PDA

View Full Version : Mamici din Cluj-Napoca

Pagini : 1 [2] 3 4

nectaria
06 oct 2011, 20:14
Buna fetelor... stiti careva un medic ortoped bun prn cluj. Am o prietena care are fetita de 3 luni si se pare ca are displazie de sold si are nevoie de un ortoped bun!!!

Multumesc pentru ajutor... Daca cumva stiti va rog sa imi raspundeti pe privat ca aici nu prea am timp sa citesc!

CosminaCj
07 oct 2011, 02:36
BBpiticutz,inca nu i-am dat nimic pt gingii ca nu stiam exact pana astazi daca sigur de la ele imi face fata febra,dar azi m-am lamurit i-a crepat gingia jos:( si asa imi plange..o sa merg maine sa ii cumpar ceva :"calmant" sper sa isi faca efectul!

BBpiticutz
07 oct 2011, 10:40
darag de ea, nici nu pot sa-mi imaginez ce durere suporta:grup:

CosminaCj
07 oct 2011, 20:24
Ce sa facem,mai devreme sau mai tarziu toti trebuie sa treaca prin asta:( insa unii supoarta durerea mai usor iar alti nu.:(

rodi_86
18 oct 2011, 20:27
salut fetelor
am o intrebare ce stiti despre dublu test? eu as vrea sa il fac la gine 1 acolo am auzut ca e cel mai bun.
voi unde ati facut dublu testu? oare am sansa sa aflu ce o sa fie fetita sau baietel ce ziceti ?

t3odora26
19 oct 2011, 09:50
eu nu am facut dublu test ci doar triplul test la gine 1. nu stiu daca poate sa iti puna sexul copilului... ma gandesc ca poate e cam devreme. cat timp ai?

rodi_86
19 oct 2011, 10:43
salut
Acuma am 12 saptamani. La dublu test ar fi cam 13

rodi_86
19 oct 2011, 10:52
salut

ramonelle
20 oct 2011, 08:52
salut
Buna Rodi,
si eu am facut dublu test tot la gine 1 si a fost ok....cat despre sexul bebelusului , cred ca e putin cam devreme sa ti-l poata spune...
ce doctor iti monitorizeaza sarcina?

Fetelor care ati nascut, am si eu o intrebare, poate vi se pare stupida:D....cand se dau banii la dr. , moasa, etc. , inainte de nastere sau dupa?....eu o sa nasc pana la urma prin cezariana ca a mea nu s-a intors....multu:pup:

rodi_86
20 oct 2011, 12:03
salut
Eu la control merg la dr boitor la medstar si voi naste la gine 1. Sper sa fie bine

ramonelle
20 oct 2011, 12:27
salut
Eu la control merg la dr boitor la medstar si voi naste la gine 1. Sper sa fie ine
Am auzit de el ca e un dr bun....sa ai o sarcina cat mai usoara in continuare:floare:

Ariana
21 oct 2011, 14:37
Buna Rodi,
Fetelor care ati nascut, am si eu o intrebare, poate vi se pare stupida:D....cand se dau banii la dr. , moasa, etc. , inainte de nastere sau dupa?....eu o sa nasc pana la urma prin cezariana ca a mea nu s-a intors....multu:pup:

Eu dupa....acum dr. il mai cunosti dar moasa...n-ai de unde sa stii cine e in tura cand te apuca, eu nici n-am vrut epidurala dar m-am razgandit! Am detaliat ce si cum pe forum, daca ai timp sigur gasesti. Eu zic ca cel mai bine inchei socotelile dupa.
Eu n-am facut nici dublu nici triplu test, nu mi-a recomandat Butnaru nimic si stiam ca trebuie facut doar daca ai peste 35 ani sau antecedente in familie. A facut doar eco. morfofetala si atat. Din cate stiu un medic priceput trebuie sa cunoasca dupa eco', de la cateva saptamani daca este ceva suspect sau nu.

ramonelle
21 oct 2011, 14:43
Eu dupa....acum dr. il mai cunosti dar moasa...n-ai de unde sa stii cine e in tura cand te apuca, eu nici n-am vrut epidurala dar m-am razgandit! Am detaliat ce si cum pe forum, daca ai timp sigur gasesti. Eu zic ca cel mai bine inchei socotelile dupa.
Eu n-am facut nici dublu nici triplu test, nu mi-a recomandat Butnaru nimic si stiam ca trebuie facut doar daca ai peste 35 ani sau antecedente in familie. A facut doar eco. morfofetala si atat. Din cate stiu un medic priceput trebuie sa cunoasca dupa eco', de la cateva saptamani daca este ceva suspect sau nu.
da, ai dreptate
chiar de 5 min citeam postul tau unde ziceai de bani :)....mersi mult si pt raspunsul de pe mail!:pup:

Alinuta_b
21 oct 2011, 15:51
Buna Rodi,

Salut, noi banii i-am dat dupa nastere , adica sotul i-a dat . O faza tare ca initial au spus ca ma pun intr-un anumit salon si dupa ce a impartit sotul banii s-au sucit si m-au pus intr-un salon mai bun cu fete de varsta mea . A fost si o doctorita rezidenta care sa-i dea Dumnezeu sanatate ca in timpul nasterii a fost minunata cu mine si i-am spus sotului sa ii dea si ei ceva bani neaparat si culmea ca nu a vrut sa ii ia degeaba a insistat.

Sa ai o nastere cat mai usoara si un bebe sanatos si vioi.

CosminaCj
22 oct 2011, 13:03
Da,de obicei banii se dau dupa nastere..
"Eu n-am facut nici dublu nici triplu test, nu mi-a recomandat Butnaru nimic "
Nici pe mine nu ma pus nimeni sa fac testele astea:|

BBpiticutz
26 oct 2011, 12:08
eu am facut doar triplu test la gine 1 si morfofetala la cabinetul medicului
ref. la bani, i-a dat sotul dupa operatie

CRISTINUTADADU
26 oct 2011, 13:32
fetelor eu am facut doar dublu si a iesit bine....triplu nu am mai facut
De bani si eu am dat dupa ce am nascut...am incercat inainte dar nu a vrut nimeni sa ia :)
Acum sa vedem la bebe 2 cum o sa fie dar in principiu cred ca la fel...nici nu mai stiu acum cat e o cezariana si la anestezist habar nu am cat trebuie sa dau .. sau moasa...sau asitente :)))))

t3odora26
27 oct 2011, 15:35
Banii se dau dupa. Pai normal ca nu ii iau inainte pentru ca daca sunt ceva complicatii si se intampla ceva? Ma gandesc ca poate si de aceea.. :p

monic@
29 oct 2011, 17:12
Buna fetelor ! Sunt o graviduta din CLUJ NAPOCA ... AS VREA SA IMI DATI MAI MULTE SFATURI IN LEGATURA CU UN MEDIC BUN si care sa -ti fie alaturi in sarcina dar si la nastere ... MULTAM !!!

t3odora26
30 oct 2011, 14:50
Buna fetelor ! Sunt o graviduta din CLUJ NAPOCA ... AS VREA SA IMI DATI MAI MULTE SFATURI IN LEGATURA CU UN MEDIC BUN si care sa -ti fie alaturi in sarcina dar si la nastere ... MULTAM !!!

Suntem multe aici care am nascut cu Halmagean. Eu am nascut cu Halmagean Petru. Are cabinet privat langa Chios si e medic la Gine 1. Ti-l recomand! Sarcina si nastere usoara!

monic@
30 oct 2011, 17:41
Suntem multe aici care am nascut cu Halmagean. Eu am nascut cu Halmagean Petru. Are cabinet privat langa Chios si e medic la Gine 1. Ti-l recomand! Sarcina si nastere usoara!

Multumesc ,draguta......sa ti traiasca iubita mica si sa fie sanatoasa , :tepupam: !!!! Eu inca cercetez .. voi vedea si despre el si daca imi fac o parere buna "il voi alege" , hihihi , de parca mi as alege sotul :))))

Alinuta_b
30 oct 2011, 22:27

Eu ti-l recomand pe Razvan Ciortea de la Stanca . E un medic suuuper . Am vazut cum se comporta cu pacientele lui si eram invidioasa deadreptul . Te simteai parca in suguranta numai cum vorbea cu tine.
Eu am nascut cu Oancea Mihaela care si ea e ok . Ce nu mi-a placut la ea era ca uita mereu cine sunt . Si fiecare consultatie era ca si la prima consultatie . Nu tinea minte , probabil si din cauza ca are multe paciente . In schimb a venit la nastere si s-a ocupat de mine , epiziotomia mi-a facut-o super nici nu se mai vede .

monic@
31 oct 2011, 14:18
Eu ti-l recomand pe Razvan Ciortea de la Stanca . E un medic suuuper . Am vazut cum se comporta cu pacientele lui si eram invidioasa deadreptul . Te simteai parca in suguranta numai cum vorbea cu tine.
Eu am nascut cu Oancea Mihaela care si ea e ok . Ce nu mi-a placut la ea era ca uita mereu cine sunt . Si fiecare consultatie era ca si la prima consultatie . Nu tinea minte , probabil si din cauza ca are multe paciente . In schimb a venit la nastere si s-a ocupat de mine , epiziotomia mi-a facut-o super nici nu se mai vede .

Multumesc frumos , si cumnata mea l a avut pe dr pe domnul Razvan Ciortea asa ca ma inclin spre el , dar deocamdatat insa mai cercetez :)))

ionutabene
02 nov 2011, 12:20
BUNA fetelor, si eu sunt noua pe aici, si nu stiu cu cine sa nasc, pana acum am fost la dr. Rotatu Daniela, dar dansa asista doar la gynia.
Astept si eu ceva recomandari!
multumesc!

rodi_86
02 nov 2011, 17:30
BUNA fetelor, si eu sunt noua pe aici, si nu stiu cu cine sa nasc, pana acum am fost la dr. Rotatu Daniela, dar dansa asista doar la gynia.
Astept si eu ceva recomandari!
multumesc!

salut
eu la dr boitor sunt si sunt fff multumita, cel putin deocamdata :D .
el e la gine 1, si dr ciortea cred ca e bun insa mi se pare putin prea moale ca sa zic asa. nu mi-ar place nici un doctor super grabit si agitat dar nici prea calm.
si dr la care merg eu e mai "calm" dar nu foarte.
vom vedea ce va fi ...
si felicitari pt bebe, sa ai grija de tine si sa fiti sanatosi

Ariana
02 nov 2011, 21:02
In primul rand bine ati venit!
Eu as alege un medic de la Gine1(sunt conditii foarte faine acum..zic eu si dotarile sunt cele mai bune din Cluj in caz de Doamne fereste!) , dupa cum vezi sunt mai multi buni. Eu am nascut cu Dr. Butnaru(cabinet privat pe Str. Cosbuc Nr. 8). Foarte bine a decurs totul, excelent. Este foarte calm si eu il consider si foarte priceput. Doar ca nu stiu in ce masura va strange relatia pacient-doctor, nu cred ca este foarte "emotional, calduros" ca sa zic asa, isi face strict meseria. Daca sunteti glumeti glumeste/ rade si el...daca nu e tacut si next.. ca mereu e coada la cabinet.
Fumeaza mult (in cabinetul lui mereu este o atmosfera de "private detective" si uneori prin Gine1 mai trage cate o tigara) iar pe unele mamici (si tatici) le deranjeaza dar eu zic ca nu asta conteaza. Chiar mi se pare simpatic si important e ca isi face treaba super. Iti spune doar ce considera ca e necesar, pt. restul trebuie intrebat fiindca nu ii place vorba multa...
Mult succes cu sarcina si sper sa-ti gasesti medicul potrivit!

ionutabene
03 nov 2011, 08:31
salut
eu la dr boitor sunt si sunt fff multumita, cel putin deocamdata :D .
el e la gine 1, si dr ciortea cred ca e bun insa mi se pare putin prea moale ca sa zic asa. nu mi-ar place nici un doctor super grabit si agitat dar nici prea calm.
si dr la care merg eu e mai "calm" dar nu foarte.
vom vedea ce va fi ...
si felicitari pt bebe, sa ai grija de tine si sa fiti sanatosi

multumesc mult de recomandare, ma voi documenta, dar acum sunt putin stresata cu triplul test, dr. mi-a zis sa-l fac, dar nu stiu ce sa fac, am auzit atatea povesti , unele chiar de speriat.
help me!

ionutabene
03 nov 2011, 08:34
In primul rand bine ati venit!
Eu as alege un medic de la Gine1(sunt conditii foarte faine acum..zic eu si dotarile sunt cele mai bune din Cluj in caz de Doamne fereste!) , dupa cum vezi sunt mai multi buni. Eu am nascut cu Dr. Butnaru(cabinet privat pe Str. Cosbuc Nr. 8). Foarte bine a decurs totul, excelent. Este foarte calm si eu il consider si foarte priceput. Doar ca nu stiu in ce masura va strange relatia pacient-doctor, nu cred ca este foarte "emotional, calduros" ca sa zic asa, isi face strict meseria. Daca sunteti glumeti glumeste/ rade si el...daca nu e tacut si next.. ca mereu e coada la cabinet.
Fumeaza mult (in cabinetul lui mereu este o atmosfera de "private detective" si uneori prin Gine1 mai trage cate o tigara) iar pe unele mamici (si tatici) le deranjeaza dar eu zic ca nu asta conteaza. Chiar mi se pare simpatic si important e ca isi face treaba super. Iti spune doar ce considera ca e necesar, pt. restul trebuie intrebat fiindca nu ii place vorba multa...
Mult succes cu sarcina si sper sa-ti gasesti medicul potrivit!

buna Ariana, eu nu am auzit de acest medic, dar daca zici ca ai nascut cu el......, cand ai nascut ? stii ce costuri au la Gine?
mersi!

Ariana
03 nov 2011, 14:43
Butnaru este destul de cunoscut..foarte multe mamici au nascut cu el in Cluj...este insa mai putin mediatizat, comparativ cu Halmagean si alte nume. Din cate am auzit la Gine 1 dupa renumitul Stamatian (care o fi bun insa aud ca. caracterul lasa de dorit) al doilea in "rang" este el.
Am nascut pe 3 iulie. Am fost impresionata pozitiv de conditii, organizare...si am avut parte de nasterea si atentia cuvenita, toate la superlativ. Costurile sunt dupa fiecare, cat poate. Daca ai sa urmaresti postarile mele de dupa nastere ai sa citesti acolo ce si cum, am detaliat totul (N-am depasit 1100 cu tot cu cheltuielile personale - supozitoare, garmastan, vata in plus ca nu mi-a ajuns..) ..

Dublu si triplu test eu nu mi-am facut. Sunt multe povesti legate de acest test, in mod normal un medic priceput la ecografii depisteaza daca e cazul sa recomande acest test sau nu. Am facut doar testul TORCH(in primul trimestru) si analizele generale in luna a 7-a.

ionutabene
03 nov 2011, 14:59
Butnaru este destul de cunoscut..foarte multe mamici au nascut cu el in Cluj...este insa mai putin mediatizat, comparativ cu Halmagean si alte nume. Din cate am auzit la Gine 1 dupa renumitul Stamatian (care o fi bun insa aud ca. caracterul lasa de dorit) al doilea in "rang" este el.
Am nascut pe 3 iulie. Am fost impresionata pozitiv de conditii, organizare...si am avut parte de nasterea si atentia cuvenita, toate la superlativ. Costurile sunt dupa fiecare, cat poate. Daca ai sa urmaresti postarile mele de dupa nastere ai sa citesti acolo ce si cum, am detaliat totul (N-am depasit 1100 cu tot cu cheltuielile personale - supozitoare, garmastan, vata in plus ca nu mi-a ajuns..) ..

Dublu si triplu test eu nu mi-am facut. Sunt multe povesti legate de acest test, in mod normal un medic priceput la ecografii depisteaza daca e cazul sa recomande acest test sau nu. Am facut doar testul TORCH(in primul trimestru) si analizele generale in luna a 7-a.

mersi de raspuns!
nu stiu ce sa zic legat de triplul test, nu cred ca e vorbim de ecografie, pt ca iti face o analiza de sange, care impreuna cu ecograful pot da detalii despre ce riscuri pot sa apara.
medicul mi-a recomandat sa fac testul pt ca am 32 de ani.

rodi_86
03 nov 2011, 19:13
multumesc mult de recomandare, ma voi documenta, dar acum sunt putin stresata cu triplul test, dr. mi-a zis sa-l fac, dar nu stiu ce sa fac, am auzit atatea povesti , unele chiar de speriat.
help me!

salut
da de ce esti stresata? dublu test ai facut nu a iesit bine sau care e problema.
nu ai d c sa iti faci griji, sunt doar niste analize la sange si un ecograf care iti masoara bebele atat.
sper ca ti-am fost de folos o seara buna si nu te stresa ca nu face bine la bebe

Alinuta_b
04 nov 2011, 12:10
Recomandarile mele pentru medici sunt aceleasi : Razvan Ciortea si Mihaela Oancea, ambii sunt de la Stanca . Sunt medici tineri pana in 40 de ani. Eu nu i-as recomanda pe cei renumiti si in varsta pentru ca te grabesc si nu au rabdare la toate intrebarile care de altfel sunt normale unui nou parinte. Un alt exemplu ar fi in cazul in care nasti natural si iti face epiziotomie cei mai invarsta te taie cum apuca nu ii intereseaza. Stiu o gramada de fete care au ramas cu fisuri anale din cauza taieturilor. Eu am fost o norocoasa pentru ca m-am vindecat repede , sunt ca noua :)
La recomandarea doctoritei mele eu am facut doar triplu test .

ionutabene
04 nov 2011, 12:13
da. de acestia 2 dr. am auzit si eu, cateva cunostinte au nascut cu ei, dar eu as alege un dr barbat, cred ca am sa merg la Ciortea.
poti te rog sa-mi dai mai multe detalii despre triplul test? si anume : unde l-ai facut, ce procedu este, cat costa?
mersi mult

rodi_86
04 nov 2011, 12:32
salut
Triplu test costa 200 de lei la gine 1 si cam 250 la particular.eu iti recomand gine 1 dar sa eviti ziua de marti daca te programezi. Dr kovacs tunde stie c vede celalat nu prea.

ionutabene
04 nov 2011, 12:54
la gine 1 mi-a zis si mie dr sa merg, iti face ecograf si iti ia sange?

rodi_86
04 nov 2011, 12:59
triplu test = ecograf +analize de sange facute ambele in aceeasi zi, rezultatu il primesti in ziua aia la gine 1 si dupa cateva zile la particular asa stiu.

rodi_86
04 nov 2011, 13:20
poti sa mananci si sa bei cafea linistita.

ionutabene
04 nov 2011, 13:38
mersi mult de informatii, saptamana viitoare imi voi face programare, sa speram ca va totul ok

rodi_86
04 nov 2011, 14:18
mersi mult de informatii, saptamana viitoare imi voi face programare, sa speram ca va totul ok

Scuza-ma ca te intreb, dar cati ani ai? Sau d c iti faci asa multe griji? In ce saptamana esti? Dublu test nu ai facut? Oricum nu te stresa tt este doar o analiza statistica nu ii o metoda de diagnostic. O sa iti spuna doar daca sunt sanse sa ai un bebe cu probleme.dar nu cred ce cazul. Bafta si ai grija de tine

Ariana
04 nov 2011, 14:23
eu am 30 de ani. Ideea e ca acest test da multe erori fals pozitive...daca te documentezi ai sa vezi, eu m-am lamurit.. O gramada de mame s-au stresat degeaba, rezultatele iesind aiurea..
Oricum, va inteleg ca vreti sa-l faceti insa nu disperati daca rezultatul e ingrijorator.

ionutabene
04 nov 2011, 14:42
Scuza-ma ca te intreb, dar cati ani ai? Sau d c iti faci asa multe griji? In ce saptamana esti? Dublu test nu ai facut? Oricum nu te stresa tt este doar o analiza statistica nu ii o metoda de diagnostic. O sa iti spuna doar daca sunt sanse sa ai un bebe cu probleme.dar nu cred ce cazul. Bafta si ai grija de tine

Am 32 de ani, si sunt in aproape 15 saptamani, medicul mi-a zis sa fac testul intre 16 -19.imi fac griji pt ca am auzit ca aceste analize nu-s 100% sigure si daca iti iese analiza gresita, tre sa repeti testul, intri in panica, etc..... sa zicem ca ceva nu e ok ce faci, tot faci analize ca sa afli ce????ca o sa ai un bebe cu acea boala? (nici nu vreau sa-i pronunt numele).
mersi de incurajari!

rodi_86
04 nov 2011, 16:57
Am 32 de ani, si sunt in aproape 15 saptamani, medicul mi-a zis sa fac testul intre 16 -19.imi fac griji pt ca am auzit ca aceste analize nu-s 100% sigure si daca iti iese analiza gresita, tre sa repeti testul, intri in panica, etc..... sa zicem ca ceva nu e ok ce faci, tot faci analize ca sa afli ce????ca o sa ai un bebe cu acea boala? (nici nu vreau sa-i pronunt numele).
mersi de incurajari!

salut
din cate stiu eu , problema asta se pune la femeiele peste 35 de ani, eu stiu ca tt se face intre 14 si 18 saptamani sper sa nu gresesc.
cand suni sa te programezi iti spune doamna de la telefon.
daca doamne fereste nu iasa bine singura metoda de a afla adevarul este amniocenteza , care nu este deloc dureroasa si din cate stiu ii 100 % sigura.
oricum sunt multe femei la care la dt si tt le-a iesit un risc mare de sindrom down , sau edwards si pentru asta au facut un copil sanatos.
nu te stresa ca nui bine .
sper ca totul sa fie bine si sa vii cu vesti bune
pupici

Ariana
04 nov 2011, 19:27
atentia mare!
Amniocenteza nu e 100% sigura! Doamne fereste sa se miste fatul...din cate m-am documentat are 1% risc sa se produca avortul..risc destul de mare, mai bine sa se faca doar daca e musai.

rodi_86
04 nov 2011, 20:01
atentia mare!
Amniocenteza nu e 100% sigura! Doamne fereste sa se miste fatul...din cate m-am documentat are 1% risc sa se produca avortul..risc destul de mare, mai bine sa se faca doar daca e musai.

aaaa nu eu m-am referit exclusiv la rezultat ca e 100 % sigur nicidecum la procedura. asta daca doamne fereste ar fi cazul medicul i-ar spune ca exista riscul sa se piarda sarcina.
sa speram ca aici nu va fi cazul

monic@
04 nov 2011, 20:37
Buna fetelor

medicul meu va fi Razvan Ciortea . in curand merg si imi vad puiul ; !!! :tepupam:

Ariana
04 nov 2011, 23:24
Buna fetelor

medicul meu va fi Razvan Ciortea . in curand merg si imi vad puiul ; !!! :tepupam:
Super! E minunata fiecare intalnire cu puiul...

monic@
05 nov 2011, 14:10
Super! E minunata fiecare intalnire cu puiul...

Imi imaginez. Si abia astept
Sa-ti traiasca minunea mica !!! :tepupam:

ionutabene
07 nov 2011, 08:46
superrr, e cel mai minunat lucru care ti se intampla in timpul sarcinii.
cum e d-l dr. Ciortea?
vreau sa merg si eu la el, stiu cateva pers care au nascut cu el, si l-au laudat.

ionutabene
07 nov 2011, 08:47
superrr, e cel mai minunat lucru care ti se intampla in timpul sarcinii.
cum e d-l dr. Ciortea?
vreau sa merg si eu la el, stiu cateva pers care au nascut cu el, si l-au laudat.

laurici_cj
07 nov 2011, 14:23
salutik fetele, si eu o sa fiu mamica in februarie 2012, si o sa nasc cu doc. Halmagean, dar numai akum de o sapt am ajuns la el pana akum mergeam la particular la Doc. Nanu.
am cititi tot de la subiectul acesta si va felicit pe cele care deja aveti bebici si restu sarcina usoara , v-am pupat

Alinuta_b
07 nov 2011, 15:45
Buna fetelor

Felicitari pt alegerea facuta . Si eu daca o sa mai fac un bebe la el o sa merg . Sa ne povestesti te rog cum a fost .

Alinuta_b
07 nov 2011, 15:50
Vai, am fost si eu la clinica la Nanu sa vad cum e , pe vremea cand imi cautam medic.
Mie nu mi-a placut deloc , omul ala mi s-a parut un acoolic si parca era o atmosfera acolo ca in filme de groaza . Parca imi si inchipuiam cum cioparteste femeile :duel: . Chiar mi-a spus Nanu ca daca tot am venit sa stau sa imi faca un consult , bine nu l-as fi lasat sa puna mana pe mine pt nimic . Nu am stiut cum sa ies cat mai repede de acolo.
Poate sunt eu mai sensibila ...da mie asa mi s-a parut.

laurici_cj
07 nov 2011, 15:51
eu nu pot sa zic ca nu am fost multumita, dar au fost si unele nemultumiri legate de el. dar doc. halmagean ii mult mai ok si pe deasupra am fost sfatuita sa imi caut doc din spital , unde exista terapie intensiva

CosminaCj
07 nov 2011, 17:33
laurici_cj,felicitari pt alegerea facuta,il recomand pe dr Halamgean din suflet! Am nascut cu el acum 6 luni si sunt foarte multumita!!
E un adevarat profesionist,si asta conteaza!

BBpiticutz
08 nov 2011, 09:14
neata mamici :)
alexandra am citit ce ai patit cu sarcina, imi pare rau pt. tine...fii optimista, ca pana la urma iti vei implini visul:tepupam:
eu am nascut demult pe 11.08, bebe e bine creste mare, in curand face 3 luni
felicitari laurici pt. alegerea facuta cu dr. halmagean, il recomand din suflet, esti pe maini bune
pt. al doilea bebe tot la dansul voi apela si eu:ok:

laurici_cj
08 nov 2011, 10:24
neata mamici :)
alexandra am citit ce ai patit cu sarcina, imi pare rau pt. tine...fii optimista, ca pana la urma iti vei implini visul:tepupam:
eu am nascut demult pe 11.08, bebe e bine creste mare, in curand face 3 luni
felicitari laurici pt. alegerea facuta cu dr. halmagean, il recomand din suflet, esti pe maini bune
pt. al doilea bebe tot la dansul voi apela si eu:ok:

multu multu , pentru incurajari, v-am pupicit

ionutabene
09 nov 2011, 09:47
neata burtici, nu e nimeni pe aici?? chiar nu e activitate aici

Alinuta_b
09 nov 2011, 12:12
Neata mamici.
Voi pe unde va plimbati ? Prin ce parcuri?

laurici_cj
09 nov 2011, 12:45
salutik fetele, eu deabia akuma mi-am decshis calcu ca am factu putina curatenie...
pupici

ionutabene
09 nov 2011, 12:47
helloooo!!! ma bucur ca incepem sa ne adunam....

monic@
09 nov 2011, 14:35
Buna ziulica
Am fost la eco . cand am intrat in cabient nu mai puteam , tremuram toata, ba inca aveam si lacrimi in ochi ... ce sa zic , doctorul e un dragut , s-a comportat frumos cu mine , chiar a si facut glume , dar vedem mai incolo .

Ce vroiam sa va zic este ca nici un sentiment nu se compara cu ceea ce am simtit azi , pentru ca e mai mult decat un sentiment , e ceva sublim , ceva ce nu il poti exprima in cuvinte pentru ca e mult mai frumos . Fetelor , puiul meu era un mic punctulet acolo . Si desi era mic , ii auzeam inimioara batea asa frumos , tic-tic-tic , deci va spun ca am inceput sa plang in hohote , plangeam de fericire . Este extraordinar cum se vede , pana si un neinitiat isi da seama despre ce e vorba acolo , e chiar fff placut . Imi bubuia inima de fericire si lacrimile curgeau siroaie cand am vazut ca acel mic punctulet care mai apoi va fi un bebe , este al meu . IMI APARTINE. VOI FI MAMICA LUI . e cel mai placut sentiment !!!

Bebelul meu are 6mm . A fost extraordinar cand i am auzit inimoara batand , m am inmuiat toata , bate cu 180 batai pe minut , dr a zis ca e multumit , si ca e totul bine inafara corpului galben pe care il am dar cu utrogestan va trece . Speram sa fie totul bine , nu e asa grav , si eu sunt suuuper fericita !!!

Deci in final mi am vazut puiul si e totul bine acum . Vineri ma duc sa imi fac analizele si cam atat . Va pupacesc

Alinuta_b
09 nov 2011, 14:35
helloooo!!! ma bucur ca incepem sa ne adunam....

Chiar asa ...sa fim mai multe mamici.
Eu am o verisoara "Ioana Bene " :) , da e mai mica la ani deci nu esti tu :)

Alinuta_b
09 nov 2011, 14:40
Buna ziulica
Am fost la eco . cand am intrat in cabient nu mai puteam , tremuram toata, ba inca aveam si lacrimi in ochi ... ce sa zic , doctorul e un dragut , s-a comportat frumos cu mine , chiar a si facut glume , dar vedem mai incolo .

Ce vroiam sa va zic este ca nici un sentiment nu se compara cu ceea ce am simtit azi , pentru ca e mai mult decat un sentiment , e ceva sublim , ceva ce nu il poti exprima in cuvinte pentru ca e mult mai frumos . Fetelor , puiul meu era un mic punctulet acolo . Si desi era mic , ii auzeam inimioara batea asa frumos , tic-tic-tic , deci va spun ca am inceput sa plang in hohote , plangeam de fericire . Este extraordinar cum se vede , pana si un neinitiat isi da seama despre ce e vorba acolo , e chiar fff placut . Imi bubuia inima de fericire si lacrimile curgeau siroaie cand am vazut ca acel mic punctulet care mai apoi va fi un bebe , este al meu . IMI APARTINE. VOI FI MAMICA LUI . e cel mai placut sentiment !!!

Bebelul meu are 6mm . A fost extraordinar cand i am auzit inimoara batand , m am inmuiat toata , bate cu 180 batai pe minut , dr a zis ca e multumit , si ca e totul bine inafara corpului galben pe care il am dar cu utrogestan va trece . Speram sa fie totul bine , nu e asa grav , si eu sunt suuuper fericita !!!

Deci in final mi am vazut puiul si e totul bine acum . Vineri ma duc sa imi fac analizele si cam atat . Va pupacesc

Felicitari:indragostit: . Cred ca azi vei fi doar un zambet . Ai fost singura sau ai fost cu sotul la control?
M-am emotionat si eu putin , mi-am adus aminte si la mine cum a fost prima data .Chiar sunt cele mai frumoase luni din viata mea , lunile in care am fost gravida .

monic@
09 nov 2011, 14:46
Felicitari:indragostit: . Cred ca azi vei fi doar un zambet . Ai fost singura sau ai fost cu sotul la control?
M-am emotionat si eu putin , mi-am adus aminte si la mine cum a fost prima data .Chiar sunt cele mai frumoase luni din viata mea , lunile in care am fost gravida .

Multumesc , au fost intr adevar niste clipe minunate .. absolut inedite ...

Nu , din pacate tati a lipsit de la prima ecografie :(( nu s-a putut invoi de la servici ...dar asta e ... data viitoare speram :)

laurici_cj
09 nov 2011, 14:54
Multumesc , au fost intr adevar niste clipe minunate .. absolut inedite ...

Nu , din pacate tati a lipsit de la prima ecografie :(( nu s-a putut invoi de la servici ...dar asta e ... data viitoare speram :)

felicitari, inttradevart prima dat cand ii auzi inimiora nu mai uiti niciodata

monic@
09 nov 2011, 15:16
felicitari, inttradevart prima dat cand ii auzi inimiora nu mai uiti niciodata

Mersi
e un lucru ce la inceput ti se pare firesc , la mine asa a fost dar cand ajungi acolo si auzi cu propriile urechi nu mai e asa firesc , e Dumnezeiesc ... cel putin pt mine asa a fost !!!!

BBpiticutz
09 nov 2011, 15:36
felicitari monica!!! ai grija de tine, ia utrogestanul cu strictete, e f. important sa scapi de "corpul galben" banuiesc ca e vorbim de un hematom
nu fa efort si nu ridica nimic mai greu de 2 kg, cel putin pana te vezi scapata

BBpiticutz
09 nov 2011, 15:37
alinuta am vazut intr-un alt post de al tau ca ai fost cu bebita la bazin?
la baby swim ai fost cumva? daca da, cum e?
as vrea sa merg si eu mai incolo cu bebe

monic@
09 nov 2011, 16:21
felicitari monica!!! ai grija de tine, ia utrogestanul cu strictete, e f. important sa scapi de "corpul galben" banuiesc ca e vorbim de un hematom
nu fa efort si nu ridica nimic mai greu de 2 kg, cel putin pana te vezi scapata
Multumesc mult sfaturi , am grija de mine ca sa fie totul bine !!!! :*

Alinuta_b
09 nov 2011, 20:35
alinuta am vazut intr-un alt post de al tau ca ai fost cu bebita la bazin?
la baby swim ai fost cumva? daca da, cum e?
as vrea sa merg si eu mai incolo cu bebe

Chiar ieri am fost la a doua sedinta de inot . Am niste nemultumiri legat de baby swim. Sunt doar patru cabine de schimbat , intr-o grupa sunt 8 mamici. Deobicei se intersecteaza grupele , cea care termina si cea care vine . Iti dai seama ce harababura e . Trebuie sa stai sa astepti si in timpul asta copii urla unul mai tare ca altul. Pentru mine e un stres pana sa ajung efectiv in bazin cu Dorotea. Ea se sperie de copii aia care urla . Scara pe care cobori in bazin nu e tare stabila si tot timpul mi-e frica sa nu cumva sa calc gresit mai ales ca sunt cu pitica in brate .
Te obliga sa cumperi slip de la ei pt bebe care mi se pare destul de scump e 50 ron. In rest de ok . Programul e destul de frumos si deja dupa doua sedinte pitica a facut progrese . Si acasa parca e mai activa.
S-a mai deschis un loc cu inot pt bebelusi in parcul Iuliu Hategan , e si mai ieftin . Vreau sa merg saptamana viitoare sa vad exact cum e acolo . Daca au conditii mai bune clar ca o sa merg acolo.
Pupici.

BBpiticutz
10 nov 2011, 10:26
Chiar ieri am fost la a doua sedinta de inot . Am niste nemultumiri legat de baby swim. Sunt doar patru cabine de schimbat , intr-o grupa sunt 8 mamici. Deobicei se intersecteaza grupele , cea care termina si cea care vine . Iti dai seama ce harababura e . Trebuie sa stai sa astepti si in timpul asta copii urla unul mai tare ca altul. Pentru mine e un stres pana sa ajung efectiv in bazin cu Dorotea. Ea se sperie de copii aia care urla . Scara pe care cobori in bazin nu e tare stabila si tot timpul mi-e frica sa nu cumva sa calc gresit mai ales ca sunt cu pitica in brate .
Te obliga sa cumperi slip de la ei pt bebe care mi se pare destul de scump e 50 ron. In rest de ok . Programul e destul de frumos si deja dupa doua sedinte pitica a facut progrese . Si acasa parca e mai activa.
S-a mai deschis un loc cu inot pt bebelusi in parcul Iuliu Hategan , e si mai ieftin . Vreau sa merg saptamana viitoare sa vad exact cum e acolo . Daca au conditii mai bune clar ca o sa merg acolo.
Pupici.
e nasol daca la banii pe care ii cer pe abonament astea sunt conditiile
de ce e obligatoriu sa iei slip de la ei???50 RON?? e foarte scump
daca mergi la bazinul de la parc si e ok, imi zici si mie te rog mult?
te pup

laurici_cj
11 nov 2011, 12:26
saluitk, pt ceel care ati nascut la gine 1 vreau sa va intreb ca toate camerele sunt akum cu doua paturi numai>>>??

Alinuta_b
11 nov 2011, 13:44
Buna mamici si viitoare mamici . Ce planuri aveti pt wk ?

Ariana
11 nov 2011, 14:06
si noi vrem la inot, il trimit pe taticul ca eu dupa nastere arat ca un casalot esuat! Chiar ii ziceam ca a implinit 4 luni saptamana trecuta si e timpul piscinei! De abia astept....

Felicitari monica, acum urmeaza o perioada plina de suspans! La fiecare reintalnire cu ecograful vei avea parte de intalniri emotionante cu comoara. Iti doresc sarcina usoara si un bebel sanatos.

t3odora26
11 nov 2011, 15:12
saluitk, pt ceel care ati nascut la gine 1 vreau sa va intreb ca toate camerele sunt akum cu doua paturi numai>>>??
la mansarda sunt cu 2 paturi, iar in saloane cate 3 paturi

t3odora26
11 nov 2011, 15:17
Buna mamici si viitoare mamici . Ce planuri aveti pt wk ?
alinuta, si eu as vrea sa o duc pe Ale la bazin.. dar as vrea sa merg si cu tatal ei.. :p oare se poate?

Ariana
11 nov 2011, 18:02
Teodora, eu asa stiu ca se poate!
Stiti cumva cat se pune la un boez?

BBpiticutz
12 nov 2011, 09:00
Stiti cumva cat se pune la un boez?
neata,

noi am avut persone care au 400 RON, dar care au pus si 1000 Ron si chiar 350 EUR, depinde ce relatie aveti cu persoanele la care mergeti, prieten, ruda...

t3odora26
12 nov 2011, 12:17
Stiti cumva cat se pune la un boez?depinde de gradul de rudenie si de zona.. dar avand in vedere ca meniul la cluj o fi pe undeva la 60-70 lei cred.. cred ca 300-400 lei de pereche se pune la botez. Daca esti ruda apropiata 500-600 lei cred

Alinuta_b
12 nov 2011, 12:18
alinuta, si eu as vrea sa o duc pe Ale la bazin.. dar as vrea sa merg si cu tatal ei.. :p oare se poate?

Teo , se poate cum sa nu .
Azi trebuia sa merg de la 10 dim dincolo in parcul Iuliu Hatieganu la bazin , sa vad cum sunt acolo orele de baby swim numai ca azi-noapte de pe la 4 nu mi-a mai dormit pitica nu stiu ce a avut , si nu am mai mers. Am sunat la ei si mi-au spus ca au mese de infasat , tarcuri unde sa pui copilul pana te schimbi . Urma azi sa ma intalnesc cu instructotul ,instructoarea sa vorbesc .
O sa merg saptamana care vine sambata si o sa va spun exact unde e mai bine in manastur sau in parc .
De cursurile din parc inca nu prea stie lumea si am inteles ca nu sunt multe mamici si mi-ar conveni mai mult pt ca asa se ocupa mai mult de tine si copil.

t3odora26
12 nov 2011, 12:18
la botezul alexiei unde au fost doar rude de peste tot, a iesit media la 200 ron/persoana.

monic@
12 nov 2011, 19:40
Buna fetelor
Noi am fost la bunici unde ne am simti minunat , si mami si bebe .
Voi ce faceti ???
Noi maine avem 7 saptamanici !!! iuuupiii , va pupacim :*

Alinuta_b
12 nov 2011, 22:23
Si noi am fost la tara la bunici . Ne-a prins bine plimbarea . Pitica a dormit pe masina si cand am mers si cand am venit . Ce frumos a fost azi afara chiar daca e mai rece , parca simt miros de sarbatori :) . Mi-am adus din pod cutiile cu globuri , si restul podoabelor de brad .
Va fi cel mai frumos Craciun . Primul Craciun cu pitica .
Monica felicitari pentru cele 7 saptamani . Inca un pic si o sa aflii si sexul bebelusului.

monic@
12 nov 2011, 22:36
Si noi am fost la tara la bunici . Ne-a prins bine plimbarea . Pitica a dormit pe masina si cand am mers si cand am venit . Ce frumos a fost azi afara chiar daca e mai rece , parca simt miros de sarbatori :) . Mi-am adus din pod cutiile cu globuri , si restul podoabelor de brad .
Va fi cel mai frumos Craciun . Primul Craciun cu pitica .
Monica felicitari pentru cele 7 saptamani . Inca un pic si o sa aflii si sexul bebelusului.

Alinuta chiar prinde bine aerul de tara . Si la mine va fi primul Craciun cu burtica mica :)) . la cate sapt ai aflat sexul ? eu abia astept desi e mai putin important

Alinuta_b
13 nov 2011, 20:31
Alinuta chiar prinde bine aerul de tara . Si la mine va fi primul Craciun cu burtica mica :)) . la cate sapt ai aflat sexul ? eu abia astept desi e mai putin important

Noua la 12 saptamani ne-a spus ca e baietel si am fost tare incantata pt ca atunci imi doream baietel . Si pe urma la 16 saptamani parca ,mi-a spus ca e fetita defapt . Am fost un pic trista da mi-a trecut si acum sunt cea mai fericita ca am fetita .
Asa e defapt nu conteaza ce e vorba aia " sanatos sa fie " . Eu cu singuranta daca mai fac un bebe nu vreau sa stiu ce va fi . Vreau sa fie o surpriza .

monic@
14 nov 2011, 14:35
Noua la 12 saptamani ne-a spus ca e baietel si am fost tare incantata pt ca atunci imi doream baietel . Si pe urma la 16 saptamani parca ,mi-a spus ca e fetita defapt . Am fost un pic trista da mi-a trecut si acum sunt cea mai fericita ca am fetita .
Asa e defapt nu conteaza ce e vorba aia " sanatos sa fie " . Eu cu singuranta daca mai fac un bebe nu vreau sa stiu ce va fi . Vreau sa fie o surpriza .

Eu nu as rezista pana la nastere sa aflu ce e si asa abia astept sa vad ce e dar conteaza sa fie sanatos !

laurici_cj
14 nov 2011, 15:18
eu la 15 saptamani am aflat ca e baietel, tot baietel ne a spus fiecare dok la fiecare ecografie,
eu nu as rezista pana la nastera ca sunt prea curioasa

ionutabene
18 nov 2011, 09:31
neata!!!! nu e nimeni p-aici, am fost ieri la Gine 1 si mi-am facut triplul test, rezultatul este bun, happy!! pupici

Ariana
18 nov 2011, 10:10
bravo, felicitari!
O burtica fericita sa ai in continuare!

laurici_cj
18 nov 2011, 15:19
felicitari !!!sarcina usoara in continuare

monic@
18 nov 2011, 19:56
neata!!!! nu e nimeni p-aici, am fost ieri la Gine 1 si mi-am facut triplul test, rezultatul este bun, happy!! pupici

felicitari si multa sanatate

Alinuta_b
26 nov 2011, 17:35
Saluti fetelor.
Am venit cu vesti noi in legatura cu inotul la bebelusi. Am fost azi la bazinul din parcul Iuliu Hatieganu sa vad acolo cum e . Deci acolo abonamentul e 400 ron / 10 sedinte . Vestiarul e destul de mic , exista doar o singura masa pt schimbat copilul ( mi se pare putin ) , doua dusuri si o toaleta . Nu am vazut loc special pentru lucrurile personale (unde sa iti pui portofelul , lucrurile de valoare ) , poate era dar eu nu am vazut .In rest era curat si aerisit.
Aici orele se fac cu un instructor . Din pacate nu am putut sta sa urmaresc tot programul . Pot sa spun ca am vazut bebelusi fericiti si instructorul se ocupa destul de mult de fiecare in parte .
Nu am vazut sa fie jucarii sau alte accesorii pt apa . Bebelusii cam dupa 15 min isi pierd concentrarea si se plictisesc de aceea ar trebui sa fie niste jucarii prin apa , sa le atraga atentia. Probabil sunt inca la inceput .
Deci inca sunt in dubii . Sa raman la babyswim sau sa vin aici .

t3odora26
27 nov 2011, 08:40
Fetelor, pe voi v-a chemat la 5-6 lui Halmagean? Ca eu asa imi amintesc cand am fost la controlul de 6 sapt. ca a zis sa merg la 5-6 luni daca nu-mi vine menstruatia din cauza alaptatului...cica sa o declansam.. Ati fost careva? Oare cum adica sa o declanseze? cu pastile sau cum?

BBpiticutz
27 nov 2011, 10:18
neata Teo:pup:
da si pe mine m-a chemat halmagean la 5-6 luni in cazul in care alaptez si nu-mi vine menstruatia ca sa o declanseze, am intrebat de ce si mi-a zis ca sa ca sa am si eu o evidenta si ca e mai bine pt. organism
eu inca alaptez si nu cred ca o sa merg la el poate doar dupa 6 luni in cazul in care nu o sa-mi vina ciclul, pt. ca eu am intrebat-o pe asistenta lui ce inseamna declansarea asta si mi-a zis ca o sa-mi dea anticonceptionale, cu care eu nu sunt de acord deloc si care mie nu-mi fac bine
pupici

BBpiticutz
27 nov 2011, 10:20
Saluti fetelor.
Am venit cu vesti noi in legatura cu inotul la bebelusi. Am fost azi la bazinul din parcul Iuliu Hatieganu sa vad acolo cum e . Deci acolo abonamentul e 400 ron / 10 sedinte . Vestiarul e destul de mic , exista doar o singura masa pt schimbat copilul ( mi se pare putin ) , doua dusuri si o toaleta . Nu am vazut loc special pentru lucrurile personale (unde sa iti pui portofelul , lucrurile de valoare ) , poate era dar eu nu am vazut .In rest era curat si aerisit.
Aici orele se fac cu un instructor . Din pacate nu am putut sta sa urmaresc tot programul . Pot sa spun ca am vazut bebelusi fericiti si instructorul se ocupa destul de mult de fiecare in parte .
Nu am vazut sa fie jucarii sau alte accesorii pt apa . Bebelusii cam dupa 15 min isi pierd concentrarea si se plictisesc de aceea ar trebui sa fie niste jucarii prin apa , sa le atraga atentia. Probabil sunt inca la inceput .
Deci inca sunt in dubii . Sa raman la babyswim sau sa vin aici .

alinuta
nu stiu ce sa fac ca mie mi se pare extrem de scump mai ales ca nu sunt conditii, poate peste cateva luni mai imbunatatesc si astia de la parc ceva
merci mult pt. info
:pup:

monic@
27 nov 2011, 10:23
Neata tuturor !!!
Eu astept cu nerabdare controlul de pe 8 decembrie , adica joi !!! :confetti:
Mai e ceva de asteptat pana atunci dar nu foarte mult !!!
Bebe meu e bine , incepe sa se formeze si ii da lui mami stari de rau ...dar trecem peste , asta e !!!
Va pupacim !!! :tepupam:

BBpiticutz
27 nov 2011, 10:50
neata moni!!!
cand scrii tu cu cat nerabdare astepti controalele la gine parca ma vad pe mine acum ceva timp si imi vin toate emotiile, Doamne nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul!
bucura-te de burtica, indiferent daca ti-e rau sau ti-e greu :) mie deja mi-e dor de ea;)
sa vezi ce frumos si impresionant o sa fie cand o sa-l simti pe bebe miscand in burtica, e ceva unic:D

monic@
27 nov 2011, 11:20
Neata , pupici lui bebe :pup::pup:!!!!
Ma bucur foarte mult de burtica mea , mai ales ca a prins o forma si e tare dragalasa , si "tati" pune mana pe ea in fiecare dimineata iar eu de asemeni , ii spunem buna dimineata lui bebe ;) !!! Sincer mi-as dori din tot sufletul un baietel pe care sa-l cheme Mihail-Teodor !!! Imi place la nebunie acest nume ...insa ce va fi va fi ...sanatatea e importanta :p !!!
Despre ecografii ...as face in fiecare zi dar nu e acelasi farmecul , pt ca stii vorba aia ce-i rarut e mai dragut si cand e mai rar , astepti cu nerabdare sa iti vezi puiul , sa il vezi cat a mai crescut si daca e bine :confetti: !!! IAR DESPRE MISCARI ...aici chiar nu mai zic ca abia astept ...imi dau seama ce sentiment sublim :steagalb: !!! Pupici !!!:tepupam:

BBpiticutz
27 nov 2011, 11:31
like, like, like, super frumos numele la care v-ati gandit!!! sa va ajute Dumnezeu sa fie asa cum va doriti!!
pe bebe nostru il cheama Tudor-Gabriel :)))) si sa stii ca parca am simtit de la inceput ca va fi baietel nu stiu de ce, iar ecografia de la 12 sapt a fost confirmarea...nici nu m-am gandit la nume de fete...desi sotul isi dorea fetita si tot nu vroia sa creada ca e baiat pana in ultimul moment
ei, acum nu l-ar da pe o mie de fete :) :) :) e baiatul lu' tata :)

Alinuta_b
27 nov 2011, 14:15
Fetelor, pe voi v-a chemat la 5-6 lui Halmagean? Ca eu asa imi amintesc cand am fost la controlul de 6 sapt. ca a zis sa merg la 5-6 luni daca nu-mi vine menstruatia din cauza alaptatului...cica sa o declansam.. Ati fost careva? Oare cum adica sa o declanseze? cu pastile sau cum?

Teo nici mie inca nu mi-a venit ciclul . Acum de doua zile ma tot doare prin burta si ma dor sanii . Sper sa fie ciclul si nu altceva .
Pe mine m-a chemat la 6 luni sa imi fac testul papa-nicolau , nu mi-a spus nimic de declansare . Pe deoparte abia astept sa-mi vina , ma gandesc ca poate din cauza asta tot am dureri de cap , din cauza hormonilor.

Alinuta_b
27 nov 2011, 14:19
Neata , pupici lui bebe :pup::pup:!!!!
Ma bucur foarte mult de burtica mea , mai ales ca a prins o forma si e tare dragalasa , si "tati" pune mana pe ea in fiecare dimineata iar eu de asemeni , ii spunem buna dimineata lui bebe ;) !!! Sincer mi-as dori din tot sufletul un baietel pe care sa-l cheme Mihail-Teodor !!! Imi place la nebunie acest nume ...insa ce va fi va fi ...sanatatea e importanta :p !!!
Despre ecografii ...as face in fiecare zi dar nu e acelasi farmecul , pt ca stii vorba aia ce-i rarut e mai dragut si cand e mai rar , astepti cu nerabdare sa iti vezi puiul , sa il vezi cat a mai crescut si daca e bine :confetti: !!! IAR DESPRE MISCARI ...aici chiar nu mai zic ca abia astept ...imi dau seama ce sentiment sublim :steagalb: !!! Pupici !!!:tepupam:

Chiar e frumos numele. La mine prmele miscari sesizabile le-a facut pitica chiar inainte de Craciun anul trecut cu doua zile . Am fost tare fericita .
Anul asta de Craciun imi doresc ca pitica sa stea bine in fundic si sa mearga in patru labe .

Ariana
27 nov 2011, 15:43
Nici mie nu mi-a venit inca dar nu-mi fac probleme si nici nu ma mai las manipulata de pastile. Cand vine...vine, stie corpul meu cum e mai bine si se regleaza el....ce atata interventie. Dr. Butnaru nu mi-a zis nimic despre acest subiect.
monic@ iti dorim un bebe sanatos!

laurici_cj
28 nov 2011, 12:13
salutik, cf fetele??
eu miercuri merg la control sa il vedem bebe abia astept ca akum este mare, si sa vorbim cu doc mai multe detalii despre nastere.
v-am pupat si sarcian usoara in continuare si bebe sanatosi

CosminaCj
02 dec 2011, 01:56
Laurici,acum mi-am dat seama cine esti,vecina de cartier,mi-a zis sora mea ca mergi acum la Halmagean:D:D te felicit draga mea pentru alegerea facuta,eu personal iti zic ca dr Halmagean e un adevarat profesionist si cu siguranta nu vei regreta alegerea facuta plus de asta,ti-am zis..conditiile la Gine1 sunt foarte bune!:):*:*:* te pup

CosminaCj
02 dec 2011, 01:58
Ce mai faceti mamiciilor?ce va fac bebelusi?? La MAYA ,deabea acum i-a iesit primul dintisor,il asteptam de pe la 4 luni..si uite ca are 7 luni si deabea acum a iesit la lumina!:D:D

CosminaCj
02 dec 2011, 02:11
http://www.youtube.com/watch?v=UjBuGq1-LcI&feature=colike
Asa sa nu rad de una singura:))))))))

BBpiticutz
02 dec 2011, 09:54
Ce mai faceti mamiciilor?ce va fac bebelusi?? La MAYA ,deabea acum i-a iesit primul dintisor,il asteptam de pe la 4 luni..si uite ca are 7 luni si deabea acum a iesit la lumina!:D:D

neata!!
Bravooo Maya pt. dintisor, lasa Cosmina nu fii necajita ca am inteles ca cu cat ies mai tarziu dintii cu atat mai bine ca nu se strica repede, asa zice lumea... :)

BBpiticutz
02 dec 2011, 09:56
foarte fain filmuletul cu Maya!!! ce drag a prins de plapuma :))))

Ariana
02 dec 2011, 10:28
Superba Maya!
Sa fie sanatoasa si sa aduca multa- multa bucurie in casa!

CosminaCj
02 dec 2011, 12:27
Multumesc dragele mele!:*

laurici_cj
02 dec 2011, 13:50
pupici pt maya ii cea mai mumoasha, da si eu sunt super multumita pana akuma de doc halmagean mai ales cca numai pareri bune am auzit despre el........

CosminaCj
02 dec 2011, 15:26
:X ma bucur pentru alegerea facuta!

CosminaCj
03 dec 2011, 18:50
BBpiticutz,l-ai chelit pe bebe nu?:D cum?? De cand am nascut-o pe Maya vreau sa ii tund primul parutz insa nu stiu cum,unde sa merg?sa o fac eu?dar cu ce?:|

BBpiticutz
03 dec 2011, 21:29
da Cosmina, l-am tuns a doua zi dupa botez deci la 2,5 luni ca nu mai rezistam sa-l usc dupa fiecare baita cu foenul si i se faceau nodulete in par de nici nu puteam sa-l piaptan
eu l-am tinut la verticala, m-am plimbat cu el prin casa, i-am arata chesti...si sotul l-a tuns cu masina de tuns
puteti incerca si voi, nu are ce sa se intample si creste la loc mai des si mai frumos :) sau chiar de alta culoare cum e cazul nostru :)

CosminaCj
05 dec 2011, 22:05
BBpiticutz, eu nu am tunso pe Maya de frica pentru moalele capului:( insa aveam de gand sa o fac pe la un an si ceva..insa intalnesc tot mai des mamici care si-au chelit ingerasii chiar daca is pitici,si toate ziceau la fel ca, l-au tuns cu masina de tuns..deci cu siguranta o voi face si eu,e recomandat primul parut sa il dam jos..ca e par care a stat acolo in burtica,cu placenta,sange etc pe el..:* mersi draga mea :D

BBpiticutz
06 dec 2011, 08:58
pe mine ti-am zis ca ma enerva ca era greu de intretinut, nu ca nu era frumos, in plus a si inceput sa-i cada si peste tot era parut de-al lui, iar cum il pun pe burta si isi baga pumnii in gura riscam sa-l si inghita
ref. la moalele capului nu tre sa te stresezi ca daca aveti grija cu masina, nu apasati pe cap si nu tundeti chiar pana la piele nu sunt probleme
:pup:

CosminaCj
06 dec 2011, 21:04
Bun,mersi draga!:D

Ariana
07 dec 2011, 12:36
eu nu stiu de ce va tundeti bebelasii la varsta aceasta....nu vad nici un motiv. Pe nepotica mea n-au tuns-o decat cand era mare si de aceea tot un par frumos are. Eu stiu ca se tund dupa 1 an, mai repede nu. Ma rog, asta este parerea mea, fiecare mamica face cum crede! :ok:

CosminaCj
07 dec 2011, 13:47
Da,fiecare cu parerea lui,stiu mamici multe care si-au chelit bebei la 3,4,5.6 luni iar altele dupa 1 an,nu cred ca este o regula,la ce varsta sa iti tunzi copilul,eu nu am facut-o pana acum pentru ca mi-a fost frica sa o fac insa tinand cont ca Maya are aproape 8 luni,o sa o chelesc curand sa ii creasca apoi un parut frumos si rezistent:D

BBpiticutz
08 dec 2011, 15:21
eu nu stiu de ce va tundeti bebelasii la varsta aceasta....nu vad nici un motiv. Pe nepotica mea n-au tuns-o decat cand era mare si de aceea tot un par frumos are. Eu stiu ca se tund dupa 1 an, mai repede nu. Ma rog, asta este parerea mea, fiecare mamica face cum crede! :ok:

noi l-am tuns pe Tudor pentru comfortul lui
avea par mult, des si isi tot baga mana in par, apoi in gurita...in plus dupa fiecare baita trebuia sa-l usc cu foenul si il tot incalzeam la cap aiurea...
iar la 2 luni a inceput sa-i cada si era destul de nasol cum il pun pe burta sa-l si inhaleze...

CosminaCj
08 dec 2011, 23:24
La tine e mai usor ca e baietel,dar eu vreau sa o chelesc pentru ca e fetita..si am auzit ca,daca ii chelesti pe bebe de mici atunci cand cresc au parul frumos:>

BBpiticutz
09 dec 2011, 09:13
nu stiu ce zic, faza asta cu parul cred ca tine mai mult de bagajul genetic
vorbim arianei, si pe nepotica mea care are 3 ani au tuns-o 1 data la 2 ani si are un par asa frumos, des si carliontat, desi cand era bebe nu avea nici 2 fire, l-a botez doar a mimat popa ca-i taie din par, ca nu avea ce taia :) :)

BBpiticutz
09 dec 2011, 17:17
mai fetelor nu stiu ce s-a intamplat, dar acum am studiat problema si se pare ca am avut printre noi, mamicile de cluj, 2 intruse: alexandra30 si monic@, ce naiba le-o fi apucat pe nebunele astea sa se bage in seama cu noi?????
Rog persoanele care nu au nimic de-a face cu copii sau cresterea copiilor sa ne lase in pace si sa nu ne consume timpul aiurea cerand sfaturi pt. diverse probleme/situatii imaginare!!!

laurici_cj
09 dec 2011, 18:58
eu cred ca astea pur si simplu se plictisesc si creaza povestii, cum ai zis si u nebune...........

Ariana
09 dec 2011, 19:40
mai fetelor nu stiu ce s-a intamplat, dar acum am studiat problema si se pare ca am avut printre noi, mamicile de cluj, 2 intruse: alexandra30 si monic@, ce naiba le-o fi apucat pe nebunele astea sa se bage in seama cu noi?????
Rog persoanele care nu au nimic de-a face cu copii sau cresterea copiilor sa ne lase in pace si sa nu ne consume timpul aiurea cerand sfaturi pt. diverse probleme/situatii imaginare!!!

serios? Dar cum ati descoperit? monic@ parca zicea ca e gravida....ce obiceiuri...

CosminaCj
09 dec 2011, 22:09
:))) se mai intampla,probabil s-au bagat in seama din lipsa de ocupatie!:P

CosminaCj
20 dec 2011, 00:49
Dragele mele , va urez Sarbatori Fericite !!!:* Sa ne auzim cu bine anul care vine!:*

Ariana
20 dec 2011, 17:23
Multumim, la fel va dorim si noi!

laurici_cj
23 dec 2011, 09:56
multumim la fel cosmy draga , te pup si pe tine si pe maya..........

aria_cluj
28 dec 2011, 12:16
Lorena,si eu merg la dna dr Rotar,daca mai intri pe forum,vreau sa ma ajuti cu niste informatii,pana la urma cu cine ai nascut?

va salut pe toate,sunt si eu o viitoare mamica,de iulie 2012.

BBpiticutz
30 dec 2011, 17:05
un an nou fericit si plin de impliniri va doresc!!!
sa ne creasca puiutii mari si sanatosi, iar noi sa ne bucuram de ei!

aria_cluj
31 dec 2011, 00:21
happy new year!

laurici_cj
31 dec 2011, 15:28
un an nou fericit plin de iubire si sanatate!!!!!!!!!!!!

aria_cluj
02 ian 2012, 12:07
fetelor,bine v-am regasit in 2012
va rog sa imi spuneti daca v-ati vopsit pe par cu vopsea cu amoniac in sarcina?

merci

laurici_cj
02 ian 2012, 16:52
salutik!!!eu am renuntat la vopsit de tot in perioada sarcinii, am timp sa ma vopsesc dupa.....

CosminaCj
02 ian 2012, 21:17
Eu una m-am vopsit in luna a 8 de sarcina,simteam "nevoia" sa ma fac titi pe cand vine bebe:)):X si efectiv nu ma mai suportam nevopsita:D si cu 24 de kg in plus:))
Sincer nici nu auzisem de faza asta ..ca,nu e bine sa te vopsesti in timpul sarcinii,daca as fi stiut ma gandeam de 2 ori:D oricum,specialistii sunt de parere ca:
Coloratul parului mamicii in timpul sarcinii - implica riscuri pentru bebelusul din burtica ?

Pentru o marja de siguranta, medicii sugereaza ca femeia insarcinata sa astepte macar trecerea primului trimestru de sarcina - fara vopsit chimic al parului, dupa aceea este la aprecierea fiecarei viitoare mamici cum va face.

Ps: Fara sa stiu m-am vopsit si nu ma afectat cu nimic nici pe mine sau pe bebe acest lucru,cum zic cei din articolul de mai sus,ramane la alegerea fiecaruia daca se vopsesc pe par sau nu !:)

CosminaCj
02 ian 2012, 21:18
La Multi Ani tutuuuuror!:D:*

aria_cluj
02 ian 2012, 22:19
La Multi Ani tutuuuuror!:D:*
La multi ani! :)

Ariana
03 ian 2012, 09:50
La multi ani fetelor!

sfefania
17 ian 2012, 07:56
servus , sunt o viitoare mamica de februarie si sarcina mea este urmarita de dr halmagean.Sunt foarte multumita pana acum si am auzit ca la gine 1 sunt conditii destul de bune de nastere insa am o intrebare la mamicile care au nascut cu el: cat costa ? si din cine e formata echipa lui rezidenti,asistente, moase si daca va fi cazul anestezist? cat trebuie sa le dau la fiecare? multumesc anticipat!

BBpiticutz
17 ian 2012, 10:24
servus , sunt o viitoare mamica de februarie si sarcina mea este urmarita de dr halmagean.Sunt foarte multumita pana acum si am auzit ca la gine 1 sunt conditii destul de bune de nastere insa am o intrebare la mamicile care au nascut cu el: cat costa ? si din cine e formata echipa lui rezidenti,asistente, moase si daca va fi cazul anestezist? cat trebuie sa le dau la fiecare? multumesc anticipat!

stefania vezi ca la paginile anterioare a scris cosmina, teo, apoi eu si iti poti face o idee
mult noroc si sanatate tie si bebelusului :D

laurici_cj
17 ian 2012, 12:19

salutik , si eu tot in februarie o sa nasc cu dok halmagean poate ne am vazut si pe la cabinet...........

BBpiticutz
18 ian 2012, 12:36
la multi ani laurici!!!
sa aveti nasteri usoare fetele :D sunteti pe maini bune :D

aria_cluj
18 ian 2012, 14:17
salutik , si eu tot in februarie o sa nasc cu dok halmagean poate ne am vazut si pe la cabinet...........

Laurici,nu mai ai mult!
o sa nasti natural?

laurici_cj
18 ian 2012, 15:01
da sper ca sa pot naste natural, numai dak nu apare ceva problema.......

Nichita
18 ian 2012, 16:43
Serus! Si noi suntem din Cluj. Si vroiam sa va intreb daca aveti experienta sau stiti medici care asista nastere naturala dupa cezariana. La prima sarcina am fost la Bartok Ildiko si mi-a placut, nu a zis ca nu m-ar asista dar as vrea sa am si o alta varianta in caz ca. Multumesc!:)

IoanaStr
19 ian 2012, 13:24
Buna si noi suntem de la Cluj.Pe baietel cu dr Halmagean l-am nascut si am fost multumita de el.Acum imi urmareste sarcian Dr Crisan Anamaria,e tare de treaba,foarte comunicativa.Sa vedem cum va fi la nastere.O sa fac cezariana.

laurici_cj
19 ian 2012, 13:54
Buna si noi suntem de la Cluj.Pe baietel cu dr Halmagean l-am nascut si am fost multumita de el.Acum imi urmareste sarcian Dr Crisan Anamaria,e tare de treaba,foarte comunicativa.Sa vedem cum va fi la nastere.O sa fac cezariana.
cum de nu ia mers tot la dok halmagean ???nu ai fost multumita de el????

IoanaStr
19 ian 2012, 14:23
Per total am fos multumita de el,sa comportat foarte bine pe perioada sarcini,ce nu mia placut insa a afost ca desi am dat o gramada de bani pt cezariana,am aflat de la o asistenta care a asistat la operatie ca de fapt a fost facuta de rezidenti,el doar a asistat si lea dat indicati.Sincer nu mia prea convenit acest lucru,iar dupa nastere,a fost cam saracacios cu vizitele in salon,ma refer sa vada cum evolueaza vindecarea operatiei...da asta e nu poti astepta totul,in principiu e un medic bun.Am vrut sa incerc si la altcineva sa vad cum e pe Dr Crisan mia recomandato nasa mea,si pana acum sunt tare multumita.

laurici_cj
19 ian 2012, 14:44
eu doar de cateva luni m-am mutat la el, pana akum sunt super multumita akum mai departe o sa vad, in schimb am auzit si pareri numai de bine despre el ............

IoanaStr
19 ian 2012, 15:58
am fost multumita de el,as privind per total. Pe perioada sarcini sa comportat exemplar insa ma deranjat la nastere.Am nascut prin cezariana,si in ciuada faptului ca iam dat bani inainte,am aflat de la o asistenta care a asistat la operatie ca de fapt a fost facuta de rezidenti si el doar a asistat dand indicati,nu mia prea convenit...da asta e.Si nu mia placut iar ca dupa...nu sia prea dat interesul sa vada cum decurge vindecarea operatiei.Nu zic e un medic foarte bun,dar la fel ca medici renumiti..uneori e prea ocupat.La doctorita care se ocupa acum de mine am ajuns prin intermediul nasei mele si sunt tare multumita de ea,isi dedica mult timp pacientilor si te lamureste in orice privinta,sper sa ramana la fel de implicata in continuare.

BBpiticutz
21 ian 2012, 12:48
salut!
laurici nu te descuraja :)
eu am nascut in august cu dr halmagean si is multumita de el, la BB2 tot la dansul voi merge
ref. la partea cu operatia, pot sa-ti spun ca si in cazul meu au fost in sala 2 rezidenti, dar partea cu taietura si scosul a facut-o el (si asta e cea mai importanta) de cusut s-au ocupat cei 2 la final, asta pot sa-ti spun sigur (dar tot sub indicatiile dansului) ceea ce nu m-a deranjat absolut deloc, fiinca dansul era tot timpul acolo
ref. la grija postoperatorie, si aici dansul mi s-a parut super, mai ales ca acolo erau mai multe fete care au nascut cu medici diferiti, dar dansul a fost singurul care a venit in fiecare dimineata ( si am prins chiar weekend si sf. marie) la 7.15-max 8.00 sa vada cum ma simt, ce ma doare, cum e taietura, etc. erau unii dr. (nu dau nume) care au venit la fete fix in ziua externarii....
asa ca ai incredere esti pe maini bune :D
daca cumva intervine ceva, poti anunta asistenta de salon si ea la randul ei il cheama pe medic
referitor la bani, sotul i-a dat cand a iesit dr din operatie ca sa-i spuna ce si cum, nu inainte
nu te stresa esti pe maini bune :)

laurici_cj
21 ian 2012, 13:58
eu am incredere deocamdata in el , sper sa fie ok si la anstere mai ales ca numai pareeri bune am auzit de al toate fetele care au nascut cu el..si apropo cand mergi la spital il chema moasa sau il sunam noi????

BBpiticutz
21 ian 2012, 17:09
eu am incredere deocamdata in el , sper sa fie ok si la anstere mai ales ca numai pareeri bune am auzit de al toate fetele care au nascut cu el..si apropo cand mergi la spital il chema moasa sau il sunam noi????

depinde de situatie
1. daca ti se rupe apa acasa, il suni tu pe mobil si ii spui;apoi el te directioneaza ce si cum sa faci: in cel mai sigur caz te trimite la spital la un control la medicul de garda, si daca s-a rupt apa, iar contractii nu ai, iti va face cezariana ca sa nu se infecteze lichidul amniotic (asa a patit o mamica care a nascut pe neasteptate :D in aceeasi zi cu mine dupa-masa, era in sapt. 37 si bebita ei s-a grabit sa vina pe lume)
daca ai si contractii, posibil sa te lase sa nasti natural
2. daca decide sa-ti faca cezariana inainte sa vina bebe, te va interna cu 1-2 zile inainte de operatie pt. analize;

BBpiticutz
21 ian 2012, 17:10
moasa nu intervine decat daca vei naste natural, te va asista in timpul travaliului si il cheama cand e pe vine bebe

laurici_cj
21 ian 2012, 17:11
multu tare mult, o sa intreb sapt viitoare cand merg , sa vedem el ce zice.........park cosmi imi zice ca el nu vine la spital pana nu esti dilatat cat trebuie,,,,,

BBpiticutz
21 ian 2012, 17:20
asa sa faci, vorbeste cu dr. deschis
cosmina stie exact cum sta treaba cu nasterea naturala
eu te pot ajuta cu detaliile despre cezariana
mult noroc :D

anca_dorgo
22 ian 2012, 10:31
buna mamici, sunt mamica unui nazdravan de 4 ani si 6 luni si a unui bebe in burtica de 30 saptamani si asi dori sa stiu daca printre voi se afla mamici care sunt supravegheate sau au fost de dr Cruciat Gheorghe deoarece eu la el merg si asi vrea sa mai aflu si alte pareri

IoanaStr
22 ian 2012, 10:34
Neata fetelor!
Ce mai faceti?
Noi dam fuguta la o plimbarica..e asa frumos afara,ninge ca in basme.

laurici_cj
22 ian 2012, 17:31
salutik fetele, noi suntem bine ma fost ieri la dok deja avem 3 kg, suntem putin cam marisori dar nici un semn ca bebe s-ar grabi sa vine.............

BBpiticutz
23 ian 2012, 14:28
bravo laurici!!!
sa cresteti mari si sanatosi :D
nu te lua dupa masuratori, important e sa fie sanatos
mie de ex. doctorul mi l-a masurat in sapt 39 la 4.100 kg, dupa 3 zile l-au masurat din nou in spital, era cu 1 zi inainte de operatie, au zis ca are 4.300 kg si cand l-au scos avea 4.950 kg :D
mai era o tipa in salonul de langa mine tot la halmagean, avea fetita si doctorul i-a masurat-o la 4.200 kg, iar cand a scos-o avea 2.800 kg :)

laurici_cj
23 ian 2012, 14:31
bravo laurici!!!
mie de ex. doctorul mi l-a masurat in sapt 39 la 4.100 kg, dupa 3 zile l-au masurat din nou in spital, era cu 1 zi inainte de operatie, au zis ca are 4.300 kg si cand l-au scos avea 4.950 kg :D
mai era o tipa in salonul de langa mine tot la halmagean, avea fetita si doctorul i-a masurat-o la 4.200 kg, iar cand a scos-o avea 2.800 kg :)

ce bebe mare ai avut!!!!!!!!!!!!!!

IoanaStr
23 ian 2012, 14:50
Waw..ce bebe mare..un grasunel...Asa e cu masuratorile astea,nu sunt 100l%sigure,au si ele o marja de eroare.Oricum important e sa fie bebei sanatosi.

aria_cluj
23 ian 2012, 16:02
4950 nastere naturala?
wow ce mare bebe ai avut,acum tot mare este?
bravo laurici!!!

aria_cluj
23 ian 2012, 16:05
salutik fetele, noi suntem bine ma fost ieri la dok deja avem 3 kg, suntem putin cam marisori dar nici un semn ca bebe s-ar grabi sa vine.............

eu zic ca mai este vreme :)

BBpiticutz
24 ian 2012, 11:04
da, a fost mare, parca era de 3 luni fata de ceilalti bebei, asistentele ii ziceau praslea :) :)
partea mai putin placuta sa zic asa, a fost ca majoritatea hainutelor pregatite si pe care le-am dus cu mine au fost mici sau fixe de nu i le puteam da pe el
a fost si lungan 58 cm
mama tot imi zicea inainte sa nasc sa cumpar haine new born si nu marimi mari ca pt. alea am timp...ca norocu' ca mi-am ascultat instinctul si am luat si hainute pt. 3-6 luni care i-au fost perfecte

laurici stiu ca nu mai ai rabdare, dar dormi cat poti de mult (bine ca acum e racoare, ca eu asta vara numai pe geam stateam noptile ca bufnita), pune-ti filme ( ca dupa nu mai pupi nici un film cap coada o vreme), mananca toate chestiile "interzise" in alaptare ca dupa....n-o sa mai ai cum si tot asa....
bebe oricum vine el cand vrea :)
stiu ca eu eram in sapt. 39, faceam efort la greu cu ditamai burtoiul, doar, doar o veni, si bebe tot n-a vrut sa iasa singur :D

BBpiticutz
24 ian 2012, 11:06
4950 nastere naturala?
wow ce mare bebe ai avut,acum tot mare este?

n-am nscut natural, ci cu cezariana
acum la 5 luni, are 9.700 si 75 cm, cat un bebe de 1 an :D

Ariana
24 ian 2012, 16:04
Fat-frumos! Ati inceput cu papica sau doar san ii dai?

BBpiticutz
24 ian 2012, 19:44
Fat-frumos! Ati inceput cu papica sau doar san ii dai?

doar san, dupa 6 luni trecem la papa
Gloria ce face? papa?

elapetrovan
25 ian 2012, 19:16
salut tuturor mamicilor de Cluj...ma numesc mihaela, sunt insarcinata in sapt a 15 si 5 zile......sunt la prima sarcina(noua in bransa :),) asa ca va rog sa imi dati sfaturi ca sunt cam pe langa....doar google-ul ma mai ajuta.....va doresc tuturor o sarcina placuta si plina de bucurii..va pup....

aria_cluj
27 ian 2012, 09:11
salut tuturor mamicilor de Cluj...ma numesc mihaela, sunt insarcinata in sapt a 15 si 5 zile......sunt la prima sarcina(noua in bransa :),) asa ca va rog sa imi dati sfaturi ca sunt cam pe langa....doar google-ul ma mai ajuta.....va doresc tuturor o sarcina placuta si plina de bucurii..va pup....

buna dimineata si bine ai venit!
sa iti pui si un ticker neaparat :) daca ai intrebari,iti stam la dispozitie:)

laurici_cj
27 ian 2012, 11:14

bine ai venit!!!!!!!!!!!!!!!!!te ajutam cu drag dak stim si noi!!!!!!!

elapetrovan
29 ian 2012, 15:44
multumesc de primire:),

Unde va-ti hotarat sa nasteti? Ce doctor va va asista?
Eu mam gandit unde sa nasc dar inca nu am fost sa <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> cu doctorul dak ma poate lua in evidenta lui...oare e o problema ca am amanat atata timp lucru acesta? stiti ceva de dr Doru Diculescu de la Stanca?

La cate saptamani ati simtit prima data bebele?
Cum pun tikerul?

BBpiticutz
30 ian 2012, 09:27
neata ela!
stiu de dr. diculescu ca e superficial
nasa noastra a nascut cu el un baietel acum 4 ani si era sa fie rau tare, adica cu o seara inainte sa nasca au fost la dr la cabinet si le-a zis ca mai e mult pana va naste, plus ca bebele avea circulara de cordon, iar la 3 dimineata i s-a rupt apa si s-au pornit contractiile
dimineata dr a venit la stanca a controlat-o si s-a dus la o partid de tenis, fata s-a chinuit pana la amiaza, iar cand s-a intors dr a decis sa-i faca cezariana....
deci te las sa tragi singura concluziile....

laurici_cj
30 ian 2012, 13:21
tikerul se punde dak dai clik pe unul dintre tikerele noastre si de akolo ti se deschide pagina si selectezi u datele.......... sau

Pentru ticker sunt 2 siteuri pe care porti intra:
Lilypie - Pregnancy, baby and parenting tickers.
Due date calculator - When is my due date?

Urmezi pasii, si la sfarsit iti vor de un cod care trebuie copiat in semnatura ta de pe Forum.

aria_cluj
31 ian 2012, 09:16
laurici o sa nasti natural?sau cezariana?

tikerul se punde dak dai clik pe unul dintre tikerele noastre si de akolo ti se deschide pagina si selectezi u datele.......... sau

Pentru ticker sunt 2 siteuri pe care porti intra:
Lilypie - Pregnancy, baby and parenting tickers.
Due date calculator - When is my due date?

Urmezi pasii, si la sfarsit iti vor de un cod care trebuie copiat in semnatura ta de pe Forum.

laurici_cj
31 ian 2012, 10:15
deocamdata o sa nasc natural, numai in cazul in acer se av ivi vreo problema sau nu o sa pot sa ansc atunci o sa imi faca cezarina, nu ma nimik impotriva orikum as naste numai ca totul sa fie ok.

aria_cluj
31 ian 2012, 12:09
cand te gandesti sa te duci la spital?
deocamdata o sa nasc natural, numai in cazul in acer se av ivi vreo problema sau nu o sa pot sa ansc atunci o sa imi faca cezarina, nu ma nimik impotriva orikum as naste numai ca totul sa fie ok.

laurici_cj
31 ian 2012, 12:15
ieri am fost la doc, ca akum merg in fiecare saptamana si , ma voi duce la clinik atunci cand ma vor lua durerile sau in cazul in care mi se av rupe apa..........o sa ma interneze mai repede numai in cazul in care am sa duk sarcina peste tremen si atunci o sa imi provoace nasterea

Ariana
01 feb 2012, 14:06
doar san, dupa 6 luni trecem la papa
Gloria ce face? papa?

Noi papam, am inceput cu cate putin cu 2 saptamani inainte de 6 luni desi ma hotarasem si eu sa-i dau de la 6 luni doar, fiindca incepuse sa piarda in greutate. Dar nici acum nu mananca foarte mult, maxim 2 mese potrivite pe zi si in rest san cat incape!

anca_dorgo
10 feb 2012, 16:39
Buna mamici am o întrebare pt voi cele care ATI născut la gine 1 sau urmează ATI folosit vata sau absorbante? Cum este acum politica

Ariana
12 feb 2012, 16:46
vata infasurata in tifon..eu am nascut natural si mi-am facut de acasa, vreo 2 pungi mari de vata dar am avut nevoie si de a 3-a pe care mi-a adus-o sotul de acasa. AM anscut natural. Daca imi vei urmari primele postari vei afla multe informatii despre cum a fost la Gine1, ce si cat am dat...nastere usoara sa ai!

emily
12 feb 2012, 20:53
Buna, vroiam sa va intreb daca este cineva care va naste in aprilie? eu am 29 de saptamani si 4 zile. O sarcina usoara tuturor!!:)

ligia_dana
13 feb 2012, 13:59
buna Emily, eu voi naste in 26 mai dupa dpn, si deja mor de frica cu gandul ca nu stiu ce ma asteapta.
Unde o sa nasti? cu ce medic?

Fetelor stiti ceva despre dr Ciprian Porumb de la stanca?

edithxx
14 feb 2012, 13:33
Buna fetelor..
stie cineva ceva detalii despre clinica dt. Nanu? De dansul am auzit ca ar fi cam..'controversat'...insa motivul pentru care as opta pentru aceasta clinica e ca aici as putea naste cu dna dt. Hasa, care ma are in observatie acum si datorita careia am reusit sa raman insarcinata dupa 3 ani de chin.. Dansa mi-a spus ca varianta 'la stat' de dnul dt. Muresan de la Gine 1, cu dansul mai colaboreaza ea insa acolo nu ar putea participa la nastere..e mai mult doar o recomandare.asa ca daca stiti ceva despre clinica dt. Nanu/dt. Muresan de la Gine 1 va rog ajutati-ma .
Multumesc!

laurici_cj
14 feb 2012, 13:37
eu am mers primele 5 luni la clinik ;la dok nanu...dak ai vreo intrebare iti raspund cu cea mai mare placere.....

edithxx
14 feb 2012, 13:54
Mersi de raspuns :)
Pai nu ma intereseaza supravegherea sarcinii..asta o fac cu dna dt. Hasa ( ea consulta la Regina Maria, insa singurul loc unde pot naste cu dansa e la clinica la dt. Nanu)) ci ma intereseaza nasterea propriu zisa. conditii, cum se poarta personalul, preturi, dotari ( clinica poate prelua cazuri mai dificile) samd..
Mersi!

laurici_cj
14 feb 2012, 14:06
nastrea normala este 2500, ceazriana este 3000 lei personalul este super taoate doamnel;e sunt fff dragutze eu am fost si internata akolo pe parcursul sarcinii ca am avut ceva prob, mancarea este de la catering deci e ok, despre dotari nush fff multe sa iti zic eu din cauza asta am renuntat la clink deoarece am avut prob cu sarcina si ei nu pot asigura terapia intensiva nici pt bebe nici pt mama si asas ca prin recomandare am ajuns la dok halmagean la clinica gine 1

edithxx
14 feb 2012, 14:09
sar'na de informatii.
asa si eu, am fost sfatuita de dna dt. Hasa sa merg in paralel de vreo 2-3 ori si la Gine 1, insa la dt. Muresan pentru a avea o poarta deschisa si la aceasta clinica in caz de complicatii( zicea ceva legat de tensiune dar nu ma prea pricep) sau nastere prematura ( stiu ca nu sunt dotati pentru astfel de situatii, dar e general valabil la toate clinicile private. nu au voie sa preia cazuri de nasteri premature)
Mai am timp sa ma informez, abia la vara e momentul cel mare.

Mersi din nou!

laurici_cj
14 feb 2012, 14:32
npc...orikum dt. muresan este un specialist si multe fete si ed aici de pe forum au nascut cu el, si da intradevar la ansteri premature nici o clinik privata din cj nu iti poate oferii cce ai nevoie si u si bebe

aria_cluj
14 feb 2012, 19:00
laurici ce faci?
mai poti?cand te duci la spital?

la gynia exista terapie intensiva?
npc...orikum dt. muresan este un specialist si multe fete si ed aici de pe forum au nascut cu el, si da intradevar la ansteri premature nici o clinik privata din cj nu iti poate oferii cce ai nevoie si u si bebe

laurici_cj
15 feb 2012, 10:44
hmm nu prea mai pot ca nu mai am rabdare , cu rabdarea asta stau mai prost. luni ma fost la control , sambata merg iar, dar dak nu se intampla nimik cerd ca sapt viitoare ma intreneaza si imi provoaca nasterea....

eu stiu ca nici la ginya nu poti naste dak nu ai park 36 de sapt nush fff sigur dar la clinik la dr nanu nu se poate

aria_cluj
16 feb 2012, 09:15
ai trecut de 40 saptamani,banuiesc ca medicul tau sustine nasterea naturala
inseamna ca totul e bine!
iti tin pumnii sa treaca repede si sa te bucuri de bijuteria ta cat mai repede,te asteptam cu vesti!
nu mai retin,e fetita sau baiat?
hmm nu prea mai pot ca nu mai am rabdare , cu rabdarea asta stau mai prost. luni ma fost la control , sambata merg iar, dar dak nu se intampla nimik cerd ca sapt viitoare ma intreneaza si imi provoaca nasterea....

eu stiu ca nici la ginya nu poti naste dak nu ai park 36 de sapt nush fff sigur dar la clinik la dr nanu nu se poate

laurici_cj
16 feb 2012, 12:03
baietel ii, cred ca ii putin cam lenes de aiai nu vrea sa vina ink....

da cat despre nasterea naturala as vrea din tot sufletul sa pot naste natural , akum o sa mai vedem ce zice medikul pe sambata cand mergem iar la control...

aria_cluj
16 feb 2012, 12:37
oricum ,eu iti tin pumnii stransi ,sa fie totul bine si mai ales cum iti doresti tu
e un bebe mare,de obicei se sta mult cu fetitele,sau cel putin asa stiam eu,se pare ca nici asta nu e o regula :)
Asteptam vesti !!
Doamne ajuta
baietel ii, cred ca ii putin cam lenes de aiai nu vrea sa vina ink....

da cat despre nasterea naturala as vrea din tot sufletul sa pot naste natural , akum o sa mai vedem ce zice medikul pe sambata cand mergem iar la control...

laurici_cj
16 feb 2012, 13:15
da sa stii ca nu este o regula cu fetitzele sau cu baietiii pt ca akum am auzit tot cazuri si cazuri si baieti care s-au nascut dupa 40 de sapt si fetite....

multu pt incurajari!!!!!!!!!

aria_cluj
17 feb 2012, 12:21
nastere usoara !:barza:
da sa stii ca nu este o regula cu fetitzele sau cu baietiii pt ca akum am auzit tot cazuri si cazuri si baieti care s-au nascut dupa 40 de sapt si fetite....

multu pt incurajari!!!!!!!!!

edithxx
15 mar 2012, 15:26
ce greu mai trece timpul........

laurici_cj
15 mar 2012, 15:54
si mie mia trecut tare atre greu ultima luna, mai ales cand am vazut ca edja eram, peste termen.......

aria_cluj
15 mar 2012, 21:02
laurici,nu ai venit cu detaliile
cum ai nascut?cum a fost?cat a durat travaliul?
cum a fost marea intalnire?
si mie mia trecut tare atre greu ultima luna, mai ales cand am vazut ca edja eram, peste termen.......