PDA

View Full Version : Mamici de iunie 2012

Pagini : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73

Pitzurash
29 nov 2011, 12:52
Elenush, si eu zic ca bebeii nostrii sunt cei mai importanti acum. Greutatea poate fi corecta dupa nastere. As manca si eu ciorbita, dar am o groaza sa intru in bucatarie sa gatesc mai multa vreme...Ma ia cu o greata si in incercarea de a vomita, cu dureri de burta... Ce bine a fost acum vreo 2 saptamani cand au fost parintii mei in vizita la noi si a gatit mereu mami...:) Asta e, cu rabdare trece si perioada asta, nu-i asa?

ela_c
29 nov 2011, 13:03
Salutare mamici!
Vad ca sunteti mai bine si ma bucur! Despre kilogramele in plus, cred ca cele care deja au un copil, stiu ca se ajunge la greutatea initiala intr-un final. De ex, la prima sarcina am pus 20 kg si le-am dat jos imediat, la a doua 15 kg si le-am dat jos la fel de repede. Acum sunt la minus 2-3 kg ca nu prea am putut manca tot ce mancam inainte. Depinde de organismul si metabolismul fiecareia.
Elena, analizele tale sunt foarte specifice, doar un medic de specialitate poate sa-ti spuna ce repezinta, asa ca discuta cu medicul ginecolog sau cu un hematolog.
Hai s-aveti o zi buna!

mikygheatza
29 nov 2011, 13:12
neatza fetelor! am citit ca vorbim de kg in plus... eu v-am luat! hihihi :p
am pus deja pe mine 5 kg!!! la poftele pe care le-am avut... dar nu imi fac griji! bebe sa fie sanatos ca am de unde slabi si are cine! la cat alerg dupa mira...slabe sanse sa slabesc!
va pup! fug la treaba

ADELA75
29 nov 2011, 13:16
Si eu am luat la baietel 26 kg ,putin imi pasa cat iau am timp dupa sa slabesc,acum trag pe dreapta ca am mancat imi venea sa vars de foame si m-a palit un somn ,mama mama .
Miry ma bucur ca esti bine ,vorbim mai pe seara ,va pup .
La Tulcea vremea este frumoasa cu soare si un pic rece cam 8 grade sunt afara si eu astept sa ninga ,macar de sarbatori ca asa este frumos ,simti ca vine Craciunul .
Pe 1 Decembrie la noi se dau drumul la luminite in oras abia astept si abia astept sa decorez casa cu luminite mosi craciuni ,brad etc

Simona35
29 nov 2011, 13:25
Buna tuturor!Sunt Simona si sunt insarcinata in 10 saptamani si 4 zile.sunt ft ft fericita:)!sunt la prima sarcina si am greturi intr-una,dureri de spate,picioare,ovare,varsaturi,dureri de cap...insa dr meu spune ca totul este normal.voi ce simptome aveti?Sarcina usoara tuturor!

adinaar
29 nov 2011, 13:30
Buna alinutza.
eu mi am facut 5 teste care toate imi ieseau cu o liniuta slab vizibila iar a 2 a zi am facut un alt test(o alta marca) si s a vazut clar...acum am 10 sapt si sper sa fie totul ok...mult success

adinaar
29 nov 2011, 13:32
Buna Simona..eu am 10 sapt fara 2 zile :) si nu am absolut nici un simptom...doar ma dor sanii si dorm mult dar nici un fel de greata.....cred k sunt ff norocoasa...din cate am citit si mi s a spus ce simptome ai tu sunt normale...ele se vor mai diminua o data ce bebe mai creste...sarcina usoara!

adinaar
29 nov 2011, 13:34
ah ce bine ca am citit postul tau....si eu sunt la fel cu ciorba ,,supa..crema de legume..etc..in fiecare zi,,,:)

Pitzurash
29 nov 2011, 13:43
Bine ati venit, Simona si Adina! Va doresc sarcina usoara si pana la termen!
Simona, si eu am avut aceste simptome, pe unele le mai am, dar sunt perfect normale in aceasta perioada.
Mie pentru greata doctorita mi-a recomandat sa iau supliment de complex de vitamine B, deoarece greata poate si un efect al lipsei acestei vitamine din organism. Am luat Vomex pentru vreo 4-5 zile , mi-a fost ceva mai bine, insa le-am intrerupt deoarece au gust extrem de neplacut si trebuiau luate de 3/zi. Pentru varsaturi mi-a prescris o reteta cu supozitoare, le-am si cumparat, dar slava Domnului, inca nu am avut nevoie de ele. Eu iti recomand sa te sfatuiesti cu medicul tau si doar dupa sa iei ceva tratament daca simptomele sunt severe.
Va pup si burticeala placuta :gravida2:

Simona35
29 nov 2011, 13:48
Adinaar,iti multumesc mult pt raspunsuri:),ce bine e sa pot vorbim cu cineva.Inca nu am spus nimanui despre sarcina(decat sotului,bineinteles:).azi am fost la dr si bebe se misca voios:),am facut analizele pt sindromul Down si in 23.12,ma duc si pt echografia aceea mai detailata.ma rog in fiecare zi ca totul sa fie bine cu minunea mea:)!sarcina usoara iti doresc din tot sufletul!

anamariabarbu
29 nov 2011, 13:50
fetelor nu cautati sa va indopati cu medicamente.asta e trebhuie sa suportam si starile astea.incercati sa le evitati ca sunt extrem de multi doctori care dau o gramada de medicamente si mai mult ne ingreuneaza viata.si eu pana in saptamana 10 eram programata sa vomit la ora 8:20 dimineata , dar asta era.i-am zis doctorului si a zis ca atata timp cat nu ma deshidratez beau apa multa si ma alimentez ei el nu are de gand sa-mi dea pastile contra greturi sau voma.da exista si cazuri extreme de gravidute care vomita non stop si stau in spital.va numarati printre ele? daca nu , reduceti totul doar la no-spa pt dureri si atat.sper sa nu va suparati pe mine dar mi-am spus doar parerea.pupicei

Simona35
29 nov 2011, 13:54
Pitzurash,multumesc de urare!Sa ne de a Dumnezeu la toate sarcina usoara pana la capat si bebe sanatos!tu in cate saptamani esti?eu iau Femibion 1(acid folic si alte vitamine),in rest dr mi a spus sa evit orice fel de medicament si oricum nu vreau sa iau nimic.pt dureri,mi a spus sa fac masaj,sa stau intinsa si sa stau cu ceva cald pe spate,burta.si atata timp cat nu am sangerari,totul e ok.accept orice doar ca bebe meu sa fie bine,sanatos!ma deranjeaza insa ca nu pot bea lichide,imi este ft rau apoi si greata se accentueaza.dar ma "chinui" sa beau.
sarcina usoara sa ai!:)

adinaar
29 nov 2011, 13:57
ai putut tine secret:P,,,noi nu..noi am zis k nu ne am putut abtine...la noi este a 2 a sarcina..prima am pierdut o anu trecut pe vreme asta dar acum sper,cred,stiu k va fi totul bine....analizele pt sindr down mie mi s a spus sa le fac pe la 11 -12 sapt...mai am o sapt......si eu abia astept ziua de ecografie pt k fiind mic nu l simt si burtica nu mi a crescut inca...vineri ma duc iar...mult successss!si sarcina usoara

adinaar
29 nov 2011, 14:01
orice sfat e binevenit.nu se supara nimeni,de acord cu parerea ta despre pastile...si eu am fost putin racita si nu am luat nimic...apa cu lamaie si miere si atat,
te pupam:pup:

anamariabarbu
29 nov 2011, 14:05
apropo de raceli sa stii ca-s cobza acum :) nu stiu cum reusesc.vremea asta ma scoate din sarite.da morfologia de semestrul 1 se face intre 12-14 saptamani.sa iei un cd la tine caci noi nu am avut si puteam sa il inregistram pe bebe :( pupicei

Pitzurash
29 nov 2011, 14:14
Fetelor, nu ma intelegeti gresit! Eu ce am luat sunt vitamine, nu au nici un efect advers :) Din contra, in sarcina s-a observat scaderea nivelului acestei vitamine fapt care produce greata. Nici eu nu luam de capul meu fara sa ma documentez intai temeinic. De asemenea, de recomandat contra greturilor este si ceaiul de ghimbir, dar sincer am baut o singura data, ca are un gust foarte intepator, nu-mi place.
Simona, noi maine implinim 10 saptamanele :) Si eu tot Femibion 1 iau plus fier datorita anemiei feriprive.
Va pup!

adinaar
29 nov 2011, 14:21
Ana Maria.esti din buc?..te cred..multumesc pt sfat o sa i au sigur cd cu mine...eu cu asta apa fierbinte cu lamaie si miere de mi a iesit si pe nas si am fost ok...am intrebat dctr meu si mi a spus ca pot lua oscilococcillum-e homeopat- dar am zis k merg cu miere si lamaie si daca e mai rau i au...aa..si am mai citit de un leac babesc cu lapte fierbinte+ 2 lingurite miere+ un ou batut ca pt omleta-fetelor ati auzit de asta/?
MULTA SANATATE..:medic:

anamariabarbu
29 nov 2011, 14:32
da ceaiuri la greu , oscilo nu are sens sa-l iau ca nu-si face nici un efect.frectii cu spirt :) ceai vitamina C si picaturi cu apa de mare si in caz de febra paracetamol. da sunt din bucuresti.leacul ala babesc stiu ca era pt dureri de gata.era ceva gen lapte si galbaneus de oua amestecate si baute asa. si de vitamine nu zic nimic mi se par ok :) si eu astept sa-mi zica doctorul sa iau caci nu prea mai gasesc vitamine naturale prin piata.de ceaiuri stiu ca unele nu sunt recomandate pe sarcina dar nici eu nu sunt lamurita de ce avem voie sa bem sau nu .oricum sa nu afcem excese.multumesc frumos sanatate si voua si fugiti de raceli acum ca mai aveti un pic si stati mai linistite si scapati de greata , rau si alte cele.si eu am tras o gripa frumoasa pe la 9 saptamani :( dar a fost bine.pupicei

adinaar
29 nov 2011, 14:39
ASA E cu ceaiurile k mai pe toate scrie ca nu sunt recomandate in sarcina...ala verde are cofeina..celalat are nu stiu mai ce....puff..o zi buna si usoara!
:mos:

anamariabarbu
29 nov 2011, 14:41
ASA E cu ceaiurile k mai pe toate scrie ca nu sunt recomandate in sarcina...ala verde are cofeina..celalat are nu stiu mai ce....puff..o zi buna si usoara!
:mos:

cel mai bine intrebati doctoroul , dar multi nu prea stiu ce sa rapsunda :( al meu a ramas uimit cand l-am intrebat si s-a fofilat la faza cu ceaiurile si am plecat nelamurita.oricum am inteles ca majoritatea ceaiurilor care pot crea o alergie sunt de evitat.pupicei.zi buna burtici , ma bag in pat ca pe langa raceala acum ma omoara si spatele asta.

Simona35
29 nov 2011, 15:31
Adinaar,imi este ft greu sa tin acest secret,crede-ma ca abea ast sa ii spun mamei,in primul rand..dar prefer sa astept pana sunt sigura ca totul e in regula!eu am credinta ca totul este in regula,dar vreau sa vad si rezultatele!iar dr m-a sfatuit ca e mai bine sa astept pana stiu sigur!imi pare ft ft rau :(ca ai pierdut o sarcina,dar sa de a Dumnezeu sa fie bine acum!eu,azi am facut analizele de sange pt toxoplasmoza si Down,iar peste 3 sapt.am programare pt echografie mai complicata si dupa Craciun primesc rezultatul.sunt cam stresata,dar ma rog zilnic si sper,cred ca totul va fii bine!stiu ca Dumnezeu are grija de mine!in 18.11 i am auzit prima oara bataile inimioarei:)),am inceput sa plang de fericire:),iar azi l-am vazut la echo,miscandu.se intr una:))!
am uitat sa spun,daca doreste cineva in format word "Mama si copilul-Emil Capraru" o ofer cu cea mai mare placere.
sarcina usoara si sa ne auzim cu bine!

Simona35
29 nov 2011, 15:33
Pitzurash,multe saptamani inainte usoare si pline de bucurii:)!unde stai in Germania?si eu tot aici sunt:)!

lolly
29 nov 2011, 15:54
Buna Elena, scuze de raspunsul meu cu intarziere dar nu prea am mai avut timp sa intru aici. Mai eu am facut dublultest la Regina Maria Lujerului. Nu stiu cum sa zic, nu prea e mare chestie cu dublultest asta, sincer, bine poate tu o sa ai parte de o dr. mai sociabila decat a mea. Eu am fost cu sotul pt prima data sa-l vada si el pe bebe fix la acest control, saracutul de el punea tot felul de intrebari (banuiesc ca asa sunt barbatii mai fascinati de ecografii) si doctorita debea ii raspundea, in fine. Ideea este ca totul a fost in regula intr-un final si sansele de risc sunt scazute. Iti tin pumnii pe 13, pentru multi 13 este un numar norocos :floare:

Pitzurash
29 nov 2011, 16:04
Simona, serios??? Ce ma bucur!!! Yupi, o mamica de Germania :) Eu locuiesc in Sachsen. Si tu?
Multumesc mult de urari, esti o draguta :) iti doresc si tie asemenea.

Simona35
29 nov 2011, 16:31
eu locuiesc langa Hamburg...cam departe:(.
sa fii sanatoasa si bebe la fel,sigur!si eu iti multumesc mult de urari!si tinem legatura:)!

Simona35
29 nov 2011, 16:34
Ana Maria,scuza ma ca intervin,sper sa nu te superi...dar voiam sa ti spun ca ouale crude sunt contraindicate in sarcina!!!!sa ai grija!nu am auzit de leacul babesc de care spui,dar incearca ceai de ceapa!este ft bun pt raceala,gripa!
multa sanatate!!!

lolly
29 nov 2011, 16:38
Dragi burtici din Bucuresti, v-ati decis la ce spital/ clinica o sa nasteti? Si stie careva ceva de doamna Dr. Carmen Constantinescu? E super doctorita dar as vrea sa stiu cum este in momentul venirii pe lume a lui bebe :barza: pupici

ela_c
29 nov 2011, 16:46
eu locuiesc langa Hamburg...cam departe:(.
sa fii sanatoasa si bebe la fel,sigur!si eu iti multumesc mult de urari!si tinem legatura:)!

Buna Simona! In ianuarie s-ar putea sa ajung prin Hamburg pentru o saptamana, cu toate ca sper sa nu se intample (nu am anuntat la servici ca sunt insarcinata) iar daca o sa anunt in ianuarie, oricum va fi prea tarziu.

ela_c
29 nov 2011, 16:50
Dragi burtici din Bucuresti, v-ati decis la ce spital/ clinica o sa nasteti? Si stie careva ceva de doamna Dr. Carmen Constantinescu? E super doctorita dar as vrea sa stiu cum este in momentul venirii pe lume a lui bebe :barza: pupici
Eu voi naste cu doctorita cu care am nascut si acum un an, este exceptionala atat ca om, cat si profesional. Merg ccu placere de fiecare data la control.
De Dr. Carmen Constantinescu nu am auzit, dar important este sa te simti tu confortabil si sa ai incredere in ea. Banuiesc ca te-ai uitat pe net sa citesti parerile altor mamici de pe forumuri.

mikygheatza
29 nov 2011, 16:56
Si eu am luat la baietel 26 kg ,putin imi pasa cat iau am timp dupa sa slabesc,acum trag pe dreapta ca am mancat imi venea sa vars de foame si m-a palit un somn ,mama mama .
Miry ma bucur ca esti bine ,<acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> mai pe seara ,va pup .
La Tulcea vremea este frumoasa cu soare si un pic rece cam 8 grade sunt afara si eu astept sa ninga ,macar de sarbatori ca asa este frumos ,simti ca vine Craciunul .
Pe 1 Decembrie la noi se dau drumul la luminite in oras abia astept si abia astept sa decorez casa cu luminite mosi craciuni ,brad etc

ce dor imi e de tulcea! :plang:

elenadulce
29 nov 2011, 20:54
Lolly, multumesc mult de urari...am f mari emotii,dar am credinta in DD ca va fi ok,ma bucur ca la tine totul este ok si la fel iti doresc pana la finalul celor 9 luni...
Bun venit noilor mamici, sarcini usoare si la termen!
Despre dr. Constantinescu nu stiu absolut nimic,dar la ce spital e?citeste pe net pareri si comentarii despre dumneaei.
Pupiki pe burtici.

anamariabarbu
29 nov 2011, 20:56
Ana Maria,scuza ma ca intervin,sper sa nu te superi...dar voiam sa ti spun ca ouale crude sunt contraindicate in sarcina!!!!sa ai grija!nu am auzit de leacul babesc de care spui,dar incearca ceai de ceapa!este ft bun pt raceala,gripa!
multa sanatate!!!

da stiu ca sunt interzise din cauza ca poti lua lysteria.de fapt eu am analiza facuta pt ea si sunt ok.ceaiul cu ceapa taman ce l-am facut cand m-am trezit si se pare ca lui bebe nu i-a placut.de mult nu am dat la bobocei :( multumesc frumos si sarcina usoara si bebe sanatos

anamariabarbu
29 nov 2011, 21:00
Buna Elena, scuze de raspunsul meu cu intarziere dar nu prea am mai avut timp sa intru aici. Mai eu am facut dublultest la Regina Maria Lujerului. Nu stiu cum sa zic, nu prea e mare chestie cu dublultest asta, sincer, bine poate tu o sa ai parte de o dr. mai sociabila decat a mea. Eu am fost cu sotul pt prima data sa-l vada si el pe bebe fix la acest control, saracutul de el punea tot felul de intrebari (banuiesc ca asa sunt barbatii mai fascinati de ecografii) si doctorita debea ii raspundea, in fine. Ideea este ca totul a fost in regula intr-un final si sansele de risc sunt scazute. Iti tin pumnii pe 13, pentru multi 13 este un numar norocos :floare:

lolly cred ca toti barbatii sunt la fel .si eu am fost cu sotul la cea de semestrul 1 si o intreba pe doctora tot felul dar a avut amabilitate si la lamurit.dar am zis ca nu-l mai iau decat cand o sa aflam sexul(care sper sa-l aflu maine).cred ca se cam emotioneaza de tati :) fetelor pragul de 12 saptamani e cel mai important .odata trecut sansele ca ceva sa mearga prost sunt foarte mici.eu eram paranoia si in stare sa fac eco in fiecare saptamana.

elenadulce
29 nov 2011, 21:12
Eu as face eco zilnic daca s ar putea...asa de paranoia sunt....imi doresc asa mult bebicul sau bebica asta.....

anamariabarbu
29 nov 2011, 21:19
si acum faci destul de des.eu deja fac o data la o luna si mi se pare o eternitate.dar il vad maine pe bebe si ma linistesc.si poate imi face si bucuria sa stea frumos sa aflam si ce avem

elenadulce
29 nov 2011, 21:26
Ana iti tin pumnii, sa fie totul ok si sa aflati ce e...sa ne anunti ce ai facut imediat cand ajungi acs,la de ora ai programare?DD sa fie alaturi de voi!pupici

anamariabarbu
29 nov 2011, 21:29
multumim frumos la ora 13 .nu mai pot de nerabdare nu stiu cum o sa reusesc sa adorm .sa te auda dd si sa fie totul bine , la fel si voua va doresc.pupicei pe burtici

elenadulce
29 nov 2011, 21:40
Multumesc si eu.iti tin pumnii stransi!oupici si noapte buna,eu fac o baitza si trag pe dreapta.

anamariabarbu
29 nov 2011, 21:46
pupicei si somnic pufos.vorbim maine

ADELA75
30 nov 2011, 07:51
La multi ani si sa traiti cu numele celor care se numesc andrei andreea ,dumnezeu sa va dea intelepciune,sanatate si sa va indrepte pasii doar pe drumul cel drept .
La multi ani si fiului meu andrei ,puiul mami sa-ti dea dumnezeu numai bine in viata ,sanatate si intelepciune .
Iar mamicilor care o sa-si numeasca puiul din pantece andrei sau andreea sa cresti mari si frumosi in pantecul mamii si sa le bucurati inimile cu venirea voastra pe lume .
Va pup .

ela_c
30 nov 2011, 08:55
Buna dimineata!
La multi ani Andreilor si Andreelor, Adela, la multi ani lui Andrei, sa fie sanatos, norocos si sa va bucurati de el!

lolly
30 nov 2011, 08:57
lolly cred ca toti barbatii sunt la fel .si eu am fost cu sotul la cea de semestrul 1 si o intreba pe doctora tot felul dar a avut amabilitate si la lamurit.dar am zis ca nu-l mai iau decat cand o sa aflam sexul(care sper sa-l aflu maine).cred ca se cam emotioneaza de tati :) fetelor pragul de 12 saptamani e cel mai important .odata trecut sansele ca ceva sa mearga prost sunt foarte mici.eu eram paranoia si in stare sa fac eco in fiecare saptamana.

Yeee, iti tin pumnii azi la ecografie:o. Si eu o sa ma duc pe 19 dec poate aflu sexul, oricum stiu si eu din experienta prietenelor din jurul meu ca sunt putine sanse sa aflam 100% sexul de la 15-16 saptamani, oricum cu Dumnezeu inainte si ce o sa fie sanatos e important sa fie. Cat despre ecografie si eu sunt la fel de paranoia, ce saptamanal???? eu as vrea sa am un aparat langa pat langa paharul cu apa si zilnic sa-l bag in functiune sa vad eu ce face mititelul pe acolo :medic: Cum spunea si elenadulce cred ca ne dorim foarte mult sa fie bebele bine si ni-l dorim foarte tare si din motivul asta am vrea noi sa stim 24 din 24 daca e totul in regula. Pupici si bafta azi.

ADELA75
30 nov 2011, 09:02
Multumesc mult Mihaela ,la toata lumea sa le traiasca copiii sa fie sanatosi ca acesti copii sunt cea mai mare realizare din viata noastra .
Lolly sotul meu zicea ca daca ar putea sa-mi cumpere un eco sa-l puna langa pat ar face-o ca sa nu ma mai vada atat de agitata pe mine si speriata .Barbatii trec mai usor peste dar noi....

georgy
30 nov 2011, 11:43
buna burticilor!ce mai faceti eu azi m am trezit f tarziu si cu o pofta de laptic cu gogosi tare ciudata pofta mai ales ca pana acum nu reuseam sa mananc nimic cand ma trezeam

Pitzurash
30 nov 2011, 11:55
Buna, burticute!
La Multi Ani tuturor Andreelor si Andreilor! La multi anisori Adela si puisorului tau, Andreiut!
Eu mi-am inceput ziua in forta, respectiv cu o varsatura in toata regula dupa doar un pahar de apa baut...groaznic...cand credeam ca am scapat deja... Dar pe urma am mancat si mi-a trecut. Tot laptic, ca tare ne mai place. Chiar ii ziceam sotului la cat lapte beau acum, voi face ''intoxicatie'' cu lapte ;)
Ne-am decis si noi in privinta screeningului de prim trimestru, il facem si noi, chiar daca saptamana trecuta inca nu doream. Mai bine facut si stat pe urma linistit, decat cu morcovelul in dos. Asa ca, peste exact 2 saptamani ma intalnesc din nou cu iubirea noastra la eco :gravida2: De-abia astept :)
Chiar fetelor, asa-i ca ar fi extrem de devreme sa vedem ce ascundem in burtica, asa-i, la 12 saptamani? Desi teoretic, organele genitale externe sunt deja formate.
Voi ce v-ati dori, burticutelor?
O zi frumoasa va doresc!

elenadulce
30 nov 2011, 12:07
Buna dimineata mamicilor si la multi ani tuturor care poarta numele de andrei/andreea....
Piturash, este posibil sa iti zica ce ai in burtica..depinde de dr., mie la prima sarcina,pe care din pacate, am pierdut o, mi a spus la 12 sapt....ce aveam..
Si eu am mari emotii ca pe 13 decembrie am dublu testul...sange si eco...
Ma rog in fiecare zi la bunul dumnezeu sa ne ajute sa fim sanatosi si la sf. Celor 9 luni sa ma intalnesc cu bebelusul meu.
Va pup si va doresc o zi frumoasa.

elenadulce
30 nov 2011, 12:08
Buna ziua, scz., acum am vazut ca este 12...sunt la servici si avem o sarbatorita si e mare nebuneala aici....

Pitzurash
30 nov 2011, 12:20
Serios, Elena? Oau, ce dragut ar fi ... :)
O zi e intre noi intre testari :) tu pe 13 eu pe 14 :) Sa dea bunul Dumnezeu sa fie bine sa avem bebei sanatosi.
Petrecere placuta in continuare!

lolly
30 nov 2011, 12:21
Aoleu mai burticilor innebunesc. Pana azi eram convinsa ca vreau sa nasc natural si punct, nici nu ma gadeam la cezariana. Dar tocmai ce am vorbim cu o prietena si imi tot povestea cat de bine a fost la cezariana, ca ''o are'' intacta'' dupa, ca nu a avut asa mari dureri, k si-a reluat contactele cu sotul fara dureri, ca bebelina a venit imediat pe lume si ca nu s-a chinuit deloc nici ea nici mititica, ca in 2 zile a iesit din spital...si tot felul de chestii. OFFF....chiar daca este din timp, voi v-ati pus problema asta pana acum? Pb mea e ca nici nu imi place deloc durerea si sunt tare fricoasa, oricum medicul este cel ce decide cum o sa nasc nu eu. pupici.

elenadulce
30 nov 2011, 12:36
Piturash, asta imi doresc si eu, sa fie sanatos/oasa, pana la urma sexul nu prea conteaza...eu sunt cam paranoia si mi e groaza de data de 13 ...fiind si marti...dar sper de data asta sa imi aduca mult noroc...
Lolly, eu nasc cu cezariana, dr. Meu accepta si parerea pacientelor, iar decizia mea este 100% cezariana...
Mi-e groaza de durerile dinaintea nasterii...de ruperea apei pe nepusa masa....si de tot procesul din timpul nasterii...daca nu mai pot impinge...nu as suporta sa il/o scoata cu forcepsul si altele...nu vreau sa sperii pe nimeni, este doar parerea mea...si daca o mai fi si de vreo 4 kg....

georgy
30 nov 2011, 12:38
fetelor am fost la doc si in leg cu factoru V Leiden mi sa spus ca atata timp cat fac acele injectii nu va fi nici o prob cu bebe dupa ce se naste va trebui sa urmez un tratament pt protectie asa ca sper sa fie totu bine ,si sa am un bebe sanatos .nu am fost foarte multumita de doc as fi vrut sa mi explice mai multe lucruri da asta e

Pitzurash
30 nov 2011, 12:40
Lolly, la mine e simplu, nu am decat o singura varianta: natural. Aici nu pot opta pentru cezariana. Aici insa se utilizeaza anestezia epidurala. Dar cred ca si in tara as fi mers pe naturala, pana la proba contrarie, daca exista contraindicatii. Sora mea a nascut de 3 ori, ultimele 2 ori cu cezariana (din motive medicale), dar a spus ca pentru nimic in lume nu ar da o nastere naturala pe o cezariana. Timpul de recuperare dupa naturala e mult mai scurt. Iar durerea o uiti instantaneu ce iti vezi bebica. O fi mai comoda cezariana, dar oricum e o operatie, nu-i asa? Plus sa nu uitam de beneficiile lui bebica, nu?

georgy
30 nov 2011, 12:47
eu sunt pt cezariana nici nu vreau sa ma gandesc sa nasc natural da cine stie pana in iunie ce va fi

angiecris
30 nov 2011, 14:49
Holla, fetelor!
Noi am facut deja dublu test si asteptam acum rezultatele...vad ca voi vorbiti deja despre nastere pe aici...eu sincer, nici nu m-am gandit...mai este asa mult pana acolo...sper ca Doamne Doamne sa aiba grija de noi sa ajungem cu bine la termen.Eu as incerca nastere naturala, dar mai vedem noi pana atunci...e prea devreme ca medicul sa se pronunte.

angiecris
30 nov 2011, 14:49
Holla, fetelor!
Noi am facut deja dublu test si asteptam acum rezultatele...vad ca voi vorbiti deja despre nastere pe aici...eu sincer, nici nu m-am gandit...mai este asa mult pana acolo...sper ca Doamne Doamne sa aiba grija de noi sa ajungem cu bine la termen.Eu as incerca nastere naturala, dar mai vedem noi pana atunci...e prea devreme ca medicul sa se pronunte.

angiecris
30 nov 2011, 14:55
Holla, fetelor!

angiecris
30 nov 2011, 14:55
Holla, fetelor!

anamariabarbu
30 nov 2011, 15:34
mare dezamagire fetelor.mi-a facut doar control ginecologic si atat :( in schimb poate am sanse sa aflu ce e pe 15 decembrie.dar cred ca nu o sa am rabdare si o sa mai fac eu o eco pe la gral :P si trebuie sa ma programez in ianuarie pt morfologie fetala de sem 2. in schimb analizele le am bune.nu mi-a dat vitamine a zis ca inca pot sa le iau din piata.pupicei pe burtici vorbim mai tarziu ma duc la un pui de somn.

lolly
30 nov 2011, 15:39
mare dezamagire fetelor.mi-a facut doar control ginecologic si atat :( in schimb poate am sanse sa aflu ce e pe 15 decembrie.dar cred ca nu o sa am rabdare si o sa mai fac eu o eco pe la gral :P si trebuie sa ma programez in ianuarie pt morfologie fetala de sem 2. in schimb analizele le am bune.nu mi-a dat vitamine a zis ca inca pot sa le iau din piata.pupicei pe burtici vorbim mai tarziu ma duc la un pui de somn.

Imi pare rau ca nu ai aflat :(. Se pare ca suntem foarte multe burtici care o sa primim diverse vesti acum in decembrie. Din pacate eu vad ca sunt ultima, tocmai pe 19 :(. Somn usor!

mikygheatza
30 nov 2011, 16:48
fetelor, daca tot vreti cezariana la cerere, va rog eu mult interesati-va si despre tot ce inseamna pt organism o anestezie. :(

Miry85
30 nov 2011, 17:38
nici eu n-am varianta cezariana... Pe fetita am nascut-o 100% natural, nici macar un calmant nu mi-au dat.Am avut noroc k sotul si mami au fost langa mine, k moasele nush pe unde erau... Dupa ce mi-a pus-o pe piept, am uitat orice durere. Interesant k spatele m-a durut cel mai tare...

Se pare totusi k dintre voi, eu voi fi ultima la control, in decembrie. Pe 22. Cred k e prea devreme, la 13 sapt, sa se afle sexul bebe-lui. Mi-ar place sa fie baietel, dar sanatos(oasa) sa fie! La fel si ai vostri! Pupici pe burtici!

Miry85
30 nov 2011, 18:01
Betty(Pitzurash:P), cred k tu iti doresti fetita, nu-i asa? La cat de "pinky" te stiu...:)

Pitzurash
30 nov 2011, 18:06
Miry, ai 100% dreptate! :)
Te pupic si iti tin pumnii sa ai un baietel la fel de dulcic ca si fetita ta, care e o comoara!

Pitzurash
30 nov 2011, 18:14
Chiar, mamicile de fetite, cand ati aflat ca ce veti avea? Ca la baietasi e mai simplu, ca putzulica se distinge mai usor. Cel putin, asa imi imaginez eu :)

mikygheatza
30 nov 2011, 18:47
cand am aflat ca sunt insarcinata, iubitul meu foarte curios sa afle el ce este, a cautat pe net tot felul de informatii despre sexul lui bebe si asa am aflat ca se dezvolta identic pana la o anumita varsta... asa ca :D mai bine va interesati de sex dupa 18-20 de saptamani pt ca s-ar putea sa aveti surpriza ca un baietel sa devina fetita intr-o luna sau invers, o fetita sa devina baietel... oricum, e mai greu sa faci baietei decat fetite :p
ce or fi sanatosi sa fie si cuminti!

lumiester
30 nov 2011, 23:34
eu am fost azi la control din nou ,iar bebe sarea pe acolo de capul lui:))) interesant sa vezi asa ceva. Si se pare k eu sunt ultima,am programare pe 27 dec:) poate o sa se vada ce e:) Pupici

Lenut
01 dec 2011, 08:04
:confetti: LA MULTI ANI ROMANIA!!! LA MULTI ANI ROMANI!!! :confetti:

elenadulce
01 dec 2011, 10:14
Neata mamici,ce faceti azi?eu sunt libera, ca sunt bugetar....
Cum va simtiti?pupicei

ADELA75
01 dec 2011, 11:27
Neata ,eu ma simt bine momentan vedem pe dupa amiaza ca mai nou greata vine dupa amiaza ,fac curat in bucatarie ,iau toate dulapurile la rand incet ,incet ca sa nu ma omor de sarbatori ,ca eu asa fac aproape de sarbatori ma omor cu treaba si in ziua de Craciun sunt rupta .
LA MULTI ANI tuturor .
In ceea ce priveste nasterea naturala sau cezariana eu zic ca ne grabim sa ne dam cu parerea ,eu am nascut natural si a fost cam traumatizant si cezariana are riscurile ei dar trebuie sa facem ce este mai bine pentru noi si bebel .
Asa ca sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem sa nastem copii sanatosi si noi sanatoase sa fim si nu mai conteaza prin e metoda se intampla cezariana sau natural .
Va pup .

elenadulce
01 dec 2011, 11:45
Ade,faci f bn...ca iei treaba usor usor...cand simti ca ai obosit aseaza te putin....
Mai ai ganduri "negre"?eu o zi reusesc sa le indepartez,dar in urmatoarea ma invadeaza iar....nu stiu de sa ma mai fac cu pesimismul si cu frica asta...
Pupici....spor la trebutza si ai grija!bebe e cel miai important acum!

ADELA75
01 dec 2011, 12:26
Am binenteles ,ca parca sanii nu mai sunt asa,si data trecuta de la sani mi-am dat seama ca ceva nu este in regula , ca parca imi e prea bine ,dar nu am ce sa fac las la voia lui Dumnezeu .Ma pipai pe burta jos sa simt ceva si parca simt parca nu ,am sa inebunesc.Am si vise din ce in ce mai ciudate .De ex azi noapte am visat si gaini si purcei ceeea ce stiu ca nu e bine dupa care am visat ca eram in Polonia si eu nu am fost niciodata in Polonia se facea ca mergeam pe o carare si de jur in prejur era numai verdeata si tufe cu flori era asa de frumos,vedeam cu ochii doar verdeata si flori .
Deci paranoia deja .Binenteles ca abia astept la urmatorul eco si binenteles iar imi creste tensiunea cand ajung la eco de frica .
Si ieri am mai auzit pe cineva ca a nascut un copil cu leucemie si la 10 luni i-a murit copilul ,ginerele nasei mele e suspect de leucemie ,cica ar mai fi avut, ei locuiesc in Franta si ca s-a tratat si acum ar recidiva ,ieri am fost cam data peste cap .
Asa ca nu sunt linistaita deloc ,stiu ca nu fac bine dar nu ma pot abtine ,Doamne pazestene pe toti si da-ne sanatate .

elenadulce
01 dec 2011, 12:29
Parca suntem surori...aceleasi lucruri le fac si eu...ma pipai pe burta...imi "cantaresc" sanii si ma uit tot timpul daca buzele mai sunt umflate...
Imi pare rau ptr vestile pe care le ai aflat ieri...DD sa ne ajute!

anamariabarbu
01 dec 2011, 13:11
buna fetelor .. LA MULTI ANI! despre simptome nu va faceti griji ca nu dispar.chiar daca sanii nu mai sunt asa umflati si nu mai sunt asa durerosi nu-i problema.asa m-am speriat si eu cand am intrat in 12 saptamani.dintr-o data parca imi disparusera toate parca imi era prea bine.doctorul meu mi-a zis atunci ca imi interzice internetul caci intrasem in paranoia.m-as fi dus in fiecare zi la ecografie.si asa as face si acum.mai ales ca nu l-am vazut pe bebe din 4 noiembrie :(

Simona35
01 dec 2011, 13:35
buna fetelor!cum va mai simtiti?
eu nu prea stralucit,nu pot sa dorm,nu pot sa beau,nu prea mi e foame,mananc doar pt ca stiu ca trebuie pt bebe..insa vars si am greturi intr.una...am slabit 2 kg jumate..dar dr spune ca totul este normal,asa ca nu imi fac probleme.doar ca as cam dormii:). a si inca ceva,nu am chef de nimic...

mai am2 zile si intru in saptamana a11 a :)).am emotii,sunt cam stresata in legatura cu rezultatul analizelor pt Down,sper sa fie totul bine,in 23 am programare..abea astept sa merg sa mi vad minunea:)!si abea astept sa primesc rezultatul sa stiu ca bebe e bine,sanatos si sa mi anunt persoanele dragi:)!
este vre o graviduta pe acest site, cu Hashimoto sau astm?eu le am si as vrea sa stiu cum va simtiti voi?!
Multa sanatate va doresc tutoror,sarcina usoara si puiuti sanatosi!!!!!!!!!!!!

anamariabarbu
01 dec 2011, 14:23
starea asta ca nu ai chef de nimic o sa o mai ai cam o saptamana si pe urma o sa te intrebi cum de esti asa vioaie.si credema ca te cam sperii.eu cum am facut 12 saptamani nu mai avem pic de simptom , nici sanii grei nici varsaturi nici greata si intram in panica.e totul bine acolo cu bebe nu te mai stresa ca nu faci deloc bine.pupicei

ADELA75
01 dec 2011, 15:16
Eu cu greturile am mai rarit-o,dupa ce mananc si dupa amiaza ma mai supara dar nu vars ,cu sanii cand nu am nimic cand ma dor cum este acum ma injunghie in sani de nu mai pot si sunt foarte fierbinti ,maine dimineata s-ar putea sa nu mai am nimic ,la baietel am varsat pana a miscat cam 4.5 luni acum vad ca este diferit au inceput in forta si starea de oboseala cronica dar s-au terminat sau aproape s-au terminat mai repede.Si ultima oara cand am fost la eco pe 21 noiembrie tot asa de frica am fost ca trebuia abia saptamana care vine sa merg ,de frica ca nu prea mai aveam stare de voma ca nu prea mai erau sanii umflati si durerosi si totusi bebelul este bine ,ma lasa simptomele iar ma ia .

adinaar
01 dec 2011, 16:32
georgu..si eu am factorul V...si fac clexane de 0.4-injectii..din prima zi in care am aflat de bebe..pana acum totul ok..primele analize mi au iesit ok..daca mai ai intrebari...cu mare placere...si un mic sfat...daca nu esti 100% multumita de doctr cauta si o a 2 a parere...tu esti nr.1 si tre sa fii ok si impacata k ai toate raspunsurile.
pupici pe burtici

Simona35
01 dec 2011, 19:56
AnaMaria iti multumesc pt incurajari:)!stiu ca bebe este sanatos,am credinta asta,dar sunt totusi un pic speriata..prima sarcina si astept de atatia ani minunea asta..:)).
sarcina usoara in continuare!

anamariabarbu
02 dec 2011, 11:55
cu placere simo asa eram si eu speriata.si la mine e prima sarcina si cu greu am invatat sa nu imi fac griji.poate reusiti sa va puneti stickere burtici ca sa stim fiecare cate saptamani avem.pupicei si bebe sanatosi.ma duc sa fac de papa si revin putin mai tarziu

Simona35
02 dec 2011, 13:34
Ana Maria,eu maine intru in 11 saptamani:)) si sunt atat de fericita,vorbim zilnic cu minunea mea si imi mangai burtica si abea ast sa creasca sa se vada:).
Ana Maria,ce ai facut bun de papa??eu vreau sa fac maine niste clatite la cuptor, a la Ana Lugojana..
ieri m am simtit ft rau,sincer nu stiu ce sa mai fac cu greturile si varsaturile astea,stiu ca trebuie sa beau multe lichide,dar nu pot sa beau,cum beau cum mi se face un rau de numa.am incercat si cu asa zisele sucuri "naturale"din comert ..am baut de piersici si nu am varsat deloc,dar in afara de faptul ca contin prea mult zahar si nu e bine pt bebe,mai au si preturi "bune"...fetelor,aveti vre o alta idee,ce as mai putea incerca?in afara de apa,lapte,ceaiuri,apa cu lamaie..de la toate imi este rau..
Va multumesc oricum ca m ati ascultat!si va doresc la toate sarcíni usoare si puiuti sanatosi!

ADELA75
02 dec 2011, 13:58
Buna mamici ,Simona i-a no-spa ajuta la calmarea colecistului si a fierei ,se spune de obicei cele care avem pobleme cu colecistul si fierea varsam cu toate ca noi nu stim acest lucru ca suntem mai sensibile .Eu nu mai vars dar si acum am senzatie de voma dupa ce mananc si cate o data abia ma abtin dar ma asez in pat si ma linistesc .
Incearca o zi doua macar una/zi si relaxeaza si muschii uterului .
Si eu beau foarte multa limonada facuta in casa ,apa plata cu lamaie si zahar daca nu vrei sa folosesti zahar miere de albina .
Daca iei vitamine incearca sa le iei seara inainte de culcare si nu ziua ca si alea dau stare de voma ,eu nu mai iau dr mi-a zis ca o sa-mi dea pe la 4-5 luni .
Sanatate multa .

anamariabarbu
02 dec 2011, 14:02
simo nici eu nu am avut leac pt starile de voma.si nu prea am cu ce sa te ajut.multi ziceau sa mananc lancare usoara.am incercat si asa dar nimic , si sa mananc des.nici un efect.e de la 12 saptamani a fost stop.nu am mai vomitat deloc.sa speram ca aveti si voi norocul asta.sper ca v-ati facut analizele pana acum.cat despre papa am facut o salata orientala.si mai tarziu cred ca os a fac o fripturica la cuptor.ma cam doare burtica azi si nu sunt in apele mele.

lolly
02 dec 2011, 15:48
simo nici eu nu am avut leac pt starile de voma.si nu prea am cu ce sa te ajut.multi ziceau sa mananc lancare usoara.am incercat si asa dar nimic , si sa mananc des.nici un efect.e de la 12 saptamani a fost stop.nu am mai vomitat deloc.sa speram ca aveti si voi norocul asta.sper ca v-ati facut analizele pana acum.cat despre papa am facut o salata orientala.si mai tarziu cred ca os a fac o fripturica la cuptor.ma cam doare burtica azi si nu sunt in apele mele.

Esti o norocoasa anamariabarbu k ai scapat dupa 12 saptamani de starile de voma:). Eu am intrat in 13 saptamani si nu se vede nici cea mai mica ameliorare. Pana acum nu am vomat niciodata dar am in permanenta o stare de voma sau de sila la mancaruri de nu-ti spun. Te invidiez ca poti manca salata orientala mai ales ca e cu ceapa (sau asa imi placea mie), era printre preferatele mele inainte, acum nu ma pot atinge de ea, imi e si sila cand ma gandesc. Cat despre fripturica la cuptor ...vise...sper sa-mi revin si eu pana la Craciun macar asa o gurita sa pot gusta. Azi imi era foarte foame si nu stiam ce sa mananc nu-mi era pofta de nimic, pana la urma mi-am luat un sendvis cu carnita de pui (nu am mai mancat carne de mai bine de o saptamana) noroc ca mai mananc oua sa-mi iau portia de proteine. AAAAA si vroiam sa va mai intreb dragutelor voi cum stati cu ARSURILE?????? Pe mine ma dispera aproape in fiecare dupa-amiaza am arsuri ce pornesc din capul pieptului, ma ustura de parca am baut soda caustica. In fine, vorba aia CATE CASE ATATEA OBICEIURI, asa si noi cate burtici atatea stari ciudate si diferite. Pupici

anamariabarbu
02 dec 2011, 20:14
mananc de toate adica si ceapa si usturoi pana acum nu am avut probleme.sa vedem cand or incepe arsurile cum o sa fie.un leac pt arsuri ar fi sa bei lapte.dimineata pe stomacul gol sau in timpul zilei.eu nu ma impac decat cu laptele batut :( si sper ca stii ca ouale nu ai voie sa le mananci decat fierte foarte tari interzis noi si cele prajite foarte tare(la fel interzis cu zeama).la fel si branzica nu a voie decat branza veche nu branza moale sau proaspata.

Simona35
02 dec 2011, 21:40
buna Adela!iti multumesc pt raspuns..insa la mine e ceva mai complicat..eu sunt operata la fiere de 4 ori si anul trecut in sfarsit mi au scos-o, plus coledocul si cum spuneam e ceva mai complicat..dar probl e ca nu pot lua nici un medicament si oricum si ginecologul mi a interzis.am auzit ca multe mamici(burtici)iau No spa,dar eu nu am incredere pe timp de sarcina.aici (in Germania)iti este interzis orice medicament,eu iau doar cele pt Hashimoto si la nevoie pt astm.cu lamaia am probl,pt ca am probl cu stomacul si am si esofagita de reflux...,iar vitaminele le iau doar seara inainte de culcare.
incerc sa beau,mai bine zis beau,dar imi este ft rau,azi de ex am baut lapte..sa nu ti spun cum m am simtit apoi...Dr mi a spus sa beau oricum,dar ma simt rau,plus ca inca am dureri dupa operatia de anul trecut,iar acum cu sarcina s-au accentuat...oricum mereu spun ca orice rau spre bine..asa ca in momentul in care mi voi vedea minunea,toate vor trece.mai am insa ceva de asteptat:)!
o seara placuta si multa sanatate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Simona35
02 dec 2011, 21:48
Ana Maria,iti multumesc si tie pt raspuns!cum te mai simti?sper ca nu te mai doare burtica!
eu doar mancare usoara mananc..nu ca nu as manca niste jumeri :) sau de genul,dar am si alte probl de sanatate si nu mi permit.mananc putin si des in general,nu doar de cand sunt insarcinata.am sa am rabdare,insa mi e greu cu durerile astea..
mai am o saptamana pana in sapt a 12 a..sper sa am noroc si sa ma simt mai bine!gand la gand cu bucurie,si eu am facut ieri o salata orientala(dar fara ceapa si maioneza)si am dat la ratuste apoi pana noaptea tarziu...
mai am o intrebare,ati avut careva contractii?eu m am simtit ft rau luni,nu am putut sta nici in picioare, iar marti dimineata am fost la gineco si mi a spus ca au fost contractii..m am cam speriat.a spus ca e si din cauza faptului ca nu pot bea lichide..marti seara,m au luat din nou,dar mai usor decat luni.si mi a indicat odihna mai multa,fara efort fizic si cand mi e rau sa stau intinsa si cu ceva cald pe burta+masaje.
in rest,am zilnic dureri de burta,ovare,spate,picioare,cap dar e normal...
iti doresc o seara placuta si sa te faci bine!

Simona35
02 dec 2011, 21:52
Lolly,si eu am arsuri cumplite..dar nu iau nimic,ma refer la pastile.mai mananc quarq (branza dulce)si ma mai linisteste.si uneori paine prajita.
sper sa te simti mai bine!multa sanatate!

anamariabarbu
02 dec 2011, 21:58
simo cand o sa ai pe bebe in brate o sa uti de toate suferintele.trebuie sa fim eroine pt noi si bebe nostri.fiindca suntem puternice ne-a dat noua DD sa tinem in patece bebe .no spa se ia la noi si eu iau .nu ma mai doare burtica asa.vroiamsa te intreb cum sunt contractiile ca nu am nici o idee.si as vrea sa stiu dinainte.

anamariabarbu
02 dec 2011, 21:59
simo uite am gasit ceva legat de lichide.incearca si asa.suplimentezi si cu lichid si cu solid
Apa conţinută în fructe şi legume este înconjurată de molecule care o ajută să pătrundă uşor în celule, ceea ce încetineşte procesul de îmbătrânire. Legumele şi fructele colorate au şi o concentraţie de nutrimente în apă, ceea ce face ca aceasta să rămână suficient de mult în organism pentru a fi folosită.

Pepenele şi castravetele au 97% apă, roşiile - 95%, vinetele - 92%, morcovii - 88% şi piersicile - 87%. Însă, prin fierbere, legumele pierd din cantitatea iniţială de apă.

Astfel, cantitatea recomandată de 2,5 litri de apă pe zi poate fi consumată fără a bea cantităţi mari de lichid. Aportul de apă în organism poate proveni şi din alimente precum piept de pui la grătar - 65%, somon la cuptor - 62%, brânză Cheddar şi cu mucegai albastru - 40% şi pâine integrală - 33%.

Secretul hidratării nu este aşadar doar consumul suficient de apă, ci şi păstrarea acesteia în organism, în aşa fel încât fiecare celulă să funcţioneze la capacitatea maximă. Pentru aceasta, este nevoie şi de o cantitate cât mai mare de nutrimente, pe lângă apă.

anamariabarbu
02 dec 2011, 22:01
burtici eu am plecat la somnik vorbim maine.somn usor si vise frumoase cu bbei.pupici pe burtici

ADELA75
02 dec 2011, 22:08
Simona eu nu stiu de ce sunt interzise unele medicamente ,contractiile nu sunt bune deloc iar no-spa relaxeaza uterul ,pai mai bine sa pierd sarcina decat sa iau pastile? ,eu nu sunt de acord.Este indicat de medici aici in Romania si nu-mi spune ca in Germania sunt mai buni ,eu am cunostinte de prietene care le am in afara si sincer nu sunt multumite de dr.din tara respectiva ,nu vorbim de Germania, Irlanda de ex.,da au conditii mai bune sau mult mai bune ,au respect fata de pacienti dar ca si dr. nu sunt mai buni .
Tu de ex iei medicamente pt asm si Hashimoto si crezi ca alea sunt 100% sigure ? sunt mamici care iau antibiotic pe timp de sarcina pt anumite infectii sub supravegherea medicului binenteles si nasc copii sanatosi.
Iti dau ex pe prietena mea din Irlanda ,cand era insarcinata s-a constipat atat de rau ca nu a iesit o luna afara ,adica la wc,s-a dus la medic acolo in Ilanda si ce crezi ca i-a zis medicul ca este normal si ca asa o sa pateasca pana naste iar ea l-a intrebat pai nu ies afara la wc pana nasc ? el a zis da si ea l-a injurat sincer ca nu este sanatos la cap ca ii plesnesc matele in ea .Eu atunci am vorbim in Romania cu un dr ginecolog si am ajutat-o sa scape de problema si are o fetita frumoasa foc si santoasa si ea a zis ca aici medicii in Irlanda nu-ti dau nici o pastila poti sa mori daca esti insarcinata .
Acum fiecare face cum crede si cum vrea ,nu trebuie sa te iei dupa mine dar contractiile iti spun sincer ,daca sunt contractii nu trec doar daca stai in pat si asta inseamna numai in pat .
Eu iti doresc sanatate multa si sa dea Dumnezeu sa scapi mai repede de greturi ,eu in prima sarcina le-am avut pana a miscat copilul.si ca o chestie eu in prima sarcina la baietel am luat si penicilina V bine la 4 luni nu eram in primele 3 luni si am facut si radiografie la plamani la 7 luni si copilul meu s-a nascut cu greutate normala de 3600 g este adevarat mai devreme dar nu au cele doua legatura cu asta .

Violette
02 dec 2011, 23:44
Bine v am gasit ...mamici de iunie!

Violette
02 dec 2011, 23:52
Avem 12sapt...am facut primul eco pe 29 noi..mi au vazut pe placenta un hematom destul de maricel...m-au cam speriat. stie vreo mamica cum se poate remedia? inca ceva...mi au zis ca am risc mare de SD si sa fac amniocenteza. ati mai facut careva? Va doresc multa sanatate.

ADELA75
03 dec 2011, 08:44
Bine ai venit Violette,sarcina usoara si bebel sanatos .Eu am avut hematom retroplacentar ,eu iau utrogestan si s-a absorbit chiar am avut si sangerari foarte mici dar am avut ,deci dr.poate sa-ti dea tratament.In ceea ce priveste SD ,nu ne-ai spus de unde stii ca ai risc mare ,ai facut dublu test ,ai facut teste de genetica si acolo au iesit ca ai risc mare ca esti foarte tanara ?De obicei riscul este mai mare dupa 35 ani ,dar am cunostinte care si la 26 ani au avut copil cu SD si al doilea bebel a fost normal. Nu stiu ,eu nu am facut niciodata amniocenteza ,poate se gaseste vre-o mamica sa-ti spuna.
Oricum sanatate multa si Doamne ajuta-ne .

anamariabarbu
03 dec 2011, 11:19
buna burtici.de unde au tras concluzia ca ai risc crescut de SD.vad ca ai 22 de ani nu?cat despre amnicocenteza este o interventie periculoasa la noi in romania.dar daca esti in spania ma mai linistesc caci e altfel.ma refer la atentia doctorului.iar cu hematomul ala daca ai fi in romania iti da utrogestan care e cel mai comun .asa se procedeaza pe aici.sarcina usoara si bebe sanatos

adinaar
03 dec 2011, 13:38
buna Adela!iti multumesc pt raspuns..insa la mine e ceva mai complicat..eu sunt operata la fiere de 4 ori si anul trecut in sfarsit mi au scos-o, plus coledocul si cum spuneam e ceva mai complicat..dar probl e ca nu pot lua nici un medicament si oricum si ginecologul mi a interzis.am auzit ca multe mamici(burtici)iau No spa,dar eu nu am incredere pe timp de sarcina.aici (in Germania)iti este interzis orice medicament,eu iau doar cele pt Hashimoto si la nevoie pt astm.cu lamaia am probl,pt ca am probl cu stomacul si am si esofagita de reflux...,iar vitaminele le iau doar seara inainte de culcare.
incerc sa beau,mai bine zis beau,dar imi este ft rau,azi de ex am baut lapte..sa nu ti spun cum m am simtit apoi...Dr mi a spus sa beau oricum,dar ma simt rau,plus ca inca am dureri dupa operatia de anul trecut,iar acum cu sarcina s-au accentuat...oricum mereu spun ca orice rau spre bine..asa ca in momentul in care mi voi vedea minunea,toate vor trece.mai am insa ceva de asteptat:)!
o seara placuta si multa sanatate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

simona,
eu am 10 sapt si de 2 sapt i au no spa de 4 ori pe zi la recomandarea medicului..eu sunt f norocoasa pt k nu am nici un simptom decat sanii care ma dor dar moderat...no spa ajuta si la col sa nu se deschida prea devreme...dar ai incredere k o data cu crsterea lui bebe o sa te simti mai bine,,

adinaar
03 dec 2011, 13:44
simona 35,

a..si no spa mi sa dat original tocmai pt ca am avut si eu contractii..
sarcina usoara

andrea28
03 dec 2011, 13:44
buna fetelor
sarcina usoara si bebi sanatosi sa stea cuminti in burtica pana trebuie,, e cea mai frumoasa perioada mie mie dor da asta e a trecut repedesi apropo de nastere cezariana p tcine o sa nasca sa nu va fie frica ca nu e deloc asa greu ce lputin la mine asa a fost nu-am simtit nimic nu ma durut operatia deloc.
mai e pana atunci ,sarcina usoara

Miry85
04 dec 2011, 23:13
salut fetelor, nici una treaza? noi am avut chef de clatite, taman la ora asta :D M-am gandit io sa le fac maine, da' poate mi-ar fi trecut pofta pana atunci, si-n plus nu prea puteam de fata...
Va pupacesc:*

ADELA75
05 dec 2011, 09:35
Neata mamici ,pe unde sunteti ,miky,elena,mihaela,monic@ etc , nu dati nici un semn de viata ,sunteti bine ?
Va astept cu noutati.
Va pup saptamana frumoasa si plina de bucurii .
Maine e Mos Nicolae va pregatiti ghetutele ?Eu vreau mosul sa-mi aduca sanatate mie si la intreaga mea familie si bebelului din burtica dar si voua ,liniste sufleteasca si drum drept.

Miry85
05 dec 2011, 12:22
Monicai i s-a sters contul, se pare k il avea fals...Nu-mi vine a crede, mai ales k era destul de activa pe forum...

Pitzurash
05 dec 2011, 13:00
Salut, burticutelor!
Eu sper ca voi faceti mai bine ca mine, pe mine iarasi m-au luat greturile si varsaturile...deja stiu, am program fix intre 11-12 de vomitat...Asa ca zilele acestea am fost mai retrasa, dar v-am citit cu mare drag.
Bun venit noilor burticute! Sa aveti parte de o burticeala placuta si pana la termen!
Violette, iti tin pumnii stransi sa-ti iasa bine urmatoarea testare, sa dea Domnul sa ai un bebe sanatos!
Si eu miercurea viitoare am programare in aceasta directie. Ma rog ca totul sa fie bine cu bebica al meu.
Miry, pofticioasa mica! Si eu mai nou poftesc la clatite, desi inainte de sarcina nu eram mare fana :) In schimb eu faceam multe praji si torturi...acum mai slabut, ca nu ma lasa bebica sa stau mult prin bucatarie, vars instantaneu...
Adela, tu mai ai stari dintr-astea nasoale? Tu ai maine,poimaine 12 saptamanele :) !
Va pupic si va doresc o saptamana usoara!

Violette
05 dec 2011, 13:03
multumesc adela. scuze daca postez de m multe ori, dar nu prea stiu inca sa umblu pe-aici...sj mai sunt si de pe tel.
pai...riscu de SD a iesit din analize de sange. la eco nu mi-a explicat prea mult. mi-a zis ca orice nelamurire am sa intreb tocologul. o sa merg vineri si sper sa aflu m multe. Pt hematom nu mi a dat nimic, mi-a spus fara eforturi si f multe lichide. adevarul e ca am ceva emotii...

Violette
05 dec 2011, 13:08
amniocenteza nu mai fac. am vorbim cu doctora de fam si mi-a zis in ce consta...dar este doar sa afle daca are sau nu bebe sindrom...si da ca are cica am voie sa avortez. Dar cum eu oricum nu as avorta....nu mai are rost sa fac. speram si ne incredem in Dumnezeu ca totul va fi bine.

anamariabarbu
05 dec 2011, 13:09
buna burtici ce mai faceti cum va simtiti? violette o sa fie totul bine o sa vezi.sunt doar statistica dublu si triplu test la sange.cred ca v-am mai zis ca am avut prietene pe care le panicasera ca au SD si nu au avut nimic si bebe sunt bine sanatosi.optimism si fara stres.pupicei

Violette
05 dec 2011, 13:11
multumesc acelora ce m-au incurajat.
Apropo...voua la cat vi s-a vazut burtica? eu abia astept sa se vada...dar inca nimic.

anamariabarbu
05 dec 2011, 13:11
cat despre monica acelasi lucru stiu si eu de la lenut ca avea date false si nu era cine zicea ca este.aveti grija si la topicul de celule stem ca sunt multi care pretind a fi mamici si de fapt fac marketing online.2 i-am gasit eu ..

anamariabarbu
05 dec 2011, 13:12
violette de la 3 luni deja mi se vede .nu apucam sa zic ca isi dadeau seama :)) in ritmul asta o sa scot usile din casa cum zice sotul meu.ca se pare ca o sa fac ditamai burta.dar nu conteaza.bebe sa fie sanatos

ADELA75
05 dec 2011, 13:17
Buna mamici .Cum naiba avea cont fals si de ce oare ?La mine au mai trecut ,nu a mai varsat de o saptamana dar mai am cand si cand greata ,mai ales dupa ce mananc si acum vad ca mai mult dupa -amiaza,sanii cand sunt cuminti cand ma injunghie ,dar oricum mult mai bine .Ieri mi-a fost rau cand am fost la piata o senzatie de neputinta parca imi tremura corpul dar mi-a trecut.Azi o senzatie de greata .Burta cand ma ridic brusc ma mai inteapa si ma mai doare cand si cand cam atat dar in general mai bine .
Dupa ultima masuratoare de acum doua saptamani maine ar trebui sa am 12 saptamani si 3 zile .Pe 20 am sa merg iar la un eco sa vedem bebelul doamne ajuta ,tare speriata sunt.
Pitzurash si eu pe la saptamana a 10 m-au lasat simptomele si de frica m-am dus la alt eco si era bine si dupa 2 zile am varsat si matele din mine si mi-a fost rau si apoi incet incet m-au lasat .Eu sunt la al doilea copil acum tu daca esti la prima sarcina s-ar putea sa mai dureze si este in functie si de organism si de la femeie la femeie difera .
Violette sa dea Dumnezeu sa nu fie decat o alarma falsa ,si eu ma gandesc cu groaza la triplu test ,eu am 36 ani iar in februarie fac 37 ani la mine riscul e mai mare dar ne ajuta Dumnezeu .
Tu ar trebui sa faci o amniocenteza acolo are probabilitate de 90% sa-ti spuna ,am mai auzit de risc mare la SD si cand au facut amniocenteza nu era nimic .
Va pup fetele si multa sanatate voua si la bebei.

anamariabarbu
05 dec 2011, 13:36
mi-a zis ca au mai avut conturi false gen feteite de 12 ani care dadeau sfaturi =)) off si eu cand am terminat cu greturile intram in panica din orice.daca stau sa ma gandesc era un lucru bun ca aveam greturi ca stiam ca e totul bine.dar dupa ce nu am mai avut cred ca faceam eco din saptamana in saptamana.acum m-am mai calmat si nu prea.ca astept sa miste bebe si nimic:(

ADELA75
05 dec 2011, 14:10
Doamne copilele astea nu au ce face ? Dar mamele lor nu le controleaza pe ce sait-uri intra ce fac ele ?Eu il controlez pe baietelul meu si el se joaca doar sambata si duminica si atunci daca in cursul saptamanii a luat note bune nu a luat nu ii dau voie si doar o ora se joaca .
La primul bebel il simti mai tarziu acum depinde de fiecare ,mai ai putin rabdare .Si eu stau cu atentie sa simt ceva dar cred ca oricum este prea curand .Simt ceva parca nu stiu sigur daca e sau doar imaginatia mea cand stau picior peste picior pe scaun la calc si ma aplec putin in fata cred ca il inghesui si parca parca ceva simt dar sa nu cumva sa ma insel .
Crede-ma ca si eu intru in panica parca ma simt prea bine ,parca sanii s-au inmuiat ,dupa care incep sa se intareasca si ma injunghie etc. parca ,parca si iar parca .Si eu as merge in fiecare saptamana .

anamariabarbu
05 dec 2011, 14:18
tu o sa simti mai repede miscarile lui bebe :) ce frumos. la cat de ocupati sunt parinti din ziua de azi cat timp sa mai aiba pt ele.daca au intrat de pe telefon exemplu :)) ca am vazut ca majoritatea au telefoane de nici eu nu am :P

Miry85
05 dec 2011, 14:31
Fetelor, cand aud ce de simptome aveti... ma apuca ingrijorarile si pe mine.La inceput am avut ceva greata, si rar dureri de burtica...dar apoi NIMIC. Zici k nici nu-s gravida:D. Mi se pare o eternitate pana pe 22. Legat de sani, n-am nici o problema, dar asta o pun si pe seama k inca mai am lapte:((Si burtica nu a crescut deloc, cu fetita tin minte k a inceput sa se vada de la 10 sapt.,si in perioada asta puteam simti dimineata o mica umflatura in abdom. inferior.
Miscarile i-am simtit pe la 15-16 sapt., dar si inainte simteam ceva falfaieli. Anamaria, inca putin:)

ADELA75
05 dec 2011, 14:39
Eu la baietel nu am avut nici o problema cu sanii m-a durut pana sa aflu ca sunt insarcinata sanul drept si apoi toata sarcina nimic nici aureolele nu se marisera nimic ,chiar si cand am nascut nu am avut nimic apoi cand a venit laptele s-au marit ,de varsat am varsat doar dimineata la spalatul dintilor pana cand a miscat .
Acum mi-a fost mult mai rau nu doar greata si oboseala cronica de care am avut parte dar s-au mai rarit si mai devreme fata de sarcina trecuta ,difera de la sarcina la sarcina .
Sarcina care am pierdut-o in Mai doar sanii m-au durut foarte tare atat ,nu greata ,nimic in rest .Acum sanii s-au marit m-au durut dar nu asa tare ,aureolele s-au marit si cand se inmoaie cand se intaresc .

ela_c
05 dec 2011, 14:51
Buna fetele!
In primul rand lamuriti-ma si pe mine, cum adica sa ai cont fals? Si cum si-a dat seama cine si-a dat seama? Oricum trebuie sa nu ai ce face ca sa ajungi sa faci la astfel de lucruri!
Vineri trebuie sa fac ecografia si analizele de sange pentru dublul test, in functie de rezultate fac sau nu aminicenteza. Oricum, in ultimii ani a devenit din ce in ce mai frecvent acest procedeu, cel putin pentru unii doctori si nu mai prezinta efecte secundare asa de speriat. Eu am 2 amice care si-au facut-o. Ce este mai cumplit, este timpul de 2 saptamani in care vin toate rezultatele testului, 2 saptamani de asteptare sunt un chin!
Si cu dublul si triplul test se obtin rezultate fals pozitive, depinde foarte mult softul care le interpreteaza. La noi cel mai frecvent soft este Prisca, care da destule rateuri, dar am mai aparut si altele mai performante acum. Anul trecut la dublu test mi-au iesit destul de la limite rezultatele si aveam 37ani si 8 luni, pai acum la 39 ani si 2 luni!? Numai ca nu voi mai face pe acelasi soft! Doamne ajuta!
Burtica la mine nu se vede absolut deloc...inca, dar are timp.
La scoala la fetita mea cea mare a aparut un caz de scarlatina si voi sta ca pe jar urmatoarele saptamani pana la vacanta! O data pentru fetite (mai ales pentru cea micuta), dar in primul rand pentru mine, ca nu ebine deloc in sarcina sa faci astfel de boli infectioase! Dar Doamne ajuta si de data asta!

Violette
05 dec 2011, 16:51
de ce oare. is din ce in ce mai multe riscuri de copii bolnavi cu SD sau de avorturi.....probabil mi se pare?? mama mea avea 43 de ani cand m-a nascut. sunt sunt ultima din familie. nu am avut niciunul probleme. suntem toti sanatosi... ma gandesc ca daca o sa fie bebe bolnav este doar ca asa a vrut Dumnezeu...altfel nu as vedea de ce.
sper totusi sa se insele doctorii in privinta bolii. mi au zis la eco ca se dezvolta cum tre.era chiar jucaus. mi s-a strans inima de emotii cand l-am vaz. asa ceva nu se poate explica...decat atunci cand treci pe acolo. e un sentiment superb. fain ca exista si site-uri de-astea... va doresc numai bine.

Violette
05 dec 2011, 16:55
apropo Adela, noi azi avem 12 saptamani si 3 zile :)

georgy
05 dec 2011, 17:44
buna burticilor!ce mai faceti sper ca sunte ti toate bine si bebelusii la fel in seara asta vine Mosu sa ne aduk la toate multa sanatate , sarcini usoare si bebei sanatosi si frumosi va pup :barza:

ADELA75
05 dec 2011, 19:19
apropo Adela, noi azi avem 12 saptamani si 3 zile :)

Multe inainte si bebel sanatos,poza eco e de cand ?
La mine maine s-ar face 12 saptamani si 3 zile la ultima masuratoare de acum 2 saptamani cand aveam 10 saptamani si 3 zile .
Elena pe unde o fi ca nu a mai intrat ,oare este bine ? Miky la fel nu a mai intrat .

elenadulce
05 dec 2011, 19:49
Buna mamicilor dragi...multumesc ca v ati facut griji ptr mine...
Zilele astea am avut cateva prob personale de rezolvat, iar seara cadeam lata...
Va urez bun venit noilor mamici,sarcini usoare si bebei sanatosi.
Imi doresc ca Mos Nicolae sa ne aduca sanatate noua, familiilor noastre si mai ales bebeilor din burtica!
Fetelor, nu sunt sanatoasa...mi am cumparat bebesound, este un aparat cu ajutorul caruia ii poti auzi inima puiutului fara sa ai nevoie de doctor...este minunat!In sesra asta l am folosit ptr prima data si i am auzit inimioara.....sunt f emotionata...pupicei si sa auzim numai de bine.

ADELA75
05 dec 2011, 20:28
Bravo Elena ca esti bine ,macar nu mai dai banii la doctori ,cat te-a costat? si te mai linistesti acum?

elenadulce
05 dec 2011, 20:41
La dr. Merg oricum din 2 in 2 saptamani.ma cheama mai des din cauza antecedentelor si a trombofiliei
Am dat 200 lei pe el,da, ma linistesc,bataile inimii lui bebe se aud ca la mine,dar cu intensitate mai mica...

Violette
05 dec 2011, 20:55
11sapt si 4 zile...dar ziceau ca ar arata de12 sapt si 4 zile...scuze adela...am inteles eu gresit

anamariabarbu
05 dec 2011, 21:01
Buna mamicilor dragi...multumesc ca v ati facut griji ptr mine...
Zilele astea am avut cateva prob personale de rezolvat, iar seara cadeam lata...
Va urez bun venit noilor mamici,sarcini usoare si bebei sanatosi.
Imi doresc ca Mos Nicolae sa ne aduca sanatate noua, familiilor noastre si mai ales bebeilor din burtica!
Fetelor, nu sunt sanatoasa...mi am cumparat bebesound, este un aparat cu ajutorul caruia ii poti auzi inima puiutului fara sa ai nevoie de doctor...este minunat!In sesra asta l am folosit ptr prima data si i am auzit inimioara.....sunt f emotionata...pupicei si sa auzim numai de bine.

se aude bine.acelasi lucru mi-a luat si sotul cadou de mos nicolae dar ma fac ca nu l-am gasit =)) toata ziua m-am uitat la el ..tot imi venea sa il deschis.daca la tine se aude bine sper sa am si eu ce asculta.Mosul sa ne aduca sanatate tuturor si celor dragi

elenadulce
05 dec 2011, 21:12
Anamaria se aude f bine,sa dai volumul la maxim si sa fie liniste in camera ptr ca inimioara lui bebe e inca micuta....sa aveti rabdare pana ii gasiti inimioara...a si inca ceva, inainte sa incerci sa asculti inima lui bebe ascult o pe a ta su a sotului, asa iti vei da seama ce sunet trebuie sa se auda si in burtica.bafta la "cautat".multe emotiiii am mai avut si eu si sotul pana am dat d el/ea....

anamariabarbu
05 dec 2011, 21:14
Anamaria se aude f bine,sa dai volumul la maxim si sa fie liniste in camera ptr ca inimioara lui bebe e inca micuta....sa aveti rabdare pana ii gasiti inimioara...a si inca ceva, inainte sa incerci sa asculti inima lui bebe ascult o pe a ta su a sotului, asa iti vei da seama ce sunet trebuie sa se auda si in burtica.bafta la "cautat".multe emotiiii am mai avut si eu si sotul pana am dat d el/ea....

multumesc de informatii.eu tre sa stau cuminte sa ma fac ca nu stiu ce imi aduce mosul:)) sper sa mi-l dea seara acum sa nu ma lase pana dimineata:)) daca nu il las sa doarma si trag fuga la ghete =)) off am niste emotii mai ales ca nu l-am mai vazut pe bebe de mult timp de o luna si un pic

elenadulce
05 dec 2011, 21:14
Am uitat sa uti spun ca piti pune perechea de casti pe care ti o da la aparat si mai poti adauga tu una, cu o pereche asculti tu, cu cealalta sotul tau

anamariabarbu
05 dec 2011, 21:18
oauu de abia astept.pot sa-l inregistrez si pe pc din cate am vazut .

elenadulce
05 dec 2011, 21:24
Da...e super inteligent...si eu tot azi l am cumparat...dar l am "butonat" pana m am saturat...daca pot zice asa, ca as asculta la infinit

anamariabarbu
05 dec 2011, 21:50
somnik pufos burtici si vise frumoase.

ADELA75
06 dec 2011, 09:37
Neata mamici ! La multi ani tuturor si in special celor cu numele Nicolae ,Nicoleta sau sarbatoritilor din familia voastra ,sanatate multa ,fericire si tot ce va doriti .

mikygheatza
06 dec 2011, 09:51
Neata mamici ,pe unde sunteti ,miky,elena,mihaela,monic@ etc , nu dati nici un semn de viata ,sunteti bine ?
Va astept cu noutati.
Va pup saptamana frumoasa si plina de bucurii .
Maine e Mos Nicolae va pregatiti ghetutele ?Eu vreau mosul sa-mi aduca sanatate mie si la intreaga mea familie si bebelului din burtica dar si voua ,liniste sufleteasca si drum drept.

buna! :pup:
noi le-am scris mosilor, dar si mos craciun ne-a scris noua... deocamdata le pastreaza mami bine scrisorelele ca e cam micuta si a fost de ajuns sa ii citesc o data ce i-a scris mosu si gata, nu a mai interesat-o... de aseara intr-una vin mosii la noi! cam multi anul asta si cam darnici cu toate ca nu merita ca nu a fost asa cuminte! acum ne pregatim de mosu ala mai mare, de mos craciun
o sa incerc sa atasez poze sa cititi si voi scrisorile

elenadulce
06 dec 2011, 10:10
Buna dimineata mamicilor,
La Multi Ani cu sanatate si impliniri celor care poarta numele de Nicolae/Nicoleta si membrilor famiilor voastre,
Miky, m-au emotionat mult scrisorele pe care le ai atasat...de-abia astept sa am si eu puiutul meu drag cu care sa-i scriu Mosului scrisorele...
Cum va simtiti azi?
Va pup pe voi si pe puiutii din burtica.

anamariabarbu
06 dec 2011, 12:03
buna burtici .La multi ani tuturor sarbatoritilor.am facut o pauza de la ascultat pe bebe .cu greu m-am dezlipit de el. pupicei

elenadulce
06 dec 2011, 12:16
anamaria, l-ai gasit greu pe bebe?
e extraordinar ....ai vazut....?vroiam sa te intreb in ce parte l-ai gasit?si cat a durat?
pupicei

anamariabarbu
06 dec 2011, 12:21
mi-a luat cred vreo juma de ora:)) l-am gasit sub ficati normal:)) unde banuiam ca sta:)) nu mai pleaca odata de acolo.ne panicaseram la inceput

anamariabarbu
06 dec 2011, 12:21
cred ca am ascultat inima mea si a sotului de 10 ori sa fim siguri .doamne cate emotii :) dar este extraordinar de frumos.macar acum sunt mai linistita

ADELA75
06 dec 2011, 12:47
Doamne ce bine de voi ,va invidiez ,binenteles ca glumesc .Eu cred ca-l simt cu toate ca e cam devreme sau sunt paranoica eu ,dar asa de difuz ca nu-mi dau seama daca e real sau imaginatia mea .Azi ma cam doare burtica si cand m-am asezat dimineata in fund pe canapea am simtit o intepatura puternica jos de am cam si tipat nitel.
La mine baietelul a stat doar in partea dreapta si imi omora ficatul mai ales cand stateam mai mult timp in fund .
Eu fetelor de la ora 5 sunt trezita nu am mai putut sa dorm ,adorm devreme seara 8 si jumatate sau 9 si jumatate si ma trezesc peste noapte sa merg la Wc si apoi nu mai pot adormi ,sper sa dorm dupa amiaza .

anamariabarbu
06 dec 2011, 12:58
offf.adela tu oricum o sa simti mai devreme.eu astept sa-l simt pe bebe dar nu da semne :( alte mamici l-au simtit deja.cat despre pozitia unde si-a gasit culcus asa e de cand am ramas gravida:)) doctorul numai pe acolo il vede

ADELA75
06 dec 2011, 13:05
Eu zic ca tu il simti dar nu-ti dai seama ,eu l-am simtit pe baietelul meu la 4 luni sau 4.5 luni dar jos de tot catre osul pubian sau putin mai sus .Tu deja spui ca era in zona ficatului ceea ce este cam sus pentru varsta la care esti adica saptamanile care le ai .De ce iti spun ca eu l-am avut pe partea dreapta in zona ficatului dar de la 6 -7 luni .
Acum eu nu sunt experta poate ma insel .

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:07
singurul lucru care l-am simtit exact in zona ficatului au fost niste gadilaturi .din cate am inteles ar trebui sa simt ca si cum se zbate un muschi dar nu in acelasi loc , se deplaseaza

ADELA75
06 dec 2011, 13:08
Inca ceva tu spui ca de cand ai ramas gravida acolo s-a asezat , nu are cum deorece el abia la 12-13 saptamani incepi sa-l simti daca palpezi cu mana bine mai apasat un pic ,putin deasupra osului pubian ,citeste pe net la saptamana a 12 de sarcina iar ficatul este mult mai sus si mult in dreapta .De ex fierea care este legata de ficat este langa stomac deci destul de sus .

ADELA75
06 dec 2011, 13:17
Nu este adevarat ca nu in acelasi loc ,eu l-am simtit mereu jos pana el s-a marit destul de mult de a urcat si abia atunci dar atunci deja vezi prin piele cum misca .
El se poate intoarce si simti cum ceva se intoarce in burta ,bine nu-ti inchipui ca e foarte puetrnic ,sau ca doua zvacnituri repetitive ,nici nu pot explica concret.
Asa am mai simtit si eu in zona ficatului cum se misca muschiul dar alea sunt chiar de la muschi si inainte sa raman am simtit ca radeam ca am extraterestii in burta .Se relaxaeaza muschiul.
Eu zic sa fii atenta cum ti-am zis inainte ,jos acolo trebuie sa simti .Si mai am o intrebare stiu ca nu e frumos sa intrebi o femei de kg dar trebuie sa te intreb ca sa te si linistesc ,prietena mea fiind destul de grasuta ca sa nu zic grasa a simtit abia la 6 luni ,datorita grasimii de pe burta .

elenadulce
06 dec 2011, 13:21
Ade, eu il simt pe bebe in partea dreapta....acolo i-am auzit si inimioara aseara...in partea dreapta mai in jos....ca la cat sunt de paranoia incepusem sa ma gandesc daca e normal sa stea acolo....sau e sarcina prea jos...dar cred ca m-ai cunoscut cat de cat si stii ca sunt un pic cam sisi...:))))

elenadulce
06 dec 2011, 13:22
Eu am 77 de kg acum si aveam 75 inainte de a ramane....si am 1,74 inaltime...destul de plinuta....ce-i drept...si eu zic ca l am simtit pe bebe....dar ma gandesc si ca poate m am inselat.....

ela_c
06 dec 2011, 13:38
Buna fetele!
Foarte bine ca simtiti bebeii, eu nu simt nimic si sunt destul de uscata, 55 kg si 1,68m. La sarcina anterioara am simtit miscari pe la 16 saptamani.
Vineri la ora 18 am programare pentru dublu test, dar rezultatul vine abia luni. Chiar sunt foarte linistita, sper sa ma tina linistea asta.

ADELA75
06 dec 2011, 13:40
Elena in partea dreapta putin mai sus de osul pubian da ? Si nu esti plinuta ca esti destul de inalta ce sa zic eu la 1.70 si 83 kg ,eu m-am ingrasat foarte mult la sarcina trecuta de la 68 kg dar nu-mi fac griji pt asta important sa fim sanatoase si bebeii la fel .La Andrei baietelul meu am luat 26 kg de la 4 luni pana la 8 luni si 4 zile cand l-am nascut asa ca...
Eu simt ceva doar cand il inghesui adica stau picior peste picior la calc si putin aplecata in fata ,dar nu sunt sigura oricum ceva este .
Iar Ana Maria tu spui ca de cand ai ramas insarcinata si-a facut culcus acolo langa ficat ,nu are cum ,abia la 6 -7 luni el ajunge langa ficat ,fierea care este legata de ficat este langa stomac deci nu are cum .De simtit ai sa-l simti jos cum am mai spus pe la 5 luni sau 5 luni jumate undeva pe la buric si apoi se ridica foarte mult in sus ., ca aproape de nastere sa coboare .

ADELA75
06 dec 2011, 13:43
Elena dar tui ai mai avut o sarcina mai marisoara cand l-ai simtit si nu stii cum este si unde l-ai simtit ?
Mihaela bafta la dublu test iar cu miscarile s-ar putea si un pic mai mult de parnoia la noi .Cred ca suntem si nerabdatoare sa simtim ca este acolo si ca misca ,ca pana acum doar presupuneri facem .

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:55
Inca ceva tu spui ca de cand ai ramas gravida acolo s-a asezat , nu are cum deorece el abia la 12-13 saptamani incepi sa-l simti daca palpezi cu mana bine mai apasat un pic ,putin deasupra osului pubian ,citeste pe net la saptamana a 12 de sarcina iar ficatul este mult mai sus si mult in dreapta .De ex fierea care este legata de ficat este langa stomac deci destul de sus .

uite acum daca pun mana pe partea dreapta spre ficat simt umflutura.

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:55
putin sunt ficat sa-i zic asa :)) nu stiu sa zic exact locul

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:56
eu pana acum nu am luat nimic in greautate.am 1.65 si 60 kg.si burtica nu am avut

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:59
si eu am gasit bataile inimii tot cum descrie elena :) incepem sa fim paranoia , numai numai sa miste :P

anamariabarbu
06 dec 2011, 13:59
singurul lucru care l-am simtit a fost gadilatura si atat.

elenadulce
06 dec 2011, 14:25
Ela iti tin pumnii la dublu test...si eu am mari emotii...ca se apropie cu pasi repezi 13 decembrie...eu sangele l-am luat mai am de facut eco...si nu stiu exact cand imi va spune rezultatul...
Fetelor sa imi tineti pumnii...eu maine merg la ginecolog si poimaine la fundeni la dna dr Uscatescu sa vedem cum mai ies analizele de trombofilie si in functie de asta mai suplimenteaza sau nu tratamentul....

ela_c
06 dec 2011, 14:35
Ela iti tin pumnii la dublu test...si eu am mari emotii...ca se apropie cu pasi repezi 13 decembrie...eu sangele l-am luat mai am de facut eco...si nu stiu exact cand imi va spune rezultatul...
Fetelor sa imi tineti pumnii...eu maine merg la ginecolog si poimaine la fundeni la dna dr Uscatescu sa vedem cum mai ies analizele de trombofilie si in functie de asta mai suplimenteaza sau nu tratamentul....
Elena, nu inteleg? Cum adica ai luat sangele? Si mai ai de facut eco?

ADELA75
06 dec 2011, 14:43
Eu stau si ma intreb oare vorbesc cu viitoare mamici sau pustoaice care nu au ce face si care li se pare interesant sa poarte asemenea discutii care nu au legatura cu varsta lor .Nu vorbim de sex de la care sa invete ceva ,vorbim de copii care ii purtam in pantece iar ele au tota viata inainte sa afle cum este dar sper pentru ele nu prea devreme sa-si rateze copilaria si adolescenta.
Eu am facut primul copil la 28 de ani ,pe al doilea trebuia mai repejor sa-l fac dar asta este ,si consider ca mi-am petrecut copilaria decent ,adolescenta la fel si nu m-am gandit la sex sau copii ,pentru ca fiecare varsta sau etapa din viata are rostul ei.Tot ceea ce se face repede si nu la timpul lor si se face prea devreme sau prea tarziu toate au repercursiuni .

elenadulce
06 dec 2011, 14:43
eu fac dublu test la medlife....analiza din sange mi-au recoltat-o acum o saptamana, mai am de facut eco, cu toate masuratorile si sa mi se interpreteze rezultatul...sper ca am fost explicita de data asta...

elenadulce
06 dec 2011, 14:46
Lumea e cu fundul in sus, in ziua de azi, Ade....desi am 25 de ani, le multumesc parintilor mei ptr educatia pe care mi-au dat-o...nu le inteleg pe fetele din ziua de azi cum se pot gandi la sex de la 10-12 ani...si cu atat mai mult la alte nenorociri...la varsta aia ma tineam inca de fusta mamei cu papusile in brate...l.

ela_c
06 dec 2011, 14:51
eu fac dublu test la medlife....analiza din sange mi-au recoltat-o acum o saptamana, mai am de facut eco, cu toate masuratorile si sa mi se interpreteze rezultatul...sper ca am fost explicita de data asta...
Te-am intrebat pentru ca eu stiam(dar poate gresesc) ca rezultatele concludente se obtin atunci cand analizele de sange (Papp -a si free b hcg) si masuratorile ecografice se fac in aceeasi zi sau cel mult la 24 de ore distanta, pentru a se corela concentratia hormonilor specifici sarcinii cu masuratorile osului nazal, a translucentei nucale si a CRL ului.
Dar poate tu ai vrut sa spui despre alte analize de sange si am inteles eu gresit.

anamariabarbu
06 dec 2011, 14:58
cred ca a zis bine.eu de exemplu bitest(dublu test adica) a fost asa.pe 6 noiembrie mi-a luat sange si pe 9 noiembrie am facut morfologia.este o eroare mica de cateva zile care nu afecteaza cu nimic rezultatele.

elenadulce
06 dec 2011, 15:02
nu stiu ce sa zic...eu am urmat intocmai instructiunile medicului ginecolog si pe ale medicului de la medlife...am inteles ca genul asta de bitest mai are si o denumire, dar nu stiu exact cum se cheama....am mare incredere in dr. meu si nu-mi doresc decat ca rezultatul sa fie ok.La fel va doresc si voua, sa fie totul ok si bebeii sa fie sanatosi tun.

ela_c
06 dec 2011, 15:07
Probabil ca depinde de medic. Eu fiind bagata in domeniu mult mai adanc, vreau sa le fac pe toate exact cum scrie la carte.

ela_c
06 dec 2011, 15:16
Eu stau si ma intreb oare vorbesc cu viitoare mamici sau pustoaice care nu au ce face si care li se pare interesant sa poarte asemenea discutii care nu au legatura cu varsta lor .Nu vorbim de sex de la care sa invete ceva ,vorbim de copii care ii purtam in pantece iar ele au tota viata inainte sa afle cum este dar sper pentru ele nu prea devreme sa-si rateze copilaria si adolescenta.
Eu am facut primul copil la 28 de ani ,pe al doilea trebuia mai repejor sa-l fac dar asta este ,si consider ca mi-am petrecut copilaria decent ,adolescenta la fel si nu m-am gandit la sex sau copii ,pentru ca fiecare varsta sau etapa din viata are rostul ei.Tot ceea ce se face repede si nu la timpul lor si se face prea devreme sau prea tarziu toate au repercursiuni .
Adela, cand noi eram tinere pustoaice, altele erau vremurile. Mergeam la liceu cu numar matricol, cu panglica pe cap, cu parul strans si catam 3 culori cunosc pe lume in fiecare dimineata. Acum totul este atat de diferit, distractiile tinerilor sunt diferite de ale noastre, preocuparilor lor sunt altele, asta e.
Eu inca nu inteleg de ce si-a facut fata aceea cont fals, ce inseamna asta, si cum au prins-o?

ADELA75
06 dec 2011, 15:25
Nici eu nu inteleg si ce este asa interesant aici pentru cineva care nu e insarcinata sau are varsta care o are ,si cum de a fot depistata ,dar mai am si niste banuieli ca mai sunt fete pe aici cu care discutam si stau si ma intreb daca mai are rost sa intru pe forum ca ma simt eu prost sa vorbim cu niste pustoaice de la care eu de 36 ani maine poimaine 37 sa cer sfaturi ,asta chair e culmea .
La baietel nu aveam internet ,nu stiam de site-uri etc si nu am murit .
Da probabil ai dreptate ,alta generatie eu asta inteleg alte vremuri au prins dar unele sunt exagerate depaseste capacitatea mea de intelegere si credeti-ma sunt o femeie deschisa la minte fara prejudecati aprige ,am ceva dar cred ca la limita bunului simt.

mikygheatza
06 dec 2011, 15:27
Adela, cand noi eram tinere pustoaice, altele erau vremurile. Mergeam la liceu cu numar matricol, cu panglica pe cap, cu parul strans si catam 3 culori cunosc pe lume in fiecare dimineata. Acum totul este atat de diferit, distractiile tinerilor sunt diferite de ale noastre, preocuparilor lor sunt altele, asta e.
Eu inca nu inteleg de ce si-a facut fata aceea cont fals, ce inseamna asta, si cum au prins-o?

stiu ca doar curiozitatea a omorat pisica, dar spuneti-mi si mie despre ce vorbim voi? ce fata? ce cont? :pup:

ADELA75
06 dec 2011, 15:30
Elena dublu test din cate stiu eu se face intre saptamana 11 -14 da ?Tu pe 9 noiembrie abia aveai 8 saptamani cum de ai facut asa repede nu inteleg ?

ela_c
06 dec 2011, 15:32
Nici eu nu inteleg si ce este asa interesant aici pentru cineva care nu e insarcinata sau are varsta care o are ,si cum de a fot depistata ,dar mai am si niste banuieli ca mai sunt fete pe aici cu care discutam si stau si ma intreb daca mai are rost sa intru pe forum ca ma simt eu prost sa vorbim cu niste pustoaice de la care eu de 36 ani maine poimaine 37 sa cer sfaturi ,asta chair e culmea .
La baietel nu aveam internet ,nu stiam de site-uri etc si nu am murit .
Da probabil ai dreptate ,alta generatie eu asta inteleg alte vremuri au prins dar unele sunt exagerate depaseste capacitatea mea de intelegere si credeti-ma sunt o femeie deschisa la minte fara prejudecati aprige ,am ceva dar cred ca la limita bunului simt.
Adela, daca discutiile pe forum iti fac bine, continua-le. Sfaturile le selectezi, ca poti sa faci o triere si pana la urma forumul este ca sa impartasesti unele stari, trairi, etc, nu-ti impune nimeni ce sa faci, mai auzi diverse lucruri , te mai distrezi uneori. Noi suntem veteranele acestui forum:).
Oricum eu sunt deschisa sa spun tot ceea ce stiu la oricine are nevoie de o parere, si tot ce spun este documentat.

ADELA75
06 dec 2011, 15:33
stiu ca doar curiozitatea a omorat pisica, dar spuneti-mi si mie despre ce vorbim voi? ce fata? ce cont? :pup:

Miky am inteles ca si-au facut pustoaice cont aici dandu-se drept mamici .De ex Monic@ era o pustoaica avea cont fals ,bine mult spus cont fals ,era o pustoaica si s-a dat drept viitoare mamica etc ,dar eu cred ca mai sunt .

ADELA75
06 dec 2011, 15:36
Bine am spus mult sfaturi ,ci trairi ,ca fiecare organism e diferit si reactioneaza diferit, ma simt mintita si asta este de luat in calcul .
In fine vom vedea ce iese .

ADELA75
06 dec 2011, 15:41
Adela, daca discutiile pe forum iti fac bine, continua-le. Sfaturile le selectezi, ca poti sa faci o triere si pana la urma forumul este ca sa impartasesti unele stari, trairi, etc, nu-ti impune nimeni ce sa faci, mai auzi diverse lucruri , te mai distrezi uneori. Noi suntem veteranele acestui forum:).
Oricum eu sunt deschisa sa spun tot ceea ce stiu la oricine are nevoie de o parere, si tot ce spun este documentat.
Mihaela poate pana acum nu mi-am dat seama este adevarat ,dar acum am inceput sa deschid ochii si sa analizez fiecare ce scrie ,la tine mi-am dat seama ca ,cunosti dar la unlele imi pun semne de intrebare .
Si uite asa femei in toata firea suntem fraierite de pustoaice .

ela_c
06 dec 2011, 16:02
Adela, imi dai si mie adresa ta de mail?

ADELA75
06 dec 2011, 16:07
da, adela_banescu@yahoo.com

ADELA75
06 dec 2011, 16:08
trebuia sa-ti trimit mesaj privat dar nu-i nimic.

ela_c
06 dec 2011, 16:19
trebuia sa-ti trimit mesaj privat dar nu-i nimic.

Aha! Nici nu stiam ca exista optiunea asta! Dar acum stiu:)

anamariabarbu
06 dec 2011, 17:09
adevarul este ca atunci cand mi-a zis si mie lenut de monica am ramas socata.aceasi intrebare imi pusesem si eu ca tine :)) de fapt vorbesc cu gravidute sau mai cine stie cu cine

elenadulce
06 dec 2011, 17:42
Adela, in data de 23.11.11(la aceasta data aveam 9 sapt si 5 zile nu 8) am fost la dr. meu ginecolog, ptr eco si consult, a doua zi cu eco am fost la medlife ptr recoltare de sange ptr bitest astraia(eco a ramas la ei- ptr interpretare), la medlife bitestul se face intre sapt 8-13, poti suna sa te convingi.In data de 13 decembrie cand voi avea 12 sapt si 4 zile voi merge ptr eco morfologica.Costul acestui bitest este 700 lei, 300 lei recoltarea de sange si 400 eco morfologica........si poti suna la Medlife Grivita sa te convingi ca pe 13 decembrie la ora 11 am programare pe numele Dobre Elena la dr. Steriu Mihaela.
Am crezut ca aici intram ca sa ne zicem trairile, sa ne bucuram de aceasta perioada, dar vad ca m am inselat...
asta e viata....plina de surprize neplacute............

ADELA75
06 dec 2011, 17:46
OOOOOOOOOOOOOOO, i-a frana putin , eu te-am intrebat doar si nu ai spus pe 23.11.2011 ci pe data de 6 si pe 9 noiembrie ca ai facut dublu test si te-am intrebat nu trebuie sa fa eu nimic sau sa dau telefoane .

elenadulce
06 dec 2011, 17:49
da,o sa iau frana....multumesc de expresie....imi pare bine ca v-am cunoscut, va doresc sarcini usoare si la termen!
sarbatori fericite si numai impliniri.
nu o sa va mai umplu si eu paginile pe aici...daca deranjez.numai bine

elenadulce
06 dec 2011, 17:53
fetelor, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa sterg contul, multumesc

Pitzurash
06 dec 2011, 18:17
Buna, burticutelor!
Nu stiu ce s-a intamplat astazi aici, nu pricep de ce s-a ajuns la schimb de replici asa de dure?
Elena, de ce vrei sa iti stergi contul?
Va rog, fetelor, nu va certati si lasati banuiala la o parte, ca strica toata placerea forumului.
Nu vreau sa fiu partinitoare, dar sa lasam moderatorii sa isi vada ei de treaba si sa discearna ei care sunt membrii adevarati si care sunt falsi. Sa ne banuim intre noi chiar nu e placut.
Sper ca nu v-ati suparat pe mine ca am intervenit, dar mi-a facut mereu placere sa intru, sa va citesc sau sa particip si eu la discutii, dar acum simt ca ne deplasam de tema topicului.
Haideti sa lasam tot ce a fost in urma si sa ne continuam topicul pozitiv si cu incredere.

elenadulce
06 dec 2011, 18:25
eu nu am mintit nici o secunda pe nimeni, am intrat aici ptr a gasi o vorbim buna, un sfat, v-am spus voua multe dintre temerile si bucuriile mele, fara ca sotul sau cei apropiati mie sa stie...am crezut ca fiind in aceeasi situatie cu voi ma veti intelege altfel...
am scris exact ce analize am facut si in ce ordine...., avand doua pierderi de sarcina la prima( pe care am pierdut-o la 21 de sapt), dublu testul l- am facut intr-adevar cum au spus si fetele mai sus...mi s a parut si mie ciudat de cum au procedat cei de la medlife si de sfatul dr. meu........

ADELA75
06 dec 2011, 19:26
Elena , ce nu inteleg eu de ce te-ai atacat ,eu doar am intrebat si ela_c la fel ,ca la 8 saptamani nu se face dublu test atat tu puteai sa ne raspunzi si atat ,cand am scris ce am scris nu m-am referit la tine .
Nu te-am facut mincinoasa , si chiar nu inteleg de ce te-ai simtit amenintata sau banuita ???????????????
Pe mine ma deranjeaza sa vorbim cu o pustoaica despre sarcina ,este si normal ,cred ca nimeni nu ar vrea sa ajunga la concluzia ca a vorbit cu pustoaiece de 12 ani .
Am spus doar ca banuiesc ca mai sunt ,la unele nu se leaga chiar nimic din ce scriu .
Acum daca te intreb ceva ,ce eu nu inteleg si numai eu si Ela te-a intrebat sau pe viitor nu inseamna ca iti punem sub lupa tot ceea ce scrii si ca nu te credem.
Si totusi sincer deja ma intreb de ce te-ai simtit atat de atacata si doar tu ?

anamariabarbu
06 dec 2011, 19:36
fetele ce se intampla pe aici?citesc din urma si revin.

ADELA75
06 dec 2011, 19:38
Azi este Sf Nicolae si nu vreau sa supar pe nimeni ,am spus " pune frana " ca ai scris mesajul care l-ai scris si chiar nu ma asteptam sa te simti atacata ,oricum nu de la tine .
Am spus ce am spus pana acum in legatura cu pustoaicele astea ca poate se simt si dispar de pe aceste forumuri care nu au legatura cu varsta lor .In nici-un caz nu m-am referit la tine sau la cineva anume.
Sper ca acum m-am facut inteleasa si sa-ti treaca supararea pe mine .

anamariabarbu
06 dec 2011, 19:41
Miky am inteles ca si-au facut pustoaice cont aici dandu-se drept mamici .De ex Monic@ era o pustoaica avea cont fals ,bine mult spus cont fals ,era o pustoaica si s-a dat drept viitoare mamica etc ,dar eu cred ca mai sunt .

cred ca cel mai bine explica lenut.uite nu mai stiu unde a zis de conmtul fals.la mamici de iulie cred.chiar o sa ma uit

anamariabarbu
06 dec 2011, 19:49
aoleu am ciit ce a fost pe aici.nu mai bine nuva ziceam de monica?? hai lasati treburile si sa ne gandim la lucruri bune.de exemplu eu inca astept sa miste :( fetele la voi se manifesta colostru?ca eu incep sa-mi fac griji

anamariabarbu
06 dec 2011, 19:54
uite v-am gasit. cu monica, nu stiu exact ce s-a intamplat, stiu doar ca unul dintre administratorii forum-ului au descoperit ca avea cont fals si nu era cine pretindea si au banat-o... urat oricum din partea ei.. asta a scris lenut in iulie o sa incerc sa iau si direct sa vad daca pot

anamariabarbu
06 dec 2011, 19:56
03 dec 2011, 12:42 #497

Lenut

Lenut este on-line acum Moderator

Data inscrierii
decembrie 2010
Varsta
24
Posturi
5.683

Implicit Raspuns Mamici de iulie 2012

nimeni nustie ce avea de castigat... dar mi se pare o chestie imperdonabila... din pacate nu e singurul caz...
la aspirante am m-ai avut vreo 4... 2 dintre ele am aflat ca de fapt erau 2 fetite de 12 ani... care ne dadeau noua sfaturi... acum ma gandesc daca nu cumva este vorbim despre aceleasi persoane...

ADELA75
06 dec 2011, 19:58
Ok in fine sa trecem si peste asta .Elena mai esti suparata pe mine ?????????
In ceea ce priveste colostru daca esti la prima sarcina s-ar putea sa nu apara ,eu la baiat nu am avut sanii umflati nimic pana am nascut si atunci cand mi-a venit laptele a venit si colostru adica primul este colostru .Acum daca strang de sfarc imi iese ceva dar si deoarece ca eu mai am un copil si glandele mamare la mine sunt deja formate .

elenadulce
06 dec 2011, 20:00
Adela, m am atacat ptr ca ai facut cateva remarci, apoi mi ai pus intrebarea de bitest....si am crezut ca ma banuiesti....
Sincer...imi pare rau ptr reactia mea, dar am crezut ca pe mine ma banuiesti, vroiam doar sa iti dau detalii amanuntite sa vezi ca nu am mintit....
Inca o data imi cer scuze si mi ar place s raman langa voi, sa impartasim si bune si rele ca pana acum....

anamariabarbu
06 dec 2011, 20:01
nu inteleg ca alte mamici ziceau deja de el.si eu nu am asa ceva.eu strang de sfarc si nu iese nimic.

elenadulce
06 dec 2011, 20:02
Nu am fost si nu sunt suparata, mai ales pe tine...am vorbim atatea...am impartasit atatea....
Sper ca nici tu nu esti suparata pe mine...te rog s mi ierti iesirea...
Cat despre colostru...la mine nu a aparut inca....

anamariabarbu
06 dec 2011, 20:03
eeeee.uite acum parca ma simt mai bine ca vad ca va vorbiti.sincer ma simteam vinovata ca eu v-am zis de monica si de acolo a iesit ce a iesit. :(:steagalb:

ADELA75
06 dec 2011, 20:05
Si mie mi-ar place sa ramai ca noi doua chiar ne asemanam l-a cam toate .Oricum ma bucur ca ti-a trecut supararea pe mine .
Ana Maria stai calma depinde de organism de sani de glandele mamare .prietena mea care are baietelul de 1 an si care v-am zis ca l-a simtit la 6 luni abia ca este mai grasa nu a avut lapte deloc cand a nascut si nici nu a alaptat dar nu este o regula ,ti-am spus si eu la prima sarcina nu am avut nimic sanii erau normali fara sa-mi curga ceva si chiar cand am nascut ma miram ce naiba ca sanii sunt la fel ca inainte si apoi s-au marit .

ADELA75
06 dec 2011, 20:08
Eu nu am fost si nici nu sunt suparata doar m-ai luat prin surprindere cu reactia ta si dupa aceea a venit prietena mea cu copilul la mine si nu am mai putut scrie si cand am putut nu-mi mergea net-ul si trecuse ceva timp si nu reuseam sa scriu ca sa rezolvam problema .

anamariabarbu
06 dec 2011, 20:10
Si mie mi-ar place sa ramai ca noi doua chiar ne asemanam l-a cam toate .Oricum ma bucur ca ti-a trecut supararea pe mine .
Ana Maria stai calma depinde de organism de sani de glandele mamare .prietena mea care are baietelul de 1 an si care v-am zis ca l-a simtit la 6 luni abia ca este mai grasa nu a avut lapte deloc cand a nascut si nici nu a alaptat dar nu este o regula ,ti-am spus si eu la prima sarcina nu am avut nimic sanii erau normali fara sa-mi curga ceva si chiar cand am nascut ma miram ce naiba ca sanii sunt la fel ca inainte si apoi s-au marit .

off ce bine .ca nu sunt singura .multumesc ade

Pitzurash
06 dec 2011, 20:17
Fetelor, ce ma bucur ca v-atu impacat!
Imi sunteti amandoua foarte drage, in sfarsit s-au limpezit apele :)
Anamaria, am citit pe undeva ca si tie pe 14 ti s-a modificat planificarea la eco? Deci ne intalnim in aceeasi zi cu bebeii nostrii! Ce dragut! Iti tin pumnii sa ti se zica ce ascunzi in burticuta!
Pupici!

elenadulce
06 dec 2011, 20:22
Fetelor...eu am emotii...maine merg din nou la eco...in sufletul meu zic ca totul e ok...dar....stiti cum e....saotamana asta mai mege cineva ka eco?
Eu mi as dori sa am laptic...nasa mea a nascut acum 11 luni si are si acum san...e o fericita!baietelul ei este frumos, sanatos si nu a avut nici o problema cu el....
Ma bucur ca nu mai suntem in dilema, ca suparate e prea mult spus....va iubesc pe toate si imi sunteti dragi...daca nu mai vorbim cu voi oricum va citeam zilnic...ca fara voi nu stiu ce ma faceam...

anamariabarbu
06 dec 2011, 20:25
Fetelor, ce ma bucur ca v-atu impacat!
Imi sunteti amandoua foarte drage, in sfarsit s-au limpezit apele :)
Anamaria, am citit pe undeva ca si tie pe 14 ti s-a modificat planificarea la eco? Deci ne intalnim in aceeasi zi cu bebeii nostrii! Ce dragut! Iti tin pumnii sa ti se zica ce ascunzi in burticuta!
Pupici!

off am niste emotii de mor.o sa venim amandoua cu vesti bune o sa vezi.sper sa iau si o poza de la nenea doctor si sa incerc sa o pun.

anamariabarbu
06 dec 2011, 20:27
si eu as vrea sa am laptic..om vedea.te asteptam cu vesti maine si poza daca iti da.pupicei