PDA

View Full Version : Mamici de martie 2013

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

iony07
03 aug 2012, 10:42
Buna,
Cate sapt de sarcina ai?:)

buna! miercuri am facut 9 saptamani! vad ca tu ai avea 6 saptamanai, deci ar trebui sa se vada de-acum sarcina fara probleme!

ingridtasha
03 aug 2012, 10:46
buna, mamici!!! sunt noua pe forum si avem 8 sapt, luni mergem la urmatoarea ecogf, sper sa fie totul in regula!

Bine ai venit, sarcina usoara!!

iony07
03 aug 2012, 10:48
buna, mamici!!! sunt noua pe forum si avem 8 sapt, luni mergem la urmatoarea ecogf, sper sa fie totul in regula!

bun venit si sarcina usoara!

aglmai
03 aug 2012, 10:48

buna si bine ai venit sarcina usoara

alina2425
03 aug 2012, 10:50
In sfarsit am reusit sa vorbim cu mirificul meu dr care mi-a recomandat:Cefalexine 2/zi, Utrogestan, 2 seara/100mg, Urisan forte plicuri.Doctorul crede ca poate am o infectie urinara.Ma chemat la control peste 2 sapt.Cefalexine e antibiotic, oare e indicat?

Dana16
03 aug 2012, 11:01
felicitari alexandra!:tepupam:

corina27
03 aug 2012, 12:54
In sfarsit am reusit sa vorbim cu mirificul meu dr care mi-a recomandat:Cefalexine 2/zi, Utrogestan, 2 seara/100mg, Urisan forte plicuri.Doctorul crede ca poate am o infectie urinara.Ma chemat la control peste 2 sapt.Cefalexine e antibiotic, oare e indicat?

Utrogestanul e f bun in sarcina, nu are efecte adverse (decat un bebe mai paros daca e luat pe termen lung :D dar asta nu e o problema) dar cefalexine eu zic sa nu iei fara o urocultura care sa demonstreze infectia urinara. Adica sa fim seriosi..macar in sarcina sa nu luam antibiotice dupa ureche!

alina2425
03 aug 2012, 13:04
Clar nu o sa iau Cefalexine !Toata viata m-am luptat cu cistita deci cred ca stiu ce simptome am la o infectie urinara!De orice eventualitate o sa iau Urisan forte sunt niste plicuri, tot de dr prescrise dar sunt naturiste si merg peste sarcina.
De luni sunt in concediu 2 sapt..abia astept sa ma odihnesc si sa stau linistita..

cristinutza2013
03 aug 2012, 14:58
Clar nu o sa iau Cefalexine !Toata viata m-am luptat cu cistita deci cred ca stiu ce simptome am la o infectie urinara!De orice eventualitate o sa iau Urisan forte sunt niste plicuri, tot de dr prescrise dar sunt naturiste si merg peste sarcina.
De luni sunt in concediu 2 sapt..abia astept sa ma odihnesc si sa stau linistita..

eu zic sa iti faci analizele uzuale la medicul de familie si sa duci si urocultura,vezi ce iti iese,asculta i si parerea lui si daca se bat cap in cap schimba medicul,eu am 9 saptamani fara 2 zile si miercuri mi a marit doza de arefam adica iau 400 mg pe zi(una dimineatza una seara) si acid folic, repaos fizic si sexual...va pup sarcini usoare:*

alexandracln
03 aug 2012, 16:06
va multumesc tuturor!!

alina2425
03 aug 2012, 18:14
Deci prea de tot..azi am dormit o ora si de cand m-am trezit ma doare gatul, amigdala dreapta mai precis.Mi-am luat temperatura si am 37!Numai asta mai imi lipsea acuma..:(:(:(

ingridtasha
04 aug 2012, 08:55
Deci prea de tot..azi am dormit o ora si de cand m-am trezit ma doare gatul, amigdala dreapta mai precis.Mi-am luat temperatura si am 37!Numai asta mai imi lipsea acuma..:(:(:(

37 e oarecum ok, cel mult stare subfebrila. Poti suge vit C, iti faci ceaiuri cu multa lamiie. Nu stiu daca ai voie sa folosesti albastru de metilen.

Kamina
04 aug 2012, 09:30
Buna tuturor mamicilor
Se pare ca voi fi i eu o mamica de Martie 2013, conform calculelor as fi la sfarsitul celei de-a 6-a saptamana, o mamica foarte emotionata si speriata. E prima sarcina si sper ca totul sa decurca bine pe tot parcursul sarcinii. V-am citit toate mesajele si am simtit nevoia sa ma alatur si eu acestui grup ;)
Inca nu am facut ecografia, pentru a vedea minunea, avem programare pe 9 august si abia astept. Am fost la medicul de familie , care m-a programat pt cateva analize, pt luni. Doctorul ce mi l-a recomandat se pare ca e in concediu iar asistenta mi-a facut o programare pt 16 aug ( se pare ca are foarte multe programari)
La fel ca multe dintre voi si eu as dormi non-stop :nani: insa astazi spre uimire mea m-am trezit la 7:30 :)) , aseara in schimb la 8:30 dormeam :">
Sper a invat mult mai multe de la voi.
Felicitari pentru toata mamicile cu burtici! :-*

alina2425
04 aug 2012, 10:00
Buna tuturor mamicilor
Se pare ca voi fi i eu o mamica de Martie 2013, conform calculelor as fi la sfarsitul celei de-a 6-a saptamana, o mamica foarte emotionata si speriata. E prima sarcina si sper ca totul sa decurca bine pe tot parcursul sarcinii. V-am citit toate mesajele si am simtit nevoia sa ma alatur si eu acestui grup ;)
Inca nu am facut ecografia, pentru a vedea minunea, avem programare pe 9 august si abia astept. Am fost la medicul de familie , care m-a programat pt cateva analize, pt luni. Doctorul ce mi l-a recomandat se pare ca e in concediu iar asistenta mi-a facut o programare pt 16 aug ( se pare ca are foarte multe programari)
La fel ca multe dintre voi si eu as dormi non-stop :nani: insa astazi spre uimire mea m-am trezit la 7:30 :)) , aseara in schimb la 8:30 dormeam :">

Buna Karmina,
Bine ai venit printre noi!Si eu am 6 sapt de sarcina deci sunt tot la inceput asa ca tine.Daca ai citit ce este postat pe aici ti-ai dat seama ca aproape toate suntem speriate si emotionate!:)Mie forumul acesta imi face bine, imi place sa intru aici si sa vorbim cu celalalte mamici care trec prin aceleasi situatii ca si noi.Sa iti dea Dumnezeu o sarcina usuoara si cat mai putine griji!Sa postezi aici tot ce ti se intampla si tot ce simti, asa mai invatam una de la alta!Te pup si ai mare grija de tine si de burtica!:)

Paula Lavric
04 aug 2012, 10:11
Buna tuturor burticilor.Am citit forumul acesta cap-coada si ma alatur voua.Sunt si eu o mamica de martie,prima sarcina.Ieri am fost la eco endov si am cinci sapt,bebele deja are activitate cardiaca,totul e bine mi-a zis doctorita,dar m-a intrebat dak am avut putine dureri la inceput si am avut ceva gen ca la menstruatie,dar nu asa dureroase si mi-a dat sa iau 10 zile no-spa 2/zi si utrogestan 100 mg,cica nu e rotund cum trebuie intr-o parte bebele.Nu m-am panicat ink:)Greturi n-am,ci doar stare de somnolenta pe la amiaza si foame mai tot timpul.Aku tre s ma duc sapt viitoare si la medicul de fam sa ma ia in evidenta si sa-mi dea hartia pt analize.Va pup pe toate,sarcina usoara sa avem:P

alina2425
04 aug 2012, 10:14
Stie cineva un tratamnet pentru puroi in gat care poat fi administrat pe perioada sarcini?Multumesc..

Kamina
04 aug 2012, 10:14
Multumesc Alina
Momentan in afara de starea continua de somn si durerea sanilor nu am nimic deosebit. Momentan nu am greturi sau varsaturi insa din ce am citit nu e tarziu ;). Am observat ca imi face rau mirosul de varza calita si de peste, desi eu nu aveam nicio problema inainte cu aceste mancaruri, mai ales la peste dupa care eu sunt inebunita, as manca zilnic peste :). De aseara am o durere a burtii, nu foarte tare, e mai mult sacaitoare insa la fel din ce am citit aici nu e ceva grav
Abia astept sa vina ziua de joi si sa ma duc sa il vad pe bebe la ecograf

alina2425
04 aug 2012, 10:30
Multumesc Alina
Momentan in afara de starea continua de somn si durerea sanilor nu am nimic deosebit. Momentan nu am greturi sau varsaturi insa din ce am citit nu e tarziu ;). Am observat ca imi face rau mirosul de varza calita si de peste, desi eu nu aveam nicio problema inainte cu aceste mancaruri, mai ales la peste dupa care eu sunt inebunita, as manca zilnic peste :). De aseara am o durere a burtii, nu foarte tare, e mai mult sacaitoare insa la fel din ce am citit aici nu e ceva grav
Abia astept sa vina ziua de joi si sa ma duc sa il vad pe bebe la ecograf
Exact asai ma simt si eu.Nici un simptom in afara de somnolenta si durerea sanilor.Burta ma durut si pe mine zilele trecute, mai tare seara cand stau intinsa.Eu iau No-spa si Utrogestan+acid foloc si MagneB6.

ingridtasha
04 aug 2012, 10:34
Buna tuturor mamicilor

Bine ai venit, Kamina, sarcina usoara!!

ingridtasha
04 aug 2012, 10:35
Buna tuturor burticilor.Am citit forumul acesta cap-coada si ma alatur voua.Sunt si eu o mamica de martie,prima sarcina.Ieri am fost la eco endov si am cinci sapt,bebele deja are activitate cardiaca,totul e bine mi-a zis doctorita,dar m-a intrebat dak am avut putine dureri la inceput si am avut ceva gen ca la menstruatie,dar nu asa dureroase si mi-a dat sa iau 10 zile no-spa 2/zi si utrogestan 100 mg,cica nu e rotund cum trebuie intr-o parte bebele.Nu m-am panicat ink:)Greturi n-am,ci doar stare de somnolenta pe la amiaza si foame mai tot timpul.Aku tre s ma duc sapt viitoare si la medicul de fam sa ma ia in evidenta si sa-mi dea hartia pt analize.Va pup pe toate,sarcina usoara sa avem:P

Inca o mamica, super! Sarcina usoara, Paula!

aglmai
04 aug 2012, 10:43
bun venit noilor mamici si sarcini cat mai usoare va doresc. Eu am facut analizele de sange si nu am imunitate pt toxomoplasma,am tot timpul un gust amar in gura care ma cam deranjeaza si sunt obosita in rest toate bune si frumoase :)

cristinutza2013
04 aug 2012, 10:45
fetelor,mie mi a interzis doctorul sa merg la mare,sa stau la soare si nici un fel de efort,fac orice pt bebelushul meu dar am o mega intrebare:voi simtit ce sex are bebelushul vostru?pt ca eu am asa un feeling ca as avea un baiat,parca seamana si in poza ....sau e doar imaginatia mea,astept raspunsuri

Kamina
04 aug 2012, 10:47
Multumim Ingrid si aglmai si voi sa aveti o sarcina usoara. aglmai daca reusesti sa scapi de gustul amarsa imi spui si mie cum ai reusit

aglmai
04 aug 2012, 10:49
mie nu mia interzis sa merg la mare ,dar mia spus sa utilizez crema cu protectie mai mare si asta din cauza sa nu apara pete care mai tarziu nu o sa dispara, dar daca asa o spus inseamna ca are el un motiv sa iti spuna sa nu mergi mai ales daca ti-o interzis si efortul :*

aglmai
04 aug 2012, 10:51
Multumim Ingrid si aglmai si voi sa aveti o sarcina usoara. aglmai daca reusesti sa scapi de gustul amarsa imi spui si mie cum ai reusit
poi nu prea scap de el decat seara cand dorm, asta si cu sanii care au crescut ar fi cam singurele simptome care ma cam dranjeaza

cristinutza2013
04 aug 2012, 11:01
da cam prin martie am pierdut o sarcina,si proabil imi zici sa nu fac nimic din cauza riscului mare de avort,dar e marfa sa stai toata ziua:))))mananc si pe la 16 ma ia somnul pana pe la 19:)))

ingridtasha
04 aug 2012, 12:53
bun venit noilor mamici si sarcini cat mai usoare va doresc. Eu am facut analizele de sange si nu am imunitate pt toxomoplasma,am tot timpul un gust amar in gura care ma cam deranjeaza si sunt obosita in rest toate bune si frumoase :)

Nici eu, si analiza trebuie repetata pe perioada sarcinii. Eu o refac la 5 luni de sarcina, asa mi-a zis.

aglmai
04 aug 2012, 13:06
Nici eu, si analiza trebuie repetata pe perioada sarcinii. Eu o refac la 5 luni de sarcina, asa mi-a zis.
eu o sa o repet in ficare luna dar doctorul mia spus ca daca nu am facut in 25 de ani sunt rare sansele sa o fac acum,dar sa ma feresc sa maninc carne in sange si branza cu mucegai

Dana16
04 aug 2012, 13:33
buna kamina, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos:ok:

aglmai
05 aug 2012, 08:36
buna o duminica cat mai frumoasava doresc, eu am avut o durere de cap aseara de nu mai stiam ce sa fac daca stiti ceva remedii naturale astept sa le spuneti :*

Dana16
05 aug 2012, 09:31
buna o duminica cat mai frumoasava doresc, eu am avut o durere de cap aseara de nu mai stiam ce sa fac daca stiti ceva remedii naturale astept sa le spuneti :*

buna, o duminica frumoasa si tie, pe mine cand m-a durut capul mi-am zis Tatal Nostru si mi-am pus o compresa cu apa rece pe cap.....pana la urma mi-a trecut....:pup:

aglmai
05 aug 2012, 10:07
buna, o duminica frumoasa si tie, pe mine cand m-a durut capul mi-am zis Tatal Nostru si mi-am pus o compresa cu apa rece pe cap.....pana la urma mi-a trecut....:pup:
si eu mi-am pus tot compresa cu apa rece si am adormit asa cu ea pe cat si intradevar mia trecut dar acum de dimineata vad ca iar mo luat durerea de cap si am citit pe net ca ar fi de la tensiunea prea mica si eu o cam am 8 si ceva 9 maxim si cafea nu beau si nici cola

Kamina
05 aug 2012, 13:20

O duminica frumoasa si tie. Un remediu pentru dureri de cap, ce l-am primit de la o prietena ce e in 8 luni, care inca nu l-am aplicat la mine pt ca nu am avut inca nevoie, ar fi felii de cartofi cruzi, sa ii pui pe frunte si spune ea ca ii trece. Incerca si poate ca va da roade :-)

Kamina
05 aug 2012, 13:22
buna kamina, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos:ok:

Dana multumesc la fel si tie iti doresc :ok:
O duminica frumoasa

aglmai
05 aug 2012, 13:32
O duminica frumoasa si tie. Un remediu pentru dureri de cap, ce l-am primit de la o prietena ce e in 8 luni, care inca nu l-am aplicat la mine pt ca nu am avut inca nevoie, ar fi felii de cartofi cruzi, sa ii pui pe frunte si spune ea ca ii trece. Incerca si poate ca va da roade :-)

multumesc o sa incerc si asta daca o sa ma mai doara deocamdata vad ca nu ma mai doare :)

MargoC
05 aug 2012, 17:25
Buna tuturor mamicilor

Buna Kamina! Felicitari! Si nu mai fi speriata, esti tanara si totul e ok! Si eu am avut prima sarcina la varsta ta si a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea! Daca tu esti speriata, eu la 43 de ani ce sa fac? Emotiile sunt firesti! Sa fii sanatoasa!

MargoC
05 aug 2012, 17:30

Buna, bine ai venit! Sigur totul e in regula! Iti doresc sanatate si fii pozitiva!

MargoC
05 aug 2012, 17:40
Fetelor, azi am fost la control si am facut eco intravaginal, totul e ok! Dupa analiza ma duc din nou cu rezultatele, iar pe la 20 de saptamani mi-a recomandat amniocenteza! Asa ca am inceput sa-mi anunt rudele ca vine un bebe si ma distreaza reactiile lor! Si baiatul meu a ramas fara replica! Asa ca va incurajez si pe voi sa fiti cat mai pozitive chiar daca va e rau, dar nu uitati ca voi sunteti tinere, toate sunteti tinere, iar eu am 43 de ani! Va pup si va doresc numai bine! :ok:

Kamina
05 aug 2012, 18:08
Fetelor, azi am fost la control si am facut eco intravaginal, totul e ok! Dupa analiza ma duc din nou cu rezultatele, iar pe la 20 de saptamani mi-a recomandat amniocenteza! Asa ca am inceput sa-mi anunt rudele ca vine un bebe si ma distreaza reactiile lor! Si baiatul meu a ramas fara replica! Asa ca va incurajez si pe voi sa fiti cat mai pozitive chiar daca va e rau, dar nu uitati ca voi sunteti tinere, toate sunteti tinere, iar eu am 43 de ani! Va pup si va doresc numai bine! :ok:

Ne bucuram sa auzim ca e totul in regula, asa si trebuia. Imi place enorm de mult de optimismul tau, ma incarca pozitiv. Si eu abia astept sa ma duc joi la eco. Pupici si mai adune vesti :floare: .

Dana16
05 aug 2012, 18:53

Felicitari, sa te ajute Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si bebelu sanatos, si eu am fost azi la doctor si i-am auzit inimioara:bateinima::bateinima::bateinima::bateini ma: iar hematomul din cauza caruia sangeram e in retragere...dar tot trebuie sa mai stau in pat o perioada.
:alaptare:sa ai o dupa amiaza frumoasa!

Piscot
05 aug 2012, 21:47
Am inteles ca in primul trimestru de sarcina nu este contraindicat sa dormi pe burta. Eu doar pe burta adorm si dorm de cand ma stiu. Vroiam sa va intreb si pe voi ce stiti in legatura cu asta. Ma gandesc ca atata timp cat inca nu se vede burtica si cat e inca confortabil....nu poate face nici un rau. Voi cum dormiti? Oare e periculos sa dorm pe burta la 6 saptamani?

Pentru ca nu ma jeneaza/incomodeaza nimic....ma intorc pe burta involuntar si nu ma pot controla in somn....:zzz:

ingridtasha
05 aug 2012, 22:16

Super vesti, felicitari! http://forummamicamneacdn.santamia.netdna-cdn.com/images/icons/icon7.png

Kamina
05 aug 2012, 22:39
Am inteles ca in primul trimestru de sarcina nu este contraindicat sa dormi pe burta. Eu doar pe burta adorm si dorm de cand ma stiu. Vroiam sa va intreb si pe voi ce stiti in legatura cu asta. Ma gandesc ca atata timp cat inca nu se vede burtica si cat e inca confortabil....nu poate face nici un rau. Voi cum dormiti? Oare e periculos sa dorm pe burta la 6 saptamani?

Pentru ca nu ma jeneaza/incomodeaza nimic....ma intorc pe burta involuntar si nu ma pot controla in somn....:zzz:

Si eu tot pe burta dorm :)
Chiar vorbeam zilele astea cu sotul meu ce o sa fac cand va mai creste burtica, cum o sa pot adormi pe spate pt ca acum nu reusesc deloc, pana nu ma pun pe burta ma intorc pe toate partile. Insa cred ca ne vom obisnui si pe spate sau pe o parte de dragul minunii :gravida:
Am fugit la somn ca deja simt ca adorm pe tastatura :nani:
O saptamana usoara va doresc tuturor si noapte buna!

Piscot
06 aug 2012, 00:57
Si eu tot pe burta dorm :)
Chiar vorbeam zilele astea cu sotul meu ce o sa fac cand va mai creste burtica, cum o sa pot adormi pe spate pt ca acum nu reusesc deloc, pana nu ma pun pe burta ma intorc pe toate partile. Insa cred ca ne vom obisnui si pe spate sau pe o parte de dragul minunii :gravida:
Am fugit la somn ca deja simt ca adorm pe tastatura :nani:
O saptamana usoara va doresc tuturor si noapte buna!

Da, si eu sunt exact asa. Ma rasucesc, ma proptesc si tot nu pot sa adorm pana nu ajung pe burta. :) Cu toate ca sanii au luat oarecare proportii si s-au sensibilizat , nu ma jeneaza atat de tare incat sa ma oblige sa dorm pe spate sau pe-o parte.
Sper ca burtica sa fie un semnal sigur de alarma:)

In rest, dorm mult, foarte mult, mult mai mult decat mi-am imaginat vreodata ca as putea dormi :)

Ancadea
06 aug 2012, 07:55
Fetelor, eu v-am citit in fiecare zi, dar n-am mai fost in stare sa scriu. Nici nu mai stiu cum e sa nu-ti fie rau. Cele carora nu va e rau bucurati-va de sarcina si nu va mai faceti 1000 de griji aiurea.

Piscot, multumesc pt incurajari! Despre dormitul pe burta: cred ca trebuie sa profiti cat mai poti, dar cel mai bine intreaba doctorul. Eu nu mai pot dormi pe burta pt ca imi accentueaza greata.

MARI, nu ai mai scris de mult timp. Sper ca esti bine. Da un semn!

ingridtasha
06 aug 2012, 08:59
Fetelor, eu v-am citit in fiecare zi, dar n-am mai fost in stare sa scriu. Nici nu mai stiu cum e sa nu-ti fie rau. Cele carora nu va e rau bucurati-va de sarcina si nu va mai faceti 1000 de griji aiurea.

Piscot, multumesc pt incurajari! Despre dormitul pe burta: cred ca trebuie sa profiti cat mai poti, dar cel mai bine intreaba doctorul. Eu nu mai pot dormi pe burta pt ca imi accentueaza greata.

Nu mai dureaza mult greturile, ai sa vezi. Din al doilea trimestru cel mai probabil vor disparea!

aglmai
06 aug 2012, 09:33
neata si eu dormeam pe burta dar acum nu mai pot am cateva perne pe care mi le bag pe sub burtica si intre genunchi:) :*

alina2425
06 aug 2012, 09:39

Buna Anca,
Imi pare rau pt tine ca ai starile astea de greata dar din cate stiu eu ar trebui sa treaca in trim 2, deci mai ai 2-3 sapt de suportat!:(Nu ti-a prescris medicul metoclopramid?Mie mi-a spus sa ia 2/zi dar nu a fost cazul.Sper sa te simti mai bine cat de curand.Te pup!
MARI, nu ai mai scris de mult timp. Sper ca esti bine. Da un semn![/QUOTE]

Paula Lavric
06 aug 2012, 10:54
Inca o mamica, super! Sarcina usoara, Paula!

Mersi Ingridtasha...sarcina usoara tuturor sa avem si fara prea multe greturi sau probleme.Prima poza a bebe-ului am pus-o deja intr-un album

Paula Lavric
06 aug 2012, 10:59

Eu nu pot dormi pe burta k ma dor sanii prea tare,asa k dorm pe o parte:P

Albinuta28
06 aug 2012, 11:35
Eu nu prea pot dormi oricum linistita, ma tot trezesc, foiesc, parca n-am stare desi inainte aveam un somn neintrerupt...in rest, greata si gust amar, si nerabdare pana la 12 sapt cand o sa-l vad din nou pe bebe :bateinima:

Ancadea
06 aug 2012, 12:01
Buna Anca,
Imi pare rau pt tine ca ai starile astea de greata dar din cate stiu eu ar trebui sa treaca in trim 2, deci mai ai 2-3 sapt de suportat!:(Nu ti-a prescris medicul metoclopramid?Mie mi-a spus sa ia 2/zi dar nu a fost cazul.Sper sa te simti mai bine cat de curand.Te pup!
MARI, nu ai mai scris de mult timp. Sper ca esti bine. Da un semn![/QUOTE]

Daca ar fi doar greata... Dar acum si vars destul de des. Sunt deshidratata. Nu stiam ca e voie metroclopramid. Mie mi-a spus doctora ca e normal si o sa treaca. Cred ca o s-o sun sa-i spun ca s-a inrautatit. Sper sa treaca mai repede si sa-l simt pe bebe miscand.

Ancadea
06 aug 2012, 12:04
Eu nu prea pot dormi oricum linistita, ma tot trezesc, foiesc, parca n-am stare desi inainte aveam un somn neintrerupt...in rest, greata si gust amar, si nerabdare pana la 12 sapt cand o sa-l vad din nou pe bebe :bateinima:

Si eu dormeam ca un bolovan inainte si acum nu mai dorm.

alexandracln
06 aug 2012, 14:04
Salut mamici, astazi am fost si noi la eco, avem 8 sapt si trei zile, am ascultat bataile inimii, este totul in regula si in grafic, pana acum. Insa starile de rau si de greata nu trec cu nmk...cand i-am spus doctorei k mi se intampla sa vars cam de cate 2 ori p zi, s-a cam ingrijorat si m-a intrebat dk as vrea sa stau internata 2-3 zile cu niste perfuzii...bineinteles k am refuzat, in schimb mi-a dat sa iau 1 pastiluta de metrocropramid pe zi...pana acum n-am mai luat nicio pastiluta. Sper sa nu mai tina chia atat de mult..mai este vreo graviduta care-mi impartseste starile??:D

ingridtasha
07 aug 2012, 08:29
Buna, mamici,

Si eu dorm tare prost, ma trezesc sa merg la baie foarte des (la mine si fibroamele forteaza dilatatea excesiva a uterului), am mereu dureri surde pe care am invatat sa nu le mai bag in seama si sint balonata si daca beau apa. In rest am trecut pe Femibion, Cetebe, iau si Aspenter, Acid folic, No Spa de 80, Arefam...o gramada. Stari de rau am dimineata, dar sint trecatoare, fara voma. Saptamina asta, mort-copt trebuie sa ajung la Fundeni, la dr. Uscatescu pentru a vedea daca trec pe Clexane si in ce doza. De cind iau Aspenter ma invinetesc foarte usor la fiecare lovitura usoara, ceea ce ma ingrijoreaza. Problema e ca e extrem de cald afara si un drum la Bucuresti e riscant pentru mine. Am scris doamnei doctor dar nu mi-0a raspuns, am incercat sa dau de una din asistente, dar nu raspunde la telefon. Eu am absolut toate analizele de trombofilie facute deja, am nevoie doar de un tratament pe care medicul meu evita sa mi-l dea. Acum am alta obsesie, sa nu se fi oprit sarcina in evolutie fara sa imi dau seama. Am peste 10 saptamini, dar tot stau cu inima in git. De-abia astept dublu test de luni sa vad ce mai face bebe (Bula, cum ii zice sotul :)). Eu zic ca majoritatea mamicilor de aici se vor relaxa dupa primul trimestru, greturile vor disparea si se vor putea bucura de sarcina cum trebuie.

ingridtasha
07 aug 2012, 08:34
Eu nu pot dormi pe burta k ma dor sanii prea tare,asa k dorm pe o parte:P

Cam asa si eu, sinii ma dor foarte tare inca de la inceputul sarcinii. Dar m-am invatat sa pun o perna moale sub burta si una intre picioare si pare mai ok. caldura insa ma ucide, in Iasi au fost 40 de grade ieri si azi e la fel, ceva de groaza. Ma gindesc la mamicile care sint in ultimul trimestru, trebuie sa fie un adevarat cosmar sa cari ditamai burta dupa tine, sa ai picioare umflate si sa nu poti respira de caldura. Ma refugiez la noua casa unde e mai racoare, dar inca nu e aranjat acolo si-mi dao senzatie de discomfort.

Albinuta28
07 aug 2012, 09:22
Buna, mamici,

Si eu dorm tare prost, ma trezesc sa merg la baie foarte des (la mine si fibroamele forteaza dilatatea excesiva a uterului), am mereu dureri surde pe care am invatat sa nu le mai bag in seama si sint balonata si daca beau apa. In rest am trecut pe Femibion, Cetebe, iau si Aspenter, Acid folic, No Spa de 80, Arefam...o gramada. Stari de rau am dimineata, dar sint trecatoare, fara voma. Saptamina asta, mort-copt trebuie sa ajung la Fundeni, la dr. Uscatescu pentru a vedea daca trec pe Clexane si in ce doza. De cind iau Aspenter ma invinetesc foarte usor la fiecare lovitura usoara, ceea ce ma ingrijoreaza. Problema e ca e extrem de cald afara si un drum la Bucuresti e riscant pentru mine. Am scris doamnei doctor dar nu mi-0a raspuns, am incercat sa dau de una din asistente, dar nu raspunde la telefon. Eu am absolut toate analizele de trombofilie facute deja, am nevoie doar de un tratament pe care medicul meu evita sa mi-l dea. Acum am alta obsesie, sa nu se fi oprit sarcina in evolutie fara sa imi dau seama. Am peste 10 saptamini, dar tot stau cu inima in git. De-abia astept dublu test de luni sa vad ce mai face bebe (Bula, cum ii zice sotul :)). Eu zic ca majoritatea mamicilor de aici se vor relaxa dupa primul trimestru, greturile vor disparea si se vor putea bucura de sarcina cum trebuie.

Buna,
Eu am fost ieri la Fundeni la Hematologie, trebuie sa fi acolo la 7 dimineata sau chiar putin mai devreme, Dna Uscatescu este destul de draguta, de obicei e si ea pe-acolo dimineata dar nu e obligatoriu, asistentele te invita inauntru, iti studiaza dosarul si apoi iti recolteaza sange; dupa 14:30 trebuie sa te duci din nou sa iei rezultatele, pe care ti le interpreteaza dna doctor si iti explica foarte detaliat tot ce e de facut; asa ca du-te cu incredere :)

Dana16
07 aug 2012, 10:31
neata mamici, sa aveti o zi frumoasa!:floare:

alexandracln
07 aug 2012, 10:43
o zi frimoasa si fara greturi:D

alexandracln
07 aug 2012, 10:44
frumoasa, scz:)

MargoC
07 aug 2012, 11:03

Cred ca e bine sa dormi cum poti! O sa vina momente cand n-o sa mai poti dormi pe burta si iti vei gasi alta pozitie! Eu n-am dormit niciodata pe burta sau pe spate, eu dorm pe o parte. La prima sarcina in trimestrul al III-lea era din ce in greu mai greu de gasit o pozitie convenabila, iar spre final cand aveam 25 kg in plus, dormeam aproape in fund, pe o perna mare, dar dormeam. Iti gasesti singura pozitiile confortabile, deci nu te stresa! Te adaptezi din mers!
:ok:
Problema mea acum e canicula asta care ma omoara! E cald ziua, e cald noaptea, e groaznic! Nici nu prea pot sa mananc de caldura asta!
:gravida:

MargoC
07 aug 2012, 11:23
Buna, mamici,

Iti tin pumnii, sa fie bine! Doamne, prin ce treci tu, nici nu-mi pot imagina! Iti doresc sa ai putere sa treci cu bine peste toate si ai un bebe sanatos! Si pe mine ma omoara caldura asta! Am 32,5 grade in casa si mi-as dori tare mult aer conditionat, dar nu e momentul pentru investitii asa ca stau la ventilator si astept sa mai scada temperatura!
:trandafir:

MargoC
07 aug 2012, 11:30
fetelor,mie mi a interzis doctorul sa merg la mare,sa stau la soare si nici un fel de efort,fac orice pt bebelushul meu dar am o mega intrebare:voi simtit ce sex are bebelushul vostru?pt ca eu am asa un feeling ca as avea un baiat,parca seamana si in poza ....sau e doar imaginatia mea,astept raspunsuri

Si eu vreau sa plec la mare dupa 15 august, dar inca n-am intrebat doctorul! Cu privire la chestiunea cu sexul copilului, la prima sarcina, dupa ce a miscat am simtit ca e baiat, nu stiu cum sau de ce dar asa am simtit! Cand mi-a spus la eco ca e baiat, n-am avut nici o surpriza, ba chiar i-am spus doctorului "stiu", iar el mi-a spus ca sunt intuitiva sau cam asa ceva. Oricum si cand ma gandeam la nume, eu am facut-o numai pentru nume de baieti! Pur si simplu era un feeling, desi nu am avut o preferinta! Imi doream sa fie sanatos, fiindca o prietena nascute cu jumatate de an inaintea mea un copil cu o malformatie congenitala cardiaca care nu a supravietuit! Atat imi doream, sa fie sanatos, indiferent ce era! Acum sper sa fie o fetita, inca nu am nici un feeling, dar precis o sa simt eu ceva, iar eco o sa-mi confirme! Abia astept! Pana atunci, sa fim sanatoase si pozitive!
:computer3:

MargoC
07 aug 2012, 11:31

Cum te simti? Ti-a trecut gatul? Sper ca esti OK!

MargoC
07 aug 2012, 11:37

Cand te doare capul, indiferent daca esti sau nu insarcinata, in primul rand trebuie sa bei un pahar cu apa, deshidratarea e cauza durerii cel mai adesea. Daca dupa jumatate de ora durerea persista, cauza e alta. Cand nu poti sa iei medicamente, te intinzi, pui mana stanga cu palma sub ceafa si mana dreapta cu palma pe frunte si insipiri si expiri in ritm lent, astfel iti echilibrezi energiile si iti oxigenezi creierul. Sper sa te ajute, treaba e sa nu fii sceptica cu privire la capacitatea ta de a te ajuta singura!
:balanta:

MargoC
07 aug 2012, 11:40

Felicitari, bun venit! Cati ani ai? Iti doresc numai bine, o sarcina usoara si tinem lagatura! :gravida:

MargoC
07 aug 2012, 11:43

Da, cefalexinul e antibiotic! Daca ti l-a recomandat o fi stiind el ceva! Numai bine! :ok:

Dana16
07 aug 2012, 11:46
Buna, mamici,

buna, te inteleg perfect, si eu stau cu frica sa nu se opreasca sarcina din evolutie de cate ori ma duc la baie si vad ca sangerez sau ca am tot felul de scurgeri ciudate din cauza hematom-ului.....daca ar fi dupa mine m-as duce zilnic la ecograf sa vad ca ii bate inimioara, trebuie sa fim tari sa ne rugam mult si sa gandim pozitiv sa le putem transmite si la bebei o stare de bine, te pup si ai grija de tine:tepupam:

ingridtasha
07 aug 2012, 14:22
Iti tin pumnii, sa fie bine! Doamne, prin ce treci tu, nici nu-mi pot imagina! Iti doresc sa ai putere sa treci cu bine peste toate si ai un bebe sanatos! Si pe mine ma omoara caldura asta! Am 32,5 grade in casa si mi-as dori tare mult aer conditionat, dar nu e momentul pentru investitii asa ca stau la ventilator si astept sa mai scada temperatura!
:trandafir:
Margo, o iau pas cu pas, saptamina cu saptamina. Incepind cu al doilea trimestru si avind in vedere cit progesteron bag in mine, sansele sint foarte mari ca fibroamele sa stopeze din crestere si bebe sa aiba loc sa se dezvolte. Cu trombofilia am sa urmez tratamentul indicat de medic si voi face foarte des controale. Ma gindesc ca bebe asta a luptat serios sa treaca de atitea obstacole si sa-si gaseasca loc in uterul meu cu probleme, deci nu trebuie sa se dea batut! Eu il ajut cit pot...
Noi avem aer conditionat, dar n-am avut curaj sa-i dau drumul ca sa nu racesc sau sa iau vreun microb. La casa noua e racoare la parter, sper sa ne mutam cit de repede.

ingridtasha
07 aug 2012, 14:25
buna, te inteleg perfect, si eu stau cu frica sa nu se opreasca sarcina din evolutie de cate ori ma duc la baie si vad ca sangerez sau ca am tot felul de scurgeri ciudate din cauza hematom-ului.....daca ar fi dupa mine m-as duce zilnic la ecograf sa vad ca ii bate inimioara, trebuie sa fim tari sa ne rugam mult si sa gandim pozitiv sa le putem transmite si la bebei o stare de bine, te pup si ai grija de tine:tepupam:

Las ca trecem noi si peste asta, ai dreptate! Si eu as face ecograf zilnic, desi cred ca nu e foarte bine pt bebe. Tot imi verific sinii sa vad daca mai dor sau nu.

ingridtasha
07 aug 2012, 14:27

Si eu am singerat intr-o seara, m-am speriat foarte tare, dar nu era nimic grav. Hematomul se va resorbi si va fi ok. Am citit ca se mai intimpla sa apara, dar sub tratament da inapoi si nu afecteaza bebe.

alina2425
07 aug 2012, 15:12
Buna, mamici,

Buna Ingrid,
Te admir din suflet pentru cat esti de rezistenta si cate eforoturi faci pentru bebe!O sa te ajute D-zeu sa duci sarcina la termen si sa fie totul bine, ai sa vezi!Nu te mai gandii ca sa oprit sarcina din evolutie, daca se intampla ceva corpul tau sigur iti dadea de stire.Odihneste-te si relaxeaza-te, gandeste-te la lucruri frumoase si totul va fi bine!Eu am o stare foarte buna zilele astea.Sunt in concediu(maine plec la Felix:), nu ma mai doare burta, nu mi-e greata:)Sapt cealalta ma duc si eu la doctor sa vad embrionul!:)Te pup si ai gria de tine si de bebe!

alina2425
07 aug 2012, 15:16
Cum te simti? Ti-a trecut gatul? Sper ca esti OK!

Buna Margo,
Da, din fericire mi-a trecut!Am stat 2 zile comprese cu cartof ras si spirt pe gat si mi-a trecut!Adevarul este ca un pic m-am panicat pentru ca eu mereu fac febra cand am probleme cu gatul dar acuma am scapat usor!Tu cum esti?Cum a asimilat vestea baiatul tau?

alina2425
07 aug 2012, 15:19
Las ca trecem noi si peste asta, ai dreptate! Si eu as face ecograf zilnic, desi cred ca nu e foarte bine pt bebe. Tot imi verific sinii sa vad daca mai dor sau nu.

Si eu imi verific sanii in fiecare zi!:))Pt ca in afara de asta si de somnolenta chiar nu am alte simptome!:)

ingridtasha
07 aug 2012, 15:41
Buna Ingrid,
Te admir din suflet pentru cat esti de rezistenta si cate eforoturi faci pentru bebe!O sa te ajute D-zeu sa duci sarcina la termen si sa fie totul bine, ai sa vezi!Nu te mai gandii ca sa oprit sarcina din evolutie, daca se intampla ceva corpul tau sigur iti dadea de stire.Odihneste-te si relaxeaza-te, gandeste-te la lucruri frumoase si totul va fi bine!Eu am o stare foarte buna zilele astea.Sunt in concediu(maine plec la Felix:), nu ma mai doare burta, nu mi-e greata:)Sapt cealalta ma duc si eu la doctor sa vad embrionul!:)Te pup si ai gria de tine si de bebe!

Multumesc! Te invidiez, tare-as pleca si eu cu sotul si ciinii la munte, undeva...Distractie faina!

aglmai
07 aug 2012, 17:26
buna tuturor mamicilor , eu ce simptom mai am este gustul amar si oboseala vad ca sanii nu ma mai dor decat foarte putin sper sa fie totul bine , joi avem progamare la doctor sa vedem bebe-ul va pup

Dana16
07 aug 2012, 19:05
Si eu am singerat intr-o seara, m-am speriat foarte tare, dar nu era nimic grav. Hematomul se va resorbi si va fi ok. Am citit ca se mai intimpla sa apara, dar sub tratament da inapoi si nu afecteaza bebe.

buna, da cu timpul da inapoi dar doct nu mi-a dat un tratament anume pt el, iau doar utrogestan 2 pe zi, elevit, acid folic si no spa la nevoie, dar totul o sa fie bine...trebuie.....ce ma mai deranjeaza este ovarul stang care ma tot inteapa de cateva zile, o fi normal?

Dana16
07 aug 2012, 19:10
[QUOTE=alina2425;586480]Si eu imi verific sanii in fiecare zi!:))Pt ca in afara de asta si de somnolenta chiar nu am alte simptome!:)[/QUO

si pe ma dor sanii si am greturi usoare in rest nu am cine stie simptome, de dormit nu dorm ziua deloc, seara dupa 8 ma apuca somnul, noaptea ma trezesc de multe ori sa merg la toaleta, dupa 2-3 nu prea pot sa mai adorm, azi am fost foarte fericita ca am dormit pana la 8 nu imi venea sa cred!!!

Mari_
07 aug 2012, 20:31
Buna burtici,

Sarcina usoara si bebe sanatos noilor burtici venite printre noi!

Am fost plecata la mare.Azi m-am intors.Am facit plaja dimineata si seara cu prosop pe burtica.Am facut si baie!Am in continuare amateli,pofte de alintatura,sani umflati si durerosi.Am facut unele analizele la sange si mi-a iesit ca am "sangele cam gros".

Acum sunt cam obosita dar o sa citesc ce s-a scris,cum va mai simtiti,ca am ramas pe la pag.25 parca.

Ingrid,sper ca esti bine.Ca trebuie sa fi pentru bebe!

alina2425
07 aug 2012, 21:12
buna, da cu timpul da inapoi dar doct nu mi-a dat un tratament anume pt el, iau doar utrogestan 2 pe zi, elevit, acid folic si no spa la nevoie, dar totul o sa fie bine...trebuie.....ce ma mai deranjeaza este ovarul stang care ma tot inteapa de cateva zile, o fi normal?

Buna Dana,
Si pe mine ma intepa intr-o perioada ba ovarul stang, ba ovarul drept dar acuma mi-a trecut.Nu stiu daca are vre-o legatura dar de cand iau utrogestan ma simt tare bine!Niic o durere, nimic!Nu stiu daca e normal ca ne-a intepat in zona ovarelor, uni zic ca da alti ca ba!Acuma cred ca grav nu e, nu de alta dar cred ca 80%din mamici experimenteaza durerile astea! Apropo, pe mine parca acuma seara ma luat asa o stare de greata...:(Sper sa nu fie inceputul..

alina2425
07 aug 2012, 21:14
Buna burtici,

Sarcina usoara si bebe sanatos noilor burtici venite printre noi!

Am fost plecata la mare.Azi m-am intors.Am facit plaja dimineata si seara cu prosop pe burtica.Am facut si baie!Am in continuare amateli,pofte de alintatura,sani umflati si durerosi.Am facut unele analizele la sange si mi-a iesit ca am "sangele cam gros".

Acum sunt cam obosita dar o sa citesc ce s-a scris,cum va mai simtiti,ca am ramas pe la pag.25 parca.

Ingrid,sper ca esti bine.Ca trebuie sa fi pentru bebe!

Buna Mari,
Cum e la mare?Eu maine plec la Felix si am citit pe net ca trebuie evitat soarele si balaceala..nici nu stiu ce sa mai cred!Cu soarele sunt de acord dar cu apa care e problema?Eu sper doar sa gasesc maine si un bazin unde sa nu fie apa asa calda pentru ca am inteles ca nu e voi...

Ancadea
07 aug 2012, 22:34
Buna Mari,
Cum e la mare?Eu maine plec la Felix si am citit pe net ca trebuie evitat soarele si balaceala..nici nu stiu ce sa mai cred!Cu soarele sunt de acord dar cu apa care e problema?Eu sper doar sa gasesc maine si un bazin unde sa nu fie apa asa calda pentru ca am inteles ca nu e voi...

Eu am vorbit cu doctora despre asta si a spus ca e voie si plaja si balaceala, atata timp cat eviti diferentele mari de temperatura. Adica sa nu intri brusc in apa rece, ci treptat.

oanamihaela
07 aug 2012, 23:12
Buna fetelor ,
eu vin cu o veste ingrozitoare. Bebele meu a devenit un ingeras :( . Din pacate s-a oprit din evolutie . Nu-mi dau seama de ce , deoarece absolut toate analizele au iesit perfect ...in afara faptului ca la inceput beta hcg a cresut incet la inceput. Imi facusem atatea sperante..offff..i-am auzit si inimioara cum batea ! Am trecut si trec prin clipe groaznice ! Va doresc sarcini usoare si bebelusi sanatosi !

Mari_
08 aug 2012, 09:01
Oana,imi pare rau pentru ce ai patit!Am trecut si eu prin asta si uram pe toata lumea din jurul meu!In loc sa astept sa ma vindec eu cautam vinovatul care bineinteles era doctorul.Nu avea saracul nicio vina ca eu aveam sangele mai gros!Asa a fost soarta!Nu vrea inca sa apara!Nu iti dai seama acum,dar este important sa stii ca poti sa ramai!Daca pot sa te ajut cu ceva,o vorba sau vre-un doctor,sa-mi dai de veste!Fruntea sus ca medicina a evoluat foarte mult in ultimii 2 ani si o sa reusesti pana la urma!!!

Dana16
08 aug 2012, 09:53
Buna fetelor ,
eu vin cu o veste ingrozitoare. Bebele meu a devenit un ingeras :( . Din pacate s-a oprit din evolutie . Nu-mi dau seama de ce , deoarece absolut toate analizele au iesit perfect ...in afara faptului ca la inceput beta hcg a cresut incet la inceput. Imi facusem atatea sperante..offff..i-am auzit si inimioara cum batea ! Am trecut si trec prin clipe groaznice ! Va doresc sarcini usoare si bebelusi sanatosi !

Oana, imi pare foarte rau si stiu ca nu exista cuvinte care sa iti aline suferinta dar sper din tot sufletul ca Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste si in curand sa ai un alt bebe sanatos.

claumirela
08 aug 2012, 10:36
Of Oana, pare f. rau, ai grija de tine! te imbratisez!

Ancadea
08 aug 2012, 11:08
Buna fetelor ,

Oana, cuvintele sunt de prisos. Incearca sa fii puternica pt tine si pt cei dragi.

zgabitza
08 aug 2012, 12:29
Imi pare nespus de rau...trebuie sa fii tare...imi dau seama cat de greu trebuie sa-ti fie....si eu am niste probleme acuma ..asta e viata...trebuie sa trecem si peste asta.

zgabitza
08 aug 2012, 12:29
Buna fetelor! Am o intrebare...are careva dintre voi niste fiole de PRONTOGEST de care nu mai are nevoie?... vreau sa le cumpar eu...multumesc.O zi buna!

oanamihaela
08 aug 2012, 13:28
Multumesc pentru incurajari, dar nu stiu daca o sa pot sa trec candva peste... imi este foarte greu . Am langa mine un sot minunat..familia..prietenii , dar nu il mai am pe Bebita al meu :( . Este greu ..mai ales ca in fiecare zi eu vorbeam cu el ..ii spuneam ca il iubesc si ca abea astept sa il tin in brate si sa-i ofer toata iubirea din lume :( . Nici o secunda nu mi-a trecut prin cap ca bebelusului meu nu-i mai bate inimioara ...nu am avut nici o sangerare..niciodata ...sanii ii am si acum tensionati , chiar daca a trebuit sa fac chiuretaj . Nu am crezut ca o sa fac un chiuretaj in viata mea ..dar uite ca s-a intamplat.Puiutul meu este acum un ingeras, dar stie ca mami al lui il iubeste chiar daca el este in ceruri . Cam atat... Sa aveti bebelusi sanatosi..macar voi daca eu nu am avut norocul sa-l tin pe al meu in brate ..

Kamina
08 aug 2012, 13:41
Multumesc pentru incurajari, dar nu stiu daca o sa pot sa trec candva peste... imi este foarte greu . Am langa mine un sot minunat..familia..prietenii , dar nu il mai am pe Bebita al meu :( . Este greu ..mai ales ca in fiecare zi eu vorbeam cu el ..ii spuneam ca il iubesc si ca abea astept sa il tin in brate si sa-i ofer toata iubirea din lume :( . Nici o secunda nu mi-a trecut prin cap ca bebelusului meu nu-i mai bate inimioara ...nu am avut nici o sangerare..niciodata ...sanii ii am si acum tensionati , chiar daca a trebuit sa fac chiuretaj . Nu am crezut ca o sa fac un chiuretaj in viata mea ..dar uite ca s-a intamplat.Puiutul meu este acum un ingeras, dar stie ca mami al lui il iubeste chiar daca el este in ceruri . Cam atat... Sa aveti bebelusi sanatosi..macar voi daca eu nu am avut norocul sa-l tin pe al meu in brate ..

Orice vorba am incerca sa iti spunem durerea din suflet din pacate nu ti-o putem lua :(
Incearca sa fii totusi tare si sa mergi mai departe, mai ales ca ai langa tine un sot minunat, asa cum chiar tu spuneai, si cu siguranta Dumnezeu va v-a mai oferi sansa de a fi parinti din nou :rugaciune:. Se pare ca acest ingeras a fost mult prea iubit incat Domnul l-a dorit alaturi de El. Multa sanatate si putere iti doresc si speram sa te vedem cat de curand pe aici cu vesti bune! :pup:

ingridtasha
08 aug 2012, 14:41

Oana, imi pare ingrozitor de rau, sint momente oribile. Si verisoarele mele au pierdut brusc sarcini, una la 6 luni, cealalta la peste 8 luni. S-a dovedit a fi timpenia de trombofilie. La citeva luni de la tragedie ambele au ramas insarcinate si acum au bebe frumosi si sanatosi. Vei vedea ca, desi acum e atit de greu, vei gasi puterea sa o iei de la capat si va veni si bebe. Iti doresc multa putere sufleteasca si sa nu te dai batuta niciodata, speranta exista si atunci cind ai impresia ca nu se mai poate face nimic.

ingridtasha
08 aug 2012, 14:42
Buna fetelor! Am o intrebare...are careva dintre voi niste fiole de PRONTOGEST de care nu mai are nevoie?... vreau sa le cumpar eu...multumesc.O zi buna!

Eu am facut Prontogest, avea doctorita mea citeva fiole. Am s-o intreb daca mai are. Daca nu, sigur se gasesc pe net de cumparat.

zgabitza
08 aug 2012, 17:52
Eu am facut Prontogest, avea doctorita mea citeva fiole. Am s-o intreb daca mai are. Daca nu, sigur se gasesc pe net de cumparat.

Multumesc, ingridtasha. Caut si eu pe net si am vorbit si cu cineva din Italia....mie o sa-mi trebuiasca vreo 14 cutii...de asta intreb pe toata lumea si sunt dispusa sa cumpar de la fiecare atatea cate are....ca sa pot sa adun cantitatea necesara.

iony07
09 aug 2012, 09:30
buna dimineata! eu ma lupt cu o durere de masea de 3 zile, m-a prins curentul si ma dor toti dintii, in special maselele de minte. ieri amandoua, azi doar in partea stanga, sunt terminata, abia pot sa mananc, sa vorbesc, am luat in fiecare zi cate 2 no-spa si dupa amiaza merg la dentist, desi nu stiu ce o sa-mi poata face. burtica e bine, nu am mai avut nici un fel de durere, nici greturi, nici dureri de cap, dar compensez cu durerile de dinti.

Mari_
09 aug 2012, 09:38
buna dimineata! eu ma lupt cu o durere de masea de 3 zile, m-a prins curentul si ma dor toti dintii, in special maselele de minte. ieri amandoua, azi doar in partea stanga, sunt terminata, abia pot sa mananc, sa vorbesc, am luat in fiecare zi cate 2 no-spa si dupa amiaza merg la dentist, desi nu stiu ce o sa-mi poata face. burtica e bine, nu am mai avut nici un fel de durere, nici greturi, nici dureri de cap, dar compensez cu durerile de dinti.

Cu siguranta vor gasi ceva care sa nu afecteze pe bebe!Trebuie sa te duci urgent la stomatolog si dupa ce-ti da tratament sa intrebi doctorul ginecolog daca ai voie sa iei tratamentul,chiar daca dentistul spune ca nu interactioneaza cu sarcina,trebuie sa intrebi ginecologul! Eu asa as face!

alina2425
09 aug 2012, 09:47

Hey,
Si pe mine ma durut ieri o masea de am crezut ca mi-o scot singura:)Am facut puroi si mi sa umflat obrazul de zici ca tineam o nuca in gura:)Sti ce am facut eu?Am pus tuica pe un varf de vata si mi-am bagat in masea si nu ma mai durut deloc+m-am tot clatit cu tuica dar fara sa inghit!Incearca si tu, poate o sa te mai lase durerea..

alina2425
09 aug 2012, 09:48
Buna fetelor ,

Buna Oana,
Imi pare tare rau pentru ce sa intamplat dar sa nu te dai batuta!Sa fi puternica pentru ca D-zeu o sa te ajute si o sa vina alt bebe, ai sa vezi!

iony07
09 aug 2012, 09:56
Cu siguranta vor gasi ceva care sa nu afecteze pe bebe!Trebuie sa te duci urgent la stomatolog si dupa ce-ti da tratament sa intrebi doctorul ginecolog daca ai voie sa iei tratamentul,chiar daca dentistul spune ca nu interactioneaza cu sarcina,trebuie sa intrebi ginecologul! Eu asa as face!

asa o sa fac si eu. sun dr ginecolog inainte sa iau orice altceva in afara de no spa!

iony07
09 aug 2012, 10:19
Hey,
Si pe mine ma durut ieri o masea de am crezut ca mi-o scot singura:)Am facut puroi si mi sa umflat obrazul de zici ca tineam o nuca in gura:)Sti ce am facut eu?Am pus tuica pe un varf de vata si mi-am bagat in masea si nu ma mai durut deloc+m-am tot clatit cu tuica dar fara sa inghit!Incearca si tu, poate o sa te mai lase durerea..

mersi de sfat, dar l-am incercat deja. si eu am tinut tuica la masea pana mi-a amorit limba nu alta, si n-am simtit nici o ameliorare, am facut spalaturi cu ceai de musetel, cu bicarbonat, apa cu sare, apa oxigenata, apa de gura, le-am incercat pe toate pana acum. la 14 plec la stomatolog, dar m-a anuntat ca pana la 4 luni si jumatate de sarcina nu face nicio interventie.

Florentina Maria
09 aug 2012, 11:01
Dragele mele,
V-am citit zilnic dar starile de rau parca mi-au sters orice urma de energie.Nu fac altceva decat sa stau in pat.Saptamana trecuta l-am vazut pe bebe care se dezvolta normal si deja mi-au luat probele de sange pentru dublu test. Sper ca totul sa fie bine si de data asta sa-mi tin bebelul in brate

Mari_
09 aug 2012, 11:16
mersi de sfat, dar l-am incercat deja. si eu am tinut tuica la masea pana mi-a amorit limba nu alta, si n-am simtit nici o ameliorare, am facut spalaturi cu ceai de musetel, cu bicarbonat, apa cu sare, apa oxigenata, apa de gura, le-am incercat pe toate pana acum. la 14 plec la stomatolog, dar m-a anuntat ca pana la 4 luni si jumatate de sarcina nu face nicio interventie.

Intreba doctorul daca poti sa te speli cu pasta de dinti sensodyne fluor!Stiu pe propria masea ca alina durerea dar nu stiu daca este recomandata in perioada sarcinii!

Mari_
09 aug 2012, 11:19
Dragele mele,
V-am citit zilnic dar starile de rau parca mi-au sters orice urma de energie.Nu fac altceva decat sa stau in pat.Saptamana trecuta l-am vazut pe bebe care se dezvolta normal si deja mi-au luat probele de sange pentru dublu test. Sper ca totul sa fie bine si de data asta sa-mi tin bebelul in brate

Si eu am zacut pana acum o saptamana.Incearca sa te plimbi sau pur si simplu sa pleci de acasa.Cica face bine o vacanta.Mie marea mi-a luat starea de zacut.Mai ales cand stateam cu picioarele in apa!Acum cand sunt acasa mai imi pun apa calduta si stau cu picioarele in ea si pun si sare.Pare sa-mi faca bine sau cred ca imi face circulatia mai buna si de aceea probabil ma simt mai vioaie!

Albinuta28
09 aug 2012, 12:08
Vad ca si la mine starile de rau au mai trecut, sper sa fie definitiv...a mai ramas doar senzatia de foame groaznica daca nu mananc ceva o data la trei ore, sper sa treaca si asta sa nu pun prea multe kg...apropos de asta, v-ati ingrasat pana acum?

Ps: Ii doresc oanei sa aiba putere sa treaca peste incercarea asta si sa o ia de la capat. Cu siguranta vei avea un copil sanatos pana la urma, trebuie doar sa nu-ti pierzi speranta si sa incerci din nou.

ingridtasha
09 aug 2012, 12:47
Multumesc, ingridtasha. Caut si eu pe net si am vorbit si cu cineva din Italia....mie o sa-mi trebuiasca vreo 14 cutii...de asta intreb pe toata lumea si sunt dispusa sa cumpar de la fiecare atatea cate are....ca sa pot sa adun cantitatea necesara.
14 cutii? Eu am facut 2 injectii si vreo 3 zile aproape n-am putut merge. Nu cred ca le tolerez, am dureri groaznice in muschii fesieri.

ingridtasha
09 aug 2012, 12:51
Dragele mele,

Bine ca bebe e bine, vor disparea si starile de rau. Ceaiurile cu lamiie si somnul am inteles ca mai revigoreaza.

ingridtasha
09 aug 2012, 12:52

Mie imi singereaza cumplit gingiile (probabil carenta de vit C). Am inceput sa iau Cetebe. Imi pare rau sa aud ca ai o asemenea problema, durerile de masele sint cumplite. Daca e doar o nevralgie de la curent, va trece in citeva zile.

iony07
09 aug 2012, 13:15
Mie imi singereaza cumplit gingiile (probabil carenta de vit C). Am inceput sa iau Cetebe. Imi pare rau sa aud ca ai o asemenea problema, durerile de masele sint cumplite. Daca e doar o nevralgie de la curent, va trece in citeva zile.

off, mai am un pic pana aflu si eu de la ce mi se trage durerea asta cumplita! deja am 3 zile si am tot sperat sa treaca de la sine, asa cum au aparut, dar vad ca nicio sansa, mai mai rau decat ieri. si pe mine ma dor gingiile, desi la analizele facute saptamana trecuta nu apare nicio lipsa de calciu, nimic, sunt in parametri normali de functionare.

mika
09 aug 2012, 14:27

Buna fetelor,

Nu am scris de foarte mult timp dar am citit fiecare replica. Sambata merg sa il vad pe bebe care sper ca e bine. De ieri seara am dureri de spate si jos sub burta, nu pot sta nici in picioare mult si nici jos, sper sa nu fie nimic...

Eu folosesc o pasta de dinti de la Viva Natura cu argila, pe baza de plante si fara fluor. Pe mine ma ajuta si cu sangerarea gingiilor si are un gust placut. O gasiti la magazinele naturiste sau pe net.

Oana, cuvintele sunt de prisos, dar trebuie sa ai credinta si sigur pana la urma o sa-ti dea Domnul un bebe sanatos.

O dupa-amiaza placuta va doresc!

ingridtasha
09 aug 2012, 14:32
Eu folosesc o pasta de dinti de la Viva Natura cu argila, pe baza de plante si fara fluor. Pe mine ma ajuta si cu sangerarea gingiilor si are un gust placut. O gasiti la magazinele naturiste sau pe net.

Multumesc mult de recomandare si sarcina usoara!

alexandracln
09 aug 2012, 15:25
ai grija cu durerile de spate....eu asa am patit la prima sarcina, nu stiam ce am, simteam ca ma taie mijlocul si la fel nu puteam sa stau in picioare, burta in schimb nu ma durea. M-au dus ai mei direct la spital si s-a constat ca aveam contractii, aveam 16 sapt, m-au internat de urgenta si mi-au facut tratament injectabil cu no-spa, scobutil si diazepam seara(in cantitate mica). N-am pierdut sarcina, dar ne-am speriat cu totii! Sarcina usoara in continuare si ai grija de tine!:)

mika
09 aug 2012, 16:05
acum sunt mai domoale ca si aseara, e o durere surda, ca si cea de masele, enervanta

sper sa treaca si sa fie bebe bine

Piscot
09 aug 2012, 16:22
Pe mine m-a doborat ameteala. Am ameteli si o stare de epuizare care ma tine mai mult de jumatate de zi in pat. Ma trezesc ametita si epuizata. . .
Greturi inca nu am, dar simt ca nu mai pot manca orice...Ma simt ciudat si din cauza caldurii pe care o suport foarte greu si in conditii obisnuite. Acum o suport mult mai greu :(

Vestea foarte buna e ca am reusit sa nu mai fumez deloc de 3 zile. Pentru mine asta e o performanta incredibila. N-am facut niciodata pauza....adica n-am reusit, dar iata ca m-au convins cateva articole de pe net (in legatura cu malformatiile congenitale cauzate de fumat) si dr ginecolog + filtrele care se pare ca au redus cantitatea de nicotina de care aveam nevoie. Sunt foarte bucuroasa!

De ingrasat...m-am ingrasat aproape 2 kilograme in 6 saptamani si ceva de sarcina. Mi se pare foarte mult...enorm, dar cred ca a contat si faptul ca nu am vomitat si nu mi-a fost rau de la mirosuri/macare. Sper sa o iau mai usor...am inceput deja sa mananc multe fructe (nu faceam asta de obicei) si sa mananc mai putin si mai des, mai ales ca nu fac aproape deloc miscare, ci mai mult zac pe ici si colo.

Durerile de burta inca le mai am, dar nu mai sunt continue, ci doar episodice. Simt dureri mai ales daca tusesc, stranut sau rad tare. Am terminat cu no-spa deocamdata.

Faptul ca nu sunt activa ma supara cel mai tare si ma face sa ma simt alt om....:( sper sa treaca cat mai repede si sa capat din nou energie si pofta de viata.

Imi pare rau pentru vestile proaste venite de la unele dintre voi. Nici nu stiu ce sa spun si nici nu indraznesc sa imi dau cu parerea despre ce ar trebui sau nu sa faceti. Nu stiu cum e sa fii in pielea unei femei care pierde o sarcina sau care trece prin chinuri groaznice ca sa o poata pastra... Nu stiu si ma simt mica...mica de tot.:floare:

zgabitza
09 aug 2012, 16:58
14 cutii? Eu am facut 2 injectii si vreo 3 zile aproape n-am putut merge. Nu cred ca le tolerez, am dureri groaznice in muschii fesieri.

Eu am facut abia una, ma doare un pic, dar inca nu se pune problema de dureri mari...oricum trebuie sa stau la pat...am avut marti o hemoragie destul de puternica si mi-a dat doctorita sa fac o fiola la 3 zile...pana in saptamana 32...eu tot mai sper ca statul la pat sa fie o chestie temporara...oricum problema mea acuma e sa fac rost de fiole...

Albinuta28
09 aug 2012, 17:37
Pe mine m-a doborat ameteala. Am ameteli si o stare de epuizare care ma tine mai mult de jumatate de zi in pat. Ma trezesc ametita si epuizata. . .
Greturi inca nu am, dar simt ca nu mai pot manca orice...Ma simt ciudat si din cauza caldurii pe care o suport foarte greu si in conditii obisnuite. Acum o suport mult mai greu :(

Vestea foarte buna e ca am reusit sa nu mai fumez deloc de 3 zile. Pentru mine asta e o performanta incredibila. N-am facut niciodata pauza....adica n-am reusit, dar iata ca m-au convins cateva articole de pe net (in legatura cu malformatiile congenitale cauzate de fumat) si dr ginecolog + filtrele care se pare ca au redus cantitatea de nicotina de care aveam nevoie. Sunt foarte bucuroasa!

De ingrasat...m-am ingrasat aproape 2 kilograme in 6 saptamani si ceva de sarcina. Mi se pare foarte mult...enorm, dar cred ca a contat si faptul ca nu am vomitat si nu mi-a fost rau de la mirosuri/macare. Sper sa o iau mai usor...am inceput deja sa mananc multe fructe (nu faceam asta de obicei) si sa mananc mai putin si mai des, mai ales ca nu fac aproape deloc miscare, ci mai mult zac pe ici si colo.

Durerile de burta inca le mai am, dar nu mai sunt continue, ci doar episodice. Simt dureri mai ales daca tusesc, stranut sau rad tare. Am terminat cu no-spa deocamdata.

Faptul ca nu sunt activa ma supara cel mai tare si ma face sa ma simt alt om....:( sper sa treaca cat mai repede si sa capat din nou energie si pofta de viata.

Imi pare rau pentru vestile proaste venite de la unele dintre voi. Nici nu stiu ce sa spun si nici nu indraznesc sa imi dau cu parerea despre ce ar trebui sau nu sa faceti. Nu stiu cum e sa fii in pielea unei femei care pierde o sarcina sau care trece prin chinuri groaznice ca sa o poata pastra... Nu stiu si ma simt mica...mica de tot.:floare:

Felicitari pentru chestia cu fumatul, daca ai reusit trei zile, nici sa nu te mai atingi de ele. Chiar cred ca nu sunt povesti, poate provoca malformatii, si asta o stiu de la medicul meu care inafara de fumat mi-a dat voie sa fac absolut orice...
Probabil ca dupa 12 saptamani, asa cum se spune, vom redeveni active si vom scapa de starile de-acum, eu de-abia astept sa treaca timpul pana atunci. Din pacate am un job foarte solicitant si lucrez 10 ore pe zi, asa ca nu ma pot odihni deloc in timpul zilei, ma trezesc devreme, stau si dorm pe mine la birou cateodata, dar nu am ce sa fac :(
Nu cred ca cele 2 kg sunt o problema, la inceput mananci mai aiurea din cauza starilor de greata, dar cu timpul o sa poti sa adopti un regim mai sanatos si recuperezi, eu cu asta ma consolez.

Kamina
09 aug 2012, 18:26
Buna dragi mamici
Azi am fost la prima ecografie, mi-am vazut minunea :bebe: , dragul de el , foarte mic, normal din toate punctele de vedere la varsta ce o are :ok: , se pare ca e mai mic decat am socotit noi, are 6 sapt si 4 zile, noi socotisem 7 sapt si 3 zile, are 6mm, i-am auzit si inimioara :bateinima: , DPN 31.03.2012 :barza:
Nici nu ne venea sa credem, ne uitam eu si sotul meu si eram super fericiti. Nu stiu sa imi exprim sentimentele ce le traiesc sunt foarte fericita, tocmai din acest motiv am vrut sa impart bucuria si cu voi.
Ne mai asteapta medicul peste 1 luna la o noua ecografie, perioada in care trebuie sa am mare grija de mine, sa evit medicamentele, efortul
Saptamana viitoare am programare si la medicul ginecolog, prima programare, a fost in concediu pana acum si nu am apucat sa ne cunoastem tocmai din acest motiv nu am mai avut rabdare si am mers sa fac ecografia la un cabinet particular . Sper ca am facut alegerea buna in ceea ce priveste medicul, sper sa ne intelegem bine pe tot parcursul sarcinii. :gravida2:
Va pup si sper sa veniti toate numai cu vesti bune :trandafir:

aglmai
09 aug 2012, 19:16
buna ziua tuturor imi pare sincer rau pentru cele care va simtiti rau sper sa treaca repede si sa reveniti la o forma mai buna curaj o saavem si perioade mai bune :*.Astazi am avut si noi intalnirea cu bebe mic conform ecografului avem 9s2z si 2cm84 este bine plasat deci pana acum totul este bine si speram sa fie asa pana la capat cu ajutorul lui Dumnezeu. Urmatoare programare o avem pe 31 august pt dublu test si toate masuratorile de rigoare :) . In alta ordine de ideii si eu m-am ingrasat 2 kg pana acum oricum doctorul a spus k 1 kg pe luna este ok sper sa o tinem asa pana la capat :). Sambata o sa plecam in vacanta si o sa merg cu avionul si mi-o dat niste ciorapi medicinali pt circulatie ca sa nu avem probleme . Sarcini cat mai usoare cu cat mai putine greturi si ameteli va doresc :*

iony07
09 aug 2012, 20:42
gata si eu cu durerea de masele!! am fost la stomatolog, mi-a dat cu un pic de spray anestezic si m-a curatat la ambele masele de minte -una intr-o parte si alta in partea cealalta- aveam puroi la ambele, dar nu mult cat sa necesite antibiotic. mi-a pus si o pasta care cauterizeaza si acum dupa 6 ore incep sa ma simt mai bine, sa-mi treaca durerea.
o seara frumoasa tuturor!

Florentina Maria
10 aug 2012, 09:03
Bine ca bebe e bine, vor disparea si starile de rau. Ceaiurile cu lamiie si somnul am inteles ca mai revigoreaza.
Din pacate tot ce manac vomez.Nici mirosurile nu le suport cred ca e vorbim de o sarcina mai toxica sper ca dupa 12 saptamani toate starile astrea sa dispara ca sa ma pot bucura cu toata inima de sarcina.Spre deosebire de voi cele care va-ti ingrasat eu am slabit 5kg

Ancadea
10 aug 2012, 09:25
Din pacate tot ce manac vomez.Nici mirosurile nu le suport cred ca e <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> de o sarcina mai toxica sper ca dupa 12 saptamani toate starile astrea sa dispara ca sa ma pot bucura cu toata inima de sarcina.Spre deosebire de voi cele care va-ti ingrasat eu am slabit 5kg

Florentina, si eu sunt la fel. :( Diferenta e ca eu am si zile in care doar mi-e foarte rau, fara sa vomit. Eu nu am slabit si nici nu m-am ingrasat. Pe mine ma ajuta daca mananc putin si des. Mananc multe uscaturi: paine prajita, stixuri. Deocamdata bebe nu se hraneste cu ce mancam noi. Mi-e ciuda ca am zile in care nu pot sa inghit nici macar acidul folic. Nu inteleg ce fac diferit de la o zi la alta, de ce in unele zile mi-e foarte rau, iar in altele mi-e doar rau... Tu mergi la serviciu? Eu nu si nu as fi in stare in momentul asta.

Mari_
10 aug 2012, 10:00
Eu m-am pricopsit cu o usoara durere de spate de ieri ca si cum as fi stat mult in pat,dar in ultima saptamana am stat in pat doar cand am dormit.Durerea se localizeaza de fapt pe talie ... pe solduri...Ma gandesc ca este cam devreme sa incep cu astfel de dureri!Marti ma duc la doctora.Pe vi va doare spatele? Nici eu nu sunt in stare sa merg la serviciu.Am incercat o zi dar pana in ora 12 deja eram ametita,ma intepa burta,ma durea spatele,eram palida si nu mai puteam sa vorbesc!

mika
10 aug 2012, 10:59
Eu m-am pricopsit cu o usoara durere de spate de ieri ca si cum as fi stat mult in pat,dar in ultima saptamana am stat in pat doar cand am dormit.Durerea se localizeaza de fapt pe talie ... pe solduri...Ma gandesc ca este cam devreme sa incep cu astfel de dureri!Marti ma duc la doctora.Pe vi va doare spatele? Nici eu nu sunt in stare sa merg la serviciu.Am incercat o zi dar pana in ora 12 deja eram ametita,ma intepa burta,ma durea spatele,eram palida si nu mai puteam sa vorbesc!

buna dimineata, si pe mine ma doare spatele de miercuri seara, si merge durerea pana sub burta. am <acronym title="vBulletin">vorbim</acronym> cu doctora si zice ca durerile sunt cauzate de faptul ca se ridica uterul (al meu e retrovers), maine merg la ea sa il vad pe bebe si o sa intreb mai multe

sa aveti o zi buna

iony07
10 aug 2012, 11:42
buna dimineata, si pe mine ma doare spatele de miercuri seara, si merge durerea pana sub burta. am <acronym title="vBulletin"><acronym title="vBulletin">vorbim</acronym></acronym> cu doctora si zice ca durerile sunt cauzate de faptul ca se ridica uterul (al meu e retrovers), maine merg la ea sa il vad pe bebe si o sa intreb mai multe

sa aveti o zi buna

o zi buna si tie mika! nu ti-a zis dr sa iei no=spa pt durere? la mine a revenit durerea de masea :plang:, deja mi-am aplicat un puf cu lidocaina si mi-a amortit toata gura, de mancat nu pot sa mananc nimic din cauza dureriiiiiiiii, am o zi naspa naspa..........

mika
10 aug 2012, 12:06
o zi buna si tie mika! nu ti-a zis dr sa iei no=spa pt durere? la mine a revenit durerea de masea :plang:, deja mi-am aplicat un puf cu lidocaina si mi-a amortit toata gura, de mancat nu pot sa mananc nimic din cauza dureriiiiiiiii, am o zi naspa naspa..........

mi-a spus despre no-spa ca pot sa iau pana la 3 pe zi dar nu mai multe, insa incerc pe cat posibil sa nu iau nimic...

eu la prima sarcina am patit asa cu maselele de minte de nu am stiut ce sa ma fac... incearca macar sa te hidratezi, eventual un piure de legume si ceva supa strecurata, la mine a mers cat de cat la prima sarcina

Piscot
10 aug 2012, 13:10

Si eu am dureri de spate. Durerile apar dimineata cand ma trezesc. Abia ma ridic din pat. Dupa o vreme imi trec. Ma doare tot spatele si incheieturile soldurilor si ale umerilor. Eu am o usoara scolioza care imi dadea batai de cap cand se schimba vremea, dar acum parca amortesc in somn si ma doare spatele ca niciodata, dar imi trece destul de repede dupa ce ma ridic din pat.

Cat despre serviciu, noroc ca eu pot sa lucrez de acasa. Trimit lucrarile la birou cand e nevoie de ele. Altfel nu cred ca m-as descurca. Nu inteleg cum se descuca alte femei. :(

Astazi mi-am revenit din ameteli miraculos! Cred ca au mare legatura cu vremea caniculara. Astazi e mai racoare si sunt super fresh, dar daca m-ar fi trimis cineva ieri la serviciu...as fi cazut in nas dupa 3 metri. Pur si simplu nu puteam sa stau in picioare...

Florentina Maria
10 aug 2012, 14:24
[QUOTE=Ancadea;588359]Florentina, si eu sunt la fel. :( Diferenta e ca eu am si zile in care doar mi-e foarte rau, fara sa vomit. Eu nu am slabit si nici nu m-am ingrasat. Pe mine ma ajuta daca mananc putin si des. Mananc multe uscaturi: paine prajita, stixuri. Deocamdata bebe nu se hraneste cu ce mancam noi. Mi-e ciuda ca am zile in care nu pot sa inghit nici macar acidul folic. Nu inteleg ce fac diferit de la o zi la alta, de ce in unele zile mi-e foarte rau, iar in altele mi-e doar rau... Tu mergi la serviciu? Eu nu si nu as fi in stare in momentul asta.[/QUOTE
Mie imi e rau tot timpul. In ultima saptamana a fost mai rau in sensul ca intre mancat si vomat n-a durat mai mult de 5 minute.Norocul meu e ca muncesc de acasa ca altfel...Imi e frica sa merg si pana la magazin nu de alta dar daca mi se pare ca simt si cel mai mic miros nu se termina bine.Si eu am zile in care nu pot sa iau acid folic si imi e destul de teama sa nu-l afecteze pe bebe.

Albinuta28
10 aug 2012, 14:32
Din cate stiu nu e ok sa stai cu dureri, mai ales de burta, ci e mai bine sa iei no spa si sa calmezi muschii, e mai ok pentru bebe. Dar intrebati medicul si va poate spune ce trebuie sa faceti. Am o prietena care a trecut prin primele trei luni de sarcina cu dureri de burta ingrozitoare, si careia i-a explicat medicul ca e extrem de importana sa ia no spa. Eu merg la acelasi medic, si mi-a spus acelasi lucru, doar ca pana acum nu am avut dureri. Asa ca intrebati, uneori e mai bine sa iei medicamentele indicate decat sa te abtii de teama sa nu dauneze bebelusului.

ingridtasha
10 aug 2012, 14:33
Fetelor, imi pare rau sa aud ca treceti prin asemenea momente...dar sint sigura ca sint doar capriciile sarcinii la inceput. Sincer, preferam citeva luni de greturi si ameteli fibroamelor si trombofiliei. Veti vedea ca va fi super ok imediat ce treceti de primul trimestru. Si eu am dureri de spate, o senzatie de apasare, de presiune in vagin, dar si pentru ca nu stau locului o clipa. Azi cel putin am facut treaba de dimineata si sint epuizata, nu vreau decit sa ma intind putin. Sotul e la servici,. mama a plecat acasa la ea, deci trebuie sa ma mobilizez sa fac treburile care nu implica ridicare de obiecte grele.

Florentina Maria
10 aug 2012, 14:42
Fetelor, imi pare rau sa aud ca treceti prin asemenea momente...dar sint sigura ca sint doar capriciile sarcinii la inceput. Sincer, preferam citeva luni de greturi si ameteli fibroamelor si trombofiliei. Veti vedea ca va fi super ok imediat ce treceti de primul trimestru. Si eu am dureri de spate, o senzatie de apasare, de presiune in vagin, dar si pentru ca nu stau locului o clipa. Azi cel putin am facut treaba de dimineata si sint epuizata, nu vreau decit sa ma intind putin. Sotul e la servici,. mama a plecat acasa la ea, deci trebuie sa ma mobilizez sa fac treburile care nu implica ridicare de obiecte grele.
Din pacate Ingrid in ceea ce priveste trombofilia noi suntem in aceasi barca.Tu la ce medic hematolog mergi?Faci deja Clexane?

MargoC
10 aug 2012, 15:17

Si pe mine ma doare mijlocul, dar am sa intreb maine cand ma duc la control, ce-i cu durerile astea! Anul trecut in martie am stat in medical vreo 2 saptamani in medical cu tratament pentru ca intepenisem de mijloc, si de atunci am ramas cu dureri! Sunt in concediu si ma bucur, ca n-as fi fost in stare sa stau la serviciu in momentele astea!

MargoC
10 aug 2012, 15:28
Ce dragut! Maine ma duc si eu la control, abia astept sa vad cum e, sa-i aud inimioara! Am analizele foarte bune si ma simt destul de bine in comparatie cu multe dintre fetele de aici care au destule probleme! Numai bine!
:floare:

MargoC
10 aug 2012, 15:34
Vacanta frumoasa si fara stari de rau!
:floare:

MargoC
10 aug 2012, 15:40
Buna fetelor ,

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat! Nici nu am cuvinte sa-ti spun ce simt! Iti doresc sa-ti revii cat mai repede, si sa ai incredere ca veni si ziua cand totul va merge asa cum trebuie! Cu drag:floare:

MargoC
10 aug 2012, 15:50
Buna Alina! Ma bucur ca esti bine si ti-a trecut gatul! Baiatul meu a zambit intr-o parte, a zis "bine" si asta a fost tot. Nici un cuvant, nici o intrebare, nici o parere, nimic de atatea zile! Probabil inca proceseaza informatia! Sau inca nu-l intereseaza fiindca nu-l afecteaza deocamdata! Cine stie! Acum e foarte interesat cand plecam la mare, fiindca nu vrea sa mearga cu noi si de abia asteapta sa ramana singur! Asta-i varsta, vrea sa fie liber!

ingridtasha
10 aug 2012, 16:42
Buna Alina! Ma bucur ca esti bine si ti-a trecut gatul! Baiatul meu a zambit intr-o parte, a zis "bine" si asta a fost tot. Nici un cuvant, nici o intrebare, nici o parere, nimic de atatea zile! Probabil inca proceseaza informatia! Sau inca nu-l intereseaza fiindca nu-l afecteaza deocamdata! Cine stie! Acum e foarte interesat cand plecam la mare, fiindca nu vrea sa mearga cu noi si de abia asteapta sa ramana singur! Asta-i varsta, vrea sa fie liber!

Eu am avut un frate cu 17 ani mai mic ca mine. Spun ca am avut pentru ca s-a stins intr-un accident stupid, acum 3 ani, acum este ingerul meu pazitor. Nu era frate drept, ci vitreg, dar am fost mai ceva ca fratii drepti, un copil minunat, n-am cuvinte...Si vreau sa-ti spun ca a mers cu noi si in club, ne-a cunoscut prietenii, am mers impreuna in excursii, pe munte. De la sotul meu a prins pasiunea alpinismului si ciclismului...eu cred ca virsta mea si a surorii mele drepte (si a lui) s-a dovedit un mare avantaj pentru toata lumea, mai ales pentru el. Si eu si sora mea am trait un sentiment aparte, ca trebuie sa-l protejam, ca e mai mic si am facut totul sa-i fie bine. Va fi un moment poate mai delicat la inceput, dar odata ce se va naste bebele totul va fi super, vei vedea!

ingridtasha
10 aug 2012, 16:47
Din pacate Ingrid in ceea ce priveste trombofilia noi suntem in aceasi barca.Tu la ce medic hematolog mergi?Faci deja Clexane?

Nu, iau deocamdata Aspenter, No Spa, Femibion 2, Cetebe, Acid folic, Magne B6, Arefam. I-am scris doamnei doctor Uscatescu si astept raspuns in weekend-ul asta privind tratamentul. Am vrut sa evit o calatorie obositoare pina la Bucuresti din Iasi.Am vorbit cu una dintre asistentele doamnei doctor si a promis ca-i va spune de mine si de mesajele mele cit de urgent. Eu am facut toate analizele pentru trombofilie, am 3 mutatii heterozigote, proteina C e sub val normala. Verisoarele mele au avut pierderi de sarcina la luni mari si se pare ca asta a fost motivul. Se pare, de asemenea, ca e ereditara. Bineinteles ca n-am avut nici cea mai vaga idee ca sufar de asa ceva.

alina2425
10 aug 2012, 19:03
Buna fetelor,
Cum va mai simtiti?Eu sunt la Felix pana duminica.Am stat doar la umbra si m-am balacit putin intr-un bazin unde apa era doar calie si nu fierbinte ca in celalte!:)Citeam in urma ce a-ti scris voi si nici nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa ma panichez dar eu ma simt perfect!Nu ma mai doare burta de vre-o 2 sapt, nu am stari de greata sau de ameteala, nimic.Toata ziua casc si ma dor usor sanii la atingere dar c-am atat!Sper sa o tin tot asa in continuare!:)Va pup cu drag si va doresc sa va simititi din ce in ce mai bine atat voi cat si bebelusii vostri!

Dana16
11 aug 2012, 10:35
Buna fetelor,
Cum va mai simtiti?Eu sunt la Felix pana duminica.Am stat doar la umbra si m-am balacit putin intr-un bazin unde apa era doar calie si nu fierbinte ca in celalte!:)Citeam in urma ce a-ti scris voi si nici nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa ma panichez dar eu ma simt perfect!Nu ma mai doare burta de vre-o 2 sapt, nu am stari de greata sau de ameteala, nimic.Toata ziua casc si ma dor usor sanii la atingere dar c-am atat!Sper sa o tin tot asa in continuare!:)Va pup cu drag si va doresc sa va simititi din ce in ce mai bine atat voi cat si bebelusii vostri!

buna, eu zic sa te bucuri ca te simti bine si sa nu te panichezi ca nu ai de ce, profita de vacanta si relaxeazate cat poti, te pup:ok:

ingridtasha
11 aug 2012, 15:29
Buna fetelor,

Super, bucura-te si distreaza-te! Nu ai de ce sa fii ingrijorata!

alina2425
11 aug 2012, 22:29
Super, bucura-te si distreaza-te! Nu ai de ce sa fii ingrijorata!

Buna Ingrid,
Maine iti faci dublu test?Iti doresc sa iasa perfect si sa fie totul bine.Sa sti ca si eu am unele ganduri negre in legatura cu evolutia sarcinii dar sapt viitoare ma programez la eco, sper sa fie totul bine mai ales ca eu nu am vazut inca embrionul deoarece prima data era sarcina prea mica!Vreau sa scriem numai de bine sapt viitoare!

Paula Lavric
11 aug 2012, 22:45
Felicitari, bun venit! Cati ani ai? Iti doresc numai bine, o sarcina usoara si tinem lagatura! :gravida:

Buna Margo. Am 26 ani si e prima sarcina.Sper sa fie totul bine dupa ce termin tratamentul.Mai am 4 zile de luat si sapt viitoare merg sa-mi fac analizele ...toate...si apoi la control:) Sarcina usoara si tie

Mari_
12 aug 2012, 19:11
Ce fac burticile?
Observ ca este cam liniste pe aici,ceea ce ma duce cu gandul ca ne-am cam obisnuit cu starile specifice si nu prea mai sunt intrebari.Acum asteptam ziua bitestului...pe urma asteptam miscari si ne framanta curiozitatea:o fi fata,o fi baiat?
Marti am control sa vedem ce face bebe iar bitestul la sfarsitul luinii!

Mari_
12 aug 2012, 19:25
Afla care va fi sexul copilului tau cu o metoda chinezeasca | MamicaMea.ro (http://www.mamicamea.ro/bebelusi/afla-care-va-fi-sexul-copilului-tau-cu-o-metoda-chinezeasca.html)

Mie mi-a iesit baiat!

alina2425
12 aug 2012, 21:24
Ce fac burticile?
Observ ca este cam liniste pe aici,ceea ce ma duce cu gandul ca ne-am cam obisnuit cu starile specifice si nu prea mai sunt intrebari.Acum asteptam ziua bitestului...pe urma asteptam miscari si ne framanta curiozitatea:o fi fata,o fi baiat?

Buna Mari,
Eu una ma simt foarte bine din punct de vedere fizic.Azi m-am cantarit (desi am tot evitat asta:) ) si m-am ingrasat 2.5kg deja!:(Tu cum stai cu kg?Si eu astept bitestul, il fac la inceputul lui septembrie si am destul de mult emotii mai ales ca in fam sotului meu sunt antecedente cu SD..chiar sper sa fie totul bine.Ma gandeam astazi ca daca doamne fereste analizele or sa iasa rau am sa renunt la sarcina ceea ce va fi destul de dureros pentru mine!Abia astept sa trec si de hopul asta, tot refuz sa ma gandesc la asta ca si cum sigur nu s-ar putea intampla..

MargoC
12 aug 2012, 21:50
Buna Mari,
Eu una ma simt foarte bine din punct de vedere fizic.Azi m-am cantarit (desi am tot evitat asta:) ) si m-am ingrasat 2.5kg deja!:(Tu cum stai cu kg? eu astept bitestul, il fac la inceputul lui septembrie si am destul de mult emotii mai ales ca in fam sotului meu sunt antecedente cu SD..chiar sper sa fie totul bine.Ma gandeam astazi ca daca doamne fereste analizele or sa iasa rau am sa renunt la sarcina ceea ce va fi destul de dureros pentru mine!Abia astept sa trec si de hopul asta, tot refuz sa ma gandesc la asta ca si cum sigur nu s-ar putea intampla..

Buna! Eu am aceeasi greutate, iar la inceputul lunii viitoare urmeaza bitestul! Nu-ti mai face ganduri negre! Gandeste doar de bine, fii pozitiva! Totul va fi OK, tu trebuie sa crezi asta cu toata convingerea!

Mari_
12 aug 2012, 21:52
M-am cantarit azi.Am circa un kg in plus.Am fost surprinsa ca ma simt mai greoaie.De obicei aveam 63 kg.la inceputul fiecarei veri incerc sa ajung la 59.Aveam 60,5 inainte de a afla de sarcina iar acum am 61,5 dar ma simt ca la 64 de kg.Si folosesc acelasi cantar de 5-6 ani si nu pare stricat!

Nu mai fi pesimista in legatura cu bitestul.Va fi asa cum o vrea Dumnezeu,adica bine!

Eu stau cu stres si cand merg la wc pana verific hartia igienica si vad ca nu are nicio culoare suspecta.Nu m-am dezobisnuit de faza asta! De cateva zile observ ca se intaresc partile laterale ale burtii,mai ales seara sau cand ma agit!

Apropo de burta...la voi se vede ceva?Ca eu am ceva strat de grasime dar daca sugeam burta nu se observa.Acum surpriza:nu mai pot suge burta si sub buric e putin proeminenta.

alina2425
12 aug 2012, 22:18
M-am cantarit azi.Am circa un kg in plus.Am fost surprinsa ca ma simt mai greoaie.De obicei aveam 63 kg.la inceputul fiecarei veri incerc sa ajung la 59.Aveam 60,5 inainte de a afla de sarcina iar acum am 61,5 dar ma simt ca la 64 de kg.Si folosesc acelasi cantar de 5-6 ani si nu pare stricat!

Nu mai fi pesimista in legatura cu bitestul.Va fi asa cum o vrea Dumnezeu,adica bine!

Eu stau cu stres si cand merg la wc pana verific hartia igienica si vad ca nu are nicio culoare suspecta.Nu m-am dezobisnuit de faza asta! De cateva zile observ ca se intaresc partile laterale ale burtii,mai ales seara sau cand ma agit!

Apropo de burta...la voi se vede ceva?Ca eu am ceva strat de grasime dar daca sugeam burta nu se observa.Acum surpriza:nu mai pot suge burta si sub buric e putin proeminenta.

Si eu verific hartia de fiecare data :)La mine la burtica nu se vede nimic.Eu am 1,65 si aveam 59 de kg deci nu eram chiar "trasa prin inel"dar nici plinuta.Burtica am avut de cand ma stiu, in liceu eram o schiloada de numa numa:) dar si atunci aveam un pic burta asa ca acuma nu pot sa imi dau seama.Oricum cred ca la mine la 7 sapt e cam devreme sa se vada ceva.Cum stai cu greturile?Pe mine parca ma apuca asa usor seara de vre-o 2 zile, dar nu vomit ceea ce e bine!

Mari_
13 aug 2012, 07:17
Si eu verific hartia de fiecare data :)La mine la burtica nu se vede nimic.Eu am 1,65 si aveam 59 de kg deci nu eram chiar "trasa prin inel"dar nici plinuta.Burtica am avut de cand ma stiu, in liceu eram o schiloada de numa numa:) dar si atunci aveam un pic burta asa ca acuma nu pot sa imi dau seama.Oricum cred ca la mine la 7 sapt e cam devreme sa se vada ceva.Cum stai cu greturile?Pe mine parca ma apuca asa usor seara de vre-o 2 zile, dar nu vomit ceea ce e bine!

Nu am greturi decat daca sunt obosita sau imi este sete.In rest chiar nu prea am avut.Eu sunt cu somnul.Ieri am dormit de la 11 la 1 si de la 4 la 7.La ora 12 noaptea m-am culcat si m-am trezit acum!Sambata am fost plecata si nu am dormit deloc dar am recuperat ieri! :))

ingridtasha
13 aug 2012, 10:10
Buna Ingrid,
Maine iti faci dublu test?Iti doresc sa iasa perfect si sa fie totul bine.Sa sti ca si eu am unele ganduri negre in legatura cu evolutia sarcinii dar sapt viitoare ma programez la eco, sper sa fie totul bine mai ales ca eu nu am vazut inca embrionul deoarece prima data era sarcina prea mica!Vreau sa scriem numai de bine sapt viitoare!
Da, in aproximativ 3 ore am bitestul. azi m-am trezit cu o durere de burta destul de mare, uterul pare a fi contractat. Am luat No Spa si Magne B 6, sper sa nu fie probleme. Va tin la curent cu rezultatele. Am emotii mari!!

MargoC
13 aug 2012, 10:19
Da, in aproximativ 3 ore am bitestul. azi m-am trezit cu o durere de burta destul de mare, uterul pare a fi contractat. Am luat No Spa si Magne B 6, sper sa nu fie probleme. Va tin la curent cu rezultatele. Am emotii mari!!

Tin pumnii! O sa fie totul OK! :ok:

MargoC
13 aug 2012, 10:25
Nu am greturi decat daca sunt obosita sau imi este sete.In rest chiar nu prea am avut.Eu sunt cu somnul.Ieri am dormit de la 11 la 1 si de la 4 la 7.La ora 12 noaptea m-am culcat si m-am trezit acum!Sambata am fost plecata si nu am dormit deloc dar am recuperat ieri! :))

E bine ca poti dormi! Eu stau cam prost la capitolul asta. Ziua nu pot dormi, iar noaptea dorm prost, ma duc de vreo 3 la baie, iar la 8 ma trezesc! Daca nu eram in concediu precis aveam de dormit! :furioasa:

Si in greutate n-am luat nici un gram! Dar asta inca nu e o problema. Si la prima sarcina a fost la fel. In trimestrul III am luat in greutate pentru doua persoane, de la 50 kg am ajuns la 75! Sper sa fiu mai echilibrata de data asta, ca era tare obositor de carat atata greutate, de abia respiram, iar inima mea saraca muncea din greu! Va pup! :tepupam:

ingridtasha
13 aug 2012, 10:33
Tin pumnii! O sa fie totul OK! :ok:

Multumesc. Ce ma mira este ca doctorita mea, desi stie ca e sarcina cu risc, ultima data mi-a zis sa vin dupa 3 saptamini, ca totul e bine. Eu as vrea sa fac cit mai des ecografie, sa fiu monitorizata foarte riguros.

Mari_
13 aug 2012, 10:41
Ingrid,si eu am pumnii stransi pentru voi.Il pun si pe bebe!Cere si tu sa te duci saptamanal.Poate accepta ddoctora.Mie mi-a spus ca ma poate vedea saptamanal daca sunt nelinistita!

ingridtasha
13 aug 2012, 14:27
Ingrid,si eu am pumnii stransi pentru voi.Il pun si pe bebe!Cere si tu sa te duci saptamanal.Poate accepta ddoctora.Mie mi-a spus ca ma poate vedea saptamanal daca sunt nelinistita!

Am venit de la dublu, totul e ok cu Bula. Are 11 sapt si 3 zile, 4.68 cm, da din miini, din picioare si parca i s-a lungit mai mult corpul. Fibromul a stagnat la 7 cm, spre marea mea fericire. Pe 21 august am morfofetala de primul trimestru. Deci, e bine deocamdata. Va pup!

Mari_
13 aug 2012, 15:02
Am venit de la dublu, totul e ok cu Bula. Are 11 sapt si 3 zile, 4.68 cm, da din miini, din picioare si parca i s-a lungit mai mult corpul. Fibromul a stagnat la 7 cm, spre marea mea fericire. Pe 21 august am morfofetala de primul trimestru. Deci, e bine deocamdata. Va pup!

Yupiii! Astea chiar ca sunt vesti bune!Bravo Ingrid!!!Ma bucur pentru voi si sa aveti parte in continuare numai in vesti bune!!!!

Albinuta28
13 aug 2012, 15:29
Ce fac burticile?

Si eu am eco si bitest pe 1 septembrie, medicul m-a asigurat ca o sa imi spuna sexul, de-abia astept, sper sa se si vada :bebe:

Albinuta28
13 aug 2012, 15:33

Felicitari!!

alina2425
13 aug 2012, 15:47
Iti tin pumni, totul o sa fie bine!

alina2425
13 aug 2012, 15:50

Ma bucur din suflet pentru tine si pentru Bula!:)Acum cred ca te-ai mai linistit putin, asa-i?Ai grija de tine si totul va fi bine!

Mari_
13 aug 2012, 17:06
Ingrid,cred ca am ratat post-ul in care ai spus de ce "Bula".Daca nu l-am ratat,as fi incantata sa aud de la ce a pornit alintatura!

Si inca ceva:tu fiind cea mai mare burtica ar trebui sa ne povestesti cum a decurs testul.Ai avut si rezultatul analizelor la sange?Ca eu ma duc la bitest pe 28 august si tot atunci imi va lua sange!

ingridtasha
14 aug 2012, 12:23
Ingrid,cred ca am ratat post-ul in care ai spus de ce "Bula".Daca nu l-am ratat,as fi incantata sa aud de la ce a pornit alintatura!

Si inca ceva:tu fiind cea mai mare burtica ar trebui sa ne povestesti cum a decurs testul.Ai avut si rezultatul analizelor la sange?Ca eu ma duc la bitest pe 28 august si tot atunci imi va lua sange!

Mutumesc tuturor! Testul a durat putin, mi s-a facut eco de confirmare a virstei gestationale, mi-a masurat fibromul, a constata ca nu sint probleme vizibile si apoi mi s-a luat singe. pe 21 am morfofetala, acolo voi afla mult mai multe. Acolo se fac masuratorile, etc. si dureaza mult.
Una calda, alta rece...dimineata m-am trezit iar cu citeva pete maronii pe pijama, am intrat in panica maxima, am sunat doctorita (din nou deranjata), am mers la spital la control si printre altele i-am zis ca am facut si dublu (ea imi spusese ca nu are rost, ca trebuie amniocenteza pentru ca am aproape 38 ani), S-a enervat foarte tare ca am fost la dublu si mi-a zis ca in cazul asta ce rost mai are sa-mi fie ea medic. A zis sa merg miine sa ma internez pentru analizele de dinaintea cerclajului. Am sa merg, dar din nou sint dezamagita de atitudinea ei. Eu nu vreau amnio decit daca testul imi iese cu risc, altfel refuz o procedura atit de invaziva. Si cred ca am dreptul, pe banii si pe timpul meu sa-mi fac absolut toate testele posibile si imposibile, daca ele nu-mi afecteaza sarcina. Nu vad de ce 2 pareri medicale ar strica, mai ales ca dr Iliev la care am fost e renumit pe eco de gestatie.

ingridtasha
14 aug 2012, 12:26

Bula vine de la disporportia cap corp de acum. Era un banc in care Bula s-a nascut doar cu cap si toata lumea ii cumpara caciulite...Vlad ii mai zice si "fes".

ingridtasha
14 aug 2012, 12:27
Si eu am eco si bitest pe 1 septembrie, medicul m-a asigurat ca o sa imi spuna sexul, de-abia astept, sper sa se si vada :bebe:

Eu astept pina prin sapt a 16-a, daca ajung cu bine. Cred ca e baiat, dar daca nu e, e binevenita si o fetita.

Albinuta28
14 aug 2012, 13:09
Eu astept pina prin sapt a 16-a, daca ajung cu bine. Cred ca e baiat, dar daca nu e, e binevenita si o fetita.

Eu cred ca mi-as dori fetita...dar la fel, e binevenit si baiatul :)
Daca medicul tau are atitudinea asta, de ce nu te gandesti sa il schimbi totusi? Eu am ajuns la un medic renumit, care se poarta extraordinar, din pacate are extrem de multe paciente si e mereu ocupat, tine consultatiile vorbind la telefon destul de mult...e asaltat de mamici.

Mari_
14 aug 2012, 13:12
Ingrid,doctorita ta are toane,clar!Se oftica ca te stresezi si tu si o stresezi si pe ea cu atatea teste.Tu procedeaza cum simti si ea o sa inteleaga ca nu are incotro!Tu trebuie sa faci cum simti,e dreptul tau si banii tai!!!

Eu ma pregatesc sa plec la control.Am mari emotii!

Albinuta28
14 aug 2012, 13:20
Ingrid,doctorita ta are toane,clar!Se oftica ca te stresezi si tu si o stresezi si pe ea cu atatea teste.Tu procedeaza cum simti si ea o sa inteleaga ca nu are incotro!Tu trebuie sa faci cum simti,e dreptul tau si banii tai!!!

Eu ma pregatesc sa plec la control.Am mari emotii!

Iti tinem pumnii, sigur o sa fie bine!

Eu am fost sambata la control (fara eco), mi-a spus ca totul e ok si ca nu trebuie sa ma stresez absolut deloc, sa plec linistita in concediu (merg cu masina in Muntenegru - drum lung si obositor) si sa fiu mai relaxata in privinta sarcinii. Asa ca o sa fac ce zice medicul :soare:

Kamina
14 aug 2012, 14:01

Felicitari Ingrid
Ma amuzi tare de tot cand te vad ca ii spui Bula
te pup si multa sanatate iti doresc :tepupam:

corina27
14 aug 2012, 14:14
Bula vine de la disporportia cap corp de acum. Era un banc in care Bula s-a nascut doar cu cap si toata lumea ii cumpara caciulite...Vlad ii mai zice si "fes".

Ingrid..eu zic sa o schimbi? Sa fim seriosi..e plin Iasul de ginecologi si meriti si tu o vorba buna si meriti sa fii auzita...nu sa ti se impuna toate. Eu am schimbat 4 ginecologi...e dreptul meu sa fiu multumita! Eu asa as proceda!
Ma bucura ca a iesit bine dublu!!! Sarcina usoara in continuare!

corina27
14 aug 2012, 14:16
Buna Mari,
Eu una ma simt foarte bine din punct de vedere fizic.Azi m-am cantarit (desi am tot evitat asta:) ) si m-am ingrasat 2.5kg deja!:(Tu cum stai cu kg?Si eu astept bitestul, il fac la inceputul lui septembrie si am destul de mult emotii mai ales ca in fam sotului meu sunt antecedente cu SD..chiar sper sa fie totul bine.Ma gandeam astazi ca daca doamne fereste analizele or sa iasa rau am sa renunt la sarcina ceea ce va fi destul de dureros pentru mine!Abia astept sa trec si de hopul asta, tot refuz sa ma gandesc la asta ca si cum sigur nu s-ar putea intampla..

Ai mai fost la eco?Eu am fost plecata cateva zile si n-am mai citit din urma :)

corina27
14 aug 2012, 14:17
Igrid ce-a zis dr Iliev referitor la amnio?

Mari_
14 aug 2012, 15:48
Deci,am venit!Bebe are 3,11 cm si nu-mi prea imi vine sa cred cat de mult se misca acolo!Da din maini si din picioare,se intinde . Si-a ascuns fata cu manuta!Mi-a facut eco normala...

Ingrid,doctora mea m-a certat ca am fost la doctora X hematolog si ea nu are deloc incredere.I-am explicat frumos motivele,am spus ca ma duc si unde vrea ea si a inteles pana la urma.Fac si ca ea si ca mine si gata!oricum nu cred ca tin cont de toate neconcordantele astea.Plus ca mai au si ele mandria lor.Cred ca si eu m-as enerva daca stiu ca ma bazez pe ceva si vine cineva fara experienta si face altceva.Dar daca pana la urma iti asumi tu riscul,doctora o sa treaca peste!

Albinuta28
14 aug 2012, 16:11
Deci,am venit!Bebe are 3,11 cm si nu-mi prea imi vine sa cred cat de mult se misca acolo!Da din maini si din picioare,se intinde . Si-a ascuns fata cu manuta!Mi-a facut eco normala...

Ingrid,doctora mea m-a certat ca am fost la doctora X hematolog si ea nu are deloc incredere.I-am explicat frumos motivele,am spus ca ma duc si unde vrea ea si a inteles pana la urma.Fac si ca ea si ca mine si gata!oricum nu cred ca tin cont de toate neconcordantele astea.Plus ca mai au si ele mandria lor.Cred ca si eu m-as enerva daca stiu ca ma bazez pe ceva si vine cineva fara experienta si face altceva.Dar daca pana la urma iti asumi tu riscul,doctora o sa treaca peste!

Felicitari! E prima ecografie pe care ti-ai facut-o? Eu am facut la 5 sapt si 5 zile si m-a mai chemat abia la 12 sapt...deja nu mai am rabdare sa-l vad pe bebe. Cand ma gandesc ca era un punctulet si acum o sa il vad ca se misca...cred ca ai fost super emotionata :bateinima:

Mari_
14 aug 2012, 16:24
Felicitari! E prima ecografie pe care ti-ai facut-o? Eu am facut la 5 sapt si 5 zile si m-a mai chemat abia la 12 sapt...deja nu mai am rabdare sa-l vad pe bebe. Cand ma gandesc ca era un punctulet si acum o sa il vad ca se misca...cred ca ai fost super emotionata :bateinima:

Este a 4-a ecografie.Din 2 in 2 saptamani merg sa vad ce face si sa ma dadaceasca doctora ca intru in stres cu 2 zile inainte de control....Acum 2 saptamani era calut de mare iar acum este om!Ce repede se dezvolta.Mai ca imi venea sa plang cu ecograful pe burta.Dar nu am plans decat cand am ajuns la masina de m-a rugat unul sa stau sa ma calmez si pe urma sa plec.I-am zis ca sunt lacrimi de bucurie si s-a linistit! :))

MargoC
14 aug 2012, 16:33

Ma bucur tare mult pentru tine! :scrisoare:

Albinuta28
14 aug 2012, 16:40
Este a 4-a ecografie.Din 2 in 2 saptamani merg sa vad ce face si sa ma dadaceasca doctora ca intru in stres cu 2 zile inainte de control....Acum 2 saptamani era calut de mare iar acum este om!Ce repede se dezvolta.Mai ca imi venea sa plang cu ecograful pe burta.Dar nu am plans decat cand am ajuns la masina de m-a rugat unul sa stau sa ma calmez si pe urma sa plec.I-am zis ca sunt lacrimi de bucurie si s-a linistit! :))

Wow, da stai cu ochii pe bebe, nu gluma...si eu ma gandeam sa ma mai duc dar si medicul si ecograful mi-au zis acelasi lucru...12 sapt!! Si merg abia la 13 ca atunci am prins programare...noroc ca merg in concediu pana atunci si mai trece timpul:rolleyes:

alina2425
14 aug 2012, 17:14
Mutumesc tuturor! Testul a durat putin, mi s-a facut eco de confirmare a virstei gestationale, mi-a masurat fibromul, a constata ca nu sint probleme vizibile si apoi mi s-a luat singe. pe 21 am morfofetala, acolo voi afla mult mai multe. Acolo se fac masuratorile, etc. si dureaza mult.
Una calda, alta rece...dimineata m-am trezit iar cu citeva pete maronii pe pijama, am intrat in panica maxima, am sunat doctorita (din nou deranjata), am mers la spital la control si printre altele i-am zis ca am facut si dublu (ea imi spusese ca nu are rost, ca trebuie amniocenteza pentru ca am aproape 38 ani), S-a enervat foarte tare ca am fost la dublu si mi-a zis ca in cazul asta ce rost mai are sa-mi fie ea medic. A zis sa merg miine sa ma internez pentru analizele de dinaintea cerclajului. Am sa merg, dar din nou sint dezamagita de atitudinea ei. Eu nu vreau amnio decit daca testul imi iese cu risc, altfel refuz o procedura atit de invaziva. Si cred ca am dreptul, pe banii si pe timpul meu sa-mi fac absolut toate testele posibile si imposibile, daca ele nu-mi afecteaza sarcina. Nu vad de ce 2 pareri medicale ar strica, mai ales ca dr Iliev la care am fost e renumit pe eco de gestatie.

Buna Ingrid,
Iti dau perfecta dreptate priviind a 2 parere!Cred ca doctorita ta e putin prea "plina de ea".Apropo de Sindormul Down vroiam sa te intreb daca ai auzit de tomografia nucala?Acest test masoara acumularea de fluid la nivelul cefei copilului.Toti copii au acumulari de asemnea fluid dar cei cu SD au cantitati marite.Nu e invaziva procedura si nu are nici un risc.Eu sigur o sa fac si acest test, tinand cont de situatia mea.Chiar azi am vazut un film pe PRO cu un copilas cu SD, tare trist..

alina2425
14 aug 2012, 17:19
Ai mai fost la eco?Eu am fost plecata cateva zile si n-am mai citit din urma :)

Buna Corina,
Nu am mai fost, sapt viitoare imi fac programare!Adevarul e ca asa dintr-o data m-am linistit si am zis ca nu are sens sa ma stresez pentru ca nu pot influenta cu nimic..acuma ma simt tare bine si sunt mult mai optimista!Tu cum esti?Ai pus poze noi cu Cristian..ce falcute dulci are!:)

alina2425
14 aug 2012, 17:20

Asa ma bucur cand vad ca veniti de la doctor cu vesti bune despre bebelasi vostri!Asa si trebuie sa fie!

Laurra
14 aug 2012, 18:49
Buna
Sunt Laura, sunt din Brasov, si joi, facem 10 saptamani. Am reusit pana acum sa citesc tot ce ati scris de la inceput, imi pare rau pentru vestile proaste, si imi pare foarte bine pentru vestile bune.
Nu stiu ce as putea spune pentru cele rele, stiu ca, daca as fi in cauza, mi-ar trebui foarte multa putere sa trec peste...

Si eu sunt panicata, verific de fiecare data la toaleta sa nu am pete de sange, sau alte scurgeri ciudate.
Eu am venit de la mare sambata, si, inainte de a merge, l-am intrebat pe medic daca este vreo problema.
Mi-a dat o reteta cu ceva pastile (nici nu am vrut sa ma uit peste ele, pana nu s-ar fi intamplat ceva), in cazul in care am sangerari, ceea ce slava D-lui, nu am avut.
Am stat mai mult la umbra, si am intrat in apa, dar nu am stat mai mult de jumatate de ora.

Prima vizita la control, am avut-o la 6 saptamani si 4 zile, si pe urmatoarea, in 2 august, dupa 10 zile (medicul a vrut sa verifice ca sarcina evolueaza genetic ok- adica creste normal).

va pup si mai vborbim.

Mari_
14 aug 2012, 19:12
Buna
Sunt Laura, sunt din Brasov, si joi, facem 10 saptamani. Am reusit pana acum sa citesc tot ce ati scris de la inceput, imi pare rau pentru vestile proaste, si imi pare foarte bine pentru vestile bune.
Nu stiu ce as putea spune pentru cele rele, stiu ca, daca as fi in cauza, mi-ar trebui foarte multa putere sa trec peste...

Si eu sunt panicata, verific de fiecare data la toaleta sa nu am pete de sange, sau alte scurgeri ciudate.
Eu am venit de la mare sambata, si, inainte de a merge, l-am intrebat pe medic daca este vreo problema.
Mi-a dat o reteta cu ceva pastile (nici nu am vrut sa ma uit peste ele, pana nu s-ar fi intamplat ceva), in cazul in care am sangerari, ceea ce slava D-lui, nu am avut.
Am stat mai mult la umbra, si am intrat in apa, dar nu am stat mai mult de jumatate de ora.

Prima vizita la control, am avut-o la 6 saptamani si 4 zile, si pe urmatoarea, in 2 august, dupa 10 zile (medicul a vrut sa verifice ca sarcina evolueaza genetic ok- adica creste normal).

va pup si mai vborbim.

Bine ai venit!Sa ai parte de sarcina usoara,la termen si bebe sanatos!:bebe:

Eu consider ca esti normala.Si eu verific hartia,ma palpez pe burtica sa vad daca ma jeneaza ceva,imi palpez sanii sa vad daca ma dor suficient de tare :sani:(ceea ce ma bucura.Cu cat dor mai tare cu atat ma bucur mai mult.Sper ca nu sunt masochista),ma uit la burta :gravida2:ca am inteles ca ar trebui sa apara o dungulita de la butic in jos (nu a aparut la mine),ma uit la ecografii,ma gandesc daca am baut suficienta apa.Mai ales ca bebe meu nu stie sa ceara si ca sa-i dau papa,ma face sa-mi fie rau.Daca vrea apa,intai imi este rau.Of,mai trebuie sa treaca timpul,sa fie bine si sa inceapa odata sa vorbeasca ca semnele astea le pricep cam greu!

Laurra
14 aug 2012, 19:58
Multumesc, Mari.

Asa e, toate suntem la fel: ne bucuram ca ne dor sanii, ca avem greturi, etc, tot ce indica sarcina.
Eu am parte de stari de greata tot timpul, dar am vazut si persoane care vomita si-o duc mai rau ca mine.
Abia astept sa merg iar la control- in 4 septembrie. Am facut o serie de analize, si-mi va mai da si in septembrie.
Sunt la limita hipotiroidismului, m-a pus curiozitatea sa citesc despre asta in sarcina, si mai bine nu citeam, ca
ma ingrijoreaza si mai tare. Dar daca era o urgenta, nu cred ca ma lasa doctorul pana atunci, mai ales ca-i destul de
precaut. De fapt este un doctor extraordinar, finut si rabdator.

Va doresc sanatate maxima, voua si puiutilor vostri, si sa dea Domnul sa ne intalnim la bebelusi de martie.
Pupici.

alina2425
14 aug 2012, 20:12
Multumesc, Mari.

Asa e, toate suntem la fel: ne bucuram ca ne dor sanii, ca avem greturi, etc, tot ce indica sarcina.
Eu am parte de stari de greata tot timpul, dar am vazut si persoane care vomita si-o duc mai rau ca mine.
Abia astept sa merg iar la control- in 4 septembrie. Am facut o serie de analize, si-mi va mai da si in septembrie.
Sunt la limita hipotiroidismului, m-a pus curiozitatea sa citesc despre asta in sarcina, si mai bine nu citeam, ca
ma ingrijoreaza si mai tare. Dar daca era o urgenta, nu cred ca ma lasa doctorul pana atunci, mai ales ca-i destul de
precaut. De fapt este un doctor extraordinar, finut si rabdator.

Va doresc sanatate maxima, voua si puiutilor vostri, si sa dea Domnul sa ne intalnim la bebelusi de martie.
Pupici.

Buna Laura,
Bine ai venit printre noi!Si eu iti doresc o sarcina cat mai frumoasa cu cat mai putine griji si probleme!Apropo de hipotiroidism, si eu am probleme cu glanda tiroida, anul acesta in februarie am suferit o tiroidoctomie totala si de atunci iau in fiecare zi Eutyrox.Nu te stresa si eventual daca esti ingrijorata consulta un endocrinolog.Daca va fi nevoie de tratament sigur iti va prescrie pentru ca acest Eutyrox e chiar indicat in sarcina, ajuta la dezvoltarea celulelor nervoase.Ceea ce pot sa iti spun sigur e ca pe perioada sarcini nu e indicat sa ignori aceasta glanda.Eu ma duc lunar la endocrinolog cu analizele repetate lunar si in functie de acestea doctorita imi mareste sau imi scade doza de Eutyrox.Multa sanatate!

corina27
14 aug 2012, 22:55
Buna Ingrid,
Iti dau perfecta dreptate priviind a 2 parere!Cred ca doctorita ta e putin prea "plina de ea".Apropo de Sindormul Down vroiam sa te intreb daca ai auzit de tomografia nucala?Acest test masoara acumularea de fluid la nivelul cefei copilului.Toti copii au acumulari de asemnea fluid dar cei cu SD au cantitati marite.Nu e invaziva procedura si nu are nici un risc.Eu sigur o sa fac si acest test, tinand cont de situatia mea.Chiar azi am vazut un film pe PRO cu un copilas cu SD, tare trist..
Alina nu stiu daca te referi la acelasi lucru...dar cand vei face eco pentru dublu test va masura osul nazal si pliul nucal ( adica pielea din spatele gatului, copii cu sdr down au gatul scurt si gros) . Si astea 2 in corelatie cu valorile a 2hormoni din sange dau riscurile pt multe sdr. printre care si Down. Cred ca tot la asta te gandesti si tu...dar stai linistita,bebe va fi sanatos ;)

Laurra
15 aug 2012, 09:10
Buna dimineata, si La Multi Ani tuturor Mariilor, Marianelor, Marianilor, care sunteti pe aici, si celor din viata voastra.
Alina, limita maxima era de 4.94 si mie mi-a iesit 4.899 si acum si in urma cu 2 ani. Doctorul mi-a spus ca ma va trimite din nou in sept la repetarea analizei, si la un endocrinolog. Am fost la unul acum un an jumate, si mi-a zis ca, in Bv este nivelul scazut de iod, si din cauza asta analizele astea ies mai marite. Oricum voi merge din nou, am vazut ca nu-i deloc de joaca cu tiroida , mai ales in sarcina.

Cum mai stati cu greturile? Cum va mai simtiti?
Am uitat sa va spun despre mine, ca sunt la prima sarcina, si tocmai am implinit 34 ani (cred eu ca, nu tocmai tarziu pentru bebe).

Sanatate maxima.

Albinuta28
15 aug 2012, 09:20
Buna dimineata, si La Multi Ani tuturor Mariilor, Marianelor, Marianilor, care sunteti pe aici, si celor din viata voastra.
Alina, limita maxima era de 4.94 si mie mi-a iesit 4.899 si acum si in urma cu 2 ani. Doctorul mi-a spus ca ma va trimite din nou in sept la repetarea analizei, si la un endocrinolog. Am fost la unul acum un an jumate, si mi-a zis ca, in Bv este nivelul scazut de iod, si din cauza asta analizele astea ies mai marite. Oricum voi merge din nou, am vazut ca nu-i deloc de joaca cu tiroida , mai ales in sarcina.

Cum mai stati cu greturile? Cum va mai simtiti?
Am uitat sa va spun despre mine, ca sunt la prima sarcina, si tocmai am implinit 34 ani (cred eu ca, nu tocmai tarziu pentru bebe).

Sanatate maxima.

Bine ai venit si sarcina usoara!

Eu am implinit luni 10 sapt si deja mi-au trecut greturile, am o usoara senzatie aiurea din cand in cand, dar sunt ok. Ce-i drept, am renuntat de vreo doua saptamani la vitamine (Elevit), aveam impresia ca imi fac rau...o sa le reiau dupa 12 sapt cand termin cu acidul folic, si asa pentru mine erau cam multe pastile :confused:
Peste cateva zile plec in concediu, inca nu stiu daca merg cu masina sau cu avionul, dar am inteles ca nu sunt riscuri nici cu una nici cu alta, asa ca am decis sa ma relaxez si atat :avion:
Cand ma intorc, eco, bitest, apoi ma apuc de ceva gimnastica pt gravidute :greutati:, mai ales ca inainte de sarcina mergeam frecvent la aerobic si acum deja incep sa ma simt foarte lenesa...

Mari_
15 aug 2012, 09:36
16578

Sa vedem daca se vede poza...Asa suntem noi,acum la 10 sapt.,3.11 cm!

La multi ani Mariilor!

alina2425
15 aug 2012, 09:50
16578

La multi ani Mariilor!

La mult ani Mari!
Se vede bebelu!
Abia astept sa punem poze cu bebele la noi in brate!:)

Kamina
15 aug 2012, 09:52
Se vede destul de bine. Felicitari Mari si la multi ani cu ocazia zilei onomastice :floare:. Cat de emotionata sunt numai cand le vad pe ale voastre , abia astept sa fac si eu dublu test, va fi pe la inceputul lui septembrie . De fiecare data cand merg la medic, fie ca e doar un control simplu sau analize, sunt foarte emotionata :bateinima: . Maine ma duc iar la :medic: , va fi prima data cand voi face cunostinta cu medicul ginecolog, sper sa fie alegerea corecta, a fost in concediu pana acum, si sper ca nu e prea tarziu sa ma ia acum in evidenta. Pana acum mi-am facut deja o ecografie la un cabinet particular, am facut analizele de inceput, toate iesind normale, multumesc lui Dumnezeu :rugaciune:
In ultima saptamana numai in toane am fost: o zi ma simteam perfect, 2 eram la pamant :mad: , greturi, dureri de stomac de la starile de voma, nu am putut sa mananc nimic, fapt ce a dus si la scaderea in greutate cu 1kg. Azi sunt putin mai ok, am avut dimineata o mica tentativa de voma, insa a fost doar o tentativa.
Sper sa ma pot bucura de ziua libera pentru ca maine iar la servici.
O zi splendida tuturor si la multi ani tuturor celor ce isi sarbatoresc ziua onomastica!:floare:

Mari_
15 aug 2012, 10:16
Alina si Kamina,multumesc pentru urari.

Eu sunt programata la bitest pe 28 august la ora 16.Poza i-a trimis-o doctora taticului :) de la ecografia abdominala de ieri!

Kamina,asa patesc si eu.Am toane,dar am observat ca de la 10 sapt se mai raresc.Eu am ajuns la concluzia ca atunci cand iti este mai rau decat iti este de obicei,bebe vrea ceva:ori papa,ori apa,ori papa dulce,ori ceapa!Eu asa pateam.Pana nu nimeream,nu puteam sa ma misc prin casa fara sa ametesc sau sa-mi fie greata!

Kamina
15 aug 2012, 10:56
Alina si Kamina,multumesc pentru urari.

Eu sunt programata la bitest pe 28 august la ora 16.Poza i-a trimis-o doctora taticului :) de la ecografia abdominala de ieri!

Kamina,asa patesc si eu.Am toane,dar am observat ca de la 10 sapt se mai raresc.Eu am ajuns la concluzia ca atunci cand iti este mai rau decat iti este de obicei,bebe vrea ceva:ori papa,ori apa,ori papa dulce,ori ceapa!Eu asa pateam.Pana nu nimeream,nu puteam sa ma misc prin casa fara sa ametesc sau sa-mi fie greata!

Ultimele 2 dati am vazut ca se multumea cu acreala multa, nu vroia mancare, nu vroia apa insa cand mancam ceva acru eram super fericita
Duminica l-am linistit cu usturoi, o sa radeti de mine insa asta mi-a facut bine, e adevarat ca imi era foarte pofta de rasof cum imi facea mami cand eram mici acasa, cu usturoi si mamaliguta, si am mancat cu asa o poftaaa :))
Si am mai observat ca de cand sunt insarcinata cand am o zi libera la 7:30 maxim 8:00 sunt treaza, nu pot sa dorm mai mult

Albinuta28
15 aug 2012, 11:32
16578

La multi ani Mariilor!

La multi ani si felicitari, e foarte dragut!! Ma apuca emotiile cand ma uit la poza asta, incep sa semene a mici omuleti, numar si eu zilele pana pe 1 sept cand o sa il vad!

ingridtasha
15 aug 2012, 11:55
La multi ani, Mari!!! Sarcina usoara si multa, multa sanatate si fericire iti doresc!!!
Eu intru mai rar pentru ca la noua casa nu am inca net, pe telefon n-am si atunci trebuie sa trec pe la apartament.
Mie la dublu test mi s-a luat singe, mi s-a facut o eco de confirmare a virstei gestationale si cam atit...cred ca la morfofetala de saptamina viitoare se vor face si celelalte masuratori de care am citit aici.
Ma bucur ca toata lumea e bine si le zic bine ati venit burticilor nou aparute aici! Ma uitam ca e o comunitate mult mai mare decit la alte luni, adica sintem multe mamici de martie!
Corina, n-am apucat sa-l intreb pe dr. Iliev de amniocenteza, o voi face la morfofetala. Cred ca trebuie sa vada rezultatele. Dar daca dublu test si triplu test ies cu risc scazut, morfofetalele vor fi f bune, eu una refuz amniocenteza.
La doctorita mea am renuntat, disconfortul psihic de la ultima intilnire, cea de ieri, a fost prea mare. Am fost deprimata si stresata toata ziua. Am sa merg la o doctorita mai tinara, foarte buna si ea. Doctoritei mele i-am multumit mult de colaborare, am schimbat ceva mesaje in care mi-a spus ca-i pare rau ca n-am avut incredere in ea, dar poate aici e si chestie de compatibilitate emotionala intre noi doua. Eu nu sint in starea necesara de a suporta in momente de stres maxim accese de orgoliu sau conversatii ambigue, imi fac mult rau. Cu siguranta ca intre medic-pacient trebuie sa existe si acea compatibilitate psihica, la fel ca intre profesor si elev (eu sint profesor). La cabinet era intr-un fel, la spital era nervoasa si expeditiva, desi stia ca am venit acolo pentru ca singeram. Drept urmare mi-am pierdut increderea in faptul ca, daca am nevoie urgent, pot apela la ea fara jena, fara stres. Dar sint convinsa ca este o doctorita extraordinara din multe alte puncte de vedere!

ingridtasha
15 aug 2012, 12:05

Mari, eu am discutat cu doctorita de faptul ca vreau dublu test inainte de a decide daca fac sau nu amniocenteza si mi-a spus ca trebuie obligatoriu amniocenteza datorita faptului ca am 37 ani. pai eu cunosc zeci de femei de peste 35 ani care nu au facut amnio. Cele care fac au suspiciuni de SD sau alte probleme de malformatii. Daca eu inca nu am niciun indiciu de acest fel, de ce sa sar peste dublu, triplu si sa fac amnio in conditiile in care uterul meu este aproape mereu contractat, am fibroame din care unul mare, trebuie sa fac cerclaj curind si mai iau si anticoagulante? Riscul unei amnio facute fara alte semnale de alarma nu merita la mine. daca dublu si morfofetalele ies rau, fac amniocenteza pentru ca nimeni nu-si doreste un copil cu SD, dar pina atunci...In plus, dublul test nu i-a contestat ei competenta, medicul care a facut ecografia nu mi-a cerut nicio alta eco, nici rezultate de la alte analize, nimic. Nu m-a intrebat nimic de tratamente, etc. Daca eu vreau sa fac teste suplimentare (utile sau inutile), de ce sa fiu refuzata fara o explicatie logica?

ingridtasha
15 aug 2012, 12:09
Buna Ingrid,

Nu am auzit, am sa intreb de ea la urmatorul control (vineri merg). Multumesc de informatie!

Mari_
15 aug 2012, 13:40
Mari, eu am discutat cu doctorita de faptul ca vreau dublu test inainte de a decide daca fac sau nu amniocenteza si mi-a spus ca trebuie obligatoriu amniocenteza datorita faptului ca am 37 ani. pai eu cunosc zeci de femei de peste 35 ani care nu au facut amnio. Cele care fac au suspiciuni de SD sau alte probleme de malformatii. Daca eu inca nu am niciun indiciu de acest fel, de ce sa sar peste dublu, triplu si sa fac amnio in conditiile in care uterul meu este aproape mereu contractat, am fibroame din care unul mare, trebuie sa fac cerclaj curind si mai iau si anticoagulante? Riscul unei amnio facute fara alte semnale de alarma nu merita la mine. daca dublu si morfofetalele ies rau, fac amniocenteza pentru ca nimeni nu-si doreste un copil cu SD, dar pina atunci...In plus, dublul test nu i-a contestat ei competenta, medicul care a facut ecografia nu mi-a cerut nicio alta eco, nici rezultate de la alte analize, nimic. Nu m-a intrebat nimic de tratamente, etc. Daca eu vreau sa fac teste suplimentare (utile sau inutile), de ce sa fiu refuzata fara o explicatie logica?

Ingrid,nu vreau sa te supar sau sa te influentez intr-un fel!Eu sunt mai slaba in general si iti spun sincer ca am citit si despre traheloplastia si despre aminocenteza.Le-am luat in calcul pe amandoua in caz ca va fi nevoie.Iti spun sincer ca daca doar mentiona doctora despre astea nu mai ma gandeam nici o secunda si le faceam.Dar repet,sunt mai slaba,mai fricoasa si prefer sa trec prin orice ca sa aflu adevarul,sa stiu ce ma asteapta.Mutatiile,aici am avut o problema deoarece le-am primit pe o lista fara alte intrebari.Sunt singurele analize pe care o sa le refuz deoarece nu mi-a explicat nimeni de unde s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa le fac.Nici o explicatie si am tot facut analize fara explicatii si mi-au iesit in grafic.Au fost zeci de milioane cheltuite doar pentru ca au considerat diversi doctori ca trebuie sa le fac dar fara a avea un indiciu cat de mic ci doar "e bine sa le faci ca s-au descoperit acum 2 ani".Dar repet,asta este la mine.Fiecare cu convingerile lui
Probabil doctora a vrut sa te scuteasca de mai multe batai de cap si sa faci direct amino pentru ca este cea mai concludenta!
Mie imi plac doctorii care se contrazic cu pacientii.Nu stiu daca ai citit ce am scris despre sotul meu si socrul meu.Doctorul cu care s-a certat sotul i-a salvat viata socrului meu si l-a facut om cand nimeni nu mai credea ca exista vreo sansa.In general cand doctorul insista si chiar se cearta,inseamna ca se bazeaza pe ceva.Cei care cedeaza nu se bazeaza pe ei! Si repet,aste este pur si simplu parerea mea!
Tu stii ce este cel mai bine pentru tine si bebele tau!

ingridtasha
15 aug 2012, 14:02
Ingrid,nu vreau sa te supar sau sa te influentez intr-un fel!Eu sunt mai slaba in general si iti spun sincer ca am citit si despre traheloplastia si despre aminocenteza.Le-am luat in calcul pe amandoua in caz ca va fi nevoie.Iti spun sincer ca daca doar mentiona doctora despre astea nu mai ma gandeam nici o secunda si le faceam.Dar repet,sunt mai slaba,mai fricoasa si prefer sa trec prin orice ca sa aflu adevarul,sa stiu ce ma asteapta.Mutatiile,aici am avut o problema deoarece le-am primit pe o lista fara alte intrebari.Sunt singurele analize pe care o sa le refuz deoarece nu mi-a explicat nimeni de unde s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa le fac.Nici o explicatie si am tot facut analize fara explicatii si mi-au iesit in grafic.Au fost zeci de milioane cheltuite doar pentru ca au considerat diversi doctori ca trebuie sa le fac dar fara a avea un indiciu cat de mic ci doar "e bine sa le faci ca s-au descoperit acum 2 ani".Dar repet,asta este la mine.Fiecare cu convingerile lui
Probabil doctora a vrut sa te scuteasca de mai multe batai de cap si sa faci direct amino pentru ca este cea mai concludenta!
Mie imi plac doctorii care se contrazic cu pacientii.Nu stiu daca ai citit ce am scris despre sotul meu si socrul meu.Doctorul cu care s-a certat sotul i-a salvat viata socrului meu si l-a facut om cand nimeni nu mai credea ca exista vreo sansa.In general cand doctorul insista si chiar se cearta,inseamna ca se bazeaza pe ceva.Cei care cedeaza nu se bazeaza pe ei! Si repet,aste este pur si simplu parerea mea!
Tu stii ce este cel mai bine pentru tine si bebele tau!

Ai dreptate, dar in cazul meu simplul fapt ca am 37 ani nu justifica amniocenteza fara alte indicii. Sint dispusa s-o fac si am s-o fac daca exista cel mai mic dubiu de SD sau alte malformatii, chiar daca am asteptat 13 ani sarcina asta si o pot pierde in urma amniocentezei. Nu am cazuri de SD in familie sau alte probleme genetice. Eu cred ca tine, pur si simplu de metoda fiecarui medic in parte. Ii inteleg motivul doar prin faptul ca amniocenteza e cea mai sigura metoda de a depista SD, ca pe urma poti sta linistita din acest punct de vedere, dar nu vad de ce sa nu fac dublu test. Si despre trombofilie a spus ca "e o boala la moda" si atit si ca nu-mi recomanda sa fac testele specifice. De-abia dupa ce i-am spus ca am un istoric in familie a scris pe foaia de analize si cele de trombofilie. Si s-a dovedit ca am 3 mutatii hetero, ca proteina C are val scazuta. Poate ca fara tratament nu ar afecta sarcina, multe femei nu stiu ca au, dar de ce sa nu suflu si in iaurt cind ambele verisoare au pierdut sarcini aparent fara probleme, la virste inaintate (6 si 8 luni). S-a dovedit ca trombofilia a fost cauza, cel putin la una din ele este cert. Acum ambele au copii. Mari, voi face clar absolut orice, dar imi trebuie explicatii clare si logice. Cred ca medicul sotului tau si-a explicat foarte bine punctul de vedere. In plus, dublu test este un test facut de majoritatea femeilor, cel putin toate gravidele pe care eu, personal, le stiu, l-au facut. Unele au facut si triplu. Mie de ce mi s-a refuzat dublu? Banii ii dau eu, motive nu au fost, altele decit ca amnio e cea mai sigura. Si pe urma comportamentul din spital, cind am venit in urma singerarilor, nu este normal. Grabita, fara chef, ultima data mi-a facut un control clinic si la rugamintea mea a facut si eco. Eu ii inteleg ca sint plictisiti, obositi, au un program infernal, ca sint multe paciente care se panicheaza din orice, aiurea, dar daca eu as fi sunat-o la fiecare durere pe care am simtit-o pina acum, ma dadea sigur afara. Si mai e o chestie. Pentru 1100 lei, dupa grade didactice si titularizare si 15 ani vechime eu am inca rabdare sa explic fiecarui elev la ora atunci cind nu intelege, sa incerc sa-i educ, sa le ascult problemele personale, sa-i ajut. Eu nu cred ca doamna doctor cistiga 1100 lei pe luna. Nu am probleme cu discriminarile profesionale, unele meserii sint mai importante ca altele, unii muncesc o viata sa ajunga buni profesionisti si merita toti banii din lume, dar etica e etica si gata.

GEORGIANA VASOI
15 aug 2012, 14:18
Buna ziua tuturor mamicelor.aveti idee la 9 saptamani ce analize se fac?sau pe la cate saptamani trebuie sa faci?

Mari_
15 aug 2012, 15:22
Ai dreptate, dar in cazul meu simplul fapt ca am 37 ani nu justifica amniocenteza fara alte indicii. Sint dispusa s-o fac si am s-o fac daca exista cel mai mic dubiu de SD sau alte malformatii, chiar daca am asteptat 13 ani sarcina asta si o pot pierde in urma amniocentezei. Nu am cazuri de SD in familie sau alte probleme genetice. Eu cred ca tine, pur si simplu de metoda fiecarui medic in parte. Ii inteleg motivul doar prin faptul ca amniocenteza e cea mai sigura metoda de a depista SD, ca pe urma poti sta linistita din acest punct de vedere, dar nu vad de ce sa nu fac dublu test. Si despre trombofilie a spus ca "e o boala la moda" si atit si ca nu-mi recomanda sa fac testele specifice. De-abia dupa ce i-am spus ca am un istoric in familie a scris pe foaia de analize si cele de trombofilie. Si s-a dovedit ca am 3 mutatii hetero, ca proteina C are val scazuta. Poate ca fara tratament nu ar afecta sarcina, multe femei nu stiu ca au, dar de ce sa nu suflu si in iaurt cind ambele verisoare au pierdut sarcini aparent fara probleme, la virste inaintate (6 si 8 luni). S-a dovedit ca trombofilia a fost cauza, cel putin la una din ele este cert. Acum ambele au copii. Mari, voi face clar absolut orice, dar imi trebuie explicatii clare si logice. Cred ca medicul sotului tau si-a explicat foarte bine punctul de vedere. In plus, dublu test este un test facut de majoritatea femeilor, cel putin toate gravidele pe care eu, personal, le stiu, l-au facut. Unele au facut si triplu. Mie de ce mi s-a refuzat dublu? Banii ii dau eu, motive nu au fost, altele decit ca amnio e cea mai sigura. Si pe urma comportamentul din spital, cind am venit in urma singerarilor, nu este normal. Grabita, fara chef, ultima data mi-a facut un control clinic si la rugamintea mea a facut si eco. Eu ii inteleg ca sint plictisiti, obositi, au un program infernal, ca sint multe paciente care se panicheaza din orice, aiurea, dar daca eu as fi sunat-o la fiecare durere pe care am simtit-o pina acum, ma dadea sigur afara. Si mai e o chestie. Pentru 1100 lei, dupa grade didactice si titularizare si 15 ani vechime eu am inca rabdare sa explic fiecarui elev la ora atunci cind nu intelege, sa incerc sa-i educ, sa le ascult problemele personale, sa-i ajut. Eu nu cred ca doamna doctor cistiga 1100 lei pe luna. Nu am probleme cu discriminarile profesionale, unele meserii sint mai importante ca altele, unii muncesc o viata sa ajunga buni profesionisti si merita toti banii din lume, dar etica e etica si gata.

Clar,ai facut bine!Asta nu suport nici eu:sa ma rog sa-mi faca ecografie!Asta este prea de tot!

Mari_
15 aug 2012, 15:24
Buna ziua tuturor mamicelor.aveti idee la 9 saptamani ce analize se fac?sau pe la cate saptamani trebuie sa faci?

Buna,
Cel mai bine ai intreba doctora ginecolog sau doctora de familie.Cam toate avem lista dar astea se fac in functie de antecedente,de varsta si de tabloul clinic al mamei.Eu le-am facut pe la 6-7 saptamani!La 9 sapt.am facut doar eco.

Ancadea
16 aug 2012, 07:36
Fetelor, a rasarit soarele si pe strada mea. Am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine. Mai am greturi, dar nu se compara cu ce a fost pana acum. Intrasem in depresie rau de tot, mai ales ca nu mai mancam nimic sau ce mancam varsam. Cred ca va fi din ce in ce mai bine. Sunt fericita ca pot iesi din casa, ma plimb cat pot de mult. Luni am programare la doctor. Abia astept! Oare aflu daca e baiat sau fata? E prea devreme? Cred ca e baiat...