PDA

View Full Version : Mamici de iulie 2012

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184

ady_deea
27 mar 2012, 15:20
fetelor voi mancati branzeturi?
Branzeturi da, pate nu.

da,vrem sa o vindem,dar are pret cam mare si se va vinde mai greu
mai ales ca partea de jos e amenajata pt spatiu comercial...tb sa vina cineva care sa vada si partea de bussines oportuna...
deci cred ca va dura cam inca un an...dar noi speram sa ne descurcam cumva
@camika,cum e zona asta?
eMaramures - Anunturi imobiliare (http://www.emaramures.ro/Imobiliare-Maramures/Anunt-Imobiliar.aspx?id=108102)

Bafta la vanzare !

aria_cluj
27 mar 2012, 15:21
ms mult
azi dimi am mancat si eu o juma de pateu mic,sper sa nu fie nimic aiurea
Branzeturi da, pate nu.

Bafta la vanzare !

ady_deea
27 mar 2012, 15:23
Ai voie pate, dar in cantitati mici pt ca, contine vit. A care in exces dauneaza fatului.
Atentie si la cremele cu vit.A, aceeasi poveste.

graviduta39
27 mar 2012, 15:25
fetele va-ti pus pe curatenia de paste????????
si eu am dat cu lavabit,cu trafaletul este f usor dar O INTREBARE ...NU ESTE PERICULOS MIROSUL PTR SARCINA??????????????
MA BATE GANDUL SA DAU SI EU IN BAIE ,BUCATARIE SI PE HOL DAR EU CREDEAM CA DAUNEAZA MIROSUL RAU IN SARCINA...
VOI CE SPUNETI????????????????

Adelinaik
27 mar 2012, 15:30
si eu am dat cu lavabit,cu trafaletul este f usor dar O INTREBARE ...NU ESTE PERICULOS MIROSUL PTR SARCINA??????????????
MA BATE GANDUL SA DAU SI EU IN BAIE ,BUCATARIE SI PE HOL DAR EU CREDEAM CA DAUNEAZA MIROSUL RAU IN SARCINA...

eu as sta cumintzik da tu faci cum crezi de cuviinta

ady_deea
27 mar 2012, 15:33
Eu zic sa impartim astfel de sarcini celorlalti. Sa nu ne solicitam caci nu este de gluma, avem o sarcina de dus pana la capat, in conditii cat mai bune.

Eu ma uit la retete pt Pasti, aici e pe 8 Aprilie.

mussete
27 mar 2012, 15:35
Fetelor si eu zic sa va potoliti cu zugravitul si sa lasati la altii treaba asta pentru ca nu stiu cat de bine va face mirosul si sa va intindeti si cocotati ca sa dati cu trafaletul.

graviduta39
27 mar 2012, 15:41
SI EU CARE CREDEAM CA VOI DATI CU LAVABIL si eu stiam ca este periculos acum dar citindu-va pe voi parca ma intrebam..oare am inteles eu gresit ca voi dati..dar e bine ca aveti pe cineva care sa va ajute...eu o sa fac dupa sarcina...ca doar nu o fii foc..nu?
apropo de paste chiar vroiam sa va intreb ce pregatiti voi de paste...eu faceam dar anul asta nu ma mai complic cu multe dar cateva trebuie sa fac ptr ca si impart ptr mama...

Lenut
27 mar 2012, 15:42

nu stiu ce sa-ti zic de miros... oricum eu nu as risca sa fac nimic... iar de curatenie ma apuc abia sapt viitoare ca nu am mult...

Eu zic sa impartim astfel de sarcini celorlalti. Sa nu ne solicitam caci nu este de gluma, avem o sarcina de dus pana la capat, in conditii cat mai bune.

chiar.. la voi e Pastele mai devreme... :)

Fetelor si eu zic sa va potoliti cu zugravitul si sa lasati la altii treaba asta pentru ca nu stiu cat de bine va face mirosul si sa va intindeti si cocotati ca sa dati cu trafaletul.

eu nu am de gand sa fac nimic... si curatenia o fac cu iubi... el o sa se cocoteze peste tot, eu mai mult os a fiu cu ordinele... :D

ady_deea
27 mar 2012, 15:43
Nici eu nu fac f multe pt Pasti, imi fac lista si cu ce treb sa cumpar si cand e gata, va arat meniul nostru :D

Lenut
27 mar 2012, 15:43
SI EU CARE CREDEAM CA VOI DATI CU LAVABIL si eu stiam ca este periculos acum dar citindu-va pe voi parca ma intrebam..oare am inteles eu gresit ca voi dati..dar e bine ca aveti pe cineva care sa va ajute...eu o sa fac dupa sarcina...ca doar nu o fii foc..nu?
apropo de paste chiar vroiam sa va intreb ce pregatiti voi de paste...eu faceam dar anul asta nu ma mai complic cu multe dar cateva trebuie sa fac ptr ca si impart ptr mama...

camika si aria spuneau ca o sa dea cu lavabil... :D eu una nu as risca... asta i-am spus si lui cami... ca e o treaba destul de solicitanta

Lenut
27 mar 2012, 15:44
Nici eu nu fac f multe pt Pasti, imi fac lista si cu ce treb sa cumpar si cand e gata, va arat meniul nostru :D

abia asteptam sa-l vedem... :)

aria_cluj
27 mar 2012, 15:52

eu am zis ca o sa dau daca stau inca aici ,sa fie varuit curat la venirea lui bebe
dar in trecut faceam eu,acu nu mai e cazul,bag oameni
am scari pe care le urc la casa...si daca le urc de 2 ori pe zi sunt extenuata...nu ma vad zugravind sincer

Ayla
27 mar 2012, 15:54
Deja va gânditi la meniul de Paște:-))) eu nu stiu ce o sa fac, oricum nu mă agit prea tare, mă mai ajuta buni , iar curatenia cred ca tot de săptămâna viitoare, nu am chiar așa de multă, si oricum nu mă forțez prea tare, cum făceam in alți ani, doar nu-mi ridica nimeni statue:-))) ( vorbim lui bunica) eu am terminat de papat, acum stau in pat, ca mă cam doare stomacelul, nu tare dar am așa o senzatie de disconfort si un pic de greata. App de mirosuri,eu mă cam tem cu baia cu astea, la frecat gresie, faianta, ca si domestos miroase cam tare.

mussete
27 mar 2012, 15:56
Deja va gânditi la meniul de Paște:-))) eu nu stiu ce o sa fac, oricum nu mă agit prea tare, mă mai ajuta buni , iar curatenia cred ca tot de săptămâna viitoare, nu am chiar așa de multă, si oricum nu mă forțez prea tare, cum făceam in alți ani, doar nu-mi ridica nimeni statue:-))) ( <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> lui bunica) eu am terminat de papat, acum stau in pat, ca mă cam doare stomacelul, nu tare dar am așa o senzatie de disconfort si un pic de greata. App de mirosuri,eu mă cam tem cu baia cu astea, la frecat gresie, faianta, ca si domestos miroase cam tare.

Pai iubita nu mai folosi domestos vezi ca exista tot felul de dezinfectanti care nu au mirosul asa puternic cum ar fi cele speciale pentru bebe sau lasa-l pe al tau sa faca curatenie in baie :) Eu una asa am procedat ca sa mai faca si el cate ceva prin casa :) Oricum eu nu mai folosesc domestos de multisor pentru ca nu imi placea nici inainte mirosul puternic pe care-l are.

Lenut
27 mar 2012, 15:58
Pai iubita nu mai folosi domestos vezi ca exista tot felul de dezinfectanti care nu au mirosul asa puternic cum ar fi cele speciale pentru bebe sau lasa-l pe al tau sa faca curatenie in baie :) Eu una asa am procedat ca sa mai faca si el cate ceva prin casa :) Oricum eu nu mai folosesc domestos de multisor pentru ca nu imi placea nici inainte mirosul puternic pe care-l are

nici eu nu spal cu domestos... am alte solutii mai putin mirositoarea si care curata f bine!!!

mussete
27 mar 2012, 15:59
nici eu nu spal cu domestos... am alte solutii mai putin mirositoarea si care curata f bine!!!

La fostul loc de munca fata coordonatoarei mele a dat in baie cu domestos si detartrant a pus dopul a inchis usa si a lasat 5 minute sa actioneze cand a revenit si a inhalat mirosul ala si-a ars caile respiratorii si a tras dupa o gramada, si-a revenit intr-un final dar a tras destul de mult dupa. Asa ca aveti grija cu astea ca sunt periculoase si dc nu sunt gravide dar mai ales acu'

aria_cluj
27 mar 2012, 15:59
fetelor,cu hormonii cum stati?
mie mi se pare ca s-au sporit...incep sa vad fire de par ,pe unde nu aveam inainte...

Ayla
27 mar 2012, 16:00
E foarte bun, mai am de la mami din Italia sgrasator, imi trimite ea tot felul ptr. Curatat baia, dar sincer nimic nu mi se pare mai bun, iar cand mă pun la curatenie, imi leg ceva la gura, imi pun un prosop ca sa nu inhalez vaporii, si mirosul :-)))

aria_cluj
27 mar 2012, 16:00

mie mi se pare util domestosul.dar il folosesc doar diluat...

mussete
27 mar 2012, 16:03
E foarte bun, mai am de la mami din Italia sgrasator, imi trimite ea tot felul ptr. Curatat baia, dar sincer nimic nu mi se pare mai bun, iar cand mă pun la curatenie, imi leg ceva la gura, imi pun un prosop ca sa nu inhalez vaporii, si mirosul :-)))

Cumpara de la farmacie masti ca sunt super, eu am vreo 2 prin casa si le folosesc cand nu il prind pe al meu sa faca baia, ca mai incearca el sa se fofileze :) si ii reuseste :)

camika
@camika,cat platiti chirie?
160 de euro, apartament 3 camere nemobilat.

Ayla
fetelor,cu hormonii cum stati?
mie mi se pare ca s-au sporit...incep sa vad fire de par ,pe unde nu aveam inainte...

Foarte rău , si mie la fel, mi-a iesit par pe unde nu aveam înainte

Ayla
27 mar 2012, 16:04

Cum îl diluezi???

aria_cluj
27 mar 2012, 16:05
pe burta,pe sani?
Foarte rău , si mie la fel, mi-a iesit par pe unde nu aveam înainte

aria_cluj
27 mar 2012, 16:05
Cum îl diluezi???

pun 2 jeturi la juma de galeata de apa fierbinte :)

Lenut
27 mar 2012, 16:07
pe burta,pe sani?

si eu am par peste tot... :))) zici ca-s maimutica... dar nu ma stresez cu asta... o sa dispara dupa ce nastem... :D

Ayla
Cumpara de la farmacie masti ca sunt super, eu am vreo 2 prin casa si le folosesc cand nu il prind pe al meu sa faca baia, ca mai incearca el sa se fofileze :) si ii reuseste :)

Hmm, nu am știut, chiar o sa caut, iar sincer sa facă iubi curatenie nu imi place, ca nu face ca mine, doar la mop ce îl pun, spălat vase, făcut mâncare, dar la curatenie nu, ca m-as enerva ca nu face așa cum vreau eu, si mai bn nu îl pun

mussete

E foarte bun nu spun ca nu este dar eu am ani de zile de cand nu il mai folosesc si am descoperit multe alte produse care omoara bacteriile si toate cele si care nu au mirosul ala puternic de clor :) Acum de exemplu pentru capacul de la wc si bazin folosesc igienol. Este un dezinfectant fara clor care poate fi folosit pe toate suprafetele cu care intra bebe in contact, nu are miros puternic, ba chiar miroase foarte frumos. Pentru celelalte din baie am altele care miros frumos si curata bine :)

aria_cluj
27 mar 2012, 16:09
stim de igienol din plasa de la cora :))))))))))))))))))))))
@lenut...cum peste tot?ma sperii :)
E foarte bun nu spun ca nu este dar eu am ani de zile de cand nu il mai folosesc si am descoperit multe alte produse care omoara bacteriile si toate cele si care nu au mirosul ala puternic de clor :) Acum de exemplu pentru capacul de la wc si bazin folosesc igienol. Este un dezinfectant fara clor care poate fi folosit pe toate suprafetele cu care intra bebe in contact, nu are miros puternic, ba chiar miroase foarte frumos. Pentru celelalte din baie am altele care miros frumos si curata bine :)

camika
27 mar 2012, 16:10
da,vrem sa o vindem,dar are pret cam mare si se va vinde mai greu
mai ales ca partea de jos e amenajata pt spatiu comercial...tb sa vina cineva care sa vada si partea de bussines oportuna...
deci cred ca va dura cam inca un an...dar noi speram sa ne descurcam cumva
@camika,cum e zona asta?
eMaramures - Anunturi imobiliare (http://www.emaramures.ro/Imobiliare-Maramures/Anunt-Imobiliar.aspx?id=108102)
E ok zona, considerata zona centrala. Daca ai geam la strada nu e ok, caci e bulevard... traian-galagie tot timpul, praf. E si aroape de unde stau eu:) Mie ce nu imi place aici unde stau e ca imi sunt departe supermarketurile-kaufland, cora, billa si nu am masina. dar e zona centrala! daca ar fi sa ne cumparam apt, as opta insa pt zone mai linistite, nu centrale.

Lenut
27 mar 2012, 16:12

hai ca am exagerat putin... :))) adica pe burtica e mai inchis la culoare, la fel am observat si cateva firicele pe spate si pe maine s-a inchis putin la culoare... in schimb pe picooare imi creste ff greu parul acum... :yes: pe maini ma fac cu ceara, pt burtica am apelat la foarfeca si penseta... :D

aria_cluj
27 mar 2012, 16:12
E ok zona, considerata zona centrala. Daca ai geam la strada nu e ok, caci e bulevard... traian-galagie tot timpul, praf. E si aroape de unde stau eu:) Mie ce nu imi place aici unde stau e ca imi sunt departe supermarketurile-kaufland, cora, billa si nu am masina. dar e zona centrala! daca ar fi sa ne cumparam apt, as opta insa pt zone mai linistite, nu centrale.

e destul de ok si mobilat,doar baia e nasoala rau...
nu e ok daca sunt departe magazinele astea
ca ma duc cu caruciorul...dar sa nu ma duc cativa km buni

aria_cluj
27 mar 2012, 16:13
hai ca am exagerat putin... :))) adica pe burtica am mai inchis la culaore, la fel am observat si cateva firicele pe spate si pa maine s-a inchis putin la culoare... in schimb pe picooare imi creste ff greu parul acum... :yes: pe maini ma fac cu ceara, pt burtica am apelat la foarfeca si penseta... :D

ma astept si eu la ce e mai rau
tot observ cate ceva in fiecare zi...si nu imi place deloc,fire de par aiurea
si la perciuni parca e altfel...numai eu sunt asa?

camika
27 mar 2012, 16:15
Eu nu cred sa dauneze, eu nu sunt sensibila la mirosuri si nu e toxica..... Eu o sa dau pt ca nu am de ales, sunt murdari peretii si trebuie sa incepem cu dormitorul sa il amenajam pt bebe, nu pot lasa asa peretii. Iar daca fac asta, dau si e hol si mai vad eu....Nu cred ca e foarte obositor, daca nu sunt presata de timp si s fac 1-2 pereti pe zi tot termin in 2-3 satamani si asta este. de paste eu nu fac curat in mod special, nu am ce mare lucru.... Ca eu fac treburile astea cand e cazul, curat pe mobile, sub mobile, geamuri, nu ma iau dupa sarbatori si moda lui mami:)

mussete
27 mar 2012, 16:18

da e si acolo :) dar eu stiam de el de la cumnata mea :)))))) l-a folosit si cand a fost gravida si dupa ce a nascut :)))))

camika
27 mar 2012, 16:20
e destul de ok si mobilat,doar baia e nasoala rau...
nu e ok daca sunt departe magazinele astea
ca ma duc cu caruciorul...dar sa nu ma duc cativa km buni
Acuma.... ce sa zic... nu iti vor fi aproape, dar unde e zona centrala nu prea ai dintr-asetea. oricum orasul e mic, distantele pe jos nu sunt foarte mari, eu umblu mereu pe jos si sunt obisnuita. Dar fata de unde stateam eu la garsoniera, ca aveam kauflandul peste drum si cora cu gold plaza la 5 minute-zona care nu e centrala- imi este desparte de aici, cam fac 20 minute pana la kaufland in conditie fiziologica normala, deci fara sarcina.... Bine, ai aproape aprozare, nonstopuri, farmacii, profi, centrul cu magazine diverse, dar eu prefer supermarketurile sa gasesc in ele de toate.

aria_cluj
27 mar 2012, 16:21
e k zona sasar?
cum se numeste zona cu gold plaza :)
Acuma.... ce sa zic... nu iti vor fi aproape, dar unde e zona centrala nu prea ai dintr-asetea. oricum orasul e mic, distantele pe jos nu sunt foarte mari, eu umblu mereu pe jos si sunt obisnuita. Dar fata de unde stateam eu la garsoniera, ca aveam kauflandul peste drum si cora cu gold plaza la 5 minute-zona care nu e centrala- imi este desparte de aici, cam fac 20 minute pana la kaufland in conditie fiziologica normala, deci fara sarcina.... Bine, ai aproape aprozare, nonstopuri, farmacii, profi, centrul cu magazine diverse, dar eu prefer supermarketurile sa gasesc in ele de toate.

monel
27 mar 2012, 16:22
Ai voie pate, dar in cantitati mici pt ca, contine vit. A care in exces dauneaza fatului.
Atentie si la cremele cu vit.A, aceeasi poveste.

pateul din comert sigur nu a vazut ficat ca sa aiba vit A in exces : :)) In schimb are toate chestiile rele procesate si arome artificiale.
eu mananc ficat de vitel, de gaina...surse de la tara + iau niste capsule Liver Caps:)

aria_cluj
27 mar 2012, 16:22
@camika,scuze ca te bombardez cu intrebari,dar nu stiu ce sa caut,unde sa caut...e un haos...

aria_cluj
27 mar 2012, 16:23
pateul din comert sigur nu a vazut ficat ca sa aiba vit A in exces : :)) In schimb are toate chestiile rele procesate si arome artificiale.
eu mananc ficat de vitel, de gaina...surse de la tara + iau niste capsule Liver Caps:)
hahahaha,asta e buna monel :)
dar ficat de pui din comert?

camika
27 mar 2012, 16:23

Putina miscare nu are cum sa faca rau... monel de ex face miscare fizica gen sala de la debutul sarcinii si este bine. Atata timp cat nu ridici greutate, nu te fortezi sa muncesti ceea ce faci, nu muti mobilele tu, nu e greu sa dai cu rola. Eu nu vad niciun pericol sa fac asta. Si daca nu fac eu pot astepta pastele cailor cu casa tot asa:)

monel
27 mar 2012, 16:24

eu am dat anul trecut:) anul acesta chem niste mesteri si in zilele respective dispar de la domiciliu:)

camika
27 mar 2012, 16:27
e k zona sasar?
cum se numeste zona cu gold plaza :)
Din cartier sasar e ok zona rfn si zona strazii caragiale. Gold plaza e aproape de rfn, dar sa iti iei chiar langa nu e foarte ok, caci ceva mai incolo e zona mai proasta. Cam astea....Central eu as lua pe olteniei ca e intre blocuri, de ex.

monel
27 mar 2012, 16:29
Deja va gânditi la meniul de Paște:-))) eu nu stiu ce o sa fac, oricum nu mă agit prea tare, mă mai ajuta buni , iar curatenia cred ca tot de săptămâna viitoare, nu am chiar așa de multă, si oricum nu mă forțez prea tare, cum făceam in alți ani, doar nu-mi ridica nimeni statue:-))) ( vorbim lui bunica) eu am terminat de papat, acum stau in pat, ca mă cam doare stomacelul, nu tare dar am așa o senzatie de disconfort si un pic de greata. App de mirosuri,eu mă cam tem cu baia cu astea, la frecat gresie, faianta, ca si domestos miroase cam tare.

Daca speli cu chestii toxice, in special pe baza de clor (domestos), lasa produsele sa actioneze si dupa 10 min, aerisesti zona si dotata cu manusi de cauciuc treci la treaba:)

aria_cluj
27 mar 2012, 16:30
Din cartier sasar e ok zona rfn si zona strazii caragiale. Gold plaza e aproape de rfn, dar sa iti iei chiar langa nu e foarte ok, caci ceva mai incolo e zona mai proasta. Cam astea....Central eu as lua pe olteniei ca e intre blocuri, de ex.

rfn/ce inseamna asta?
cat de aproape e gold plaza de caragiale sau rfn-ul asta?

@monel,ce sport faci zilnic?

Lenut
27 mar 2012, 16:31
Daca speli cu chestii toxice, in special pe baza de clor (domestos), lasa produsele sa actioneze si dupa 10 min, aerisesti zona si dotata cu manusi de cauciuc treci la treaba:)

asa fac eu... pun solutiile peste tot, las geamul deschis si dupa 10-15 min ma apuc de treaba... :D asa faceam si inainte sa fiu graviduta...

camika
27 mar 2012, 16:32
La fostul loc de munca fata coordonatoarei mele a dat in baie cu domestos si detartrant a pus dopul a inchis usa si a lasat 5 minute sa actioneze cand a revenit si a inhalat mirosul ala si-a ars caile respiratorii si a tras dupa o gramada, si-a revenit intr-un final dar a tras destul de mult dupa. Asa ca aveti grija cu astea ca sunt periculoase si dc nu sunt gravide dar mai ales acu'
Si eu m-am intoxicat intr-o zi cu domestos, dar inainte de sarcina, de atunci nu mai folosesc. imi place cream cleanerul, e soft ca miros, ieftin si curata foarte bine.

camika
27 mar 2012, 16:34
rfn/ce inseamna asta?

Foarte aproape! Rfn este un complex...gen parc mai mic, asa se numeste de pe vremea lui bunica, strabunica:) Gold plaza e la vreo 10 minute de rfn pe jos iar caragiale e o strada lunga care e undeva in spatele complexului rfn...:) lasa ca vei vedea cand veti incepe sa cautati chirii ce si cum, poate cunoaste si sotul tau orasul.

monel
27 mar 2012, 16:36
Eu nu cred sa dauneze, eu nu sunt sensibila la mirosuri si nu e toxica..... Eu o sa dau pt ca nu am de ales, sunt murdari peretii si trebuie sa incepem cu dormitorul sa il amenajam pt bebe, nu pot lasa asa peretii. Iar daca fac asta, dau si e hol si mai vad eu....Nu cred ca e foarte obositor, daca nu sunt presata de timp si s fac 1-2 pereti pe zi tot termin in 2-3 satamani si asta este. de paste eu nu fac curat in mod special, nu am ce mare lucru.... Ca eu fac treburile astea cand e cazul, curat pe mobile, sub mobile, geamuri, nu ma iau dupa sarbatori si moda lui mami:)

e de evitat mirosul de lavabila in sarcina dar poti folosi masca si tii geamurile larg deschise cand actionezi.

aria_cluj
27 mar 2012, 16:37
el a fost student in baia mare,stie orasul dar vag :)
eu as vrea sa ma duc la sigur...deci daca caut in zona sasar ,rfn si caragiale e ok?
Foarte aproape! Rfn este un complex...gen parc mai mic, asa se numeste de pe vremea lui bunica, strabunica:) Gold plaza e la vreo 10 minute de rfn pe jos iar caragiale e o strada lunga care e undeva in spatele complexului rfn...:) lasa ca vei vedea cand veti incepe sa cautati chirii ce si cum, poate cunoaste si sotul tau orasul.

monel
27 mar 2012, 16:39
hahahaha,asta e buna monel :)
dar ficat de pui din comert?

clar nu...ficat de la pui umpluti cu antibiotice, hormoni si concentrate? ficatul stocheaza toate toxinele. de ce l-as manca?
Eu cand nu am de la tara de la bunica iau din provincie de la mama, din hala de carne, de la mici comercianti care aduna vitei de pe la sate si ii taie:)

monel
27 mar 2012, 16:41
Putina miscare nu are cum sa faca rau... monel de ex face miscare fizica gen sala de la debutul sarcinii si este bine. Atata timp cat nu ridici greutate, nu te fortezi sa muncesti ceea ce faci, nu muti mobilele tu, nu e greu sa dai cu rola. Eu nu vad niciun pericol sa fac asta. Si daca nu fac eu pot astepta pastele cailor cu casa tot asa:)

camika, pe noi in perioada aceasta ne apuca organizarea cuibului pt ca asa suntem programate ca specie:)

camika
27 mar 2012, 16:41
e de evitat mirosul de lavabila in sarcina dar poti folosi masca si tii geamurile larg deschise cand actionezi.
Ce inseamna "de evitat"? ca si miros? Stiu cum miroase si nu am simtit-o deranjanta... Ce ma tot speriati?:) Eu de lavabila stiam ca nu este toxica, nu are diluanti si nici adezivi toxici. Acuma o sa caut sa ma informez sa vad.

Lenut
27 mar 2012, 16:42
Ce inseamna "de evitat"? ca si miros? Stiu cum miroase si nu am simtit-o deranjanta... Ce ma tot speriati?:) Eu de lavabila stiam ca nu este toxica, nu are diluanti si nici adezivi toxici. Acuma o sa caut sa ma informez sa vad.

toxica sau nu, nu strica sa folosesti masca...

monel
27 mar 2012, 16:46
rfn/ce inseamna asta?

ei, nu zilnic...merg la sala de forta de 3 ori pe saptamana cate o ora (mers/alergat usor pe banda sau bicicleta stationara, stretching si tras de fiare...greutati mici acum, in special brate, spate,piept)
la inceputul sarcinii am mers la cateva ore de gimnastica prenatala dar m-am plictisit...erau aceleasi exercitii.

graviduta39

de acord cu tine si eu fac saptamanal dar eu ma refeream la vopsit-lavabil ca doar nu dau cu lavabil saptamanal..

camika
el a fost student in baia mare,stie orasul dar vag :)
eu as vrea sa ma duc la sigur...deci daca caut in zona sasar ,rfn si caragiale e ok?

Cartierul sasar este foarte mare! depinde unde, ce si cum.....Are strazi sarace, are strazi cu case de bogotani, strada cu blocuri turn, sau strazi cu multe blocuri cu 4 etaje.e o zona periferica dar nu in sensul rau. Cum e de ex. cartierul hatvan, unde eu nu as sta pt nimic in lume! Eu am trait in cartierul sasar, acolo stau parintii mei, mie imi place ca e liniste, verde mai mult, dar mi-a displacut ca eram departe de centru.....Nu tot cartierul sasar e ok, nu as putea generaliza, depinde de bloc, strada etc.

monel
27 mar 2012, 16:49

in momentul in care ajunge pe perete si oxideaza degaja un miros care nu este chiar ok pt sarcina. Nu stiu gradul de toxicitate, din aceasta cauza am zis de evitat.

camika
27 mar 2012, 16:50
camika, pe noi in perioada aceasta ne apuca organizarea cuibului pt ca asa suntem programate ca specie:)

:))) Daca nu era bebe ma durea undeva de peretii astia! nici nu ii luam in seama, mai ales ca nu e apt meu... Dar acuma mi s-a pus pata si nu vad decat mizerie pe ei!:) trebuie sa fie albi imaculat:) eu oricum sunt foarte decisa ca o sa incerc sa vopsesc, o sa vad eu ce simt cand ma apuc.

monel
27 mar 2012, 16:58
:))) Daca nu era bebe ma durea undeva de peretii astia! nici nu ii luam in seama, mai ales ca nu e apt meu... Dar acuma mi s-a pus pata si nu vad decat mizerie pe ei!:) trebuie sa fie albi imaculat:) eu oricum sunt foarte decisa ca o sa incerc sa vopsesc, o sa vad eu ce simt cand ma apuc.

Mult succes, doar sa dozezi bine efortul si sa te protejezi:)

aria_cluj
27 mar 2012, 17:49
ms camika pentru info
am vazut ca sunt f ieftine apartamentele acolo...
spune-mi niste strazi bune din sasar pls
Cartierul sasar este foarte mare! depinde unde, ce si cum.....Are strazi sarace, are strazi cu case de bogotani, strada cu blocuri turn, sau strazi cu multe blocuri cu 4 etaje.e o zona periferica dar nu in sensul rau. Cum e de ex. cartierul hatvan, unde eu nu as sta pt nimic in lume! Eu am trait in cartierul sasar, acolo stau parintii mei, mie imi place ca e liniste, verde mai mult, dar mi-a displacut ca eram departe de centru.....Nu tot cartierul sasar e ok, nu as putea generaliza, depinde de bloc, strada etc.

aur
27 mar 2012, 18:22
Spor la lucru si ne auzim cand revi de la munca :pup:

Salutare la toate burticutele.
Imi anunt prezenta si vad ca trebuie sa citesc mult.Trebuie sa fac si de mancare,pranzul.Din pacate asa e la noi mai haotic cu mesele.

camika
27 mar 2012, 18:22
ms camika pentru info
am vazut ca sunt f ieftine apartamentele acolo...
spune-mi niste strazi bune din sasar pls
Caragiale si zona rfn-care imi plac mie- sunt din cartierul sasar. Apoi nu le stiu nici eu strazile, victor babes mai e ok dar nu pe toata lungimea ei.... Zona unde este scoala Nichita Stanescu e ok... Zona unic nu e ok pt ca acolo stau inca si acum cativa tigani.

aria_cluj
27 mar 2012, 18:25
ok merci!
astea-s in zona albina?
Caragiale si zona rfn-care imi plac mie- sunt din cartierul sasar. Apoi nu le stiu nici eu strazile, victor babes mai e ok dar nu pe toata lungimea ei.... Zona unde este scoala Nichita Stanescu e ok... Zona unic nu e ok pt ca acolo stau inca si acum cativa tigani.

aur
27 mar 2012, 18:26
Asa si asa. Nu l-am mai auzit niciodata, probabil depinde de zona.

Sunt curioasa cum suna si pentru altii,ca mi imi suna bine.A mai citit si sotul meu ce scrisesem si zice a de ce nu l-am intrebat si pe el,ca imi zicea ca suna ciudat.....de unde gases numele astea imi zice.Pai el nu vroia sa ii zic deocamdata nimic de nume.

camika
27 mar 2012, 18:29
Nu, zona albina e tot in cartier sasar, aproape de astea, ca e mic orasul, dar e alta zona :) si zona albina are parti bune. Si e aproape gold plaza :)

aria_cluj
27 mar 2012, 18:32
gata,m-am prins,o sa vad eu,inca cateva zile si ma lamuresc:))
Nu, zona albina e tot in cartier sasar, aproape de astea, ca e mic orasul, dar e alta zona :) si zona albina are parti bune. Si e aproape gold plaza :)

aur
27 mar 2012, 18:33
Scump :-)))) pai si cu stetoscop nu se aude nimic special? Eu așa am înțeles ca se aud bătaie inimii:-(

Cred ca se aud dar trebuie sa fie aproape cu spatele ca cu abdomenul nu are cum,sau cu toracele de locul unde iti pui stetoscopul,nici eu nu am auzit nici-o bataie de inima.

Ela.82
27 mar 2012, 18:42
Buna seara burticutelor vorbarete!
Noi astazi am fost cam puturosei, am stat cu burta la soare la propriu, adica n-am facut mai nimic in afara de stat pe terasa, papat, dormit.....
Vad ca unele dintre noi au planuri mari cu amenajatul cuibusorului, cred ca si asta face parte din instinctul matern, ca doar facem asta pt puiuti :) Numai sa avem grija sa nu ne suprasolicitam, si pe mine ma apuca cateodata nebuniile sa ma cocot pe scaune, sa scot de prin dulapuri, sa pun la aerisit etc si daca ma apuc cu greu ma opresc....incerc sa-mi pun singura frane :))

aur
27 mar 2012, 18:46
A mai trecut o săptămâna, cu cat mă apropii de termen devin din ce in ce mai nerăbdatoare!

Felicitari de saptamana implinita.Nu mai este mult,Sa ajungeti sanatosi la termen.

aur
27 mar 2012, 19:39
camika si aria spuneau ca o sa dea cu lavabil... :D eu una nu as risca... asta i-am spus si lui cami... ca e o treaba destul de solicitanta

Eu nici nu m-aas gandi la asa ceva,nici inainte apai acuma cu sarcina.La noi nu este cazu oricum,ca deabia ne am mutat la casa noua(apartament nu casa cu curte) in iulie anu trecut.

Ayla
27 mar 2012, 21:24
Felicitari de saptamana implinita.Nu mai este mult,Sa ajungeti sanatosi la termen.

Mulțumim la fel si tie:-)

ady_deea
27 mar 2012, 21:38
Buna burtici, ne-am intors de la eco.

22 sapt si 1 zi
557 grame
baietel

pozitionat jos (asa a fost si acum 3 sapt) si nu a putut masura tot desi l-a tot impins sa se mute..degeaba.
ma duc sapt viitoare pt continuarea ecografiei.

Ne-a arat ce are intre picioare.

Bineinteles ca lovea cu piciorul incontinuu de radea si doctora, este fff activ.
12832

ady_deea
27 mar 2012, 21:46
12833
burtica mea astazi 22 sapt si 1 zi.

ady_deea
27 mar 2012, 21:47
M-am cantarit, am 6 kg in plus per total.
Si 5 le-am luat in ultima luna..woooow
Noroc ca nu prea se vad:D

monel
27 mar 2012, 22:01
12833

cat de diferita este fata de a mea. eu asa o aveam pe la 16 saptamani:)

ady_deea
27 mar 2012, 22:04

Asa este, e mica comparativ cu ale voastre :D
Abia astept sa creasca si a mea mai mare :D

monel
27 mar 2012, 22:06

cred ca asta este si cauza vergeturilor noi...5 kg intr-o luna:)

Acum poti fi fericita, tot te plangeai ca nu te-ai ingrasat. ma uit la poza si nu realizez cat de slaba erai inainte de aceste 6 kg:)... eu am 4 kg pana acum in plus si sincer, imi convine rata aceasta de crestere:) Mentionez ca inainte nu eram skinny...aveam carnita, poate este si acesta un motiv ca nu m-am ingrasat mai mult.

Ela.82
27 mar 2012, 22:11

22 sapt si 1 zi
557 grame
baietel

pozitionat jos (asa a fost si acum 3 sapt) si nu a putut masura tot desi l-a tot impins sa se mute..degeaba.

Bineinteles ca lovea cu piciorul incontinuu de radea si doctora, este fff activ.
12832

Ady_deea sa-ti creasca flacaul mare-mare si sa fie sanatos!

ady_deea
27 mar 2012, 22:12
Pai ... inainte eram slaba :D
Asa e, ma plangeam ca nu reuseam deloc sa ma ingras..si surpriza, ai grija ce iti doresti :D
In ultimii 3 ani cam asa, m-am chinuit sa ma ingras si nu reuseam. Doctorii ziceau ca e in regula, dar eu ma simteam slaba.
Si acum ma bucur cand ma vad mai plinuta, desi nu prea se vede.

Este foarte posibil de la cresterea asta brusca in greutate sa fi aparut vergeturile .

ady_deea
27 mar 2012, 22:13
Ady_deea sa-ti creasca flacaul mare-mare si sa fie sanatos!

Multumesc, asemenea :*

Ela.82
27 mar 2012, 22:15

Si eu am luat cam 6-7 kg in total, abia de vreo luna jum au inceput sa se puna, deci si la mine e cam mult intr-un timp destul de scurt. Dar cum zici si tu, noroc ca nu prea se vede. :)

roxanika_ta
27 mar 2012, 22:27
Buna seara burtici imi fac prezenta acuma seara cat cea mica o adormit.Eu cred ca am luat in plus vreo 8 - 9 kg dar ce sai fac daca asa e organimsu me..le dam jos dupa aia .

ady_deea
27 mar 2012, 22:59
Buna seara burtici imi fac prezenta acuma seara cat cea mica o adormit.Eu cred ca am luat in plus vreo 8 - 9 kg dar ce sai fac daca asa e organimsu me..le dam jos dupa aia .

Cred ca este foarte bine pt 34 sapt :D
Oricum nu conteaza greutatea, important e sa fie bebe sanatos.

roxanika_ta
27 mar 2012, 23:01
asa e ady ziceam si eu.ma uit la tikerele voastra si moama ce mai trece timpu deci tre sa fim tari si sa asteptam marea zi a intallnirii cu micutii nostri

camika
27 mar 2012, 23:49
12833
Ce burtica mica ai, uau! Cata diferenta intre burtici.... Considera-te norocoasa, e foarte incomoda burta mai mare.
Si felicitari pt baietel!

camika
27 mar 2012, 23:51
poi ai luat foarte putin!!! Pe bune! Nu o sa ai mai mult de 12-13, ceea ce e extraordinar!

aria_cluj
28 mar 2012, 08:28
buna dimineata!
ai noapte am dormit bine,azi de dimineata ma simt mai bine
ieri am luat un no spa,oare de la ala sa ma simt mai k?

Lenut
28 mar 2012, 08:28
neata burtici!! o zi minunata sa aveti!!! :soare:

aria_cluj
28 mar 2012, 08:31
cate sapt aveai inainte sa mergi la eco?dupa masuratorile tale?

22 sapt si 1 zi
557 grame
baietel

12832
felicitari!!! inca un baietel pe listuta!:)

12833
burtica mea astazi 22 sapt si 1 zi.f frumoasa!!

:)))))))))) eu asa o aveam pe a mea dinainte sa raman gravida :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

aria_cluj
28 mar 2012, 08:32
ma distreaza la nebunie ce scrie la tickere
de ex azi pt noi : my eyelashes are growing and o„ getting covered in cute baby fat :)
sunt happy azi!

Lenut
28 mar 2012, 08:34
ma distreaza la nebunie ce scrie la tickere
de ex azi pt noi : my eyelashes are growing and o„ getting covered in cute baby fat :)
sunt happy azi!

neata aria!!! felicitari pt inca o sapt trecuta cu bine!!! :confetti:

ma bucur ca esti happy azi!!! :)

Lenut
28 mar 2012, 08:35
deea, felicitrai pt bebe!! burticuta ta e tare dragalasa... a mea e burtoi pe langa tine... :)))
se pare ca ieri nu a fost ultimul eco... mai ai unul... si asta multumita flacaului tau activ... :bebe:

mussete
28 mar 2012, 08:44
Neata burticutelor!

Andreea felicitari pentru baietel, sa fie sanatos si sa stea cumintel in burtica pana la termen. Ai o burticuta micuta si tare dragalasa :pup: Eu am facut ditamai burtoiul :) :bateinima:

claudya
28 mar 2012, 10:05
Neatza burticile...abia astazi am reusit sa termin de recuperat ce am pierdut in weekend. Foarte mult ati mai vorbim. Vroiam sa va intreb ceva...daca am 24 de sapt implinite mai pot sa fac eco morfofetala? K eu din cate stiu in mod normal maine se fac 24 de sapt si sapt asta tre sa ma duc la eco dar sotul lucreaza si nu poate sa vina cu mine si din cate stiu eu morfo se face intre 20-24 de sapt. Dar si la 24 de sapt implinite???

mussete
28 mar 2012, 10:08
Neatza burticile...abia astazi am reusit sa termin de recuperat ce am pierdut in weekend. Foarte mult ati mai vorbim. Vroiam sa va intreb ceva...daca am 24 de sapt implinite mai pot sa fac eco morfofetala? K eu din cate stiu in mod normal maine se fac 24 de sapt si sapt asta tre sa ma duc la eco dar sotul lucreaza si nu poate sa vina cu mine si din cate stiu eu morfo se face intre 20-24 de sapt. Dar si la 24 de sapt implinite???

Iubita nu stiu ce sa iti spun, cel mai bine vorbeste cu doctorul si vezi ce spune, oricum eu nu vad de ce nu s-ar putea face pentru ca din cate stiu eu dc faci mai devereme de 22 sapt este posibil sa nu se vada bine ce are nevoie dr. cel putin mie asa mi-a spus asistenta ca vroiam sa ma programez mai devreme de 22 sapt ca nu mai aveam rabdare si mi-a spus ca daca vin mai devreme si e bebe prea mic si nu vede dr tot ma reprogrameaza :) Dar la tine este mai mare asa ca nu vad de ce ar fi probleme, dar cel mai bine vorbim cu dr si vezi ce spune. :pup:

claudya
28 mar 2012, 10:16
Iubita nu stiu ce sa iti spun, cel mai bine vorbeste cu doctorul si vezi ce spune, oricum eu nu vad de ce nu s-ar putea face pentru ca din cate stiu eu dc faci mai devereme de 22 sapt este posibil sa nu se vada bine ce are nevoie dr. cel putin mie asa mi-a spus asistenta ca vroiam sa ma programez mai devreme de 22 sapt ca nu mai aveam rabdare si mi-a spus ca daca vin mai devreme si e bebe prea mic si nu vede dr tot ma reprogrameaza :) Dar la tine este mai mare asa ca nu vad de ce ar fi probleme, dar cel mai bine vorbim cu dr si vezi ce spune. :pup:

Da...asa ma gandeam si eu sa o sun astazi sa vad ce zice si sa vad daca imi pote pune si pe cd.

aria_cluj
28 mar 2012, 10:17
se poate sa faci sl la 24 implinite,nu e o analiza de sange,e o eco care iti arata bebe cu toate ale lui...ce are daca e la 23 saot si zile sau la 24 sapt?

mussete
28 mar 2012, 10:28
Da...asa ma gandeam si eu sa o sun astazi sa vad ce zice si sa vad daca imi pote pune si pe cd.

Pai te asteptam sa ne spui ce ti-a spus dr :pup:

anny
28 mar 2012, 10:44

22 sapt si 1 zi
557 grame
baietel

12832

Buna dimineata burtici extra vorbarete!!:soare:
Deea felicitari pt baietel si ai o burticuta frumoasa!!!
daca ti-a spus si aici ce sex are sper sa imi spuna si mie:bateinima::bateinima:

ady_deea
28 mar 2012, 10:52
Neata si multumesc pt urari !!!!

Claudya cred ca se poate face morfo si la 24 sapt fix, de ce nu?

Anny cand ai tu programarea? Stiu sigur ca ai mai zis, dar am uitat.

ady_deea
28 mar 2012, 10:56
Claudya si Aria felicitari pt inca o saptamana !!!!!!!!!!!!!! Timpul trece..tic..tac..toc..:D

Aria...aveam cu 2 zile mai mult conform eco de acum o luna. Oricum, pe la sf lui iulie e termenul :D

aria_cluj
28 mar 2012, 10:58
deeci acu tb sa ai 22 sapt si e diferenta de 2 zile in plus?sau nu ti-ai actualizat ticker-ul?

merci de urari!
Claudya si Aria felicitari pt inca o saptamana !!!!!!!!!!!!!! Timpul trece..tic..tac..toc..:D

Aria...aveam cu 2 zile mai mult conform eco de acum o luna. Oricum, pe la sf lui iulie e termenul :D

ady_deea
28 mar 2012, 11:01
deeci acu tb sa ai 22 sapt si e diferenta de 2 zile in plus?sau nu ti-ai actualizat ticker-ul?

merci de urari!
L-am actualizat. Inainte as fi avut 22 sapt si 4 zile.
Oricum dupa ultimul cm ar treb sa am 25 sapt, dar ne luam dupa ecografii, caci ovulatia a avut loc mai tarziu.

anny
Neata si multumesc pt urari !!!!

Claudya cred ca se poate face morfo si la 24 sapt fix, de ce nu?

Anny cand ai tu programarea? Stiu sigur ca ai mai zis, dar am uitat.

Luni, 2 aprilie merg sa il vad pe bebe

claudya
se poate sa faci sl la 24 implinite,nu e o analiza de sange,e o eco care iti arata bebe cu toate ale lui...ce are daca e la 23 saot si zile sau la 24 sapt?

Pai eu ma gandeam sa ma duc sapt viitoare daca nu poate sotul sapt asta, deci la 24 si ceva... O sa o sun dupa ora 13 k atunci vine la cabinet.

multumesc frumos Deea:*:*

mussete
28 mar 2012, 11:02
Mai fetelor din cate stiu eu de la dr si din ce am citit varsta sarcini se stabileste la inceputul sarcinii si cu cat esti mai aproape de data conceptiei se poate sti mai bine cate sapt are sarcina si ca pe parcurs ar trebuie sa ne luam dupa primele eco chiar daca pana la final bebe este mai mare pentru ca la nastere unii bebei sunt mai micuti si alti mai mari dar tot la termen sunt nascuti si cel de 2.5 kg si cel de 4 kg si pot fi amandoi la acelasi nr de sapt :) Eu din cate stiu si nastere se iau dupa primele eco cate sapt aveai atunci si calculeaza daca esti la termen sau nu. Si la mine a mai oscilat la unele eco cu cateva zile dar dr mi-a mentinut data probabila a nasterii si varsta sarcinii stabilite in primele eco.
Cred ca o sa o mai intreb o data pentru ca voi ma puneti pe ganduri cand va aud ca veniti de la eco si nu mai aveti acelasi nr de sapt si sunteti ba mai mari ba mai mici :D

claudya
28 mar 2012, 11:12
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat aseara. Am venit de la serviciu, m-am pus in pat si ma durea in partea stanga. M-am intins pe spate si knd ma uit la burta ce credeti...era deformata si asa de umflata si tare in partea stanga, si se mai si misca. era printesa noastra, isi facuse cuibusorul acolo. Dupa cateva minute bune s-a mutat de acolo:)

aria_cluj
28 mar 2012, 11:13
deci e in urma cu 2 zile...am inteles ca e inainte cu 2 zile
oricum diferenta e f mica,2 zile :)

L-am actualizat. Inainte as fi avut 22 sapt si 4 zile.
Oricum dupa ultimul cm ar treb sa am 25 sapt, dar ne luam dupa ecografii, caci ovulatia a avut loc mai tarziu.

Mai fetelor din cate stiu eu de la dr si din ce am citit varsta sarcini se stabileste la inceputul sarcinii si cu cat esti mai aproape de data conceptiei se poate sti mai bine cate sapt are sarcina si ca pe parcurs ar trebuie sa ne luam dupa primele eco chiar daca pana la final bebe este mai mare pentru ca la nastere unii bebei sunt mai micuti si alti mai mari dar tot la termen sunt nascuti si cel de 2.5 kg si cel de 4 kg si pot fi amandoi la acelasi nr de sapt :) Eu din cate stiu si nastere se iau dupa primele eco cate sapt aveai atunci si calculeaza daca esti la termen sau nu. Si la mine a mai oscilat la unele eco cu cateva zile dar dr mi-a mentinut data probabila a nasterii si varsta sarcinii stabilite in primele eco.
Cred ca o sa o mai intreb o data pentru ca voi ma puneti pe ganduri cand va aud ca veniti de la eco si nu mai aveti acelasi nr de sapt si sunteti ba mai mari ba mai mici :D
eu stiu altfel,la inceputul sarcinii varsta fatului se calculeaza dupa um.dac cumva datele nu coincid,si analizele ies bine,inseamna ca a avut loc ovulatia mai tarziu...
la mine de ex,e f ciudat...ultimul ticker arata de fapt realitatea,coincide cu.si ultima dataa cand am facut sex :)))))))))))))))))

aria_cluj
28 mar 2012, 11:13
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat aseara. Am venit de la serviciu, m-am pus in pat si ma durea in partea stanga. M-am intins pe spate si knd ma uit la burta ce credeti...era deformata si asa de umflata si tare in partea stanga, si se mai si misca. era printesa noastra, isi facuse cuibusorul acolo. Dupa cateva minute bune s-a mutat de acolo:)

ce fain ca o vezi :) eu nu am nicio sansa
cand ctesc din astea imi vine sa ma iau de cap :)

ady_deea
28 mar 2012, 11:14
Luni, 2 aprilie merg sa il vad pe bebe

Sa ne scrii si noua cand te intorci :D

aria_cluj
28 mar 2012, 11:14
Mai fetelor din cate stiu eu de la dr si din ce am citit varsta sarcini se stabileste la inceputul sarcinii si cu cat esti mai aproape de data conceptiei se poate sti mai bine cate sapt are sarcina si ca pe parcurs ar trebuie sa ne luam dupa primele eco chiar daca pana la final bebe este mai mare pentru ca la nastere unii bebei sunt mai micuti si alti mai mari dar tot la termen sunt nascuti si cel de 2.5 kg si cel de 4 kg si pot fi amandoi laa acelasi nr de sapt :) Eu din cate stiu si nastere se iau dupa primele eco cate sapt aveai atunci si calculeaza daca esti la termen sau nu. Si la mine a mai oscilat la unele eco cu cateva zile dar dr mi-a mentinut data probabila a nasterii si varsta sarcinii stabilite in primele eco.

apropo de asta,sa stii ca o sa nasti conform datelor din eco si nu de la prim vizita la gine pt confirmarea sarcinii

mussete
28 mar 2012, 11:16
deci e in urma cu 2 zile...am inteles ca e inainte cu 2 zile
oricum diferenta e f mica,2 zile :)

eu stiu altfel,la inceputul sarcinii varsta fatului se calculeaza dupa um.dac cumva datele nu coincid,si analizele ies bine,inseamna ca a avut loc ovulatia mai tarziu...
la mine de ex,e f ciudat...ultimul ticker arata de fapt realitatea,coincide cu.si ultima dataa cand am facut sex :)))))))))))))))))

Da, eu ma refeream la inceput in primele 12 sapt nu chiar de prima oara cand te duci :) Eu sincer in luna incare am ramas am fost atat de stresati si ocupati ca nici nu am avut timp sa ne gandim cand sunt la ovulatie :) asa ca sincer nu stiu cand anume s-a intamplat :))))))))))))))))

mussete
apropo de asta,sa stii ca o sa nasti conform datelor din eco si nu de la prim vizita la gine pt confirmarea sarcinii

Nu vorbeam de prima vizita la eco pentru atunci nici macar nu se vedea embrionul si aveam 5 sapt :))))))

ady_deea
La mine dnp-ul oscileaza intre 28, 29 si 30 iulie. Oricum nu are mare importanta, caci vrea sa nasc natural si bebe decide momentul :D

aria_cluj
28 mar 2012, 11:17
asa s-a intamplat si la noi,e f ciudat...oricum raman la aceasi idee
o sa nasti dupa eco,nu dupa calcule aiurea cu um,si altele
Da, eu ma refeream la inceput in primele 12 sapt nu chiar de prima oara cand te duci :) Eu sincer in luna incare am ramas am fost atat de stresati si ocupati ca nici nu am avut timp sa ne gandim cand sunt la ovulatie :) asa ca sincer nu stiu cand anume s-a intamplat :))))))))))))))))

mussete
28 mar 2012, 11:17
La mine dnp-ul oscileaza intre 28, 29 si 30 iulie. Oricum nu are mare importanta, caci vrea sa nasc natural si bebe decide momentul :D

Si eu la fel vreau sa nasc, acum o sa vedem cum o vrea bebelina pana la urma :)

mussete
28 mar 2012, 11:18
asa s-a intamplat si la noi,e f ciudat...oricum raman la aceasi idee
o sa nasti dupa eco,nu dupa calcule aiurea cu um,si altele

L-a mine dupa ultimul cm sunt cu o sapt mai mare, la mine calculele s-au facut intotdeauna dupa eco si tot asa spuneam si eu datele date de eco :)

ady_deea
28 mar 2012, 11:19
Claudya si eu patesc ceva asemanator.
Bebe s-a pozitionat de ieri dimineata in stanga jos si imi apasa pe ceva acolo si ma doare rauu. Nu vrea deloc sa se mute, noaptea a trecut greu, iar azi m-am trezit la fel.
Il gadil, ma rog de el sa isi schimbe pozitia, dar nu vrea, acolo ii place lui.

mussete
28 mar 2012, 11:20
L-a mine dupa ultimul cm sunt cu o sapt mai mare, la mine calculele s-au facut intotdeauna dupa eco si tot asa spuneam si eu datele date de eco :)

Dar ma rog o sa vedem noi cand o sa nastem pentru ca oricum nu nastem dupa calcule si dupa ce spune eco tot cand vrea bebe si DD

aria_cluj
28 mar 2012, 11:20
Nu vorbeam de prima vizita la eco pentru atunci nici macar nu se vedea embrionul si aveam 5 sapt :))))))

ma rog,oricum daca stiai ca ai 5 spt tot s-a calculat cumva,despre asta era vorbim stii?
de cand s-a calculat :)

mussete
28 mar 2012, 11:21
ma rog,oricum daca stiai ca ai 5 spt tot s-a calculat cumva,despre asta era vorbim stii?
de cand s-a calculat :)

s-a calculat dupa marimea sacului embrionar :)

aria_cluj
28 mar 2012, 11:22

pai de aia e mai mic,si te pun dr sa faci analize...ca nu coincide,si nici nu a recuperat pe parcurs stii?
dupa cum vezi la tickerele mele...a tot recuperat pe parcurs pana a ajuns la datele corecte

ady_deea
Si eu la fel vreau sa nasc, acum o sa vedem cum o vrea bebelina pana la urma :)

Pana la urma...treb sa recunoastem cine e seful/sefa in casa :D
Si ce vor mai fi de acum inainte...in fiecare zi.

Mie imi spune pana si ce sa mananc...hihi. Daca nu ii place lui bebe, nu mananc, fara comentarii :)))

aria_cluj
s-a calculat dupa marimea sacului embrionar :)

deci s-a calculat cumva,nu?
eu tin minte ca mi0a calculat dupa ce am declarat eu,ca fiind um...si la a doua eco mi-a zis ca e mai mic decat ar tb,mi-a dat analize de facut,si au iesit toate super
si atunci a dedus ca am avut ov tardiva

mussete
28 mar 2012, 11:26
deci s-a calculat cumva,nu?
eu tin minte ca mi0a calculat dupa ce am declarat eu,ca fiind um...si la a doua eco mi-a zis ca e mai mic decat ar tb,mi-a dat analize de facut,si au iesit toate super
si atunci a dedus ca am avut ov tardiva

Pai la mine la prima vizita mi-a facut si eco pentru avea dr eco in cabinet si inca de la inceput a fost o diferenta de o sapt din cauza ovulatiei pe care am avut-o mai tarziu (ultimele cm la mine au fost de 39 zile) si de-atunci mi-a spus sa fiu atenta si sa specific dc ma duc la alt ecograf ca sa nu aiba tendinta sa imi spuna ca are bebe retard de crestere. Oricum eu consider ca cel mai bine se stabileste dupa eco nu dupa ultimul cm pentru ca dc esti ca mine si ai ovulatia mai tarziu calculul dupa ultimul cm nu mai este relevant :)

aria_cluj
28 mar 2012, 11:28
asa e!
ies putin,sa ma apuc de ceva treburi pe aici
spor la toate

Pai la mine la prima vizita mi-a facut si eco pentru avea dr eco in cabinet si inca de la inceput a fost o diferenta de o sapt din cauza ovulatiei pe care am avut-o mai tarziu (ultimele cm la mine au fost de 39 zile) si de-atunci mi-a spus sa fiu atenta si sa specific dc ma duc la alt ecograf ca sa nu aiba tendinta sa imi spuna ca are bebe retard de crestere. Oricum eu consider ca cel mai bine se stabileste dupa eco nu dupa ultimul cm pentru ca dc esti ca mine si ai ovulatia mai tarziu calculul dupa ultimul cm nu mai este relevant :)

mussete
28 mar 2012, 11:28
Pana la urma...treb sa recunoastem cine e seful/sefa in casa :D
Si ce vor mai fi de acum inainte...in fiecare zi.

Mie imi spune pana si ce sa mananc...hihi. Daca nu ii place lui bebe, nu mananc, fara comentarii :)))

:D:D:D:D si mie la fel, imi spune ce sa mananc :D:D:D si al meu zice ca profit de bebelina ca sa mananc ce vreau eu :D:D:D nu prea ii vine sa creada ca ma pocneste asa dintr-o data pofta de ceva dulce sau ceva sarat :) Norocul lui ca nu am pofte sofisticate si scumpe :D:D:D:D

mussete
28 mar 2012, 11:29
asa e!
ies putin,sa ma apuc de ceva treburi pe aici
spor la toate

Spor la treburi iubita si ne auzim cand te intorci :tepupam:

ady_deea
28 mar 2012, 11:38
si eu ma duc sa pap si intru mai tarziu:D

mussete
28 mar 2012, 11:41
si eu ma duc sa pap si intru mai tarziu:D

Pofta buna iubita. Ne auzim mai tarziu.

graviduta39
28 mar 2012, 11:46
neata burtici ce mai faceti????????
vorbaretelor ce ati mai facut????
Ady,felicitari ptr grasun sa fie sanatos si frumos ca mamica lui!!!:cinste:
felicitari celor care azi rotunjesc saptamana ....si eu fac 25 sapt:yes:
ieri mi-am luat glicemia dupa masa si aveam 122 acum am luat-o pe nemancate si este 76 deci este ok....cred....:)
fetelor am facut niste tateeeeeeeeee..:sani:.nu imi place sunt enormeeeeeeeee
va doresc o zi cat mai reusita!!!

mussete
28 mar 2012, 11:57
neata burtici ce mai faceti????????
vorbaretelor ce ati mai facut????
Ady,felicitari ptr grasun sa fie sanatos si frumos ca mamica lui!!!:cinste:
felicitari celor care azi rotunjesc saptamana ....si eu fac 25 sapt:yes:
ieri mi-am luat glicemia dupa masa si aveam 122 acum am luat-o pe nemancate si este 76 deci este ok....cred....:)
fetelor am facut niste tateeeeeeeeee..:sani:.nu imi place sunt enormeeeeeeeee
va doresc o zi cat mai reusita!!!

Neata iubita! felicitati pentru inca o sapt trecuta cu bine si bebe sa fie cumintel in continuare pana la termen :pup:
Si eu am facut niste :sani: parca sunt prea mari, la inceput cand se marisera un picut erau ok dar acum sunt prea mari, am sarit deja cu 2 nr la sutien, dc o sa si alaptez cat o sa ajunga

aria_cluj
28 mar 2012, 12:01
fetelor am gasit un buletin ecogafic din ianuarie 2012
unde imi scrie ca am col de 3,8 cm
e lung?scurt?

aria_cluj
28 mar 2012, 12:02
Neata iubita! felicitati pentru inca o sapt trecuta cu bine si bebe sa fie cumintel in continuare pana la termen :pup:
Si eu am facut niste :sani: parca sunt prea mari, la inceput cand se marisera un picut erau ok dar acum sunt prea mari, am sarit deja cu 2 nr la sutien, dc o sa si alaptez cat o sa ajungava recomand sa folositi bustiere,asa nu o sa vi se mai para mari :)

mussete
28 mar 2012, 12:03
va recomand sa folositi bustiere,asa nu o sa vi se mai para mari :)

Multumim de pont :pup: o sa imi iau si eu si o sa vad cum e :)

aria_cluj
28 mar 2012, 12:03
inca o intrebare am,cum imi dau seama daca am anticorpi la toxoplasmoza si rubeola?
sunt cu analizele in fata si nu pricep nimic...ce ar tb sa scrie?

roxanika_ta
28 mar 2012, 12:05
Buna burtici si de la Chisinau.Graviduta felicitari pt rotungirea saptamani sa stea comoara in burtica pana la termen.Am intrat sa-mi fac prezenta cat cea mica doarme ca apoi nu mai pot sta la calculator.Noi suntem bine,bebe e miscacios,maine merg sa iau rezultatele de la herpes sper ca sunt bune.La noi e un timp aiurea ploua, e inourat,cica de maine se incalzeste vor fi +19 grade de caldurica.Pupici burtici..sunt prin zona..

mussete
28 mar 2012, 12:05
fetelor am gasit un buletin ecogafic din ianuarie 2012
unde imi scrie ca am col de 3,8 cm
e lung?scurt?

Iubita nu stiu ce sa iti spun pentru ca mie nu mi-a spus cat este de lung, mi-a spus doar ca este ok sieste inchis. Din ce am mai vazut si eu ca au mai scris fetele este ok dc are 3.8 cm :)

aria_cluj
28 mar 2012, 12:07
nu ai cumva analizele torch la indemana?

mussete
28 mar 2012, 12:07
inca o intrebare am,cum imi dau seama daca am anticorpi la toxoplasmoza si rubeola?
sunt cu analizele in fata si nu pricep nimic...ce ar tb sa scrie?

Iubita IGG arata daca ai avut si dc ai avut atunci ai anticorpi si IGM indica o infectie in prezent

mussete
28 mar 2012, 12:11
Iubita
IGG negativ inseamna ca nu ai avut boala si ca nu ai anticorpi 3
IGG pozit inseamna ca ai anticorpi
IGM negativ inseamna ca nu a boala in prezent
IGM pozitiv inseamna ca exista o infectie activa

vezi ce valori ti-au iesit la fiecare si unde se incadreaza la negativ, incert sau pozitiv

roxanika_ta
28 mar 2012, 12:12
eu am dat analize repetat pt ca am IGM pozitiv

aria_cluj
28 mar 2012, 12:12
mie imi scrie asa: rubella igm -non reactive
toxo igg non reactive
toxo igm 0,04 ,toxo igm -non reactive
hiv -agab -non reactive
starea la externare -stationar

CMV-reactive 122 /AU/ml
si inca o data este notata rubeola
Rubella=igg 112,1 /IU/ml =reactive

ce inseamna asta?

aria_cluj
28 mar 2012, 12:13
Iubita
IGG negativ inseamna ca nu ai avut boala si ca nu ai anticorpi 3
IGG pozit inseamna ca ai anticorpi
IGM negativ inseamna ca nu a boala in prezent

vezi ce valori ti-au iesit la fiecare si unde se incadreaza la negativ, incert sau pozitivsunt in ceata
:((

aria_cluj
28 mar 2012, 12:14
Anti-Toxoplasma IgM NEGATIVE (0.094) <0.499: negative
0.500-0.599: grayzone (echivoc)
>0.600: positive MEIA
Ac Anti-virus rubeolos IgM NONREACTIV (0.246) nonreactiv <0.8 COI
grayzone >=0.8 - 1.0 COI
reactiv >1.0 COI Electrochemiluminiscenta

mussete
28 mar 2012, 12:16
mie imi scrie asa: rubella igm -non reactive - nu ai infectia in prezent
toxo igg non reactive nu ai avut in trecut si nu ai anticorpi
toxo igm 0,04 ,toxo igm -non reactive nu ai in prezent infectia
hiv -agab -non reactive nu ai hiv
starea la externare -stationar

CMV-reactive 122 /AU/ml - asta este citomegalovirusul, dar vezi daca ai vreun IGG sau IGM pe acolo ca asa nu stiu ce inseamna
si inca o data este notata rubeola
Rubella=igg 112,1 /IU/ml =reactive ai avut in trecut infectia si ai anticorpi

ce inseamna asta?

.................................................. .............

aria_cluj
28 mar 2012, 12:16
de=abia astept sa ma duc la medic cu ele
ma dc acu pana la medicul de familie sa imi dea trimitere pt analizele uzuale :)

aria_cluj
28 mar 2012, 12:18
.................................................. .............

cmv-igg reactive
igm-non reactive

roxanika_ta
28 mar 2012, 12:18
aria dc nu intrebi pe loc dr care iti da rezultatul acestor analize,eu cand am facut acele analize mam asezat langa masa dumnealui si pe fiecare foita in parte lam intrebat ce inseamna aceste rezultate, ce inseamna celelalte rezultate si tot asa,daca dai un ban tre sa stii macar ce rezultate sunt.

aria_cluj
28 mar 2012, 12:19
am intrebat si mi-a zis ca sunt ok
nu mi-a zis insa daca am anticorpi
asta nu intelegeam eu,si am scris mai sus
aria dc nu intrebi pe loc dr care iti da rezultatul acestor analize,eu cand am facut acele analize mam asezat langa masa dumnealui si pe fiecare foita in parte lam intrebat ce inseamna aceste rezultate, ce inseamna celelalte rezultate si tot asa,daca dai un ban tre sa stii macar ce rezultate sunt.

mussete
28 mar 2012, 12:20
cmv-igg reactive
igm-non reactive

cmv - igg reactive inseamna ca ai avut in trecut si ai anticorpi
- igm non reactive inseamna ca nu ai in prezent infectia

roxanika_ta
28 mar 2012, 12:21
daca analizele sunt bune eu cred ca din prima iti spunea daca ai sau nu anticorpi

aria_cluj
28 mar 2012, 12:21
merci mult mussete
deci pot sta relax?sau tb repetate analizele astea?
cmv - igg reactive inseamna ca ai avut in trecut si ai anticorpi
- igm non reactive inseamna ca nu ai in prezent infectia

aria_cluj
28 mar 2012, 12:22
daca analizele sunt bune eu cred ca din prima iti spunea daca ai sau nu anticorpi

eu nu sunt atat de increzatoare...din pacate
adica nu am incredere in medici pe deplin...poate le mai scapa cate ceva

mussete
28 mar 2012, 12:23
eu nu sunt atat de increzatoare...din pacate
adica nu am incredere in medici pe deplin...poate le mai scapa cate ceva

Mai din ce am vazut eu doar la toxoplasma nu ai anticorpi pentru ca ai igg non-reactive (negativ) adica nu ai avut infectia in trecut

roxanika_ta
28 mar 2012, 12:24
Aria am vrut sa te intreb ca sa nu uit...daca la analiza trecuta am avut pozitiv,am luat antibiotc si maine iarasi aflu rezultatele si sunt iarasi pozitive cred ca nu e indicat sa iau asa des antibiotic se preconizeaza nasterea mai devreme ca sa nu se ajunga la bebe sau nu stii? ca am intrebat vreo 2 medici de aici insa nu mia raspuns nici unu,poate la voi acolo sunt dr mai specializati.

monel
28 mar 2012, 12:49

Sunt deacord cu tine. Si mie doctora mi-a pastrat DNP-ul de la prima ecografie facuta la 23 de zile. cand a mentionat ca are activitate cardiaca si se potriveste cu data menstruatiei. Toate morfologiile si ecografiile ulterioare aveau cate 4-5 zile in plus dar tin minte ca la morfo de 12 sapt doctora a zis ca nu schimba DNP-ul din cauza ca sunt 5 zile si nu o saptamana. La morfo de 22 saptamani iar a mentionat ca DNP-ul e acelasi stabilit la inceput, nu conteaza cum iese bebe la masuratori pe parcurs:)

graviduta39
28 mar 2012, 12:52
Si eu am facut niste :sani: parca sunt prea mari, la inceput cand se marisera un picut erau ok dar acum sunt prea mari, am sarit deja cu 2 nr la sutien, dc o sa si alaptez cat o sa ajunga
sunt putintei mai unflati dar dupa isi revin ..bn acum depinde de cat o sa alaptezi..eu la prima sarcina am alaptat un an si o luna si aveam cu un nr mai mic eram super fericita ptr ca nu imi plac sa fie voluminosi asa ii aveam inainte si nu imi placeau...acum cica se poarta dar pe mine ma lasa rece...daca ii aveam mici poate si eu ravneam la mai mari...:alaptare:

va recomand sa folositi bustiere,asa nu o sa vi se mai para mari :)
ms ,chiar azi o sa ma duc sa caut,poate gasesc ..ar fi fb....:)

Aria am vrut sa te intreb ca sa nu uit...daca la analiza trecuta am avut pozitiv,am luat antibiotc si maine iarasi aflu rezultatele si sunt iarasi pozitive cred ca nu e indicat sa iau asa des antibiotic se preconizeaza nasterea mai devreme ca sa nu se ajunga la bebe sau nu stii? ca am intrebat vreo 2 medici de aici insa nu mia raspuns nici unu,poate la voi acolo sunt dr mai specializati.
pai nici dr nu stiu toate ..sory nici eu nu stiu ce sa iti raspund..:(

Ayla
28 mar 2012, 13:05
Buna burtici, felicitări pentru cele care au rotunjit saptamana:confetti: ady-deea sa-ți trăiască baietulul ! Pupici la burtici

camika
28 mar 2012, 13:05
Claudya, eu stiu ca se poate, mie medicul mi-a indicat sa merg in saptamanile 22, 23 sau 24.

Ayla
28 mar 2012, 13:07
Aria felicitări pentru saptamanele :-)) ce repede trece timpul!

Ayla
28 mar 2012, 13:09
Eu am probleme din ce in ce mai des cu contractiile:-( bebelina se ghemuieste in partea dreapta, burta se face piatra, se deformeaza, si dupa aia este foarte agitata, săptămâna asta trebuie sa ajung la medic!

camika
28 mar 2012, 13:10
Sunt perfect de acord cu tine! La mine pana acum s-a si potrivit de fiecare data ecografia cu data ultimei menstruatii, oscilatie de 1-2-3 zile sa zic au mai fost, dar nu cred ca trebuie schimbate thickerele pt astea, dpn ramane tot acelasi pana aproape de final, abia atunci iti spune daca se schimba cu 1-2-3 zile data nasterii. eu asa stiu....

aur
28 mar 2012, 13:27
ce fain ca o vezi :) eu nu am nicio sansa
cand ctesc din astea imi vine sa ma iau de cap :)

Buna dimineata la ora 13:30
Azi am chiulit de la lucru.Stau acasa si ma duc pana la doctorita de familie.
Am aici un site pentru aparatul de ascultat bebe de la amazon uk.este mult mai ieftin decat in ro.

Angel Sounds Baby Fetal Doppler Heart Monitor With FREE CDs + GEL + RECORDING CABLE + BATTERY + NOTE CARD: Amazon.co.uk: Baby (http://www.amazon.co.uk/Sounds-Doppler-Monitor-RECORDING-BATTERY/dp/B002YHQ524/ref=sr_1_19?s=baby&ie=UTF8&qid=1332882575&sr=1-19)

Sa mai verifici aria ca cine stie ce este la adresa ta.De ce sa nu trimita pana la tine.

camika
28 mar 2012, 13:28
Intrebare: daca merg acuma la 22 saptamani la eco morfofetala, fac lungul drum pana la cluj, platesc o groaza de banuti, este posibil, din cauza unui bebe prea activ, sa dea rateu ecografia? Si sa nu poate efectua dr. masuratorile? Caci citisem mai sus ceva de genul, nu m-am gandit pana acum ca pot plati atatia bani, fac drumul de cluj si sa nu iasa ecografia morfofetala.......

roxanika_ta
28 mar 2012, 13:49
da camika e posibil am patit din astea

claudya
28 mar 2012, 14:29
Fetelor am sunat dr si mi-a zis k pot sa merg si la 24 si ceva. Eu sper din tot sufletul sa fie sotul meu liber vineri si sa ne ducem atunci, nu mai am rabdare, vreau sa vad ce greutate are, cum e pozitionata, k eu din lovituri nu imi dau seama. Poate zilele astea o sa pun poze cu burta deformata sa vedeti cum era. I-am aratat unei colege si a zis k ea crede k acolo unde era umflatura era funduletul:))
Nu ma ingrijorez k s-a intarit acolo si k ma durea, mi se pare firesc, depinde cum s-a cuibarit si ea acolo. Chiar ma amuza. Am incercat sa o si filmez cum se misca dar nu am reusit, eu cred k o deranja blitzul si nu a vrut sa se mai miste

claudya
28 mar 2012, 14:46
6 simptome jenante ale sarcinii Totul Despre Mame (http://totuldespremame.ro/sarcina/bine-de-stiut-sarcina/6-simptome-jenante-ale-sarcinii)

un articol interesant...prezinta simptome traite de multe din noi

monel
28 mar 2012, 15:05
Intrebare: daca merg acuma la 22 saptamani la eco morfofetala, fac lungul drum pana la cluj, platesc o groaza de banuti, este posibil, din cauza unui bebe prea activ, sa dea rateu ecografia? Si sa nu poate efectua dr. masuratorile? Caci citisem mai sus ceva de genul, nu m-am gandit pana acum ca pot plati atatia bani, fac drumul de cluj si sa nu iasa ecografia morfofetala.......

pe mine m-a pus sa alerg pe scari, sa mananc ciocolata si sa beau 3 guri de cafea pt ca bebelina s-a pus cu fundul in sus si nasul in jos pe la jumatatea masuratorilor. eu cred ca ajungand cu el mai agitat va putea doctorul sa il masoare. daca doarme in pozitia bebelinei mele...atunci sa vezi distractie. sa ai la tine ciocolata in caz ca trebuie sa trezesti flacaul:)

camika
28 mar 2012, 15:15
pe mine m-a pus sa alerg pe scari, sa mananc ciocolata si sa beau 3 guri de cafea pt ca bebelina s-a pus cu fundul in sus si nasul in jos pe la jumatatea masuratorilor. eu cred ca ajungand cu el mai agitat va putea doctorul sa il masoare. daca doarme in pozitia bebelinei mele...atunci sa vezi distractie. sa ai la tine ciocolata in caz ca trebuie sa trezesti flacaul:)
:))) ce amuzant cum sunt ei independenti, si cum trebuie noi sa ne modelam dupa ei si nu invers! Si eu care ma gandisem sa beau inainte un ceai de tei! :))))

monel
28 mar 2012, 15:17
:))) ce amuzant cum sunt ei independenti, si cum trebuie noi sa ne modelam dupa ei si nu invers! Si eu care ma gandisem sa beau inainte un ceai de tei! :))))

din cauza ca nu statea la pozat toata ecografia a durat 2 ore, din care jumatate ora pauza de alergat pe scari si mancat:)
poti fi norocoasa si sa stea flacaul la nani cu nasul in sus...atunci este bine pentru ca multe amsuratori sunt la nivelul fetei si toracelui.

mussete
28 mar 2012, 15:21

Parerea mea ca mai bine sa nu bei nimic inainte pentru ca nu sti cum va fi bebe la eco :) Mai bine ia cu tine si ceai de tei si ciocolata ca sa ai pentru ambele situatii si oricum ar fi spunei dr de unde vi pentru eco si ca iti este greu sa revi alta data si incearca sa procedezi cum a procedat MOnel iei o pauza ca sa se calmeze ssau sa se agite (depinde de situatie:)) Oricum eu sper sa decurga totul bine si sa nu ai nevoie nici de cioco nici de ceai de tei :pup:

camika
28 mar 2012, 15:23
din cauza ca nu statea la pozat toata ecografia a durat 2 ore, din care jumatate ora pauza de alergat pe scari si mancat:)
poti fi norocoasa si sa stea flacaul la nani cu nasul in sus...atunci este bine pentru ca multe amsuratori sunt la nivelul fetei si toracelui.
Hmm...sper sa stea cum vrea mamica:) La ultimul eco era cu fundul in sus, picioarele in jos pe aceesi parte si capul dincolo, cu fata in jos:). La alt eco dinainte statea pe lungime, cu fata in sus. acuma s-a mutat ca il simt pe dreapta si in jos, nu stiu ce pozitie va lua. Dar e comic ca la toate eco facute era cracanat, relaxat, mereu i se vede ce are intre cracuti:) Intr-una din serile astea m-am distrat putin cu el ca i-am facut cioc-cioc in peretele uterin unde stiam ca are piciorasele si mi-a ciocanit inapoi, tot asa de 4 ori:) consecutiv, eu una, el una inapoi:) Apoi cand am vrut sa-i arat si la tatic nu a mai mers smecheria!:)

mussete
28 mar 2012, 15:24
Hmm...sper sa stea cum vrea mamica:) La ultimul eco era cu fundul in sus, picioarele in jos pe aceesi parte si capul dincolo, cu fata in jos:). La alt eco dinainte statea pe lungime, cu fata in sus. acuma s-a mutat ca il simt pe dreapta si in jos, nu stiu ce pozitie va lua. Dar e comic ca la toate eco facute era cracanat, relaxat, mereu i se vede ce are intre cracuti:) Intr-una din serile astea m-am distrat putin cu el ca i-am facut cioc-cioc in peretele uterin unde stiam ca are piciorasele si mi-a ciocanit inapoi, tot asa de 4 ori:) consecutiv, eu una, el una inapoi:) Apoi cand am vrut sa-i arat si la tatic nu a mai mers smecheria!:)

Ce frumos :bateinima: :bateinima:

aria_cluj
28 mar 2012, 15:56
se poate!

dar tot nu te-ai lasat,nu?

cat te costa cu totul?

aria_cluj
28 mar 2012, 15:57
Buna dimineata la ora 13:30
Azi am chiulit de la lucru.Stau acasa si ma duc pana la doctorita de familie.
Am aici un site pentru aparatul de ascultat bebe de la amazon uk.este mult mai ieftin decat in ro.

Angel Sounds Baby Fetal Doppler Heart Monitor With FREE CDs + GEL + RECORDING CABLE + BATTERY + NOTE CARD: Amazon.co.uk: Baby (http://www.amazon.co.uk/Sounds-Doppler-Monitor-RECORDING-BATTERY/dp/B002YHQ524/ref=sr_1_19?s=baby&ie=UTF8&qid=1332882575&sr=1-19)

Sa mai verifici aria ca cine stie ce este la adresa ta.De ce sa nu trimita pana la tine.

nu maai verific,ca nu ma mai intereseaza
e prea tarziu pentru el,are dreptate sotul meu

aria_cluj
28 mar 2012, 15:59
am fost la medicul de familie cu analizele alea de toxo si rubeola
a zis ca nu stie,ca sta pe ganduri...nu m-a lamurit deloc
noroc cu tine mussete si restul fetelor...cmv l-am facut,a disparut si momentan sunt curata :)la fel si rubeolaa ,toxoplasmoza nu am anticorpi

ady_deea
28 mar 2012, 16:10
Daaaa, se poate.
Mie mi-a scris ca mai treb sa masoare sira spinarii, gatul si pielea, asta sapt viitoare. Dar speram sa fie bine si sa nu ti se intample asa si sa poata termina doctorul ecografia o singura data.

noroc cu tine mussete si restul fetelor...cmv l-am facut,a disparut si momentan sunt curata :)la fel si rubeolaa ,toxoplasmoza nu am anticorpi
Medicul de familie...sa afle, ca trebuie sa iti dea un raspuns :)

aria_cluj
28 mar 2012, 16:13
mda... :) ma infunda rasul :))
Daaaa, se poate.
Mie mi-a scris ca mai treb sa masoare sira spinarii, gatul si pielea, asta sapt viitoare. Dar speram sa fie bine si sa nu ti se intample asa si sa poata termina doctorul ecografia o singura data.

Medicul de familie...sa afle, ca trebuie sa iti dea un raspuns :)

mussete
28 mar 2012, 16:15
fetelor ma duc sa fac vinetele si ardei copti si sa mai bag si o masina la spalat. sunt prin zona ;)

ady_deea
28 mar 2012, 16:17
Eu ma duc un pic pe afara, apoi diseara sa fac mancarica..si uite asa a trecut ziua :D

Sa ai spor Mussette !

mussete
28 mar 2012, 16:18
Eu ma duc un pic pe afara, apoi diseara sa fac mancarica..si uite asa a trecut ziua :D

Sa ai spor Mussette !

Merci iubita :pup: plimbare placuta :)

aria_cluj
28 mar 2012, 16:19
cum faci ardeii copti?
spor!
fetelor ma duc sa fac vinetele si ardei copti si sa mai bag si o masina la spalat. sunt prin zona ;)

camika
28 mar 2012, 16:28
poi cum de nu stie? E rasa-plansa cu medicii astia de familie, unii dintre.........cum sa nu stie:))) E oricum asa cum ti-a spus musette, iti sunt ok analizele, igm pozitiv=infectie activa si igg pozitiv=infectie mai veche, inseamna si preenta de anticorpi la virusul respectiv. Daca sunt doar igm+ atunci e de rau.....arata infectie recenta... In fine, eu zic sa stai linistita cu asta si consider ca a le repeta e o cheltuiala inutila!
Si ma costa 400 lei eco morfofetala asta, daca o ratez nu o pot repeta......Sper sa mearga bine! Si-a luat liber si prietenul meu sa vina cu mine, nu o putem rata, ca el si asa nu prea e pro investigatii prea multe, abia l-am convins:)

aria_cluj
28 mar 2012, 16:34
asa o sa fac :)
muult te costa +benzina :)
poi cum de nu stie? E rasa-plansa cu medicii astia de familie, unii dintre.........cum sa nu stie:))) E oricum asa cum ti-a spus musette, iti sunt ok analizele, igm pozitiv=infectie activa si igg pozitiv=infectie mai veche, inseamna si preenta de anticorpi la virusul respectiv. Daca sunt doar igm+ atunci e de rau.....arata infectie recenta... In fine, eu zic sa stai linistita cu asta si consider ca a le repeta e o cheltuiala inutila!
Si ma costa 400 lei eco morfofetala asta, daca o ratez nu o pot repeta......Sper sa mearga bine! Si-a luat liber si prietenul meu sa vina cu mine, nu o putem rata, ca el si asa nu prea e pro investigatii prea multe, abia l-am convins:)

camika
28 mar 2012, 16:43
asa o sa fac :)
muult te costa +benzina :)
A, nuu... e pretul cu tot cu benzina 400. Dar e mult oricum, nu-mi arde de glume sa aud ca nu il poate masura:))

mussete
28 mar 2012, 16:50
cum faci ardeii copti?
spor!

pai am ardei copti la congelator :) i-am pus in toamna :) la fel si vinetele. Am scos ieri cate un pachet din fiecare si astazi le fac. Ardei copti ii fac salata cu ulei, otet, sare, piper.

aria_cluj
28 mar 2012, 17:03
pai am ardei copti la congelator :) i-am pus in toamna :) la fel si vinetele. Am scos ieri cate un pachet din fiecare si astazi le fac. Ardei copti ii fac salata cu ulei, otet, sare, piper.

asa da,deci de la congelator,sa stii ca e o idee buna :)

graviduta39
28 mar 2012, 17:16

mamaaaaaaaa deja salivez si cand este gata?...sa vin si eu....

mussete
28 mar 2012, 17:17
asa da,deci de la congelator,sa stii ca e o idee buna :)

Daaa e super ideea, de la mama o stiu ca ea punea tot timpul :) coci ardei ii cureti de coaja si ii pui in pachete cam pentru o salata :) si mai poti sa ii cureti si de cotoare si sa ii congelezi in pungute pentru mancarica :) Anul asta cred ca o sa se ocupe mama de aprozionat pentru iarna :)

mussete
28 mar 2012, 17:18
mamaaaaaaaa deja salivez si cand este gata?...sa vin si eu....

Gaataaaa le-am terminat :) va astept :)

aria_cluj
28 mar 2012, 17:19
anul asta o sa pun si eu...probabil :)

graviduta39
28 mar 2012, 17:25

yessssss:yes: acum vinnnn

Oana D
28 mar 2012, 17:43

Aria, vad ca medicii astia de familie habar nu au de nimic. A mea credea ca barbatii nu pot avea Rh negativ:) Pentru lighioanele la care nu ai anticorpi intreaba medicul daca trebuie sa repeti analiza. Eu de exemplu nu am anticorpi la toxoplasmoza dar nu mi-a zis ca ar trebui sa o repet.

mussete
28 mar 2012, 17:46
Aria, vad ca medicii astia de familie habar nu au de nimic. A mea credea ca barbatii nu pot avea Rh negativ:) Pentru lighioanele la care nu ai anticorpi intreaba medicul daca trebuie sa repeti analiza. Eu de exemplu nu am anticorpi la toxoplasmoza dar nu mi-a zis ca ar trebui sa o repet.

Iubitele mie mi-au spus 2 doctorite gine ca dc nu am anticorpi pentru o anumita "lighioana" :) trebuie sa refac analiza resprectiva o data la 2 luni dar doar IGM-ul care arata daca exista infectie in prezent.

Oana D
28 mar 2012, 17:49
Daaa e super ideea, de la mama o stiu ca ea punea tot timpul :) coci ardei ii cureti de coaja si ii pui in pachete cam pentru o salata :) si mai poti sa ii cureti si de cotoare si sa ii congelezi in pungute pentru mancarica :) Anul asta cred ca o sa se ocupe mama de aprozionat pentru iarna :)

Soacra mea coace gogosari si ii pune la borcan cu un pic de ulei, otet si sucul lor propriu. Sunt fantastic de buni, toamna asta cred ca ii luam 50 kg de gogosari:)

Oana D
28 mar 2012, 18:00
Deea, ai un baietel tare frumusel:) Noi avem dpn apropiate, sunt curioasa care o sa nasca prima, asta in caz ca mi s-a ridicat placenta si pot sa nasc natural.
Krissa parca avea astazi morfologia, a dat vreun semn pana acum?
A mea este vineri, nu mai pot de nerabdare sa aflu ce face afurisita de placenta si sa-l vad la fata pe topaitor.

Lenut
28 mar 2012, 18:09
burticute am aparut si eu...:cafea: azi am fost sa platesc niste facturi si sa-mi cumpar niste pantaloni... dar nu am gasit nimic ce sa-mi placa... :( apoi m-am odihnit putin si acum am intrat putin la povesti :grup: