PDA

View Full Version : Am 4 saptamani si ma doare burtica

lovelife
18 nov 2008, 08:05
Buna burticilor , acum 3 zile am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, apoi am facut si testul de sange beta HCG,care a confirmat o sarcina, am fost la ginecolog si a spus ca totul e ok ,bebe nu s-a vazut ,e prea mic inca de atunci sunt foarte fericita si citesc pe internet tot ce se gaseste despre sarcina si copii.... am descoperit astazi aceasta pag de net si acest forum care mi-a captivat toata atentia.... iar prin intermediul acesta as ruga sa-mi raspunda cineva la o intrebare (cine stie sau cine a mai "patit" ca mine).

Intrebarea mea este: sunt insarcinata de 3/4 saptamani (http://www.sarcina-nasterea.ro/sarcina-pe-saptamani/sarcina-4-saptamani.html), dar am cateodata niste dureri ca de ciclu, pe care eu nu mi le explic??!!..... sunt normale? ,mentionez ca durerile sunt cand intro paret cand in alta,sunt mai mult ca niste intepaturi

Astept raspuns si va multumesc!

Liana
18 nov 2008, 08:07
si eu am avut dureri ca la ciclu in primele saptamani; si de sani; chiar credeam ca imi vine dar a venit bebe

Ramona
18 nov 2008, 08:08
Si eu am avut dureri in chiar din prima saptamana de sarcina sau urmatoarea. Am sunt urgent ginecologul care mi-a recomandat cateva medicamente. te sfatuiesc sa faci la fel. Sarcina usoara si odihneste-te din plin...ca apoi nu mai poti.

Sorana
18 nov 2008, 08:09
Am si eu o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda:
- sunt si eu cu burtica si bebele are maxim 18 zile, stiu doar ziua fecundarii, deoarece am avut niste dereglari de menstruatie chiar cu o luna inainte.
Am si eu putin dureri abdominale si ieri mi-am facut si eu betaHCG-ul (la 16, 17 zile de la fecundare) si a iesit 248 si mi-a spus doctorul sa-l repet luni (dupa 4 zile).
Vi se pare o valoare mica la 16 zile? Stiu ca trebuie sa creasca pe la 1000 pana luni, dar am si aceste dureri (nu sunt deloc mari) abdominale si mi-e frica sa nu fie o sarcina extra uterina, voi ce credeti?

Ancutza
18 nov 2008, 08:11
Fetelorrrrrr,sunt distrusa si speriata, azi dimineata am vazut o pata maronie pe chiloti , am sunat la medic si mia spus sa vin la control la 6,mai sunt trei ore, pana atunci , da doamne sa fie bine si sa nu pierd, mai revin cu vesti deseara, poop ducle burticile si mai vorbim

Lixa 20
19 nov 2008, 14:46
In primele 2 saptamani de la fecundatie m-a duraut in zona inghinala ingrozitor. ma trezeam noaptea cu niste dureri insuportabile.Daca urinam imi trecea in cinci minute durerea. dupa ce am aflat ca sunt insarcinata m-am dus la ecograf si am reusit sa vad bebele la doar 3 sapt. ma temeam sa nu am sarcina extrauterina dar medicul m-a asigurat ca nu e nimic, chiar mi-a spus ca sunt foarte bine. durerile mi-au disparut si acum sunt fericita ca bebe a trecut in a 5-a sapt. de viata. si analizele mi-au iesit bine.
mentionez ca eu nu am avut nici un fel de sangerari. numai bine mamicilor!

ioana12381
25 nov 2008, 20:40
Dragele mele va salut pe toate si in special pe viitoarele mamici.Sunt si eu o viitoare mamica,am 22 saptamani si vreau sa va linistesc pe toate care la inceputul sarcinii intampinati probleme de genul sangerari,dureri de burtica...etc.Am avut si eu un inceput de sarcina care mi-a dat multe batai de cap, pe la 4 saptamani imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am inceput sa am sangerari(mici dar zilnice) care au durat vreo 2 saptamani cu tot cu dureri de burtica.Binenteles ca primul lucru a fost sa merg la medic care mi-a dat niste pastilute "Duphaston" pt mentinerea sarcinii dar pentru ca sangerarile(care uneori erau maronii) nu incetau am trait o frica teribila ca as putea sa pierd copilul si am trecut prin momente de neliniste care au durat pana pe la 12 saptamani(atunci m-am simtit mai in siguranta).
Acum sunt bine,bebelusul meu e bine, da din picioruse si se zbenguie prin burtica.Asa ca va incurajez pe toate sa ascultati cu atentie de medicul vostru,sau daca nu aveti unul stabil sa mergeti la mai multi pana aveti incredere deplina in cineva care sa va monitorizeze pe toata perioada sarcinii.Inca un sfat pentru cele cu sangerari sau dureri in primele saptamani este sa nu faceti nici un fel de efort fizic iar daca aveti un job care implica asta va luati liber si fugutza la medic.
Sanatate si aveti grija de burtici!:)

alinahosu
02 dec 2008, 10:13
buna burtici mai mici sau mai mari
am si eu o problema. joi am fost la medic si am 5 saptamani de sarcina, dar mai exista si un hematom decidual posterior langa bebe. mi s-a prescris tratament cu no-spa, ultragestan si bineinteles acid folic, si repaus o saptamana. sansele sunt de 50 % sa fie bine. mi-e frica sa nu se intample ceva. daca ati avut o problema asemanatoare va rog sa-mi raspundeti.

multa sanatate si bebei sanatosi.

loveaur2001
17 dec 2008, 14:29
"Duphaston" se elibereaza doar cu trimitere de la medicul de familie?

lilisor 25
18 dec 2008, 12:34
Buna, gravidutelor! Sunt noua pe forum si vreau sa va spun k ma confrunt cu aceleasi probleme. Sunt in 3-4 sapt de la conceptie , 5-6 de la ultimul CM am dureri de burta si de spate, uneori chiar insuportabile. Dr mi-a dat tratament cu duphaston si no-spa, vad k nu sunt singura. Azi am fost la eco, e cat un bob de mazare dragutul...Sper din tot sufletul sa ramana acolo unde trebuie, in casuta lui pana la nastere! E prima sarcina si ne dorim mult un bebe. Ma cam sperie aceste dureri... spre deosebire de voi eu iau 3 duphaston pe zi// Sa auzim de bine, Pupici la burtici

Amalia
18 dec 2008, 20:27
Si eu am avut sangerari dar doar 2 zile. oare a fost din cauza ca am facut o luna?

loveaur2001
19 dec 2008, 13:17
Cine imi raspunde si mie, pt duphaston va da medicul reteta sau se elibereaza si la liber?
Va intreb pr ca sunt intr-o situatie mai dificila: am facut doua teste ambele slab +, am fost la un control si dr. mi-a facut o eco, n us-a vazut nimic si dupa parerea lui nu e sarcina sau e f mica la inceput de aceea nu se vede sa revin peste o saptamana, doua, insa i-am spus ca am niste dureri uneori mai rau decat la ciclu si nu mi-a dat nimic. Mie mie teama sa nu-l pierd pe bebe cu aceste dureri dc nu iau nimic de sustinere.
Voi ce ma sfatuiti sa fac pana ajung iar la dr.?

Unregistered
24 ian 2009, 13:16
Buna, Mie medicul ginecolog mi-a prescris duphaston, nu a avut nici o legatura medicul de familie.

anamaria20
29 ian 2009, 23:46
buna...am 20 de ani si am si eu 4 saptamni d sarcina...insa am si eu niste proleme ...am avut km 1 sapt sangerari zilnice nu abudente...mami mea mia zis k este in ordine k ma insemnat k sunt gravida....dar akm am sangearari la fiecare contact sexual...este ceva nosrmal... sangerarile nu sunt abudente dar ma sperie ingrozitor...am si dureri abdominale....sunt in itali si aici este foarte greu sa iti faci un doctor...astept sfaturi am numa 20 de ani....ajutatima va rog....multumesc

lynuta
30 ian 2009, 17:20
buna...eu am 20 sap.si mai am si eu dureri iar pt astea iau cate 2 nospa pe zi.....sa stiti ca ajuta....

lynuta
30 ian 2009, 17:25
buna cred ca ar fi bine sa intrerupi o peroada contactele sexuale....sotul tau trebuie sa inteleaga.....am avut si eu probleme si acum iau pastile de mentinere......utrogestan.....incearca sa nergi la ginecolog prin ASL ,sm fost si eu...mu e asa complicat,doar sa ai tesera medicala......mult succes

marcella
01 feb 2009, 16:39
Buna fetelor, eu am facut azi un test si e pozitiv, este nevoie sa merg neaparat maine la medic, sau mai astept o saptamana. Mi-a intarziat cc cu 5 zile doar, dar am si eu dureri abdominale, si ma simt flatulenta.

lovelife
01 feb 2009, 17:15
Mai ai rabdare, nu e nevoie sa mergi acum la medic, relaxeazate, iubeste samburele de viat adin interiorul tau, comunica si vorbeste cu el, aratai cat de mult il iubesti si il doresti in viata ta, si cel mai important nu uita sa ii multumesti lui Dumnezeu ca ti-a daruit sansa de a fi mamica

crissbebe
06 feb 2009, 17:25
buna burtici mici..... abia astazi am gasit acest forum...m-a interesat fff mult acest subiect deoarece si eu am aceste dureri abdominale...sunt insarcinata in 5-6 sapt si mi-e tare frica sa nu se intample ceva cu bebik,mi-l doresc enorm de mult...de asta as dori mai multe rasp de la voi,trebuie sa ma ingrijoreze ? o alta intrebare ar fi daca afecteaza faptul ca ink nu m-am lasat de fumat... :"> ? va multumesc si astept cu nerabdare parerile voastre...

andenuta
06 feb 2009, 20:49
Buna burticilor!si eu sunt o viitoare mamica si am aproape 22 sapt de sarcina!ma confrunt cu dureri abdominale de pe la 3 luni,niste dureri insuportabile,nici nu ma puteam misca,dar dupa 10-15 min dispareau!acum ma doare cate 2-3 zile pe sapt.medicul a spus knd am fost la control k e totul in regula cu bebele meu,si k sunt normale durerile dar depinde de la femeie la femeie!si eu sunt in italia si mi-am facut medic de familie dar e nevoie sa ai buletin si un contract de munk!dk nu dispui de asa cv poti merge la un cabinet dedicat special persoanelor straine unde poti cere ajutorul unui medic si nu e nevoie nici sa platesti!mie medicul mi-a recomandat niste vitamine cu rol antispastic dar nu au nici un efect asupra durerilor,iar aici nu gasesc no-spa!dk mai e cnv in situatia mea va rog da-ti-mi niste nume de pastile sau calmante pt a ameliora durerile!multumesc va pup multa sanatate si sa facem bebei sanatosi si frumosi

lovelife
06 feb 2009, 20:56
Eu zic sa te duci si la alt medic, sau vino de urgenta in tara daca nu iti permiti acolo, situatia trebuie tratata serios, durerile acute prelungite nu sunt normale.
Incearca sa mergi si la un maseur sau kinetoterapeut specializat in gravide

Unregistered
10 feb 2009, 20:58
Buna, sunt insarcinata in 22 de saptamani si am avut aceleasi probleme ca si voi, tot pe la 5- 6 saptamani de sarcina: dureri abdominale, ca la menstruatie, si scurgeri maronii. M-am speriat, evident, si am incercat sa stau cat mai mult intinsa... La ginecolog am aflat ca bebe era plasat in fundul uterului ceea ce era bine..si am facut tratament cu duphaston si no-spa.
Scurgerile au incetat cam la 2 saptamani dupa aceea, dar am contnuat sa iau duphaston pana la 3 luni, si no spa de cate ori simteam dureri.

Sfatul meu este sa nu ignorati simptomele in nici un caz ci sa mergeti la ginecolog cat mai repede dupa ce apar sangerari, dureri de burta sau alte simptome ingrijoratoare, mai bine sa ne alarmam degeaba decat sa regretam dupa..Eu una sun ginecologul pentru absolut orice nelamurire :D

Loveaur, Duphaston se elibereaza in principiu doar cu reteta, dar eu am cumparat de 2 ori fara asa ca...depinde de la farmacie la farmacie...

Unregistered
11 feb 2009, 14:31
Am avut dureri de burta si de spate in saptamana 5, peste o saptamana mi-au trecut durerile. In general am luat no-spa, iar cand durerile au fost insuportabile am folosit supozitoare papaverin, seara inainte de somn si m-au ajutat foarte mult.
Succes la toate burticile, Dumnezeu sa ne ajute sa fie totul bine cu bebelushii noshtri.

alipuk83
20 feb 2009, 13:10
buna burtici mai mici sau mai mari
am si eu o problema. joi am fost la medic si am 5 saptamani de sarcina, dar mai exista si un hematom decidual posterior langa bebe. mi s-a prescris tratament cu no-spa, ultragestan si bineinteles acid folic, si repaus o saptamana. sansele sunt de 50 % sa fie bine. mi-e frica sa nu se intample ceva. daca ati avut o problema asemanatoare va rog sa-mi raspundeti.

multa sanatate si bebei sanatosi.
buna,nu-ti fie frica,am trecut si eu prin asa ceva cand aveam 6 saptamani de sarcina,numai ca eu aveam si sangerari.am fost la medic si mi-a facut internare cu diagnosricul de sarcina oprita in evolutie,am crezut ca nebunecs,acum am 27 desaptamani de sarcina,la eco mi s-a spus ca am un hematom decidual langa bebe.am facut injectii pt mentinere,no-spa,am stat internata 2 saptamani si hematonul tot nu s-a retras complet,iar eu nu mai suportam sa stau in spital asa ca am cerut externare.doctorul mi-a dat voie dupa un alt eco unde a vazut ca hematonul s-a mai retras,mi spus sa stau in repaus total,dar nu-mi garanta decat50% ca voi duce sarcina.dupa o lun de repaus total mi-am facut iar un eco,hematomul s-a mai retras,dar am aflat ca era inca un sac gestational,aveam sarcina gemelara.pana la urma hematomul s-a reabsorbit,iar bebe nu era afectat,asa ca asculta ceea ce iti spune doctorul,stai in repaus si nu te lasa cuprinsa de frica,ai sa vezi ca totul o sa fie bine.sanatate multa tie si la bebe.

clau09
05 mar 2009, 15:06
Buna fetelor. eu sunt noua pe aici dar ma regasesc oarecum in problemele voastre. Sunt insarcinata in 6 saptamani si 5 zile, am fost la eco si am auzit inimioara lui bebe batand, e bine fixat in uter dar la baza sacului ovular apare o decolare de 14 mm. Doctorul nu a fost prea incantat, mi-a dat tratament cu duphaston, vitamina e si diazepam si mi-a ordonat repaus total la pat timp de o luna. Va rog sa imi raspundeti daca ati mai trcut careva dintre voi prin asa ceva si eventual ce stiti despre decolarea sacului ovular pt ca eu nu gasesc pe net mare lucru. Astept raspunsuri.......

Unregistered
07 mar 2009, 15:53
buna fetelor sunt insarcinata in 6 saptamni si mi-a zis ca-am eminneta de avort daca ati avut o proplema asemanatoare va rog sa-mi raspudeti ce sanse am la sarcina

ginuta mamica
10 mar 2009, 09:46
buna fetelor,am si eu o intrebare,am 15sapt si ink n-am ajuns la ginecolog dekt o data unde mi-a confirmat k am un bebe,la kte sapt incepe sa miste in burtik?knd am fost la ginecolog aveam 11sapt si bebe al meu deja se dezvoltase,na-r fi timpu sa miste?sarut burticile!

Cri
10 mar 2009, 22:36
De la 16 sapt. depinde de la persoana la pers.... intre 16-20 sapt ar trebui sa incepi sa-i simti miscarile.
Sarcina usoara!

CRIS74
11 mar 2009, 21:25
Fetelor am si eu o problema: in data de 14 feb am avut un fel de menstra (foarte maronie) care a durat vreo 2 zile, dupa aceea am fost la doctor (pe 2 martie). Doctora m-a consultat si mi-a recomandat sa fac niste analize si de asemenea sa iau utrofestan si vitamina E.
Credeti ca este posibil ca aceasta sa nu-si dea seama ca sunt insarcinata?

ramon
13 mar 2009, 11:28
nu e nici o problema si eu am deja 19 saptamani si inca ma mai doare burta ca inainte de menstruatie doctorita a crezut la inceput ca am o infectie urinara insa dupa ce mi-am facut analizele si-a dat seama ca nu e asa mia spus sa iau no-spa sa nu cumva sa fie contracti si sa sa nu existeriscul sa pied sarcina sau sa nasc mai repede deci fii fara griji insa daca nu iti trec durerile poti lua cate o no-spa

ramon
13 mar 2009, 11:38
buna sunt noua pe form si nu prea stiu bine sa-l folosesc insa am si eu o nelamurire care ma cam ingrijoreaza sunt deja in a 19-a saptamana de sarcina si inca nu am simtit nici o miscare a copilului meu am fost la doctor la inceputul lunii si a zis ca e bine ii batea inimioara mi-a zis doctorita ca trebuie sa ma astept deja la miscari insa eu nu simt nmic mai am programare la sf lunii si sunt disperata ca nu mai am rabdare pana atunci va rog ajutati-ma cu un sfat

aznii
13 mar 2009, 12:48
Neata dragile mele!Ma numesc Alexandra si nu de foarte mult timp locuiesc in Italia. Pe 18 februarie am aflat k sunt insarcinata, o veste care ne-a umplut sufletele mie si sotului meu.Aici peste tot sunt locurile ocupate de ceva timp tot caut un ginecolog, nu conteaza daca cu plata sau nu, dar degeaba peste tot primim acelasi raspuns k sunt ocupate iar locuri libere ar fi pe la jumatatea lui aprilie. Deja sunt in 8 saptamani, e o mare tragedie, dar asta nu conteaza, poate reusesc s m intorc kt mai repede in tara.Caci aici nimeni nu ma ajuta , ma refer la doctori.Imi pare rau k zic asta dar sunt ff incopetenti. Acum sa va vorbesc despre "micile" mele probleme:
-ma simt din ce in ce mai rau, vomit de ff multe ori, nu suport nici o mancare care imi placea, nu pot manca nimic.
-doctorul mi-a prescris niste multe vitamine pentru insarcinate dar alea mai mult imi fac rau, nu dureaza mai mult d 10 min ca la baie iar
in 3 saptamani am slabit 6 kg, va rog sa ma ajutati!
Sunt normale simptomele mele? As vrea sa stiu si eu ce sa fac in astfel de situatii.
Si inca o intrebare dragele mele, si Romania se confrunta cu o astfel de criza de locuri la ginecologii, ma intereseaza ca vreau sa merg acasa kt de urgent dar vreau sa stiu dak si acolo trebuie sa astept asa de mult?
Va multumesc enorm si astept un raspuns din partea voastra.
Sanatate voua si copilasului, si sarcina usoara!

ginuta mamica
13 mar 2009, 17:24
buna mamicilor!am si eu o intrebare,energizantele sunt permise pe timpu sarcinii?am 15sapt si lucrez k vanzatoare la un minimarket,si am zile knd obosesc ft rpd, d fapt knd ajung seara aksa sunt epuizata,inainte sa aflu k am un bebe mai consumam kte 1-2energizante p zi,d fapt am aflat k sunt insarcinata p la 2 luni si cva si am km baut energizante k nu ma mai simteam asa obosita!astept niste raspunsuri de la voi mamicilor k sa nu mai stau asa ingrijorata,pup burticile!

pcristina
14 mar 2009, 13:26
si pe mine a incepus sa ma doare burta ca la menstruatie imediat dupa o saptamana de la ovulatie. Ma gandesc daca e sa fie sarcina, nu mai am alte simptome decat durerea asta, aseara am luat no-spa si e mai bine, dar tot mai simpt putin. Eu sper sa fie sarcina, Doamne ajuta ca imi doresc foarte mult.Voi ce spuneti :P??

aznii
14 mar 2009, 18:32
de ce nu faci un test de sarcina? asta sigur itzi va raspunde la intrebare. sa dea dd sa fie o sarcina si itzi urez o sarcina usoara si un copil sanatos sa ai.

aznii
14 mar 2009, 18:37
buna ginuta mamica;2391, eu sunt insarcinata in 8 saptamani, iar doctorul mi-a recomandat sa nu beau bauturi gazoase, s beau numai apa plata si sucuri naturale. te sfatuiesc si pe tine. plus k energizantele contin ff multe substante kre ajung la fat si care-i fac rau. cel mai bn bea cafea. ai voie sa bei 2 cafele p zi.numai bn si o sarcina usoara

pcristina
14 mar 2009, 19:16
Mai am 3 zile pana ar trebui sa mi vina menstruatia..si mi-e frica de un rezultat negativ :P..dar nu stiu cat am sa mai am rabdare....

flory
15 mar 2009, 14:19
buna burtici mamici am si eu 3 saptamani de sarcina si nu stiu daca mai am voie sa intretin relatie sexuala si pana la cat am voie?? astept rasp va pup

monik80
19 mar 2009, 15:15
Buna,
flory, eu am mai fost odata insarcinata si am intretinut relatii sexuale pana aproape la nastere (inainte cu o saptamana). Acum depinde si de sarcina si de felul in care te simti tu.

Astazi am aflat ca sunt din nou insarcinata.....sunt in al noualea cer, deoarece ne dorim o surioara pentru fetita noastra......dar de 3 zile am niste dureri de burta ingrozitoare....dureri pe care la prima sarcina nu le-am avut.

Salutari tuturor mamicilor si burticilor si....sarcina usoara!

dododic
26 mar 2009, 18:10
buna, si eu sunt noua pe acest forum , sunt graviduta in 5 sapt.si 5 zile - si mie mi-a recomandat medicul duphaston, vit.E si acid folic. Asa ca poti sa-l iei fara probleme, pentru fixarea sarcinii.
va sarut cu drag

yulyy
27 mar 2009, 18:54
buna,sunt noua pe forum...si am si eu o intrebare pt cele care ma pot ajuta pls...am 20 de anisori si eu si pr meu ne dorim un bebe, nu avem prob de infertilitate nici unu .....luna trecuta mi-a venit rusii pe 26.02. si si e regulat la 27-28 de zile.....luna asta mi-a intarziat....dar am simtome asemanatoare menstruatiei plus secretie vaginala k la ovulatie...si azi mi-am fact testul barza si a iesit negativ:(.....s-ar putea sa am bebe sau nu???

Nina
28 mar 2009, 09:48
Ai rabdare nu te grabi, stresul nu te ajuta sa ramani insarcinata

Unregistered
11 mai 2009, 21:42
buna mamicilor!am si eu o intrebare,energizantele sunt permise pe timpu sarcinii?am 15sapt si lucrez k vanzatoare la un minimarket,si am zile knd obosesc ft rpd, d fapt knd ajung seara aksa sunt epuizata,inainte sa aflu k am un bebe mai consumam kte 1-2energizante p zi,d fapt am aflat k sunt insarcinata p la 2 luni si cva si am km baut energizante k nu ma mai simteam asa obosita!astept niste raspunsuri de la voi mamicilor k sa nu mai stau asa ingrijorata,pup burticile!

mai bine nu sincer, nici un energizant nu poate face bine unui bebe

ana
19 iul 2009, 15:23
buna...am 20 de ani si am si eu 4 saptamni d sarcina...insa am si eu niste proleme ...am avut km 1 sapt sangerari zilnice nu abudente...mami mea mia zis k este in ordine k ma insemnat k sunt gravida....dar akm am sangearari la fiecare contact sexual...este ceva nosrmal... sangerarile nu sunt abudente dar ma sperie ingrozitor...am si dureri abdominale....sunt in itali si aici este foarte greu sa iti faci un doctor...astept sfaturi am numa 20 de ani....ajutatima va rog....multumesc

mey in italia daca te duci la pronto socorso sunt primi care ar putea sa te ajute foarte mult

angelita
13 aug 2009, 08:05
Buna!am si eu o intrebare:confused:.ma doare burta de cateva zile,mi s-au intarit sanii si am o pofta de mancarehttp://www.sarcina-nasterea.ro/forum/images/icons/icon10.gifmentionez k eu si cu prietenul meu nu ne protejam,dar el nu ejaculeaza in mn.e posibil sa fiu insarcinata???menstruatia trebuie sa-mi vina pe 16-17 nu e rgulat

angelita
13 aug 2009, 08:12
astept si eu sfaturi..va rog din suflet ajuati-ma.pup.daca sunt insarcinata si eu si prietenul meu vrem sa-l pastram dar nu stiu sigur daca sunt si cred k e prea devreme sa fac un test

bebitz
13 aug 2009, 17:56
dc nu ejaculeaza in tine..hmm..sanse destul de mici, dar pana la venirea rusilor tot mai sunt

dc esti f curioasa cel mai spl ar fi sa iti iei un test..unul simplu barza costa sub 10 lei..mie cand a fost sa fie mi-a iesit in ziua a 24 a (singurul simptom pe care l-am avut au fost niste intepaturi cand incercam sa dorm pe burta..in sinea mea am stiut ca sunt..testul doar mi-a confirmat)...cu o luna inainte aveam sani intariti, pofta de mancare, trecuta de ziua cand trebuia sa vina musafirii si nu a fost sa fie...erau probabil simptome induse de mine care imi doream mult sa fiu

bafta..sa fie cum va doriti voi!

Lacramioara Anghel
17 aug 2009, 15:57
Buna ziua!

Astazi am fost la doctor pentru a-mi confirma ceea ce testl imi indicase: SUNT INSARCINATA! Imi puteti recomanda un medic care sa-mi monitorizeze sarcina pe intreaga perioada sin in care sa pot avea incredere?

lovelife
18 aug 2009, 20:11
Dar din ce oras esti?

Codrina
11 sep 2009, 19:42
Si eu am 4 saptamani de la fecundare. Nu am dureri de burta, doar anumite tensiuni din cand in cand pe care le consider normale. Dar in schimb de ieri mi-a aparut o scurgere maronie, si am intrat in panica datorita antecedentelor (un avort spontan in 2002 (6 sapt)diagnosticat cu uter infantil, si in 2007 feb o sarcina oprita in evolutie(7 sapt) datorita unei viroze, sarcina in timpul caruia am luat acid folic, utrogestan si vit E). Am uter retrovers, colul fiind plasat sub rect si pe deasupra e si mai jos pozitionat. Ne-am "chinuit" mai bine de un an si jumatate pana am ramas dinnou insarcinata, in 14-15 august. Si ieri, o scurgere maronie.. am sunat la taxi, la serviciu fiind, si fuguta la urgente la spitalul matern din Arad. La camera de ambulanta,dupa consultatie si Echo m-au trimis la internare, cu diagnostic de amenintare de avort. M-am speriat si mai tare, plangeam intruna. La internare , asistenta care s-a ocupat de mine, mi-a spus sa nu imi fac inca griji pentru ca colul este inchis, si sarcina este bine. Acum stau cocotata pe patul de spital, am laptop si internet de la orange, si asa ma mai pot documenta si eu, caci in spital nu primesti prea multe informatii.Mi-au luat sange, si urina de 2 ori. Luni primesc rezultatul de la urocultura, si speram sa nu fie infectie. S-ar putea sa fie si piatra la rinichi, caci am mai avut probleme cu asta, iar rinichiul stang e mai micut, de 8/3cm, si ma dor ambii rinichi. In rest, sarcina se pare ca evolueaza iar acele scurgeri parca s-au mai potolit, dupa scobutil si duphaston. O asisteta mi-a spus ca surgerile pot aparea si din cauza unui deficit hormonal, din acest motiv se ia duphaston, sau alte medicamente cu hormoni.Si totusi, pana luni, cel putin sunt condamnata sa stau aici, sa astept ceva raspunsuri si sa incerc sa gasesc anumite raspunsuri singurica. O sa revin cu detalii! Numai bine si succes tuturor viitoarelor mamici.

kora
12 nov 2009, 13:15
buna mamicilor si viitoare mamici, sunt din cluj. de ieri sunt fff suparata. am fost la ginecolog. am 5 spt si 5 zile dar de la inceput am avut dureri ca durerile menstruale. diagnosticul de ieri m-a daramat psihic. scrie asa sac ovular situat in fundul uterului ce reprezinta nu stiu ce ca nu inteleg si mai scrie ca nu se evidentiaza nu stiu ce embrionar. in concluzie mi-a spus ca s-ar putea ca sarcina sa se fi oprit din evolutie.. fac tratament cu ultragestan si no spa pt dureri. trebuie sa astept 10 zile pt verdictul final daca va fi sau nu o sarcina normala. sunt terminata.. plang continuu.. mai rau e ca de ieri nu mai am simptomele unei femei gravide. mi-a disparut pofta de mancare pe care o aveam si nu mai am durerile specifice la sani. a mai trecut cineva prin asta?

Gaby
12 nov 2009, 19:19
Buna burticilor , acum 3 zile am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, apoi am facut si testul de sange beta HCG,care a confirmat o sarcina, am fost la ginecolog si a spus ca totul e ok ,bebe nu s-a vazut ,e prea mic inca de atunci sunt foarte fericita si citesc pe internet tot ce se gaseste despre sarcina si copii.... am descoperit astazi aceasta pag de net si acest forum care mi-a captivat toata atentia.... iar prin intermediul acesta as ruga sa-mi raspunda cineva la o intrebare (cine stie sau cine a mai "patit" ca mine).

Intrebarea mea este: sunt insarcinata de 3/4 saptamani, dar am cateodata niste dureri ca de ciclu, pe care eu nu mi le explic??!!..... sunt normale? ,mentionez ca durerile sunt cand intro paret cand in alta,sunt mai mult ca niste intepaturi

Buna! Si eu aveam crampe mari ca si la ciclu,dar mi-a zis dr.ca se mai intampla si nu ii nimic!!!!Acum am 11 sapt si totul ii ok

Unregistered
24 nov 2009, 18:50
buna burtici mici..... abia astazi am gasit acest forum...m-a interesat fff mult acest subiect deoarece si eu am aceste dureri abdominale...sunt insarcinata in 5-6 sapt si mi-e tare frica sa nu se intample ceva cu bebik,mi-l doresc enorm de mult...de asta as dori mai multe rasp de la voi,trebuie sa ma ingrijoreze ? o alta intrebare ar fi daca afecteaza faptul ca ink nu m-am lasat de fumat... :"> ? va multumesc si astept cu nerabdare parerile voastre...
buna! si eu sunt o mamica in devenire am cam 4 saptamani aproape, dupa ultimul CM as avea 5 sapt.sunt tare bucuroasa dar tot asa am niste dureri de mijloc de burtica jos cand in stanga cand in dreapta.Acum locuiesc in Belgia cu sotul meu.Aici tre sa te programezi ca sa mergi la control.Am fost azi si m-am programat dar m-a programat pe 22 decembrie si mi-a zis asistenta ca atat timp cat nu sangerez durerile sunt normale.Nu a zis ca ar fi f grav dc as sangera (Doamne fereste!) dar dc se intampla inainte de data stabilita de control sa sun la medic,zicea.Voi ce ziceti?Referitor la fumat un sfat si o parere ar fi ca dc zici ca ti-l doresti enorm, atunci sa stii ca tre sa te lasi de fumat ca sa fie sanatos sa nu ai mustrari de constiinta!
Va poop pe toaote burticile.

dania
25 nov 2009, 10:24
buna mamicilor si viitoare mamici, sunt din cluj. de ieri sunt fff suparata. am fost la ginecolog. am 5 spt si 5 zile dar de la inceput am avut dureri ca durerile menstruale. diagnosticul de ieri m-a daramat psihic. scrie asa sac ovular situat in fundul uterului ce reprezinta nu stiu ce ca nu inteleg si mai scrie ca nu se evidentiaza nu stiu ce embrionar. in concluzie mi-a spus ca s-ar putea ca sarcina sa se fi oprit din evolutie.. fac tratament cu ultragestan si no spa pt dureri. trebuie sa astept 10 zile pt verdictul final daca va fi sau nu o sarcina normala. sunt terminata.. plang continuu.. mai rau e ca de ieri nu mai am simptomele unei femei gravide. mi-a disparut pofta de mancare pe care o aveam si nu mai am durerile specifice la sani. a mai trecut cineva prin asta?
la ce medic ai fost in cluj? si eu am aceleasi simptome.

Roxaura
11 dec 2009, 20:06
SAL si eu am avut discomfort ca la ciclu in sapt a 4-a si a 5-a...apoi a trecut. Cred k e normal. dar nu cred ca la 5 sapt s-a vazut mare lucru la eco...mie mi-a zis gin ca in sapt a 7-a se vede bine daca embrionul e implantat corect

emy22
12 dec 2009, 00:09
eu am 5 si am aceleasi simptome, e ceva normal ia din cand in cand cate un no spa asta mi-a prescris mie gine

r_ocsy
12 dec 2009, 12:28
La fel si eu, din cand in cand am mici dureri in dreapta sau stanga. Daca le simt mai des ( de cateva ori intr-o ora) iau un nospa , max doua pe zi la un interval de 6 ore si imi trece. Atata vreme cat nu sunt insotite de sangerari aceste dureri sunt considerate normale.

sandra
29 ian 2010, 12:55
si eu sunt insarcinata in 4 sapt si am dureri mari de burta si mie tare tare rau deabea ma pot ridica din pat,am greturi varsaturi sper sa pot duce sarcina pana la sfarsit:-(

Deeadulcika
17 feb 2010, 00:15
Va rog din suflet ajutati-ma si p mine cu o parere ca am inebunit cautand p net. Am avut oproblema cu Pap si a tb sa fac un ERAD akum 10 luni care cica ar arata bine. Akum 10 zile am avut un contact sexual, si ghinionul de a se rupe prezervativul. De atunci in fiecare zi ma doare burtica de mor ca la menstra si am si niste secretii ciudate transparente. Oare poate fi vorbim de o sarcina? Incep durerile de burta chiar din prima zi de conceptie? Sunt disperata !!! Multumesc anticipat pt raspuns

LoreAd
28 feb 2010, 23:52
Buna fetelor! Sunt tare suparata si ingrijorata :( am 5 saptamani si in seara asta am simtit o chestie foarte ciudata: mi s-a incordat burta in zona ovarelor incredibil de tare :( nu mai aveam niciun control asupra muschilor. Si de cand am aflat ca sunt insarcinata am mereu dureri de burta ca si cum as fi la menstruatie.,,insa am inteles ca daca nu am scurgeri e ok. Dar cu aceasta incordare incontrolabila m-am speriat rau. Voua vi s-a intamplat? Astept raspunsul vostru! Sarcina usoara la toata lumea

Laura.s
04 mar 2010, 13:49
Buna! Fac o cercetare legata de stiluri parentale la diferite categorii de parinti si am nevoie de femei gravide (peste luna a 6a) care sa imi completeze un chestionar de maxim 10 minute. Daca doriti sa ma ajutati (imi este destul de greu sa gasesc atatea femei gravide), va rog lasati un comentariu cu e-mailul vostru aici sau trimiteti-mi un e-mail la adresa Lhappyblue@yahoo.com si eu va voi trimite chestinarul pe mail. Se poate completa pe calculator si trimite inapoi tot pe mail. Multumesc!

aurasa
23 mar 2010, 14:46
Buna! Eu sunt insarcinata in 5 saptamani si 3 zile, am facut ECO, azi si e bine pozitionat, numai ca am niste dureri cumplite de ovare si o scurgere usor maronie! Ginecologul la care am fost mi-a prescris utragestan si acid folic, iar urmatoarea intalnire a programat-o saptamana viitoare cand vom repeta ECO sa vedem cum evolueaza! Va doresc sa aveti o sarcina lipsita de probleme si nastere usoara tuturor!

r_ocsy
24 mar 2010, 11:00
Laura.s : poti sa imi trimiti chestionarul, am 31 de saptamani :-)

i_andreea2005
25 mar 2010, 22:18
Buna! Sunt insarcinata in 6 saptamani si jumatate si ma confrunt cu o problema la care nu gasesc un raspuns. La 22 de zile de la menstruatie am facut 3 radiografii la coloana deaoraece am cazut si aveam dureri groaznice. Nu am stiut ca sunt insarcinata iar cei de la spital nu mi-au facut o analiza de sange pentru a depista o eventuala sarcina. Am vorbit cu nenumarati dr. ginecologi iar parerile lor au fost impartite. Unii au spus ca e cu risc mare de malformatii iar altii au spus ca nu este o problema. Exista cineva care a trecut prin aceasta problema? Cum credeti ca ar trebuii sa procedez? La ce doctor specialist sa merg sa intreb? Mentionez ca in urma a doua ecografii intravaginale nu au fost depistate anomalii.

loutzy0384
13 mai 2010, 18:49
Buna burtici, ma confrunt si eu cu o problema am 5-6 saptamani de sarcina si ma tot doare burtica mai ales pe partea centrala in dreapta, si parca s-a umflat un pic.nu stiu cum sa ma mai calmez , mi-e frica sa nu fie o sarcina ectopica. am programare maine la ginecologie, dar parca nu mai am rabdare pana atunci:((:((. puteti sa-mi spuneti din experientele voastre ce ar putea fi?.

mihalutza_2006
30 mai 2010, 19:46
sunt insarcinat in 7 saptamani si am o scurgere maronie,o fi normal?
la Cealalta sarcina nu am avut asa ceva, nici nu mai stiu ce sa zic. Voi ce ziceti?

deea.m
13 iul 2010, 15:59
buna . mamici si burtici ! sunt in 6 saptamani si 5 zile si am aceeasi "problema" ...durerile de burtica.mult mai usoare decat la ciclu...din cate am citit eu sunt normale.sotul meu e medic si e de aceeasi parere bineinteles! daca durerile sunt foarte mari insotite de sangerari etc ...prezentati-va la medic urgent ! pupici burtici

roxana29
29 iul 2010, 19:29
nu stiu ce sa zic si eu am aceesasi dilema
am facut si eu betahcg si mi-a iesit 413 dar eu stiu??????????
tie ti-a iesit la test de sarcina de la farmacie ca esti insarcinata?

ella27
19 aug 2010, 16:12

Intrebarea mea este: sunt insarcinata de 3/4 saptamani, dar am cateodata niste dureri ca de ciclu, pe care eu nu mi le explic??!!..... sunt normale? ,mentionez ca durerile sunt cand intro paret cand in alta,sunt mai mult ca niste intepaturi

Buna!
Si eu am avut si inca mai am cateodata dureri premenstruale. Am fost la medic si mi-a descoperit un ovar marit si cu chist, asa k mi-a dat sa iau pt 30 de zile cate o pastila de utrogestan 200 mg intravaginal la 12 ore si cand mai am dureri sa iau o pastiluta de no-spa, nu mai mult de 2 pe zi. Cred ca ar trebui sa iti faci ecografie transvaginala de trim I de sarcina pt k asa mi-a descoperit si mie problemele. Sa mergi neaparat la medic pt k doar un medic poate sa te lamureasca mai exact. Iti doresc sanatate si o sarcina usoara!

xania
04 sep 2010, 17:53
Buna tuturor,

Si eu sunt insarcinata! Am aflat de dimineata dupa ce mi-am facut testul. Luni merg la ginecolog pentru a afla mai multe. Deja nu mai am rabdare!!!

Numai bine tuturor!
Xania

oana-oana
04 sep 2010, 18:24
Ne bucuram pt tine,XANIA.FELICITARI SI SA FIE INTR-UN CEAS BUN.
Te asteptam cu vesti bune dupa ce te intorci de la medic.
Bucuta-te de momentele astea unice din viata unei femei.Sanatate si sarcina usoara.

xania
07 sep 2010, 20:33
Dragelor, revin cu noutati!!!
Am 5 sapt iar puiutul are 3.6 mm. Deocamdata lucrurile arata bine iar eu ar fi cazul sa ma hotarasc la un medic. Grea decizie!!!

Va pup si numai bine!
Xania

oana-oana
08 sep 2010, 09:38
Buna dimineata draga Xania,ne bucram pt tine si burtica.
In ziua de azi,intradevar este mai greu sa-ti gasesti in dr bun in Romania.Nu dispera si intreaba si tu in stanga si-n dreapta.Prietena,sau cunostinte care au nascut nu ai?
Mai intereseaza-te.Noi iti suntem alaturi.
Scrie aici,pe forum ,din ce oras esti si poate te ajuta vreo mamica(viitoare mamica).Scrie-ne orasul tau.
Pupicei si te asteptam.

dya
14 oct 2010, 11:15
buna sunt noua aici si va scriu si eu despre mine,ieri dimi ma facut testul de sarcina si a iesit pozitiv maine merg la eco sa vedem daca se vede mie mi-e frica sa nu fie extrauterina ca am mai facut una inainte,dar apoi ma nascut o fetita sanatoasa
nu ma doare nimic ieri ma durea putin spatele si putin intr-o parte dar vad ca a trecut
sper sa auzim de bine maine

liv8
14 oct 2010, 21:02
In sfarsit am avut curajul sa raman garvida si imi este frica :p:confused: rau...de ce va urma!?!Eu si iubis al meu ne dorim din tot sufletul acest bebel ..mai ales el care imi da mereu atata curaj si mangaie burtica si o pupa mereu desi nu se vede mai nimic ,am cam 2 saptamani si ma doare rau burtica ca la menstruatie ,azinoapte ma-m trezit cu o durere ingrozitoare ,azi am fost la farmacie sa iau nospa ..este posibil sa fie vro sarcina extra uterina ,mentionez ca ma-m ingrasat vizibil in zona burticii parca as avea mai mult de 2 luni ...mie teama ,ajuatati-ma pls ...sunt si racita in aceasta perioada si nu am luat nici o pastila

liv8
14 oct 2010, 21:10
In sfarsit am avut curajul sa raman garvida si imi este frica :p:confused: rau...de ce va urma!?!Eu si iubis al meu ne dorim din tot sufletul acest bebel ..mai ales el care imi da mereu atata curaj si mangaie burtica si o pupa mereu desi nu se vede mai nimic ,am cam 2 saptamani si ma doare rau burtica ca la menstruatie ,azinoapte ma-m trezit cu o durere ingrozitoare ,azi am fost la farmacie sa iau nospa ..este posibil sa fie vro sarcina extra uterina ,mentionez ca ma-m ingrasat vizibil in zona burticii parca as avea mai mult de 2 luni ...mie teama ,ajuatati-ma pls ...sunt si racita in aceasta perioada si nu am luat nici o pastila

aLeXuTzA21
15 oct 2010, 15:29

Pai ia`ti inima in dinti si du`te la doctor.Si eu am fost racita destul de rau si doctorul d familie mi`a spus sa ma tratez cu ceaiuri calde,cu lamaie,portocale ca au vit. C,si numai daca fac febra sa iau algocalmin.Acum,nu stiu difera de la caz la caz,eu in sugerez sa te duci la medic!Oricum pana la urma tre sa mergi,sa gasesti un ginecolog bun,sunt analize de facut,sa vada daca totul e ok.Nu mai fi speriata.Te pup:)

saskia
25 oct 2010, 17:43
Va rog sa ma lamuriri si pe mine din experienta voastra. Cum te simti in primele saptamani de sarcina? Iti chioraie burtica permanent, simti ca bebe creste sau e doar imaginatia mea. Am 5 saptamani de sarcina confirmata si cand nu o mai simt ca chioraie am impresia ca nu mai am nimic inauntru. Cateodata ma sperie tare. La un viitor ctrl sunt programata abia peste 3 saptamani.

dana s.
25 oct 2010, 18:00
Va rog sa ma lamuriri si pe mine din experienta voastra. Cum te simti in primele saptamani de sarcina? Iti chioraie burtica permanent, simti ca bebe creste sau e doar imaginatia mea. Am 5 saptamani de sarcina confirmata si cand nu o mai simt ca chioraie am impresia ca nu mai am nimic inauntru. Cateodata ma sperie tare. La un viitor ctrl sunt programata abia peste 3 saptamani.
Buna saskia, pai ce sa-ti spun? banuiesc ca e un pic diferit de la o femeie la alta dar sa simti bebe crescand la 5 sapt e imposibil.ce simti tu sunt gaze! atentie la ce mananci..constipatia si-a facut aparitia?

saskia
25 oct 2010, 18:10
Buna Dana si merci de raspuns. Nu sunt constipata, mananc multe fructe si legume. Sunt departe de casa si probabil s/a instalat si o stare de frica si nelamurire. Aici am fost la control medical dar era prea devreme ca sa poate spune ceva concret. In afara de tensiunea din sani nu am nici un alt simptom. O cunostinta a pierdut sarcina la 2 luni fara sa/si dea seama, fara simptome care sa o ingrijoreze. Cred ca ma gandesc mult la situatia ei. Si de aceea si intrebarea daca e normal sa simti chioraituri in burta (nu miscarile bebe, ar fi mult prea devreme), ci semne de intindere ale uterului.

dana s.
25 oct 2010, 18:29
Buna Dana si merci de raspuns. Nu sunt constipata, mananc multe fructe si legume. Sunt departe de casa si probabil s/a instalat si o stare de frica si nelamurire. Aici am fost la control medical dar era prea devreme ca sa poate spune ceva concret. In afara de tensiunea din sani nu am nici un alt simptom. O cunostinta a pierdut sarcina la 2 luni fara sa/si dea seama, fara simptome care sa o ingrijoreze. Cred ca ma gandesc mult la situatia ei. Si de aceea si intrebarea daca e normal sa simti chioraituri in burta (nu miscarile bebe, ar fi mult prea devreme), ci semne de intindere ale uterului.

Stai fara griji! nici eu nu sunt aproape de casa deloc :) dar trebuie sa ne obisnuim ca viata ne rezerva multe incercari. Acele chioraituri cum le zici tu sunt gaze! Cazuri de sarcini pierdute si oprite din evolutie ai sa vezi mai peste tot dar asta nu inseamna ca ti se va intampla si ti! Roaga-te la d-zeu sa nu fie asa dar eu zic sa nu te mai gandesti deloc si o sa vezi ca o sa fie bine.si eu de la 6 sapt si 5 zile cand am auzit bataile inimii am asteptat o luna pana la urmatoarea eco.imi faceam tot felul de griji! si la 11 sapt si 3 zile parca l-am vazut pe bubu vioi si frumusel foc :D

dana s.
25 oct 2010, 18:32
si nu te bucura prea devreme cu simtomele ca si la mine era asa iar dupa 7 sapt imi aparuse senzatia de voma, la inceput toata ziua iar mai apoi doar seara de mancam doar salate.acum nu mai am nimic la 12 sapt si 5 zile :-) doar sanii si spatele,dar pt bubu suportam orice

saskia
25 oct 2010, 18:45
Ok, o sa incerc sa ma echipez cu mai multa credinta si la fel de multa rabdare. Pe timpul noptii urinai des in primele saptamani? Pana saptamana trecuta mergeam mai mult la toaleta, de saptamana acesta nu m/am mai trezit noaptea.
Multa sanatate tie si omuletzului tau drag!

dana s.
25 oct 2010, 19:43
Ok, o sa incerc sa ma echipez cu mai multa credinta si la fel de multa rabdare. Pe timpul noptii urinai des in primele saptamani? Pana saptamana trecuta mergeam mai mult la toaleta, de saptamana acesta nu m/am mai trezit noaptea.
Multa sanatate tie si omuletzului tau drag!
merge cam greu site-ul si de asta nu stau mereu on line. la toaleta mergeam destul si la inceput dar asta pt ca eu beau destule lichide, uterul inca nu e foarte mare o sa vezi mai acusi ca dupa 5 minute vrei iar sa te duci :D daca nu mai mergi asa des vezi daca bei aceeasi cantitate de lichide, sau poate ai racit tu un pic la inceput..

bluesugar
28 oct 2010, 20:57
salutare tuturor, de curand ma pot incadra si eu in aceasta categorie super frumoasa a mamicilor, sunt abia la inceput dar am taria si credinta sa ma gandesc ca totul o sa fie bine. sunt in a 5 a sapt si cam de o sapt ma trezesc noaptea de cate 2-3 ori pt a merge la baie desi nu sunt racita, ce i drept si eu beau multe lichide. sanii ma dor si ei si e ca o senzatie de frig in acea zona. in rest totul e in regula si incep sa ma documentez din ce in ce mai mult despre tot ce inseamna sarcina si nasterea, numai bine tuturor

pettit ange
29 oct 2010, 15:17
Si eu sunt in aceeasi situatie,sunt fericita ca am gasit acest forum sa ma mai linistesc un pic. Sunt in 5 saptamani si ma simt din ce in ce mai rau,am un gust tare amar si nu ma multumeste nimic,ce ma ingrijoreaza ca am luat cam mult in greutate,credeti ca e normal la inceput? am luat vreo 4 kg si am o burtica cam marisoara...manaanc destul de mult si consum lichide indeajuns,dar de vreo doua zile nu mai imi place nimic...de la o saptamana la alta se schimba absolut tot....sa nu mai spun ca am si dureri de burtica mai mult in partea dreapta,imi da impresia ca ovarul ma doare...din ce am citit de la voi si durerile astea sunt normele, nu stiu acum ce ar trebui sa beau sau sa mananc sa-mi treaca senzatia de voma si gustul amar pe care il am....si ar mai fi o problema am facut analize chiar inainte sa aflu ca sunt insarcinata si am o anemie destul de mare fapt pt care doctorul mi-a prescris fier (ferro sanol duodenal-este din luxemburg),ginecologul imi spune ca pot sa-l iau,dar multe alte persoane ma sfatuieste sa nu-l mai iau cel putin acum la inceput,desi ma simt din ce in ce mai slabita l-am intrerupt de frica sa nu se intample ceva cu bebelusu meu,va rog sa-mi spune-ti daca ati avut astfel de cazuri,multumesc si va doresc o sarcina usoara si bebei sanatosi,pup

bluesugar
29 oct 2010, 19:56
salutare, asa si eu cu greutatea la fel ca tine, deja in 5 sapt aproape 4 kg ceea ce si mie mi se pare aiurea rau de tot dar ma tot gandesc ca mama mi spunea ca si la ea a fost la fel si apoi a slabit destul de mult dupa primele 6-7 sapt din cauza greturilor, acum depinde de fiecare dar sper sa seman cu ea.
de gust ma gadesc ca e de la fier dar nu stiu ce sa zic daca e bun sau nu daca l administrezi in aceasta perioada

allias
02 feb 2011, 13:05
Buna si felicitari viitoarelor mamici!
Am citit aici tote parerile voastre si am si eu o intrebare: sunt in sarcinata in sapt 3 si inca mai lucrez si depun un pic de efort fizic; nu am dureri foarte mari doar un pic sanii si burta cand ma aplec; ar trebui sa lucrez pana la inceputul lui aprilie adica pana la aprox 3 luni. Nu am fost inca la medic k am zis k e prea devreme, astept sa fac macar o luna si de aceea sunt curioasa ce ma sfatuiti.
PS: Sa nu lucrez nu prea este o optiune:(
Multumesc, astept raspunsurile voastre!!

nectaria
02 feb 2011, 13:24
Buna si felicitari viitoarelor mamici!
Am citit aici tote parerile voastre si am si eu o intrebare: sunt in sarcinata in sapt 3 si inca mai lucrez si depun un pic de efort fizic; nu am dureri foarte mari doar un pic sanii si burta cand ma aplec; ar trebui sa lucrez pana la inceputul lui aprilie adica pana la aprox 3 luni. Nu am fost inca la medic k am zis k e prea devreme, astept sa fac macar o luna si de aceea sunt curioasa ce ma sfatuiti.
PS: Sa nu lucrez nu prea este o optiune:(
Multumesc, astept raspunsurile voastre!!

FELICITARI PENTRU SARCINA!!!
Sanii e normal sa te doara...trebuie sa te protejezi de frig si sa nu ridici greutati!!! Dupa 4 saptamani poti merge la medic si sa iti anunti seful ca esti graviduta sa nu te puna la eforturi fizice mari!!!
Ai grija de tine!!!

dayya
12 feb 2011, 10:48
Cine imi raspunde si mie, pt duphaston va da medicul reteta sau se elibereaza si la liber?
Va intreb pr ca sunt intr-o situatie mai dificila: am facut doua teste ambele slab +, am fost la un control si dr. mi-a facut o eco, n us-a vazut nimic si dupa parerea lui nu e sarcina sau e f mica la inceput de aceea nu se vede sa revin peste o saptamana, doua, insa i-am spus ca am niste dureri uneori mai rau decat la ciclu si nu mi-a dat nimic. Mie mie teama sa nu-l pierd pe bebe cu aceste dureri dc nu iau nimic de sustinere.
Voi ce ma sfatuiti sa fac pana ajung iar la dr.?

buna ,si eu am avut dureri ingrozitoare la inceput ,am fost la medic pt control si surpriza, sarcina in 3 sapt ,mia dat ceva spozitoare cu progesteron acid folic si inca ceva pt dureri( nu -seals75) ceva de genul no spa cred,acum sant 4-5 sapt si durerile au trecut foarte rar mai am dureri dar usoare,si la mn la primul control nu sa vz nimic abia la 3 zile cand m-am dus iar ca durerile nu incetau sa vz sarcina la eco intravaginal. si despre durere mi sa spus ca probabil sarcina era pe trompa sau ceva de genul acesta
,din acest motiv am avut dureri.

Elle
15 feb 2011, 21:18
buna....mi-am facut acum doua zile testul iar a doua liniuta e un roz pal....posibil sa fie un bebelus???...mentinez ca am dureri ca si cele menstruale dar tin putin si trec...e normal???....dupa calculele mele tinand cont ca menstruatia nu a venit....as avea 4 saptamani.....speram sa fie un bebe....:))

mse
15 feb 2011, 21:40
buna....mi-am facut acum doua zile testul iar a doua liniuta e un roz pal....posibil sa fie un bebelus???...mentinez ca am dureri ca si cele menstruale dar tin putin si trec...e normal???....dupa calculele mele tinand cont ca menstruatia nu a venit....as avea 4 saptamani.....speram sa fie un bebe....:))

a doua liniuta roz, chiar palida, e sarcina :)

ai mare grija de tine !

bluesugar
16 feb 2011, 17:14

pai draga mea cred ca pot felicita pt bebe:gravida2:
eu am facut un singur test de data aceasta pt ca ne doream bebe de vreun an jumatate si la fiecare intarziere ma bucuram degeaba, asa ca mai ca nu mi venea sa cred ca s insarcinata acum. la insistentele viitorului nas pecare l pacalisem si pe el de atatea ori(fara intentie, iti dai seama) am facut testul prin oct pt ca mi intarziase cam o sapt
se vedeau si la mine 2 linii dar a 2a era exact cum zici tu un roz pal, amarat abia abia vizibil si iata ca astazi am 23 de sapt si ma rog la doamne doamne sa fie si n cont la fel de bine ca pana acum
trebuie sa ai incredere ca totul va fi bine si nu uita sa ai grija de tine si de bebe:D:gravida:

nectaria
16 feb 2011, 19:32
Asa a iesit si la mine...a doua liniuta a fost roz pal si a fost bebe!!! Felicitari si sarcina usoara!!!!!

Lenut
16 feb 2011, 20:33

asa a fost si la mine. la primul test trebuia sa techinui sa vezi cea de-a 2 liniuta, dar la al doilea(facut la 2 zile dupa primul), liniuta 2 tot de un roz pal a fost, dar de data asta mult mai vizibila decat prima.
deci felicitari. esti :gravida2:

Elle
17 feb 2011, 20:16
multumesc frumos pentru incurajari...ieri am facut din nou testul si s-a confirmat ca bebe e acolo...suntem faorte fericiti....:))))

nectaria
17 feb 2011, 20:17
multumesc frumos pentru incurajari...ieri am facut din nou testul si s-a confirmat ca bebe e acolo...suntem faorte fericiti....:))))
felicitari pentru sarcina!!!!

mse
17 feb 2011, 20:35

sarcina usoara si te asteptam la barfe ;)

juliette1985
25 feb 2011, 14:17
si eu am 4 saptamini,si am si eu intepaturi prin burtica,nu stiam de ce,si azi dimineata am aflat raspunsul:din cauza unui hormon produs de sarcina(progesteronul cred) se relaxeaza muschii intestinelor si nu mai lucreaza bine,cauza-nu ,,merg,, la baie cum trebuie. Azi dimineata mam trezit cu dureri insoportabile,si mam gindit la cei mai rau,dar dupa 2-3 clizme si un ceai laxativ,miau trecut orice intepatura ptin burta.

ramo2ely
25 feb 2011, 14:24
buna elle..am avut si eu dureri de genul asta..si am crezut ca sunt bolnavioara..sau ceva de genul asta..si cand colo bebe...eu deja sunt in sapt. 22 imediat..dar ar fi ok sa mergi la un control..pt. siguranta...nu vreau sa te ingrijorez...dar durerile nu sunt tocmai ok...:pup:

monique
27 feb 2011, 12:04
am avut si eu dureri de pe 4 la 6 saptamani, nici cu nospa nu trecea
dar am renuntat la cafea si e ok

mimi_bombonika
28 feb 2011, 20:36
Felicitari,noilor mamici...nu va panicati daca aveti dureri,e normal in primele sapt de sarcina,fiindca se fecundeaza ovulul,apoi se mareste uterul,sunt multe aspecte ginecologice...
Atata timp cat nu aveti sangerari sunteti bine!!
Am trecut si eu prin momentele astea si nu m-am descurajat,am avut dureri si am vomitat pana mi-a miscat bebelulu,acum am 35 de sapt si ma simt perfect...il asteptam pe bebe cu mare drag:))
mult curaj viitoare mamici!

Lenut
01 mar 2011, 15:39
fetelor, nu vreau sa va speriati de ceea ce am sa va spun, dar durerile prin burtica si spate, daca sunt insotite de scurgeri maronii, cat de putine nu sunt semne bune. mergeti de urgenta la medic. eu asa am patit:am inceput cu dureri ca de CM vreo 1-2 saptamani (stiam ca sunt gravi)apoi in 2 zile cateva picaturi maronii dupaa care cand am implinit 6 sapt am avut sangerari si mi-am pierdut bobita!!! deci, daca vi se pare ca ceva nu este ok mergeti la medic!!!

magdalena
03 mar 2011, 17:44
asa a fost si la mine daca tu ai fii facut testul mai tarziu adica 6 -7saptamani liniuta ar fii fost mai inchisa la culoare dar dupa mine e bebe:))))))

Arianna
12 apr 2011, 23:34
Buna ziua burtici! :pup: Sunt putin nelamurita si ma gandeam ca poate voi trecute prin experientele inceputului puteti sa ma lamuriti. Pe 20 martie mi-a venit, in ziua 11 ovulam conform testului ...Azi, la 12 zile dupa ovulatie, ma dor sanii, am dureri ca la menstruatie si am sangerat de dimineata cateva picaturi mai deschise la culoare apoi pana la sfarsitul zilei cateva picaturi mai inchise si pe seara aproape deloc. As fi in ziua 24 de menstra...prea devreme pentru menstruatie totusi..In mod normal imi vine la 28 - 30. E posibil sa fie o sarcina?:ajutor:

happy
12 apr 2011, 23:41
Buna Arianna!
E posibil sa fie sarcina,dar cel mai sigur e sa iti faci un test la cateva zile dupa data la care ar fi trebuit sa iti vina.Acum nu stiu daca iti iese testul pozitiv in caz ca e sarcina,mai bine mai astepti 4-5 zile:)
Iti doresc sa fie rezultatul pe care ti-l doresti!

Arianna
13 apr 2011, 00:03
Buna Happy!
Mersic de linistire si incurajare! :pup:
Am facut deja un test azi si bineinteles ca e negativ... O sa mai incerc peste cateva zile. Am vrut sa ajung la doctor azi dar abia luni vine doctorul meu si nu stiam daca e cazu sa ma sperii si sa caut alt doctor pana luni sau sa astept linistita.
Pupici

happy
13 apr 2011, 00:27
Buna Happy!
Mersic de linistire si incurajare! :pup:
Am facut deja un test azi si bineinteles ca e negativ... O sa mai incerc peste cateva zile. Am vrut sa ajung la doctor azi dar abia luni vine doctorul meu si nu stiam daca e cazu sa ma sperii si sa caut alt doctor pana luni sau sa astept linistita.
Pupici
Cu placere! Si eu mi-am facut testul prima data cu 5 zile inainte de data la care trebuia sa-mi vina si mi-a iesit negativ,apoi l-am repetat la o saptamana de intarziere si a iesit pozitiv,deci e f posibil ca si la tine sa fi iesit negativ si sa fii.Te pup!

INES
13 apr 2011, 09:11
Buna ziua burtici! :pup: Sunt putin nelamurita si ma gandeam ca poate voi trecute prin experientele inceputului puteti sa ma lamuriti. Pe 20 martie mi-a venit, in ziua 11 ovulam conform testului ...Azi, la 12 zile dupa ovulatie, ma dor sanii, am dureri ca la menstruatie si am sangerat de dimineata cateva picaturi mai deschise la culoare apoi pana la sfarsitul zilei cateva picaturi mai inchise si pe seara aproape deloc. As fi in ziua 24 de menstra...prea devreme pentru menstruatie totusi..In mod normal imi vine la 28 - 30. E posibil sa fie o sarcina?:ajutor:
Si eu la fel ca si tine in ziua 23 am avut cateva picaturi pe chilot. Am crezut ca imi vine menstruatia si eram dezamagita dar se pare ca a fost sangerarea de nidatie.
Dupa parerea mea este bebe!

Arianna
13 apr 2011, 23:39
Si azi am patat lenjeria...dar un sange parca amestecat cu secretia normala...deschis la culoare...diluat.. . Durerile de menstruatie persista..la fel si sanii.. Sper sa fie nidarea.. :)

alina.ghita
18 apr 2011, 10:17
Buna dimineata!:soare: si eu am dureri abdominale...si imi vine sa merg la baie non-stop,dar sunt dureri obisnuite pentru ca uterul se mareste ca sa faca loc bebelusului!daca atunci cand va miscati brusc simtiti o durere groaznica sa nu va panicati...va doare din cauza ligamentelor care sustin uterul!eu ma confrunt cu astfel de dureri inca din prima saptamana de intarziere a menstruatiei :pup: si aveti grija de burtici

alina_geo21
26 iun 2011, 14:18
Si eu am dureri.Au inceput azi si cand urinez sangerez un pic.dac nu-mi trece pana maine ma duc la doctor.

alinac.
05 iul 2011, 12:55
Buna. Eu sunt foarte noua pe forum si sunt o fericita viitoare mamica. Astazi mi-am facut 2 teste si ambele au iesit pozitive:gravida2:. Asa ca am cautat repede un forum unde sa pot discuta si mai ales sa ma lamuresc ce sunt cu durerile ca de menstruatie:cafea:. Menstruatia mi-a intarziat 4 zile si de aceea am facut testul de sarcina. Imi poate spune cineva daca aceste dureri sunt normale? Va multumesc si sa dea Dumnezeu fiecaruia o minune ca cea din burtica mea.:barza:
---
Scuze...am citit acum raspunsul mai sus. Cred ca inca am emotii. Va pup:floare:.

magdalena
05 iul 2011, 13:14
Buna. Eu sunt foarte noua pe forum si sunt o fericita viitoare mamica. Astazi mi-am facut 2 teste si ambele au iesit pozitive:gravida2:. Asa ca am cautat repede un forum unde sa pot discuta si mai ales sa ma lamuresc ce sunt cu durerile ca de menstruatie:cafea:. Menstruatia mi-a intarziat 4 zile si de aceea am facut testul de sarcina. Imi poate spune cineva daca aceste dureri sunt normale? Va multumesc si sa dea Dumnezeu fiecaruia o minune ca cea din burtica mea.:barza:
---
Scuze...am citit acum raspunsul mai sus. Cred ca inca am emotii. Va pup:floare:.
eu iti spunu din propria experienta ca sunt normale durerile ca de menstra

alinac.
05 iul 2011, 13:17
Multumesc pentru raspuns :). Chiar acum vroiam sa-mi fac o programare pentru un control.

magdalena
05 iul 2011, 13:19
Multumesc pentru raspuns :). Chiar acum vroiam sa-mi fac o programare pentru un control.
dap iti poti face dar depe acum vei devea doar un punct mic inimioara o sa inceapa sa ii bata mai incolo

magdalena
05 iul 2011, 13:23
poti intra la mamici de februarie http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/sarcina/2457-mamici-de-februarie-2012-a.html sa mai comunici eu ele pana va aparea topicul mamicilor de martie2012

alinac.
05 iul 2011, 13:38
ms mult, mult:pup:. oricum, sunt atat de emotionata si parca totusi nu-mi vine sa cred. de vreo 4 ore ma tot uit la ele:D. cred ca fiecare viitoare mamica trece prin asta:confetti:multumesc pentru sugestii

magdalena
05 iul 2011, 14:46
ms mult, mult:pup:. oricum, sunt atat de emotionata si parca totusi nu-mi vine sa cred. de vreo 4 ore ma tot uit la ele:D. cred ca fiecare viitoare mamica trece prin asta:confetti:multumesc pentru sugestii
e iti dai seama ca fiecar trece prin emotii dar sa vezii ce emotii cand o sa vina bebe atunci sa te tii

alinac.
05 iul 2011, 14:56
cred. dar abia astept:parasuta:

magdalena
05 iul 2011, 14:58
cred. dar abia astept:parasuta:
ooooooo tu mai ai tre sa dai precedenta:ok::D

S1mon1ca
09 iul 2011, 15:37
---

Buna, si eu sunt aspiranta la bebe si desi am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, refuz sa cred ca am nevoie de 6 luni de tratament. Acum sunt cu 2 zile inainte de CM dar avand in vedere ca nu este unul regulat nu ma pot baza pe absenta lui. :(
La cate sap de la ovulatie ai facut testul de sarcina? singurele simptome pe care le am ar fii intepaturi abdominale, si schimbare de stare. acum sunt toata un zambet acum ma enervez din nimic.

Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc ;)

alinac.
11 iul 2011, 10:14
Buna, si eu sunt aspiranta la bebe si desi am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, refuz sa cred ca am nevoie de 6 luni de tratament. Acum sunt cu 2 zile inainte de CM dar avand in vedere ca nu este unul regulat nu ma pot baza pe absenta lui. :(
La cate sap de la ovulatie ai facut testul de sarcina? singurele simptome pe care le am ar fii intepaturi abdominale, si schimbare de stare. acum sunt toata un zambet acum ma enervez din nimic.

Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc ;)

Buna,s1mon1ca. Imi pare rau ca ai fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, dar nu cred ca asta e o problema...pot fi tratate.E important insa sa le tratezi, caci se pare ca netratate pot duce la avort, ceea ce nu e de dorit. Eu am facut testul dupa aproximativ trei saptamani de la ovulatie, dar asta pentru ca imi intarziase 4 zile, eu avand un ciclu regulat. Daca te ajuta eu nu am avut simptome, decat cele inainte de menstruatie: sani durerosi si dureri menstruale (de o intensitate mult mai mica!!!) Nici acum nu am alte simptome specifice de sarcina (http://www.sarcina-nasterea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html) in afara somnolentei.Sa dea DD sa fie asa cum iti doresti sa ai parte de un bebe sanatos. Oricum sa ne dai un raspuns daca e sau nu e bebe.:pup:

ANDAP
11 iul 2011, 10:33
---

Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara.
s-a deschis topicul de martie 2012...asa ca te rog sa prinzi putin curaj si sa postezi prima...desi stiu ca mai sunt mamici de martie 2012.Daca mai ai nevoie de sfaturi, pareri poti oricand sa apelezi la mamicile cu mai multa experienta. Uite, chiar la mamicile de octombrie mai e o mamica din Fagaras...poti sa iei legatura cu ea, daca crezi ca te va ajuta.

te asteptam pe noul topic http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/sarcina/2500-mamici-de-martie-2012-a.html#post236706

alinac.
11 iul 2011, 10:39
Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara.
s-a deschis topicul de martie 2012...asa ca te rog sa prinzi putin curaj si sa postezi prima...desi stiu ca mai sunt mamici de martie 2012.Daca mai ai nevoie de sfaturi, pareri poti oricand sa apelezi la mamicile cu mai multa experienta. Uite, chiar la mamicile de octombrie mai e o mamica din Fagaras...poti sa iei legatura cu ea, daca crezi ca te va ajuta.

te asteptam pe noul topic http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/sarcina/2500-mamici-de-martie-2012-a.html#post236706

ok:D voi intra pe topicul mamicilor de "martisor". si multumesc pentru urari si sfaturi. si le doresc tuturor mamicilor de februarie 2012 sarcina usoara ...si mai vorbim ca tot pe aici suntem ;) :pup:

tatiku87
22 sep 2011, 16:24
Buna la toate burticile de pe site..... sunt un viitor tatic ...iubyta mea este gravida in 4 saptamani...dar am si eu o teama la inceputul luni a avut 2 zile sangerari de o culoare inchisa initial a crezut ca este menstrutia dar au durat f putin...astazi sangerarile au inceput din nou..este ceva ingrijorator??este primul nostru bebe si nu as vrea sa pateasca ceva.....va multumesc

Lenut
22 sep 2011, 20:58
Buna la toate burticile de pe site..... sunt un viitor tatic ...iubyta mea este gravida in 4 saptamani...dar am si eu o teama la inceputul luni a avut 2 zile sangerari de o culoare inchisa initial a crezut ca este menstrutia dar au durat f putin...astazi sangerarile au inceput din nou..este ceva ingrijorator??este primul nostru bebe si nu as vrea sa pateasca ceva.....va multumesc

buna tatiku!! cand e vorba de sangerari e musai sa mearga la dr!!! de urgenta, nu mai stati pe ganduri... poate sa fie grav sau poate sa nu fie mare lucru dar trebuie mers la dr!!!

tatiku87
22 sep 2011, 21:21
multumesc frumos...vom urma sfatul....ne vom mai auzi sau mai bn zis citi pe forum :p http://www.pregnology.com/preggoticker2/0033FF/99FFCC/matei%20alexandru/05/14/2012.png (http://www.pregnology.com/pregnancy/05/14/2012)Make a pregnancy ticker (http://www.pregnology.com)

angelkim
26 sep 2011, 07:29
Un tatic pe forum,bravo!!!Mai rar!
Daca sunt pete maronii sunt normale.Si durerile de burtica ca la ciclu sunt de asemenea normale.Si eu le-am avut.:)
Ati mers intre timp la doctor?
Sanatate maxima!
Vad ca deja ati ales nume si va doriti sa fie baietel.Si noi la fel.Dar luati in calcul si ca ar putea fi la fel de bine fetita!:)

Lenut
26 sep 2011, 14:29
Un tatic pe forum,bravo!!!Mai rar!
Daca sunt pete maronii sunt normale.Si durerile de burtica ca la ciclu sunt de asemenea normale.Si eu le-am avut.:)
Ati mers intre timp la doctor?
Sanatate maxima!
Vad ca deja ati ales nume si va doriti sa fie baietel.Si noi la fel.Dar luati in calcul si ca ar putea fi la fel de bine fetita!:)

am sa-mi permit sa te contrazic in legatura cu scurgerile maronii... eu am avut scurgeri maronii ffff usoare in vreo 2 zile si apoi am pierdut sarcina... :plang: iar dr mi-a zis ca orice fel de scurgere maronie, roz, rozalie, rosie nu e de bine in sarcina...

sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos tun!!

tatiku87
26 sep 2011, 14:46
ms..consider ca si noi tatici trebuey sa ne implicam mai mult.......

angelkim
26 sep 2011, 15:28
am sa-mi permit sa te contrazic in legatura cu scurgerile maronii... eu am avut scurgeri maronii ffff usoare in vreo 2 zile si apoi am pierdut sarcina... :plang: iar dr mi-a zis ca orice fel de scurgere maronie, roz, rozalie, rosie nu e de bine in sarcina...

sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos tun!!
:( Imi pare rau sa aud ca ai pierdut sarcina.Am avut si eu scurgerile acelea maronii si mai abundente asa ca deja dupa 3-4 zile de cand mi-a intarziat ciclu stiam precis ca sunt insarcinata.Mi-am imaginat ca e semn de sarcina si ca probabil mai multe femei le au.
Acum probabil incerci sa ramai din nou insarcinata?Daca-i asa multa bafta!

angelkim
26 sep 2011, 15:30
ms..consider ca si noi tatici trebuey sa ne implicam mai mult.......
:) Daca s-ar putea sa nasca barbatii ar fi perfect!Glumesc,sper ca nu te superi pe mine.
Eu una ca femeie apreciez un barbat care se implica si care isi face griji si isi iubeste deja puiutul desi e atat de micut.
Ati fost la dr?E bine bebe?

Lenut
26 sep 2011, 19:58
:( Imi pare rau sa aud ca ai pierdut sarcina.Am avut si eu scurgerile acelea maronii si mai abundente asa ca deja dupa 3-4 zile de cand mi-a intarziat ciclu stiam precis ca sunt insarcinata.Mi-am imaginat ca e semn de sarcina si ca probabil mai multe femei le au.
Acum probabil incerci sa ramai din nou insarcinata?Daca-i asa multa bafta!

au trecut cateva luni bune de cand am pierdut sarcina(la sf lui februarie s-a intamplat asta :( ), acum incercam din nou pt bebe dar din pacate am niste probleme si pana nu se rezolva...

tatiku87
26 sep 2011, 20:56
:) Daca s-ar putea sa nasca barbatii ar fi perfect!Glumesc,sper ca nu te superi pe mine.
Eu una ca femeie apreciez un barbat care se implica si care isi face griji si isi iubeste deja puiutul desi e atat de micut.
Ati fost la dr?E bine bebe? sincer dac as putea as face o..vinery avem programare la medic sper sa fie tot ok... am sa va informez de tot.....pana taunci avety grija de burtyci :p

soniq
04 oct 2011, 22:39
Buna Fetelor, azi am aflat si eu ca sunt gravidua. Am avut ultima menstruatie pe 22 august deci cred ca am mai mult de 4 sapt. Problemuta mea sunt durerile de burtica. Programarea la gineco o am dabea pe 20 oct pt ca nu am gasit loc la dna doctr dar cred ca ma voi duce la altcineva mai inainte. Pupici

sandy_bell001
05 oct 2011, 11:49
Buna Fetelor, azi am aflat si eu ca sunt gravidua. Am avut ultima menstruatie pe 22 august deci cred ca am mai mult de 4 sapt. Problemuta mea sunt durerile de burtica. Programarea la gineco o am dabea pe 20 oct pt ca nu am gasit loc la dna doctr dar cred ca ma voi duce la altcineva mai inainte. Pupici
soniq, ceea ce simti tu am simtit toate la un moment dat, nu trebuie sa te sperii, aceste dureri sau mai mult intepaturi se datoreaza faptului ca uterul incepe sa creasca, oricum o sa-ti zica si dr ca eaabsolut normal. Mie mi-a recomandat sa iau NO-SPA daca urerea persista, dar nu am luat pentru aveam doar intepaturi care nu durau mult.
sarcina usoara in continuare

tatiku87
31 oct 2011, 23:43
ei am revenit nu cu o veste nu tocmai buna.:boxing:..iubytha mea a pierdut sarcina..medicul a spus ca din cauza stresului oboseli etc......viatza uneori este cruda......vom mai incerca..oricum vroiam sava multumesc pt ajutor...si avety grija de burtici si de puiuty..am sa revin cu vesty..salutari la toty si taote

Dana
01 nov 2011, 00:55
ei am revenit nu cu o veste nu tocmai buna.:boxing:..iubytha mea a pierdut sarcina..medicul a spus ca din cauza stresului oboseli etc......viatza uneori este cruda......vom mai incerca..oricum vroiam sava multumesc pt ajutor...si avety grija de burtici si de puiuty..am sa revin cu vesty..salutari la toty si taote

imi pare rau ca a pierdut sarcina ! data viitoare sa fie mai cu noroc si yubitha ta sa nu se mai streseze ca nu are de ce ! sa ne anunti daca ramane iar graviduta !

tatiku87
01 nov 2011, 00:58
am sa anuntz deeindat ce voi stii.......ms pt incurajari..e destul de dureros.tynand cont ca era primul :((

Dana
01 nov 2011, 00:59
soniq, ceea ce simti tu am simtit toate la un moment dat, nu trebuie sa te sperii, aceste dureri sau mai mult intepaturi se datoreaza faptului ca uterul incepe sa creasca, oricum o sa-ti zica si dr ca eaabsolut normal. Mie mi-a recomandat sa iau NO-SPA daca urerea persista, dar nu am luat pentru aveam doar intepaturi care nu durau mult.
sarcina usoara in continuare

sandy ,la mine acele "intepaturi"si dureri insemnau iminenta de avort :( din fericire am reusit sa duc sarcina pana la capat si acum ma bucur din plin de alex . mie nu mi-a zis dr niciodata ca e normal sa ma doara , ci din contra ... imi spunea sa ma intind in pat si daca nu trece sa iau no-spa , daca nici asa nu trecea ma prezentam la dr de urgenta ... de multe ori nu avea loc la programari si ma duceam si asteptam pe sala si ma lua , ca si-asa celelalte femei nu stiau ordinea programarilor.

Dana
01 nov 2011, 01:01
am sa anuntz deeindat ce voi stii.......ms pt incurajari..e destul de dureros.tynand cont ca era primul :((

fiti puternici si increzatori amandoi ! daca yubitha nu are probleme va ramane imediat insarcinata ! multa bafta !

tatiku87
01 nov 2011, 01:06
ms frumos...o s aincercam din nou

monic@
06 nov 2011, 19:24
fetelor si pe mine ma cam doare burtica ... dar nu exagerat si tinand cont ca nu am sangerari , eu zic ca e normal !

dar oricum voi merge marti la eco si sper sa fie totul ok ... altfel nici nu are cum sa fie !!! :)

Lenut
06 nov 2011, 21:25
fetelor si pe mine ma cam doare burtica ... dar nu exagerat si tinand cont ca nu am sangerari , eu zic ca e normal !

dar oricum voi merge marti la eco si sper sa fie totul ok ... altfel nici nu are cum sa fie !!! :)

monica, imi place ca gandesti pozitiv!! :ok: foarte bine faci!! sunt normale durerile de burtica, doar s anu fie ca si cele de Cm... acum durerile ar trebui sa fie scurte si acute, ca sa fie ok...

tatiku87
07 nov 2011, 23:12
am mers la medic si iau dat duphaston si acifol...au zis ca va ramane repda insarcinata...akm ramne sa vedem

ClejAde
07 nov 2011, 23:18
eu in timpu sarcini am avut cv dureri da leam ignorat s la cezariana or cnstatat k am facut un nodul fibromatos anterior p uter in timpu sarcinii:)

Ariana
08 nov 2011, 01:26
Si eu am avut dureri exact ca la ciclu. Ma durea burta de numa si ma gandeam ca poate imi vine...poate imi vine...insa cum nu-mi intarziase niciodata i-am spus sotului ca e posibil sa fiu insarcinata...apoi am plecat la o expozitie canina in Bucuresti...numai ca n-am putut fugi in jurul ringului de prezentare pentru a-mi anima urecheatul de frica sa nu pierd eventuala sarcina :) Nimeni nu intelegea de ce stau ca tabagista pe tusa...doar eu eram entuziasmata de ce speram ca creste in burtica.

carolyta
08 nov 2011, 09:22
Sincer... am avut si eu niste dureri ieri...dar sunt la doar 4 zile de la conceptie....inca nu stiu dak e vreun bebe....dar eu asta simt ca in mine este un ghemotoc:*

octavia-alexa
08 nov 2011, 10:25
buna am si eu o problema sunt noua pe acest forum si daca poate cineva sa ma ajute
am simptomele un femei gravide ciclu mia intarziat 2zile dar testul a iesit negativ(mentionez ca am facut un test de sarcina sure check)am dureri de burtica si de spate ma dor si sanii dar eu nu imi dau seama daca sunt sau nu insarcinata si mi-as dori ffffff mult un bebelush.stie careva vreun alt simptom pe care il poti avea atunci cand esti gravida?!pt ca simptomele de sarcina se aseamana foarte mult cu cele de ciclu.ce ma sfatuiti sa fac?sa merg la control la ginecolog?

camyR
08 nov 2011, 11:01
Eu stiam k ar fi ceva dureri cam la 2 sapt de la conceptie [t ca oul se implanteaza in uter.Tot la aceasta data pot fi si ceva sangerari slabe k si la finalul cm, dar doar atat. La eco se poate vedea o sarcina pe la 6 sapt. Success in obtinerea sarcinii si un bebe sanatos sa aveti!

Tami
08 nov 2011, 11:04
Buna Octavia! Cand ai facut testul, astazi? Cel mai bine este sa il faci dimineata, la prima urina, indiferent ce scrie pe cutie (ei scriu ca se poate la orice ora, dar depinde si cate lichide bei, etc)
Uneori testul nu se pozitiveaza in primele zile de intarziere, mai poti incerca un test maine sau poimaine. Sigur-sigur afli cu o analiza de sange, se cheama beta HCG. Poti sa o faci si fara trimitere de la medic, nu stiu insa daca nu e gratuita cu trimitere, oricum nu este foarte scumpa analiza asta. Eu zic sa mai astepti 1-2 zile si mai faci un test.
Multa bafta iti doresc, sa ai cele doua liniute! :)

octavia-alexa
08 nov 2011, 11:10
multumesc Tami.o sa mai repet testul peste 2 zile iar atunci daca inca nu mi`a venit ceea ce sper sa nu se inmaple voi merge si voi face o analiza de sange si voi reveni cu un raspuns
multumesc si sa aveti grija de burtici:*

Tami
08 nov 2011, 11:12
multumesc Tami.o sa mai repet testul peste 2 zile iar atunci daca inca nu mi`a venit ceea ce sper sa nu se inmaple voi merge si voi face o analiza de sange si voi reveni cu un raspuns
multumesc si sa aveti grija de burtici:*

Sa vii sa ne spui vestea buna :) Sa faci dimineata testul, da?
Eu nu am inca burtica, dar lucrez la asta, sper ca si tine :)

octavia-alexa
08 nov 2011, 13:50
o sa revin dimineata cu un raspuns si eu spre din tot sufletelu sa fie un bebeu micutz acolo.bafta si sper sa afli si tu un raspuns pozitiv si sa ne anunti si pe noi:)

monic@
08 nov 2011, 14:31
monica, imi place ca gandesti pozitiv!! :ok: foarte bine faci!! sunt normale durerile de burtica, doar s anu fie ca si cele de Cm... acum durerile ar trebui sa fie scurte si acute, ca sa fie ok...

Lenut pai asa trebuie sa fiu optimista, altfel nici nu are cum :)) Pupici si astept vesti bune din partea ta !!!

Alexandra , ce pot sa zic este ca imi pare rau ...

Octavia muuulta bafta , Doamne ajuta sa fii graviduta , si daca esti , te asteptam la burtici de iulie 2012 ...

Miry85
10 nov 2011, 15:50
Octavia, eu am facut 4 teste de sarcina,la intervale diferite, ultimul a iesit pozitiv doar, si asta in a 11-a zi de intarziere a c.m. Si teste bune, gen clearblue(9-10 euro bucata). La cumnata=mea i-am zis k s-ar putea sa fiu insarcinata, da ea imi spunea sa-mi iau gandul,dak toate 3 a fost negative.

Laura__N
14 nov 2011, 14:44
Buna fetelor,
Si eu am aflat de curand ca sunt insarcinata in 4-5 saptamani , iar burta ma doare exact ca inainte de ciclu. Dna. dr. mi-a prescris no-spa si scobutil si a spus sa le iau in fiecare zi dimineata si seara indiferent daca ma doare sau nu in mom acela. Este in regula? Am citit multe pareri pro si contra scobutil, cat despre no-spa am auzit ca multe gravidute iau.

alina_geo21
14 nov 2011, 14:51
no- spa poti sa iei linistita ,nu te afecteaza cu nimik.
Eu am pierdut o sarcina in luna iunie,totul a inceput cu dureri de burta ,dar puternice nici nu puteam dormi noaptea.Sfatul meu este sa consulti doctorul ca mai bn previi o posibila pierdere

monic@
14 nov 2011, 14:58
fii optimista si ia no spa !
si pe mine m a durut burtica ...dar nu fff tare ...acum ce sa zic m a cam lasat ...eu zic ca atata timp cat nu sangerezi , e ok
pupici !

alina_geo21
14 nov 2011, 15:04
da important este sa nu sangerezi.durerile sunt normale in perioada asta

Laura__N
14 nov 2011, 15:38
da important este sa nu sangerezi.durerile sunt normale in perioada asta

Nu sangerez dar am niste scurgeri si nu stiu cat sunt de normale. Maine oricum am programare la doctor si o sa intreb . Sper din tot sufletul sa fie totul in regula.

Dana
14 nov 2011, 20:30
in sarcina am avut niste scurgeri maronii si am sunat dr imediat . acesta mi-a zis sa il caut pe dr. cutare sau daca nu sa ma duc la urgente ...deci cred ca nu e de gluma. peste tot scrie ca orice scurgere neobisnuita necesita maxima atentie (dar nu panica)

Lenut
15 nov 2011, 13:26
Nu sangerez dar am niste scurgeri si nu stiu cat sunt de normale. Maine oricum am programare la doctor si o sa intreb . Sper din tot sufletul sa fie totul in regula.

cum spunea si dana, orice scurgere neobisnuita de culoare roz, maro sau rosu trebuie luata in serios si intrebat medicul in mod obligatoriu!!!
multa sanatate tie si lui bebe!!

babytza
19 nov 2011, 22:13
Buna fetelor si eu sunt insarcinata in 4 saptamani si sunt extrem de bucuroasa dar sunt anumite lucruri care ma preocupa,am mici sangerari cu cheaguri sunt f mici nu am dureri de burta .eu nu sunt in tara. aici medici nu sunt chiar atat de buni ,am facut un control si o ecografie si nu sa vazut prea bine dar parea ca bebe sa fie la locul lui ,iar doctoru mi-a spus sa vin peste 2 saptamani.eu vreau doar sa stiu daca sangerarile cu cheaguri sunt grave.va multumesc .ast raspuns

monic@
19 nov 2011, 22:15
Buna fetelor si eu sunt insarcinata in 4 saptamani si sunt extrem de bucuroasa dar sunt anumite lucruri care ma preocupa,am mici sangerari cu cheaguri sunt f mici nu am dureri de burta .eu nu sunt in tara. aici medici nu sunt chiar atat de buni ,am facut un control si o ecografie si nu sa vazut prea bine dar parea ca bebe sa fie la locul lui ,iar doctoru mi-a spus sa vin peste 2 saptamani.eu vreau doar sa stiu daca sangerarile cu cheaguri sunt grave.va multumesc .ast raspuns

nu e de joaca cu sangerarile ...in niciun caz ! consulta un medic cat mai repede , cel mai sigur

anamariabarbu
26 nov 2011, 12:10
pot sa zic ca eu m-am confruntat cu probleme ca ale tale.nu e de glumit.pana la 2 luni jumate am sangerat si am avut sarcina cu risc de avort.acum sunt bine multumesc lui Dumnezeu.vezi care e problema ca in strainatate se merge pe selectia naturi.doctorul mie mi-a dat utrogestan si m-a trimis sa stau acasa chiar daca aveam munca de birou.cat despre sangerari pateam odata la 3 zile sa zic si am primit explicatia ca bebe acolo unde se implanta daduse peste un vas de sange si sapa si sapa si aveam sangerari.la fel ca si tine cu cheaguri , care ma speriau extraordinar de tare.odata trecut pragul de 12 saptamani poti sa stai mai linistita.eu am avut problemele tale de la inceput , de fapt nici nu stiam ca sunt gravida caci aveam impresia ca e menstra.dar bebe a fost puternic si s-a tinut bine.numai ca ii placea sa ma sperie.am ajuns de 4 ori la urgente ca de...numai noi gravidutele stim sa ne speriem din orice.ajungeam sa imi fie frica sa mai fac nevoile.doctorul mi-a explicat ca atata timp cat sangele nu ma poticneste rau nu sunt probleme.acel vas de sange se spargea , realizam cand imi puneam ovulele si dupa 10 minute nu mai aveam nici o sangerare si nici mici pete pe chilot.fii optimista , nu te stresa si o sa fie totul bine.daca ai fi fost in tara ai fi fost monitorizata din 2 in 2 saptamani.dd te iubeste si are grija de toate mamele.pupici pe burtica si multa odihna , fara stres.

jules
20 apr 2012, 19:35
Buna fetelor, sunt noua in comunitatea voastra, si va cer disperata ajutorul! Eu si prietenul meu ne dorim foarte mult sa avem un bebe scump! Ne rugam in fiecare luna sa fie acea luna, si acum parca este ceva mai special! El imi spune ca simte ca sunt insarcinata, desi eu astept menstruatia abia peste 2 sau 3 zile, dar nu putem scapa de presimtire! Am facut deja un test azi, este negativ, desi simi dau seama ca este foarte devreme, insa vreau sa va cer o parere: de o saptamana am dureri de burtica exact ca la ciclu, se muta dintr- o parte in alta, nu sunt constante, si ma doare si mijlocul, trec fara sa iau nicio pastila, pe care normal, refuz sa o iau, si ma intrebam daca este un semn prevestitor unei sarcini! Ce alte semne ar trebui sa urmaresc? nu am greturi mai deloc, mananc mai mult decat de obicei chiar! Sanii nu ma dor foarte tare,poate doar ca la ciclu...ma doare capul cateodata si sunt foarte balonata! Dati-mi o parere, va implor, nu mai am rabdare inca 3 zile!

Lenut
21 apr 2012, 11:43
Buna fetelor, sunt noua in comunitatea voastra, si va cer disperata ajutorul! Eu si prietenul meu ne dorim foarte mult sa avem un bebe scump! Ne rugam in fiecare luna sa fie acea luna, si acum parca este ceva mai special! El imi spune ca simte ca sunt insarcinata, desi eu astept menstruatia abia peste 2 sau 3 zile, dar nu putem scapa de presimtire! Am facut deja un test azi, este negativ, desi simi dau seama ca este foarte devreme, insa vreau sa va cer o parere: de o saptamana am dureri de burtica exact ca la ciclu, se muta dintr- o parte in alta, nu sunt constante, si ma doare si mijlocul, trec fara sa iau nicio pastila, pe care normal, refuz sa o iau, si ma intrebam daca este un semn prevestitor unei sarcini! Ce alte semne ar trebui sa urmaresc? nu am greturi mai deloc, mananc mai mult decat de obicei chiar! Sanii nu ma dor foarte tare,poate doar ca la ciclu...ma doare capul cateodata si sunt foarte balonata! Dati-mi o parere, va implor, nu mai am rabdare inca 3 zile!

buna jules!!! e posibil ca durerile sa fie si de la bebe dar si de la ciclu... mare lucru nu poti face decat sa astepti pana iti intarzie macar o zi si apoi sa faci testul... testul de care le-ai facut deja a fost facut prea devreme... altceva nu e de zis decat rabdare si iar rabdare!!! iar daca nu e bebe luna asta nu fii suparata... continuati munca :patfierbinte: si o sa apara si bebelusul mult dorit!!!

ingridtasha
12 iul 2012, 20:16
Buna ziua tuturor,
Acum o saptamina am aflat ca sunt insarcinata dupa 13 ani de incercari, dupa ce renuntasem complet la ideea de a mai avea copil si la orice tratament. Eu am uter fibromatos, o operatie pe col uterin (am descoperit cancerul la 33 ani) si nu mi s-au dat sanse mari de a mai face un bebe. Acum am 37 de ani si a aparut si surpriza. Ca si alte fete de pe forum am dureri abdominale asemanatoare celor de menstra, dar deocamdata fara singerari. Sint in a 4-a saptamina, cam asa, inca nu e format embrionul. Mi s-a dat tratament cu Arefam 2/zi intravaginal, acid folic si No-spa. Din al doilea trimestru va trebui sa fac si cerclaj pentru ca in urma operatiei colul e scurtat. In fine, ne e frica sa ne bucuram prea mult, evitam sa vorbim de nume, camera copilului, nasi, ne rezumam doar la a spera ca va fi bine. Va doresc tuturor sarcina usoara si copii perfecti! Dupa cum se vede, minuni se intimpla...

Lenut
12 iul 2012, 20:42
Buna ziua tuturor,
Acum o saptamina am aflat ca sunt insarcinata dupa 13 ani de incercari, dupa ce renuntasem complet la ideea de a mai avea copil si la orice tratament. Eu am uter fibromatos, o operatie pe col uterin (am descoperit cancerul la 33 ani) si nu mi s-au dat sanse mari de a mai face un bebe. Acum am 37 de ani si a aparut si surpriza. Ca si alte fete de pe forum am dureri abdominale asemanatoare celor de menstra, dar deocamdata fara singerari. Sint in a 4-a saptamina, cam asa, inca nu e format embrionul. Mi s-a dat tratament cu Arefam 2/zi intravaginal, acid folic si No-spa. Din al doilea trimestru va trebui sa fac si cerclaj pentru ca in urma operatiei colul e scurtat. In fine, ne e frica sa ne bucuram prea mult, evitam sa vorbim de nume, camera copilului, nasi, ne rezumam doar la a spera ca va fi bine. Va doresc tuturor sarcina usoara si copii perfecti! Dupa cum se vede, minuni se intimpla...

buna ingridtasha!!! felicitari pt bebe!!! sarcina usoara pana la termen!!! durerile pe care le ai acum sunt normale , dar daca iei no spa si arefam nu-ti face griji!!! evita pe cat posibil efortul fizic si iti recomand odihna cat mai mult!! si eu am avut acelasi tratament ca si tine din sapt 5 de sarcina si uite ca mai avem putin si ne tinem puiul in brate!:bebe:

Mari_
13 iul 2012, 09:06
Buna ziua tuturor,

Trebuie optimism,mamica sa fie fericita,taticul alaturi si credinta in Dumnezeu,in Doctor si in tine! Bine ai venit printre noi!:trandafir:
Eu am ramas cam dupa 3-4 ani de incercari si vizite la diversi doctori.
Cate saptamani ai :gravida2:?Te certi cu papucii dimineata(vorba burticii Florentina)?

ingridtasha
13 iul 2012, 09:07
buna ingridtasha!!! felicitari pt bebe!!! sarcina usoara pana la termen!!! durerile pe care le ai acum sunt normale , dar daca iei no spa si arefam nu-ti face griji!!! evita pe cat posibil efortul fizic si iti recomand odihna cat mai mult!! si eu am avut acelasi tratament ca si tine din sapt 5 de sarcina si uite ca mai avem putin si ne tinem puiul in brate!:bebe:

Multumesc de incurajari, Lenut. Iti doresc o sarcina usoara pina la capat si un bebe asa cum il vrei tu!
Eu am doua verisoare. Cea mai mica a pierdut sarcina la 6 luni, cea mai mare, de o virsta cu mine, a nascut la termen, dar bebele era mort. Acum ambele au copii, verisoara mai mare tocmai a nascut. Dar e foarte traumatizant sa pierzi copilul, indiferent de saptaminile de sarcina, mai ales cind virsta si complicatiile te preseaza. Cred totui ca din al doilea trimestru de sarcina riscurile se mai reduc.

ingridtasha
13 iul 2012, 09:12
Trebuie optimism,mamica sa fie fericita,taticul alaturi si credinta in Dumnezeu,in Doctor si in tine! Bine ai venit printre noi!:trandafir:
Eu am ramas cam dupa 3-4 ani de incercari si vizite la diversi doctori.
Cate saptamani ai :gravida2:?Te certi cu papucii dimineata(vorba burticii Florentina)?

Am 4 saptamini spre 5. La noi cauza inferitilitatii a fost tot timpul un mister. Analizele ieseau perfect, ovulatie aveam, spermograma sotului foarte ok, uter si ovare ok, cu exceptia fibroamelor care insa au aparut pe la 30 de ani si apoi am descoperit intimplator, la un test banal de Papa, un inceput de cancer al colului uterin tratat cu succes 100%. Pe urma lucrurile s-au complicat putin si am facut tratament prin iarna cu Clostibegyt si Pregnyl, cam vreo 2 luni, dupa care am renuntat. Si acum, in iulie, s-a intimplat pe neasteptate. Nu am greturi, in afara de durerile de sini si de burta (surde), nu am alte manifestari. Dorm ceva mai mult si merg noaptea la baie.

Mari_
13 iul 2012, 09:28
Bebe a lui ingridtasha sigur vrea o mamica grijulie,cu experienta care sa poata avea cea mai mare grija din lume fata de el!De aceea s-a gandit sa vina mai tarziu.
Nu te mai gandi la povestile triste ale altor persoane.Si eu am in jurul meu o cel putin 4 fete mult mai tinere care au avut probleme dar au tot incercat.2 mai au putin si nasc.Eu la ultima incercare am ramas.Chiar dupa luna asta nu mai incercam deloc pentru ca este frustrant , deja era perioada lunga!Fiecare are drumul ei.In astfel de momente trebuie sa fim optimiste si pentru noi,chiar si pentru ele.
Incerc sa te incurajez pe tine dar si eu sant speriata si nu-mi vine sa cred si nu stiu ce sa fac sa nu deranjez bobita si intru in panica atunci cand realizez ca sunt riscuri...Vreau sa ajung cu bine in trimestul al II-lea.Pare mult timp pana acolo...

Asa ca hai sa ne gandim la ce fructe sa mancam,pe cine punem sa ne faca mancare cand nu avem chef sa facem,la cat de mult o sa ne creasca burtica si pe ce parte sa dormim.....

DOAMNE AJUTA TOATE BURTICILE SA TINA MINUNEA TA IN CELE MAI BUNE CONDITII SI LA TERMEN SA FIE BEBE SANATOS SI MAMA FERICITA!

ingridtasha
13 iul 2012, 09:38
Bebe a lui ingridtasha sigur vrea o mamica grijulie,cu experienta care sa poata avea cea mai mare grija din lume fata de el!De aceea s-a gandit sa vina mai tarziu.
Nu te mai gandi la povestile triste ale altor persoane.Si eu am in jurul meu o cel putin 4 fete mult mai tinere care au avut probleme dar au tot incercat.2 mai au putin si nasc.Eu la ultima incercare am ramas.Chiar dupa luna asta nu mai incercam deloc pentru ca este frustrant , deja era perioada lunga!Fiecare are drumul ei.In astfel de momente trebuie sa fim optimiste si pentru noi,chiar si pentru ele.
Incerc sa te incurajez pe tine dar si eu sant speriata si nu-mi vine sa cred si nu stiu ce sa fac sa nu deranjez bobita si intru in panica atunci cand realizez ca sunt riscuri...Vreau sa ajung cu bine in trimestul al II-lea.Pare mult timp pana acolo...

Asa ca hai sa ne gandim la ce fructe sa mancam,pe cine punem sa ne faca mancare cand nu avem chef sa facem,la cat de mult o sa ne creasca burtica si pe ce parte sa dormim.....

DOAMNE AJUTA TOATE BURTICILE SA TINA MINUNEA TA IN CELE MAI BUNE CONDITII SI LA TERMEN SA FIE BEBE SANATOS SI MAMA FERICITA!

Ai perfecta dreptate, Mari, stresul nu ajuta si uneori autosugestia poate dauna serios. Eu si sotul meu ne-am dorit copii imediat dupa ce ne-am casatorit (eu aveam 21 ani, eram in anul 3 de facultate) si pentru ca n-a fost sa fie ne-am indreptat toata afectiunea spre cainii pe care-i crestem (avem doua fete dobermann, mama si fiica). Sintem fericiti ca bebele va avea alaturi de el cateii (ambele iubesc copiii) pe perioada copilariei. E bine ca tocmai ne-am cumparat casa si curte, avem mult mai mult spatiu, camera pentru bebe daca va fi cazul, aer curat si liniste, plus ca sintem vecini cu 2 colegi de facultate care au, la rindul lor, copii mici. Asa ca da, trebuie sa privim lucrurile cu optimism!

Mari_
13 iul 2012, 10:23
Mi-am cunoscut sotul acum 6 ani.Ne dorim bebe de pe la 5 luni de prietenie.Ne-am casatorit acum un an.Fix in ziua in care am facut un an mi-am facut un test si a iesit pozitiv.Dupa atata timp,fix in ziua aia am vazut 2 liniute.Asa a vrut Dumnezeu!
Cum sa nu te gandesti ca intai trebuia sa se aranjeze lucrurile intr-o ordine,intr-un loc si pe urma sa vina si bebe?

Deci,avem multe motive sa fim increzatoare intr-o soarta buna!

Marti ma duc la control si ar trebui sa fie activitate cardiaca.prin ce si cum trec zilnic scriu la "Mamici de Martie 2013". Mai este Florentina Maria pe acolo.Banuiesc ca si tu cam tot prin aceeasi luna o sa fii.Noi cam avem aceleasi simptome (somn si sani durerosi).Florentina a trecut si la cearta cu papucii.

ingridtasha
13 iul 2012, 11:58
Da, tot prin martie ar fi sa fie. Multumesc, am sa scriu si eu la topicul respectiv.