si stau si eu cu grija la fiecare stare nasoala care o am. Eu azi noapte nu am avut frisoane insa m-am trezit de 2 ori in mijlocul noptii eram toata uda. Maieutul cu care dormeam era ud leoarca, in casa aveam un ambient placut si nici grasa nu sunt. Nu stiu de la ce am patit asa.
Nu ti-ai luat si temperatura cand aveai frisoane?De obicei stiu ca frisoanele insa insotite de febra sunt semne de infectie sau o inflamare in organism.Nu vreau sa te panichez, poate si sa dea domnul sa nu fie nimic grav insa sfatul meu e sa-ti instiintezi si medicul despre starile astea. Sanatate burtici!
Eu ma duc sa iau o gura de aer proaspat ne auzim acusic!!

russea
17 sep 2010, 12:19
Draga,iubita,Russea,nu fii ingrijorata ca sigur o sa fie totul bine.
Ai inceput sa ai simptome?Cum te simti?In afara de durerea de burtica mai ai si altceva?Spune-ne si altceva despre tine.Am intrat(intetionat)acum si am citit ce ai scris cu cateva zile in urma.Nu ne spui nimic.
Oricum noi suntem alaturi de tine si te asteptam maine cu vesti bune.Iti tinem pumni.
Fii tare ca totul o sa fie bine.
Draga Danna,ai mai lasat tigarile?
Va pupicesc si sarcina usoara.

Buna scumpelor! Am fost ieri iar la eco si mi-a zis ka are deja 1cm15, dar intr-adevar cum spuneti voi, se vede doar saculetul, embrionul inka nu s-a vazut. L-am intrebat pe dr ce zicea data trekuta de un abces, da el mi-a zis ka eu am visat, ka el n-a zis asa si defapt n-am nimik, da Doamne sa fi visat eu, daca asa zice el :)... mia- mai zis ka s-a vazut o liniutsa pe uter kare ar insemna ka ar fi putut fi un avort spontan, dar din fericire, parka totul e bine... am dat kiteva analize azi si deja asteptam rezultatele, medicul a zis ka ma suna el daka ceva nu va iesi bine la analize . Deci voi astepta pe saptamina viitoare rezultatele analizelor... si daka tot e bine, atunci merg iar la medic tocmai la 16 saptamini... Doamne kit de mult vreau sa trec de 12 saptamini si sa stiu ka bebe al meu s-a pastrat si suntem sanatosi... apropo la eco mi-a zis ka am 5 sapt 1zi asta ieri, deci azi am deja 5 sapt 2 zile... suntem maricei :).
Draga oana-oana, inafara de durere de burta parka nimik, desi de ieri am un discomfort la stomacel, nu stiu kum sa explic, parka foame , parka greatsa putin... doar atit ... si ma doare capul dimineatsa kind ma scol...
Sper sa fim sanatoase noi si bebeii nostri si in mai sa ne auzim de bine :)
va pupacesc... sper ka nu v-am pliktisit :D

russea
17 sep 2010, 12:23
A da fetelor, am vrut sa va intreb : nimeni din voi nu are diaree ??? eu o am de cind is insarcinata matinka, dar de vre-o 3 zile, in fiekare dimineatsa numai ma skol si ma apuka burta ka nu dovedesc mai repede la WC... ce-o fi asta oare??? poate stie cineva??? si in privintsa urinatului, voi tot des urinati? e normal??

russea
17 sep 2010, 12:33

incerk si eu sa raspund la intrebarea ta... sotul meu e medic stomatolog, si desi eu nu am probleme, dar el mi-a zis ka poti face orice procedura , dar sa nu implice anestezia, adica daka nu ai mari dureri si medicul iti poate pune o plomba si fara anestezie, atunci nu e problema... deci nicidecum ANESTEZIE !
de ex eu ma voi duce intr-o zi la sotul meu, doar sa-mi mai kuratse putin dintii, asa putina profilaxie si sa mi-i dee ku o solutie protectoare ka se incep frigurile si dintii mei sunt putin mai sensibili in perioada rece. Sper ka te-am ajutat. daca e posibil mai bine trateaza akum, ka doar pe perioada sarcinii tot e posibil si mai tare sa se strice dintii, asa ka mai bine akum... mergi la un dentist si ku sigurantsa te va ajuta.

danna
17 sep 2010, 12:49
incerk si eu sa raspund la intrebarea ta... sotul meu e medic stomatolog, si desi eu nu am probleme, dar el mi-a zis ka poti face orice procedura , dar sa nu implice anestezia, adica daka nu ai mari dureri si medicul iti poate pune o plomba si fara anestezie, atunci nu e problema... deci nicidecum ANESTEZIE !
de ex eu ma voi duce intr-o zi la sotul meu, doar sa-mi mai kuratse putin dintii, asa putina profilaxie si sa mi-i dee ku o solutie protectoare ka se incep frigurile si dintii mei sunt putin mai sensibili in perioada rece. Sper ka te-am ajutat. daca e posibil mai bine trateaza akum, ka doar pe perioada sarcinii tot e posibil si mai tare sa se strice dintii, asa ka mai bine akum... mergi la un dentist si ku sigurantsa te va ajuta.

Buna fetelor, hai ca am gasit si eu un pic de timp liber sa pot intra sa vad ce mai faceti:

carmina, frisoane mai am si eu uneri noaptea dar aveam si inainte asa ca ... in functie de cat ti se agrveaza starea, consulta mediul;
russea: ne bucuram ca esti bine si nu ai probleme, acum urmeaza perioada in care sa vedem si micile moluste ca pana acum numai saculeti am vazut. e bine ca te-ai mai linistit si asteptam mai toate rezultatele analizelor. pentru ce ai dat probe la analiza? cu diareea cred ca se intampla de la fapul ca acum avem tendinta de a manca mai multe fructe si lactate decat de obicei (eu una asa fac) iar cu stomatologul ... deh, cine are, are ... o "lucreaza" sotul!
BV!
aura: sa dea D-zeu sa fie exact cum iti doresti tu, daca la test a iesit ceva ceva ... eu zic ca e de bine!
oana, Layla, eutusibebe ... azi nimic? nu ne dati nicio veste?
va pup si asteptam impresii :o

russea
17 sep 2010, 13:27
mi-au luat analiza de urina si de Generala de singe (pt SIDA, pt hepatita, si inka multe altele, nu mai stiu kum se numesc) si frotilu. kam asa. Pupici la toate... mai asteptam noutati...

oana-oana
17 sep 2010, 13:41
Buna iubitele!!!!
Vad ca ieri seara ati fost ffffffffff active.Ma bucur ca sunte-ti bine.
Fetelor,vad ca v-ati,,inmultit''.Ma bubcur pt voi.
Bine ati venit!Va dorim o sarcina usoara.
Draga Ulmm Luna bine ai REVENIT.Ce mai faci tu?????????Credeam ca ne-ai iutat.Vreau sa-ti spun si eu(exact ce ti-au mai spus si fetele)Important este sa fi putin mai optimista si sa ai grija de tine si de burtica.Daca pana acum totul a fost bine ,asa o sa fie pana la sfarsit,iubita.Nu-ti mai face griji.Eu la prima sarcina(acum cativa ani)m-am dus la doctor doar de trei ori pe toata perioada sarcinei si am nascut in bebe ffffffff sanatos.Nu se cereau atatea analize si nu existau nici ecograf.
Eu iti doresc multa sanatate si sarcina usoara.
Draga Carminandreea,o sa treaca perioada asta fffffff grea.Gandeste-te doar la momentul cand o sa-ti tii bebitul in brate(moment unic)si totul o sa ti se para mai usor.Mananca doar ce-ti place si sa nu uiti FRUCTELE
Draga Eutusibebe,in legatura cu intrebarea ta(dentist)eu iti spun din sursa sigura,acum cateva zile am citit pe net si stiu de la o prietena de a mea care a nascut acum vreo 10 luni.Daca ai vreo urgenta si trebuie sa mergi la dentist trebuie neaparat sa-i spu ca esti gravida.Dr stie ce trebuie sa-ti faca si ce anestezie este bune.Prietena mea si-a tratat dantura pe oerioada sarcinei.Dr ei dentist stia ca este gravida.Asa ca daca ai pr dute si vorbim cu dentistul.
Aura_bucur noi iti sunte-m alaturi si te asteptam cu vesti bune.Iti tinem pumni .
Iubita Danna,nu am putut intra aseara.Sincer v-am simtit lipsa.Sper sa nu oi fii muncit chiar degeaba zilele astea:)!!!!!!Ti-am spus ca mi-am disperat omul.Pupicei duci.
Iubita Dada,tu sigur ai avut un somn fffff agitat,dar nu ai simtit findca ai fost fff obosita,nu este nimic grav.Ai mare grija sa nu racesti.Cand transpiri schimba-te imediat.Astazi cum esti????Sper ca bine.
Va pupacesc pe toate si pe burtici.Va mai astept cu vesti........DOAR BUNE!!!!

oana-oana
17 sep 2010, 13:55
Bine ai revenit draga Russea.Ne bucuram ca esti bine.
Nu-ti face probleme ca o sa-ti vezi si bebitu(la ecooo).Eu iti spun sa fii ffff optimista si sa nu te ingrijorezi de nimic ca este mai bine si ca treci mai usor prin starila astea(este valabil pt toate burticile!!!!),In legatura cu diareea,incearca si mananca covrigei crocanti,este posibil sa ai diaree din cauza fructelor.NU RENUNTA LA FRUCTE PENTRU NIMIC IN LUME,dar asociazale cu biscuiti sau cu covrigei si o sa vezi ca nu o sa mai ai.Sa nu iei nici un fel de medicament fara sa stie dr tau.Si cu urinatul ...este normal sa urinati mai des.Sigur o sa-ti spuna si alte fete ca la fet patesc si ele.Te rog,iubita,nu te mai ingrijora.TOTUL ESTE SI O SA FIE BINE.
Iubita,Danna,pe mine nu ma mai intreba de vesti:):)!!!!!!!!!!!Eu o sa vin cu vesti(sper sa fie BUNE)dupa data de 5-6 octombrie.Ce sa fac si eu......amarata de mine:)!!!!!!!!?????Pupicei iubita,imi place de tine ca-ti pastrezi simtul umorului.Asa sa fi toata viata ta ca totul o sa ti se para mai usor,crede-ma!!!!!!!
Va pup pe toate!

oana-oana
17 sep 2010, 14:03
Fetelor sa nu mai spuna niciuna......,,sper ca nu v-am plictisit''.Nu o sa ne plictisim,fiecare scrie ce o intereseaza si intreaba tot ce vrea(legat de aceste teme).Cine vrea citeste si raspune,cine nu vrea..NU.Am dreptate,sau nu?????
Fetelor.....cred ca o sa-mi plece omul de acasa,ca la-am disperat.:).El saracu nu ma stie asa!!!!Dar cred ca saracul, nu crec ca stie ca mai are de ,,tras''asa cu mine pana la sf luni:).
Ce sa-i fac?????El vrea mai mult bebit.Fara munca nu se rezolva nimic,nu:)?
Pupicei......hai ca v-am albit astazi......dar nu conteaza,va mai pup de vreo 20 de ori.

russea
17 sep 2010, 14:07
Bine ai revenit draga Russea.Ne bucuram ca esti bine.
Nu-ti face probleme ca o sa-ti vezi si bebitu(la ecooo).Eu iti spun sa fii ffff optimista si sa nu te ingrijorezi de nimic ca este mai bine si ca treci mai usor prin starila astea(este valabil pt toate burticile!!!!),In legatura cu diareea,incearca si mananca covrigei crocanti,este posibil sa ai diaree din cauza fructelor.NU RENUNTA LA FRUCTE PENTRU NIMIC IN LUME,dar asociazale cu biscuiti sau cu covrigei si o sa vezi ca nu o sa mai ai.Sa nu iei nici un fel de medicament fara sa stie dr tau.Si cu urinatul ...este normal sa urinati mai des.Sigur o sa-ti spuna si alte fete ca la fet patesc si ele.Te rog,iubita,nu te mai ingrijora.TOTUL ESTE SI O SA FIE BINE.
Iubita,Danna,pe mine nu ma mai intreba de vesti:):)!!!!!!!!!!!Eu o sa vin cu vesti(sper sa fie BUNE)dupa data de 5-6 octombrie.Ce sa fac si eu......amarata de mine:)!!!!!!!!?????Pupicei iubita,imi place de tine ca-ti pastrezi simtul umorului.Asa sa fi toata viata ta ca totul o sa ti se para mai usor,crede-ma!!!!!!!
Va pup pe toate!

Multumesc pentru sfaturi si stiu ca totul va fi bine neaparat. Asa mai retraim si noi un pik, caci ne dorim bebeii foarte mult ... dar vom ajunge in mai si vom fi cele mai fericite tinindu-ne copilashii in bratse :) ... hmmm, kit imi doresc aceasta clipa... pupici

carolina
17 sep 2010, 15:08
Nu stiu chiar de toate dar eu sigur sunt la primul! ;)

Si la mine e primul!!!

carolina
17 sep 2010, 15:12
A da fetelor, am vrut sa va intreb : nimeni din voi nu are diaree ??? eu o am de cind is insarcinata matinka, dar de vre-o 3 zile, in fiekare dimineatsa numai ma skol si ma apuka burta ka nu dovedesc mai repede la WC... ce-o fi asta oare??? poate stie cineva??? si in privintsa urinatului, voi tot des urinati? e normal??

Diaree nu am dar urinez fff des,felicitari pt bebic so se pare ca al meu e cel mai micut...am 4 saptamani si 4 zile dar sta cuminte acolo si creste mare:)

maysa
17 sep 2010, 15:44
Mai este cineva care are simptome de greata toata ziua sau cineva care ia medicamente pentru mentinere.A si inca ceva este careva din voi la a doua sarcina?

maysa
17 sep 2010, 15:46
Eu iau ceva medicamente pentru mentinere (am pierdut sarcina anterioara) si nu stiu daca de la ele imi e intr-una rau de dimineata pana seara

oana-oana
17 sep 2010, 16:04
Draga Maysa,speram ca toate medicamentele care le iei sunt prescripse de dr tau,nu?
Simptomele permenente de greata sunt normale pe perioada sarcinei.Daca ai citit si mai inainte,majoritatea fetelor le au.Eu nu cred ca sunt de la medicamente.
De ce ai intrebat daca mai este cineva la a doua sarcina?Te intereseaza ceva in mod special?Intreaba tot ce vrei sa stii fara nici un fel de retinere.
Noi iti suntem alaturi,iubita.
Pupicei si te asteptam.

dada
17 sep 2010, 16:18
Oana sunt bine multumesc!Am si facut dus si m-am si schimbat azi noapte.Al meu dormea tun ca i-am zis dimineata ca am dormit aiurea toata noaptea si m-am trezit de doua ori si el ma pupa :))
Oana daca vreti bebic prestati din doua in doua zile nu zilnic ca sa se refaca calitativ "micutii cu codita". Foarte serios vorbim.
Mi-am cumparat revista mami special sarcina cu dvd cadou - ghid pentru o sarcina sanatoasa.Imi iau niste fructe in dormitor si ma pregatsc de vizionare :P

oana-oana
17 sep 2010, 16:24
Multumesc mult,iubita,pt sfat!!!!!Astazi o sa-l las sa se odihneasca:),pe el si pe ,,micutii cu codita'':)
Ma bucur ca esti bine.
Pupicei.

danna
17 sep 2010, 19:06
Diaree nu am dar urinez fff des,felicitari pt bebic so se pare ca al meu e cel mai micut...am 4 saptamani si 4 zile dar sta cuminte acolo si creste mare:)

Carolina nici eu nu sunt [pre departe, dupa ecograf am 4 sapt si cateva zile, ovulatie pe 19 august, dupa calculele dr (de la u.m.) sunt 6 sapta si ceva. so ... tot cam p-acolo.

angiecris
17 sep 2010, 19:17
Holla, fetelor!
Sper ca si eu sa ma numar printre mamicile de mai 2011.
Am facut 3 teste pana acum si toate au iesit pozitive.Dupa calculele mele avem aproape 6 sapt.Inca nu am fost la doctor pt ca ne pregatim sa fim nasi de cununie si suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile.Sunt un pic in dilema pentru ca din cand in cand apar mici sangerari.Oare este normal?La voi s-a intamplat?Sper ca testele sa fie adevarate.
Va pup!

eutusibebe
17 sep 2010, 21:52
Buna seara fetelor si bine v-am regasit! Pe mine nu m-ati mai ''vazut'' azi ptr ca am fost la munca de la 7 la 7 :(. Acum am venit si cu sufletul la gura am deschis calculatorul sa vad ce ati mai scris. va multumesc tuturor carora mi-au raspuns la intrebarea legata de dentist...din pacate, nu am cum sa merg acum ptr ca aici este foarte scump si nu imi permit, insa nu e nici nimic grav...poate astepta pana in decembrie cand vin in tara. Ma bucur ca multe dintre voi au scapat de anumite dileme...eu in schimb azi m-am simtit cam rau: dimineata greata-prt prima data ca lumea-, mai tarziu m-a durut burtica si cred ca asta a fost ptr ca a trebuit sa merg la inot cu o fetita mica si sa stau in bazin cu ea si mi s-a parut apa mai rece decat de obicei...acum m-am infofolit bine, sa ma asigur ca nu o sa racesc...in rest, ma supara faptul ca ceea ce imi placea sa mananc inainte acum nu mai pot (rosii, multe fructe, iaurt...exact ce e mai bun), dar...improvizez...daca ar fi dupa bebe, as manca numai spaghete, aripioare de pui si chipsuri :eek:, dar incerc sa nu fac abuz...in rest ce sa va zic? Ma bucur ca suntem mai multe si ma bucur ca azi facem 6 saptamani...inca 6 si gata, urcam in al 12-lea cer de fericire :D.

Va pup pe toate, si noi si vechi, bineinteles, incluzand si burticile ;).
Ah, mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ca deja incep sa i se formeze niste umbre de manute si picioruse, dragul de el...

PS: si eu sunt la primul bebe (exceptand doua a. spontane acum ceva timp, dar care nu au reusit sa ajunga atat de departe...)!!!

TRAIASCA TAURASII SI GEMENII DE MAI 2011

eutusibebe
17 sep 2010, 21:57
Holla, fetelor!
Sper ca si eu sa ma numar printre mamicile de mai 2011.
Am facut 3 teste pana acum si toate au iesit pozitive.Dupa calculele mele avem aproape 6 sapt.Inca nu am fost la doctor pt ca ne pregatim sa fim nasi de cununie si suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile.Sunt un pic in dilema pentru ca din cand in cand apar mici sangerari.Oare este normal?La voi s-a intamplat?Sper ca testele sa fie adevarate.
Va pup!

Buna Angiecris si bine ai venit! NU sunt o experta in ceea ce priveste dilema ta, ptr ca nu mi s-a intamplat asa ceva pana acums i sper sa nu se intample deloc, dar sa stii ca nu toate tipurile de sangerari sunt periculoase ptr bebe sau ptr tine; ce fel de sangerari sunt? ce culoare au si ce inseamna ''mici sangerari'' cantitativ, sa zicem? Sper ca esti bine si ca nu te agiti prea mult, chiar daca o sa fi nasica...ai nevoie si de odihna.

Te pup sis a auzim de bine!

angiecris
17 sep 2010, 22:47
Buna Angiecris si bine ai venit! NU sunt o experta in ceea ce priveste dilema ta, ptr ca nu mi s-a intamplat asa ceva pana acums i sper sa nu se intample deloc, dar sa stii ca nu toate tipurile de sangerari sunt periculoase ptr bebe sau ptr tine; ce fel de sangerari sunt? ce culoare au si ce inseamna ''mici sangerari'' cantitativ, sa zicem? Sper ca esti bine si ca nu te agiti prea mult, chiar daca o sa fi nasica...ai nevoie si de odihna.

Te pup sis a auzim de bine!

Hello again!
Incerc sa nu ma agit si sa fiu mai calma ca de obicei.Si cel mai mult incerc sa elimin stresul din viata de zi cu zi.
Culoarea este maronie si cantitatea este foarte foarte mica in comparatie cu ciclul meu normal, dar dureaza de vreo 3 -4 zile.
Sunt optimista si sunt sigura ca bobo al nostru va fi sanatos.
Trebuie ca testele sa fie reale, simt asta.

Pupici!

eutusibebe
17 sep 2010, 23:03
Hello again!
Incerc sa nu ma agit si sa fiu mai calma ca de obicei.Si cel mai mult incerc sa elimin stresul din viata de zi cu zi.
Culoarea este maronie si cantitatea este foarte foarte mica in comparatie cu ciclul meu normal, dar dureaza de vreo 3 -4 zile.
Sunt optimista si sunt sigura ca bobo al nostru va fi sanatos.
Trebuie ca testele sa fie reale, simt asta.

Pupici!

salut si felicitari ptr pozitivitate...asa trebuie sa fim toate. Teoretic, nu ar trebui sa fie probleme dc scurgerea e maronie, dar daca dureaza de cateva zile si e acolo permanent, nu din cand in cand, cred ca ar fi bine sa lasi un pic totul deoparte si sa iti faci o programare la ginecolog. Pana la urma, nimic nu e mai important de acum inainte decat bebe, nu?
Multa sanatate amandorura!

danna
18 sep 2010, 08:47
salut si felicitari ptr pozitivitate...asa trebuie sa fim toate. Teoretic, nu ar trebui sa fie probleme dc scurgerea e maronie, dar daca dureaza de cateva zile si e acolo permanent, nu din cand in cand, cred ca ar fi bine sa lasi un pic totul deoparte si sa iti faci o programare la ginecolog. Pana la urma, nimic nu e mai important de acum inainte decat bebe, nu?
Multa sanatate amandorura!
si eu zic la fel. mergi la dr. nu trebuie sa fie ceva grav dar mai bine previi. daca accepti un sfat pesronal, incepe sa iei acid folic, este pentru mentinere si nu-ti trebuie recomandare medicala pt asta, cel putin asa mi-a zis mie dr.
Pup si sa auzim de bine :p

oana-oana
18 sep 2010, 09:40
Buna dimineata,fetelor.
Sunte-ti foarte matinale.
Cum ati dormit,cum sunte-ti astazi?
Draga Angiecris,daca sangerarea nu este ambundenta nu trebuie sa-ti faci griji.Daca observi ca incepe sa-ti curga mai mult,ca la un ciclu normal,sfatul meu(dupa cum ti-au spus si fetele) este sa-ti suni dr sau chiar sa mergi la el.
Nu trebuie sa te ingijorezi dar asta,doar asa pt linistea ta.
Bravo,asa trebuie sa fi optimista si bineinteles ca bebitul tau este ffffffffff bine!!!!!!!!
Va pupacesc pe toate!

eutusibebe
18 sep 2010, 11:31
Buna dimineata si de la o burtica cam neastamparata :D. Desi am sperat ca azi sa ma pot da jos din pat mult mia tarziu, uite ca nu merge...nu stiu ce e cu burtica mea, dar bolboroseste de pe la 5 dimineata (acum e 9:30 la mine) si simt niste chestii ciudate pe care nu stiu cum sa le descriu, poate ca niste fluturii care daud e zor din aripi si ma gadila un pic...hi hi! in fine, la asta s-a mai adaugat si o foame teribila si deja am infulecat 2 cornuri cu cascaval si am baut si ceaiul...Ce fericita ma simt!!!! Avem 6 saptamaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!

Restul? Cum sunteti astazi?

oana-oana
18 sep 2010, 12:07
Draga Eutusibebe,fluturasii care-i simti tu acolo in burtica este vietisoar aia mica-mica.Trebuie sa fii cea mai fericita femeie,viitoare mamicuta!!!!
Faptul ca ai o pofta de mancare marita inseamna ca tu si bebeitu sunte-ti bine.Mananca tot ce-ti place si-ti face bine,dar sa nu uiti fructele si laptele(sunt necesare acum).
Iti doresc numai bine.

eutusibebe
18 sep 2010, 12:29
Draga Eutusibebe,fluturasii care-i simti tu acolo in burtica este vietisoar aia mica-mica.Trebuie sa fii cea mai fericita femeie,viitoare mamicuta!!!!
Faptul ca ai o pofta de mancare marita inseamna ca tu si bebeitu sunte-ti bine.Mananca tot ce-ti place si-ti face bine,dar sa nu uiti fructele si laptele(sunt necesare acum).
Iti doresc numai bine.

Wowwww!!! Am ramas fara cuvinte! Esti sigura ca asta este? Adica, am inteles ca nu simtim acum ca se misca bebe, chiar daca incepe, dar numai gandul ca ar putea fi el/ea, ma umple de dragoste si fericire!!!
Sarut mana pentru raspuns! Vad ca restul fetelor au alt program astazi...nu se prea inghesuie sa vorbeasca cu noi

oana-oana
18 sep 2010, 13:00
O sa vorbim si ele cu noi mai tarziu,sigur:).Iubita,o sa-l simti intradevar ca misca cam pe la 14-15 saptamani.Fluturasi aia care-i simti tu acum,intradevar asa-l simti acum,la ,,varsta''asta mica........deci....asa-si face el simtita prezenta acum.Fluturasi sunt bebitul tau,asa-i normal acum,crede-ma.Fii fericita la maxim!!!!!!!
Si ,in rest,cum esti astazi?
Pupicei.

carolina
18 sep 2010, 14:44
Si eu sunt bine numai ca fac pipi f des.Azi mi-a fost pofta de icre si rosii.Mi-am satisfacut pofta bineinteles.Luni fac 5 saptamani si o sa sun la gineco pt programare.Mii de pupacei !!!

maysa
18 sep 2010, 15:12
Oare pentru greata chiar nu putem lua nimic.E groaznic,cand stiu ca ma tine pana pe la 4 luni cum am patit la sarcina anterioara.Nu am nici un alt simptom doar greata,greata. Cine nu are sa se bucure si sa nu-si doreasca ca nu e placut.Singurul lucru e ca stiu ca bebe e bine daca exista starile astea.

eutusibebe
18 sep 2010, 15:18
O sa vorbim si ele cu noi mai tarziu,sigur:).Iubita,o sa-l simti intradevar ca misca cam pe la 14-15 saptamani.Fluturasi aia care-i simti tu acum,intradevar asa-l simti acum,la ,,varsta''asta mica........deci....asa-si face el simtita prezenta acum.Fluturasi sunt bebitul tau,asa-i normal acum,crede-ma.Fii fericita la maxim!!!!!!!
Si ,in rest,cum esti astazi?
Pupicei.

Vai de mine, nu pot sa cred...m-am emotionat asa tare cand am citit ce ai scris aici ca mai ca mi-au dat lacrimile:D:D:D, de fericire, normal! In rest, sunt bine, multumesc; cand si cand ma mai doare burta si urasc in general durerile de burta -ptr mine sunt cele mai urate, prefer sa ma doara capul sau maselele-, dar ce sa facem? mergem mai departe. a, si ce nu imi mai place in perioada asta este ca acum ma simt in al noualea cer si minutul urmator mi se schimba starea si parca nu imi mai convine nimic si ma umplu de nervi, asa din senin...voi experimentati sau ati experimentat asa ceva?

Un milion de pupicei trimit catre toate burticile si fluturasii din ele!

oana-oana
18 sep 2010, 15:20
Draga,Carolina,ne bucuram pt tine ca esti bine.Faptul ca te duci ffff des si faci pipilica,nu conteaza(doar sa ai wc fffff aproape:)).Asta nu-i un semn ca ai ceva,sa te ingrijoreze.NU.
Bravo ca ti-a fost pofta sa manaci ceva si ti-ai satisfacut-o.
S-ar putea sa devin sacaitoare(nu ma intereseaza:)),dar va spun la toate viitoarele mamici....MANCATI TOT CE VA PLACE DAR,..NU UITATI FRUCTELE.Sunt cele mai necesare in alimentatia voastra.Este valabil si pt tine,iubita!!!!!!
Pupicei dulci la toate.

eutusibebe
18 sep 2010, 15:26
Oare pentru greata chiar nu putem lua nimic.E groaznic,cand stiu ca ma tine pana pe la 4 luni cum am patit la sarcina anterioara.Nu am nici un alt simptom doar greata,greata. Cine nu are sa se bucure si sa nu-si doreasca ca nu e placut.Singurul lucru e ca stiu ca bebe e bine daca exista starile astea.

Maysa imi pare rau ca treci prin asa ceva! Eu nu pot sa ma plang...am si eu astfel de stari dar numai cateodata si in general, daca le am intr-o zi, ma apuca pe la 10 dimineata si se opresc pe la 3 dupa-amiaza...zici ca au program :(. Pofte nu am iar in rarele ocazii cand mi-a venit sa vars, nu am reusit, adica nu iesea nimic din mine chiar daca mancasem inainte...foarte urata experienta...sper sa nu se inrautateasca de acum, insa, dupa ce am inteles ca bebe al meu creste si e activ, nu ma mai intereseaza prea mult prin ce stari o sa trec...nu sunt nici prima, nici ultima, asa ca o sa rezist de dragul lui/ei.;)

Pup si sanatate!

eutusibebe
18 sep 2010, 15:28
Fetelor,

Viitorii tatici cum se comporta? Realizeaza ce se intampla? Al meu a fost cam speriat la inceput, dar dupa ce i-am spus ca o sa fie un bebe, nu un dinozaur s-a mai linistit :D si acum are grija de noi, ne mangaie si ne iubeste tot timpul...sunt o norocoasa, stiu ;)...Voi?

oana-oana
18 sep 2010, 15:29
Iubita,daca ai cam citit tot ce se scrie(fetele)pe acest forum o sa intalnesti gravidute care sunt exact ca tine.De multe ori le vine sa arunce tot prin casa si nu le convine nimic,chiar daca li se fac toate placerile.Este o stare normala,asta nu inseamna ca stai rau cu nervi.:)
Eu te rog sa incerci sa te controlezi singurica si sa te calmezi.Daca tu esti agitata asa o sa fie si bebe.Starea voastra o transmiteti si la bebitii.Asta o sa o simti cand o sa-ti cresca burtica mai mare si o sa-ti miste mai tare.
Cand vezi ca iarasi te apuca starea de nervi gaseste-ti o ocupati care tie-ti place fffff mult(citeste ceva sau completeaza un rabus,orice)
Pupicei si te mai astept.

vicky1223
18 sep 2010, 16:02

Hello.In legatura cu greturile, pe net gasesti remedii, folosite de gravidute.La mine nu am functionat nici unul.Citisem pe net , acidul folic indeparteaza greturile, eu una, nu puteam sa iau nici o pastila.De mancat ce mancam, vomitam in urmatoarele 10 minute...dimineata ma trezeam si vomitam acidul gastric din stomaac, total neplacut...ce mancam eu si cat de cat ramanea in organism, erau cipsurile, nu prea le intrebuintam inainte de sarcina,apoi am facut o pasiune pentru ele:D pentru ca numai asta puteam sa maninc,si sa le vomit dupa 30 de minute. Apoi am aflat ca cipsurile contin acid folic, si nu sunt chiar atat de daunatoare.Cred ca facem parte din grupul de femei care n-au sa scape de starile astea ,pana in luna a 4. o zi buna sa ai, pupicei

karinagranella
18 sep 2010, 20:54
fetelor,cele care vomitati mult,am mai spus,incercati sa macati pepene,e mult mai usor de dat afara.....tin minte ca imi facuse mama supa de pui si am inmuiat paine si am mancat cat am putut,cand a fost sa dau afara,am zis ca mor,ma harjia peste tot....(stiu ca e scarbos.......)de obicei cine vomita mai mult de 2,3 ori pe zi poate sa ia orice,nu trece,asa ca incercat ceva ,,usor la intoarcere,,o sa fie si efortul mai mic si nu o sa aveti prob cu stomacul,eu una facusem febra musculara si ma idoiam toata knd vomitam........bine vomitam si des---------(10,15 pe zi,adica in 24 de ore ca nu prea dormeam......)

dada
18 sep 2010, 21:11
Seara buna burtici!Ce mai faceti? Eu sunt bine mersi deocamdata. Vad ca majoritatea din voi au stari nasoale de greturi... la mine deocamdata nimic.;)Nu ma ingrijorez inca deoarece doar 50-80% dintre femeile insacinate au greturi.Poate fac parte din cealalta categorie. Nu trag inca concluzii ca mai am si eu timp...de urinat urinez si eu foarte des...nu stiu ce sa va spun insa greturile in sarcina apar deoarece scade glicemia. Rontaiti seara covrigei, biscuiti, beti foarte multa apa, medicul meu mi-a zis daca pot bea 4 l sa beau 4l. Azi mi-am facut o oala mare de limonada din vreo 10 lamai si beau foarte multa ca imi si place enorm. Adica un fel de limonada...am spalat lamaile foarte, foarte bine pe coaja (nu radeti insa le-am spalat cu detergent de vase si cu partea aspra de la burete sa curat toti porii de la lamai). Le-am clatit vreo 10 minute in apa rece, am taiat felii, am pus putin zahar (acru, acru nu prea pot bea) si le-am pus la fiert in apa pe aragaz. Dupa 2 clocote am inchis si a iesit o nebunie de limonada. Mi-am pus in sticle de 2 l in frigider.
Atentie cu cipsurile vicky1223...au grasimi saturate si nu prea fac bine organismului.Stim ca multe nu fac bine insa daca nu faci abuz e ok.(EDIT:vicky scuze ca abia acum am recitit niste topicuri vechi si mi-am dat seama mai tarziu ca vorbim. la trecut.Imi pare rau pt tine insa o sa rasara soarele si pe straduta ta si sa dea cel de sus sa fie bine!)
Ieri am alunecat pe gresie, pe spate da nu am patit nimic. Noroc ca m-am sprijinit bine in maini intai si apoi m-am lasat usor pe fund.M-am speriat ca mai mult mi s-a zdruncinat creierul decat restul corpului. Bebe sigur nu a patit nimic ca nu m-a durut nimic. Trebuie sa am mai multa grija cum merg prin casa dupa ce dau cu mopul sa nu fac vreo belea.:rolleyes:Vad ca deja de la 30 de ani am inceput sa ma damblagesc :p:p

angiecris
18 sep 2010, 23:00
Dragele mele,
Va multumesc pentru incurajari si pentru sfaturi.Maine vom fi nasi si mi-am propus ca dupa nunta sa merg la medic.Am tot auzit pe la prietene ca la unele mamici s-a intamplat sa aiba menstruatie in primele 2,3 luni.Dar, parca totusi sunt un picut nelinistita.In plus astazi, pentru ca am fost un picut mai agitata cu cununia civila a finilor nostri sangerarea a fost mai abundenta.
Va pup pe toate si sper din tot sufletul sa fie totul bine pentru noi toate si pentru fluturasii nostri.

carolina
19 sep 2010, 08:02
Ce alintata mai sunt de cand a aparut galusca mea.Sotul nu stie ce sa-mi mai faca dar ma enerveaza ca se ingrijoreaza din orice.De ce mergi asa des la baie?De ce te doare capul?De ce te doare burta?Hmmm...tb sa-i explic tot.I-am citit toate simptomele pe care le poate avea o gravida si s-a mai linistit.Eu inca nu am greturi,nici pofta de mancare nu am.As vrea doar sa beau cafea!!!Voi mai beti?Eu beau doar o cescuta dar as bea muuulta.Mananc multe fructe,struguri in special si beau fff multa apa.Pupici!!!

danna
19 sep 2010, 10:20
Ce alintata mai sunt de cand a aparut galusca mea.Sotul nu stie ce sa-mi mai faca dar ma enerveaza ca se ingrijoreaza din orice.De ce mergi asa des la baie?De ce te doare capul?De ce te doare burta?Hmmm...tb sa-i explic tot.I-am citit toate simptomele pe care le poate avea o gravida si s-a mai linistit.Eu inca nu am greturi,nici pofta de mancare nu am.As vrea doar sa beau cafea!!!Voi mai beti?Eu beau doar o cescuta dar as bea muuulta.Mananc multe fructe,struguri in special si beau fff multa apa.Pupici!!!

Heeei
neata fetelor,
imi cer scuze ca ieri nu am putut intra decat putin dimineata dar am fost mai mult plecata. ma bucuram ca nu am greturi si hmmm ... de vreo 2 zile am senzatia de stomac in gat nu stiu neaparat daca de greturi si aseara am avut niste ameteli de am crezut ca e cutremur. In rest sunt bine, ma bucur sa obs ca si voi sunteti bine. Acum sa-i tinem pumnii si Oanei sa se implanteze si la ea ceva acolo ( :p ).
Va pup si mai astept vesti de la voi.

maysa
19 sep 2010, 10:49
Deci saptaman viitoare cele mai multe aveti programare la medic pentru confirmare?
Va fi o saptamana mult asteptata pentru multe dintre noi .Eu abia cealalta saptamana am urmatoarea consultatie.

maysa
19 sep 2010, 10:55
Hello.In legatura cu greturile, pe net gasesti remedii, folosite de gravidute.La mine nu am functionat nici unul.Citisem pe net , acidul folic indeparteaza greturile, eu una, nu puteam sa iau nici o pastila.De mancat ce mancam, vomitam in urmatoarele 10 minute...dimineata ma trezeam si vomitam acidul gastric din stomaac, total neplacut...ce mancam eu si cat de cat ramanea in organism, erau cipsurile, nu prea le intrebuintam inainte de sarcina,apoi am facut o pasiune pentru ele:D pentru ca numai asta puteam sa maninc,si sa le vomit dupa 30 de minute. Apoi am aflat ca cipsurile contin acid folic, si nu sunt chiar atat de daunatoare.Cred ca facem parte din grupul de femei care n-au sa scape de starile astea ,pana in luna a 4. o zi buna sa ai, pupicei

Asa e Vicky nu avem cum sa scapam de ele mai ales ca eu stiu ca ma tine pana pe la 4 luni, de la prima sarcina dar e bine ca mai povestim si poate reusim sa amelioram macar starea asta cu diverse metode care merg la unele dintre noi.