PDA

View Full Version : indemnizatie concediu de maternitate

Pagini : [1] 2

freya
05 ian 2012, 03:36
Cum se calculeaza indemnizatia de concediu de maternitate? Eu as vrea sa nu-mi iau concediu prenatal si daca s-ar putea sa-mi las postnatal cele 126 zile. Se poate?
Am citit undeva si de o plafonare a acestei indemnizatii la 12 salarii minime pe tara. Ce se plafoneaza de fapt :suma lunara sau baza de calcul? Eu am salariul brut 7000 ron/luna.
Cine ma poate ajuta?

crisan
05 ian 2012, 09:14
eu stiu ca poti sa iei 62 de zile de concediu inainte de a naste si restu dupa ce nasti. trebuie sa ai un an lucrat ca sa primesti indemnizatie.

angelkim
05 ian 2012, 09:47
Eu stiu ca minim 42 de zile trebuie sa-ti opresti de post natal.Eu l-am impartit pe al meu in 2.Dar cred ca merge si ca tine,intreaba dr de familie,el te poate lamuri.
Se calculeaza 75% din media veniturilor nete pe ultimele 6 luni inainte de nasterea copilului,nu mai putin de 600 lei.:)Pt optiunea cu 2 ani nici mai mult de 1200.Dar toate astea o sa ti le calculeze ei.Si eu sunt curioasa ce si cum va fi.

freya
05 ian 2012, 16:12
Fetelor, eu vorbesc de indemnizatia de maternitate(cele 126 zile) nu de indemnizatia de creste copil (cea cu 1 an sau 2).

crisan
05 ian 2012, 16:22
se iau63 de zile inainte de a naste apoi 63 dupa ti-l da medicul ginecologic, doar sa-i zici!

Marimar23
05 ian 2012, 18:36
poti sa iei toate zilele dupa ce nasti, nu e nici o problema. Dar daca vrei sa le iei inainte trebuie sa lasi minim 42 dupa ce nasti. Indemnizatia se calculeaza in functie de salariul net ( cat iei in mana) si nu de cel brut, sa fii atenta la servici cand iti da adeverinta sa fie trecute si bonurile de masa, pt ca sunt de asemenea venit impozabil. Daca ai salariu mare si vrei sa stai acasa doar un an, cel mai bine e sa-ti iei cat mai mult prenatal inainte de a nasate, pt ca venitul net e mai mare decat daca te duci la munca (nu se mai platesc asigurari de sanatate, nu stiu exact de ce, dar sigur venitul e mai mare, eu sunt in prenatal si iau salariu mai mare decat atunci cand ma duceam la munca). Indemnizatia se calculeaza ca medie a ultimelor 12 luni inainte de a se naste copilul, asa ca daca iti iei 80 de zile inainte sa nasti, si venitul va fi mai mare, deci indemnizatie mai mare. Sper sa iti fie de folos.

Marimar23
05 ian 2012, 18:42
Un concediu de 1 an si o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni, cu mentiunea ca aceasta nu poate fi mai mica de 600 lei, dar nici mai mare de 3400 lei (Asta e din lege)

freya
05 ian 2012, 23:23
Un concediu de 1 an si o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni, cu mentiunea ca aceasta nu poate fi mai mica de 600 lei, dar nici mai mare de 3400 lei (Asta e din lege)

Va rog nu faceti confuzie intre indemnizatia de crestere a copilului si indemnizatia de concediu de maternitate(prenatal/postnatal). Eu am citit undeva ca se calculeaza 85% din venitul brut a ultimelor 6 luni , dar cica ar fi o formula mai complicata si ma gandeam daca o stie cineva.

freya
05 ian 2012, 23:29
poti sa iei toate zilele dupa ce nasti, nu e nici o problema. Dar daca vrei sa le iei inainte trebuie sa lasi minim 42 dupa ce nasti. Indemnizatia se calculeaza in functie de salariul net ( cat iei in mana) si nu de cel brut, sa fii atenta la servici cand iti da adeverinta sa fie trecute si bonurile de masa, pt ca sunt de asemenea venit impozabil. Daca ai salariu mare si vrei sa stai acasa doar un an, cel mai bine e sa-ti iei cat mai mult prenatal inainte de a nasate, pt ca venitul net e mai mare decat daca te duci la munca (nu se mai platesc asigurari de sanatate, nu stiu exact de ce, dar sigur venitul e mai mare, eu sunt in prenatal si iau salariu mai mare decat atunci cand ma duceam la munca). Indemnizatia se calculeaza ca medie a ultimelor 12 luni inainte de a se naste copilul, asa ca daca iti iei 80 de zile inainte sa nasti, si venitul va fi mai mare, deci indemnizatie mai mare. Sper sa iti fie de folos.

Esti sigura ca la calculul indemnizatiei de crestere copil se iau in calcul si banii de prenatal? Sigur nu se calculeaza 12 luni anterioare datei la care ai intrat in prenatal? Eu sunt in plop cu astea.. :)

onica_mihaela
09 ian 2012, 11:10
Va rog nu faceti confuzie intre indemnizatia de crestere a copilului si indemnizatia de concediu de maternitate(prenatal/postnatal). Eu am citit undeva ca se calculeaza 85% din venitul brut a ultimelor 6 luni , dar cica ar fi o formula mai complicata si ma gandeam daca o stie cineva.

Uita-te pe o fisa de concediu medical daca gasesti... Eu tin minte ca am luat 85% din salariu...

BBpiticutz
09 ian 2012, 12:06
Cum se calculeaza indemnizatia de concediu de maternitate? Eu as vrea sa nu-mi iau concediu prenatal si daca s-ar putea sa-mi las postnatal cele 126 zile. Se poate?
Am citit undeva si de o plafonare a acestei indemnizatii la 12 salarii minime pe tara. Ce se plafoneaza de fapt :suma lunara sau baza de calcul? Eu am salariul brut 7000 ron/luna.
Cine ma poate ajuta?

eu pot sa te ajut cu urmatoarea informatie:
indemnizatia este plafonata astfel:daca alegi sa stai un an acasa vei primi max 75% din salariul lunar net incasat in ultimele 12 luni, dar NU mai mult de 3400 lei, iar daca alegi sa stai acasa 2 ani vei primi max 75% din salariul lunar net, dar nu mai mult de 1200 lei/luna
desigur la aceasta suma se adauga alocatia lunara de 200 lei/luna timp de 2 ani

BBpiticutz
09 ian 2012, 12:09
Esti sigura ca la calculul indemnizatiei de crestere copil se iau in calcul si banii de prenatal? Sigur nu se calculeaza 12 luni anterioare datei la care ai intrat in prenatal? Eu sunt in plop cu astea.. :)

se iau in calcul lunile dinainte nasterii, indiferent daca ai fost in prenatal sau nu
baneste vorbind si din proprie experienta iti spun ca te ajuta sa stai in prenatal cat mai mult inainte sa nasti, pt. ca in timpul co. prenatal incasezi ca si salariu net 85% din salariul brut, urmand ca aceasta suma sa ti se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei, desigur cu plafonul de rigoare

freya
12 ian 2012, 01:23
Multumesc pentru info. Pentru mine insa e mai avantajos sa nu-mi iau prenatal, avand in vedere ca mi s-a majorat semnificativ salariu incepand cu aceasta luna.

Marimar23
13 ian 2012, 13:19

Se iau in calcul ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, adica si prenatalul

dana danutza
14 ian 2012, 23:05
Multumesc pentru info. Pentru mine insa e mai avantajos sa nu-mi iau prenatal, avand in vedere ca mi s-a majorat semnificativ salariu incepand cu aceasta luna.

Pai daca ti sa majorat salarul...cu atat mai mult poti sa-ti iei prenatal...primesti 85% din salarul net...neimpozabil...si fara retinerea deducerilor personale...se retine doar pt CAS care e putin comparativ cu impozit si alte retineri...automat salarul net va fi mai mare decat daca ai lucra...si te ajuta ulterior la indemnizatie...

maya_bv
19 ian 2012, 09:05
Pai daca ti sa majorat salarul...cu atat mai mult poti sa-ti iei prenatal...primesti 85% din salarul net...neimpozabil...si fara retinerea deducerilor personale...se retine doar pt CAS care e putin comparativ cu impozit si alte retineri...automat salarul net va fi mai mare decat daca ai lucra...si te ajuta ulterior la indemnizatie...

Se retine CAS-ul aferent salariului minim pe economie, indiferent de valoarea salariului pe care il ai.
Adica: la un venit mediu brut pe ultimele 6 luni de 2000 lei vei primi concediu prenatal de aprox. 1643 lei (adica 85% din 2000 = 1700-57lei CAS-ul).
CAS-ul este 9,5% din salariul minim pe economie. Nu stiu daca s-a modificat. Era 600 lei. Boc vroia sa-l mareasca de la 1 ianuarie 2012 la 700 lei.
Concediul prenatal se calculeaza in functie de zilele lucratoare din luna, din cauza asta am scris "aprox. 1643 lei"

maya_bv
19 ian 2012, 09:16
Cine ma poate ajuta?

Draga Freya,
la concediul pre-, si postnatal se iau in calcul veniturile lunare brute din ultimele 6 luni.
Valoarea concediul este 85% din aceasta baza de calcul si se scade ulterior CAS-ul de 9,5% aferent salariului minim pe economie.
Ca procedura de calcul:
Se aduna toate veniturile brute din ultimele 6 luni.
Se aduna toate zilele lucratoare din acele 6 luni (nu conteaza daca ai avut concedii)
Se imparte venitul total din cele 6 luni la numarul de zile lucratoare si obtii media zilnica bruta.
Acum, ca sa calculezi indemnizatia de prenatal pt luna februarie 2012 de ex: inmultesti media zilnica bruta cu nr. de zile lucratoare din feb (respectiv 21 zile).
Obtii astfel baza de calcul pentru indemnizatie. Calculezi acum 85% si scazi 57 lei CAS. Si gata! Valoarea finala sunt banutzii pe care ii vei lua in mana in luna feb.
Plafonul este de 12 salarii minime pe economie brute pentru acest concediu.
Plafoanele pentru indemnizatia de cresterea copilului: 3400 lei pana la 1 an si 1200 lei pana la 2 ani.

aria_cluj
27 ian 2012, 09:33
buna,
pls ajuta-ma si pe mine cu o info
daca am un venit net de 1500 lei,in ultimele 6 luni,iar pana la nastere stau in concediu medical...cat o sa am indemnizatia de maternitate
nu imi vine sa cred,dr nu reusesc sa inteleg nicicum!
Draga Freya,
la concediul pre-, si postnatal se iau in calcul veniturile lunare brute din ultimele 6 luni.
Valoarea concediul este 85% din aceasta baza de calcul si se scade ulterior CAS-ul de 9,5% aferent salariului minim pe economie.
Ca procedura de calcul:
Se aduna toate veniturile brute din ultimele 6 luni.
Se aduna toate zilele lucratoare din acele 6 luni (nu conteaza daca ai avut concedii)
Se imparte venitul total din cele 6 luni la numarul de zile lucratoare si obtii media zilnica bruta.
Acum, ca sa calculezi indemnizatia de prenatal pt luna februarie 2012 de ex: inmultesti media zilnica bruta cu nr. de zile lucratoare din feb (respectiv 21 zile).
Obtii astfel baza de calcul pentru indemnizatie. Calculezi acum 85% si scazi 57 lei CAS. Si gata! Valoarea finala sunt banutzii pe care ii vei lua in mana in luna feb.
Plafonul este de 12 salarii minime pe economie brute pentru acest concediu.
Plafoanele pentru indemnizatia de cresterea copilului: 3400 lei pana la 1 an si 1200 lei pana la 2 ani.

maya_bv
30 ian 2012, 04:49
Ce fel de concediu medical ai? Intrebarea mea este daca acest concediu medical de care vorbesti este platit 100%.
Daca este platit 100%, inseamna ca poti sa calculezi astfel:
1500 lei *6 luni= 9000 lei.
Zile lucratoare in ultimele 6 luni: 128 de zile. Adica august:22, septembrie:22, octombrie:21, noiembrie:22, decembrie:20 si ianuarie2012:21

Imparti cei 9000 la 128 zile=70,31 lei (indemnizatie bruta pentru o zi)
In luna februarie sunt 21 zile lucratoare. Indemnizatia bruta de prenatal pentru februarie este 21 x 70,31=1476,5 lei
Din suma asta iei 85% din care se scade CAS-ul de 9,5% la salariul minim pe economie (66,5 lei la salariul de 700 lei in 2012), adica: 1476,5 x 85%=1255,34 - 66,5= 1188,5 lei

nikol25
30 ian 2012, 09:44
Ce fel de concediu medical ai? Intrebarea mea este daca acest concediu medical de care vorbesti este platit 100%.
Zile lucratoare in ultimele 6 luni: 128 de zile. Adica august:22, septembrie:22, octombrie:21, noiembrie:22, decembrie:20 si ianuarie2012:21

In luna februarie sunt 21 zile lucratoare. Indemnizatia bruta de prenatal pentru februarie este 21 x 70,31=1476,5 lei
Din suma asta iei 85% din care se scade CAS-ul de 9,5% la salariul minim pe economie (66,5 lei la salariul de 700 lei in 2012), adica: 1476,5 x 85%=1255,34 - 66,5= 1188,5 lei

sa-ti traiasca fetita

Dobos Paula
30 ian 2012, 20:18
am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: sunt in 33 de sapatamani de sarcina si voi avea gemeni, in cazul meu cum e cu indemnizatia de crestere a copiilor?

nikol25
30 ian 2012, 23:18
am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: sunt in 33 de sapatamani de sarcina si voi avea gemeni, in cazul meu cum e cu indemnizatia de crestere a copiilor?

primesti ptr amandoi

aria_cluj
31 ian 2012, 09:02
1188 ,5 lei cat sunt in concediu medical
si cat sunt in prenatal la fel
?
atunci ce indemnizatie de maternitate voi avea?de cic?

Dobos Paula
31 ian 2012, 11:35
primesti ptr amandoi

eu nu ma refer la cei 200 de lei, ma refer la bani pe care ii primesc cat stau acasa! am tot cautat prin legi, dar nu am gasit nimic concret, mersi

nikol25
31 ian 2012, 16:57
eu nu ma refer la cei 200 de lei, ma refer la bani pe care ii primesc cat stau acasa! am tot cautat prin legi, dar nu am gasit nimic concret, mersi
da mai primesti indemnizatia ptr amandoi si alocatia

maya_bv
31 ian 2012, 18:27
sa-ti traiasca fetita

Multumesc frumos!

maya_bv
31 ian 2012, 18:31
1188 ,5 lei cat sunt in concediu medical
si cat sunt in prenatal la fel
?
atunci ce indemnizatie de maternitate voi avea?de cic?

In cazul CIC vei primi 75% din veniturile nete din ultimele 12 luni (inclusiv lunile de concediu de maternitate adica cel pre- si postnatal de 128 zile), dar nu mai putin de 600 lei.

lulu24
31 ian 2012, 19:51
Salut,

Am o nedumerire in ceea ce priveste indemnizatia de crestere copil. Eu am deja un copil de 1 an si 1 saptamana si dupa ce am nascut am optat sa stau acasa 2 ani. Insa acum este posibil sa fiu iar insarcinata deci ar trebui sa nasc pana la sfarsitul acestui an si inainte de a se implini cei 2 ani de la primul copil. Eu am luat pana acum salariul de 12 mil, insa nu stiu ce salariu voi avea in urmatorii 2 ani daca da Dumnezeu si nasc anul acesta. Am inteles ca se da max 6 mil. Stiti ceva despre asta? Nu reusesc sa gasesc pe internet nicio informatie in legatura cu asta.

maya_bv
31 ian 2012, 20:21

Primesti indemnizatia normala CIC la care se adauga un supliment de 600 de lei la sarcina gemelara. Si bineinteles cele 2 alocatii pt bebeii tai.

maya_bv
31 ian 2012, 20:24
Salut,

Am o nedumerire in ceea ce priveste indemnizatia de crestere copil. Eu am deja un copil de 1 an si 1 saptamana si dupa ce am nascut am optat sa stau acasa 2 ani. Insa acum este posibil sa fiu iar insarcinata deci ar trebui sa nasc pana la sfarsitul acestui an si inainte de a se implini cei 2 ani de la primul copil. Eu am luat pana acum salariul de 12 mil, insa nu stiu ce salariu voi avea in urmatorii 2 ani daca da Dumnezeu si nasc anul acesta. Am inteles ca se da max 6 mil. Stiti ceva despre asta? Nu reusesc sa gasesc pe internet nicio informatie in legatura cu asta.

Daca nasterea intervine in interiorul primului CIC ti se suplimenteaza indemnizatia lunara cu 600 de lei pana la terminarea concediului pt primul copil. Inainte sa ti se termine acest concediu, mergi si depui dosar pentru al doilea copil la fel cum ai procedat si prima data.

lulu24
31 ian 2012, 20:27
Multumesc frumos pentru raspuns! Tocmai gasisem si eu legea si m-am mai linistit, ca unele persoane prea putin informate mai aveau putin si imi spuneau sa renunt la sarcina ca voi lua doar 6 mil pentru amandoi....de parca fac copii dupa cum imi canta mie statul. In sfarsit, multumesc inca o data!

maya_bv
31 ian 2012, 21:06
Multumesc frumos pentru raspuns! Tocmai gasisem si eu legea si m-am mai linistit, ca unele persoane prea putin informate mai aveau putin si imi spuneau sa renunt la sarcina ca voi lua doar 6 mil pentru amandoi....de parca fac copii dupa cum imi canta mie statul. In sfarsit, multumesc inca o data!

Cu multa placere!
Sarcina si nastere usoara iti doresc! Si bebei sanatosi!

Dobos Paula
31 ian 2012, 23:00
multumesc frumos

Dobos Paula
31 ian 2012, 23:01
Primesti indemnizatia normala CIC la care se adauga un supliment de 600 de lei la sarcina gemelara. Si bineinteles cele 2 alocatii pt bebeii tai.

multumesc frumos

laurici_cj
01 feb 2012, 10:44
fetele pre si post natal nu sunt 126 de zile???ca am vazut ca ati scris ca sunt 128.........

lulu24
01 feb 2012, 10:53
Si eu tot de 126 stiu. Mie atat mi-a dat dr acum 2 ani

maya_bv
01 feb 2012, 15:04
fetele pre si post natal nu sunt 126 de zile???ca am vazut ca ati scris ca sunt 128.........

Asa este! Sunt 126 zile. Am gresit din viteza. Multumesc.

Darc
01 feb 2012, 15:18
intrebare de baraj pentru cine se pricepe... ca am sa incerc sa ajung si eu la Directia sociala cand s-a mai incalzi putin afara:
pe langa salar, am avut anul trecut un pfa... mai faceam servicii ici si colo pentru cunoscuti, nu e mult dar s-ar strange ceva. legislatia spune ca se aduna toate veniturile pentru care s-a retinut impozit pe venit (fie el salar sau venituri din prestare de activitati profesionale libere). eu impozitul l-am platit mereu, am oleak de restanta la contributia de sanatate pe pfa.
ca sa pot lua in considerare si veniturile pe pfa cum trebuie sa procedez? stiti?
eu nu trec medicalul de prenatal si postnatal in pfa, vreau doar sa mi se ia in calcul pentru CIC de 2 ani.

orice ajutor e bine venit
multumesc

maya_bv
01 feb 2012, 15:34
intrebare de baraj pentru cine se pricepe... ca am sa incerc sa ajung si eu la Directia sociala cand s-a mai incalzi putin afara:
pe langa salar, am avut anul trecut un pfa... mai faceam servicii ici si colo pentru cunoscuti, nu e mult dar s-ar strange ceva. legislatia spune ca se aduna toate veniturile pentru care s-a retinut impozit pe venit (fie el salar sau venituri din prestare de activitati profesionale libere). eu impozitul l-am platit mereu, am oleak de restanta la contributia de sanatate pe pfa.
ca sa pot lua in considerare si veniturile pe pfa cum trebuie sa procedez? stiti?
eu nu trec medicalul de prenatal si postnatal in pfa, vreau doar sa mi se ia in calcul pentru CIC de 2 ani.

orice ajutor e bine venit
multumesc

Ti se aduna sigur toate veniturile atat din salarii cat si din orice activitati independente, orice poti dovedi cu acte. (ca am vazut in lege). Trebuie sa faci dovada acestor venituri. Nu stiu exact cum, adica daca iti trebuie adeverinta de la angajator (in cazul tau ar fi ciudat sa eliberezi tu o adeverinta pentru tine) sau daca trebuie sa completezi vreun formular special. Totusi parerea mea este ca poti cere un document oficial cu veniturile tale de la Circumscriptia Fiscala de care apartii (unde iti platesti impozitul anual). Cand faci dosarul pentru CIC sa ai si acest document si adeverinta de la angajator.

lulu24
01 feb 2012, 16:46
Gaseste cineva un link unde se afla ultima ordonanta legata de indemnizatia pentru copil? Ma tot contrazice cineva ca nu se mai da max 12 mil pentru al doilea copil ci doar 6 mil. Si nu reusesc sa gasesc un link cu ultima ordonanta.

Darc
01 feb 2012, 17:14
din cate stiu eu, asta e ultima oug iesita

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010 (http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_111_2010_concediul_indemnizatia_lunara_crester ea_copiilor_ordonanta_urgenta_111_2010.php)

mai ai si urmatoarele modificari
http://www.legalis.ro/2011/06/30/concediul-si-indemnizatia-lunara-pentru-cresterea-copiilor-oug-1112010-modificari-de-la-1-iulie-2011/

si stiu ca a iesit inca o ordonanta in decembrie 2011 prin care se spune ca daca nu ai achitate impozitul la casa, masina, ti se paote retrage CIC

si cam atat...

lulu24
01 feb 2012, 17:20
da astea le-am citit si eu dar nu scrie nicaieri cum ca s-a schimbat ceva cu indemnizatia pentru al doilea copil :(

maya_bv
03 feb 2012, 21:16
da astea le-am citit si eu dar nu scrie nicaieri cum ca s-a schimbat ceva cu indemnizatia pentru al doilea copil :(

Te referi la concediu pentru al doilea copil ca si continuare la primul CIC, sau la suplimentul de 600 lei pentru al doilea copil pe care il primesti in timpul concediului pentru primul copil pana cand ti se termina primul CIC si intri in al doilea?

In primul caz, adica daca vorbesti despre CIC 2 pentru al doilea copil ca si continuare dupa primul CIC, vei primi 75% din veniturile nete din ultimele 12 luni, respectiv 75% din indemnizatiile de cresterea copilului conform OUG111_2010:
Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii
copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente,
venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003
privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri
supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care
persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;

lulu24
04 feb 2012, 10:43
Te referi la concediu pentru al doilea copil ca si continuare la primul CIC, sau la suplimentul de 600 lei pentru al doilea copil pe care il primesti in timpul concediului pentru primul copil pana cand ti se termina primul CIC si intri in al doilea?

In primul caz, adica daca vorbesti despre CIC 2 pentru al doilea copil ca si continuare dupa primul CIC, vei primi 75% din veniturile nete din ultimele 12 luni, respectiv 75% din indemnizatiile de cresterea copilului conform OUG111_2010:
Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii
copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente,
venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003
privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri
supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care
persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;

Eu am primit urmatorul raspuns de la Directia de asistenta comunitara:

Referitor la situaţia dvs., dacă naşteţi în octombrie 2012, trebuie să depuneţi imediat dosar pentru indemnizaţie creştere al II- lea copil, pentru care veţi primi indemnizaţie 600 RON până ce primul copil face doi ani. După ce împlineşte primul copil 2 ani, veţi primi indemnizaţie pentru al doilea copil la fel ca la primul.

aria_cluj
05 feb 2012, 08:22
fetelor eu am o alta intrebare,daca sunteti careva in situatia mea
o sa nasc cu cezariana la cerere in perioada 20-27 iunie,cand fac 37 resp 38 saptamani
,date fiind lucrurile astea as vrea sa imi iau prenatalul cuvenit inainte,se poate cumva?chiar daca dpn este 11 iulie?

maya_bv
05 feb 2012, 10:27
Eu am primit urmatorul raspuns de la Directia de asistenta comunitara:

Referitor la situaţia dvs., dacă naşteţi în octombrie 2012, trebuie să depuneţi imediat dosar pentru indemnizaţie creştere al II- lea copil, pentru care veţi primi indemnizaţie 600 RON până ce primul copil face doi ani. După ce împlineşte primul copil 2 ani, veţi primi indemnizaţie pentru al doilea copil la fel ca la primul.

Lulu, din lege se intelege clar ca primesti 75% din veniturile din ultimele 12 luni, respectiv din indemnizatiile CIC1. Daca cei de la Directie au zis ca primesti CIC2 ca la primul copil atunci este mai mult decat super ok.

maya_bv
05 feb 2012, 10:30
fetelor eu am o alta intrebare,daca sunteti careva in situatia mea
o sa nasc cu cezariana la cerere in perioada 20-27 iunie,cand fac 37 resp 38 saptamani
,date fiind lucrurile astea as vrea sa imi iau prenatalul cuvenit inainte,se poate cumva?chiar daca dpn este 11 iulie?

Concediul de maternitate (pre- si postnatal) este de 126 zile. Poti sa-ti iei 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa nastere, sau orice alta proportie, singura conditie impusa de lege este sa ai 42 de zile obligatoriu dupa nastere. Aceste 42 de zile sunt concediu de lauzie la care nu poti renunta.

aria_cluj
05 feb 2012, 11:13
Concediul de maternitate (pre- si postnatal) este de 126 zile. Poti sa-ti iei 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa nastere, sau orice alta proportie, singura conditie impusa de lege este sa ai 42 de zile obligatoriu dupa nastere. Aceste 42 de zile sunt concediu de lauzie la care nu poti renunta.

da,dar eu din cele 126 zile vreau sa las doar 42 zile dupa nastere,avand in vedere ca stiu cand voi naste,daca e cezariana la cerere,ce zici se poate asa ceva?

lulu24
05 feb 2012, 16:30
da,dar eu din cele 126 zile vreau sa las doar 42 zile dupa nastere,avand in vedere ca stiu cand voi naste,daca e cezariana la cerere,ce zici se poate asa ceva?

Se poate, asa am facut si eu ;)

aria_cluj
05 feb 2012, 17:47
Se poate, asa am facut si eu ;)
imi dai mai multe detalii?

maya_bv
05 feb 2012, 18:57

Sigur ca se poate si este dreptul tau. Mergi la medicul de familie, ii spui de cezariana si ii ceri prenatalul (ai grija sa scrie codul 08). Daca este un medic de familie cu viziunea invechita si ingusta (ca medicul meu:)) va trebui sa ii duci hartie de la medicul tau ginecolog cu data la care vei avea cezariana si atunci va trebui sa-ti dea prenatalul. Succes!

aria_cluj
06 feb 2012, 17:22
vai ce bine-ar fi sa fie asa
la cate saptamani ai nascut?
Sigur ca se poate si este dreptul tau. Mergi la medicul de familie, ii spui de cezariana si ii ceri prenatalul (ai grija sa scrie codul 08). Daca este un medic de familie cu viziunea invechita si ingusta (ca medicul meu:)) va trebui sa ii duci hartie de la medicul tau ginecolog cu data la care vei avea cezariana si atunci va trebui sa-ti dea prenatalul. Succes!

aria_cluj
06 feb 2012, 17:25
la cate sapt ai mers in prenatal?

maya_bv
06 feb 2012, 17:33
Eu am intrat in prenatal la 32 sapt. Nu am putut mai devreme din cauza ca am avut un proiect de finalizat la servici.
Insa trebuie sa-ti dea medicul concediul daca ai cezariana programata.

aria_cluj
07 feb 2012, 07:55
sper ca lucrurile s decurga normal,si eu sper sa imi dea medicul co mai repede,de el depinde doar.
Eu am intrat in prenatal la 32 sapt. Nu am putut mai devreme din cauza ca am avut un proiect de finalizat la servici.
Insa trebuie sa-ti dea medicul concediul daca ai cezariana programata.

Darc
07 feb 2012, 07:59
stie cineva sau cunoaste cazuri de mamici care au avut si venituri din pfa? cum procedez sa mi se ia in calcul si acele venituri?

aria_cluj
07 feb 2012, 08:00
tb sa mergi la finante,si la primarie sa vezi ce documente ai nevoie,pentru a-ti lua in calcul acele venituri...
stie cineva sau cunoaste cazuri de mamici care au avut si venituri din pfa? cum procedez sa mi se ia in calcul si acele venituri?

Doinitza
13 feb 2012, 14:04

eu am luat la prima sarcina 85% din brut, si chiar luam mai bine decat daca lucram pt ca nu mai platesti contributiile

Marimar23
14 feb 2012, 14:27
E adevarat ca se calculeaza ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, chiar daca ai fost in prenatal, dar cel mai bine intrebi la resurse umane la servici, ca ei stiu cel mai bine sau direct la primarie.

aria_cluj
14 feb 2012, 20:13
E adevarat ca se calculeaza ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, chiar daca ai fost in prenatal, dar cel mai bine intrebi la resurse umane la servici, ca ei stiu cel mai bine sau direct la primarie.

eu am intrebat
se iau in calcul ultimele 12 luni,din media carora se ia in considerare 85% venit net...daca optezi pentru un an...poti sa iei pana la 3400 lei
dar daca optezi pt 2 ani,maxim 1200 lei

aria_cluj
14 feb 2012, 20:13

sau ,cine stie ce lege se va mai implementa
nu se stie niciodata,cu ce guvern avem si cum se schimba legile in romania,nu stii la ce sa te astepti a doua zi

freya
19 feb 2012, 23:24
Am si eu o intrebare. Inteleg ca CIC-ul intra in vigoare dupa expirarea postnatalului. Daca aleg varianta de 1 an de stat acasa, cate luni iau indemnizatia de crestere copil? Cum se calculeaza mai exact cele cele 12 luni: postnatal+CIC=12 luni , sau postnatal e separat si CIC 1 an? Nu inteleg daca mamica care naste sta acasa 1 an + perioada de postnatal.
Eu vad 2 situatii:
In cazul in care postnatal+CIC=12 luni , cel mai avantajos e sa intri in prenatal si sa lasi postnatalul cu cele 42 zile obligatorii dupa nastere.
Daca postnatal e separat si cic 1 an, atunci e mai avantajos sa iei toate cele 126 zile dupa nastere. Daca rezisti sa mergi la servici pana in ultima zi.
E corect asa? Mamicile cu mai multa experienta, cum e de fapt situatia?

Darc
20 feb 2012, 08:00
din cate stiu eu, daca alegi varianta de 1 an, stai pana implineste copilul 1 an, astfel incat nu stai exact un an in CIC.

si eu cred ca merg pe aceasta varianta si va fi ceva de genul: 42 zile postnatal (eu nu mi-am efectuat tot concediul de pre si postnatal, am sa vad daca le fac pe toate 126) + 323 zile (365-42 zile postnatal) in CIC...

Daca am zis ceva gresit, sa ma corecteze cineva....

maya_bv
20 feb 2012, 11:40
Am si eu o intrebare. Inteleg ca CIC-ul intra in vigoare dupa expirarea postnatalului. Daca aleg varianta de 1 an de stat acasa, cate luni iau indemnizatia de crestere copil? Cum se calculeaza mai exact cele cele 12 luni: postnatal+CIC=12 luni , sau postnatal e separat si CIC 1 an? Nu inteleg daca mamica care naste sta acasa 1 an + perioada de postnatal.
Eu vad 2 situatii:
In cazul in care postnatal+CIC=12 luni , cel mai avantajos e sa intri in prenatal si sa lasi postnatalul cu cele 42 zile obligatorii dupa nastere.
Daca postnatal e separat si cic 1 an, atunci e mai avantajos sa iei toate cele 126 zile dupa nastere. Daca rezisti sa mergi la servici pana in ultima zi.
E corect asa? Mamicile cu mai multa experienta, cum e de fapt situatia?

Freya,
Danutza a zis corect: concediul CIC este pana in ziua cand implineste bebe un an, respectiv doi ani.
Daca iti iei postnatal-ul cat mai mult sau tot, adica intri mai tarziu in prenatal sau mergi la munca pana in ziua nasterii (au fost cazuri), vei lua mai multi banuti.
Pentru ca salariul net pe care il iei tu la servici acum este mai mare decat valoarea indemnizatiei CIC care este 75% din acest net. Iar indemnizatia de concediu de maternitate (pre- si/sau postnatal) este mai mare decat salariul tau net ca este 85% din brut.

aria_cluj
22 feb 2012, 07:43
de ce se zice ca e mai avantajos sa iti iei postnatal toate cele 126 zile?
eu ma gandeam sa iau cam 80 zile inainte,prenatal si restul postnatal,asta daca voi stii cand voi naste...
prenatal sau postnatal e separat de cic.
Freya,
Danutza a zis corect: concediul CIC este pana in ziua cand implineste bebe un an, respectiv doi ani.
Daca iti iei postnatal-ul cat mai mult sau tot, adica intri mai tarziu in prenatal sau mergi la munca pana in ziua nasterii (au fost cazuri), vei lua mai multi banuti.
Pentru ca salariul net pe care il iei tu la servici acum este mai mare decat valoarea indemnizatiei CIC care este 75% din acest net. Iar indemnizatia de concediu de maternitate (pre- si/sau postnatal) este mai mare decat salariul tau net ca este 85% din brut.

Darc
22 feb 2012, 07:55
se zice ca e mai avantajos sa iti iei postnatal pentru ca medicalul respectiv ti-l plateste firma, care ulterior si-l recupereaza de la stat, astfel incat tu ai o perioada asigurata dpdv financiar pentru ca teoretic, tu de la firma iti iei banii la timp.
daca intri mai devreme in CIC trebuie sa stai o perioada (difera de la oras la oras) fara venituri, deoarece de cand depui dosarul si pana vin banutii efectiv dureaza minim 2 luni, daca nu mai mult ... pentru ca acei bani iti vin direct de la stat.
plus ca pe medical iei mai multi bani, decat iei pe CIC
cred ca la asta se refera fetele...

sper ca te-am lamurit

maya_bv
22 feb 2012, 08:24
Perfect corect.
- salariul tau de acum este mai mare decat CIC
- medicalul este mai mare decat CIC
Asadar este avantajos sa ai cat mai putine luni de CIC, cand banii sunt 75% din salariul pe care il iei acum in mana. Pentru ca CIC-ul il primesti dupa cele 126 zile pana cand implineste copilul 1 an.

se zice ca e mai avantajos sa iti iei postnatal pentru ca medicalul respectiv ti-l plateste firma, care ulterior si-l recupereaza de la stat, astfel incat tu ai o perioada asigurata dpdv financiar pentru ca teoretic, tu de la firma iti iei banii la timp.
daca intri mai devreme in CIC trebuie sa stai o perioada (difera de la oras la oras) fara venituri, deoarece de cand depui dosarul si pana vin banutii efectiv dureaza minim 2 luni, daca nu mai mult ... pentru ca acei bani iti vin direct de la stat.
plus ca pe medical iei mai multi bani, decat iei pe CIC
cred ca la asta se refera fetele...

sper ca te-am lamurit

Ana-maria Crisan
22 feb 2012, 11:54
buna! am si eu o intrebare,sper sa ma lamureasca cineva.. daca optez pt concediul de 1 an de crestere a copilului si ma intorc la serviciu la 6 luni ale copilului beneficiez incepand cu luna a 6 pana la 2 ani ai copilului de stimulentul acela de 500 lei/lunar? si daca stie cineva,stimulentul acesta include si alocatia copilului sau nu au nicio legatura?

Darc
22 feb 2012, 12:01
Stimulentul e separat de alocatie, nu are legatura.
Alocatia din cate stiu eu e 200 lei, posibil sa se fi schimbat.

Nu stiu insa cum va afecta insa legea asta proaspat iesita cu taticii.... s-ar putea sa vii tu mai devreme la servici, dar taticul sa stea inca o luna cu copilul, si apoi sa incepi sa beneficiezi de acest stimulent.

Ana-maria Crisan
22 feb 2012, 12:07
multumesc pt raspuns,eram in dubii ca o sa pot beneficia de stimulentul acela abia dupa ce bebe face 1 anisor..

aria_cluj
22 feb 2012, 17:22
pai atunci cred ca o sa merg cu prenatal 80 zile si 46 postnatal...nu mai rezist deja

Ana-maria Crisan
01 mar 2012, 13:20
buna! are cineva un raspuns si pt problema mea? -stiu ca trebuie sa ai minim 12 luni lucrate inainte de nastere.. ce se intampla in cazul meu: sunt angajata cu carte de munca din 01.09.2011 si as face 40 saptamani de sarcina cam pe 13 septembrie 2012,dar daca se intalmpla de exemplu sa nasc la sfarsitul lui august si nu apuc sa fac cele 12 luni nu mai pot beneficia de indemnizatie?

aria_cluj
01 mar 2012, 17:36
nu mai poti sa beneficiezi de indemnizatie ,asta daca nu te duci cumva la cas si sa platesti din urma cateva luni,ca sa ai platite darile catre stat in ultimele 12 luni.S iti lasi marja de eroare...eu as plati pentru 2 luni cam asa...:) cel mai bine ,ar fi sa mergi sa vorbim la cas,stiu ca asa se poate,dar nu sunt in domeniu...asa ca,se poate sa si gresesc

Ana-maria Crisan
02 mar 2012, 09:39
ar fi bine daca as putea plati,ar fi perfect..

cgigimaria
02 mar 2012, 10:13
buna ziua.sunt insarcinata si lucrez din 18.04.11,de pe data de 11 febr2012 sunt in concediu de boala deoarece imi este foarte rau. nu stiu daca mai pot relua munca pana la nastere,data preconizata pt nastere 20 mai.
imi va afecta concediu,adica pot beneficia de indemnizatie pt copil daca nu am un an intreg fara concediu?ma puteti ajuta?va multumesc.

aria_cluj
02 mar 2012, 10:29
cand mergi la cas sa intrebi?
ai putea sa dai un telefon,nu e neaparat nevoie sa mergi...

maya_bv
02 mar 2012, 11:51
buna ziua.sunt insarcinata si lucrez din 18.04.11,de pe data de 11 febr2012 sunt in concediu de boala deoarece imi este foarte rau. nu stiu daca mai pot relua munca pana la nastere,data preconizata pt nastere 20 mai.
imi va afecta concediu,adica pot beneficia de indemnizatie pt copil daca nu am un an intreg fara concediu?ma puteti ajuta?va multumesc.

Concediu de boala iti aduce venituri si este inclus in cele 12 luni.
Stai linistita ca nu iti afecteaza CIC-ul decat la banuti. Pentru ca medicalul este platit mai putin decat daca ai merge la servici.
Si fa un calcul sa vezi cand poti intra in prenatal ca sa intri pe indemnizatie mai mare. 126 de zile in total pres- si postnatal, minim 42 postnatal. Eu as merge pe un minim estimat de 50 zile dupa nastere daca e nastere naturala.

aria_cluj
02 mar 2012, 19:24
eu merg pe cezariana ,dar totusi o sa vorbim cu medicul meu,sa ies in prenatal 76 zile si post 50 zile

maya_bv
02 mar 2012, 20:29
eu merg pe cezariana ,dar totusi o sa vorbim cu medicul meu,sa ies in prenatal 76 zile si post 50 zile

Da. Este mult mai bine sa ai o marja de siguranta. Nu se stie niciodata ce poate interveni. Este mai bine asa, decat sa-ti para rau dupa aceea.

aria_cluj
06 mar 2012, 08:36
fetelor dintre cele cu experienta
eu mi-am refacut calculele din nou si as vrea sa ma duc in prenatal mai repede decat mi-a scris medicul ginecolog pe o adev medicala
mi-a scris ca recomanda concediu prenatal incepand cu 24 aprilie 2012
dupa calculele mele,mai sunt inca 50 zile pana in 24 aprilie,se trec si weekendurile asa-i?asta inseamna ca medicul ginecolog imi recomanda doar 68 zile de prenatal si 58 postnatal dar eu vreau sa iau maxim 50 postnatal,el a facut calculele astea avand in vedere ca o sa nasc natural la 40 saptamani
din zilele astea de postnatal o sa scad 16 zile sa ramana 42 postanatal si atunci prenatal o sa am 68+16 zile =84 zile ...asta inseamna aproape 3 luni
cand tb sa ies in prenatal daca dpn este 27 iunie 2012?

maya_bv
06 mar 2012, 13:38
fetelor dintre cele cu experienta
eu mi-am refacut calculele din nou si as vrea sa ma duc in prenatal mai repede decat mi-a scris medicul ginecolog pe o adev medicala
mi-a scris ca recomanda concediu prenatal incepand cu 24 aprilie 2012
dupa calculele mele,mai sunt inca 50 zile pana in 24 aprilie,se trec si weekendurile asa-i?asta inseamna ca medicul ginecolog imi recomanda doar 68 zile de prenatal si 58 postnatal dar eu vreau sa iau maxim 50 postnatal,el a facut calculele astea avand in vedere ca o sa nasc natural la 40 saptamani
din zilele astea de postnatal o sa scad 16 zile sa ramana 42 postanatal si atunci prenatal o sa am 68+16 zile =84 zile ...asta inseamna aproape 3 luni
cand tb sa ies in prenatal daca dpn este 27 iunie 2012?

Eu iti recomand minim 50 zile postnatal. Concediul de lauzie este obligatoriu 42 de zile si daca intervine ceva si poate medicul tau nu va fi disponibil pt cezariana atunci vei fi in afara concediului. Se pot intampla multe, se poate imbolnavi medicul tau, poate avea un necaz in familie, etc.
Sunt 126 zile calendaristice intr-adevar. Deci poti sa-ti iei concediu cu 76 de zile inainte de dpn, dupa parerea mea.
Si ai asa: 27 zile in iunie+31 in mai= 58 de zile. Deci mai raman 76-58= 18 zile din aprilie. Asadar poti sa incepi cu data de 13 aprilie.

aria_cluj
06 mar 2012, 13:49
Eu iti recomand minim 50 zile postnatal. Concediul de lauzie este obligatoriu 42 de zile si daca intervine ceva si poate medicul tau nu va fi disponibil pt cezariana atunci vei fi in afara concediului. Se pot intampla multe, se poate imbolnavi medicul tau, poate avea un necaz in familie, etc.
Sunt 126 zile calendaristice intr-adevar. Deci poti sa-ti iei concediu cu 76 de zile inainte de dpn, dupa parerea mea.
Si ai asa: 27 zile in iunie+31 in mai= 58 de zile. Deci mai raman 76-58= 18 zile din aprilie. Asadar poti sa incepi cu data de 13 aprilie.

asa ma gandeam si eu! merci mult:D

Elena.P
11 mar 2012, 11:20
Buna dimineata fetelor! nu stiu daca s-a mai pus intrebarea asta, dar stiti daca se mai pastreaza articolul in noua lege in care se specifica ca daca stai in CIC 2 ani institutia nu iti mai pastreaza postul in al 2-lea an, pot sa optez linistita pentru cei 2 ani, avand siguranta ca mi se va pastra postul pana la intoarcere? Metionez ca sunt functionar public.Multumesc

maya_bv
11 mar 2012, 12:41
Buna dimineata fetelor! nu stiu daca s-a mai pus intrebarea asta, dar stiti daca se mai pastreaza articolul in noua lege in care se specifica ca daca stai in CIC 2 ani institutia nu iti mai pastreaza postul in al 2-lea an, pot sa optez linistita pentru cei 2 ani, avand siguranta ca mi se va pastra postul pana la intoarcere? Metionez ca sunt functionar public.Multumesc

Eu in locul tau mi-as lua 2 ani, in conditiile in care se mai doreste disponibilizarea a multor functionari publici. In al doilea an iti cauti de lucru in alta parte si gata!
Plus ca nici daca alegi 1 an nu ai garantia locului de munca:
Angajatorul are o portita in lege prin care iti poate desfiinta postul si sa nu mai ai unde te intoarce...
Practic toate suntem in aceeasi situatie indiferent daca alegem 1 sau 2 ani.
Acum, insa, eu cred ca fiecare isi cunoaste seful si stie daca mai are locul in firma sau nu...
Succes! Sa iei alegerea cea mai buna pt tine!
Nastere usoara!

aria_cluj
11 mar 2012, 12:46
fetelor se schimba mult lucrurile in 2 ani
vom fi uitate de angajator oricat de bune am fi...
Eu in locul tau mi-as lua 2 ani, in conditiile in care se mai doreste disponibilizarea a multor functionari publici. In al doilea an iti cauti de lucru in alta parte si gata!
Plus ca nici daca alegi 1 an nu ai garantia locului de munca:
Angajatorul are o portita in lege prin care iti poate desfiinta postul si sa nu mai ai unde te intoarce...
Practic toate suntem in aceeasi situatie indiferent daca alegem 1 sau 2 ani.
Acum, insa, eu cred ca fiecare isi cunoaste seful si stie daca mai are locul in firma sau nu...
Succes! Sa iei alegerea cea mai buna pt tine!
Nastere usoara!

maya_bv
11 mar 2012, 17:02
fetelor se schimba mult lucrurile in 2 ani
vom fi uitate de angajator oricat de bune am fi...

Eu vreau sa stau doar un an, insa sunt asteptata la munca mai repede, si inca sunt sunata ca sa rezolv probleme de servici.:)

aria_cluj
11 mar 2012, 18:27
si eu sunt sunata intr-una si intrebata cat stau acasa
si eu sunt importanta in compania in care lucrez,dar asta nu inseamna ca nu o sa ma uite...
eu asa zic,ca or sa ma dea uitarii si cu cine isi rezolva treburile cat timp lipsesc eu,cu ala/aia si mai departe!
am trecut prin ceva similar...si stiu cum e crede-ma!
la cate sapt ai iesit in prenatal?
Eu vreau sa stau doar un an, insa sunt asteptata la munca mai repede, si inca sunt sunata ca sa rezolv probleme de servici.:)

maya_bv
11 mar 2012, 18:46
si eu sunt sunata intr-una si intrebata cat stau acasa
si eu sunt importanta in compania in care lucrez,dar asta nu inseamna ca nu o sa ma uite...
eu asa zic,ca or sa ma dea uitarii si cu cine isi rezolva treburile cat timp lipsesc eu,cu ala/aia si mai departe!
am trecut prin ceva similar...si stiu cum e crede-ma!
la cate sapt ai iesit in prenatal?

am intrat in prenatal la 32 saptamani.

aria_cluj
11 mar 2012, 19:01
am intrat in prenatal la 32 saptamani.

eu vreau sa intru la 30 maxim

maya_bv
11 mar 2012, 19:38
eu vreau sa intru la 30 maxim

si eu am vrut mai devreme, dar am avut un proiect in lucru si n-am putut. :(
Dar este bine si asa.

aria_cluj
11 mar 2012, 19:46
pe mine nu ma mai intereseaza nimic...e f ciudat cum sunt...
dupa cat timp ai primit indemnizatia?sau inca nu...
si eu am vrut mai devreme, dar am avut un proiect in lucru si n-am putut. :(
Dar este bine si asa.

maya_bv
11 mar 2012, 20:01
pe mine nu ma mai intereseaza nimic...e f ciudat cum sunt...
dupa cat timp ai primit indemnizatia?sau inca nu...

inca mai sunt in postnatal.
cic-ul meu incepe in 9 aprilie.
trebuie sa-mi pregatesc dosarul.

aria_cluj
11 mar 2012, 20:31
sa ne anunti si pe noi ce tb la dosar,sa ne pregtim din timp
eu una,o sa salvez toate informatiile astea..
inca mai sunt in postnatal.
cic-ul meu incepe in 9 aprilie.
trebuie sa-mi pregatesc dosarul.

Darc
12 mar 2012, 09:26
si eu am fost sunata in prenatal zilnic... la mine vreau nu vreau, raman fara loc de munca, chit ca aleg 1 sau 2 ani
firma la care lucrez intra in faliment, sper sa mi se plateasca macar pre si post natal pana apuc CIC

cred ca dupa ce revin din CIC, daca nu gasesc alt loc de munca, pot sa intru in somaj???

maya_bv
12 mar 2012, 09:36
Danutza, somajul trebuie sa-l ceara firma, iar daca va da faliment, nu mai poate face asta peste 2 ani.
Mai bine suna si intreaba la ITM, dar eu asa stiu.
Iti tin pumnii sa mai reziste firma ta macar 2 luni sa primesti banutii de postnatal (banuiesc ca esti deja in prenatal). Desi eu ma gandesc ca ar trebui sa-i poti lua cumva si daca firma da faliment. Intreaba si de asta la ITM.
Gaseste raspunsurile la intrebari pana vei naste, ca dupa aceea vei fi prinsa cu bebele si numai de problemele astea nu o sa mai ai timp.
Pupici!
Nastere usoara!

maya_bv
12 mar 2012, 09:38
Danutza, inca ceva:
Daca zici ca intra in faliment, ma gandesc sa incerci sa ceri acum, de la firma, adeverinta care iti trebuie pentru CIC. Nu stiu daca se poate lua asa devreme, dar incearca.

Darc
12 mar 2012, 09:41
sarumana maya dar deja am nascut:d, pe 6
da, banii de medical mi-i pot lua si de la casa de sanatate daca firma nu mai poate plati, stiam de optiunea asta.... in ceea ce priveste somajul, voi intreba o cunostinta de la itm ce se intampla cu suspendarea contractului meu daca firma nu mai exista.... teoretic eu am dreptul la somaj, am cotizat ani bunicei, iar cei de la ajofm ma au in evidentele lor...ca am facut o verificare la ei, dar acum sa vedem daca si cum imi voi putea face dosarul de somaj atunci cand ies din CIC

sper totusi sa imi gasesc de munca pana face Rares un an

maya_bv
12 mar 2012, 10:53
sarumana maya dar deja am nascut:d, pe 6
da, banii de medical mi-i pot lua si de la casa de sanatate daca firma nu mai poate plati, stiam de optiunea asta.... in ceea ce priveste somajul, voi intreba o cunostinta de la itm ce se intampla cu suspendarea contractului meu daca firma nu mai exista.... teoretic eu am dreptul la somaj, am cotizat ani bunicei, iar cei de la ajofm ma au in evidentele lor...ca am facut o verificare la ei, dar acum sa vedem daca si cum imi voi putea face dosarul de somaj atunci cand ies din CIC

sper totusi sa imi gasesc de munca pana face Rares un an

Pai sa-ti traiasca baietelul!!!
Sa fie sanatos si mancacios!!!
M-a indus in eroare sticker-ul tau cu sarcina in 39 sapt....:)

Darc
13 mar 2012, 07:47
Pai sa-ti traiasca baietelul!!!
Sa fie sanatos si mancacios!!!
M-a indus in eroare sticker-ul tau cu sarcina in 39 sapt....:)

sarumana, nu apucasem inca sa il schimb...
de mancacios... e cam lenes:((

aria_cluj
13 mar 2012, 08:56
il alaptezi?sau ii dai cu sticla?
fetelor,sa ne tineti la curent cu toti pasii care ii urmati pentru veniturile gravidutei,

sarumana, nu apucasem inca sa il schimb...
de mancacios... e cam lenes:((

Darc
13 mar 2012, 12:56
incerc sa il alaptez la san.... si completez cu lapte pompat tot de la san, dar dat cu lingurita... mi-e frica sa ii dau biberon, sa nu se obisnuiasca cu el si sa refuze sanul

maya_bv
13 mar 2012, 12:59
incerc sa il alaptez la san.... si completez cu lapte pompat tot de la san, dar dat cu lingurita... mi-e frica sa ii dau biberon, sa nu se obisnuiasca cu el si sa refuze sanul

Procedezi foarte bine.
Eu am cam pierdut laptele.
Ca sa eviti greselile mele si ale altor mamici, intra pe topicul asta despre alaptat (cand ai timp):
http://www.mamicamea.ro/forum/bebelusi-0-12-luni/2061-25-greseli-in-alaptat.html

maya_bv
14 mar 2012, 21:58

am gasit ca tb asta:
dovadă privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a născut copilul şi/sau dovadă privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului precum şi copia deciziei de impunere eliberate de autorităţile competente;

maya_bv
14 mar 2012, 22:02
Acte necesare:
A). Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 1 an sau 2 ani, 75% din media veniturilor nete realizate în ultimul an anterior naşterii copilului.

* *cerere (Anexa 6 la HG nr.57/2012);
* actul de identitate al solicitantului - (copie şi original);
* certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original), hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecatorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);
* certificatele de naştere ale tuturor copiilor născuţi după data de 1 ianuarie 2006 (copie şi original);
* certificat de căsătorie (copie şi original);
* livret de familie (copie si original);
* adeverinţă eliberată de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care să rezulte că persoana îndreptăţită:
* a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului,
* nivelul lunar al acestora,
* prima şi ultima zi de concediu de maternitate,
* data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de lăuzie,
* prima zi de concediu de creşterea copilului;

sau - dovadă privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a născut copilul şi/sau dovadă privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului precum şi copia deciziei de impunere eliberate de autorităţile competente;
sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul persoanelor care realizează venituri neimpozabile;
sau - dovadă eliberată de autorităţile competente, în cazul asociaţilor unici;

* dovadă eliberată de autorităţile competente sau angajatori din care să rezulte data de la care solicitantul se află în concediu pentru creşterea copilului; în cazul persoanelor salariate – decizie de suspendare a activităţii (original sau copie conform cu originalul) ;
sau - adeverinţă studii/diplomă de absolvire, în cazul persoanele care au urmat sau urmează o formă de învăţământ universitar, postuniversitar sau liceal;
* dosar cu şina din carton (coperţi întregi);
* pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST şi ING pe numele solicitantului;
* Alte acte solicitate după caz.

maya_bv
14 mar 2012, 22:03
B) STIMULENT

B’) Stimulentul lunar pentru creşterea copilului până la 2 ani – 0,2 ISR/lună;
*persoanele care au dreptul la indemnizaţie creştere copil născut înainte de 1 ianuarie 2011, până la 2 ani, şi se întorc la muncă înainte de această dată, au dreptul la un stimulent lunar pentru creşterea copilului, în cuantum de 0,2 ISR lei/lună până la vârsta de 2 ani a copilului (3 ani pentru copilul cu handicap).
B”) Stimulentul de inserţie în cuantum de 1 ISR / lună până la vârsta de 2 ani (3 ani pentru copilul cu handicap)
*persoanele care au dreptul la indemnizaţie creştere copil născut după 1 ianuarie 2011, au optat pentru concediul şi indemnizaţia până la 1 an, şi se întorc la muncă înainte de această dată, au dreptul la un stimulent de inserţie, în cuantum de 1 ISR/lună până la vârsta de 2 ani a copilului.
(3 ani pentru copilul cu handicap).

Termene de depunere a cererilor pentru acordarea stimulentului de inserţie:
Dreptul reprezentând stimulentul de inserţie se cuvine după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care persoana îndreptăţită îşi reia activitatea profesională şi realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, dacă cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) de la data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu indeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) de la data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevazute la lit. a), b) si c);
e) începand cu ziua următoare celei în care beneficiarul indemnizaţiei pentru creşterea copilului realizează venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, si plata acesteia se suspendă, daca cererea este depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data.

Acte necesare stimulent:

* *cerere (Anexa 6 la HG nr.57/2012)
* actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
* certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original); hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecătorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);
* certificatele de naştere ale tuturor copiilor născuţi după data de 1 ianuarie 2006 (copie şi original);
* certificat căsătorie (copie şi original);
* livret de familie (copie si original);
* adeverinţă tip eliberată de angajator, din care să rezulte că persoana îndreptăţită :

- a beneficiat de concediu de maternitate (pre şi postnatal), (să se precizeze perioada),
- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului (nu interesează cuantumul acestora);

* realizează venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activităţii;
* dosar cu şina din carton (coperţi întregi);
* Pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST şi ING pe numele solicitantului.

maya_bv
14 mar 2012, 22:10
Alocaţia de stat (0-2 ani - 200 lei/lună, 2-18 ani - 42 lei/lună).

În conformitate cu prevederile Legii nr.61/1993 republicată, toţi copii cetăţeni români, straini sau apatrizi care domiciliază în România, au dreptul la alocaţie de stat în cuantum de 200 lei/lună până la vârsta de 2 ani şi 42 de lei lună până la vârsta de 18 ani. Alocaţia se acordă şi după împlinirea vârstei de 18 an a tânărului, dacă acesta urmează cursurile de zi ale unei forme de învăţământ liceal, organizat în condiţiile legii şi nu repetă anul şcolar.

* Cerere tip;
* Actele de identitate ale reprezentanţilor legali - copie şi original; (mama şi tatăl cu domiciliul în sectorul 6);
* Certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită alocaţia de stat - copie şi original;
* Dosar cu şină.
* pentru plata în cont bancar - extras de cont deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST şi ING pe numele solicitantului.
* Alte acte solicitate după caz: certificat de căsătorie; hotărâre de divorţ; hotărâre judecătorească de încredinţare, încredinţare în vederea adopţiei, de plasament, de plasament în regim de urgenţă, de instituire a tutelei; certificat de încadrare într-o categorie de persoane cu handicap etc.
* Persoanele carora li se face plata alocatiei de stat pentru copii sunt obligate sa comunice orice schimbare in privinta componentei familiei sau a domiciliului/resedintei care poate determina încetarea sau modificarea acordarii drepturilor de alocatie de stat pentru copii, in termen de cel mult 15 zile de la aparitia acesteia, inclusiv situatia in care cetatenii romani isi stabilesc rezidenta in alta tara impreuna cu copiii lor.

maya_bv
14 mar 2012, 22:13
Formulare:
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/2012/Adeverinta%20indemnizatie.PDF
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/2012/Adeverinta%20stimulent.PDF
http://www.protectiacopilului6.ro/Files/formulare/serviciul-alocatii-indemnizatii/2012/Cerere%20acordare%20alocatie%20stat.PDF

Sursa: Serviciul alocatii si indemnizatii | Direccia General de Asistenc Social _i Proteccia Copilului Sector 6 Bucure_ti - DGASPC 6 (http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm)

Darc
15 mar 2012, 08:42
wau... sarumana Maya..

darjja
15 mar 2012, 13:50
daca am nascut pe 11.02.2012 ce data trec pe cererea de suspendarea a activitatii?cum calculez cele 42 de zile,pun la socoteala si data de 11 sau incepem cu data de 12?

laurici_cj
15 mar 2012, 14:14
nici eu nush ce data trebuie sa trec pe cerere ,eu am nascut in 21.02 ?si nush care este termenul limita pt depunere acte indemnizatie dupa terminarea concediului postnatal???

maya_bv
15 mar 2012, 16:06
daca am nascut pe 11.02.2012 ce data trec pe cererea de suspendarea a activitatii?cum calculez cele 42 de zile,pun la socoteala si data de 11 sau incepem cu data de 12?

ce suspendare?
ai pfa?
calculul incepe cu ziua nasterii inclusiv.

darjja
15 mar 2012, 16:07
Suspendarea contractului de munca

maya_bv
15 mar 2012, 16:08
nici eu nush ce data trebuie sa trec pe cerere ,eu am nascut in 21.02 ?si nush care este termenul limita pt depunere acte indemnizatie dupa terminarea concediului postnatal???

termenul limita este de 30 de zile de cand se termina concediul postnatal.
insa, cu cat depui mai devreme cu atat mai bine, pentru ca o sa primesti banutii la timp.
Adeverinta cu datele respective o completeaza angajatorul, daca vrea... :)

laurici_cj
15 mar 2012, 16:08
da si eu trebuie sa completez cererea cu dat aasta dar nush data nasterii al bebe sau cu prima zi dupa terminarea concediului postnatal.....

laurici_cj
15 mar 2012, 16:10
termenul limita este de 30 de zile de cand se termina concediul postnatal.
insa, cu cat depui mai devreme cu atat mai bine, pentru ca o sa primesti banutii la timp.
Adeverinta cu datele respective o completeaza angajatorul, daca vrea... :)

firma mea are sediu la bucuresti si este cam greu cu actele dar faza ii ca mie in 12 aprilie mi se termian postantalul si mie mia zis contabila ca numai dupa incheierea lunii aprilie adica in 10 mai imi poate trimite actele...

maya_bv
15 mar 2012, 16:12
da si eu trebuie sa completez cererea cu dat aasta dar nush data nasterii al bebe sau cu prima zi dupa terminarea concediului postnatal.....

nu stiu daca am inteles intrebarea ta:
concediul de cresterea copilului incepe in ziua calendaristica imediat urmatoare dupa ultima zi de postnatal

laurici_cj
15 mar 2012, 16:16
nu stiu daca am inteles intrebarea ta:
concediul de cresterea copilului incepe in ziua calendaristica imediat urmatoare dupa ultima zi de postnatal

dadada asta era intrebarea .....ca ma gandeam ca paote trebuie trecuta incererera ed lichidare ziua de nastere a lui beb desi nu ear logic, dar la mine cum nu am timp sa mai ma preocup si de astea....

ms tare mult

maya_bv
15 mar 2012, 18:34
Dragele mele,
cred ca toate am fost coplesite de schimbarile care au venit navala in viata noastra.
Am creat un topic nou unde sa discutam aspectele legate de aceste modificari, despre metode de automotivare si autodepasire, despre cat este de frumos sa fii femeie!
http://www.mamicamea.ro/forum/sunt-femeie/3063-e-frumos-sa-fii-femeie-despre-automotivare-si-autodepasire.html

maya_bv
12 apr 2012, 19:28
Am depus dosarul pt CIC si alocatie:
- cerere tip si declaratie pe propria raspundere
- declaratia celuilalt parinte privind drepturile
- copie act identitate ambii parinti
- copie livret de familie
- adeverinta de la angajator
- copia cererii de suspendare inregistrata si aprobata de angajator
- copie extras de cont
Trebuie sa aveti si actele originale cu voi

Darc
12 apr 2012, 19:49
La Iasi se cere suplimentar si certificat de atestare fiscala de la Primarie, tocmai pt a vedea daca esti cu impozitele la zi, cf noii legi.

dianabi
22 apr 2012, 22:20
Buna.
Sunt noua pe forum..nu stiu daca s-a mai scris (eu am cautat si nu am gasit nimic). AM si eu o problema: am nascut pe 12 mai 2010..deci bb1 face 2 ani pe 12 mai 2012...iar in burtica am bb2 care se va naste la sf lui august. Intrebarea mea este...la calculul concediului prenatal se ia in calcul si indemnizatia de crestere a copilului?!?! Nu gasesc pe nicaieri cum se calculeaza si am primit niste informatii cum ca nu s-ar lua in calcul. Dar la imdemnizatie??!?
Multumesc mult.

maya_bv
23 apr 2012, 05:39
Buna.
Sunt noua pe forum..nu stiu daca s-a mai scris (eu am cautat si nu am gasit nimic). AM si eu o problema: am nascut pe 12 mai 2010..deci bb1 face 2 ani pe 12 mai 2012...iar in burtica am bb2 care se va naste la sf lui august. Intrebarea mea este...la calculul concediului prenatal se ia in calcul si indemnizatia de crestere a copilului?!?! Nu gasesc pe nicaieri cum se calculeaza si am primit niste informatii cum ca nu s-ar lua in calcul. Dar la imdemnizatie??!?
Multumesc mult.

Se ia in calcul concediul de crestere a copilului, insa mai trebuie sa acoperi si lunile mai-august 2012.

aria_cluj
23 apr 2012, 08:03
ar putea sa le acopere cu un concediu medical de risc,nu?
Se ia in calcul concediul de crestere a copilului, insa mai trebuie sa acoperi si lunile mai-august 2012.

maya_bv
23 apr 2012, 09:41
ar putea sa le acopere cu un concediu medical de risc,nu?

da. se poate 2 luni si apoi poate intra in prenatal.

aria_cluj
23 apr 2012, 09:42
am inceput si eu sa invat cum sta treaba!:)

da. se poate 2 luni si apoi poate intra in prenatal.

dianabi
23 apr 2012, 11:50
[QUOTE=aria_cluj;501725]am inceput si eu sa invat cum sta treaba!:)[/QUOTE

multumesc mult pt raspunsuri!!!

maya_bv
23 apr 2012, 16:55
[QUOTE=aria_cluj;501725]am inceput si eu sa invat cum sta treaba!:)[/QUOTE

multumesc mult pt raspunsuri!!!

Nastere usoara! Recuperare rapida si bebe sanatos!!!

aria_cluj
23 apr 2012, 18:55
[QUOTE=dianabi;502068]

Nastere usoara! Recuperare rapida si bebe sanatos!!!

ms mult :) mai este pana atunci

E.Diana
24 apr 2012, 19:46
eu sunt studenta la zi...ar trebui sa primesc indemnizatia pt ca asa zice legea,insa nu stiu cum se calculeaza anul inainte sa nasti...12 luni sau un an universitar? pentru ca daca ar fi an calendaristic eu nu am 12 luni in anul universitar deoarece a intervenit vacanta de vara. stie cineva cum se calculeaza?

my23
03 mai 2012, 10:58
Buna ziua,am lucrat timp de 5luni(3 ianuarie- 3iunie),in acelasi timp am urmat si facultatea la zi,cu 1luna inainte de sesiune firma respectiva a intrat in insolventa si nu mi-a mai prelungit contractul,am luat licenta in iulie dupa care am beneficiat de indemnizatia de somaj am stat 5luni in somaj si l-am intrerupt ca m-am angajat part time pt 1luna cu 6h/zi,dupa ce mi-a expirat contractul pe 1luna mi s-a prelungit pe perioada nederminata insa cu 4h/zi intrebarea mea este daca raman insarcinata pot beneficia de ajutorul de la stat pt cresterea copilului in conditiile relatate mai sus?
Multumesc anticipat!

aria_cluj
03 mai 2012, 11:00
fie ca ai venituri din salarii
sau pfa
sau ai fost in somaj
sau studenta
ai un an neintrerupt????
Buna ziua,am lucrat timp de 5luni(3 ianuarie- 3iunie),in acelasi timp am urmat si facultatea la zi,cu 1luna inainte de sesiune firma respectiva a intrat in insolventa si nu mi-a mai prelungit contractul,am luat licenta in iulie dupa care am beneficiat de indemnizatia de somaj am stat 5luni in somaj si l-am intrerupt ca m-am angajat part time pt 1luna cu 6h/zi,dupa ce mi-a expirat contractul pe 1luna mi s-a prelungit pe perioada nederminata insa cu 4h/zi intrebarea mea este daca raman insarcinata pot beneficia de ajutorul de la stat pt cresterea copilului in conditiile relatate mai sus?
Multumesc anticipat!

my23
03 mai 2012, 11:10
fie ca ai venituri din salarii
sau pfa
sau ai fost in somaj
sau studenta
ai un an neintrerupt????

3ani neintrerupti am fost studenta in acest timp am mai lucrat ici colo intrerupt,anul 2011 ianuarie-iunie am muncit cu contract,in iulie am sustinut licenta(iunie-iulie banuiesc ca am fost prinsa incadrata la facultate) ca dupa urma facultatii am intrat si in somaj dosarul pt somaj l-am depus cand mi s-a spus de la AJOFM...undeva in toamna banuiesc ca sunt descoperita perioada de dupa licenta si pana am inceput somajul
dupa 5luni de somaj m-am angajat 1luna cu 6ore/zi acum sunt in ce-a de-a 2luna cu 4ore/zi
nici nu stiu cum sa calculez.....ma gandeam sa fac abstractie de perioada dinaintea somajului si sa incerc sa ma gandesc doar de la somaj in prezent(5luni somaj+aprox 2luni lucrate),dar fara indemnizatia respectiva nu as putea creste un copil,daca as ramane acum insarcinata ar mai fi vorba de inca 5luni,dar nu am de unde sti daca va fi o sarcina usoara sau nu s apot munci cele 5luni ramase

maya_bv
03 mai 2012, 11:48
3ani neintrerupti am fost studenta in acest timp am mai lucrat ici colo intrerupt,anul 2011 ianuarie-iunie am muncit cu contract,in iulie am sustinut licenta(iunie-iulie banuiesc ca am fost prinsa incadrata la facultate) ca dupa urma facultatii am intrat si in somaj dosarul pt somaj l-am depus cand mi s-a spus de la AJOFM...undeva in toamna banuiesc ca sunt descoperita perioada de dupa licenta si pana am inceput somajul
dupa 5luni de somaj m-am angajat 1luna cu 6ore/zi acum sunt in ce-a de-a 2luna cu 4ore/zi
nici nu stiu cum sa calculez.....ma gandeam sa fac abstractie de perioada dinaintea somajului si sa incerc sa ma gandesc doar de la somaj in prezent(5luni somaj+aprox 2luni lucrate),dar fara indemnizatia respectiva nu as putea creste un copil,daca as ramane acum insarcinata ar mai fi vorba de inca 5luni,dar nu am de unde sti daca va fi o sarcina usoara sau nu s apot munci cele 5luni ramase

Daca ramai acum insarcinata si duci sarcina la termen iti trebuie doar 3 luni inainte de a ramane insarcinata (3+9=12luni). La calculul CIC ai nevoie 12 luni de venituri pana in ziua nasterii. Deci se socoteste si concediul de risc, si concediul prenatal. Pt concediul prenatal ai nevoie de 6 luni cu venituri inainte de a solicita concediul.

maya_bv
03 mai 2012, 11:50
eu sunt studenta la zi...ar trebui sa primesc indemnizatia pt ca asa zice legea,insa nu stiu cum se calculeaza anul inainte sa nasti...12 luni sau un an universitar? pentru ca daca ar fi an calendaristic eu nu am 12 luni in anul universitar deoarece a intervenit vacanta de vara. stie cineva cum se calculeaza?

daca ai continuitate in studii, poti beneficia de indemnizatie.

my23
03 mai 2012, 13:27
Daca ramai acum insarcinata si duci sarcina la termen iti trebuie doar 3 luni inainte de a ramane insarcinata (3+9=12luni). La calculul CIC ai nevoie 12 luni de venituri pana in ziua nasterii. Deci se socoteste si concediul de risc, si concediul prenatal. Pt concediul prenatal ai nevoie de 6 luni cu venituri inainte de a solicita concediul.

Maya iti multumesc pt raspuns,ma bucur enorm,abia astept sa-i spun sotului ca ne putem "apuca de treaba"
deci se calculeaza si somajul si nu are importanta ca nu muncesc cu norma intreaga,daca as ramane intr-o luna insarcinata si in caz ca dupa 2,3,4....luni nu mai pot munci,iar medicul spune ca am nevoie de repaus cer concediu de risc sau prenatal si mi se adauga in continuare ca fiind contribuabil la stat,iar la finalul sarcinii beneficiez de acei banuti pt cresterea bebeului
o zi frumoasa

liz84
10 mai 2012, 22:59

Nu se calculeaza media ultimelor 12 luni in care s-a platit impozit?Prenatalul nu e impozitat,deci nu cred ca se ia in considerare...!

maya_bv
11 mai 2012, 01:02
Nu se calculeaza media ultimelor 12 luni in care s-a platit impozit?Prenatalul nu e impozitat,deci nu cred ca se ia in considerare...!

Este media celor 12 luni dinainte de ziua nasterii copilului, intrand si prenatalul. Prenatalul este un concediu medical (cod 08) si are acelasi regim ca toate concediile medicale, incadrandu-se ca stagiu de cotizare.

aria_cluj
11 mai 2012, 09:36
oricum prenatalul,favorizeaza indemnizatia,pentru ca are o valoare mai mare decat un salariu net normal
Este media celor 12 luni dinainte de ziua nasterii copilului, intrand si prenatalul. Prenatalul este un concediu medical (cod 08) si are acelasi regim ca toate concediile medicale, incadrandu-se ca stagiu de cotizare.

maya_bv
11 mai 2012, 09:42
oricum prenatalul,favorizeaza indemnizatia,pentru ca are o valoare mai mare decat un salariu net normal

Favorizeaza putin. 2 luni de 85% din brut influenteaza putin 10 luni de salariu normal.
Cel mai bine, financiar, este sa intri cat mai tarziu in concediu prenatal si sa ramana astfel mai putine luni de CIC.

infprix
13 mai 2012, 10:01
as dori sa ma lamuriti intr-o problema daca se poate,sunt insarcinata si trebuie sa nasc in ianuarie,sunt incadrada profesor cu studii superioare necorespunzatoare postului si contractul cu scoala se termina la 31.08.2012,am inteles ca din anul urmator necalificatii vor fi incadrati dupa 7 septembrie,asta inseamna ca voi avea intreruperi,se poate din cauza aceasta sa nu primesc indemnizatia de crestere a copilului?

aria_cluj
13 mai 2012, 10:23
daca sunt intreruperi in ultimele 12 luni inainte de nastere,da ,se poate sa nu primesti indemnizatia...tb sa te gandesti bine si la o varianta alternativa!
as dori sa ma lamuriti intr-o problema daca se poate,sunt insarcinata si trebuie sa nasc in ianuarie,sunt incadrada profesor cu studii superioare necorespunzatoare postului si contractul cu scoala se termina la 31.08.2012,am inteles ca din anul urmator necalificatii vor fi incadrati dupa 7 septembrie,asta inseamna ca voi avea intreruperi,se poate din cauza aceasta sa nu primesc indemnizatia de crestere a copilului?

maya_bv
13 mai 2012, 10:25

Este posibil. Cel mai bine esta sa intrebati la Serviciul de asistenta sociala la primaria de care apartineti.

infprix
13 mai 2012, 10:29
multumesc pentru informatii.

OanaTom
15 mai 2012, 13:55
Buna fetelor !! Sunt si eu o viitoare mamica si as avea o intrebare.
Sunt angajata cu carte de munca, dar mi-as dori sa-mi mai maresc venitul din ultimul an. Am citit in lege si am gasit o portita.
Sa inchei un contract de prestari servicii in conventie civila cu un SRL (nu este obgligatoriu sa fiu persoana fizica autorizata, se poate incheia si intre o persoana fizica si un SRL), stabilesc o suma anume, mi-am facut un calcul in mare pentru a putea atinge plafonul de 1200 de lei , si la acea suma o sa platesc 16% impozit din venitul brut, fara a fi obligata sa achit inca o data , CAS , somajul.
A facut cineva lucrul acesta? Cam care ar fi pasii?

maya_bv
15 mai 2012, 14:15
Buna fetelor !! Sunt si eu o viitoare mamica si as avea o intrebare.
Sunt angajata cu carte de munca, dar mi-as dori sa-mi mai maresc venitul din ultimul an. Am citit in lege si am gasit o portita.
Sa inchei un contract de prestari servicii in conventie civila cu un SRL (nu este obgligatoriu sa fiu persoana fizica autorizata, se poate incheia si intre o persoana fizica si un SRL), stabilesc o suma anume, mi-am facut un calcul in mare pentru a putea atinge plafonul de 1200 de lei , si la acea suma o sa platesc 16% impozit din venitul brut, fara a fi obligata sa achit inca o data , CAS , somajul.
A facut cineva lucrul acesta? Cam care ar fi pasii?

Probabil ca functioneaza pe acelasi principiul ca PFA-urile.
Trebuie sa mergi sa intrebi la Fisc despre asta. Tot ei vor putea sa iti dea dovada ca ai avut venituri suplimentare, ca nu cred ca este suficient contractul pe care il ai cu SRL-ul.

OanaTom
15 mai 2012, 14:29
Da..asta ma gandeam si eu, dovada respectiva o sa am nevoie de ea cand imi intocmesc dosarul pentru indemnizatie, nu? M-am interesat la Finante si au zis ca atat timp cat este un venit impozabil se poate lua in calcul pentru indemnizatie.
Pana anul trecut stiu ca se lua in calcul si veniturile din contractele de inchiriere incheiate si inregistrate la finante, dar anul acesta nu se mai iau in calcul fiind considerat un venit neprofesional.
Oricum mersi pentru raspuns !!
Daca este vreo mamicuta care a a incheiat un contract de prestari servicii in conventie civila, fiind si angajata in acelasi timp, as dori o confirmare reala. :))

pop georgiana
05 iun 2012, 17:13
buna vreau sa va intreb daca am contract pe perioada determinata si am sarcina cu risc imi prelungeste automat sa nu

maya_bv
05 iun 2012, 17:23
nu se prelungeste automat.
din pacate, depinde de cat este de cumsecade seful tau.

buna vreau sa va intreb daca am contract pe perioada determinata si am sarcina cu risc imi prelungeste automat sa nu

mirelutzza
05 iun 2012, 21:29
Buna seara am si eu o intrebare si anume daca am gemeni voi primi indemnizatia pt amndoi sau pt unul singur?

maya_bv
05 iun 2012, 21:48
Felicitari si nastere usoara!!
Stiu ca se primeste un supliment pt al doilea copil, dar nu mai stiu sigur daca este de 600 de lei sau mai putin.
Citeste in urma, ca parca s-a mai scris asta.

Buna seara am si eu o intrebare si anume daca am gemeni voi primi indemnizatia pt amndoi sau pt unul singur?

aria_cluj
07 iun 2012, 19:38
fetelor din 24 aprilie sunt in concediu prenatal,am nascut in 31 mai si acu o sa fie concediu postnatal pana la terminarea celor 126 zile,nu?

aria_cluj
07 iun 2012, 19:39
inca o intrebare.acu ca am nascut ce tb sa fac?ce dosar tb intocmit?tb inregistrat bebe?

maya_bv
07 iun 2012, 21:40
Exact!
Trebuie sa mergi la medic in fiecare luna pentru concediul medical si sa il duci la locul de munca.

fetelor din 24 aprilie sunt in concediu prenatal,am nascut in 31 mai si acu o sa fie concediu postnatal pana la terminarea celor 126 zile,nu?

maya_bv
07 iun 2012, 21:43
Pe bebe trebuie sa il inregistrezi la Serviciul de evidenta populatiei, cand i se face certificatul de nastere.:)
In rest nu trebuie sa il inregistrezi nicaieri.
In ultima luna de concediu medical mergi la primarie la Serviciul Social sa ceri formularele pentru dosarul CIC.
N-are sens sa mergi mai repede, ca te poti trezi, ca mine, ca nu mai sunt bune actele.
Acum, bucura-te de inceputurile acestei vieti minunate de parinte!
:pup: Pup pe mami si pe bebe!

inca o intrebare.acu ca am nascut ce tb sa fac?ce dosar tb intocmit?tb inregistrat bebe?

Darc
08 iun 2012, 07:59
Maya, se poate duce mai devreme, tot la serviciul social, sa ii depuna actele pentru alocatia lui bebe.
Rares e nascut pe 6 martie, am depus actele pentru alocatie undeva pe 20 martie si pe 9 mai aveam deja banii de alocatie in cont. oricum pentru luna in care ai nascut nu primesti alocatie, dar daca depui din timp, primesti la timp pentru luna urmatoare, daca nu primesti la 2-3 luni diferenta, desigur si pentru lunile intarziere.
pentru cic am procedat la fel. eu am terminat medicalul pe 31 mai, am vorbim la firma sa imi faca mai devreme actele si pe 26 mai eu am depus dosarul pt cic cu 1 iunie. trag sperante ca pe 9 iulie sa intre banii...:D

aria_cluj
08 iun 2012, 10:11
Maya, se poate duce mai devreme, tot la serviciul social, sa ii depuna actele pentru alocatia lui bebe.
Rares e nascut pe 6 martie, am depus actele pentru alocatie undeva pe 20 martie si pe 9 mai aveam deja banii de alocatie in cont. oricum pentru luna in care ai nascut nu primesti alocatie, dar daca depui din timp, primesti la timp pentru luna urmatoare, daca nu primesti la 2-3 luni diferenta, desigur si pentru lunile intarziere.
pentru cic am procedat la fel. eu am terminat medicalul pe 31 mai, am <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> la firma sa imi faca mai devreme actele si pe 26 mai eu am depus dosarul pt cic cu 1 iunie. trag sperante ca pe 9 iulie sa intre banii...:D
ce acte tb depuse la serviciul social pt alocatia lui bebe?
luni cred ca o sa il trimit p sotul meu sa il s inregistreze pe bebe si sa depuna si actele pt alocatia lui bebe
merci mult!!!

aria_cluj
08 iun 2012, 10:13
Pe bebe trebuie sa il inregistrezi la Serviciul de evidenta populatiei, cand i se face certificatul de nastere.:)
In rest nu trebuie sa il inregistrezi nicaieri.
In ultima luna de concediu medical mergi la primarie la Serviciul Social sa ceri formularele pentru dosarul CIC.
N-are sens sa mergi mai repede, ca te poti trezi, ca mine, ca nu mai sunt bune actele.
Acum, bucura-te de inceputurile acestei vieti minunate de parinte!
:pup: Pup pe mami si pe bebe!
nu e prea tarziu sa mearga luni,daca bebe e din 31 mai ,nu?
merci mult maya
esti un adevarat sprijin si ajutor pt toate mamicile si gravidutele:) pupici mici de la vladut :)

maya_bv
08 iun 2012, 10:24
Trebuie inregistrat in 14 zile de la nastere, deci luni nu este tarziu.
Vezi ca trebuie sa ceri in maternitate certificatul constatator pe care ti-l face in baza buletinelor voastre si a certificatului de casatorie.
Si parca la primarie trebuie si certificatele voastre de nastere, nu mai stiu sigur, dar mai bine sa le ia sotul. Sa ia si livretul de familie sa il treaca pe Vladut si in el, ca livretul de familie va trebuie la dosarul CIC.
Ma bucur ca te-am putut ajuta.:)

nu e prea tarziu sa mearga luni,daca bebe e din 31 mai ,nu?
merci mult maya
esti un adevarat sprijin si ajutor pt toate mamicile si gravidutele:) pupici mici de la vladut :)

aria_cluj
08 iun 2012, 10:35
Trebuie inregistrat in 14 zile de la nastere, deci luni nu este tarziu.
Vezi ca trebuie sa ceri in maternitate certificatul constatator pe care ti-l face in baza buletinelor voastre si a certificatului de casatorie.
Si parca la primarie trebuie si certificatele voastre de nastere, nu mai stiu sigur, dar mai bine sa le ia sotul. Sa ia si livretul de familie sa il treaca pe Vladut si in el, ca livretul de familie va trebuie la dosarul CIC.
Ma bucur ca te-am putut ajuta.:)
merci inca o data,oare ce e certificatul acela constatator?
am ceva,am vrut sa atasez aici sa iti arat,dar nu imi da voie...ma mai chinui

maya_bv
08 iun 2012, 10:50
E o hartie care se cheama exact asa si pe care ti-o rupe dintr-un registru. Ramane o bucata din ea la cotor cu datele voastre si ale lui Vladut.

merci inca o data,oare ce e certificatul acela constatator?
am ceva,am vrut sa atasez aici sa iti arat,dar nu imi da voie...ma mai chinui

aria_cluj
08 iun 2012, 10:56
din registru de unde?
din spital de undeam nascut?am nascut la clinica privata...oare e si acolo certificat din asta?
E o hartie care se cheama exact asa si pe care ti-o rupe dintr-un registru. Ramane o bucata din ea la cotor cu datele voastre si ale lui Vladut.

maya_bv
08 iun 2012, 12:32
Da este si la privat.
Tot la privat am nascut si eu.

din registru de unde?
din spital de undeam nascut?am nascut la clinica privata...oare e si acolo certificat din asta?

aria_cluj
08 iun 2012, 12:50
acu am vorbim cu sotul si imi spune ca acel certificat constatator l-a dus la primarie ,unde s-a facut certificatul de nastere,si l-a lasat acolo...
Da este si la privat.
Tot la privat am nascut si eu.

maya_bv
08 iun 2012, 12:55
Asa, mami!!!:)
Pai deja aveti certificatul de nastere, nu?
Noua ni l-a facut pe loc.

acu am vorbim cu sotul si imi spune ca acel certificat constatator l-a dus la primarie ,unde s-a facut certificatul de nastere,si l-a lasat acolo...

aria_cluj
08 iun 2012, 13:33
daaaa,deja avem certificatul de nastere,atunci nu ne mai tb constatatoru?
Asa, mami!!!:)
Pai deja aveti certificatul de nastere, nu?
Noua ni l-a facut pe loc.

maya_bv
08 iun 2012, 13:42
Nu mami! Gata, acum stai linistita pana ti se termina concediul medical de 126 zile.:)
De fapt cand il primesti pe ultimul (pt ultima luna), trebuie sa mergi la firma unde ai lucrat sa depui cerere de supendare a contractului de munca si sa le duci si formularul (adeverinta de la primarie) pe care trebuie sa ti-o completeze. Ca ei trebuie sa iti duca hartiile la ITM.

daaaa,deja avem certificatul de nastere,atunci nu ne mai tb constatatoru?

aria_cluj
08 iun 2012, 13:55
no atunci pot sta linistita :) mai am pana la inc lunii sept co postnatal.
merci maya

Nu mami! Gata, acum stai linistita pana ti se termina concediul medical de 126 zile.:)
De fapt cand il primesti pe ultimul (pt ultima luna), trebuie sa mergi la firma unde ai lucrat sa depui cerere de supendare a contractului de munca si sa le duci si formularul (adeverinta de la primarie) pe care trebuie sa ti-o completeze. Ca ei trebuie sa iti duca hartiile la ITM.

maya_bv
08 iun 2012, 13:56
Cu mult drag!:)

no atunci pot sta linistita :) mai am pana la inc lunii sept co postnatal.
merci maya

cricri83
12 iun 2012, 00:05
mamici am si eu o intrebare pt dosarul de CCC trebuie cumva de la medicul de familie hartia doveditoare pt concediul de lauzie??
eu in maternitate am primit o hartie - scrisoare medicala/ buletin de externare si sunt confunza nu stiu daca hartia asta trebuie sa pun la dosar sau sa cer de la mediculd e famile concediu pt lauzie? lamuriti-ma va rog!!

aria_cluj
12 iun 2012, 08:16
mamici am si eu o intrebare pt dosarul de CCC trebuie cumva de la medicul de familie hartia doveditoare pt concediul de lauzie??
eu in maternitate am primit o hartie - scrisoare medicala/ buletin de externare si sunt confunza nu stiu daca hartia asta trebuie sa pun la dosar sau sa cer de la mediculd e famile concediu pt lauzie? lamuriti-ma va rog!!
sa ne anunti si pe noi cand afli..ai depus dosarul pentru ccc?

maya_bv
12 iun 2012, 09:49
Medicul de familie iti da lunar concediul medical postnatal (inclusiv cel de 42 zile de lauzie) pana la implinirea celor 126 zile.
La dosarul CIC trebuie copie dupa ultimul concediul medical dinainte de intrarea in CIC.

Darc
12 iun 2012, 14:19
mie nu mi-a cerut nici o copie dupa medical. Doar adeverintele de la firma, suspendarea de contract, certificatul lui Rares, cererea de la ei si certificat atestare fiscala de la impozite. Si cam atat.

Sonibubu
25 iun 2012, 15:28

Hartia de la spital este necesara cand inregistrezi copilul la primarie si ii face certificatul de nastere.

Darc
25 iun 2012, 17:03
deci, am sunat azi la administratie... imi iese mult mai putin decat ma asteptam.... eu aveam venituri din salarii si dintr-un pfa... acum nush cum au facut calculele ca nu am primit nici o hartie, dar macar sunt pusa in plata si intra banii in iulie, dupa ce am depus actele in 29 mai.

Artemis_2012
17 iul 2012, 19:29
Salutare,

Am si eu cateva intrebari:, la sf. lui sept am DPN-ul:
1. Cand trebuie sa ne decidem cat stam acasa pt cresterea copilului? Atunci cand depunem actele? Eu acum zic ca as sta 1 an, acasa cu bebe, dar poate ma razgandesc dupa nastere :D
2. Daca stau in prenatal doar 30-40 zile (am inclus si zilele nelucratoare), atunci post-natalul e de 96 de zile (calculat cu 30 zile prenatal)?
3. Cat sunt in pre- si post natal, firma cat la % e obligata sa plateasca din salariu net/brut?
4. Concediu pt cresterea copilului e 1 an dupa ce s-a terminat postnatalul?
5. Daca ma intorc mai repede de 1 an la serviciu, acea indemnizatie de 500 lei, o primesc la salariu de la stat sau de la primarie?

Multumesc anticipat de raspunsuri!

Artemis_2012
17 iul 2012, 19:31
deci, am sunat azi la administratie... imi iese mult mai putin decat ma asteptam.... eu aveam venituri din salarii si dintr-un pfa... acum nush cum au facut calculele ca nu am primit nici o hartie, dar macar sunt pusa in plata si intra banii in iulie, dupa ce am depus actele in 29 mai.

Si eu am si CIM si PFA... dar stiu ca trebuie suspendat ca sa primesti si din el indemnizatie si trebuie sa fi platit si pt acela la CASS. Ai platit cotizatie? Te intreb ca banuiesc ca o sa fie similar si la mine....

Darc
17 iul 2012, 19:55
Salutare,

Am si eu cateva intrebari:, la sf. lui sept am DPN-ul:
1. Cand trebuie sa ne decidem cat stam acasa pt cresterea copilului? Atunci cand depunem actele? Eu acum zic ca as sta 1 an, acasa cu bebe, dar poate ma razgandesc dupa nastere :D
2. Daca stau in prenatal doar 30-40 zile (am inclus si zilele nelucratoare), atunci post-natalul e de 96 de zile (calculat cu 30 zile prenatal)?
3. Cat sunt in pre- si post natal, firma cat la % e obligata sa plateasca din salariu net/brut?
4. Concediu pt cresterea copilului e 1 an dupa ce s-a terminat postnatalul?
5. Daca ma intorc mai repede de 1 an la serviciu, acea indemnizatie de 500 lei, o primesc la salariu de la stat sau de la primarie?

Multumesc anticipat de raspunsuri!

Incerc eu:
1. te decizi cand depui dosar pentru CCC, adica la minim 42 de zile dupa nastere, aici depinde de cat concediu postnatal ti-ai lasat, dar care oricum trebuie sa fie minim 42 de zile, pentru a putea intra in CCC.
2. concediu natal e de 126 de zile si include si zilele pre si post nastere. de obicei se merge pe principiu jumi juma, adica 63 inainte si 63 dupa, cu conditia de a lasa minim 42 de zile dupa nastere, acesta fiind uneori numit si concediu de lauzie. dar, daca rezisti, poti merge pana mai aproape de nastere la servici si sa iti lasi mai multe zile de concediu natal pana dupa nastere. eu am avut 35 zile inainte si restul dupa nastere. atentie, aceste 126 sunt zile calendaristice, nu lucratoare... concediul ti-l da medicul de familie, bine ar fi sa iti tii si tu o evidenta. nu are voie sa iti dea mai mult de 126 de zile, dar mai putine da. sunt mame care iau doar cele 42 de zile de lauzie si renunta la restul, pentru a intra in CCC
3. concediul natal pre si post ti-l plateste firma, care va duce apoi medicalul si isi va recupera banii de la stat (casa de asigurari de sanatate). se calculeaza ca medie a ultimelor 6 salarii brute din care se scade doar CAS care e suma fixa, era 78 de lei, acum nu mai stiu cat e, se calcula in fucntie de salarul mediu brut pe economie. nu se retine sanatate, somaj sau impozit. de aceea in concediu natal primesti mai multi bani decat daca ai lua salar normal.
din experienta proprie, am lasat mai mult concediu natal dupa nastere asa am avut mai multi banuti pe perioada dupa nastere cand cheltuielile cresc. un alt sfat, e sa iti faci lichidarea inainte de a pleca, adica, eu spre exemplu, aveam zile de concediu neefectuate, pe care mi le-a platit la ultimul salar, astfel am crescut baza de calcul pentru concediu. pentru a usura treaba contabilului ( eu ma ocupam de salarii la servici si asa ca stiu de ce iti spun) ar fi bine sa iti iei concediu de pe la un 1 a unei luni.... in caz contrar o sa ai si parte de luna lucrata si parte in concediu. e greu si pt contabil si oricum nu te avantajeaza, ca zilele alea partiale nu intra in calcul
4. un an de cand s-a nascut copilul:(, adica la mine, bebe s-a nascut pe 6 martie, eu trebuie sa revin la servici pe 7 martie
5. daca te intorci mai repede la servici, primesti de la serviciul de asistenta sociala indemnizatia, de acolo primesti si alocatia si indemnizatia de concediu crestere copil (CCC). atentie, acum si tatal trebuie sa fie in CCC minim o luna.

Alte sfaturi: poti cere suspendarea contractului la servici mai devreme ( eu am cerut-o cam cu doua sapt inainte de a se termina ultimul concediu postnatal) si te poti duce sa depui mai devreme dosarul pentru indemnizatie. eu am depus pe 29 mai in conditiile in care intram in CCC pe 1 iunie. asa mi-a venit la timp indemnizatia. banii intra luna asta pentru luna precedenta. la fel si pentru alocatie, roaga sotul sa depuna dosarul in luna in care l-ai nascut, ca sa iti vina banutii repede. atentie, acum se cere certificat fiscal de la primarie ca nu ai datorii la impozite pe casa, masina, teren, etc... asa ca vezi sa le ai platite.
daca imi mai aduc aminte de ceva, iti spun

Darc
17 iul 2012, 19:59
Si eu am si CIM si PFA... dar stiu ca trebuie suspendat ca sa primesti si din el indemnizatie si trebuie sa fi platit si pt acela la CASS. Ai platit cotizatie? Te intreb ca banuiesc ca o sa fie similar si la mine....

eu am suspendat pfa inainte sa nasc. mi-am platit cotizatiile la organismul profesional chiar daca stiam ca nu profesez. am platit impozitul restant sau care a fost de plata, iar pe anul 2012 am depus cu zero declaratia.
de la pfa - uri am cerut adeverinta cu veniturile realizate in 2011 si certificat fiscal ca sunt cu impozitul la zi. din fericire pentru mine, eu l-am cerut inainte de a intra CASS in curtea ANAF-ului, ca mai am de plata CASS, dar certificatul l-am primit atunci cu zero. acum, daca ai datorii pe impozit sau sanatate, trebuie platite, si apoi scos certificat fiscal
cand depui dosarul pentru indemnizatie, trebuie suspendarea de la Registrul Comertului, adeverinta de venit, certificatul fiscal si declaratia pe zero pentru 2012.

pe Cim stii ce trebuie depus, nu?

Artemis_2012
18 iul 2012, 11:28
Incerc eu:
1. te decizi cand depui dosar pentru CCC, adica la minim 42 de zile dupa nastere, aici depinde de cat concediu postnatal ti-ai lasat, dar care oricum trebuie sa fie minim 42 de zile, pentru a putea intra in CCC.
2. concediu natal e de 126 de zile si include si zilele pre si post nastere. de obicei se merge pe principiu jumi juma, adica 63 inainte si 63 dupa, cu conditia de a lasa minim 42 de zile dupa nastere, acesta fiind uneori numit si concediu de lauzie. dar, daca rezisti, poti merge pana mai aproape de nastere la servici si sa iti lasi mai multe zile de concediu natal pana dupa nastere. eu am avut 35 zile inainte si restul dupa nastere. atentie, aceste 126 sunt zile calendaristice, nu lucratoare... concediul ti-l da medicul de familie, bine ar fi sa iti tii si tu o evidenta. nu are voie sa iti dea mai mult de 126 de zile, dar mai putine da. sunt mame care iau doar cele 42 de zile de lauzie si renunta la restul, pentru a intra in CCC
3. concediul natal pre si post ti-l plateste firma, care va duce apoi medicalul si isi va recupera banii de la stat (casa de asigurari de sanatate). se calculeaza ca medie a ultimelor 6 salarii brute din care se scade doar CAS care e suma fixa, era 78 de lei, acum nu mai stiu cat e, se calcula in fucntie de salarul mediu brut pe economie. nu se retine sanatate, somaj sau impozit. de aceea in concediu natal primesti mai multi bani decat daca ai lua salar normal.
din experienta proprie, am lasat mai mult concediu natal dupa nastere asa am avut mai multi banuti pe perioada dupa nastere cand cheltuielile cresc. un alt sfat, e sa iti faci lichidarea inainte de a pleca, adica, eu spre exemplu, aveam zile de concediu neefectuate, pe care mi le-a platit la ultimul salar, astfel am crescut baza de calcul pentru concediu. pentru a usura treaba contabilului ( eu ma ocupam de salarii la servici si asa ca stiu de ce iti spun) ar fi bine sa iti iei concediu de pe la un 1 a unei luni.... in caz contrar o sa ai si parte de luna lucrata si parte in concediu. e greu si pt contabil si oricum nu te avantajeaza, ca zilele alea partiale nu intra in calcul
4. un an de cand s-a nascut copilul:(, adica la mine, bebe s-a nascut pe 6 martie, eu trebuie sa revin la servici pe 7 martie
5. daca te intorci mai repede la servici, primesti de la serviciul de asistenta sociala indemnizatia, de acolo primesti si alocatia si indemnizatia de concediu crestere copil (CCC). atentie, acum si tatal trebuie sa fie in CCC minim o luna.

Alte sfaturi: poti cere suspendarea contractului la servici mai devreme ( eu am cerut-o cam cu doua sapt inainte de a se termina ultimul concediu postnatal) si te poti duce sa depui mai devreme dosarul pentru indemnizatie. eu am depus pe 29 mai in conditiile in care intram in CCC pe 1 iunie. asa mi-a venit la timp indemnizatia. banii intra luna asta pentru luna precedenta. la fel si pentru alocatie, roaga sotul sa depuna dosarul in luna in care l-ai nascut, ca sa iti vina banutii repede. atentie, acum se cere certificat fiscal de la primarie ca nu ai datorii la impozite pe casa, masina, teren, etc... asa ca vezi sa le ai platite.
daca imi mai aduc aminte de ceva, iti spun

Multumesc pt raspunsuri! M-am mai luminat un pic! :)
Dar ceva tot nu mi-e 100% la 100% clar: daca eu tre sa ma intorc la serviciu cand bebe are 1 an, si concediu post natal e diferenta intre cele 126 zile si zilele luate in prenatal (minim 42 zile), atunci inseamna ca acel an pt cresterea copilui e de fapt mai putin de 1 an pt ca include si zilele de post natal. Eu o sa-mi iau cam 30-35 zile pe prenatal, si practic imi raman mai multe pe post natal (asta daca bebe nu se naste mai tarziu).

Ca sa dau un exemplu concret, sa vezi la ce ma refer: eu imi iau prenatal vreo 35 zile (aproximativ, depinde cand vine bebe), si imi ramane 126-35 = 91 zile de post natal (astea is aproape 3 luni) => as mai avea + 9 luni de concediu pt cresterea copilului? Sau post natalul poate fi mai scurt, dar minim 42 zile? Cum e mai avantajos sa lasi post natalul cat e sa fie sau sa intri mai repede in CCC?

Mersi!

Artemis_2012
18 iul 2012, 11:33
eu am suspendat pfa inainte sa nasc. mi-am platit cotizatiile la organismul profesional chiar daca stiam ca nu profesez. am platit impozitul restant sau care a fost de plata, iar pe anul 2012 am depus cu zero declaratia.
de la pfa - uri am cerut adeverinta cu veniturile realizate in 2011 si certificat fiscal ca sunt cu impozitul la zi. din fericire pentru mine, eu l-am cerut inainte de a intra CASS in curtea ANAF-ului, ca mai am de plata CASS, dar certificatul l-am primit atunci cu zero. acum, daca ai datorii pe impozit sau sanatate, trebuie platite, si apoi scos certificat fiscal
cand depui dosarul pentru indemnizatie, trebuie suspendarea de la Registrul Comertului, adeverinta de venit, certificatul fiscal si declaratia pe zero pentru 2012.

pe Cim stii ce trebuie depus, nu?

Si daca ai depus toate actele necesare, de ce nu ti-au dat si din PFA indemnizatie? Eu chiar ma bazez pe ea, ca fara partea de PFA ... o sa am o indemnizatie fff mica...!

Darc
18 iul 2012, 12:15
Multumesc pt raspunsuri! M-am mai luminat un pic! :)
Dar ceva tot nu mi-e 100% la 100% clar: daca eu tre sa ma intorc la serviciu cand bebe are 1 an, si concediu post natal e diferenta intre cele 126 zile si zilele luate in prenatal (minim 42 zile), atunci inseamna ca acel an pt cresterea copilui e de fapt mai putin de 1 an pt ca include si zilele de post natal. Eu o sa-mi iau cam 30-35 zile pe prenatal, si practic imi raman mai multe pe post natal (asta daca bebe nu se naste mai tarziu).

Ca sa dau un exemplu concret, sa vezi la ce ma refer: eu imi iau prenatal vreo 35 zile (aproximativ, depinde cand vine bebe), si imi ramane 126-35 = 91 zile de post natal (astea is aproape 3 luni) => as mai avea + 9 luni de concediu pt cresterea copilului? Sau post natalul poate fi mai scurt, dar minim 42 zile? Cum e mai avantajos sa lasi post natalul cat e sa fie sau sa intri mai repede in CCC?

Mersi!

da, asa e, dsaca stai mai mult in postnatal, stai mai putin in CCC. ca bani, e mai avantajos postnatalul decat CCC, pt ca primul pleaca de la 85% salar brut, pe can ultimul pleaca de la 75% salar net

Darc
18 iul 2012, 12:19
Si daca ai depus toate actele necesare, de ce nu ti-au dat si din PFA indemnizatie? Eu chiar ma bazez pe ea, ca fara partea de PFA ... o sa am o indemnizatie fff mica...!

eu am calculat pe baza adeverintei date pe 2011 tot anul, dar nu era corect cum am facut eu.
algoritmul de calcul e asa, iei suma de pe adeverinta, o imparti la 12 si se inmulteste cu numarul de luni din 2011 care intra in calcul. tu daca ai venituri si in 2012, cere adeverinta si pe 2012 sa iti ia in calcul si aceste venituri.
eu am nascut in martie, deci 12 luni de calcul erau cam asa: 3 luni in 2012 si 9 in 2012. asa ca la mine venitul s-a impartit la 12 si s-a inmultit cu 9. eu greseam, ca luasem suma integrala.... si in cele 3 luni pe 2012 eu nu am avut nici un venit
ma repet, sa nu ai datorii la anaf , ca altfel nu iti aproba indemnizatia....

maya_bv
18 iul 2012, 12:21
La CIC se iau in calcul toate veniturile pana la data nasterii.

aria_cluj
18 iul 2012, 12:23
se mai modifica legea indemnizatiei/ce mai stiti?
La CIC se iau in calcul toate veniturile pana la data nasterii.

maya_bv
18 iul 2012, 12:38
n-am mai auzit nimic, dar n-ar fi exclus cu premierul nostru "copy+paste" si cu masterate inchipuite.:))))

se mai modifica legea indemnizatiei/ce mai stiti?

Artemis_2012
18 iul 2012, 18:00
Da, ar fi mai avantajos post natalul, dar la mine nu e... E mai complicata situatia, si cred ca e totusi mai avantajos CIC pt ca acolo am 75 % salariul net + 75 % din venitul PFA, pe post natal am doar 85 % din brut... si la mine e putin.

Si ca sa primesc acel stimulent de 500 lei/luna e suficent sa ma intorc la servici cu cateva saptamanai inainte sa faca bebe 1 an sau trebui o perioada clara? Eu n-am vazut clar in lege.

Iar cu cele 30 zile in care e obligatoriu sa stea taticul acasa cum e? El sta acasa si eu merg cu 1 luna mai devreme la job sau stam impreuna? E obligatoriu sau poate opta sa nu stea, daca nu vrea....?

Darc
18 iul 2012, 18:32
Faza cu intorsul acasa nu e clara inca nici pentru mine.... tot ce e posibil sa te poti intoarce chiar si cu o saptamana inaine de termen, sau macar cu doua...

Chestia cu taticul cred ca se interpreteaza asa.... ultima luna o ia tati indemnizatia, asta insemnand ca trebuie alt dosar depus. in luna aia tu te intorci la servici. luna aia nu o poti lua si el si tu ca si indemnizatie, doar unul din voi. daca tu te intorci mai devreme, tati poate opta sa nu mai faca luna aia. daca o sa se vrea ca tati sa isi ia zile de CIC, si tu sa te intorci mai devreme, asta ar presupune ca el sa isi ia CICul lui undeva in luna 10, ca tu prin luna 11 - 12 sa revii la munca si sa beneficiezi de stimulent.
Ma repet.. asa vad eu lucrurile, dar nu zic ca e si corect. Trebuie musai vorbit la asistenta sociala. poti intreba cand depui dosarele pentru CIC sau alocatie. mie nu mi-a dat prin cap sa o fac.
eu am sa ma duc pe la sfarsitul anului sa intreb, ca eu fac anul in martie.... daca afli ceva inainte....

Artemis_2012
18 iul 2012, 18:51
Faza cu intorsul acasa nu e clara inca nici pentru mine.... tot ce e posibil sa te poti intoarce chiar si cu o saptamana inaine de termen, sau macar cu doua...

Chestia cu taticul cred ca se interpreteaza asa.... ultima luna o ia tati indemnizatia, asta insemnand ca trebuie alt dosar depus. in luna aia tu te intorci la servici. luna aia nu o poti lua si el si tu ca si indemnizatie, doar unul din voi. daca tu te intorci mai devreme, tati poate opta sa nu mai faca luna aia. daca o sa se vrea ca tati sa isi ia zile de CIC, si tu sa te intorci mai devreme, asta ar presupune ca el sa isi ia CICul lui undeva in luna 10, ca tu prin luna 11 - 12 sa revii la munca si sa beneficiezi de stimulent.
Ma repet.. asa vad eu lucrurile, dar nu zic ca e si corect. Trebuie musai vorbit la asistenta sociala. poti intreba cand depui dosarele pentru CIC sau alocatie. mie nu mi-a dat prin cap sa o fac.
eu am sa ma duc pe la sfarsitul anului sa intreb, ca eu fac anul in martie.... daca afli ceva inainte....

O sa ma interesez cand o sa am timp (probabil in prenatal), ca acum is toata ziua la serviciu, si o sa revin cu un raspuns de la Asistenta Sociala, poate mai vor sa stie si alte mamici. Asa ma gandeam si eu, cum explici tu, dar la cat e de interpretabila legea la noi in tara... ma astept la orice varianta. Oricum mi s-ar parea o prostie ca taticul sa fie obligat sa stea o luna acasa! Daca vrea el e una... dar sa fie obligat nu mi se pare normal!

Darc
18 iul 2012, 19:03
mda, asa ar trebui, sa nu fie obligat.... deja maistru sotului meu a strambat din nas cand i-a spus ca o luna o sa lipseasca de la munca... sper sa imi pot gasi eu de munca pana atunci si sa revin mai repede la munca, pentru a scapa tati cu bine... el oricum ar vrea si chiar rade uneori - mai tati mai si o sa stam singurei, fara mami???

pe al meu l-a avertizat chiar tipa de la asistenta sociala cand s-a dus cu alocatia, ca sa vina mai devreme cu o luna jumate sa depuna dosarul, in ideea sa ne intre la timp banii...

julesjulia
22 iul 2012, 14:07
Buna fetelor,
Imi poate spune cineva care este baza legislativa (nr lege, ordonanta de urgenta etc) prin care se acorda concediul de maternitatate cele 126 de zile pre si post natal.Scumpul meu angajator nu vrea sa imi plateasca acest drept, deoarece dragutul confunda concediul de cresterea al copilului in varsta de pana la 2 ani cu concediul de maternitate.In cazul in care insista sa nu imi plateasca acest drept , cum se poate proceda?

Darc
22 iul 2012, 15:59
Ai aici legile ce stipuleaza concediile medicale, deci si cel de maternitate OUG 158/2005

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate - (http://www.cnas.ro/legislatie/concedii-si-indemnizatii-medicale)

ar fi trebuit sa il anunti in scris de faptul ca esti gravida, in baza unei adeverinte de la medicul de familie si cu adresa prin care tu iti instiintezi angajatorul. adresa aia ar trebui sa aiba numar de inregistrare. dupa ce a primit acea adresa, el trebuie sa instiinteze itm-ul (sincer, nici ai mei nu au anuntat, dar mai eram doar eu cu un sef si un adminstator special deci nu si-a batut nimeni capul cu mine).

tu te poti adresa la itm, in caz ca nu doreste sa iti plateasca medicalul. explica-i ca poate recupera medicalul tau de la FNUASS, el nesuportand nimic din acest medical. de fapt la medicalul cu acest cod, angajatorul nu plateste decat cas si atat si banii pe care ti-i plateste tie, el ii recupereaza de la stat.

pentru a intra in concediu crestere copil citeste OUG 111/2010, trebuie sa iti suspende contractul, sunt mai multi pasi.

deocamdata daca nu intelege din aceste doua legi care e diferenta (pe care i-o poate explica fie cel de la resurse umane fie contabilul firmei) ameninta-l cu itm-ul, ziarele si ce mai crezi tu de cuviinta....

julesjulia
22 iul 2012, 16:52
Buna Danudza
In primul rand multumesc pentru raspuns.Aceeasi ordonanta de urgenta am gasit-o si eu...dar nu eram sigura ca mai este de actualitate.Eu sunt gravida in 6 luni jumate si inca din saptamana in care am aflat ca sunt gravida, am mers la medicul ginecolog , ulterior la medicul de familie si acesta mi-a dat o scrisoare medicala prin care atesta faptul ca sunt gravida si varsta sarcinii.Cu aceasta hartie impreuna cu o adresa scrisa si semnata de mine am mers la angajator, la departamentul de contabilitate ca resurse umane nu avem , fiind un srl mai mic, si am instiintat angajatorul.Ce s-a intamplat de aici incolo...doar ei stiu....daca au trimis hartia la ITM sau nu.DPN meu este 24 octombrie iar eu de la 1 septembrie as vrea sa intru in prenatal deoarece am un program de 12 ore/zi si nu prea mai fac fata.Am zis sa intreb angajatorul din timp de ce hartii are nevoie (concediu medical de la medicul de familie etc) ca sa nu stau sa alerg dupa ele in august, iar el a fost foarte revoltat spunandu-mi :"hartii imi aduci dupa ce nasti si iti depui singura dosarul la primarie, statul plateste, eu nu am ce concediu sa-ti platesc!" O sa mai fac maine o incercare , prezentandu-ma in birou cu duplicat dupa scrisoarea medicala si acea hartie scrisa si semnata de mine(am avut noroc ca le-am facut copii xerox inainte de a le trimite) si cu OUG printata sa-i arat omului ca nu vreau nimic altceva decat dreptul meu.Stiu ca aceasta suma este suportata de Fondul National de Asigurari de Sanatate si angajatorului i se restituie banii la 6 luni dupa depunerea la casa de asigurari de sanatate a hartiilor cu concediile mele medicale.Daca nu va intelege de vorba buna...o sa merg la ITM, nu sunt o avere acesti bani dar este dreptul meu si m-am saturat sa fim inselati in aceasta tara pe banii nostrii.

Darc
22 iul 2012, 20:02
Draga mea... teoretic nu la el trebuie sa te prezinti cu actele, ci direct la contabilitate. eu sunt economist si am condus cativa ani departamentul de conta la mine la munca cativa ani buni si niciodata nu a primit seful meu medicalele, ci doar eu. vorbeste la contabilitate direct daca la el nu gasesti intelegere.
atata timp cat tu i-ai instiintat ca esti gravida, nu prea are ce sa iti faca.
in afara de medicalul de la medicul de familie, adus in timp real, nu trebuie prezentat nimic. daca vrei sa fii si de mai buna credinta, poti sa faci o adresa catre conducere cu ceva de genul: va reamintesc ca subsemnata este gravida in atatea saptamani si urmeaza a naste la o data probabila de.... . pentru a nu interveni in buna desfasurare a activitatii firmei, va rog sa binevoiti a lua la cunostinta ca de la data de... urmeaza sa intru in concediu de maternitate cod 08 (prenatal). in acest sens va rog sa binevoiti a-mi comunica cui urmeaza sa predau gestiunea/ documentele uzuale/ bunurile aflate in folosinta.

eu chestia asta am trimis-o pe mail la superiorii mei, deoarece urma sa nasc in martie, iar ei in ianuarie nu imi gasisera inca inlocuitor, in conditiile in care ramasesem singura in birou. i-am avertizat ca, chiar daca imi gasesc sau nu inlocuitor, eu la 1 februarie plec, deoarece sarcina mea prezenta oricum oarece risc (eram cu medicatie frumusica, imi mai luasem zile pentru ca am avut iminenta, etc).

medicalul meu a fost recuperat la 60 zile dupa depunere. termenul de 6 luni e maxim pentru restituire, dar depinde foarte mult de localitatea, judetul unde te afli. in unele judete se dau banii intr-o luna, in altele in doua sau se pot face compensari daca exista datorii la buget.

exista si o lege a gravidelor care stipuleaza ca daca conditiile de munca sunt grele, se reduce programul cu 20%, iar gravida are dreptul la libere platite pentru analize. daca vrei, o caut si ti-o trimit, dar da si un google pe drepturile gravidelor si sigur gasesti.

incearca pe cale amiabila, si daca nu si nu, anunta itm-ul. te-ar ajuta si o hartie de la medicul de familie prin care sa iti arate varsta sarcinii actuale si sa aiba recomandarea de a renunta la activitate intensa, stat in picioare, stres (dai la pace cu medicul).

daca imi mai vine o idee te anunt, dar sper sa reusesti si asa.... sfatul meu e sa incerci si prin intermediul biroului de contabilitate daca zici ca nu aveti resurse umane.

Darc
22 iul 2012, 20:04
uite am gasit eu repede drepturile gravidelor: reducerea programului cu 25% atunci cand e nevoie, fara ore de noapte, ore libere pentru analize, fara posibilitate de a te concedia:

Drepturile gravidelor la locul de munca (http://famme.ro/drepturile-gravidelor-la-locul-de-munca-30884.html)

laura17
24 iul 2012, 19:55
buna seara!!!am si eu o intrebare si poate ma puteti lamuri, sunt in dilema totala:(...de exemplu eu am 3 luni si vreo cateva zile lucrate si m-as apucat de un bebe...as putea beneficia de acea indemnizatie pentru cresterea copilului? ma refer ca am 3 luni lucrate plus 9 luni de sarcina..m-as incadra intr-un an de zile? sau trebuie sa am mai multe luni lucrate...va rog lamuriti-ma...multumesc enorm:)

cricri83
24 iul 2012, 20:27
buna seara!!!am si eu o intrebare si poate ma puteti lamuri, sunt in dilema totala:(...de exemplu eu am 3 luni si vreo cateva zile lucrate si m-as apucat de un bebe...as putea beneficia de acea indemnizatie pentru cresterea copilului? ma refer ca am 3 luni lucrate plus 9 luni de sarcina..m-as incadra intr-un an de zile? sau trebuie sa am mai multe luni lucrate...va rog lamuriti-ma...multumesc enorm:)
trebuie sa ai 12 luni neintrerupte de munca ca sa beneficiezi de concediul pt cresterea copilului.

luiza2012
25 iul 2012, 16:14
Buna, eu sunt interesata sa stau acasa cu cea mica 2 ani, dar nu stiu cum se calculeaza venitul..adica, voi primi 12 mil pe luna sau mai putin?daca as sta 1 an m-as incadra in 12 mil, dar 2ani?stie cineva cum se calculeaza?

Darc
25 iul 2012, 16:49
se iau toate veniturile nete din ultimele 12 luni si se face procent de 75% si se obtine o suma
daca tu alegi 2 ani exista doua posibilitati:
- daca suma care reiese mai sus (75% din veniturile nete/12 luni) este mai mica de 12 mil, atunci primesti suma respectiva, care nu poate fi mai mica de 600 lei
- daca suma care reiese mai sus este mai mare de 12 mil, atunci primesti lunar 12 mil pana la 2 ani.
Daca revii la servici inainte de 2 ani nu primesti nici un stimulent de insertie.

daca stai un an, daca iti iese suma mai mare de 12 mil, atunci primesti cat iti iese, cu conditia ca suma respectiva sa fie mai mica de 34 mil

sper ca s-a inteles, daca nu, mai explic o data

Artemis_2012
25 iul 2012, 17:25
Buna, eu sunt interesata sa stau acasa cu cea mica 2 ani, dar nu stiu cum se calculeaza venitul..adica, voi primi 12 mil pe luna sau mai putin?daca as sta 1 an m-as incadra in 12 mil, dar 2ani?stie cineva cum se calculeaza?

Salut luiza,

Mai jos iti dau un citat din ce am gasit despre CCC sa-ti faci o idee:

-concediul de cresterea copilului timp de 12 luni, si va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, aceasta nu poate fi mai mica de 600 lei, si fiind plafonata superior la suma de 3.400 lei lunar.

- concediul de cresterea copilului timp de 24 luni, in care la fel va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, dar plafonul maxim este de 1.200 lei lunar.

- concediul de cresterea copilului cu handicap dureaza tot 3 ani (asa cum era prevazut si in vechea lege), iar indemnizatia de cresterea copilului este de 75% din venitul pe ultimul an. De asemenea si in aceast caz, plafonul minim este 600 lei si cel maxim 3.400 lei lunar.

Pentru a beneficia de aceste drepturi este necesar ca timp de 12 luni inainte de nasterea copilului sa fi avut venituri pentru care sau platit cotizatiile sociale, deasemenea se ia in calcul ca perioada daca s-au aflat in concediu medical, frecventeaza cursurile la zi ale invatamantului universitar sau postuniversitar, au beneficiat de indemnizatie de somaj, ori s-au aflat in concediu cu sau fara plata de crestere a copilului, au beneficiat de pensie de invaliditate precum si alte conditii prevazute la Art 2 punctul 6 din UG 111/2010.

Sursa: Indemnizatia si concediul pentru cresterea copilului in 2012 | MamicaMea.ro (http://www.mamicamea.ro/legislatie/indemnizatia-si-concediul-pentru-cresterea-copilului-in-2012.html#ixzz21e0UM97W)

Artemis_2012
25 iul 2012, 17:27
Ar fi destul de rsicant ca ti-ar iesi exact 12 luni, si ar trebui sa nu nasti mai repede de termen, cred eu.
Cred ca cel mai bine e sa astept inca 2-3 luni, sa fii sigura ca ai 12 luni lucrate pana la momentul nasterii.