PDA

View Full Version : Micutele martisoare de Martie 2012

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

monika_22
28 mar 2012, 16:00
nici eu nu sunt pro laptic de vaca dar acum sa facem si un pic de haz de necaz, macar in ala nu gasim viermi :)

gata am album miscator multumesc mult Anutyca!!!

AnUtZyIk
28 mar 2012, 19:07
gata am album miscator multumesc mult Anutyca!!!

n-ai pt ce! daca mai ai nevoie te ajut cu placere :*

Darc
28 mar 2012, 19:37
buna fetelor.... am nevoie de un sfat, ajutor, cum vreti sa ii spuneti

baiatul meu, dupa ce mananca, la o anumita perioada de timp, incepe sa se stranga de burtica. uneori doar se schimonoseste, alterori plange fie mai tare fie asa ..intr-o doara.
asta e fenomenul 'colici'?
incepusem sa ii dau bonisan imediat din maternitate, ca intelesesem ca dureaza pana isi face efectul. doctorita de familie ne-a spus sa ii dam sab simplex cand o sa apara fenomenul. euii dau, dar cum? cand il apuca plansul sau pot sa ii dau oricand in timpul zilei? pe prospect scrie 15 picaturi, i le dau toate o data?
pediatra e in spital si nu pot da de ea:( ca as fi bazait-o...

cateodata il mai linistesc dandu-i titi, dar se mai intampla ca dupa ce ii dau,sa vomite... nu mult, dar tot nu imi place ca vomita

de asemenea, nu mai doarme toata ziua, mai sta, se mai joaca...cum ii invatati sa stea singuri in patut?

stefy88
28 mar 2012, 19:39
ar fi bn sa l lasi in patutz...sa se obis acolo..ami martaie...il lasi acolo..si eu am facut greseala de a l tine la mn in pat pe timpul zilei..si acum e jale..doar noaptea doarme la el in pat...dimineata e ca un facut seface ora 7...urla pana il luam cu noi..in pat

Darc
28 mar 2012, 19:45
in pat am incercat sa nu il iau... doar de cand a inceput acest fenomen, adoarme pe taica-su sau langa mine cand il alaptez culcata...sau il mai pun langa mine sa se linisteasca sa ma simta si sa vorbim cu el... in rest e la el in patut... doar ca nu sta prea mult singurel in patut atunci cand e treaz... ne solicita prezenta....
mama de ex cand are grija de el il tine in brate si doar asa adoarme dupa masa ... si cum eu sapt asta sunt la munca... mi-e frica sa nu se obisnuiasca....

stefy88
28 mar 2012, 20:42
mda si mie mi l a obis mami in brate...mi e prea drag de el sincer..si mi e teama si mie ca asa o sa l obis...
si al meu dc se simte singur e jale..

Lalira
28 mar 2012, 23:46
Fetelor, bebelusii vostri au fost 9 luni in burtica voastra, alaturi de voi non stop, auzindu-va bataile inimii si vocea.
E normal ca dupa nastere sa nu stea in patut. Voi ati sta daca ati nimeri intr-o lume straina, plina de zgomote, lumina si alte lucruri infricosatoare ?
Sau ati vrea sa fiti alaturi de persoana pe care o cunoasteti ?
Bebelusii au nevoie de caldura voastra, sa va simta si s ava auda. De ce sa-i lasati in patut sa planga ?
Ai vostri ai cateva saptamani.
La varsta asta ei se cer protejati si tinuti in brate.

Aruncati o privire aici

http://www.mamicamea.ro/forum/bebelusi-0-12-luni/2323-de-ce-plang-bebelusii.html

Si inca ceva, prea multa iubire nu exista. Poate pentru parinti nu e chiar comod si comfortabil, dar bebelusii trebuie tinuti in brate si alintati. Asa le dezvoltati incredere in fortele proprii si veti creste un copil sigur pe el si fara complexe si frustrari.

alina_ubittaa
29 mar 2012, 01:45
Lalira , sunt total de acord cu ce ai scris mai sus! asa este, ei simt nevoia de protectie! eu imi tin fetita in brate si ma joc cu ea cat pot de mult.. nu-mi plage s-o aud plangand sau s-o vad ca se chinuie singurica cand o doare burtica... si vreau sa ma bucur din plin de ea acum cat e mica si pana incep munca... pt ca nu ma mai intalnesc cu perioada asta care si asa trece f repede... parca mai ieri am iesit din spital si acum are deja o luna si jum.
asa ca , mamicilor bucurati-va de bebe cat sunt micuti pt ca dupa ce cresc stim toate care e ritmul vietii , iar timpul inapoi nu se mai intoarce ...

AnUtZyIk
29 mar 2012, 01:46
uite alta bufnita :)) alina de ce nu dormi scumpa?

dya
29 mar 2012, 11:59
noi tocmai trecem printr-un puseu de crestere,mananca apoi dupa o ora iar ie foame si ii dau putin tziztzi si adoarme plus ca plange ca din gura de sarpe,nu zic cateodata il doare burtica dar altadata asa fara motiv asa ca acum m-am documentat si ma aflat motivul
apropo de plans si eu il iau in brate si nu-llas sa planga,noaptea mai doarme si in patut dar si in pat cu noi,cand il vad ca se chinuie atat il iau in pat cu noi ca e mai aproape de mine si il mangai pe burtcica sa se linisteasca

Darc
29 mar 2012, 14:32
Lalila, sa nu ma intelegi gresit... imi tin puiul in brate cat pot de mult, stam impreuna pe pat, discutam vrute si nevrute... dar nu vreau sa il obisnuiesc sa adoarma doar in brate...la asta ma refeream...
eu s-ar putea sa fiu nevoita sa merg la munca mai devreme si va ramane mama, care e operata de cancer, si as rupe-o daca ar trebui sa il adoarma doar in brate...
noi il mai lasam in patut, dar doar daca suntem pe langa patut si vorbim mereu cu el si el, cat poate acum, ne poate observa in camera

intrebare: beti cafea? chiar daca alaptati? stau cam prost si cu tensiunea si cu somnul si nu mi-ar strica o cafelutza mica dar mi-e frica din cauza alaptatului...

AnUtZyIk
29 mar 2012, 16:58
scumpa,poti sa bei o cescuta de cafea dimineata dupa primul alaptat. eu una beau foarte multa cola,in orice moment al zilei, daca in timpul sarcinii ai baut cafea cred ca poti sa bei si acum

dya
30 mar 2012, 11:09
neatza fetelor ce faceti?
noi suntem bine ne mai doare burtica din cand in cand,azi dimi i-am tras si eu mucii cu aspiratorul ca l-am auzit cum harcaie,am pus ser si am incercat cu betisorul dar nu iesea nimic asa ca am bagat aspirat si a iesit putin,dupa ce se trez mai incerc iar

Carmen_Jo
30 mar 2012, 12:28
Buna mamici, ce mai faceti? Noi avem colici si un puseu de crestere;-) ma bucur k am cu ce sa i inchid gurita :tzitzi des. Din fericire stiu cu ce ma confrunt si nu o sa i suplimentez cu LP, ia cititi aici: Mami, alăptează-mă!: Puseul de creştere (http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2009/04/puseul-de-crestere.html)

dya
30 mar 2012, 12:40
Buna mamici, ce mai faceti? Noi avem colici si un puseu de crestere;-) ma bucur k am cu ce sa i inchid gurita :tzitzi des. Din fericire stiu cu ce ma confrunt si nu o sa i suplimentez cu LP, ia cititi aici: Mami, alăptează-mă!: Puseul de creştere (http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2009/04/puseul-de-crestere.html)
in aceasi situatie suntem si noi

Darc
30 mar 2012, 15:36
si noi, m-a terminat zilele astea, mai ales ca a trebuit sa si lucrez saptamana asta pentru servici.... e cam aiurea sa alaptez cu o mana pe mouse si cu ochii in cifre:(
azi totusi am terminat de bine de rau, imi iau o pauza de cateva zile, si apoi iar la situatii...

monika_22
31 mar 2012, 11:48
in aceasi situatie suntem si noi si noi ,bebe meu a luat 400gr intr-o saptamana,a mancat la 2 ore dar si la o ora si la 10min i-am dat cand a cerut,Slava Domnului ca am laptic:)

corina27
31 mar 2012, 14:29
neatza mamici,
si noi suntem in crestere accelerata.papam doar san si in prima luna am luat 1700g, am ajuns la 5800g...cam mult,dar nu pot sa-l opresc de la mancare,e prea mic pt restrictii. papa la 2h zi si noapte ca altfel nu am viata cu el. noi avem colici din plin, nimic nu merge asa ca asteptam sa creasca. acum e si ragusit, nu stiu daca de la plans sau de la raceala, medicul de familie ne-a dat antibiotic dar eu mai astept, nu bag in el antibiotic ASA repede.
crestere usoara in continuare la toate!

dya
31 mar 2012, 19:11
buna seara fetelor si al meu bebe are muci aseara harcaia de numa numa azi i-am pus ser si ma tras cu aspiratorul de 2 ori o sa mai trag deseara inainte de culcare,asa imi pare rau de el,muci nu se vad cred ca sunt intre nas si gat,cand ii trag iese dar nu f mult,sper sa ne treaca repede
la noi e frig in ap ca s-a spart o teava la vecinu de jos si nu avem caldura sunt turbata de nervi asa ca bebe doarme cu mine in pat sa-i fie cald

monika_22
31 mar 2012, 19:18
buna seara fetelor si al meu bebe are muci aseara harcaia de numa numa azi i-am pus ser si ma tras cu aspiratorul de 2 ori o sa mai trag deseara inainte de culcare,asa imi pare rau de el,muci nu se vad cred ca sunt intre nas si gat,cand ii trag iese dar nu f mult,sper sa ne treaca repede
la noi e frig in ap ca s-a spart o teava la vecinu de jos si nu avem caldura sunt turbata de nervi asa ca bebe doarme cu mine in pat sa-i fie cald

of mititelul:( la corp ii este cald dar la nasuc ie rece,poate se repara repede si trece frigu!

dya
31 mar 2012, 19:21
sa speram ca se indreapta vremea si vine caldura afara ca de la bloc nu prea cred

AnUtZyIk
01 apr 2012, 00:55
fetelor, am sarit pe cineva de pe listuta? daca da ... sa-mi mai scrieti si mie odata plz, ca sunt "batranica" si nu ma ajuta memoria :)))

monika_22
01 apr 2012, 10:12
fetelor, am sarit pe cineva de pe listuta? daca da ... sa-mi mai scrieti si mie odata plz, ca sunt "batranica" si nu ma ajuta memoria :))) ce lista:)?

cred ca nu am fost eu atenta

dya
01 apr 2012, 11:08
monika vezi ca pe prima pagina suntem trecute fiecare cu bebe nostri lasa datele aici si te baga anutzika
eu am doar o rectificare de facut eu ma nascut prin cezariana,ms frumos

monika_22
01 apr 2012, 12:37
Felicitari! Tocmai ai primit cel mai frumos martisor pe care il vei purta in piept toata viata! Bucuria adusa de mica minune ce a crescut in burtica ta merita impartasita si cu alte mamici care, cu siguranta, simt acelasi lucru. Sa va bucurati impreuna de fiecare clipa petrecuta alaturi de puiutii cei frumosi!

http://www.glitters123.com/glitter_graphics/Babies/Babies-Glitters-5.gif (http://www.glitters123.com/babies/little-princess/)

Rugaciunea parintilor pentru copiii lor

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul,- iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

Noi suntem fericitii puiuti :bebe:

-alina_ubittaa mami de bebe fetita Bianca nascuta pe 14.02.2012 cu 2800 grame si 46 cm prin nastere naturala
-Carmen_Jo mami de bebe fetita Carmen Eva nascuta pe 21.02.2012 cu 2900 grame si 47 cm prin operatie cezariana
-tzumpi mami de bebe fetita Daria Andreea nascuta pe 21.02.2012 cu 2600 grame si 49,5 cm
-felyy mami de bebe fetita Noemi Felicia nascuta pe 24.02.2012 cu 3350 grame si 53 cm prin nastere naturala
-Stefy88 mami de bebe baietel Stefan Maximilian nascut pe 27.02.2012 cu 3500 grame si 51 cm prin operatie cezariana
-elena nicol mami de bebe fetita Sophia Maria nascuta pe 06.03.2012 cu 3800 grame si 54.4 cm prin nastere naturala
-Danudza mami de bebe baietel Rases Andrei nascut pe 06.03.2012 cu 3150 grame si 50 cm prin operatie cezariana
-dya mami de bebe baietel Razvan-Gabriel nascut pe 08.03.2012 cu 3820 grame si 52 cm prin nastere naturala
-oana_iuga mami de bebe baietel Radu nascut pe 16.03.2012 cu 3530 grame si 53,5 cm prin nastere naturala monika_22 mami de bebe baietel Nikolas nascut prin cezariana pe20.03.2012 cu 3700 gr si 53 cm

monika_22
01 apr 2012, 12:39
offffffff am copiat tot..........scuze Anutyca,mai sunt mamici mai e si cara,3600 gr 55 cm baietel nastere naturala.

monika_22
01 apr 2012, 12:41
fetele noua ne-a cazut buricelul:confetti:

monika_22
01 apr 2012, 12:45
Anutzyca la carra 33 este ,mamica de baietel, Ioan IEremia nascut pe 27.03.2012,cu 3600 gr,55 cm nastere naturala

dya
01 apr 2012, 14:02
mai sunt fete si avonandreea si katalina dar le asteptam pe ele sa ne spuna despre bebe lor

AnUtZyIk
01 apr 2012, 19:34
ce ati postat pana acum am editat :) asteptam detalii de la celelalte mamici

ica_maya
01 apr 2012, 19:59
Buna mamici si bebei,venim si noi cu povesti...Bebe TUDOR-CIPRIAN a venit pe lume repede si usor pe 17.03.ora 22.55 avand 3.600kg,56cm si apgar 10.
E super cuminte,doarme toata ziua,si papa,bine-nteles san de la mami.Noaptea se trezeste la 3,6,,9 fix la 3 ore sa pape,in rest dormim dusi:)
trebuie doar sa fim atenti tot timpul la Maya,care l-ar pupa non-stop...e super sa-i vezi...
eu mi-am revenit nesperat de repede,deja pot sta in fund(am fost taiata),am 77 kg de la 90:))...ce mai...ne revenim noi
sanatate si bucurati-va de copilasii vostri

cara33
01 apr 2012, 21:04
Anutzyca la carra 33 este ,mamica de baietel, Ioan IEremia nascut pe 27.03.2012,cu 3600 gr,55 cm nastere naturala

ultumesc mult Monik...Anutzyca poti sa ma treci mamica bogata :) de fetita si baietel :)

AnUtZyIk
01 apr 2012, 21:15
ultumesc mult Monik...Anutzyca poti sa ma treci mamica bogata :) de fetita si baietel :)

pai sa ne svrisi de fetita ca se rezolva :))

Felicitari,chiar esti o mamica bogata :)

AvoAndreea
01 apr 2012, 21:21
Buna fetelor!!! Iata ca vin si eu sa reintregesc grupul nostru de ex-burtici!
Eu sunt fericita mamica a bebelushei Ana, care a venit pe lume pe 22.03.2012, la ora 11:28. Greutate 3060 grame si 48 de cm, scor apgar 9.

Suntem bine, sanatoase...atat ca de la statul de la 32 de saptamani cu capul in jos, intre oasele mele pelviene s-a nascut cu piramida nazala prabusita...adica are o mica umflatua si nu poate respira intocmai bine.. doctorii ne-au spus ca se va rezolva, dar cand va creste, cand ii va creste si capul si implicit si nasul.

Va felicit pe toate si va urez multa sanatate

anca_dorgo
02 apr 2012, 11:16
buna mamici, ne inscriem si noi aici, sunt fericita mamica a unui baietel minunat si cuminte<al doilea printisor in casa< nascut pe 27.03 la ora 09.40 cu o greutate de 3400 si 53cm, cu primul 10,este un bebe sanatos, cuminte si mancacios ceea ce va doresc tuturor. pupici

angel
02 apr 2012, 11:20
Buna mamici! Va aduc si eu o martisoara de martie, Ileana Anastasia nascuta pe 24.03., ora 7, 3350g, 52cm. E o bebelusa tare dragalasa si cuminte, plange doar cand are nevoie de ceva (sa fie schimbata, sa manance)...suntem topiti dupa ea!

alinac.
02 apr 2012, 12:27
Felicitari proaspetelor mamici si multa sanatate voua si bebeilor:)!

alinac.
02 apr 2012, 12:28
Mamicilor, la copilasi au inceput colicile? Ca noi nu stim ce sa ne mai facem de o saptamana??? Ce le dati copiilor? Sau ce mai incercati sa-i linistiti?

dya
02 apr 2012, 12:32
da si la noi au inceput noi luam sab simplex,avem zile mai bune si zile mai rele,dar nu face f urat

alinac.
02 apr 2012, 12:38
off!!! pe noi ne iau durerile dimineata dupa ce papam si apoi dupa-masa de la 5 la 8 si inca vreo ora inainte de somnic. Sab simplex i-am dat si noi, acum am trecut pe bonnisan sa vedem poate, poate e mai bine. Saracutul atipeste si se trezeste cu dureri de burtica!

AvoAndreea
02 apr 2012, 15:20
Fetelor, eu ii dau prevenitv Infacol, cate o pipeta inainte de fiecare masa. Mi l-a tolerat foarte bine, nu a facut colici pana acuma, noi avem azi 11 zile.

Carmen_Jo
03 apr 2012, 00:20
Tot infacol, se tot agita si are gaze, nu tin mult crizele, de la 10 zile au inceput...

maya_bv
03 apr 2012, 13:20
Intru si eu in vizita scurta in casuta voastra, sa felicit proaspetele mamici pe care le cunosc deja, si nu am avut ocazia sa le felicit pana acum: Cara, Avoandreea, Dya, Carmen, Alina si, bineinteles si pe celelalte mamici de aici.:)
Sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii!!!
Iar voua mamici, va doresc recuperare rapida dupa nastere!!!
:confetti: Felicitari!!!

PS: Monika, noroc cu tine ca am aflat de celelalte burtici ca au nascut.:pup:

dya
03 apr 2012, 13:23
multumim maya esti o draguta cand am o problema stiu la cine sa apelez ca tu vesnic esti informata
sanatate multa si printesei tale

maya_bv
03 apr 2012, 13:27
multumim maya esti o draguta cand am o problema stiu la cine sa apelez ca tu vesnic esti informata
sanatate multa si printesei tale

Daca pot, ajut oricand, cu cea mai mare placere, si cu drag!
E bine ca stiu in ce casuta sunteti, poate mai trag un ochi din cand in cand la voi si mai facem schimb de impresii (daca nu va deranjez)
Pupici la pitici si mamicile lor!

AvoAndreea
03 apr 2012, 13:31
Multumim, Maya, esti o draguta! :* Pupici pentru toti bebeii!!!

dya
03 apr 2012, 13:37
multumim maya si sigur nu deranjezi iti multumim pt sfaturi care sunt utile

Carmen_Jo
03 apr 2012, 13:49
multumim, maya, te asteptam cu sfaturi, eu postez si aici si la voi tocmai pt ca voi ati trecut prin ce urmeaza la noi, ne sunt de ajutor sfaturile tale

anca_dorgo
03 apr 2012, 14:17
dragi mamici, sunt tare curioasa voi ce mai mancati ca sunt atatea pareri despre alimentele inerzize in alaptare.....la voi cum e

dya
03 apr 2012, 15:43
nu stiu ca si eu la inceput am mancat conopida si varza acra si bebe a facut vreo 2 zile crize si ma pus pe seama asta si parca de atunci nu-l mai doare asa tare,o sa mai incerc peste un timp sa vad daca se repeta ca imi e tare pofta
fetelor de cand am nascut ma o pofta de dulce,in sarcina n-am mancat dar acu as manca

Darc
03 apr 2012, 17:42
eu ma abtin de la varza, fasole, mazare si fructe in sensul citrice, mere...unele fermenteaza, altele dau aciditate...
nu pap dulce ce contine cacao ca cica ar agita puiul.... dar dulce am papat tarte, chec si chiar prajituri din comert dar fara cacao...

Darc
03 apr 2012, 17:46
Intru si eu in vizita scurta in casuta voastra, sa felicit proaspetele mamici pe care le cunosc deja, si nu am avut ocazia sa le felicit pana acum: Cara, Avoandreea, Dya, Carmen, Alina si, bineinteles si pe celelalte mamici de aici.:)
Sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii!!!
Iar voua mamici, va doresc recuperare rapida dupa nastere!!!
:confetti: Felicitari!!!

PS: Monika, noroc cu tine ca am aflat de celelalte burtici ca au nascut.:pup:

Bine ai venit in casuta martisoarelor!!!!!

CRISTINUTADADU
03 apr 2012, 17:56
hop si eu!!!!! offf fetelor ce dor imi era de voi :-*
ce fac bebe ??? voi cum sunteti????
noi suntem ok....azi a fost a doua zi cand l-am scos afara, dar pana acum de o ora nu a dormit...nu stiu de ce....mai avem cate o durere de burtica dar nu plange ..doar se stramba ..papam san si praf ca nu fac fata :-( ne-am cantarit si avem 4900 si am iesit din spital cu 3650 gr (maine implinim 3 saptamani)

Darc
03 apr 2012, 20:49
deci... sunt in pana de idei...
rutina ar fi asa: somn, trezit, schimbat, papat, somn din nou, si o data la doua zile intra si baita inainte de papa
dar... de cateva zile, dupa papa nu mai adormim imediat ci stam cu ochii deschisi vorbim cu mamii, dar dupa o perioada (10 - 15 minute) nu ne mai convine nimic, nici leganat, nici stand pe burtica la mine... ud nu e, mancat este, ca tine sanul de forma, dar de agitat se agita si intr-un final adoarme dupa vreo ora doua cred ca mai mult de oboseala....
ce sa fac?

Carmen_Jo
03 apr 2012, 21:22
A crescuut...vrea sa stea mai mult de vorbim, incearca sa te joci cu zornaitoare, cu paturica cu jucarii agatate, a mea de la 4 sapt statea si cate 3 ore, acum sta si 4, incepe distractia, nu mai am timp de nimic, dar asta e, creste si vrea din ce in ce mai multa atentie;-) eu ii pun muzica, ne mai plimbam ne mai jucam, vorbim, chiar la 3 noaptea, nu ai cum sa i convingi sa doarma, pana la urma tot cum vor ei faci. Daca se strange de burtica si freaca piciorusele da i ceva pt colici. Spor la joaca!

Darc
03 apr 2012, 21:39
Sarumana Carmen, am incercat sa vorbim mult cu el, dar nu prea merge... salteluta din aceea cu jucarele nu am, ca nu am avut finante sa ii luam, o sa caut sa vad daca gasesc ceva ieftin pe net
acum a adormit, l-am pus la san, s-a mai linistit, a tras cat sa se amageasca, si la un moment dat am simtit cum ii aluneca capusorul adormit pe perna langa mine....
ne-a terminat si pe mine si pe taicasu vreo 2 ore ca am facut cu schimbul... mi-e mila de sot, ca dupa ce a adormit Rares si l-a pus in patut, s-a imbracat si s-a dus la munca:( dar, na', pentru baiatul nostru facem orice

Carmen_Jo
03 apr 2012, 21:49
Fetelor, intrati si aici, se dezbat lucruri importante :-) http://www.mamicamea.ro/forum/bebelusi-0-12-luni/3109-un-eveniment-special-botezul.html

Carmen_Jo
03 apr 2012, 21:53
Sarumana Carmen, am incercat sa vorbim mult cu el, dar nu prea merge... salteluta din aceea cu jucarele nu am, ca nu am avut finante sa ii luam, o sa caut sa vad daca gasesc ceva ieftin pe net
acum a adormit, l-am pus la san, s-a mai linistit, a tras cat sa se amageasca, si la un moment dat am simtit cum ii aluneca capusorul adormit pe perna langa mine....
ne-a terminat si pe mine si pe taicasu vreo 2 ore ca am facut cu schimbul... mi-e mila de sot, ca dupa ce a adormit Rares si l-a pus in patut, s-a imbracat si s-a dus la munca:( dar, na', pentru baiatul nostru facem orice
Se poate sa fie si puseu de crestere, vineri mi a stat 12 ore cu 10 min supt15 min somn 30 min plans si agitat, a fost maraton dar a trecut, acum doarme «ca un prunc»ce este

Darc
03 apr 2012, 21:57
ma gandeam sa nu fie asta, mai ales ca azi a facut 4 sapt si stiam ca o etapa era parca intre 4 si 6 sapt.
vineri face o luna si mergem la med de familie sa ii facem control si poate ne da o idee.... acum sccanceste, offffff

AnUtZyIk
04 apr 2012, 02:19
gata fetelor, am "operat listuta",bun venit noilor mamici de martisoare

maya_bv
04 apr 2012, 08:36
..papam san si praf ca nu fac fata :-(

Buna dimineata,
am vazut ca ii dai deja completare cu lapte praf lui bebe.
Eu ma lupt sa ii dau lapte matern fetitei mele, si pentru ca voi sunteti mai micuti aveti toate sansele sa reusiti sa renuntati la biberonul cu lapte praf.
Laptele matern in primele 3 luni de viata inmulteste neuronii, pe langa celelalte beneficii pe care le aduce copilului si mamei.
Ca sa renuntati la lapte praf, sunt cateva reguli pe care le puteti aplica foarte usor:
- bebe trebuie pus la san cat mai des si la 1,5 -2 ore si mai des mai ales in puseurile de crestere(la 15 min, jumate de ora, cum cere el);
- dupa alaptat mai trebuie muls sanul 10 minute, pentru a creste cererea de lapte. (Lactatia functioneaza pe principiul cererii si ofertei. Cu cat suge bebe mai des cu atat mai mult laptic se produce. Daca introduceti lapte praf, cu fiecare biberon introdus, se pierde din lapte)
- pentru a creste lactatia se pot lua suplimente galactogoge: schinduf este foarte bun (in functie de buget se poate cumpara ceai sau capsule), frunze de zmeur, ciumarea
Detalii despre stimularea lactatiei cititi aici:
Alimentatia bebelusului: Stimularea lactatiei. Este necesara sau nu? (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/stimularea-lactatiei.html)
Alimentatia bebelusului: Cresterea secretiei lactate prin stimularea sanului (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/cresterea-secretiei-lactate-prin.html)
Alimentatia bebelusului: Despre pompele de san. Cum sa folosesc eficient pompa de san? (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/despre-pompele-de-san-cum-sa-folosesc.html)
Alimentatia bebelusului: Cum se pastreaza laptele matern? (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/04/cum-se-pastreaza-laptele-muls.html)
Alimentatia bebelusului: Stimularea lactatiei cu ajutorul plantelor (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/stimularea-lactatiei-cu-ajutorul.html)
Alimentatia bebelusului: Ceaiuri combinate pentru stimularea lactatiei (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/04/ceaiuri-combinate-pentru-stimularea.html)
Alimentatia bebelusului: Preparate farmaceutice pe baza de plante (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/preparate-farmaceutice-pe-baza-de.html)
Alimentatia bebelusului: Medicatie pentru cresterea secretiei lactice (http://alimentatia-bebelusului.blogspot.com/2012/03/medicamente-pentru-cresterea-secretiei.html)
Daca aveti nevoie de ajutor va stau la dispozitie.
:pup::pup::pup:

monika_22
04 apr 2012, 08:56
Se poate sa fie si puseu de crestere, vineri mi a stat 12 ore cu 10 min supt15 min somn 30 min plans si agitat, a fost maraton dar a trecut, acum doarme «ca un prunc»ce este

exact asa am patit noi ieri de la 12 noaptea ...am inceput cu supt 10min la fiecare ora domit 30min asa atinut-o toata ziua absolut toata ziua pana la baie seara. A dormit mama cu noi aseara de l-a schimbat mie doar mi-l mufa la piept si adormeam la loc:) ca numai pooteam de somn.

dya
04 apr 2012, 09:41
of si noi am avut aseara putin swou si de dimi la fel tipa ca din gura de sarpe mancat era schimbat era iar burtica nu parea sa-l doara ,la noi bine ca doarme noaptea

AnUtZyIk
04 apr 2012, 11:26
gata, functioneaza trasul de urechi :) am editat listuta

AnUtZyIk
04 apr 2012, 11:26
Buna scumpelor, nici nu am salutat

mihaela323
04 apr 2012, 12:17
Buna mamicilor de martie!

Ma alatur si eu grupului vostru:carut:

Sunt fericita mamica a lui Alexandru Darius, care a venit pe lume pe 03.03.2012, la 39 de saptamani si 2 zile. Greutate 2800, 50 cm si scor Apgar 10;)

Suntem sanatosi...doar ca nu mai scapam de icter. Tanti doctor ne-a spus sa stam cat mai mult la soare, chiar sa dormim la soare. Sincer mi-e cam teama sa-l las prea mult la soare sa nu-i faca rau... Mi-a spus sa-i dau si 35ml de lapte praf seara tot pt a se vindeca de icter. Mi se pare ciudat intrucat am lapte suficient. Voi ce parere aveti?

Avem colici, ca toata lumea, dar sunt suportabili...deocamdata I-am dat doar de 2 ori Espumisam.

Va urez bebei mancaciosi si sanatosi:soare:

Darc
04 apr 2012, 12:32
buna fetelor si bine ai venit Mihaela!!

eu cred ca dau in extrema cealalta cu laptele: imi spusese o pediatra din spital sa alaptez un san la o masa si sa ii alternez, la o masa dreptul la urmatoarea stangul.
asa am facut, dar daca nu storc cu pompa sanul celalalt decat cel din care am dat la bebe, mi se intareste nevoie mare. si asa strang la lapte ca nu stiu in ce sa il mai pun, al meu se cam satura din ce ii dau de la san, rareori plec ca sa zic ca o sa ii dea din bibe cat lipsesc eu, deci...
a inceput de asemenea sa se trezeasca din ce in ce mai putin - banui ca si-a scos deja 2 din mese in 24 de ore, nu am stat sa le calculez inca... dar sanii mei cum sa stie asta, daca eu tot pompez ca sa nu mi se angorjeze (am zis bine?)....
of, greu mai e sa fii mama:)

corina27
04 apr 2012, 12:49
danudza ,acelasi program il are si cristian...dupa 10-15 min de stat de vorba deja se plictiseste,se agita, nu-i mai convine nimic. eu am descoperit ca-i place sa stea pe masa de infasat...asa ca il pun acolo si dau rumul la carusel 20 min nu am treaba cu el...ca si acolo se plictiseste. e bine ca stangi laptele nu se stie cand o sa-ti foloseasca,si eu am strans la inceput,dar acum s-a reglat.eu cateodata ii dau sa pape din ambii sani depinde cum are el chef.
mihaela si baietelul verisoarei mele a avut icter prelungit, si i-a zis ca e de la lapte si vreo sapt a trebuit sa se stoarca ,sa fiarba laptele la 60 de grade( ca acolo se distruge o enzima) si dupa sa-i dea cu biberonul. asa a procedat ea,eu nu stiu exact cum sta treaba dar stiu ca trebuie hidratat f bine perioada asta.
cristinutadadu,creste flacaul nu gluma.felicitari!
noi tot infacol pt colici dam...dar incepe sa nu mai aiba efect.

dya
04 apr 2012, 12:52
mie din contra in spital mi-a zis sa-l pun la piept ca laptele de mama e bun pt icter ca ii trece mai repede

corina27
04 apr 2012, 12:55
mie din contra in spital mi-a zis sa-l pun la piept ca laptele de mama e bun pt icter ca ii trece mai repede

exact asa mi-a zis si mie.ca si noi am iesit cu subicter si mi-a zis sa-l alapez mai des. dar verisoarei mele i-a zis altceva,si ea asa a procedat si i-a trecut intr-o sapt...acum eu nu stiu exact dc a procedat bine sau nu

dya
04 apr 2012, 12:57
stai la soare cu el si alapteza-l la cerere zic eu

Darc
04 apr 2012, 13:01
pe mine ma bate un gand sa imi iau recipiente din alea de la avent cu capac si sa stochez laptele la congelator...
ce spuneti??

roxana_20
04 apr 2012, 13:20
Buna mamici,ce mai faceti?
Noi suntem bine,nu prea reusesc sa va mai scriu pt ca mica.mea pisicuta a prins drag de iesitul afara si fie stam cam toata ziua afara,fie urlam ca vrem afara.

corina27
04 apr 2012, 13:51
pe mine ma bate un gand sa imi iau recipiente din alea de la avent cu capac si sa stochez laptele la congelator...
ce spuneti??

eu in recipiente de alea am pus

Darc
04 apr 2012, 13:52
si de unde le-ai luat si cu cat, daca nu ti-e cu banat:)

dya
04 apr 2012, 14:08
ce spuneti??
asa e cel mai bine,cred ca sunt de la avent

mihaela323
04 apr 2012, 14:44
buna fetelor si bine ai venit Mihaela!!

eu cred ca dau in extrema cealalta cu laptele: imi spusese o pediatra din spital sa alaptez un san la o masa si sa ii alternez, la o masa dreptul la urmatoarea stangul.
asa am facut, dar daca nu storc cu pompa sanul celalalt decat cel din care am dat la bebe, mi se intareste nevoie mare. si asa strang la lapte ca nu stiu in ce sa il mai pun, al meu se cam satura din ce ii dau de la san, rareori plec ca sa zic ca o sa ii dea din bibe cat lipsesc eu, deci...
a inceput de asemenea sa se trezeasca din ce in ce mai putin - banui ca si-a scos deja 2 din mese in 24 de ore, nu am stat sa le calculez inca... dar sanii mei cum sa stie asta, daca eu tot pompez ca sa nu mi se angorjeze (am zis bine?)....
of, greu mai e sa fii mama:)

De acord cu tine. Alaptatul de la ambii sani stimuleaza lactatia, de aceea ai asa de mult lapte. Asa fac si eu. Problema, dupa tanti dr. a mea nu ar fi CANTITATIA la lapte, ci CALITATEA. De aceea mi-a recomandat laptele praf. O sa incerc, sa vad ce efecte are. Desi cred ca o sa ma chinui pana o sa-l invat cu biberonul.
Corina - poate ai dreptate. Am mai citit pe internet si de fapt sunt mai multe tipuri de icter, printre care si cel al laptelui de mama: icter prelungit pe o perioada de cateva saptamani dupa nastere la copiii alaptati la san, la care nu a fost decelata nici o cauza.
..Din cate stiam eu remediul cel mai sanatos al icterului este expunerea la soare - cum spune si Dya.

Intrebare - voi cand plecati de acasa pt mai multe ore cu ce se hraneste bebe? lapte praf/ lapte de mama muls in prealabil si stocat.

maya_bv
04 apr 2012, 14:45

Avent Set de stocare si hranire (http://www.farmaciastejara.ro/avent-set-de-stocare-si-hranire-p-78.html)
de aici am luat eu... doar ca nu am ce stoca:(
Totusi, din punctul meu de vedere sunt cam mari 240 ml iar atunci cand dezgheti, nu mai poti recongela.
Si cel mai bine ar fi sa nu decongelezi in vas cu apa calda, ci sa muti in frigider din congelator sa se decongeleze incet, pentru ca asa il mai poti tine in frigider pana se consuma, altfel trebuie sa arunci restul.
Chiar daca acum ai lapte mult, se va regla la urmatorul/urmatoarele pusee de crestere.
Ma bucur pt tine ca ai laptic!
Pupici!

corina27
04 apr 2012, 14:56

de la sensiblu ..63 parca...sunt f faine... le poti folosi la mai multe...eu tin si suzeta in unul.daca ai pompa tot de la avent recipientele se conecteaza direct la pompa

corina27
04 apr 2012, 14:58
Avent Set de stocare si hranire (http://www.farmaciastejara.ro/avent-set-de-stocare-si-hranire-p-78.html)
de aici am luat eu... doar ca nu am ce stoca:(
Totusi, din punctul meu de vedere sunt cam mari 240 ml iar atunci cand dezgheti, nu mai poti recongela.
Si cel mai bine ar fi sa nu decongelezi in vas cu apa calda, ci sa muti in frigider din congelator sa se decongeleze incet, pentru ca asa il mai poti tine in frigider pana se consuma, altfel trebuie sa arunci restul.
Chiar daca acum ai lapte mult, se va regla la urmatorul/urmatoarele pusee de crestere.
Ma bucur pt tine ca ai laptic!
Pupici!
eu nu de astea am luat...la mine sunt 10 recipiente si au cate 180ml...tot destul de mari...dar buna idee maya sa le desgheti la congelator si sa incalzesti cat pt o masa

Darc
04 apr 2012, 14:59
Maya, ceea ce mi-ai aratat e similar cu ce e aici?:http://www.amazon.co.uk/Philips-AVENT-Baby-Food-Storage/dp/B004G8QH0E/ref=sr_1_19?s=baby&ie=UTF8&qid=1333467595&sr=1-19

maya_bv
04 apr 2012, 15:00
Schimba medicul care ti-a zis ca laptele matern nu este de calitate!
Eu i-as face o reclamatie la colegiul medicilor pentru asta!!!
Pe ce baza ti-a zis ca nu este bun? Ti-a facut analize la lapte?
Sunt foarte, foooarte putine cazuri, extrrrrrem de rare, cand laptele nu este bun.
"Laptele de mama este alimentul ideal pentru copil." Scrie si pe cutiile de lapte praf!!!
Puiul trebuie sa manance laptele "speciei" pentru a putea lua toate elementele de care are nevoie in dezvoltare. Creierul uman se mai dezvolta (creste numarul de neuroni) pana la varsta de 3 luni daca primeste laptele speciei, respectiv lapte de mama.
Laptele praf este pe baza de lapte de vaca. Deci, ce neuroni se mai dezvolta???
Nu exista lapte de mama prost, pentru ca in lapte se duc elementele necesare pt copil. Mama ramane cu rezerve mai putine dar copilul primeste ce trebuie.

De acord cu tine. Alaptatul de la ambii sani stimuleaza lactatia, de aceea ai asa de mult lapte. Asa fac si eu. Problema, dupa tanti dr. a mea nu ar fi CANTITATIA la lapte, ci CALITATEA. De aceea mi-a recomandat laptele praf. O sa incerc, sa vad ce efecte are. Desi cred ca o sa ma chinui pana o sa-l invat cu biberonul.
Corina - poate ai dreptate. Am mai citit pe internet si de fapt sunt mai multe tipuri de icter, printre care si cel al laptelui de mama: icter prelungit pe o perioada de cateva saptamani dupa nastere la copiii alaptati la san, la care nu a fost decelata nici o cauza.
..Din cate stiam eu remediul cel mai sanatos al icterului este expunerea la soare - cum spune si Dya.

Intrebare - voi cand plecati de acasa pt mai multe ore cu ce se hraneste bebe? lapte praf/ lapte de mama muls in prealabil si stocat.

corina27
04 apr 2012, 15:01

mihaela eu cand plec las lapte de la mine acasa in biberon...sau dc plecam cu bebe tot lapte la mine in biberon

maya_bv
04 apr 2012, 15:01
Maya, ceea ce mi-ai aratat e similar cu ce e aici?:http://www.amazon.co.uk/Philips-AVENT-Baby-Food-Storage/dp/B004G8QH0E/ref=sr_1_19?s=baby&ie=UTF8&qid=1333467595&sr=1-19

da. exact asa sunt

Darc
04 apr 2012, 15:03
si eu tot lapticul meu il las

alina_ubittaa
04 apr 2012, 16:10
heloo, mamici si bun venit noilor sosite! noi nu am mai scris de vreo cateva zile bune, ca nu imi mai ramane timp deloc :( ... a inceput tati munca, si am ramas eu cu toate pe cap, exact de luni are si puseu de crestere, sau mai multe pusee ca nu mai stiu ... mananca f des, doarme dar perioade mai scurte ( aaa, cu dormitul ... alta pb.. vrea numai pe piept la mine sau in brate adormita, si cum dau sa o pun la ea .. ia foc domnisoara... si are un glas acum.. de ne stie tot cartierul uffff... si cand nu papa si nici nu doarme trebuie musai in brate, dar nu oricum : brate plus plimbat, adik mami tre sa se plimbe prin casa, pe terasa pe unde-o fi :).... paturica cu jucarii agatate nu o baga in seama, mai degraba se uita spre fereastra sau `pe pereti ... si tot asa )
incepusem si eu sa pastrez lapte, asa cum ati zis si voi, simteam ca imi explodeaza sanii daca nu scoteam , si eu il pun in niste pungi speciale de la medela , de 150 ml la congelator, dar de cand mananca asa de des ... no chance sa mai ramana ceva de pastrat
eu ma gandeam ca asa ar fi papat laptic de la mine cand incep munca, dar ... nu cred

de icter noi am scapat cu statul la soare, dimineata pusa pe pat, in dreptul ferestrei si neaparat cand bate soarele , in pielea goala , doar cu pampers si cam dupa cateva zile i-a disparut

cum stati cu oboseala? eu am niste cearcanee si o stare de nervi ... abia astept sa vina maica-mea sa pot sa merg si eu la un coafor, la o cafea , sa mai ies din monotonia asta

va las acum, ca a adormit si tre sa profit si eu sa fac un mic nani, ca azi noapte am avut show

bebei cuminti sa aveti

CRISTINUTADADU
04 apr 2012, 16:33
buna fetelor:-*
ce faceti?...maya ai perfecta dreptate cu laptele matern dar ce sa fac ca al meu fecioras dupa ce goleste sanii imi mai cereeeee cu o guraaaaa si un glasssss de numa :-)))) are 3 mese de lapte praf si restul san...nu am ce face ca am incercat si cu mulsul si cu ceaiuri...asta e...ma rog la doamne doamne sa am san macar atat cat am acuma ptr multa vreme.
fetelor cand se merge cu bebe la controlul acela ptr solduri??? nu mai stiu cum ii spune....

corina27
04 apr 2012, 19:12
ECOGRAFIA DE sold se face intre 2-6 sapt,asa am citit undeva.dar e obligatorie?
ALINA_ubitta...cand povestea de fetita ta,parca citeam de baitelul meu:))...tot in brate sta,tot numai pe burta,patutul are ace...cu oboseala sunt ok.dimineata de la 5 sta sotul meu cu bebe si eu ma duc in alta camera sa dorm...ma lasa sa dorm 2-3 ore depinde de foamea baiatului si asta ma ajuta f mult...efectiv imi da energie pt toata ziua.
danudza de recipientele de pe amazon vorbeam eu.

corina27
04 apr 2012, 19:16
fetelor am uitat sa va intreb...cate scaune pe zi au bebeii vostri? al meu in ultimul timp dar unul singur..dar un scaun de se murdareste pana la burtica...e normal asa?

mihaela323
04 apr 2012, 19:18
Schimba medicul care ti-a zis ca laptele matern nu este de calitate!
Sunt foarte, foooarte putine cazuri, extrrrrrem de rare, cand laptele nu este bun.
"Laptele de mama este alimentul ideal pentru copil." Scrie si pe cutiile de lapte praf!!!
Puiul trebuie sa manance laptele "speciei" pentru a putea lua toate elementele de care are nevoie in dezvoltare. Creierul uman se mai dezvolta (creste numarul de neuroni) pana la varsta de 3 luni daca primeste laptele speciei, respectiv lapte de mama.
Nu exista lapte de mama prost, pentru ca in lapte se duc elementele necesare pt copil. Mama ramane cu rezerve mai putine dar copilul primeste ce trebuie.

Maya-sunt de acord 100% ca laptele de mama e cel mai bun lucru pt copil. Doctorita nu mi-a spus direct ca laptele meu nu ar fi bun, ci a insinuat asta. De aceea mi-a sugerat ca ar fi bine sa-i dau lapte "vitaminzat" in completare desi i-am spus ca "produc" suficient lapte. :toane: Sincer nu i-as da, desi am cumparat deja o cutie...

Corina si Danudza ati spus ca in absenta voastra lasati laptele vostru pt a se hrani bebe cu biberonul. Am auzit ca bebe dupa ce papa cu biberoul ar fi mai lesnes la san (cica laptele ar curge mult mai usor la biberon si bebe ar depune mai putin efort fara suptul la san). Ati obervat ceva de genu asta? sau e doar un mit ?:rolleyes::rolleyes:

mihaela323
04 apr 2012, 19:21
fetelor am uitat sa va intreb...cate scaune pe zi au bebeii vostri? al meu in ultimul timp dar unul singur..dar un scaun de se murdareste pana la burtica...e normal asa?

Bebele meu are cam 4-6 scaune. Depinde cat papa in prealabil. Mi se pare cam putin unul singur... desi daca e consistent ...

corina27
04 apr 2012, 19:47
Bebele meu are cam 4-6 scaune. Depinde cat papa in prealabil. Mi se pare cam putin unul singur... desi daca e consistent ...
la mine cam refuza biberonul...trebuie sa fie cu adevaray flamand ca sa accepte biberonul...ii place mai mult la san.cam de o sapt s-a schimbat treaba cu scaunele...ca pana acum tot 4-5 avea... dc ar fi sa o iau cantitativ asta unul face cat toate alea...dar e nasol de sters ca se murdareste tot

mihaela323
04 apr 2012, 20:26
Eu as prefera sa-i dau tot timpul de la san, dar cand sunt in public mi-e cam jena. Pana acum am fugit tot timpul repede acasa la primele semne de foame. E cam incomod atat pt mine cat si pt el. De acasa nu am lipsit mai mult de 2h pt ca stiu ca daca depasesc "termenul" bebe nu ar fi foarte fericit. Solutia ideala al fi biberonul. O sa-l incerc in seara asta. Sper sa il accepte.

Corina- poti sa privesti situatia dintr-o alta perspectiva: un singur scaun si ai scapat. Faci economie la scutece si la servetele ;)
Ii poti face baita dupa daca tot spui ca se murdareste rau de tot.

elena nicol
04 apr 2012, 21:29
ce spuneti??
eu il stochez in pungi specilae pt lapte sil pun la congelator.am deja o mica rezerva dar daca este pun acolo.asa si eu dei dau din unl p celalat trebuie sal mulg ca de nu mor de durere.

elena nicol
04 apr 2012, 21:33
asa mia zis simie ca are icter de la laptele meu.ma pus sai fac analize la fetita.dupa care sai dau o zi apte praf si sa repet analiza si scazuse nivelul bilirubinei.dupa care mia zis sai mai dau 2 zile lapte praf si apoi sa trec la alaptat.eu am trecut direct la alaptat si am scos fetita afara la soare cum mia permis vremea.acuma numai are nimic.cand iesim pt mai mult timp eu iau lapte pompat in sticluta.

Darc
04 apr 2012, 22:10
vezi ca sunt biberoane cu tetine mai speciale...cel de la avent curge destul de repejor, cel de la nuk in schimb are forma mamelonului, adica putin mai ingust nu e la rotund ca cele normale si lapticul curge mai greu ca cel de la avent, iar bibe de la chicco are tetina inclinata si intr-o parte, nu centrata ca celelalte. ultimul doar l-am vazut, nu stiu cum curge
primele doua le-am testat, eu am de la avent, cateodata ia biberonul din prima baiatul meu, cateodata urla ca din gura de sarpe si il refuza
pe cel de la nuk l-am primit de testare, si tot asa, o data l-a luat o data nu

faza e ca la mine oricum e obisnuit cu gust de silicon, ca eu alaptez doar cu protectii de silicon, de la avent,ca nu am sfarcurile formate. ei, in protectia asta se mai strange si laptic si cateodata ii curge usor in gurita deci tot ca un bibe e .... de cateva zile, pe la jumatea mesei scot protectia si ii dau sanul direct si mi-l ia cam cu mofturi dar nu renunt pana nu o sa suga fara protectii

rares are scaun cam o data la doua mese. pediatra a zis ca poate sa faca si cate unu pee zi sau cate 2 la fiecare masa ca nu e problema. cu cat are scaun mai putin cu atat inseamna ca digera mai bine papa. poate totusi e constipat, incearca un ceai de musetel cu miere de albine. daca tot e unul singur, inseamna ca stomacelul lui a crescut si digera mai bine

AvoAndreea
04 apr 2012, 22:53
Ana are 2 scaune pe zi, mie pediatra asa mi-a zis ca e normal...si doar in primele zile a facut o singura data, acum s-a reglat singurica.

mihaela323
05 apr 2012, 00:53
asa mia zis simie ca are icter de la laptele meu.ma pus sai fac analize la fetita.dupa care sai dau o zi apte praf si sa repet analiza si scazuse nivelul bilirubinei.dupa care mia zis sai mai dau 2 zile lapte praf si apoi sa trec la alaptat.eu am trecut direct la alaptat si am scos fetita afara la soare cum mia permis vremea.acuma numai are nimic.cand iesim pt mai mult timp eu iau lapte pompat in sticluta.

Mie dr mi-a sugerat sa-i dau doar seara o portie de lapte praf de 35ml, in rest de la san. Din cate am citit sunt foarte rare cazurile in care bebelusii fac icter de la laptele de mama asa ca o analiza (cum ti-a dat tie dr.) care sa sprijine teoria asta ar fi binevenita. Sincer nu mi se pare ca pielea bebelui meu are o tenta galbena.
Tu i-ai dat 2 zile numai lapte praf sau le-ai combinat?

Danudza : deci difera mult tetinele de la un producator la celalalt. Eu am de la bebeconfort. Sper sa i placa, dar nu mai mult decat sanul. In caz contrar o sa incert alt tip;)

monika_22
05 apr 2012, 07:31
schimba medicul care ti-a zis ca laptele matern nu este de calitate!
"laptele de mama este alimentul ideal pentru copil." scrie si pe cutiile de lapte praf!!!

suuuuuuper like!!!!!!!!!!!!!!!!

maya_bv
05 apr 2012, 09:26
Maya-sunt de acord 100% ca laptele de mama e cel mai bun lucru pt copil. Doctorita nu mi-a spus direct ca laptele meu nu ar fi bun, ci a insinuat asta. De aceea mi-a sugerat ca ar fi bine sa-i dau lapte "vitaminzat" in completare desi i-am spus ca "produc" suficient lapte. :toane: Sincer nu i-as da, desi am cumparat deja o cutie...

Laptele matern este "vitaminizat" COMPLET fata de laptele praf care inca "incearca" sa-l copieze si tot ii lipsesc destule.
Alaptatul la san nu se intrerupe si nu se inlocuieste cu lapte praf decat in cazuri exceptionale, in rest nu se intrerupe nici cand mama e racita, nici cand bebe are nu stiu ce diaree, chiart nici in cazuri de mastita.

Corina si Danudza ati spus ca in absenta voastra lasati laptele vostru pt a se hrani bebe cu biberonul. Am auzit ca bebe dupa ce papa cu biberoul ar fi mai lesnes la san (cica laptele ar curge mult mai usor la biberon si bebe ar depune mai putin efort fara suptul la san). Ati obervat ceva de genu asta? sau e doar un mit ?:rolleyes::rolleyes:

Asa este de la biberon copilul nu va mai vrea sa suga la san oricat de "destepte" ar fi tetinele care au curgere lenta. Sunt si copii care se impaca si cu biberonul si cu sanul.
Uite, in cazul meu, de la tetina si de la suzeta, Sofia si-a "deformat" modul de supt la san si am avut biberon cu tetina cu acea curgere lenta. Dar este importanta si forma tetinei ca sa nu isi strice modul de supt.
Specialistii in lactatie recomanda evitarea biberonului si a suzetei in primele 3 luni de viata si minim primele 6 saptamani.

maya_bv
05 apr 2012, 09:29
Ana are 2 scaune pe zi, mie pediatra asa mi-a zis ca e normal...si doar in primele zile a facut o singura data, acum s-a reglat singurica.

Scaun normal la sugarul alaptat la san este si unul pe saptamana.
Importanta este consistenta scaunului, nu numarul acestora.
Uitati aici detalii: Pediatrul de buzunar: Ce înseamnă "scaun normal" la nou-născutul alăptat la sân? (http://pediatruldebuzunar.blogspot.com/2010/08/ce-inseamna-scaun-normal-la-nou.html)

maya_bv
05 apr 2012, 09:31
Si doua articole utile si complete despre colicile abdominale si nervoase la copii, pentru ca am vazut ca avet nevoie:
Pediatrul de buzunar: Care este cel mai eficient tratament pentru colici? (http://pediatruldebuzunar.blogspot.com/2010/09/care-este-cel-mai-bun-tratament-pentru.html?showComment=1331925399274#c76431125638 38093561)
Colicile (http://www.sfatulmedicului.ro/Colici-si-alte-tulburari-digestive-la-copii/colicile_215)
Va doresc zile linistite!:)
:pup:

dya
05 apr 2012, 10:20
neatza dragelor ce faceti?maya multumim inca o data
razvi doarme iar bia a plecat in vacanta la bunici pt 2 sapt pana inainte de botez asa ca suntem singurei,mai respira si ea saraca
apropo fetelor la cat se face primu vaccin la o luna sau 2?

Darc
05 apr 2012, 10:22
neatza, eu stiam ca la doua luni
maine am intalnire cu medicul si iti spun mai sigur:)
apropo de botez, ce ai pregatit pana acum si ce planuri ai??ca eu sunt in plop si plopul in aer

dya
05 apr 2012, 10:35
noi avem totul pregatit ca mai avem putin,facem pe 21 aprilie ,prima samb dupa pasti
invitatiile le-am impartit,facem la un restaurant am dat deja avansul din dec,am vorbim cu tipa ce decoreaza sala va fi crem cu mov,muzica avem populara solista,cu fotaografu am vorbim,la biserica ne-am programat,suntem pe ultima suta de metri asa ca totul e pregatit

AvoAndreea
05 apr 2012, 10:58
Scaun normal la sugarul alaptat la san este si unul pe saptamana.
Importanta este consistenta scaunului, nu numarul acestora.
Uitati aici detalii: Pediatrul de buzunar: Ce înseamnă "scaun normal" la nou-născutul alăptat la sân? (http://pediatruldebuzunar.blogspot.com/2010/08/ce-inseamna-scaun-normal-la-nou.html)

eu nu alaptez la san

dya
05 apr 2012, 11:05
de ce?nu ai andreea lapte sau?

ioana_cora
05 apr 2012, 11:43
buna!
va rog sa nu va suparati ca intervin asa..daca se poate ne dati si noua un vot la Alexia? o inregistrare iar la pag 7 ne gasiti!multumim!scuze inca o data!o zi faina!
Totul Despre Mame (http://totuldespremame.ro/concursuri/mici-exploratori/galerie/6)

AvoAndreea
05 apr 2012, 11:44
nu, am primit contraindicatie de la medicul infectionist sa alaptez, de-aia am nascut si prin cezariana...
din pacate am capatat de pe undeva hepatita B..si acum a devenit cronica...
si riscam sa ii transmit copilului...
asa ca la noi primeaza Aptamil :)

Carmen_Jo
05 apr 2012, 11:49
Dya, e un topic cu botezul la bebelusi 0-12luni daca vrei sa vezi mai multe idei :-)
In leg cu biberonul, eu sunt un caz fericit, intre sapt3-5 i am dat bibe tetina avent0-3luni dar numai faceam fata cu sterilizatul si am bagat si 2 3-6 luni.dupa ce am pus o la san nu amai vrut bibe si nici suzeta, se ineca cuele :-) am auzit ca medea parca asa ii zicea, aretetine anatomice

dya
05 apr 2012, 12:05
imi pare tare rau dar las ca fie bine bebe si sanatos ca tu te tratezi,pupici

alinac.
05 apr 2012, 12:55
Mamici folositi cumva aspirator nazal de la chicco (cel cu mustiuc...nu e pentru aspirator)? este bun?

Carmen_Jo
05 apr 2012, 13:31
Pentru buric umflat stiti vreun tratam in afara de banut.ar trebui sa imi fac griji.

maya_bv
05 apr 2012, 15:34
Pentru buric umflat stiti vreun tratam in afara de banut.ar trebui sa imi fac griji.

Daca se umfla buricul tb mers la medic. Ei stiu o procedura, un fel de masaj, prin care il "repara" ca sa zic asa.

mihaela323
05 apr 2012, 20:35
Mamici folositi cumva aspirator nazal de la chicco (cel cu mustiuc...nu e pentru aspirator)? este bun?

eu folosesc unul de la primii pasi si mi se pare ca isi face bine treaba

maya_bv
06 apr 2012, 08:49
fetelor cand se merge cu bebe la controlul acela ptr solduri??? nu mai stiu cum ii spune....

Cristinuta, se numeste ecografie de sold si se face intre 4 si 6 saptamani.
Noi am dat 90 de lei la Brasov.

Darc
06 apr 2012, 08:55
neatza fetele... noi ne pregatim sa mergem la medicul de familie pentru control la o luna

azi va fac o cinste :cinste: pt ca e ziua lui fiu-miu :multiani:, implinim o luna de zile!!

maya_bv
06 apr 2012, 09:04

Incercati sa evitati aspiratoarele nazale. Sa le folositi doar cand este bebe infundat cand este racit (adica atunci cand are dificultati in a manca).
Aspiratoarele stimuleaza productia de mucisori. Si noi am folosit la inceput batista bebelusului si am renuntat la ea, ca trebuia folosita zilnic ca se tot formau mucisori si nu e ok.
Folositi ser fiziologic sau apa de mare. Noi folosim cu succes spray cu apa de mare. Am luat Sterimar baby. Are pulverizator si desfunda foarte bine nasucul.
Sanatate la puisori!

Carmen_Jo
06 apr 2012, 09:17
La multe luni si anisori Rares!

maya_bv
06 apr 2012, 09:26
azi va fac o cinste :cinste: pt ca e ziua lui fiu-miu :multiani:, implinim o luna de zile!!

La Multe Lunite! si La multi ani!:birthday::confetti::confetti::confetti:

maya_bv
06 apr 2012, 09:31
neatza fetele... noi ne pregatim sa mergem la medicul de familie pentru control la o luna

Unii medici de familie ar trebui sa se lase de meserie!!!
Medicul de familie este OBLIGAT prin lege sa faca doua consultatii nou-nascutului ACASA, nu la cabinet astfel: prima dupa ce a venit acasa bebelusul din maternitate, iar a doua la o luna!
Iar alti medici (de omenie) vin si fac si restul controalelor si inclusiv vaccinurile acasa la bebe. Nu zice nimeni sa fie asa de cumsecade, dar macar sa respecte legea.
Danutza, sa intri macar in fata, ca sugarii au prioritate tot conform legii (apoi gravidele, si pe urma cadrele medicale).
Pupici la puiutul tau!

CRISTINUTADADU
06 apr 2012, 10:18
neata mamici!

ce faceti?
noi suntem bine...acum bebe doarme si printesa se joaca iar eu cu curatenia as usual :-)))
ce fav bebelusii?
danutza la multe lunite ptr bebe!!!! sa creasca mare si sa fie sanatos!!!!

corina27
06 apr 2012, 10:53
la multe luni si multi ani Rares!!! sa se bucure parintii tai de tine!
nu stiam asta despre batista bebelusului...am sa ma las si eu de ea!
baietelul meu incepe sa se trezeasca tot mai rar noaptea sa pape..ceea ce ma bucura ca sunt mai odihnita!
Eu dimineata reusesc sa fac curatenie ca atunci bebe doarme f bine...dupa aia...toata ziua numai motaie...nu reusesc sa fac nimic!
o zi frumoasa ca doresc si calduroasa sa putem iesi afara!

mihaela323
06 apr 2012, 11:42
Unii medici de familie ar trebui sa se lase de meserie!!!
Medicul de familie este OBLIGAT prin lege sa faca doua consultatii nou-nascutului ACASA, nu la cabinet astfel: prima dupa ce a venit acasa bebelusul din maternitate, iar a doua la o luna!
Iar alti medici (de omenie) vin si fac si restul controalelor si inlcusiv vaccinurile acasa la bebe. Nu zice nimeni sa fie asa de cumsecade, dar macar sa respecte legea.
Danutza, sa intri macar in fata, ca sugarii au prioritate tot conform legii (apoi gravidele, si pe urma cadrele medicale).
Pupici la puiutul tau!
Medicul meu de familie a venit o singura data acasa la o sapt de cand ne-am intors de la maternitate. Si e un caz fericit pt ca uneori o trimite pe asistenta. In plus la controlul de o luna ne-am programat la ora 11 si am reusit sa intram abia la 11.30. :boxing:
Realitatea romaneasca este cu totul alta fata de cea transpusa in legi. Ce sa mai vorbim de respect si bun simt fata de gravide si sugari.

maya_bv
06 apr 2012, 11:59
Medicul meu de familie a venit o singura data acasa la o sapt de cand ne-am intors de la maternitate. Si e un caz fericit pt ca uneori o trimite pe asistenta. In plus la controlul de o luna ne-am programat la ora 11 si am reusit sa intram abia la 11.30. :boxing:
Realitatea romaneasca este cu totul alta fata de cea transpusa in legi. Ce sa mai vorbim de respect si bun simt fata de gravide si sugari.

Din pacate ai dreptate Mihaela, si asta se intampla peste tot in Romania...:(
Eu am inceput de ceva vreme sa iau atitudine cand mai face cate unul pe "seful" cu drepturile mele.
Cand incalca legea, ii fac reclamatie scrisa cu numar de inregistrare. Chiar daca nu merg mai departe de atat, tot mi se face dreptate si macar imi castig drepturile.
Daca ar proceda cat mai multi asa, poate s-ar schimba ceva in tara. Toata lumea mizeaza pe faptul ca omul de rand nu cunoaste legea si de asta isi permit sa faca ce vor ei cu noi.
Medicul meu de familie habar nu avea ca gravidele pot beneficia de 2 zile libere platite (de fapt 16 ore) pe luna pt consultatii si pt. ore de cursuri de puericultura. Dar mi-a dat adeverinta de fiecare data cand am fost la ea si mi-a zis ca va informa si alte gravide...

Darc
06 apr 2012, 13:48
Salutare mamici! multumim de urarisi pupici si la puiutii vostrii!
Maya, eu stiam doar de consultul de cand ai venit acasa nu stiam si de cel la o luna, na, oricum am stat doar cat era pacientul deja intrat, pentru ca am intrat imediat ce i-am spus asistentei cine sunt, ignorand coada. s-a vociferat, dar asistenta a fost prompta si le-a inchis gura ca ea nu tine un nou nascut la rand.
Dya intreba de vaccin, se face la 2 luni, dar in a doua jumatate a lunii, deci chiar daca al meu e nascut pe 6, tot dupa 15 il face si ma suna doctorita cand i-l poate face.
Ne-a cantarit cu tot cu hainute, dar l-am cantarit si eu acasa, are 3,83 kg, 55 cm deci ne-am si marit, nu i-a placut ca ii fac baita doar seara, mi-a zis sa ii fac si dimineata si seara, ne-a dat un unguent pentru ochisori ca ne curge in continuare, si ceva pentru nasuc, Colargol, ca sa trecem peste mucisori mai repede ca de aceea mananca cu sughituri
A, si ne-a dat debridat - cine ma ajuta cum sa il administrez, ca am citit eu ceva ceva, dar cand am vazut ca e pulbere, m-am cam blocat
Nu este 100% de acord cu congelarea laptelui de mama, ea m-a sfatuit si crede ca voi avea lapte si dupa 6 luni deci sa nu imi fac griji ca raman fara
M-a certat rau de tot ca am papat putina maioneza in salata boef si ca am poftit la o gura de bere fara alcool. Mi-a zis ca daca nu fac cum zice ea, data viitoare nu mai am ce cauta la ea...

cara33
06 apr 2012, 15:19
Ce dr rea ai Danutza :)
Debridatul se prepara acasa...citeste prospectul...este granule si il faci tu siropel...Nici eu nu ma bag la congelat lapte...cat am atat ii dau...momentan ii tzasneste in gurita...sau se scurge pe unde nimereste...deci sa dea Dumnezeu sa fie asa cat mai mult timp.Cat despre alimentatie...mananci cate putin si urmaresti reactiile...pana la urma depinde de bebe asa ca poti sa nu te mai spovedesti la dctor :D parerea mea.

dya
06 apr 2012, 16:35
danutza cam obraznica dr ta,las ca n-are nimic daca ai luat o gura de maioneza si de bere daca verzi ca nu-i face bine lu bebe nu mai iei data viit dar sa-ti spuna asa
apropo de debridat se fierbe apa si se raceste si se pune in sticla pana la dunga aceea si se agita apoi se da la bebe
uitate pe prospect tre sa scrie

Carmen_Jo
06 apr 2012, 18:22
Maioneza si carne cruda stiam si eu ca sunt cu risc ca si in sarcina, dar berea? Era chiar recomandata pt lactatie...

maya_bv
06 apr 2012, 19:08
La nivel international exista consultanti in lactatie cu experienta de peste 20 de ani.
Un consultant in lactatie ajunge sa fie acreditat dupa multe cursuri (anatomie, psihologie, pediatrie, nutritie, biologie, sociologie):
http://europe.iblce.org/upload/Candidate%20Information/English/Eligibility%20Criteria%20for%20the%20IBLCE%20Exam% 20from%202012%20EUME%20full.pdf

Medicul de familie nu are studii de specializare in neonatologie, nici in pediatrie, si nici nu stie mai multe despre alaptat decat ceea ce scrie in cartea fam. Capraru.
Eu m-am convins ca si la cursul de puericultura ne-au invatat exact ce scrie in faimoasa carte. Nu zic eu ca este gresit asa, pentru ca metodele de acolo au functionat pentru multe generatii. Dar nu trebuie sa ramanem blocati in ceea ce stim de ani de zile.

In America de Nord exista banci de lapte matern! (Storage & Expression (http://www.nationalmilkbank.org/storage-a-expression.html)). Deci medicul tau ca si multi altii nu stiu prea multe despre laptele matern, decat ca este cel mai bun, ca e gratis, la indemana si la temperatura potrivita.
Putini sunt aceea care isi bat capul sa fie la curent cu ceea ce se intampla in lumea medicala, si multi mai putini fac si cercetare stiintifica.
Ar fi frumos ca si in Romania sa exista o banca de lapte matern, sau macar sa se poata dona la casele de copii, pentru bebelusii napastuiti de soarta.

Danutza, are dreptate Cara ca zice sa nu-i mai spui chiar tot medicului tau de familie.

Cara, te invidiez ca ai reusit sa iesi din tara asta de cacao...:)

Darc
06 apr 2012, 19:15
da, de maioneza stiam, dar o gura de pofta nu m-am putut abtine
de bere, cafea, acidulate, cacao si derivate, mere mi-q zis cand a venit acasa la cateva zile. Ea s-a suparat ca nu as fi ascultat-o cuvant cu cuvant, ca ascult pareri neavizate de pe internet si nu pe ea.
Am zis cu sotul ca o sa incerc sa fac cum zice ea sa vedem daca Rares e mai bine sau nu.
Mi-a dat voie totusi ca de Pasti sa gust din toate cu masura si atentie la bebe

Darc
06 apr 2012, 19:22
Maya, sa stii ca primul lucru cand am iesit din cabinet, i-am zis sotului ca de acum nu ii mai zic totul. Dar exista totusi riscul ca daca nu ii zic totul, sa omit un amanunt care sa fac diferenta e viitor. O gura de bere tot am sa iau, ca am vazut ca mie una imi creste cant de lapte. Berea cica nu e buna tocmai pt ca see produce prin fermentatie.
De congelare, nu mi-a interzis, doar mi-a spus ca nu e 100% convinsa ca nu isi pierde din proprietati odata congelat si decongelat. Ramane la latitudinea mea ce fac.

monika_22
06 apr 2012, 19:45
Salutare mamici! multumim de urarisi pupici si la puiutii vostrii!
Maya, eu stiam doar de consultul de cand ai venit acasa nu stiam si de cel la o luna, na, oricum am stat doar cat era pacientul deja intrat, pentru ca am intrat imediat ce i-am spus asistentei cine sunt, ignorand coada. s-a vociferat, dar asistenta a fost prompta si le-a inchis gura ca ea nu tine un nou nascut la rand.
Dya intreba de vaccin, se face la 2 luni, dar in a doua jumatate a lunii, deci chiar daca al meu e nascut pe 6, tot dupa 15 il face si ma suna doctorita cand i-l poate face.
Ne-a cantarit cu tot cu hainute, dar l-am cantarit si eu acasa, are 3,83 kg, 55 cm deci ne-am si marit, nu i-a placut ca ii fac baita doar seara, mi-a zis sa ii fac si dimineata si seara, ne-a dat un unguent pentru ochisori ca ne curge in continuare, si ceva pentru nasuc, Colargol, ca sa trecem peste mucisori mai repede ca de aceea mananca cu sughituri
A, si ne-a dat debridat - cine ma ajuta cum sa il administrez, ca am citit eu ceva ceva, dar cand am vazut ca e pulbere, m-am cam blocat
Nu este 100% de acord cu congelarea laptelui de mama, ea m-a sfatuit si crede ca voi avea lapte si dupa 6 luni deci sa nu imi fac griji ca raman fara
M-a certat rau de tot ca am papat putina maioneza in salata boef si ca am poftit la o gura de bere fara alcool. Mi-a zis ca daca nu fac cum zice ea, data viitoare nu mai am ce cauta la ea...

apropo de alimentatie eu am mancat salata de cruditati varza acra maioneza muraturi de toate pana acum am evitat coca cola cafea si ciocolata in rest am mancat si capsuni am avut noroc ...am cam fortat nota dar bebe e bine.....mie asistenta mia dat nr de tel si a zis ca o pot suna oricand..am si eu debridat in frigider da mia zis sal tin pt la nevoie...

mihaela323
06 apr 2012, 22:52
apropo de alimentatie eu am mancat salata de cruditati varza acra maioneza muraturi de toate pana acum am evitat coca cola cafea si ciocolata in rest am mancat si capsuni am avut noroc ...am cam fortat nota dar bebe e bine.....mie asistenta mia dat nr de tel si a zis ca o pot suna oricand..am si eu debridat in frigider da mia zis sal tin pt la nevoie...

Si eu am papat de toate inclusiv alimente nerecomandate ca: varza, fasole, maioneza, ciocolata, chiar si ceapa si usturoi (se spune ca schimba gustul laptelui, dar bebe e la fel de mancacios).:ok: Recunosc ca dimineata beau si o cafea slaba:cafea:

Bebeii vostrii cat au pus intr-o luna? Al meu a pus 850gr. Am inteles ca media ar fi de 1000gr (asa mi-a zis dr.)

Darc
06 apr 2012, 22:55
al meu a pus 700 g si medicul de familie e foarte multumit, baiatul are si niste obrajori de te miri ce, a crescut si in inaltime, deci nu e de speriat.
unii cresc intr-un ritm mai lent ca media, recupereaza ei pe mai tarziu

Carmen_Jo
06 apr 2012, 23:27
Si eu am mancat ce am vrut, inclusiv ceapa, usturoi, salata cu otet, figuri mi a facut la mazare, am gustat f putin dar a reactionat. Cafea beau zilnic fara cofeina, cu rusine recunosc ca si fumez :-(...
In prima luna a pus 1100g si 5cm, dar a avut o saptamana de LP. In cartea sotilor Capraru scrie clar:NU se fac comparatii intre copii cat cresc sau cum se dezvolta, fiecare fiinta este unica. Asadar, cat timp cresterea este in limite normale e ok.
In legatura cu pediatrul, pe mine nu ma intreaba nimic, masoara, cantareste ma intreaba daca am intrebari si valea. Cand aveam nenorocitele de ragade i am zis ca mi e greu sa alaptez si nu cred ca pot sa o satur, mi a raspuns sec ca ea se ocupa de copii nu de mamici...asa ca mai curand intru pe forum sau ma duc la specialisti la "cu plata" ca oricum ii las 50lei la fiecare consult

Lalira
06 apr 2012, 23:39
Bebeii vostrii cat au pus intr-o luna? Al meu a pus 850gr. Am inteles ca media ar fi de 1000gr (asa mi-a zis dr.)

Copiii iau diferit in greutate, uite astea sunt limitele normale

1.luna 120 - 200 g/sapt.
2.luna 170 - 210 g/sapt.
3.luna 150- 180 g/sapt.
4.luna 130 - 160 g/sapt.
5.luna 110 - 140 g/sapt.
6.luna 100 - 130 g/sapt.
7.luna 90 - 130 g/sapt.
8.luna 90- 120 g/sapt.
9./10.luna 70 - 110 g/sapt.
11./12.luna 60 - 90 g/sapt.

Si mai multe despre greutate si lungime aicic

http://www.mamicamea.ro/forum/bebelusi-0-12-luni/2412-grafice-de-greutate-lungime-conform-oms.html

cara33
07 apr 2012, 02:59
FIMOZA | Pediatru Cluj (http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/28/fimoza/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+PediatruCluj+%28Pediatru+Cluj %29)

mihaela323
07 apr 2012, 04:41
In prima luna a pus 1100g si 5cm, dar a avut o saptamana de LP. In cartea sotilor Capraru scrie clar:NU se fac comparatii intre copii cat cresc sau cum se dezvolta, fiecare fiinta este unica. Asadar, cat timp cresterea este in limite normale e ok.

Wow 5cm! Al meu, la o luna, are tot 50cm ca la nastere. Explicatia dr. a fost ca la maternitate ii masoara si curbura capului si ca de fapt inaltimea reala ar fi fost de 47-48cm. Ati auzit de o asemenea metoda de masurat?:confused:

maya_bv
07 apr 2012, 10:11
Ea s-a suparat ca nu as fi ascultat-o cuvant cu cuvant, ca ascult pareri neavizate de pe internet si nu pe ea.
Am zis cu sotul ca o sa incerc sa fac cum zice ea sa vedem daca Rares e mai bine sau nu.

TOTI medicii sunt impotriva internetului.
Eu nu am ascultat nici de medicul de familie, nici de pediatru, nici de medicul de la urgente, nici medicii de la cursul de puericultura cand mi-au zis sa nu ma iau dupa ceea ce scrie pe net. Iar eu, am aflat DOAR de pe net cum pot sa stimulez lactatia, cum pot sa fac sa am lapte ca sa renunt la completarile cu lapte praf.
Pe net (cautari in lb engleza) am citit prima data de "relactare" si "lactatie indusa", despre care nu stiu medicii nostri de familie.
App, cand i-am zis medicului meu de familie ca nu am lapte suficient, ca ii dau completare si am intrebat-o ce pot sa fac sa stimulez lactatia, mi-a zis exact asa: "stimuleaz-o cu bere".....
Am cautat pe net si in lb romana remedii pt. stimularea lactatiei si am gasit-o pe dna dr. Marta Muresan. Dumneai mi-a raspuns la mail si m-a indrumat. Este medic pediatru, dar ceea ce este mai important: este consultant in lactatie certificat international. Si din pacate nu am mai gasit pe altcineva, alt medic roman care sa aibe certificarea asta. Probabil ca mai sunt, insa este clar ca nu suficient de multi.
Dna dr. Marta Muresan activeaza in cadrul asociatiei ProMama din Bucuresti. Ei tin diverse cursuri contracost, dar au si un grup de sprijin in alaptare la care se poate participa gratuit.
Dupa 2 saptamani in care am urmat regulile de stimulare a lactatiei pe care le-am invatat de pe net si de la dna dr., am ajuns (ieri) sa traiesc prima zi in care sa ii dau fetitei mele doar lapte matern!!!! :yes::yes::yes:
La noi in tara daca ai alaptat, dar ai ajuns sa ai lapte putin, ti se spune sa ii dai lapte praf bebelusului si gata, asta este! Se baga imediat textul cunoscut: "De unde nu este, nici Dumnezeu nu cere". Insa acest text este valabil doar pt mamicile acelea putine (sub 5%) care nu au lapte deloc, nici colostru, nimic. In rest, este vorba despre altceva: "Unde este un pic de lapte matern, acolo poate sa fie mai mult si chiar suficient pentru alaptare exclusiva". Adica este valabila cealalta vorba romaneasca: "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista." Pentru unele mamici este usor sa intretina lactatia, iar altele trebuie sa se zbata mult pentru asta. Fiecare mamica este unica, la fel si puiul ei.

In concluzie: majoritatea medicilor romani, din pacate au ramas blocati in protocoalele medicale de acum 50 de ani.:(

PS1: Pentru mamicile interesate, va postez cateva linkuri utile de la asociatie (si site-ul dnei dr):
GRUP DE SPRIJIN IN ALAPTARE - promama.ro (http://www.promama.ro/servicii/consiliere-in-alaptare/grup-de-sprijin-in-alaptare/)
RELACTATIA SI LACTATIA INDUSA - promama.ro (http://www.promama.ro/relactatia-si-lactatia-indusa/)
DESPRE INCIZIE SI RELACTARE - promama.ro (http://www.promama.ro/despre-incizie-si-relactare/)
Alaptarea (http://www.alaptare.home.ro/)

PS2: Pup mamicile si martisoarele lor! :pup:

maya_bv
07 apr 2012, 10:20
Wow 5cm! Al meu, la o luna, are tot 50cm ca la nastere. Explicatia dr. a fost ca la maternitate ii masoara si curbura capului si ca de fapt inaltimea reala ar fi fost de 47-48cm. Ati auzit de o asemenea metoda de masurat?:confused:

Nu stiu cum vine asta "fara curbura capului", insa iti spun cum se masoara bebe dupa cartea dlui Capraru:
Se aseaza o ruleta (un metru de croitorie) pe un plan drept, se aseaza bebe culcat pe spate peste ruleta (ruleta sa-i vina pe mijloc, sub coloana vertebrala), se pune o rigla (o carte) perpendicular pe ruleta si tangenta la capsor, apoi se intind piciorusele, se citeste ruleta in ambele parti si se face scaderea (zic ca se citeste in ambele parti pt ca nu se reuseste sa se aseze capul sau picioarele lui bebe exact pe zero). Este nevoie de 2 persoane pt operatiunea asta, daca vreti sa-l masurati acasa:)

Darc
07 apr 2012, 10:41
neatza buna

nu stiu ce a avut baiatul meu azi noapte, dar nu mi-a adormit decat pe burta mea si de vreo doua ori am adormit si eu cu el, l-a mai luat bunicasa si taicasu de pe mine ca sa il puna in patut... posibil totusi cafeaua sa nu ii priasca
va invidiez ca papati de toate si nu pateste nimic bebe, ce n-as da sa am si eu curajul asta, dar deja primesc reprosuri de la sot, ca nu il dezbrac k lumea, ca nu e bun nusce, ca de ce nu ascult sa ii fac baie in fiecare zi.... m-am saturat si peste toate mi-e somn, mi-e foame si nici dush nu prea apuc sa mai fac, ma sterg cu servetele
nici de sot nu ma pot lua, ca ziua e treaz si ma mai ajuta, iar noaptea se duce la munca, mama ma ajuta nu zic nu, dar chiar daca e in aceeasi casa cu mine, ea merge pe principiul : e copilul tau, trebuie sa te descurci, si eu te-am crescut singura fara ajutor. atunci cand am musai nevoie, ma ajuta doar sa zic

pupici la bbei

Darc
07 apr 2012, 10:45
Maya super felicitari pentru laptic! sa dea bunul Dumnezeu sa nu mai fie nevoie de lapte praf, sa ai laptic suficient!!!:trandafir:

maya_bv
07 apr 2012, 11:01
neatza buna

nu stiu ce a avut baiatul meu azi noapte, dar nu mi-a adormit decat pe burta mea si de vreo doua ori am adormit si eu cu el, l-a mai luat bunicasa si taicasu de pe mine ca sa il puna in patut... posibil totusi cafeaua sa nu ii priasca
va invidiez ca papati de toate si nu pateste nimic bebe, ce n-as da sa am si eu curajul asta, dar deja primesc reprosuri de la sot, ca nu il dezbrac k lumea, ca nu e bun nusce, ca de ce nu ascult sa ii fac baie in fiecare zi.... m-am saturat si peste toate mi-e somn, mi-e foame si nici dush nu prea apuc sa mai fac, ma sterg cu servetele
nici de sot nu ma pot lua, ca ziua e treaz si ma mai ajuta, iar noaptea se duce la munca, mama ma ajuta nu zic nu, dar chiar daca e in aceeasi casa cu mine, ea merge pe principiul : e copilul tau, trebuie sa te descurci, si eu te-am crescut singura fara ajutor. atunci cand am musai nevoie, ma ajuta doar sa zic

pupici la bbei

cunosc sentimentul.
la fel si la mine cu tati, iar mama sta pe scara cu mine si face la fel.:(
noi sa fim sanatosi, si bebeii la fel.:)

felyy
07 apr 2012, 11:17
alinac...si eu am facut control la sold...

am de scris istorie cu medicii astai...sunt de toata nimica m-am saturatttttttttttt

sa va povestesc...
au inceput colicile si urla groaznic....eu aveam de gand sa fac un control la pediatru asa ca m-am dus la 4 sapt la control....la unul din cei mai buni medici din oras...in 10 min a terminat cu mine....ma mai si lua peste picior ca la buric nu am curatat cum trebuie mai avea un pic de coaja si zicea ca de ce nu am luat-o jos...in fine...mi-a spus ca are icter si facem analize sa vedem de ce nu i-a trecut sa o sunt peste cateva zile sa imi zica cum procedam, cand o sun zice hai la consult din nou si pe urma vedem daca facem analize c anu mai tin minte cum e fetita ta...deci s-ai mai dau odata bani...

m-am enervat si am sunat la cea mai buna pediatra din oras si a reusit sa fac rost de o programare....bun asta imi zice iar de icter prelungit si pe langa imi zice de eco la sold la un dr de la cj....bun fac control la sold de unde ecografie zice dr ca nu-i nevoie...m-a mai i-a si peste picior
apoi iau bilet de tr si merg in spital sa imi faca analizele pt icter...am intrebat daca pot la privat mi-a zis ti la facem in spital....ok merg dimineata la 7.30 cu bilet de tr si cica nu se pot face acolo numai daca am bilet de internare...nu stiam ce sa mai cred...imi spun alea sa astept dr sa vorbim cu ea...stau o ora pe hol cu fetita nemancata...in frig etc....aveamn niste nervi si m-am dus la ele si am facut scandal, le-am spus ca le dau la ziar si am plecat....apoi cand sa ma urc in lift apare dr...si ii povestesc...si intoarce si ea foaia ca de ce am venit asa repede si ca tr bilet de internare....ca mi-a scris pe foaia de la control...abureli pe foaie scria bilet de trimitere analize....in fine merge vorbeste si pana al urma imi recolteaza acolo si mi le fac il laboratorul spitalului...

nu mai zic ca fiecare mi-a recomandat alta formula de lapte care mai de care mai scumpa...si de nici o treaba...tot constipata era, acum si-a revenit fara sa ii fac nimic, pt colici fiecare mi-a dat altceva...am depozit acasa

deci numai pe astea in 2 sapt am stricat in jur de 600 ron

apoi ma gandeam la cine sa merg sa imi vada analizele....facusem si la urmina si la sange si ceva nu mi se parea ca a iesit bine la sange....tot vorbind cu mama isi aduce aminte ca pe fratii mei ii ducea la o dr primara foarte priceputa la copii si chiar renumita, vin multi din alte orase, dr repectiva are cabinet si in orasul meu de recoltat analize si vine o data pe sapt la consultatii...am sunat si deja pe sapt asta fusese asa ca m-am luat si m-am dus in orasul respectiv unde are ea centru....am intrat in cabinet si ne-a laut fetita la control tot tot, inclusiv ecograf la solduri, eco abdominal...mi-a citit analizele si surpriza nu avea icter deloc...dar a gast-o anemica....dansa nu isi explica cum un copil asa mic are anemie asa mare...asa ca am repetat alalizele de anemie acolo.....am stat 1 ora si 15 min in cabinet nu mai zic ce prietenoasa era cand am intrat mi-a intins mana sa facem cunostinta...am ramas fara cuvinte...sunt sigura ca nu a fost amabila doar cu mine ca o cunostea mama, asa se purta cu toti...se vedea ca se specializase in germania si cineva de acolo o ajutase initial cu fonduri sa isi faca cabinetele

am repetat analizele si intr-adevar are anemie mare....singura explicatie era ca mostenise de la mine, mi-au cautat si mie analizele (tot la ei le facusem pe perioada sarcinii dar la cabinetul din orasul meu) si eram anemica...eu le-am aratat dr. ginecolog care mi-a urmarit sarcina si mi-a spus ca nu-i nevoie sa i-au nimic...doar daca vreau eu

si toata afacerea asta m-a costat 180 de ron

deci mi asa ciuda ca nu ne-am adus aminte mai repede...ca bani ca bani s-au dus se mai fac ei dar umblatu de huia cu fetita in brata pe coridoare si stresul ca nu e ceva binne cu ea...

acum m-am linistit e totul bine singura problema e anemia si speram sa scapam repede de ea...

mi-a spus sa-i maresc portia de lapte...eu ii dadeam asa cum scrie pe cutie...ea e foarte mancacioasa, ceilati dr mi-au spus sa nu cunva sa ii dau mai mult...

a mea la nastere a avut 3350 g si acum la 6 sapt are 4300g...mi-a spus ca nu a crescut exagerat...e la limita si pot sa-i dau mai mult sa manace

si concluzia: de cand i-am mai pus o masura in plus s-a linistit doarme iar ca inainte nu mai e asa agitata...cand nu plangea de la colici plangea de la foame...

v-am scris romane :D
multa sanatate voua si bebelusilor...sa cresteti mari

maya_bv
07 apr 2012, 11:36
cunosc sentimentul.

Sa detaliez:
Pe mine m-a tinut sotul la regim de la inceput asa:
Mic dejun: paine prajita cu unt
sau paine cu unt si cascaval
sau paine cu unt si gem
+ o cana de lapte

Pranz: supa de pui
gratar de pui cu piure sau cartofi natur

Cina:
compot
sau lapte cu gris

Gustari intre mese: o banana, sau mar, sau covrigei cu chimen

Bineinteles ca luam si vitamine si minerale supliment, ca nu aveam fructe si legume prea multe in regim...,

Apoi, a venit sapt 6 cand Sofia a facut o criza de colici cu urlete de ne-am dus la urgente ca am crezut ca are altceva....
De atunci s-a convins si tati, si am introdus si alte alimente, am mancat si fructe si legume, si prajituri... Inca nu am mancat varza, mazare, conopida, fasole si brocoli.

Danutza, o sa te convingi si tu, ca mine, ca nu dieta noastra este de vina.
Pana la urma copiii care papa lapte praf de ce fac colici? O fi mancat vaca fasole sau varza?:)

Cafeaua agita pe bebe. Este ok sa o bei in prima parte a zilei. Noi primeam cafea in maternitate.
Sau poti sa bei decofeinizata.

mihaela323
07 apr 2012, 12:07
Nu stiu cum vine asta "fara curbura capului", insa iti spun cum se masoara bebe dupa cartea dlui Capraru:
Se aseaza o ruleta (un metru de croitorie) pe un plan drept, se aseaza bebe culcat pe spate peste ruleta (ruleta sa-i vina pe mijloc, sub coloana vertebrala), se pune o rigla (o carte) perpendicular pe ruleta si tangenta la capsor, apoi se intind piciorusele, se citeste ruleta in ambele parti si se face scaderea (zic ca se citeste in ambele parti pt ca nu se reuseste sa se aseze capul sau picioarele lui bebe exact pe zero). Este nevoie de 2 persoane pt operatiunea asta, daca vreti sa-l masurati acasa:)

Asa mi-a explicat dr. Cum ca au folosit un metru de croitorie pe care l-au rulat pe el, inlusiv pe curbura capului. Mi s-a parut ciudata procedura si chiar complicata compartiv cu cea pe care ai descris-o tu!
Incep sa cred ca unii medici vorbesc numai prostii!:furioasa:

cara33
07 apr 2012, 13:37
cunosc sentimentul.
Deci woooow,m ati lasat fara cuvinte.DAR DE CE nu il schimba sotul,lasati i copii pe mana 3 zile ca inceteaza cu sfaturile astea....ce sa zic,pe mine ma ajuta soacra,dar nah...avem 2 copii si la Ioana a venit....e super ok,se lasa pe ea si sare sa faca ce ii cer,chiar daca e mai in varsta..simt ajutorul.Cat despre sot,el o spala pe Ioana,o duce la plimbare,joaca...sta cu bebe cand tre sa fac eu ceva ,dar sa mi se reprgoseze ceva....nu am avut situatii de genul.No...e greu pt o proaspata mamica sa se organizeze la inceput....pe parcurs o sa fie mai usor,o sa faci si dus si etc.
Multa sanatate!
Maya felicitai pt reusita!

Darc
07 apr 2012, 14:24
Cara nu ma intelege gresit, si mama ma ajuta enorm.... dar ea deja se ocupa sa ne faca mancare se duce si la servici, iar cu boala ei nici nu se poate ocupa exclusiv de mine si de bebe, ca ma doare cand o vad la final de zi ca de abia se mai poate misca
iar sotul, ma ajuta cat poate, dar titi nu ii poate da, de schimbat l-a schimbat cred ca o singura data, caa de obicei il schimb eu sau mama, iar daca e tura de noapte trebuie sa il las sa doarma cateva ore, totusi lucreaza cu curentul electric, nu imi trebuie alta dandana
de iesit nu iese fara mine, cred ca de frica...
iar zzilele astea oricum am fost mai agitati ca de obicei: incercam sa facem si curatenia de pasti si sa avem grija si de un copilas mofturos...

sper sa se calmeze rares si sa revina la programul lui normal sau sa isi stabileasca cat de cat altul, ca apoi vad eu organizare. dar asa se trezesste fie din jumate in jumate de ora si plange fie la vreo ora jumate dupa ce a papat cere din nou papa... si mie o ora de somn mai mult ma oboseste decat odihneste

cara33
07 apr 2012, 15:37
Pai da,intelesesem ce scrisesei tu :) dar din cate ai scris acum ai mult ajutor...La mine..eu gatesc, fac curat...soacra calca,dar mai calc si eu...iese cu fata afara,cand nu e sotul acasa,o culca ii da de mancare...in rest...eu cu bebe.Despre cafea nu stiu ce sa iti zic...te ai aruncat cam tare...eu stiu ca orice contine cofeina (cafea,cacao,ciocolata) este de evitat.Deci poti incerca varianta fara cofeina daca nu poti si nu poti fara...ce sa zic.
La primul copil a organizam si eu mai greut...si mi se parea un lux dusul sau mai stiu eu ce...ieri m am vopsit,am facut ciorbita si chiftelute iar soacra a calcat hainutele celor 2 copii...plus ce mai era.
Ce sa zic...depinde de fiecare bebel...al meu inca nu stiu daca si a format deja un program,dar cert este ca are 2-3 somnuri de 2-3 ore/zi...si noaptea chiar si de 4 ore.Inca nu am inceput cu burtica...poate nu o sa ne supere prea tare...sa vedem.Cat despre alimentatie,mananc si fructe...ciorbe..il mai las sa creasca si trec la verificat.

Darc
07 apr 2012, 16:01
cu cafeaua nu m-am aruncat tare - a fost jumate de canita de cafea slaba, bauta dupa ce l-am alaptat pentru ca in noaptea dinainte nu dormisem deloc, si peste toate am si tensiune mica si de cand am venit acasa am constant o durere surda pe dupa cap, dar asta e, traiesc cu ea ca stiu ca nu am voie cafea sau alt derivat cu care pot creste tensiunea.pastile in nici un caz nu pot lua pentru ca sunt contraindicate, nici in sarcina nu am luat, beam doar o canita de cafea slaba dimineata cu mult lapte. tot ce contine ciocolata, cacao am evitat din prima zi.
pana sa aiba aceste multe treziri si dureri de burtica, eram si eu mai organizata, crede-ma.
nu vreau sa sune ca am plang, nu-s mofturoasa de genul meu, doar ca ultimele zile mi-au pus capac. macar daca as stii ce il doare, ca ma termina pe mine psihic cand il vad ca plange si se chinuie si am impresia ca totul e din vina mea. si ma refeream ca nu ma ajuta daca mi se mai si reproseaza niste lucruri pe care eu, in nestiinta mea ca e primul bebe, le fac involuntar. da domnule, am gresit, data viitoare am sa stiu si nu mai fac, dar nu te comporta de parca as fi omorat pe cineva

a, si am uitat sa mentionez, eu inca cateva ore pe zi le lucrez pentru servici. in ultima saptamana din martie eu am lucrat toata ziua chiar daca am stat acasa. ma opream doar sa schimb copilul, sa il mai pun in pat din cand in cand si sa ii fac baita. atat. de hranit il hraneam stand si lucrand la calculator, el la titi si eu cu mana pe mouse si creion.
sapt asta ar fi trebuit sa predau alta situatie, dar nu am reusit si deja nu stiu daca luni nu cumva ma amana cu banii de medical. e dreptul meu, stiu, dar asa e cand esti prea bun si angajatorul profita de naivitatea ta.

uite, de vreo 2 ore, doarme cu scancete intr-adevar, dar doarme... am reusit sa pap, am iesit putin din casa pana la farmacie, si acum daca mai doarme, ma duc sa o ajut pe mama la spalat bucataria....

dya
07 apr 2012, 16:35
danutza stai linistita ca e ok o cafea mica si noua ne spunea in spital ca avem voie si eu de o sapt m-am apucat sa beau dimin o cana dupa ce-l alaptez pe bebe ca apoi apoi el doarme pana la 12 -1 asa ca iasa si ma papat si napolit cu cioco ca mie pofta asta e
las ca nu fac ei colici de la ce mancam noi
eu azi am facut curat am spalat geamurile am facut curat in dulap la haine,le-am scos pe cele de vara,l-am lasat pe bebe cu tati eu l-am alaptat si l-am adormit si el a stat langa bebe sa poata dormi ca eu sa-mi fac treaba

cara33
07 apr 2012, 18:10
Danutza,nu vreau sa te supar,dar unii bebei fac crizele astea indiferent ce ai manca...si noua in spital ne dadeau cafea dimineata...bine,arata intr un mare fel ..1linguurita cafea30 apa si 2 lapte.pai ce Dumnezeului vrei sa mai faci...si job si bebe si etc,ia o mai usor.Incearca sa il tii in brate cu spatele lipit de burta ta,pune i talpa in talpa,o mana tine talpile dar nu f sus si cealalta mana pe burtica.Daca se imburica e burticaaa,daca nuuu...ma depasestw.

cara33
07 apr 2012, 18:11
Bravooo Dya...super

Darc
07 apr 2012, 18:56
Cara, nu ma supar, Doamne fereste!
Am reusit pana s-a trezit Rares sa fac niste gogosi si sa pun de o paine la cuptor. L-am hranit si apoi am inceput sa ne plimbam prin casa ca aveam ochii cat cepele si nu am vrut sa stam nici in patut, nici in leagan si nici in scoica chiar daca si mami si buni vorbeau cu noi. Cand a inceput showul, l-am pus cum mi-ai zis, s-a buricat putin, banui ca din cauza pozitiei si nu neaparat de la burtica, deci,... nu mai stiu ce are, decat poate ca cere atentie si vrea in brate. Am reusit sa il amagesc cu o suzeta si acum doarme in patut, cam la o ora dupa ce a terminat de papat.

Eu oricum beau laptic in fiecare dimineata, deci cafeaua aia slaba a avut si lapte pe langa:d... dar asta e, m-am invatat, asteptam sa mai crestem putin si poate mai incercam.
Voi de care carusel aveti la patut? Electric sau de cel care se invarte o cheita?
Noi nu aveam luat, ne promisese nasa mica a lui Rares, dar ea a ramas deocamdata fara bani si nu a putut onora promisiunea, asa ca avem unul de imprumut si e cu cheita, dar se termina repede o tura de invartit cheita, asa ca ma gandeam sa luam unul electric, oare renteaza?

Carmen_Jo
07 apr 2012, 22:41
Eu am o porcarie de carusel cu trei iepurasi anemici care nu se invarte si nu are nici muzica, am mai adaugat trei ursuleti de plastic colorati si se uita la ei de zici ca sunt cine stie ce lucru impresionant rade si gangureste 10-15 min, am o steluta cu muzica si laptopul ca sa inveselesc atmosfera, pe patutul meu nu poate fi montat alt tip de carusel decat daca il decupam, asa ca am renuntat pt ca nu o sa o intereseze decat pana la vreo 3-4 luni. Mai zornai si cant eu, ne giugiulim si plimbam in brate, asta e, se face si asa mare...
Un carusel ok am vz ca e la 100-150 lei, daca tu crezi ca nu merita pt atata timp, mai bine ia zornaitoare si jucarii pt carut

oana_bv
07 apr 2012, 22:43
Buna seara,

Sper sa ma ajutati cu un sfat cum sa procedam sa eliminam completarea de lapte praf pe care o are bebelusul nostru in varsta de 3 saptamani.

Mai intai un pic de istoric: s-a nascut in 17 martie cu greutatea de 3.37 kg, la iesirea din spital avea 3.11, a avut icter / valori ridicate de bilirubina, prin urmare a fost foarte obosit si nu l-am putut hrani foarte bine la san, adormea dupa cateva minute si a trebuit tot timpul sa-l trezim pentru a-l alapta.

Dupa 1 saptamana, pentru ca nu lua in greutate deloc, la sugestia moasei am introdus pompa si formula lapte praf, 50ml pe masa. A inceput sa ia in greutate, si dupa 2 saptamni am redus complet formula si chiar am remarcat ca lua 50g pe zi cand era alaptat exclusiv la san. Dar "minunea" a durat o zi, deoarece imediat seara a fost f f f obosit si nu mai sugea deloc, asa ca am reintrodus formula cu strategia sa ii dam din ce in ce mai putin in fiecare zi.

Azi, la varsta de 3 saptamani, are 3.55kg, in completare la san ia la fiecare masa 30-50 ml de lapte praf, are 8 mese pe zi, 6x pipi + caca cel putin odata pe zi. Pana acum cateva zile il trezeam noi pentru a-l alapta, de ieri incercam sa il lasam pe el sa cera ... dar uneori distanta intre mese este si de 4 ore si ma gandesc ca este foarte mult.

Cum ne sfatuiti sa procedam pentru a produce mai mult lapte la san astfel incat sa eliminam laptele praf ?

Multumesc,
Oana

cara33
07 apr 2012, 22:57
Oana,vezi ca a postat maya 2 pagini in urma niste articole f interesante despre alaptare.Sfatul meu,cat mai des la san fara sa te uiti la ceas....noapte si zi.Mult succes!
Danuta,eu am un carusel de la v-tech cu ratuste,e reusit.L am avut la fetita si ea s a jucat tare mult cu el si acum inca e f bun.Pozitia nu supara decat in criza de colici...dar ajuta mult,il tii cateva minute chiar 30,daca poti.Daca totusi are nevoie de atentie....da,nu ajuta pozitia:-)

maya_bv
08 apr 2012, 01:07
Buna seara,

Sper sa ma ajutati cu un sfat cum sa procedam sa eliminam completarea de lapte praf pe care o are bebelusul nostru in varsta de 3 saptamani.

Mai intai un pic de istoric: s-a nascut in 17 martie cu greutatea de 3.37 kg, la iesirea din spital avea 3.11, a avut icter / valori ridicate de bilirubina, prin urmare a fost foarte obosit si nu l-am putut hrani foarte bine la san, adormea dupa cateva minute si a trebuit tot timpul sa-l trezim pentru a-l alapta.

Dupa 1 saptamana, pentru ca nu lua in greutate deloc, la sugestia moasei am introdus pompa si formula lapte praf, 50ml pe masa. A inceput sa ia in greutate, si dupa 2 saptamni am redus complet formula si chiar am remarcat ca lua 50g pe zi cand era alaptat exclusiv la san. Dar "minunea" a durat o zi, deoarece imediat seara a fost f f f obosit si nu mai sugea deloc, asa ca am reintrodus formula cu strategia sa ii dam din ce in ce mai putin in fiecare zi.

Azi, la varsta de 3 saptamani, are 3.55kg, in completare la san ia la fiecare masa 30-50 ml de lapte praf, are 8 mese pe zi, 6x pipi + caca cel putin odata pe zi. Pana acum cateva zile il trezeam noi pentru a-l alapta, de ieri incercam sa il lasam pe el sa cera ... dar uneori distanta intre mese este si de 4 ore si ma gandesc ca este foarte mult.

Cum ne sfatuiti sa procedam pentru a produce mai mult lapte la san astfel incat sa eliminam laptele praf ?

Multumesc,
Oana

Felicitari pentru bebelusul tau! Sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa-ti aduca numai bucurii!
Deoarece fetele stiu povestea mea cu stimularea lactatiei, ca sa nu ma repet ti-am trimis PM.
Astept vesti bune de la tine. Sigur vei reusi sa renunti la laptele praf!
Pupici!

AnUtZyIk
08 apr 2012, 02:38
Deci woooow,m ati lasat fara cuvinte.DAR DE CE nu il schimba sotul,lasati i copii pe mana 3 zile ca inceteaza cu sfaturile astea....ce sa zic,pe mine ma ajuta soacra,dar nah...avem 2 copii si la Ioana a venit....e super ok,se lasa pe ea si sare sa faca ce ii cer,chiar daca e mai in varsta..simt ajutorul.Cat despre sot,el o spala pe Ioana,o duce la plimbare,joaca...sta cu bebe cand tre sa fac eu ceva ,dar sa mi se reprgoseze ceva....nu am avut situatii de genul.No...e greu pt o proaspata mamica sa se organizeze la inceput....pe parcurs o sa fie mai usor,o sa faci si dus si etc.
Multa sanatate!
Maya felicitai pt reusita!

hi-hi ce organizare si ajutor ai! eu nu ma am ajutor de la socrela deloc, la vizitat pe denis intr-un an si 1 luna de 7 ori cu tot cu botez, mot ... in rest il vede cand mergem noi la ei. Iar sotul ... mai bine nu, ca orice ar fi tot la mine ajunge copilul ba ca maraie,ba caraie,ba se freaca la ochi ... si prefer sa nu-i mai cer ajutorul :))

elena nicol
08 apr 2012, 06:08
buna mamici.noi am facut ieri o luna si avem aproape 5 kg si am crescut 4 cm avem 58.4 cm.eu vad ca sunt un caz fericit.pisicuta mea nu are colici desi mami a mancat aproape orice inclusiv varza murata.eu beau cafea fara cifeina s am mai gustat si ciocolata .e o alintatura mica.doarme noaptea.adoarme la max 9 se trezeste la 1 s cv si 5 si cv.asta e programul nostru.dimineata de la 8 pana la 12 are chef de joaca s de gangureala cu tatica dear putea sta nonstop cu ea.in rest nu aveam treaba ,

maya_bv
08 apr 2012, 06:17
buna mamici.noi am facut ieri o luna si avem aproape 5 kg si am crescut 4 cm avem 58.4 cm.eu vad ca sunt un caz fericit.pisicuta mea nu are colici desi mami a mancat aproape orice inclusiv varza murata.eu beau cafea fara cifeina s am mai gustat si ciocolata .e o alintatura mica.doarme noaptea.adoarme la max 9 se trezeste la 1 s cv si 5 si cv.asta e programul nostru.dimineata de la 8 pana la 12 are chef de joaca s de gangureala cu tatica dear putea sta nonstop cu ea.in rest nu aveam treaba ,

La multe lunite!!!:multiani:
Dar ati crescut bine!!! Felicitari!!!
Sofia mea, are de-abia acum 5200g. (a fost mai micuta la nastere cu 400 de grame decat Sophia ta:))
Insa nu ma stresez cu greutatea, ca fiecare copil creste in ritmul lui. Plus ca bebe a suferit dupa laptele matern, ca nu a fost suficient, si a acceptat laptele praf, doar cand nu mai putea rabda de foame...:(
Acum, insa, ca am restabilit cat de cat lactatia, si nu mai primeste lapte praf, sper sa mai castige in greutate.

Darc
08 apr 2012, 08:35
neatza buna!
La multe lunite Elena pt bebe! Azi cred ca implineste o lunita si puiutul lui Dya, la multi ani!
Rares a fost cuminte azi noapte, dupa ce ne-a chinuit vreo ora jumate cu plimbatul, a dormit pana la 2 si apoi pana la 5. Acum mai tragem o papa, si apoi ne pregatim sa mergem la patron la matusica lui ca e Floare si e ziua ei.

La multi ani si mamicilor si puiutilor care serbeaza azi ziua de Florii!

felyy
08 apr 2012, 08:37
si fetita mea a avut icter cu valori ridicate, la avut chiar prelungit pana la o luna si ceva...in spital imi ziceau ca e mai somnoroasa din cauza ca e icterica

a mea era invers...nu voia completarea numai san...pacat ca nu am avut lapte dect vre-o 2 sap...desi am luat tot ce am stiut si nimic
eu de as fi in locul tau as insista cu sanul, eu mi-am dorit ff mult sa alaptez...nu mai zic cati bani am pus pe pompe, stimulente......daca nu vrea manance de la san...da-i laptele de san la sticla....

fetita mea ar fi stat tot la san...la un moment dat o tineam aprope non stop si nu pusese nimic pe ea...nu avea ce trage..plangea cu sanul in gura si cum ii dadeam completarea adormea urgent...

a mea e forte mancaciosa dar nu se prea vede nu a pus pe ea exagerat....nici nu ma mir ca nu se satura....am tras cu pompa sa vad cat este si am strans aprope 100 ml de pe 24 de ore....a mea pe vremea respectiva manca cate 60 ml cateodata si mai mult la o masa

eu zic sa incerci tot tot ce se pote incerca pt a avea lapte...daca nu e macar esti tu inpacata ca ai incercat tot

maya_bv
08 apr 2012, 09:06
si fetita mea a avut icter cu valori ridicate, la avut chiar prelungit pana la o luna si ceva...in spital imi ziceau ca e mai somnoroasa din cauza ca e icterica

a mea era invers...nu voia completarea numai san...pacat ca nu am avut lapte dect vre-o 2 sap...desi am luat tot ce am stiut si nimic
eu de as fi in locul tau as insista cu sanul, eu mi-am dorit ff mult sa alaptez...nu mai zic cati bani am pus pe pompe, stimulente......daca nu vrea manance de la san...da-i laptele de san la sticla....

fetita mea ar fi stat tot la san...la un moment dat o tineam aprope non stop si nu pusese nimic pe ea...nu avea ce trage..plangea cu sanul in gura si cum ii dadeam completarea adormea urgent...

a mea e forte mancaciosa dar nu se prea vede nu a pus pe ea exagerat....nici nu ma mir ca nu se satura....am tras cu pompa sa vad cat este si am strans aprope 100 ml de pe 24 de ore....a mea pe vremea respectiva manca cate 60 ml cateodata si mai mult la o masa

eu zic sa incerci tot tot ce se pote incerca pt a avea lapte...daca nu e macar esti tu inpacata ca ai incercat tot

Fely draga,
inca se mai poate sa alaptezi exclusiv. Pana la 3 luni nivelul hormonilor din corp este cel mai ridicat si ai sanse foarte mari de relactare.
Gandeste-te ca sunt mame adoptive care ajung sa alapteze. Noi, ca am nascut avem startul cel mai bun pt alaptare.

dya
08 apr 2012, 10:42
neatza dragelor
danudza ms ,intr-adevar azi facem o luna,suntem mari deja
spun la multi ani tuturor florilor care-si serbeaza ziua de nume azi,spun la multi ani si sotului meu
va doresc o zi buna

maya_bv
08 apr 2012, 11:00
neatza dragelor
danudza ms ,intr-adevar azi facem o luna,suntem mari deja
spun la multi ani tuturor florilor care-si serbeaza ziua de nume azi,spun la multi ani si sotului meu
va doresc o zi buna

La multe lunite Razvan!
La multi ani tati de Razvan!

dya
08 apr 2012, 11:02
multumim maya ,la multe luni tuturor bebe

Lalira
08 apr 2012, 13:04
Maya, ma bucur foarte mult sa citesc ca ati reusit sa papati fara completare, esti o mamica exemplu, care nu s-a lasat, desi erai tare sceptica la inceput.
Aaaa, si apropo de ce ziceai tu de laptele speciei, bebelusii alaptati la san minim 7 luni au cu pana la 8 puncte in plus fata de ceilalti la IQ, nu e nu stiu ce, dar e ceva :)

AnUtZyIk
08 apr 2012, 14:30
La multi ani tuturor care ii serbeaza astazi ziua numelui sau tuturor celor dragi voua care astazi se petrec!

dya
08 apr 2012, 15:44
fetelor de ce nu mai primesc notificari la raspuns?inainte primeam si acum nu

CRISTINUTADADU
08 apr 2012, 17:21
ce faceti mamicilor????
sper ca bebelusii sunt cumintei si papaciosi!
la multe lunite pentru cei care au implinit deja frumoasa varsta de o lunita!!! :-)
la multi ani tuturor mamicilor care poarta nume de floare!!!!!
noi suntem bine...fetita mi-a facut aseara febra dar cred ca e de vina inghetata care ne-a rosit gatutul pentru ca simptome de gripa nu are....mi-e frica sa nu ia bebe ceva dar totusi sper ca nu e nimic viral ci doar rosu in gat de la inghetata. maine o duc la medic chiar daca nu mai avem nimic sa ma linistesc.

maya_bv
08 apr 2012, 18:42
Maya, ma bucur foarte mult sa citesc ca ati reusit sa papati fara completare, esti o mamica exemplu, care nu s-a lasat, desi erai tare sceptica la inceput.
Aaaa, si apropo de ce ziceai tu de laptele speciei, bebelusii alaptati la san minim 7 luni au cu pana la 8 puncte in plus fata de ceilalti la IQ, nu e nu stiu ce, dar e ceva :)

Multumesc Lalira!
Asa este cu scepticismul: cazi rapid in deznadejde. Insa mi-am gasit de fiecare putere, pentru ca DD mi-a trimis persoanele potrivite la locul potrivit care mi-au dat incredere ca pot.:)

mihaela323
09 apr 2012, 08:25
Voi ce vaccin o sa faceti bebelior vostri la 2 luni, pe cel gratuit sau o cumparati unul de la farmacie ?
Care sunt avantajele/dezavantajele pentru optiunea voastra?

CRISTINUTADADU
09 apr 2012, 09:00
neata. cel cumparat se spune ca nu il doare dupa ce il face si nici nu face febra. acum nu stiu ce sa spun....eu una la fetita le+am cumparat ca sa fii impacata si ce e drrept ca nu au durut-o nici nu a facut febra.....dar poate a fost coincidenta....nu stiu ce sa spun

monika_22
09 apr 2012, 09:28
neatza mamici!la noi deocamdata e bine nu ne-au aparut colicii suntem cumintei papam de spargem darne-am mai reglat de la 0 ora jumate in sus chiar si la 3 ore cere papa, nu ca inainte la jumate de ora 45 min..asa.Am auzit ca pe masura ce bebii cresc mananca mai rar si dorm noaptea mai mult ,dar la noi papa mai des si se trezeste mai des noaptea ca in prima saptamana...macar nuplange sau daca plange stiu dece pt ca ii este foame.

dya
09 apr 2012, 11:08
noi o sa facem tot cele cumparate asa am facut si la fata si a fost ok

Darc
09 apr 2012, 11:12
stati ca m-ati pus pe ganduri.. ce diferenta e intre cel de la stat si cel cumparat?

dya
09 apr 2012, 11:41
se zice ca sunt mai bune acu nu stiu sa-tri spun daca e asa,intr-advar cu bia nu am avut probleme,l-am facurt si pe ala pt varicela si n-a facut varcilela cu toate ca la gradi a avut o gram de copii in jur cu varicela

mihaela323
09 apr 2012, 11:45
Am citit pe net cum ca vaccinul gratuit ar avea tot felul de efecte adverse. Depinde evident de la copil la copil.
Nu sunt sigura pt care sa optez(gratuit/cumparat) de aceea v-am cerut si parerea voastra...

AvoAndreea
09 apr 2012, 11:58
nu e vorbim ca are efecte adverse, ci contine cu o tulpina in plus cel cumparat fata de cel gratuit, de la stat...ceea ce inseamna ca cel cumparat acopera o gama un pic mai larga a virusului...
scuzati limbajul "neacademic"

cara33
09 apr 2012, 14:21
Noi am facut Infanrix Hexa , Prevenar..Priorix...astea cred ca in Ro se cumpara :) bun,si noi le am cumparat ca nu avem asigurarea medicala data de statul polonez...efectele adverse au fost fff putine...gen.agitatie sau a papat mai putin...dar asta nu cat a fost mica mica.O zi cat mai buna.

mihaela323
09 apr 2012, 19:43
Noi am facut Infanrix Hexa , Prevenar..Priorix...astea cred ca in Ro se cumpara :) bun,si noi le am cumparat ca nu avem asigurarea medicala data de statul polonez...efectele adverse au fost fff putine...gen.agitatie sau a papat mai putin...dar asta nu cat a fost mica mica.O zi cat mai buna.

Daaaa, la noi toate se cumpara...si nu sunt deloc ieftine!!!

Azi m-am muls pentru prima data pt a-i da piticului cu biberonul, dar am reusit sa scot doar 15ml. Mi se pare foarte putin:plang:

Darc
09 apr 2012, 19:52
si eu scoteam putin la inceput... dar am insistat cu pompatul chiar daca nu mai curgea nimic din san inca vreo 5 -10 minute
un secret invatat de la Maya.. pompeaza-te noaptea.. mie mi-a crescut debitul din sanul "prost" intr-o sapt de la 40 la 70 ml, doar pentru ca ma pompam noaptea...

maya_bv
09 apr 2012, 20:08
si eu scoteam putin la inceput... dar am insistat cu pompatul chiar daca nu mai curgea nimic din san inca vreo 5 -10 minute
un secret invatat de la Maya.. pompeaza-te noaptea.. mie mi-a crescut debitul din sanul "prost" intr-o sapt de la 40 la 70 ml, doar pentru ca ma pompam noaptea...

Ma bucur tare mult ca ti-a folosit sfatul meu.
Intre orele 1 si 5 dimineata este nivelul de prolactina cel mai ridicat.

mihaela323
09 apr 2012, 21:05

Mersi de sfat:)
O sa incerc in noaptea asta, sper sa dea rezultate. Nu ma las!!!
Cam cat are trebui sa scot ca sa-i dau o portie lu` bebe?

maya_bv
09 apr 2012, 22:12
Mersi de sfat:)
O sa incerc in noaptea asta, sper sa dea rezultate. Nu ma las!!!
Cam cat are trebui sa scot ca sa-i dau o portie lu` bebe?

Nu exista cantitati prescrise pt laptele matern asa cum sunt pt laptele praf. Cantitatea necesara este cea pe care o cere bebe si cu care creste saptamanal in greutate.
In plus, e bine sa stii ca in general (exista si exceptii), bebe papa cantitati diferite pe timpul zilei, respectiv: mai mult in prima parte a zilei si mai putin spre seara.
Fiecare bebe este unic si are necesitatile proprii. La fel, si de la o zi la alta difera cantitatea de papa: intr-o zi papa mai mult, in alta mai putin.
Daca vei face proba suptului vei sti cat papa la fiecare masa pana se satura (sau daca ii dai cu biberonul).
Nu te compara niciodata cu alte mamici si cu alti copii. Majoritatea mamicilor scot intre 20-60ml lapte din ambii sani la o sesiune de muls. Cel mai sigur mod de a sti daca alaptezi corect si suficient, este sa verifici cresterea ponderala a bebelusului tau.
Daca ai nevoie de sfaturi in demersul tau pt stimularea lactatiei, te ajut cu drag.
Succes!

mihaela323
09 apr 2012, 23:19
Nu exista cantitati prescrise pt laptele matern asa cum sunt pt laptele praf. Cantitatea necesara este cea pe care o cere bebe si cu care creste saptamanal in greutate.
In plus, e bine sa stii ca in general (exista si exceptii), bebe papa cantitati diferite pe timpul zilei, respectiv: mai mult in prima parte a zilei si mai putin spre seara.
Fiecare bebe este unic si are necesitatile proprii. La fel, si de la o zi la alta difera cantitatea de papa: intr-o zi papa mai mult, in alta mai putin.
Daca vei face proba suptului vei sti cat papa la fiecare masa pana se satura (sau daca ii dai cu biberonul).
Nu te compara niciodata cu alte mamici si cu alti copii. Majoritatea mamicilor scot intre 20-60ml lapte din ambii sani la o sesiune de muls. Cel mai sigur mod de a sti daca alaptezi corect si suficient, este sa verifici cresterea ponderala a bebelusului tau.
Daca ai nevoie de sfaturi in demersul tau pt stimularea lactatiei, te ajut cu drag.
Succes!

Multumesc pentru informatii si incurajari:D
Vreau sa-i las lu` bebe o portie de laptic inainte de a ma duce la facultate sa nu sufere de foame in absenta mea.
Ma gandeam ca 15ml (cat am reusit sa scot azi) nu sunt suficienti. Mi-a zis sotul ca i-a papat in cateva secunde.
Sper ca data viitoare o sa reusesc sa scot mai mult. :p

Carmen_Jo
10 apr 2012, 00:00
Mihaela, din proprie experienta eu zic ca trebuie sa i lasi cel putin 100ml, nu te speria ca iese putin la pompa, mai ales la cea manuala... Eu cd ma mulgeam si nu dadeam sa suga scoteam max 250 pe zi, de cand suge ii ajunge, asa cadaca vrei sa i lasi pt o masa mulge in mai multe sesiuni, din cate zic fetele noaptea se produce mai mult. O sa scoti din ce in ce mai mult si cu pompa, in plus stimulezi lactatia. Ai grija sa nu stai prea mult plecata pt ca asta inseamna inversul stimularii in orele in care nu alaptezi.

Carmen_Jo
10 apr 2012, 00:05
Si ai grija la timpul de pastrare a laptelui:la temperatura camerei max 2ore( sa nu fie cald, eu nu as lasa nici 2ore...) la frigider 8 ore, congelator 3luni, dupa unii chiar 6luni. Eu am congelat in pungulite la sul. Nu arunca nimic, tot ce mulgi pune la pastrare :-)

maya_bv
10 apr 2012, 03:37
Conform La Leche League, se poate pastra mai mult laptele matern (LLLI | What are the LLLI guidelines for storing my pumped milk? (http://www.llli.org/faq/milkstorage.html):)
* temp. camerei (19-26°C) pt 4 ore (ideal), pana la 6 ore (acceptabil) (dr Jack Newman zice ca pana la 8-12 ore)
* in a frigider(<4°C) pana la 72 ore (ideal); pana la 8 zile (acceptabil) (dr Jack Newman zice ca pana la 8-11 zile)
* in a congelator (-18 to -20°C) pt 6 luni (ideal) pana la 12 luni (acceptabil)

mihaela323
10 apr 2012, 08:00
Mihaela, din proprie experienta eu zic ca trebuie sa i lasi cel putin 100ml, nu te speria ca iese putin la pompa, mai ales la cea manuala... Eu cd ma mulgeam si nu dadeam sa suga scoteam max 250 pe zi, de cand suge ii ajunge, asa cadaca vrei sa i lasi pt o masa mulge in mai multe sesiuni, din cate zic fetele noaptea se produce mai mult. O sa scoti din ce in ce mai mult si cu pompa, in plus stimulezi lactatia. Ai grija sa nu stai prea mult plecata pt ca asta inseamna inversul stimularii in orele in care nu alaptezi.

O sa-mi fie foarte greu sa scot 100ml. La prima incercare am scos 15ml si azi noapte abia am scos aproape 25ml( am insistat destul de mult). Mi se pare ca iese destul de greu. Ma gandeam ca o fi de la pompa - am o pompa manuala si poate una electrica ar fi mai buna...sau sa incerc un alt timp de pompa manuala?!!?!:confused:

Daca intr-o sesiune scot 25 ml (variante optimista) si ii pun la frigider, e recomandat ca laptele de la urmatoarea sesiune sa-i pun peste primii 25ml? e safe? ...ma gandesc ca in 24h o sa reusesc sa scot cel putin 100ml

maya_bv
10 apr 2012, 08:07
O sa-mi fie foarte greu sa scot 100ml. La prima incercare am scos 15ml si azi noapte abia am scos aproape 25ml( am insistat destul de mult). Mi se pare ca iese destul de greu. Ma gandeam ca o fi de la pompa - am o pompa manuala si poate una electrica ar fi mai buna...sau sa incerc un alt timp de pompa manuala?!!?!:confused:

Daca intr-o sesiune scot 25 ml (variante optimista) si ii pun la frigider, e recomandat ca laptele de la urmatoarea sesiune sa-i pun peste primii 25ml? e safe? ...ma gandesc ca in 24h o sa reusesc sa scot cel putin 100ml

Pt cat ai tu nevoie, nu merita sa investesti intr-o pompa electrica.
Laptele se poate colecta in 24h Sa pui o eticheta pe recipient cu data.

mihaela323
10 apr 2012, 08:19
Pt cat ai tu nevoie, nu merita sa investesti intr-o pompa electrica.
Laptele se poate colecta in 24h Sa pui o eticheta pe recipient cu data.

...si e ok sa pun lapte cald peste laptele rece de la frigider scos dintr-o sesiune anterioara?
sau trebuie pastrate in recipiente diferite?

Carmen_Jo
10 apr 2012, 09:03
Eu am amestecat si nu a fost problema. Maya eu timpii ii am din cartea sotilor capraru, daca se poate pastra mai mult cu atat mai bine :-) Eu am pus la frigider si dupa 6 ore nu mai arata bine, era separat in doua faze, ramaneu chiaguri pe biberon, o fi frigiderul de vina sau laptele meu mai gras? Oricum ca sfat trebuie urmarit sa fie omogen si sa nu faca cocoloase la incalzire...

maya_bv
10 apr 2012, 09:15
...si e ok sa pun lapte cald peste laptele rece de la frigider scos dintr-o sesiune anterioara?
sau trebuie pastrate in recipiente diferite?

Laptele poti sa-l pui peste cel din frigider dupa ce l-ai racit, ori in frigider ori in vas cu apa rece.

maya_bv
10 apr 2012, 09:26
Eu am amestecat si nu a fost problema. Maya eu timpii ii am din cartea sotilor capraru, daca se poate pastra mai mult cu atat mai bine :-) Eu am pus la frigider si dupa 6 ore nu mai arata bine, era separat in doua faze, ramaneu chiaguri pe biberon, o fi frigiderul de vina sau laptele meu mai gras? Oricum ca sfat trebuie urmarit sa fie omogen si sa nu faca cocoloase la incalzire...

Capraru este depasit, dar merge luat ca referinta. Consultantii in lactatie au experienta relevanta in domeniu.
In link-ul de la La Leche League scrie ca laptele se separa si ca asa este normal. Se poate omogeniza, agitand usor biberonul.
Incercati sa va obisnuiti cu mirosul laptelui, si asa nu veti da gres si o sa stiti daca s-a acrit sau nu.
Eu am tinut si 5 ore la temp. camerei si nu a patit nimic. Recomand sa se pastreze la temp camerei daca urmeaza a fi consumat in urmatoarele ore, decat sa fie bagat la frigider si incalzit. Oricum toti consultantii si medicii sunt de comun acord ca laptele matern decongelat este superior laptelui praf si inferior laptelui matern proaspat.

cara33
10 apr 2012, 13:21
Daaaa, la noi toate se cumpara...si nu sunt deloc ieftine!!!

Azi m-am muls pentru prima data pt a-i da piticului cu biberonul, dar am reusit sa scot doar 15ml. Mi se pare foarte putin:plang:

Si noi platim vaccinarile ..ultima data am dat cam 760 Ron.asa caaa...Despre muls...ce sa zic..la mine merge repede...in 10 min 100 mil...azi tre sa ma mulg iar ca plec undeva sa rezolva o problema...sa vad cum mai merge :)

mihaela323
10 apr 2012, 13:24
Azi am ghinion: am fost la facultate si am parcat pe trotuar ca tot omu`(nu prea sunt locuri de parcare) si cand sa plec...masina nu msai era. Mi-au lasat o pancarda pe care scria ca mi-a fost ridicata si trebuie sa achit 500 ron pt recuperarea ei. Evident ca mai erau multe masini parcate pe trotoar si cei de la ridicari auto s-au gandit sa ridice tocmai masina mea - un amarat de polo...si cu scaun de bebe in ea:furioasa::furioasa::furioasa:
...am fost sa vorbesc cu directorul, care evident nu era (desi pe usa scia program audiente 12-14) in speranta de a rezolva ceva
chiar nu am nevoie de o gaura in buget de 500 ron, mai ales dupa atatea cheltuieli
o sa mai merg inca o data azi sper sa am mai mult noroc

cara33
10 apr 2012, 13:25
Eu nu stiu cat are bebelusul tau...dar al meu la 2 saptamani papa 100 ml ca medie...deci eu cand plec acum ii las cam 100-150ml