PDA

View Full Version : Mamici fericite de Aprilie 2011

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144

linu21
06 nov 2011, 20:46
aaa...pe David l-am gasit nevatamat...Dar s-a scapat tata sa-mi povesteasca ca l-a lasat pe jos prin bucatarie si a gasit firul la fierul de calcat si a tras de el..iar el (tata) a prins fierul in aer!!!!...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...asta nu cred ca vroiam sa o aud. Am inceput sa-mi controlez copilul la piele...si i-am zis ca nu vreau sa stiu amanunte.!!!!...

mary75
06 nov 2011, 21:03
Vai Linule, cand citesc de David cate trasnai poate face .... pfai, ma intreb oare cum ma descurcam cu 2 copii ca el .... intrun fel imi pare bine ca ai mei stau destul de mult la orizontala....

kara_mya
06 nov 2011, 21:56
A adormit si gaza mea in sfarsit...asta seara a descoperit sa stea in patru labe si sa se legene din fata in spate...Am ras cu lacrimi de ea...:indragostit:

Si inca ceva : ii e frica de focul lumanarilor , artificiilor....:inec: Abia acum m-am prins...I-am scos lumanarile din tortulet si tot parca se temea de el...:tepupam:

Azi a papat doar 60 g de legume ; pe seara a papat cateva lingurite de cereale ... Si a fost iar maraici aproape toata ziua : numai brate a vrut si numai ale lui mamy...:bis:

Enma
06 nov 2011, 22:13
Multumesc mult Claudia pt raspuns,sper ca sa fi-ti bine si sa nu trebuiasca sa vizitati medicul nici in aceasta noapte dar nici alta data...sa fie totul bine.Pupici micutei.

Lore
06 nov 2011, 22:18
Ufff nu am apucat sa va citesc...am avut o zi super grea:(...asa marait nu a mai fost Stefi de vreo...6 luni...o dadea din ras in maraiala si din maraiala in ras...nu plange dar e marait de durere, clar ies dintosii.A fost plimbat de la bunici, la taty, la mine in brate tur-retur..aku il adoarme buna-sa:)Colac peste pupaza am avut o groaza de musafiri...au venit si amicii nostri care au fetita cu 2 zile mai mare decat Stefi...phoaaaa deci niciun bebe de aici nu e atat de cuminte ca fatuca aia....parca era sedata asa de cuminte e.I-a iesit un dinte si a zis mama ei ca nu stie cand s-a trezit cu el in gura, nu a avut niciun fel de simptom, nu maraiala, nu nopti agitate, doarme cap coada toata noaptea...aici la noi a fost azi...cum o puneai asa statea, nu se misca, a luat-o Stefi la palmuit nu zicea nika....app Jessi, nu te tradeaza jr;)

Offf Linu, vorbim lui MAry e terorist rau pepsi, hahahhaha astept noutati pe la 2-3 ani:P.Si al meu a tras masuta cu calblurile si dvd-ul doar v-am pove, are o viteza...teribila.

Kara si eu rad cand il vad ca se balanseaza fata-spate aku e f rapid, sta asa de serios, apoi rade cand se tranteste.

gata cica a adormit, phuuuu sper sa am o noapte potrivita

Lore
06 nov 2011, 22:30
Ramo, bafta multa maine la dr...dc si oftalmolog???

Lore
06 nov 2011, 22:46
LINU, vreau un un link sa il vad pe pespis pe youtube...nu-l gasesc....PLS

Enma
06 nov 2011, 23:06
Aaa apropos de oftalmolog,maine mergem si noi la medicul pediatru sa ne dea trimitere la oftalmolog,caci are un ochisor care are muschii un pic mai slabipediatru a zis ca spectrul este larga inca dar ca prezinta aceasta usoara chestie si e mai bine sa ne trimeata de acum la oftalmolog mai ales ca eu am strabism la un ochi si imi e tare teama ca ma mosteneste,l-am vazut de cand l-am nascut...dar am zis ca-si va revenii,cei drept incrucisa ambii ochi numai ca acum este vizibil ca unul inca il arunca si celalat este bine...asta e nu putem fi toti perfecti ca ne-am plictisi....

Lore
06 nov 2011, 23:10
Enma, am vazut pozele pe fb de la botez...ce frumu e Luka:) sa va traiasca!!! Si eu am crezut ca are strabism pustiul meu dar s-au corectat bn ochisorii...am impresia uneori ca stangul e mai spre nasuc dar daca fac niste exercitii sus-jos, dr-stanga, inchis -deschis un ochisor sau stat srept in fata lui...e ok:)
oricum Luka, e perfect asa cum e, toti bebe sunt perfecti asa cum sunt ei...

Enma
06 nov 2011, 23:10
acum citesc pe net si a avut dreptate pediatrul...trebuie sa ii fac un control de rutina...: "Copiii mici si cei prescolari pot fi afectati de o serie de boli ale ochiului, cea mai frecventa fiind insa strabismul - alinierea incorecta a privirii. Riscul aparitiei acestei afectuni este crescut atunci cand un alt membru al familiei prezinta strabism, sau atunci cand copilul are tendinta de a privi incrucisat in momentul in care este obosit. Singura modalitate de a face diferentierea intre o afectiune reala si un "strabism fals" este consultatia la medicul oftalmolog."

Enma
06 nov 2011, 23:14
Lore,mie mi s-a cam luat de medici..cand nu e stomacul e altceva...ultima data cand am fost la urgenta mi-a zis de un suflu sistotic la inima...am incremenit (eu asa m-am nascut si am fost privata de efort toata viata...) dar mi-a explicat ca pot f doua foeme,ca poate prezenta acel suflu de la forta pe care o facea cand vomita...nu stiu daca are legatura una cu alta sau a vrut s ama linisteasca...mi-a dat trimitere la cardiolog ca sa fie treaba treaba,asa ca si pe aceea trebuie sa mergem maine sa o ridicam...asa ca toata admiratia pt mamicile care au curajul sa-l faca pe al doilea...

Mami_de3BBi
06 nov 2011, 23:25
of enma pei am curaj pentru ca eu cu toti 3 nu am trecut prin cate ai trecut tu cu unu singur in 6 luni , te imbratisez cu multe ganduri bune sa fi tare in continuare, iar pe Luka ii pupicesc obrajorii sa fie rosu si sanatos mereu !

Seara buna fetelor :)
fimiu nu a mai facut febra de ieri seara, dar a dat-o in diaree, schimb 7-8 scutece , azi chiar mirosea f urat si era mucos ,maine mergem putin la dr, de mancat nu papa nici jumate cat manca el normal dar e vioi si asta ma face si pe mine mai putin tematoare.

azi , ca niciodata, i-am dat un hanorac peste pijama si sosete in picioare , e frig in casa , avea varful urechii rece si umerii, imi defileaza toata casa pe coate taras, nu vrea sa ridice fundu si gata ,acum sper sa nu raceasca .

inca nu am citit din urma, am dat direct la ultima pagina
fug sa termin cu stransu prin casa ca doarme toata lumea si poate reusesc sa recuperez.

lore..stiu ca am vrut sa te intreb ceva dar cine stie cand o sa mi aduc aminte:)

va pupicesc tare si Noapte buna celor care au plecat la nanic.

Lore
06 nov 2011, 23:27
ASA e! Eu merg inspre Nu zilnic cand e vorbim de bebe 2...

GAta mergem la nanica , ne citim maine, sa aveti o noapte lunga:) si linistita

linu21
06 nov 2011, 23:28
lore, pag.1043. Va citesc de pe tel. Imi e greu sa pun site. La noi se doarme. Am fost atat de obosita incat nu am fost in stare sa-i dau legumele. Am inlocuit cu lapte. Se pare ca nu mai am energia de la 20 ani. Noapte de vis.

Lore
06 nov 2011, 23:29
yuhuuu Linu....stii cum zice romanul...ai lav iu beibi! hahahahahhahaha multu, somnik usor

Mami_de3BBi
06 nov 2011, 23:30
LINU, vreau un un link sa il vad pe pespis pe youtube...nu-l gasesc....PLS

uite aici ca am salvat eu linkul cu pepsi micu
Canalul utilizatorului linu21 - YouTube (http://www.youtube.com/user/linu21)

kara_mya
06 nov 2011, 23:30
Noapte buna si de la mine !!!! Sa aveti somnic dulce si lung :tepupam: !!!

linu21
06 nov 2011, 23:34
ma faceti sa rad fetelor, si trezesc vedeta... Pupici

mary75
07 nov 2011, 00:20
Noapte de vis mamici si bebici !

daniela 2011
07 nov 2011, 00:41
Noapte buna si de la noi, sa fie o noapte linistita pentru toata lumea!!!

val_en_tina
07 nov 2011, 08:45
Neata!
Noi am fost ieri la botez, a fost tare frumos. Fetita era mica tare, o nascuse de 2800 grame, cred ca acum avea vreo 3800, dar era tare frumoasa.
Ramona multa bafta la control!
Linu chiar ai un mic terorist! :)
Maria mea tot vrea sa imi faca noptile albe, nu mai sper nimic. Visez deja la perioada dupa ce implineste 1 an si o intarc, ca pana atunci dupa cum se vede nu prea am sanse sa reduc numarul de treziri macar la 2-3. Tot am sperat: poate dupa ce se termin colicii, apoi poate la 5 luni, apoi dupa ce ies primii dintisori. Acum m-am obisnuit ci ideea ca asa este ea, stie ca mama o iubestesi asa.
O saptamana buna sa aveti!
Pupici

cleo
07 nov 2011, 09:12
neata si de la noi.va uram o saptamana frumoasa
am dormit bine cu o singura trezire la 4 si definitiv la 8 .
azi vreau sa fac dulapul din bucatarie luna.dar cred ca o sa-mi ia ceva timp ca are bunica o gramada de cani canute farfurioare si olicele de toate marimile.
se vede ca nu mi-am terminat cafeaua.

si sa incepem cum trebuie cu VIGANTOL

mary75
07 nov 2011, 09:23
Buna dimineata si o noua saptamana linistita si frumoasa !
Ai mei s-au trezit adineauri, dar s-au mai trezit sa pape lapticul si la 6.05, sunt suuuuper multumita.
Azi am ceva treaba, ca nah e luni, iar mie imi place sa incep saptamana in forta ...

ankabv
07 nov 2011, 09:44
Buna dimi
Eu ma declar super odihnita, am avut o noapte de vis si yupiii functioneaza ceapa si la mine, eu daca am nasul infundat nu pot sa dorm asa ca am apelat si eu aseara la ceapa si tine treaba.
A inceput si Vladut sa stea in fundulet singurel cate un pic ... vai ce trece timpul, parca ieri era o mogaldeata de om care nu misca decat din ochisori si manute. Am mai observat ca incepe sa stea in patru labe si sa-si tina caputul sus (pana zilele trecute se punea in patru labe si isi infigea caputul in paturica si da-i iepurila :)) )
Astazi mergem in vizita la colegele mele la munca caci avem o sarbatorita si tre sa ne petrecem putin
O zi buna sa aveti cu bbi cuminti si mancaciosi

ankabv
07 nov 2011, 09:51
Fetelor strabismul se poate "repara" prin electropunctura fara nici un risc sau dureri, cu niste electrozi(asa cred ca se numesc) se stimuleaza nervii optici. Sunt medici care fac asta singurul dezavantaj e ca nu se trateaza pe moment ... trebuie facute vre-o 2,3 serii iar o serie inseamna cam 7 - 8 sedinte (1 sedinta/zi).Strabismul se vindeca complet. Stiu mai multe cazuri. "Problema" e ca nu se face tratament decat la copii de peste 3 anisori. Eu am avut dioptrii mai mari la ochi si cu ajutorul elecrtropuncturii am ajuns la 0.75

kara_mya
07 nov 2011, 09:58
Neatza !!! Noi am avut o noapte de kakao , cu 'nspe mii de treziri...:toane: Si de la 3 la 4 a stat treaza ca l-a auzit pe taicas- ca ma intreba de telecomanda de la umidificator si nici ca a mai vrut sa adoarma...Scoteam flacari pe nari eu...:mad: Deci , desi e luni , n-am chef de nimic ; nu sunt bine dispusa si mi-e somn...

O saptamana usoara , fetelor !!!

daniela 2011
07 nov 2011, 10:02
Neata si dela noi, cate un pupic pentru fiecare , bebei cuminti sa avem saptamana asta!!!

Am dormit destul de bine, treziri am avut, dar nimic grav...acum iar nu vrea sa-mi pape lapticul, dar trecem noi si peste asta.
Se trezeste des noaptea, si nu spune nimic, nici nu stiu cat doarme si cat sta treaza, ca acum se pare ca i somn.

Ne-am facut 2 codite azi:zana:..nici nu imi vine sa cred ce par mare are, il pot prinde tot intr-o codita , dar i iese un pic parul afara de pe langa urechi...scandal

ankabv
07 nov 2011, 10:04
Off Kara, ce rau imi pare ca Jesicuta nu te-a lasat sa dormi. O sa-i spun lui Vladut sa stea de vorba cu ea si sa-i explice ce si cum ca sa se faca fetita cuminte. Stefe sa nu te superi pe Vladut ca no sa ti-o fure ... inca :D

ankabv
07 nov 2011, 10:08
Vai Daniela, noi avem par de o baie hahahahaha Acum parca incepe sa mai creasca putin. In varful capului e de vre-o 1.5 cm si are si un pic de codita ca de ratoi la ceafa in rest e un pic de pufulete

Lore
07 nov 2011, 10:43
neataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Am dormit binisor, cu 2 treziri doar ca aseara pana la 22.30 s-a tot trezit plangand, l-am adormit in brate dupa ce i-am pus gel.

Se pare ca avem si azi maraiala...ma duc sa vad daca maivrea somnic...revin

Mami_de3BBi
07 nov 2011, 10:46
Neata si de la noi !
Am inceput saptamana tare bine, sunt asa bucuroasa!!!
Alex nu a mai facut kk peste noapte ba chiar a dormit de la 12 pana la 6 jumate fara treziri ,a papat si dormit iar pana la 9 , a venit puiu meu cuminte acasa !!!!!

Jessi vezi ca il trimit pe Alex la tine sa te tine ocupata in vis ca sa nu te mai trezesti sa o lasi pe mami sa doarma!:)

O saptamana frumoasa mamici !!!

deni78
07 nov 2011, 11:06
Buna mamicilor, imi poate spune cineva cum se gateste feniculul pt. bebe?

Lore
07 nov 2011, 11:08
Kara, imi pare rau ca Jessi tot vrea sa te tina ocupata noaptea...stii cum e, speranta moare ultima:floare:

L-am mufat akm in balansoar dupa ce l-am lasat sa-si faca turul prin casa pe jos...ma uimeste cat e de repede...mai si nush cum vede cele mai minuscule chestii si pe alea le vrea...AAAAAAAAAAAAAAa, ieri a zis MAMAAAAAAAAAAAAAAAA....atat de clar, am transpirat toata de fericire...de atunci da doar din buzite MAMA dar fara sunet, uneori il mai ''scapa'' si un mama cu sunet.

Lore
07 nov 2011, 11:10
Buna mamicilor, imi poate spune cineva cum se gateste feniculul pt. bebe?

Il fierbi apoi il poti da prin blender :) Pofta buna!

mary75
07 nov 2011, 11:22
Ai mei au adormit la 11, eu tare as fi vrut sa-i scot afara pe la 12, acum sa vad cat dorm, ca ieri au dormit 2 ore jumate.

daniela 2011
07 nov 2011, 11:31
Stef, bravo puiule...ehe acum a uitat mami toate foielile tale:yes:..pupici de la NAtalia:pup:
Kara , sincer nici nu stiu ce sa mai zic de atatea treziri cu siguranta esti chiuna si rabdarea se duce incet, dar uite ca fortele revin odata cu evolutia lor, pupici si voua sa va incarcati putin:pup:
Eu am una bucata maraici, i-am bagat si un supozitor, iar i sunt inflamate gingiile si roade tooottttttt...de somn nu prea vrea sa auda, afara e asa de urat, ceata offf nici nu imi vine sa ma uit pe geam...ce mai ca mi-am aprins becul in casa :inec:

linu21
07 nov 2011, 11:36
Neatza...noi am avut noapte de vis, s-a trezit la 8, i-a facut tati lapticul, i l-a dat in patutz si l-a papat apoi a adormit resemnat ca nu-l ia nimeni de acolo. Dar in sf. mi-am revenit si eu din oboseala, la 10 m-am dat jos din pat. La 11 a papat fructele..eu nu mai masor cantitatea de vreo sapt....dar in mare papa destul de bine...Acum am avut in meniu o banana mare si un mar mare cu vreo 4 masuri de cereale. Ma duc sa-i dau vit D..ca de 2 zile am uitat. O zi buna fetelor! fara maraici si cu multe zambete!!!

Tryss
07 nov 2011, 11:52
Neatzaaaaaa!!!
O saptamana frumoasa si usoara va doresc!!!!

Ramona tinem pumnii pt Rares azi la control, sa fie bine!!
Si la noi aceleasi treziri ca de bebelus, ba mai des de 3 ore, dar m-am obisnuit deja.
Azi desi abia a inceput ziua, vad ca nu am scapat de maraiala, ba mai mult ieri a tusit de cateva ori, i-am pus si niste colargol in nasuc ca i se plimba ceva prin el.....si mi-e fffffff ciuda, se pare ca a racit...:toane:

manuela35
07 nov 2011, 12:02
neata fetelor la pranz...vad ca nu mi-a simtit nimeni lipsa..:toane: sambata am facut curatenie si apoi mancare, iar ieri am avut niste musafiri si iar nu am avut timp sa intru
raisa mai are un dintisor de doua zile :bis:
sper ca sunteti bine toate, nu am timp sa citesc, pleca cum la curtea de arges ca am o rambursare de tva :boxing:
va urez o saptaman buna :tepupam:

Lore
07 nov 2011, 13:11
Raisa, felicitari ptr dintos! Pe noi inca ne chinuie talentul dar nu-i bai ca tot o sa avem dintosi.

Lore
07 nov 2011, 13:12
Linu, ce cereale folosesti? adik cum ii faci fructele amestecate cu cereale?????

deni78
07 nov 2011, 13:29
Il fierbi apoi il poti da prin blender :) Pofta buna!
mersi de raspuns. Ce parte folosesc de la fenicul, cea alba sau tulpina? Cu ce legume merge amestecat?

cleo
07 nov 2011, 13:30
si eu ii amestec cand e cazul fructele cu cereale.daca sunt prea zemoase mai pun cereale normele de care ii dau de obicei.

daniela 2011
07 nov 2011, 13:40
mersi de raspuns. Ce parte folosesc de la fenicul, cea alba sau tulpina? Cu ce legume merge amestecat?

Tot feniculul poti sa-l folosesti...alege o leguma pe care o prefera, poti pune ce vrei.
Eu am pus juamte de fenicul si jumate de dovlecel...feniculul are un miros puternic , dar e si aromat putin, sper sa va placa:pup:

Raisa feliciatri pentru dintisor:tepupam:
A dormit si natalia 20 de minute, nici nu :parasuta:

linu21
07 nov 2011, 13:43
Lore, eu ii dau lapte Humana si cereale tot humana ii dau. De obicei pun 2-3 linguri sa aibe consistentza solida. Cerealele sunt tot cu fructe si iese super bun.
A venit carutzull.....acum l-am desigilat. Arata tare bine. si pare practic..pan la proba contrarie...hehe. Juniorul l-a si probat si vroia sa-l manance. L-am strans..macar sa-l prinda si tati fara nici o pata..:)))
Raisa, felicitari pt dintisor.

cleo
07 nov 2011, 13:47
linu felicitari pt carut
si imi e drag cand ii iau ceva si suntem amandoi happy ...

Lore
07 nov 2011, 13:49

Partea alba se fierbe...eu i-am facut cu dovlecel:) si carnita

linu21
07 nov 2011, 14:00
Magic - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=n5AVtVNoexs)
asta este..da cleo..si mie imi e drag..cat e nou si curat..:)))

kara_mya
07 nov 2011, 14:59
Linu , felicitari pt achizitie !!!

Raisa , felicitari pt dintisor !! E al doilea ? Manu , nu prea a fost activitate in weekend , de aia nu a intrebat nimeni de tine :tepupam: !!! Nu treci si pe la Mary , daca ajungi la Curtea de Arges ?

Jessi doar ce se trezi ( al doilea somnic ) ; am fost si pe afara o jum de ora , dar e asa frig si parca da sa ploua ...:toane: Numai bine de stat in casa la caldurica...I-am dat legumele pe la 12 jum azi - dar n-a papat decat 35 g...Pe la trei o s-o incerc cu fructele , iar pe la 5 cu cereale. Chiar daca nu papa decat cateva lingurite ; ma chinui cu ea asa. Mi-am facut pt joi o programare la alt pediatru - poate ne da sa facem ceva analize pt durerile de burtica , ca deja nu mi se mai par normale deloc...:inec: Ziceam ca sunt de la constipatiei , dar s-a reglat de ceva timp : daca nu face o zi , a doua face de 2 ori ...Ca si in momentul asta : vine un parfum turbat din scutec...:bis: Fugim la schimbat .

Tryss
07 nov 2011, 15:42
Si la noi este la fel vremea....e innorat, gata sa ploua, dar nu ploua.....toaata ziua parca se insera, asa ca nu am iesit afara deloc....am zis ca macar o zi sa nu iesim din cauza tusei....:toane:
Papa.....azi am ajuns din nou la 10 minilingurite de supa crema, dar si cateva gurite de supa chioara....... Am vorbit astazi si cu nasa Arianei si tocmai ce papase bebele ei de fix 5 luni un bol intreg cu piure de legume, heheheheeee cand vom ajunge si noi la nivelul asta???

Ela SB
07 nov 2011, 15:44
Buna, mamici!

NAtalia se chinuie sa adoarma, nu vrea nici lapticul, imi scoate sticla si isi baga degetul...of si cu suzeta e rau cand trebuie dezobisnuiti , dar cu degetul cred ca e si mai rau....Antonici tu mai faci nani cu degetelu?

Uf, nici eu nu stiu ce o sa ne facem... Tot cu degetelul in gurita adoarme, cred ca va fi tare dificil sa le dezobisnuim. Dar daca nu a vrut deloc suzeta, ce sa fac??

Azi nu are deloc chef sa manance legume. Nu ca nu i-ar fi foame, ca doar la san papa, dar nu vrea pireul de legume si cu asta basta.

Tryss
07 nov 2011, 15:45
Linu, arata super caruciorul; dar eu ma tot intreb cine o sa-l foloseasca ca eu il vad pe David mergand singurel pe piciorusele lui...asa...cam de anul nou; cred ca la vara alergi dupa el prin parc si n-o sa-l poti tine in carucior...hahahahaaaa

Mami_de3BBi
07 nov 2011, 15:46
Buna, mamici!

Uf, nici eu nu stiu ce o sa ne facem... Tot cu degetelul in gurita adoarme, cred ca va fi tare dificil sa le dezobisnuim. Dar daca nu a vrut deloc suzeta, ce sa fac??

Azi nu are deloc chef sa manance legume. Nu ca nu i-ar fi foame, ca doar la san papa, dar nu vrea pireul de legume si cu asta basta.

si fimiu doarme cu degetu in gura dar...nu mi fac griji...o sa se dezvete el ca eu am incercat si slabe sanse.

manuela35
07 nov 2011, 15:57
am revenit la birou
nu am avut timp sa o sun pe mary, dar poate data viitoare..
i-am dat Raisei branza de vci de la kaufland, de 0,1 % grasime, o lingura cu un mar dat pe razatoare si o lingura de cereale ca sa ii indulceasca si a mancat tot
in schimb, cartof cu galbenus nu ii place :mad:
ieri am avut musafiri si am uitat sa ii fierb legume..:toane: asa ca i-am facut repede cereale..:ok: a bagat tot castronul si repede, repede...:bis:

Enma
07 nov 2011, 15:59
Buna si din partea noastra,noi am avut o noapte cu mute treziri...pe la 5 s-a trezit plangand de nu stiam ce sa-i fac,l-am luat si l-am schimbat,este un pic iritat si nu-i trece cu nimic,i-am luat 3 creme diferite i-am dat cu ulei de masline cu de floarea soareleui...nimic,pana acum el nu s-a iritat dar acum nu stiu ce are,zic ca este de la mancarea solida,dar sa nu-i treaca....nu stiu cu ce sa-i mai dau...pe la 12 am iesit cu el afara si a facut un scandar de nu am putut sa intru in banca sa fac ce trebuia sa fac...asa imi face de cateva zile dimineata,incepe sa maraie apoi cand vede ca nu-l iau in brate (caci este legat cu centurile caci e in stare sa escaladeze...) incepe sa planga de nervi,venind acasa am incercat sa-i dau piureutul si ne-am certat amandoi,eu ii zic una si el imi zice 2 asa pana a venit soacra-mea si a ramas cu el si eu am plecat la banca,cand am revenit mancase tot,nu stiu ce stil are dar merge la ea,asa ca apoi l-a luat un pic pe afara si acum mi l-a adus dormit ( si-a spalat toate pacatele soacra-mea,plus ca nu a zis nimic ca am botezat copilul in Romania si ei nu au fost...dar daca nu au vrut sa vina...eu le-am zis ca o sa-l botez,cei drept am spus la inceput ca vom face doua,unul la ortodoxi si altul la catolici numai ca dupa primul sotul a zis ca gata ca nu mai face nimic dar ca la al doilea copil nu o sa-l mai chinuie ortodoxi :)))) ) el tot spera la un al doilea hehehe si eu care ii spun da da dar in gand spun...se inchide cofetaria cand vreau eu :)).
Linu,frumos carutul,eu am unul asemanator cu 3 roti,numai ca eu ma intreb cum ai sa mergi cu el pe zapada caci are rotile micute,dupa mine ca este pt celelate anotimpuri nu pt iarna...pana in primavara il ti pe cel ce il ai,iar in primavara ii vei cumpara tricicleta cu maner si sa vezi ce fericit o sa fie David :) ca nu mai sta in carut hehe ce rea sunt,dar si eu am un pepsi mic precum e al tau...daca am ras de tine....asa imi trebuie...

Enma
07 nov 2011, 16:04
Kara,ai incercat sa-i pui in pireut un pic de laptic de la tine? Eu cand nu vrea sa mance ma mult putin si adaug si il mananca mai bine, incearca si asa.
Lui Luka nu-i plac fructele,dac amanca 3 lingurite...e bine,se stramba si gata inchide gura strans si mormaie, azi i-am luat de la farmacie un iaurtel cu caise facute la aburi sa vedem daca manaca un pic macar.

Lore
07 nov 2011, 16:13
Si aici ploua , e frig...mi-am tras o supica de varza si akm sorb la asa fierbinte:)

Kara, multa bafta la dr, poate reusiti sa gasiti cauza durerilor:)

Enma
07 nov 2011, 16:24
Sa ai pofta Lore,mie nu-mi place supa de varza...acum vreo 10 ani am incercat o cura de slabire cu o ciorba de varza si de atunci nu am mai pus-o in gura...numai cadn imi amintesc cat mancam...ma apuca groaza.
Si aici este inorat si cred ca o sa ploua asa nu-mi place vree asta...plus ca peste vreo 2 ore tre sa ies cu piticul afara ca altfel face scandal...Pupici de la noi

Ela SB
07 nov 2011, 16:33
Kara, bine ar fi sa aflati motivul durerilor si sa va dea ceva, ca prea va chinuiti...
Linu, f fain caruciorul. Sa-l folositi sanatosi!

Pe la amiaza am iesit la plimbare... Soare, cer senin, dar batea un vant turbaaaaaaaaaaaaat! Teribil! I-am pus copertina peste picioare si in fata caputului si plasa tot de la carucior peste, sa nu-i vina in fata rafalele de vant. Eu asezam plasa, ea dadea s-o traga inauntru, si tot asa. Ne-am plimbat vreo ora...

manuela35
07 nov 2011, 16:33
fetelor , ce scaun de masa cumparati?
vreau sa dau comanda

linu21
07 nov 2011, 16:36
:)))..deci voi imi preconizati un viitor linistit. I-am luat carut pt ca nu am de gand sa-l las prea curand pe jos. Astazi m-am minunat ca l-am surprins pt vreo 3-4 sec in picioare fara sa se sustina. Cred ca nu si-a dat seama ca nu se tine de nimic. Eu sper sa stea in el macar pan la 1 an juma...daca nu..il dau mai departe...asta e. Oricum pan la prima plimbare sunt incantata de el.:)

Enma
07 nov 2011, 16:41
Linu,cum il dai mai departe? Pastreaza tot pt al doilea ca acusica vine...cum sa-l lasi pe David singurel...hehehe ce rea sunt astazi :)))

Sophie7
07 nov 2011, 16:42
Buna

Lalira momentan am amanat cumparatul marsupiului m-am gandit ca oricum acum la iarna va fi prea frig sa o plimb in marsupiu. Daca e posibil insa in primavara as vrea sa ii cumpar unul ca sa o pot cara in spate dar si aici e cu semnul intrebarii pt ca...in primavara probabil facem bebe 2 si nu prea e sanatos sa ridic prea multe kg in sarcina.Intre timp o sa incerc si eu cu tragtuch in spate daca pot sa il fac de una singura, inca nu am incercat dar mi se pare cam dificil sa o pun singura pe spate.
Referitor la sanatate...e naspa rau, am fost deja a doua oara la urgente cu febra 40. Am lasat homeopatele si mi s-a dat penicilina care nu afecteaza bebele, pt ca nu duce nicaieri si nu e bine nici pt micuta ca sint cu febra asa mare. Oricum deja simt efectul antibioticului ma simt mult mai bine dupa numai o zi de la administrare.Ma chinuie insa un git iritat care imi da o tuse din asta seaca timpita.
Ce e mai rau e ca Lana s-a trezit mucoasa rau de tot si a inceput sa tuseasca. IN urmatoarele zile mergem sa ii asculte plamanii pt orice eventualitate chiar daca nu are febra.

Enma
07 nov 2011, 16:46
vreau sa dau comanda

Manu.eu zic sa te duci si sa-l vezi cu ochii tai si sa decizi acolo, eu sunt de parere ca cele mai bune sunt cellor care spatarul are mai multe pozitii si care scaunelul are mai multe pozitii sus-jos,caci uneori eu ii dau sa manace lui Luka stand pe canapea si scaunul meu nu are aceasta optiune (decat se inclina spatarul) si tare bun mi se pare sa se regleze mai jos,numai ca noi scaunelul l-am primit de la finutul nostru care acum are 2 anisori si nu mai vrea sa stea in el,eu asa as fi facut daca nu mi l-ar fi dat.

linu21
07 nov 2011, 17:00
Emna, ai grija de ce razi..ca ai mai patit-o o data!!! Noi ne oprim la una bucata pepsi. Suficient!
Manu, si noi am primit mostenire scaunul. La inceput nu eram incantata de el ca nu se regla spatarul dar acum nu mai e problema ca sta f bine in fund. Cel mai bine e sa-l vezi..
Sophie, sanatate maxima...of, stiu ca e greu sa te simti rau si sa trebuiasca sa fii mami cu norma intreaga.

Enma
07 nov 2011, 17:09
Deci...afara a inceput sa ploua...ma dispera vremea asta,sper ca pana peste vreo ora-doua sa stea caci daca nu-l scot pe pitic ma maraie de ma dispera,ieri ploua si eu eram cu umbrela iar el in carut cu plasticul pus,nu era nimeni afara decat noi...dar asta e...

Enma
07 nov 2011, 17:16
Eu va las ca s-a trezit micul terorist si ma reclama.Va pupic

Lore
07 nov 2011, 17:29
Enma...mmmm imi place la nebunie supa de varza si porumbul ( romanesc) fiert...zilnic as manca numai din astea..doar ca sunt eu f comoda sa imi fac supica de varza...

Ador momentele de genul asta...i-am dat bibe, l-a terminat si pana am venit in bucatarie sa aduc sticla...adormise tun...se intampla destul de des dar in ultima vreme de cand cu dintosii nu prea mai adormea asa rapid..

nalexandra
07 nov 2011, 17:50
Buna seara fetelor!Am reusit si eu sa citesc dar nu mai apuc sa scriu cine stie ce ca s a trezit David si a facut cacuta!Nu stiu ce are ca se opareste la curisor!nu mi s a intamplat niciodata dar observ ca de cand am inceput sa i dau papa!noi nu prea am mai progresat cu mancarica deoarece vad ca l doare noaptea burta si se foieste!intr o zi nu i am dat si noaptea nu au fost probleme!!!iar eu mai mult de5 lingurite nu i am dat niciodata plus ca eu i am pregatit mereu pireul si zilnic!!!
revin...

Raluca30
07 nov 2011, 17:51
Mary, bafta sa o puteti tinea...mai stau si eu cateva zile si o incep, trebuie sa imi cumpar sare amara.

NAtalia se chinuie sa adoarma, nu vrea nici lapticul, imi scoate sticla si isi baga degetul...of si cu suzeta e rau cand trebuie dezobisnuiti , dar cu degetul cred ca e si mai rau....Antonici tu mai faci nani cu degetelu?

RAmona , sa va intoarceti cu vesti bune :pup:
Anka , eu nu stiu ce sa spun , sper fericirea mea nu ma fost racita...doar tentativa , dar nimic grav.

Am sa ma duc sa fac o baie de relaxare...hmm un pic de rasfat:D
AAA budinca aia de orez sau cum s-o numi a iesit destul de bine,imi place culoare ce o are, poate trebuia sa o mai las un pic in cuptor, sotului i place tare mult.

Daaaa, Antonici numai așa adoarme (sau cu țiți )

nalexandra
07 nov 2011, 17:52
doar ce vorbim ca s a trezit,aveam un carnetel in pat cu retete si tocmai a molfoit la o pagina!!!

Lore
07 nov 2011, 17:55
Alexandra, incearca o crema cu zinc...eu am de la Weleda si e super buna, deloc nu e iritat sau Penaten crema.Cartile de specialitate spun ca poate fi un simptom al dintisorilor;)

val_en_tina
07 nov 2011, 18:09
Fetelor eu am ramas in seara asta singurica, ca sotul a plecat din localitate. Parca e ciudat gandul ca nu suntem amandoi, nu stiu cum am rezistat aproape 2 luni in vara.
Astazi am observat prima data ca Maria se tine destul de bine in fundulet, desi dupa 1-2 min isi pierde echilibru si cade. Cat ne bucuram pt fiecare noua ipostaza a lor.
Linu s-a folosesti cu placere carutul!
Kara sper din suflet sa te lamureasca cumva doctorul si gasiti o rezolvare.
Noi astazi am stat in casa, bate un vant de te ia pe sus!

nalexandra
07 nov 2011, 18:11
Un tata a venit intr-o zi de la serviciu, obosit si iritat, si si-a gasit fiul de 5 ani asteptandu-l la usa.
Fiul: „Tata, pot sa te intreb ceva?”
Tatal: „Da, sigur, ce anume?”
Fiul: „Tata, cat castigi tu pe ora?”
Tatal (infuriat): „Asta nu e problema ta! De ce intrebi asta?”
Fiul: „Doar vreau sa stiu, te rog spune-mi.”
Tatal: „Daca chiar vrei sa stii, 50 de lei.”
Fiul: „Ah... Imi poti da te rog 40 de lei?”
Tatal (foarte furios): „Daca asta este singurul motiv pentru care m-ai intrebat, ca sa imi ceri bani sa-ti cumperi vreo jucarie ori alta prostie, fa bine si du-te in camera ta si gandeste-te la ce ai facut. Eu lucrez in fiecare zi cu greu si vin acasa ca tu sa te porti asa?”
Fiul s-a dus in tacere in camera lui si a inchis usa. Tatal se infuria tot mai tare cu cat se gandea mai mult la intrebarea fiului sau. Cum indraznise sa il abordeze asa, doar ca sa ii ceara bani?
Dupa o ora, tatal s-a mai calmat si a inceput sa se gandeasca: „Poate chiar avea nevoie de astia 40 de lei sa isi cumpere ceva ce isi doreste. El nu prea cere bani...”
Tatal s-a dus apoi in camera copilului.
Tatal: „Dormi, fiule?”
Fiul: „Nu, tata, sunt treaz.”
Tatal: „M-am gandit si poate am fost cam dur cu tine mai devreme. Poftim cei 40 de lei.”
Fiul (foarte fericit): „Ah, multumesc, tata!”
Apoi fiul a ridicat perna si de sub ea a scos alte bancnote mototolite. Tatal, vazand ca fiul deja avea bani, incepu iarasi sa se infurie.
Tatal: „La ce iti trebuie bani daca deja ai?”
Fiul isi numara toate bancnotele si apoi se uita spre tatal lui.
Fiul: „Pentru ca nu aveam destui”, ii spuse intinzandu-i banii. „Acum am 50 de lei, pot sa cumpar o ora din timpul tau? Poate vii mai devreme acasa maine. As vrea sa mancam cina impreuna.”

nasuc18
07 nov 2011, 18:12
hello gagici !nu ma pot abtine sa nu scriu si sai zic la linu ca e super misto carutul ala..si eu as vrea la fel!de unde tia fost livrat?din ce tara provine?si cat tea costat?pe ce culoare ai luat...
kara bafta la dr dade dade sa descoperi ce o supara pe mititica!!!
ce vreme de kk si la noi§....de stat in casa si numarat bani...cei care au...
sa aveti o seara calda!

Raluca30
07 nov 2011, 18:21
Linu, de câte ori îl văd pe micul pepsi, mă uimește! Cu câtă ușurință se ridică, se deplasează !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :tepupam:

Lalira
07 nov 2011, 18:24
Buna, abia acum apuc si eu sa intru.

Ieri am fost la plimbare in parc, am facut poze, dupa aia am avut musafii. Seara tarziu am citit ce ati mai scris, dar n-am avut putere sa scriu si eu.
Azi am avut treaba, am mai impachetat din lucruri. Sotul le-a si dus dincolo.
Baietii mei sunt la bazin, eu n-am avut chef sa merg, Eva trebuia sa doarma, alta data.

Linu, fain carutul, sa-l stapaneasca Pepsi sanatos. Eu zic ca iti va prinde bine, chiar daca la vara va alerga langa carut, dar dupa 2-3 ore tot oboseste si poate si doarme in el.
Raisa, felicitari pentru dintisor.
Kara, bafta, poate te ajuta mai mult noul pediatru si poate se mai linisteste si Jessi.
Sophie, multa sanatate tie si sa scapi repede de raceala. Poate, totusi, Lana nu va lua boala.
Eu cu tragetuch am mai incercat, dar nu-mi iese sa o leg in spate.
Ariana, hai si papa si tu mai bine ca mami iti va lua ceva frumos daca papi, asa-i, Trys ? :D
Ela, cred ca la varsta asta nu vei putea dezobisnui de deget, unii renunta singuri, la un moment dat, altii continua pana mai tarziu.
Elsy, ma bucur ca n-a mai facut Alex febra.
Daniela, ai facut si poze cu coditele ?
Enma, la voi nu sunt inundatii ? Am vazut la tv ca in unele regiuni e dezastru.

Si Eva a inceput sa stea mai bine in fundulet, nu mai vine in fata, si nu se rastoarna. Sta cateva minute bune si e tare fericita.
Acum are musi, ii tot curg pe gat in jos si se ineaca cu ei :furioasa:

Nu mai stiu ce am vrut sa zic.

Raluca30
07 nov 2011, 18:28
Neata si dela noi, cate un pupic pentru fiecare , bebei cuminti sa avem saptamana asta!!!

Am dormit destul de bine, treziri am avut, dar nimic grav...acum iar nu vrea sa-mi pape lapticul, dar trecem noi si peste asta.
Se trezeste des noaptea, si nu spune nimic, nici nu stiu cat doarme si cat sta treaza, ca acum se pare ca i somn.

Ne-am facut 2 codite azi:zana:..nici nu imi vine sa cred ce par mare are, il pot prinde tot intr-o codita , dar i iese un pic parul afara de pe langa urechi...scandal

Ah, Daniela, cât vă invidiez că aveți păr așa bogat și lung! Dar lasă că o crește și la noi o dată și o dată!

Lalira
07 nov 2011, 18:29
Vai, Alexandra, m-ai facut sa plang.

Lalira
07 nov 2011, 18:31
ce vreme de kk si la noi§....de stat in casa si numarat bani..

sau de facut copií

daniela 2011
07 nov 2011, 18:38
daa am facut poze la codite.
am un mic terorist azi, m-a stors de toate puterile:inec:

Raluca30
07 nov 2011, 18:42
Neatza !!! Noi am avut o noapte de kakao , cu 'nspe mii de treziri...:toane: Si de la 3 la 4 a stat treaza ca l-a auzit pe taicas- ca ma intreba de telecomanda de la umidificator si nici ca a mai vrut sa adoarma...Scoteam flacari pe nari eu...:mad: Deci , desi e luni , n-am chef de nimic ; nu sunt bine dispusa si mi-e somn...

O saptamana usoara , fetelor !!!

Kara, îmi pare rău că nu te-ai odihnit nici noaptea trecută. E greu că nici ziua nu are cine să te mai înlocuiască, să te mai poți odihni și tu. Să te gândești însă că într-o bună zi toate nopțile nedormite îți vor fi răsplătite
Și Anto se trezește des noaptea, dar măcar trage de câteva ori din țiți, apoi adoarme la loc. Uneori îmi pare bine că mai trage și noaptea, că altfel aș pierde de tot laptele, pt că ziua suge mai rar. Oricum, îi mulțumesc lui DD că am avut și până acum, tot mai cred că și puținul ăsta e f bun pt ea.

Enma
07 nov 2011, 18:49
Alexandra, incearca o crema cu zinc...eu am de la Weleda si e super buna, deloc nu e iritat sau Penaten crema.Cartile de specialitate spun ca poate fi un simptom al dintisorilor;)

Lore,eu am si cu zinc si fara,cea cu zic il irita mai rau care inainte cand avea o bubita imediat ii disparea,soacra-mea mi-a zis a fel ca ar fi de la dinti ca nu stiu care din copii ei era asa,cei drept de vreo saptamana e tare marait el care era un copil mai linistit din fire,nu stiu daca sunt dintii sau a invatat ca daca maraie i se fac poftele,iar eu cum stiu ca el cand maraie are ceva imediat sar as aca mi se pare ca am n bandit care invata mai repede decat imi imaginez eu... sper sa fie dintii...

Lalira
07 nov 2011, 18:57
Enma, nu poate fi vreo candidoza ? Mai ales ca ati tot avut probleme cu burtica ?
Nu ai nicio crema cu nistatita sau alt antimicotic ?

kara_mya
07 nov 2011, 18:58
Buna din nou !!! Am stat in pat cu bubulina , care a dormit o ora si ceva ( mufata bineinteles ).Ma duc sa beau un ceai , apoi ma apuc sa aspir . Daca ma lasa sefa , ca vrea numai in brate :bis:

Raluca30
07 nov 2011, 19:04
Bună și de la noi.
Azi am fost bubulina gospodina.
nah, că nu mă lasă Anto să scriu, revin mai târziu....

nalexandra
07 nov 2011, 19:12
`1 QA1``````````````` ````````````` 0ff de ma lasa el putin si pe mine!

nasuc18
07 nov 2011, 20:01
bre fetele ziceti-mi si mie cei ala mufat??si ca iati mufat???banuiesc eu ceva da nush sigur!!

Ela SB
07 nov 2011, 20:18
Buna seara fetelor!Am reusit si eu sa citesc dar nu mai apuc sa scriu cine stie ce ca s a trezit David si a facut cacuta!Nu stiu ce are ca se opareste la curisor!nu mi s a intamplat niciodata dar observ ca de cand am inceput sa i dau papa!noi nu prea am mai progresat cu mancarica deoarece vad ca l doare noaptea burta si se foieste!intr o zi nu i am dat si noaptea nu au fost probleme!!!iar eu mai mult de5 lingurite nu i am dat niciodata plus ca eu i am pregatit mereu pireul si zilnic!!!
revin...

Din ce am citit eu, opareala asta e frecventa odata cu inceperea diversificarii...
Pentru asa ceva eu am folosit Bepanthen, iar acum am Cutaden. Cu ultima crema a trecut opareala de pe o zi pe alta.

Ela SB
07 nov 2011, 20:23
vreau sa dau comanda

Nici eu nu stiu ce sa zic... Noi am primit un scaun clasic, de lemn, care se transforma mai apoi in scaunel si masuta. Nici nu mai vrea sa stea mai pe spate decat f rar, acum vrea tot in fund, asta apropo de spatar...

daniela 2011
07 nov 2011, 20:25
bre fetele ziceti-mi si mie cei ala mufat??si ca iati mufat???banuiesc eu ceva da nush sigur!!

uite asta e mufatul:alaptare:

daniela 2011
07 nov 2011, 20:27
Flocoselu meu doarme, asa ca o sa ma duc si eu sa fac o baie luuunnnngggaaa sa-mi ajunga:D
Daca nu mai intru , sa avem o seara cat mai placuta si afra treziri la bebei somn lung:pup:
MA duc sa-mi tund barbatul:bis:

Ela SB
07 nov 2011, 20:28
Un tata a venit intr-o zi de la serviciu, obosit si iritat, si si-a gasit fiul de 5 ani asteptandu-l la usa.
Fiul: „Tata, pot sa te intreb ceva?”
Tatal: „Da, sigur, ce anume?”
Fiul: „Tata, cat castigi tu pe ora?”
Tatal (infuriat): „Asta nu e problema ta! De ce intrebi asta?”
Fiul: „Doar vreau sa stiu, te rog spune-mi.”
Tatal: „Daca chiar vrei sa stii, 50 de lei.”
Fiul: „Ah... Imi poti da te rog 40 de lei?”
Tatal (foarte furios): „Daca asta este singurul motiv pentru care m-ai intrebat, ca sa imi ceri bani sa-ti cumperi vreo jucarie ori alta prostie, fa bine si du-te in camera ta si gandeste-te la ce ai facut. Eu lucrez in fiecare zi cu greu si vin acasa ca tu sa te porti asa?”
Fiul s-a dus in tacere in camera lui si a inchis usa. Tatal se infuria tot mai tare cu cat se gandea mai mult la intrebarea fiului sau. Cum indraznise sa il abordeze asa, doar ca sa ii ceara bani?
Dupa o ora, tatal s-a mai calmat si a inceput sa se gandeasca: „Poate chiar avea nevoie de astia 40 de lei sa isi cumpere ceva ce isi doreste. El nu prea cere bani...”
Tatal s-a dus apoi in camera copilului.
Tatal: „Dormi, fiule?”
Fiul: „Nu, tata, sunt treaz.”
Tatal: „M-am gandit si poate am fost cam dur cu tine mai devreme. Poftim cei 40 de lei.”
Fiul (foarte fericit): „Ah, multumesc, tata!”
Apoi fiul a ridicat perna si de sub ea a scos alte bancnote mototolite. Tatal, vazand ca fiul deja avea bani, incepu iarasi sa se infurie.
Tatal: „La ce iti trebuie bani daca deja ai?”
Fiul isi numara toate bancnotele si apoi se uita spre tatal lui.
Fiul: „Pentru ca nu aveam destui”, ii spuse intinzandu-i banii. „Acum am 50 de lei, pot sa cumpar o ora din timpul tau? Poate vii mai devreme acasa maine. As vrea sa mancam cina impreuna.”

Emotionant... Cam asa-i in timpurile astea...

nasuc18
07 nov 2011, 20:35
merci daniela..ma gandeam io..baie placuta si ai grija sa nuti tunzi barbatul chel ca vine frigu siii ingheata urechile..hihihi

Lore
07 nov 2011, 20:38
hahaha Nasucccccccccccccccccccc cat am ras la postarea ta cu mufatul,,,,parca Tryss a venit cu noul cuv in casuta....

offf de 2 zile e tare marait si ma cam lasa rabdarea....

ankabv
07 nov 2011, 20:52
Buna saera
nu am mai reusit sa intru azi ca am avut cate ceva de facut pe acasa si acum am reusit sa citesc din urma
Stefe, bravo puiut tne-o tot asa si de Craciun o sa ne colinzi. Eu i-am luat o jucarie cu clopotei si la toata lumea le spun ca facem repetitii pentru Plugusor asa ca sa-si pregateasca "donatiile" :))
Raisa felicitari si de la noi pt dintisor, trebuie sa-ti ia mami cadou
Linu e super caruciorul dar cred ca a fost o caruta de bani la cum arata. Sa-l stapaniti sanatosi si sa stea Pepsiutul in el
Azi am vazut ca nu am fost singurii care nu am vrut legumele, a papat Vladut fix 2 lingurite si basta, nu a mai vrut sa deschida gurita dar lapticul l-a ras (a papat si lm si dupa i-am facut si 90 de lp si cred ca ar mai fi papat daca mai aveam facut dar daca nu a mai fost s-a pus la somnic). Nu stiu ce combinatii sa mai fac ca sa pape. azi am avut pastranac patrunjel si carnita. bbilor vostrii ce le place? Poate mai fur si eu o idee de la voi, doar doar il induplec.
Scaun de masa am primit si eu din ala de lemn 2 in 1 dar inca nu l-am folosit, mi se pare destul de rigid acum si pana nu sta mai mult in fundulet prichindelul papam tot tn scoica. Eu de cand am inceput sa-i dau sa pape i-am dat in bucatarie. Vreau sa-l invat ca papam la masa in bucatarie nu prin toata casa.
Sophie multa sanatate, sa te faci bine ca sa poti avea grija de printesica. La fel si bbilor bolnaviori, sa se faca sanatosi si sa pape tot. :tepupam: de la noi sa treaca toate

Crema pt fundulet eu folosesc Sudocrem si sunt super multumita dar nici nu am avut pana acum probleme cu iritatiile
:tepupam: la toti bbii maraiti sa se faca cumintei. Si Vladut acum ma cearta, cica il ignor, zice aaadadadadada si eeeeeaaaaa:iloveyou:

Ela SB
07 nov 2011, 20:57
Aaa, daaa, si Sudocrem am folosit, dar mai putin; am primit din maternitate...

Ela SB
07 nov 2011, 21:11
De regula, Cristina mananca cel mai bine dovlecelul si dovleacul (separat, le combin cu morcov, cartof, pastarnac, carne de curcan). Zic de regula ptr ca azi a zis "pas" la dovleac. Patrunjel nu i-am dat inca.

linu21
07 nov 2011, 21:14
hello gagici !nu ma pot abtine sa nu scriu si sai zic la linu ca e super misto carutul ala..si eu as vrea la fel!de unde tia fost livrat?din ce tara provine?si cat tea costat?pe ce culoare ai luat...
kara bafta la dr dade dade sa descoperi ce o supara pe mititica!!!
ce vreme de kk si la noi§....de stat in casa si numarat bani...cei care au...
sa aveti o seara calda!

Multumesc fetele..si eu sper sa stea pepsi mic in el. De fapt l-am luat ca sa-l putem purta dupa noi prin calatorii...sa stiu ca-l pun in el si poate sa doarma daca are chef...si e si usor de manevrat. L-am probat acum la o tura in oras si e super fain. Nasuc, l-am luat de pe net..si l-am gasit la oferta...Rezultate căutare pentru: 'espiro magic 4' (http://www.soffiplanet.ro/catalogsearch/result/?q=espiro+magic+4) Si sa mai zic ca l-am luat cu o mana si l-am puis in portbagaj?..cu celalat opream lumea pe strada sa ma ajute sa-l urc..:)))..iar cumparaturile le puneam in masina ca nu mai incapeau...:)))...aaa..si este verde cu kaky...

Linu, de câte ori îl văd pe micul pepsi, mă uimește! Cu câtă ușurință se ridică, se deplasează !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :tepupam:
Dap, crede-ma rau ca ma minunez in fiecare zi...ma uitam la filmuletele de cand era mic mic si inofensiv...doamne ce repede a trecut timpul..sau mai bine spus, ce repede progresam...:thankyou:

linu21
07 nov 2011, 21:21
Anka, noi avem o baza comuna in fiecare zi. Morcov, pastranac, patrunjel...la care adaug cartof, carnitza, galbenus, ardei, dovlecel...depinde de ce am prin casa. I-am dat si 3 zile la rand la fel si nu a facut nazuri. LUI CHIAR II PLACE! Ma gandesc, cu cat mai multe legume, cu atat mai multe vitamine...

Ela SB
07 nov 2011, 21:36
Noapte buna, mamici si copilasi! Somn usor!

cleo
07 nov 2011, 21:39
noi am fost devreme o tura pe afara ,am intrat am papat si naani joaca si pe urma am plecat iar cu tati nea-m luat caneapeaua pt sufragerie miercuri vine acasa.i-am zis sotului ca daca sambata seara nu suntem mutati acasa bag divort.sambata e si ziua lui si i-am zis ca vreau sa bem sampania in sufragerie pe jos...ca masuta nu avem .sa stam intinsi pe jos toti 3.
acum doarme .am fost pana la bucatarie si cand m-am intors era cu fundu in sus si cu capul pe perna.mi-a ca daca il mut se trezeste mi-a ca daca nu il mut ii amorteste gatul ca nu e invatat cu apul mai sus.mai stau si oi vedea
eu folosesc pt fundulet crema de galbenele de dr baciu facuta la sibiu .e cea mai buna .si mai folosesc si sudocrem.o data s-a oparit cand mi-a facut intoleranta l alctoza si facea kk din juma in juma de ora.dar i-a trecut repede cu sudo si galbenele.
eu ma cinstesc cu un lipton de zmeura...e tare bun
nici ionut nu a vrut papa azi.dimi i-am dat mar cu para si cereale si s-a zbarlit tot am facut lapte intr-un final ca se facusera urate rau,apoi legume la fel m-am rugat si schimonosit in toate felurile s-a multumit cu vreo 5 lingurite si iar am facut laptic.vedem maine.
intre timp s-a intors si acum doarme intr-o pozitie normala

kara_mya
07 nov 2011, 21:52
Dormim si noi....:nani:

Enma , parca tu mi-ai spus sa pun lapte in papa solida ...asa imi spusese si pediatra - sa pun nitel lapte praf . Dar nu stiu daca va papa neaparat mai mult...Ea papa ce papa si la un moment dat nu mai deschide gurita sau da sa vomite daca mai insist . O sa fac si incercarea asta .

In seara asta cand am bagat degetul s-o dau cu gel la gingiute , am simtit un pic si al 5-lea dintisor..Maine cred ca sparge.

Alexut , tu cati mai ai puiule ? Ca esti fruntasul grupei doar ...:tepupam:

Lore , iti doresc multa rabdare in continuare si putere ...Te poti incuraja cu gandul ca " se poate si mai rau "...Pupici !!!

theo
07 nov 2011, 21:53
Salutare si de la noi
Nu am mai apucat sa intru ieri,insa asear nu m-amlasat pana nu v-am citit,dar nu mai aveam nici o putere sa scriu. Ieri am avut musafiri toata dupa-amiaza, incepand de la ora 13 si pana la 19:30. Am chemat ajutoare la tort si la praji. Am observat ca tare mult o oboseste musafirii pe micuta mea,mai ales ca sare de la unul la altul in brate,mai erau si 2 copii cam galagiosi,se uita saracuta,nu stia ce se intampla.
Noptile tot cu 3-4 treziri le avem.
Azi am fost si la controlul de 6 luni, doamne ce a mai plans,de cum am inceput s-o dezbracam,iar la masurat nu va spun ca nu reusea s-o masoare, iar la cantarit la fel,nu a fost o secunda in care sa nu se zbata pe cantar.
Avem 8 kg si 67cm.Cica e bine. Vineri mergem la vaccin.
Dupa ce ne-am intors de la control am facut si o plimbare ca adormise in masina, am pus-o in carut si nu s-a trezit,oricum am profitat de vreme. Este o zi superba,sun 20grade,nu-mi venea sa cred cand am iesit azi-dimineata din casa la 9:30 ca este atat de frumos,ma gandeam ca e soare cu dinti.
Acum am ciorba de curcan pe foc.
Ieri nu a mai vrut sa pape piure de pastarnac,nu i-am mai pus lapte de-al meu si cred ca nu i-a plcut,acum cand se va trezi vreau sa-i dau,sa vedem daca azi avem succes.

Acum sa vad daca am retinut ceva din ce am citit.

Ramona,bafta la control,te asteptam cu vesti bune.
Sophie multa sanatate.
Linu,f frumos carutul,la cat mai multe plimbari
Raisa,felicitari pt dintisor.
Nici noi nu am cumparat inca scaunul de masa, noi mergem la fata locului ca-sa le vedem. Eu initial vroiam sa cumpar tot de la Graco,de unde am si balansoarul,am zis sa iau pe aceiasi culoare,dar m-am razgandit.Am mers in magazin si am vazut ca nu are roti,eu vreau sa-l pot deplasa prin casa cu ea in el.
Na ca s-a trezit.......

kara_mya
07 nov 2011, 21:53
Ancutza , Niko , Theo , voi parca nu ati facut prezenta azi...Sper ca nu ma inseala memoria asta obosita a mea :bis:

Ancutzica
07 nov 2011, 22:10
Prezent, prezent...Eu sunt pe aici in umbra...
Am reusit si am citit tot azi, dar am profitat cat mai mult sa ma odihnesc, ca e mama la mine si sta cu juniorul.

Dupa cum spuneam ieri l-am laudat pe Andrei cu somnul de noapte, si azinoapte m-a foit toata noaptea, iar de la 3 la 5 a povestit...a marait...

Linu, sa folositi cu placere caruciorul, si sa stea Pepsi mic in el.
Raisa, felicitari pt dintisor. Trebuie sa primesti cadou. Andrei a primit cadou premergator de la bunica, dar azi a urlat in el, nu-i place, se pare ca e mai bine tinut in picioare de mama sau bunica.
Ramona, sper ca a fost totul bine la dr.
Despre scaun de masa, eu nu stiu ce firma e, sincer mi-e lene sa ma ridic sa ma duc acum sa vad, dar va spun maine, dar e asa cum zicea cineva:se regleaza spatarul in 3 trepte, si scaunul pe inaltime in 6 trepte.
De mancare, Andrei prefera dovlecelul cu pastarnac, apoi mai adaugam; dar daca ii dau dovlecel cu pastarnac doar mananca bine. Asta in zilele cand mananca, ca de cateva zile de ex nu prea vrea legume. Pun pe seama dintisorilor.
Theo felicitari pt vestile de la control. Se pare ca la 6 luni mai multi bebei au plans la control, nu le-a placut sa fie masurati si cantariti.

La noi inca nu se doarme, e agitat jr, sotul doarme, iar Andrei sta si vorbim cu bunicul de zor. Cred ca ii las pe ei sa vorbim si eu ma duc la nani, si cand adoarme sa il aduca in patut.

Pupici

theo
07 nov 2011, 22:13
Aaaaaa,mi-am adus aminte ca si Medeei i-a luat sange pt grupa sanguina inca din maternitate.Eu cu sotul meu avem aceiasi grupa si Medea la fel.

Lore
07 nov 2011, 22:35
Noi dormim:) sper bn si mult.

Kara, da, nu mai zic nika ca stiu partea cu ''se poate si mai rau''.E maraiala acceptabila, nu e genul care sa-mi faca creierii pane dar tot ma scartaie:)

Linu, tre s ama pun si eu pe gatit acasa ptr jr ca m-am cam invatat comoda cu borcanasele...vreo 3 zile borcanase...a 4-a ii mai fac si eu...ar cam trebui invers.

Si eu stiu la fel de lp in papa dar nu stric aku ritualul, cat papa e bn papat...el face figuri la papa mea nu la borcanase.Alea le haleste fara probl...la cartofiorul meu face figuri si nu papa mult.

Ma retrag si eu la un dus, va pupic, noapte buna sa aveti

linu21
07 nov 2011, 22:46
Lore, eu fac mai mult si congelez..in nici un caz nu fac in fiecare zi..cam de 2 ori pe saptamana...In prima zi papa proaspat, mai las un borcanas in frigider ca e bun 24 ore si 2 congelez..numa bine 4 zile le am acoperite. Altfel nu as face fatza...aaa.si mai schimb..ca deja le-am facut cu etichete ce contin..Cand le mixez mai fac combinatii..mai mult morcov..sau mai mult radacinoase...cu dovlecel sau fara...ceva de genul.

linu21
07 nov 2011, 22:47
Noapte buna si de la noi!

nasuc18
07 nov 2011, 22:47
noapte buna mamici obosite sau mai putin obosite dar toate gurmande dupa somn!

Tryss
07 nov 2011, 23:32
Hello!!
Stiu ca e tarziu, dar daca acum am liber.....acum intru....
Haahahaaaaa Daniela, mi-a placut maxim descrierea cuvantului "mufat";
Lore, daaaaa eu am adus aici "mufarea" -

Ooooooooooooooffffff, nooooo n-aam voie nici acuuuummm!!

Enma
07 nov 2011, 23:35
Lore incearca sa combini borcanasul cu cateva lingurite de la tine apoi maresti continutul facut de tine pana ajungi sa ii dai numai facut in casa,poate il pacalesti asa,mie asa mi-a zis pediatra..
Noapte buna si din partea nastra,sa aveti o noapte linistita fara prea multe treziri.

kara_mya
07 nov 2011, 23:43
Noapte buna si de la noi !!! Avem trei treziri deja , in 2 ore de somn... E in patutul ei insa... O las pana pe la 12-1 , apoi o iau cu mine daca nu mai am putere sa fac ture la patut...Somnic dulce !!!

daniela 2011
07 nov 2011, 23:59
Uite ca a strigat KAra prezenta...initial intrasem sa vad de Nicol, dar se pare ca nimic...pe unde sunteti?
Sophie multa sanatate sa treaca virusii , pupici la micuta Lana.

Am citit pe sarite , initial am venit numai sa stang calcu...dar nu ma puteam rabda sa nu trag cu ochiul....ce mai baie am facut , mi-am facut si masca la par , sa vedem ce rezultate o sa dea...mie mi se unge foarte repede, de fapt nu rezista 24 de ore , incerc sa nu il spal zilnic ca nu fac bine, dar cateodat nu am ce face , ma indispune daca am parul murdar...ma iau toti nervii si dracii daca stiu ca trebuie sa ies din casa.

Iubirea mea doarme neintoarsa de la sapte jumate:yes:, am uitat sa zic sta in fund foarte bine si pentru perioada lunga de timp, acum mai ca reuseste sa se ridice in fudulet si singura, depinde daca are de ce se agata.

daniela 2011
08 nov 2011, 00:01
Lore, eu fac mai mult si congelez..in nici un caz nu fac in fiecare zi..cam de 2 ori pe saptamana...In prima zi papa proaspat, mai las un borcanas in frigider ca e bun 24 ore si 2 congelez..numa bine 4 zile le am acoperite. Altfel nu as face fatza...aaa.si mai schimb..ca deja le-am facut cu etichete ce contin..Cand le mixez mai fac combinatii..mai mult morcov..sau mai mult radacinoase...cu dovlecel sau fara...ceva de genul.

asa faceam si eu , dar acum i fac pe 2 zile, trebuie sa ma apuc sa-i fac iar asa..
azi a papat natalia mar cu banana si avocado...la inceput parca i era greata, dar asta de la banana ca nu o prea incanta, dar la final a papat tot.

daniela 2011
08 nov 2011, 00:11
Linu sa folositi caruciorul cu placere, si sa aveti pofat de cat mai mult somnic in el:tepupam:
Si eu vreau sa i cumpar unul micut, doar cand mergem la cumparaturi,dar alea nu costa mult, in rest sunt tare incantata de "tancul"nostru.
Acum chiar am fugit la nani...noapte buna la toata lumea:nani:

theo
08 nov 2011, 06:29
Ce faceti mamici,tot maraiti bebeii?
Ralu,gata tortul? :birthday::birthday: de doua ori micutilor tai sarbatoriti! Sa fie sanatosi,fericiti si norocosi!

Claudiak,:birthday:Gabrielei! Sa creasca mare si fericita!

theo
08 nov 2011, 06:33
Mai avem o sarbatorita. Cristina Alessandra :birthday: multe lunite cu sanatate. Sa fii cumintica daca e posibil,si sa asculti de mami si de tati:tepupam:

Ela SB
08 nov 2011, 07:46
Buna dimineata!

LA MULTI ANI, Luca si Ianis, de ziua numelui!:birthday:
LA MULTI ANI, Gabriela!:birthday:
Ralu, LA MULTI ANI, ambilor copilasi!:birthday:
Sa fie toti sanatosi!
Azi e sarbatoare, asa ca lasati munca deoparte, mamici.
Oi fi uitat vreun copilas???

Azi facem si noi 7 lunite! Nu stiu cum a trecut timpul asta! LA MULTI ANI, fetita mea!:birthday:

O zi fara maraieli sa avem!

Ela SB
08 nov 2011, 07:54
eu folosesc pt fundulet crema de galbenele de dr baciu facuta la sibiu .e cea mai buna .si mai folosesc si sudocrem.o data s-a oparit cand mi-a facut intoleranta l alctoza si facea kk din juma in juma de ora.dar i-a trecut repede cu sudo si galbenele.

Uau, n-am stiut de crema asta...:( Rusine sa-mi fie! De unde ai luat-o?

Am avut o crema de galbenele, nu era romaneasca, o cutie galbena, destul de mare, nu am fost prea multumita. In schimb e ok ptr maini uscate.

Ela SB
08 nov 2011, 08:02

Cam asa fac si eu, macar ptr 2 zile, ca altfel nici nu-mi mixeaza blenderul, ca nu ajunge cutitul la legume...

Ela SB
08 nov 2011, 08:03
Mersi, Theo, ptr urari!!:tepupam:

Ela SB
08 nov 2011, 08:03
La anul vrem si noi sa luam un carucior mai mic, sa se stranga usor si sa ocupe putin loc... Pentru calatorii... De asta sunt ffff multumita, dar e f greu si, in plus, ocupa tot portbagajul masinii.

mary75
08 nov 2011, 08:52
Neata
La multi ani tuturor mamicilor si copiilor care poarta numele Sfintilor Mihail si Gavril.
Raluca, ClaudiaK sa va traiasca copilasii :confetti::confetti:, sa fie sanatosi si norocosi !

val_en_tina
08 nov 2011, 09:08
Buna dimineata!
La Multe Lunitze Cristina! Sa fii sanatoasa si cuminte.
La Multi ani si cei care isi sarbatoresc astazi numele!
Noi ne-am foit din nou asta noapte. Intindea mana dupa mine, asa ca eu o prindeam de manutza si de obicei se linistea. Mititica simte nevoia de cineva langa ea. Ce mamoasa sunt eu cu ea, dar cred ca si ea e f atasata de mine. Acum e in patut, sta in fundulet si se joaca cu jucariile alea atarnate.

cleo
08 nov 2011, 09:09
ela uite aici si o gasesti la plafare sigurhttp://reviews.katrina.ro/crema-sau-unguent-cu-galbenele.html
si eu si din aceeai cutie mare galbena parca e ungureasca tot pt maini uscate pt picioare o folosesc
ela sa-ti traiasca printesa
mamici rragute sa va traiasca toti sfintii pe care ii aveti azi in special copii
la multi ani si voua.trebuie sa ma pun pe sunat ca am o gramada
va urez o zi frumoasa

cleo
08 nov 2011, 09:09
Crema sau unguent cu galbenele - cat de buna este si la ce foloseste | Reviews by Katrina (http://reviews.katrina.ro/crema-sau-unguent-cu-galbenele.html)

Ela SB
08 nov 2011, 09:12
Mersi, Cleo!!!!:floare:

kara_mya
08 nov 2011, 09:45
Neatzaaa !!! Proba , proba ...Sa vad daca imi posteaza. Ca mi s-a blocat la pagina 1144..:inec: , desi vad ca ar mai fi o pagina...

linu21
08 nov 2011, 09:46
La multi ani sarbatoritilor si sarbatoritelor mici si mari!!!Sa aveti o zi frumoasa!
Noi am dormit bine, se preconizeaza o zi faina asa ca dupa masa de fructe cred ca fugim in parc.
M-am enervat ca nu ma lasa forumul sa vad ultima pagina:mad:..ia sa vedem..poate dupa ce postez isi revine
NEATZAAAA!!!!

mary75
08 nov 2011, 09:56
La cat mai multe lunite si anisori cu sanatate si Cristinei Alessandra. Sa fie sanatoasa si mereu frumoasa !
Fetele, eu va invit diseara la petrecerea Pitzisorilor. La 6 incepe distractia.... Le-am facut un tortulet de ciocolata si un tiramisu. Vor veni cativa copilasi sa-i pupe si sa-i chinuie putin, dar sper sa ne simtim bine.

kara_mya
08 nov 2011, 09:57
Gata , m-a lasat...

Eu cheauna de somn , ca de obicei . Gaza s-a chinuit de pe la 5 sa traga parturi ; s-a trezit si la jum de ora...O si dadea in plans uneori. Ne-am trezit la 8 ; acum se joaca ...

LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor de azi !!!

Gata liberul meu...Merg sa o incerc cu fructe : azi avem ceva mai deosebit - crema de orez , para si mar...Apoi la nani...

O zi frumoasa va urez !!!

daniela 2011
08 nov 2011, 09:59
Neataaaa!!!
Luca, ianis, Gabriela,Antonici, Cristina:birthday: va dam cate un pupic la fiecare:pup:, sa fiti tot mai cuminti !!
Ralu :birthday:si pentru micul terorist:tepupam:

Noi am avut o noapte de vis, nu s-a trezit deloc pana azi dimineata, sau cel putin nu am auzit-o nici eu nici sotul, la 7 era treaza, dar a stat in patut fara sa zica nimic, nu a papat deloc azinoapte...i-am dat lapticul dupa care a avut fata mea studiul de caz:gura, ochi, dinti, asa ma prinde de parca as fi fost de plastic.

MA duc sa o schimb, si sa-i fac parul ...parca ea e in formatia Beatels http://www.mamicamea.ro/forum/images/smilies/e/chitara.gif

nalexandra
08 nov 2011, 10:39
La multi ani tuturor sarbatoritilor!!!:birthday::birthday::birthday::ci nste:
La cat mai multe lunite Cristina!!!:birthday::birthday::birthday::cinste:
Doamne cat mai mancam si astazi!!!:rolleyes:
avem tiramisu,tort de ciocolata ce mai era,Ella tu ce ai facut bun?Claudiak tu???
de baut ce bem???:D

Multumesc fetelor de raspuns,ii dau cu bepanthen,azi vad ca e mai bine!
am iesit putin pe afara si acum doarme,ma duc repede sa i pun legumele la fiert !
Linu,buna achizitie!!!am vazut un filmulet cu David,ma minunez de el!!
Sophie multa sanatate!!!
Sa aveti o zi frumoasa!!!

kara_mya
08 nov 2011, 10:42
A adormit gaza mea . A papat vreo 90 g de fructe , desi sunt bine acrisoare-credeam ca nu va manca deloc...

Eu am de spalat vase. Azi imi vine o prietena in vizita ; sa mai stam la barfa. O sa o rog sa-mi fac un pic de masaj , ca sunt teapana de spate. Sotului nu ma risc sa-i cer , ca o sa vrea si el in schimb...:inec: Asa ca mai bine - nu..

nalexandra
Apropo crema din aceea de galbenele are mama daca patesti ceva ea iti da raspunsul imediat:crema de galbenele,te tai dai cu crema,te arzi la mana dai cu crema te ai oparit:crema de galbenele,ma innebunise intr un timp..sa inteleg ca avea dreptate?:confused:

linu21
:)) Merci Alexandra...da, am incarcat un fimuletz ieri cu pepsi mic. Chiar ma gandeam azi ca la noi pozitia orizontala nu o abordam decat la somn. In rest e UP!!!!!:bebe:

dana danutza
08 nov 2011, 11:07
Buna si de la noi..

LA MULTI ANI!!! tuturor sarbatoritilor...sa fiti sanatosi si sa cresteti mari...:birthday::tepupam:

Noi am venit duminica seara de la sat...am luat mai multe guri de aer proaspat...Stefan a dormit duminica vreo 5 ore toata ziua...3 legate si restul fractionate...:) sigur din cauza aeruluii...iar sambata seara ...plangeau finutii mei...( baiatul are 3 anijumate si fetita 2 ani jumate)...si cum zic...plangeau in hohote pe la 2 noaptea...Stefan nu avea nici o treaba...a dormit dus....ieri v-am citit dar nu am avut starea sa postez...azi-noapte a dormit binisor insa de la 5 dimi pana la 8.45 cand s-a trezit de tot...parca tot din ora in ora s-a carait si plans cu lacrimi...va apreciez fetele ca rezistati la treziri asa dese...si mai sunteti cu toate la cap...:) eu nu stiu pe bune daca rezistam...si clar de la gingie sunt toate caraielile si plansetele lui...acum a adormit de 5 minute...sa vad cat doarme...eu ma duc sa-mi beau cafeluta si ....sa imi revin putin ca tare naspa ma simt azi...am o indispozitie...care din pcate nu e de la oboseala...sper sa treaca...

sa aveti o zi buna...si daca tot e sarbatoare...completati meniul inceput de alexandra...sa vedem care pe unde ajungem azi....:)

Lore
08 nov 2011, 11:08
gud ( not) morning si de la noi...

Phiii mi-a trebuit filme aseara pana seara tzu si am vazut eu noapte apoi...S-a trezit jr meu din ora in ora pana la 5...la 5 nu am mai vrut sa il mufez cu bibe sa vedem CE FACE...nu e normal sa soarba din ora in ora asa ca o daduse in maraici, l-am pus intre noi in pat...si ce credeti? a dat-o in ras, joaca....parca era 10 dimineata nu 5...l-am lasat sa-si faca nr,apoi a adormit...pana la 8 , problema e ca m-am speriat atat de tare cand m-am trezit, atipisem f f f adanc , sotul a plecat la birou, a mufat el patul de jur imprejur dar cand sa iau copilul, ia-l de unde nu-i...eu care aud si o musca nu l-am auzit miscandu-se, dormea jos la picioarele mele....phuuu

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DE AZI, de nume , lunite si alte categorii!

Lore
08 nov 2011, 11:14
aaaa app, azidimi l-am certat , certat....se uita tinta la mine, nu a zis nimica, cand am terminat eu de certat ce a zis.....SEC, SCURT si la subiect: BUBE.....cred ca e o injuratura ceva, hahaahhahahahhahaha

Si noi stam in fundulet mult mai bn si mai mult.

Daniela, se face NAtalie cel mai model bebe noaptea...bravo!

linu21
08 nov 2011, 11:32
BUBE...:))))))))))))))))...asta tre sa-l invatz pe Pepsi!!..:)))))))))))))

linu21
08 nov 2011, 11:35
Lore macar al tau se revolta prin cuvinte. David a inceput sa dea cu mainile..sa loveasca parca. Si ce lovea cu manuta in masutza!!!! Suparati tare sunt copii astia ai nostrii!!! in curand or sa scrie ei pe forum..."azi am pus-o pe mami in ham...am legat-o bine sa nu se ridice...:))))))"

daniela 2011
08 nov 2011, 11:37
aaaa app, azidimi l-am certat , certat....se uita tinta la mine, nu a zis nimica, cand am terminat eu de certat ce a zis.....SEC, SCURT si la subiect: BUBE.....cred ca e o injuratura ceva, hahaahhahahahhahaha

Imi pare rau ca ati dormit rau...dar las ca se face stef iar bebe model:pup:

Da , a fost bebe model azi noapte, dar ziua parca e un mic dracusor, acum i-am facut si coditele mai sus , parca are cornite si cand i vad zambetul ala smecheresc ..."oare ce sa mai combin?"ceva de genu se uita:D, acum a papat fructele, frigiderul e plin acum scoate cu spor servetelele din cutie :indragostit:
M-am idispus ca mi-am cautat cutitul la mixer si nu l-am gasit, cu siguranta l-am pus bine, ca sa-l gasesc :furioasa:, am vrut sa macin semintele de in, sper sa-l gasesc pana maine , ca de nu fac cu toti nervii:toane:

Dana :tepupam:, sa treaca si la tine supararea.

cleo
08 nov 2011, 11:38
iami ce de bunatati
eu sunt pe post de bucatareasa sefa..meniul zilei ciorba d efasole cu un pic de afumatura si ostropel de pui.dar cred ca le-as da in schimbul unui mare cicocolatos.
sunt happy pana l a urma azi ne vine canapeaua.
afara e soare termin mancarea si daca se trezeste iesim afara cat mai repede sa profitam de soare

daniela 2011
08 nov 2011, 11:40
Lore macar al tau se revolta prin cuvinte. David a inceput sa dea cu mainile..sa loveasca parca. Si ce lovea cu manuta in masutza!!!! Suparati tare sunt copii astia ai nostrii!!! in curand or sa scrie ei pe forum..."azi am pus-o pe mami in ham...am legat-o bine sa nu se ridice...:))))))"
Ai fost tare de tot, ce am ai ras, de fapt inca rad....da ce de nervi au si Natalia zbiara cand se cearta si da din picioare si maine, dar daca o cert ea rade cu gura pana la urechi.

linu21
08 nov 2011, 11:41
Si noi iesim..e soare. Daca ma uit in jur ma apuca drepresiile. Decat sa fac curat mai bine imbrac strumful si fugim in parc.

Lore
08 nov 2011, 11:50
hahah Linu, dar ce ma cearta el pe mine prin cuvinte....cu mainile da in tavita de la scaunul de masa daca nu i se da ATUNCI...si da nu glumeste.

Plimbare placuta:)

daniela, gasesti tu cutitul:) eu zic sa te bucuri de noptile de vis:ok:

Va recomand un film tare bun, l-am vazut aseara...TRUST

ValeaJiului
08 nov 2011, 11:54
Buna, mamici !

Am incercat sa citesc tot, sa ajung la zi, dar nu reusesc ( mai am vreo 6 pagini, doar, e drept ).

Incep cu sarbatorita zilei : La multi ani, Cristina Alessandra, frumoasa floricica !Sa fii sanatoasa, sa cresti mare, doar de bucurii sa ai parte !

Aseara pe la 20.00 am ajuns acasa, dar eram muuuult prea obosita ca sa mai intru pe calculator. Putin dupa 21.00 eram la somn toti trei.

Ne-am mers bine la Cluj. Multumim pentru gandurile voastre bune.
Prima data am fost la dermatolog( la stat ), unde am stat 2 ore !!!! E de o lentoare exagerata doctorita aia si am si fost primii ! Consultul nu a durat mai mult de 30 de minute, dar am asteptat-o in cabinet vreo ora ! Plus in sala de asteptare alte 30 minute ! Despre rana a spus ca s-a vindecat foarte frumos; despre hemangiom a spus ca se astepta la rezultate mai vizibile dupa 6 saptamani de tratament, dar nu e rau, sa nu fim dezamagiti. Continuam cu acelasi tratament si trebuie sa mergem din nou la control pe 12 decembrie.

La oftalmolog ( la privat) a mers mai rapid, dar tot am stat vreo ora si jumatate. Lore, Rares s-a nascut cu obturatie de canal lacrimal la ambii ochisori, motiv pentru care avea secretii suparatoare. A avut perioade mai bune ( cu mai putine secretii) si perioade mai rele ( cu secretii mai abundente), plus, pe la o luna, a avut conjunctivita. Am fost la medic cu el ( doi oftalmologi si doi pediatri) si ne-au dat recomandari diferite. Unii ne-au recomandat sa optam pentru dezobturatia de canal lacrimal, altii ne-au sfatuit sa asteptam pentru ca in timp problema dispare de la sine si, intr-adevar, ambele categorii au avut dreptate in mod ciudat. Am mers cu gandul ca iar ni se va spune sa revenim cu el dupa ce implineste 1 an pentru ca procedura se practica cu anestezie, ceea ce e mai periculos pentru organismul lor micut decat interventia in sine. Surpriza, medicul oflatmolog de la Cluj a zis : "haideti ca incercam acum" si fara anestezie ! Am cerut sa fim de fata, dar nu ne-au lasat. A durat maxim 10 minute de cand mi l-a luat din brate si pana mi l-a adus inapoi. Ni s-a spus ca a plans putin pentru ca era tinut de capsor, imobilizat si nu pentru ca ar durea procedura. Nu era rosu pe la ochisori, nu era umflat la ochisori, nu - foarte plans. Doctorita a spus ca i-a facut acea dezobturatie de canal doar la ochisorul stang ( cu succes ), pentru ca la dreptul nu mai era cazul ( problema a disparut de la sine). Ne-a dat picaturi pentru ochisor pentru 7 zile si ... gata, sa o sun sa-i spun cum se prezinta ochisorul dupa o saptamana ! Ce usurare !

Merg sa va citesc, ma apuc de mancare intre timp si mai revin.

Pupici dulci tuturor bebelusilor !

Ancutzica
08 nov 2011, 11:55
Buna dimineata, sau amiaza de acum,

Andrei s-a trezit doar de 2 ori azinoapte, tzitzi repede, si somn pana la 7.30 cand l-a preluat bunica, si eu am dormit pana la 9.30. Tare bine e sa fii odihnita, nici nu mai stiam cum e.
Vai fetelor, pai Andrei cand se enerveaza intinde mainile si picioarele si urla din gat asa...zici ca cine stie ce i-am facut. Iar daca e in brate la mine sau la altcineva incepe sa dea cu palmele..si are niste palme grele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eu nu stiu cum de nu-l doare cand da cu palmele in masa sau in jucarii, ca da asa tare uneori, dar nu zice nici pas.

La multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi!!!!sa fiti sanatosi si sa aveti parte doar de bucurii

Venim si noi la tort, ca asa am pofta de dulce.App de dulce, Cleo, te rog frumos mai scrie o data reteta, ca nu am mai gasit-o, si am ramas fara nimik dulce duminica :D
Chiar voiam sa spun Cleo, ce sentiment minunat e cand te muti la casa ta, nu??? Cand amenajezi tu tot!!! SI noi ne-am mutat prin iunie aici in apart, nu e amenajat complet, dar avem cam tot ce ne trebuie, strict necesar. Restul, pe parcurs...

Ancutzica
08 nov 2011, 11:58
Ramona, felicitari pentru vestile bune!!!Pupam pe Raresel barbatel curajos:tepupam:

linu21
08 nov 2011, 12:02
Vai fetelor nu pot sa fac nimic...Pepsi merge f bine de-a busile si se catara pe pereti si merge sustinut de ei...face ocolul camerei in 10 minute. nimic nu-i scapa.

Tryss
08 nov 2011, 12:41
Bunaaaa!!!

:birthday: La multi ani sarbatoritilor si sarbatoritelor de azi si mici si mari!! :birthday:
Aseara nu am mai reusit sa intru, nu mi-a mai dat voie gaza.....era tare maraici, cu toate adunate: gingiuta (acum musca si mai puternic tot ce prinde), nasuc putin mucios si putin infundat, tusea....
Noaptea nu mai stiu cate treziri...azi tot un soi de maraici....
Problema este ca eu nu pot sa-i umblu aproape deloc la nasuc, ne batem cu manutele asa cum va mai spuneam eu...cum dau din labute pisicutele alea mici si jucause; ca sa-i pun picaturi in nasuc a trebuit sa o tina si tati; si a tipat dupa ajutor ca un mielut dus la taiere....offfff....mi-e tare greu cand o vad asa.....

Tryss
08 nov 2011, 12:45
Apropo crema din aceea de galbenele are mama daca patesti ceva ea iti da raspunsul imediat:crema de galbenele,te tai dai cu crema,te arzi la mana dai cu crema te ai oparit:crema de galbenele,ma innebunise intr un timp..sa inteleg ca avea dreptate?:confused:
Da Alexandra, culmea este ca da, crema de galbenele este fff buna in multe situatii...

Hei Pupiciuc FELICITARI!!!! pt noaptea de vis, sa o tii tot asa!! (vreaaauuuuu si eeeeeeuuuuuuu)

kara_mya
08 nov 2011, 12:47
Ramona , ma bucur nespus ca ai venit cu vesti bune :tepupam: !!!

Eu am mai spus de crizele de nervi ale gazei mele...:chitara: Da si ea cu mainile in jucarii sau da cu ele cat colo. Dar mamy o iubeste mult , asa rauta cum e ea :indragostit: !!!

Deja se cere la somnic ...Am fugit !!

Tryss
08 nov 2011, 12:53
Ramona ma bucur mult ca Rares este bine, din ce in ce mai bine; am auzit ca exista cazuri in care hemangiomul s-a redus ffff mult in timp, chiar a disparut....de la sine, va doresc si voua la fel.
Lore m-am distrat cu injuraturile jr.........:bis:
Abia astept sa vad pozici cu coditele Nataliei...
fuuuuugggggg

Ancutzica
08 nov 2011, 13:00
Daniela, ai pus undeva poze cu pupinciuc cu codite????Vrem sa vedem motata!!!

fetelor dar Adela a mai intrat? ca parca nici pe FB nu am mai vazut-o...

Lore
08 nov 2011, 13:12
Linu, ce zici tu ca nu faci nika? pai eu am facut ceva de azi dimi? am stat dupa el...in brate nu, pe saltea NU...pe jos DAAAAAAAAAAAAAAAa....si nu oboseste, face si 3 ture de casa si el inca se duce.....o cafea am baut, nici dusul de dimi nu ama pucat sa-l fac...il astept pe al meu aku la 12 acasa sa ma duc barem la baie...pe dinti m-am spalat prin casa...adik frecam la ei si mergeam dupa jr...sa mai zic de pieptanat?????Aku la-m pus in patut, e ora de somn, sper sa adoarma, e liniste pana km

Ramona, ma bucur ca vestile sunt bune, multa sanatate micutului si de akm inainte.

daniela 2011
08 nov 2011, 13:18
inca nu am descarcat pozele, si se pare ca nici o sansa....da ce zbiara, nu are nici o stare si nu vrea nicaieri:inec:

daniela 2011
08 nov 2011, 13:27
I-am dar hus ade la aparat si e cel ami fericit copil, asa ca le-am si descarcat:yes:, o sa pun cate o pozica pe fb daca apuc:bis:

Lore
08 nov 2011, 13:50
Natalie, pai noapte bebe model si ziua nu???? Nu se poate, arata-i mamicutei ca stii sa fii si ziua la fel de cuminte.

Se doarme la mine:)

val_en_tina
08 nov 2011, 13:53
Noi tocmai ne-am trezit si ne pregatit sa iesim afara. Pare soare dar cu dinti.
Ramona, sa inteleg ca esti relativ multumita de rezultatele de la control. Stiu cum este orice veste cat de cat buna ti se pare o usurare. Cand ii vezi atat de micuti si neajutorati ai face totul ca ei sa fie bine.
Si Maria ca din manute. NU cred ca constientizeara ca "bate", o i-a ca pe o joaca. Si uneori cand papa tzitziuca probabil ca se plictiseste da cu palma in ea (pe burtica sau picior) sau se joaca cu o ureche. Mai nou ma bate si pe mine cand ne jucam. Soacra-mea mi-a spus sa nu o las ca asa va face cand va fi mai mare si cu alti copii.
Fetele care alaptati ati inceput sa mancati fasole sau varza? Eu inca nu vroiam sa stiu daca am verde.
Fug ca ma cheama.

ankabv
08 nov 2011, 13:58
Buna ziua mamic si bebici
Astazi nu am apucat sa intru mai devreme caci desi este sarbatoare eu am bucatarit si pt noi si pt Vladut. Sper sa ii placa meniul de azi, am sa incerc sa-i pun si putin lp in pireut poate asa il va manca mai cu placere.
La multi ani tuturor ce poarta numele de Mihaela, Mihai, Gabriela, Gabriel, etc si in special pitzisorilor sa cresteti mari si cumintei si sa nu o suparati pe mami caci ea e trup si suflet pentru voi. Oare mai avem vre-un bebe care isi sarbeaza azi onomastica?
Noi ne laudam cu o noapte luuuunga de vis, asa sa tot fie, a dormit puiutul meu pana la 8.15 de aseara de la 21.30 cu ZERO treziri :indragostit:
Fetelor am ras astazi singura in casa, puiutul meu a adormit mancand :bateinima:, nu am avut camera incarcata sa-l filmez si tare imi pare rau dar o sa mai vina si alte dati.
Vladut e cu taty la plimbare, e asa frumos afara, soare si placut (17 grade) asa ca am putin timp liber acuma asa ca ma duc sa vad ce ati mai scris si ce ati mai facut.
Puoici la toti bbii! Revin

manuela35
08 nov 2011, 14:00
fetelor, citind ce scrieti voi de strumfii vostrii, constat ca trebuie sa merg acasa sa ii multumesc maimutelei ca e atat de cuminte :floare: daca e satula si odihnita sta in fund pe canapea, cu o perna intre canapea si masa, cu ursul in spate si cu jucarii in fata.. si se joaca frumos :bis: daca e insa flamanda...nimic nu ii mai sta in cale..:duel: sau cand ajung eu acasa la 5, ma vede si incepe sa dea din maini, din picioare si daca nu vin direct la ea cu tzatzi..scandal cat casa...
dimineata imi da trezirea, merg la ea in camera, ii dau sa pape, o schimb, o pun in patut ( doarme in patul mare la ea in camera, cu o perna la marginea patului), merg sa ma spal pe dinti, cobor sa imi pun de cafea, ma intorc dupa ea ( daca nu o aduce taica-su jos), ma urc pe bicileta cu cafeaua in mana si ea se joaca pe canapea veo 45 de minute, dupa care incepe sa faca scandal; o ma ia si taica-su un pic ( nu prea mult...) in brate si apoi vine tanti steluta si eu merg la dus; asta e programul zilnic; si cand plec deja plange dupa mine, :toane: dar o calmeaza tanti steluta :yes:

ankabv
08 nov 2011, 14:02
Claudiak stiam eu ca mai este un/o sarbatorit/a :birthday::birthday::birthday: micutei tale, sa creasca mare si sa nu te necajeasca
ElaSb :birthday::birthday::birthday: si voua pentru cele 7 lunite, sa cresteti mari si cumintele
Ralu :birthday::birthday: :birthday: la copilasi, sa aveti parte de multe bucurii din parte lor

manuela35
08 nov 2011, 14:02
la multi ani pitzisorilor! mami a voastra a fost ocupata cu voi si nu a putut sa imi raspunda la telefon..
la multi ani mihaela!
la multi ani tuturor celorlalti care poarta numele de mihai sau gabriel, mihaela, gabriela :birthday:

cleo
08 nov 2011, 14:06
ionut e in greva foamei a mancat dimi fructele si acum nu vrea nici legume nici lapte .e nemancat de la 9 juma
ramona ma bucur ca e totul spre bine

ancutzica
2 cani zahar ,2 cani apa,1 cana ulei(aceeasi cana sa folosesti),1 plic amoniac,1 plic cacao,esenta rom,faina cam 2 cani juma-3,eu am pus si coaja de lamaie.amoniacul il stingi bine cu zeama de lamaie si le pui intr-o tava tatetata cam 20-25 minute la cuptor.o incerci si tu.dupa ce o scoti o lasi sa se raceasca putin si poti sa pui ciocolata topita pe ea eu am pus toping de cioco ca imi pun mereu pe ingetata si am mereu in casa.apoi daca vrei puti sa pui si nuca de cocos.daca ai nuci sau alune poti sa pui in compozitie tocate marunt.nu se face greu eu am amestecat la mana ca aici nu am mixer dar daca il folosesti numai decat se face.le pui pe toate odata.

Ela SB
08 nov 2011, 14:19

Haha, ce m-am amuzat, Lore... BUBE a fost concluzia lui... Noua nu ne plac consoanele, doar vocale avem in "vocabular"...

ankabv
08 nov 2011, 14:20
BUBE, hahahaha, foarte tare Stefe, asa scumpete mica sa stie mami cine e seful si sa nu te mai certe ca vede ea:birthday:

manuela35
08 nov 2011, 15:04
Scaune de Masa CotoBaby - Scaun de Masa Mambo (http://bestkids.ro/p-5699-scaun-de-masa-mambo.aspx)
Scaun de masa Mamaruta - Scaune de masa copii - Baby Mix - RT002TPM - Magazin copii bebelusi si nou nascuti (http://www.vanstore.ro/scaun-masa-mamaruta-p-8563.html?osCsid=c4841c2752ef880972afaedc2bbb2917)
Scaun de Masa Puck - Scaune Pentru Servit Masa - BM-PKYS89-Roz - Strollers.ro (http://www.strollers.ro/Scaune_Pentru_Servit_Masa/Scaun-de-Masa-Puck_341_codeBM-PKYS89.aspx)
va rog, ajutati-ma cu o parere
din astea 3 vreau sa aleg unul, voi ce spuneti?
daca raspundeti azi, maine dau comanda

nasuc18
08 nov 2011, 15:08
buna dragelor!!
la multi ani tuturor sarbatoritilor ca sunt tare multi aici la voi in casuta!
voiam doar sa zic la lore sa faca un video cu titirezu in patru labe si cum face ture..la fel si la Linu cu Pepsi ...is tare curioasa sai vad cum se plimba si exploreaza ei camera!
bv bv bv bv bv bv pt Flocosica Natalia!!sa ne zica si noua secretul unei nopti de vis!poate so lega si de noi baram un strop!
ma bucur kara ca iti vine o prietena in vizita...sper sati faca un masaj ca la carte sa te mai dezmeticesti si tu o lecuta!
sa aveti o zi faina....activa din toate punctele de vedere!!
manu te invidiez pt program...eu as fi tot timpul obosita la programul pe carel ai!

nalexandra
08 nov 2011, 15:15
Buna iar...eu am parul drept de la mama natura,azi a reusit David sa mi l faca cret...
a plans asa de rau timp de vre o ora si habar nu am de ce!!!nu mai puteam sa l tin nici in brate ca are peste10kg daca il puneam jos facea si ,mai rau,daca il leganam tipa ca din gura de sarpe nu mai spun ca aveam niste rulouri in cuptor si mi sau ars,era fum in bucatarie de la soare te puteai uita dar in bucataria mea ba...azi am incercat si eu pt prima data faza cu tipatul in perna..ce bine a fost dar zau de nu ma simt mai bine cand imi injur sotul de ma sa!!!!

nalexandra
08 nov 2011, 15:18
Natalia bravo tie,sa o tii tot asa!!!
Kara,zau de stiu cum rezisti cateodata,Doamne ce ne faceam noi daca aveam doi?!!!
Adela era pe facebook,era supi nu prea stiu de ce!!!
Manu acum ma duc sa ma uit la scaune nici noi nu am luat inca poate vad ceva misto si eu!!

Lore
08 nov 2011, 15:18
Scaune de Masa CotoBaby - Scaun de Masa Mambo (http://bestkids.ro/p-5699-scaun-de-masa-mambo.aspx)
Scaun de masa Mamaruta - Scaune de masa copii - Baby Mix - RT002TPM - Magazin copii bebelusi si nou nascuti (http://www.vanstore.ro/scaun-masa-mamaruta-p-8563.html?osCsid=c4841c2752ef880972afaedc2bbb2917)
Scaun de Masa Puck - Scaune Pentru Servit Masa - BM-PKYS89-Roz - Strollers.ro (http://www.strollers.ro/Scaune_Pentru_Servit_Masa/Scaun-de-Masa-Puck_341_codeBM-PKYS89.aspx)

Manu eu as opta ptr primul, imi place mai mult chiar si culoarea:)

AAAA Nasuc, video...phuuuu pai eu trebuie sa fiu cu ochii pe el ca se arunca direct in nas daca nu stau pe langa el...dar o sa o pun pe pitik sa ne filmeze:)e smecheros rau, oricum nu il intrece pe pepsi davd, poate la vorbe ca al meu are un debit verbal...ca mine:P

nalexandra
08 nov 2011, 15:25
eu zic primul cel verde!!!

manuela35
08 nov 2011, 15:38
Manu eu as opta ptr primul, imi place mai mult chiar si culoarea:)

AAAA Nasuc, video...phuuuu pai eu trebuie sa fiu cu ochii pe el ca se arunca direct in nas daca nu stau pe langa el...dar o sa o pun pe pitik sa ne filmeze:)e smecheros rau, oricum nu il intrece pe pepsi davd, poate la vorbe ca al meu are un debit verbal...ca mine:P
si eu tot la cel verde ma gandisem
merci

claudiak
08 nov 2011, 15:40
Claudiak stiam eu ca mai este un/o sarbatorit/a :birthday::birthday::birthday: micutei tale, sa creasca mare si sa nu te necajeasca

Mersi mult, din pacate a ragusit si ea azi, dar sper sa ii treaca fara sa ne internam.

manuela35
08 nov 2011, 15:59
gata fetelor
l-am comandat pe primul dar nu il are pe verde , doar pe roz :toane:
maine il trimite si poimaine vine, exact de ziua ei..:ok:

val_en_tina
08 nov 2011, 16:05
Bravo Manu sa il stapaneasca si sa il foloseasca sanatoasa Raisa. Si eu tot primul ti l-as fi recomandat. Pare mai stabil dupa parerea mea.
Am venit de afara, a fost superb, soare si vreo 12-13 grade. Cat mi-as mai dori sa tina vremea asta dar stiu ca in curand va veni iarna si aici. Pana atunci am inteles ca si maine este caldut.
Multa sanatate Gabrielei, sa treaca gatutul.

linu21
08 nov 2011, 16:20
Am fost la plimbare..e frumos afara, am papat laptic in parc. Acum dorme. Oare am timp sa mananc si eu ceva?..ca doar cafea a vazut stomacul meu azi...

mary2011
08 nov 2011, 16:20
La multi ani tuturor sarbatoritilor acestei zile, fie ei mamici sau pitici.:birthday:
Nu am reusit sa mai intru , weekendul a trecut prea repede parca, iar de ieri am un bebe super morocanos si bolnavior. Ne chinuie rau mucusorii acum parca a inceput sa sii tuseasca, dar cred ca tot din cauza mucilor care ii cad in gat.Sper sa trecem cat mai repede peste faza asta, E ingrozitor momentan ii pun doar ser si aspirat.
Ne laudam si noi cu primul dintisor, ieri l-am vazut dar cred ca isi cam facuse prezenta de sambata ca se simtea la lingurita cand ii dadeam papa. Cand ne revenim mergem sa cumparam si cadoul.
Manu la fel ma gandeam si eu la primul scaun de masa.Raisa pofta buna in el.

Lalira
08 nov 2011, 16:36
Buna,
am aparut.

Eu am avut treaba de dimineata. Se pare ca voi avea tot mai putin timp liber, in fiecare am am cate ceva legat de noua locuinta.
N-am citit nimic. Ma duc acum.

linu21
08 nov 2011, 16:48
aa..fetelor, merci pt like-urile de pe fb...
Eu am mancat niste macaroane cu branza, de fapt am infulecat ca David s-a trezit si era calare pe mine. Mesteca si el in gol. Fug sa va citesc si eu.

Ancutzica
08 nov 2011, 16:50
Cleo, multumesc frumos!
Si la noi a fost frumos afara, soare, dar cu dinti, dar nu am apucat sa iesim la plimbare ca am stat cu mama si am bucatarit.
Andrei, sanatate multa multa, sa treaca repede mucusorii

Daniela, ai o scumpete de fetita. Eu nu stiu ce tot zici tu ca maraie, plange, e un bebe model!!!!!Pupici de la Andrei

Manu, am vazut ca ai facut comanda deja, voiam sa mai adaug, scaunelul sa aiba o bara dintraia intre picioare ca sa nu se duca la vale, ca doar centura e cam degeaba. Asta daca vrei sa o mai pui in scaunel nu doar in timpul mesei. Oricum, pofta buna in noul scaunel.

Andrei s-a certat rau cu solidele de cand a venit dintisorul. Probabil urmeaza si fratele dintisor si il deranjeaza. Fructe mai mananca cat de cat, cam 140, 150 g, dar legume..ia 2 lingurite si incepe sa urle

Enma
08 nov 2011, 16:54
Buna fetelor,astazi suntem fara maraiala,aseara a marait pana a adormit,ba chiar la un moment dat plangea cu lacrimi...sa fie oare dintisorii? nu mai stiu...sper sa nu fie ceva mai serios...
Rares puiule,tu esti un invingator si ai sa treci peste toate ai sa vezi ce ochisori minunati ai sa ai, iar mamicutei tale ii doresc putere sa mearga mai departe cu toate...caci grea mai este munca de mamica...
Manu si eu tot pt cel verde as fi optat,sa-l stapaniti sanatosi si mancaciosi!
Tuturor ce poarta numele Sfiintilor Mihail si Gavril mult succes in toate si multa sanatate!!!
Luka acum este cu soacra-mea pe afara,dimineata l-am scos eu pe afara si adevarul ca nu mai stiu cum sa-l imbrac, afara erau 18º si el era cu sacul polar pe el...iar eu in geaca groasa...asa ca ne-am intors f repede,apoi pe la 13 a venit soacra-mea de la servici si ca in fiecare zi trece pe aici si ii da ea piureul caci daca ii dau eu,Luka face galagie imi da cu mana in canuta si ma trage de bluza ca vrea tzitzi,e un jmecher numai tzitzi ar manca,asa ca dupa ce amancat tinand cont de ziua insorita, au iesit la plimbare, asa am putut sa fac si eu mancare si un pic de ordine pe aici. Azi-noapte cred ca a mancat de vreo 4 ori...cum nu ma mai uit la ceas...scot tzitzi si i-o "mufez" si adormim asa amandoi,inainte eu nu puteam sa dorm cand el sugea numai ca de o saptamana de cand facem noptile albe sunt imuna...
Aaaa Linu,nu mai zic nimic de Pepsi...ca mereu cand zic ceva al meu il urmeaza, deci astazi nu mai rad...:),apropo am vazut pozele pe facebook de la petrecerea unde ai fost,esti frumoasa foc si sotul a zis ca nici nu pari ca ai avea un pepsi asa de energic :P
Va pupam.

Lalira
08 nov 2011, 16:55
Waw cati sarbatoriti avem azi.
La multi ani, tuturor !!!

linu21
08 nov 2011, 16:57
Pupiciuc, ce plete avem....mama mia...bogatie curata. Am observat si eu ca David are o tentativa de par dar noi nu avem volum la alea 3 fire..:)))

Lore
08 nov 2011, 16:58
cine vrea una bucata maraici?? nu sta deloc...tre sa iesim si nu ma pot imbraca....maraie si face...NAI NAI NAI parca ar canta la nai.....
In patut mi-e frica ca se ridica in genunchi si se prinde de sus ...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Tryss
08 nov 2011, 17:03
Surprizaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
:indragostit: Azi a papat papusica mea muuuuuult, nu stiu cate grame dar vreo 25 de minilingurite asta inseamna ca aveam in bol max 0.5-1cm (inaltime) de supa crema.......:indragostit:
Eu ii pregatesc in fiecare zi papica; cand cobaram sa pap eu, ii pun si ei la fiert legumele si apoi le las sa le pazeasca bunica (bunica sotului care are 82 ani si e super intreaga la cap si activa....ea gateste in casa de obicei). Dupa ce doarme un somnic de 40 min coboram din nou si ii fac piureul-supa crema si ii dau sa pape......

linu21
08 nov 2011, 17:06
Lore...nai nai nai..timp...n-ai timp mami sa te imbraci ...sc sc mami!!! pai eu ca sa fug la baie sau sa ma imbrac il las pe jos....
Emna, merci frumos de complimente..hehe..pai cum nu par???...sunt in forma cu asa pepsi mic!! Are grija de mine sa ma mentin..:)))
Rares, bravo minune pt rezultate, sa nu-i mai dai emotzii lu` mami.

Lalira
08 nov 2011, 17:17
Hai ca am reusit sa citesc ce ati mai scris.

Pupici tuturor maraicilor. Natalia, bravo, Pupiciuc, asa-i ca e frumos sa fii bebe model ?
Ramona, ma bucur ca ati primit vesti bune si sa scapati cat mai repede si de hemangiom.
Manu, si mie tot ala verde imi place scaunul, ca model, iar de e roz, nu-i bai.
Ääää, altceva ? Am uitat.
Aaa, Trys, faceti progrese si voi, bravo.

Eva azi n-a vrut legume.
Ieri i-am dat prima data pudra de orez, i-a placut, dar ca intotdeauna, n-a mancat mult, cam jumatate de portie. Cred ca asta ii este limita, ca nici lapte n-a mai vrut.
SA vad azi daca vrea orez.
Alte noutati nu avem, decat cele legate de renovare.
Si saptamana viitoare o am incarcata. De luni merg cu Daniel la gradinita, dupa aia in alta zi la scoala si cine stie ce mai intervine.
MAncare azi n-am gatit nimic, mancam pizza.

Lalira
08 nov 2011, 17:18
Aaa, Vale, eu am mancat varza si fasole de cand avea Eva o luna sau cam asa.

Lalira
08 nov 2011, 17:19
Aaa, ce am vrut sa va intreb. Bebelusilor vostri li s-a schimbat culoarea ochilor ?

Ancutzica
08 nov 2011, 17:23
Lui Andrei nu i s-au schimbat ochii, ii are tot albastri. Sper asa sa ramana, are cui sa-i semene: eu, soacra...:d

Ariana, bravo...incet incet papi si tu mancarica...

Enma
08 nov 2011, 17:43
Nici lui Luka nu i s-au schimbat tot gri-verzi sunt, eu sper sa-i ramana verzi caci din toata familia numai eu cu mama ii avem carui in rest sunt verzi...acum sa vedem cine e mai tare in culori :)

Enma
08 nov 2011, 18:14
Luka mi-a facut din nou diaree,acum nu mai stiu de la ce poate fi,am ciit acum ca este si o reactie a dintilor cand ies...deci am inebunit cu atatea probleme,la 10 zile face diaree....

daniela 2011
08 nov 2011, 18:18
Multumim pentru comentarii:pup:

Pfiii sunt nevorbita rau si am si eu ceva intrebari...nu ma mai lasa:parasuta:

linu21
08 nov 2011, 18:21
eu nu mai stiu ce culoare erau ochisorii la nastere..cred ca albastrii..acum sunt caprui inchis..sper sa ramana asa. Noi ii avem caprui deschis...spalaciti..naspa..:)))

Ela SB
08 nov 2011, 18:27

Manu, ca si caracteristici, par toate la fel, ultimele 2 au detalii identice. Asa ca ma iau dupa culoare, cel verde, ce e cul mea preferata... :))))

Ela SB
08 nov 2011, 18:33
Ramona, ma bucur ca ati venit cu vesti bune! Bine ca s-a rezolvat cu ochisorii!! :)

Noi am avut o zi relativ buna, acum e 18.30, ma duc sa-i dau papa si la somn cu ea...
O seara buna sa aveti...