PDA

View Full Version : Nasterea in Germania

Pagini : [1] 2 3 4

E.Diana
12 apr 2012, 13:27
Buna mamicutelor !! eu sunt insarcinata in luna a5a si va trebui sa plec cu sotul meu in germania pe 6 luni.. Asta inseamna ca va trebui sa nasc acolo. Aveti informatii referitoare la nasterea acolo? ce asigurare ar trebui sa imi fac sa nu platesc nasterea acolo. m-am tot interesat dar nicio agentie de asigurari nu acopera o nastere in strainatate si mai ales cezariana. VA ROG mult daca aveti informatii sa mi le comunicati. Multumesc anticipat.

elena88
13 apr 2012, 16:18
Eu locuiesc in germania de 5 ani si am si nascut aici un copil anul trecut.In legatura cu asigurarea , daca sotul tau lucreaza si sunteti cununati te poate el asigura daca nu exista o asigurare privata care costa 150 de euro la aok sau ikk sau alta casa de asigurare.Si vei avea totul gratuit pe tot parcursul sarcinii si nasterii , ecografii tratamente daca este cazul , spitalizare si asa mai departe. Vreti sa veniti aici pe o perioada mai lunga sau doar in concediu?
Daca mai ai probleme sau intrebari iti stau la dispozitie.

E.Diana
24 apr 2012, 19:30
Multumesc mult. Venim pe 6 luni, sotul meu are un proiect. Firma nu i-a facut nicio asigurare, deci el o sa vina doar cu cardul european de sanatate care acopera doar situatiile de urgenta. Insa la mine este o problema...Am incercat sa-mi fac asigurare privata in tara dar nicio firma nu acopera nasterea. In Germania de asemenea am sunat la o ruda care s-a interesat la AOK si mi-a zis ca nu fac asigurari deoarece nu iasa dansii in avantaj..adica asigurarea ii de cateva sute de euro si o nastere inseamna mii de euro. Ce sa fac? Ce informatii imi mai poti oferi? multumesc anticipat :)

daniela 2011
24 apr 2012, 22:59
Multumesc mult. Venim pe 6 luni, sotul meu are un proiect. Firma nu i-a facut nicio asigurare, deci el o sa vina doar cu cardul european de sanatate care acopera doar situatiile de urgenta. Insa la mine este o problema...Am incercat sa-mi fac asigurare privata in tara dar nicio firma nu acopera nasterea. In Germania de asemenea am sunat la o ruda care s-a interesat la AOK si mi-a zis ca nu fac asigurari deoarece nu iasa dansii in avantaj..adica asigurarea ii de cateva sute de euro si o nastere inseamna mii de euro. Ce sa fac? Ce informatii imi mai poti oferi? multumesc anticipat :)

Aokul nu te asigura in totalitate daca nu ai avut contribuit la ei 2 ani , o stiu din proprie experienta , si chiar si dupa acesti doi ani trebuie sa le duci dovezi cum ca ai cu ce trai pentru a continua asigurarea si iti cere o anumita suma in cont .

uite aici gasesti informatii bune consilier juridic germano-roman | un site care trebuie citit obligatoriu de toti romanii care doresc sa munceasca sau sa se stabileasca in Germania (http://consilierjuridicgermanoroman.com/)

elena88
25 apr 2012, 10:09
Daniela eu am fost asigurata la inceput la ikk si pe parcursul primei sarcini m-am mutat la aok pt ca nu ma mai intelegeam cu cei de la ikk , si nu mi-au cerut nici o dovada de venit sau eu stiu ce ... bine eu eram asigurata prin locul de munca ... cu siguranta ca este altceva ... dar sora sotului era sa fie expulzata in romania din cauza unei prostii una ca nu avea asigurare si aici in germania nu ai voie sa stai dca nu esti asgurat medical iar in al doile rand , noi avem "freizügigkeitbescheinigung" nelimitat dar numai cu o conditie sa nu apelam niciodata la stat pt ajutor social sau eu mai stiu de care ... si ea , a lucrat 10 luni undeva si pe urma si-a dat demisia din motive intemeiate si s-a dus la fortele de munca si cei de acolo i-au spus ca nu are dreptul la somaj ca nu are inca 12 luni muncite dar are dreptul la somaj 2 (arbeitslosgeld 2) si ea si-a depus acte pt asta , dar nu a stiut ca sunt bani de fapt de la stat si i-a venit de la politia strainilor o hartie ca daca nu o sa aibe asigurare o sa trebuiasca sa o trimita acasa , atunci sora cealalta a asigurat-o privat la ikk si nu a intrebat-o nimeni nimic daca are venit sau asa ceva ... plateste si in ziua de astzi tot asa 150 de euro pe luna ...

eu am sa sun astazi la aok si la ikk si am sa intreb daca este posibila asigurarea privata si ce acte trebiesc pt o persoana care este nou venita in germania.
dar sunt mai mult ca sigura ca merge pt ca de 2 ani este o lege noua si nimeni nu are voie sa stea in germania fara sa fie asigurat medical ... deci ei sunt obligati sa asigure persoanele atata timp cat platesc lunar ...

elena88
25 apr 2012, 10:17
si mai ales ca aici gravidele sunt f ocrotite si ajutate.
daca tot nu are sa mearga cu asigurarea de la aok sau ikk sau alta casa de asigurare ... du-te la caritas ei te vor ajuta sa nasti fara nici un ban si fara asigurare si te pot ajuta sa iei si lucruri pt bebe ... iar pt controalele de sarcina te poti interesa la un medic privat unde platesti fiecare consultatie si nici acolo nu-ti trebuie asigurare numai ca este mai scump.

eu am luat de la caritas anul trecut cand am nascut 1150 de euro pt bebe pt tot ce-i trebuie , si asta nu are legatura cu statul... sunt ajutoare de la oamnenii bogati ... caritasul strange fonduri si ajuta in special gravidele...

diana in ce oras locuiti?

daniela 2011
25 apr 2012, 10:24
Am o prietena venita caum , iau facut la Aok asigurare , dar e valabila pe 6 luni , am lapsus cum i spune ... clar sia facut anmeldungul si tot , dar dupa 6 luni , pentru ca nu are nici un venit i trebuie mai multe hartii complectate si trebuie sa garanteze o persona care munceste .
Poti suna si tu la Aok , chiar sunt curioasa de ce o sati spuna .
Acu ca si sotu e cu carte de muca te poti muta la ce asigurare vrei tu , eu imi laeg asigurarea medicala nu angajatorul ...asta stiu .
Eu acu am platit ultima tura la Aok , din nov 2010 platim noi pe familie , insa nu iti pot spune cate hartii primeam tot la 3 luni , din ce traim , la sfarsit ne-a venit sa complecteze cine ne trimite bani , venituri .....multe , bine ca a trecut si e in regula totul :)

elena88
25 apr 2012, 10:27
Daniela de cat timp sunteti in germania?

daniela 2011
25 apr 2012, 10:30
Daniela de cat timp sunteti in germania?

Prima data am venit in 2005 , eu am lucrat sezonier din ian pana in oct /nov si restul acasa ...acu suntem de 3 ani fara intrerupere:)

elena88
25 apr 2012, 10:33
si ce acte aveti , drpt de munca , flotant daca nu te superi de intrebare.

daniela 2011
25 apr 2012, 10:34
si mai ales ca aici gravidele sunt f ocrotite si ajutate.
daca tot nu are sa mearga cu asigurarea de la aok sau ikk sau alta casa de asigurare ... du-te la caritas ei te vor ajuta sa nasti fara nici un ban si fara asigurare si te pot ajuta sa iei si lucruri pt bebe ... iar pt controalele de sarcina te poti interesa la un medic privat unde platesti fiecare consultatie si nici acolo nu-ti trebuie asigurare numai ca este mai scump.

eu am luat de la caritas anul trecut cand am nascut 1150 de euro pt bebe pt tot ce-i trebuie , si asta nu are legatura cu statul... sunt ajutoare de la oamnenii bogati ... caritasul strange fonduri si ajuta in special gravidele...

diana in ce oras locuiti?

eu nu am avut curaj sa ma duc la caritas ...numa intreba de ce ca nu stiu :(
Cu toate ca inca ma gandesc sa imi iau avocat de la caritas pentru ca mia desfacut contractul de munca in timpul sarcinii si eu nu am primit nimic de la stat , inca nu luam nici alocatia , acu fac actele .
Noi cat am stat si am lucrat nu neam scos dreptul de sedere , nu am avut nevoie de el daca am lucrat , sicer nici nu stiam de existenta lui , acum mergem sa il scoatem , cu toate ca acum nu mai avem nevoie , ca avem dreptul la munca permanenta in orice domeniu atat eu cat si sotu .

daniela 2011
25 apr 2012, 10:36
si ce acte aveti , drpt de munca , flotant daca nu te superi de intrebare.

Nu am de ce sa ma supar ...acu avem de toate ...adica trebuie sa merge sa le scoatem pe toate :)

daniela 2011
25 apr 2012, 10:38
Ca sa fiu mai explicita , pentru toti cei care pot dovedi ca au avut ultimii 3 ani locuiti in germania neintrerupti, au drept de munca in orice domeniu , iar o data cu munca le scoti pe toate :) cum e cazul nostru acum.
Legea e de la 1 ianuarie .

elena88
25 apr 2012, 10:50
exact asa este... eu mi-am luat dreptul de munca in 2009 din cauza ca am muncit in est un an ca sa pot avea drept de munca ca-mi trebuia neaparat ... si pe urma am venit aici in est si am inceput la Mc . dar daca nu ai drept de munca la inceput intradevar ti-l poti lua dupa 3 ani daca stai aici.
tu cand ai nascut nu ai primit nici un ban pt baby ersaustatung?de la caritas sau de la profamilia?

daniela 2011
25 apr 2012, 12:06
exact asa este... eu mi-am luat dreptul de munca in 2009 din cauza ca am muncit in est un an ca sa pot avea drept de munca ca-mi trebuia neaparat ... si pe urma am venit aici in est si am inceput la Mc . dar daca nu ai drept de munca la inceput intradevar ti-l poti lua dupa 3 ani daca stai aici.
tu cand ai nascut nu ai primit nici un ban pt baby ersaustatung?de la caritas sau de la profamilia?

Nu , aboslut nici un cent ...ne-am descuract singurei pe economiile noastre, si timp sa umblu nu ma avut .Natalia a fost un copil urlator si mmuuulte altele , acu a trecut , nu ma mai gandesc .

E.Diana
25 apr 2012, 12:17
elena o sa locuim in Schweinfurt. Acum pe 30 aprilie venim si trebuie sa stam pana in 1 noiembrie, sotul meu lucreaza la Bosch si trebuie sa stea 6 luni acolo,iar eu in iulie trebuie sa nasc. Te rog daca poti sa te interesezi la Aok si la Ikk si sa-mi spui ce informatii ai obtinut sa stiu daca trebuie sa-mi scot ceva acte din tara...

E.Diana
25 apr 2012, 12:18
De Caritas nu am auzit decat in romania... Acolo cum se procedeaza? Te ajuta ei chiar daca esti din Romania?

elena88
25 apr 2012, 12:19
elena o sa locuim in Schweinfurt. Acum pe 30 aprilie venim si trebuie sa stam pana in 1 noiembrie, sotul meu lucreaza la Bosch si trebuie sa stea 6 luni acolo,iar eu in iulie trebuie sa nasc. Te rog daca poti sa te interesezi la Aok si la Ikk si sa-mi spui ce informatii ai obtinut sa stiu daca trebuie sa-mi scot ceva acte din tara...

sigur draga mea ca am sa te ajut ... astazi cand ajung acasa am sa sun si sa vad ce-mi spun ...

elena88
25 apr 2012, 12:22
De Caritas nu am auzit decat in romania... Acolo cum se procedeaza? Te ajuta ei chiar daca esti din Romania?
nu numai daca locuiesti aici , dar cand vei veni incearca si du-te pana la caritas sau la profamilia si spunele situatia care este ca nu ai asigurare si ca nu vor nimeni sa te asigure si va trebui in iulie sa nasti ... si nu ai posibilitati si ca este foarte scump , cva nu aivenituri si eu sunt sigura ca ei te vor ajuta ...

pe unde este orasul asta un punct de reper un oras mai mare ?

E.Diana
25 apr 2012, 12:23
[QUOTE=elena88;504727]sigur draga mea ca am sa te ajut ... astazi cand ajung acasa am sa sun si sa vad ce-mi spun ...[/QUOT
mersi mult de tot ... atunci astept raspunsul tau diseara.

elena88
25 apr 2012, 12:24
Nu , aboslut nici un cent ...ne-am descuract singurei pe economiile noastre, si timp sa umblu nu ma avut .Natalia a fost un copil urlator si mmuuulte altele , acu a trecut , nu ma mai gandesc .
eu am fost de fapt la profamilia cand eram in saptamana 20 si mi-au aprobat intr-o luna banii , jumate mi-au dat cand eram in 7 luni si restul dupa ce am nascut cand am trimis certificatul de nastere al copilului , nu a fost greu si a meritat , ca nu aveam nimic .

E.Diana
25 apr 2012, 12:29
orasul e la nord de Munchen,la 290 km distanta... si la 160 km de Frankfurt in partea de est...

elena88
25 apr 2012, 12:33
aha acum stiu cam pe unde este.
eu nu stau departe de frankfurt cam la 70-100 de km.
sa vedem intai ce obtinem de la asigurari si pe urma iti voi spune ce este si cu profamilia si cu caritasul si acte iti trebuiesc.

E.Diana
25 apr 2012, 12:37
Ok. Astept sa vad ce zic cei de la asigurari. Imi va fi greu daca nu pot naste in germania ca va trebui sa vin acasa si din cate am inteles nu te prea lasa pe avion daca ai mai mult de 6 luni .. e mai complicat. un control la privat la ginecolog costa mult? sau nu stii?

elena88
25 apr 2012, 12:42
eu la prima sarcina am facut primele 2 controale la privat din cauza ca cunosc un dr.aici in oras la mn si este roman , si din cauza asta ... dar eu aveam asigurare si am zis ca de ce sa mai platesc bani in plus cand eu am dreptul sa nu platesc nimic?

la el se platesc analizele de sange tot costa cam 60 de euro , iar consultatiile in fiecare luna 25 de euro dar ai dreptul toata luna .

E.Diana
25 apr 2012, 12:46
nu mi se pare ca costa mult. As vrea sa am si eu norocul sa gasesc un medic roman,mai ales ca germana nu stiu deloc. sper sa fie foarte deschisi la lb engleza pe unde am sa merg. sau poate o sa vin la tine in oras sa merg si eu la medicul acela. In ce oras locuiesti ?

elena88
25 apr 2012, 12:52
pai la asta ma gandeam si eu , ca nu stai chiar asa de departe iar daca aveti masina faceti sa zic vreo 2 ore pana aici ...
pe dr il cheama Alexander Neagota da pe google si poate il gasesti este medic ginecolog si chirurg de frumusete ...
in germana se spune frauenarzt la ginecolog .

E.Diana
25 apr 2012, 14:11
da,avem masina inchiriata. deci ar fi o optiune... in cazul in care nu am unde merge la control.

elena88
25 apr 2012, 14:14
stai asa ca dau acum tel. la asigurari sa vedem ce ne spune ... iti zic pe urma ...

elena88
25 apr 2012, 14:38
deci mda ... Diana ... este complicat , Daniela a avut dreptate , nu merge sa-ti faci asigurare privata la aok si nici la ikk daca nu ai fost deja asigurata aici in ultimele 12 luni de catre un patron , mai ales daca vrei sa stati numai pt 6 luni ... singura solutie ar fi ca sotul tau sa aibe asigurare prin locul de munca si atunci esti si tu asigurata prin el , dar asta numai daca sunteti casatoriti . in rest nu este decat solutia cu dr privat pt controalele lunare si ca sa nasti sa incerci si tu la profamilia sau la caritas ... , imi pare f rau ... sau schimbat f mult legile astea ... dar pe sotul tau de ce nu-l asigura firma unde vine sa lucreze? si tu de ce vii aici?

E.Diana
25 apr 2012, 15:42
Suntem casatoriti. Nu stiu dc nu il asigura... deci o sa venim numai cu cardul european de sanatate. Eu vin pt ca sunt studenta, nu lucrez si nu vreau sa stam unul intr-o parte iar celalalt intr-o alta parte timp de 6 luni...multumesc f mult ca te-ai interesat. De avion nu stii nimic? Daca as merge la medic privat in germania la control si i-as cere o adeverinta prin care sa pot calatorii cu avionul pe la 7 luni si cv crezi ca mi-ar da? si acum cand vin imi iau de la medic de aici adeverinta pt ca s-ar putea sa nu ma lase la aeroport si trebuie sa am aceasta hartie.

roxana_20
26 apr 2012, 09:14
Dragele mele ne ajutati cu un vot va rugam!!!!
Totul Despre Mame
Primul rand a treia poza, 'Carla-Ce bine e in pat la mami si tati' !!!!
Multumim de ajutor!!!

elena88
26 apr 2012, 09:47
Suntem casatoriti. Nu stiu dc nu il asigura... deci o sa venim numai cu cardul european de sanatate. Eu vin pt ca sunt studenta, nu lucrez si nu vreau sa stam unul intr-o parte iar celalalt intr-o alta parte timp de 6 luni...multumesc f mult ca te-ai interesat. De avion nu stii nimic? Daca as merge la medic privat in germania la control si i-as cere o adeverinta prin care sa pot calatorii cu avionul pe la 7 luni si cv crezi ca mi-ar da? si acum cand vin imi iau de la medic de aici adeverinta pt ca s-ar putea sa nu ma lase la aeroport si trebuie sa am aceasta hartie.

Diana mi-a facut intradevar placere ca m-am putut interesa pt tine , imi pare rau ca nu s-a putut rezolva ceva ... despre adeverinta de calatorie nu am auzit , cel mai bn ar fi sa va interesati la profamilia sau la caritas , ca poate te vor ajuta sa nasti totusi aici ... dar nici eu nu cred ca te vor lasa pe avion in 7 luni ... .
Foarte prost ca nu il asigura pe sotul tau , dar nu inteleg de ce ca normal nu are voie nimeni sa lucreze aici fara sa fie asigurat ... adica patronul este obligat sa il asigure pt ca el plateste un impozit la stat din salariul pe care il castiga si in acest impozit intra si asigurarea medicala ...

E.Diana
27 apr 2012, 12:37
da asa este. si nu e o firma mica ... e bosch si uite ca totusi nu ii face nicio asigurare privata. Iti multumesc ptr ce ai facut ptr mine. Daca cumva o sa vreau sa trec pe la medicul acela probabil ca o sa te mai contactez. In ce oras il gasesc ? Multumesc inca o data ptr tot !

elena88
27 apr 2012, 12:43
Pai nu sa-i faca asigurare privata ci asigurare medicala este cu totul altceva ... daca el are un contract de munca va plati sigur impozit din salariu si daca plateste impozit are asigurare automat prin locul de munca ... sa se mai intereseze o data ca poate nu a inteles bn ... sper sa fie asa ...
Pe doctor il cheama Alexander Neagota si praxisul (cabinetul) il are in germersheim (este pe undeva langa speyer , mannheim).Mult succes .

ioo
05 mai 2012, 21:09
da asa este. si nu e o firma mica ... e bosch si uite ca totusi nu ii face nicio asigurare privata. Iti multumesc ptr ce ai facut ptr mine. Daca cumva o sa vreau sa trec pe la medicul acela probabil ca o sa te mai contactez. In ce oras il gasesc ? Multumesc inca o data ptr tot !

Draga Diana,
eu locuiesc in olanda si si eu trec prin unele dificultati ca si tine. trebuie sa nasc in septembrie insa sunt aici asigurata si nu am probleme de nastere. insa citind povestea ta mi-am dat seama ca nu ai luat in calcul multe aspecte ale problemei.
in primul rand nu vad cum ai putea sa iti faci asigurare privata pentru o nastere in germania atata vreme cat vei sta acolo numai 6 luni. nu trebuie sa uiti ca companiile de asigurari sunt facute sa faca bani si nu caritate. sa fiu sincera am indoieli ca pana si daca sotul tau ar avea o asigurare aceasta ar acopei pe tine cu tot cu sarcina. am sincer indoieli dar nu stiu sigura deci nu pot sa ma pronunt. pe langa nasterea propriuzisa si controalele aferente trebuie sa te gandesti ca sunt vaccinuri de facut bebelusului imediat dupa nastere. nu iti iei copilul si pleci acasa la o zi dupa nastere. daca copilul are probeleme si are nevoie de intensive care? zilele pentrecute la terapie intensiva sau incubator nu stiu cum sa iti zic, sunt urias de scumpe.
apoi cezariana. sa nu te astepti ca in germania doctorii sa iti faca cezariana doar pentru ca asa vrei tu. cezariana este o optiune doar in romania sau la spitalele super private. nasterea in occident este privita foarte natural si cezariana este un caz medical si nu o optiune a mamei. deci nu esti tu cea care decide modul de nastere. cu atat mai mult cu cat este mult mai scumpa si asigurarea ta este si asa ipotetica. sa zicem ca ai sa nasti cu bine acolo(ceea ce iti doresc din suflet) apoi trebuie sa umbli pe la ambasada sa faci acte copilului pentru al aduce inapoi in romania. asteapta-te la bani cheltuiti cu transport, taxe pe la ambasada. nu stiu cat costa exact.
cat despre mersul cu avionul iti trebuie o hartie de la doctor care se numeste "fit to fly letter" in care scrie DPN-ul sarcinii. adica data cea mai probabila a nasterii. in fucntie de aceasta data fiecare companie are regulile ei de calatorie. de exemplu la austrian airlines regula spune ca poti zbura pana la 4 saptamani inainte de data nasterii. depinde de companie si regulile ei. fiecare are afisat pe site detalii cu privire la acest subiect. hartia se poate ridica din orice tara de la uun medic.
eu te inteleg perfect ca vrei sa fii alaturi de sotul tau si mai ales in aceasta perioada a vietii atat de importanta. iti dau perfecta dreptate si te sustin. insa daca pui una peste alta cheltuielile pe care le ai cu o presupusa nastere in germania (care nu are absolut nici un avantaj decat apropierea de sotul tau) cred ca aduni bani pentru o experienta mult mai lipsita de stres la un spital privat in romania. asfel nasterea o sa fie ceva de care sa iti amintesti cu drag. in plus nu necesita decat aproximativ o luna jumate de stat departe de sotul tau (care banui ca te poate vizita macar o data in aceasta perioada).
daca ai nevoie de ajutor cu raspunsuri concrete la intrebari referitoare la partea medicala te rog sa le notezi si sa mi le trimiti pe adresa imiu2002@yahoo.com si le pot pasa sorei mele care este medic ginecolog in germania si iti poate raspunde.
te rog sa nu uiti ca eu ti-am scris din prisma unei viitore mamici din olanda si pe baza cunostinteleor personale care nu sunt neaparat oficiale. iti doresc succes, nastere la termen si bebe sanatos.

elena88
06 mai 2012, 11:36
Draga Diana,
eu locuiesc in olanda si si eu trec prin unele dificultati ca si tine. trebuie sa nasc in septembrie insa sunt aici asigurata si nu am probleme de nastere. insa citind povestea ta mi-am dat seama ca nu ai luat in calcul multe aspecte ale problemei.
in primul rand nu vad cum ai putea sa iti faci asigurare privata pentru o nastere in germania atata vreme cat vei sta acolo numai 6 luni. nu trebuie sa uiti ca companiile de asigurari sunt facute sa faca bani si nu caritate. sa fiu sincera am indoieli ca pana si daca sotul tau ar avea o asigurare aceasta ar acopei pe tine cu tot cu sarcina. am sincer indoieli dar nu stiu sigura deci nu pot sa ma pronunt. pe langa nasterea propriuzisa si controalele aferente trebuie sa te gandesti ca sunt vaccinuri de facut bebelusului imediat dupa nastere. nu iti iei copilul si pleci acasa la o zi dupa nastere. daca copilul are probeleme si are nevoie de intensive care? zilele pentrecute la terapie intensiva sau incubator nu stiu cum sa iti zic, sunt urias de scumpe.
apoi cezariana. sa nu te astepti ca in germania doctorii sa iti faca cezariana doar pentru ca asa vrei tu. cezariana este o optiune doar in romania sau la spitalele super private. nasterea in occident este privita foarte natural si cezariana este un caz medical si nu o optiune a mamei. deci nu esti tu cea care decide modul de nastere. cu atat mai mult cu cat este mult mai scumpa si asigurarea ta este si asa ipotetica. sa zicem ca ai sa nasti cu bine acolo(ceea ce iti doresc din suflet) apoi trebuie sa umbli pe la ambasada sa faci acte copilului pentru al aduce inapoi in romania. asteapta-te la bani cheltuiti cu transport, taxe pe la ambasada. nu stiu cat costa exact.
cat despre mersul cu avionul iti trebuie o hartie de la doctor care se numeste "fit to fly letter" in care scrie DPN-ul sarcinii. adica data cea mai probabila a nasterii. in fucntie de aceasta data fiecare companie are regulile ei de calatorie. de exemplu la austrian airlines regula spune ca poti zbura pana la 4 saptamani inainte de data nasterii. depinde de companie si regulile ei. fiecare are afisat pe site detalii cu privire la acest subiect. hartia se poate ridica din orice tara de la uun medic.
eu te inteleg perfect ca vrei sa fii alaturi de sotul tau si mai ales in aceasta perioada a vietii atat de importanta. iti dau perfecta dreptate si te sustin. insa daca pui una peste alta cheltuielile pe care le ai cu o presupusa nastere in germania (care nu are absolut nici un avantaj decat apropierea de sotul tau) cred ca aduni bani pentru o experienta mult mai lipsita de stres la un spital privat in romania. asfel nasterea o sa fie ceva de care sa iti amintesti cu drag. in plus nu necesita decat aproximativ o luna jumate de stat departe de sotul tau (care banui ca te poate vizita macar o data in aceasta perioada).
daca ai nevoie de ajutor cu raspunsuri concrete la intrebari referitoare la partea medicala te rog sa le notezi si sa mi le trimiti pe adresa imiu2002@yahoo.com si le pot pasa sorei mele care este medic ginecolog in germania si iti poate raspunde.
te rog sa nu uiti ca eu ti-am scris din prisma unei viitore mamici din olanda si pe baza cunostinteleor personale care nu sunt neaparat oficiale. iti doresc succes, nastere la termen si bebe sanatos.

Perfecta dreptate la tot ce ai scris aici , asa este va trebui sa cheltuie o gramada de bani ... exact asa este cum ai spus tu , tot ce ai vorbim este perfect adevarat ... am dat si eu telefon si m-am mai interesat si nu are nici un fel de beneficiu de la o casa de asigurari ... deci va trebui sa plateasca tot ... mai ales nasterea si vaccinele de dupa nastere a copilului si sunt multe probleme ...

E.Diana
11 mai 2012, 12:17
"Draga Diana,
te rog sa nu uiti ca eu ti-am scris din prisma unei viitore mamici din olanda si pe baza cunostinteleor personale care nu sunt neaparat oficiale. iti doresc succes, nastere la termen si bebe sanatos."

multumesc pt informatiile date si pt sfaturi. Ai dreptate cu totul ... o sa merg in tara sa nasc insa acum apare problema cu transportul. Medicul meu din romania mi-a zis ca pot sa ma intorc in tara la inceputul lunii iulie , iar eu trebuie sa nasc prin 26 iulie. Am trimis un mail unei companii aeriene sa vedem care e politica lor pt k difera de la o companie la alta si sa vad daca pot sa merg cu avionul. Mi-ar fi cel mai simplu pt ca in 2 ore maxim sunt acasa. In schimb cu masina ar dura mult prea mult si cu siguranta in luna a8a nu o sa mai am eu rabdare sa stau intr-un loc. O sa imi fie incomod si poate mai si nasc printr-o alta tara.

E.Diana
11 mai 2012, 12:23
As avea o intrebare daca poti sa i-o comunici surorii tale. Daca am nevoie de ceva hartie de la medicul ginecolog pt a putea calatorii cu avionul. Eu am din Romania insa am luat-o pt cand am venit aici in Germania. Pt a pleca din Germania am nevoie de un act de la un ginecolog din Germania? In cazul in care sora ta s-a mai confruntat cu acest aspect. Multumesc frumos . Sarcina usoara iti doresc si eu !!

elena88
14 mai 2012, 20:44
As avea o intrebare daca poti sa i-o comunici surorii tale. Daca am nevoie de ceva hartie de la medicul ginecolog pt a putea calatorii cu avionul. Eu am din Romania insa am luat-o pt cand am venit aici in Germania. Pt a pleca din Germania am nevoie de un act de la un ginecolog din Germania? In cazul in care sora ta s-a mai confruntat cu acest aspect. Multumesc frumos . Sarcina usoara iti doresc si eu !!
In legatura cu hartia inceraca si du-te la dr. care ti-am spus eu daca ai posibilitati ca el cred ca sigur ti-ar da ca este roman , bineinteles daca nu sunt probleme pe timpul sarcinii ... daca vrei iti dau nr de telefon si poti vorbim cu el ...

E.Diana
15 mai 2012, 15:10
Te rog elena88 da-mi numarul lui si am sa il sun. Esti sigura ca o consultatie este 25 euro?

ioo
16 mai 2012, 18:14
scuze ca raspund atat de tarziu,
am intrebat pe sora mea si a zis ca fara asigurare nu iti da nimeni pentru ca scrisoare necesita un control de baza care costa bani. ca cica nu isi asuma responsabilitatea pentru zbor altfel. insa poti intreba compania aeriana cu care zbori daca scrisoarea "fit to fly" pe care o iei pentru dus nu poate fi folosita si la intors. poate merge si atunci o ridici din romania daca nu cumva ai plecat deja.
in plus vreau sa iti spun ca am inceput sa ma interesez pentru mine de actele necesare ca sa pot ajunge cu copilul meu in romania. certificatul de nastere romanesc la ambasada romaniei in olanda costa 155 de euro. iar foaia de calatorie pentru copil valabila la un singur drum ( o singura intrare in tara) costa 65 de euro la care se adauga taxa de traducere a certificatului international pe care il iau de la primarie de aici. taxa de traducere nu stiu cat este. costurile cu pasaportul nounascutului nu le cunosc dar dureaza 90 de zile timp pe care eu nu il am asa ca ramn la foaia de calatorie si urmeaza sa fac resul de acte in tara.
sanatate tie si la copil, sarcina usoara si nastere la termen.
p.s vad ca ai gasit pe cineva sa te ajute. ma bucur si iti doresc succes.

elena88
16 mai 2012, 23:55
Te rog elena88 da-mi numarul lui si am sa il sun. Esti sigura ca o consultatie este 25 euro?

deci , eu am fost la el anul trecut tot asa cu prima sarcina si am platit 25 de euro pe luna dar fara analize , alea le-am platit extra ... dar oricum iti dau nr. lui si il poti suna si vorbim personal cu el ...
Uite aici tel si adresa ... Alexander Neagota Bismarckstr. 12 76726 Germersheim
tel. 07274 703309 daca suni din germania formezi exact asa cum este aici iar daca suni din romania formezi 0049 inainte ... succes si spune-mi daca ai vorbim cu el , ai ajuns deja in germania?

E.Diana
18 mai 2012, 17:01
deci , eu am fost la el anul trecut tot asa cu prima sarcina si am platit 25 de euro pe luna dar fara analize , alea le-am platit extra ... dar oricum iti dau nr. lui si il poti suna si vorbim personal cu el ...
Uite aici tel si adresa ... Alexander Neagota Bismarckstr. 12 76726 Germersheim
tel. 07274 703309 daca suni din germania formezi exact asa cum este aici iar daca suni din romania formezi 0049 inainte ... succes si spune-mi daca ai vorbim cu el , ai ajuns deja in germania?

am ajuns elena., sunt in germania. Am sa il sun pe medic si sa vad ce imi zice. O sa iti zic pe urma. Multumesc

elena88
18 mai 2012, 22:24
Bine atunci iti doresc succes , n-ai pt ce , mi-a parur bine ca am putut sa te ajut macar putin si sper ca sa iei hartia care iti trebuie de la acest dr. , iti doresc succes pe viitor si nastere usoara si la teremen ... cum ti se pare aici in germania?

daniela 2011
20 mai 2012, 02:04
DIana, sarcina usoara in continuare ...dar nu e prea tarziu sa te intorci in tara la inceputul lui iulie ...nimeni nu iti garanteaza ca o sa ai un copil la termen , chiar si pe mine m-au trimis acasa linistita ca mai sta bebe sigur inca 3 sapt , ca dupa 20 de ore deja ii cantam nani nani puiu mami :)

E riscant sa mergi si cu avionul cu o sarcina asa de avansata, de masina nici nu se pune problema .

Eu am platit la consulat pentru toate hartiile in jur de 300 de euro , daca imi aduc bine aminte , dar ma pot uita ...dar sunt la 30 de km de consulat , la cine are de facut cateva sute de km si mai mult de 2-3 drumuri ...hmmm nu stiu unde se ajunge cu costurile :(

Bafta multa la doctor !!

Sunt cam zapacita in idei dar e tarziu ...fug si eu la nani :D

elena88
20 mai 2012, 14:48
Da si eu sunt de parere ca sarcina ar fi cam avansata sa mai calatoreasca ...

E.Diana
20 mai 2012, 15:17
fetelor...am sunat la Tarom si mi-au zis k numai daca am peste 8 luni am nevoie de hartie de la medic.. acuma depinde cum am burtica de mare. Am vorbim cu medicul meu din rom si mi-a zis sa merg aks cu o luna inainte cel putin..deci prin 20 iunie am sa plec..eu trebuie sa nasc dupa 20 iulie..prin 26.. acum cine stie cand am sa nasc,cand o vrea Domnul. Elena imi place aici in germania...dar imi este dor de familie..adica parintii mei surorile..:)

elena88
20 mai 2012, 16:55
da si mie imi este dor de familie ... este greu cand nu ai pe cei dragi langa tine.

ioo
22 mai 2012, 19:20
fetelor...am sunat la Tarom si mi-au zis k numai daca am peste 8 luni am nevoie de hartie de la medic.. acuma depinde cum am burtica de mare. Am <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> cu medicul meu din rom si mi-a zis sa merg aks cu o luna inainte cel putin..deci prin 20 iunie am sa plec..eu trebuie sa nasc dupa 20 iulie..prin 26.. acum cine stie cand am sa nasc,cand o vrea Domnul. Elena imi place aici in germania...dar imi este dor de familie..adica parintii mei surorile..:)

si eu zbor in iulie dar dpn-ul meu este in septembrie. moasa de aici a zis ca nu imi da hartie mai tarziu de 34 saptamani indiferent de politica companiei aeriene.

E.Diana
31 mai 2012, 12:43
si eu zbor in iulie dar dpn-ul meu este in septembrie. moasa de aici a zis ca nu imi da hartie mai tarziu de 34 saptamani indiferent de politica companiei aeriene.

eu inca nu m-am hotarat daca am sa iau hartie de la medic sau nu. am sa zbor in 16 sau 17 iunie. O sa am atunci 34 sapt. sper sa nu ma opreasca la aeroport.

yohana
25 iul 2012, 22:05
am o asigurare privata in germania.Care Concept de la Hanse Merkur. m`am asigurat in martie iar in aprilie am ramas gravida.am o intrebare.asigurarea imi plateste integral rechnungurile de la doctori?si sarcina? sau nu?va rog sa imi raspundeti!sunt un pic stresata pentru ca nu am bani sa platesc toate astea.pana acum am rechnunguri in valoare de 1000 euro.

ioo
03 aug 2012, 16:33
am o asigurare privata in germania.Care Concept de la Hanse Merkur. m`am asigurat in martie iar in aprilie am ramas gravida.am o intrebare.asigurarea imi plateste integral rechnungurile de la doctori?si sarcina? sau nu?va rog sa imi raspundeti!sunt un pic stresata pentru ca nu am bani sa platesc toate astea.pana acum am rechnunguri in valoare de 1000 euro.

buna,
scuze de intarziere la mesajul tau. acum m-am intors din vacanta. in mod normal asigurarea medicala cea mai de baza si mai ieftina acopera toate cheltuielile de baza pentru medic care includ sarcina cu tot ce inseamna ea. insa diverse companii au diverse politici si de aceea e bine sa intrebi compania la care ai asigurare exact ce anume acopera si ce nu. in plus medicul la care mergi de obicei stie daca asigurarea ta acopera o analiza sau un control sau chiar nasterea la spital.intreaba mereu. eu am refuzat o serie de analize care erau acoperite de asigurare dar si care nu erau.
eu locuiesc in olanda si sunt acum in saptamana 34 de sarcina si pana acum nu am platit decat un control "la cerere" in valoare de 35 de euro pentru a afla sexul bebelusului care la controalele anterioare nu a dorit sa ne arate ce e. moasa care urmareste nasterea precum si spitalul in care o sa nasc colaboreaza direct cu casa de asigurari eu nestiind macar cat costa ceea ce am facut pana acum. in plus, asigurarea mea (tot de baza) imi cere sa platesc o "contributie" de 300 de euro pentru nasterea la spital. nu stiu exact ce semnifica aceasta contributie dar stiu ca e in functie de spitalul in care aleg sa nasc (daca are sau nu nu stiu ce serviciu).
deci in principiu asigurarea ta trebuie sa acopere cheltuielile dar cel mai bine sa sa suni la ei sa intrebi. este bine si ca ei sa fie informati de sarcina ta pentru ca poti beneficia de anumite servicii de care nu stii ( la mine de exemplu, dupa nastere asigurarea imi trimite acasa o femeie timp de 8 zile, 8 ore pe zi care sa ma ajute la treburi si cu bebe - este un serviciu la care a trebuit sa ma inscriu si daca nu informam de sarcina la timp nu as fi beneficiat de el). iti doresc sarcina usoara si la termen.

Petronela
13 aug 2012, 19:18
Salutare! Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu nasterea in Germania. Mentionez intai ca locuim aici de aproximativ 1 an, cu acte in regula. Sotul este angajat, eu sunt asigurata automat printr-o asigurare de familie la AOK. Sunt insarcinata in luna a 5-a si sunt inscrisa la un medic, am facut mai multe consultatii, teste, ecografii.
Medicul meu la care sunt inscrisa nu este 'belegarzt', si am inteles ca poate fi un pic mai complicat cu nasterea daca medicul nu este belegarzt. Cum ca un 'belegarzt' are paturi rezervate in clinica si te poate asista la nastere, si nu mai stiu ce alte chestii. Mi-ar fi de un real folos daca m-ar lamuri cineva care este treaba mai exact cu acest belegazt. Va multumesc anticipat!

ioo
21 aug 2012, 22:35
Salutare! Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu nasterea in Germania. Mentionez intai ca locuim aici de aproximativ 1 an, cu acte in regula. Sotul este angajat, eu sunt asigurata automat printr-o asigurare de familie la AOK. Sunt insarcinata in luna a 5-a si sunt inscrisa la un medic, am facut mai multe consultatii, teste, ecografii.
Medicul meu la care sunt inscrisa nu este 'belegarzt', si am inteles ca poate fi un pic mai complicat cu nasterea daca medicul nu este belegarzt. Cum ca un 'belegarzt' are paturi rezervate in clinica si te poate asista la nastere, si nu mai stiu ce alte chestii. Mi-ar fi de un real folos daca m-ar lamuri cineva care este treaba mai exact cu acest belegazt. Va multumesc anticipat!

buna Petronela. cred ca cel mai bine e sa intrebi la compania de asigurari. ei te pot sfatui cel mai bine si stiu exact ce deconteaza si ce nu si in ce conditii. nu uita ca unele asigurari de familie nu acolopera sarcina si de aceea e bine sa te informezi din timp la asigurari pentru a nu te trezi ca ai de platit toate controalele plus nasterea de la spital care se poate dovedi destuld e costisitoare mai ales daca trebuie sa dai toti banii odata. totul depinde de felul asigurarii si de suma platita. si asta numai compania iti poate explica. nu ar fi rau sa pui pe hartie inainte sa suni toate intrebarile pe care le ai si nu ezita sa pui intrebari suplimentare sau sa spui ca nu ai inteles. este foarte important. iti doresc sarcina usoara si informare facila cu compania.

Lalira
22 aug 2012, 01:13
Petronela, eu nu stiu cum e situatia in Germania, dar banuiesc, din ce scrii, ca un belegarzt te-ar putea asista la nastere.
Dar nu cred ca ai nevoie de asa ceva. Se naste foarte bine si fara nicio problema cu medicul (moasa) de garda, dar trebuie sa fii inscrisa la un spital.

elena88
26 aug 2012, 23:40
Petronela da exact cum a spus si Lalira daca dr care te supravegheaza in sarcina spune ca ai o sarcina normala , nu trebuie neaparat sa ai un belegarzt sa asiste la nastere ... se naste foarte bine aici cu moasa sau cu dr. de garda , iti spun din experienta ca am nascut in germania anul trecut si sunt fff multumita iar acum sunt insarcinata in saptamana 32 si nu-mi fac probleme...

Si in legatura cu asigurarea , atata timp cat esti asigurata prin sot ca el lucreaza adica asigurare familiara la aok este ok si iti acopera toate consultatiile de sarcina si nastere , nu trebuie sa-ti afci probleme...
Si eu sunt la Aok asigurata , iar cumnatamea are acelasi lucru ca si tine asigurare familiara si nu are nici un fel de probleme ...

fluturas
31 aug 2012, 01:21
Salutare fetelor....

Momentan locuiesc in Germania (din luna sept, 2011), nu lucrez, deci nu beneficiez de nicio reducere, necontribuind la fondul de sanatate...
Sotul meu munceste aici, insa in delegatie cum ar venii, are contract in Romania; avem si noi card european de sanatate...deci sa inteleg ca si la noi inafara de Caritas, nu e nicio sansa......

...azi am fost la prima eco, am platit 200 euro...si cica asa ar trebui lunar...nu-mi permit financiar; asa ca, am facut acum eco, si mai fac in decembrie cand merg acasa (o sa am in jur de 20 sapt) si mai fac una pe la 9 luni, inainte de nastere....

elena88
01 sep 2012, 23:31
Salutare fetelor....

Momentan locuiesc in Germania (din luna sept, 2011), nu lucrez, deci nu beneficiez de nicio reducere, necontribuind la fondul de sanatate...
Sotul meu munceste aici, insa in delegatie cum ar venii, are contract in Romania; avem si noi card european de sanatate...deci sa inteleg ca si la noi inafara de Caritas, nu e nicio sansa......

...azi am fost la prima eco, am platit 200 euro...si cica asa ar trebui lunar...nu-mi permit financiar; asa ca, am facut acum eco, si mai fac in decembrie cand merg acasa (o sa am in jur de 20 sapt) si mai fac una pe la 9 luni, inainte de nastere....

Cam greu ... nu stiu ce sa-ti spun daca nu ai asigurare medicala adevarul este ca este cam scump , toate sunt scumpe daca trebuie sa le platesti fara asigurare ... poti incerca sa te duci la un medic privat acolo din cate stiu eu nu trebuie sa ai asiguarare medicala neaparat si o consultatie costa in jur de 30 de euro cu tot cu eco , numai ca daca faci analize trebuie sa le platesti extra ... sau daca ai alte probleme in sarcina ...
In ce oras locuiesti?

Lalira
02 sep 2012, 00:32
Fluturas, te-ai interesat cum e treaba cu cardul european de sanatate ? Trebuie sa fie ceva de capul lui. Chiar daca initial platesti consultatiile, tot trebuie sa ti se intoarca banii de la casa de asigurari din RO.

fluturas
02 sep 2012, 13:31
Fluturas, te-ai interesat cum e treaba cu cardul european de sanatate ? Trebuie sa fie ceva de capul lui. Chiar daca initial platesti consultatiile, tot trebuie sa ti se intoarca banii de la casa de asigurari din RO.

Da, m-am interesat...si chiar medicul ginecolog la care am fost mi-a zis ca acest card 'n-are nicio treaba' /:).... e doar pt urgente...si atat...

Elena88, aici la un medic ginecolog privat am mers si mi-a luat 200euro... daca as da 30 euro numai, ar fii super, asa as putea platii....200 e enorm :-s

Binnema Mirela
02 sep 2012, 18:53
Salutare fetelor....

Uite aici un link ce te poate ajuta mult .Eventual cere asistenta speciala pt problema ta scriindu-i doamnei jurist.Mult succes !
Cardul european de sanatate | consilier juridic germano-roman (http://consilierjuridicgermanoroman.com/2011/06/13/cardul-european-de-sanatate/)

Lalira
04 sep 2012, 15:00
Fluturas, nu stiu exact cum e situatia in Germania, dar cred ca nu e tare diferita de cea din Austria,
banuiesc ca exista si acolo doctori care lucreaza cu casele de asigurare, mai sunt si cei care lucreaza partial cu CAS si sunt cei privati, care nu au contract cu nicio casa de asigurari. Adica, la cei din urma consultatiile le platesc si nemtii, care au asigurare de sanatate obligatorie. Si de multe ori serviciile private la un doctor, care lucreaza cu CAS sunt mai ieftine. Poate are rost sa cauti un alt doctor. Ar mai fi varianta sa-ti gasesti o moasa, care, cu siguranta, te va costa mai ieftin. Ea iti poate urmari sarcina, macar in limita a ce poate face o moasa (destul de multe in Germania).
Si nu e de neglijat faptul ca poti alege sa nasti ambulant, adica sa nasti in spital si sa mergi acasa in aceeasi zi. Asa vei plati numai nasterea, nu si sederea in spital, care costa si ea destul de mult ( o nastere naturala la privat in Austria, cu sedere in spital de 3 zile costa intre 5000 si 9000 € ).
Si daca ai o sarcina fara complicatii poti lua in calcul si o nastere acasa, sub supravegherea moasei. Dar aste presupune ca moasa sa fie calificata pentru asta si sa-ti urmareasca sarcina.
Nu vreau sa te sacai si sa te bat la cap, dar poate te ajuta informatiile.

Persi Line
12 sep 2012, 21:21
Buna fetelor! Eu locuiesc de un an jumate in germania. Atat eu cat si sotul meu avem amandoi "freizugigkeits...", cartea verde. El momentan nu mai lucreaza, este pe somaj si are asigurare la TK ( e de stat). Eu, nefiind angajata am avut asigurare privata, pe care intentionez sa o inchid si sa trec pe asigurarea lui, sa facem asigurare de familie. Eu acum sunt gravida in 23 sapt. Intrebarea mea este ce cetatenie va avea bebe la nastere? Din ce m-am interesat eu, am aflat ca parintii care au aceasta carte verde, adica rezidenta sau dreptul de sedere , copilul are dereptul la cetatenie germana. Este adevarat? Stie cineva? Multumesc mult de tot!!

Lalira
12 sep 2012, 22:41
Bebe va avea cetatenia unuia din parinti. Cetatenia germana se poate obtine de copil nu mai in situatia in care unul din parinti are domiciliul legal in Germania de cel putin 8 ani si are drept de rezidenta (cartea verde ) pe termen nelimitat.

Persi Line
12 sep 2012, 23:14
Am inteles...deci trebuie ambele conditii indeplinite pt cetatenia germana. Eu credeam ca e de ajuns una din 2: ori rezidenta nelimitata ori domiciliul legal timp de 8 ani. Merci frumos de rasp. :)

elena88
12 sep 2012, 23:35
Da exact cum zice Lalira , daca copilul se naste aici nu va avea cetatenie germana atata timp cat tu si sotul nu aveti , dar este bine ca aveti dreptul de sedere nelimitat ... iar copilul va lua cetatenie dupa 8 ani sau mai devreme daca voi luati mai devreme adica cand voi veti face 8 ani si depuneti acte pt cetatenie germana ...

Persi Line
12 sep 2012, 23:41
Ok...mai asteptam :)
Multumesc mult de info si va doresc somnic usor!
Ma mut pe pag cu nasterea in apa sa culeg impresii si pareri :P

Persi Line
12 sep 2012, 23:47
Elena, cum vrei sa nasti? Normal, cezartiana, in apa?

elena88
12 sep 2012, 23:49
Ok...mai asteptam :)
Multumesc mult de info si va doresc somnic usor!
Ma mut pe pag cu nasterea in apa sa culeg impresii si pareri :P

Ok , nastere usoara si bebe santos , succes la strans impresii si pareri :pup:

Persi Line
12 sep 2012, 23:58
:D La fel iti doresc si tie si tuturor burticelor :pup:

elena88
13 sep 2012, 00:06
merci ...:pup:

adelinapyssyy
13 sep 2012, 14:22
Buna sunt noua pe forum si as avea o intrebare daca ma puteti ajuta cu un sfat. Sunt in Germania de 3 ani , sunt graviduta in luna 6 , dar nu am asigurare de sanatate. Am fost la AOK sa vad daca pot sa imi fac o asigurare dar au nevoie de formularul E104 din Romania , dar nu stiu daca pot sa fac rost de el deoarece din 2010 nu am mai fost asigurata nici in Romania si banuiesc ca trebe sa platesc pentru cei 2 ani din urma, sau ma insel eu ? Nu stiu ce sa fac pentru ca am fost si la Arbeitsamt si pentru a ma putea ajuta trebe sa le duc asigurarea. Deci habar nu am cum sa fac , va rog daca ma puteti sfatuii , va multumesc.

rozita
13 sep 2012, 15:07
BUNA ZIUA am si eu o intrebare sunt gravida in 14 saptamani am asigurare AOK,problema este ca eu am dioptrie -4.In romania cand am ajuns la dioptria de -3 mia spus sa nu mai nasc normal ci prin cezariana.Aici i-am spus doctoritei mele de ce as vrea sa nasc prin cezariana si ea imi spune SI CE TREABA ARE UNA CU ALTA?Eu una nu mai inteleg nu este aceleasi carti indiferent de tara?Imi este frica sa nasc normal ca am auzit un caz ca la nastere i sa marit dioptria.Ajutati-ma cu un sfat!:furioasa:

Lalira
13 sep 2012, 17:57
:ha:
Miopia nu are nimic in comun cu modul de a naste. Le place medicilor romani sa faca cezariana pe banda rulanta.
Numai daca ai dezlipire de retina se impune cezariana.

rozita
13 sep 2012, 18:09
multumesc de raspuns,atunci ar fi mai bine sa intreb la oftamologie daca ochii mei sunt predispusi la dezlipire de retina?Daca zice ca totul este ok,atunci nasc normal!

rozita
13 sep 2012, 18:10
Pe mine asta ma si derutat rau,eu cand am spus aici ce au zis medici in romania,au ramas cu gura cascata!

elena88
15 sep 2012, 23:47
Pe mine asta ma si derutat rau,eu cand am spus aici ce au zis medici in romania,au ramas cu gura cascata!

Pai asa si este ,de ras ... :ha: dar ce vrei sa facem daca romanii nostrii se gandesc intai la buzunarul lor in loc sa se gandeasca ca face poate rau la o femeie si nu ii ofera sansa de a da nastere la un copil asa cum a last DD.

Persi Line
16 sep 2012, 00:21
Adelina, si eu am trecut la inceput prin asta. Nimeni nu vroia sa ma asigure si imi cereau acest E104. M-am interesat de el, si il procuri din tara cu multa hartogaraie si dureaza cam o luna daca ai noroc, poate si mai bine pana il elibereaza. Incearca o asigurare privata. Eu am fost asigurata la Gothaer. Adica doar ei m-au primit.....e mai scump, eu plateam 250€ pe luna. Dar costul se fixeaza in functie de varsta si de starea sanatatii ( te trimit la control la doc, e un control de rutina).
Mult succes......sa ne spui daca ai rezolvat ceva

adelinapyssyy
16 sep 2012, 13:22
Am vorbit cu tatal meu in legatura cu formularul E104 si a fost sa se intereseze daca poate sa il scoata si i sa zis ca da, luni sau marti merge sa il scoata , mi-a cerut doar o adeverinta perioada cat am fost la facultate ,copie dupa buletin si dupa diploma de liceu, dar nu au zis nimic daca trebe sa platesc din urma si nici cei de la aok nu au stiut sa imi zica daca o sa trebuiasca sa platesc din urma pentru asigurare si deaia sunt putin in dubii ca daca ar trebui sa platesc din urma aici in Germania m-ar usca de bani. Si m-am interesat si la axa pentru asigurare privata si da 250 e pe luna ar fi dar mi-au zis sa incerc sa imi fac la aok pentru ca o asigurare privata ii prea scumpa pentru mine si daca nu merge atunci sa merg la ei sa vedem cum facem , sper sa reusesc cumva .

Lalira
16 sep 2012, 13:55
Adelina, bafta, sa se rezolve cu bine situatia.

adelinapyssyy
17 sep 2012, 13:08
Multumesc mult Lalira si eu sper sa se rezolve cu bine si cat mai repede pentru ca nu mai am mult timp la dispozitie. Cine stie sa imi spuna daca imi fac asigurare privata si dupa vreo 3 sau 4 luni ma casatoresc , pot sa trec imediat pe asigurarea sotului sau trebe o perioada de timp sa raman cu asigurarea privata???

adelinapyssyy
17 sep 2012, 14:10
Multumesc mult Lalira si eu sper sa se rezolve cu bine si cat mai repede pentru ca nu mai am mult timp la dispozitie. Cine stie sa imi spuna daca imi fac asigurare privata si dupa vreo 3 sau 4 luni ma casatoresc , pot sa trec imediat pe asigurarea sotului sau trebe o perioada de timp sa raman cu asigurarea privata???

elena88
19 sep 2012, 15:12
Eu cred ca chiar daca iti faci asigurare privata , dupa ce te casatoresti poti trece pe asigurare familiara , nu cred ca are vreo legatura una cu alta ... b afta

Persi Line
19 sep 2012, 15:33
In mod normal, da. Acum nu stiu ce ar putea impiedica treaba sa mearga bine, dar ce stiu sigur este ca pt a iesi de sub asigurare privata oricand vrei tu( nu la terminarea contractului), este sa ai asigurare de stat. Faci dovada si ei te scot de sub contract fara alte penalizati sau pb. Multa bafta!

adelinapyssyy
19 sep 2012, 17:30
Multumesc mult Elena , dar cei de la Caritas cu ce ajuta de fapt? M-au chemat pe 1 octombrie sa merg la ei sa vedem care e situatia la mine.

elena88
19 sep 2012, 22:22
Pai cei de la caritas te pot ajuta cu foarte mult ...
In primul rand itit vor spune concret ce drepturi ai ce trebuie sa faci mai ales cu asigurarea ce este cel mai bn pt tine , si daca aveti un venit mic va ajuta cu bani pt bebe si pt tine , pt patut carut masa de schimbat haine pt bebe si pt tn .

adelinapyssyy
20 sep 2012, 21:20
multumesc Elena, dar mai ma pot ajuta daca cumva se intampla sa nasc pana sa apuc sa imi fac asigurarea, ma pot ajuta cu plata nasterii??? Sunt foarte speriata ca poate nu apuc sa imi fac asigurare pana nasc si trebe dupaia sa platesc ogramada de bani.

elena88
20 sep 2012, 23:05
Da caritasul te poate ajuta si cu nasterea si cu spitalizarea ... dar trebuie dinainte sa te duci la ei , si sa le duci ce acte iti cer ...
cred ca din saptamana 20 te pot inregistra cu sarcina ... iti mai trebuie si carnet de mama ca ei au nevoie de asa ceva ... si daca inca nu ai fost le poti spune ca nu asigurare si nu te poti duce la control si poate iti vor da ei bani si de controale , multa bafta ...

Am fost si eu intr-o situatie din asta mai demult si m-au sustinut foarte mult ... deci este de alergat dar te ajuta foarte mult mai ales cand este vorbim de un copil pt ca ei sunt cu biserica catolica impreuna ...

adelinapyssyy
21 sep 2012, 18:07
Sper sa reusesc cat mai repede sa rezolv ceva , sunt in saptamana 26 si tot timpul ma gandesc ca nu mai am prea mult timp. Multumesc pentru raspunsuri :*

adelinapyssyy
24 sep 2012, 18:14
Fetele a reusit tatal meu sa imi scoata formularul E104 si il trimite prin fax la aok, dar am fost asigurata doar pana in 21.06.2010 asta inseamna ca o sa imi ceara sa platesc din urma cei de la aok ?

adelinapyssyy
24 sep 2012, 18:38
Fetele a reusit tatal meu sa imi scoata formularul E104 si il trimite prin fax la aok, dar am fost asigurata doar pana in 21.06.2010 asta inseamna ca o sa imi ceara sa platesc din urma cei de la aok ?

Binnema Mirela
25 sep 2012, 07:59
eu nu am avut curaj sa ma duc la caritas ...numa intreba de ce ca nu stiu :(
Cu toate ca inca ma gandesc sa imi iau avocat de la caritas pentru ca mia desfacut contractul de munca in timpul sarcinii si eu nu am primit nimic de la stat , inca nu luam nici alocatia , acu fac actele .
Noi cat am stat si am lucrat nu neam scos dreptul de sedere , nu am avut nevoie de el daca am lucrat , sicer nici nu stiam de existenta lui , acum mergem sa il scoatem , cu toate ca acum nu mai avem nevoie , ca avem dreptul la munca permanenta in orice domeniu atat eu cat si sotu .
Ar trebui sa iti iei cat mai curand un avocat ,caci in timpul sarcinii si 8 saptamani dupa angajatorul nu are voie sa te concedieze ! Este lege clara pt toata lumea !Esti sigura ca angajatorul tau v-a decalarat aici si platea asigurari sociale pt voi? Imi pare ciudat caci in mod normal se sesizeaza casa de asigurari caci de acolo primesti banii pt concediu prenatal( 6 saptamani inainte de a naste ).Angajatorul iese din joc.Pentru a primi Eltengeld ,trebuie sa fi lucrat 12 luni anterioare nasterii si sa depui singura cererea ,trimitand formularul cerut si fluturasele de salariu ,in functie de care este socotit Elterngeld.

Binnema Mirela
25 sep 2012, 08:00
Nici eu nu am auzit de plati anterioare la Aok .Dar fiecare Bundesland cu legea lui ...

Binnema Mirela
25 sep 2012, 08:05
multumesc Elena, dar mai ma pot ajuta daca cumva se intampla sa nasc pana sa apuc sa imi fac asigurarea, ma pot ajuta cu plata nasterii??? Sunt foarte speriata ca poate nu apuc sa imi fac asigurare pana nasc si trebe dupaia sa platesc ogramada de bani.

Cel mai bine e sa aclarezi situatia cu asigurarea inainte de nastere .Facturile pt nasteri si spitalizare sant enorme si nu te iarta nimeni ca nu ai cum sa le platesti ci din contra pun taxe peste taxe si candva te trezesti cu un nene la usa ca te cauta sa-i faci plata ,conturi blocate si la schufa inscrisa de nu mai iei credite pe min 6 ani !

Binnema Mirela
25 sep 2012, 08:10

Evident ca va trebui sa respecti contractul incheiat cu asigurarea privata si adesea este un contract de minim 1 an .Atentie si la termenul dat pt reziliere .In unele cazuri de 3 luni inaintea incetarii propriu zise.Daca nu respecti termenii ,se prelungeste automat fara a fi nvoie sa iti ceara permisiunea .Deci inca un an ...

adelinapyssyy
25 sep 2012, 16:27
Deci da trebuie sa platesc din urma pentru ultimii 2 ani daca vreau sa imi fac asigurare la aok , asa mi-au zis azi , deci mai bine imi fac asigurare privata pentru ca nu am cum sa platesc atatia bani din urma si din cate stiu la cele private nu iti cer sa platesti din urma. Of DOAMNE....... totusi astept pana pe 1 ca am programare la caritas sa vad ce ma sfatuiesc cei de acolo.

elena88
26 sep 2012, 17:02
Cel mai bine e sa aclarezi situatia cu asigurarea inainte de nastere .Facturile pt nasteri si spitalizare sant enorme si nu te iarta nimeni ca nu ai cum sa le platesti ci din contra pun taxe peste taxe si candva te trezesti cu un nene la usa ca te cauta sa-i faci plata ,conturi blocate si la schufa inscrisa de nu mai iei credite pe min 6 ani !

Cei de la caritas te pot ajuta cu plata nasterii si spitalizarea cat si primele vaccinuri ale copilului ... spun asta din proprie experienta , dar asta este de umblat , hartii si nervi ... si daca ai un salariu mic ca daca castigi mii de euro clar ca nu te ajuta ... este de umbat intradevar dar te ajuta f mult ... cel putin de aici din orasul unde locuiesc eu ...

adelinapyssyy
26 sep 2012, 17:20
Pai prietenul meu castiga 1200 , atat ia in mana dar inca nu i-au venit actele ca de la 1 septembrie o inceput deci inca nu stie exact cu cat este trecut in contract, oricum sub 1000 euro, din care are de platit asigurarea la masina 300 e , chiria unde stam 250 e dar nu avem contract facut pentru camera asta de hotel si patronul nu prea mai vrea sa ne tina aici, 50 e pentru banca din Romania , in fiecare zi bani dati pe benzina pana la locul de munca 25 km , plus si alte facturi de plata ce sau adunat pentru ca nu am reusit sa le platim. Deci mai ramanem cu bani de mancare nimic mai mult si cateodata nici pt mancare deaia mai lucrez si eu cateodata ca ospatara cateva ore ca sa avem ce manca ,dar la negru bineinteles ca nu ma angajeaza gravida, deci nu stiu cum as putea sa imi fac asigurare ca oricum nu pot sa o platesc..... Habar nu am cum o sa reusim ???http://forummamicamneacdn.santamia.netdna-cdn.com/images/smilies/what.gif

elena88
26 sep 2012, 17:22
Evident ca va trebui sa respecti contractul incheiat cu asigurarea privata si adesea este un contract de minim 1 an .Atentie si la termenul dat pt reziliere .In unele cazuri de 3 luni inaintea incetarii propriu zise.Daca nu respecti termenii ,se prelungeste automat fara a fi nvoie sa iti ceara permisiunea .Deci inca un an ...

Din cate stiu eu nu este asa ... cumnatamea a avut asigurare privata (freiwillige krankenversicherung) timp de 2 ani dar asta fara termen limitat , adica acum si-a gasit un loc de munca si a trecut automat pe asiguarare prin locul de munca fara sa faca abmeldung inainte de la asigurarea privata , bineinteles ca a ramas tot la aceiasi casa de asigurari IKK , pe ei nu-i intereseaza daca ai asigurare privata sau prin loc de muca important este sa le vin banii ... si asta este valabila si la asigurare familiara , in cazul ei prin sot ...

elena88
26 sep 2012, 17:30
Pai prietenul meu castiga 1200 , atat ia in mana dar inca nu i-au venit actele ca de la 1 septembrie o inceput deci inca nu stie exact cu cat este trecut in contract, oricum sub 1000 euro, din care are de platit asigurarea la masina 300 e , chiria unde stam 250 e dar nu avem contract facut pentru camera asta de hotel si patronul nu prea mai vrea sa ne tina aici, 50 e pentru banca din Romania , in fiecare zi bani dati pe benzina pana la locul de munca 25 km , plus si alte facturi de plata ce sau adunat pentru ca nu am reusit sa le platim. Deci mai ramanem cu bani de mancare nimic mai mult si cateodata nici pt mancare deaia mai lucrez si eu cateodata ca ospatara cateva ore ca sa avem ce manca ,dar la negru bineinteles ca nu ma angajeaza gravida, deci nu stiu cum as putea sa imi fac asigurare ca oricum nu pot sa o platesc..... Habar nu am cum o sa reusim ???http://forummamicamneacdn.santamia.netdna-cdn.com/images/smilies/what.gif

Deci in situatia care sunteti voi este clar sunteti un caz de urgenta ... trebuie sa duci toate actele si datoriile care ai spus mai sus , tot ce aveti impreuna cu fluturasul sotului si ca este singurul venit al vostru , nu ai voie sa spui ca tu mai lucrezi cateodata pe ici pe colo sub nici o forma ... de la chirie va va trebui un contract si cat dati pe luna , asta va va cere cu siguratnat , poate poti vorbim cu patronul inca o data ... si inca ceva ... drept de sedere va trebuie si flotant la o adresa , buletinele si cartea de credit de banca , cam atat am avut eu nevoie cand am fost .succes.

adelinapyssyy
26 sep 2012, 17:42
Patronul nu vrea sa ne dea nimic la mana un act ceva precum ca ii platim chirie i-am mai cerut inainte si nu vrea , ba mai mult vrea sa imi sterg si anmeldungul aici, si deaia am cautat o garsoniera ceva dar nu am gasit nimic si nu vor sa ne dea ca nu avem bani asa ne-au zis , deci ne trebuie urgent si un apartament ceva pentru ca in curand o sa ne zica patronul sa plecam si noi daca nu avem nimic la mana precum ca ii platim chirie poate sa ne dea afara fara probleme.

elena88
26 sep 2012, 17:48
Pai nu este bn ... oricum spune chestia asta si la caritas , cu un apartament sau garsoniera nu stiu daca te vor ajuta ca si eu am fost intr-o situatie asemanatoare si nu m-au putut ajuta ... dar oricum spunele ca patronul nu vor sa va dea nik la mana ca stati acolo , este bn macar ca aveti anmeldug acolo...

adelinapyssyy
26 sep 2012, 18:34
Pai da o sa le zic celor de la caritas tot si sa vad daca rezolv ceva, o femeie ma sfatuit sa incerc si la crucea rosie si la adac pt asigurare, nu mai stiu de capul meu, si pt apartament poate cei de la caritas stiu sa imi zica macar unde sa mai caut ca prin ziare si pe net am tot cautat si majoritatea nu raspund la telefon sau imi zic ca le-au dat deja.

Persi Line
26 sep 2012, 19:00
Adelina, de ce nu incercati sa va duceti si la primarie la social? Daca va iau in evidenta si va acorda ajutor, cu siguranta va ajuta si cu locuinta. Merita sa incercati, iar actele necesare sunt aceleasi ca si pt caritas.
Mult succes!!

adelinapyssyy
26 sep 2012, 19:05
Unde anume la primarie la social , la primaria din oras acolo au si chestia asta cu socialu....o sa incerc oriunde e posibil ca nu am de ales , macar undeva sper sa mearga , multumesc pentru sfat .

Persi Line
26 sep 2012, 19:16
La primaria din orasul in care locuiesti, si le spui la receptie ca vrei o programare la social. Sau sa iti spuna unde e biroul, si intrii acolo si Doamne ajuta sa rezolvi ceva.
Nu mai tin minte…voi de cat timp sunteti in Germania?
Daca tu nu ai muncit deloc aici, nu stiu daca iti vor da social, dar e posibil sa beneficiati de acest ajutor sicial prin sotul tau. Oricum, tot cei de la social te trimit la caritas, sau iti dau variante cu ce ai putea sa faci.
Eu sper sa ca ajute. Oricum, daca nu iti spun ei, intreaba tu pe unde sa te mai duci si ce sa faci. Iti dai seama ca ei stiu cel mai bine legile si regulile lor.
Sfatul meu sincer este sa nu ratezi socialul. Dar cum a spus si elena: nici o <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> ca ai muncit sau muncesti la negru!!!!
Poate aveti noroc si va ajuta ei!!
Te astept cu informatii noi!

adelinapyssyy
26 sep 2012, 19:25
Suntem in germania din octombrie 2009 , cu acte nu am muncit decat la negru sau selbstendig la fel si prietenul meu , el abia acum din 1 septembrie sa angajat cu acte in regula , deci de ajutor social nu avem cum sa beneficiem. o sa mergem sa incercam si la ei , sper sa ne ajute Dumnezeu sa reusim ceva , iti multumesc mult .

Persi Line
26 sep 2012, 19:45
Adica ati avut afacerea voastra, timp in care voi ati platit taxe si impozite la stat. Deci clar, beneficiezi de social!!!!

adelinapyssyy
26 sep 2012, 19:53
Pai asa am stiut si eu ca totul este in regula pana cand in 2010 a venit controlul peste noi si am incasat o amenda ca cica nu aveam toate actele necesare, deci patronul la care lucram nu stiu ce fel de acte ne-a facut ca habar nu aveam atunci ce ii aia cu afacerea proprie dar cei de la zoll controlul nea zis ca nu ii in regula, deci de platit am platit la stat dar asta nu a fost lunar habar nu am ce tot facea sefu cu actele noastre, deaia zic ca nu cred ca beneficiem de social pentru ca nu erau in regula si nici acum nu stiu ce anume nu era bine am umblat si pe la avocati si cand au vazut actele noastre s-au luat cu mainile de cap , dar nu au facut nimic nu mau ajutat cu nimic.

Persi Line
26 sep 2012, 20:01
Ofof!!!! Tu incearca si la social, si la caritas si la crucea rosie! Oricum, nu lasa socialul pe ultimul. Cine stie…poate aveti noroc, pt ca voi aveti pb cu finantele si poate nu are a face cu socialul. Oricum, aveti ceva vechime de cand sunteti aici, si cu siguranta ajutorul va veni de undeva!
Voi doar trebuie sa alergati scum pt ca timpul trece si sa aveti ceva rezolvat pana se apropie termenul.

adelinapyssyy
26 sep 2012, 20:07
Pai maine cred ca ma duc la primarie sa intreb, imi iau teancul de acte cu mine si sa vad ce rezolv , of of tare nasol, multumesc mult pentru sfaturi.

Persi Line
26 sep 2012, 20:27
Nu ai pt ce…doar sa iti finfost de ajutor! Multa, multa bafta si Doamne ajuta!
Te astept cu vesti maine!
Te pup!
Bebe ce face?

Binnema Mirela
26 sep 2012, 22:28
Din cate stiu eu nu este asa ... cumnatamea a avut asigurare privata (freiwillige krankenversicherung) timp de 2 ani dar asta fara termen limitat , adica acum si-a gasit un loc de munca si a trecut automat pe asiguarare prin locul de munca fara sa faca abmeldung inainte de la asigurarea privata , bineinteles ca a ramas tot la aceiasi casa de asigurari IKK , pe ei nu-i intereseaza daca ai asigurare privata sau prin loc de muca important este sa le vin banii ... si asta este valabila si la asigurare familiara , in cazul ei prin sot ...
Freiwillige Krankenversicherung nu este o asigurare privata ci intra sub aripa Gezetzliche Versicherung .Evident ca fiind in cadrul aceleiasi case de asigurari si costurile fiind preluate de catre Arbeitgeber a putut face transferul ,dar nu si in cazul in care o persoana incheie un contract cu o casa de asigurari independenta si privata gen Allianz ,LVM etc .Acolo sant termeni stabiliti si nu poti rezilia dupa bunul plac decat in anumite situatii ,gen plecarea in strainatate (Außerordlichen Kündigung ).Persoana de pe forum care vrea sa afle un raspuns legat de asigurarile si sistemul de aici ,nu se poate asigura Freiwillig ,fara sa plateasca din urma .Intelegi?

Binnema Mirela
26 sep 2012, 22:40
Pai nu este bn ... oricum spune chestia asta si la caritas , cu un apartament sau garsoniera nu stiu daca te vor ajuta ca si eu am fost intr-o situatie asemanatoare si nu m-au putut ajuta ... dar oricum spunele ca patronul nu vor sa va dea nik la mana ca stati acolo , este bn macar ca aveti anmeldug acolo...

Mai fetelor eu nu inteleg gandirea asta romaneasca ! Care-i rolul patronului in povestea asta ? Ce-i cu turnatoria asta ? Mana care te hraneste nu se musca ! Nu inteleg de ce asemenea sfaturi sa spuna la Caritas ,ca patronul nu le da hartii la mana ? Nemtii sant cea mai periculoasa natie pe care am intalnit-o vreodata .Mai scarbosi decat cei mai de jos romani !Daca incepeti sa ciripiti ceva in interes propriu ,ve-ti vedea ca se va intoarce mai tarziu asupra voastra !Povestind la Caritas ,se vor sesiza alte organe ,il vor lua pe sef la control care evident ca nu are acte in regula pt muncitori si evident ca turnatorul va fi pus pe liber ! Si atunci sa te vezi gravida in x luni pe strada ! Nu o sa te mai gandesti la asigurare ci de unde sa iei bani sa te intorci in tara ,ca esti pe drumuri .Ar fi trist ca problemele personale sa devina si problemele sefului ....

Binnema Mirela
26 sep 2012, 22:47
deaia mai lucrez si eu cateodata ca ospatara cateva ore ca sa avem ce manca ,dar la negru bineinteles ca nu ma angajeaza gravida, deci nu stiu cum as putea sa imi fac asigurare ca oricum nu pot sa o platesc..... Habar nu am cum o sa reusim ???http://forummamicamneacdn.santamia.netdna-cdn.com/images/smilies/what.gif

Ca esti gravida nu-ti sta scris in frunte si in Germania nu esti obligata ca la angajare sa iti declari starea! Si eu am incheiat contract de munca stiind ca sant insarcinata si nu a fost problema nimanui ! Problema e alta ! Permis de munca pt romani nu se ofera sub nici o forma ,fiindca exista in Germania destula forta de munca si evident ca autohtonii au prioritate ! Cunosc legislatia foarte bine si iti spun ca pana in 1.1 .2014 nu vor fi romani angajati legal in Germania .Doar cei cu studii superioare primesc permisul de munca fara comantarii ,restul mai are de asteptat !Din pacate !

Binnema Mirela
26 sep 2012, 22:51
Pai asa am stiut si eu ca totul este in regula pana cand in 2010 a venit controlul peste noi si am incasat o amenda ca cica nu aveam toate actele necesare, deci patronul la care lucram nu stiu ce fel de acte ne-a facut ca habar nu aveam atunci ce ii aia cu afacerea proprie dar cei de la zoll controlul nea zis ca nu ii in regula, deci de platit am platit la stat dar asta nu a fost lunar habar nu am ce tot facea sefu cu actele noastre, deaia zic ca nu cred ca beneficiem de social pentru ca nu erau in regula si nici acum nu stiu ce anume nu era bine am umblat si pe la avocati si cand au vazut actele noastre s-au luat cu mainile de cap , dar nu au facut nimic nu mau ajutat cu nimic.
Atata vreme cat nu ai nici o hartie la mana ca ai platit catre stat taxe ,inseamna ca nu ai platit nimic si doar v-a dus seful cu vorba si v-a incasat banii ! Probabil v-a facut o Gewerbe-Anmeldung si cu asta basta .Avocatii costa enorm ,sper sa te ajute cu ceva ,cu toate ca ma indoiesc !

Binnema Mirela
26 sep 2012, 22:57
Patronul nu vrea sa ne dea nimic la mana un act ceva precum ca ii platim chirie i-am mai cerut inainte si nu vrea , ba mai mult vrea sa imi sterg si anmeldungul aici, si deaia am cautat o garsoniera ceva dar nu am gasit nimic si nu vor sa ne dea ca nu avem bani asa ne-au zis , deci ne trebuie urgent si un apartament ceva pentru ca in curand o sa ne zica patronul sa plecam si noi daca nu avem nimic la mana precum ca ii platim chirie poate sa ne dea afara fara probleme.
Evident ca va vrea plecati .Cand o sa auda ca esti si inscarcinata ,o sa vrea si mai repede sa plecati.Daca ti-a cerut sa faci Abmeldung ,e clar ca ii este teama de ceva si vrea sa se debaraseze de voi .

Binnema Mirela
26 sep 2012, 23:01
Pai da o sa le zic celor de la caritas tot si sa vad daca rezolv ceva, o femeie ma sfatuit sa incerc si la crucea rosie si la adac pt asigurare, nu mai stiu de capul meu, si pt apartament poate cei de la caritas stiu sa imi zica macar unde sa mai caut ca prin ziare si pe net am tot cautat si majoritatea nu raspund la telefon sau imi zic ca le-au dat deja.

Poti inchiria prin agentii ,dar evident trebuie sa dispui de acte in ce priveste venitul ,bani pt Kaution si chiria in curs ,plus comisionul agentiei ! Fara bani ,nu te baga nimeni in seama!

Binnema Mirela
26 sep 2012, 23:07
Suntem in germania din octombrie 2009 , cu acte nu am muncit decat la negru sau selbstendig la fel si prietenul meu , el abia acum din 1 septembrie sa angajat cu acte in regula , deci de ajutor social nu avem cum sa beneficiem. o sa mergem sa incercam si la ei , sper sa ne ajute Dumnezeu sa reusim ceva , iti multumesc mult .

Ce inseamna s-a angajat cu acte in regula ? Are permis de munca ,contract ferm ,carnet de asigurari sociale,card de sanatate ? Daca le are pe astea ,ai si tu asigurare si atunci nu stim despre ce vorbim !

adelinapyssyy
27 sep 2012, 00:34
Deocamdata nu au venit actele lui ca cica trebe sa vina prin posta, deci nu stiu sa zic la cate ore de lucru ii incadrat la ce salariu , stie doar ca trebuie sa ii vina actele si ca patronul ia facut asigurare la ikk dar deocamdata nu a venit nimic, a primit drept de lucru pentru locul respectiv dar doar 1 an de zile, si oricum degeaba are el asigurare pentru ca nu suntem casatoriti.

Lalira
27 sep 2012, 10:25
Adelina, voi de cat timp stati impreuna acolo ? Aveti ceva act, hartie doveditoare (Meldebestätigung ) ? In Germania e posibila co-asigurarea partenerului de viata (fara sa fie casatoriti), daca acestia fac dovada ca stau de cel putin 10 luni impreuna.

adelinapyssyy
27 sep 2012, 13:18
Din octombrie 2009 pana acum am stat impreuna in aceeasi camera si da avem si anmeldung din 2009 pana azi peste tot unde am stat , am stat impreuna cu anmeldung in acelasi loc , eu nu stiam ca ar putea sa ma asigure si pe mine cu asigurarea lui.

elena88
28 sep 2012, 00:37

Nici sa nu te gandesti sa te duci la social ... in nici un caz !!! daca te vei duce sa depui acte la social sub 5 ani de sedere in germania si asta cu drept de sedere (adica freizügickeitbescheinigung unbefristet trebuie sa aveti ), va va trimite acasa cei de la politia strainilor , iti spun asta sigur sigur , cumnatamea a patit exact acelasi lucru , deci nu face asta ... incearca la profamilia la caritas indiferent unde numai la stat nu , daca inca nu aveti 5 ani aici ca va fi rau ...

elena88
28 sep 2012, 00:46
Freiwillige Krankenversicherung nu este o asigurare privata ci intra sub aripa Gezetzliche Versicherung .Evident ca fiind in cadrul aceleiasi case de asigurari si costurile fiind preluate de catre Arbeitgeber a putut face transferul ,dar nu si in cazul in care o persoana incheie un contract cu o casa de asigurari independenta si privata gen Allianz ,LVM etc .Acolo sant termeni stabiliti si nu poti rezilia dupa bunul plac decat in anumite situatii ,gen plecarea in strainatate (Außerordlichen Kündigung ).Persoana de pe forum care vrea sa afle un raspuns legat de asigurarile si sistemul de aici ,nu se poate asigura Freiwillig ,fara sa plateasca din urma .Intelegi?

Pai nici eu nu m-am referit la o asiguarare privata ca de exemplu Allianz sau mai stiu eu care ... iar ea daca vrea sa-si faca o Freiwillige Krankenversicherung nu trebuie sa plateasca din urma asta stiu sigur ... problema care este ... nu stiu daca o va prelua acum vreo casa de asigurare din cauza ca ea este deja gravida , dar poate sa incerce , eu cred ca reuseste pana la urma , dar cum ea are probleme financiare si asta costa 150 de euro pe luna nu stiu ... dar daca ea este casatorita si zice ca sotul lucreaza acum si are asigurare prin locul de munca nu este nici un fel de problema sa-si faca asigurare familiara.

elena88
28 sep 2012, 00:58

Deci ce acte aveti nevoie ca sa stati in germania legal ... in primul rand asigurare si flotant adica sa locuiti la o adresa inregistrata , pe urma daca aveti asigurare si flotant va trebui sa va duceti la politia strainilor sa va depuneti acte pt freizügickeitbescheinigung dreptul de sedere si vi-l da sigur numai daca aveti actele astea.Timp de 5 ani nu aveti voie sa depuneti acte la social sau unde va la stat ca va trimite acasa , daca stiti germana puteti sa cititi si pe net ce va spun eu acum ... ca nu mint si nu spun din capul meu , numai ca vreau sa aveti probleme.

elena88
28 sep 2012, 01:09
Mai fetelor eu nu inteleg gandirea asta romaneasca ! Care-i rolul patronului in povestea asta ? Ce-i cu turnatoria asta ? Mana care te hraneste nu se musca ! Nu inteleg de ce asemenea sfaturi sa spuna la Caritas ,ca patronul nu le da hartii la mana ? Nemtii sant cea mai periculoasa natie pe care am intalnit-o vreodata .Mai scarbosi decat cei mai de jos romani !Daca incepeti sa ciripiti ceva in interes propriu ,ve-ti vedea ca se va intoarce mai tarziu asupra voastra !Povestind la Caritas ,se vor sesiza alte organe ,il vor lua pe sef la control care evident ca nu are acte in regula pt muncitori si evident ca turnatorul va fi pus pe liber ! Si atunci sa te vezi gravida in x luni pe strada ! Nu o sa te mai gandesti la asigurare ci de unde sa iei bani sa te intorci in tara ,ca esti pe drumuri .Ar fi trist ca problemele personale sa devina si problemele sefului ....
Deci te contrazic chiar daca sunt nemti si nu au dreptate , nu au dreptate si gata ... eu nu am zis sa se duca si sa spuna ca sta la negru sau eu stiu ce ca lucreaza la negru , dar ca sa faca niste acte pt ajutor la caritas ii trebuie un Wohnanmeldun si un contract de casa , altfel nu ii face nimik ... si daca ea nu spune ca patronul nu vrea sa colaboreze nu are ce sa faca , ma gandesc ca daca spune asa poate nu mai este necesar un contract de casa si poate o ajuta si asa .

elena88
28 sep 2012, 01:23
Ca esti gravida nu-ti sta scris in frunte si in Germania nu esti obligata ca la angajare sa iti declari starea! Si eu am incheiat contract de munca stiind ca sant insarcinata si nu a fost problema nimanui ! Problema e alta ! Permis de munca pt romani nu se ofera sub nici o forma ,fiindca exista in Germania destula forta de munca si evident ca autohtonii au prioritate ! Cunosc legislatia foarte bine si iti spun ca pana in 1.1 .2014 nu vor fi romani angajati legal in Germania .Doar cei cu studii superioare primesc permisul de munca fara comantarii ,restul mai are de asteptat !Din pacate !
Eu am permis de munca in germania si asta prin multa munca multi nervi si multa bataie de cap ... deci ... ca sa ai un drept de munca iti trebuie acte legale , drept de sedere si toate cele , dupa care ai drept de munca si orice roman si bulgar are drept de munca in Germania numai cu o conditie cand gasesti un loc de munca , trebuie sa complectezi o foaie un formular pt arbeit berechtigung asta o primesti de la Arbeitsamt , pe urma trebuie si Arbeitgeber sa complecteze si sa o trimita la Arbeitsamt sa faca un prüfung si daca nici un somer neamt nu vrea locul de munca atunci il primesti tu si daca muncesti un an de zile undeva , pe urma primesti Arbeit erlaubnis unbefristet ... una la mana , si a doua chestie , dupa 3 ani de stat in <Germania legal ai drept de munca automat ... asa ca drepturi sunt numai sa le cunosti .

Eu am tras aici de 5 ani de mi-au sarit capacele ... tot as cand am venit aici nu aveam asiguare nimic , intr-un final am gasit un loc de munca la cules de ciuperci in estul germaniei pt 300 de euro pe luna cate 14-16 ore pe zi si cateodata libere cand visam , primeam un liber pe luna ... dar am strans din dinti si am rezistat un an de zile dupa care mi-am primit dreptul de munca si acum pot munci unde vreau.

elena88
28 sep 2012, 01:29
Adelina, voi de cat timp stati impreuna acolo ? Aveti ceva act, hartie doveditoare (Meldebestätigung ) ? In Germania e posibila co-asigurarea partenerului de viata (fara sa fie casatoriti), daca acestia fac dovada ca stau de cel putin 10 luni impreuna.
Nu este asa lalira din pacate ... in situata asta am fost si eu pana cum cateva luni ... eu aveam asigurare si sotul meu nu , am incercat toate posibilitatile sa-l pot asigura prin mine dar nu s-a putut din cauza ca nu suntem casatoriti , si suntem aici impreuna de 5 ani ...

Lalira
28 sep 2012, 10:13
:(
Citisem undeva ca si in Germania e posibila co-asigurarea :(

daniela 2011
28 sep 2012, 10:16
Eu am permis de munca in germania si asta prin multa munca multi nervi si multa bataie de cap ... deci ... ca sa ai un drept de munca iti trebuie acte legale , drept de sedere si toate cele , dupa care ai drept de munca si orice roman si bulgar are drept de munca in Germania numai cu o conditie cand gasesti un loc de munca , trebuie sa complectezi o foaie un formular pt arbeit berechtigung asta o primesti de la Arbeitsamt , pe urma trebuie si Arbeitgeber sa complecteze si sa o trimita la Arbeitsamt sa faca un prüfung si daca nici un somer neamt nu vrea locul de munca atunci il primesti tu si daca muncesti un an de zile undeva , pe urma primesti Arbeit erlaubnis unbefristet ... una la mana , si a doua chestie , dupa 3 ani de stat in <Germania legal ai drept de munca automat ... asa ca drepturi sunt numai sa le cunosti .

Eu am tras aici de 5 ani de mi-au sarit capacele ... tot as cand am venit aici nu aveam asiguare nimic , intr-un final am gasit un loc de munca la cules de ciuperci in estul germaniei pt 300 de euro pe luna cate 14-16 ore pe zi si cateodata libere cand visam , primeam un liber pe luna ... dar am strans din dinti si am rezistat un an de zile dupa care mi-am primit dreptul de munca si acum pot munci unde vreau.

Noi am primit de acum cateva luni toate drepturile din cauza ca am putut dovedi ultimi 3 ani stati in germania , e legea de la 1 ianuarie parca :)

Cu asigurare medicala si cu un flotant va spun sigur ca nu primiti dreptul de sedere , va cere si un loc de munca , adica contractul .

gata timpul meu ,,poate mai revin zilele astea , ca suntem in plina mutare :zid: si naty nu e foarte rabdatoare

elena88
28 sep 2012, 11:53
Noi am primit de acum cateva luni toate drepturile din cauza ca am putut dovedi ultimi 3 ani stati in germania , e legea de la 1 ianuarie parca :)

Cu asigurare medicala si cu un flotant va spun sigur ca nu primiti dreptul de sedere , va cere si un loc de munca , adica contractul .

gata timpul meu ,,poate mai revin zilele astea , ca suntem in plina mutare :zid: si naty nu e foarte rabdatoare

Normal asa este iti cere si un venit din ce traiesti , dar nu cred ca poti undeva munci daca nu ai drept de sedere pt ca patronul iti cere cand se tocmeste contractul de munca , deci fara drept de sedere nu e loc de munca si asa mai departe.Cum te poti angaja daca nu ai drept de sedere macar limitat pe o perioada de timp , si cum ai spussi tu voi v-ati luat actele din cauza ca sunteti de 3 ani ,.

adelinapyssyy
28 sep 2012, 12:47
Pai la aok daca vreau asigurare trebuie sa platesc din urma au zis ca altfel nu se poate, si ar fi cam 4000 euro deci enorm de mult. Celor de la caritas trebuie sa le zic ca patronul nu vrea sa complecteze nimic in legatura cu chiria , ca nu pot sa zic ca nu platesc chirie ca dupaia poate imi zic ca avem destui bani, si din moment ce platim chirie mi se pare normal sa avem si noi ceva la mana precum ca platim. Luni merg la caritas si o sa incerc si la crucea rosie sa vad cu nasterea macar daca ma pot ajuta , ca asigurare privata as putea sa imi fac dar nu am cum sa o platesc degeaba imi fac, sau sa vorbesc cu o moasa sa nasc acasa dar nu ar fi patronul de acord ca ii hotel si nu am nici macar baie si jos la hotel ii restaurant deci nu am cum sa nasc aici ca sperii clientii. Astept sa vorbim cu cei de la caritas sa vad ce ma sfatuiesc si va zic dupaia ca eu nu stiu ce hotarare sa iau.

fluturas
28 sep 2012, 23:05
Salutare fetelor...pt cele care nu stiti, sunt impreuna cu sotul in Germania din sept anul trecut; el lucreaza in acte ca fiind detasat, cu contract in RO; eu nu lucrez...am ramas insarcinata, am 2 luni jumatate (duminica:) )...nu avem asigurare privata de sanatate, decat acel card european inutil de sanatate...
Se pare ca seful i-ar face contract de munca nemtesc sotului in viitorul apropiat (probabil pana la sf anului, ori daca nu, la inceput)...el automat va avea asigurare de sanatate si eu fiindu-i sotie, voi beneficia la randul meu de aceasta...conteaza sau nu faptul ca sunt insarcinata in momentul in care voi fii trecuta pe asigurarea sotului? la ginecolog imi va fii buna aceasta asigurare, nu? Cu nasterea cum ramane? o sa platesc ceva?...si daca da, nu cred ca va fii atat cat e sa o platesti de una singura, fara asigurare; cat platiti(cele care aveti asigurare de sanatate) la ginecolog, cand mergeti la eco? :iartare:

daniela 2011
29 sep 2012, 00:56
Cu locurile de munca se acorda romanilor in restaurante , agricultura ...astea sunt cele fara studiu , iar daca ai facultate te poti angaja dar in domeniu in care ai terminat ...astea ar cam fii locurile de munca in care nu ai nevoie de permisul de sedere si ti se pot acorda pe o perioada nedeterminata :)

Si la asigurarea medicala la Aok , eu am avut contribuit 2 ani cand am trecut la cea familiala platita de noi , era 150 pe luna pt ambii , iar dupa ce sotu s-a angajt a trebuit sa ii anuntam atat noi cat si firma si a continuat firma sa plateasca :)

Moasa nu face nastere acasa daca tu nu ai asigurare medicala , o data o platesti tu , cam 500 de euro ar fii si o data i plateste casa de asigurare diferenta , iar in caz de complicatii tot la spital ajungi ...am avut si eu moasa , dar am ajuns la cezariana ...deci tot la spital .

Fluturas felicitari de sarcina , de fapt ca si celorlalte fete :pup:

Daca tu treci pe aigurarea sotului ,( cand va fii sa fie ) nu mai platesti nimic ...adica preturi colosale ...se platesc 10 euro tot la 3 luni , eu am platit in jur de 20 de euro testul la diabet , pt ca platea doar casa de asigurari o parte si am mai platit 4 ecografii 100 de euro , adica 25 de euro una ...asta fiindca casa de asigurari platea doar 3 :)...cursul de garvide am platit doar cautiune de 80 de euro ca sa fei sigure moasele ca mergem , la sfarsit i-am primit inapoi :). Eu am avut si moasa care a a venit dupa mine acasa si am plecat la spital cu ea , a stat acolo pana am nascut si cateva ore dupa si mi-a venit acas ain vizita zilnic la inceput si pana la 4 saptamani , si mai venea dar nu mai era deja cazul si am platit eu 300 de euro ...dar chestia asta a fost decizia mea sa am moasa mea :)

Eu am ales moasa ca nu aveam pe nimeni aici si sotu mai lucra departe , iar in caz de ceva nu puteam apela la NIMENI ...asa am fost in siguranta :) Si nici nu vormeam bine limba , asa ea a avut sarcina in observatie si a stiut despre ce este vorba si mai am si probleme cu alergiile :)

HMM, nici nu stiu cat am fost de coerenta , dar mai e Elena care ma poate corecta :lol:

daniela 2011
29 sep 2012, 00:59
Ce de greseli ...sa imi fie cu iertare :floare:

Fluturas nu conteaza ca tu esti gravida in momentul ala , o sa te treaca si pe tine si pe bebe mai incolo :pup:

elena88
29 sep 2012, 18:15
HMM, nici nu stiu cat am fost de coerenta , dar mai e Elena care ma poate corecta :lol:

Ai scris perfect si exact asa este ... :ok: dar intrebare :de ce a trebuit sa platesti 300 de euro la moasa ca venea acasa ... si eu am avut la David moasa dupa nastere care imi venea acasa si nu am platit nimic ... dar nu statea mult max. o ora se uita la buric la bebe la mine la uter mai imi dadea sfaturi si cam atat ... la tine venea mai mult ?

daniela 2011
29 sep 2012, 22:23
In cei 300 de euro , a intrat si faptul ca venea dupa mine acasa inainte de nastere , daca era nastere naturala o aveam cu ele , dar asa mi-a fost doar alaturi , ea s-a ocupat si de bebelina , a venit putin mai mult de 4 saptamani ...cam pana la 6 sapt . ... nu au fost moasele de la spital :), a fost pur si simplu o chestie optionala , si imi pare bine ca am facut-o ca m-am ales cu multe sfaturi utile si incurajari ...ca doar na am venit acasa cu un bebe de 2280 :D

La ele am fost in ficare luna la control , asta pe langa ginecolog, tot acolo si cursul prenatal , e placut cand la nastere te vezi cu o persoana care te-a cunoscut de-a lungul sarcinii si stie totul despre tine, nici nu mai trebuie sa dai detalii medicilor cu decursul sarcini ,se incepe direct cu prezentul ... dupa mine si-au meritat banii cu varf si indesat

elena88
30 sep 2012, 00:10
Si eu am acum o moasa care vine acasa la mn inca din saptamana 20 dar nu am chemat-o pt ca nu am avut nevoie , si va veni pana la 8 saptamani dupa nastere pt control la bebe si la mn , sfaturi si alte chestii ... si la David puteam avea asa dar nu am stiut , am aflat intai cand am nascut ... si este platit integral de casa de asigurare , sunt la AOK . Moasa asta lucreaza si la spital ... iar cursul prenatal il fac cu moasa care am avut-o la David , am vrut-o tot pe ea dar a spus ca nu mai poate ca ea s-a angajat numai la spital si nu mai face acasa , pacat ... dar si de asta care vine acum la mn sunt multumita .
Probabil tu ai ales vreo moasa care este privat , eu am freiberufliche hebamme si poate de asta nu am platit nimik .

Binnema Mirela
30 sep 2012, 16:23
Nici eu nu am platit nimic suplimentar pt moasa .Nici inainte ,nici dupa ! Am cerut si Haushaltshilfe pe deasupra si aveam pe cineva care venea si se ocupa de treburile casnice ,cumparaturi ,curatenie,mancare timp de 8 ore pe zi si toate astea au fost suportate de Aok ! Am fost salariata asa ca mi-am cerut drepturile ,ca nu degeaba mi-au incasat taxe in tot acest timp ,nu?

adelinapyssyy
01 oct 2012, 12:57
Deci fetele , am fost la caritas si normal ca au zis ca suntem intr-o situatie foarte rea , in primul rand mi-au zis sa imi fac totusi asigurarea la aok si ceea ce trebuie sa platesc din urma sa imi fac in rate cam 20 euro rata pe luna asta daca accepta ei daca nu atunci asigurare privata, eu am actele bagate si la arbeitsamt dar nu pot sa faca nimic pana cand nu primeste prietenul meu contractul de lucru si restul actelor de la locul de munca si au nevoie si de contractul de chirie . cei de la caritas au zis ca daca nu vrea patronul sa ne semneze contractul atunci trebuie cat mai repede sa gasim o alta chirie. daca nu o sa mearga cu arbeitsamt atunci o sa ma ajute ei dar deocamdata trebe sa vad daca merge acolo, si chiar daca primesc de la arbeitsamt ei oricum o sa imi bage actele pentru ajutor si la ei. saptamana asta trebuie sa vad daca merge asa sau nu si saptamana viitoare merg iar la caritas.

adelinapyssyy
05 oct 2012, 13:05
Buna burtici si mamici , Azi mi-au zis cei de la arbeitsamt ca nu pot sa ma ajute cu nimic, deci doar cei de la caritas daca ma pot ajuta. Stiti cam cat dureaza la caritas ? adica se poate rezolva repede sau te pun in asteptare , si banuiesc ca iti zic de la inceput daca te ajuta sau nu .

fluturas
26 oct 2012, 12:15
Buna...mai vin cu o intrebare : o colega de-a mea a nascut in Austria, acolo nasterile sunt undeva la 4000euro...si ea are la fel ca mine card european de sanatate...si a stat acasa pana a avut dureri mari-mari, si apoi a mers la urgente si a luat-o...si nu a platit nimic!!! aia am vrut sa intreb si eu: daca mergi la urgenta sa nasti, se plateste???

Lalira
26 oct 2012, 14:53
Pai urgenta tot la spital e. Aici nu sunt maternitati, doar sectii geneco si obstetrica in spitale normale.
Daca a mers la Barmherzigerbrüder e posibil sa nu fi platit nimic.
Ea fiind in travaliu, trebuiau sa-i acorde primul ajutor si asta, de regula, trebuie acordat indiferent daca are omul asigurare sau nu.
Cunosc cazuri cand au fost tratati gratuit, dar dupa ce s-au legalizat, au primit retroactiv facturile de plata.

Persi Line
26 oct 2012, 15:18
Adelinapyssyy, tu ce ai mai facut??? Ai rezolvat ceva la caritas? V-ati gasit casuta noua? Te simti bine? La control ai fost? Cate sapt ai acum?

adelinapyssyy
27 oct 2012, 22:58
Pai deocamdata am rezolvat cu nasterea ma vor ajuta cei de la caritas, apartament inca nu sa vad luni ca am programare sa vad un apartament si poate ne rezolvam si cu apartamentul :) am 32 saptamani si deocamdata totul ii bine cu noi , sper sa rezolv luni si cu apartamentul, cei de la caritas sunt oameni de nota 10, va pup si va zic luni daca am rezolvat si cu apartamentul.

Persi Line
27 oct 2012, 23:07
Ma bucur mult ca se aseaza lucrurile la tine :)
Ce mari sunteti!! Mai ai putin si vine bebe! :) Doamne ajuta sa fie totul bine! Te pup :)

adelinapyssyy
31 oct 2012, 12:35
Buna burtici si mamici , cu apartamentul inca nu am rezolvat , am gasit unul dar cei de la caritas mi-au zis ca ii prea mic are 45 m patr. mai cautam , pe 7 noiembrie am programare la caritas si mi-au zis sa vin cu ziarul sa mai cautam apartamente sper sa gasim ceva , si daca gasim mi-au zis cei de la Arbeitsamt ca primim wohngeld , bani pt chirie, si dupa ce nasc cica as putea primi ajutor social dar asta nu stiu sigur , stie careva daca pot sa primesc ajutor social dupa ce nasc daca nu am lucrat cu acte , doar prietenul meu lucra cu acte. Va pupacesc .:*

adelinapyssyy
31 oct 2012, 12:45
Da are dreptate Lalira, ei sunt obligati sa te ia sa se ocupe de tine chiar daca ai sau nu asigurare dar de platit tot trebuie platit , probabil dureaza putin pana vine factura dar de venit vine. Uite eu nu pot sa imi fac asigurare la AOK pentru ca as avea de platit 4000 euro din urma pe ultimii 2 ani ca nu am avut asigurare, si cei de la AOK stiind ca nu am de unde sa ii platesc mi-au propus sa imi fac totusi asigurare la ei si sa nu platesc din urma dar as fi asigurata doar in caz de urgenta la fel ca si cardul european si mi-au zis ca nasterea nu o acopera.

fluturas
06 nov 2012, 10:46
Buna fetelor...se pare ca incep demersurile pentru a-l angaja pe sot cu acte nemtesti...in acest caz, dupa ce vom avea si asigurare de sanatate aici, care sunt costurile unei nasteri in Germania? Multumesc mult

Lalira
06 nov 2012, 11:45
Fluturash, daca sotul tau va fi angajat si va avea asigurare de sanatate, casa de asigurari acopera toate cheltuielile.
Ma gandesc numai daca si in Germania, ca si in Austria, unii doctori nu lucreaza cu toate casele de asigurari si atunci apar si niste costuri in plus. E bine sa te interesezi daca ginecologul la care mergi acum are contract cu casa de asigurari la care veti fi asigurati (tu vei avea asigurare de familie in baza sotului).
Spitalele cred ca lucreaza cu toate casele.
Fetele din Germania, corectati-ma !

rozita
06 nov 2012, 12:36
Fluturash, daca sotul tau va fi angajat si va avea asigurare de sanatate, casa de asigurari acopera toate cheltuielile.
Ma gandesc numai daca si in Germania, ca si in Austria, unii doctori nu lucreaza cu toate casele de asigurari si atunci apar si niste costuri in plus. E bine sa te interesezi daca ginecologul la care mergi acum are contract cu casa de asigurari la care veti fi asigurati (tu vei avea asigurare de familie in baza sotului).
Spitalele cred ca lucreaza cu toate casele.
Fetele din Germania, corectati-ma !

ai dreptate,spitalele lucreaza cu casele de asigurari,deci nu platesti nimk,tu fiind asigurata de pe urma barbatului tau!

Ana2012
21 nov 2012, 16:34
Buna,

sunt noua pe forum si nou venita in Berlin impreuna cu sotul meu. Am 26 saptamani de sarcina si vom avea un baietel. Sotul meu este angajat aici si, astfel, suntem asigurati medical (de la TK).
Precum sunt toate confuze si noi, nestiind germana, ne este greu sa ne adaptam la traiul respectiv.
---Suntem in cautare de un medic ginecolog de incredere, care poate sti si engleza (sau italiana), ca sa ma monitorizeze pe timpul sarcinei si nasterii. Insa, nu stiu este nevoie sa ne inscriem si la un medic de familie?
---Suntem in cautare si de un apartament cu 2 camere.
---Am citit ceva de caritas, cu ce m-ar putea ajuta?
---As vrea sa fac si niste cursuri de germana...

Daca se gaseste cineva sa-mi dea vre-un imbold la aceste intrebari, va vom fi foarte recunoscatori....

Sanatate la toate mamicile si burticile de aici :thankyou:

rozita
22 nov 2012, 09:34
Buna,

sunt noua pe forum si nou venita in Berlin impreuna cu sotul meu. Am 26 saptamani de sarcina si vom avea un baietel. Sotul meu este angajat aici si, astfel, suntem asigurati medical (de la TK).
Precum sunt toate confuze si noi, nestiind germana, ne este greu sa ne adaptam la traiul respectiv.
---Suntem in cautare de un medic ginecolog de incredere, care poate sti si engleza (sau italiana), ca sa ma monitorizeze pe timpul sarcinei si nasterii. Insa, nu stiu este nevoie sa ne inscriem si la un medic de familie?
---Suntem in cautare si de un apartament cu 2 camere.
---Am citit ceva de caritas, cu ce m-ar putea ajuta?
---As vrea sa fac si niste cursuri de germana...

Daca se gaseste cineva sa-mi dea vre-un imbold la aceste intrebari, va vom fi foarte recunoscatori....

Sanatate la toate mamicile si burticile de aici :thankyou:

Buna!bine ai venit,sarcina usoara si bebe sanatos si la termne!
1.mediciil ginecologii sunt toti de incredere,problema este ca nu stiu cati stiu limba engleza!
2.trebuie sa ai si medic de familie,dar nu este urgent ptr ca doctorul ginecolog are grija de tn
3.caritasul te ajuta si la gasirea unei locuinte,si atunci cand nasti,cel mai bn ar fi sa te duci si la caritas sa te interesezi.
4.un pic de germana poti sa inveti si online,macar cele uzuale,nu cred ca o sa poti sa stai si cu bebele sa te duci si la curs
sper ca team lamurit un pic,daca mai ai intrebari poti sa le postezi,daca mai stiu te ajut.te pup!

Lalira
22 nov 2012, 10:02
---Suntem in cautare de un medic ginecolog de incredere, care poate sti si engleza (sau italiana), ca sa ma monitorizeze pe timpul sarcinei si nasterii.

In Germania, ca si in alte parti, se naste cu doctorul de garda, de multe ori numai cu moasa si e ok.

Ana2012
22 nov 2012, 19:12
Va multumesc mult de raspuns, rozita si Lalira !!!!

Sa stiti ca am fost azi la o consultatie ginceologica, umbland pe la mai multe cabinete care erau doar cu programarea prin ianuarie, si parca sunt multumita...dar vom vedea pe parcurs...Cu engleza n-am avut probleme chiar, mai mult sau mai putin, vorbeau in engleza.

La Caritas ce conditii treb sa indeplinesti pentru a primi ajutor de la ei si in ce mod ? Este un subiect destul de nou pentru mine...Eu nu lucrez, insa sotul lucreaza. Trebuie sa avem un salar minim ? Ce acte cer pentru a primi ajutor?

De obicei, de la medicul ginecolog solicitam moasa sau mi-o recomanda cand este nevoie?

elena88
25 nov 2012, 14:56
La caritas iti trebuie dreptul de sedere si flotantul, salariu min pe economie ma gandesc in situatia voastra pana intr-o 1000 euro, si trebuie sa aduci toate datoriile voastre chirie intretinere si ce alt ceva mai aveti... mai pe scurt tot ce consta insituatia voastra financiara, si daca nu va ajungeti cu banii iti pot acorda si haine carut patut si tot ce mai ai nevoie pt inceput pt bebe si pt tine haine de gravida... eu am luat 1150 de euro pt tot, se numeste "babyerstaustatung"... de la caritas sau profamilia...
In timpul sarcini cat si dupa nastere bebeficiezi de o moasa care te viziteaza acasa si platesc cei de la asigurari, trebuie sa te interesezi intr-un spital maternitate sau la medicul tau ginecolog el te poate indruma ce si cum... cat despre nastere aici se naste cu dr. de garda sau daca nu sunt complicatii chiar si numai cu moasa...
Succes si sarcina usoara si bebe sanatos si la termen...
Daca mai ai intrebari, cu pacere iti raspund!!!

adelinapyssyy
10 dec 2012, 13:53
Buna fetelor, stiti sa imi spuneti daca aici in germania daca nu ai conditii pt a creste copilul , ma refer la toate conditiile ( apartament , si loc de munca cu contract, bani ) iti pot lua copilul cei de la protectia copilului ?

Persi Line
10 dec 2012, 14:52
Nu cred!! Nu am auzit asa ceva! Ti-l iau doar daca nu ii dai de mancare, nu ai grija de el, il supui la rele tratamente samd…
Peste tot exista familii mai instarite si familii mai necajite. Atata timp cat copilul e spalat, mancat, curat, cu toate vizitele la doctor la zi, nu il ia nimeni doar pt ca nu ai tu de munca!!!!

adelinapyssyy
10 dec 2012, 15:36
Parintii mei ma tot bat la cap cu chestia asta cand eu chiar am nevoie de putina liniste ca nu mai am mult si nasc si aproape toata sarcina am fost stresata din cauza problemelor, si mi-ar fi spus si cei de la Caritas daca ar fi sa fie asa. Problema este ca acum cand credeam ca rezolvam totul sa intamplat sa il dea afara pe prietenul meu de la lucru ca nu era asa mult de lucru , o apucat doar 2 luni sa lucreze cu acte, am gasit si apartament dar cum o ramas fara loc de munca nu ne mai accepta proprietarul, eu nu stiu ce ii cu atata ghinion pe noi :(

Persi Line
10 dec 2012, 19:57
Off, Adelina!!! :( Ce lucra sotul tau? Ce stie sa faca? Are vreo specializare? Intreb, ca poate aud de vreun loc de munca. Stie germana?
De obicei se spune ca atunci cand se naste un copil aduce noroc :)
Nu iti pierde speranta :)

adelinapyssyy
11 dec 2012, 11:03
Stie germana bine , o lucrat mult timp ca pitzar si ajutor in bucatarie , ca ajutor in constructii interioare , la vopsit ,pus gresie faianta si multe altele, in Romania o lucrat la o fabrica ca presator de metale , ultimul loc de munca a fost la un imbis (facea pitzza , doner si restul de mancaruri ce mai erau) si acum lucra fara acte aproape toata ziua la arabul la care stam in chirie la hotel, ii spala masinile ii schimba rotile si are de renovat o gelaterie, dar fara acte lucra toata ziua si doar pt cativa banuti sa avem de mancare. Are diploma de mecanic motoare termice dar a fost la Arbeitsamt sa isi caute de lucru si nu ia dat decat un singur loc de munca tot in bucatarie dar doar pt 2 luni de zile si cu jumatate de norma deci nu are cum sa mearga acolo , ia zis de la Arbeitsamt ca tre sa isi caute el prin ziare de lucru dar in ziar is multe locuri de munca pt care iti trebe dreptul de lucru si el nu il are pt orice loc de munca. Cu persoanele cu care o mai vorbit pt loc de munca au zis ca il cheama la lucru dar vrajeala , nimic , nu mai raspundeau la telefon, si acum cum vin sarbatorile nu cred ca mai gaseste ceva de lucru si eu in 28 decembrie tre sa nasc , o sa fie foarte greu , intr-o singura camera de hotel fara baie fara bucatarie, chiar nu stiu cum o sa facem :(

Persi Line
11 dec 2012, 12:29
Off!! Nu iti mai face prea multe griji, ca nu e bine pt bebe. Eu stiu o fam in rom care stateau intr-un camin de nefamilisti: adica baie si buc la comun pe hol, el muncea cu ziua pe inde apuca si tot au reusit sa isi creasca acolo, in camaruta aia 2 fete. Gandeste-te ca tu vei beneficia de ajutor de la caritas. O sa ma interesez in leg cu un loc de munca pt sotul tau, dar nu promit nimic. Sper sa gasesc ceva…pana atunci fii curajoasa :)

adelinapyssyy
11 dec 2012, 12:57
Iti multumesc mult , cand ma apuca depresia mangai burtica si asa mai imi trece :) , ii tare greu dar nu imi pierd speranta .

Persi Line
17 dec 2012, 11:53
Adelina, am vorbim cu sotul meu, si sunt sanse f mari sa ii gasim sotului tau de munca cu contract, asig si tot ce trebuie, doar ca asta s-ar intampla prin ianuarie si ar trebui sa va mutati de acolo. vorbim cu sotul tau, si daca va tenteaza da-mi o adresa de mail sa vorbim mai multe. Cum mai merge sarcina? Cum te simti? Cand vine bebelina?

adelinapyssyy
17 dec 2012, 15:02
Buna, vorbesti serios ??? ce bine ar fi, prin ianuarie chiar ar fi ok ca eu pe 28 decembrie ar trebui sa nasc ,acum nu stiu sigur ca poate sa vina si mai repede bebele sau sa mai astepte :) , cu sarcina ii bine , il simt tot mai jos pe bebe si tot mai greu ca abia mai ma misc dar ii cuminte ca el ma lasa sa dorm noaptea dar nu pot eu de stres sa dorm. Am sa vorbim cu el si iti dai seama ca ar fi de acord ca nu o gasit de lucru, adresa mea de mail : adelinapyssyy@yahoo.com , iti multumesc muuuult :*

elena88
17 dec 2012, 23:43
Adelina, ziua mea de nastere este pe 29 decembrie:) poate se naste bebe tau atunci... stai linistita este normal sa te simti asa si sa-l simti pe bebe jos ca mai ai un picut... curaj, sanatate si nastere usoara ca fulgul si bebe santos si frumos...

adelinapyssyy
18 dec 2012, 00:28
Multumesc frumos ,o nastere usoara iti doresc si tie si muuulta sanatate si sa auzim numai de vesti bune :)

adelinapyssyy
18 dec 2012, 09:32
Ma gasesti si pe facebook cu numele Marciuc Andreea Adelina :)

elena88
18 dec 2012, 23:59
Adelina eu am nascut in 26 octombrie o fetita de 3630 gr si 51 cm, frumoasa foc... am sa te caut in fb, eu am o poza la profil cu amandoi copii si este pe numele sotului, gheorghe cristian...

adelinapyssyy
20 dec 2012, 14:50
Fetelor am primit de la primarie ,, WOHNBERECHTIGUNGSSCHEIN,, am inteles ca daca am acest document pot sa ma mut intr-un apartament de la stat, dar chiria ar fi mai mica sau cum??? stiti cumva despre asta?

Persi Line
20 dec 2012, 16:10
Nici eu nu stiu f bine, dar am impresia ca atunci cand te duci sa iti cauti ap si iti cere adeverinta de salariu, arati chestia asta in loc de venitul pe ultimele 3 luni. E posibil sa insemne ca iti plateste socialul casa, dar nu stiu sigur. Oricum e de bine :)

elena88
20 dec 2012, 23:36
Fetelor am primit de la primarie ,, WOHNBERECHTIGUNGSSCHEIN,, am inteles ca daca am acest document pot sa ma mut intr-un apartament de la stat, dar chiria ar fi mai mica sau cum??? stiti cumva despre asta?

WOHNBERECHTIGUNGSSCHEIN, am si eu: hartia asta o poti depune la wohnbau sau deuschewohnen si ei iti vor cauta apartament si intradevar chiriile sunt mai ieftine... eu mi-am depus cerere din vara dar nici acum nu mi-au gasit apartament??? se elibereaza fff greu si exista o lista ... dar daca voi stati intr-un oras maia mare poate ai mai multe sanse, succes...

daniela 2011
24 dec 2012, 00:38

tu poti cauta si in ziare , e scris WBS , e greu dar se gasesc , e chiria mai mica din cauza ca acel proprietar ori a construit cu ajutorul statului si plateste impozit mai mic , e o "convectie" intre proprietar si stat , ti se poate prelua si o parte din cheltuielile comune si poate te incadrezi chiar sa iti plateasca statul chiria total ...tu poti trece si pe la primarie si sa-i intrebi .

iti urez multa bafta :pup: si sa ai nastere usoara si bebe sanatos :pup:

Unde sunteti in germania ?

adelinapyssyy
24 dec 2012, 09:40
Eu sunt din Freiburg, pe langa granita cu Franta :) , am fost la stadtbau si mi-a zis ca poate sa dureze pana in 2 ani pana imi gasesc chirie :(

elena88
24 dec 2012, 23:05
Eu sunt din Freiburg, pe langa granita cu Franta :) , am fost la stadtbau si mi-a zis ca poate sa dureze pana in 2 ani pana imi gasesc chirie :(

Da ti-am zis si eu am o hartie din asta, si mi-am depus cerere pt un apartament tocmai din vara anul trecut si nici acum nu au gasit:(( este greu...

elena88
24 dec 2012, 23:06
:mos:Craciun fericit!!!:mos:

adelinapyssyy
28 dec 2012, 16:04
Elena dar tie cum ti-au platit nasterea cei de la caritas ? Te-ai dus cu factura la ei sau cum?

elena88
28 dec 2012, 17:35
Mie nu mi-au platit nasterea ca am lucrat si am avut asigurare, dar mi-au dat bai pt hainute la bebe:).

fluturas
31 ian 2013, 09:46
Buna dimineata...vin cu o veste buna: a primit sotul drept de munca....acum m-a sunat sa-i trimit email la seful de schimb cu certificatele noastre de nastere si cel de casatorie, ca sa ne faca asigurare de sanatate...contractul de munca e facut cu data de 01.02.2013; sper sa primesc card de sanatate pana la sf lunii cand merg la control, sa platesc 35 euro, nu 200 euro...Doamne Ajuta!!!!
Voi ce stiti? Cum e cu nasterea daca am asigurare? Platesc ceva? Trebuie sa merg la clinica unde trebuie sa nasc, sa ma inscriu? Puteti sa-mi dati mai mute detalii? Multumesc taaare mult

elena88
31 ian 2013, 10:05
Nu daca ai asigurare, nu platesti nimic, nici nasterea si nici spitalizarea dupa... ar trebui sa te duci sa vizitezi un spital unde ai vrea sa nasti si poate sa si vorbim cu cineva de acolo despre nastere etc... si data ai sa ai asigurare mai poti face si un curs pt gravide te va ajuta f mult, pe mine ma ajutat... daca mai ai intrebari cu placere...

fluturas
31 ian 2013, 10:10
Nu daca ai asigurare, nu platesti nimic, nici nasterea si nici spitalizarea dupa... ar trebui sa te duci sa vizitezi un spital unde ai vrea sa nasti si poate sa si vorbim cu cineva de acolo despre nastere etc... si data ai sa ai asigurare mai poti face si un curs pt gravide te va ajuta f mult, pe mine ma ajutat... daca mai ai intrebari cu placere...
Multumesc mult de raspuns Elena :pup: eu merg la un medic roman de la inceputul sarcinii, si el lucreaza la o clinica aflata la 13 km de noi...sigur acolo o sa nasc...trebuie sa merg la clinica sa anunt ca acolo doresc sa nasc, sa-mi faca o inregistrare? Asigurarea de sanatate imi si intra in vigoare, nu? o sa nasc cu medic sau cu moasa (in cazul unei nasteri naturale, fara complicatii)? :floare:

elena88
31 ian 2013, 11:50
daca vei avea o nastere naturala fara probleme si complicatii poti naste si doar cu moasa, daca intervin probleme vine un dr. imediat... ar trebuie sa te duci la o maternitate sa te interesezi ce si cum despre nastere si inregistrare ca nu in toate orasele este la fel... aici la mn de exemplu m-am dus cu vreo 2 luni inainte sa nasc la spital si mi-au facut o fisa nu stiu cum sa-i zic... din cate stiu eu asigurarea cum o depui si primesti cardul este ok, te poti folosi de imediat... sarcina usoara in continuare...

fluturas
31 ian 2013, 12:24
daca vei avea o nastere naturala fara probleme si complicatii poti naste si doar cu moasa, daca intervin probleme vine un dr. imediat... ar trebuie sa te duci la o maternitate sa te interesezi ce si cum despre nastere si inregistrare ca nu in toate orasele este la fel... aici la mn de exemplu m-am dus cu vreo 2 luni inainte sa nasc la spital si mi-au facut o fisa nu stiu cum sa-i zic... din cate stiu eu asigurarea cum o depui si primesti cardul este ok, te poti folosi de imediat... sarcina usoara in continuare...
Multumesc muuult de informatii :pup: :floare:

lorenuta
31 ian 2013, 14:10
Buna tuturor! Sunt aproximativ 2 ore de cand am aflat frumoasa veste ca voi avea un bebelus. Locuim in Stuttgart,Germania de 1 an jumate, sotul meu lucreaza, avem asigurare AOK, problema mea e cu limba...Ce ziceti , ma voi descurca? :gravida: In plus as vrea daca aveti cunostinta, sa ma ajutati in gasirea unui doctor roman..eu am cautat pe google..dar nu gasesc.

O zi buna tuturor!

elena88
31 ian 2013, 14:22
Buna tuturor! Sunt aproximativ 2 ore de cand am aflat frumoasa veste ca voi avea un bebelus. Locuim in Stuttgart,Germania de 1 an jumate, sotul meu lucreaza, avem asigurare AOK, problema mea e cu limba...Ce ziceti , ma voi descurca? :gravida: In plus as vrea daca aveti cunostinta, sa ma ajutati in gasirea unui doctor roman..eu am cautat pe google..dar nu gasesc.

O zi buna tuturor!

Felicitari... sarcina usoara!!In ce privinta vrei sa spui daca te vei descurca cu limba, la nastere?? si dr. roman este la mn aici in oras, Germersheim se numeste orasul, distanta de 3 ore cu masina de stuttgart... este medic privat si trebuie sa platesti fiecare consultatie chiar daca ai asigurare... daca vrei iti dau adresa alt dr. nu stiu... poate fetele??

fluturas
31 ian 2013, 14:41
O zi buna tuturor!
Felicitari Lorena...si noi locuim in Germania de 1 an si ceva, si inca nu stiu limba...asa ca stai linistita, ca tot te descurci :) eu bag pe engleza cand nu stiu sa vorbesc in germana....Si eu merg la medic roman, pb. e ca e departe de tine...cam la 235 km :(...e in Ingolstadt....sper sa gasesti curand; si eu pe al meu tot pe google l-am gasit.... daca nu, poti merge si la unul neamt, si sa vorbesti engleza, ca sigur stie engleza...

lorenuta
31 ian 2013, 16:07
Multumesc! O sa incerc sa gasesc in zona, eu mai am un bebe acasa de 2 anisori. Ma pun pe invatat, ce sa fac? M-as fi bucurat sa gasesc pe cineva din zona, poate mi-ar fi utile niste info. Daca a nascut cineva aici, imi puteti spune daca ati fost tratate ok? Cum sunt conditiile? Ati stat cu bebita in camera..in spital? Cam cum merg treburile? Eu in Ro era nu am fost multumita deloc , mai ales de stresul si galagia din spital, iar vorbele jignitoare si neintelegerea sunt la superlativ..
Am fost sa-mi alaptez micutul, dar era as de epuizat ca nu a putut manca, l-am piscat, de mai multe ori, dar adormea..se simtea bine langa mine, apoi a venit momentul cand a trebuit sa plecam de acolo, iar el s-a trezit atunci! Parca si-a dat seama, a inceput sa planga, eu ca proaspata mamica, cu inima induiosata, am rugat asistenta sa ma mai lase 2 min, sa-i dau sa pape...si nu am putut..infine, plangea..asa am plecat de acolo. Am stat mai mult timp pe hol, imi auzeam copilul cum plange , iar asistentele se distau intr-un cabinet povestind vrute si nevrute, am mers , am chemat una afara, am rugat-o frumos sa ma lase sa-i dau papa la bebe ca plange de jumate de ora, la care mi-a raspuns - LASA DRAGA CA FACE PLAMAN, DU-TE SI ODIHNESTE-TE! Nasol ...atunci am simtit ca cedez si cu nervii acumulati nu stiu ce as putea face...infine, sunt experiente urate , si nu e singura...........se intampla in Ro. Pe o sectie unde sunt mamici si copii, ar trebui sa lucreze oameni de calitate, profesionisti, cu calitati bune, nu toate prapaditele.

nella
01 feb 2013, 17:58
felicitari burticilor si eu sunt o viitoare mamica de iunie.incearca sa mergi la doctor neamt k o sa vezi k te descurci nici eu nu prea ma descurc bn dar am stat mai demult 3 sapt in spital si kiar dak nu ma intelegeam bn din cauza limbii sau purtat f frumos cu mine.aici stai cu bebelusu in camera tu il schimbi, tu faci tot ,bineinteles ca esti supravegheata de asistenta poate veni orcine la tine sa iti faca companie conditiile sunt ca intr o clinica privata din RO daca ai asigurare platesti doar cate 10 E pe zi acei bani sunt pentru mancarea ta,o seara buna

elena88
01 feb 2013, 23:30
felicitari burticilor si eu sunt o viitoare mamica de iunie.incearca sa mergi la doctor neamt k o sa vezi k te descurci nici eu nu prea ma descurc bn dar am stat mai demult 3 sapt in spital si kiar dak nu ma intelegeam bn din cauza limbii sau purtat f frumos cu mine.aici stai cu bebelusu in camera tu il schimbi, tu faci tot ,bineinteles ca esti supravegheata de asistenta poate veni orcine la tine sa iti faca companie conditiile sunt ca intr o clinica privata din RO daca ai asigurare platesti doar cate 10 E pe zi acei bani sunt pentru mancarea ta,o seara buna

La gravide nu se plateste nimic, dupa ce nasti indiferent de cat stai in spital nu platesti nimic...

fluturas
02 feb 2013, 12:53
Saluti, mai vin cu o intrebare: o sa primeasca tati ceva zile libere de la stat cand vine bebe pe lume? Zi frumoasa sa aveti :floare:

Lalira
02 feb 2013, 13:21
In Austria, prin lege, tatal primeste O ZI libera.
In Germania trebuie sa fie ceva asemanator :D

aglmai
02 feb 2013, 13:26
buna in franta sunt 11 zile de la stat libere pt tatici

Lalira
02 feb 2013, 13:44
Waw, super.

elena88
02 feb 2013, 14:26
In germania este o zi libera lege, dar daca este si patronul intelegator se poate face si un mini concediu... sotul meu a stat acasa o saptamana... acum mai depinde si de sef/patron... in ziua travaliului si a doua zi de dupa nastere este lege ca sotul sa stea langa nevasta...

fluturas
03 feb 2013, 11:47
Elena, mersi mult de raspuns :floare:...acum ca avem asigurare, trebuie sa ne inscriem si la un medic de familie, nu? putem sa ni-l alegem noi si mergem simplu sa ne inscriem?
Duminica frumoasa :)

elena88
03 feb 2013, 15:48
Medicul de famile il poti alege tu... te duci acolo si iti cere datele si asigurarea, atat... o duminica frumoasa si tie!1

fluturas
07 feb 2013, 20:01
Saluti fetelor...am tot citit pe cateva site-uri diverse lucruri privind subiectul :cetatenia copilului nascut in Germania...se pare ca bebele meu nu va avea cetatenie germana; sotul are acum contract de munca nemtesc, insa ne trebuie permis de sedere permanenta, asa am inteles....

''Copilul nascut pe teritoriul Germaniei din parinti romani devine cetatean german daca
- cel putin unul dintre parinti are permis de sedere permanenta
si
- a locuit neintrerupt in Germania cel putin 8 ani.''

elena88
07 feb 2013, 20:37
da copilul n are cetatenie nemteasca chiar daca se naste aici, parintilor le trebuie drept de sedere permanent si sa fi locuit aici 8 ani, chiar daca ai drept de esdere aici tot nu are copilul cetatenie, noi locuim de 6 ani si tot de atat timp avem drept de sdere permanent si copii mei nu au cetatenie nemteasca asta 3 ani de acum in colo...:)

elena88
07 feb 2013, 20:38
Dar daca voi aveto asiguarare medicala loc de munca si flotant la o adres va puteti lua dreptul de sedere permanent, ati incercat??