PDA

View Full Version : Mamici din Prahova

Pagini : 1 2 3 [4] 5

rosoiuroxana
06 feb 2012, 13:04
azi ma duc la dansa la cabinet la medsana

rosemarin
06 feb 2012, 13:09
am intrebat de dna Golosneanu si nu mai este in campina...nu stiu de ce..

si da, am fost la control in bucuresti pana acum, la o dna doctor f draguta cu care a nascut si sora mea dar pt ca a trecut la privat, fiecare control costa mult peste bugetul meu + drumul pana acolo... asa ca vreau sa ma reorientez in campina....

deci, opini despre maternitatea din campina sau medici aveti?

rosoiuroxana
07 feb 2012, 08:43
e super la dr vasiloiu raluca, iti raspunde prompt la toate intrebarile
super vi-o rocomand

graviduta39
20 feb 2012, 13:05
Care mai sunt preturile din maternitate la nastere normala si cezariana?

rosoiuroxana
21 feb 2012, 11:01
buna fetele
la o nastere normala am auzit ca cine a dat 100 euro a fost enorm de mult, dar si 200 ron dc ii bagi e super
la cezariana habar nu am

mirella21
09 mar 2012, 11:48
Stiti daca este vreo problema daca acesta ecografie se face la 23 de saptamani si nu la 22 cum ar trebui?

Alexadina
09 mar 2012, 12:52
Stai linistita nu e nicio problema, sa nu o faci mai tarziu de 24 de sapt

graviduta39
11 mar 2012, 17:25
fetele care ati facut cezariana in ploiesti,cat ati dat la dr ,asistent,anestezist???????????cat este epidurala????????:ajutor:

mikicoman
14 mar 2012, 00:13
am intrebat de dna Golosneanu si nu mai este in campina...nu stiu de ce..

si da, am fost la control in bucuresti pana acum, la o dna doctor f draguta cu care a nascut si sora mea dar pt ca a trecut la privat, fiecare control costa mult peste bugetul meu + drumul pana acolo... asa ca vreau sa ma reorientez in campina....

deci, opini despre maternitatea din campina sau medici aveti?

DR. Golosneanu s-a mutat la maternitatea din Ploiesti la sfarsitul lui octombrie 2011.

mikicoman
14 mar 2012, 00:33
Sunt insarcinata in 14 saptamani si inca nu m-am hotarat unde si cu cine sa nasc... asa ca as dori ceva detalii in special despre maternitatea din campina mai recente...

daca intr-adevar s-au imbunatatit conditiile,

daca este adevarat ca vin si din ploiesti sa nasca in campina pentru conditii sau pret?

medici...auzisem de Radu Cristina care lucreaza si la Medis dar inca nu am cunoscut-o...

de asemenea auzisem zvonuri ca nu au aparatura sa ingrijeasca un bebe mai mic de 3 kg si ca il trimit la ploiesti sau buc

diferenta nastere normala/ cezariana la preturi...si dak te asista medicul la care ai urmat indiferent de ora sau garda?

pls cine stie ceva sa ma informeze si pe mine.. multumesc

Eu am nascut in octombrie cu dr. Golosneanu la Maternitatea Campina. Conditiile sunt ok, poti sa-ti iei rezerva daca iti doresti, parca 30/noapte. Toaleta la lauze nemodernizata in schimb. In saloane e bine in mare. Unde am stat eu era varuit si mobilat recent dar chiuveta nu prea isi facea treaba. Da, este adevarat ca vine lumea din Ploiesti sa nasca la Campina, eu am ales tot Campina, desi imi era mult mai simplu la Ploiesti. Copilasii sunt aranjati in 2 saloane, te poti interesa de ei oricand, lumea nu e rigida si poti sa tragi si cu ochiul la al tau cateodata daca stii pe unde e asezat. Saloanele mamelor sunt langa cele ale bebelusilor despartite de o usa de termopan. Asistentele care sunt de garda la lauze sunt si la nasteri, dar de obicei anunta cand sunt in alta parte si exista infirmiere care te pot ajuta. Alaptarea la 6,9, 12, 3...doar la 3 noaptea nu se merge.
Pretul e dupa om. Eu de ex. n-am dat nimic la neonato fiindca nu mi-a zis decat ca e bine. atat. n-am scos bani din buzunar fiindca nu mi s-a parut ca aveam motiv. Se mai da la infirmiere cate 5 lei cand vin la toaleta (te spala), te ajuta sa te urci pe masa, etc. Eu am dat fix cand am vrut si cui am vrut. Celelalte si-au facut treaba ok, chiar daca nu au primit.
Fetita mea s-a nascut cu 2700g si au ingrijit-o. Ceea ce stiu este in schimb ca nu au aparatura pentru prematuri. Ea a avut putin dar a venit la termen...mai multe detalii chiar nu stiu.
Eu am plecat sa nasc cand era de garda doctorita, voiam normal dar dupa cateva ore de la declansare (incercare)...nimic...nici pic de contractie. M-a bagat la ceza. Dupa parerea mea se faceau cezariene pe banda rulanta. Adica doctorul de garda isi chema mamicile care aveau dpn-ul in jurul datei si le baga una dupa alta in operatie.
In salon cu mine a fost o fata la dr. Enache. Ea a ajuns noaptea si l-a chemat pe dr. si stiu ca a venit.
Per total, ca un mare plus ei au personalul, doamne care isi fac meseria serios...cele mai multe dintre ele. Nu vorbim. urat cu pacientele, nu zbiara, nu le cearta sau mai stiu eu ce. Daca vrei informatii e f. simplu sa intrebi, fiind o maternitate mica ajungi usor la persoana care te intereseaza. Doctorul la care urmezi vine sa te vada in fiecare zi lucratoare si cand e de garda...asta mai depinde si de medic. Cel care e de garda vine doar daca e anuntat sa vina, chemat la complicatii sau mai stiu eu ce. Te tin in mod normal 3, 4 zile internata.
Ca minusuri, ca peste tot in spitalele de stat de pe la noi: cateodata treaba se face de mantuiala, unele dotari cred ca erau mai batrane decat mama, asistentele suprasolicitate cateodata, nu mai stiau pe unde sa rezolve mai repede.
Bebelusii primesc mancare daca tu n-ai inca cu bibe, nan1, parca...sper sa nu gresesc. Sunt ingrijiti frumos. La fiecare alaptat te duci cu cate un pampers pt schimbat. La neonato sunt asistente care te ajuta sa te deprinzi cu tehnica alaptarii. Nu toate se straduiesc, mai depinde si de om si de ora...ca la 12 noaptea ce sa le ceri.
Cam atat! daca mai ai intrebari nu ezita sa scrii.

madalina27
16 mar 2012, 14:07
Eu am nascut in octombrie cu dr. Golosneanu la Maternitatea Campina. Conditiile sunt ok, poti sa-ti iei rezerva daca iti doresti, parca 30/noapte. Toaleta la lauze nemodernizata in schimb. In saloane e bine in mare. Unde am stat eu era varuit si mobilat recent dar chiuveta nu prea isi facea treaba. Da, este adevarat ca vine lumea din Ploiesti sa nasca la Campina, eu am ales tot Campina, desi imi era mult mai simplu la Ploiesti. Copilasii sunt aranjati in 2 saloane, te poti interesa de ei oricand, lumea nu e rigida si poti sa tragi si cu ochiul la al tau cateodata daca stii pe unde e asezat. Saloanele mamelor sunt langa cele ale bebelusilor despartite de o usa de termopan. Asistentele care sunt de garda la lauze sunt si la nasteri, dar de obicei anunta cand sunt in alta parte si exista infirmiere care te pot ajuta. Alaptarea la 6,9, 12, 3...doar la 3 noaptea nu se merge.
Pretul e dupa om. Eu de ex. n-am dat nimic la neonato fiindca nu mi-a zis decat ca e bine. atat. n-am scos bani din buzunar fiindca nu mi s-a parut ca aveam motiv. Se mai da la infirmiere cate 5 lei cand vin la toaleta (te spala), te ajuta sa te urci pe masa, etc. Eu am dat fix cand am vrut si cui am vrut. Celelalte si-au facut treaba ok, chiar daca nu au primit.
Fetita mea s-a nascut cu 2700g si au ingrijit-o. Ceea ce stiu este in schimb ca nu au aparatura pentru prematuri. Ea a avut putin dar a venit la termen...mai multe detalii chiar nu stiu.
Eu am plecat sa nasc cand era de garda doctorita, voiam normal dar dupa cateva ore de la declansare (incercare)...nimic...nici pic de contractie. M-a bagat la ceza. Dupa parerea mea se faceau cezariene pe banda rulanta. Adica doctorul de garda isi chema mamicile care aveau dpn-ul in jurul datei si le baga una dupa alta in operatie.
In salon cu mine a fost o fata la dr. Enache. Ea a ajuns noaptea si l-a chemat pe dr. si stiu ca a venit.
Per total, ca un mare plus ei au personalul, doamne care isi fac meseria serios...cele mai multe dintre ele. Nu vorbim. urat cu pacientele, nu zbiara, nu le cearta sau mai stiu eu ce. Daca vrei informatii e f. simplu sa intrebi, fiind o maternitate mica ajungi usor la persoana care te intereseaza. Doctorul la care urmezi vine sa te vada in fiecare zi lucratoare si cand e de garda...asta mai depinde si de medic. Cel care e de garda vine doar daca e anuntat sa vina, chemat la complicatii sau mai stiu eu ce. Te tin in mod normal 3, 4 zile internata.
Ca minusuri, ca peste tot in spitalele de stat de pe la noi: cateodata treaba se face de mantuiala, unele dotari cred ca erau mai batrane decat mama, asistentele suprasolicitate cateodata, nu mai stiau pe unde sa rezolve mai repede.
Bebelusii primesc mancare daca tu n-ai inca cu bibe, nan1, parca...sper sa nu gresesc. Sunt ingrijiti frumos. La fiecare alaptat te duci cu cate un pampers pt schimbat. La neonato sunt asistente care te ajuta sa te deprinzi cu tehnica alaptarii. Nu toate se straduiesc, mai depinde si de om si de ora...ca la 12 noaptea ce sa le ceri.
Cam atat! daca mai ai intrebari nu ezita sa scrii.
Mikicoman, in primul rand, sa iti traiasca minunea si sa fie sanatoasa!
Multumesc mult pentru aceste informatii. Eu stau langa Campina, dar nu sunt de aici si sper, curand, sa fiu si eu insarcinata. Chiar ma intrebam cum sunt conditiile in spital si cum este personalul.
O singura curiozitate mai am, dar daca nu vrei sa imi spui, nu e nimic....cam care este suma pe care ai dat-o medicului tau si anestezistului sau cat te-a costat in total nasterea?

graviduta39
21 apr 2012, 11:14
MAMICI CARE ATI NASCUT LA PLOIESTI AM O INTREBARE...EPIDURALA SE CUMPARA?
:ajutor::ajutor::ajutor:

rosemarin
23 apr 2012, 16:08
Cele care ati nascut in campina, am cateva intrebari pt voi:

- cam care este pretul pt nasterea normala si ceea cezariana (medic, anestezist..rezerva)
- se poate naste cu anestezie epidurala? o au ei, o cumperi tu?
- conditii ale maternitatii ( ce trusou are nevoie bebe, ce iti trebuie adus de acasa? ce iti ofera ei?)

multumesc si nastere usoara tuturor!

ipup
04 mai 2012, 08:33
MAMICI CARE ATI NASCUT LA PLOIESTI AM O INTREBARE...EPIDURALA SE CUMPARA?
:ajutor::ajutor::ajutor:

Nu se cumpara!! eu mi-am cumparat-o degeaba :) cat despre sume la anestezist si dr, dai cat poti si tu. Insa important e sa le dai ceva si asta inainte de nastere :) la dr care iti face cezariana ii poti da si dupa, eu am impartit suma in 2 parti si i-am dat o parte inainte si una dupa. eu am gemeni si suma a fost un pic mai mare :) Nastere usoara!

graviduta39
04 mai 2012, 16:43
multumesc mult de raspuns:thankyou::thankyou::thankyou:...daca ii dau la anestezist 200 ron e bine? si 1000 ron la doctora??????
la neonatolog ai dat ceva?????
cat te-a tinut la terapie intensiva?
dupa cate ore ai putut sa te dai jos din pat?

imi cer scuze ca te bombardez cu intrebarile....:)

Lole
29 aug 2012, 16:23
Pfff...ce pustiu pe-aici.Ar fi bune niste detalii proaspete.:)

graviduta39
29 aug 2012, 18:56
da acum am vazut...bate vantul ...

graviduta39
29 aug 2012, 19:00
buna iubita,
deci sa iti raspundem la intrebari)))))))\
patul nu o sa il patezi asta era si frica mea,sangerari abundente o sa ai cateva zile ,depinde de fiecare in parte
poti folosi absorbantele si vata peste, eu asa am facut,
la terapie nu iti trebuie chilotio sa stai in pat cu perfuzi si cu sonda urinara,eu am avut noroc sa stau 2 zile la terapie dar cu dr Topolog nu cred ,dar o poti intreba fara sa spui ca sti de la cineva.....
Sfat: dupa operatie cand sau dezmortit picioarele ,incearca sa faci cat mai multa miscare ,nu sa te fortezi,ci doar sa misti picioarele
in momentul cand esti pregatita te dai jos din pat ,cu cat te misti mai mult si mai des cu atat o sa iti fie mai bine, daca ai dureri cere calmante ..
cand mergi la spalat 1/zi mergi fara chiloti si cu 5/10 lei depinde de fiecare cat isi permite
eu ii dadeam 10 lei cand ma spala si schimba si pansamentul(cand ajungi acasa nu mai stai cu pansamentul )
eu nu am facut clisma,dar am mancat ceva usor cu o zi inainte .iar de la 18 nimic...si am fost operata tocmai a dua zi la 15 ...dar din cauza emotiilor nici foame nu aveam
supozitor iti trebuie la primul scaun,dupa operatie (cam la 2 zile dupa operatie o sa ai)
fetele care au fost la Topolog au dat 6oo ron,la mine e alta poveste ,ptr ca eu am 40 ani si mi-am legat si trompele..
la anestezist dai cand vine si se prezinta inainte de operatie,o sa iti puna un set de intrebari dupa care ii bagi in buzunar,se da intre 100 si 200 lei
in sala de operatie intri doar in halatul lor,dar inainte o sa te duca la terapie intensiva sa te instalezi acolo,cel putin eu asa am fost dusa si sotul a stat la usa in timpul operatiei
la asistente dai 5 sau 10 lei depinde de fiecarecat isi permite. ex: eu dadeam 10 lei cand ma spala si imi si schimba pansamentul
la terapie dadeam la asistenta care venea si avea grija de mine cate 10 lei am stat 2 zile am dat 20 lei(a doua zi era alta....sau dupa cum se schimbau la 7 seara..
de cercei nu stiu nimic...
mie mi-a facut RAHIE in coloana,nu totala medicul decide ce trebuie si e in functie si de greutatea corporala o sa te cantareasca atunci
.,nu simti nimic nu te doare nimic,nici cand te taie nu sti...stai linistita ca o sa fie bine
eu sunt fricoasa cand aud de operatie .tinand cont ca eu nu am avut nici o operatie....si nu am simtit absolut nimic,o sa simti cand o sa te dai jos din pat ...daca nu suporti durerea ceri calmante
rezerva eu nu am platit-o ,nu nea cerut nimeni nimic ..
alaptezi la 3ore si jumatate,de la 5.30 dimineata cand este primul alaptat si ultimul la 23 .30 parca...
chiar daca nu ai inca lapte te duci la alaptat ptr ca cel mai bun stimulent este bebe ,nu pompa,poti sa folosesti pompa in primele zile eu nu am fosolit am asteptat sa vina si cam din a 4 zi a venit putin ,iar din a 5 a fost mult mai bine
da intradevar te chinuie desteptele alea,o sa isi dea toate cu parrea ,una mai desteapta ca alta...te ametesc de nici nu mai stii ce sa faci...
tu ai sa vezi ce si cum ii trebuie lui bebe si lasale sa vorbeasca
mai estecate una care sa iti dea un sfat bun...eu de obicei alaptez un san la o masa ....dar sunt care o sa te invete si 10 minute la un san...tu ai sa stii mai bine cand o sa fii cu bebe
de adeverinta o intrebi pe doctora ta,eu nu mai lucrez....
si da iti trebuie dosarul din timpul sarcinii
este curat in maternitate eu am stat si la rezerva si era curat ,sus la salon cate 6 ,nu stiu cum era
eu am stat 4 zile si m-am externat duminica
am scris o telenovela
totusi daca mai ai intrebari,nu ezita,...
te pupik si nastere usoara

Tania11
10 sep 2013, 09:43
buna iubita,
deci sa iti raspundem la intrebari)))))))\
patul nu o sa il patezi asta era si frica mea,sangerari abundente o sa ai cateva zile ,depinde de fiecare in parte
poti folosi absorbantele si vata peste, eu asa am facut,
la terapie nu iti trebuie chilotio sa stai in pat cu perfuzi si cu sonda urinara,eu am avut noroc sa stau 2 zile la terapie dar cu dr Topolog nu cred ,dar o poti intreba fara sa spui ca sti de la cineva.....
Sfat: dupa operatie cand sau dezmortit picioarele ,incearca sa faci cat mai multa miscare ,nu sa te fortezi,ci doar sa misti picioarele
in momentul cand esti pregatita te dai jos din pat ,cu cat te misti mai mult si mai des cu atat o sa iti fie mai bine, daca ai dureri cere calmante ..
cand mergi la spalat 1/zi mergi fara chiloti si cu 5/10 lei depinde de fiecare cat isi permite
eu ii dadeam 10 lei cand ma spala si schimba si pansamentul(cand ajungi acasa nu mai stai cu pansamentul )
eu nu am facut clisma,dar am mancat ceva usor cu o zi inainte .iar de la 18 nimic...si am fost operata tocmai a dua zi la 15 ...dar din cauza emotiilor nici foame nu aveam
supozitor iti trebuie la primul scaun,dupa operatie (cam la 2 zile dupa operatie o sa ai)
fetele care au fost la Topolog au dat 6oo ron,la mine e alta poveste ,ptr ca eu am 40 ani si mi-am legat si trompele..
la anestezist dai cand vine si se prezinta inainte de operatie,o sa iti puna un set de intrebari dupa care ii bagi in buzunar,se da intre 100 si 200 lei
in sala de operatie intri doar in halatul lor,dar inainte o sa te duca la terapie intensiva sa te instalezi acolo,cel putin eu asa am fost dusa si sotul a stat la usa in timpul operatiei
la asistente dai 5 sau 10 lei depinde de fiecarecat isi permite. ex: eu dadeam 10 lei cand ma spala si imi si schimba pansamentul
la terapie dadeam la asistenta care venea si avea grija de mine cate 10 lei am stat 2 zile am dat 20 lei(a doua zi era alta....sau dupa cum se schimbau la 7 seara..
de cercei nu stiu nimic...
mie mi-a facut RAHIE in coloana,nu totala medicul decide ce trebuie si e in functie si de greutatea corporala o sa te cantareasca atunci
.,nu simti nimic nu te doare nimic,nici cand te taie nu sti...stai linistita ca o sa fie bine
eu sunt fricoasa cand aud de operatie .tinand cont ca eu nu am avut nici o operatie....si nu am simtit absolut nimic,o sa simti cand o sa te dai jos din pat ...daca nu suporti durerea ceri calmante
rezerva eu nu am platit-o ,nu nea cerut nimeni nimic ..
alaptezi la 3ore si jumatate,de la 5.30 dimineata cand este primul alaptat si ultimul la 23 .30 parca...
chiar daca nu ai inca lapte te duci la alaptat ptr ca cel mai bun stimulent este bebe ,nu pompa,poti sa folosesti pompa in primele zile eu nu am fosolit am asteptat sa vina si cam din a 4 zi a venit putin ,iar din a 5 a fost mult mai bine
da intradevar te chinuie desteptele alea,o sa isi dea toate cu parrea ,una mai desteapta ca alta...te ametesc de nici nu mai stii ce sa faci...
tu ai sa vezi ce si cum ii trebuie lui bebe si lasale sa vorbeasca
mai estecate una care sa iti dea un sfat bun...eu de obicei alaptez un san la o masa ....dar sunt care o sa te invete si 10 minute la un san...tu ai sa stii mai bine cand o sa fii cu bebe
de adeverinta o intrebi pe doctora ta,eu nu mai lucrez....
si da iti trebuie dosarul din timpul sarcinii
este curat in maternitate eu am stat si la rezerva si era curat ,sus la salon cate 6 ,nu stiu cum era
eu am stat 4 zile si m-am externat duminica
am scris o telenovela
totusi daca mai ai intrebari,nu ezita,...
te pupik si nastere usoara

Salutare mamici. Ma bucur ca sunt manici de Prahova pe aici. vreau sa invat de la voi...
Eu una ma gandesc sa plec cat mai departe de Ploiesti cand va veni momentul nasterii. Vreau sa nasc natural, am stat cateva zile internata la maternitate si nu as vrea sa ma mai intorc cu acolo.
Sunt dintre voi care ati fost multumite de maternitatea din Ploiesti? Ne povestiti si noua experienta? Multumesc mult!

Rrox_13
24 sep 2013, 14:09
Buna burtici si mamici! Sunt o viitoare mamica din Ploiesti, sunt in 23 de sapt. Saptamana viitoare am programare la Lotus pt 4D la Dr. Tudor Tudoroiu. Stie cineva ceva despre el? Eu am auzit ca este fff bun in eco dar ca se comporta urat. Tania, si eu am fost internata de 2 ori la maternitate...daca ar fi dupa mine, nici eu nu m-as mai intoarce acolo...am avut ceva "schimb de replici" cu o asistenta de pe acolo care se poarta f urat cu pacientele. M-am interesat la Lotus pt nastere dar nu as da 6000 lei pt o nastere nici in ruptul capului. Pupici

Tania11
24 sep 2013, 14:53
Buna burtici si mamici! Sunt o viitoare mamica din Ploiesti, sunt in 23 de sapt. Saptamana viitoare am programare la Lotus pt 4D la Dr. Tudor Tudoroiu. Stie cineva ceva despre el? Eu am auzit ca este fff bun in eco dar ca se comporta urat. Tania, si eu am fost internata de 2 ori la maternitate...daca ar fi dupa mine, nici eu nu m-as mai intoarce acolo...am avut ceva "schimb de replici" cu o asistenta de pe acolo care se poarta f urat cu pacientele. M-am interesat la Lotus pt nastere dar nu as da 6000 lei pt o nastere nici in ruptul capului. Pupici

salutare! Eu am facut morfologia de trim 1 cu el si a fost super ca persoana. M-a facut sa ma simt foarte confortabil, am stat aproape o ora la ecografie, l-a masurat pe bebe pe toate partile, si masuratorile le-a facut de cateva ori (la final a luat cea mai mare marime sau media, in functie de masuratoare, dar erau cel putin 5 la fiecare). Daca ar fi sa aleg sa nasc cu el, m-as duce cu toata increderea. Eu una il recomand. L-am batut la cap sa ma lase sa filmez sa vada si sotul meu si la final m-a lasat. Per total, a fost dragut, cu mine s-a comportat exemplar.

Rrox_13
24 sep 2013, 15:10
salutare! Eu am facut morfologia de trim 1 cu el si a fost super ca persoana. M-a facut sa ma simt foarte confortabil, am stat aproape o ora la ecografie, l-a masurat pe bebe pe toate partile, si masuratorile le-a facut de cateva ori (la final a luat cea mai mare marime sau media, in functie de masuratoare, dar erau cel putin 5 la fiecare). Daca ar fi sa aleg sa nasc cu el, m-as duce cu toata increderea. Eu una il recomand. L-am batut la cap sa ma lase sa filmez sa vada si sotul meu si la final m-a lasat. Per total, a fost dragut, cu mine s-a comportat exemplar.

Uhh...mi-ai luat o piatra de pe inima, eu ma duc la el deoarece mi s-a spus ca este bun in eco, am dat la o parte treaba daca s-ar comporta urat cu mine. Fiecare om are zilele lui proaste, probabil mamicile care au spus asta despre el, posibil sa-l fi prins intr-o astfel de zi. Abia astept sa-mi vad :bebe: .

Tania11
24 sep 2013, 15:33
Uhh...mi-ai luat o piatra de pe inima, eu ma duc la el deoarece mi s-a spus ca este bun in eco, am dat la o parte treaba daca s-ar comporta urat cu mine. Fiecare om are zilele lui proaste, probabil mamicile care au spus asta despre el, posibil sa-l fi prins intr-o astfel de zi. Abia astept sa-mi vad :bebe: .

Eu am fost la el la pranz, mi-a dat doctorita mea nr lui, l-am sunat, i-am spus ce vreau, mi-a spus sa sun la Lotus (el nu avea atunci consultatii) si sa le zic ca am vorbim cu el, sa ma treaca acolo programata, si daca zic alea ca nu se poate, sa le transmit ca se poate. Am ajuns mai devreme si el era acolo, m-a luat imediat, nu a asteptat sa se faca fix sa intru. Nu avea nici halatul pe el :)
Eu una nu pot sa mi-l inchipui ca se comporta urat, e prea finut omul asta :)

Rrox_13
02 oct 2013, 12:01
Eu am fost la el la pranz, mi-a dat doctorita mea nr lui, l-am sunat, i-am spus ce vreau, mi-a spus sa sun la Lotus (el nu avea atunci consultatii) si sa le zic ca am vorbim cu el, sa ma treaca acolo programata, si daca zic alea ca nu se poate, sa le transmit ca se poate. Am ajuns mai devreme si el era acolo, m-a luat imediat, nu a asteptat sa se faca fix sa intru. Nu avea nici halatul pe el :)
Eu una nu pot sa mi-l inchipui ca se comporta urat, e prea finut omul asta :)
Buna fetele!!! Tania, ieri am fost la 4D, ai avut dreptate in privinta domnului Dr. Tudoroiu...foarte finut a fost si cu mine!!! In sfarsit mi-am vazut bebele,el este bine...in schimb eu, mi-a spus ca am colul scurt de 27,4mm si orificiu cervical in forma de palnie. Offf...o fi grav? Am citit ce s-ar putea intampla si ar fi ceva de genul ca poti ajunge la avort spontan sau nastere prematura. :(

Tania11
08 oct 2013, 11:05
sunteti si pe facebook la Mamici Prahovene? eu de cateva zile nu mai am grupul in lista mea, nu il gasesc deloc la cautare....a mai patit cineva asa ceva? :(((((

Mariuk_23
14 oct 2013, 13:54
Salutare mamici, burtici si bine v-am gasit! Sunt la prima sarcina si urmeaza sa nasc luna viitoare, prin cezariana, la maternitatea din Ploiesti. Doresc sa stiu daca exista printre voi mamici care au nascut recent acolo si care imi pot impartasi din experientele lor. De asemenea, as dori sa stiu daca a nascut cineva prin cezariana cu doamna doctor Mihaela Marin. Cum a fost operatia? Cum a fost cusatura? S-a refacut frumos?

Va multumesc anticipat! :thankyou:

Tania11
15 oct 2013, 11:25
Pentru mamicile interesante sa nasca intr-o clinica privata, azi am intrat pe site-ul spitalului Lotus si am vazut ca au promotii la pachetele de nasteri. Pentru cine e interesat, cred ca este o veste foarte buna, pentru mine una, este.

Spital - Spital Lotus, Ploiesti (http://spital-lotus.ro/spital)

Mariuk_23
15 oct 2013, 12:18
Pentru mamicile interesante sa nasca intr-o clinica privata, azi am intrat pe site-ul spitalului Lotus si am vazut ca au promotii la pachetele de nasteri. Pentru cine e interesat, cred ca este o veste foarte buna, pentru mine una, este.

Spital - Spital Lotus, Ploiesti (http://spital-lotus.ro/spital)

Multumim pentru share! :)

IoanaMS
30 oct 2013, 10:40
Buna dragele mele! Sunt o viitoare mamica din Ploiesti si ma bucur ca v-am gasit! Am doar 7 saptamani si o zi...stiu, sunt inca extrem de mica... dar tare bine mi-ar prinde sa stiu despre experientele voastre in Ploiesti legate de..cam tot ce inseamna analize, medici si mai ales Maternitatea Ploiesti! Eu sunt inscrisa la dr. Iuliana Bilga, care mi-a fost medic de cand ma stiu... e prima sarcina si mi s-a parut firesc sa merg la ea pentru ca mi se pare o tipa draguta si care vorbeste frumos cu pacientele (am incercat si alti medici care aproape ca ma certau ca am venit si eu, ca orice femeie normala la controlul periodic...) Ma rog... as fi vrut sa stiu daca mai merge cineva la Dr Bilga si..cum e? Sora mea a nascut cu dumneaei acum 3 ani si jumatate (dar nu a avut-o ca medic) iar operatia si cusatura au fost impecabile... Dar eu as fi vrut sa stiu mai multe despre ea ca om... daca stiti...
In rest... am facut primul set de analize si am descoperit ca am o infectie urinara... Peste 2 zile merg la control si o sa vad ce imi va spune.. Sper sa fie in regula si Bebe sa nu fie afectat...Oare o sa iau antbiotic? Mi-e cam frica...
Va imbratisez si va doresc sarcina usoara si frumoasa in contnuare!

AliAdri
31 oct 2013, 23:27
Buna Ioana! Felicitari ptr sarcina!
Eu am o sarcina si mai mica decat a ta dar sunt la fel de nerabdatoare ca si tine :)
In legatura cu medicul....eu cred ca daca doamna Bilga ti-a fost singurul medic ginecolog pana acum si ai fost multumita de dumneai....nu stiu daca ai motive sa o schimbi.Mai ales daca ai din familie o alta persoana care a nascut cu dumneai si ai o parere sincera..
Bineinteles pentru linistea ta ai putea sa mai ceri si alte pareri, altor medici...
Mult succes si sarcina usoara iti doresc!

IoanaMS
01 nov 2013, 17:09
Draga AliAdri, multumesc pentru raspuns! Chiar daca esti mai "mica" tot mamica de iunie esti, nu? :D deci...suntem apropiate... Tu mergi la un medic la Ploiesti? Daca da, pot sa te intreb la cine? Te-ai hotarat cum nasti, sau e prea devreme pentru astefl de discutii? :D Te pup si sarcina usoara si frumoasa!

AliAdri
04 nov 2013, 08:42
Draga AliAdri, multumesc pentru raspuns! Chiar daca esti mai "mica" tot mamica de iunie esti, nu? :D deci...suntem apropiate... Tu mergi la un medic la Ploiesti? Daca da, pot sa te intreb la cine? Te-ai hotarat cum nasti, sau e prea devreme pentru astefl de discutii? :D Te pup si sarcina usoara si frumoasa!

Ioana, da, sunt viitoare mamica de Iunie 2014 :)
Intr-adevar merg la medic in Ploiesti si de data aceasta sunt in evidenta doamnei Dr. Raluca Vasiloiu care lucreaza la Maternitatea Ploiesti si la clinica Medsana. Am ales-o pe doamna doctor pentru ca in urma cu cateva luni am avut parte de un avort spontan si am ajuns de urgenta la Maternitate unde am cunoscut-o. Tinand cont de istoricul meu doamna doctor mi-a recomandat sa fac anumite investigatii si m-a trimis la Fundeni la sectia de Hematologie ptr a evita o alta pierdere de sarcina.
Pana acum sunt foarte multumita de dumneai si probabil vom merge impreuna pana la nastere.
Un alt medic din Ploiesti pe care il stiu si de care am fost multumita este doamna Dr. Marin Mihaela insa este ceva mai "repezita" si eu am nevoie de un medic care sa aiba rabdare sa se uite atent pe dosarul meu medical si sa stie exact ce probleme am....
De nascut cu siguranta voi naste prin cezariana, asta datorita varstei si problemelor de sanatate pe care le detin.
Daca mai ai si alte intrebari....sunt aici :)
Sarcina usoara iti doresc si eu!
Pupici!

anduttza
26 nov 2013, 15:00
Salutare mamici cu burtici, este vreo mamica ce naste la Lotus? Nu este nimeni care sa ne impartaseasca experienta de acolo?

Tania11
26 nov 2013, 15:08
Salutare mamici cu burtici, este vreo mamica ce naste la Lotus? Nu este nimeni care sa ne impartaseasca experienta de acolo?

eu vreau sa nasc la Lotus, am fost si am discutat cu dna Rosu Daniela, urmeaza sa vin cu 20% avans si semnam contractul. Am dpn 5 martie, si o sa povestesc ce si cum e.
Problema mea e ca nu m-am decis la ce medic sa merg acolo, pt ca mie imi supravegheaza sarcina dna dr Vasiloiu Raluca si nu are contract cu ei. Am facut morfologiile la Lotus cu dr Tudoroiu Tudor, si probabil sa nasc cu el, ma mai gandesc, daca nu, dna Rosu mi-a recomandat pe dl Ciorascu Mihai, el vine din Bucuresti, are contract full time cu ei si a mai lucrat la Regina Maria si Elias. Cand am fost sa vizitez rezervele era de garda, si am vazut si o familie cu bebele, ii faceau prima baita, cred :)
Ei mai au ca medic al lor pe dna dr Dragomir Daniela; si colaboreaza cu multi medici de la maternitate.

Daca sunt mamici care au nascut acolo, ar prinde tare bine niste informatii. Am vorbit cu acolo cu o moasa, Steluta se numeste si mi-a dat cateva detalii.

anduttza
26 nov 2013, 15:15
Multumesc. Eu azi am fost la dr.Ciorascu Mihai, mi- a vorbit foarte frumos si eu tot cu el doresc sa nasc. Insa nu gasesc pe nicaieri macar o mamica sa povesteasca de experienta de acolo. Ma costa 3900 de lei cu el, mi- au dat contractul sa-l citesc, insa...atentie 20% din cei 6500 de lei, nu din oferta. Ca si eu eram entuziasmata :))). Ideea este ca acest doctor vorbeste foarte frumos, explica tot si plus de asta mi-a raspuns la toate intrebarile...cand nu stiam ce sa-l mai intreb imi spunea sa ma gandesc bine ce mai am sa-l intreb. Mi-a mai spus ca sa-l sun pt fiecare lucru pe care am nevoie sa-l stiu si sa nu iau nicio pastila fara sa-l sun inainte. Pare ok...

Tania11
26 nov 2013, 15:20
Multumesc. Eu azi am fost la dr.Ciorascu Mihai, mi- a vorbit foarte frumos si eu tot cu el doresc sa nasc. Insa nu gasesc pe nicaieri macar o mamica sa povesteasca de experienta de acolo. Ma costa 3900 de lei cu el, mi- au dat contractul sa-l citesc, insa...atentie 20% din cei 6500 de lei, nu din oferta. Ca si eu eram entuziasmata :))). Ideea este ca acest doctor vorbeste foarte frumos, explica tot si plus de asta mi-a raspuns la toate intrebarile...cand nu stiam ce sa-l mai intreb imi spunea sa ma gandesc bine ce mai am sa-l intreb. Mi-a mai spus ca sa-l sun pt fiecare lucru pe care am nevoie sa-l stiu si sa nu iau nicio pastila fara sa-l sun inainte. Pare ok...

ma uitam acum pe site ca e specialist si in ecografii si ma gandesc sa programez morfologia de trim 3 la el, sa am si eu tangenta. Sotului i-a placut de dr Tudoroiu, e tanar si s-au pus la glume. Si eu m-am simtit tare confortabil cu el la eco, imi explica tot ce face, ce masoara, imi arata si explica pe ecograf ce vede.

cand ai dpn?

Tania11
26 nov 2013, 15:22
ai fost la consult sau doar sa vezi contractul?

anduttza
26 nov 2013, 15:27
In luna mai pe 15 sau 17. Ce bine fi daca as gasi o persoana macar care a nascut cu el sa povesteasca cum s-a purtat. Ma gandesc ca nu au nascut foarte multe mamici acolo pt ca e abia deschisa maternitatea, dar macar 2-3 trebuie sa fie....si sa ne ajute si pe noi. E primul meu pui si sunt destul de speriata.

anduttza
26 nov 2013, 15:30
Nu. Am fost de acum o luna si am vorbit cu un reprezentat al spitalului despre toate. Astazi am fost sa ma ia medicul lor in evidenta pt ca pana acum am fost la un medic dintr-un spital de stat, iar cu ocazia asta le-am cerut un contract ca sa vad ce conditii au sa nu ma trezesc cu vreo surpriza.

Tania11
26 nov 2013, 15:36
ar trebui sa fie ceva mamici, poate raspund pana la urma
cand am fost sa vizitez, erau doar 2 rezerve libere :)

Tania11
29 dec 2013, 18:36

A nascut cineva la Lotus cu dr Ciorascu Mihai?

Am semnat si eu contractul cu Lotus. O sa nasc cu dr Ciorascu Mihai. Am avut prima discutie cu el, mi-a luat dosarul si am discutat amanuntit tot ce am facut pana acum. Urma sa fac morfologia de trim 3 si mi-a spus ca sunt importante primele 2 trim, de acum facem ecografii.

L-am vazut pe bebe, la 29s 6z avem 1332 gr, suntem bine.

Am discutat cum vreau sa nasc, i-am spus ca natural, cu peridurala, si el ma sustine. Am discutat mai multe situatii ipotetice, sa luam tot ce s-ar putea intampla. Fiind la prima sarcina, a spus ca bebe o sa se lase asteptat, daca sta mai mult de 41 sapt o sa facem ceva.

Mi-a placut ca persoana, mi-a lasat cartea de vizita si a sous sa-l sun pt orice problema sau daca am de gand sa iau vre-o pastile.

Cred ca de acum nu mai merg la dr care mi-a supravegheat sarcina, continui cu dr Ciorascu, si sper sa treaca repede astea 2 luni sa vina bebe.

Anduttza daca nu ne povesteste nici o mamica cum a fost nasterea cu el, o sa asteptam pana in martie, aflu eu si te pun in tema! Sarcina usoara in continuare!

anduttza
29 dec 2013, 22:22
Buna Tania, a nascut zilele trecute o cunostinta dar nu am apucat sa vorbesc cu ea pt ca era destul de stresata si nu am vrut sa o stresez si eu. Sper sa aflu ceva informatii de la ea si o sa-ti povestesc cum a fost experienta de la lotus.

Tania11
30 dec 2013, 00:19
Buna Tania, a nascut zilele trecute o cunostinta dar nu am apucat sa vorbesc cu ea pt ca era destul de stresata si nu am vrut sa o stresez si eu. Sper sa aflu ceva informatii de la ea si o sa-ti povestesc cum a fost experienta de la lotus.

Ma bucur ca ai raspuns, astept cand ai tu timp sa scrii, si cand e mamica mai ok. Imi dau seama ca sunt multe schimbari de-o data, plus oboseala.

Tania11
30 dec 2013, 11:02
Anduttza, vreau sa te intreb cat te costa cand mergi la un control la dl dr Ciorascu. Eu am facut doar ecografie si am dat 200, a fost fara control. Presupun ca urmatoarele intalniri o sa fie si consult. Poti sa imi spui cum decurge o consultatie cu el? Multumesc mult!

anduttza
04 ian 2014, 00:29
Buna, inca nu m-a consultat. Pe 14 am de facut ecografia de 22 de saptamani si dupa ce o fac o sa ma duc la el cu ea sa vedem atunci ce si cum. Sunt speriata rau cu nasterea...abia mi-am revenit cu somnul :(

Tania11
04 ian 2014, 01:55
Buna, inca nu m-a consultat. Pe 14 am de facut ecografia de 22 de saptamani si dupa ce o fac o sa ma duc la el cu ea sa vedem atunci ce si cum. Sunt speriata rau cu nasterea...abia mi-am revenit cu somnul :(

Faci la Lotus morfologia? Daca nu ai aflat inca, o sa iti spuna ce ascunde burtica. Si daca ai facut morfologia de trim 1 si nu au fost pb, nici acum nu ar trebui sa apara, oricum e o statistica.
Ai vorbit cu proaspata mamica care a nascut la Lotus?

Si eu eram speriata de nastere, si sunt tare rea cu durerea, daca vad sange lesin, daca imi povesteste cineva ceva cu sange imi imaginez si ma ia cu lesin. Dar, in timpul sarcinii m-am uitat la filmulete cu nasteri, au fost si emisiuni la tv cu nasteri filmate, si spre marea mea surprindere, nu e asa oribil pe cat imi imaginam. Incearca sa te informezi cat mai mult, sa stii de toate, si pregateste lista cu intrebari, dl dr o sa iti raspunda cu rabdare. Pe mine ma linisteste sa stiu ce ma asteapta.

anduttza
07 ian 2014, 16:08
Buna, da, tot la ei fac. Am aflat si cum a decurs totul la persoana despre care povesteam. A facut cezariana, a fost foarte multumita deoarece s-au purtat ireprosabil. A spus ca nu a simtit nimic in timpul operatiei si nici dupa pt ca i-au facut calmante. A coborat a doua zi din pat si a spus ca toti s-au purtat foarte frumos. Acum ramane sa ma duc si eu la restul de consultatii sa vedem ce-mi spune. Medicul e ok, poti intreba orice ca raspunde. Eu una la ei raman, m-am hotarat. Daca mai afla careva ceva sa ne povesteasca si noua

Tania11
07 ian 2014, 17:51
Buna, da, tot la ei fac. Am aflat si cum a decurs totul la persoana despre care povesteam. A facut cezariana, a fost foarte multumita deoarece s-au purtat ireprosabil. A spus ca nu a simtit nimic in timpul operatiei si nici dupa pt ca i-au facut calmante. A coborat a doua zi din pat si a spus ca toti s-au purtat foarte frumos. Acum ramane sa ma duc si eu la restul de consultatii sa vedem ce-mi spune. Medicul e ok, poti intreba orice ca raspunde. Eu una la ei raman, m-am hotarat. Daca mai afla careva ceva sa ne povesteasca si noua

Ai idee daca a vrut cezariana din start?

anduttza
07 ian 2014, 19:50
Da, a fost cu 3 zile inainte sa nasca si a vorbit cu medicul. Pana atunci nu mai fusese deloc la ei. Ma bucur ca aud vesti bune macar de aici, intr-un fel sau altul m-am mai incurajat.

Tania11
07 ian 2014, 20:03
Da, a fost cu 3 zile inainte sa nasca si a vorbit cu medicul. Pana atunci nu mai fusese deloc la ei. Ma bucur ca aud vesti bune macar de aici, intr-un fel sau altul m-am mai incurajat.

Intrebam pt ca eu vreau natural, si a spus ca ma sustine, dar ca trebuie sa avem multa rabdare. Si am discutat mai multe variante ipotetice. Cezariana ar fi o exceptie, doar in caz urgent. Iau in considerare, sa fiu pregatita, macar psihic.

IoanaMS
11 ian 2014, 23:57
Buna fetele... eu in seara asta am fost la Lotus la urgente...am 17 saptamani si...aveam niste contractii Braxton si dureri usoare de vreo 3 zile. am sunat la cabinet la dr mea (Bilga Iuliana) de dimineata si i-am spus ca nu mi-e bine iar ea nu m-a intrebat nimic, a zis doar sa iau nospa si in caz ca vor continua contractiile sa merg seara la maternitate sa ma internez...sanatate si la reveder... am sunat la maternitate si evident ea nu era de garda... asa ca am ales sa merg la privat. am ajuns acolo la 10 seara...am sunat si au coborat imediat 2 asistente...apoi a coborat si doctorul, un tip tinerel dar tare dragutz din Bucuresti, Radu Dan Cristian. Am stat un pic de vorba, apoi mi- a facut eco normala si bebelina mea era ok, apoi intravaginal ca sa vada si sa masoare colul...apoi mi-a facut si control...si m- a linistit ca nu e niciun semn de ingrijorare... a fost incredibil de amabil, ca si toate esistentele deeacolo, am stat de vorba mult si chiar m-am simtit foarte bine si confortabil. Toata treaba m-a costat 250 de lei, dar a meritat...la maternitate sigur nu s-ar fi uitat nimeni la mine si m-ar fi tratat groaznic...am prietene care au ajunsacolo si sunt cam traumatizate....
Asa ca acum Imi caut medic...si m-as orienta spre Lotus..Dar nu prea stiu la ce doctor...Tipul asta mi-a placut mult dar e din Bucuresti si..ce ma fac dak ma apuca travaliul si el nu e in zona, nu?...
M-am gandit ca poate va ajuta la ceva experienta mea de acolo... acum sper sa avem cat de curand si o experiata a nasterii la Lotus... ca vad ca nimeni nu povesteste nimic... Eu am intrebat asistentele in seara asta dak au vreo gravida internata si au zis ca nu, doar o tipa cu pb ginecologice...
Noapte buna si sanatate maxima va doresc!

Tania11
12 ian 2014, 00:46
Buna fetele... eu in seara asta am fost la Lotus la urgente...am 17 saptamani si...aveam niste contractii Braxton si dureri usoare de vreo 3 zile. am sunat la cabinet la dr mea (Bilga Iuliana) de dimineata si i-am spus ca nu mi-e bine iar ea nu m-a intrebat nimic, a zis doar sa iau nospa si in caz ca vor continua contractiile sa merg seara la maternitate sa ma internez...sanatate si la reveder... am sunat la maternitate si evident ea nu era de garda... asa ca am ales sa merg la privat. am ajuns acolo la 10 seara...am sunat si au coborat imediat 2 asistente...apoi a coborat si doctorul, un tip tinerel dar tare dragutz din Bucuresti, Radu Dan Cristian. Am stat un pic de vorba, apoi mi- a facut eco normala si bebelina mea era ok, apoi intravaginal ca sa vada si sa masoare colul...apoi mi-a facut si control...si m- a linistit ca nu e niciun semn de ingrijorare... a fost incredibil de amabil, ca si toate esistentele deeacolo, am stat de vorba mult si chiar m-am simtit foarte bine si confortabil. Toata treaba m-a costat 250 de lei, dar a meritat...la maternitate sigur nu s-ar fi uitat nimeni la mine si m-ar fi tratat groaznic...am prietene care au ajunsacolo si sunt cam traumatizate....
Asa ca acum Imi caut medic...si m-as orienta spre Lotus..Dar nu prea stiu la ce doctor...Tipul asta mi-a placut mult dar e din Bucuresti si..ce ma fac dak ma apuca travaliul si el nu e in zona, nu?...
M-am gandit ca poate va ajuta la ceva experienta mea de acolo... acum sper sa avem cat de curand si o experiata a nasterii la Lotus... ca vad ca nimeni nu povesteste nimic... Eu am intrebat asistentele in seara asta dak au vreo gravida internata si au zis ca nu, doar o tipa cu pb ginecologice...
Noapte buna si sanatate maxima va doresc!

Buna Ioana! Bine ca a fost alarma falsa, si sunteti bine amandoi!

Eu o sa nasc acolo in martie si o sa va dau detalii. O sa nasc cu dr Ciorascu Mihai, e tot din B, dar ma astept sa vina. Vreau natural si sper sa aiba timp sa ajunga. Si daca nu vine, am incredere ca oricine va fi cu mine de la Lotus, voi fi pe maini bune.

La dr Tudor Tudoroiu am facut morfologiile, foarte de treaba si el.

Cu directoarea am semnat contractul, am ramas foarte placut surprinsa cand am aflat ca e directoare (am cautat pe site-ul lor dupa ce am ajuns acasa, mi-a spus doar numele, nu si functia). S-a purtat exemplar cu mine, vorbea la tel cand am ajuns si nu m-a lasat sa astept, desi i-am spus ca nu ma grabeam.

Cand am vizitat maternitatea am vorbim cu o moasa, Steluta se numea, foarte buna impresie mi-a lasat si ea. Mi-a raspuns la toate intrebarile, mi-a aratat camerele.

toate analizele le-am facut la ei, si tipul care e la recoltare, desi e mare cat usa, e asa de bland, m-a facut sa ma relaxez, si am avut toata increderea sa il las sa imi ia sange (eu sunt rea cu durerea sau nu suport sa vad sange ca lesin).

Pana acum numai oameni faini am intalnit. Am fost internata la maternitate si am spus ca nu vreau sa mai stau nici o zi pe acolo. E bine de stiut ca pot merge la urgente la ei, nu mi-am dat seama de asta.

IoanaMS
12 ian 2014, 11:24
te pup,Tania. si eu vreau sa ma orientez spre Lotus. as vrea sa te intreb cam cat te-au costat analizele? nasterea am intelea ca va fi in jur de 38 de mil, nu? si inca ceva: acesti 2 doctori, Tudoriu si Coirasu, sunt tineri (adik...nu as vrea sa aiba 100 de ani fiecare... ) o sa ta mai rog, dak nu te stresez prea tare, sa imi spui si mie cand o sa mergi la control cum decurge si cat te costa. iti dai seama ca trebuie sa iau in calcul toot, inclusiv partea materiala...ca sa stiu ce si cum. iti multumesc din suflet si...tare ma bucur ca am gasit o mamica prahoveanna care chiat intra pe forum.. si e activa... e de mare ajutor!
Te pup si pe tine si pe burtica ta! :)

anduttza
12 ian 2014, 18:52
Buna mamicilor, eu marti merg la ei pt ecografia de 22 de saptamani la doctorul Andrei Cristian, iar miercuri la medicul ginecolog la care sunt inscrisa (Ciorascu Mihai) pt controlul lunar asa cum am hotarat cu el. O sa va mai povestesc tot ce aflu si impresiile de pe acolo.

Tania11
12 ian 2014, 19:28
te pup,Tania. si eu vreau sa ma orientez spre Lotus. as vrea sa te intreb cam cat te-au costat analizele? nasterea am intelea ca va fi in jur de 38 de mil, nu? si inca ceva: acesti 2 doctori, Tudoriu si Coirasu, sunt tineri (adik...nu as vrea sa aiba 100 de ani fiecare... ) o sa ta mai rog, dak nu te stresez prea tare, sa imi spui si mie cand o sa mergi la control cum decurge si cat te costa. iti dai seama ca trebuie sa iau in calcul toot, inclusiv partea materiala...ca sa stiu ce si cum. iti multumesc din suflet si...tare ma bucur ca am gasit o mamica prahoveanna care chiat intra pe forum.. si e activa... e de mare ajutor!
Te pup si pe tine si pe burtica ta! :)

Cu nasterea sunt 3 pachete, 3 preturi:
1. 3500 daca nasti cu dr Avram, vine acolo doar sa nasca cu tine
2. 3900 daca alegi un medic angajatul lor
3. 4800 daca alegi un medic din lista si colaboreaza cu ei

Eu am semnat cu dr lor.

La analize am avut lista de la dr ginecolog, m-am dus cu ea la med de familie si mi-a dat trimitere, si astfel am avut o reducere.

Sa iti spun ce am platit la Lotus:

757 analizele de trim 1
250 morfologia de trim 1
185 analiza dublu test (asta a fost la Medsana)
175 repetare din analizele din complexul Torch ( mi-a dat med gineco, probabil ca aveam herpes si aparea infectie. Mie mereu imi apare, si acu am la buza in partea dr)
350 morfo trim 2
30 cd cu inregistrarea morfologiei
144 analize trim 2
200 ecografie la 30 saptamani (nu mai fac morfologie, a spus dr Ciorascu ca importante au fost primele 2)

Urmeaza sa vad cat e consultul, am la sf lunii programare.

Doctorii sunt tineri si tare de treaba, cauta pe site ca ai poze cu ei :)

Daca mai ai intrebari, ne "auzim" :)

Eu inca astept mamici prahovene care au nascut acolo sa ne povesteasca experienta, mai ales daca au nascut natural.

Va pup si eu burtici, sa fiti cuminti, si aveti grija de voi si de bebe!

IoanaMS
14 ian 2014, 10:36
Buna mamicilor, eu marti merg la ei pt ecografia de 22 de saptamani la doctorul Andrei Cristian, iar miercuri la medicul ginecolog la care sunt inscrisa (Ciorascu Mihai) pt controlul lunar asa cum am hotarat cu el. O sa va mai povestesc tot ce aflu si impresiile de pe acolo.

Andutza, astept cu nerabdare sa imi povestesti cum a fost la control. Poate il aleg si eu tot pe Ciorascu :) Tu cand trebuie sa nasti? POt sa te intreb de ce nu faci morfologia tot cu Ciorascu? El nu face? ca si eu trebuie sa o programez la inceputul lunii februarie si nu stiu la cine sa merg... Multumesc mult si bafta maine! :) Pupici!

IoanaMS
14 ian 2014, 10:41
Wow, Tania, multumesc din suflet! Ce de informatii si toate super utile! Esti cea mai tare si iti multumesc mult! M-am uitat si eu mult pe site-ul lor, din pacate putini dr au si poze... dar acum astept sa vad ce imi povesteste si Andutza si o sa ma programez si eu la morfo de 22 de sapt.
Pupici multi ai grija ta! Ne "auzim" :)

Tania11
14 ian 2014, 13:51
Wow, Tania, multumesc din suflet! Ce de informatii si toate super utile! Esti cea mai tare si iti multumesc mult! M-am uitat si eu mult pe site-ul lor, din pacate putini dr au si poze... dar acum astept sa vad ce imi povesteste si Andutza si o sa ma programez si eu la morfo de 22 de sapt.
Pupici multi ai grija ta! Ne "auzim" :)

Ioana, atat cat tine de mine, incerc sa fiu de ajutor, si ma bucur daca se poate. Stiu cat am umblat eu in primul trim sa vad pe unde sa fac analize si sa nu platesc 1500 lei, pt ca daca vrei un loc decent, nu prea gasesti sa lucreze si cu casa de sanatate sa beneficiezi de decontari. Ca platim la stat de ani de zile si cand ai nevoie, se plateste tot. Asta nu mi se pare corect.

Eu zic sa mergi cu toata increderea la morfo de trim 2 la dr Tudoroiu. Dr Ciorascu face morfologii de trim 1 si 3.

Eu una, la a doua sarcina o sa fac morfo de trim 1, ca oricum calculele alea sunt statistice, si in rest ecografii.

Am fost la Lotus azi sa ma programez pt analizele de trim 3, ca am unele decontate (cu trimitere de la med de familie), si mi-a spus ca ma costa in jur de 100 lei.

Am fost ieri si la ambulatoriu la consultul lunar si mi-a spus ca se deschide colul, asa ca stau cuminte.

Anduttza asteptam vesti de la tine.

Va pup fetelor, ce forum de 3 persoane avem noi aici :)

anduttza
15 ian 2014, 00:48
Ieri am fost la ecografia aceea de 22 de saptamani. Bebe e bine, eu bine....bebe cam fitos :)) ne-a tratat cu spatele. Eu nasc pe 17 mai, iar azi merg la consult la domnul Ciorascu. Din cate stiu el nu face morfologii si de aceea m-a trimis la alt medic. Azi aflu ceva mai multe...aaa si am dat 350+30 cd-ul cu poze :). Va pup, seara buna!

IoanaMS
15 ian 2014, 09:46
Neata feteleeee!

Anduzta, ma bucur mult ca bebe e bine. Lasa ca ii vezi fatzuca azi la cosult, iti face si eco, nu? E primul consult la care mergi la Ciorascu? Sa imi povestesti cum a fost, da? Eu trebuie sa nasc pe 10 iune, deci suntem cam pe acolo...

Tania, sper ca esti bine, tu ai deja burtica mare si bebe sta sa vina, nu? In martie ziceai ca nasti! Mai mergi la munca sau ai intrat deja in prenatal?

Zilele astea o sa imi iau si eu sotul de mana sa mergem la Lotus sa vizitam si noi si sa luam ofertele, "oficial". Probabil ca o sa ma si programez pt morfologie. In rest, bebelina mea se "danseaza" non stop in burtica si nu am mai avut nici dureri nici contractii...
Va pup, fetele, aveti grija de voi si de bebeii vostrii! :*

Tania11
15 ian 2014, 10:03
Ieri am fost la ecografia aceea de 22 de saptamani. Bebe e bine, eu bine....bebe cam fitos :)) ne-a tratat cu spatele. Eu nasc pe 17 mai, iar azi merg la consult la domnul Ciorascu. Din cate stiu el nu face morfologii si de aceea m-a trimis la alt medic. Azi aflu ceva mai multe...aaa si am dat 350+30 cd-ul cu poze :). Va pup, seara buna!

:) asa a facut si la mine bebe la 22 de sapt, parca era ofticos ca statea la filmat :)
Imi amintesc ca ma luase cu rau la sfarsitul morfologiei, am stat prea mult pe spate, m-a pus doctorul pe partea stanga si mi-am revenit. Iti dai seama ce lesinat era si bebe de pozitia aia. Asta e, a trecut.

Ma bucur ca sunteti bine. La fel am dat si eu. Sper sa nu mai creasca tarifele ca asa am auzit ca au procedat unele clinici dupa sarbatori. De parca s-au marit salariile. Te asteptam cu vesti dupa consult. Te pup!

Tania11
15 ian 2014, 10:08
Neata feteleeee!

Anduzta, ma bucur mult ca bebe e bine. Lasa ca ii vezi fatzuca azi la cosult, iti face si eco, nu? E primul consult la care mergi la Ciorascu? Sa imi povestesti cum a fost, da? Eu trebuie sa nasc pe 10 iune, deci suntem cam pe acolo...

Tania, sper ca esti bine, tu ai deja burtica mare si bebe sta sa vina, nu? In martie ziceai ca nasti! Mai mergi la munca sau ai intrat deja in prenatal?

Zilele astea o sa imi iau si eu sotul de mana sa mergem la Lotus sa vizitam si noi si sa luam ofertele, "oficial". Probabil ca o sa ma si programez pt morfologie. In rest, bebelina mea se "danseaza" non stop in burtica si nu am mai avut nici dureri nici contractii...
Va pup, fetele, aveti grija de voi si de bebeii vostrii! :*

Ei, nu vine bebe chiar acum, sa mai stea min 6 sapt acolo, sa se faca mare ca mi-a spus la control luni ca e mic.
Ce ma ingrijoreaza e ca mi-a spus ca se deschide colul, si in afara de interdictie la sex, nu mi-a mai spus nimic. Planuiam sa merg la cumparaturi azi. Inca sunt in pat, nu stiu ce sa fac :(

Nu mai merg la munca, am luat prenatal, dar se pare ca nu beneficiez de el ca sunt pfa si nu mi-a spus nimeni ca trebuia sa fac contract cu casa de sanatate pt concedii medicale.
Partea buna e ca o sa pot intra in ccc incepand cu data nasterii copilului.

anduttza
15 ian 2014, 12:52
Bunaaa! Am scapat :)) ieri am facut ecografia si total dezamagita, bebe seamana numai cu tati :))) eu nici nu ziceti ca am participat la conceptie. Azi am fost la consult, domnul doctor e super, am numai cuvinte de lauda. Am stabilit cand nasc pt ca vreau cezariana. Mi-a raspuns la absolut tot ce l-am intrebat :) si personalul super dragut de nici nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva in Romania :)). Am vazut si rezervele care arata super de nici nu zici ca e spital, mai degraba arata ca un hotel de lux :). Vedem la final cum o fi dar eu zic ca merita investitia pt ca adunata toata spaga de prin spitalele de stat cam tot pe acolo ajungem cu banii. Numai bine fetelor, va pup si astept vesti de la voi

Tania11
15 ian 2014, 14:16
Bunaaa! Am scapat :)) ieri am facut ecografia si total dezamagita, bebe seamana numai cu tati :))) eu nici nu ziceti ca am participat la conceptie. Azi am fost la consult, domnul doctor e super, am numai cuvinte de lauda. Am stabilit cand nasc pt ca vreau cezariana. Mi-a raspuns la absolut tot ce l-am intrebat :) si personalul super dragut de nici nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva in Romania :)). Am vazut si rezervele care arata super de nici nu zici ca e spital, mai degraba arata ca un hotel de lux :). Vedem la final cum o fi dar eu zic ca merita investitia pt ca adunata toata spaga de prin spitalele de stat cam tot pe acolo ajungem cu banii. Numai bine fetelor, va pup si astept vesti de la voi

Ei, nu fi dezamagita, o sa vezi cu cine seamana bebe cand vine; la ecografii seamana toti bebeii intre ei :)
Uite asa am venit eu incantata dupa ce am vizitat maternitatea.
Ce intrebari ai avut? Ce ti-a raspuns? Cat ai dat pe consultatia de azi? Sa stiu si eu la ce sa ma astept. Ti-a facut control pe masa?

anduttza
15 ian 2014, 14:34
L-am intrebat ce am voie sa fac si ce nu, ce am voie sa mananc, i-am mai spus daca ma pot duce la dentist ca mi s-a spart o plomba si nu doresc sa ma doara dupa aceea. Am dat 100 pe consultatie, nu m-a urcat pe masa, doar s-a uitat la bebe pe ecograf ca sa-l vada cum este pt ca nu l-a mai vazut de prin noiembrie. Poti sa-l intrebi orice ca am vazut ca raspunde fara sa se supere, mi-a spus sa-l sun daca am vreo problema sau doresc sa-l intreb ceva. Im place ca este foarte sociabil si glumet.

IoanaMS
15 ian 2014, 18:39
Buna fetele!

Andutza, nu fii suparata ca bebe SIGUR seamana si cu tine (doar tu il faci) ;) plus ca, sincer, nu stiu cum poti sa iti dai seama din pozele alea ca seaman cu cineva anume :)))) Noi inca nu i-am vazut fata, dar propabil ca o vom vedea la morfologie, peste 2 saptamani. POti sa imi spui, te rog, ce ti-a zis de dentist? Ca si eu am fix aceeasi problema si nu stiu dak am voie sau nu sa merg. Aproape ca m-ati convins sa ma programez si eu la doctorul asta, Ciorascu (eu care nu am fost niciodata la un barbat, in afara de cel de la uregente, tot de la Lotus, pentru ca mi-e cam rusinicaaaa). Oricum ,vineri merg sa imi fac analizele de sange acolo si o sa vad ce si cum.

Tania, imi pare rau ce ti se deschide colul... e foarte bine ca nu mai muncesti. (Stii ca trebuie sa iti inchizi PFA-ul ca sa poti beneficie de indemnizatie, da?) Eu zic sa mai stai cateva zile linistita si apoi il suni pe doctor sa il intrebi (ca doar n-o sa stai pana in martie doar in pat, nu?) de fapt, stai, ca tu inca nu ai mers la control la Ciorascu, nu? Am inteles bine, nu? Oricum, sa ai grija si .. mai bine te menajezi zilele astea...pana nu vorbesti cu un specialist. E mare burtica ta? te-ai ingrasat mult? adik..ti s-a spus din ce motive ti se deschide? Sa ai grija de tine si sa ne tii la curent, da?

Pupici fetele! (3 fete cucuiete.... hihihiii.... super forum avem noi aici )

Tania11
15 ian 2014, 18:48
L-am intrebat ce am voie sa fac si ce nu, ce am voie sa mananc, i-am mai spus daca ma pot duce la dentist ca mi s-a spart o plomba si nu doresc sa ma doara dupa aceea. Am dat 100 pe consultatie, nu m-a urcat pe masa, doar s-a uitat la bebe pe ecograf ca sa-l vada cum este pt ca nu l-a mai vazut de prin noiembrie. Poti sa-l intrebi orice ca am vazut ca raspunde fara sa se supere, mi-a spus sa-l sun daca am vreo problema sau doresc sa-l intreb ceva. Im place ca este foarte sociabil si glumet.

E bine daca a vazut bebe la eco, ca am inteles ca se vede si colul. Sar'mana pt detalii...hai ca suntem pe maini bune, te pup!

anduttza
15 ian 2014, 19:00
A spus ca e ok sa merg la dentist dar numai sa gasesc unul care sa vrea sa-mi faca si anestezia ca toti se feresc :))) si are dreptate. Tania, pt col a bagat sonda aceea sau ce denumire o avea, oricum nu simti nimic :). Eu am si niste dureri de spate si de burta si mi-a dat un tratament, va pup fetelor :*

Tania11
15 ian 2014, 19:02
Buna fetele!

Andutza, nu fii suparata ca bebe SIGUR seamana si cu tine (doar tu il faci) ;) plus ca, sincer, nu stiu cum poti sa iti dai seama din pozele alea ca seaman cu cineva anume :)))) Noi inca nu i-am vazut fata, dar propabil ca o vom vedea la morfologie, peste 2 saptamani. POti sa imi spui, te rog, ce ti-a zis de dentist? Ca si eu am fix aceeasi problema si nu stiu dak am voie sau nu sa merg. Aproape ca m-ati convins sa ma programez si eu la doctorul asta, Ciorascu (eu care nu am fost niciodata la un barbat, in afara de cel de la uregente, tot de la Lotus, pentru ca mi-e cam rusinicaaaa). Oricum ,vineri merg sa imi fac analizele de sange acolo si o sa vad ce si cum.

Tania, imi pare rau ce ti se deschide colul... e foarte bine ca nu mai muncesti. (Stii ca trebuie sa iti inchizi PFA-ul ca sa poti beneficie de indemnizatie, da?) Eu zic sa mai stai cateva zile linistita si apoi il suni pe doctor sa il intrebi (ca doar n-o sa stai pana in martie doar in pat, nu?) de fapt, stai, ca tu inca nu ai mers la control la Ciorascu, nu? Am inteles bine, nu? Oricum, sa ai grija si .. mai bine te menajezi zilele astea...pana nu vorbesti cu un specialist. E mare burtica ta? te-ai ingrasat mult? adik..ti s-a spus din ce motive ti se deschide? Sa ai grija de tine si sa ne tii la curent, da?

Pupici fetele! (3 fete cucuiete.... hihihiii.... super forum avem noi aici )

Fetelor, eu am fost la dentist, imi cazuse o bucatica de masea si mi-a pus o plomba. Din ce stiam, nu aveam nerv la maseaua aia. Nu putem face radiografii in sarcina, asta e sigur.

Belea cu pfa-ul asta. Am inteles ca tb sa il suspend, nu sa il inchid. Dar vreau sa mai facturez si pe febr, sa am un an neintrerupt (ca am o intrerupere de la 08.01.2013-25.02.2013). Poate il suspend in martie. O sa ma documenntez sa fie totul in grafic.

Pt mine e mare burta, ca sunt si uriasa: am 1.55 inaltime, pana acu am luat 7kg, si luni m-a spus ca bebe e mai mic cu o sapt.
Cu colul, e mare dilema, ca eu cred ca s-a deschis la controlul pe masa, nu ca e neaparat deschis. Ma apropii de termen si se pregateste sa se deschida, vad eu ce spune dr pe 25 la control.

anduttza
15 ian 2014, 19:28
Multumim pt raspuns. Eu am 1,70 si aveam 57,5 cu hainele pe mine in septembrie la medicul de familie, iar acum la 22 de saptamani am 60,3....cel putin atatea aveam sambata :)) doctorul a spus ca nu o sa iau mult pt ca am nu stiu cum conformatia corpului. Banuiesc ca nu a vrut sa ma descurajeze :)))

IoanaMS
17 ian 2014, 17:40
Buna dragele mele!!!

Azi am fost la analize de sange la Lotus si am vizitat si maternitatea. nu am putut vedea decat etajul cu rezerve, una singur era libera. Chiar atunci erau 2 cezariene si de-aia nu am putut merge pe etajulde nasteri. Cum mi-ai povestit si tu, Tania, preturile sutn aceleasi dak semnez pana pe 28 feb si... dak ma horatasc sa merg la ei, chiar ca merita sa merg la Ciorascu (in afara de faptul ca tipa care ne-a aratat spitalul i-a facut si un super lobby, ca cica e sigururl cu cele mai bune feed-back-uri de la paciente) dar a zis ca e medicul lor, si ca e in spital de lun ipana vienri cate 8 ore.. deci va fi acolo alaturi de noi nu dora in timpul nasterii, dar si in a doua zi, ceea ce mi se apre importanta. Aveam dubii in privinta neonatlogiei, dar cand mi-a spus ca exista doctor de garda si acolo m-am linistit.... Si sotului meu i-a placut asa ca o sa semnam cu ei :) Ciuat e ca nu inteleg unde sunt toata mamicile astea care tot nasc acolo? de ce nu dau si ele un semn ceva? ...

In rest, va doresc numai bine si aveti grija de voi! Ma gandeam ca poate n-ar fii rau sa ne vedem si noi la o cafea, ceva dak tot suntem atat de multe :))

PS Fetelor, se poate deschide colul de la controlul la masa??? Pai si atunic cand ne iubim cu ai nostrii ce se mai intampl??? Sunt confuza...

Tania11
17 ian 2014, 18:10
Buna Ioana, si eu am analize la sange joia viitoare, si vineri control.

Nu stiu ce sa iti spun de deschiderea colului, si eu am aceleasi intrebari, stau ca pe ace pana la control.

Cam asa de incantati am venit si noi de la vizitarea maternitatii. E fain cand iti da un sentiment de incredere.

Mamicile care au nascut acolo cred ca nu au timp sa respire, eu totusi mai sper sa apara.

Nu e rea ideea cu intalnirea, vedem cand, ca eu deocamdata tre sa stau cuminte, sa nu se deschida mai rau colul.

IoanaMS
17 ian 2014, 18:35
Claaar ca nu acum! Cand o sa te simti OK! Stai acolo cumintica si o sa vezi ca se rezolva! Fii optimista si ai incredere! :) Of.. cred ca nici nu te mai poti incaltza, nu? Te deranjeaza burtica? Asa o sa fiu si eu, cred.. sunt ca tine, pitica, am 1,60...

Pe mine analizele m-au costat 40 de lei, am avut doar sange si urina, dar am avut si cateva compensate.

Inteleg ca sunt campioana la "luat KG." Eu m-am ingrasat 5 kg in primele 4 luni.. mi-e si frica sa ma cantaresc. ORicum. toate 5 le-am luat intr-o singura luna, Adik.. in primele 3 eram plata... nu se vedea niico burtica, si apoi, peste noapte, a inceput sa se umfle ca un balonas... si toooot creste...
Si sunt cam sonfuza si in ceea ce priveste varsta bebelinei. Adik... dr la care mergeam (si care nu face ecografii) se lua dupa ultima menstruatie. Am fost la morfo de prim trimestru si mi-a zis ecografa ca bebe e mai amre cu o saptamana.. m-am intors la "viitoarea mea fosta doctorita" :D si mi-a zis ca nu ne luam dupa eco, ne luam dupa ultima menstra... merg la Lotus la Urgente, imi face eco si imi spune ce mi-a zis si ecografa, ca e mai mare cu o saptamana si ca nu ne mai luam dupa metoda bunicii cu ultima menstruatie dak avem atatea metode ultramoderne care ne dau informatii...
Deci eu nici macar nu stiu daca am 18 saptamani sau 19 saptamani :))) mi-am facut ticker cu 19 ca m-am gandit ca...dak 2 au zis ceva si una altceva... cei 2 castiga, nu? :)))

Fetelor, stiti cumva e o saptaman anume la care se face morfologia de trim 2? EU stiam de 22 de saptamani... ca tre sa ma programez si.. nu stiu cand...

Pupici!

anduttza
20 ian 2014, 18:44
Eu m-am programt exact pt sapt 22 dar cu cateva zile inainte ca sa fiu sigura de loc. Oricum in jur de o ora vei sta sa-ti masoare bebele, al meu nu a vrut sa stea cu fața :))

Tania11
20 ian 2014, 20:19
Burtici, maine ma duc sa duc o proba de urina. Cred ca am facut infectie urinara, asta imi lipsea mie acum :(

De incaltat, inca ma incalt, ca am cizme cu fermoar si ma descurc. Si cu condusul e ok, numai ca nu mai sunt eu in stare sa ies, as dormi non stop.

Duminica iesisem, nici o ora nu am stat, si m-a luat cu rau, am venit acasa si am avut starea aia toata ziua.

Azi sotul a luat patut, caut saltea de cocos si inca nu m-am hotarat. Si protectii pt patut. Am vazut ca unele se pun doar pe jumatate, voi cum stiti?

anduttza
20 ian 2014, 20:30
Ce frumos :) si noi ne dorim enorm sa putem lua din lucruri de pe acum dar ne sar toti in cap ca nu e bine. Desi noi nu credem in superstitii, imi vine sa-i ciufulesc pe toti ca ne taie elanul. Lasati fetelor ca mai avem putin si scapam de toate starile acestea si o sa radem cand o sa ne aducem aminte, veti vedea.

Tania11
20 ian 2014, 20:37
Nu ma intereseaza ce zice gura lumii, ca nu ma ajuta cu nimic. Trebuie sa pregatim camera lu bebe, doar nu astept sa nasc, vin acasa si nu am nimic...
Pana la urma, ia ce stii ca trebuie, si nu le spune :)

anduttza
20 ian 2014, 20:54
Buna idee!! Chiar am sa cumpar si nu spun nimanui nimic :) mersi de sfat

IoanaMS
20 ian 2014, 23:57
Buna burtici!

Tania, ti-a zis cineva ca ai avea infectie? Sau pur si simplu asa crezi tu? Sper sa fie alarma falsa. Si eu am avut in primul trimestru, Ecoli. Am tratat-o cu Augmentin si a trecut. Acum am repetat analizele si miercuri iau rezultatul. Sper sa nu fi recidivat. Dar mai grav e ca si sotul meu are o infectie urinara. Vom vedea. Orcum, sper sa fii OK si nu uita sa fii optimista :)

Andutza si eu sunt de parere ca poti sa cumperi linistita pentru ca important e ce crezi tu, nu ceilalti ;) Si eu cumpar.. din pacate noi nu avem "camera pt bebe" pt ca avem un apartament cu 2 camere. Deci o sa ii punem patutul in dormitor.. trebuie sa ne organizam cumva. Inca nu l-am cumparat pentru ca asteptam sa vedem daca putem lua de la niste prieteni. Ar trebui sa incep sa fac si eu provizii de biberoane si... tot ce trebuie. Am gast lista pe net cu "trusoul bebelusului" si m-a cam luat capul... cate sunt de cumparat! Dar abia astept sa ma apuc de ele...
Deci nu stiu detalii despre patuturi, Tania, sorry. Dar am auzit despre saltele de cocos ca sunt cele mai bune :)
In rest..m-am programat pentru morfo la Tudoroiu, cum mi-ati sugerat..si o sa merg la Ciorascu pentru urmatorul control... Dak imi place semnez si eu cu ei... Si o sa fim colege..nu doar de forum, ci si de Lotus :)))

Tania, cum mai esti cu colul? te simti mai bine? Sper sa aud vesti bune!
Si tu Andutza? E totul OK si la tine?

Eu ma cam lupt cu constipatia... bag la struguri si la prune su lapte batut pe stomacul gol... dar cam in zadar... sper sa o dovedesc eu cumva!

Pupici dragelor! Vorbim curand! :*

Tania11
01 feb 2014, 16:59
Sunt super fericita pt ca am intalnit o mamica din Ploiesti care a nascut la Lotus.

A scris povestea nasterii ei si m-a incurajat asa de mult. Deci se poate naste natural, si fara anestezii sau taieturi!

Cum am hotarat sa nasc 100% natural | Cristina Toma Cochinescu (http://cristina.doualinii.ro/cum-am-hotarat-sa-nasc-100-natural.html#more-604)

Julieta80
10 feb 2014, 20:29
Buna mamici! Ma bucur sa va intalnesc, cautam pareri despre nasterea la spitalul Lotus si am ajuns aici pe pagina. Sunt o mamica din Ploiesti, sunt in 16 sapt, voi naste in iulie. Am vazut ca voi sunteti mai avansate asa ca astept cu interes pareri de la voi. Sunt la al doilea bebe, o sa am o fetita, pe baietel l-am nascut la maternitate iar acum as vrea sa ma orientez la Lotus ca sa evit infectiile spitalicesti de care am avut parte atunci. Am mers de 2 ori la eco la dr Ciorascu la Lotus, am vazut ca si voi mergeti la dansul si sunteti multumite. Pana pe 28 feb e oferta de nastere cu 3900 ron, tre sa ma hotarasc. Voi ce noutati mai aveti? Vreau sa va mai intreb daca recoltati si celule stem si cu ce companie, la ce pret? Va doresc tuturor sarcina usoara si sa ne auzim numai cu vesti bune!

IoanaMS
11 feb 2014, 17:13
Buna Julieta si bine ai venit intre noi! Suntem putine, dar si pentru mine a contat mult ca am gasit-o pe Tania care m-a edifiatc in fooooarte multe probleme.
Eu o sa nasc in iunie,deci prea mare diferenta intre noi doua nu e... :D Eu abia am facut morfologia de 22 de saptamani si urmeaza sa ma programez la un prim consult la Dr. Ciorascu. Asa am fost sfatuita chiar de cea care mi-a prezentat spitalul: inainte sa semnez si sa imi aleg medicul, sa merg la un control la el ca sa ma conving ca imi place. Dar la cat Lobby i-a facut (dr-ului Ciorascu, zic) nu cred ca nu o sa-mi placa. Te anunt dupa ce merg la control... Si eu ma grabesc sa ma hotarasc tocmai pentru a beneficia de reducerea care e pana la sf lunii.
In rest... sper sa fii ok si sa ai o sarcina usoara si frumoasa! Pupici!

Tania11
11 feb 2014, 18:44
Bine ai venit Julieta! Sarcina usoara in continuare!
Daca te hotarasti sa nasti la Lotus, poate ai citit ce am scris pe aici...nu sunt multe pagini. Dl dr Ciorascu e f de treaba, are rabdare sa iti explice fiecare analiza in parte. Eu am fost o perioada in paralel si la dr care mi-a supravegheat sarcina, dar nu o sa fie la nastere cu mine.
Eu sunt pe ultima suta, am avut intalnirea cu medicul anestezist, e doamna foarte deschisa la minte, si placuta ca persoana. Apoi sm discutat cu dr neonatolog, o doamna glumeata, nu te plictisesti cu ea. mi-a placut ca m-au facut sa ma simt asa de confirtabil, si m-au asigurat ca o sa am bebele in prima ora pe piept.

Am inceput sa fac monitorizarea lu bebe saptamanal: e un aparat care se pune pe burtica si monitorizeaza contractiile si bataile inimii lu bebe. Asta se face intr-o camera de la internari, dureaza 15 min, si costa 150 lei (eu una nu am stiut, asa ca va spun si voua sa nu fiti in pom ca mine).

Citisem si eu ca, inainte de taierea cordonului ombilical, o treime din sange e al lui bebe, deci ar trebui sa asteptam sa se intoarca in corpul lui, altfel va fi anemic. Asa ca tb sa vorbesc cu dr sa nu taie imediat cordonul, sa asteptam sa nu mai pompeze.

Dr neonatolog mi-a spus ca va trebui sa ne dam acordul pt vaccinare. Eu una sunt in dubii si nu stiu ce sa fac, tind mai mult spre nu, nu vreau sa vaccinez.

Am facut si cursul Lamaze, multe info le stiam, cel de a doua zi despre puericultura a avut multe noutati pt mine. Imi place abordarea cursului, ca e pt bebe si mama, pt ce isi doreste mama de la nastere, si ma gandesc ca, din moment ce clinica ne ofera acest curs, ar trebui sa ne arate ca practica nu e departe de teorie.

Sunt increzatoare cu privire la nastere, stiu ca voi fi inconjurata de oameni de incredere, asa ca...sa vina bebe (in martie :) )

Julieta80
12 feb 2014, 00:17
Tania, mergi de mult timp la dr Ciorascu? Presupun ca acum tie iti face si control, nu numai eco, nu? In privinta carui vaccin tb sa ne dam acordul? Pt vaccinurile lui bebe?
Ioana, unde ai facut morfo de 22 sapt si la ce medic ai mers pana acum?
Si apropo, aveti fetite sau baietei?
Eu am fost multumita de dl. dr la primele 2 vizite, a fost amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile, acum i-am dat "sarcina" sa se intereseze de celule stem, sa vedem ce imi recomanda.
Nu am indoieli nici in privinta dansului, nici in privinta personalului de acolo si nici in privinta conditiiilor, inca nu am vizitat sectia maternitate dar sunt convinsa ca totul e super ok. Sa va spun insa de ce imi fac eu griji cu nasterea la privat: stiti ca avem incluse doar 3 zile de cazare, ce e in plus se plateste (si destul de mult); daca te internezi de la prima contractie, pana nasti deja a trecut o zi... de obicei bebe face icter in primele zile si daca e o forma mai severa si e nevoie sa il puna la lampita sau sa-l mai tina sub supraveghere, nu ai ce sa faci, stai cu el cat e nevoie... sau poate ne mai recomanda ceva analize suplimentare si ma trezesc la externare ca in loc de 4000 lei ajung la 6-7000... Ce-i drept, asta e un exemplu mai pesimist, in cazul ideal probabil sunt suficiente cele 3 zile si poate nu e nevoie nici de investigatii in plus, desi sunt convinsa ca stiu ei sa-ti mai recomande una-alta, chestii optionale ;) Chiar, am citit despre un screening care depisteaza peste 50 boli metabolice, se face dupa nastere din cateva picaturi de sange, am primit un pliant de la laboratorul din Buc unde am facut dublu testul. Eu am facut la Buc eco de trim I la Filantropia si tot acolo sunt programata si la morfo luna viitoare. Dr. Ciorascu si-a dat acordul, o stie pe dr care face morfo si mi-a spus ca este f buna, deci sa merg cu incredere.
Va pup si va astept sa mai povestim!

Tania11
12 feb 2014, 04:24
Tania, mergi de mult timp la dr Ciorascu? Presupun ca acum tie iti face si control, nu numai eco, nu? In privinta carui vaccin tb sa ne dam acordul? Pt vaccinurile lui bebe?
Ioana, unde ai facut morfo de 22 sapt si la ce medic ai mers pana acum?
Si apropo, aveti fetite sau baietei?
Eu am fost multumita de dl. dr la primele 2 vizite, a fost amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile, acum i-am dat "sarcina" sa se intereseze de celule stem, sa vedem ce imi recomanda.
Nu am indoieli nici in privinta dansului, nici in privinta personalului de acolo si nici in privinta conditiiilor, inca nu am vizitat sectia maternitate dar sunt convinsa ca totul e super ok. Sa va spun insa de ce imi fac eu griji cu nasterea la privat: stiti ca avem incluse doar 3 zile de cazare, ce e in plus se plateste (si destul de mult); daca te internezi de la prima contractie, pana nasti deja a trecut o zi... de obicei bebe face icter in primele zile si daca e o forma mai severa si e nevoie sa il puna la lampita sau sa-l mai tina sub supraveghere, nu ai ce sa faci, stai cu el cat e nevoie... sau poate ne mai recomanda ceva analize suplimentare si ma trezesc la externare ca in loc de 4000 lei ajung la 6-7000... Ce-i drept, asta e un exemplu mai pesimist, in cazul ideal probabil sunt suficiente cele 3 zile si poate nu e nevoie nici de investigatii in plus, desi sunt convinsa ca stiu ei sa-ti mai recomande una-alta, chestii optionale ;) Chiar, am citit despre un screening care depisteaza peste 50 boli metabolice, se face dupa nastere din cateva picaturi de sange, am primit un pliant de la laboratorul din Buc unde am facut dublu testul. Eu am facut la Buc eco de trim I la Filantropia si tot acolo sunt programata si la morfo luna viitoare. Dr. Ciorascu si-a dat acordul, o stie pe dr care face morfo si mi-a spus ca este f buna, deci sa merg cu incredere.
Va pup si va astept sa mai povestim!

Din dec merg la el, controlul consta in discutie si ecograf. Am cerut eu odata control pe masa, ca stiam ca e colul deschis, si mi-a cobfirmat. Dar de regula nu face, si e mai bine sa nu se umble pe acolo ;)

Acordul e pt 2 vaccinuri care se fac in spital: cel pt hep b si tuberculoza.

Eu am baietel ;)

Legat de celule stem, o sa te sune o firma, colaboreaza cu spitalul Lotus. Eu una stiu ca o treime din sangele placentar e al bebelui, de aceea dupa nastere e bine sa nu se taie imediat cordonul, sa aiba tp sangele sa se intoarca in corpul bebelui, altfel, va fi anemic. Asa ca daca te gandesti la recoltat, sa ai in vedere si aspectul asta, pt ca se va taia imediat cordonul.

Legat de momentul nasterii: sunt 3 nopti de cazare, practic 4 zile. Nu trebuie sa vii la spital chiar cu primele contractii, mai ales daca nu sunt regulate si's la distante mari de timp. Poti sa iti faci travaliul casa, e si cadrul mai relaxat, si astepti contractiile la 5-10 min.
Era o regula ca sa stii ca e cazul de mers la spital: 511
Adica: intr-o ora, 1 contractie dureaza 1 minut si revine la 5 min.
In cazul in care se rupe apa, da, trebuie sa ajungi rapid la spital.

IoanaMS
12 feb 2014, 10:49
Neata dragelor!

Giuleta, eu am facut morfologia la DR Tudoroiu, la Lotus (la recomandarea fetelor de aici :) )... si urmeeaza sa ma programez la Dr Corascu pt control.
Temerea ta e si a mea! LA fel ma gandesc, dak ma trezesc cu ditamai factura la final.. Tu inteleg ca esti la a doua sarcina, deci vei putea depista travaliul.. cred.. eu insa habar nu am ce trebuie sa simt cand intru in travaliu.. dak ma duc acolo si.. e alarma falsa.. platesc o noapte de cazare plus investigatii... dar o sa-l intreb deschis si direct pe Dn-ul doctor de treaba asta.

Tania, monitorzarea lui bebe de ce o faci? E nevoie? TI-a recomandat-o medicul dintr-un motiv anume sau asa recomanda la toate gravidele... Ca si asta, iata, se adauga la banuti. Adik... pana in martie (cand tre sa nasti) poti sa mai dai 600 de lei doar pe asta, nu?

Hm... Tare complicat... Giuleta, ai semnat deja? Din cate am inteles dn preentare, daca te razgandesti si nu mai vrei sa nasti la ei, iti dau avansul inapoi... Am inteles bine, nu? Ca inca sunt in dubiu... si eu. Adik.. nu prea dispunem de atat de multi banuit incat sa nu conteze dak, vorba ta, ne trezim cu factura de 7000 de lei...

Pupici!

Julieta80
12 feb 2014, 11:13
Inca nu am semnat contractul pt nastere, deci nu stiu cum se procedeaza cu avansul. Si pt noi conteaza aspectul financiar, adica as face un efort sa dau 4000 lei dar mai mult... chiar e mult. Si probabil am sa discut despre asta cu ei spre finalul lunii cand ma hotarasc pt contract. O intrebare, daca stiti cumva, cu dr Ciorascu unde se mai poate naste? Mai lucreaza si la alt spital de stat? Ca totusi, am inceput sa merg aici la dansul si pe urma sa nasc in alta parte, cu altcineva, e cam aiurea.
La mine la prima sarcina nu am avut deloc contractii in timpul sarcinii, se plangeau multe mamici ca au contractii de prin lunile 6-7, eu nu stiam ce e aia. Si la un moment dat am inceput sa le resimt si eu... ei bine, zic, daca au aparut abia la 38 sapt, e bine! Am sunat-o pe dr, mi-a zis sa iau nospa si sa stau in pat, era sambata seara, week-end... a zis ca daca e ceva sa vin luni la maternitate, eram programata la cezariana la 39 sapt (deci mai aveam cateva zile). Si au inceput sa devina tot mai intense, mai dese, mai lungi, il apucam pe sot de mana si il strangeam asa tare, ca nasterile alea din filme. Eu nu vroiam sa merg la spital dar intr-un final la 2 noaptea m-a convins sa mergem ca oricum nu puteam dormi deloc, se temea sa nu se trezeasca dimi cu bebe langa el :) Cand am ajuns, m-a consultat medicul care era de garda, aveam dilatatie 8 si intr-o ora si ceva am si nascut, natural. A doua zi de dimi a sunat dr mea sa se intereseze de mine si a ramas f surprinsa cand i-au spus ca deja am nascut.
Deci Ioana, nu iti face griji, contractiile de nastere le simti puternic, iti dai seama ca nu e alarma falsa, pt ca devin dese si oarecum chinuitoare la un moment dat, nu neaparat dureroase dar practic nu mai poti face nimic, trece una, zici ca te-ai linistit si vine alta. La mine nu s-a rupt apa, mi-au rupt-o acolo pe masa de nastere. Dar daca se rupe apa, da, tre sa mergi la spital.
Tania, eu am recoltat celule stem la baietel si nu pare sa fi fost anemic dupa aceea. In mod normal nu as mai fi recoltat si acum, dar la el e o situatie speciala, celulele lui in caz de ceva nu ii pot fi de folos decat lui. Si de asta vreau sa recoltez si acum ca in caz de ceva celulele de la fetita ii pot ajuta pe amandoi.

alexandra ana
12 feb 2014, 11:30
Buna ziua dragi BURTICI .
Azi e prima mea zi pe acest forum , avem 15 saptamani si 4 zile, suntem baietel si ar trebui sa ne aduca barza pe 2-6 august.
Am sa nasc tot la Lotus si din cate am inteles nu tb sa va faceti probleme pentru costuri suplimentare, in cazul in care este nevoie de spitalizare suplimentara pt mamica sau bebic vi se va da dreptul sa va mutati la o maternitate de stat in PL sau BUC.
Nu suntem obligate sa ramanem spitalizate peste cele 4 zile, parasirea spitalului se face pe baza de semnatura si in caz de probleme si Doamne fereste de asa ceva, ni se vor recomanda anumite spitale.
Acum sa trecem la lucruri mai placute , imi cer scuze ca trec de la un subiect la altul dar oferta mai e valabila pana vineri , la Afi , la etaj , la ALL FOR KIDS au duscount de 50% la hainute si accesori pt bebici , ieri am gaurit bugetul familiei de 200 de lei dar a meritat am plecat incarcata ca Mos Craciun.
Maine ajung din nou la Lotus si am sa va spun si alte noutati sper referitor la depasirea celor 4 zile de spitalizare.
O zi frumoasa.

IoanaMS
12 feb 2014, 11:35
Alexandraaa !Welcome ! :D Ce ma bucur ca suntem mai multeee! Sarcina usoara si baietel sanatos ! :)
Eu fetita am...
Buna vestea cu spitalizarea supimentare... sigur ca nu punem raul inainte, dar nu putem sa nu ne gandim sil la asta... La ce doctor mergi la Lotus?
Multumim pentru pont! cand ies de la munca, la Afi ma infiintez :D
Pupicei si vorbim!

Julieta80
12 feb 2014, 11:39
Bine ai venit Alexandra! Ia uite ce de mamici nasc la Lotus! Noi suntem f apropiate cu sarcina, vad ca e doar o saptamana diferenta :) La ce medic mergi la Lotus?
Te asteptam cu noutati!
In ceea ce priveste mutatul de la o maternitate la alta, mi se pare cam complicat, ia bebele si du-l de colo-colo, pt 1 sau 2 zile... Eu am ales Lotus ca sa evit maternitatea de stat de aici, ca daca il duc in microbi si virusi chiar si pt o zi, n-am facut nimic, degeaba mai nasc la privat. Si sa batem drumul la Buc... asa mai bine mergem direct acasa!
O zi frumoasa tuturor!

anduttza
12 feb 2014, 14:37
Buna tuturor! eu merg saptamana urmatoare sa semnez contractul, intre timp nu am mai aflat nimic. In luna mai nasc si m-a apucat frica de pe acum :ajutor: :)) o sa am baietel... Va mai spun ce aflu saptamana ce vine. o zi frumoasa va doresc

IoanaMS
13 feb 2014, 10:51
:)) Andutza, nu te gandi de pe acum ca ti-a frica... incearca sa gandesti pozitiv... si pe mina ma apuca groaza cateodata... dar imi dau seamam ca nu ma ajuta cu nimic (groaza :D ) asa ca incerc sa gandesc poitiv! O sa fie bine, ai sa vezi! Tania ne tine la curent cu totutl (avem mare bafta ca o avem si ca ne impartaseste toate experientele ei plus ca naste acus, in martie! ) asa ca o sa fim super informate :D
Asteptam cu interes sa ne povestesti si tu cum e cu contractul... eu cred ca o las pe ultima suta.. ca abia am facut morfologia... ma gandesc ca nu-i face bine bebelinei sa merg chiar acum la control... (unde din nou imi va face eco...)

In rest, am fost ieri la Afi si am cumparat si eu cate ceva, multumesc pentru pont, Alexandra! Te asteptam sa ne povestesti ce afli azi de la Lotus! :D

Deci suntem 5 aici, da?

Tania - Martie- Baietel
Andutza - Mai - Baietel
Ioana - Iunie - Fetita
Giuletta - Iulie - Fetita
Alexandra - August - Baietel

Ne lipseste o mamica de aprilie, ca sa fim "lunare" :))

alexandra ana
13 feb 2014, 15:13
Buna ziua dragelor.
Am fost la Lotus si am aflat si lucruri bune sau incurajatoare, in caz de probleme grave care v-or necesita o stationare mai lunga in spital la cererea mamei se pune la dispozitie un mijloc de transport gratuit (SMURD).
Avansul din cate am inteles se returneaza in cazul in care ne razgandim.
Pt burticile care mai au de facut analize la Policlinica cu plata , pe str. Decebal,le puteti face pe baza de trimitere de la medicul de familie de ex. primul set de analize de TRIM I in marea majoritate a cazurilor costa intre 750-1000 de lei depinde de unde alegeti sa le faceti, iar la policlinica costa 300 de lei.
Nu am semnat inca contractul deoarece nu stiu ce medic sa aleg tind spre doamna Cremeneanu pt ca o cunosc de ceva timp si este o bomboana .
Ioana ma bucur ca ai ajuns la Afi eu am luat inclusiv ghetute , stiu ca superstitiosii spun ca nu e bine sa cumperi hainute inainte sa vina barza dar sincer nu ma pot abtine .
Va pup si va urez o zi usoara.

Tania11
13 feb 2014, 19:02
Am mai aflat una (si nu de la medici-ca ii doare gura sa spuna) arefamul e compensat 100% pt gravide.
O mamica spunea ca dr ginecolog a trimis scrisoare medicala celui de familie, si cel de familie a dat reteta compensata.

Asa ca...cereti

--- Update ---

Eu una am mai fost la med de familie cu lista de analiza de la medicul ginecolog, si cu programare la Lotus, am scutit ceva banuti.

Tania11
13 feb 2014, 19:17
Ma bucur ca se mareste grupul mamicilor pe aici.
Sa va spun eu cum a fost cand am semnat contractul pt nastere. Era termen pana in dec, si apoi au facut o alta campanie, pana in febr. Poate modifica si de data asta :)
Avansul e 1500 lei, adica 15% din 6000(contractul intreg, nu redus)

Julieta80
13 feb 2014, 19:28
Feteleee, am gasit o mamica (virgula) care a nascut la Lotus acum recent. Mi-a spus ca a fost f multumita, a nascut prin ceza cu dr Fusu, conditii de nota 20, n-a fost nevoie sa stea in plus sau sa faca alte analize. Daca aveti intrebari, spuneti, ca i le transmit ei, sa fim cat mai lamurite!
A, cerceii costa 100 lei cei medicinali de la ei, dar putem merge noi cu ei, 50 lei sunt gaurile.
Am vorbim si eu cu ei, mi-au zis ca au avut oferta asta de pret si pana la 31 dec si au prelungit-o pana pe 28 feb, poate o sa fie si in continuare, nu stia inca sa-mi spuna, oricum mai ieftin nu va fi.

Tania11
13 feb 2014, 19:40
Intreab-o cu ce a venit de acasa...ce a facut din momentul in care a ajuns pana a plecat
Stiu ca dupa ce ajungem acolo, facem un dus cu un sapun de- al lor dezinfectant. Apoi...e o dilema :)

IoanaMS
13 feb 2014, 23:01
Eu imi amintesc ca tipa care ne-a prezentat spitalul ne-a zis ca venim de acasa doar cu periuta de dinti. Din povestea Cristinei Cochinescu imi amintesc ca ea a zis ca si-a luat cu ea cateva sticlute de apa plata, sa se hidratee pe timpul travaliului.
Dar tu ai dreptate, Tania! Adik... slapi de baie, de exemplu.. ne dau ei? (mai ales dak zici ca tre sa facem dus acolo .. )

Tania11
14 feb 2014, 04:17
Da, si mie mi-a spus, tot cand am vizitat spitalul de periuta de dinti, si daca vreau, trusa mea de machiaj/cosmetice. Parca a mai spus ca daca vreau eu sa fiu in papucii mei de acasa, pot sa ii aduc.
Cel mai neobisnuit mi se pare faza cu chilotii: oare ne dau din aia de unica folosinta? Stiu ce marime ne trebuie? Ne trebuiesc sutiene si tampoane pt alaptat?
Sunt curioasa ce zice mamica care a nascut

Tania11
14 feb 2014, 08:59
Am rezolvat dilema cu chilotii: am intrebat o asistenta si a spus ca ne dau de unica folosinta.

In contract, scrie ca inainte de a naste, la 36 s avem consult cu anestezistul, neonatologul (le-am facut la 36s) si de facut hemoleucograma, coagulograma si ekg (am mers la 37 s, pt ca vreau sa nasc natural, analizele astea sunt valabile 2 saptamani, asa ca tre sa fie cat mai aproape de nastere).
Sa va faceti lista cu intrebari pt cei 2 medici.
Pt analize tre sa mergeti nemancate, ia 2 fiole de sange, si pt EKG tre sa aveti gleznele libere, asa ca am fost in blugi si sosete, doar mi-a ridicat un pic blugii; si eu mi-am luat bustiera sa nu raman la bustul gol ;) si a fost f elegant.

Julieta80
14 feb 2014, 23:43
Tania, ce intrebari ar trebui sa punem la anestezist si neonatolog? Daca nastem natural, ce rol are anestezistul? Cu epidurala, nu? Mda, eventual as intreba in ce conditii iti face epidurala si in ce moment al travaliului. Iar pe neonatolog... dupa nastere o sa am intrebari, evident!
Ai idee, daca am infectie urinara ar fi probleme la nastere? Tocmai am depistat o infectie cu e-coli sau klebsiela (2 analize - 2 rezultate diferite, mor!) si nu as lua antibiotic, eu simptome nu am deloc, as merge pe naturiste dar daca nu-mi trece ce fac? Si daca iau antib, cine imi garanteaza ca nu revine pana nasc? Eventual o tratez atunci chiar inainte de nastere...

Julieta80
15 feb 2014, 00:09
Haideti ca am vesti de la mamica aceea! Scuze ca dau copy-paste dar sa nu sar ceva, plus ca e mai mult de zis. Pt cine face cezariana aici aveti toate info:
Iti dau ei de unica folosinta lenjerie
Papuci tot ei
Cand te internezi te baga in camera, faci un dus cu un sapun special, te schimbi si apoi iti mai fac cateva analize
Apoi iti baga doua branule si incep sa.ti puna perfuzii
Dupa cateva perfuzii te duc in sala
Iti fac anestezia si incepe distractia
In 10 min vezi bebele
Apoi te duc la terapie, iti pun niste ciorapi speciali pe picioare si tampon si chiloti si baga perfuzii
Iti schimba tamponu mereu si te apasa p burta sa se elimine tot. Asta doare da e suportabil
In rest nu ai dureri deloc
Baga mereu calmante
Si sonda ti.o baga dupa anestezie ca sa nu simti

Tania11
15 feb 2014, 00:49
Tania, ce intrebari ar trebui sa punem la anestezist si neonatolog? Daca nastem natural, ce rol are anestezistul? Cu epidurala, nu? Mda, eventual as intreba in ce conditii iti face epidurala si in ce moment al travaliului. Iar pe neonatolog... dupa nastere o sa am intrebari, evident!
Ai idee, daca am infectie urinara ar fi probleme la nastere? Tocmai am depistat o infectie cu e-coli sau klebsiela (2 analize - 2 rezultate diferite, mor!) si nu as lua antibiotic, eu simptome nu am deloc, as merge pe naturiste dar daca nu-mi trece ce fac? Si daca iau antib, cine imi garanteaza ca nu revine pana nasc? Eventual o tratez atunci chiar inainte de nastere...

Ziceam de intrebari, pt ca pot sa apara pe parcurs, stiu ca mai e pana nasteti, dar cu siguranta cititi tot felul de subiecte de pe net, si e bine sa intrebati inainte de a naste. Sau, daca va doriti sa decurga nasterea intr-un anume fel, sa spuneti.
De neonatolog depinde ce se intampla in primele clipe cand se naste copilul. Poti sa intrebi daca ti-l da, nu sa fuga cu el la spalat, cantarit si toate cele... Nu stiu daca tine de el taierea cordonului ombilical, asta vreau sa discut cu medicul. (Sunt cam capiata la ora asta, sper sa fiu coerenta)

Legat de infectii: e bine sa tratezi in momentul in care depistezi. Eu acu iau antibiotice pt streotococ b, nu stiu de la ce am facut, doar banuiesc ca am avut o candida care apare in sarcina, nu am avut nici un simptom, dr nu mi-a dat tratament... Ideea e sa nu ajungi la ceva mai grav, asa ca nu lasa sa ajungi la finalul sarcinii sa iei antibiotice. Poate fi daunator si pt bebe. Eu stau un pic cu stres acum, sper sa nu ia bebe infectie de la mine, ca il baga pe antibiotic. :(

Nu stiu metode naturiste. Ieri parca am citit ca unele femei isi baga cate un catel de usturoi in vagin pt diferite infectii, e de studiat chestis asta.

IoanaMS
15 feb 2014, 09:52

Julietta, si eu am avut infecte urinara tot cu E-COLI in primul trimestru (a iesti la primele analize)... M-a dat Augmentin Dr (am inteles ca e printre singurele pe care le pot lua gravidele pt ca nu intra prin placenta) si cand am refacut analizele (la o sapt dupa ce am termnat tratamentul) nu a mai iesit nimic. Asta s-a intamplat acum 3 luni. Iar in urma cu o luna am refacut urocultura, tocami de teama sa nu imi fi recidivat, si ..fericire maxima, nu recidivase!
deci, ar trebui sa vezi ce zce medicul si daca iti recomanda antibiotic, eu stu ca poti lua! Sanatate multa iti dorim!

Ioana Rosu
17 feb 2014, 11:03
Buna mamici! Sunt Ioana ( noua pe forum) si imi pare f bine ca v-am gasit. Bebele meu are 17 saptamani si 3 zile si astazi am fost la control :). Nasc tot la Lotus, dar cu doamna Dr. Dragomir Daniela, iar eco le-am facut cu dl. dr. Cristian Andrei :)

Julieta80
17 feb 2014, 11:27
Buna mamici! Sunt Ioana ( noua pe forum) si imi pare f bine ca v-am gasit. Bebele meu are 17 saptamani si 3 zile si astazi am fost la control :). Nasc tot la Lotus, dar cu doamna Dr. Dragomir Daniela, iar eco le-am facut cu dl. dr. Cristian Andrei :)

Buna Ioana, bine ai venit! Si noi ne bucuram sa te avem alaturi! Eu am 17 sapt si 1 zi, tot la Lotus as vrea sa nasc, deci... o sa nastem impreuna :) :) :) Ai fetita/baietel? Esti la prima sarcina?
Ce info ne mai poti spune legat de nasterea la Lotus? Ai semnat deja contractul?

Ioana Rosu
17 feb 2014, 12:04
am baietzel, mi-a spus de la eco de 12 sapt..dr a fost foarte dragutz si m-a lamurit imediat: ce e cazut, cazut ramane :)))
sa va povestesc experienta mea (sunt la prima nastere): afland ca sunt gravida am inceput sa caut si sa ma interesez la cunostiinte pt un dr bun, si am fost trimisa cu caldura la o dr care e la maternitatea din ploiesti. In timp ce ma intreba de bebe, ultima menstruatie fuma ca un sarpe..mi-a facut eco si mi-a zis ca sunt ok, ca raspuns la intrebarea mea: nu trebuie sa fac si analize? papanicolau???
acesta a fost momentul in care m-am dus la dr de familie si am vazut cate analize tb facute in primul trimestru de sarcina. Dandu-mi sa fac complexul torch, am ajuns la lotus (acolo a fost cel mai accesibil pret pt analiza) unde am dat de niste oameni zambitori, care nu fumau in timp ce-mi puneau intrebari :))
Am sunat-o pe tipa ce se ocupa de promovarea maternitatii si m-am dus inn vizita, in momentul in care am vazut saloanele si conditiile i-am spus ca as vrea sa ma mut acolo :))). Ea mi-a spus ca imi pot alege dr si pretul difera in fct de ce dr aleg. Ca si dr ai spitalului sunt 2: Dragomir si Ciorascu, eu am ales doctora ca e femeie :)
Am fost la control, mi-a facut eco, setul de analize (chlamydia, papanicolau, mycoplasma, ureaplasma si cultura secretie col si cateva la sange, care nu-mi iesise bune) si acolo am decis ca tb sa nasc, am semnat contractul cu ei in decembrie si tb sa platesc 3900 lei (am dat un avans de 20% cand am semnat)
Si tot la ei am facut toate analizele, ecografiile si sunt multumita, pe dr o sun cand am cateo problema, cand mi-e rau sau simt eu ca am o nelamurire, chiar daca e o tampenie :)[COLOR="Silver"]

Ioana Rosu
17 feb 2014, 12:10
Am uitat sa va spun ca o sa recoltez si celule stem, doar ca nu am luat pachetul de la ei. Alegerea a fost facuta dpdv financiar. am ales Cord Blood Center, cu pachetul premium si voi avea de platit 2500 lei, la ei acelasi pachet ma costa 3400 lei :D

Julieta80
17 feb 2014, 12:33
Am uitat sa va spun ca o sa recoltez si celule stem, doar ca nu am luat pachetul de la ei. Alegerea a fost facuta dpdv financiar. am ales Cord Blood Center, cu pachetul premium si voi avea de platit 2500 lei, la ei acelasi pachet ma costa 3400 lei :D

Si eu recoltez tot cu Cord, e vorbim cumva de pachetul platinum (sange + tesut de cordon ombilical)? Ca eu am pe pliant pachetele clasic, gold, platinum si diamond, nu am nici un premium :)

Ioana Rosu
17 feb 2014, 12:36
scuze, platinum este ...nu stiu dc am scris premium :)), acum am vazut greseala :D

Julieta80
17 feb 2014, 12:37
Ioana, mai vroiam sa te intreb: ai inceput sa il simti pe bebe? Ti-ai facut dublu/triplu test? Daca da, ce rezultate ti-au iesit?

Ioana Rosu
17 feb 2014, 13:07
cam de o saptamana am inceput sa-l simt....ma inghioldeste cateodata de abia stau in picioare :)))
astazi am fost la doctor ca mi se parea ca e prea jos, dar eu fiind slaba e normal sa-l simt, m-am panicat degeaba :D
am facut bitestul cu dr cristian andrei, atunci m-a anuntat ca e baiat, a iesit eco normala si la fel si analizele de sange :)
astazi am vorbim cu dna dr si mi-a zis ca nu tb sa mai fac si triplutest, ca o sa fac doar eco 4D (ma ajuta varsta)

IoanaMS
17 feb 2014, 13:34
Buna fetele!! BIne ai venit intre noi, Ioana! Sarcina usoara si frumoasa iti dorim!

Eu vin de la control (primul :D ) cu Dr Ciorascu. Ati avut dreptate, e tare dragutz si amabil si am inteles tot ce mi-a explicat... plus ca am scos carnetelul cu intrebari si a insistat sa ma uit pe el, sa nu cumva sa ratez vreo intrebare pregatita pt el. Sunt cam suparata... nu pe el... ci pe situaita mea pt ca 1. Am o candida care ma supara pt ca ma mananca si ustura groaznic (e prima data cand fac pe timpul sarcinii, si dr mi-a zis sa stau linistita ca e normal sa fac...) 2. Si de fapt realul motiv pt care sunt suparata.. e ca trebuie sa fac cezariana... eu vroiam natural.. Sa va povestesc: cum am intrat, dupa ce am facut cunosinta, m-a intrebat cum vreau sa nasc. I-am zis:natural... la care el: felicitari, sunt adeptul nasterilor naturale si ma bucur ca tot mai mutle mamici aleg calea asta. Apoi i-am zis, dar am o pb... am virusul Herpes simplex... adik herpes genital... nu am eruptii decat de 2 ori pe an, sau chiar deloc, dar virusul exista, au iesti si o tona de anticorpi la el la Profilil Torch... atunci el a zis: "Asta chiar e o problema. Stiu ca sunt doctori care spun ca dak nu ai eruptie exterioara poti sa nasti natural, dar eu nu vreau sa riscam. pt ca poti avea eruptie pe col, care sa nu se vada... si riscurile ca bebelusul sa ia virusul cand intra in contact cu leziunea pot duce la complicatii grave pentru bebe" (asta stiam si eu, dar nu stiu cum, doctora la care am mers pana acum reusise sa ma convinga ca nu e niciun pericol...) deci.. dragelor, sunt cam dezorientata.. .Adik.. eu stiam de la bun inceput ca tre sa fac cezariana, dar m-a sucit doctora asta (la care mergema eu).. acum, Ciorascu... m-a sucit din nou....
Voi ce parere aveti? sa mai mairg al ALT doctor? ca pana la urma orice mi-ar zice altul, eu tot o sa stau cu spaima ca dak nasc natural poate pati ceva bebe.... :(

In rest, multumesc lui Dumnezeu, bebelina e bine sanatoasa! :)
Dr mi-a dat cartea lui de vizita si mi-a zis sa il sun pt orice problema... mi-a luat si cultra de col si a zis sa il sun cand sunt gata analizele si va verifica el acolo in spital rezultatul... si ca ne vedem pste o luna... M-a costat 250 lei (200 eco de tim 2 plus 50 cultura de col)...
Probabil ca zilele urmaotare o sa merg s eu sa semnez cu ei... sunt curioasa daca a mai facut cineva cezariana cu el... nu ca as avea emotii sau ceva, stiu ca e o interventie usoara, dar e vorbim de bebele meu.... :D si tare as vrea sa stiu cum a fost....

Va pup, dragelor!

Ioana Rosu
17 feb 2014, 13:48
Eu cred ca e mai bine cezariana, oricat de mult ti-ai dori sa nasti natural, trebuie sa te gandesti la bebe, el e cel mai important. Eu nu as mai sta pe ganduri, as opta pt cezariana. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, deoarece mi-a iesit pozitiv chlamydia, daca nu trece dupa antibiotic, cezariana o sa fac, pentru a nu avea probleme bebele

anduttza
17 feb 2014, 14:11
Buna mamicilor :D vroiam sa va intreb pe cele care ati dat avansul de 20% ce suma inseamna, de fapt care dintre ele? ca auzisem de 20% din 3900, nu din 6500

Ioana Rosu
17 feb 2014, 15:03
eu am platit 20% din 3900 lei, dar am achitat 800 lei, si poti plati lunar cate putin din suma ca in momentul nasterii sa fie mai putin de achitat :)

anduttza
17 feb 2014, 15:07
multumesc pentru raspuns, zilele astea fac contractul si nu vreau sa ma duc in pom :lol:

Julieta80
17 feb 2014, 17:17
IoanaMS, imi pare rau pt problema cu herpesul; eu nu stiu prea multe despre asta, de aceea vreau sa te intreb: nu exista nici un tratament, eventual sa iei antibiotic atunci inainte, sa se anihileze virusul macar pe moment? Cum ti-a iesit la Torch, IgM pozitiv? La cultura de col iti iese virusul prezent acolo?
La fel si pt Ioana cu chlamydia, asta stiu ca se trateaza, sigur trece cu antibiotic!
Si eu ma lupt cu infectia urinara acum...
Chestia cu nasterea naturala sau cezariana e f greu de anticipat dinainte, stiu mamici care au vrut sa nasca natural dar la momentul respectiv bebe ba nu era pozitionat bine, ba avea cordonul nu stiu cum, ba nu era ok la monitorizare si s-a considerat mai sigur sa se faca ceza, ba apare o infectie la mamica, ba nu e dilatatie, ba e prea mare etc. La mine a fost invers, trebuia sa fac ceza pt ca am pb cu inima, in timpul sarcinii facusem 4 crize de tahicardie si dr mea mi-a spus clar "cu mine nu nasti natural" si ma programase la 39 sapt fix insa inainte cu cateva zile s-a declansat nasterea si cand am ajuns la maternitate aveam dilatatie 8, intr-o ora am nascut, natural, cu medicul care era de garda. Deci ea a avut dreptate, cu ea n-am nascut natural :) Mai mult, bebe nu se intorsese in perioada optima, nu mai stiu la 26-28 sapt tre sa fie intors ca dupa aia nu mai are loc sa se intoarca, eu nu ma panicam ca stiam ca fac ceza si pe la 8 luni cand am fost la dr de familie m-a palpat si mi-a zis ca e intors :) Nu am apucat sa fac nici culturile de col inainte si am nascut natural deci putea bebe sa ia ceva de la mine... dupa nastere i-au gasit nu stiu ce stafilococ, ma simteam eu vinovata, le-am spus sa imi faca analiza sa vedem daca am eu, a iesit negativ la mine... deci a luat de acolo din spital, l-au tinut pe antibiotic cateva zile.
Acum, sa vedem cum o sa fie, prima mea optiune e sa nasc natural, asa ar fi logic, sper sa mearga bine si de data asta. Pana acum nu am avut nici o pb cu inima dar de acum incepe greul, ca bebe creste si e tot mai obositor.
Pupici!

IoanaMS
17 feb 2014, 17:29
Din pacate virusul asta nu trece cu nimic si il am pe viata! Este localizat in ganglionii de acolo de jos si cand ti-e lumea mai draga se activeaza si produce eruptia... Nu exita tratament pentru el. Am citit ci eu ca se poate lua un tartament ca sa eviti eurptia, dar nici acela nu e 100 % sigur. O sa il mai intreb pe doctor, mai am timp pana in iunie... dar cred ca o sa fac cezariana... pana la urma important e ca trebui sa evit cat pot riscurile...iar asta, chiar si de 1 %, este un risc... iar bebelina e cea mai importanta...

Uau, ce poveste si cu tine la prima nastere! BIne ca totul a fost bine pana la urma! Bebelusul si-a revenit dupa antibiotic, nu? Incredibil, sa ia din maternitate strectococ! FACTASTIC !!! Iti doresc numai bine si sper sa nasti cum vrei tu! :*

--- Update ---

Eu cred ca e mai bine cezariana, oricat de mult ti-ai dori sa nasti natural, trebuie sa te gandesti la bebe, el e cel mai important. Eu nu as mai sta pe ganduri, as opta pt cezariana. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, deoarece mi-a iesit pozitiv chlamydia, daca nu trece dupa antibiotic, cezariana o sa fac, pentru a nu avea probleme bebele

Multumeeeesc! Am fost doar un pic socata la inceput... Acum ca am "cugetat" mi-am dat seama ca nu trebuia sa stu nicio secunda pe ganduri... normal ca fac cezariana! Orice pentru a reduce cat pot riscurile pentru bebelina! :D Sper sa te faci bine... :( sanatate maxima si ai grija de voi!

Julieta80
17 feb 2014, 17:45
Intr-adevar, bebele nu trebuie expus la nici un risc. In ziua de azi cezariana a devenit atat de des practicata si medicii iti fac o taietura mica, jos de tot, mai tarziu nici n-o sa se mai vada, nu prea am auzit mamici care sa se planga dupa operatie ca au ramas cu probleme.
Baietelul meu a trecut prin multe, deci antibioticul acela a fost nimic pe langa ce a urmat: la nici 6 luni a fost operat pe inimioara deoarece s-a nascut cu o malformatie grava care nu s-a vazut la nici o eco si nici la maternitate nu mi-au zis nimic, desi dr neonatolog mi-a spus ca are un suflu la inima si ca se cianozeaza, nu m-au trimis nicaieri, noroc cu pediatra ca a observat ea ceva si la o luna i-am facut o eco unde am aflat vestea. De asta m-am decis acum sa nasc la Lotus, in speranta ca i se va acorda o atentie mai mare bebelusului. Problema e ca dr neonatolog am inteles ca este dr Vasilescu de la maternitate, iar daca e aceeasi care l-a consultat initial pe baietel va trebui sa am o discutie cu dansa inainte.
PS: Acum Alex este bine, e puternic si luptator, a rezistat f bine la operatie si si-a revenit f rapid dupa, practic la 8 zile dupa o interventie pe cord deschis sa fie externat, ne-a surprins pe toti la modul cel mai placut!

IoanaMS
17 feb 2014, 17:56
Uaaaau! Il pupam pe Alex si il felicitam! Sa-i dea Dumnezeu sanatate muuulta si numai bine!

Stiu ca nu e pb cu cezariana... singurul mei stres e ca nu o sa ma refac suficient de repede ca sa pot avea grija de bebelina cum trebuie (cand m-am operat de apendicita, o banala operatie, am zacut o saptamama...cica sunt "rea de carne" cum se spune... ) dar am credinta ca o sa fie bine. trebuie sa fiu optimista... :)

Julieta80
17 feb 2014, 18:12
Trebuie sa gandesti pozitiv tot timpul, mai ales ca ai experienta cu apendicita si stii cum a fost, poti invata din experienta aceea. Acum ar tb sa modifici modul de gandire de la "mi-e teama ca n-o sa ma refac suficient de repede" la "o sa am parte de cel mai bun tratament la acest spital privat si o sa ma refac rapid pentru a avea grija de fetita mea care are nevoie de mine!"
Secretul sta in modul nostru de gandire, care ne poate face si rau si bine, in functie de lucrurile pe care punem accentul. Adica tre sa gandim pozitiv la modul sa eliminam afirmatiile si gandurile negative, cum ti-am dat exemplul mai sus. Daca spui "mi-e teama ca..." atunci subconstientul percepe notiunea de teama

IoanaMS
17 feb 2014, 18:37
:D Stiu ce zici! (am citit Secretul si Conversatii cu Dumnezeu... care cam asta te invata..) si asa incerc sa fiu in fiecare zi legat de orice din viata mea... asa ca o sa fie BINE! :D

Julieta80
17 feb 2014, 18:47
O, super!!! Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda!
Daca o sa ma vezi suparata sau pesimista, sa ma tragi de maneca, da? Ca si eu am momente cand am nevoie de incurajare...

IoanaMS
17 feb 2014, 20:29
:)))) OK! Promit! O sa fiu aici! Numai sa ma anunti! :* Te pup si seara faina!

Tania11
18 feb 2014, 08:44
Bine ai venit Ioana! Felicitari pt baietel si iti doresc o sarcina cat mai usoara. Cum a fost pana acum?
Sa stii ca si eu am facut dublu test, a iesit bine, si, triplu test nu am mai facut. Acum, stand si analizand, nu cred ca mai fac testul asta la al doilea bebe, pana la urma e o statistica. Si am incredere ca daca Dumnezeu ne mai da un bebe, oricum ar fi el, ne da si puterea sa-l crestem. Si sincera sa fiu, daca fac dublu test si apare acolo nu stiu ce in neregula, tre sa fac amniocenteza, o procedura criminala din punctul meu de vedere, e horror prin ce trebuie sa treci...si avortul nu il iau in calcul din start. Dar...la primul bebe am facut chiar tot ce mi s-a recomandat (in afara de morfo de trim 3 - am facut doar eco 4d care e cam acelasi lucru), la al doilea o sa stiu sa mai si selectez daca fac chiar toate cele ;)

Julieta, da, naonatolog e dr Vasiloiu, oricum o sa ai intalnirea cu ea la 36 s, asa ca poti sa incepi sa faci lista cu intrebari. Ma bucur ca si-a revenit baietelul tau rapid, sunt luptatori bebelusii!

IoanaMS e bine ca ai aflat din timp de cezariana, o sa fie bine, ai timp sa te pregatesti psihic, si pana la urma important e sa fie bebe bine. Si Julieta are mare dreptate cu gandirea pozitiva. Nu stiu daca v-am spus, cand am fost la curs, venise o mamica, ca o floare :)...ea nastea natural dar ii era frica de murea. Tremura toata cand schimba papusa. Si atitudinea ei nu era ceva de genul: corpul meu e capabil sa nasca natural, stiu ca am putere si pot avea o nastere frumoasa...., ci: "a murit cineva ca a nascut?" Ea se gandea ca mai rau decat sa moara nu i se poate intampla. Pui raul inainte, dar nici chiar asa. Nu faci nimic sa iti inlaturi fricile? Eiiiii.....bataitza!
Si Ioana, daca mai vrei sa ceri o parere cu privire la nastere, eu zic sa incerci. Macar sa iti spuna 2 medici la fel. Iti recomand dr Vasiloiu Raluca, de la maternitate, e si la Medsana, (poti sa iti faci o programare sa discuti cu ea). Eu am mers in paralel o perioada la cei 2 si s-au potrivit chiar in tot ce mi-au spus (la un moment dat ceream parerea si medicului de familie - i-a fost lene sa deschida gura sa ma lamureasca; si unei dr de la urgente-cred ca nu se pricepea. Deci asa, ca sa iti faci o idee, din 4 medici, 2 s-au potrivit in ce mi-au spus.

Fetelor, sa aveti grija de voi, sa va hidratati bine bine si sa nu raciti! Va pup!

Ioana Rosu
18 feb 2014, 10:55
Mamici am fost ieri la consult, mi-a recoltat chlamydia ca sa vad daca a trecut in urma antibioticului si astazi am fost la recoltat sange, o parte din complexul Torch a iesit "uratel" (toxoplasmoza) si acum parca nu mai am rabdare pana vor fi gata rezultatele...am o mie de emotii, nu stiu de ce :D

Julieta80
18 feb 2014, 12:30
Ioana, ce ti-a iesit la toxoplasma, a iesit ca nu ai imunitate? Mie mi-a iesit IgG pozitiv, adica am imunitate insa valoarea este undeva la limita de jos si dr a zis ca nu poate considera asta imunitate deci sa ma feresc de pisici...
IoanaMS, lamureste-ma si pe mine te rog cu herpesul ala, ti-a iesit IgM pozitiv, adica e prezent si acum? Tre sa faci analize speciale ca sa afli de el? Iese prezent in cultura de col? Ca na, poate avem si noi si nu stim...
Tania, vroiam sa-ti spun: felicitari ca ai ajuns la termen! Vad ca ai 38 sapt, de acum bebe poate veni oricand! Ne dai si noua un semn cand vine momentul, da? Ai ceva semne? S-a lasat burtica? Cate kg ai pus in sarcina? Ai mai fost la monitorizare, apar ceva modificari acolo? Spuneai ca ai colul deschis de ceva timp...
Pupici, burtici!

Ioana Rosu
18 feb 2014, 12:38
IgG si IgM negative mi-a iesit cand am facut complexul Torch si mi-a spus dna dr ca tb sa ma feresc de orice tip de animale si sa nu consum lactate, ca am o mica alergie la lapte :D (eu nu mananc lapte, branza, smantana de mica). Si desi mi-au iesit analizele negative, tb sa tin sub control, sa fac din cand in cand cele doua analize. Orice pentru bebe al meu, pentru micul meu cherry :)

IoanaMS
18 feb 2014, 16:32
Ioana, ce ti-a iesit la toxoplasma, a iesit ca nu ai imunitate? Mie mi-a iesit IgG pozitiv, adica am imunitate insa valoarea este undeva la limita de jos si dr a zis ca nu poate considera asta imunitate deci sa ma feresc de pisici...
IoanaMS, lamureste-ma si pe mine te rog cu herpesul ala, ti-a iesit IgM pozitiv, adica e prezent si acum? Tre sa faci analize speciale ca sa afli de el? Iese prezent in cultura de col? Ca na, poate avem si noi si nu stim...
Tania, vroiam sa-ti spun: felicitari ca ai ajuns la termen! Vad ca ai 38 sapt, de acum bebe poate veni oricand! Ne dai si noua un semn cand vine momentul, da? Ai ceva semne? S-a lasat burtica? Cate kg ai pus in sarcina? Ai mai fost la monitorizare, apar ceva modificari acolo? Spuneai ca ai colul deschis de ceva timp...
Pupici, burtici!

Mi-a iesti IgG ul pozitiv, adik ca am anticorpi la virus. IgM ul a iesti negativ... si nici la cultura de col nu iesti nimic.. adik nu a iesti ca ar fii prezenta o eruptie a viruslulu.... dak ti-a iesti IgG-ul pozitiv inseamna ca ai avut la un moment dat si organismul tau a dezvoltat anticorpi. Problema cu Virulu herpex simplex e ca nu e ca rubeloa si toate celel alte boli... el ramane localizat in ganglionii din zona inghinala...

Tania11
18 feb 2014, 17:01
Pupici, burtici!

Tickerul meu e un pic inainte, ca am cm corectat, sambata fac 38s, dar oricum sunt la termen.
Deocamdata singurul semn: ma simt tare bine de sambata, atunci a montat sotul patutul, eu am terminat de calcat hainutele, nu mai obosesc, sunt tare bine. Cei din jurul meu zic ca s-a lasat burtica, eu nu cred, ca trebuie sa imi intre un pumn intre sani si burtica si nu intra. Am luat 8-9 kg pana acum (ma cantarisem mai inainte, erau 9, dar tb sa ma cantaresc dimineata ).
Nu am mai fost la monitorizare ca depind de sot, mergem impreuna, vineri am fost pe la spital, dar pt ca eram nemancata (mi-a luat sange) nu am ramas. Poate merg zilele astea, numai ca ma simt asa bine, nu am chef de vesti proaste :d
Da, colul e deschis de pe la 28s, dar trebuie sa am grija cu efortul, si oricum stau cel mai mult in pat.

IoanaMS
18 feb 2014, 17:10
Iuhuuuu! Deci, "The Nest" in ready! Ce bine ca esti bine, Tania! TOtul va fi mununat, ai sa vezi!
Zi-mi si mie cum e cu monitorizarea asta? de ce o faci? o sa facem si noi?

Tania11
19 feb 2014, 16:53
Iuhuuuu! Deci, "The Nest" in ready! Ce bine ca esti bine, Tania! TOtul va fi mununat, ai sa vezi!
Zi-mi si mie cum e cu monitorizarea asta? de ce o faci? o sa facem si noi?

La monitorizare imi pune un aparat pe burtica, masoara bataile inimii la bebe si contractiile. Dureaza 15 min. Si se face dupa 36s. E o supraveghere a sarcinii oe eltima suta, de acum poate sa apara bebe in orice moment, si cred ca isi dau seama daca e ceva in neregula

Tania11
24 feb 2014, 18:12
Fetelor am fost azi sa repet secretia de col, spre surprinderea mea dr a colectat, si a verificat si colul. Totul bine si frumos. Revin peste o sapt pt controlul final, deci dr e f optimist, si e posibil sa mai stau o sapt. Adevarul e ca ma simt tare bine, nu am nici un fel simotom, nici un semn ca ar veni bebe.

Tania11
03 mar 2014, 01:19
Vesti bune: nu am luat antibioticul degeaba, rezultatul analizei arata frumos, nu mai am nimic, toate cele absente :)

Acum sa vina bebe :)

ely1987
04 mar 2014, 20:44
buna mamici! azi am descoperit forumul :)
eu am 20 sapt sunt din campina.
ce imi mai puteti spune despre lotus si dr ciorascu? pana acum am urmat la maternitate aici insa iau in calcul si varianta lotus acum

Julieta80
04 mar 2014, 21:07
Buna seara burtici! Vreau sa va urez o primavara frumoasa, sarcina usoara tuturor iar pt Tania nastere usoara, ca vine bebe acusica (vad ca ai ajuns la 40 sapt, o adevarata performanta!)
Maine merg la Filantropia la morfo, mi se pare ca m-a programat cam devreme la 19 sapt si 3 zile, dar in fine, sper sa se vada totul cum trebuie.
Nu am mai scris de mult, ca noutati - am semnat contractul la Lotus. Nu mai stiu daca s-au mai modificat preturile acum de la 1 martie, poate stiti voi (de curiozitate). Si, desi am inceput sa simt pe bebe de la 16 sapt, abia dupa 18 sapt pot spune ca se simte bine-bine si in fiecare zi.
Ely, bine ai venit! Intreaba-ne exact ce te intereseaza si iti spunem, asa ca parere generala este una pozitiva atat despre spital cat si despre dr Ciorascu. O asteptam pe Tania cu detalii despre nastere!
Pupici tuturor!

ely1987
05 mar 2014, 13:18
va mulktumesc!
mai multe detalii despre lotus. cat costa nasterea normala cu dr ciorascu? si daca au cumva sectie pt prematuri in caz de...
stiu ca unele spitale private in caz de complicatii la nastere la mama sau fat te muta la spital de stat

Ioana Rosu
05 mar 2014, 13:24
Eu cand am vorbim cu reprezentantul medical de la lotus mi-a spus ca doar de la 8 luni poti naste in spital, neavand sectie de prematuri si daca din momentul semnarii contractului platesti lunar esalonat o suma si nasti prematur iti asigura transport la bucuresti la polizu sau regina maria si iti restituie banii :)
Dar sa speram ca nu va fi nevoie si vom naste la termen cu toatele :X

IoanaMS
05 mar 2014, 15:30
Buna feteleeee!
Ely, bine ai venit!!!
Tania a nascut marti dimineata un bebe frumos si sanatos!! Natural si fara epidurala (ca nu a mai apucat :D )... amandoi sunt bine :) .. o sa va spuna ea mai multe... :) Acum e inca la spital, inteleg ca vineri ajunge acasa...

Si eu am semnat cu Lotusul sapt. trecuta si am fost si la un control la Dr. Ciorascu. Mie imi place tipu'.. e tanar si stie si e simpatic... degajat... Tania cu el a nascut.. l-a sunat cand si-a dat seama ca e in travaliu si a venit omu' de la Bucuresti... Nu stiu detalii, abia le astept si eu de la Tania (chiar dak voi face cezariana...) dar din cate am inteles, este multumita de el...

Nu stiu cat costa acum nasterea... eu am semnat cu promotie.. dar nu m-ar mira sa scoata alte promotii..
Eu cand am intrebat mis-a spus ca au neonatolog de garda... asta inseaman 24 din 24 de ore, nu? .. Tot Tania ne va elucida si cu asta.. :D

Pup fetele si vorbim

Ioana Rosu
05 mar 2014, 15:35
nu mai e nicio mamica la dr. dragomir??? :(
vad ca toate sunteti la dr. ciorascu :)

ely1987
05 mar 2014, 15:45
ok ioanams si cat ai platit tu cu reducere?

IoanaMS
05 mar 2014, 16:07
Am semnat pe 3900 pachetul de nastere (redus de la 6000). Oferta a fost pana pe 28 februarie... si am dat un avans de 800 de lei..

ely1987
05 mar 2014, 16:15
zice ca promotia mai este si in martie

--- Update ---

restul de bani ii platesti in rate pana in momentul nasterii? cand ai dpn-ul?

IoanaMS
05 mar 2014, 16:38
de pe site-ul lor! Cred ca inca e promotia! :)

Oferă cadou un Mărţişor pentru sănătate!

Pentru cei care vor să ofere un cadou util de Mărţişor, există varianta pachetelor de investigaţii medicale dedicate femeilor, la preţuri promoţionale:
-Orice femeie care apeleaza la serviciile noastre in luna martie beneficiaza de:
-30% reducere pentru pachetul ce cuprinde: un consult ginecologic, ecografie transvaginala, ecografie mamara, examen Babes Papanicolau – mediu lichid. *
- 5 % reducere la urmatoarele servicii : analize laborator , radiografii, fizioterapie si recuperare medicala – consult si porceduri , osteodensitometrie – DEXA
-25% reducere la interventiile chirurgicale – ginecologice, efectuate de domnul doctor Briceag Ion, directorul medical al spitalului, medic primar obstetrica ginecologie

- pachete de nastere incepand cu 3500 lei

Din păcate, din cauza vieții agitate, femeile se neglijează și uită importanța unui control medical anual specific feminin, care în unele cazuri se dovedește salvator. Ne dorim ca aceste pachete să fie considerate cadouri potrivite și să fie oferite deopotrivă de femei și de bărbați.
Bucurati-va de viata! Lasati sanatatea in grija noastra.

*Medicii care participa la aceasta campanie sunt: Dr. Briceag Ion-medic primar obstetrica-ginecologie, Dr. Ciorascu Mihai-medic specialist obstetrica-ginecologie, Dr Dragomir Daniela-medic specialist obstetrica-ginecologie,Dr Oana Dumitrescu-medic specialist obstetrica-ginecologie
** Promotiile sunt valabile pana la 31.03.2014

--- Update ---

Ii platesc cand si cum vreau eu... Am dpn pe 6 iunie.. cred ca ii voi plati la final.. in caz ca vreau sa renunt, sa nu am de luat de la ei prea multi bani :)

Ioana Rosu
05 mar 2014, 16:43
se poate recupera si avansul care il dai in momentul semnarii contractului?

IoanaMS
05 mar 2014, 16:51
Noua ni s-a spus ca DA, chiar daca in contract scrie ca NU! Chiar am intrebat cand am semnat: "Pai aici scrie ca nu ne dat avansul inapoi, cum e?" dar tipa a zis ca ne asigura ca ni-l dau.. exista 2 precedente: o gravidutza a nascut prematur si alta a avut accident de masina si ambele au ajuns la alte spitale, evident.. si si-au recuperat banii...

Julieta80
05 mar 2014, 23:30
Buna fetele! Ma bucur mult pt Tania si abia astept sa ne povesteasca mai multe detalii despre nastere!
Ref la contract, si mie mi s-a spus ca daca nasterea este inainte de 37 sapt te trimite la alt spital si iti da banii. Avansul se pierde daca renunti de bunavoie fara motive deosebite, daca insa e vorbim de complicatii sau nastere prematura se restituie tot.
Sa va spun de noi: am fost la morfo azi, toate bune si frumoase, bebe are toate cele la locul lor, fara malformatii vizibile, este tot fetita. Insa m-a pus pe ganduri spunandu-mi ca are intestinul hiperecogen si m-a programat la inca o eco la 30 sapt (peste 2 luni jumate) a zis ca de cele mai multe ori se rezolva de la sine fara sa fie vreo pb, ca sa nu ne panicam si sa rascolim netul. Evident ca eu il rascolesc, ca na... Acum nu stiu ce sa fac, cand sa merg la dr Ciorascu, as mai sta ca nu are sens sa-mi faca eco din nou, dar oare pot sa merg doar sa se uite pe rezultat? Daca zice ca imi face eco, pot eu sa-i zic nu? Si sunt trista ca pe cd-ul pe care mi l-a dat acolo nu sunt pozele, e gol, nu stiu ce s-a intamplat :( Abia asteptam sa ma uit la bebe si nu am nici o poza, doar ce am vazut acolo pe monitor :(

Julieta80
05 mar 2014, 23:56
Am uitat sa va zic: sa mergeti la Cora ca se da un pachetel pt bebelusi, la gravidute (tre sa ai dovada ca esti gravida, burtica nu e suficienta) eu tocmai veneam de la Buc si aveam eco la mine.

Ioana Rosu
06 mar 2014, 10:32
ce contine pachetzelul? si unde trebuie sa te duci? la informatii?
S-a interesat o prietena de`a mea la Lotus si nasterea cu unul din dr spitalului (Ciorascu sau Dragomir) este 3500 lei daca se semneaza contractul pana la sfarsitul lunii :)

IoanaMS
06 mar 2014, 11:02
Julieta, tu ai semnat deja cu Lotusul pt dr Ciorascu? Ca daca da, atunci nu cred ca ar fi o pb sa mergi acolo si sa ceri sa vorbim cu dombul Dr pt 2 minute... ii spui ce si cum si il intrebi cand crede ca ar fi bine sa vii la control. E un tip super si accesibil, nu cred ca s-ar supara nimeni pt o intrebare.... Eu asa as face :) dar numai dak deja ai semnat cu ei si l-ai ales pe el...

Si eu, dupa morfologie urma sa merg la primul control cu dumnealui, pentru a semna. si vroiam sa o mai lungesc, a nu fac 2 eco una dupa alta... dar m-am pricopsit cu o iritatie, si pana la urma m-am dus la 10 zile de la morfo...

Pupici! si nu te ingrijora pt bebe.. dak Dr ti-a zis sa nu te panichezi, ma gandesc ca stie el ce stie... :)

Julieta80
06 mar 2014, 13:47
L-am sunat pe dr Ciorascu si nu mi-a raspuns, i-am dat mesaj, astept sa vad ce zice. Daca nu, o sa fac cum ai zis ma duc acolo si cer sa vorbim cu dansul putin.
Da, am semnat contractul pe 3900, acum ziceti ca e 3500...

Pt pachetel mergi la punctul de fidelizare, langa info. Sa ai cardul cora la tine. Sau daca nu ai cred ca poti sa-ti faci pe loc. Contine diverse pt bebe: biberon, suzeta, un set mic de nivea, tampoane pt san, igienol, osteocare tablete, o revista, un pampers mic de la happy, din astea...

IoanaMS
06 mar 2014, 16:15
Am fost si eu la Cora si am luat pachetul... dar am intrat si in Cora si au o promotie la biberoane... Am dat pe 2 biberoane de la Tommye Tippie (unul de 160 altul de 120 ml) 25 de lei... mi se pare super OK.. erau reduse de la 49 de lei...
Pachetul meu nu are susezta, dar are 2 pampersi :)))) si biberon bleu de baietel... dar oricum, frumos din partea lor ca dau pachetele astea.. Mie nu mi-au cerut nimic care sa ateste ca-s gravida... cred ca m-a "recomandat" burta :)) doar cardul Cora si Buletinul...

Pupici feteleee!

IoanaMS
06 mar 2014, 16:21
Si noi tot cu 3900 am semnat... asta e Julietta.. ne-am "tzepit" de banii pe 2 eco de trim 2 si 3 ... :)

Julieta80
06 mar 2014, 16:59
Am sunat acum la Lotus, mi-a zis ca la dr Ciorascu e acelasi pret, 3900 lei, ca pretul de 3500 e valabil pt dna dr Avram (de la maternitate). Asa ca n-am pierdut nimic ;)
Eu am primit biberon roz de fetita, s-a potrivit :)
Lucrusoare de bebe inca nu am luat si nici nu cred ca iau, nici la Alex nu am luat inainte decat un cosulet (landou) un prosopel de baie si mai primisem un body cand am semnat pt celule stem. Insa am primit o gramada dupa nastere si multe le-am luat pe parcurs, n-am intrat in criza de timp sau sa ii trebuiasca ceva si sa nu am. Acum am oricum patut, carut, scoica, port bebe, astea de baza... Acum ca am primit si biberonul roz ce mai, rasfat maxim :)
Ce-i drept, ma abtin cu greu cand vad atatea lucrusoare frumoase de fetita, e gama mult mai variata decat la baietei, mai colorate, mai cu modele, care mai de care!

anduttza
06 mar 2014, 21:05
Buna, eu am reusit sa ajung saptamana trecuta sa fac contractul, am dat un avans si pretul era de 3900 cu domnul doctor Ciorascu. Cu siguranta tot aceleasi preturi au ramas si pt luna aceasta. Sunt curioasa daca intre timp a mai nascut cineva aici si ne mai poate povesti cate ceva. Eu nu am cumparat pt bebe inca nimic, astept sa vad cat este de grasan :)). Mai avem putin si noi si facem cunostinta :pup:

Elaine
07 mar 2014, 10:49
Salutare fetelor, si eu sunt o mamica din Prahova (Ploiesti), dar deocamdata m-am hotarat pentru nastere la Bucuresti.

Ioana Rosu
07 mar 2014, 10:55
Buna si bine ai venit! :*

Elaine
07 mar 2014, 11:09
Buna si bine ai venit! :*
Multumesc, Ioana. :pup: Banuiesc ca, la fel ca majoritatea mamicilor de aici si tu vrei sa nasti la Lotus, nu? Cand ai DPN si ce ascunzi in burtica?

IoanaMS
07 mar 2014, 11:14
Salutare fetelor, si eu sunt o mamica din Prahova (Ploiesti), dar deocamdata m-am hotarat pentru nastere la Bucuresti.

Bine ai venit intre noi! Sarcina usoara si frumoasa in continuare :) In cat esti, DPN, fetita - baetel ? :D Zi-ne si noua sa stim... :)

Ioana Rosu
07 mar 2014, 11:16
M-am tot gandit, ca am optat intre maternitate ploiesti, Campina, Bucuresti si Lotus, dupa cautari indelungi am ramas la LOtus si Filantropia - Buc. Si m.am gandit ca daca mi se rupe apa si bebe se grabeste sa iasa si nu ajung la bucuresti, ma vor duce la maternitate si m-a speriat gandul, m-a oripilat :D
Asa ca am ajuns la Lotus, unde mi se pare super ok totul :)
DPN este 17 iulie si ascund un baietzel care azi implineste 20 sapt, a ajuns la jumatate :)
tu cand ar tb sa nasti si mai ales ce?

Elaine
07 mar 2014, 11:29
Bine ai venit intre noi! Sarcina usoara si frumoasa in continuare :) In cat esti, DPN, fetita - baetel ? :D Zi-ne si noua sa stim... :)
Multumesc, IoanaMS :pup: si bine v-am gasit! Am si ticker, in care apare varsta sarcinii, DPN si numele: deci avem fetita - Ema Teodora, care azi are 30sapt 3 zile, DPN: 13 Mai 2014
La tine care este DPN si ce este: fetita / baietel? V-ati gandit la nume?

M-am tot gandit, ca am optat intre maternitate ploiesti, Campina, Bucuresti si Lotus, dupa cautari indelungi am ramas la LOtus si Filantropia - Buc. Si m.am gandit ca daca mi se rupe apa si bebe se grabeste sa iasa si nu ajung la bucuresti, ma vor duce la maternitate si m-a speriat gandul, m-a oripilat :D
Asa ca am ajuns la Lotus, unde mi se pare super ok totul :)
DPN este 17 iulie si ascund un baietzel care azi implineste 20 sapt, a ajuns la jumatate :)
tu cand ar tb sa nasti si mai ales ce?
Felicitari pt baietel, sa vina la termen sanatos si sa va umple viata de bucurii!! V-ati gandit la nume? Cum vrei sa nasti: natural sau cezariana?
Eu as vrea natural, dar la ultima ecografie (acum 2 sapt), bebe era in prezentatie pelvina.

Ioana Rosu
07 mar 2014, 11:35
si eu tot natural as vrea, dar acum nu depinde doar de mine :)
numele e inca in aer, nu ne-am hotarat deloc :)

IoanaMS
07 mar 2014, 11:36
Mda... abia m-am trezit..acum am vazut tickerul :D .... Si eu tot fetitia am... hihihihiiiiii.. DPN 6 iunie. Probabil ca ANA o sa o cheme.. inca ne mai gandim dar nu gasim nimic care sa ne palca mai mult... Unde anume la Bucureti vrei sa nasti?

Julieta80
07 mar 2014, 11:46
Bine ai venit Elaine!
Aveam noi o listuta de gravidute, nu am timp sa o caut acum, dar cine este urmatoarea care naste? Sa stim pe cine asaltam cu intrebarile!
Mie nu mi-a raspuns la mesaj dl. dr. ieri asa ca l-am sunat si azi dimi si a raspuns la tel, mi-a zis sa vin sapt viitoare sa ii arat rezultatul de la morfo si facem si eco... of, alta eco, la fel a facut si dupa morfo de 12 sapt mi-a facut eco la 13 sapt. Ce sa se vada in plus la o eco obisnuita, la doar o saptamana dupa morfo care e super amanuntita? Dar na, eu acum stau in stres cu intestinul asta hiperecogen. Cum o dau nu e bine: la Alex toate au fost bune si frumoase la ecografii, am stat linistita si abia dupa nastere s-au vazut toate pb. Acum stau in stres acum... sper sa fie totul bine dupa...
Deci Ioana Rosu, vad ca nastem impreuna, dpn-ul meu de la 27 iulie s-a modificat acum la 17 iulie :)

Ioana Rosu
07 mar 2014, 11:54
o sa ne tinem de mana, sper sa nu se schimbe boracelul meu :)
dar eco 4D cand tb facuta, ca eu o astept cu nerabdare. Stiti cumva cand se face si daca o face si la lotus? Eu ma duc marti la control si atunci am o lista de intrebari ca nu am gasit pe net :)

Julieta80
07 mar 2014, 12:13
Ioana, tu ai facut deja morfo de trim 2 (22 sapt)? Eu, asa cum am zis, am fost programata mai devreme si am facut-o la Filantropia. Tu unde o faci? Am inteles ca la Lotus este dr Cristian Andrei care face morfo. Cred ca la aceasta morfo e vorbim si de 4D.

Ioana Rosu
07 mar 2014, 12:21
Ioana, tu ai facut deja morfo de trim 2 (22 sapt)? Eu, asa cum am zis, am fost programata mai devreme si am facut-o la Filantropia. Tu unde o faci? Am inteles ca la Lotus este dr Cristian Andrei care face morfo. Cred ca la aceasta morfo e vorbim si de 4D.

Nu am facut morfo de trim 2. Am vorbim cu dr si mi-a zis sa merg la control in sapt 20 si in sapt 21 se face eco (dar nu mi-a spus de care 2D sau 4D), dar eram curioasa daca e ca dublutest sau e 4D ( sunt curioasa sa-l vad) :D. Dublutest l-am facut cu dr. Cristian Andrei ( e foarte dragutz desi pare foarte sobru) :)

Elaine
07 mar 2014, 12:24
Mda... abia m-am trezit..acum am vazut tickerul .... Si eu tot fetitia am... hihihihiiiiii.. DPN 6 iunie. Probabil ca ANA o sa o cheme.. inca ne mai gandim dar nu gasim nimic care sa ne palca mai mult... Unde anume la Bucureti vrei sa nasti?
Felicitari pt fetita!!! :pup: Sa vina la termen, sanatoasa si sa va umple viata de bucurii!! Foarte frumos numele ANA. Era printre favorite si la mine, doar ca si eu si sotul meu avem fiecare o sora cu numele asta si am zis sa nu se repete in familie, asa ca am ales Ema. Eu una ma bucur ca am fetita, sunt si mai variate hainutele pt fetite si sunt si mai cuminti (nu e o regula, dar asa imi place sa cred :) ).
Eu voi naste la CF2, cu dna dr la care a fost si sora mea - Olteiu Florina. Ea pe 17 martie se va interna acolo ca are risc de nastere prematura si vreau sa merg si eu cu ea sa vad cum e in maternitate.

Julieta80
07 mar 2014, 12:26
Pai si la control ce iti face? Tie iti verifica si colul?
Eu si la dublu test si acum la morfo am primit si 2 poze 4D cu bebe.

Elaine, cum e cu riscul de nastere prematura, pe ce baza se pune acest diagnostic? In cate sapt e sora ta acum? Are colul deschis, contractii sau altceva?

IoanaMS
07 mar 2014, 12:29
:* Multumesc mult, Elaine! Si lucrusoarele de baietei sunt frumoase, dar cum eu sunt un maaaare fan al culorii ROZ, iti dai seama fericire pe mine cand mi s-a confirmat ceea ce stiam deja de cand eram mica :) ... O sa am o fetitzaaa!

Fetele, iata lista modificata.. daca am omis/gresit ceva, let me know sa modific, ok?

Tania – Baietel (Matias) - A NASCUT PE 4 Martie
Ely1987 – Aprilie -
Andutza – Baietel – DPN 15-17 Mai
Elaine – Fetita (Ema Teodora) – DPN 13 Mai
IoanaMS – Fetita – DPN 6 Iunie
Jiuleta80 – Fetita – DPN 17 Iulie
Ioana Rosu - Baietel – DPN 17 Iulie
AlexandraAna – Baietel – DPN 2-6 August

Julieta80
07 mar 2014, 12:31
M-ai bagat pe 15 iulie, momentan sunt tot pe 17 ca si Ioana, dar cine stie, o fi un semn!

Elaine
07 mar 2014, 12:33
Elaine, cum e cu riscul de nastere prematura, pe ce baza se pune acest diagnostic? In cate sapt e sora ta acum? Are colul deschis, contractii sau altceva?
Sora mea are 33 saptamani, DPN ar fi 2 Mai, sarcina gemelara - fetite. La inceput (nu mai stiu exact in ce sapt) a facut cerclaj pt ca avea colul deschis, iar acum se simte ea rau... contractii dese, care nu trec mereu cu no-spa si scobutil. Fetitele sunt destul de marisoare (adica se incadreaza pt sarcina unica, chiar daca se zice ca gemenii sunt mai mici), ea mai are si alti copii si nu poate sa stea chiar numai in pat, nici daca ar vrea. Acum a dus ceilalti copii la bunici, si e mai relaxata cat de cat. Dar ca sa duca sarcina pana mai aproape de termen (jumatatea lui Aprilie) a zis ca o interneaza, si i-a mai dat sa faca si niste injectii pt maturitatea plamanilor (nu mi-a zis cum se numesc).

IoanaMS
07 mar 2014, 12:34
M-ai bagat pe 15 iulie, momentan sunt tot pe 17 ca si Ioana, dar cine stie, o fi un semn!

:))) am tot cautat postarile... si probabil ca asta am gasit.. imedita "te modific" ;)

Elaine
07 mar 2014, 12:36
:* Multumesc mult, Elaine! Si lucrusoarele de baietei sunt frumoase, dar cum eu sunt un maaaare fan al culorii ROZ, iti dai seama fericire pe mine cand mi s-a confirmat ceea ce stiam deja de cand eram mica :) ... O sa am o fetitzaaa!

Fetele, iata lista modificata.. daca am omis/gresit ceva, let me know sa modific, ok?

Tania – Baietel (Matias) - A NASCUT PE 4 Martie
Ely1987 – Aprilie -
Andutza – Baietel – DPN 15-17 Mai
Elaine – Fetita (Ema Teodora) – DPN 13 Mai
IoanaMS – Fetita – DPN 6 Iunie
Jiuleta80 – Fetita – DPN 17 Iulie
Ioana Rosu - Baietel – DPN 17 Iulie
AlexandraAna – Baietel – DPN 2-6 August

Si eu sunt mare fan al nuantelor mov/roz :) Cum adica ti s-a confirmat ce stiai de cand erai mica? ;;)

Julieta80
07 mar 2014, 12:46
Ce mai stiti de Tania, ii da drumul acasa azi? Abia astept sa intre sa ne povesteasca tot, in detaliu!

Elaine
07 mar 2014, 12:50
Voi faceti cursurile lamaze? Am inteles ca la lotus sunt gratuite daca nasteti la ei.

Ioana Rosu
07 mar 2014, 13:03
Voi faceti cursurile lamaze? Am inteles ca la lotus sunt gratuite daca nasteti la ei.

Am inteles ca din saptamana 28 poti incepe cursurile Lamaze la Lotus

IoanaMS
07 mar 2014, 13:53
Dap, cursurile se fac cu 2 luni inainte de nastere... deci fiecare in fct de DPN. Stiu ca vine o tipa specil din Bucuresti pt ele, si se fac de obicei sambata si duminica...
Sunt niste cursuri si le Materntate, Scoala mamei parca... dar sunt joi de la 16:00, iar eu atunci sunt la munca... o sa ma interesez de ele cand intru in prenatal, peste 3 saptamani (URAAAAAAAAAAAA!!!)

Elaine, cat despre "stiam inca de cand eram mica" ... exact cum se aude! de cand am inteles eu cum e cu copiii (cum se fac,.. si toate cele) am STIUT ca eu cand voi fi mare voi avea o fetita... si toata viata mea numai la asta m-am gandit: ca voi face o fetitia exact ca mine :D Adik... era o certitudine... mi se parea imposibil sa fac baiat... si l-am gasit si pe al meu care la fel, din totdeauna si-a dorit fetita.. deci am fi dat Universul peste cap dak am fi facut baiat, nu? :))))

--- Update ---

Acum fug la munca, dar mai intru de acolo... deci vorbim, burtici!!! :*

Ioana Rosu
07 mar 2014, 14:14
Mamici am si eu o intrebare... cand se intra in concediu prenatal, salariul se ia intreg sau 80% din el?

Elaine
07 mar 2014, 14:15
Dap, cursurile se fac cu 2 luni inainte de nastere... deci fiecare in fct de DPN. Stiu ca vine o tipa specil din Bucuresti pt ele, si se fac de obicei sambata si duminica...
Sunt niste cursuri si le Materntate, Scoala mamei parca... dar sunt joi de la 16:00, iar eu atunci sunt la munca... o sa ma interesez de ele cand intru in prenatal, peste 3 saptamani (URAAAAAAAAAAAA!!!)

Elaine, cat despre "stiam inca de cand eram mica" ... exact cum se aude! de cand am inteles eu cum e cu copiii (cum se fac,.. si toate cele) am STIUT ca eu cand voi fi mare voi avea o fetita... si toata viata mea numai la asta m-am gandit: ca voi face o fetitia exact ca mine :D Adik... era o certitudine... mi se parea imposibil sa fac baiat... si l-am gasit si pe al meu care la fel, din totdeauna si-a dorit fetita.. deci am fi dat Universul peste cap dak am fi facut baiat, nu? :))))
Ce frumos!! Sa simti ca ai fetita de la inceput :bateinima:! Eu nu stiu ce imi doream (fata/baiat - sanatos(oasa) sa fie), sotul meu ar fi vrut baiat, dar asa numai din orgoliu :)
Eu de luni intru in prenatal! :confetti: :confetti: :confetti: Si de asta intrebam si de lamaze, ca as vrea sa le incep.
Serviciu usor si ai grija de tine si de bebe! :pup:

Elaine
07 mar 2014, 14:29
Mamici am si eu o intrebare... cand se intra in concediu prenatal, salariul se ia intreg sau 80% din el?
Se ia 85% din el. Daca vrei sa stii exact cat vei lua, intra pe Drepturile Gravidelor - Drepturile gravidelor si ale mamelor 2014 (http://www.drepturile-gravidelor.ro/), iti faci cont si ai posibilitatea sa-ti calculezi cat vei lua indemnizatia.

IoanaMS
07 mar 2014, 16:20
Din cate stiu eu, in pre si post natal iei 85 % din salariul pe care il aveai in momentul in care ai intrat in pre-post natal... Cand iesi din post-natal, treci pe indemnizatie, care este tot 85 % dar din media veniturilor pe ultimele 12 luni... deci, daca ai avut modificari la salariu (venituri) in aceste ultime 12 luni s-ar putea sa nu fie vorbim de aceeasi suma pe care o iei in pre si post natal... mai mult, dak optezi pt 2 ani de crestere a copilului si ai avut un salriu mare (petse 2500 de lei) e clar ca in pre si pot natal vei avea muuutl mai mutl decat cei 1200, suma maxima pe care ne-o da statul la 2 ani de concediu pt ingrijire a copiluli. Va rog sa ma corectati dak gresesc.. poate am inteles eu stramb :D

diana2804
07 mar 2014, 16:32
Din cate stiu eu, in pre si post natal iei 85 % din salariul pe care il aveai in momentul in care ai intrat in pre-post natal... Cand iesi din post-natal, treci pe indemnizatie, care este tot 85 % dar din media veniturilor pe ultimele 12 luni... deci, daca ai avut modificari la salariu (venituri) in aceste ultime 12 luni s-ar putea sa nu fie vorbim de aceeasi suma pe care o iei in pre si post natal... mai mult, dak optezi pt 2 ani de crestere a copilului si ai avut un salriu mare (petse 2500 de lei) e clar ca in pre si pot natal vei avea muuutl mai mutl decat cei 1200, suma maxima pe care ne-o da statul la 2 ani de concediu pt ingrijire a copiluli. Va rog sa ma corectati dak gresesc.. poate am inteles eu stramb :D

pre si postnatlul este platit 85% din veniturile brute pe ultimile 6 luni iar indemnizatia este 85% din media veniturilor nete ultimilor 12 luni anterioare datei nasterii copilului

IoanaMS
07 mar 2014, 16:49
UIte ca asta habar nu aveam.. bine ca nu ma afecteaza prea tare :)))) Multumim de info, Diana! :pup:

Julieta80
07 mar 2014, 16:51
Intr-adevar, in pre si post natal iei 85% din salariu fara sa existe o limita maxima, insa daca ai salariu mare si optezi pt 2 ani de stat acasa primesti maxim 1200.
Din cate stiu acum, legea s-a schimbat de ceva timp si sunt si taticii obligati sa stea o luna in crestere copil. Adica sa ne intoarcem noi mai devreme la serv.
Daca faceti cursurile Lamaze mai beneficiaza taticii de 10 zile libere in plus, fata de cele 5 pe care le primesc la nasterea copilului.

Ioana Rosu
10 mar 2014, 16:06
Mamici mai am si eu o intrebare. Afli ca esti gravida si duci la angajator o adeverinta de la doctor, angajatorul tb sa te declare la itm, acum revisal? e vreo problema daca au pastrat adeverinta pt ei? ma afecteaza cu ceva pe mine?

IoanaMS
10 mar 2014, 16:14
Ioana, nu stiu exact cine trebuie sa anunte, dar banuiesc ca ei o fac. Pana la urma ce treaba ai tu cu Ravisalul si contabilitatea? Si eu am dat originalul la angajator, inca de cand am aflat ca sunt gravida si Doctorul mi-a dat Scrisoarea respectiva... Am pastrat o copie, just in case.. dar pana acum nu mi-a trebuit la nimic...

Ioana Rosu
10 mar 2014, 16:20
ma gandeam sa nu fie vreo problema cand o sa intru in concediu de crestere copil sau cand imi voi depune actele pentru indemnizatie....ca au avut o reactie nepotrivita cand am dus adeverinta

IoanaMS
10 mar 2014, 16:24
Stai un pic, cine a avut reactie ciudata? Angajatorul?

--- Update ---

Eu am dus Scrisoarea la sefa mea... ea a dat-o mai departe la contabilitate... dar oricum nu au ce sa iti faca! E dreptul tau si concediul pre-post natal si cel pentru cresterea copilului. :)

Ioana Rosu
10 mar 2014, 16:40
da, angajatorul :(, ca asa se intampla la noi, au impresia ca nu mai poti gandi si nu mai stii sa faci nimic daca ai un bebe in burtica

IoanaMS
10 mar 2014, 16:46
Off .stiu cum sunt oamenii... Oricum, dak vrei sa intri in prenatal e bine sa ii anunti din timp.. ca sa nu faca figuri! Nu au ce sa iti zica, doar ca e mai bine ca ei sa stie din timp (in caz ca e nevoie de un inlocuitor pt jobul tau) Eu am anuntat cu o luna inaint.. o sa ies la 1 aprilie...
Medicul de familie sau ginecologul iti pot spune data exacta cand poti intra in prenatal... iar pre si post natalul ti le da medicul de familie... abia pentru indemnizatie si alocatie tre sa faci dosare separate

Ioana Rosu
10 mar 2014, 16:52
Mersi mult de informatii! Va tb sa ma duc la medicul de familie. Mersi mult inca o data!

IoanaMS
10 mar 2014, 16:57
Cu mare drag, Iubita! Cand mergi la medicul de familie sa stii DPN ul, ca in fct de asta stabileste data cand poti intra in prenatal. Pup! :)

ely1987
10 mar 2014, 20:28
pe cat ai dpn-ul?

--- Update ---

ms ioana pt informatii. este bn daca poti recupera avansul...insa sa nu fie doar vorbe ...daca pe contract scrie clar ca nu
luna asta vreau sa ajung si eu la lotus sa vorbim pt nastere. tot cu dr ciorascu urmezi? este ok? cunosti pe cineva care a nascut la lotus?

ely1987
10 mar 2014, 20:49
ely1987 are dpn pe 25 iulie, nu aprilie

IoanaMS
10 mar 2014, 21:00
Ok, o sa modific eu in lista :) eu am dpn 6 iunie... abia asteeeept! am fost o singura data la control la Ciorascu si mi-a placut...sapt viitoare merg din nou la el. tu cum vrei sa nasti?

ely1987
10 mar 2014, 21:12
normal zic eu acum. sa vedem pe parcurs
ai semnat contractul cu dr ciorascu deja?
la sf lunii treb sa merg la eco de mofo fetala. u la cine ai facut?

IoanaMS
10 mar 2014, 21:18
Dap, am semnat deja cu el. Morfofetala am facut-o tot la ei, la Dr Tudoroui (dak am inteles bine Ciorascu nu face Morfo de trim 2...) M-a costat 380 lei (350 eco si 30 cd ul si a fost super...ne-a explicat dr tot ce se vedea pe monitor

ely1987
10 mar 2014, 21:18
normal zic eu acum. sa vedem pe parcurs
ai semnat contractul cu dr ciorascu deja?
la sf lunii treb sa merg la eco de mofo fetala. u la cine ai facut?

--- Update ---

stai in ploiesti?