PDA

View Full Version : Stimulare ovariana cu clostilbegyt/ovamit

Lenut
22 iul 2011, 09:03
ati apelat la stimulare ovariana pentru a avea un :bebelus: ?? daca ati reusit sau inca nu aici va puteti spune parerile, povestile, gandurile si emotiile.

Lenut
22 iul 2011, 09:19
am sa incep eu prin a-mi spune povestea si apoi va astept pe voi, alte aspirante luptatoare la titlul de mamica, sa ne impartasiti trairile voastre!!
nu am sa ma lungesc prea mult ca nu vreau sa plictisesc:
povestea mea incepe asa: era casatoriti de cateva luni si ne gandeam la un bebe, ne-am hotarat sa incepem munca in acest sens si spre surprinderea noastra ne-a iesit din prima!!in ziua de Sf Valentin am facut testul si am trait pt prima data marea emotie de a vedea pe testul de sarcina 2 liniute!! din pacate acea mare bucurie nu a durat mult, la 2 sapt dupa am suferit un avort spontan, urmat de un chiuretaj dureros (atat fizic, cat mai ales psihic)... si apoi clasica poveste de dupa o astfel de interventie: 3 luni de protectie, no :fu: pana dupa prima menstruatie care ar trebui sa apara in decurs de 40 de zile si apoi liber din nou pt bebe, doar ca la mine nu a mers asa treaba... primul Cm a venit la 31 de zile, iar urmatoarele 2 s-au lasat asteptate mult si bine si nu au venit decat stimulate de Duphaston... ce legatura au toate astea cu stimularea ovariana??? ei bine ajung si acolo cu povestea: eu, la ovulatie aveam niste simptome (dureri de ovare, de burta si mucus fertil...), simptome pe care in prima luna de la chiuretaj le-am avut iar in urmatoarele pauza... si tot din cauza asta nu am avut nici Cm... si mergand la dr, el mi-a zis ca daca tot imi doresc un bebe sa stimulam un pic ovarele... si mi-a prescris Clostilbegyt o pastila pe zi din z5 timp de 5 zile plus ovule Ovestin, fara supraveghere eco si evident teste de ovulatie... din pacate toate testele au iesit negativ si sper din tot sufletul ca sa nu ma fi ales cu vreun chist de la pastile... acum astept sa vada daca-mi vine Cm si sa merg la dr din nou sa vada care e treaba!!!
sper ca nu v-am plictisit si va astept si pe voi sa ne impartasiti povestile si experientele prin care ati trecut.

Dianabebe
01 iun 2012, 23:13
Lenut, povestea ta imi e atat de familiara... Am incercat si eu stimularea ovariana cu Clostilbegyt, dar fara rezultate, caci singurul ovar al meu functional, nu a vrut sa isi dea silinta. M-am tratat insa naturist, cu rezultate exceptionale! Ne chinuiam de 5 ani sa facem bebe, nu stiu daca intelege cineva cum e sa intri in depresie in fiecare luna cand iti vine cm. Nu mai credeam in nimic, dar am incercat un tratament pe baza de laptisor de matca pur Primed 10. Medicul de la ei a zis sa fac tratament timp de 6 luni, dar dupa a 4a luna eram deja insarcinata. Acum sunt in luna a 6a si sunt cea mai fericita viitoare mamica, caci nici nu mai indrazneam sa visez ca voi avea bebele meu. Va recomand din suflet, inainte de stimulari si alte tratamente greu de suportat pentru organism, caci au o gramada de consecinte, incercati remediul asta naturist si veti vedea efectele mai repede ca mine, caci eu aveam mari probleme...

Lenut
02 iun 2012, 11:52
Lenut, povestea ta imi e atat de familiara... Am incercat si eu stimularea ovariana cu Clostilbegyt, dar fara rezultate, caci singurul ovar al meu functional, nu a vrut sa isi dea silinta. M-am tratat insa naturist, cu rezultate exceptionale! Ne chinuiam de 5 ani sa facem bebe, nu stiu daca intelege cineva cum e sa intri in depresie in fiecare luna cand iti vine cm. Nu mai credeam in nimic, dar am incercat un tratament pe baza de laptisor de matca pur Primed 10. Medicul de la ei a zis sa fac tratament timp de 6 luni, dar dupa a 4a luna eram deja insarcinata. Acum sunt in luna a 6a si sunt cea mai fericita viitoare mamica, caci nici nu mai indrazneam sa visez ca voi avea bebele meu. Va recomand din suflet, inainte de stimulari si alte tratamente greu de suportat pentru organism, caci au o gramada de consecinte, incercati remediul asta naturist si veti vedea efectele mai repede ca mine, caci eu aveam mari probleme...

diana, felicitari pt bebe!!! sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos tun!!! :bebe:
ei bine, eu am reluat stimularea ovariana in luna noiembrie, tot fara supraveghere eco, dar am avut simptome clare de ovulatie, am muncit cu drag si spor :patfierbinte: si spre marea mea surprindere in 27.11 am avut un test cu 2 liniute... :confetti: acum am 30 sapt si 5 z, asteptam un baietel scump si drag si suntem cei mai fericiti!!! :bebe: :bateinima:

Dianabebe
02 iun 2012, 17:40
Bravo, Lenut! Clar suntem binecuvantate! Dar uite ca se verifica zicala, nimic nu pica de sus, trebuie sa muncesti pentru orice. Slava Domnului ca exista rezultate. Sa fii sanatoasa, sa duci sarcina cu bine la termen! Salutari din partea fetitei mele catre baietelul tau! :soare:

Mamici aspirante, aveti incredere, se poate!

Lenut
02 iun 2012, 18:09
Bravo, Lenut! Clar suntem binecuvantate! Dar uite ca se verifica zicala, nimic nu pica de sus, trebuie sa muncesti pentru orice. Slava Domnului ca exista rezultate. Sa fii sanatoasa, sa duci sarcina cu bine la termen! Salutari din partea fetitei mele catre baietelul tau! :soare:

Mamici aspirante, aveti incredere, se poate!

multumim frumos!!! :pup:

antonia1202
07 iun 2012, 14:26
Buna fetele,
Si mie mi-a iesit din prima stimularea ovariana desi sincer nu ma asteptam+monitorizare ecografica ziua 10,14(injectia de declansare a ovulatiei desi era un folicul de 16,9, micut zicea dr)...testele de sarcina ieseau negative,avusesem sangerare 1 zi, care m-a determinat sa-mi cumpar absorbante, dr mi-a zis clar sa nu reincep sa iau pastilele pana nu fac un beta hcg si surpriza!!!...era bebe.
Fix in luna in care trebuia sa nasc daca nu pierdeam prima sarcina:)

deli
11 sep 2012, 23:39
Buna fetelor.
si noi incercam de aproape 3 ani sa devenim parinti - fara rezultat, bebe se lasa asteptat. sunt in prima luna de tratament cu clostylbegit si arefam - 5 zile Closty si 10 zile Arefam . sper din suflet sa se lase cu bebe asa cum vi s-a intamplat si unora dintre voi chiar din prima... Sa ne ajute Dumnezeu tuturor celor care asteptam sa devenim si noi mamici.
sper sa revin pe forum cu vesti bune cat mai curand :)

moniza
13 sep 2012, 17:23
Buna seara! La fel ca si voi am facut 2 luni de stimulare ovariana cu clomifen+pregnyl.Prima luna nu am ramas insarcinata spre dezamagirea mea groaznica iar acum a 2 a luna trag sperante ca o sa se intample.Incerc sa am un copil de 5 ani,aproximativ.In acest timp pana aflu rezultatul iau si utrogestan+femibion(vitamine).sunt in a 10 a zi dupa ovulatie si simt usoare intepaturi in uter si o forma de durere ca la menstruatie.mai am nevoie de-o minune :)

Tami
13 sep 2012, 17:56
Buna seara! La fel ca si voi am facut 2 luni de stimulare ovariana cu clomifen+pregnyl.Prima luna nu am ramas insarcinata spre dezamagirea mea groaznica iar acum a 2 a luna trag sperante ca o sa se intample.Incerc sa am un copil de 5 ani,aproximativ.In acest timp pana aflu rezultatul iau si utrogestan+femibion(vitamine).sunt in a 10 a zi dupa ovulatie si simt usoare intepaturi in uter si o forma de durere ca la menstruatie.mai am nevoie de-o minune :)

Bafta Moniza! Suntem mai multe fete care vrem bebei la aspirante, te asteptam si acolo daca vrei :) Multa bafta, sa fie cu noroc luna asta!

adnc
13 sep 2012, 17:59
buna fetelor! si eu sunt in prima luna de stimulare si astept nerabdatoare sa vad daca isi face efectul tratamentul.. am luat din zilele 5 pana in ziua 9 clomifen si injectia cu ovitrelle in ziua 14 si acum duphaston din ziua 16 pana in ziua 25.. Doamne ajuta sa fie bine la toate!

moniza
13 sep 2012, 18:26
Bafta Moniza! Suntem mai multe fete care vrem bebei la aspirante, te asteptam si acolo daca vrei :) Multa bafta, sa fie cu noroc luna asta!

Multumesc!sa fie!bafta si voua...aspirantelor!

deli
13 sep 2012, 18:28
La mine s-a clarificat azi situatia odata cu sosirea rusilor. deci prima luna de tratament = esec total. Urmeaza inca o luna, alte sperante... vreau sa va intreb daca voi sunteti monitorizate in timpul acestui tratament (foliculometrie, etc)? Medicul meu mi-a prescris tratamentul, a spus sa-l administrez conform schemei trei luni, iar daca nu se intampla nimic recomandarea lui e sa mergem in Ungaria.

moniza
13 sep 2012, 18:39
Eu am luat clomifen din ziua 5 pana in ziua 9, in ziua 13 m-a chemat sa-mi vada ovarele (aveam 2 foliculi) apoi in aceeasi zi mi-a facut injectia cu pregnyl.Cel putin mi-a dat sperante ca exista foliculi si injectia o sa declanseze desprinderea lor(ovulatia).Presupun ca in ziua 13-14 ai fost si tu,nu?

moniza
13 sep 2012, 18:42
Deli,eu am luat clomifen din ziua 5 pana in ziua 9, in ziua 13 m-a chemat sa-mi vada ovarele (aveam 2 foliculi) apoi in aceeasi zi mi-a facut injectia cu pregnyl.Cel putin mi-a dat sperante ca exista foliculi si injectia o sa declanseze desprinderea lor(ovulatia).Presupun ca in ziua 13-14 ai fost si tu,nu?

moniza
13 sep 2012, 18:46
Mie, exact de la prima vizita mi-a propus ideea de a face inseminare,spunandu-mi ca sunt sanse mai mari sa raman gravida,eu avand ovare micropolichistice.am zis totusi sa incerc cu stimulare ovariana 2 luni,mai mult nu mi-a dat voie nici doctorul.

deli
13 sep 2012, 19:15
Moniza, pe mine nu m-a chemat la nici o monitorizare, ceea ce realmente ma scoate din sarite! sau probabil e un lucru prea complicat si care nu se practica intr-un oras mic ca Baia Mare. nu mi-a dat sa fac nici o analiza, a spus ca ne vedem dupa cele 3 luni de tratament si sa folosesc in continuare testele de ovulatie. pe langa Clostybegit si Arefam iau si Femosun, un acid folic mai evoluat. sincer, sunt destul de ingrijorata, pt ca am auzit ca aceste stimulari ovariene se pot lasa cu chisturi sau alte probleme chiar mai grave.

deli
13 sep 2012, 19:26
da.., cu insemninarea ajung dragutzii de ei exact acolo unde trebuie si cand trebuie. daca nu reusesc cu stimularea ovariana monitorizata doar de mine personal :(, nu stiu... voi fi nevoita sa merg in Ungaria. poate era mai bine chiar de la bun inceput. Moniza, tu pana la stimulare ai mai incercat si altceva pt a ramane insarcinata?

moniza
13 sep 2012, 22:02
Moniza, pe mine nu m-a chemat la nici o monitorizare, ceea ce realmente ma scoate din sarite! sau probabil e un lucru prea complicat si care nu se practica intr-un oras mic ca Baia Mare. nu mi-a dat sa fac nici o analiza, a spus ca ne vedem dupa cele 3 luni de tratament si sa folosesc in continuare testele de ovulatie. pe langa Clostybegit si Arefam iau si Femosun, un acid folic mai evoluat. sincer, sunt destul de ingrijorata, pt ca am auzit ca aceste stimulari ovariene se pot lasa cu chisturi sau alte probleme chiar mai grave.

Pentru 3 luni de tratament nu ai de ce sa te ingrijorezi,am inteles ca sunt fete care fac si un an stimulare.incearca sa te relaxezi si sa crezi ca o sa se intample asa m-a incurajat pe mine doctorul,sa nu ma intorc la el fara test pozitiv,sa fiu optimista,pozitiva si trebuie sa se intample.

moniza
13 sep 2012, 22:11
nu prea a mai facut mare lucru,mi-am verificat trompele acum an,erau obturate si le-am desfundat insa tot nu am ramas,am incercat sa-mi monitorizez singura ovulatia,am stat cu picioarele pe pereti...:))

deli
13 sep 2012, 22:56
statul cu picioarele pe pereti l-am practicat si eu. :) Important e sa nu ne pierdem speranta. NU NE LASAM! :duel: Odata si odata tot o sa reusim. Trebuie! sa ne auzim cu vesti bune.

adnc
14 sep 2012, 09:25
neata fetelor! eu una am fost la monitorizare eco in ziua 10 12 15 si azi ziua 19 ma duc iarasi . eu zic ca astfel de tratamente necesita supraveghere neaparat

antonia1202
16 sep 2012, 19:52

Acest Femosun...e un fel de Femibion..sau Elevit..atentie la kg..indicat e sa luati Acifol adica acid folic..eu iau si acum..am luat un an pana sa raman graviduta. revenind la Femosun..am vazut si eu reclama la Fundeni...au o campanie destul de puternica si nu merita.Si eu am fost monitorizata ziua 8, ziua 13..injectia si prestat la 36 de ore dupa...foliculi micutzi dar buni:)
Bafta multa si rugaciune!

deli
21 sep 2012, 20:40
buna fetelor! m-am programat din proprie initiativa la ecograf in ziua 13. sa vedem daca clostilbegyt-ul a avut efect...

deli
21 sep 2012, 20:41
neata fetelor! eu una am fost la monitorizare eco in ziua 10 12 15 si azi ziua 19 ma duc iarasi . eu zic ca astfel de tratamente necesita supraveghere neaparat

buna fetelor! m-am programat din proprie initiativa la ecograf in ziua 13. sa vedem daca clostilbegyt-ul a avut efect...

deli
21 sep 2012, 20:42
Acest Femosun...e un fel de Femibion..sau Elevit..atentie la kg..indicat e sa luati Acifol adica acid folic..eu iau si acum..am luat un an pana sa raman graviduta. revenind la Femosun..am vazut si eu reclama la Fundeni...au o campanie destul de puternica si nu merita.Si eu am fost monitorizata ziua 8, ziua 13..injectia si prestat la 36 de ore dupa...foliculi micutzi dar buni:)
Bafta multa si rugaciune!

multumim Antonia! sa dea Domnul!

adnc
21 sep 2012, 22:39
buna fetelor.. revin cu noutati referitor la tratamentul meu de stimulare.. in urma injectie cu ovitrelle am facut o forma moderata de hiperstimulare.. un chist de aprox 6 cm care acum e in retragere si o tentativa de anexita dar care azi , ziua 26 a cm nu mai era prezenta la eco deci riscul a disparut.. lumna viitoare nu mai am voie sa fac stimulare din cauza chistului format.. asa ca asteptam acum sa vedem luna asta daca e bebe sau nu ..
sper sa fie cu succes la voi

adnc
28 sep 2012, 13:45
la mine prima luna din pacate nu a fost una cu reusita.. speram in continuare ca nu avem de ales

fetelor voi ati observat modificari la menstra dupa stimulare?

antonia1202
28 sep 2012, 13:49
la mine prima luna din pacate nu a fost una cu reusita.. speram in continuare ca nu avem de alesfetelor voi ati observat modificari la menstra dupa stimulare?eu pot spune ca am avut o prima zi de sangerare ca la menstra asta desi eram gravida, a doua zi incetase

adnc
28 sep 2012, 13:53
eu pot spune ca am avut o prima zi de sangerare ca la menstra asta desi eram gravida, a doua zi incetase

am avut 2 zile menstra.. dar mai ciudata.. maronie preponderent si mai putin sange.. din ziua 3 ceva scurgeri maro si azi ziua a 4-a nimic.. ma gandeam ca o fi de la medicamente

moniza
28 sep 2012, 16:48
la mine, nici a 2 a luna de stimulare ovariana, nu a dat roade.ce urmeaza sa fac,nu stiu....poate-mi spuneti voi,eu sunt cam DEZNĂDĂJDUÍTA:(

adnc
02 oct 2012, 09:52
la mine, nici a 2 a luna de stimulare ovariana, nu a dat roade.ce urmeaza sa fac,nu stiu....poate-mi spuneti voi,eu sunt cam DEZNĂDĂJDUÍTA:(

imi pare nespus de rau.. eu nici macar nu am ajuns la a doua luna ca trebuie sa stau cuminte sa isi revina ovarul hiperstimulat.. nu stiu cand voi putea relua tratamentul.. dar te inteleg.. ma simt la fel .. fara prea multe sperante.. asta e..
doctorul tau ce ti-a zis?

Letti
02 oct 2012, 11:37

Iti inteleg deznadejdea, si eu am trecut prin asta pentru ca nu am avut nici un rezultat dupa 3 luni de stimulare cu clostilbegyt. Eu nu am facut si injectie, am luat doar pastile. Nu trebuie insa sa ne pierdem speranta, ne scuturam si o luam de la capat. Eu zic sa incerci si a treia luna, se spune ca sansele sporesc o data cu repetarea tratamentului.

andreegd
08 nov 2012, 14:07
buna fetelor..si eu sunt la prima incercare cu closty..am avut cm incepand cu data de 15 oct 2012. am luat clostybegyt 5 zile cate o jumate de pastiluta; am facut analiza progesteronului in data de 06.11.12 si mi a iesit o valoare de 14.6. am vorbim cu dna dr si mi a spus sa fac un test peste o saptamana..dar sincer va spun imi e foarte frica ca cele doua liniute magice nu vor aparea..imi doresc sa iasa bn..va urez succes tuturor si sper sa revin cu vesti minunate:) va pup

antonia1202
08 nov 2012, 20:21
ouff!! sa stiti ca va inteleg tare bine desi eu sunt pe cale de a mi se indeplini visul! de fiecare data cand venea menstra plangeam si eram asa demoralizata, nu mai stiu daca am scris pe aici, spermograma sotului iesise urata cu motilitate scazuta, la sugestia unei prietene doctor, l-am trimis sa faca cultura din uretra(desi la urocultura nu iesea nimic) si avea un streptococ-tratat apoi cu antibiotic, lua si el vitamine la greu(pana sa iasa spermograma rea nu vroia sa ia nimic) zinc,b ursului,antistress,vit e, ginseng siberian, luasem si un complex de vitamine pt fertilitate de la plafar, nici nu mai stiu ce ii dadeam dar vreo luna a inghitit cam 14-15 pastile pe zi, in paralel luam si eu trat de la Fundeni cu vitamine, am zis sa incercam cat se poate.Ma uitam acum intr-o agenda cate mai am notate de atunci, despre vitamine ce mai aflam,ce analize sa mai facem...in perioada aceea de dupa injectie am racit ca niciodata-3 zile am stat la pat in medical( moarta coapta am si prestat:)) si a fost cu succes! Nici nu stiu cum sa va incurajez dar Dumnezeu e mare si minunea va veni la fiecare.:*

andreegd
08 nov 2012, 20:46
ouff!! sa stiti ca va inteleg tare bine desi eu sunt pe cale de a mi se indeplini visul! de fiecare data cand venea menstra plangeam si eram asa demoralizata, nu mai stiu daca am scris pe aici, spermograma sotului iesise urata cu motilitate scazuta, la sugestia unei prietene doctor, l-am trimis sa faca cultura din uretra(desi la urocultura nu iesea nimic) si avea un streptococ-tratat apoi cu antibiotic, lua si el vitamine la greu(pana sa iasa spermograma rea nu vroia sa ia nimic) zinc,b ursului,antistress,vit e, ginseng siberian, luasem si un complex de vitamine pt fertilitate de la plafar, nici nu mai stiu ce ii dadeam dar vreo luna a inghitit cam 14-15 pastile pe zi, in paralel luam si eu trat de la Fundeni cu vitamine, am zis sa incercam cat se poate.Ma uitam acum intr-o agenda cate mai am notate de atunci, despre vitamine ce mai aflam,ce analize sa mai facem...in perioada aceea de dupa injectie am racit ca niciodata-3 zile am stat la pat in medical( moarta coapta am si prestat:)) si a fost cu succes! Nici nu stiu cum sa va incurajez dar Dumnezeu e mare si minunea va veni la fiecare.:*

multumim pentru sprijin...eu sper din suflet sa iasa testul pozitiv...mai o problema..de cand am inceput stimularea, m am ingrasat destul de mult..ma simt balonata si in fiecare seara am dureri de burta ata cat sa simt un disconfort. a mai patit cineva asa? E NORMAL? multumesc!

deli
09 nov 2012, 23:15

Iti recomand HSG - histerosalpinografie (desfundare trompe). la fel am patit si eu - NIMIC dupa cele 3 luni de tratament cu Clostilbegyt. DEZAMAGIRE MAXIMA. luna aceasta voi incerca si HSG. cine stie?

andreegd
12 nov 2012, 14:12
deli, eu sunt la prima incercare si astept cu nerabdare un raspuns miercuri..pe 14. Vroiam sa te intreb daca dupa stimulare u ai avut cm...la mine nu a aparut inca; am facut vineri un test care imi aratat negativ..medicul mi-a spus, ce i drept sa fac testul miercuri, dar eu nu am mai avut rabdare. am niste dureri asa ca de cm..si sanii sensibili, abia astept sa vina miercuri dimineata sa imi fac un nou test. am citit pe net ceva de laptispr de matca primed 10; luat 6 luni concecutiv, scrie acolo ca o tipa ramasese insarcinata dupa 3 luni, in timpul tratamentului cu laptisor..Doamne ajuta! sper sa avem toate burtici. te pup

deli
15 nov 2012, 19:56
deli, eu sunt la prima incercare si astept cu nerabdare un raspuns miercuri..pe 14. Vroiam sa te intreb daca dupa stimulare u ai avut cm...la mine nu a aparut inca; am facut vineri un test care imi aratat negativ..medicul mi-a spus, ce i drept sa fac testul miercuri, dar eu nu am mai avut rabdare. am niste dureri asa ca de cm..si sanii sensibili, abia astept sa vina miercuri dimineata sa imi fac un nou test. am citit pe net ceva de laptispr de matca primed 10; luat 6 luni concecutiv, scrie acolo ca o tipa ramasese insarcinata dupa 3 luni, in timpul tratamentului cu laptisor..Doamne ajuta! sper sa avem toate burtici. te pup

Buna andreegd, eu nu am avut nici o problema cu cm in perioada de stimulare ovariana. Totul a fost normal, nu am avut dureri, am facut si o ecografie si am constatat ca medicamentul si-a facut efectul, cm a venit la fix (din pacate :plang:)... avand in vedere ca azi e 15, ce vesti ai? :)

andreegd
16 nov 2012, 13:00
Buna andreegd, eu nu am avut nici o problema cu cm in perioada de stimulare ovariana. Totul a fost normal, nu am avut dureri, am facut si o ecografie si am constatat ca medicamentul si-a facut efectul, cm a venit la fix (din pacate :plang:)... avand in vedere ca azi e 15, ce vesti ai? :)
buna!@!!!
am fost la medic de dimineata, am facut eco..mi a spus ca inca nu se vede sarcina dar sunt semne clare ca e acolo; (endometru gros).
am recoltat beta si progesteron de dimineata si acum astept cu nerabdare saptaman viitoare cand mi a spus ca ii voi putea asculta inimioara...sunt ff emotionata!!!
sper din tot sufletul sa ia si u cat mai repede burtica:)
te pupppp

adnc
16 nov 2012, 13:02
buna!@!!!
am fost la medic de dimineata, am facut eco..mi a spus ca inca nu se vede sarcina dar sunt semne clare ca e acolo; (endometru gros).
am recoltat beta si progesteron de dimineata si acum astept cu nerabdare saptaman viitoare cand mi a spus ca ii voi putea asculta inimioara...sunt ff emotionata!!!
te pupppp

buna andreea! ai facut testul ieri si era pozitiv?

andreegd
16 nov 2012, 13:05
buna! testul l am facut inca de mierduri si a iesit pozitiv:)

elenushka
16 nov 2012, 13:16

Felicitari pentru sarcina ! nastere la termen si un bebe sanatos iti doresc !
Cand ai data nasterii probabile ?

andreegd
16 nov 2012, 13:21
Felicitari pentru sarcina ! nastere la termen si un bebe sanatos iti doresc !
Cand ai data nasterii probabile ?

dpn..calculata pe internet , nu de medic(inca):))..este 22 iulie 13. iti multumesc din suflet pentru felicitari!

elenushka
16 nov 2012, 13:28
dpn..calculata pe internet , nu de medic(inca):))..este 22 iulie 13. iti multumesc din suflet pentru felicitari!

Cu mare placere !
Atunci poti intra la mamici de iulie 2013, pe forum, in sectiunea sarcina, pentru ca esti o fericita mamica, ca si ele, de bebei de iulie.

adnc
16 nov 2012, 14:01

felicitari! sa ai sarcina usoara si bebe sanatos!

deli
19 nov 2012, 22:03
buna!@!!!
te pupppp

Felicitari!!! Numai bine iti doresc :) Pupici.

niko242006
26 nov 2012, 13:21
buna deli,si eu urmez un tratament cu closti si arefam din pacate nu s-a intamplat nimic .sunt la a doua luna de tratament si trebuie sa fac monitorizare in ziua 10 .tu ce ai mai facut???

deli
27 nov 2012, 21:58
buna deli,si eu urmez un tratament cu closti si arefam din pacate nu s-a intamplat nimic .sunt la a doua luna de tratament si trebuie sa fac monitorizare in ziua 10 .tu ce ai mai facut???

Buna Niko. Eu am facut HSG in data de 14.11 - desfundare trompe - asteptam sa vedem - e necesara o luna de pauza din cauza iradierii. sa speram ca asta a fost problema. Mie imi pare rau ca nu am facut HSG de la inceput (nu e asa dureros, mai mult decat suportabil si dureaza extrem de putin). cei de acolo s-au mirat ca am facut stimulare fara ca macar sa stiu daca e problema sau nu cu trompele. adica, iti dai seama, ca daca sunt trompele infundate, stimularea e in zadar.
tu ai facut HSG inainte?

adnc
28 nov 2012, 19:26
buna fetelor! vroiam sa va zic sa nu va pierdeti speranta. eu in a doua luna de stimulare am reusit sa vad mult dorite 2 liniute :D :yes: si dupa 1 an jum de asteptari :) sper sa reusiti si voi cat de curand.
sanatate multa va doresc!

niko242006
29 nov 2012, 17:11
Buna Niko. Eu am facut HSG in data de 14.11 - desfundare trompe - asteptam sa vedem - e necesara o luna de pauza din cauza iradierii. sa speram ca asta a fost problema. Mie imi pare rau ca nu am facut HSG de la inceput (nu e asa dureros, mai mult decat suportabil si dureaza extrem de putin). cei de acolo s-au mirat ca am facut stimulare fara ca macar sa stiu daca e problema sau nu cu trompele. adica, iti dai seama, ca daca sunt trompele infundate, stimularea e in zadar.
tu ai facut HSG inainte?

buna deli,in luna iulie nu am avut cm si am crezut ca am ramas insarcinata ,am fost la dr ginecolog si spre surprinderea noastra nu eram .atunci mi-a pus diagnosticul amenoree secundara si am urmat un tratament cu arefam pt inducerea cm.dupa care m-a diagnosticat cu steril primara si am urmat un tratament cu closty si arefam dar nu mi-a spus nimic de trompe.m-a chemat la monitorizare folicul la a doua luna de tratament in ziua 10-11 si urmeaza sa ma duc sa vad ce mai zice.tu desfundarea de trompe ai facut-o in spital?multumesc din suflet pt raspuns si astept vesti bune de la tine.

niko242006
02 dec 2012, 23:44
multumim pentru sprijin...eu sper din suflet sa iasa testul pozitiv...mai o problema..de cand am inceput stimularea, m am ingrasat destul de mult..ma simt balonata si in fiecare seara am dureri de burta ata cat sa simt un disconfort. a mai patit cineva asa? E NORMAL? multumesc!

buna andreegd,si eu ma confrunt cu aceeasi problema.la mine este a doua luna de stimulare cu closty si arefam dar dupa prima luna am avut mici dureri ca la menstra dar nu s-a intamplat nimic mi-a venit cm cu cateva zile intarziere (chiar am crezut ca sunt insarcinata in sfarsit)trebuia sa-mi vina pe 21 si mi-a venit pe 25. acum trebuie sa ma duc la monitorizare folicul si sa vedem ce o mai fi.de ingrasat m-am ingrasat si eu un pic dar nu conteaza asta important e sa reusim si noi sa devenim mamici.tu ce tratament ai urmat ??ai facut injectii??

niko242006
03 dec 2012, 10:47
buna fetelor! vroiam sa va zic sa nu va pierdeti speranta. eu in a doua luna de stimulare am reusit sa vad mult dorite 2 liniute :D :yes: si dupa 1 an jum de asteptari :) sper sa reusiti si voi cat de curand.
sanatate multa va doresc!
buna adnc,felicitari pt bebe si multa sanatate la amandoi.tu ce tratament ai urmat???

adnc
03 dec 2012, 11:12
buna adnc,felicitari pt bebe si multa sanatate la amandoi.tu ce tratament ai urmat???

buna niko. am luat clotibegyt din ziua 5 pana in ziua 9 si duphaston din ziua 26 in ziua 25.. atat :) prima luna am facut si injectia de declansare dar mai mult mi-a facut rau.. asa ca luna asta am ales variante usara mai ales ca reactionam f bine la medicamente.. aveam folicul pe ambele ovare. nu va dati batute si mergeti dupa feeling.. eu una asa am facut :)

niko242006
03 dec 2012, 12:49
buna niko. am luat clotibegyt din ziua 5 pana in ziua 9 si duphaston din ziua 26 in ziua 25.. atat :) prima luna am facut si injectia de declansare dar mai mult mi-a facut rau.. asa ca luna asta am ales variante usara mai ales ca reactionam f bine la medicamente.. aveam folicul pe ambele ovare. nu va dati batute si mergeti dupa feeling.. eu una asa am facut :)

multumesc mult pt raspuns si pt incurajare adnc,maine sunt programata pt ecografie sa vedem foliculul.am ceva emotii...sa speram ca este totul ok.

psiholoaga
03 dec 2012, 13:48
Buna ziua tuturor! Astazi m-am hotarat sa ma inscriu in forumul acesta pentru ca am tot urmarit discutiile si mi-au prins tare bine. Imi doresc foarte tare sa devin mamica de 1 an si 3 luni. Am inceput tratamentul pentru stimulare ovariana anul trecut in aceasta perioada, l-am urmat 2 luni si am renuntat pentru ca m-am dezechilibrat foarte tare, am facut pauză până anul acesta in luna iulie cand mi-am schimbat doctorul si din august am reinceput trat cu clomifen si duphaston. Am inceput sa reactionez la tratatement si sa am ovulatie dar nu s-a intamplat minunea pana in acest moment :) Azi urmează să merg la control sa vedem cum arata ovarele. MA simt descurajata si trista mai ales ca ieri am primit vestea ca nasa mea care a incercat doua luni sa faca bebe, este insarcinata...ma bucur pentru ea dar pentru mine plang din tot sufletul...Ma rog sa imi dea Dumnezeu rabdare pentru ca in acest moment sunt tare deznadajduita.

niko242006
04 dec 2012, 09:41
Buna ziua tuturor! Astazi m-am hotarat sa ma inscriu in forumul acesta pentru ca am tot urmarit discutiile si mi-au prins tare bine. Imi doresc foarte tare sa devin mamica de 1 an si 3 luni. Am inceput tratamentul pentru stimulare ovariana anul trecut in aceasta perioada, l-am urmat 2 luni si am renuntat pentru ca m-am dezechilibrat foarte tare, am facut pauză până anul acesta in luna iulie cand mi-am schimbat doctorul si din august am reinceput trat cu clomifen si duphaston. Am inceput sa reactionez la tratatement si sa am ovulatie dar nu s-a intamplat minunea pana in acest moment :) Azi urmează să merg la control sa vedem cum arata ovarele. MA simt descurajata si trista mai ales ca ieri am primit vestea ca nasa mea care a incercat doua luni sa faca bebe, este insarcinata...ma bucur pentru ea dar pentru mine plang din tot sufletul...Ma rog sa imi dea Dumnezeu rabdare pentru ca in acest moment sunt tare deznadajduita.

buna psiholoaga,trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv si sa nu-ti pierzi speranta.la fel ca si tine citeam pe forum discutiile fetelor si m-am hotarat sa ma inscriu si sa vorbim . eu sunt la a doua luna de stimulare si azi trebuie sa ma duc sa fac eco.tie ce ti-a zis dr la eco??

psiholoaga
04 dec 2012, 11:25
buna psiholoaga,trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv si sa nu-ti pierzi speranta.la fel ca si tine citeam pe forum discutiile fetelor si m-am hotarat sa ma inscriu si sa <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> . eu sunt la a doua luna de stimulare si azi trebuie sa ma duc sa fac eco.tie ce ti-a zis dr la eco??

Am fost ieri dupa amiaza la doctor si mi-a spus ca s-ar putea sa am pe ovarul stang un folicul care creste si descreste in fiecare luna dar care nu contine ovocit si inhiba formarea altor foliculi. Urmeaza ca maine de dimineata sa imi fac injectia cu Ovitrel si vineri de dimineata sa merg la foliculometrie sa vedem cum a reactionat respectivul folicul. In situatia in care descreste sau ramane la aceleasi dimensiuni urmeaza doua luni de anticonceptionale ca sa vedem daca reactioneaza, adica daca dispare si daca nu va disparea singura solutie este laparoscopic. Tie iti doresc bafta si sa ne dai vesti bune. Asteptam:)

niko242006
05 dec 2012, 10:39
Am fost ieri dupa amiaza la doctor si mi-a spus ca s-ar putea sa am pe ovarul stang un folicul care creste si descreste in fiecare luna dar care nu contine ovocit si inhiba formarea altor foliculi. Urmeaza ca maine de dimineata sa imi fac injectia cu Ovitrel si vineri de dimineata sa merg la foliculometrie sa vedem cum a reactionat respectivul folicul. In situatia in care descreste sau ramane la aceleasi dimensiuni urmeaza doua luni de anticonceptionale ca sa vedem daca reactioneaza, adica daca dispare si daca nu va disparea singura solutie este laparoscopic. Tie iti doresc bafta si sa ne dai vesti bune. Asteptam:)

buna fetelor,am fost ieri la eco si din pacate nu este prea bine si trebuie vineri sa o vizitez iar pe dna dr ginecolog.ovarul drept e de 33/19mm cu diametrul folicililor de 8 mm,ovarul stang de 27/16 mm ,foliculi cu diametrul 7 mm ,endometrul cu grosimea de 3,5 trilamelar.a spus ca trebuie pana vineri sa creasca cel
putin 1 cm, daca nu marim doza de tratament.cine stie cati mm trebuie sa fie ca sa se prinda ceva
??? si ce parere aveti de masurile mele?multumesc ,va pup

psiholoaga
05 dec 2012, 11:01
Buna Niko! Eu in ziua a 12 a ciclului menstrual aveam endometru de 9 mm si scrie pe foaie ca este bine estrogenizat. de cand fac tratament cel mai mult a avut 13 mm în ziua a 14 a ciclului mentrual. Din cate mi-a explicat mie doctorul meu dimensiunile foliculilor mai mici de 10 nu sunt in crestere si nu pot sa se "sparga". eu inainte sa iau tratament aveam foliculi de 8 mm si doctorul mi-a spus ca ovarele sunt fără foliculi în creştere. Inseamna ca vineri suntem amandoua cu multe emotii la cabinetul ginecologului. de la ce ora ai programarea? eu merg la prima ora vineri ca sa vedem cum arata foliculul de pe ovarul stang avand in vedere ca de dimineata mi-am facut injectia. Te pup si nu iti pierde speranta pentru ca e abia a doua luna de stimulare.

niko242006
05 dec 2012, 18:57
Buna Niko! Eu in ziua a 12 a ciclului menstrual aveam endometru de 9 mm si scrie pe foaie ca este bine estrogenizat. de cand fac tratament cel mai mult a avut 13 mm în ziua a 14 a ciclului mentrual. Din cate mi-a explicat mie doctorul meu dimensiunile foliculilor mai mici de 10 nu sunt in crestere si nu pot sa se "sparga". eu inainte sa iau tratament aveam foliculi de 8 mm si doctorul mi-a spus ca ovarele sunt fără foliculi în creştere. Inseamna ca vineri suntem amandoua cu multe emotii la cabinetul ginecologului. de la ce ora ai programarea? eu merg la prima ora vineri ca sa vedem cum arata foliculul de pe ovarul stang avand in vedere ca de dimineata mi-am facut injectia. Te pup si nu iti pierde speranta pentru ca e abia a doua luna de stimulare.

buna,vineri dupa ora 12 merg la cabinet pt ca de dimineata nu are program de lucru.eu in ziua a 10 am facut eco si ma gandesc ca poate mai creste pana vineri.....

psiholoaga
06 dec 2012, 08:25
cu siguranta va mai creste. Fii linistita pentru ca teoretic asta fac medicamentele, ajuta la dezvoltare si plus ca erai doar in ziua 10. Sa ai o zi minunata si sa auzim maine de bine!

psiholoaga
07 dec 2012, 13:07
Buna! Am fost la domul doctor de dimineata si nu s-a spart inca foliculul, dar mi-a spus ca s-ar putea sa se sparga in cursul zilei de azi si luni din nou la control, asa ca o sa ma rog ca pana luni sa se sparga si sa nu mai fie nevoie de operatie:( Tie Niko ce ti-a spus doamna doctor? O zi minunata tuturor!

niko242006
07 dec 2012, 19:09
Buna! Am fost la domul doctor de dimineata si nu s-a spart inca foliculul, dar mi-a spus ca s-ar putea sa se sparga in cursul zilei de azi si luni din nou la control, asa ca o sa ma rog ca pana luni sa se sparga si sa nu mai fie nevoie de operatie:( Tie Niko ce ti-a spus doamna doctor? O zi minunata tuturor!

buna,se pare ca amandoua trebuie sa ne ducem din doua in doua zile pe la cabinet .azi cand am fost la dr mi s-a spus ca nu a prea crescut foliculul si trebuie sa ma duc luni din nou.azi dna mea dr nu a putut sa vina si i-a tinut un domn dr locul si nu mi-a explicat prea bine situatia doar atat a spus ca sunt foliculi activi pe ovarul drept dar sunt cam mici si ca nu are cum sa fiu la a 13 zi dupa cm dar mie mi-a venit pe 25 noiembrie,nu mai inteleg nimic ...tu ai facut injectia dupa stimulare??

psiholoaga
10 dec 2012, 08:23
Buna Niko! Scuze ca nu am raspuns dar nu am apucat. eu injectia am făcut-o dupa stimulare, in ziua a 14-a a ciclului menstrual pentru a ajuta foliculul sa se sparga. la ora 9.30 sunt programata si sper sa se fi spart pt ca ieri am avut dureri puternice in partea stanga. o zi minunata!

psiholoaga
10 dec 2012, 11:02
Am fost la domul doctor si sunt tare bucuroasa, a avut loc ovulatia asa ca nu e nevoie de operatie. Îi multumesc bunului Dumnezeu pentru asta si o sa continui sa ma rog si sa sper ca intr-o zi o sa ma bucur la fel de mult ca si azi de o sarcina, indiferent cate sacrificii voi fi nevoita sa fac. Astept vesti Niko, sper ca e totul ok si la tine. Mie mi-a dat duphaston si aspenter in cazul in care este vorba de o sarcina ca sa ajute la fixare.

niko242006
10 dec 2012, 19:05
Am fost la domul doctor si sunt tare bucuroasa, a avut loc ovulatia asa ca nu e nevoie de operatie. Îi multumesc bunului Dumnezeu pentru asta si o sa continui sa ma rog si sa sper ca intr-o zi o sa ma bucur la fel de mult ca si azi de o sarcina, indiferent cate sacrificii voi fi nevoita sa fac. Astept vesti Niko, sper ca e totul ok si la tine. Mie mi-a dat duphaston si aspenter in cazul in care este vorba de o sarcina ca sa ajute la fixare.

buna,ma bucur mult pt tine si-ti doresc sa ramai cat mai repede :gravida2:eu trebuie sa mai astept inca o luna pt ca nu a crescut cat trebuie si dna dr mi-a marit doza de tratament.eu iau arefam pt fixare si clomifenul din ziua 5-9 pt stimulare ,acum cate doua pastile si ne mai vedem luna ce vine la monitorizare te pup si sa auzim de bine.

cristina79
24 dec 2012, 18:12
buna,ma alatur si eu acestui forum si eu incerc sa raman insarcinata de 1 an si 8 luni, este prima luna cu stimulare clostilbegyt 5 zile 2cp/zi incepand din Z3 am fost la monitorizare in ziua 8 si aveam un folicul de 18mm dar nu m-a mai chemat in continuare ptr monitorizare,asa ca in Z17 mi-am facut eu programare ptr ca ma durea un ovar si am zis sa nu se intample ceva,am facut bine ca m-am dus ptr ca foliculul crescuse la 3,5cm si mai aveam vreo 3 foliculi de 17-18mm am facut o hiperstimulare sau ceva de genul acesta,nu trebuia sa iau atatea pastile pe zi,mi-a facut repede o injectie cu Pregnil si dupa 36 ore cred ca am ovulat ptr ca m-a durut f rau ovarul si am prestat,acum sunt programata joi ptr monitorizare sa vada daca s-au spart foliculii sau s-a transformat in chituri mai ales cel mai mare de 3,5 cm.Doamne ajuta sa fie ok si sa ramanem insarcinate cat mai repede.Am uitat sa precizez ca in luna octombrie am facut si o histerosonografie sa-mi vada trompele si sunt ok.

psiholoaga
27 dec 2012, 08:13
Draga Cristina iti doresc sa se intample cat mai repede minunea de a avea un copil. Eu zic ca este ok ca ai reactionat la tratament, dar este destul de iresponsabil dl doctor daca nu te-a chemat la monitorizare dupa ce ai luat closty. Eu merg de trei ori pe luna la control: in ziua a 3-a a ciclului menstrual pt a vedea daca nu au ramas chisturi pe ovare, in ziua a 12 si dupa ce imi fac injectia pt ovulatie si din cate m-am documentat eu este nevoie de aceste monitorizari. Bine ca ti-ai facut tu programare in momentul in care nu te-ai simtit bine. In tot acest timp ai facut si alte tratamente sau doar acuma ai inceput cu tratamentul? iti doresc o zi minunata si speram sa auzim de bine.

cristina79
27 dec 2012, 23:45
buna,psiholoaga la mine este prima luna de stimularare,am ateptat pana in octombrie anul acesta si daca am vazut ca nu s-a intamplat minunea am hotarat sa ma duc la un specialist in infertilitate.Dupa ce am facut o serie de analize printre care si amh pe care il am de 0,43 (foarte mic) s-a hotarat sa-mi dea clostilbegyt ptr stimulare dar mi-a dat doza prea mare 2cp/zi.Astazi am fost la control si nu mi-a ramas nici un chist toti foliculii s-au spart,acum ramane de vazut daca raman sau nu,oricum o luna nu mai iau nici un tratament ma mai duc in februarie,urmez in continuare cu aspenter si acid folic doar atat.Doamne ajuta si intr adevar sa auzim numai de bine.

psiholoaga
28 dec 2012, 08:22
Doamne ajuta sa se fi prins minunea mai ales ca ai avut multi foliculi, iar daca s-au spart toti sunt mari sanse:) Nu mai iei tratament o luna din cauza ca ai facut hiperstimulare? O zi minunata!

cristina79
28 dec 2012, 17:05
Doamne ajuta sa se fi prins minunea mai ales ca ai avut multi foliculi, iar daca s-au spart toti sunt mari sanse:) Nu mai iei tratament o luna din cauza ca ai facut hiperstimulare? O zi minunata!

da asa am zis si eu daca acum cu atatia foliculi nu raman atunci cand,dar dr. mi-a spus sa nu ma sperii daca nu raman ptr ca aveam in urma analizelor progesteronul cam mare, dar nu se stie niciodata depinde de la o pacienta la alta.Nu mi-a spus de ce nu mai imi da tratament dar cred ca din cauza asta,mai ales ca am reactionat super bine la stimulare,din cate am mai citit dupa o hiperstimulare se face o luna cel putin pauza ptr refacerea ovarelor.mai vorbim :pup:Tu ce ai mai facut a reusit stimularea la tn?ce varsta ai?eu am 33.

niko242006
07 ian 2013, 10:43
buna fetelor,si la mine dna dr a vazut multi foliculi dar decat unul are 18 mm in a 13 zi .chiar azi trebuie sa merg iar la monitorizare este a 15 zi si sper sa se fi produs ovulatia,asta ramane de vazut.si eu am luat cate doua pastile de clomifen si urmeaza sa fac o pauza de doua luni.voi ce ati mai facut ???

psiholoaga
08 ian 2013, 08:32
Buna Cristina si LA multi ani! Eu am 25 de ani si incerc de un an sa raman insarcinata. Eu reactionez bine la stimulare, foliculii cresc si se sparg ,dar nu se intampla minunea:=(. În luna decembrie nu am luat nici un medicament pentru ca mi-a venit menstruatia chiar inainte de Craciun si doctorul nu lucra asa ca am fost totusi in ziua a 14- a la control ca să vad daca există foliculi fără stimulare. Doctorul mi-a spus că nu am foliculi maturi, dar era nedumerit de ce eu am in uter lichid postovulator, zicea ca nu isi explica... acuma cum o vrea Dumnezeu. Daca nu am ramas nici luna asta, din ziua a 3 pana in ziua a 7-a a ciclului voi lua Closty si mergem inainte. iti doresc ca noul an sa iti aduca o minune in viata ta! Te pup

psiholoaga
08 ian 2013, 08:36
Niko e foarte bine daca ai un folicul asa mare:) Ti-a dat si injectie pentru a se sparge sau nu? Eu sunt in pauza de la tratament pentru a doua luna si ma bucur pentru ca ma mai "destresez". Am pornit in noul an plina de incredere ca anul acesta voi avea un ingeras in viata mea si acest gand ma motiveaz foarte tare, sper sa nu ma insel, iar daca ma insel ma rog sa imi dea Dumnezeu puterea sa ma continui pentru a-mi atinge scopul. Astept vesti bune azi:) te pup

niko242006
08 ian 2013, 10:50
Niko e foarte bine daca ai un folicul asa mare:) Ti-a dat si injectie pentru a se sparge sau nu? Eu sunt in pauza de la tratament pentru a doua luna si ma bucur pentru ca ma mai "destresez". Am pornit in noul an plina de incredere ca anul acesta voi avea un ingeras in viata mea si acest gand ma motiveaz foarte tare, sper sa nu ma insel, iar daca ma insel ma rog sa imi dea Dumnezeu puterea sa ma continui pentru a-mi atinge scopul. Astept vesti bune azi:) te pup
buna Psiholoaga,nu mi-a dat nici-o injectie ma intrebat pe mine daca am ovulat ca nu mai este foliculul pe ovarul drept si sincer nu am stiut sa-i raspund (dureri am avut ca la menstra si seara la baie am avut mucusul cervical ca albusul de ou )voi cum va dati seama cand ovulati ,ce simtome aveti???acum urmeaza sa ma duc si maine la monitorizare ca mai este un folicul pe ovarul stang de 18,5 si unul de 14 .oare trebuie sa-i zic eu de injectie?voua la monitorizare v-a spus cand sa aveti contact sexual ca mie nu si poate trec zilele alea tot chemandu-ma la cabinet din doua in doua zile si ratez ocazia.doamne ajuta sa ramanem si noi toate insarcinate si sa avem si noi :bebelus::bebelus:nostri .te pup

psiholoaga
08 ian 2013, 13:46
Eu de obicei dupa stimulare imi dau seama ca ovulez pentru ca am dureri la nivelul ovarului, nu prea elimin mucus, mai mult ca sigur ca daca ai avut dureri s-a spart foliculul. DIn moment ce se sparg nu este nevoie de injectie, mie mi-a dat injectie pentru ca cresteau foarte mari foliculii (29-30 mm). Contact sexual imi spune doctorul sa am din două în două zile, daca merg in ziua 11 la control si este folicul imi spune ca o saptamana sa "prestam" din doua in doua zile. Te pup.

adnc
08 ian 2013, 13:55
buna Psiholoaga,nu mi-a dat nici-o injectie ma intrebat pe mine daca am ovulat ca nu mai este foliculul pe ovarul drept si sincer nu am stiut sa-i raspund (dureri am avut ca la menstra si seara la baie am avut mucusul cervical ca albusul de ou )voi cum va dati seama cand ovulati ,ce simtome aveti???acum urmeaza sa ma duc si maine la monitorizare ca mai este un folicul pe ovarul stang de 18,5 si unul de 14 .oare trebuie sa-i zic eu de injectie?voua la monitorizare v-a spus cand sa aveti contact sexual ca mie nu si poate trec zilele alea tot chemandu-ma la cabinet din doua in doua zile si ratez ocazia.doamne ajuta sa ramanem si noi toate insarcinate si sa avem si noi :bebelus::bebelus:nostri .te pup

nu e regula sa simti cand ovulezi.. depinde de la femeie la femeie.. eu am facut stimulare prima luna.. am facut injectia.. s-a spart.. dar nu s-a prins.. si m-am pricopsit cu un chist imend care s-a micsorat apoi.. am facut o luna pauza sa isi revina ovarele.. si apoi am incercat din nou de data aceasta fara injectie.. am fost la monitorizare si se vedea un folicul dominant pe stangul.. in ziua 15 parea ca s-a spart singur.. si mai aveam unul de 23 pe dreptul cu sanse sa se sparga si el.. ei surpriza.. am ramas insarcinata.. insa nu asa cum crezusem ecografic.. pe stangul in loc sa se sparga s-a format un chist de 4 cm .. si foliculul de 23 s-a spart ulterior in ziua 18 fara ca eu sa bag de seama in vreun fel.. aducand cu sine si marea veste :) mentionez ca nu am avut contact decat in zilele 14-15 .. asa ca nu e o regula sa simti de unde ovulezi si cand! e f important in schimb sa va monitorizez ffff bine doctorii vostri. nu sunt tratamente usoare si daca nu e tinuta sub observatie se pot intampla complicatii . va pup si va doresc sa aveti parte in acest an de copilasii mult doriti.

psiholoaga
08 ian 2013, 15:37
felicitari pentru sarcina si sa stii ca sunt de acord cu tine, in sensul ca uneori poti sa functionezi normal si sa nu se intample, alteori ti se spune ca nu ai ovulatie si s-ar putea sa ramai...e mare puterea lui Dumnezeu si cred ca pe langa toate tratamentele astea deloc usoare pe care le facem trebuie sa ne punem nadejdea si in Dumnezeu. Iti doresc sa ai sarcina usoara si iti multumesc ca ne-ai impartasit experienta ta pentru ca e motivantă pentru noi care suntem in asteptarea minunii:) O zi minunata!

cristina79
08 ian 2013, 20:05
buna,eu luna aceasta nu am avut noroc ptr ca mi-a venit cm,imi spusese doctorul ca s-a rputea sa nu raman ptr ca am avut progesteronul mare cand am ovulat si deci a avut dreptate,o luna fac pauza si din februarie, daca nu raman luna asta, iau clomifen.Mie mi-a recomandat ca in perioada ovulatiei sa am contact o zi da una nu.Si eu dupa injectia cu pregnil la 36 ore dupa m-au apucat durerile de ovulatie de a trebuit sa iau un clafen,bineinteles recomandat de dr.ginecolog ptr ca se astepta sa am dureri mai ales ca am avut 4-5 foliculi,din fericire nu am ramas cu nici un chist.La multi ani tuturor aspirantelor si sper ca anul acesta sa fie cu noroc ptr noi.

cristina79
08 ian 2013, 20:13
niko eu am avut probleme din cauza ca nu am facut injectia cand trebuia,eram gata sa fac niste chisturi de toata frumusetea,stimularea difera de la un organism la altul la unele fete foliculul se sparge singur dupa stimulare fara injectie dar la unele cum sunt eu de ex. nu s-a spart,mi-a facut injectia in z17 de cm si foliculii s-au spart in z19 de aceea nici nu am ramas ptr ca am avut ovulatia prea tarziu si organismul deja incepuse sa se pregateasca ptr ciclul urmator,sa speram ca dr tau stie ce face si totul o sa fie bine,si nu conteaza ca te cheama la cabinet din 2 in 2 zile voi trebuie sa prestati ce legatura are consultul cu contactul sexual,eu de ex am prestat seara si dimineata m-am prezentat la doctor si nu a fost nici o problema.

niko242006
09 ian 2013, 10:00
Buna fetelor si multumesc pentru raspunsuri,poate de asta ma si cheama asa des sa nu apara vreun chist cumva.luni cand a vazut dl dr ca nu mai este foliculul a zis ca sunt semne bune.sa vedem ce mai zice azi...va pup

niko242006
09 ian 2013, 16:28
salutari din nou,foliculul de pe ovarul stang a crescut ,este de 19,8mm si trebuie sa sparga maine-poimaine, asa ca cel mai sigur trebuie sa "muncim" maine:patfierbinte: si sa speram ca se prinde ceva...

psiholoaga
10 ian 2013, 08:44
Doamne ajuta Niko şi spor la treaba! Tin pumnii stransi si asteptam vesti bune. :)

tweety26
10 ian 2013, 17:23
Buna fetelor.Am fost la doctor asta vara pentru un control pt ca nu reuseam sa raman insarcinata si in urma consultatiei si ecografiei am fost diagnosticata cu sindrom de ovare micropolichistice.Ati avut asa ceva?ce tratament ati urmat?ati reusit sa ramaneti insarcinate???Multumesc

adnc
10 ian 2013, 17:26
Buna fetelor.Am fost la doctor asta vara pentru un control pt ca nu reuseam sa raman insarcinata si in urma consultatiei si ecografiei am fost diagnosticata cu sindrom de ovare micropolichistice.Ati avut asa ceva?ce tratament ati urmat?ati reusit sa ramaneti insarcinate???Multumesc

putere si perseverenta. se poate mai greu dar se poate :)

tweety26
10 ian 2013, 17:36
sper din tot sufletul....multumesc :pup:

psiholoaga
11 ian 2013, 09:27
Eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice şi urmez tratament pentru stimulare ovariana de aproape 6 luni, cu pauze şi cu rabdare astept sa se intample minunea:) la mine problema este ca nu am ovulatie fara tratament si incercam sa ajutam cu medicamente de stimulare. Tie ce ti-a dat sa iei?

psiholoaga
18 feb 2013, 10:37
Buna fetelor! Nu aveti inca vesti bune de dat? Cum sunteti cu tratamentele? Mie mi-a venit ciclul in data de 25 ianuarie, am laut 5 zile de Closty si in ziua 11 a ciclului menstrual am mers la monitorizare...doctorul a fost foarte incantat pentru ca ovulatia avea loc chiar in acel moment, am prestat 2 zile consecutiv si pana in data de 21 trebuie sa iau duphaston si aspenter si sa imi fac un test. Sunt destul de nerabdatoare si am sperante destul de mari, mai ales ca cei din jur ma tot intreaba ca e ceva cu mine ca sunt palidă:) in rest nu simt nimic decat niste dureri de cap...sper sa fie cu ochisori:) O zi minunata va doresc!

Lenut
18 feb 2013, 11:12

buna!! eu am avut ovare micropolichistice , din cauza asta nu aveam nici ovulatie si nici cm... am ramas insarcinata in urma unei stimulari ovariene cu clostilbegyt!!ia acum am un bebe minunat de 7 luni!! :)

Lenut
18 feb 2013, 11:13
Buna fetelor! Nu aveti inca vesti bune de dat? Cum sunteti cu tratamentele? Mie mi-a venit ciclul in data de 25 ianuarie, am laut 5 zile de Closty si in ziua 11 a ciclului menstrual am mers la monitorizare...doctorul a fost foarte incantat pentru ca ovulatia avea loc chiar in acel moment, am prestat 2 zile consecutiv si pana in data de 21 trebuie sa iau duphaston si aspenter si sa imi fac un test. Sunt destul de nerabdatoare si am sperante destul de mari, mai ales ca cei din jur ma tot intreaba ca e ceva cu mine ca sunt palidă:) in rest nu simt nimic decat niste dureri de cap...sper sa fie cu ochisori:) O zi minunata va doresc!

Doamne ajuta sa fie cu ochisori!!! :bebe:

alyfabi
18 feb 2013, 16:48
Buna fetelor, va citesc de mult timp iar astazi m-am inregistrat pe acest site ca sa pot participa de cate ori simt nevoia la discutiile pe care le purtati aici. Vreau sa va spun ca si eu, din pacate, ma aflu printre fetele care isi doresc de mult timp un copilas, mai exact de 2 ani de zile, am facut si eu si sotul meu analize, suntem ok amandoi dar din pacate...nu se prinde:( M-am hotarat sa incep si eu stimulare cu closti, asa ca acum sunt in prima luna de stimulare, sunt foarte curioasa daca voi ramane insarcinata in urma acestui tratament. Joi voi fi in a 10-a zi si merg la monitorizare, sunt curioasa daca am foliculi....sunt foartteee curioasa. Sper din tot sufletul sa ne ajute Doamne Doamne sa ne tinem cat mai repede puiutii in brate.:)

tweety26
21 feb 2013, 16:30
Buna fetelor,revin cu vesti noi.Pe 6 februarie mi am facut histerosalpingografia si a rezultat ca nu am nici o preoblema...ma temeam ca sunt indundata :)))..apoi am fost la indrumarea unei prietene asistente la medicul ginecolog cu rezultatele tituror analizelor facute.In urma controlului mia depistat un proces inflamator in partea dreapta pe care l numit anexita.Mi a prescris tratament cu zinnat si tadot pe perioada cm si utrogestan din ziua 16 a cm,asta pentru 3 luni daca nu are nici un rezultat...(un bebe)revin la el pentru schimbarea tratamentului.dar si el si dr de mi a facut histero mi au dat mari sperante in astea 3 luni de a face un bebe.Am terminat tratamentul din perioada cm si vad deja ca acele dureri insuportabile au trecut ...sper sa fie de bine...va pup si felicitari celor care au scapat de probele si au reusit sa aiba un bebe....

cristinaz
28 feb 2013, 11:40
Buna,

va rog mult spuenti mi si mie unde mergeti voi pentru stimulare, la ce clinica, la ce doctor
eu sunt la prima luna de stimulare cu femara, la care nu am raspuns. sunt in Z10 si am un folicul de 10mm, endometrul a fost in Z7 de 2mm, am luat cyclo=proginova si acum e de 8mm.
mi-a spus doctorul ca luna viitoare trebuie sa incercam alta stimulare!

multumesc

Tami
28 feb 2013, 12:12
Buna,

va rog mult spuenti mi si mie unde mergeti voi pentru stimulare, la ce clinica, la ce doctor
eu sunt la prima luna de stimulare cu femara, la care nu am raspuns. sunt in Z10 si am un folicul de 10mm, endometrul a fost in Z7 de 2mm, am luat cyclo=proginova si acum e de 8mm.
mi-a spus doctorul ca luna viitoare trebuie sa incercam alta stimulare!

multumesc

Buna! Cel mai bine este sa mergi la o clinica specializata in reproducere asistata - Fertilizare in vitro, inseminari. In Bucuresti sunt multe. Banuiesc ca ai facut ceva analize hormonale inainte de stimularea asta. AMH cat este?

cristinaz
28 feb 2013, 12:29
nu stiu ce e AMH, am facut geva gen LH FSH, etc- care au iesit oarecum normale..cel putin asa z zis doctorul

vreau sa merg la cineva care se pricepe, mi s-a parut ciudat sa mi dea fara analize, stimulare

Tami
28 feb 2013, 12:39
nu stiu ce e AMH, am facut geva gen LH FSH, etc- care au iesit oarecum normale..cel putin asa z zis doctorul

vreau sa merg la cineva care se pricepe, mi s-a parut ciudat sa mi dea fara analize, stimulare

Si ce valori ai avut la LH si FSH? AMH arata rezerva ovariana. Se mai face si o ecografie in ziua 3 a ciclului pentru numararea foliculilor antrali, tot pentru a vedea rezerva ovariana si ce tip de stimulare ti se potriveste. Ma rog, sunt mai multe analize care trebuiesc facute, inclusiv sa vezi daca nu sunt trompele blocate.
Tu de ce faci stimulare, nu ovulezi natural?
Eu am fost la Promed, este una din clinicile care se ocupa cu asa ceva: Acasa | Clinica Promed System (http://www.clinica-promed.ro/)
Multa bafta si sa vina bebe repede! :)

cristinaz
28 feb 2013, 13:43
mersi de raspuns. din pacate nu mai stiu care sunt valorile si nici nu am hartiile la mine.
eu fac stimulare pt ca nu ovulez..dar nu mi s a masurat rezerva de ovocite, nimic, nici o alta analiza nu am facut

Tami
28 feb 2013, 14:39
mersi de raspuns. din pacate nu mai stiu care sunt valorile si nici nu am hartiile la mine.
eu fac stimulare pt ca nu ovulez..dar nu mi s a masurat rezerva de ovocite, nimic, nici o alta analiza nu am facut

Nu ti-a spus de ce nu ovulezi? Ai SOP sau ovare polichistice? Oricum asta este solutia daca nu ovulezi, stimularea. Si de obicei obtii si rezultate :) La stimulare insa, trebuie facute ecografii de monitorizare pana la ovulatie, ca sa nu ai complicatii. Cat de puternica este stimularea, se face in functie de felul in care raspunzi tu la ea. Adica daca acum nu ai ovulat, data viitoare vei face o stimulare mai puternica. Oricum, sa nu iti pierzi speranta, trebuie sa fii optimista, nu stresata, si cu siguranta o sa vii cu vesti bune curand :)

cristinaz
28 feb 2013, 16:22
nu mi e clar daca e sop sau nu..l am intrebat pe doctor si a dat-o cotita...
doar azi mi a zis ca as avea sop
anyway..mi am monitorizat ecografic ovulatie..in Z7 si in Z10...asa cum am mai zis..doctoru nu e multumit

TSN
05 mar 2013, 23:19
Buna fetelor! Sunt noua pe forum, m-am inscris pt ca ma confrunt cu o problema care de ceva vreme nu ma lasa sa dorm si as dori sa ma sfatuiesc cu cineva care sa ma inteleaga.Sa va explic, sunt casatorita de 8 luni dupa o relatie de 8 ani.Dupa nunta, am hotarat ca majoritatea cuplurilor sa avem un bebe numai ca barza se incapataneaza sa apara.Am fost la medic, mi-am facut un set complet de analize si o ecografie, rezultatele au fost normale doar ca aveam o hipotiroidie latenta, nu mi s-a prescris tratament iar dupa cateva luni, la repetarea testelor de sange problema se rezolvase de la sine.
Dr. mi-a dat in schimb sa iau un complex vitaminic cu Omega 3 si acid folic, am luat 2 luni, m-am ingrasat mult si tot degeaba, nici vorba de sarcina.
Am 25 de ani si pana acum nu am ramas niciodata insarcinata, nu stiu ce sa mai cred, medicul a spus ca totul e in ordine....
Luna trecuta am luat Clomid, tot la recomandarea ginecologului meu, eu nu am un ciclu regulat asa ca am incercat sa am raporturi in perioada care dupa calculele mele ar fi fost cea fertila......acum.....asteptam, imi simt sanii intariti, o jena dureroasa in zona ovarului drept, balonare si o sensibilitate mai accentuata la mirosurile mai puternice dar....astea pot fi si efectele secundare ale Clomidului.
Sper din tot sufletul ca de aceasta data sa vad mult-asteptatele 2 liniute roz!
Cele care sunt sau au fost in situatia mea....voi ce ati facut, ce ma sfatuiti?
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da un sfat .
Mersi mult fetelor si sa auzim de burtici !

cristinaz
08 mar 2013, 13:14
tu ai luat clomid si nu ti ai monitorizat ecografic evolutia?

TSN
08 mar 2013, 17:14
Nu am facut nicio ecografie, medicul nici n-a pomenit de asta !
Exista vreun risc daca nu am fost monitorizata? Clomid am luat o singura data (incepand din ziua a5-a a CM,timp de 5 zile).
Vom vedea ce se va intampla, luna asta inca nu mi-a venit, nu am simptome in afara de sani intariti .......sper sa fie bebe !!!
Va pup!Sa-mi tineti pumnii!

ciuci
14 mar 2013, 11:59
Buna adnc,acelasi lucru am patit si eu.Am facut luna asta stimulare cu clostilbegyt in zilele 5-9a cm,a 10 zi monitorizare cu un folicul de 14mm,a 12 zi unul de 16,2 si un altul de 15,9mm,a 13 zi m-a chemat iar de dimineata si mi-a facut injectia cu ovitrell ca a zis ca e bine.Mi-a zis sa incep sa prestez a doua zi seara dupa injectie,,non stop,bineinteles,asta am facut,dupa care iar la control,si surpriza...2 chisturi ..unul de 2,98cm si un altul de 3,07cm,dezamagire totala,m-am apucat de bocit,tratament cu duphaston ziua 16-25 si dupa menstra la control.Nu mai inteleg nimik,ziceau ca injectia cu ovitrell ma ajuta sa sparga foliculii si sa nu fac chisturi si pana la urma tot cu chisturi m-am ales.Precizez ca am cativa ani decand tot incerc sa fac bebe si ca am doar un singur ovar ,celalalt l-am pierdut in urma unei interventii chirurgicale,un chist mare...offf..oare bebe cand o sa fie???oare sanse am????Am facut si laparoscopie sa vad cauzele,dr mea mi-a zis ca m-a curatat ,am avut aderente,m-a curatat ,totul e ok,hsg bun..nu stiu ce sa mai cred..sa dea Domnul sa fie bn si noi toate cele care ne dorim un bebe sa fie cu noroc intr-o buna zi.

adnc
14 mar 2013, 14:16
Buna adnc,acelasi lucru am patit si eu.Am facut luna asta stimulare cu clostilbegyt in zilele 5-9a cm,a 10 zi monitorizare cu un folicul de 14mm,a 12 zi unul de 16,2 si un altul de 15,9mm,a 13 zi m-a chemat iar de dimineata si mi-a facut injectia cu ovitrell ca a zis ca e bine.Mi-a zis sa incep sa prestez a doua zi seara dupa injectie,,non stop,bineinteles,asta am facut,dupa care iar la control,si surpriza...2 chisturi ..unul de 2,98cm si un altul de 3,07cm,dezamagire totala,m-am apucat de bocit,tratament cu duphaston ziua 16-25 si dupa menstra la control.Nu mai inteleg nimik,ziceau ca injectia cu ovitrell ma ajuta sa sparga foliculii si sa nu fac chisturi si pana la urma tot cu chisturi m-am ales.Precizez ca am cativa ani decand tot incerc sa fac bebe si ca am doar un singur ovar ,celalalt l-am pierdut in urma unei interventii chirurgicale,un chist mare...offf..oare bebe cand o sa fie???oare sanse am????Am facut si laparoscopie sa vad cauzele,dr mea mi-a zis ca m-a curatat ,am avut aderente,m-a curatat ,totul e ok,hsg bun..nu stiu ce sa mai cred..sa dea Domnul sa fie bn si noi toate cele care ne dorim un bebe sa fie cu noroc intr-o buna zi.

ciuci da nu s-a spart nici un folicul?.. la mine solutia a fost sa las sa se sparga singur fara injectie.. ca injectia incuraja sa creasca alti foliculi imaturi sa se faca chisturi.. .. eu zic ca schema de tratament trebuie schimbata daca vede doctorul ca nu e eficienta.. eu zic ca sanse sunt.. doar trebuie gasita modalitatea corecta pt tine.. la mine odata cu hiperstimularea am reanalizat lucrurile si .. am mers surprizator pe cel mai usor tratament.. o pastila de clomifen zilele 5-9 fara injectie.. si a fost luna cu noroc.. culmea.. foliculul dominant care parea ca s-a spart.. s-a chistizat.. si am ovulat in ziua 18 de pe celalalt ovar .. aducandu-mi marea veste :) iti doresc sa ti se implineasca visul si ai sa vezi ca vei reusi!

ciuci
14 mar 2013, 15:41
nu s-a spart..culmea..de asta mi-a zis dr ca-mi face si injectia sa ma ajute sa se sparga foliculii si ca nu cumva sa fac chisturi..nu mai inteleg...mi-am facut degeaba injectia?

ciuci
14 mar 2013, 15:58
de astazi am inceput tratament cu duphaston,mi-a zis sa nu mai am contact deloc..ca e posibil sa am dureri f mari...sunt atat de dezamagita....toata ziua am stat pe net si am citit tot felul de cazuri cu dorinta de a gasi pe cineva care a fost in aceeasi situatie ca mine si ca s-a rezolvat...multumesc adnc pt raspuns si incurajari!

luluca
15 mar 2013, 13:18
Ciuci sincer nici eu nu ovulam deloc -deloc. Am inceput sa fac tratament cu Closty - odata in noiembrie si nu am avut noroc de sarcina atunci. In Dec am facut pauza pentru ca erau sarbatorile, in Ianuarie nu mi-a venit din cauza dereglarilor si in Feb am facut iar tratament cu Clostybegit si injectie cu Pregnyl in ziua a 14-a. Foliculii nu erau f mari,cam de 14-16 mm in ziua 12 si in ziua 14 am facut injectia.
Acum am aflat ca sunt gravida:)

ciuci
15 mar 2013, 14:28
Ciuci sincer nici eu nu ovulam deloc -deloc. Am inceput sa fac tratament cu Closty - odata in noiembrie si nu am avut noroc de sarcina atunci. In Dec am facut pauza pentru ca erau sarbatorile, in Ianuarie nu mi-a venit din cauza dereglarilor si in Feb am facut iar tratament cu Clostybegit si injectie cu Pregnyl in ziua a 14-a. Foliculii nu erau f mari,cam de 14-16 mm in ziua 12 si in ziua 14 am facut injectia.
Acum am aflat ca sunt gravida:)

Ma bucur sa aud asta,esti una dintre norocoase,FELICITARI!!!inseamna ca la tine s-au spart,eu m-am ales cu chisturi,OARE DC NU M-A AJUTAT INJECTIA DE OVITRELL ?????sunt in mari dubii...

ciuci
15 mar 2013, 14:35
valentina dumitru (cu 2 luni in urma)
0
draga prietena daca pot sati spun asa, tot asa am patit si eu nu ramaneam deloc ansarcinata,am facut fel de fel de analize si teste si nici nu mai stiu pe unde am fost pe la ce medici,statiuni si nici un rezultat . Am luat fel de fel de tratamente si mam supus cu sfintenie tuturor sfaturilor medici si degeaba,eram foarte dezamagita,dar antro buna zi am antalnit o doamna care a fost cadru medical la noi nascuti si miam plans focul la dansa.Dansa mia dat urmatorul sfat fiei tarana usoara,mia spus ca ea crede ca am o infectie care este foarte rezistenta si sa cumpar 10 flacoane de penicilina si an fiecare seara timp de 10 zile sa amoi un tampon de vata mai mare cu penicilina dizolvata cu ser fiziolofic iar dua aceia sa al introduc an vagin si sal tin acolo pana dimineata,cand am terminat acest tratament cu penicilina sa merg anapoi la dansa si sami faca 10 zile de tratament cu vitamina b12,b6,c,calciu magneziu si dupa ce am terminat acest tratament am ramas ansarcinata ,iar acum am 2 fete si 2 baieti si asa au reusit si alte doamne care au fost mancate de bani de diferiti medici si au ancercat sa faca si ansamantare an vitro.Sper sati fie si tie de folos acest tratament si daca cumva nu ai anteles ceva ma poti suna si antreba la nr de tel 0237259115 nu ma deranjeaza doamne ajuta si mas bucura mult sa aud de bine si fii mai atenta doctorii din ziua de azi sant devoratori de bani teopereaza si degeaba pentru bani sarbatori fericite

luluca
15 mar 2013, 16:50
Eu din ce stiu pregnylul e mai puternic decat ovitrell , dar se si gaseste extrem de greu.

ciuci
16 mar 2013, 11:12
Eu din ce stiu pregnylul e mai puternic decat ovitrell , dar se si gaseste extrem de greu.
E posibil sa nu-si fi facut efectul ovitrelul???Pregnilul ce pret are?Tu cum l-ai procurat?ovitrelul e 145 lei si l-am gasit f greu...oricum o luna iau pauza ca nu mai am voie sa iau stimulent,sa vad chisturile daca se absorb,oare scap de ele?stii cumva dc nu am voie sa mai am contact sexual?...eu am o dr care nu vorbim deloc..isi face treaba si cam atat...mi-a prescris duphaston si fara contact...duphastonul stiu ca se ia daca nu ai o menstra regulata...dar eu am in fiecare luna la 26-27chiar 28 zile...

luluca
26 mar 2013, 12:00
Eu nu stiu sa nu ai voie sa ai contact sexual. Mie din contra mi s-a zis ca se pot intampla minuni si in lunile de pauza, intre stimulari.
Pregnylul costa 15 lei injectia. mie mi-a facut cineva rost de la un depozit de medicamente, dar dna doctor mi-a zis ca il gasesc si la Farmacia Tei. Eu am sunat acolo si mi-au zis ca nu au, dar din ce am citit pe net se pare ca daca te duci acolo si te rogi iti dau.
Si eu aveam multi foliculi, dar din fericire nu s-a format nici un chist. Intre tratamente am facut si pauza de 3 luni.
Eu zic sa mai citeste pe net de ovitrell si pregnyl . Multa lume spune ca ar fi mai bun pregnylul la spargerea foliculilor.

ciuci
26 mar 2013, 12:49
[QUOTE=luluca;792739]Eu nu stiu sa nu ai voie sa ai contact sexual. Mie din contra mi s-a zis ca se pot intampla minuni si in lunile de pauza, intre stimulari.
Pregnylul costa 15 lei injectia. mie mi-a facut cineva rost de la un depozit de medicamente, dar dna doctor mi-a zis ca il gasesc si la Farmacia Tei. Eu am sunat acolo si mi-au zis ca nu au, dar din ce am citit pe net se pare ca daca te duci acolo si te rogi iti dau.
Si eu aveam multi foliculi, dar din fericire nu s-a format nici un chist. Intre tratamente am facut si pauza de 3 luni.
Eu zic sa mai citeste pe net de ovitrell si pregnyl . Multa lume spune ca ar fi mai bun pregnylul la spargerea foliculilor.[/QUO
Multumesc de raspuns,poate e din cauza chisturilor care s-au format,sau e posibil sa se sparga mai tarziu??tu ce zici?avand in vedere ca in a 16 zi erau de 3cm fiecare?luna trecuta am avut ciclul pe 27 si azi deja sunt in ziua 28 si nu mi-a venit,astept si maine si daca nu vine imi fac un test,ma dor sfarcurile de la sani,mie somn si foame,ma doare spatele si mici intepaturi la ovare ca la menstra,dar eu zic ca poate e de la tratamentul cu duphaston,sper sa nu ma fi ales cu vreo dereglare.

luluca
26 mar 2013, 20:18
[QUOTE=luluca;792739]Eu nu stiu sa nu ai voie sa ai contact sexual. Mie din contra mi s-a zis ca se pot intampla minuni si in lunile de pauza, intre stimulari.
Eu zic sa mai citeste pe net de ovitrell si pregnyl . Multa lume spune ca ar fi mai bun pregnylul la spargerea foliculilor.[/QUO
Multumesc de raspuns,poate e din cauza chisturilor care s-au format,sau e posibil sa se sparga mai tarziu??tu ce zici?avand in vedere ca in a 16 zi erau de 3cm fiecare?luna trecuta am avut ciclul pe 27 si azi deja sunt in ziua 28 si nu mi-a venit,astept si maine si daca nu vine imi fac un test,ma dor sfarcurile de la sani,mie somn si foame,ma doare spatele si mici intepaturi la ovare ca la menstra,dar eu zic ca poate e de la tratamentul cu duphaston,sper sa nu ma fi ales cu vreo dereglare.

Eu din ce stiu se sparg foliculii de la pregnyl sau ovitrelle si in 36 ore dupa are loc ovulatia.
de la Duphaston nu ar trebui sa iti intarzie, dar sincer si eu am avut problema mea. Cred ca depinde de fiecare organism.
Iti tin pumnii sa fie bine si poate e cu ochisori, cine stie:)

ciuci
02 apr 2013, 12:28
Fetelor mi-am facut un test ieri si mi-a iesit pozitiv si un altul cu aceeasi urina dupa o ora negativ,cred ca am gresit ca nu trebuia sa fac cu aceeasi urina,azi am fost la control dar nu s-a vazut nimik si m-a chemat din nou vineri,oare sunt insarcinata?am avut ciclu,prima zi am avut cv mai normal si mai rosu,apoi cate putin ceea ce la mine e ceva anormal,am mari emotii pana vineri....dr mea a calculat si daca ar fi bebe in burtica as avea 4sapt si 6 zile...trebuia sa se vada?????

luluca
02 apr 2013, 13:43
Fetelor mi-am facut un test ieri si mi-a iesit pozitiv si un altul cu aceeasi urina dupa o ora negativ,cred ca am gresit ca nu trebuia sa fac cu aceeasi urina,azi am fost la control dar nu s-a vazut nimik si m-a chemat din nou vineri,oare sunt insarcinata?am avut ciclu,prima zi am avut cv mai normal si mai rosu,apoi cate putin ceea ce la mine e ceva anormal,am mari emotii pana vineri....dr mea a calculat si daca ar fi bebe in burtica as avea 4sapt si 6 zile...trebuia sa se vada?????

4 sapt si 6 zile de la ultimul CM sau de la ovulatie ti-a calculat?
Din ce am citit mai sus, inteleg ca ai avut pe 27 feb CM si deci ar fi 4sapt si 6 zile de la CM , deci bebe cu vreo 2 sapt mai putin. Eu zic sa mai astepti putintel:) Eu m-am dus cand avem 5 sapt si 4 zile de la CM si avea doar 1mm bebe:) . Imagineaza-ti la 2 sapt , ce sa se vada...

adnc
02 apr 2013, 14:32

buna ciuci!! ma bucur nespus ca ai obtinut mult doritele liniute!! sa iei in continuare duphaston neaparat!! stai linistita ca e normal sa nu se vada nimic.. :) relax :) daca vrei sa te linistesti poti sa faci analiza de sange sa vezi exact acolo cat de clar e ca ai un bebe mic in burtica!! multa sanatate iti doresc si o sarcina cat mai usoara!!

ciuci
02 apr 2013, 15:10
4 sapt si 6 zile de la ultimul CM sau de la ovulatie ti-a calculat?
Din ce am citit mai sus, inteleg ca ai avut pe 27 feb CM si deci ar fi 4sapt si 6 zile de la CM , deci bebe cu vreo 2 sapt mai putin. Eu zic sa mai astepti putintel:) Eu m-am dus cand avem 5 sapt si 4 zile de la CM si avea doar 1mm bebe:) . Imagineaza-ti la 2 sapt , ce sa se vada...

de la ultimul ciclu luluca mi-a calculat si vineri m-a chemat din nou la eco,nici atunci nu cred ca o sa se vada,mie frica sa-mi mai fac un test,daca iese negativ,dr mi-a zis sa mai astept pana vineri dimi si sa mai fac unul dupa care sa ma duc la eco...am atat de multe emotii

ciuci
02 apr 2013, 15:13
buna ciuci!! ma bucur nespus ca ai obtinut mult doritele liniute!! sa iei in continuare duphaston neaparat!! stai linistita ca e normal sa nu se vada nimic.. :) relax :) daca vrei sa te linistesti poti sa faci analiza de sange sa vezi exact acolo cat de clar e ca ai un bebe mic in burtica!! multa sanatate iti doresc si o sarcina cat mai usoara!!

multumesc din suflet,doamne poate e bine,e normal sa am dureri de spate si de burta cu mici intepaturi?mie frica sa nu fie cv rau,am avut ciclu pe 28 martie si in prima zi mi-a curs cv mai mult si apoi cate putin...

adnc
02 apr 2013, 15:16
multumesc din suflet,doamne poate e bine,e normal sa am dureri de spate si de burta cu mici intepaturi?mie frica sa nu fie cv rau,am avut ciclu pe 28 martie si in prima zi mi-a curs cv mai mult si apoi cate putin...

e normal sa ai ceva dureri.. acuma nu poti sa bagi pe toata lumea intr-un tipar.. fiecare femeie e diferita.. eu zic sa faci bhcg sa fi sigura

ciuci
02 apr 2013, 15:18
e normal sa ai ceva dureri.. acuma nu poti sa bagi pe toata lumea intr-un tipar.. fiecare femeie e diferita.. eu zic sa faci bhcg sa fi sigura

offf...o sa vin cu vesti,multumesc

ciuci
05 apr 2013, 15:42
am facut dimi un test de sarcina si a iesit negativ,am fost la eco si mi-a zis ca nu e sarcina,nu mai inteleg,dc mi-a iesit primul test pozitiv,dezamagire totala

adnc
05 apr 2013, 15:48
am facut dimi un test de sarcina si a iesit negativ,am fost la eco si mi-a zis ca nu e sarcina,nu mai inteleg,dc mi-a iesit primul test pozitiv,dezamagire totala

buna ciuci.. poate de la injectia de declansare.. caci contine hormon ce da fals pozitiv la test.. in mod normal se elimina din corp dupa cca 10 zile de la administrare

ciuci
05 apr 2013, 15:51
buna adnc,multumesc de raspuns,m-am mai linistit cv acum ca mi-ai zis,am stat si m-am gandit pana acum,nu-mi gaseam nici un raspuns,ma gandeam ca testele poate sunt de vina,te pup,multumesc inca o data

miha_baby
12 apr 2013, 00:23
buna!! eu am avut ovare micropolichistice , din cauza asta nu aveam nici ovulatie si nici cm... am ramas insarcinata in urma unei stimulari ovariene cu clostilbegyt!!ia acum am un bebe minunat de 7 luni!! :)
Buna seara! Sunt noua pe acest forum... Si eu am ovare micropolichistice si nu am ovulatie. Tu ai facut vreun tratament inainte de closty, cu anticonceptionale? Asa mi-a recomandat dr ca inainte de closty sa iau 2-3 luni anticonceptionale caci altfel spune ca nu are efect closty.. Ce parere ai? Multumesc.

kamelya
18 apr 2013, 20:08
buna fetelor ! eu am facut stimulare cu puregon 50 timp de 7zile apoi ovitrelle ! pe 17 si 18 martie inseminarea intrauterina astept cu nerabdare peste 2 sapt sa vad un test pozitiv!!!!dar sint ingrijorata pt ca pe unde am mai citit si eu fetele spuneau ca dupa mai multe inseminari sa produs minunea !!!!:toane: astept sa vorbim

kamelya
18 apr 2013, 20:19
am gresit ...17 si 18 aprilie adica azi !!!! trebui sa ma scuzati pt ca sint inca ametita de la tratament si plus inseminarile care au fost cam dureroase !!!!

ciuci
19 apr 2013, 08:30
buna fetelor ! eu am facut stimulare cu puregon 50 timp de 7zile apoi ovitrelle ! pe 17 si 18 martie inseminarea intrauterina astept cu nerabdare peste 2 sapt sa vad un test pozitiv!!!!dar sint ingrijorata pt ca pe unde am mai citit si eu fetele spuneau ca dupa mai multe inseminari sa produs minunea !!!!:toane: astept sa vorbim

Sa dea d-zeu sa fie bine si ca peste 2saptamani sa iasa testul pozitiv si sa-ti aduca mari bucurii.

kamelya
19 apr 2013, 19:39
multumesc mult ! sa dea d-zeu la toata lumea!

ciuci
25 apr 2013, 09:24
multumesc mult ! sa dea d-zeu la toata lumea!

o veste buna kamelya????

ciuci
25 apr 2013, 09:32
fetelor,voi ce spuneti,eu avand un cm de 28 zile,luna trecuta am avut pe data de 28martie iar luna asta ar fi trebuit sa-mi vina pe 24 si nu mi-a venit,am dureri de spate ,de burtica ca atunci cand trebuie sa vina cm,ce-i drept zilele trecute au fost mai pronuntate,azi mai putin,ca simptome de sarcina nu stiu ce sa zic,greturi,pe areola mamara am asa ca niste umflaturi mici si parca s-a mai maronit,sau poate e doar in capul meu schimbarea culorii,sanii nu ma dor,voi ce ziceti,as putea face un test sau sa astept ziua de 28?

Tami
25 apr 2013, 11:05
fetelor,voi ce spuneti,eu avand un cm de 28 zile,luna trecuta am avut pe data de 28martie iar luna asta ar fi trebuit sa-mi vina pe 24 si nu mi-a venit,am dureri de spate ,de burtica ca atunci cand trebuie sa vina cm,ce-i drept zilele trecute au fost mai pronuntate,azi mai putin,ca simptome de sarcina nu stiu ce sa zic,greturi,pe areola mamara am asa ca niste umflaturi mici si parca s-a mai maronit,sau poate e doar in capul meu schimbarea culorii,sanii nu ma dor,voi ce ziceti,as putea face un test sau sa astept ziua de 28?

Poti sa incerci un test, azi ar fi prima zi de intarziere, dar sa il faci maine dimineata cu prima urina. Semnele sunt bune, desi se pot confunda cu cele de menstruatie... Multa bafta, te asteptam cu liniutele!! :)

ciuci
25 apr 2013, 11:21
Poti sa incerci un test, azi ar fi prima zi de intarziere, dar sa il faci maine dimineata cu prima urina. Semnele sunt bune, desi se pot confunda cu cele de menstruatie... Multa bafta, te asteptam cu liniutele!! :)

Doamne ajuta....poate e cu ochisori.Tare grea e asteptarea asta...

Tami
25 apr 2013, 11:25
Doamne ajuta....poate e cu ochisori.Tare grea e asteptarea asta...

Sper sa fie! Cel mai frumos cadou :D

ciuci
25 apr 2013, 11:28
Sper sa fie! Cel mai frumos cadou :D

da tami,ar fi cel mai frumos cadou ca se lasa asteptat de ani de zile,poate doamne,doamne are grija si de mine,te pup

adnc
25 apr 2013, 11:31

ciuci eu zic sa astepti data in care ar trebuie sa vina uratul..nu stiu daca ai mai facut stimulare dar ca sa nu patesti iarasi ca data trecuta cu test fals pozitiv iti recomand sa ai putintica rabdare :) stiu ca nu e usor si iti doresc sa ne incanti cu vestea cea mare! succes!

Tami
25 apr 2013, 11:33
ciuci eu zic sa astepti data in care ar trebuie sa vina uratul..nu stiu daca ai mai facut stimulare dar ca sa nu patesti iarasi ca data trecuta cu test fals pozitiv iti recomand sa ai putintica rabdare :) stiu ca nu e usor si iti doresc sa ne incanti cu vestea cea mare! succes!

Pai trebuia sa ii vina ieri... Asa a spus, pe 24 aprilie :)

ciuci
25 apr 2013, 11:40

nu am mai facut stimulare luna asta,ma gandesc ca poate s-a dereglat din cauza tratamentului,se poate?

adnc
25 apr 2013, 11:44
Pai trebuia sa ii vina ieri... Asa a spus, pe 24 aprilie :)
da asa e.. am ramas fixata ca trebuie sa ii vina in 28 :) is zapacita eu scuze :D

nu am mai facut stimulare luna asta,ma gandesc ca poate s-a dereglat din cauza tratamentului,se poate?

se poate .. insa nu e sigur.. poti sa incerci sa faci un test ca sa fi linistita . nici duphaston nu ai luat? nimic?

ciuci
25 apr 2013, 11:46
da asa e.. am ramas fixata ca trebuie sa ii vina in 28 :) is zapacita eu scuze :D

se poate .. insa nu e sigur.. poti sa incerci sa faci un test ca sa fi linistita . nici duphaston nu ai luat? nimic?

nimik,dr mea a zis ca luna asta sa nu iau nimik si daca e de luna viitoare sa mai incepem tratament.

ciuci
25 apr 2013, 11:55
imi aparuse chisturile alea doua de 3cm si a trebuit sa nu mai fac nici o stimulare,acum ele au disparut...;)

luluca
25 apr 2013, 21:13
Buna fetele!
Daca aveti nevoie de pregnyl sau sti pe cineva care are nevoie, mai am 2 doze ramase. Din fericire nu am mai avut nevoie de ele.
Le dau la acelasi pret la care le-am luat: 15 lei doza si doar in Bucuresti, deoarece trebuiesc tinute la rece non-stop.

kamelya
30 apr 2013, 19:31
si eu am o gramada de simptome dureri spate, burta ,ameteli ,dar nu stiu ce sa zic sa aveam cind venea cm!in capul meu tot zic ca parca nu-mi era asa cind venea cm dar nu vreau sa-mi fac iluzii si pe urma sa am vreo depresie !sa dea d-zeu sa fie bine cu 2 liniute si la tine ciuci !eu fac hcg pe 2 mai

ciuci
08 mai 2013, 09:34
si eu am o gramada de simptome dureri spate, burta ,ameteli ,dar nu stiu ce sa zic sa aveam cind venea cm!in capul meu tot zic ca parca nu-mi era asa cind venea cm dar nu vreau sa-mi fac iluzii si pe urma sa am vreo depresie !sa dea d-zeu sa fie bine cu 2 liniute si la tine ciuci !eu fac hcg pe 2 mai

la mine kamelya nu a vrut sa fie bebe,s-a si terminat cm,cine stie daca o sa fie vreo data bebe la mine,la tine cum e?ai facut hcg?da-ne o veste buna:)

niko242006
09 mai 2013, 18:01
buna fetelor am revenit cu vesti dar nu foarte bune.dupa pauza facuta cu clomifen nu s-a intamplat minunea si am fost din nou pe la cabinet.am facut iar o luna de stimulare si dr mea a fost de parere sa-mi faca niste instilatii in urma carora a zis ca am trompele infundate si mi-a curatat trompa dreapta.asta s-a intamplat inainte de pasti iar miercuri am fost la monitorizare si am avut in ziua a 11 a endometru 8,2 mm,ovar drept cu doi foliculi mari de 10 respectiv 12 mm,ovar stang cu folicul dominant de 13 mm.urmeaza sa ma duc si sambata sa vedem ce mai e... grea asteptarea asta!!!

ciuci
09 mai 2013, 20:28
buna fetelor am revenit cu vesti dar nu foarte bune.dupa pauza facuta cu clomifen nu s-a intamplat minunea si am fost din nou pe la cabinet.am facut iar o luna de stimulare si dr mea a fost de parere sa-mi faca niste instilatii in urma carora a zis ca am trompele infundate si mi-a curatat trompa dreapta.asta s-a intamplat inainte de pasti iar miercuri am fost la monitorizare si am avut in ziua a 11 a endometru 8,2 mm,ovar drept cu doi foliculi mari de 10 respectiv 12 mm,ovar stang cu folicul dominant de 13 mm.urmeaza sa ma duc si sambata sa vedem ce mai e... grea asteptarea asta!!!

buna Nico,sunt buni foliculii,numai sa reuseasca sa se sparga,eu am facut si injectia cu ovitrell si tot nu au reusit sa se sparga si facusem 2chisturi de cm fiecare.Ma intreb,oare...dc dr ta nu ti-a facut de prima data toate investigatiile si apoi sa ti se dea stimulente,offf dr astia...m-am saturat de ei...dar suntem la mana lor...intradevar e grea asteptarea ...ce sa facem..trebuie doar sa avem incredere ca ne va ajuta d-zeu si pe noi intr-o buna zi....eu una am luat o pauza...m-am saturat sa merg la dr...m-am stresat cam mult...o cam iau razna de-acu....cum o vrea d-zeu...

niko242006
11 mai 2013, 17:49
buna Nico,sunt buni foliculii,numai sa reuseasca sa se sparga,eu am facut si injectia cu ovitrell si tot nu au reusit sa se sparga si facusem 2chisturi de cm fiecare.Ma intreb,oare...dc dr ta nu ti-a facut de prima data toate investigatiile si apoi sa ti se dea stimulente,offf dr astia...m-am saturat de ei...dar suntem la mana lor...intradevar e grea asteptarea ...ce sa facem..trebuie doar sa avem incredere ca ne va ajuta d-zeu si pe noi intr-o buna zi....eu una am luat o pauza...m-am saturat sa merg la dr...m-am stresat cam mult...o cam iau razna de-acu....cum o vrea d-zeu...

buna Ciuci,da intr-adevar foliculi sunt buni asa a zis si dr mai trebuie sa se sparga,astazi am fost din nou la monitorizare si au mai crescut sunt de 21 mm si pe ovarul drept si pe stangul tot asa iar endometrul de 10 mm ,dar ce nu inteleg eu este ca de cand fac stimularea ovariana mie nu mi-a dat sa fac nici-o injectie cum am citit de pe net pt a ajuta la spargerea lor.urmeaza sa fac si eu o pauza de la tratament ca vorbim ta m-am saturat de medicamente si de vizite la cabinet... si poate cand ne asteptam mai putin atunci se intampla minunea...doamne ajuta la toata lumea....

kamelya
12 mai 2013, 23:19
nici la mine nu a vrut sa fie bebe !eu sint programata miine iar pt inseminare sper sa fie bine !eu sint la a-2-inseminare sper sa vina minunea ,nu stiu voi la a cita sinteti?

niko242006
13 mai 2013, 10:41
nici la mine nu a vrut sa fie bebe !eu sint programata miine iar pt inseminare sper sa fie bine !eu sint la a-2-inseminare sper sa vina minunea ,nu stiu voi la a cita sinteti?

buna,Kamelya eu nu am facut inseminare si nici nu a pomenit dr mea de asa ceva in schimb am facut de anul trecut mai exact din august cu pauze un tratament cu clomifen si arefam de 200 si din spusele dr nu ovulez,desi inainte de pasti mi-a facut si instilatii in urma carora a spus ca am trompele infundate si mi-a desfundat una(dreapta) iar acum urmez sa ma duc iar la monotorizare.te rog sunene si noua cum este cu inseminarea asta este dureroasa?? si cat te costa ?? am citit pe forum ca tu iei alt tratament ,te pup si sa auzim de bine...

ciuci
13 mai 2013, 13:21

buna kamelya,nici eu nu am facut nici o inseminare,am facut tratamente si operatia la parascopic, aveam aderente si mi-a dat tratament cu clomifen , monitorizari si injectia cu ovitrell,dar tot nu au reusit foliculii sa se sparga,tot nu am inteles de ce...iar daca nu reusesc intr-un an sa ma gandesc sa fac in vitro...sper sa se prinda odata...sa fie bebe...cum e cu inseminarea????dureroasa?...of...succes..si de data asta sa fie bebe...

kamelya
13 mai 2013, 21:05
eu am 41 ani .hormonal eu am iesit bine si la analize si la monitorizarea ovulatiei sa vazut ca am ovulat sigur in luna martie ! in schimb sotului meu ia iesit spermograma cu motilitate 65% si numeroase defecte coada cap si nu mai stiu ce !atunci doctora a zis sa facem inseminare!daca faci inseminare e normal sa-mi dea pt stimularea ovulatiei ca e pacat sa dai banii aiurea eu avind si o virsta...se poate face inseminare si pe ovulatie naturala! am facut injectii cu puregon pt crestere foliculi si pt a ajuta la spargerea lor ovitrelle !puregonul este 520 lei un flacon cu 300unitati si ovitrelle este 145 lei este cam greu ca depinde cit iti da dr sa faci ,mie prima data mi-a dat 50 unitati pe zi timp de 7 zile am fost nevoita sa iau 2 doze de puregon ,acum la a2 inseminare mi-a dat cite 100 pe zi .ovitrelle se face o singura injectie.inseminarea costa 1360 lei la medlife eu acolo merg,2 proceduri daca faci 1 e 10mil si ceva nu mai stiu sigur! Eu cred ca pt stimulare ovariana cele mai bune sint injectiile pt ca la mine de cind urmareste dr ovarul sting nu mai functioneaza sint numai cu dreptul si noi 1 data ovulam cu dreptul 1 data cu stingul ,cind am facut stimularea sa format tot pe dreptul si nu era luna lui iar pe stingul nimic cu tot cu stimulare ! Am o prietena care e insarcinata si ia arefam dar e pt mentinerea sarcinii nu stiu de ce iei tu ca ala nu e pt stimulare ovariana ,cred ca il iei pt o eventuala sarcina dar cred ca tu ar trebui sa iei un tratament mai eficient, a trecut cam mult timp din august 2012 si tu iei acelasi tratament !Inseminarea nu e dureroasa si nu dureaza mult.Pe mine m-a durut mai mult de la spargerea folicului pt ca simtomele de la ovulatia provocata sint mai accentuate decit la o ovulatie normala !sper sa se inteleaga ceva din ce am scris ! Daca pot sa te ajut cu ceva , cu placere ! Dar tu unde locuiesti ,unde mergi la doctor ?

kamelya
13 mai 2013, 21:29
Miine fac a-2-a procedura sper sa fie bine ! ciuci tu unde locuiesti ? daca esti din bucuresti de ce nu mergi la medlife ca sint foarte eficienti ! Ei nu taraganeaza lucrurile ! si eu am umblat din doctor in doctor si mi-a mincat banii degeaba, de cind am vrut sa ramin insarcinata de la 35 ani si pina acum la 41,bine am mai avut si pauze ca am avut o depresie si numai voiam sa ramin ! bine dar sa sti ca costa destul de mult ,dar asta e ce sa facem daca statul nu ajuta cu nimic ! inseminarea nu e dureroasa! Doamne ajuta la toata lumea!!!!!

ciuci
14 mai 2013, 09:03
Miine fac a-2-a procedura sper sa fie bine ! ciuci tu unde locuiesti ? daca esti din bucuresti de ce nu mergi la medlife ca sint foarte eficienti ! Ei nu taraganeaza lucrurile ! si eu am umblat din doctor in doctor si mi-a mincat banii degeaba, de cind am vrut sa ramin insarcinata de la 35 ani si pina acum la 41,bine am mai avut si pauze ca am avut o depresie si numai voiam sa ramin ! bine dar sa sti ca costa destul de mult ,dar asta e ce sa facem daca statul nu ajuta cu nimic ! inseminarea nu e dureroasa! Doamne ajuta la toata lumea!!!!!

sa dea domnul sa fie bine kamelya de data asta ,eu sunt din barlad si e cam greu sa gasesti un medic care sa-si dea interesul.Multi ani am fost la o dr din focsani care pana la urma m-a dezamagit,apoi am ajuns pe mana uneia din iasi care mi-a facut si operatia la parascopic,in urma operatiei mi s-a dat stimulare cu clomifen si injectia cu ovitrell...nu m-a ajutat cu nimik tratamentul ca facusem 2 chisturi de 3cm fiecare...eu nu inteleg dc nu s-au spart...tu ai idee?ca tocmai pt asta e injectia cu ovitrell...sa ajute la spargerea foliculilor si sa nu te alegi cu chisturi...m-am tot repetat cu tratamentul care l-am facut ...in speranta ca poate cineva sa ma lamureasca...ca tot in aer sunt...iar acum fac pauza ...simt ca inebunesc,ma gandesc intr-una...poate..poate ..am ramas insarcinata,iti doresc sa vii cu vesti bune!!!

kamelya
14 mai 2013, 14:18
daca nu ai nimic fizic adica endometrioza sau nu stiu altceva doctorul tau trebuie sa stie ,cred ca ar trebui sa-ti mareasca doza de ovitrell . tu cit ai facut 250? Cit despre unii doctorii te inteleg perfect nu vrea decit sa ne jecmaneasca de bani in rest nimic !deaia nu mai pot ei ca omul se duce in disperare de cauza la ei si poate facem si un efort financiar ! bafta la toata lumea!!!

niko242006
14 mai 2013, 21:28
eu am 41 ani .hormonal eu am iesit bine si la analize si la monitorizarea ovulatiei sa vazut ca am ovulat sigur in luna martie ! in schimb sotului meu ia iesit spermograma cu motilitate 65% si numeroase defecte coada cap si nu mai stiu ce !atunci doctora a zis sa facem inseminare!daca faci inseminare e normal sa-mi dea pt stimularea ovulatiei ca e pacat sa dai banii aiurea eu avind si o virsta...se poate face inseminare si pe ovulatie naturala! am facut injectii cu puregon pt crestere foliculi si pt a ajuta la spargerea lor ovitrelle !puregonul este 520 lei un flacon cu 300unitati si ovitrelle este 145 lei este cam greu ca depinde cit iti da dr sa faci ,mie prima data mi-a dat 50 unitati pe zi timp de 7 zile am fost nevoita sa iau 2 doze de puregon ,acum la a2 inseminare mi-a dat cite 100 pe zi .ovitrelle se face o singura injectie.inseminarea costa 1360 lei la medlife eu acolo merg,2 proceduri daca faci 1 e 10mil si ceva nu mai stiu sigur! Eu cred ca pt stimulare ovariana cele mai bune sint injectiile pt ca la mine de cind urmareste dr ovarul sting nu mai functioneaza sint numai cu dreptul si noi 1 data ovulam cu dreptul 1 data cu stingul ,cind am facut stimularea sa format tot pe dreptul si nu era luna lui iar pe stingul nimic cu tot cu stimulare ! Am o prietena care e insarcinata si ia arefam dar e pt mentinerea sarcinii nu stiu de ce iei tu ca ala nu e pt stimulare ovariana ,cred ca il iei pt o eventuala sarcina dar cred ca tu ar trebui sa iei un tratament mai eficient, a trecut cam mult timp din august 2012 si tu iei acelasi tratament !Inseminarea nu e dureroasa si nu dureaza mult.Pe mine m-a durut mai mult de la spargerea folicului pt ca simtomele de la ovulatia provocata sint mai accentuate decit la o ovulatie normala !sper sa se inteleaga ceva din ce am scris ! Daca pot sa te ajut cu ceva , cu placere ! Dar tu unde locuiesti ,unde mergi la doctor ?
buna,Kamelya,eu am 31 de ani ,sunt din gorj si merg la dr mea din tg jiu ,nici nu cunosc multi doctori pt ca nu sunt din oras.arefamul il iau pt a prinde eventuala sarcina si pt ca mie nu mai imi venea cm asa am inceput sa fac acest tratament cu arefam din ziua 16 -25 si clomifen pt stimularea ovariana.da sunt de acord cu tn ca ar trebui sa -mi de-a ceva mai puternic dar am considerat ca stie ea ce face.la inceput am luat cate o pastila de clomifen timp de 2,3 luni dupa care am marit doza la doua pe zi iar cand am fost luni la monitorizare nu mai ereau foliculi.acum gata astept sa vad ce urmeaza daca intarzie cm ,doamne ajuta!! iar daca nu sa ma duc iar la ea luna ce vine sau peste doua luni si sa-mi faca ceva la trompe dar nu stiu ce exact ca nu am inteles bine ceva de histero..... nu stiu ce sa mai zic ca a umblat si inainte de pasti la trompe cand mi-a facut instilatiile alea foarte durerose si a zis atunci ca mi-a desfundat trompa dreapta ca le am pe amandoua infundate.

ciuci
15 mai 2013, 09:23
buna,Kamelya,eu am 31 de ani ,sunt din gorj si merg la dr mea din tg jiu ,nici nu cunosc multi doctori pt ca nu sunt din oras.arefamul il iau pt a prinde eventuala sarcina si pt ca mie nu mai imi venea cm asa am inceput sa fac acest tratament cu arefam din ziua 16 -25 si clomifen pt stimularea ovariana.da sunt de acord cu tn ca ar trebui sa -mi de-a ceva mai puternic dar am considerat ca stie ea ce face.la inceput am luat cate o pastila de clomifen timp de 2,3 luni dupa care am marit doza la doua pe zi iar cand am fost luni la monitorizare nu mai ereau foliculi.acum gata astept sa vad ce urmeaza daca intarzie cm ,doamne ajuta!! iar daca nu sa ma duc iar la ea luna ce vine sau peste doua luni si sa-mi faca ceva la trompe dar nu stiu ce exact ca nu am inteles bine ceva de histero..... nu stiu ce sa mai zic ca a umblat si inainte de pasti la trompe cand mi-a facut instilatiile alea foarte durerose si a zis atunci ca mi-a desfundat trompa dreapta ca le am pe amandoua infundate.

histerosalpinografie,pe scurt HSG sau histeroscopie,eu am facut hsg si mi sa zis ca am un polip,am avut niste dureri ca-mi venea sa urlu si m-a trimis sa fac histeroscopie la alta dr iar cu ea m-am pus de acord sa fac operatia la parascopic ca asa vede tot si nu mai treci printr-o gramada de etape,iar in timpul operatiei mi-a facut tot ce a trebuit...hsg...histeroscopie...pana la urma nu aveam nici un polip...dar astia sunt medicii din Romania....

ciuci
15 mai 2013, 09:39
daca nu ai nimic fizic adica endometrioza sau nu stiu altceva doctorul tau trebuie sa stie ,cred ca ar trebui sa-ti mareasca doza de ovitrell . tu cit ai facut 250? Cit despre unii doctorii te inteleg perfect nu vrea decit sa ne jecmaneasca de bani in rest nimic !deaia nu mai pot ei ca omul se duce in disperare de cauza la ei si poate facem si un efort financiar ! bafta la toata lumea!!!

ENDOMETRIOZA nu am,dar in urma cu 9 ani am fost operata de chist si in urma operatiei am ramas doar cu o trompa si un ovar,multi medici zic ca ar trebui sa raman insarcinata...acu nu mai stiu ce sa cred....cat despre doza de ovitrell..sincer ..nu stiu doza...am dat pe ea 145lei...nu mi-a zis ca poate sa-mi mareasca doza...acu fac pauza...si sper sa vina minunea in timpul asta...

niko242006
15 mai 2013, 11:00
histerosalpinografie,pe scurt HSG sau histeroscopie,eu am facut hsg si mi sa zis ca am un polip,am avut niste dureri ca-mi venea sa urlu si m-a trimis sa fac histeroscopie la alta dr iar cu ea m-am pus de acord sa fac operatia la parascopic ca asa vede tot si nu mai treci printr-o gramada de etape,iar in timpul operatiei mi-a facut tot ce a trebuit...hsg...histeroscopie...pana la urma nu aveam nici un polip...dar astia sunt medicii din Romania....

buna Ciuci,am inteles ca la HSG se vede tot la tn cum de nu a vazut ca nu ai polipi ,cum e posibil sa te opereze degeaba???dumnezeule ...... si suferinta ta??? dupa aceea ce ai mai facut ,ti-a spus de ce nu poti ramane insarcinata sau ce probleme sunt dupa HSG ??

ciuci
15 mai 2013, 11:59
buna Ciuci,am inteles ca la HSG se vede tot la tn cum de nu a vazut ca nu ai polipi ,cum e posibil sa te opereze degeaba???dumnezeule ...... si suferinta ta??? dupa aceea ce ai mai facut ,ti-a spus de ce nu poti ramane insarcinata sau ce probleme sunt dupa HSG ??

din cate stiu eu nu prea se vede tot la hsg,si de asta am vrut sa fac si operatia,macar sa vad care sunt cauzele si aveam aderente pe care mi le-a curatat...si asta e o cauza pt care nu poti ramane insarcinata...dr mi-a zis ca daca dupa tratament ,in decurs de un an nu raman,sa fac in vitro...

ciuci
15 mai 2013, 12:16
am scris mai sus daca ai citit despre problemele mele....aaaaa...operatia mai mult am facut-o ca un dr zicea ca am ,unul zicea ca nu crede ca as avea polip...pana la urma a avut dreptate...in fine...mie una mi-a fost f rau dupa interventie,am mai citit si sunt persoane care nu au avut dureri dupa...depinde de organismul fiecareia...si poate ar fi mai bn sa vorbim cu dr tau si sa-l intrebi daca nu e mai bn sa faci o interventie...ca asa poti depista multe...endometrioza...aderente cum am avut eu...s.m.a....,iti face histeroscopie,hsg.toate odata...si nici nu mai treci prin asa multe etape...una si buna si ai scapat:),te pup si sa dea domnul sa ne auzim cu burtici

kamelya
15 mai 2013, 22:35
buna !daca ai trompele infundate atunci cred ca daia nu ramineai gravida !si eu am facut histero dar mi-a facut cumva tot prin ecografie pt ca a zis sa nu-mi afecteze ovarul ca deja faceam puregonul !mi-a bagat lichidul si se uita exact ca la monitorizarea folicului am avut usoare crampe, in rest nu m-a durut .Dar eu am facut la clinica privata am dat 700 lei daca faci la spital de stat nu te costa nimic daca esti asigurata! poti sa ramii si cu o trompa nu e o problema ! bafta multa sper sa ramii acum sa nu mai treci prin momente grele!dar sotul tau a facut spermograma?

ciuci
21 mai 2013, 14:14
fetelor ce mai faceti...o veste buna,cv????

ana86
21 mai 2013, 16:20
Buna, eu sunt noua pe forum, dar scriu pentru a incuraja viitoarele mamici sa mearga in primul rand la doctor daca observa ca nu pot ramane insarcinate pe cale naturala dupa cel mult 6 luni. Eu sunt o proaspata mamica care a ramas gravida dupa tratamentul cu Clostilbegyt timp de 2 luni, iar acum sunt in 6 sapt si 4 zile de sarcina. Vreau sa spun ca inainte am facut analizele si eu si sotul spermograma si singurul tratament pt stimularea ovulatiei a fost cel cu Clostilbegyt timp de 2 luni si a fost un succes. Suntem fericiti! Pastrati-va speranta si mergeti la doctor, nu amanati inutil!

kamelya
24 mai 2013, 14:07
eu fac testul de sarcina pe 28 mai !sper sa am o veste buna:barza:

kamelya
28 mai 2013, 21:31
:plang::plang::plang:iar nu a vrut barza sa vina la noi!!!!!!!!!

ciuci
01 iun 2013, 20:39
:plang::plang::plang:iar nu a vrut barza sa vina la noi!!!!!!!!!

imi pare rau kamelya,dar poate d-zeu se va gandi si la noi intr-o buna zi,trebuie sa avem incredere,asta este,stie el mai bn cand trebuie....dar ce ti-au zis medicii??care sunt motivele?offffff...stiu ca e greu....poate luna viitoare....speranta moare ultima!!!te pup

niko242006
14 iun 2013, 19:10
buna fetelor,am fost astazi la un control ca mi-a intarziat cm si am dureri mari de spate si pot sa va zic ca in sfarsit am ramas insarcinata.va doresc si voua acelasi lucru sa ramaneti :gravida2:si sa nu va pierdeti speranta .va pup

ciuci
25 iun 2013, 18:19
buna fetelor,am fost astazi la un control ca mi-a intarziat cm si am dureri mari de spate si pot sa va zic ca in sfarsit am ramas insarcinata.va doresc si voua acelasi lucru sa ramaneti :gravida2:si sa nu va pierdeti speranta .va pup

felicitari si sarcina la termen!!!

niko242006
26 iun 2013, 17:38
felicitari si sarcina la termen!!!

multumesc din suflet!! Doamne ajuta pe toata lumea si pe toate femeile care isi doresc sa aibe copilasi.

kamelya
03 iul 2013, 21:52
Doamne ajuta !!!! sa fi sanatoasa si sarcina usoara!!!

niko242006
04 iul 2013, 21:24
Doamne ajuta !!!! sa fi sanatoasa si sarcina usoara!!!

multumesc !!! tu ce ai mai facut??

camitza
05 iul 2013, 18:04
Buna fetelor.
Ma alatur si eu voua. Am inceput sa fac stimulare de luna trecuta, acum sunt la a doua luna, sper sa fie cu bebe. Prima luna nu mi s-au spart foliculii si acum mi-a zis dr ca imi v-a da o injectie sa ii ajute sa se sparga. Azi sunt in ziua 10 si sunt programa la control.

Va pup si va doresc si voua multa bafta!

roxana17
16 iul 2013, 09:29
Buna fetelor,
Sunt pentru prima data pe acest forum..Eu am un cm tare neregulat si medicul mi-a recomandat clostilbegyt si arefam pentru a-mi regla cm si a putea face bebe mai repede. Acum sunt in prima luna de tratament dar la vreo doua zile dupa administrarea primei pastile de clostilbegyt am inceput sa am niste dureri de burta destul de urate, usturimi inauntru si greturi. Am asteptat sa treaca dar deja se face o saptamana de cand am terminat cu clostilbegyt si burtat doare in continuare. voi ati avut reactii adverse de la clostilbegyt? Aseara am inceput sa iau arefam sa speram ca asta nu-si va face simtita prezenta :D.
Mi-am facut o programare pt o ecografie sa vedem ce gaseste acolo...
Sper ca nu v-am plictisit si dk e asa sper sa ma iertati ca doar sunt incepatoare :D
Va poop.

camitza
16 iul 2013, 09:40
Roxana, monitorizare nu ai facut pe timpul tratamentului cu clostilbegyt? Si eu urmez acelasi tratament doar ca in loc de arefam iau duphaston, insa nu am avut deloc dureri. Trebuie neaparat sa faci o eco pt ca durerile pot fi si de la o hiperstimulare.

Tami
16 iul 2013, 10:18
Buna fetelor,
Sunt pentru prima data pe acest forum..Eu am un cm tare neregulat si medicul mi-a recomandat clostilbegyt si arefam pentru a-mi regla cm si a putea face bebe mai repede. Acum sunt in prima luna de tratament dar la vreo doua zile dupa administrarea primei pastile de clostilbegyt am inceput sa am niste dureri de burta destul de urate, usturimi inauntru si greturi. Am asteptat sa treaca dar deja se face o saptamana de cand am terminat cu clostilbegyt si burtat doare in continuare. voi ati avut reactii adverse de la clostilbegyt? Aseara am inceput sa iau arefam sa speram ca asta nu-si va face simtita prezenta :D.
Mi-am facut o programare pt o ecografie sa vedem ce gaseste acolo...
Sper ca nu v-am plictisit si dk e asa sper sa ma iertati ca doar sunt incepatoare :D
Va poop.

Buna Roxana! In timpul stimularii trebuie sa faci si monitorizare ecografica, adica de cand iei pastilele pana dupa ovulatie. Asta ca sa eviti eventualele complicatii. Oricum, ar fi trebuit sa anunti doctorul imediat ce au aparut acele stari pe care le mentionezi.
Multa bafta!

roxana17
16 iul 2013, 16:15
Roxana, monitorizare nu ai facut pe timpul tratamentului cu clostilbegyt? Si eu urmez acelasi tratament doar ca in loc de arefam iau duphaston, insa nu am avut deloc dureri. Trebuie neaparat sa faci o eco pt ca durerile pot fi si de la o hiperstimulare.

Pei astazi ma duc sa fac o ecografie si dupa ma voi duce la medicul meu sa vedem ce zice si el. Din ce am vazut ar fi normal sa faci ecografii in timpul tratamentului dar medicul meu nu mi-a recomandat, acum...

camitza
16 iul 2013, 16:28
Pei astazi ma duc sa fac o ecografie si dupa ma voi duce la medicul meu sa vedem ce zice si el. Din ce am vazut ar fi normal sa faci ecografii in timpul tratamentului dar medicul meu nu mi-a recomandat, acum...

E foarte bine ca te-ai programat. La mine asta este a doua luna de stimulare cu clostilbegyt de 50. Pe mine m-a chemat in prima zi a menstruatiei pt ca ma vedea ecografic sa imi zica dc e ok sa incep tratamentul. Mi-a explicat dr ca e posibil ca in timpul menstrei sa se elimine vreun chis, ceva de genul si at nu se poate incepe tratamentul, pt ca fiind un tratament hormonal pot aparea anumite dereglari destul de nasoale. Apoi am luat din ziua a 3-a pana in ziua 9-a cate o pastila si din ziua 9-10 m-a vazut iar ecografic pentru a vedea daca au crescut foliculii. in prima luna am avut 2 dominanti care au crescut suficient insa nu s-au spart, deci nu am ovulat. acum, in luna doua de tratament am avut unul care a crescut la dim necesara si am facut si o injectie numita ovitrell pentru a sparge foliculul si se pare ca s-a produs ovulatia. Acum astept sa nu mai imi vina ciclu:)

te pup

roxana17
17 iul 2013, 08:12
E foarte bine ca te-ai programat. La mine asta este a doua luna de stimulare cu clostilbegyt de 50. Pe mine m-a chemat in prima zi a menstruatiei pt ca ma vedea ecografic sa imi zica dc e ok sa incep tratamentul. Mi-a explicat dr ca e posibil ca in timpul menstrei sa se elimine vreun chis, ceva de genul si at nu se poate incepe tratamentul, pt ca fiind un tratament hormonal pot aparea anumite dereglari destul de nasoale. Apoi am luat din ziua a 3-a pana in ziua 9-a cate o pastila si din ziua 9-10 m-a vazut iar ecografic pentru a vedea daca au crescut foliculii. in prima luna am avut 2 dominanti care au crescut suficient insa nu s-au spart, deci nu am ovulat. acum, in luna doua de tratament am avut unul care a crescut la dim necesara si am facut si o injectie numita ovitrell pentru a sparge foliculul si se pare ca s-a produs ovulatia. Acum astept sa nu mai imi vina ciclu:)

te pup

Am fost aseara la ecografie dar mai bine nu ma duceam ca am dat banii degeaba si nu m-a lamurit cu nimic...,mi-a trantit faza ca am uterul putin retrovers..si dupa ce am intrat in el ca doar am facut pana acum o gramada de ecografii si toti mi-au zis ca totul e ok imi tranteste el asta, si mi-a zis "s-ar putea sa fie de unde ai vezica foarte plina" ;)....si pe langa asta cik nu mi-a vazut ovarele, adica dupa parerea lui e bine ca inseamna ca nu si-au modificat marimea...sincer nu am inteles nimic si mi-a luat si banii...
In alta ordine de idei ma gandesc ca doctorul meu gineco nu mi-a dat sa fac ecografie pt ca eu pana acum nu am incercat sa fac bebei...adica din prima mi-a dat pastilutele astea ca sa-mi regleze cm ca era tare "aiurit"...oricum am facut la teste de ovulatie de m-am plictisit si au iesit toate negative.
O sa astept sa termin graficul cu temperatura si sapt viitoare ma duc peste medicul meu gineco sa vedem ce imi zice...
Nu vreau sa dau prea multa importanta pt ca sincer suntem pusi pe treaba de abia o luna si nu e cazul....tocmai dupa 1 an o sa incep sa ma panichez...
te poop si multa bafta

aliuta85
17 iul 2013, 21:30
Am fost aseara la ecografie dar mai bine nu ma duceam ca am dat banii degeaba si nu m-a lamurit cu nimic...,mi-a trantit faza ca am uterul putin retrovers..si dupa ce am intrat in el ca doar am facut pana acum o gramada de ecografii si toti mi-au zis ca totul e ok imi tranteste el asta, si mi-a zis "s-ar putea sa fie de unde ai vezica foarte plina" ;)....si pe langa asta cik nu mi-a vazut ovarele, adica dupa parerea lui e bine ca inseamna ca nu si-au modificat marimea...sincer nu am inteles nimic si mi-a luat si banii...
In alta ordine de idei ma gandesc ca doctorul meu gineco nu mi-a dat sa fac ecografie pt ca eu pana acum nu am incercat sa fac bebei...adica din prima mi-a dat pastilutele astea ca sa-mi regleze cm ca era tare "aiurit"...oricum am facut la teste de ovulatie de m-am plictisit si au iesit toate negative.
O sa astept sa termin graficul cu temperatura si sapt viitoare ma duc peste medicul meu gineco sa vedem ce imi zice...
Nu vreau sa dau prea multa importanta pt ca sincer suntem pusi pe treaba de abia o luna si nu e cazul....tocmai dupa 1 an o sa incep sa ma panichez...
te poop si multa bafta

Roxana, e neplacut ca te trateaza doc in felul asta dar sa stii ca important sa mergi la monitorizare daca faci orice fel de stilmulare, altfel te poti trezi ca ai facut mai mult rau decat bine.Eu fac altfel de stimulare, adica cu altceva si merg la monitorizare pe perioada stimularii din doua in doua zile, cam asa...bafta multa si sa vii repede cu burtica!!!

aliuta85
17 iul 2013, 21:31
te poop si multa bafta

Roxana, e neplacut ca te trateaza doc in felul asta dar sa stii ca important sa mergi la monitorizare daca faci orice fel de stilmulare, altfel te poti trezi ca ai facut mai mult rau decat bine.Eu fac altfel de stimulare, adica cu altceva si merg la monitorizare pe perioada stimularii din doua in doua zile, cam asa...bafta multa si sa vii repede cu burtica!!!

roxana17
29 iul 2013, 10:07
Buna fetelor,
revin cu o intrebare la voi...sunt in prima luna de stimulare ovariana si stiu ca CM trebuie sa apara in ziua 28...Eu sunt deja in ziua 30 si nimic..Am simptome adica sani tari, dureri usoare de burta si senzatia ca vin :P dar nimic.... ma surprinde ca de regula inainte sa-mi vina aveam niste dureri mari de burta iar acum sunt foarte "light"...oare pastilele pentru stimulare nu or avea putere sa-mi regleze CM?
Daca ati patit-o si voi va astept cu o parere.
O saptamana usoara...

Tami
29 iul 2013, 10:41
Buna fetelor,
revin cu o intrebare la voi...sunt in prima luna de stimulare ovariana si stiu ca CM trebuie sa apara in ziua 28...Eu sunt deja in ziua 30 si nimic..Am simptome adica sani tari, dureri usoare de burta si senzatia ca vin :P dar nimic.... ma surprinde ca de regula inainte sa-mi vina aveam niste dureri mari de burta iar acum sunt foarte "light"...oare pastilele pentru stimulare nu or avea putere sa-mi regleze CM?
Daca ati patit-o si voi va astept cu o parere.
O saptamana usoara...

Buna! Nu faci un test? Adica in urma stimularii nu te astepti la o sarcina? Simptomele se confunda cu cele de cm, dar sunt mai usoare (durerile de burta). Intr-adevar, in urma stimularii, daca ai ovulat in ziua 14-15, ar trebui sa vina cm dupa cca 14 zile de la ziua ovulatiei.

roxana17
29 iul 2013, 11:25
Buna! Nu faci un test? Adica in urma stimularii nu te astepti la o sarcina? Simptomele se confunda cu cele de cm, dar sunt mai usoare (durerile de burta). Intr-adevar, in urma stimularii, daca ai ovulat in ziua 14-15, ar trebui sa vina cm dupa cca 14 zile de la ziua ovulatiei.

Sincer m-am gandit la asta dar parca as mai astepta putin ca nu vreau sa fiu dezamagita...adica asa din prima park mi se pare imposibil :D....eu de regula lucrurile bune in viata le-am castig greu si prin multa munca :P.
Am zis ca mai astept pana maine sau poimaine sa imi fac curaj :D

Tami
29 iul 2013, 11:42
Sincer m-am gandit la asta dar parca as mai astepta putin ca nu vreau sa fiu dezamagita...adica asa din prima park mi se pare imposibil :D....eu de regula lucrurile bune in viata le-am castig greu si prin multa munca :P.
Am zis ca mai astept pana maine sau poimaine sa imi fac curaj :D

Pai nu e chiar din prima, ca daca ai ajuns la stimulare banuiesc ca ai incercat si fara :D
Eu iti doresc multa bafta is sa vii sa ne arati si noua liniutele!! :)
PS Testul sa il faci dimineata cu prima urina.

roxana17
29 iul 2013, 12:03
Ms de urari...
Si sincer nu am incecat fara pentru ca eu am un CM tare aiurea, imi vine o data la 2-3 luni si doctorul meu mi-a recomandat sa fac stimulare din prima...deci sunt incepatoare :D
De aceea nici nu ma agit prea tare...toate la timpul lor.
Bafta multa si tie Tami si sper sa ai un bebe sanatos cat mai repede.
Iti tin pumnii

Tami
29 iul 2013, 12:12
Ms de urari...
Si sincer nu am incecat fara pentru ca eu am un CM tare aiurea, imi vine o data la 2-3 luni si doctorul meu mi-a recomandat sa fac stimulare din prima...deci sunt incepatoare :D
De aceea nici nu ma agit prea tare...toate la timpul lor.
Bafta multa si tie Tami si sper sa ai un bebe sanatos cat mai repede.
Iti tin pumnii

Multumesc la fel! :)

Cătană Elena
05 aug 2013, 21:54
buna fetelor...noi incercam de 7 ani sa facem un bebe..in luma mai am fost iar la ginecolog care mi-a dat trimitere la HSG ,rezultatul:trompele sunt bune ...mi-a dat tratament cu closti si abia azi am inceput tratamentul k sotul a fost plecat din tara si se intoarce exact in ziua a 5a de tratament....dar mie nu mi-a recomandat doctorul monitorizare ..mi-a zis doar sa iau din ziua 4 a cm pana in ziua 8 o pastila dimineata si una seara ,timp de 2 luni apoi pauza 3 luni,iar daca nu raman gravida timp de 1 an sa ma intorc la el...ce ma sfatuti?vineri termin pastilele ..ce ziceti sa ma duc la ginecolog de luni?

Tami
05 aug 2013, 22:04
buna fetelor...noi incercam de 7 ani sa facem un bebe..in luma mai am fost iar la ginecolog care mi-a dat trimitere la HSG ,rezultatul:trompele sunt bune ...mi-a dat tratament cu closti si abia azi am inceput tratamentul k sotul a fost plecat din tara si se intoarce exact in ziua a 5a de tratament....dar mie nu mi-a recomandat doctorul monitorizare ..mi-a zis doar sa iau din ziua 4 a cm pana in ziua 8 o pastila dimineata si una seara ,timp de 2 luni apoi pauza 3 luni,iar daca nu raman gravida timp de 1 an sa ma intorc la el...ce ma sfatuti?vineri termin pastilele ..ce ziceti sa ma duc la ginecolog de luni?

Buna Elena! Eu te-as sfatui sa mergi la un medic/clinica specializata in infertilitate.
7 ani reprezinta multa vreme...
Ai facut si analize hormonale? Menstruatia e regulata? Ti s-a confirmat ecografic ovulatia? Sotul a facut spermograma si spermocultura?

Cătană Elena
05 aug 2013, 22:16
pai am fost la un ginecolog foarte renumit in targu mures... a zis k nu e nevoie sa fac sotul meu spermograma deoarece am mai ramas insarcinata cu el ...banuiala noastra a fost trompele dar se pare ca sunt bune,ovulatia cik e ok si mi-a dat tratament cu closti ...atat

roxana17
06 aug 2013, 12:18
pai am fost la un ginecolog foarte renumit in targu mures... a zis k nu e nevoie sa fac sotul meu spermograma deoarece am mai ramas insarcinata cu el ...banuiala noastra a fost trompele dar se pare ca sunt bune,ovulatia cik e ok si mi-a dat tratament cu closti ...atat

Buna Elena,
si eu am aceasi problema mi-a dat stimulare cu clostilbegyt si arefam si nu mi-a dat monitorizare....dar in schimb eu iau patilutele o data pe zi.
Totusi trebuie sa ai grija ca poti sa facihiperstimulare ovariana mai ales ca tu iei doza dubla.
Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la o clinica specializata pentru ca din cate vad problema ta este de ceva timp.
Bafta multa si sa ne tii la curent.

roxana17
23 aug 2013, 09:51
Buna dragelor,
ce credeti am fost ieri sa-mi fac o ecografie abdominala la sugestia medicului ginecolog pentru ca am facut infectie urinara si sa vedem dk am nisip la rinichi si pe langa faptul ca am cate o cariera in fiecare rinichi, medicul care mi-a facut ecografia m-a trimis de urgenta la medicul ginecolog pentru ca nu i-a placut ovarul drept ca ar fi putin inflamat si ca ar avea o "lama fina de lichid perianexial" si ar mai fi putin lichid in sacul douglas.M-am dus astazi de dimineata intr-un suflet la medicul ginecolog si cand a vazut ecografia a inceput sa-l injure pe medicul care mi-a facut ecografia. Mi-a zis ca cik e normal si ca nu am de ce sa ma sperii, dar pe mine in continuare ma tine junghiul din partea dreapta...sincer nu stiu ce sa mai cred si prea mare lucru nu am inteles. Acum mi-a dat un antibiotic pentru infectia urinara care cik e acceptat si in sarcina. Acum astept sa vad dk imi vine sau e cu ochi.???
Va pup si bafta multa.

ciuci
04 nov 2013, 10:32
buna fetelor,ce credeti poate fi sarcina?Trebuia sa-mi vina ciclul de ieri avand un ciclu regulat de 28 zile,aseara m-am dus la baie iar cand m-am sters pe hartie erau doua firisoare de cv maro si am zis ca..gata...imi vine...dar nu...nik nici acum si am facut un test de sarcina care a iesit negativ...am masurat temperatura bazala si e in scadere....eu iau niste antibiotice pt stomac...ca mi s-a gasit bacteria cu helicobacter si am luat si duphaston dat de dr ginecolog...de ovulat dr mea zice ca nu am ovulat ...aveam doi foliculi ...iar cand m-am dus iar la control mi-a zis ca mi s-a format un chist...doar unul eu si eu avusesem doi foliculi....eu am mai avut problema asta ca din foliculi s-au transformat in chisturi pe care le-am eliminat odata cu ciclu...dar intarzieri nu am avut...simptome nu am...doar usoare dureri de spate,iar zilele trecute ca niste intepaturi prin sani dar nu sunt umflati si nici nu dor...offff...ce-o fi?sa ma fi ales cu dereglare a ciclului?dar ma intreb ce-o fi cu scurgerea de aseara....

ciuci
04 nov 2013, 11:23
gata au venit uratiiiiiiiiii