PDA

View Full Version : Proaspete mamici de ianuarie 2011

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

Crystal
27 aug 2011, 15:14
Na,ca m-ai molipsit de melancolie.....m-am uitat si eu la poze...la mine au trecut 12 ani..

Ehe,pana la 12 ani tre' sa mancam multa paine ca sa ajungem acolo. Multa fericire si intelegere in continuare, sa te bucuri asa si la nunta de aur ;)

Buna Ziua! Si lui David tot ASA i-au apărut. Cei de sus dar nu frontali ci cei de lângă , apoi cei din mijloc. Nu mi-am facut griji din asta. Dar knd or sa crească o sa arate ca un vampirel!!! Mai ales knd radea se vedeau. ASA c am ras de el..acum aproape k s-au uniformizat si cei din mijloc.
Astăzi am vazut k i-a iesit încă unul jos in partea dreapta.de data asta nici măcar agitat nu a fost.sa fie din cauza k i-am dat in fiecare zi sa rontaie covrigi?pupici!!!

Cred ca o sa incep sa-i dau si eu covrigi zilnic, poate asa n-o sa mai fie atat de agitat. Nah, la noi Zana Maseluta inca nu si-a facut aparitia si nici nu apar semne ca ar vrea sa vina prea curand...doar aceeasi stare de a roade tot si somn agitat. O asteptam, abia astept sa vina si la noi, sunt atat de hazlii cu cate un dintisor sau doi, mai ales, cum spui tu, ca un vampirel. O sa-l pape mami atunci de tot.

Eu am fost la tara cu mama, sa vad ce fac baietii mei (sotul si varul meu), au dat cu lavabil si s-au apucat de pus parchet la soacra-mea. N-am ramas, ca si asa cu Ade nu puteam face cine stie ce, am luat niste vinete sa le coc sa le bag la congelator, ceva sa fac papa din carrefoure, acum astept sa se scoale miste junior sa ma apuc de treaba. Spre seara iesim si noi la racoare si asteptam apoi cu papa cald pe tati.

Voi, ce ati mai gatit? Azi am zis sa fac un fel de tocanita din pui, ciuperci, cartofi, mazare si ce mai gasesc prin frigider. Tocmai ce am terminat ieri chiftelele din peste, imi iesisera o gramada si ma vaitam ca n-o sa le mancam, dar se pare ca m-am inselat.

Pupam

bebestrumf
27 aug 2011, 15:46
Ciorbita de vara cu legume, dreasa cu ou si smantanica, dovlecei, rosii si ardei umpluti cu carne de pui, salata beouf...... traiasca mama ca ea a gatit saracuta azi !

Crystal
27 aug 2011, 16:08
Ciorbita de vara cu legume, dreasa cu ou si smantanica, dovlecei, rosii si ardei umpluti cu carne de pui, salata beouf...... traiasca mama ca ea a gatit saracuta azi !

Traiasca, ca fara ele ce-am face. Gospodina, mamica ta, n-am ce zice. Mama nu e cu multe feluri de mancare, unul si bun. Ei nu-i e prea drag de bucatarie, insa mie da, cand am chef :)). Cand nu, trece sotul la bucatarie. Nu e bucatar desavarsit, insa strictul necesar e suficient,nu?

Si dovleceii si rosiile si ardeii sunt umpluti cu carne, sau cum?

andreea86
27 aug 2011, 20:40
buna fetelo!!!mai usor cu mancarea ca tre sa mai dam si jos kg:)....hahaha cine vorbea,eu care mananc de rup tot ce prind,si mai am de dat jos vreo 7-8 kg,noroc bun,ca acolo vor ramane in stilul asta..asta e!!!sotul ma place si asa si din contra mi-a spus ca sunt mai atragatoare si mai apetisanta cu forme..(barbatii astia)fetelor sa va spun ceva eu am intrerupt Cerazettelele de vreo 2 luni pt ca sangeram,si nu mi-a venit stopul pana acum(sper sa nu fie vreun :barza:)si apropo de asta sotul meu a visat azi noapte ca a cumparat 2 prezervative....si visele sunt cam pe dos de obicei...poate ma pricopsesc cu 2 gemeni(doamne fereste ca nu mi-as dori atat de repede)tre sa imi iau un test si apoi sa merg la dr sa-mi prescrie alte pastile....
Raul e un pic mai bine,nu mai e asa mucos,dar in schimb a inceput sa tuseasca,sper sa treaca repede,mai ales ca cred ca am luat si eu un pui de virus ca imi curge si mie nasul...offff!!!!!numai belele...
vad ca va laudati cu dintisori,la noi nici un semn,se vede gingia de jos un pic albicioasa parca s-ar vedea 2 puncte,dar cred ca mai e vreo luna pana ies.
pupici dulci la toate mamicile si la toti bebicii!!!!

andreea86
27 aug 2011, 20:44
si mama mea mi-a gatit azi,pt ca eu nu prea mai am timp,abia am facut putina curatenie azi...mi-a facut o varza "calarita" cu carnita si vinete....a facut si un pandispan...:pce mamica buna am sa-mi traiasca sa imi mai faca!!!!

Simonacio
27 aug 2011, 22:08
buna! am vazut ca una dintre voi sta in rm. valcea. poate sa-mi zica cineva daca la olanesti drumul pana la ultimul izvor (24) e cu piatra cubica sau cu asfalt. as vrea sa mergem acolo peste o saptamana si as vrea sa stiu ca sa nu-mi zbudui bebelina. ne enerveaza rau drumurile astea.

Crystal
27 aug 2011, 22:22
buna! am vazut ca una dintre voi sta in rm. valcea. poate sa-mi zica cineva daca la olanesti drumul pana la ultimul izvor (24) e cu piatra cubica sau cu asfalt. as vrea sa mergem acolo peste o saptamana si as vrea sa stiu ca sa nu-mi zbudui bebelina. ne enerveaza rau drumurile astea.

eu,eu :)

Sunt pavele pe jos, poti merge linistita cu caruciorul pana la ultimul izvor. Ma bucur ca te duci la Olanesti, este un loc intr-adevar minunat, plin de liniste si aer de munte. Distractie placuta!

Apropo, daca vrei sa gasesti loc de parcare, ca daca te duci duminica sau sambata, e posibil ca si parcarile cu plata sa fie full, cum intri in statiune, pe stanga o sa fie Hotel Olanesti, un hotel maaaaaare, faci la stanga pe straduta, pe langa el, apoi prima la dreapta. Pe acolo, in mod normal, ar trebui sa gasesti loc de parcare. Si ca sa ajungi la izvoare, te intorci la hotel olanesti si faci stanga si dreeeept in fata :)

Daca mai ai nevoie de detalii, sunt aici :)

Noapte buna, doamnelor, ne vedem maine, ii las laptopul varului meu :)

Pupicei bebeilor scumpi

Peruzea11
27 aug 2011, 23:28
Adica... eu sunt Anca Bodnariuk:suna:
:D:D:D nu stiam

Peruzea11
27 aug 2011, 23:30
mi-e lene sa pun pozeeee, tb micsorate, offff
sabina a mancat legumele ca o leoaica...nu stiu motivul pt ca: am scos telina si pastarnacul+rosia si ceapa, am pus un varf de cutit de sare, putin de tot sau chiar s-o fi dat la brazda, mai vroia,d dar pauza.

iaurt si branza tolereaza f bine...nu i-au aparut bubite. Tot inainte cu tupeuuuuuuuuuuuuuuuu

o sa ii fac piure de cartofi cu iaurt...yummy
a mancat mere+para+branza TOT, ma bucur ca pot adauga lactate

Crystal
28 aug 2011, 09:06
mi-e lene sa pun pozeeee, tb micsorate, offff
sabina a mancat legumele ca o leoaica...nu stiu motivul pt ca: am scos telina si pastarnacul+rosia si ceapa, am pus un varf de cutit de sare, putin de tot sau chiar s-o fi dat la brazda, mai vroia,d dar pauza.

iaurt si branza tolereaza f bine...nu i-au aparut bubite. Tot inainte cu tupeuuuuuuuuuuuuuuuu

o sa ii fac piure de cartofi cu iaurt...yummy
a mancat mere+para+branza TOT, ma bucur ca pot adauga lactate

vezi ca nici lui Ade nu-i place pastarnacul...e posibil sa fie aia cauza. Pune rosia, telina si ceapa, fara sare, fara pastarnac si ia dai.
Ne bucuram ca totul e ok cu dermatitata aia a ei,sa dea Domnul sa fie ok in continuare.
Pupam Sabinutza scumpa

Duminica racoroasa!

bebestrumf
28 aug 2011, 10:08
Am racit.....Ma doare gatul si curge nasul.....ce sa iau?help l!!!!

bebestrumf
28 aug 2011, 10:08
Alaptez......inca......

oana_claudia
28 aug 2011, 11:58
Mă bucur! Poate ii mai dau nişte dintisori si acesta sa fie motivul pt care a efuzat ceva timp lagumele!
Oricum , e bn k a papat!
Pupici vedetei Sabinuta!!!!!

oana_claudia
28 aug 2011, 12:00
Noi ne pregatim sa plecam la grătar la munte ASA k mai
ult k sigur o sa avem o duminica racoroasa!
Va papam dulce!

oana_claudia
28 aug 2011, 12:05
[QUOTE=bebestrumf;278672]Alaptez......inca......[/Q

Offff, raceala asta, poţi sa incerci nişte lămâie cu miere si ceai cald, lapte cald cu galbenus de ou frecat cu miere!
Cât despre medicamente in timpul alaptarii poate celelalte fete sa t ajute! Pupici si insanatosire grabnica!!!

Simonacio
28 aug 2011, 14:01
Multumim Crystal pentru raspunsul privitor la Olanesti. o sa stam acolo poate o saptamana intreaga daca nu-mi face figuri bebelina. de-abia astept sa scap de aerul asta de bucuresti, sa ne mai oxigenam si noi plamanii. am vazut ca sunt multe pensiuni si vile cu acces la bucatarie (mai trebuie si sa bucataresc pentru bebelina) si de maine incep sa sun. inainte mergeam asa fara programare si gaseam noi ceva, dar acum avem si coditza.

maluka
28 aug 2011, 15:23
Buna ftl,ce mai faceti?
Cum va mai dorm bebeii,ca al meu de mai bine de o luna tot se trezeste noaptea de 4/5 ori.A fost noapte in care mi s-a trezit urland de nu-l puteam linisti.Ce credeti,sa fie dintisorii?In rest noi santem super bine,am inceput sa mergem de-a busilea, in spate ca racul,iar in rotobil facem ravagii,umblam prin toata casa,si mergem doar unde nu este voie.Sant f multumita de evolutia lui Raul,e foarte istet,imita tot,iar tinut de manute se ridica din pozitia culcat in fund,apoi direct in picioare.Problema este ca nu-l pot lasa singur nici cand doarme,pt ca se trezeste,se intoarce pe burta,si incearca sa se dea jos din pat,sau daca nu,ramane pe spate,si se impinge jos.Ieri am intrat exact la timp,se trezise,si s-a impins(stand pe spate)pana la marginea patului,capul deja ii atarna in jos.(mentionez ca avem un pat mare2.20/2.00m)Mai o impingere,si cadea direct in cap.Am tremurat si dupa 30 de min,asa de speriata am fost.In ceea ce priveste mancarea,papa tot,fie fructe,fie legume,fie mancare gatita.I-am dat si galbenus de ou,si,spre surprinderea mea a papat cu placere.Boon,va pupam,si promit sa va citesc in continuare cu fidelitate,daca ma lasa timpul va mai si scriu,pt ca sunt cam ocupata cu bulioane,castraveti,teitei de casa,bla-bla,plus asta mic care sta doar la fusta mea.

Crystal
28 aug 2011, 21:43
Multumim Crystal pentru raspunsul privitor la Olanesti. o sa stam acolo poate o saptamana intreaga daca nu-mi face figuri bebelina. de-abia astept sa scap de aerul asta de bucuresti, sa ne mai oxigenam si noi plamanii. am vazut ca sunt multe pensiuni si vile cu acces la bucatarie (mai trebuie si sa bucataresc pentru bebelina) si de maine incep sa sun. inainte mergeam asa fara programare si gaseam noi ceva, dar acum avem si coditza.

La capitolul pensiuni, nu stiu ce ti-as putea recomanda, noi daca stam langa, nu are rost sa innoptam acolo :). Insa bebelinei tale o sa-i placa, sunt sigura de asta. Daca vrei, ia-ti si costumul de baie, poti face o baita rece in Olanesti, chiar spre ultimul izvor, e un locsor tocmai bun de bronzat si balacit. Pentru bebelina o sa fie apa prea rece, insa o sa-i placa putin cu piciorusele. In rest, daca sunteti cu masina, puteti vizita si manastirile din apropiere, e pacat, daca tot bateti drumul pana aici.

Maluka, si Adelin a avut astfel de momente, insa au trecut, se pare. Am avut o saptamana cand se trezea urland ca din gaura de sarpe, fara niciun motiv aparent. Am dat vina pe dintisori, dar de atunci pana acum, nu a aparut niciunul. Si eu sunt multumita de evolutia lui, deja facem pasi sprijiniti de manute, papam de toate, am papat azi si un pic de mic la gratar si ce ne-a mai placut.
In rest, e un mic mikidutza, cum ii zice cumnatul meu, n-are stare, e un cotrositor si curios din cale afara, insa in general, o dulceata

Pupam si somn usor!

daniela1987
28 aug 2011, 22:21
Mamici Sarah de vreo 2 saptamani face caca de vreo patru-cinci ori pe zi, ins apana la 6 luni de abia facea o data pe zi sau chiar la 2 zile. O mamica in parc mi-a spus ca din cauza dintisorilor, insa pana acum nu avem nici unul. In rest papa bine si fructe si legume si carnita si branzica, iaurt,biscuiti.Ou i-am dat o singura data.O mamica mi-a spus ca ei i-a recomandat doctorul sa ii dea fetitei ei ou de prepelita pt ca ar fi mai bune. Maine am sa ii fac peste cu legume. Va pup o seara frumoasa in continuare!!!

Peruzea11
28 aug 2011, 22:41
vezi ca nici lui Ade nu-i place pastarnacul...e posibil sa fie aia cauza. Pune rosia, telina si ceapa, fara sare, fara pastarnac si ia dai.
Ne bucuram ca totul e ok cu dermatitata aia a ei,sa dea Domnul sa fie ok in continuare.
Pupam Sabinutza scumpa

Duminica racoroasa!
sa stii ca asa o sa fac...azi iar a mancat tot, horrayyyy
dermatica...care dermatita? :D s-a dus cu noaptea, ce ma bucur
puppp adeeeeee

Mă bucur! Poate ii mai dau nişte dintisori si acesta sa fie motivul pt care a efuzat ceva timp lagumele!
Oricum , e bn k a papat!
Pupici vedetei Sabinuta!!!!!
nu, sa stii ca albiturile au fost motivul, noi la cei 6 dintisori nici nu am simtit ca apar...noptile de 10-12 ore....fara treziri cu tipete. Ziua vrea numai in picioare, sta la pat daca o pun, dar nu mult
si noi returnam pupicei insutiti

Mamici Sarah de vreo 2 saptamani face caca de vreo patru-cinci ori pe zi, ins apana la 6 luni de abia facea o data pe zi sau chiar la 2 zile. O mamica in parc mi-a spus ca din cauza dintisorilor, insa pana acum nu avem nici unul. In rest papa bine si fructe si legume si carnita si branzica, iaurt,biscuiti.Ou i-am dat o singura data.O mamica mi-a spus ca ei i-a recomandat doctorul sa ii dea fetitei ei ou de prepelita pt ca ar fi mai bune. Maine am sa ii fac peste cu legume. Va pup o seara frumoasa in continuare!!!
eu zic ca e de la diversificare...e moale caca?

Crystal
28 aug 2011, 23:14

Pai si eu as zice tot ca Alinus, ca de la diversificare. Si Ade are zile cand face caca de 4-5 ori, moale sau tare, altele cand face o data pe zi, moale sau tare. Conteaza ca face. Si noi tot asa am zis, ca de la dintisori, dar se fac doua luni si nimic. Stiu ca ouale de prepelita sunt foarte bune, insa pentru bebelusi nu am auzit. O sa ma interesez pe "goagal", sa vad ce zice.

ovinico_99
28 aug 2011, 23:29
Buna mamici si bebei.....ne-am intors din concediu.....inca nu am avut timp sa va citesc in intregime dar in seara asta dupa ce doarme Luca sigur ma pun la curent cu toate.Sper sa pot sa pun poze pe forum......daca nu l-e gasiti pe FB maine.Va pup.

Peruzea11
28 aug 2011, 23:50
maine va pun pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, nb

in poze e cadoul primit de la revista Mamica de azi :D

oana_claudia
29 aug 2011, 00:41
Buna seara!
Acum am reuşit sa intru si eu! A fost super la grătar astăzi!
Davidut a fost tare cuminte! A mers de-a busilea prin iarba
a încurcat băieţii care jucau fotbal,si se ducea mereu spre grătar încât
knd am ajuns aksa mirosea k un carnat afumat! ce mai, am făcut burta de
ras! Iar la ora mesei a papat si el pui cu painica ,roşie si castravete.
Din nou nu pot sa pun poze!am atâtea....
Acum doarme neintors dea ora 22.
Noapte buna!!!!si eu sunt obosita la cât am alergat după el!
Somnik usor!!!!

sandy_bell001
29 aug 2011, 09:50
buna fetelo!!!mai usor cu mancarea ca tre sa mai dam si jos kg:)....hahaha cine vorbea,eu care mananc de rup tot ce prind,si mai am de dat jos vreo 7-8 kg,noroc bun,ca acolo vor ramane in stilul asta..asta e!!!sotul ma place si asa si din contra mi-a spus ca sunt mai atragatoare si mai apetisanta cu forme..(barbatii astia)fetelor sa va spun ceva eu am intrerupt Cerazettelele de vreo 2 luni pt ca sangeram,si nu mi-a venit stopul pana acum(sper sa nu fie vreun :barza:)si apropo de asta sotul meu a visat azi noapte ca a cumparat 2 prezervative....si visele sunt cam pe dos de obicei...poate ma pricopsesc cu 2 gemeni(doamne fereste ca nu mi-as dori atat de repede)tre sa imi iau un test si apoi sa merg la dr sa-mi prescrie alte pastile....
Raul e un pic mai bine,nu mai e asa mucos,dar in schimb a inceput sa tuseasca,sper sa treaca repede,mai ales ca cred ca am luat si eu un pui de virus ca imi curge si mie nasul...offff!!!!!numai belele...
vad ca va laudati cu dintisori,la noi nici un semn,se vede gingia de jos un pic albicioasa parca s-ar vedea 2 puncte,dar cred ca mai e vreo luna pana ies.
pupici dulci la toate mamicile si la toti bebicii!!!!

offf, andreea ca si eu ma gandesc sa intrerup Cerazzate, ca eu iar sunt pe stop, ma scoate din sarite. Sper saa ajung in septembrie la dr sa vorbim cu ea sa vad ce zice.
ne bucuram ca Raul e mai bine, dar parca cam multi copii cu rosu in gat, cunosc si in parc unde ias azi vreo 3, o fi fost vreun virus.

Buna ftl,ce mai faceti?
Cum va mai dorm bebeii,ca al meu de mai bine de o luna tot se trezeste noaptea de 4/5 ori.A fost noapte in care mi s-a trezit urland de nu-l puteam linisti.Ce credeti,sa fie dintisorii?In rest noi santem super bine,am inceput sa mergem de-a busilea, in spate ca racul,iar in rotobil facem ravagii,umblam prin toata casa,si mergem doar unde nu este voie.Sant f multumita de evolutia lui Raul,e foarte istet,imita tot,iar tinut de manute se ridica din pozitia culcat in fund,apoi direct in picioare.Problema este ca nu-l pot lasa singur nici cand doarme,pt ca se trezeste,se intoarce pe burta,si incearca sa se dea jos din pat,sau daca nu,ramane pe spate,si se impinge jos.Ieri am intrat exact la timp,se trezise,si s-a impins(stand pe spate)pana la marginea patului,capul deja ii atarna in jos.(mentionez ca avem un pat mare2.20/2.00m)Mai o impingere,si cadea direct in cap.Am tremurat si dupa 30 de min,asa de speriata am fost.In ceea ce priveste mancarea,papa tot,fie fructe,fie legume,fie mancare gatita.I-am dat si galbenus de ou,si,spre surprinderea mea a papat cu placere.Boon,va pupam,si promit sa va citesc in continuare cu fidelitate,daca ma lasa timpul va mai si scriu,pt ca sunt cam ocupata cu bulioane,castraveti,teitei de casa,bla-bla,plus asta mic care sta doar la fusta mea.
maluka si noi am avut concerte saptamana trecuta, se trezea urland si cate o ora tot marait era. eu am pus pe seama dintisorului care i-a aparut vineri, deja aseara a adormit mnai bine, dar tot s-a trezit de 2 ori, fata ce bine in dormea la 6 luni, offfff.
Accidente din alea am patit si noi, vineri si-a prins degetele in sertarul cu lenjerie, a plans putin dar si-a revenit. e tot mai activ, se prinde de tot ce gaseste si se ridica, daca ies di camera e dupa mine, se tareste.

felicitari Sabinuta

Lily
29 aug 2011, 15:47
buna fetelor...ce ati mai facut??...la noi a fost a fost o avarie si nu a mers netu cateva zile....intre timp eu am fost la dr pt ca aveam dureri de burta...mi-am facut o ecografie abdominala si mi-a zis ca am gastrita si colonul foarte iritat...mi-a zis ca e din cauza stresului si a oboselii...mi-a dat niste pastilute dar trebuia sa imi mai dea unele dar cica de alea nu am voie pt ca alaptez...asta e...vad ca azi nu mai ma durut asa tare...o sa incerc sa ma abtin de la prajeli, cafea, pepsi...etc...in rest Maya e foarte cuminte si va transmite multi pupici de asemenea si eu...:)

Crystal
29 aug 2011, 17:11
buna fetelor...ce ati mai facut??...la noi a fost a fost o avarie si nu a mers netu cateva zile....intre timp eu am fost la dr pt ca aveam dureri de burta...mi-am facut o ecografie abdominala si mi-a zis ca am gastrita si colonul foarte iritat...mi-a zis ca e din cauza stresului si a oboselii...mi-a dat niste pastilute dar trebuia sa imi mai dea unele dar cica de alea nu am voie pt ca alaptez...asta e...vad ca azi nu mai ma durut asa tare...o sa incerc sa ma abtin de la prajeli, cafea, pepsi...etc...in rest Maya e foarte cuminte si va transmite multi pupici de asemenea si eu...:)

Multa sanatate, draguto, ai grija de sanatatea ta, ca Maya are nevoie de tine :) Pupam pe mami bolnavioara si pe Maya cea cuminte.

Ovinico, ai un baiat...jos palaria! E frumos foc si asa hazliu cu dintisorii lui la vedere, l-as papa de drag, dar e cam departe, asa ca il astept pe al meu :). Frumoase pozele, se pare ca s-a distrat la plaja, ca in toate pozele a fost tot intr-un zambet. Noroc!

In rest, azi am avut ceva treaba prin oras, a stat mami cateva ore cu el, se inteleg de minune :)...Deja am gasit o solutie, o sa cautam o bona pentru 4-5 ore, de la 8 la 12-13, apoi o sa stea mama cu el pana ma intorc eu de la serviciu :)...Asta e, la soacra mea nu am nicio sansa sa apelez, decat sa o aud apoi ca se vaita ca aoleu e bolnava, aoleu o doare aia si aia, mai bine lipsa. Iar sa o mut cu mine permanent, NICIODATA! Apoi, sa vedem ce relatii gasim sa-l bagam prin primavara la o cresa :), poate-l inscriu de acum, o sa vedem, ma duc maine sa ma interesez cum sta treaba.

Joi...gata, incep serviciul...

Pupam

Crystal
29 aug 2011, 17:12

Sabinutza o sa ajunga o mare vedeta, sunt sigura de asta. Si mutrita aia scumpa o ajuta, asa ca, poate ne da si noua un autograf de pe acum :)

ovinico_99
29 aug 2011, 20:01
Crystal multumim ptr complimente......chiar s-a distrat si i-a placut pe plaja.......Nu pot sa pun pozele si pe forum,am incercat azi de cateva ori.....poate ,poate m-ai tarziu.Va pup.

Peruzea11
29 aug 2011, 22:59
Sabinutza o sa ajunga o mare vedeta, sunt sigura de asta. Si mutrita aia scumpa o ajuta, asa ca, poate ne da si noua un autograf de pe acum :)
hahaha crezi? eu o vreau langa mine :D:D thanksssssssssssssssssssss, dam autograf, SIGURRRRR

aaaaaa.....stam singurica in picioare, se vede poza? :D:D:D:D:

ovinico_99
30 aug 2011, 11:26
Buna mamici si bebei......sunteti toate ocupate vad,eu sunt la capitolul spalt haine ,calcat si asezat.....dupa concediu doar asta ne m-ai ramane si oftatul.....hhhhhhhhhh ce bine a fost si ce repede a trecut.Luca ieri a inceput sa mearga bine in 4 labute.......si se ridica la patut in picioare......tare se bucura cand ii reuseste.O zi buna sa aveti...........Andreea cum se simte Raul?

sandy_bell001
30 aug 2011, 12:04
Buna mamici si bebei......sunteti toate ocupate vad,eu sunt la capitolul spalt haine ,calcat si asezat.....dupa concediu doar asta ne m-ai ramane si oftatul.....hhhhhhhhhh ce bine a fost si ce repede a trecut.Luca ieri a inceput sa mearga bine in 4 labute.......si se ridica la patut in picioare......tare se bucura cand ii reuseste.O zi buna sa aveti...........Andreea cum se simte Raul?

BUNA la toate, eu tocmai am terminat de facut niste gogosele,cat a tras Razvan un pui de somn de 30 minute.
Si Raz se ridica singurel in picioare,am pus cateva poze pe facebook, ca nu am timp sa le micsorez.
azi papam ca ieri, ficatel de vitel cu cartof copt si inca cateva legume, dimineata a papat mar copt si biscuite, para si suc de la portocala. maine fac spanac.
O zi buna sa aveti

oana_claudia
30 aug 2011, 12:09
Neata fetelor ! David azi o sa pape ciorbita de vitel cu taitei!iar noi salata de vinete cu maioneza si cartofi gratinati la cuptor!va pupammmm.

Crystal
30 aug 2011, 13:43
Buna ziua, doamnelor!

Noi de dimineata am papat branzica cu nectarina, la pranz papam piure de legume, iar diseara...om vedea :)

In rest, Adelin a descoperit muzica de la TV, sta in picioruse in patut si se uita la videoclipuri, ii place tare.

Iar eu...sunt cam in cumpana, sa zic asa, m-am certat rau aseara cu sotul meu, mai bine zis, scandal, ca numai cearta nu a fost. Insa m-am saturat de indiferenta lui in anumite privinte si se umpluse paharul. I-am spus clar ca lunea viitoare imi fac bagajele si plec, daca nu se gandeste la tot ce i-am zis si nu sta de vorba cu mine, ca oamenii maturi, ca asa ne numim,nu? Degeaba e iubire, daca conteaza mai mult mandria de barbat,nu? Imi bag ceva in ea de mandrie si-mi vad de viata mea. In fine, om vedea ce se va intampla, sper eu ca totul va revenii la normal. Daca nu, asta e, nu-s prima, nici ultima.

In rest, azi e sf. Alexandru, cica, asa ca la multi ani celor care poarta numele :)

Ovinico, nu au fost complimente :), doar purul adevar :)

Pupam fetele si dam noroc cu baietii

In masa de treaba, ce le-as da in bot barbatilor astora caposi, ca li s-a urcat la cap barbatia loc prosteasca. Si cand ma gandesc ca asa vor zice si mandrele de flacaii nostrii :))

ovinico_99
30 aug 2011, 15:40
daca tot e sf.Alexandru (eu una nu stiam) atunci sa traiasca si fiul meu si toti ce-i care poarta acest nume.

ovinico_99
30 aug 2011, 15:43
Da cu pumnul in masa.......ce treaba e asta....A-i dreptate Crystal,uneori barbatii astea sunt atat de indiferenti,cred ca daca spun ,,te iubesc,, se rezolva toate problemele.
Eu sper sa va rezolvati problemele si sa va intelegeti.Pupici.

ovinico_99
30 aug 2011, 15:45
Eu azi gatesc o ciorba taraneasca si c-am atat,m-ai am chiftele de ieri.Luca a papat la amiaz pireu de legume cu galbenus de ou iar pe dupamasa ii fac branzica cu un fruct.

Crystal
30 aug 2011, 16:27
daca tot e sf.Alexandru (eu una nu stiam) atunci sa traiasca si fiul meu si toti ce-i care poarta acest nume.

Sa traiasca o mie de ani, si noi pe langa el, ca sa-i numaram :*

in calendar nu apare ca sarbatoare, deci poti spala, etc :)

clauditza25
30 aug 2011, 17:01
Buna dragi mamici,nu am mai scris de mult insa va citesc tot timpul.Avem o veste minunata,lui Davidut al meu i-a iesit ieri primul dintisor,dupa o saptamana si ceva de chin in sfarsit si-a facut aparitia.Puiul meu nu sta nici acum in fundulet desi a implinit 7 luni,sper sa stea cat mai repede.Pupam dulce mamicile si bebicii.

Crystal
30 aug 2011, 17:05
Buna dragi mamici,nu am mai scris de mult insa va citesc tot timpul.Avem o veste minunata,lui Davidut al meu i-a iesit ieri primul dintisor,dupa o saptamana si ceva de chin in sfarsit si-a facut aparitia.Puiul meu nu sta nici acum in fundulet desi a implinit 7 luni,sper sa stea cat mai repede.Pupam dulce mamicile si bebicii.

Mda...parca presimt ca noi ramanem ultimii fara dintisori...eh, ata ete, pana la urma o sa avem si noi, ca doar nu am vazut copii fara dinti in gura,nu?
Eh, multi pupici Davidut, i-ai facut un cadou frumos lui mami.

clauditza25
30 aug 2011, 17:15
Mda...parca presimt ca noi ramanem ultimii fara dintisori...eh, ata ete, pana la urma o sa avem si noi, ca doar nu am vazut copii fara dinti in gura,nu?

eheee...apar si la voi dintisorii nu iti face griji,cand nu va asteptati oops a iesit.Il pupam si noi dulce pe Adelin si pe mami lui.

maluka
30 aug 2011, 19:46

Nu cred ca santeti ultimii,si la noi de-o luna numai treziri din ora in ora noaptea,nervi,azi am zis ca ma iau si ma duc la draq-n praznic.Numai urlete,ba mi-e somn culca-ma,ba nu mai mi-e somn,dar parca as mai urla un pic,nici sus,sici jos,nici in fund ,nici culcat.Dar dinte nema.Daca o tine tot asa mai o saptamana,ma duc ori la Gataia,ori la Jebel,macar am de unde alege.
Asta e dragutele mele,barbatii astia sant facuti sa ne manance nervii,chiar din primele lor luni de viata..Va pup

alnusa
30 aug 2011, 22:09
cristal si maluka....crdeam ca numai eu am probleme cu barbatu ..dar vad ca si voi
si la noi situatia e f urita,nu stiu ce sa fac si incotro s o iau
as baga divort ,dar ma gindesc ca e ffff greu pt ea sa creasca fara tata,si plus de asta nu stiu daca ma descurc...eu nici nu am unde sa ma intorc la munca,dupa 2 ani trebuie sa mi caut si pina gasesc...e fff greu sa gasesti un loc de munca in bv....dar asta e....eu am primit si o palmuta...acum vreo luna si de atunci nu sa mai atins de mine...ma refer la sex...nu l mai suport..si imi cunosc barbatu ,nu sta el fara...p... la 3 zile daca nu primea aveam un scandal monstru....asa ca bun venit in club fetele poate la voi mai exista sanse dar la mine ...nu cred
cristal daria a plecat pe 9 luni si nu are nici un dintisor ..asa ca nu sinteti numai voi fara dinti.....va pup fetele si va urez nb si linistita atit voua cit si la bbei.

Peruzea11
30 aug 2011, 22:25
of fetele, e adevarat ce ziceti, insa eu nu am ajuns la asa ceva, doar discutii legate de ,,fa aia, fa asta'', el face toata curatenia in casa, cumparaturi...ce mai vreau...il tot tin pe dupa mine, dar nici legati nu se poate
mama lui face de mancare, asa ca mai merg ziua pe la mama mea si mai stau cu Sabinuta sa mai diversificam.
In schimb, in concediu am facut ce am vrut cu el ,,iesim la ora x afara'', zis si facut...etc. Tb putina autoritate zic eu

maluka
31 aug 2011, 11:54
cristal si maluka....crdeam ca numai eu am probleme cu barbatu ..dar vad ca si voi
as baga divort ,dar ma gindesc ca e ffff greu pt ea sa creasca fara tata,si plus de asta nu stiu daca ma descurc...eu nici nu am unde sa ma intorc la munca,dupa 2 ani trebuie sa mi caut si pina gasesc...e fff greu sa gasesti un loc de munca in bv....dar asta e....eu am primit si o palmuta...acum vreo luna si de atunci nu sa mai atins de mine...ma refer la sex...nu l mai suport..si imi cunosc barbatu ,nu sta el fara...p... la 3 zile daca nu primea aveam un scandal monstru....asa ca bun venit in club fetele poate la voi mai exista sanse dar la mine ...nu cred
cristal daria a plecat pe 9 luni si nu are nici un dintisor ..asa ca nu sinteti numai voi fara dinti.....va pup fetele si va urez nb si linistita atit voua cit si la bbei.

Cred ca m-am exprimat gresit..Nu am vrut sa zic ca am probleme cu sotul.Intr-adevar,si relatia noastra a trecut prin vijelii la inceput,dar acum e ok.Pot sa zic ca sant mandra de omul meu.Totusi,uneori e si el super enervant,mai ales cand face pe desteptul(eu la asta m-am referit).

andreea86
31 aug 2011, 12:55
Raul e un pic mai bine,dar nu prea scapam de mucisori,dar o scoatem noi cumva la capat!!

Buna ziua, doamnelor!

Noi de dimineata am papat branzica cu nectarina, la pranz papam piure de legume, iar diseara...om vedea :)

In rest, Adelin a descoperit muzica de la TV, sta in picioruse in patut si se uita la videoclipuri, ii place tare.

Iar eu...sunt cam in cumpana, sa zic asa, m-am certat rau aseara cu sotul meu, mai bine zis, scandal, ca numai cearta nu a fost. Insa m-am saturat de indiferenta lui in anumite privinte si se umpluse paharul. I-am spus clar ca lunea viitoare imi fac bagajele si plec, daca nu se gandeste la tot ce i-am zis si nu sta de vorba cu mine, ca oamenii maturi, ca asa ne numim,nu? Degeaba e iubire, daca conteaza mai mult mandria de barbat,nu? Imi bag ceva in ea de mandrie si-mi vad de viata mea. In fine, om vedea ce se va intampla, sper eu ca totul va revenii la normal. Daca nu, asta e, nu-s prima, nici ultima.

In rest, azi e sf. Alexandru, cica, asa ca la multi ani celor care poarta numele :)

In masa de treaba, ce le-as da in bot barbatilor astora caposi, ca li s-a urcat la cap barbatia loc prosteasca. Si cand ma gandesc ca asa vor zice si mandrele de flacaii nostrii :))
toti barbatii au pasarele la cap!!!dar gandeste-te de 10ori inainte sa reactionezi,pt ca poate fi o decizie luata la nervi si apoi sa-ti para rau.si eu i-am zis azi in gluma ca cine dracu m-a pus sa ma marit cu el(pt ca e un dezordonat de prima clasa,pe unde se dezbraca pe acolo lasa.....si a pus un boooooootttttt ca nu-mi venea sa cred,dar asta e,toate-s trecatoare.pupici si numai bine in relatia voastra sa va rezolvati problemele cat mai repede

imi pare rau pt situatia ta alnusa,poate totusi faramita aia de iubire care a ramas,va inflori din nou si veti forma o familie fericita,macar de dragul Dariei.alnusa mai trim odata adresa de mail pt retete ca am intrat atunci dar nu am avut timp si acum nu mai stiu pe ce pag este.pup

Nu cred ca santeti ultimii,si la noi de-o luna numai treziri din ora in ora noaptea,nervi,azi am zis ca ma iau si ma duc la draq-n praznic.Numai urlete,ba mi-e somn culca-ma,ba nu mai mi-e somn,dar parca as mai urla un pic,nici sus,sici jos,nici in fund ,nici culcat.Dar dinte nema.Daca o tine tot asa mai o saptamana,ma duc ori la Gataia,ori la Jebel,macar am de unde alege.
Asta e dragutele mele,barbatii astia sant facuti sa ne manance nervii,chiar din primele lor luni de viata..Va pup
nici noi nu avem niciun dintisor si avem imediat 8 luni,dar deocamdata nu imi fac probleme,sa iasa cand or vrea....

ovinico_99
31 aug 2011, 13:15
I-mi pare sincer rau ptr tine,cred ca nu ti-e usor deloc dar eu nu cred ca a-si rezista sa stau cu el nici macar o zi...........nu trebuie sa creasca fata ta fara tata daca asta e motivul cel mai important care te tine langa el,poate s-o vada cand vrea ....important ca tu sa a-i liniste ca sa-ti poti creste si educa fata.Poate te ajuta familia ta macar o vreme pana i-ti gasesti munca..........nu uita ca prima palma a fost m-ai greu........restul vine de la sine.Te pup.

Simonacio
31 aug 2011, 13:33
cu bataia nici eu nu sunt de acord. si nu merita nimeni o a doua sansa. chiar daca e linistit o perioada, scena cu bataia se va repeta pentru ca vede ca tu esti slaba si nu poti sa-l parasesti. neintelegeri exista in orice familie ca deh, suntem crescuti in medii diferite dar tocmai impacandu-va faceti dovada iubirii dintre voi. prin comunicare ne diferentiem de toate mamiferele si nu prin bataie. bebelina ta vrea sa traiasca in armonie si iubire.

ovinico_99
31 aug 2011, 17:47
Fetele care va pricepeti m-ai bine la calculatoare,ziceti-mi si mi-e ce trebuie sa fac ca sa nu m-ai primesc mail-uri care nu ma intereseaza.sper ca m-ati inteles ce vreau sa zic.

clauditza25
31 aug 2011, 18:04
Offf fetelor imi pare rau ca si voi aveti probleme cu sotii,de fapt eu am mai mult cu soacra.De cand am ramas insarcinata totul s-a schimbat intre mine si ea,cand i-am dat vestea cea mare ea a spus "asta e" desi eu si sotul meu ne doream enorm bebe,iar cand mai m-am certat cu ea si am intrebat-o de ce a fpst asa indiverenta a zis..."pai ce vroiai sa iti dau in cap sa te omor...?" deci fetelor o femeie normala spune asta?Am fost pe punctul de a pierde bebicul pe la 7 luni de sarcina si nu ma ajuta cu nimic iar dupa ce am nascut a inceput calvarul pentru mine,3 luni am stat non stop numai cu bebe la san ....ziua si noaptea nu stiam ce inseamna sa mai dormi in pat ca omul fara bebe in brate,eram terminata insa nu asta era marea problema ci ca rabdam de foame in casa cand sotul meu era la serviciu mi-a adus de cateva ori mancare soacra-mea iar apoi nici nu datea pe la mine,ea statea la bucatarie manca si eu plangeam in casa,era sa pierd laptele insa cu ajutorul Lui Dumnezeu totul a trecut.Este o prefacuta,mai are un nepotel dupa care este topita iar cu David sta numai 5 minute,ma doare sufletul dar asta este.Nu mai suport sa locuiesc in casa cu ea,vreau sa ne mutam in chirie dar nu vrea sotul meu.Ce imi pare rau este ca sotul meu nu i-a reprosat prea multe mamei lui ...o cam lasa sa faca ce vrea.Noi ne iubim enorm dar nici asa nu mai pot continua credeti-ma,vreu sa stau undeva doar cu sotul meu si puiul nostru,am zis ca la anul voi pleca cu bebe,daca nu se hotaraste sa ne mutam,imi pare rau dar el trebuie sa ia o decizie.

ovinico_99
31 aug 2011, 19:51
Ooooffffffff,soacrele astea,trebuie sa ma bag ca nu ma pot abtine........a mea e la 3000 de km distanta si asa ma calca pe nervi dapoi daca ar sta cu mine in casa.Eu cred ca i-asi face,, viteza de la balcon ,,cat de tare o iubesc.Glumesc da serios oare astea nu au alta treaba doar sa-si scaie nurorile.Eu promit cu mana pe inima ca v-oi fii o soacra exemplara........asa ca mamici cu fetite care vreti sa-mi dati fata de nora astept propunerile...............

alnusa
31 aug 2011, 20:03
of fetele, e adevarat ce ziceti, insa eu nu am ajuns la asa ceva, doar discutii legate de ,,fa aia, fa asta'', el face toata curatenia in casa, cumparaturi...ce mai vreau...il tot tin pe dupa mine, dar nici legati nu se poate
mama lui face de mancare, asa ca mai merg ziua pe la mama mea si mai stau cu Sabinuta sa mai diversificam.
In schimb, in concediu am facut ce am vrut cu el ,,iesim la ora x afara'', zis si facut...etc. Tb putina autoritate zic eu
da face nu zic nu ,face o curatenie super,dar peste citeva ore imi scoate ochii ,ca el a muncit ,cit am cu daria mica ,cind am venir din spital,a sta 2 luni acasa ,cica sa ma ajute..pe naiba mai multi nervi stres,si tot ce vrei,plus ca a facut 2 ciorbe amarite si imi scoate ochii si acum...ca nu cresc binecopilul,ca cutarescu uite cum face ,ca ....bla bla...cred ca sau adunat prea multe..sa mai zic sa se trezeasca in astea 2 luni sa mi dea fata din patut sai dau sa pape...ti ai gasit..se intorcea cu fundu si dim ma intreaba :da a mincat fata azi noapte?...face pe prostu si ia mers bine...asta e eu lam ales ..si am mai stat si 7 ani impreuna

alnusa
31 aug 2011, 20:13
cu bataia nici eu nu sunt de acord. si nu merita nimeni o a doua sansa. chiar daca e linistit o perioada, scena cu bataia se va repeta pentru ca vede ca tu esti slaba si nu poti sa-l parasesti. neintelegeri exista in orice familie ca deh, suntem crescuti in medii diferite dar tocmai impacandu-va faceti dovada iubirii dintre voi. prin comunicare ne diferentiem de toate mamiferele si nu prin bataie. bebelina ta vrea sa traiasca in armonie si iubire.
nu a doua oara daca se mai intimpla ..atunci am plekat e clar...deci pe a doua nu o ai astept...

bryana
31 aug 2011, 20:15
Fetele care va pricepeti m-ai bine la calculatoare,ziceti-mi si mi-e ce trebuie sa fac ca sa nu m-ai primesc mail-uri care nu ma intereseaza.sper ca m-ati inteles ce vreau sa zic.

Buna, in general toate mail-urile pe care le primesti trebuie sa aibe undeva jos "unsubscribe" dai click acolo si ar trebuii sa nu le mai primesti!

pupici

alnusa
31 aug 2011, 20:15
I-mi pare sincer rau ptr tine,cred ca nu ti-e usor deloc dar eu nu cred ca a-si rezista sa stau cu el nici macar o zi...........nu trebuie sa creasca fata ta fara tata daca asta e motivul cel mai important care te tine langa el,poate s-o vada cand vrea ....important ca tu sa a-i liniste ca sa-ti poti creste si educa fata.Poate te ajuta familia ta macar o vreme pana i-ti gasesti munca..........nu uita ca prima palma a fost m-ai greu........restul vine de la sine.Te pup.
da stiu ca totul vine de la sine ....parintii mei sint fff batrini si sint la km de mine .....deci e un pic cam greut dar sper sa ma descurc...oricum fata nu o las nici moarta...ma tot ameninta ca el o so ia daca o sa bagam divort...probabol asta e soarta mea ..niciodata hapy

bryana
31 aug 2011, 20:48
pupici fetelor...imi pare rau sa citesc ca sunt probleme in familie...mai ales acum cand aveti un rod al dragostei voastre langa voi! va doresc impacare si buna intelegere...
Eu stau toata ziua cu Deliutza...din acest motiv este si f atasata de mine...dar si cand vine tati acasa se agita si vrea repede repede la el in brate...ideea este ca e greu toata ziua fara un pik de ajutor...dar cred ca e mai bine asa!!! :) Eu cred ca perioada mai grea a trecut...acum mai sta in premergator sau in scaunul de papa si eu imi fac treaba prin casa (bineinteles ca sunt geana pe ea tot timpul) :) si de dormit peste zi imi doarme in carucior...asa ca nu as putea sa ma plang...foarte tare! :) in rest tati e mandru de mine cum ma descurc ca si mamica, ma ajuta atunci cand ii cer...si ne iubeste f mult! conteaza f mult pt mine sa simt asta si mai ales sa-mi arate...si-mi arata! va pup pe toate si va doresc multa fericire alaturi de puii vostrii si de soti!

m-am intins cu vorba...:) ....despre Deliutza...sta in premergator atat timp cat e cuprinsa de jucarele...cand ma vede e gata vrea la mine si incepe si urla....in scaunul de papa la fel...o mai pacalesc cate putin ...daca am multa treaba...noaptea inca se trezeste de trei ori..aprox la 1 la 3 si la 5 ...pt papa! mananca bine fructele legumele si cerealele..nu ma pot plange..mai am sa-i introduc branzica, iaurt, ficatel de pui...dar incet incet...va pup pe toate si pe bbei

Peruzea11
31 aug 2011, 22:50
mda, vad ca i-au reaparut bubitele de la dermatita de cand am introdus si branza...tb sa stopez

iaurtul a fost ok, o fi cu mai putin lapte de vaca, deh
ma deprima chestia asta, dar tot inainte

clauditza25
31 aug 2011, 22:53
mda, vad ca i-au reaparut bubitele de la dermatita de cand am introdus si branza...tb sa stopez

offf mititica,lasa ca trec ele,pupam pe Sabinuta scumpica.

Peruzea11
31 aug 2011, 23:07
offf mititica,lasa ca trec ele,pupam pe Sabinuta scumpica.
pupam, bine ca nu aveti asa ceva...pheww, kisssssssssssssssssssssssssss

sandy_bell001
01 sep 2011, 10:38
buna fetele, ce faceti. eu sunt rupta de oboseala, Razvan doarme f prost noaptea si numai cu mine in pat........ce credeti , ii mai ies 3 dinti odata:parasuta:se vad prin gingie, saptamana asta sigur ies. Mama lor de dinti, ca trebuie sa iasa 3 odata.
Sabinuta. tine-te bine, ca te ajungem din urma.

sandy_bell001
01 sep 2011, 10:55
ovinico, tre sa ai undeva jos cand postezi un mesaj, no email notification, sau asa era la vechiul forum, ca si mie mi se umplea inbox cu sute de mesaje.
sau daca nu, te duci la profilul tau si umbli pe la setari si optiuni, si ar trebui sa gasesti.

pupici fetelor...imi pare rau sa citesc ca sunt probleme in familie...mai ales acum cand aveti un rod al dragostei voastre langa voi! va doresc impacare si buna intelegere...
Eu stau toata ziua cu Deliutza...din acest motiv este si f atasata de mine...dar si cand vine tati acasa se agita si vrea repede repede la el in brate...ideea este ca e greu toata ziua fara un pik de ajutor...dar cred ca e mai bine asa!!! :) Eu cred ca perioada mai grea a trecut...acum mai sta in premergator sau in scaunul de papa si eu imi fac treaba prin casa (bineinteles ca sunt geana pe ea tot timpul) :) si de dormit peste zi imi doarme in carucior...asa ca nu as putea sa ma plang...foarte tare! :) in rest tati e mandru de mine cum ma descurc ca si mamica, ma ajuta atunci cand ii cer...si ne iubeste f mult! conteaza f mult pt mine sa simt asta si mai ales sa-mi arate...si-mi arata! va pup pe toate si va doresc multa fericire alaturi de puii vostrii si de soti!

m-am intins cu vorba...:) ....despre Deliutza...sta in premergator atat timp cat e cuprinsa de jucarele...cand ma vede e gata vrea la mine si incepe si urla....in scaunul de papa la fel...o mai pacalesc cate putin ...daca am multa treaba...noaptea inca se trezeste de trei ori..aprox la 1 la 3 si la 5 ...pt papa! mananca bine fructele legumele si cerealele..nu ma pot plange..mai am sa-i introduc branzica, iaurt, ficatel de pui...dar incet incet...va pup pe toate si pe bbei
si eu tot singura sunt cu el toata ziua, cand vine barbata'miu il trantesc in brate. sincer mie mi-e cam frica ca va fi prea atasat de mine, cateodata imi vine sa-l duc la bunici si acolo sa-l las cateva zile, dar alaptez, si nu ma las doar pt asta. . poate or iesi dintii aia mai repede si va fi iar copilul ala cuminte dintotdeauna

andreea86
01 sep 2011, 12:03
buna fetele, ce faceti. eu sunt rupta de oboseala, Razvan doarme f prost noaptea si numai cu mine in pat........ce credeti , ii mai ies 3 dinti odata:parasuta:se vad prin gingie, saptamana asta sigur ies. Mama lor de dinti, ca trebuie sa iasa 3 odata.
nasol,dragul de el,imi inchipui prin ce chin si dureri trece,dar va fi bine si apoi cine va fi mandru cu cei 3 dintisori.pupici

andreea86
01 sep 2011, 12:05

o mititica!!!!probabil e concentratia de lapte prea mare in branzica.pupa Raul pe Sabinutza cea simpatica si nazdravana

sandy_bell001
01 sep 2011, 12:41
nasol,dragul de el,imi inchipui prin ce chin si dureri trece,dar va fi bine si apoi cine va fi mandru cu cei 3 dintisori.pupici
de-ar trece mai repede. vinerea trtecuta i-a iesit un incisiv lateral si acum ies si incisivii centrali + celalalt incisiv lateral. va avea 6 dintii

ovinico_99
01 sep 2011, 13:31
Buna mamici si bebei....si noi am avut o noapte m-ai fara somn,adica fiul meu s-a trezit pe la 1jum.cu chef de joaca.L-am pus in pat langa noi cu gandul sa-l adorm repede.El se ridica in fund si ne povestea....la inceput a fost haios dar dupa o jum de ora copilul meu tot nu avea somn.Cu chin cu vai pe la 3 jum a adormit.L-am pus in patut si pana la 8 nu s-a m-ai trezit.
Spes sa nu faca un obicei cu trezitul noaptea ca nu m-ar bucura f tare.
Sandy....cred ca Razvan te rupe....m-ai un pic si ies si dintisorii si revine el baiatul cuminte a lui mama.
Alinus ,nasol cu dermatita.....pe cand crezi ca scapi m-ai apare ceva.
Va pup ,o zi buna sa aveti.

daniela1987
01 sep 2011, 13:40
Sandy eu nu am mai dormit o noapte intreaga de cand s-a nascut Sarah. Mananca noaptea la 1 si uneori dimineata pe la 5. De vreo 2 saptamani se trezeste de doua ori pe noapte iar de la 7 dimineata nu mai doarme decat pe la 10 o juma de ora. Si nu avem nici macar nici un dintisor. Sunt si eu obosita franta, am nevoie urgenta de un concediu insa nu las fata pe mana altora. Eu ii fac de mancare zilnic proaspat si daca as sta cateva zile fara ea m-as gandi mereu la ea.

Lily
01 sep 2011, 13:47
de-ar trece mai repede. vinerea trtecuta i-a iesit un incisiv lateral si acum ies si incisivii centrali + celalalt incisiv lateral. va avea 6 dintii
sper sa treaca cat mai repede....pupici...:)

Lily
01 sep 2011, 13:50
Sandy eu nu am mai dormit o noapte intreaga de cand s-a nascut Sarah. Mananca noaptea la 1 si uneori dimineata pe la 5. De vreo 2 saptamani se trezeste de doua ori pe noapte iar de la 7 dimineata nu mai doarme decat pe la 10 o juma de ora. Si nu avem nici macar nici un dintisor. Sunt si eu obosita franta, am nevoie urgenta de un concediu insa nu las fata pe mana altora. Eu ii fac de mancare zilnic proaspat si daca as sta cateva zile fara ea m-as gandi mereu la ea.
nici nu o las pe mana altora....cand e pe dincolo in casa la socrii mei tot ma gandesc la ea...daca i-o da ceva murdar sa bage in gurita, daca injura...etc etc...asta e...nu pot sa imi scot ideile astea din cap...:)

Lily
01 sep 2011, 13:51
am vrut sa zic: nici eu nu o las pe mana altora...

Lily
01 sep 2011, 13:55
fetelor am si eu o intrebare...Maya a inceput sa manance ciorba de la noi sau legume pasate din ciorba...mancarea nu o fac eu, o face soacramea si bineinteles ca pune sare...nu multa...dar credeti ca e vreun pericol?? altceva nu mananca...50-100 ml lapte praf si cateva lingurite de cereale...in rest numai san...ce sa fac?? tin sa mentionez ca daca nu ii dau plange...:(

sandy_bell001
01 sep 2011, 13:59
el dormea bine inainte, dar de cand ne-am intors de la mare s-a schimbat complet. am zis ca poate s=a obisnuit cu noi ca am dormit impreuna la mare, apoi dintii si o tinem intr-un concert de o saptamana si ceva.
Crezi ca noi in concediu ne-am odihnit? din contra. eu mancarea i-ao fac acum pt 2 zile.
si eu daca il las cateva ore cu bunicii tot sun mereu sa vad ce face, asta e.

Simonacio
01 sep 2011, 14:03
inseamna ca eu am o fetita super cuminte, doarme toata noaptea de la o luna si o saptamana si mai doarme si in cursul zilei de 3 ori, de doua ori doar cate 45 min cand e afara si o data la pranz 3 ore. promit sa nu ma mai enervez pe ea cand o mai apuca toanele.
lily, daca a simtit gustul sarat nu prea mai ai cum s-o dezobisnuiesti decat lasand-o sa planga. de aia bebelusii nu trebuie sa simta gustul sarii.
voi ce reviste de copilasi mai cititi. plec in concediu si nu cred ca o sa am internet si as vrea sa iau cateva reviste. eu stiu de "mami" si de "SuperBebe". altele or mai exista?

daniela1987
01 sep 2011, 14:06
fetelor am si eu o intrebare...Maya a inceput sa manance ciorba de la noi sau legume pasate din ciorba...mancarea nu o fac eu, o face soacramea si bineinteles ca pune sare...nu multa...dar credeti ca e vreun pericol?? altceva nu mananca...50-100 ml lapte praf si cateva lingurite de cereale...in rest numai san...ce sa fac?? tin sa mentionez ca daca nu ii dau plange...:(

Eu nu ii voi da sare decat dupa un an. Am cumparat sapt trecuta o carte de la Adevarul "Retete sanatoase pentru copii". Sunt acolo retete pentru copii intre 6 luni-1 an, 1an-3 ani, 3ani-6ani. In retetele acelea abia dupa 1 an era sarea printre ingrediente si aia cateva grame.

ovinico_99
01 sep 2011, 14:15
Nici eu nu i-am dat sare deloc pana acum,,doar nisipul sarat de pe plaja care l-a bagat in gura,,eu stiu ca pana la un an e bine sa evitam.Ce m-ai gatiti ptr bebei ,ca eu am ramas fara idei.Luca pana acum papa tot ce-i dau fie legume fie fructe........sper s-o tinem tot asa.

andreea86
01 sep 2011, 14:16
si eu stiu ca nu e voie sare,decat dupa un an si atunci fff putina.spune-i soacrei cand face ciorbita sa-i puna separat intr-o craticoara,inainte s-o condimenteze,si de acolo sa-i dai cat papa ea,2-3 zile.pupici

andreea86
01 sep 2011, 14:17
Nici eu nu i-am dat sare deloc pana acum,,doar nisipul sarat de pe plaja care l-a bagat in gura,,eu stiu ca pana la un an e bine sa evitam.Ce m-ai gatiti ptr bebei ,ca eu am ramas fara idei.Luca pana acum papa tot ce-i dau fie legume fie fructe........sper s-o tinem tot asa.
eu i-as face mamaliguta cu branza,am auzit cazuri care le-au dat de la 7 luni,si branzica papa oricum,iar faina de porumb nmu cred ca ii face rau.pup si poate ti-am dat o idee...

sandy_bell001
01 sep 2011, 14:20
inseamna ca eu am o fetita super cuminte, doarme toata noaptea de la o luna si o saptamana si mai doarme si in cursul zilei de 3 ori, de doua ori doar cate 45 min cand e afara si o data la pranz 3 ore. promit sa nu ma mai enervez pe ea cand o mai apuca toanele.
lily, daca a simtit gustul sarat nu prea mai ai cum s-o dezobisnuiesti decat lasand-o sa planga. de aia bebelusii nu trebuie sa simta gustul sarii.
voi ce reviste de copilasi mai cititi. plec in concediu si nu cred ca o sa am internet si as vrea sa iau cateva reviste. eu stiu de "mami" si de "SuperBebe". altele or mai exista?

asa spuneam si eu luna trecuta, ma laudam ca Razvan doarme pana dimineata, dar uite ca se mai schimba . Si eu ma enervez pe el, si daca il cert se da la plans, si e un plans asa de jale, total diferit. apoi il iau in brate si trece. Reviste nu am citit, ca in concediu am avut net, iar acasa la fel.
concediu placut!

sandy_bell001
01 sep 2011, 14:22
voi mai aveti butonul de like,? ca eu nu il mai am

sandy_bell001
01 sep 2011, 14:26
ieri i-am dat spanac cu ou, a mancat dar nu f mult. cred ca de acum mai bine ii pun cate putin in pireull de legume dacet sa-i dar separat. i-am dat salau, cu legume, ficat de vitel, iar azi piept de cucan cu legume.
Iaurtul ii place tare mult, mananca 200 de grame iaurt cu jumatate de piersica si para parca nici n-a fost.
I-am mai dat cartof copt cu iaurt, mar copt cu branzica si a apapat tot.

eu i-as face mamaliguta cu branza,am auzit cazuri care le-au dat de la 7 luni,si branzica papa oricum,iar faina de porumb nmu cred ca ii face rau.pup si poate ti-am dat o idee...
si eu as face, da nush in ce sa fac maamliga asa de putina, gasesc eu o oala mica, branza am, poate fac si eu.

Crystal
01 sep 2011, 17:15
Buna ziua,

Sa o luam pe rand, ca am cam avut de citit.

Alnusa, situatia ta este mult mai complicata decat a tuturor de aici, zic eu. Ai stat cu un barbat 7 ani si abia acum si-a dat arama pe fata? Nu stiu, ceva miroase, ori asa era si l-ai acceptat, atunci e greseala ta. Am mai auzit si eu de barbati care sunt lapte si miere pana se ingroase relatia, apoi devin cu totul altii, dar nu dupa 7 ani, ci dupa 1, maxim 2 ani. Daca-mi permiti, o sa-ti vorbesc deschis, ca de la o sora la sora, chiar daca te va deranja ce zic. Nu inteleg inca cum a-ti ajuns aici, dar ai grija, sotul tau are dreptate. La un divort, instanta va tine cont de cine are posibilitatea cresterii fetei, nu de faptul ca cine iubeste sau nu fata. Din cate mi-am dat seama, sotul tau are avantaje, deoarece zici ca parintii tai sunt departe, servici nu ai stabil, locuinta nu stiu exact a cui este. Intr-adevar, instanta va favoriza custodia mamei, deoarece se considera cea mai competenta in cresterea copilului, insa daca sotul dovedeste ca nu ai posibilitatea, custodia o va obtine el. Nu lucrez in domeniul acesta, insa iti spun din ce am mai auzit si eu dupa la prieteni. Nu vreau sa te descurajez, vreau, in caz ca nu ai facut asta, sa-ti deschid ochiii, sa fi smechera. Daca zici ca vrei divort, fa-ti o cariera, asteapta macar pana iti gasesti serviciu, dai fata la cresa, apoi poti dovedi ca poti creste in cele mai bune conditii fata. Dar nu astepta cei doi ani, intereseaza-te de la cat o poti da cel mai devreme la cresa, da-o, apoi imediat cauta-ti de lucru.
Insa daca poti, cauta aceste lucruri langa parintii tai, ca asa iti va fi mai usor sa demonstrezi ca ai si casa stabila. Hotaraste-te odata ce vrei, mediul pe care-l descrii tu nu este unul sanatos pentru a-ti creste fata. Acum nu va intelege, dar peste un an, doi, va vedea numai cearta, ochii scosi si asa va intelege ea o relatie dintre un mami si un tati. Curaj, lupta pentru tine si copilul tau, ca merita. Nu lasa un barbat sa-si bata joc de tine, indiferent de cat esti obisnuita cu el. Daca esti asa pesimista, niciodata nu vei fi happy, asa cum vrei. Capul sus.

Revin, se trezi Ade si tre' sa-i dau papa :)

Pupam

Crystal
01 sep 2011, 17:49
da face nu zic nu ,face o curatenie super,dar peste citeva ore imi scoate ochii ,ca el a muncit ,cit am cu daria mica ,cind am venir din spital,a sta 2 luni acasa ,cica sa ma ajute..pe naiba mai multi nervi stres,si tot ce vrei,plus ca a facut 2 ciorbe amarite si imi scoate ochii si acum...ca nu cresc binecopilul,ca cutarescu uite cum face ,ca ....bla bla...cred ca sau adunat prea multe..sa mai zic sa se trezeasca in astea 2 luni sa mi dea fata din patut sai dau sa pape...ti ai gasit..se intorcea cu fundu si dim ma intreaba :da a mincat fata azi noapte?...face pe prostu si ia mers bine...asta e eu lam ales ..si am mai stat si 7 ani impreuna

Nu vreau sa-i gasesc scuze, dar barbatii se enerveaza cand fac ceva si nu sunt apreciati, laudati, "vai ce bine ai facut, ce mancare buna ti-a iesit, sunt mandra de tine ca ai facut aia", si mie Costi, cand vede ca nu i-am apreciat un lucru ce l-a facut in casa, oricat de mic ar fi, vai de mine, face un booot de 5 metri, apoi imi scoate ochii, paaana il pup si-i multumesc.

iar la partea cu crescutul copilului, pune-i-o in brate intr-o duminica, scrie-i pe o foaie ce are de facut in legatura cu ea si pleaca vreo doua ore, asa...daca poti, toata ziua. Sa vedem daca el o creste mai bine. De preferat ar fi bine mai intai sa-i propui varianta asta, ca poate zice apoi ca ai fugit :)...

Nu stiu, dupa 7 ani de zile, e cam ciudat sa spui ca ti-ai dat seama ce barbat ai tocmai acum...eu zic ca-l nemultumeste si pe el ceva, mai bine uita-te mai intai daca tu esti vinovata cu ceva de situatia asta, apoi gaseste-i si lui vina. Eu iti doresc multa putere si rabdare, ca sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine si fata ta. Daca te-au deranjat vorbele mele, asta e, consider ca o prietena iti spune adevarul, nu te minte.

Crystal
01 sep 2011, 17:57
toti barbatii au pasarele la cap!!!dar gandeste-te de 10ori inainte sa reactionezi,pt ca poate fi o decizie luata la nervi si apoi sa-ti para rau.si eu i-am zis azi in gluma ca cine dracu m-a pus sa ma marit cu el(pt ca e un dezordonat de prima clasa,pe unde se dezbraca pe acolo lasa.....si a pus un boooooootttttt ca nu-mi venea sa cred,dar asta e,toate-s trecatoare.pupici si numai bine in relatia voastra sa va rezolvati problemele cat mai repede

Andreea, eu nu stau sa ma gandesc de 10 ori, cum spui tu. Nici cand m-am maritat cu el, nu m-am gandit prea mult. Cred eu, ca in timp ce te gandesti de 10 ori, trec clipe importante pe langa tine, pe care le pierzi. Viata e facuta sa fie traita mai mult cu inima si mai putin cu mintea.
Cat despre relatia noastra, dupa :patfierbinte: totul s-a rezolvat :P... Nah, nu cred ca a inteles el prea mare lucru din tot scandalul, insa ma gandesc ca poate gandul de a-si pierde familia l-a facut sa cedeze...Insa, daca tot cu capul mare ar fi ramas, nu ma uitam inapoi.
Cat despre bataie...ehee, eu i-am zis din prima zi : batausi si betivi nu accept, indiferent cati ani de casnicie sau copii avem.

bryana
01 sep 2011, 19:54
Buna, mamici...am observat acum vreo 10 minute ca Deliutza are pe ureche in spate o rana cam de un cm...oare sa fie buba dulce???? eu asa stiu din copilarie ca se cheama si ca apare la copii si in special in spatele urechii :( stiti ceva? ati patit cu bbeii? :(

ovinico_99
01 sep 2011, 20:56
Buna, mamici...am observat acum vreo 10 minute ca Deliutza are pe ureche in spate o rana cam de un cm...oare sa fie buba dulce???? eu asa stiu din copilarie ca se cheama si ca apare la copii si in special in spatele u
rechii :( stiti ceva? ati patit cu bbeii? :(
s-ar putea sa fi ramas locul umed dupa ureche si atunci se poate irita.Mi-e medicul mi-a zis ca dupa fiecare baita sa usc bine dupa urechi si la gat in special.M-ai ales la copii care au urechiusele foarte aproape de caput.Eu am patit o data cu Luca ....nu te impacienta ....trece repede.

Peruzea11
01 sep 2011, 22:07
valeleu...............pai eu la 6 dintisori nu am simtit nik, 10-12 h le doarme de la 3 luni, cu o pauza dupa 8-9 h...asta e media, nu stiu de ce il doare saracul...eu am dat cu calgel cand credeam ca dintii ar durea-o. Pfff, are si sabinuta pereche...dar lasa, ii vor schimba mai repede

o mititica!!!!probabil e concentratia de lapte prea mare in branzica.pupa Raul pe Sabinutza cea simpatica si nazdravana
da, branza tb sa o mai aman, sa raman pe iaurt......era prea frumos, nu? dar ea tot vesela e, asta ma amuza si bucura, pupam jumatatea sabinuteiiiiiiiiiiiii

Alinus ,nasol cu dermatita.....pe cand crezi ca scapi m-ai apare ceva.
Va pup ,o zi buna sa aveti.
da asa e...si o sa va scriu mai jos...colac peste pupaza a mai aparut ceva :(

se da mamaliga cu branza si putina smantana, nu prea grasa

mony_ely
01 sep 2011, 22:35
Buna ziua, doamnelor!

Subscriu! Mi se intampla si mie!

Peruzea11
01 sep 2011, 22:38
colac peste pupaza, sabina are enterocolita :((( sunt suparata, nu era suficienta dermatita
daca nu ar dormi seara, ar fi jale
ii dau tratament cu Smecta, Hidrasec si calciu carbonic (nu am gasit), plus mar copt+oraz, cartof copt in coaja cu carne, supa radacinoase, carne fiarta+morcov +orez, o veselie, nu alta
ea e vesela saraca, mi-e asa mila ca poate o doare burta, stim si noi cum e sa ai diaree....mama lor de bacterii care au infestat-o...si cat am pazit-o, de ce ti-e frica, nu scapi

asa ca................................................ .................................................. .ma doare mintea si pe bombonica o doare burtica...doarme de la 8 pm acum

mony_ely
01 sep 2011, 22:58
Salutari! Intru rar dar citesc tot! Imi pare rau ca multe dintre noi au probleme. Citind imi dau seama ca ale mele sunt neglijabile, dar de, sunt ale mele! Ma refer la cele cu sotul. Cat despre Raducu ... nu stiu ce sa mai zic. o dam dintr-una in alta. Parca am trai in tiganie si ar manca de pe jos. A avut o alergie imensa intre picioruse si abea i-a trecut cu 3 creme si sirop, iar acum i-a iesit ceva ca un furunc pe piciorus, s-a umflat rau si s-a intarit si e fierbinte. Am mers la dr. dar nu era dermatolog. Mergem maine sa vedem ce ii face, sau ce ii mai da. Mi-e groaza de alte anibiotice, saracutul. Parca e blestemat. Cateodata ma gandesc ale cui pacate le-o plati el de la varsta asta!
Va salut pe toate si pup toti bebeii!

Lily
02 sep 2011, 11:58
va multumesc pt sfaturi...o sa incerc sa tin cont de ele....puppp..

Simonacio
02 sep 2011, 14:32
Alinus, enterocolita se face si de la maini murdare si e imposibil sa-i speli unui bebelus mainile de fiecare data cand le murdareste. si mie mi-e frica de asa ceva (eu i-am facut Rotarix-ul) fiindca cum o scap putin din ochi se da jos de pe paturica pe care se joaca si suge ciucurii de la covor, sunt asa de deliciosi!!!
moni_ely, si mie mi-a iesit asa ceva pe gat intr-o parte si farmacistul mi-a zis ca e o infectie care bine ca nu s-a fixat pe un organ intern si a iesit la suprafata. mie mi-a trecut cu ihtiol. du-te la doctor cu puiul tau si te rog sa ne zici si noua ce ti-a zis.

bryana
02 sep 2011, 15:49
s-ar putea sa fi ramas locul umed dupa ureche si atunci se poate irita.Mi-e medicul mi-a zis ca dupa fiecare baita sa usc bine dupa urechi si la gat in special.M-ai ales la copii care au urechiusele foarte aproape de caput.Eu am patit o data cu Luca ....nu te impacienta ....trece repede.

buna...este doar o zgarietura...nu stiu cum a dobandit-o ?! :) astazi e uscata si se vede ca se vindeca...

ovinico_99
02 sep 2011, 20:31
Buna fetelor....pana la ora asta forumul la mine a luat-o razna....nu putea posta nimic.C-am mare liniste azi.....se aproape weekend-ul si sunteti ocupate.V a pup.

Peruzea11
02 sep 2011, 21:39
Alinus, enterocolita se face si de la maini murdare si e imposibil sa-i speli unui bebelus mainile de fiecare data cand le murdareste. si mie mi-e frica de asa ceva (eu i-am facut Rotarix-ul) fiindca cum o scap putin din ochi se da jos de pe paturica pe care se joaca si suge ciucurii de la covor, sunt asa de deliciosi!!!
.

ai dreptate, nici pediatra, nici medicul de fam. nu mi-a zis de Rotarix....si daca ai sti cata grija am avut sa fie curata, am o boala, o spal non stop pe maini...vad ca si-a mai revenit cu cacuta

dar oare ma intreb, un baietel de 1 an jumatate care linge farasul, ala nu mai are nimic? Pe bune, cunosc persoana si asa face, linge tot ce prinde, gusta, degusta....e odios zic eu

asta e de acum...bine ca stim ce tb facut

oana_claudia
02 sep 2011, 23:39
Salutari! Intru rar dar citesc tot! Imi pare rau ca multe dintre noi au probleme. Citind imi dau seama ca ale mele sunt neglijabile, dar de, sunt ale mele! Ma refer la cele cu sotul. Cat despre Raducu ... nu stiu ce sa mai zic. o dam dintr-una in alta. Parca am trai in tiganie si ar manca de pe jos. A avut o alergie imensa intre picioruse si abea i-a trecut cu 3 creme si sirop, iar acum i-a iesit ceva ca un furunc pe piciorus, s-a umflat rau si s-a intarit si e fierbinte. Am mers la dr. dar nu era dermatolog. Mergem maine sa vedem ce ii face, sau ce ii mai da. Mi-e groaza de alte anibiotice, saracutul. Parca e blestemat. Cateodata ma gandesc ale cui pacate le-o plati el de la varsta asta!
Va salut pe toate si pup toti bebeii!

mony,imi pare foarte rau.....nepotul meu de 7 ani a avut un furunc tot p picior si la spital l-au taiat sa iasa puroiul...
succes si capul sus,mony.te pupam delce si pe Raducu la fel....

oana_claudia
02 sep 2011, 23:41
colac peste pupaza, sabina are enterocolita :((( sunt suparata, nu era suficienta dermatita
daca nu ar dormi seara, ar fi jale
ii dau tratament cu Smecta, Hidrasec si calciu carbonic (nu am gasit), plus mar copt+oraz, cartof copt in coaja cu carne, supa radacinoase, carne fiarta+morcov +orez, o veselie, nu alta
ea e vesela saraca, mi-e asa mila ca poate o doare burta, stim si noi cum e sa ai diaree....mama lor de bacterii care au infestat-o...si cat am pazit-o, de ce ti-e frica, nu scapi

asa ca................................................ .................................................. .ma doare mintea si pe bombonica o doare burtica...doarme de la 8 pm acum
insanatosire grabnica,sabinuta!!!!!!!!!

ovinico_99
03 sep 2011, 10:48
Buna fetelor.....va astept la o cafeluta.....poate ne vine si cheful de munca.......eu azi n-asi face nimic.Va pup.

Lily
03 sep 2011, 10:52
Buna fetelor.....va astept la o cafeluta.....poate ne vine si cheful de munca.......eu azi n-asi face nimic.Va pup.
chiar as bea o cafeluta...azi nici eu nu am chef de nimik...maine mergem la o plimbare...mai iesim si noi din casa...:)

Lily
03 sep 2011, 10:53
ai dreptate, nici pediatra, nici medicul de fam. nu mi-a zis de Rotarix....si daca ai sti cata grija am avut sa fie curata, am o boala, o spal non stop pe maini...vad ca si-a mai revenit cu cacuta

dar oare ma intreb, un baietel de 1 an jumatate care linge farasul, ala nu mai are nimic? Pe bune, cunosc persoana si asa face, linge tot ce prinde, gusta, degusta....e odios zic eu

asta e de acum...bine ca stim ce tb facut
ai dreptate...este foarte odios...pupam pe Sabyyyy.....:)

Crystal
03 sep 2011, 12:41
Buna ziua :)

Nico, in 5 min sunt la tine la cafea, sper sa mai fi ramas si o gura pt mine :)

Uf, Mony, situatiilor astora nici nu stii cum sa le mai faci fata, pe noi ne-a ferit Dumnezeu pana acum de atatea probleme, o raceala am avut si noi, nopti agitate si cam atat. Sa speram ca pe viitor tot asa va fi, in legatura cu noi, iar lui Raducu muuuuulta sanatate si il pupam.

Sabinutza, noi iti trimitem un pupic si 3 kg de sanatate, sa-ti treaca mai repede si dermatita si burticuta. Si spune- lu' mami ca nu e ea vinovata, pur si simplu asa se intampla, oricata grija ar avea de tine. Si mie mi-e teama de asta, dar asa sunt bebeii, pun mana pe tot si baga in gurita. Oricata grija ai avea de ei, odata si odata tot se intampla ceva.

Cat despre Adelin, mai nou, se ridica in picioare sprijinit si apoi vrea sa stea singur in picioare si-si da drumul, sta 3 secunde apoi pica in fund. Face si pasi, dar impiedicati, in patut deja se plimba foarte bine de la un capat al altului. Cu papa stam bine, papa si bucatele, insa daca-i dai una cu una, nu amestecate in castronel.

Eu cu sotul am revenit la normal, m-am intors la serviciu, totul este ok.

Pa pupam pe toti si pe toate, la multe lunite cu sanatate Sofiei, care nu si-a mai facut aparitia de ceva vreme, vrem sa vedem si noi o pozica la 8 lunite.

Weekend placut, doamnelor

ovinico_99
03 sep 2011, 12:45
Masina de cafea e pornita ....cand ajungi apas butonul si gata cafeluta........Te astept.

Lily
03 sep 2011, 14:27

Nico, in 5 min sunt la tine la cafea, sper sa mai fi ramas si o gura pt mine :)

Uf, Mony, situatiilor astora nici nu stii cum sa le mai faci fata, pe noi ne-a ferit Dumnezeu pana acum de atatea probleme, o raceala am avut si noi, nopti agitate si cam atat. Sa speram ca pe viitor tot asa va fi, in legatura cu noi, iar lui Raducu muuuuulta sanatate si il pupam.

Sabinutza, noi iti trimitem un pupic si 3 kg de sanatate, sa-ti treaca mai repede si dermatita si burticuta. Si spune- lu' mami ca nu e ea vinovata, pur si simplu asa se intampla, oricata grija ar avea de tine. Si mie mi-e teama de asta, dar asa sunt bebeii, pun mana pe tot si baga in gurita. Oricata grija ai avea de ei, odata si odata tot se intampla ceva.

Cat despre Adelin, mai nou, se ridica in picioare sprijinit si apoi vrea sa stea singur in picioare si-si da drumul, sta 3 secunde apoi pica in fund. Face si pasi, dar impiedicati, in patut deja se plimba foarte bine de la un capat al altului. Cu papa stam bine, papa si bucatele, insa daca-i dai una cu una, nu amestecate in castronel.

Eu cu sotul am revenit la normal, m-am intors la serviciu, totul este ok.

Pa pupam pe toti si pe toate, la multe lunite cu sanatate Sofiei, care nu si-a mai facut aparitia de ceva vreme, vrem sa vedem si noi o pozica la 8 lunite.

Weekend placut, doamnelor
foarte tare....pupam pe Adelin...:)

Peruzea11
03 sep 2011, 23:29
ai dreptate...este foarte odios...pupam pe Sabyyyy.....:)
kissssssssssssssss

sa dea Domnul sa treaca, azi e tot moale, continuam tratam. :((

ce face adelin...face si sabina. puppppppppppppppppppppppppp...lung D:

oana_claudia
04 sep 2011, 11:57
Buna fetelor!
Astăzi mergem la lacul Vidraru si bineinteles k îl luam si p davidut cu noi... Sa mai vadă si el lumea!si oricum nu am cu cine îl lăsa k mama e departe, soacra-mea e bolnava, asa k ne luam si prichindelul cu noi!va invitam si pe voi cu mare drag...
Despre Davidut : spune 3 cuvinte : tata, mama si haide!
Merge desprijinit câţiva paşi si cade. E tare curajos. Si knd cade nu zice nimic .
E destul de gelos, knd vede k tati mă pupa plânge si ridica mainile sa îl luam si
pe el. Sau dak e in brate la noi se întinde cu gura sa ne pupe! Kt de mult s-a schimbat!
Eeeeee cam atât ! Mai intru diseara knd ne intoarcem !!! Pupici si o duminica plăcută tuturor!

bebestrumf
04 sep 2011, 13:01
Salutare,fetelor! Suntem de 3 zile in Poiana in vacanta! Si bineinteles ca Edi a racit.....deci de 3 zile nu dormim din cauza mucisorilor imposibil de scos fiindca astia la hotel au aspirator profit nu cu furtun.....:panic:deci figuri si nervi la toata lumea......pup si sanatate multa voua si bebeilor!

sandy_bell001
04 sep 2011, 21:44
buna mamici, ce fac bebeii vostrii, noi iar nu prea am dormit bine., a mai iesit un dinte, mai sunt 2 de iasit, sper sa-i iasa saptamana asta/
Noi am fost la tara, sambata am taiat un porculet de vreo 250 de kg, seara am mers la nunta, iar azi am dormit mai toata ziua.

Razvan nu mai sta la pus pampers, trebuie sa ii dau mereu ceva in mana, un cablu, telecomanda, ca sa aiba ocupatie. Oadata m-am speriat asa de tare ca i-am ridicat piciorusele sa pun pampersu si asa de tare s-a rasucit de-am zis ca s-a rupt ceva in el. Cand stiu ca am de schimbat pampers, ma inarmez cu de toate pe langa mine.
a incercat cineva Pampers Pants? ca poate ala se da mai usor. Stiu ca este de la nr 4.

Peruzea11
04 sep 2011, 22:12
asa patesc si eu Sandy...am jucarii pe langa, o sa faca ei si la olita, vom scapa de toate :D

Lily
05 sep 2011, 09:19
buna fetelor...ce mai faceti??....Sandy eu iti spun sa te inarmezi cu multa rabdare...mie mi-a trebuit cu mancarica....si in sfarsit a dat roade...de ieri mananca cereale, piure de legume....rade tot....sunt ffff fericita ca in sfarsit am reusit...credeam ca o sa pape doar san pana la 1 an....:)...va pup si va doresc o zi minunata si prichindei cumintei...

bryana
05 sep 2011, 10:35
buna mamici, ce fac bebeii vostrii, noi iar nu prea am dormit bine., a mai iesit un dinte, mai sunt 2 de iasit, sper sa-i iasa saptamana asta/
Noi am fost la tara, sambata am taiat un porculet de vreo 250 de kg, seara am mers la nunta, iar azi am dormit mai toata ziua.

Razvan nu mai sta la pus pampers, trebuie sa ii dau mereu ceva in mana, un cablu, telecomanda, ca sa aiba ocupatie. Oadata m-am speriat asa de tare ca i-am ridicat piciorusele sa pun pampersu si asa de tare s-a rasucit de-am zis ca s-a rupt ceva in el. Cand stiu ca am de schimbat pampers, ma inarmez cu de toate pe langa mine.
a incercat cineva Pampers Pants? ca poate ala se da mai usor. Stiu ca este de la nr 4.

neatza, si Delia se mai agita cand ii pun pampersu dar mai mult spre seara dupa-amiaza...atunci e si mai agitata ...dar in special dupa baitza daca nu are manutele ocupate si sa-i distrag atentia e o adevarata aventura ....iar vis-a-vis de pamparsu pants...e groaznic...eu am cumparat 2 pachete mari din greseala...si nu m-am vazut scapati de ei....:( peste noapte iasa pipi ...iar peste zi sunt greu de dat jos si de imbracat....asa ca nu-i recomand...

si as vrea sa mai intreb si eu mamicile de fetitze...delia cand are pampersu jos ...cum e cu manutele la pasarica...mi-e teama sa nu aibe ceva problemute pe acolo...eu incerc pe cat posibil s-o pritejez cat de mult pot si sa fie curatica acolo...dar...cinr stie...poate e doar ca e tot timpul inchis acolo ...nu stiu...sunt curioasa daca si alte fetite fac asa....

sandy_bell001
05 sep 2011, 10:44
buna fetelor...ce mai faceti??....Sandy eu iti spun sa te inarmezi cu multa rabdare...mie mi-a trebuit cu mancarica....si in sfarsit a dat roade...de ieri mananca cereale, piure de legume....rade tot....sunt ffff fericita ca in sfarsit am reusit...credeam ca o sa pape doar san pana la 1 an....:)...va pup si va doresc o zi minunata si prichindei cumintei...
neatza si tie Lily, noi suntem bine, atat cat se poate, c cercane mari eu, si vioi Razvan. Are 3 dinti iesiti sus, al 4 se vede, va iesi si el in zilele care urmeaza.
Eu acum am pus de mancarica lu Razvan, carnita de vita cu legume. Sambata i-am dat un borcanel de la Nestle cu orez si peste, si i-a placut tare mult. Stiam ca nu voi avea timp sa fac mancre asa ca i-am luat din timp. Am mai spalat niste hainute de-ale lui Razvan, am pus prea mult detergent si mi-a iesit spuma tot din masina.
O zi buna sa aveti!

Lily
05 sep 2011, 11:47
neatza si tie Lily, noi suntem bine, atat cat se poate, c cercane mari eu, si vioi Razvan. Are 3 dinti iesiti sus, al 4 se vede, va iesi si el in zilele care urmeaza.
Eu acum am pus de mancarica lu Razvan, carnita de vita cu legume. Sambata i-am dat un borcanel de la Nestle cu orez si peste, si i-a placut tare mult. Stiam ca nu voi avea timp sa fac mancre asa ca i-am luat din timp. Am mai spalat niste hainute de-ale lui Razvan, am pus prea mult detergent si mi-a iesit spuma tot din masina.
O zi buna sa aveti!
al meu m-a innebunit sa nu ii luam niciodata borcanele cu mancarica...a zis ca ce mancarica e aia care sta cu lunile pe raft si nu la frigider???....eu voiam sa ii iau...dar poate are dreptate....totusi pt cine nu are timp cred ca sunt o optiune buna...nu poti sa lasi copilul nemancat....pup si sper sa scapi de cearcane cat mai repede...:)

Lily
05 sep 2011, 11:49
neatza, si Delia se mai agita cand ii pun pampersu dar mai mult spre seara dupa-amiaza...atunci e si mai agitata ...dar in special dupa baitza daca nu are manutele ocupate si sa-i distrag atentia e o adevarata aventura ....iar vis-a-vis de pamparsu pants...e groaznic...eu am cumparat 2 pachete mari din greseala...si nu m-am vazut scapati de ei....:( peste noapte iasa pipi ...iar peste zi sunt greu de dat jos si de imbracat....asa ca nu-i recomand...

si as vrea sa mai intreb si eu mamicile de fetitze...delia cand are pampersu jos ...cum e cu manutele la pasarica...mi-e teama sa nu aibe ceva problemute pe acolo...eu incerc pe cat posibil s-o pritejez cat de mult pot si sa fie curatica acolo...dar...cinr stie...poate e doar ca e tot timpul inchis acolo ...nu stiu...sunt curioasa daca si alte fetite fac asa....
a mea nu pune manutele la pasarica...incearca sa o dezveti de obiceiul asta...si nu o lasa prea mult fara pampers...pup...:)

daniela1987
05 sep 2011, 12:20
Mamici Sarah doarme de vreo ora (ma mir pt ca de obicei doarme max o jumatate de ora). am pus o masina la spalat cu ale ei si i-am facut de papi orez cu dovlecel si morcov. cred ca o sa luam papi la noi si iesim in parc, apoi facem piata (vreau sa ii iau carne de vita pt ca nu i-am dat pana acum decat pui si peste). Ficatel nu cred ca ii voi da deoarece stiu ca prin ficat trec toate toxinele si nu stiu cat de hranitor e. Va pupam si va uram o zi minunata

daniela1987
05 sep 2011, 12:25
al meu m-a innebunit sa nu ii luam niciodata borcanele cu mancarica...a zis ca ce mancarica e aia care sta cu lunile pe raft si nu la frigider???....eu voiam sa ii iau...dar poate are dreptate....totusi pt cine nu are timp cred ca sunt o optiune buna...nu poti sa lasi copilul nemancat....pup si sper sa scapi de cearcane cat mai repede...:)

Lily borcanele sunt bune pt ca mancarea din ele este sterilizata, eu i-am dat o singura data cartof cu spanac si nu a fost prea incantata. I-am dat pt ca eram plecati mai multe ore de acasa si mi-a fost teama sa nu se strice daca iau mancare facuta acasa.

sandy_bell001
05 sep 2011, 12:28

nici eu nu sunt adepta borcanaselor de pe rafturi, dar cum am mai zis, l-am luat pt ca stiam ca nu voi avea timp sa-i pregatesc altceva. in rest nu-i dau.

ale
05 sep 2011, 14:35
Buna mamicutelor! Cand ati inceput voi diversificarea am fost fffffffff atenta dar................aacum cand sa pun in practica am uitat tot:inec:
As avea cateva intrebari si daca sunteti dragute vor sa-mi raspundeti:
1. legumele noi le dau singure sau in combinetie cu cele pe care le-am dat deja;
2. carnea cand se poate introduce;
3. dupa cat timp ii mai dau lapte
si
4. cata cantitate de pireut este considerata o masa? sau ii dau cat vrea?

As mai avea 1 milion de intrebari dar sper sa ma descurc!!

multumesc mult!!

va pupam si va dorim sanatate multa!:floare:

Lily
05 sep 2011, 16:10
Buna mamicutelor! Cand ati inceput voi diversificarea am fost fffffffff atenta dar................aacum cand sa pun in practica am uitat tot:inec:
As avea cateva intrebari si daca sunteti dragute vor sa-mi raspundeti:
1. legumele noi le dau singure sau in combinetie cu cele pe care le-am dat deja;
2. carnea cand se poate introduce;
3. dupa cat timp ii mai dau lapte
si
4. cata cantitate de pireut este considerata o masa? sau ii dau cat vrea?

As mai avea 1 milion de intrebari dar sper sa ma descurc!!

multumesc mult!!

va pupam si va dorim sanatate multa!:floare:
1.poti sa i le dai si singure si in combinatie cu cele pe care le-ai dat deja
2 carnea se da dupa 6-7 luni
3 lapte poti sa ii dai cat vrei dar neaparat prima si ultima masa sa fie de lapte
4 eu cred ca nu poti sa ii dai mai mult decat vrea...pt ca o sa refuze sa deschida gurita
pup si nu ezita sa pui intrebari....chiar si 1 milion...:)

ale
05 sep 2011, 16:27
1.poti sa i le dai si singure si in combinatie cu cele pe care le-ai dat deja
2 carnea se da dupa 6-7 luni
3 lapte poti sa ii dai cat vrei dar neaparat prima si ultima masa sa fie de lapte
4 eu cred ca nu poti sa ii dai mai mult decat vrea...pt ca o sa refuze sa deschida gurita
pup si nu ezita sa pui intrebari....chiar si 1 milion...:)

multumesc esti o draguta!!:tepupam:

eu ma tem sa nu-i dau prea mult pt ca se pare ca bebe meu e un mancau !!

ovinico_99
05 sep 2011, 17:11
:DAle poti sa-i combini legumele cum vrei doar sa fi atenta care dintre ele constipa sau care ajuta sa faca cacuta.Carnita e recomandat de inceput de pui.....c-am pe la 7 luni zic eu ,apoi poti sa-i dai de curcan,iepure,ficatel de pui cine vrea, cate un pic de galbenus de ou si pe urma pestele.Asta nu e o regula ...i-ti scriu cum am facut eu,iar tu faci cum crezi ca e m-ai bine ptr.Vladut.Eu laptic ii dau dimineata cand se trezeste ,pe la ora 5 dupamasa si seara la culcate.Noaptea se m-ai trezeste o data si m-ai papa un pic de lapte.
Apropo filmuletul cu baita a fost foarte haios.

ovinico_99
05 sep 2011, 17:13
Sandy....vino la o cafeluta fara cofeina sa-ti m-ai treaca cearcanele....m-ai un pic si scapa ,,Razvanica fara frica,,si de durerile de dinti.Pupam.

Lily
05 sep 2011, 17:42
multumesc esti o draguta!!:tepupam:

eu ma tem sa nu-i dau prea mult pt ca se pare ca bebe meu e un mancau !!
n-ai pentru ce....nu ai de ce sa te temi...mie una mi-ar placea sa manance si fetita mea mult...ea mananca ca o vrabiuta...:)....de ieri a inceput sa manance ce ii dau eu...adica papa tot...nu ii dau cantitati exagerate...

ale
05 sep 2011, 20:18
:DAle poti sa-i combini legumele cum vrei doar sa fi atenta care dintre ele constipa sau care ajuta sa faca cacuta.Carnita e recomandat de inceput de pui.....c-am pe la 7 luni zic eu ,apoi poti sa-i dai de curcan,iepure,ficatel de pui cine vrea, cate un pic de galbenus de ou si pe urma pestele.Asta nu e o regula ...i-ti scriu cum am facut eu,iar tu faci cum crezi ca e m-ai bine ptr.Vladut.Eu laptic ii dau dimineata cand se trezeste ,pe la ora 5 dupamasa si seara la culcate.Noaptea se m-ai trezeste o data si m-ai papa un pic de lapte.

pana acum i-am dat morcov,dovlecel si cartof si a fost totul ok. vineri avem programare la pediatru si sunt curioasa ea ce indicatii ne da. Sper sa nu ma dezamageasca!!:jongler:

azi a mancat 100ml de supa crema (ca nu e chiar pireu) si dupa o ora tot a mai a vrut :alaptare:laptic.

multumesc pt sfaturi!!:floare:

ale
05 sep 2011, 20:31

MULTUMIM!!:tepupam:

Peruzea11
05 sep 2011, 22:32

a mea mai da cu mana acolo, nu stiu daca o mananca sau e doar din instinct ca nu prea stie ea ce e acolo :D e haioasa oricum, parca ar vrea sa se spele ea, mai radem si noi, nu te panica, nu e ceva grav

Crystal
05 sep 2011, 23:24
a mea mai da cu mana acolo, nu stiu daca o mananca sau e doar din instinct ca nu prea stie ea ce e acolo :D e haioasa oricum, parca ar vrea sa se spele ea, mai radem si noi, nu te panica, nu e ceva grav

Adelin, de cand a descoperit-o, de cate ori e goala, o apuca si trage de ea, saracutza, mai mai sa o rupa. Cum si-au descoperit mainile, picioarele, burtica, asa tre' sa-si descopere si mandria lor :))

In sfarsit i-am adus premergatorul, insa nu pare foarte incantat de el, sau poate era el prea obosit.

Noi, in rest, facem bine, gata cu acomodarea, am intrat in plin in paine, ca sa zic asa, insa mi-e foarte greu fara puiul meu langa mine, cand vin acasa si-l vad atat de bucuros ca ma vede, creste inima in mine, insa a doua zi, dimineata, imi vine sa plang cand se uita asa curios ca mami lui pleaca. Nah, sper sa treaca perioada asta, gandul meu e tot timpul la el si parca nu ma pot concentra la nimic.

Mama se descurca foarte bine, sunt foarte mandra de ea.

Ale, oricat de mancau va fi bebele tau, odata si odata, burtica lui tot ii va zice stop. Adelin, dupa ce se satura, scoate afara papa. Dar pana atunci, vrea in picioare sa pape, ma dispera, s-ar si juca, dar ar si papa. Insa la o masa, papa un castronel, ce sa zic, 150-200 gr, ca sa zic asa. Papa de trei ori pe zi, o data la 4 ore, iar dimineata si seara laptic. Mie pediatra mi-a zis sa-i dau tot ce nu-i face rau, sa incerc de toate, pe rand si sa fiu atenta la posibile alergii...ieri a papat masline...ce i-au mai placut, insa i-am dat doua, ca am zis mai intai sa vad daca le accepta.

O sa incerc macar o data pe zi sa trec pe aici :)

Noapte bunaaa!!

App, Nico, sorry ca nu am mai ajuns la cafea, insa am pierdut avionul de 5 si am zis ca nu mai are rost sa vin cu cel de 6 :)) ...poate data viitoare

sandy_bell001
06 sep 2011, 09:58
neatza, de unde pot oare gasi carne de iepure? are mama 9 iepurasi si iepuroaica dar sunt inca mici. as vrea sa=i dau si eu. daca nu , astept sa creasca iepurasii.

Lily
06 sep 2011, 10:54
neatza, de unde pot oare gasi carne de iepure? are mama 9 iepurasi si iepuroaica dar sunt inca mici. as vrea sa=i dau si eu. daca nu , astept sa creasca iepurasii.
asteapta sa creasca iepurasii....parerea mea...mama ne taia iepurasii care ii crestea in curte....:)

maluka
06 sep 2011, 12:06
Buna fetele,as vrea sa va intreb voi cum faceti fata cu nervii?Tocmai am citit un forum din 2007,in care fetele spuneau cu toata sinceritatea cum se descarca pe usa de la baie,sau pe sot,ca sa nu se descarce pe copil...Noi trecem printr-o perioada foarte grea:nopti cu somn intrerupt,smiorcaieli toata ziua,break-dance la schimbatul pampersului sau a hainelor,urlete cand il culc.Am avut nopti in care n-a vrut sa doarma pana la 4 dimineata,doamne,am zis ca arunc cu el in perete(desigur,n-am facut-o)...Cateodata simt ca explodeeeez.::furioasa:Sant constienta ca e un bebelus,si nu intelege nimic daca-l cert,dar recunosc ca uneori am mai tipat la el,iar el ....nimic...:p.M-am mai descarcat si pe sot,a zis ca sant nebuna.I-am zis sa stea si el cu copilul 24h,sa vorbim-im dupa.Da...da..lasa...
Nu cred sa existe mama care sa stea non-stop cu copilul,sa nu se piarda cu firea macar o data,si daca exista,as vrea sa o cunosc,sa-mi dea idei.Buuun,cam asta e ,as vrea sa raspundeti toate,cu toata sinceritatea,ma gandesc ca vreuna dintre voi se regaseste in situatia mea..

sandy_bell001
06 sep 2011, 12:28
Buna fetele,as vrea sa va intreb voi cum faceti fata cu nervii?Tocmai am citit un forum din 2007,in care fetele spuneau cu toata sinceritatea cum se descarca pe usa de la baie,sau pe sot,ca sa nu se descarce pe copil...Noi trecem printr-o perioada foarte grea:nopti cu somn intrerupt,smiorcaieli toata ziua,break-dance la schimbatul pampersului sau a hainelor,urlete cand il culc.Am avut nopti in care n-a vrut sa doarma pana la 4 dimineata,doamne,am zis ca arunc cu el in perete(desigur,n-am facut-o)...Cateodata simt ca explodeeeez.::furioasa:Sant constienta ca e un bebelus,si nu intelege nimic daca-l cert,dar recunosc ca uneori am mai tipat la el,iar el ....nimic...:p.M-am mai descarcat si pe sot,a zis ca sant nebuna.I-am zis sa stea si el cu copilul 24h,sa <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym>-im dupa.Da...da..lasa...
Nu cred sa existe mama care sa stea non-stop cu copilul,sa nu se piarda cu firea macar o data,si daca exista,as vrea sa o cunosc,sa-mi dea idei.Buuun,cam asta e ,as vrea sa raspundeti toate,cu toata sinceritatea,ma gandesc ca vreuna dintre voi se regaseste in situatia mea..
bun venit si in lumea mea, cam asa e si la noi de vreo 2 saptamani de cand ies dintii asatia, + ca stau numai eu cu el, in weekend mai am si eu un respiro ca sa zic asa.
si eu il mai cert, inca aseara ii ziceam asa " te mai las eu acum ca ai scuze ca iti ies dintii, dar daca faci tot asa si dupa, ai incurcat-o" , ce sa fac si eu, cateodata nu mai pot. cu pampersu e teroare si la noi, acum se ridica de tot ce prinde, si daca stau in bucatarie si am treaba, numai ce-l mai aud plangand, dar ce sa-i fac, il iau in brate si-i trece, apio se duce iar acolo( de ex. si-a prins mana in seratrul de la dulap de 2 ori) .
Ieri a stat 3 secunde singur in picioare, le-am numarat, era asa de mandru de el, tata radea.
pe taicasu ma mai descarc si eu, ca vine seara si cateodata nu ma crede cand ii spun ca Razvan nu mai sta locului si eu abia mai apuc sa mai fac ceva prin casa.
maluka nu cred ca suntem cazuri singulare, fiecare a simtit ca nu mai poate si ca o ia razna la u moment dat, ca iti vine sa pleci si sa-l lasi urland in casa. ( cazul meu). Doamne da-ne rabdare. Pupam pe toti copiii cuminti, pe aia obraznici nu!:bere:

sandy_bell001
06 sep 2011, 12:29
vreau sa fac ceva dulce, dati-mi idei.

sandy_bell001
06 sep 2011, 13:08
gata, m-am decis, tort de mere

Lily
06 sep 2011, 14:31
Buna fetele,as vrea sa va intreb voi cum faceti fata cu nervii?Tocmai am citit un forum din 2007,in care fetele spuneau cu toata sinceritatea cum se descarca pe usa de la baie,sau pe sot,ca sa nu se descarce pe copil...Noi trecem printr-o perioada foarte grea:nopti cu somn intrerupt,smiorcaieli toata ziua,break-dance la schimbatul pampersului sau a hainelor,urlete cand il culc.Am avut nopti in care n-a vrut sa doarma pana la 4 dimineata,doamne,am zis ca arunc cu el in perete(desigur,n-am facut-o)...Cateodata simt ca explodeeeez.::furioasa:Sant constienta ca e un bebelus,si nu intelege nimic daca-l cert,dar recunosc ca uneori am mai tipat la el,iar el ....nimic...:p.M-am mai descarcat si pe sot,a zis ca sant nebuna.I-am zis sa stea si el cu copilul 24h,sa vorbim-im dupa.Da...da..lasa...
stiu cum este...toate cred ca suntem asa...pe mine cel mai rau ma enerveaza cand ma trezeste din somn...imi vine sa plang de oboseala...ziua este mai ok de cand am cumparat premergatorul....ii mai dau sa pape in el, ii mai dau o jucarie...daca nu mai vrea sa stea in el, o imbrac, o pun in carut si fugim la plimbare....este o relaxare totala...sau cand simt ca o iau razna o duc dincolo in casa la socrii mei...dar nu o duc foarte des pt ca ma ajuta si sotul cu ea...cand vine acasa o ia in brate, o plimba, ii da sa pape...asta e...trecem noi si peste astea...au trecut atatea...nu trecem noi?? :)

ovinico_99
06 sep 2011, 15:18
Cred ca toate mamicile care sunt singure toata ziua acasa cu bebei o luam razna ,fie ei cuminti sau m-ai neastamparati.Eu ca si voi ma razbun pe sotul meu seara cand vine acasa,poate m-ai mult si... din cauza monotoniei.......toata ziua acelasi lucru,copil,mancare,curatenie,calca.....etc.Ne m-ai saturam si noi.Eu sunt singura aproape toata ziua...<acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> m-ai mult la telefon sau cu Luca si m-ai nou cred ca si singura......
Sa vedem noi cum o scoatem la capat...sper cu bine si nu cu vreo depresie.

bryana
06 sep 2011, 20:31
Buna fetele,as vrea sa va intreb voi cum faceti fata cu nervii?Tocmai am citit un forum din 2007,in care fetele spuneau cu toata sinceritatea cum se descarca pe usa de la baie,sau pe sot,ca sa nu se descarce pe copil...Noi trecem printr-o perioada foarte grea:nopti cu somn intrerupt,smiorcaieli toata ziua,break-dance la schimbatul pampersului sau a hainelor,urlete cand il culc.Am avut nopti in care n-a vrut sa doarma pana la 4 dimineata,doamne,am zis ca arunc cu el in perete(desigur,n-am facut-o)...Cateodata simt ca explodeeeez.::furioasa:Sant constienta ca e un bebelus,si nu intelege nimic daca-l cert,dar recunosc ca uneori am mai tipat la el,iar el ....nimic...:p.M-am mai descarcat si pe sot,a zis ca sant nebuna.I-am zis sa stea si el cu copilul 24h,sa <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym>-im dupa.Da...da..lasa...

pupici...si eu sunt toata ziua singura cu ea ... si e destul de greu ...dar...eu mi-am dorit atat de mult un copilas...incat...de fiecare data cand nu mai pot...imi dau lacrimile o iau in brate si o pup...asa se mai si linisteste...iar pt momentele cand am ceva de lucru si ea vrea la mine o mai pacalesc cu jucariile ei preferate...o mai pun in scaunul de papa...sau in premergator...cat sta acolo profit la maxim...trebuie rabdare multa...si calm...ei sunt nevinovati si inocenti!

...Delia nu merge de-a busilea dar in schimb se taraste pe spate (se ridica de fund in sus si se arunca cumva pe umeri) e asa simpatica...cred ca o sa mearga in picioare fara sa mai mearga de-a busilea...:)
...face caca la olitza de cate ori o vad ca da sa inceapa sa se screme...si pac olitza sub ea...sta cumintzica...pana face tot!
...noaptea inca se mai trezeste pt papa de cateva ori...asta e!

as vrea sa ii dau iaurtel sa pape dar as vrea niste sfaturi de la voi...parca am mai citit pe aici ca se poate face si in casa iaurt...poate imi ziceti si mie...(ca sa nu mai caut in spate) si branzica la fel...pls daca aveti idee cum se fac...

pupici

alnusa
06 sep 2011, 21:00
Nu vreau sa-i gasesc scuze, dar barbatii se enerveaza cand fac ceva si nu sunt apreciati, laudati, "vai ce bine ai facut, ce mancare buna ti-a iesit, sunt mandra de tine ca ai facut aia", si mie Costi, cand vede ca nu i-am apreciat un lucru ce l-a facut in casa, oricat de mic ar fi, vai de mine, face un booot de 5 metri, apoi imi scoate ochii, paaana il pup si-i multumesc.

iar la partea cu crescutul copilului, pune-i-o in brate intr-o duminica, scrie-i pe o foaie ce are de facut in legatura cu ea si pleaca vreo doua ore, asa...daca poti, toata ziua. Sa vedem daca el o creste mai bine. De preferat ar fi bine mai intai sa-i propui varianta asta, ca poate zice apoi ca ai fugit :)...

Nu stiu, dupa 7 ani de zile, e cam ciudat sa spui ca ti-ai dat seama ce barbat ai tocmai acum...eu zic ca-l nemultumeste si pe el ceva, mai bine uita-te mai intai daca tu esti vinovata cu ceva de situatia asta, apoi gaseste-i si lui vina. Eu iti doresc multa putere si rabdare, ca sa gasesti cea mai buna solutie pentru tine si fata ta. Daca te-au deranjat vorbele mele, asta e, consider ca o prietena iti spune adevarul, nu te minte.
buna fetele..nu am mai intrat ca a fost sotu acasa si nu vroiam sa vada ca va povestesc voua ce se intimpla cu noi...
cristal nu ma pot supara pe tine ..mul mult pt sfat..am citit de 2 ori ce ai scris...
da ..lam lasat si dupa 3 ore a inceput sa sune ca disperatu ..cind ma intorc acasa..eu plecasem sa mi dau o restanta de care el nu stie....sa stii ca acum isi arata fata adevarata ..inanite nu era asa...de cind sa nascut daria au inceput si problemele ..probabil vede ca a cazut pe locul 2 ..numi pot da seama ...ma rog la d zeu sa mi lumineze calea sa stiu ce am de facut.....numai el ma poate ajuta...de zis nu am zis la nimeni ca nu am curaj...voi sinteti prietenele mele adevarate...va pup si va urez numai bine din tot sufletul..

Peruzea11
06 sep 2011, 21:33

welcome to the club, sa zic mai precis, asta simteam in primele 2 luni dupa nastere...nopti nedormite, la ora 2 o leganam in brate, cretinii de colici nu dispareau.
Am mai simtit un astfel de moment EXACT IERI, m-a rugat mama sa stau cu bunica ...este tare bolnava, ea plecase la niste rude si a lipsit 6 ore. Bunnn, intru in casa, o las pe sabina in patut cu jucariile si ma duc cu bunica la baie, ca nu merge bine. Cat am facut treaba asta a inceput sa tipe deodata din tot sufletul, tremura, avea spasme, m-am infiorat, urla pur si simplu. A inceput sa simta cand e lasata singura, niciodata nu a stat pt ca mereu eram cu sotul sau mama. Acum na, s-a marit si stie de toate. Am luat-o in brate, s-a oprit. Ok, apoi am fugit sa ii fac orezul cu mar copt...pana la bucatarie mi-a mers, apoi iar a tipat...imi venea sa o iau razna, am sunat sotul si i-am zis ce face fata lui, urla sabina in telefon si a venit la noi vazand asta.

Si uite asa, ne mai intoarcem si la momentele nebune ca la colici.
Eu am noroc de sot+mama, nu sunt singura niciodata si tot mi se pare greu, dapoi voua...offf, sa creasca nitel sa ne intelegem

Peruzea11
06 sep 2011, 21:37
la noi sabina merge tinuta de maini, merge bine, nu sta mai mult de cateva sec sprijinita de pat, inca nu are stabilitate, tipa ca vrea pe jos, e jale
de-a busilea...no way...direct in picioare, n-am vazut asa ceva, n-am timp de respiro
noi premergator nu luam pt ca ne-a interzis medicul chirurg pediatru, incetineste mersul si dauneaza spatelui...noi am avut probl cu soldurile si de aia

Crystal
06 sep 2011, 23:02
buna fetele..nu am mai intrat ca a fost sotu acasa si nu vroiam sa vada ca va povestesc voua ce se intimpla cu noi...
cristal nu ma pot supara pe tine ..mul mult pt sfat..am citit de 2 ori ce ai scris...
da ..lam lasat si dupa 3 ore a inceput sa sune ca disperatu ..cind ma intorc acasa..eu plecasem sa mi dau o restanta de care el nu stie....sa stii ca acum isi arata fata adevarata ..inanite nu era asa...de cind sa nascut daria au inceput si problemele ..probabil vede ca a cazut pe locul 2 ..numi pot da seama ...ma rog la d zeu sa mi lumineze calea sa stiu ce am de facut.....numai el ma poate ajuta...de zis nu am zis la nimeni ca nu am curaj...voi sinteti prietenele mele adevarate...va pup si va urez numai bine din tot sufletul..

repet, barbatii pot reactiona foarte urat cand e vorba sa cada pe locul II, nu vorbim de mine, pt ca eu am avut grija sa nu se ajunga la asta, oricat de greu ar fi fost sa fac fata la cererile amandurora. Insa nu esti singura care trece prin asa ceva din cauza geloziei. Nu stiu ce ti-as mai putea spune...poate ca intr-o seara, dupa ce Daria doarme, iar lucrurile sunt calme, cuibareste-te la pieptul lui si spune-i ca ai chef de ceva "crazy & hot"...poti incinge un pic atmosfera...fa-l sa te doreasca si arata-i ca tot pe locul I este, ca sunteti amandoi pe locul I....la mine a functionat intotdeauna cand am simtit ca se simte neglijat.

In rest, Adelin doarme super de cateva zile...cica si ziua doarme foarte bine (din ce zice mama), sper sa-i tina Dumnezeu obiceiul cat mai mult.

Bryana...cred ca fiecare mamica, cel putin de aici, si-a dorit un copilas :)...dar fiecare reactioneaza in felul ei la nervi. Eu, ca sa ma calmez, ii dau care o palmuta la fundulet...inainte, se uita mirat la mine...acum, cand ii dau una la funduleata, rade de nu mai poate...de durut, nicio treaba, e pampersul ala un tampon excelent...si cand il vad pe el ca-mi rade in nas, eu ce dracu' sa fac, nervii mei se duc si ma calmez, ca rad si eu cu el.
Cand e vorba de schimbat pampers...avem niste scene de urlete si se-ndoaie de zici ca se rupe...nu stiu de ce sunt atat de inversunati impotriva bietului pampers. Eu cred totusi ca faptul ca-i punem pe spate e problema, Adelin nu mai sta pe spate nici cand doarme, cred ca daca ar putea, ar dormi tot in picioare.

Acum ne uitam la meci, frumos tare stadionul, la anul vreau sa-mi duc si eu copilul cel mare acolo, i-am promis ca mergem :)

Noapte buna, doamnelor, pupati bebeii din partea noastra :)

claudia_m
06 sep 2011, 23:55
Salutare fetelor!Ce dor mi-a fost de voi toate si de bebei!Azi am revenit si noi acasa dupa 3 saptamani de hoinarit si imediat am inceput sa va citesc, offf ce mult a-ti mai scris in lipsa mea, am avut de citit nu gluma!!!Am mai crescut, avem noi achizitii, avem sus 3 dintisori si imediat iasa si al 4-lea am intrat si noi in randul celor cu dintisori caci pana acum 2 sapt nu aveam nimic si dupa atata asteptare Zana Maseluta ne-a rasplatit cu varf si indesat cu 3 o data si fara febra si maraieli, nici nu am stiut a fost surpriza pt noi.Se vede si al 4-lea dintisor, toti sunt sus.E atat de neastamparata si Patricia si totodata dulce foc, totul din jur o intereseaza, arata cu degetelul spre diferite lucruri, se catara pe patut, merge de-a buselea bine de tot, merge si tinuta de maini cativa pasi si asa se bucura cand se vede in picioare.De asemenea a incept sa strige tare, sa rada, sa cante.........cateodata simtim ca ne stoarce de energie si pe mine si pe sotul meu care ma ajuta ori de cate ori are timp (noi am facut aproape totul impreuna si inainte si de cand o avem pe micuta noastra) dar e si frumos sa ai un copilas.In fine nu ma mai intind, ma bucur ca sunteti bine si rabdare si bafta celor cu probleme in familie.pupici

ale
07 sep 2011, 11:38
Fetele mai permiteti o intrebare??:floare:

ieri dimineata i-am dat mar fiert si blenduit si a fost fff incantat!!
I-as da si para...intrebarea e daca si para o fierb? cred ca ar marunti-o blender-ul si daca nu o fierb dar ...............chiar nu stiu cum e mai bine.:jongler:

sandy_bell001
07 sep 2011, 12:29

I-as da si para...intrebarea e daca si para o fierb? cred ca ar marunti-o blender-ul si daca nu o fierb dar ...............chiar nu stiu cum e mai bine.:jongler:
eu para am dat-o cand Razvan iesea cu scaun la 2 zile, si asa l-am reglat. Daca nu are probleme de genul asta, potio sa nu-i dai , s-au f putin.

daniela1987
07 sep 2011, 13:31

Ale eu ii fac fructe la cuptor impachetate in staniol (astea i le dau dupa ora 15.00). I-am facut si mar simplu copt si ii plac si Sarei. Azi am facut pentru noi o supa crema din muschi de vita cu legume si i-am dat si ei. Am pus sare si verdeturi dupa ce i-am scos ei si a fost incantata. Va pupam mamici si bebici. Noi iesim un pic la plimbare

ale
07 sep 2011, 14:38
eu para am dat-o cand Razvan iesea cu scaun la 2 zile, si asa l-am reglat. Daca nu are probleme de genul asta, potio sa nu-i dai , s-au f putin.

si vlad mai face la 2 zile asa ca vreau sa-i dau dar nu stiu daca cruda sau fiarta!

ale
07 sep 2011, 14:41
Ale eu ii fac fructe la cuptor impachetate in staniol (astea i le dau dupa ora 15.00). I-am facut si mar simplu copt si ii plac si Sarei. Azi am facut pentru noi o supa crema din muschi de vita cu legume si i-am dat si ei. Am pus sare si verdeturi dupa ce i-am scos ei si a fost incantata. Va pupam mamici si bebici. Noi iesim un pic la plimbare

o sa incerc si eu la cuptor dar nu acum ci la iarna, sau cand se racoreste! noi stam la bloc si ne topim iar daca as mai folosi si cuptorul ar fi vai de noi:panic:

plimbare placuta!

ovinico_99
07 sep 2011, 16:32
Ale ,poti sa-i dai linistita para cruda chiar si amestecata cu mar crud.Eu doar o saptamana i-am fiert fructele cand am inceput sa-i dau si pe urma toate crude.......mere,pere,piersici,nectarine,pepene galben,struguri...toate ii plac lui Luca.

ale
07 sep 2011, 17:02
Ale ,poti sa-i dai linistita para cruda chiar si amestecata cu mar crud.Eu doar o saptamana i-am fiert fructele cand am inceput sa-i dau si pe urma toate crude.......mere,pere,piersici,nectarine,pepene galben,struguri...toate ii plac lui Luca.

na...hai ca ma intreb ceva? si asa crude cum le-ai preparat??? cu blender-ul? sau razalite? sau cum? eu ma gandesc sa fie asa pastoase. din cele care au pulpa moale pot sa fac pasta dar din mar crud cum fac.......???? ( Sa nu razi de mine dar chiar nu ma pricep):parasuta:

ovinico_99
07 sep 2011, 18:09
na...hai ca ma intreb ceva? si asa crude cum le-ai preparat??? cu blender-ul? sau razalite? sau cum? eu ma gandesc sa fie asa pastoase. din cele care au pulpa moale pot sa fac pasta dar din mar crud cum fac.......???? ( Sa nu razi de mine dar chiar nu ma pricep):parasuta:
N-am de ce sa rad....stai linistita ca si eu ce nu stiu intreb pe altii si poate sunt lucruri banale......cureti marul,para ,l-e ta-i bucatele si bagi blenderul.Se face o pasta fina si cremoasa.Ideea e ca sa folosesti perele bine coapte.Daca nu a-i vasul special ptr blender atunci sa pui fructele in ceva mic ptr ca e putina cantitate si e m-ai usor de sfarmat.Ex o cana.Cum merge tratamentul ,a-ti fost la masaj?Pupici lui Vladut.

miky21
07 sep 2011, 19:24
buna!
fetelor am si eu o intrebare la cate lunite ati inceput sa ii dai si alceva in afara de lapte.Ma refer la bebelusi care papa lapte praf.
multumesc anticipat.

alnusa
07 sep 2011, 19:56
repet, barbatii pot reactiona foarte urat cand e vorba sa cada pe locul II, nu <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> de mine, pt ca eu am avut grija sa nu se ajunga la asta, oricat de greu ar fi fost sa fac fata la cererile amandurora. Insa nu esti singura care trece prin asa ceva din cauza geloziei. Nu stiu ce ti-as mai putea spune...poate ca intr-o seara, dupa ce Daria doarme, iar lucrurile sunt calme, cuibareste-te la pieptul lui si spune-i ca ai chef de ceva "crazy & hot"...poti incinge un pic atmosfera...fa-l sa te doreasca si arata-i ca tot pe locul I este, ca sunteti amandoi pe locul I....la mine a functionat intotdeauna cand am simtit ca se simte neglijat.

In rest, Adelin doarme super de cateva zile...cica si ziua doarme foarte bine (din ce zice mama), sper sa-i tina Dumnezeu obiceiul cat mai mult.

Bryana...cred ca fiecare mamica, cel putin de aici, si-a dorit un copilas :)...dar fiecare reactioneaza in felul ei la nervi. Eu, ca sa ma calmez, ii dau care o palmuta la fundulet...inainte, se uita mirat la mine...acum, cand ii dau una la funduleata, rade de nu mai poate...de durut, nicio treaba, e pampersul ala un tampon excelent...si cand il vad pe el ca-mi rade in nas, eu ce dracu' sa fac, nervii mei se duc si ma calmez, ca rad si eu cu el.
Cand e vorba de schimbat pampers...avem niste scene de urlete si se-ndoaie de zici ca se rupe...nu stiu de ce sunt atat de inversunati impotriva bietului pampers. Eu cred totusi ca faptul ca-i punem pe spate e problema, Adelin nu mai sta pe spate nici cand doarme, cred ca daca ar putea, ar dormi tot in picioare.

Acum ne uitam la meci, frumos tare stadionul, la anul vreau sa-mi duc si eu copilul cel mare acolo, i-am promis ca mergem :)

Noapte buna, doamnelor, pupati bebeii din partea noastra :)
buna cristal
si eu mam gindit la chestia cu angajatu ..dar de la anu in primavara o sa mi caut...daria e prea mica si mie mila de ea....ai dreptate in toate ..nici eu nu stiu cum sa ajuns aici....
sa trezit dari..revin pup

sandy_bell001
07 sep 2011, 20:16
si vlad mai face la 2 zile asa ca vreau sa-i dau dar nu stiu daca cruda sau fiarta!
la inceput i le-am dat fierte, dar nu mult timp, apoi crude.

o sa incerc si eu la cuptor dar nu acum ci la iarna, sau cand se racoreste! noi stam la bloc si ne topim iar daca as mai folosi si cuptorul ar fi vai de noi:panic:

plimbare placuta!
Ale si eu stau la bloc, la etajul 4 dar n-am ce face, i-am dat si mar copt si cartof copt, si ii plac tare mult+ ca am folosit si cuptorul pentru noi. Tu n-ai gatit la cuptor deloc vara?

toate blenduite, se fac f bine. pup

ale
07 sep 2011, 21:42
N-am de ce sa rad....stai linistita ca si eu ce nu stiu intreb pe altii si poate sunt lucruri banale......cureti marul,para ,l-e ta-i bucatele si bagi blenderul.Se face o pasta fina si cremoasa.Ideea e ca sa folosesti perele bine coapte.Daca nu a-i vasul special ptr blender atunci sa pui fructele in ceva mic ptr ca e putina cantitate si e m-ai usor de sfarmat.Ex o cana.Cum merge tratamentul ,a-ti fost la masaj?Pupici lui Vladut.

pai am robot de bucatarie cu multe,multe chestii printre care si blender. o sa incerc maine cu para ne fiarta sa vad cum iese, oricum nu o sa-i dau mult.

cu masajul stam bine...in sensul ca-i fac eu acasa de 2 ori pe zi cate 10 min. dar tot are zile in care il tine intr-o parte.....vineri am programare la pediatra sa vedem ea ce ma sfatuieste. incerc sa fiu optimista.

si noi va pupam!!!!!!:tepupam:

ale
07 sep 2011, 21:47
la inceput i le-am dat fierte, dar nu mult timp, apoi crude.

Ale si eu stau la bloc, la etajul 4 dar n-am ce face, i-am dat si mar copt si cartof copt, si ii plac tare mult+ ca am folosit si cuptorul pentru noi. Tu n-ai gatit la cuptor deloc vara?

toate blenduite, se fac f bine. pup

Nu Sandy eu nu am folosit deloc cuptorul toata vara!!!!!!!!!!! Acum a inceput sa se mai racoreasca asa ca in curand o sa-l repun in functiune.

daniela1987
07 sep 2011, 22:12
Nu Sandy eu nu am folosit deloc cuptorul toata vara!!!!!!!!!!! Acum a inceput sa se mai racoreasca asa ca in curand o sa-l repun in functiune.
Si eu locuiesc la apartament insa mi-am achizitionat acum vreo 2 luni un cuptor cu halogen Vitacook. FAc de toate la el, poate fi folosit si ca steamer, si cuptor si gratar. Si functioneaza pe baza de curent. Ma ajuta f mult pentru ca pot prepara la el si un curcan si putina papi pentru Sarah. Am citit ca alimentele coapte isi pastreaza din vitamine mai bine decat daca le-am fierbe
Acesta e cuptorul Vita Cook (http://www.vitacook.ro/)

Peruzea11
07 sep 2011, 22:48
asa e , copii nu mai vor pe spate, normal sa nu stea culcati la schimbat pampers, a mea si la baie plange cand o tin pe spate sa o spal pe cap

de mers in picioare de mnute merge si o ora dupa ea, ne trage de maini, tipa, canta, face de toate, numai locului nu sta
si jale cand nu ma vede in camera, tipa de se aprinde blocul

fructele si eu am dat crude, toate bune
am dat mar copt acum, cu entercolita, vad ca si-a revenit veverita mea, uraaaaaaaaaaaaaa

Peruzea11
07 sep 2011, 22:50
buna!
fetelor am si eu o intrebare la cate lunite ati inceput sa ii dai si alceva in afara de lapte.Ma refer la bebelusi care papa lapte praf.
multumesc anticipat.
5 luni :D, dar se poate si de la 4 jumatate

Simonacio
08 sep 2011, 01:10
la multi ani tuturor bebeilor care au mai implinit cate o lunitza! sunt tare curioasa voi cum v-ati descurcat cu bebeii vostri cand ati fost in concediu si ati stat la vila sau hotel. noi am fost la olanesti si a fost bine....sa zic asa. bebelina mea se trecea noaptea pe la 4.30 si vroia papa. noroc ca pensiunea era una veche si refacuta si avea pereti grosi de am reusit sa nu trezim toata cladirea.ea nu s-a mai trezit noaptea de la o luna si o saptamana. plus ca dormeam cu ea in camera si de fiecare data cand se intorcea amandoi eram in picioare.....asa ca numai relaxare n-a fost pentru noi. acolo a dormit intr-un patut pliant/tarc si am facut febra musculara tot ridicand-o de acolo, de nu mai pot s-o tin in brate deloc. in rest, veselie mare ziua.....toata lumea care ne vedea pe strada zicea " ia uite ce fetita dulce si grasuta si parintii....doi sfrijitzi". manca acolo de m-am si speriat....si asa imi faceam eu griji ca e prea grasutza. maine o sa plecam la constanta si o sa stam o saptamana....acolo o sa stam in apartamentul copilariei mele......sper sa fie bine..

AnnaMihaelaRadu
08 sep 2011, 10:01
Buna fetelor!
Nu am mai intrat de mult pt ca am fost tot plecati..
Nu am reusit sa citesc tot din urma, sper ca sunteti ok..
Am vazut ca Maluka se confrunta cu probleme legate de nervi. Si eu sunt la fel, bebele meu sta 90% din timp numai cu mine, seara cand vine sotul mai sta cu el, dar bebele s-a smecherit, nu mai vrea cu el.. Mereu plange dupa mine, de adormit seara nici nu se pune problema, numai cu mine vrea sa adoarma. Cand ma vede ca ies din camera incepe sa planga. Imi pare rau ca am ajuns aici, dar asta e din cauza ca bebele sta tot timpul numai cu mine. Deja ma gandesc cu groaza ce va fi cand il voi naste bebe2. Si pe mine ma iau tot felul de stari, de la nervi, la depresie, uneori am impresia ca innebunesc.. dar asta e, o sa trecem si peste asta. Si eu sunt de parere ca nu exista mama singura care sa nu se confrunte cu probleme de genull asta, si vorba Malukai, daca e vreuna, sa ne spuna si noua care e secretul..

Vroiam sa va intreb ceva.. Acum doua zile a inceput sa-i curga nasucul la bebe, nu a facut febra deloc, a fost vioi, a mancat bine, pur si simplu avea muculeti. Pt asta am preferat sa nu-i dau nimic, niciun medicament, doar l-am aspirat si am pus picaturi cu solutie sarata. De azi dimi a inceput sa tuseasca, nu e tuse seaca, se rupe. Sunt plina de draci ca doctorita lui nu-mi raspunde la tel si noi suntem acum la tatal meu, la 200km de Timisoara. Aici nu am incredere sa-l duc la medic, dar nici nu vreau sa-mi tratez copilul dupa ureche. Nu stiu ce sa fac. Copilul e ok in rest, nu face febra, e vioi.. Sper sa-mi raspunda in final pediatra lui. Voi ati avut probleme de genul asta?
In rest suntem ok, am fost plecati 2 sapt in Italia, bebele s-a comportat exemplar, a fost foarte cuminte. A zburat cu avionul si nu a avut nicio treaba, mai speriata am fost eu, el a dormit si la dus si la intors. O sa va pun la un moment dat si poze cu bebele pe plaja, dar zilele astea nu am timp, dupa ce ma intorc la Timi..
Bebele din burtica e ok, sper.. De cateva zile nu-mi mai e rau, au trecut greturile si e muuuult mai bine acum. Luni mergem la ecografia de 12 sapt si am emotii, sper sa fie totul bine.
Va las ca am scris foarte mult, se vede ca am fost nevorbita..
Va pupam pee toti si toate si speram ca sunteti bine!

ovinico_99
08 sep 2011, 13:10
Buna mamici si bebei,vad ca piticutii va tin ocupate........Luca doarme si asa am reusit sa intru putin.
Problema e cand e treaza ca vrea si el sa butoneze si apoi vai de tastatura.
Anna ,ma bucur ca sunteti bine si tu si bebe1 si 2,asteptam sa vedem pozele.Azi e sf Maria mica...asa ca toate care sunt sarbatorite eu va urez ,,LA MULTI ANI,,.

sandy_bell001
08 sep 2011, 13:22
Buna mamici si la multi ani pentru toete Mariile si Marioarele. Noi acum ne-am intors de afara, am fost la biserica si l-am impartasit pe Razvan, in sfarsit, apoi a adormit si acum ne-am intors. Mmai stam putin, papam si iar afara ca ae frumos si profitam de zilele astea frumoase. va pupam

andreea86
08 sep 2011, 13:29
buna fetelor,nu am mai intrat de o vesnicie,chiar nu mai am timp.tot timpul mi-l rapeste Raulica.si pe mine ma apuca nervii de la cap cand vad ca nu vrea nici cum,nici in brate ,nici culcat....dar cel mai crunt e peste noapte cand se mai foieste si imi strica somnul,imi vine sa mor,dar apoi realizez ca e un bebelus si nu am cu cine ma intelege,cred ca ni s-au intins nervii la maxim si de-aia reactionam asa,inainte eu nu pateam asa,chiar si in primele luni cand se trezea de 2-3 ori pe noapte sa pape,nu-mi sareau piticii.sper sa n-o iau razna......
noi suntem ok dar avem o mica problemuta....voi cum mai stati cu decalotarea????o mai aplicati la baietei????Raul are un pic rosu preputul,si cand am dat sa-l decalotez aproape ca nu se mai zarea gaurica,pana la urma am reusit un pic,dar a sangerat un pic si m-am speriat.nu stiu ce sa fac,dr mea e in concediu pana marti,acum nu i-am mai facut,il spal cu musetel si dau cu crema de galbenele.nu mai stiu ce sa mai cred,unii recomanda decalotarea,altii nu....mi-e teama de fimoza.de urinat,urineaza normal si nu il doare pt ca nu se stramba si nici nu plange cand face pisu.nu stiu ce sa mai zic....voi cum mai procedati???

onica_mihaela
08 sep 2011, 13:49
Hello fetele! La multi ani celor care poarta numele Maria/Marian/Marius!
Nu am mai intrat de multa vreme si chiar nu am reusit sa va citesc din urma... in afara ultimelor 2-3 pagini.... In fine... toti bebelusii au crescut si odata cu ei si grijile noastre de mame :)... Stefan mananca dimineata pe la 7-8 un biberon de 210 ml de lapte simplu, la 12 fructe cu iaurt si biscuiti rasi, la 4 ciorbita cu carne (data la blender si cu zeama, ca nu ii place pasta) si seara la 8 jumate laptele cu cereale (300 ml)... Intre mese ii mai dau frute sa rontaie sau paine sau biscuiti sau pufuleti... Merge in picioare tinandu-se de pereti/mobila/alte obicte, deschide usa de la sifonier si face curat pe acolo :), scoate cartile din birou, se joaca v-ati-ascunselea, cucu-bau, canta, se balaceste in albiuta (cand ii vine lui cheful), umbla la intrerupatoare ca sa vada cum se aprinde si se stinge becul (se hlizeste in hohote)... si multe alte trasnai specifice :)... iar eu am dat in mintea lui si ne jucam cot la cot :D... Dintisori inca nu au iesit dar stau sa-i sparga gingiuta (or sa iasa mai multi din cate vad eu...), are momente in zi cand e mai agitat sau cand e mai tristut...
In rest, eu simt ca o sa dau in disperare existentiala, ptr ca nu am cu cine sa il las macar o zi pe saptamana ca sa pot merge la birou... Sper sa gasesc, daca nu, weekendurile mele vor insemna munca... Ionut a fost in august in concediu aproape 3 saptamani si am plecat si noi o saptamana la munte... Ne-am relaxat si ne-am pus in ordine lucrurile intre noi... Sper ca in curand sa fie gata apartamentul si sa ne mutam... e cel mai bine... Deja simt ca sunt o povara si pentru ai mei... In fine...

Alnus... am citit un pic din povestea ta... Daca imi permiti, te pot sfatui iar ceea ce iti spun este din experienta mea... Nu stiu daca stii, dar cand Stefan avea 3 luni eu si Ionut ne-am despartit si pana la botezul baiatului nu am mai vorbit... Apoi, m-a anuntat ca va pleca din tara, cu 5 zile inainte de a o face (asta a fost cu 1 zi inainte de botez), ca are biletul de avion luat, sedere, tot tot tot... Problemele noastre au fost mai vechi (adica de cand am spus ca ne casatorim, iar cineva a fost atat de impotriva incat a reusit pana la urma sa ne dezbine...)... Revenind... Dupa botez, si cu 2 zile inainte de a pleca din tara am decis amandoi ca am putea incerca sa refacem relatia (ne-am iubit mult si ne iubim si acum), in pofida tuturor lucrurilor rele care ni s-au intamplat (cu certuri, cu bagaje stranse, cu vorbe grele si chiar injuraturi)... iar in caz contrar, ne despartim fara resentimente si pastram legatura pentru ca Stefan trebuie sa stie cine e tatal lui... Ce sa zic, ranile sunt si acum... si dor... insa am zis ca din toata perioada asta grea voi pastra la lumina doar bucuria sarcinii si a copilului.... Asa ca Alnus... daca lucrurile intre voi nu merg... nu va raniti aiurea... Daca nu poti discuta cu el, atunci propune-i sa va separati o vreme, pana va dati seama daca mai puteti reface ceva sau nu... E greu, stiu, e foarte greu dar crede-ma ca bebeluta te va ajuta mult sa treci peste anumite momente dureroase... Insa mai gandeste-te si la altceva... daca nu o sa va intelegeti niciodata? Ce se va intampla? Si voi doi si copilul veti trai o drama - copilul se va invinovati pe nedrept de problemele voastre iar voi veti fi mereu nervosi si suparati... Poate ca la toate astea te-ai gandit si tu... e greu si stiu perfect... e greu si cand copilul priveste spre ceilalti copii rasfatati de tatii lor si tanjeste dupa asta, e greu si cand vezi alte cupluri fericite si tie iti vine sa iti urli necazul, e greu si seara, cand urci in pat si simti nevoia de a fi luat in brate, e greu si ptr ca ai momente cand ai pasa grija copilului si altcuiva, e greu cand te lupti cu prejudecatile societatii.... Insa esti tanara... si nu acum, poate nu peste un an sau doi, dar la un moment dat vei avea puterea de a te reface si de a-ti reface viata... Gandeste-te bine si la ce ti-am scris... Poate ca am fost un pic incoerenta sau am sarit de la una la alta... Sper ca totusi Dumnezeu sa va lumineze pe amandoi si sa va arate calea potrivita...
Va pup fetele si sper sa am timp sa mai intru pe forum, chiar daca din cand in cand...

sandy_bell001
08 sep 2011, 13:54
buna fetelor,nu am mai intrat de o vesnicie,chiar nu mai am timp.tot timpul mi-l rapeste Raulica.si pe mine ma apuca nervii de la cap cand vad ca nu vrea nici cum,nici in brate ,nici culcat....dar cel mai crunt e peste noapte cand se mai foieste si imi strica somnul,imi vine sa mor,dar apoi realizez ca e un bebelus si nu am cu cine ma intelege,cred ca ni s-au intins nervii la maxim si de-aia reactionam asa,inainte eu nu pateam asa,chiar si in primele luni cand se trezea de 2-3 ori pe noapte sa pape,nu-mi sareau piticii.sper sa n-o iau razna......
noi suntem ok dar avem o mica problemuta....voi cum mai stati cu decalotarea????o mai aplicati la baietei????Raul are un pic rosu preputul,si cand am dat sa-l decalotez aproape ca nu se mai zarea gaurica,pana la urma am reusit un pic,dar a sangerat un pic si m-am speriat.nu stiu ce sa fac,dr mea e in concediu pana marti,acum nu i-am mai facut,il spal cu musetel si dau cu crema de galbenele.nu mai stiu ce sa mai cred,unii recomanda decalotarea,altii nu....mi-e teama de fimoza.de urinat,urineaza normal si nu il doare pt ca nu se stramba si nici nu plange cand face pisu.nu stiu ce sa mai zic....voi cum mai procedati???
andreea la Razvan era decalotat inca de la 4 luni, cand am fost la doctorita. de atunci eu nu prea am mai umblat pe acolo, asa mi-a si zis, cat sal curat. crema de galbenele am folosit-o si eu si zic ca e buna. trebuie sa ajungi la dr. sa vezi ce-ti spune el. sanatate multa si va pupam

onica_mihaela
08 sep 2011, 13:55

Andre, Stefan are fimoza... nu face pisu intrerupt, insa pielica e deja prinsa acolo si nu il pot decalota... Asa ca ii fac toaleta obisnuita acolo si atat... Bunica mea, care e asistenta medicala, mi-a zis ca singurul pericol in constituie infectia urinara, din cauza faptului ca se blocheaza evacuarea shushului si o parte se intoarce in uretra... In rest, cucletul nu sufera nici in crestere nici in dezvoltare sau alte functii ale sale... Si Stefan a avut un pic varful rosu odata, insa l-am dat cu crema de galbenele si a trecut... Pupam!

onica_mihaela
08 sep 2011, 14:59
Anna Mihaela, felicitari pentru al doilea bebe! Sa fiti sanatosi, sa ai sarcina usoara si te bucuri de copilasi! :floare:

claudia_m
08 sep 2011, 18:06
Vroiam sa va intreb ceva.. Acum doua zile a inceput sa-i curga nasucul la bebe, nu a facut febra deloc, a fost vioi, a mancat bine, pur si simplu avea muculeti. Pt asta am preferat sa nu-i dau nimic, niciun medicament, doar l-am aspirat si am pus picaturi cu solutie sarata. De azi dimi a inceput sa tuseasca, nu e tuse seaca, se rupe. Sunt plina de draci ca doctorita lui nu-mi raspunde la tel si noi suntem acum la tatal meu, la 200km de Timisoara. Aici nu am incredere sa-l duc la medic, dar nici nu vreau sa-mi tratez copilul dupa ureche. Nu stiu ce sa fac. Copilul e ok in rest, nu face febra, e vioi.. Sper sa-mi raspunda in final pediatra lui. Voi ati avut probleme de genul asta?
In rest suntem ok, am fost plecati 2 sapt in Italia, bebele s-a comportat exemplar, a fost foarte cuminte. A zburat cu avionul si nu a avut nicio treaba, mai speriata am fost eu, el a dormit si la dus si la intors. O sa va pun la un moment dat si poze cu bebele pe plaja, dar zilele astea nu am timp, dupa ce ma intorc la Timi..
Bebele din burtica e ok, sper.. De cateva zile nu-mi mai e rau, au trecut greturile si e muuuult mai bine acum. Luni mergem la ecografia de 12 sapt si am emotii, sper sa fie totul bine.
Va las ca am scris foarte mult, se vede ca am fost nevorbita..
Va pupam pee toti si toate si speram ca sunteti bine!

Off Anna..... de vreo 2 zile si eu ma confrunt cu aceleasi probleme cu micuta mea : ii curge nasucul ca robinetul, stranuta dar in rest nimic nu are febra nu tuseste, totusi tot o raceala este.Eu i-am dat Panadol fara sa mai sun medicul pt ca data trecuta cand l-am sunat mi-a recomandat Panadol sau Nurofen.I-am pus si picaturi Vibrocil.Vad ca este mai bine acum, nasucul nu mai curge dar are mucisori pe care ma chinui sa ii scot ca nu ma lasa sa ii aspir.Apropo bebeii vostri stau cand le aspirati mucisorii sau cum procedati ca a mea nu sta, se zbate de zici ca o tai.Cu nimic nu o mai pot pacalii.
Sanatate tie si la bebei........si nervi de otel trebuie sa ne controlam desi cateodata e greu!multi pupici

andreea86
08 sep 2011, 18:10
Off Anna..... de vreo 2 zile si eu ma confrunt cu aceleasi probleme cu micuta mea : ii curge nasucul ca robinetul, stranuta dar in rest nimic nu are febra nu tuseste, totusi tot o raceala este.Eu i-am dat Panadol fara sa mai sun medicul pt ca data trecuta cand l-am sunat mi-a recomandat Panadol sau Nurofen.I-am pus si picaturi Vibrocil.Vad ca este mai bine acum, nasucul nu mai curge dar are mucisori pe care ma chinui sa ii scot ca nu ma lasa sa ii aspir.Apropo bebeii vostri stau cand le aspirati mucisorii sau cum procedati ca a mea nu sta, se zbate de zici ca o tai.Cu nimic nu o mai pot pacalii.
Sanatate tie si la bebei........si nervi de otel trebuie sa ne controlam desi cateodata e greu!multi pupici
nici al nostru nu sta,dar nu avem ce face si il tinem fortat eu si sotul,pt ca altfel nu avem nici o sansa,plange atunci pe moment dar cand opresc aspiratorul nu mai are nimik.pup si sanatate maxima tuturor puiutilor!!!!!

alnusa
08 sep 2011, 21:50
Hello fetele! La multi ani celor care poarta numele Maria/Marian/Marius!
Nu am mai intrat de multa vreme si chiar nu am reusit sa va citesc din urma... in afara ultimelor 2-3 pagini.... In fine... toti bebelusii au crescut si odata cu ei si grijile noastre de mame :)... Stefan mananca dimineata pe la 7-8 un biberon de 210 ml de lapte simplu, la 12 fructe cu iaurt si biscuiti rasi, la 4 ciorbita cu carne (data la blender si cu zeama, ca nu ii place pasta) si seara la 8 jumate laptele cu cereale (300 ml)... Intre mese ii mai dau frute sa rontaie sau paine sau biscuiti sau pufuleti... Merge in picioare tinandu-se de pereti/mobila/alte obicte, deschide usa de la sifonier si face curat pe acolo :), scoate cartile din birou, se joaca v-ati-ascunselea, cucu-bau, canta, se balaceste in albiuta (cand ii vine lui cheful), umbla la intrerupatoare ca sa vada cum se aprinde si se stinge becul (se hlizeste in hohote)... si multe alte trasnai specifice :)... iar eu am dat in mintea lui si ne jucam cot la cot :D... Dintisori inca nu au iesit dar stau sa-i sparga gingiuta (or sa iasa mai multi din cate vad eu...), are momente in zi cand e mai agitat sau cand e mai tristut...
In rest, eu simt ca o sa dau in disperare existentiala, ptr ca nu am cu cine sa il las macar o zi pe saptamana ca sa pot merge la birou... Sper sa gasesc, daca nu, weekendurile mele vor insemna munca... Ionut a fost in august in concediu aproape 3 saptamani si am plecat si noi o saptamana la munte... Ne-am relaxat si ne-am pus in ordine lucrurile intre noi... Sper ca in curand sa fie gata apartamentul si sa ne mutam... e cel mai bine... Deja simt ca sunt o povara si pentru ai mei... In fine...

Alnus... am citit un pic din povestea ta... Daca imi permiti, te pot sfatui iar ceea ce iti spun este din experienta mea... Nu stiu daca stii, dar cand Stefan avea 3 luni eu si Ionut ne-am despartit si pana la botezul baiatului nu am mai vorbit... Apoi, m-a anuntat ca va pleca din tara, cu 5 zile inainte de a o face (asta a fost cu 1 zi inainte de botez), ca are biletul de avion luat, sedere, tot tot tot... Problemele noastre au fost mai vechi (adica de cand am spus ca ne casatorim, iar cineva a fost atat de impotriva incat a reusit pana la urma sa ne dezbine...)... Revenind... Dupa botez, si cu 2 zile inainte de a pleca din tara am decis amandoi ca am putea incerca sa refacem relatia (ne-am iubit mult si ne iubim si acum), in pofida tuturor lucrurilor rele care ni s-au intamplat (cu certuri, cu bagaje stranse, cu vorbe grele si chiar injuraturi)... iar in caz contrar, ne despartim fara resentimente si pastram legatura pentru ca Stefan trebuie sa stie cine e tatal lui... Ce sa zic, ranile sunt si acum... si dor... insa am zis ca din toata perioada asta grea voi pastra la lumina doar bucuria sarcinii si a copilului.... Asa ca Alnus... daca lucrurile intre voi nu merg... nu va raniti aiurea... Daca nu poti discuta cu el, atunci propune-i sa va separati o vreme, pana va dati seama daca mai puteti reface ceva sau nu... E greu, stiu, e foarte greu dar crede-ma ca bebeluta te va ajuta mult sa treci peste anumite momente dureroase... Insa mai gandeste-te si la altceva... daca nu o sa va intelegeti niciodata? Ce se va intampla? Si voi doi si copilul veti trai o drama - copilul se va invinovati pe nedrept de problemele voastre iar voi veti fi mereu nervosi si suparati... Poate ca la toate astea te-ai gandit si tu... e greu si stiu perfect... e greu si cand copilul priveste spre ceilalti copii rasfatati de tatii lor si tanjeste dupa asta, e greu si cand vezi alte cupluri fericite si tie iti vine sa iti urli necazul, e greu si seara, cand urci in pat si simti nevoia de a fi luat in brate, e greu si ptr ca ai momente cand ai pasa grija copilului si altcuiva, e greu cand te lupti cu prejudecatile societatii.... Insa esti tanara... si nu acum, poate nu peste un an sau doi, dar la un moment dat vei avea puterea de a te reface si de a-ti reface viata... Gandeste-te bine si la ce ti-am scris... Poate ca am fost un pic incoerenta sau am sarit de la una la alta... Sper ca totusi Dumnezeu sa va lumineze pe amandoi si sa va arate calea potrivita...
Va pup fetele si sper sa am timp sa mai intru pe forum, chiar daca din cand in cand...
mul din suflet miha pt sfat...nu mai stiu ce sa cred,ma uit la daria cind vede pe afara vecinii (barbati)asa trage la ei ,ride la ei.cred ca ea simte nevoia de tata de pe acum..cred ca stind numai cu mine ,deja simte si iubirea celulilat parinte,el fiind plecat cu munca mereu din oras...mai lucreaza si saptamina viitoare si gata o sa vina acasa...el vrea sa mergem la tara o saptamina sau 2 la bunicii lui,dar vine si soacramea,sta si ea,si avind in vedere ca nu vine pe la noi decit din paste in craciun,parca mi e sila sa stau toata ziu cu ea bot in bot,ea acum are grija de 2 copii ..bine inteles pe la nepoata nu trece sau sa zica ceva ..nik..stie ca sint singura si ar putea veni 2 ore macar simbata sa iasa cu ea in parc sa mai pot respira si eu...dar nu...bai credetima cind merg pe afra si vad atitea bunici cu nepotii lor asa mie ciuda de numai pot..cred ca si eu sint cu nervii la pamint..nu mai rezist...maluka avea dreptate gata sau intins totii nervii...macar sa am norocull cind vine el acasa sa o mai scoata el pe afara...nu..el vine si se aseaza fain frumos in fata la calc.si aici moare..si normal ca eu trebuie sa o scot afara ca mie mila de ea cind aude copii in parc ..vrea si ea...
DECI CRED CA ASTA E LA MINE..SINT CU NERVII PRAF..EU NU MA POT RAZBUNA PE FATA ..CA E bebe.SI CIND VINE EL ABIA ASTEPT SA FACA CEVA SI IMI SAR TOTI DRACII SI NE CERTAM....
spuneti mi acum ce sa fac???cum sa ma stapinesc..of ..eu cred ca de mica mam nascut fara noroc..de mica am fost chinuita...fratii mei au plecat de acsa la scoli mai departe si eu ramas singura..tatal meu este si acum un om ffffff gelos ..si saraca mama ma luat dupa ea peste tot..dar in unele zile tot degeaba ca tot venea acsa nebunu si lua bataie sub ochii mei..of biata mama cit a mai suferit ..si acum la fel..deci cred ca asta e soarta mea....o sa fac cumva ca daria sa nu sufere asa mult cum am suferit eu...sper sa rezolvam problma asta ca mam saturat..fetele va pup si va mul pt sprijin..aaa
LA MULTI ANI PT TOATE MARIILE ..BINEINTELES SI PT DARIUTA MEA CAAAA SI EA E ..MARIA ....pupici si nb si linistita

daniela1987
09 sep 2011, 10:21
BUNA DIMINEATA MAMICI SI BEBICI!!!O ZI FRUMOASA SA AVETI ASTAZI! La noi la Constanta s-a racit, s-a cam terminat cu vremea de plaja. e un soare palid
Nici intre mine si sotul meu nu au fost tot timpul apele limpezi, el fiind foarte atasat de mamica lui. insa a ajuns si el la concluzia ca e mai bine sa avem locul nostru (acum locuim cu soacra-mea ) si intimitatea noastra. Trebuie sa mai avem putina rabdare sa se rezolve niste treburi (in curand isi ia sotul carnet auto de profesionist) si ne mutam in alta tara.Am decis ca e mai bine si pentru linistea noastra insa mai ales pentru binele Sarei (asistenta medicala, invatamant, etc...). Acum sotul a plecat cu Sarah pana in piata sa cumpere ce imi lipsea sa fac de mancare pentru noi si pentru fata. Va pupam

onica_mihaela
09 sep 2011, 11:19
Daniela, poate ne intalnim... Eu stau in Mihail Kogalniceanu :), dar ajung des in Constanta... mai ales ca mai trec si pe la birou... Si noi am vrea sa plecam... si chiar i-am zis lui Ionut sa imi gaseasca de lucru acolo ca sa ne putem muta... Spunea ca acolo Merkel a declarat ca nu vom intra in Schengen si ca de la 1 iunie 2012 se vor inaspri conditiile de angajare... adica nu prea ar mai vrea sa angajeze romani si bulgari...

sandy_bell001
09 sep 2011, 12:32
buna.....azi Razvan papa supa de galuste. sa vedem cum va iesi

ovinico_99
09 sep 2011, 13:20
Buna fetelor.....acum ii gatesc lui Luca supica de legume fara carnita si am observat ca nu tare se omoara dupa ea daca lipseste puiutul sau curcanul.Mamaliga cu branza a mancat-o dar nu a fost ceva extraordinar.I-am facut saptamana asta orez cu carne si i-a placut.Deja raman fara idei.....Sandy sa ne spui cum a fost cu supica de Galuste.

sandy_bell001
09 sep 2011, 13:47
Buna fetelor.....acum ii gatesc lui Luca supica de legume fara carnita si am observat ca nu tare se omoara dupa ea daca lipseste puiutul sau curcanul.Mamaliga cu branza a mancat-o dar nu a fost ceva extraordinar.I-am facut saptamana asta orez cu carne si i-a placut.Deja raman fara idei.....Sandy sa ne spui cum a fost cu supica de Galuste.
acum se fierb galustelele, cannea si legumele le-am scos. ma bucur ca mi-au iesit galustele. le-am facut doar din galbenus.

onica_mihaela
09 sep 2011, 14:16
acum se fierb galustelele, cannea si legumele le-am scos. ma bucur ca mi-au iesit galustele. le-am facut doar din galbenus.

sandy, cum faci ciorbica cu galuste?

sandy_bell001
09 sep 2011, 16:05
sandy, cum faci ciorbica cu galuste?
o fac la fel ca pentru noi, numai ca nu pun sare si nici albusul in galuste.
Am pus la fiert carnita, am spumat de mai multe ori apoi am adaugat legumeme: morcov, pastarnac, putina telina, ceapa si ardel. cand sunt fierte le scot si apoi fac galustele. azi am facut dintrt-un galbenus, frecat cu putin ulei de masline apoi a adaugat grisul pana ajund la consistenta dorita. cu o lingurita inmuiata in supa iau galustele si le pun in supa sa fiarba vreo 15 minute, apoi pun putin patrunjel verde tocat.
azi am blenduit toate la un loc, si Razvan a mancat bine. Nu mai stiam ce sa-i mai fac de mancare. mai am si pe maine o portie.

andreea86
09 sep 2011, 16:49
si eu i-am facut supica cu galusti dar eu am pus si albus,inca nu i-am dat.oare are ceva?????

sandy_bell001
09 sep 2011, 20:10
si eu i-am facut supica cu galusti dar eu am pus si albus,inca nu i-am dat.oare are ceva?????

nu stiu ce sa zic, stiu doar ca albusul e interzis pana la un an. de asta i-am facut dosr din galbenus.

andreea86
09 sep 2011, 20:40
nu stiu ce sa zic, stiu doar ca albusul e interzis pana la un an. de asta i-am facut dosr din galbenus.
i-am dat azi supica cu o galusca si cu un morcov,blenduite si a papat si o 3 lg de tocanita de cartofi(binenteles fara sare).i-a placut,dar date prin blender,am incercat prima oara sa i le dau doar pasate si isi facea scarba.pup

Peruzea11
09 sep 2011, 23:13
ham bebe asistare, asistat pentru mers, premergator , ham pentru copii ~ Produs Nou ~ - Okazii (57564683) (http://www.okazii.ro/catalog/57564683/ham-bebe-asistare-asistat-pentru-mers-premergator-ham-pentru-copii-produs-nou-.html)

am dat comanda de ham pt ca ne termina sabina..vrea non stop sa mearga, nu e bine pt ea, dar plange si ne trage de maini, mai iesim in oras sa o potolim

e mai ca lumea hamul asta decat cel obisnuit, zic eu, ne ajuta pe amandoi, bebe si eu

uitasem ca galustele se fac si cu albus, n-am facut, dar sa retin

sandy_bell001
10 sep 2011, 09:13
ham bebe asistare, asistat pentru mers, premergator , ham pentru copii ~ Produs Nou ~ - Okazii (57564683) (http://www.okazii.ro/catalog/57564683/ham-bebe-asistare-asistat-pentru-mers-premergator-ham-pentru-copii-produs-nou-.html)

am dat comanda de ham pt ca ne termina sabina..vrea non stop sa mearga, nu e bine pt ea, dar plange si ne trage de maini, mai iesim in oras sa o potolim

e mai ca lumea hamul asta decat cel obisnuit, zic eu, ne ajuta pe amandoi, bebe si eu

uitasem ca galustele se fac si cu albus, n-am facut, dar sa retin
am vazut la cineva in parc ham dintr-ala si chiar voiam s-o intreb de unde si l-a luat. si eu vreau sa-mi iau, si pare mai bun ca celelalte obisnuite. si pe mine ma termina Razvan.

sandy_bell001
10 sep 2011, 09:15
tre sa ai cont pe ocazii ca sa comanzi ?

sandy_bell001
10 sep 2011, 10:28
gata, l-am comandat si eu.

onica_mihaela
10 sep 2011, 11:16
Multam frumos de reteta, sandy! O sa ii fac si eu lui Stefan... Nu prea mai mananca din cauza dintisorilor, care dau sa iasa... O sa comand si eu hamul ala ca mi se pare cel mai ok... Eu am facut o prostie si am luat de la primii pasi dar e nashpa rau ala sau poate ca e bun dar cand deja merge foarte bine copilul... pupam!

ale
10 sep 2011, 16:14

ieri am fost la controlul de 6 luni si dr ne-a facut schema cu diversificarea si mi-a zis sa nu-i dau ou deloc pt ca eu sunt alergica. Nu la ou ci la..........foarte multe!! nu am cerut amanunte dar poate ajuta pe cineva informatia.

mi-am amintit ca intr-una din zile intreba cineva (nu mai stiu cine) despre cum se face branza calcica.
Asta-i "reteta" pe care mi-a dat-o dr:

1/2 lapte fiert + 4 tablete de calciu lactic pisat; se agita pana se branzeste si apoi se strecoara..

nu am facut inca dar sunt taaaare curioasa daca o sa-mi iasa ceva!

ale
10 sep 2011, 16:24
ajutati-ma si spuneti-mi unde gasesc biscuiti fara gluten:iartare:??? La carefour? si ce firma sunt mai buni?? nici macar nu m-am uitat la asa ceva si habar nu am....:panic:

dar despre cereala cu "orez si roscove" ati auzit????? si din astea tot acolo unde sunt biscuitii gasesc??? ma simt fara maini si fara picioare cu diversificarea asta!!!!!!!!!!!!!!!!:panic::panic:

ofely
10 sep 2011, 22:54
buna fetele am intrat sa vad ce mai faceti! va pup pe toate

ale cereale orez si roscova sunt de la nestle. noi cu ele am inceput diversificarea.

ovinico_99
11 sep 2011, 00:11
ieri am fost la controlul de 6 luni si dr ne-a facut schema cu diversificarea si mi-a zis sa nu-i dau ou deloc pt ca eu sunt alergica. Nu la ou ci la..........foarte multe!! nu am cerut amanunte dar poate ajuta pe cineva informatia.

mi-am amintit ca intr-una din zile intreba cineva (nu mai stiu cine) despre cum se face branza calcica.
Asta-i "reteta" pe care mi-a dat-o dr:

1/2 lapte fiert + 4 tablete de calciu lactic pisat; se agita pana se branzeste si apoi se strecoara..

nu am facut inca dar sunt taaaare curioasa daca o sa-mi iasa ceva!
Ale eu fac branza din lapte proaspat si sana sau lapte batut.M-ii se pare m-ai gustoasa.La un litru de lapte pun c-am 6 linguri de sana.

ale
11 sep 2011, 10:24
buna fetele am intrat sa vad ce mai faceti! va pup pe toate

ale cereale orez si roscova sunt de la nestle. noi cu ele am inceput diversificarea.

am gasit pe net imagini cu cutia...acuma sper sa si gasesc!:floare:

ale
11 sep 2011, 10:25
Ale eu fac branza din lapte proaspat si sana sau lapte batut.M-ii se pare m-ai gustoasa.La un litru de lapte pun c-am 6 linguri de sana.

vlad are lipsa de calciu si de aceea ne-a zis sa facem calcica!

oana_claudia
11 sep 2011, 13:23
buna fetelor!!!c mai faceti?
noi suntem foarte bine.david creste si se schimba pe zi ce trece si face fel si fel de prostioare!
fetelor in privinta nervilor nici eu nu sunt mai prejos...bebe ma solicita la maxim.seara adorm fara sa imi da seama.
plus k marti sotul meu o sa plece in Spania la munca si e posibil sa nu vina nici de sarbatori aksa asa k o sa fi singuri.
davidut o sa imi manance urechile.va pupic...

oana_claudia
11 sep 2011, 13:26
nici acum nu pot posta poze!!!!!!!!!!!!!!!!!:panic::iartare:

Crystal
11 sep 2011, 20:52
Buna seara, doamnelor!

Eu sunt tare happy din mai multe motive:

1. De 4 seri, Adelin doarme neleganat pe perna.
2. De doua zile, Adelin doarme tot neleganat (ziua, ma refer)
3. Maine il duc pe Ade la o doamna, soacra moasei lui, sa vedem daca se vor acomoda unul cu altul. Ea mai are in grija o nepoata de doi ani jumatate, iar marea problema este daca ea il va accepta pe Adelin. Azi am fost acolo, in tatonari, dar fetita nu era, era la mama ei. A dormit acolo, cu doamna, s-au jucat, au ras...relatia dintre ei este foarte ok, vedem maine daca si intre copii va fi la fel. Doamne Ajuta, zic eu, ca aceasta femeie ar fi ideala pentru fiul meu. A crescut recent un copil (pe fetita de la 5 zile), e curata, are grija de ei, sta la casa, asa ca Ade va fi mai mereu la aer, etc...Ca bani, 75 lei pe saptamana, de luni pana vineri, de la 7-8 pana la 16-16:30, papa ii duc eu, pana ce va manca si el la masa cu noi, atunci probabil ca-i vom da ceva bani in plus si-i va asigura ea papa. Nu stiu daca e mult sau putin, insa amandoua am fost multumite de pret.

In rest, a papat si Ade ciorbita de spanac cu orez si ou, i-a placut, insa s-a cam strambat asa un pic cand si-a dat seama ca lipseste carnita :)), in general la masa de pranz papa ciorbita, ingrosata cu pesmet, de pui, vita, spanac (mai nou), cu galusti. Apropo, dupa ce i-am dat galusca, mi-am adus aminte ca are si albus in ea. Nu a patit nimic, asa ca nu are alergie la el, zic eu. Azi, la masa de la 18 a papat struguri cu iaurt si biscuiti...i-au placut tare mult, a lins castronelul, la figurat vorbind :)

Tot azi am facut compot de struguri, e prima data cand fac, maine dau verdictul daca a iesit ceva sau nu, astept sa se raceasca in cuptor.

Speram ca toti bebeii sunt bine, sanatosi si frumosi :)

Va pupam si mai trecem pe aici, incerc macar o data pe seara, daca nu de mai multe ori. Insa zilele astea am fost cam ocupata cu diverse.

Noapte buna!

bryana
11 sep 2011, 20:55
buna seara, am o intrebare...am cumparat fara sa citesc f bine pe cutie cereale fara lapte (i-am mai dat cereale dar cu lapte amestecat deja)...eu ii dau doar san si nu stiu cum sa procedez la amestecarea laptelui cu acele cereale (am 3 cutii)...ce fel de lapte tre sa cumpar pt ele? si cum se face amestecu...plsss help

ofely
11 sep 2011, 21:01
buna seara, am o intrebare...am cumparat fara sa citesc f bine pe cutie cereale fara lapte (i-am mai dat cereale dar cu lapte amestecat deja)...eu ii dau doar san si nu stiu cum sa procedez la amestecarea laptelui cu acele cereale (am 3 cutii)...ce fel de lapte tre sa cumpar pt ele? si cum se face amestecu...plsss help

poti sa te mulgi si atunci ii amesteci cereale cu laptele tau cerealele dupa cum scrie pe cutie, sau lapte praf dupa indicatiile de pe cutie. in general 1 masura lapte praf la 30 ml apa

Peruzea11
11 sep 2011, 21:30
am vazut la cineva in parc ham dintr-ala si chiar voiam s-o intreb de unde si l-a luat. si eu vreau sa-mi iau, si pare mai bun ca celelalte obisnuite. si pe mine ma termina Razvan.

tre sa ai cont pe ocazii ca sa comanzi ?

da, tb cont...ai reusit, e super bun hamul, miercuri il primesc

Peruzea11
11 sep 2011, 21:32
HAPPY B-DAY SABINUTA, CEA MAI JUCAUSA, fetita care rade non stop...perfecta, iubita, minunata...n-am destul spatiu aici

TE IUBIM SI SA NE ADUCI NUMAI BUCURII....8 LUNI CU GRIJI, STRES DAR SI CU CLIPE perfecte....WE LOVE YOU AGAIN

Peruzea11
11 sep 2011, 21:32
LA MULTI ANI si lui Raul....sa nu iti fortezi parintii la maxim :D sanatate ca e nevoie si iubire stiu ca e din plin, pupammmmmmm

bryana
11 sep 2011, 21:35
Sa cresti mare si frumoasaaaa...si cumintica...si sanatoasa...:) Happy Birthday! Sabinutza ... pupici multi muhaaaa muhaaa

Peruzea11
11 sep 2011, 21:37
sunt zilele orasului la noi, ies ca tb sa cante Compact, pupppp

maluka
12 sep 2011, 00:03
Buna seara, doamnelor!

Eu sunt tare happy din mai multe motive:

1. De 4 seri, Adelin doarme neleganat pe perna.
2. De doua zile, Adelin doarme tot neleganat (ziua, ma refer)
3. Maine il duc pe Ade la o doamna, soacra moasei lui, sa vedem daca se vor acomoda unul cu altul. Ea mai are in grija o nepoata de doi ani jumatate, iar marea problema este daca ea il va accepta pe Adelin. Azi am fost acolo, in tatonari, dar fetita nu era, era la mama ei. A dormit acolo, cu doamna, s-au jucat, au ras...relatia dintre ei este foarte ok, vedem maine daca si intre copii va fi la fel. Doamne Ajuta, zic eu, ca aceasta femeie ar fi ideala pentru fiul meu. A crescut recent un copil (pe fetita de la 5 zile), e curata, are grija de ei, sta la casa, asa ca Ade va fi mai mereu la aer, etc...Ca bani, 75 lei pe saptamana, de luni pana vineri, de la 7-8 pana la 16-16:30, papa ii duc eu, pana ce va manca si el la masa cu noi, atunci probabil ca-i vom da ceva bani in plus si-i va asigura ea papa. Nu stiu daca e mult sau putin, insa amandoua am fost multumite de pret.

In rest, a papat si Ade ciorbita de spanac cu orez si ou, i-a placut, insa s-a cam strambat asa un pic cand si-a dat seama ca lipseste carnita :)), in general la masa de pranz papa ciorbita, ingrosata cu pesmet, de pui, vita, spanac (mai nou), cu galusti. Apropo, dupa ce i-am dat galusca, mi-am adus aminte ca are si albus in ea. Nu a patit nimic, asa ca nu are alergie la el, zic eu. Azi, la masa de la 18 a papat struguri cu iaurt si biscuiti...i-au placut tare mult, a lins castronelul, la figurat vorbind :)

Tot azi am facut compot de struguri, e prima data cand fac, maine dau verdictul daca a iesit ceva sau nu, astept sa se raceasca in cuptor.

Speram ca toti bebeii sunt bine, sanatosi si frumosi :)

Va pupam si mai trecem pe aici, incerc macar o data pe seara, daca nu de mai multe ori. Insa zilele astea am fost cam ocupata cu diverse.

Noapte buna!

Sa-mi spui si mie secretul in ceea ce priveste pct-ele 1 si 2.

ovinico_99
12 sep 2011, 01:00
La multe lunite bebei dragi si scumpi....sa fiti sanatosi si cuminti .....V a pup.

onica_mihaela
12 sep 2011, 10:14
La multi ani bebelusi!
Fetelor, chiar vroiam si eu sa deschid subiectul legat de ce vom face cu bebelusii cand ne intoarcem la munca... Unele au bafta cu parintii insa se intampla ca unele sa nu ii putem lasa cu parintii nostri... Eu una nu stiu cu cine l-as putea lasa pe Stefan (desi as avea nevoie 1 zi/saptamana, macar...), nu am incredere in nimeni pe aici... plus ca Stefan e invatat alintat, pupat toata ziua si ii va fi greu, cu siguranta... Am zis sa merg sa il inscriu la cresa si poate mi-l ia de la anul... E tare greu... Crystal, tu muncesti in fiecare zi? Eu nu vreau sa ma intorc la serviciu pana nu face Stefan 2 ani (adica pana la anul in decembrie), insa mai merg asa, off the record... Plus ca anul asta reincep doctoratul si e foarte mult de lucru... Va pupam!