PDA

View Full Version : Despre Anticonceptionale YASMIN

Salma
11 dec 2008, 08:36
YASMIN este un contraceptiv oral combinat. Fiecare comprimat filmat contine o cantitate mica din doi hormoni diferiti: drospirenona (un progestogen) si etinilestradoilul (un estrogen).

YASMIN este un contraceptiv oral combinat monofazic (aceeasi hormoni in aceeasi cantitate) cu doza mica.
Ca toate contraceptivele, YASMIN nu protejeaza impotriva infectiei HIV (SIDA) sau a altor boli cu transmitere sexuala.

Pentru ce se utilizeaza YASMIN ?
Pentru a preveni sarcina. Puteti beneficia si de urmatoarele benificii suplimentare: imbunatatirea simptomelor cum sunt balonarea, edemele sau cresterea in greutatea, retentia hidrica, ameliorarea acneei si reducerea seboreei pielii si parului.

Contraceptivele oral constituie o metoda foarte eficace de control a sarcinii. Cand se administreaza corect - fara a se omite vreun comprimat si administrare la ora fixa - sansa de a ramane insarcinata este foarte mica.

Cum si cand sa administrezi anticonceptionalul YASMIN
Blisterul YASMIN contine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din saptamana in care trebuie administrat. Utilizati comprimatul la aceeasi ora in fiecare zi. Urmati directia sagetii pana cand ati terminat toate cele 21 de comprimate.

Dupa 21 zile de administrare de comprimate, luati o pauza de 7 zile. In decursul acestor 7 zile trebuie sa inceapa menstruatia. De obicei, apare in ziua 2-3 de la ultimul comprimat.

Incepeti urmatorul blister in a 8-a zi, chiar daca menstruatia continua.

Inceperea administrarii primului blister YASMIN
Administrarea anticonceptionalelor YASMIN trebuie sa inceapa in prima zi a ciclului, adica in prima zi a sangerarii menstruale.
Utilizati un comprimat marcat cu ziua respectiva din saptamana. Daca menstruatia apare intr-o vineri, utilizati un comprimat marcat cu “vineri”. Urmeaza apoi zilele in ordine.

Daca am omis administrarea anticonceptionalului YASMIN ?
Daca ati intarziat mai mult de 12 ore, eficacitatea YASMIN poate fi redusa. Cu cat ati uitat sa luati mai multe comprimate consecutiv, cu atat riscul de reducere a efectului contraceptiv este mai mare.
Daca ati intarziat mai putin de 12 ore, eficacitatea YASMIN se pastreaza. Utilizati comprimatul imediat ce va amintiti si administrati urmatorul comprimat filmat la ora obisnuita.

Un comprimat filmat omis in saptamana 1.
Administrati comprimatul filmat omis imediat ce v-ati amintit (chiar daca aceasta inseamna sa administrati doua comprimate odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. In urmatoarele 7 zile utilizati metode contraceptive suplimentare. Daca ati avut contact sexual in saptamana dinaintea omiterii administrarii comprimatului filmat exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata. In acest caz anuntati-l imediat pe medicul dumneavoastra.

Un comprimat filmat omis in saptamana a 2-a
Administrati comprimatul filmat omis imediat ce v-ati amintit (chiar daca aceasta inseamna sa administrati doua comprimate odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. Eficacitatea contraceptivului se mentine. Nu sunt necesare metode contraceptive suplimentare.

Un comprimat filmat omis in saptamana a 3-a
Puteti alege una dintre urmatoarele optiuni, fara sa aveti nevoie de o metoda contraceptive suplimentare
Administrati comprimatul omis imediat ce v-ati amintit (chiar daca aceasta inseamna sa administrati doua comprimate odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. Incepeti urmatorul blister imediat ce ati terminat blisterul curent, fara pauza intre blistere. Nu veti prezenta sangerare menstruala pana la sfarsitului celui de-al doilea blister, dar puteti avea mici pete sau sangerari neregulate in zilele in care administrati comprimatele filmate.
Nu mai administrati comprimatele filmate din blisterul actual, faceti o pauza de 7 zile sau mai putin (numarand si ziua cand ati omis administrarea comprimatului filmat) si continuati cu blisterul urmator. Cand folositi aceasta metoda, puteti incepe urmatorul blister in aceeasi zi a saptamanii ca de obicei.
Daca ati omis sa administrati un comprimat filmat si nu ati avut sangerare menstruala in perioada respectiva, puteti fi insarcinata. Adresati-va medicului inainte de a incepe un nou blister.

Ce sa fac daca am varsat dupa anticonceptionalul YASMIN?
Daca ati varsat la 3 sau 4 ore dupa ce ati administrat comprimatul YASMIN, este posibil ca substanta activa sa nu se fi absorbit complet. Acest lucru este similar cu a omite o administrare. In acest caz urmati recomandarile pentru comprimatele omise.

Ce sa fac daca am o sangerare neasteptata?
Cu toate contraceptivele, in primele cateva luni de administrare, puteti prezenta sangerari neregulate sau pete intre perioadele de sangerare menstruala. De aceea, trebuie sa luati masuri de protectie (igienice), dar sa continuati sa administrati comprimatele YASMIN in mod obisnuit.

De regula, sangerarile neregulate se opresc imediat ce organismul dvs. se acomodeaza cu contraceptivele (de obicei dupa 3 cicluri de tratament). Daca continua, devin mai abundente sau reincep, adresati-va medicului dvs.

Ce se intampla daca nu am avut o sangerare menstruala?
Daca ati administrat comprimatele YASMIN corect, la timpul potrivit, nu ati varsat sau utilizat alte medicamente, este putin probabil sa fiti insarcinata. Continuati sa administrati YASMIN ca de obicei. Daca nu ati avut sangerare menstruala de 2 ori consecutiv, exista posibilitatea sa fiti insarcinata. Adresati-va imediat medicului dvs.
Nu incepeti un nou blister de YASMIN pana cand medicul dvs. nu v-a asigurat ca nu sunteti insarcinata.

Cand nu nu este indicat sa luati anticonceptionalele YASMIN
Daca te afli intr-una din aceste situatii anunta medicul inainte de a administra YASMIN: daca aveti sau ati avut vreodata o tulburare care sa afecteze circulatia sangelui ( in special, aceste tulburari se refera la tromboze ); daca aveti sau ati avut vreodata un prim semn de infarct miocardic sau de accident vascular cerebral; daca aveti diabet zaharat cu modificari vasculare; daca aveti icter sau boli hepatice severe; daca aveti sau ati avut neoplasm mamar sau genital; daca aveti sau ati avut o tumora benigna sau maligna a ficatului; daca aveti sangerari vaginale inexplicabile; daca sunteti sau credeti ca puteti fi insarcinata; daca sunteti alergica la oricare dintre componentele YASMIN.
Daca apare una dintre aceste situatii pentru prima data in timpul utilizarii contraceptivului, intrerupeti imediat administrarea si adresati-va medicului dvs.

Ce trebuie sa stii inainte de a incepe utilizarea YASMIN
Daca sunteti intr-una dintre aceste situatii anuntati medicul dvs. inainte de a incepe utilizarea YASMIN:
- fumati;
- aveti diabet zaharat;
- sunteti supraponderala;
- aveti hipertensiune arteriala;
- aveti o boala valvulara sau tulburare de ritm cardiac;
- aveti o inflamatie venoasa; aveti varice venoase;
- o ruda apropiata a avut tromboza, infarct miocardic sau accident vascular cerebral;
- aveti migrene;
- aveti epilepsie;
- aveti boli hepatica sau biliare;
- ati avut sau aveti cloasma; aveti boala Crohn sau colita ulceroasa.

YASMIN nu este recomandat a fi administrat in timpul alaptarii, nu trebuie utilizat de catre femeile gravide sau de cele care cred ca pot fi gravide. YASMIN nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Mai multe pe prospectul YASMIN.
Contraceptivul YASMIN si alte produse medicamentoase
Unele produse medicamentoase pot opri actiunea contraceptivului:
- medicamentele utilizate pentru tratarea epilepsiei (de ex. primidona, fenitoina, barbituricele)
- medicamente utilizate pentru tratarea tuberculozei (de ex. rifampicina)
antibiotice (de ex. ampicilina, tetraciclinele, griseofulvina)
- Unele produse medicamentoase (de ex. ketoconzolul, eritromicina, ciclosporina) pot inhiba metabolizarea YASMIN.

Salma
11 dec 2008, 08:37
Spuneti intotdeuna medicului dvs. ce medicamente utilizati deja. De asemenea, spuneti medicului sau farmacistului care va prescrie un alt medicament ca folositi contraceptivul Yasmin. Ei v-ar putea spune daca trebuie sa utilizati masuri contraceptive suplimentare si, daca da, pentru ce perioda.

Adresati-va medicului dvs. cat mai curand posibil daca:
- observati orice modificare a starii dvs. de sanatate, in special cand apare unul dintre simptomele mentionate in prospect
- simtiti cand va palpati un nodul la san
- incepeti sa utilizati un alt produs medicamentos (vezi Contraceptivul YASMIN si alte produse medicamentoase)
- stiti ca veti sta imobilizat sau inaintea unei interventii chirurgicale planificate (adresati-va medicului dvs. cu cel putin 4 saptamani inainte)
- aveti o sangerare vaginala puternica, neobisnuita
- ati uitat administrarea unui comprimat in prima saptamana a blisterului si ati avut contact sexual in urmatoarele 7 zile
- daca nu ati avut menstruatie de 2 ori la rand sau suspectati o sarcina (nu incepeti un nou blister pana nu va adresati medicului dvs)

Opriti imediat administrarea comprimatelor si adresati-va medicului dvs. daca observati orice semn posibil de tromboza:
- o tuse neobisnuita; dificultate in respiratie
- durere severa in piept care poate ajunge in bratul stang; un atac migrenos sau cefalee severa, prelungita si neobisnuita
- pierdere partiala sau completa a vederii sau vedere dubla
- vorbire greoaie sau incapacitatea de a vorbi
- modificari bruste de auz, miros sau gust
- ameteli sau lesin; slabiciune sau amorteli in orice parte a corpului
- durere severa in abdomen; durere severa sau umflarea picioarelor

Alte reactii posibile la administrarea YASMIN
Urmatoarele reactii adverse au fost raportate de utilizatoarele de contraceptive, desi acestea nu sunt determinate neaparat de contraceptive. Acestea pot sa apara in primele luni de utilizare si, de obicei, dispar pe parcursul tratamentului:
- tensiune la nivelul sanilor, durere si secretie; durere de cap
- modificari de libidou; stare depresiva;
- intoleranta la lentilele de contact;
- greata, varsaturi si stare generala alterata;
- modificari ale secretiei vaginale;
- reactii cutanate diverse; retentie hidirca; modificari ale greutatii corporale; reactii de hipersensibilitate

Daca aveti intrebari suplimentare adresati-va medicului dvs. sau farmacistului.
si nu uita sa citesti PROSPECTUL !

Buzie
29 dec 2008, 21:27
buna ziua... pot sa ramin insarcinata chiar din prima luna dupa ce am incetat sa mai i-au yasmin? multumesc

Aureliana
29 dec 2008, 21:27
in principiu poti... depinde si cat timp ai luat pilulele... daca le ai luat cativa ani e mai putin probabil sa ramai in prima luna...

Buzie
29 dec 2008, 21:28
am luat din ianuarie anul acesta..pina in iunie.. in iunie am facut pauza 2 luni timp in care am incercat sa ramin insarcinata si nu am putut... in august le-am luat iar pina in luna aceasta ..acuma am 3 saptamini de cind nu le mai i-au .si dupa calculele mele am intrat si in prima zi de ovuluie..adica a 14 zi dinainte de ciclu.. pot sa ramin insarcinata asa de repede?

Aureliana
29 dec 2008, 21:29
depinde numai de Dumnezeu daca vei ramane acum sau nu. Dupa intreruperea anticonceptionalelor poti sa ovulezi normal, poti sa nu ovulezi deloc, sau poti avea ovulatii multiple. Depinde numai de organismul tau.

Bafta multa daca iti doresti bebe. Si lasa calculele. Bucura-te de partenerul tau. Bebe o sa vina atunci cand va vrea Dumnezeu.

ellenna
29 dec 2008, 21:29
am luat timp de 3 luni Marvelon21 si am renuntat la ele pt k m-am ingrasat.... stiu k nu neaparat acesta este efectul pastilelor, dar pofta de mancare accentuata sigur era de la pastile.
Acum am facut pauza o luna si as vrea sa iau Jasmin. Credeti ca o sa aiba acelasi efect?
Va multumesc

Heidy
29 dec 2008, 21:30
In primul rand trebuia sa vorbesti cu medicul tau de planning despre asta si despre eventuala schimbare a pastilelor
In al doilea rand toate pastilele pot mari apetitul, mai ales in primele luni, dar trebuie sa te mai abtii de la mancare... apoi te obisnuiesti

Michele
29 dec 2008, 21:31
Buna, am si eu cateva nelamuriri, va rog sa ma ajutati daca puteti
1. ce medicamente opresc actiunea anticonceptionalelor(Yasmin)? eu am mai luat niste medicamente de stomac, de balonare si cand am fost racita niste Modafen acestea opresc actiunea anticonceptionalului?
2. este normal sa mai am sangerari avand in vedere ca e a patra luna de cand iau anticonceptionale?
va multumesc anticipat

Danada
29 dec 2008, 21:32
1. scaunele moi, mai mult de 4 intre 2 pastile scad eficienta, ceaiul de sunatoare, grapefruitul in cantitati mari, vomitatul in mai putin de 4 ore de la luarea pastilei, antibioticele.
medicamentele gen:paracetamol, algocalmin, nurofen fervex nu scad eficienta
2. spottingul e normal sa apara in primele 3 luni de administrare, dar daca mai continua mult poti sa mergi la medic
modafen nu interactioneaza cu anticonceptionalele.

Alayne
20 feb 2009, 23:39
Am si eu o nelamurire referitoare la anticonceptionalele Yasmin. Sunt in ultima saptamana de utilizare a pastilelor, inainte de pauza de 7 zile. Astazi am observat ca aseara am luat din greseala pastiluta aferenta zilei de duminica, adica ultima pastila din blister. In seara aceasta am luat pastila la ora obisnuita, insa acum nu se mai potrivesc zilele. Am luat-o pe cea de aseara, maine o voi lua pe cea de azi, duminica pe cea de maine si apoi pauza. In aceasta situatie este posibil ca efectul pastilelor sa fie redus sau chiar anulat?

JonyTZI
27 feb 2009, 23:25
Daca va rog cine imi explica si mie ca nu prea am inteles la comprimatele omise... prietena mea foloseste de vreo 3 luni yasmin si a rattat in a3a sapt chiar eri (joi) o pastila si astazi (vineri) a luat doua cea de joi(de eri) si cea de vineri (de astazi) astea 2 boabe leo luat si acm intrebarea este poate continua normal cum a facuto si pana acm si face pauza de 1 sapt si in a 8a zi dupa ce nu a mai luat nici o boaba reincepe noul blister sau trebuie sa inceapa un nou blister exact dupa ce il termina astazi daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns cat mai rapid maine (sambata) la ora 9 trebuie sa ya urmatoarea pastila si sunt cam confuz ca nu am inteles la pastitile omise care sunt metodele ca nu sunt numerotate , cine imi poate explica exact sa va zic cum am inteles eu ...
__________________________________________________ ___________________________

1." Administrati comprimatul omis imediat ce v-ati amintit (chiar daca aceasta inseamna sa administrati doua comprimate odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. Incepeti urmatorul blister imediat ce ati terminat blisterul curent, fara pauza intre blistere. Nu veti prezenta sangerare menstruala pana la sfarsitului celui de-al doilea blister, dar puteti avea mici pete sau sangerari neregulate in zilele in care administrati comprimatele filmate. "

1.LA 1 SA INTELEG CA ASTA TOATA ADIK 2 PASTILE SA IEI sau sa IEI PASTILA CAND ITI AMINTESTI AYA PE CARE AI RATATO si SA NU FACI PAUZA INTRE BLISTERE , asta e o metoda deja SAU IS DOUA metode ? adik sa iei boaba pe caare ai omiso una doua ceti amintesti asta ii prima metoda si a2a este sa nu faci pauza intre blistere ? daca is doua metode aici atunci am cateva nelamuriri cu a2a metoda cea in care nu faci pauza intre blistere inteleg ca nu faci pauza intre blistere da atunci cum ramane cu pastila omisa ? o putem arunca ?

2.Nu mai administrati comprimatele filmate din blisterul actual, faceti o pauza de 7 zile sau mai putin (numarand si ziua cand ati omis administrarea comprimatului filmat) si continuati cu blisterul urmator. Cand folositi aceasta metoda, puteti incepe urmatorul blister in aceeasi zi a saptamanii ca de obicei.

2.aici chiar nam inteles da nu conteaza ca oricum deja preitena mea a luat intro zi pastila pe care trebuia + pastila pe care na luato ziua trecuta...

daca e cineva amabil si are timp sami explice exact pe babeste si mie ce ar trebui sa fac cum ar trebui in continuare sa administreze comprimatele si care sunt exact metodele cand omiti o pastila numerotat daca se poate va multumesc frumos si cat de repede se poate sper sa am un rasp pana maine...probabil dupa ce primesc rasp imi dai simplu seama da acm sunt confuz rau ca mie si frica ... nu vreau sa am surprize si nu prea pot gandi la ora asta findca am avut contact sexual chiar astazi (vineri) si ieri (JOI) a ratat prietena mea o pastila... va multumesc pentru atentie

lilolme
14 apr 2009, 18:47
Buna ziua...Am si eu o intrebare :D Am inceput sa iau Yasmin, la recomandarea medicului. Sunt la prima folie, am luat din ziua 1. In ziua 2 s-a oprit menstruatia (desi intarziase deja cam o luna, dupa juma' de an in care a venit "rezonabil"..). Intrebare: s-a oprit de la pastile sau ar trebui sa ma apuc de facut un test (in luna aia intarziere am facut vreo 4:rolleyes: si au iesit negative)
Multumesc! :)

cristina18_18
14 mai 2009, 21:46
am o intrebare va rog stiu cum se folosesc anticonceptionalele yasmin dar luna aceasta am avut ciclul menstrual nu am mai luat pastilele nici lunile anterioare si intr-o zi obisnuita a lunii (nu in timpul mestruatiei)am facut sex neprotejat de exemplu azi si imediat dupa 5 minute am inceput prima pilula din tableta si acum le iau in fiecare zi la aceiasi ora .Dar exista posibilitatea sa nusi faca efectul pe prospect nu se specifica un caz asemanator mie sunt plecata din localitate si nu pot sa ma duc la ginecolog decat peste cateva zile ,dar nu am liniste trebuie sa aflu un raspuns daca e bine sau nu .multumesc

cristina18_18
14 mai 2009, 21:55
am o intrebare va rog stiu cum se folosesc anticonceptionalele yasmin dar luna aceasta am avut ciclul menstrual nu am mai luat pastilele nici lunile anterioare si intr-o zi obisnuita a lunii (nu in timpul mestruatiei)am facut sex neprotejat de exemplu azi si imediat dupa 5 minute am inceput prima pilula din tableta si acum le iau in fiecare zi la aceiasi ora .Dar exista posibilitatea sa nusi faca efectul pe prospect nu se specifica un caz asemanator mie sunt plecata din localitate si nu pot sa ma duc la ginecolog decat peste cateva zile ,dar nu am liniste trebuie sa aflu un raspuns daca e bine sau nu .multumesc

cristina18_18
14 mai 2009, 21:55

Simba
15 mai 2009, 09:30
Nu prea isi fac efectul in cazul tau, vezi daca esti in perioada fertila sau nu.

Unregistered
19 mai 2009, 23:14
am si eu o problema.. va rog frumos ma puteti ajuta cu un sfat?am luat (pt prima data cnd iau anticonceptionale ) yasmin 21 de zile dupa care nu am luat pauza de 7 zile si am continuat cu cea de a doua folie din care akum mai am doar 2 pilulue..am inceput administrarea pilulelor la sfatul doctorului ginecolog...insa eu intelesesem sa iau pilulele pana in momentul in care isi face aparitia menstruatia.. in concluzie pana in momentul de fata am luat 42 de pilule iar menstruatia nu mi-a venit....va rog da-ti-mi un sfat ....:( multumesc

Unregistered
29 iun 2009, 22:35
buna! aiau anticonceptionale yasmin de 2 luni,acum am inceput al III-lea blister de o saptamana si in fiecare zi al saptamanii am uitat sa iau in ora potrivita,de fiecare data cu o ora sau o jumatate de ora mai tarziu....trebuie sa aflu daca in acest caz a schimbat sau nu eficacitatea pilulelor? multumesc

Unregistered
29 iun 2009, 23:27
nu are nimic daca diferenta e asa de mica
vezi sa nu sari peste zile, ca asta e mai grav

Unregistered
25 aug 2009, 21:52
buna am luat si eu anticonceptionale yasmin din prima zi a menstruatiei si nici acum nu mi s-au terminat sangerarile..este normal asa ceva?

Unregistered
23 sep 2009, 14:17
Buna!
Am si eu o intrebare; am luat antibiotice (tetraciclina) timp de 3 zile, cat timp anuleaza efectul anticonceptionalelor?

aniska
30 sep 2009, 15:30
am si eu o intrebare...am citit pe prospect si am vazut k dak iau yasmine fiind fumator pot aparea complicatii.va rog spuneti-mi si mie ce complicatii pot aparea.multumesc

alexandra_maria
03 oct 2009, 00:02
am citit pe internet ca o fata din elvetia a murit in urma unei de la anticonceptionalele Yaz care au aceleasi caracteristici cu cele ale pilulelei jasmin.as vrea sa stiu ce riscuri exista?

renata
08 oct 2009, 10:22
as avea o intrebare cand pot avea o relatie sexuala neprotejata?am luat deja 5 comprimate..va multumesc

floricik
23 oct 2009, 13:04
as avea o intrebare cand pot avea o relatie sexuala neprotejata?am luat deja 5 comprimate..va multumesc

normal pana la a saptea pastila trebuie sa te protejezi.

floricik
23 oct 2009, 13:07
ar putea sa-mi spuna si mie cineva dak vomiti dupa 4 ore de la inghitirea pastilei din cauza mancarii mai e valabila pastila sau trebuie sa ma protjez 7 zie?

Unregistered
31 oct 2009, 18:51
daca am uitat sa iau un comprimat filmat din sapt a3a si in ziua respectiva nu am avut contact sexual,ce trebuie sa fac?am luat deja ambele pastile de`odata...trebuie sa fac pauza 7 zile sau incep urmatorul blister imediat dupa acesta?astept rasp urgent..multumesc!

anamaria
01 nov 2009, 21:15
am si eu o intrebare. am inceput a 2 a folie de yasmine acum o saptamana si ieri mi-am baut pilula cu un pahar de suc de grapefruit timbark cool, oare si-a mai facut efectul pilula?

Unregistered
03 nov 2009, 12:45
Daca am intarziat cu mai putin de 12 ore administrarea primei pastile de pe folie, iar in saptamana anterioara am avut contact sexual (eram in saptamana de pauza, cu menstruatia), eficacitatea se mentine?

Unregistered
24 nov 2009, 19:05
am si eu o intrebare.daca am luat pastilele corect de la prima pana la ultima,dupa ce le termin mai pot avea contact sexual?adica dupa cat timp isi pierde din efect?

Unregistered
03 dec 2009, 14:22
am si eu o intrebare. i s-a mai intamplat vreunei fete de pe-aici sa nu i se opreasca sangerarea dupa ce a incepu sa ia yasmin. adik pe mine ma tine menstruatia 3-4 zile dar de cand le iau ( 3 sapt) nu se mai opreste. stiu k in prospect scrie k treb luate masuri igienice k e posibil sa se intample asa dar as vrea sa stiu daca vi s-a intamplat asa ceva? si cat a durat pana s-a obisnuit organismul cu ele??????

Luisa
06 dec 2009, 21:26
buna seara ,am inceput sa iau Yasmin din prima zi a menstrei insa este pentru prima oara cand folosesc anticonceptionale.Intrebarea mea este daca vreau sa aman urmatoarea menstra si sa iau in continuare cel de-al 2.lea blister imediat dupa terminarea primului procedez corect?Imi puteti spune o rata de "risc"pe care o pot avea peste aproximativ 3 saptamani?va multumesc...

Unregistered
09 dec 2009, 23:43
am si eu o problema...asta e a 2 luna knd iau jasmine si de aseara am o sangerare dar ma doare si putin burta si ma simt k si cum mi-ar fi venit, dar chestia e k mai am ink o saptamana jumate pana la menstruatie.am citit k nu e anormal sa ai sangerari,dar km kt trebuie sa dureze?dak dureaza mai mult de 2-3 zile ar trebui sa ma ingrijorez?

andy
12 dec 2009, 18:30
vreau sa i-mi inantez sangerarea menstruala cu 10 zile.este posibil fara a avea riscul de a ramane insarcinata?daca da cum o pot face?dak continui administrarea continua a comprimatelor pentru a evita sangerarea,e posibil sa raman insarcinata?

Alisa
16 dec 2009, 20:52
Buna ziua, am o intrebare:daca in pauza de cele 7 zile dupa terminarea primului flacon de Yasmin, in ultima zi fiind cea de a7-a am intretinut relatii sexuale si nu m-am protejat,este posibil sa raman insarcinata? daca de maine fiind a 8 a zi incep sa iau, si nu au trecut nici cele 5 zile de dupa ciclu (5 zile inainte si 5 zile dupa sunt putine sanse sa ramai.nu?)
Astept raspuns. Va multumesc :)

Alisa
16 dec 2009, 21:02
Buna ziua, am o intrebare:daca in pauza de cele 7 zile dupa terminarea primului flacon de Yasmin, in ultima zi fiind cea de a7-a am intretinut relatii sexuale si nu m-am protejat,este posibil sa raman insarcinata? daca de maine fiind a 8 a zi incep sa iau, si nu au trecut nici cele 5 zile de dupa ciclu (5 zile inainte si 5 zile dupa sunt putine sanse sa ramai.nu?)
Astept raspuns. Va multumesc :)

Va rog daca e ceva sa ma anuntati cat mai curand sa iau medicamentele corespunzatoare. (Si inca ceva, daca e sa iau alte medicamente e posibil sa-mi afecteze tratamentul cu Yasmin?)

Unregistered
29 dec 2009, 19:04
As vrea sa stiu daca pastilele si ceaiurile 100% naturiste (ex. anumite pastile de slabit) interactioneaza in vreun fel cu aceste contraceptive orale?
Va multumesc!

aura21
30 dec 2009, 00:41
daca iau anticonceptionale Yasmin de un peste un an si jumatate si m-am simtit foarte bine, acum cand mai am cateva pastile dintr-un blister si mi-a aparut o sangerare inexplicabila ar trebui sa ma ingrijorez foarte tare sau se mai poate intampla asa ceva
si inca ceva toate cele 21 de pastile din blister sunt la fel ca si substante pe care le contin???
in ideea ca nu respecti o anumita ordine si le mai iei si sarind ordinea de pe blister dar in fiecare zi?
multumesc

Unregistered
01 ian 2010, 21:52
buna.am luat jasmin din prima zi a ciclului si a sasea zi am ajut contact sexual neprotejat.exista riscuri mari?

Unregistered
01 ian 2010, 21:54
buna.am luat yasmin din prima zi a ciclului si a sasea zi am avut contact sexual neprotejat.exista riscuri mari?
va rog dati-mi un raspuns

Unregistered
14 ian 2010, 14:24
[QUOTE=Unregistered;4522]daca am uitat sa iau un comprimat filmat din sapt a3a si in ziua respectiva nu am avut contact sexual,numai in saptamaana trecuta acum vreau sa fac pauza exista posibitatea de a ramane insarcinata daca dupa pauza o sa iau mai de parte ca si nu ar fi intimplat nimic.trebuia protejam cu alte metode pentru primele zile.va rog frumos sa a raspundere cat mai repede.

Diandra
15 ian 2010, 17:18
sunt de 4ani si jum impreuna cu prietenul meu,iar yasmin le i-au de atunci(4 ani),din ziua knd am facut dragoste prima data.in septembrie 2009 ne-am casatorit si le-am lasat in decembrie,ptk ne dorim un copilas.Am dori sa stim,cat timp trebuie sa asteptam ca sa putem sa ne indeplinim dorinta.Ca sa fie totul bine?Va multumim!

lovelife
16 ian 2010, 00:56
pana la conceptie din ce stiu eu dureaza cam intre 3 luni si 1 an, depinde de fiecare cuplu in parte, eu iti recomand sa incepi si o cura de dezintoxicare

Diandra
16 ian 2010, 22:19
[QUOTE=lovelife;5071]

Ce fel de cura de dezintoxicare exista(reamintesc ca iau yasmin de 4 ani)?In ce consta aceasta cura?Ast rasp.Va multumesc.

marichuy
17 ian 2010, 14:00
buna.Iau Yasmin d aproape 2 ani si am facut o pauza d 3 sapt acum in dec (mi-a venit ciclul mai devreme cu o sapt) .Dr. mi-a zis k tre sa le incep in a 3-a zi de ciclu,desi in prosp scrie k trebuie din prima.E vreo problema,risc?K sa nu mai zic k in a 16-a zi am uitat sa i-au pilula ,am luat-o a 2-a zi crezand k n-am sarit nici una ,iar in a 18-a zi am luat-o p a 17-a cu o intarziere d 15 ore(avand contact sexual zilnic)...c sa fac?sa iau pilula d a 2-a zi,sau le continui normal si ma protejez in alt mod?multumesc anticipat

lawy lawy
18 ian 2010, 13:06
nu schimba cu nimic asta ...important e sa le iei in aceeasi seara....

Diandra
19 ian 2010, 15:03
[QUOTE=Diandra;5076][QUOTE=lovelife;5071]

Ce fel de cura de dezintoxicare exista(reamintesc ca iau yasmin de 4 ani)?In ce consta aceasta cura?Ast rasp.Va multumesc.

Diandra
19 ian 2010, 15:03

milkandtoast
19 ian 2010, 22:43
daca iei mai mult timp anticonceptionale yasmin, sa zicem un an, cu pauza dupa 6 luni, pe viitor imi scad sansele de a ramane insarcinata ?
buna ziua... pot sa ramin insarcinata chiar din prima luna dupa ce am incetat sa mai i-au yasmin? multumesc

Unregistered
21 ian 2010, 17:42
Buna, daca poate sa-mi raspunda cineva, i-au yasmin de 15 zile si de la a 3-a zi am diarie 2 zile DA, si 2 zile NU, si iar 2 zile DA, si 1 zi NU. Este posibil sa fie o reactie negativa de la pastile? Multumesc anticipat

anonim
24 ian 2010, 17:38
buna seara.
am inceput sa iau anticonceptionale yasmin, si nu stiu daca e ok sa continui. abia sunt la a 3 a pastila, dar nu stiu daca sunt ipohondra sau chiar se intampla. adica , la a doua pastila luata , am simtit o durere in pipet(partea stanga ) + bratul stang... dupa 5 ore am vomitat.. e ok? sau ar trebui as nu le mai iau? acum am luat-o pe a treia, si nu am nimic :) rsvp. thnx.

Unregistered
26 ian 2010, 22:56
Am si eu o nelamurire referitoare la anticonceptionalele Yasmin. Sunt in ultima saptamana de utilizare a pastilelor, inainte de pauza de 7 zile. Astazi am observat ca aseara am luat din greseala pastiluta aferenta zilei de duminica, adica ultima pastila din blister. In seara aceasta am luat pastila la ora obisnuita, insa acum nu se mai potrivesc zilele. Am luat-o pe cea de aseara, maine o voi lua pe cea de azi, duminica pe cea de maine si apoi pauza. In aceasta situatie este posibil ca efectul pastilelor sa fie redus sau chiar anulat?

crezi k are legatura daca e duminica sau luni? aia e pt orientarea ta, fiecare pastila contine acelasi lucru....

Larisa
14 feb 2010, 18:24
Buna ziua. Am o intrebare legata de utilizarea anticonceptionalelor Yasmin. De 4 luni am incetat sa folosesc anticonceptionale Yasmin si acum as dori sa incep din nou. Nelamurirea mea este insa urmatoare : trebuie sa incep neaparat din prima zi a menstruatiei tratamentul, sau pot de exemplu sa incep o folie cu aproximativ 5 zile inainte de ciclu si astfel sa mai aibe si efect anticonceptionalele si daca da dupa cat timp? Banuiesc ca astfel o sa-mi amane si ciclul cat timp iau toata folia.
Va multumesc

Molnar Gabriella
11 mar 2010, 11:39
As avea o intrebare, unde trebuie inceputa Yasmin?nu scrie numai zilele Lu, Ma, Mi... dar sagetile sunt in continuare, nu mi se pare logic, si nu stiu care este prima. Astept raspunsul cat mai repede, ca azi ar trebui sa incep.mersi mult

lumeaecolorata
15 mar 2010, 01:43
Exista o multime de alte metode contraceptive in afara de anticonceptionale si prezervative: diafragma, steriletul, inelul vaginal, injectiile, implanturile si plasturile Ortho Evra, care se aplica o data pe saptamian si se lipeste direct pe piele. Eu am gasit un articol care mi se pare cea mai completa prezentare a metodelor contraceptive la ora actuala - ghici unde - pe site-ul unei farmacii, www.farmablu.ro (http://www.farmablu.ro/). Mi se pare foarte util si interesant de citit mai ales pentru fetele care nu s-au hotarit inca ce metoda li se potriveste cel mai bine. Tot ce trebuie sa stii despre metodele contraceptive de bariera (prezervativul masculin, prezervativul feminin, diafragma si spermicidele) gasesti aici: Practici de contraceptie | FarmaBlu (http://farmablu.ro/medicina/practici-de-contraceptie-01491) . Iar despre contraceptia hormonala si cea de urgenta (pilula de a doua zi), precum si despre "metado calendarului" si cit de bine functioneaza ea ni se explica in partea a doua a articolului, Practici de contraceptie | FarmaBlu (http://farmablu.ro/medicina/practici-de-contraceptie-01491) . Succes!

gabriela83
22 apr 2010, 10:52
Buna, sunt noua pe forum. As vrea sa-mi spuna cineva cat timp trebuie sa faci pauza dupa anticonceptionale ca sa ramai insarcinata?
Iau de aprox 3 ani Yasmine. ms mult si astept o sugestie
:o

gina adina
22 apr 2010, 13:48
as avea si eu o intrebare pastilele gen calmante piafen sau antialergicele au o influenta atunci cand administrezi anticonceptionalele yasmin?multumesc anticipat!

IgorC
18 mai 2010, 09:02
Buna dimineata,am o intrebare,e necesar de contraceptie adaugatoare in pauza de 7 zile?Si in general care este perioada sigura si care mai putin?Raspunde-ti va rog.

IgorC
18 mai 2010, 09:03
Buna dimineata,am o intrebare,e necesar de contraceptie adaugatoare in pauza de 7 zile?Si in general care este perioada sigura si care mai putin?Raspunde-ti va rog.

adina888nirestean
28 mai 2010, 09:39
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Luna trecuta am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin si le-am luat conform prospectului. Dupa cele 7 zile de pauza ar fi trebuit sa incep cel de-al doilea blister dar am uitat. Ce ar trebui sa fac acum? Pot sa incep blisterul din ziua 9? Daca da, trebuie sa folosesc o metoda contraceptiva "de bariera"? Va multumesc

dana17
04 iun 2010, 23:03
Am si eu niste nelamuriri. Folosesc yasmin de 1 an jumate, deoarece am avut acnee grava, iar dupa 1 an mi-a dat sa iau si androcur, juma de pastila timp de 10 zile. Ideea e ca as vrea sa mi incep viata sexuala, si nu stiu sigur daca sa folosesc si alt mijloc de contraceptie. Iau yasmin de joi seara, timp de 21 de zile, pana miercuri inclusiv, si mi vine menstruatia duminica seara sau luni dimineata. Banuiesc ca e ok cum fac si presupun ca in pauza aia de cateva zile nu trebuie sa ma protejez.Multumesc!

oanao
23 iun 2010, 10:39
va rog sa-mi raspundeti:am inceput sa iau anticonceptionale luna aceasta.mi-a venit intr-o marti si am luat pastila indicata marti.intr-o zi de luni am confundat pastila cu alta din alta zi de luni,ce se poate intampla?va rog sa-mi spuneti.va multumesc

vicky1223
23 iun 2010, 16:46
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Luna trecuta am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin si le-am luat conform prospectului. Dupa cele 7 zile de pauza ar fi trebuit sa incep cel de-al doilea blister dar am uitat. Ce ar trebui sa fac acum? Pot sa incep blisterul din ziua 9? Daca da, trebuie sa folosesc o metoda contraceptiva "de bariera"? Va multumesc

Nici intr-un caz nu incepe din ziua a 9 pentru ca nu vor avea nici un efect..si eu la fel am luat cateva luni si din motive de sanatate le-am intrerupt si le-am reinceput in ziua a 9 , si dupa 2 saptamani am aflat ca sunt insarcinata..mai bine protejeazate

vicky1223
23 iun 2010, 16:48
va rog sa-mi raspundeti:am inceput sa iau anticonceptionale luna aceasta.mi-a venit intr-o marti si am luat pastila indicata marti.intr-o zi de luni am confundat pastila cu alta din alta zi de luni,ce se poate intampla?va rog sa-mi spuneti.va multumesc

Toate pastilele de pe un blister contin aceeasi cantitate de hormoni. deci nu este cazul sa te sperii

vicky1223
23 iun 2010, 16:51

efectul AC este de a opri ovulatia, deci in aceste 7 zile nu trebuie sa te protejezi, decat daca ai menstra si va deranjeaza asta. Asta a fost si raspunsul doctorului meu ginecolog

cristina_87_a
25 iun 2010, 21:48
dc nu am luat la timp de 2 ori pastila in prima saptamana de administrare (odata la diferenta de o ora si a doua oara la diferenta de 6 ore) si am avut contact sexual cu o zi inainte exista riscul de a ramane insarcinata??

vicky1223
26 iun 2010, 14:56
dc nu am luat la timp de 2 ori pastila in prima saptamana de administrare (odata la diferenta de o ora si a doua oara la diferenta de 6 ore) si am avut contact sexual cu o zi inainte exista riscul de a ramane insarcinata??

Daca inteleg bine, ai luat pastilele insa cu intarziere de ora. In acest caz nu e nevoie sa te alarmezi, important e ca le-ai luat, si le-ai administrat in fiecare zi.Alta data vei fi mai atenta. Mai bine pune alarma la telefon si n-ai sa uiti de ele, bafta :*

darllene_kiss
06 iul 2010, 19:13
va rog sa ma ajutati si pe mine cu o 2 intrebari:1.am inceput sa iau anticonceptionale yasmin la sfatul medicului,incepand primul blister in mai in prima zi de menstruatie.el a zis ca sa le iau regulat dar nu a mentionat de nici o pauza.in iunie nu mi-a venit deloc ciclu si am continuat sa iau yasmin.trebuie facuta pauza intre blistere?
2.pot sa incep sa fac pauza daca dinntr-un blister nou lipsesc 2 pastile?
va rog sunt disperata ca nu inteleg ce se intampla.sa fie pauza care trebuia luata intarzierea ciclului?deoarece medicul a zis fara pauza?

ioana grad
14 iul 2010, 19:49
buna ziua am si eu o mica problema.....i-au anticonceptionalele jasmin de 2 ani iar acuma o saptamana am uitat sa iau o pastila si am intretinut relatii sexuale cu sotul meu in care el a ejaculat in mine,pastila am luat-o doar a doua zi impreuna cu pastila din ziua respectiva....este posibilitatea sa fi ramas insarcinata chiar daca mestruatia mea din luna respectiva mi-a venit regulat in aceeasi zi ca deobicei?? va rog ajutai-ma si pe mine.....multumesc.

ScoRpYa
31 iul 2010, 00:28
buna seara..am si eu o intrebare..am inceput sa folosesc yasmin de luna aceasta,am luat din prima zi de menstruatie,am continuat regulat si am terminat blisterul,in prospect scria k trebuie sa imi apara dupa 2-3 zile..este vreo problema dak au trecut 3 zile si nu mi'a venit ciclu?:-s

lora
05 aug 2010, 21:09
Buna seara, va rog sa ma ajutati intr-o problema. Iau Yasmin de ani de zile, miercurea trecuta ,noaptea, pe 28 iulie am avut contact sexual cu prietenul si am continuat sa iau pilulele in mod normal, vineri am luat ultima pilula din blister. Dar problema este ca eu am fost in plin tratament cu ketokonazol, mi-am dat seama de risc abia duminica si atunci am luat si Postinor2 pe la ora 16,30 deci la un interval de aproximativ 84 ore, pilulele de postinor le-am luat amandoua de-o data ca sa fie doza de atac( asa m-am gandit). Saptamana asta , miercuri trebuia sa imi vina in mod normal ciclul- in pauza cea de 7 zile- si azi e joi seara si inca nu am ciclu. Ce se intampla? (precizez ca ieri, miercuri, am avut ceva dureri in uter ,azi nu ; si nu s-a declansat ciclul). Sa-mi fi blocat ciclul postinorul sau sunt gravida din cauza ketokonazolului? Va rog sa ma ajutati ca nu stiu cand o sa-mi vina ciclul. Va rog mult.

carly
08 sep 2010, 17:57
buna, fetelor! am nevoie urgenta de ajutor pt ca sunt ft speriata! iau anticonceptionale de mai bine de 6 luni. am fost in concendiu si am am unit 2 folii. pb e ca sunt in pauza de 7 zile si inca nu mi-a venit menstruatia, desi in mod firesc trebuia sa imi vina de 2 zile. precizez ca in acest timp am avut contact sexual, dar protejat. o fi o dereglare de la unirea foliilor? vi s-a mai intamplat asa ceva. totusi ma doare spatele si burta exact ca inainte de menstruatie.
va multumesc anticipat !

lumeaecolorata
10 sep 2010, 08:47
fetelor, de ce nu va adresati unui ginecolog pt astfel de intrebari?
orice raspuns ati primi, e mult mai sigur de urmat decit ce v-ar putea spune cineva de pe forum!
sau intrati pe site-ul unei farmacii si postati intrebarile acolo. macar asa aveti siguranta ca o sa va raspunda cineva specializat, care a intilnit tot felul de cazuri si stie ce sa va recomande. incercati la farmablu, va raspund mai repede decit celelalte farmacii. succes!
Intreaba farmacistul | intrebari si raspunsuri despre medicamente si produse medicale | FarmaBlu (http://www.farmablu.ro/intrebari.php)

oana-oana
10 sep 2010, 13:02
Iti multumim mult.Eu am intrat pe acest site si am citit.Nu am avut timp sa citesc tot,dar vreau sa-l citesc.
Este fffffffffff eficient si gasesti tot ce vrei legat de farmacie.Eu ,personal iti multumesc.

dalama
13 sep 2010, 11:26
Buna ziua..am si eu o dilema...folosesc ca masura de contraceptie anticonceptionalele Yasmin...
La data la care va scriu as mai avea 5 sau 4 pastile...insa de dimineata am avut o sangerare asa ca la inceputul ciclului menstrual...
Ma puteti lumina careva....de unde aceata sangerare??? si care ar fi riscurile:(..un chist o sarcina...
Multumesc

oana-oana
13 sep 2010, 12:23
Draga Dalama,eu personal nu am luat nicodata Yasmin,in schimb sora mea a luat si i s-a intamplat si ei asa.A avut o scurgere,nu mult ca si la ciclu.Parerea mea este ca nu-i vorbim de sarcina.Continua sa le iei si pe cele 4-5 pastilute si vezi cum o sa ai ciclul.Daca nu este normal,ca de obicei,sfatul meu este sa nu mai iei Yasmin si sa mergi la doctorul tau.Nu cred ca este cazu sa te sperii.
Pupicei si te asteptam cu noutati.

dalama
14 sep 2010, 08:22
Draga Dalama,eu personal nu am luat nicodata Yasmin,in schimb sora mea a luat si i s-a intamplat si ei asa.A avut o scurgere,nu mult ca si la ciclu.Parerea mea este ca nu-i vorbim de sarcina.Continua sa le iei si pe cele 4-5 pastilute si vezi cum o sa ai ciclul.Daca nu este normal,ca de obicei,sfatul meu este sa nu mai iei Yasmin si sa mergi la doctorul tau.Nu cred ca este cazu sa te sperii.
Pupicei si te asteptam cu noutati.
Multumesc frumos....:p

ilikeshoes
18 sep 2010, 20:53
Am si eu o nelamurire in legatura cu faptul ca am uitat sa iau o pastila si nu stiu exact ziua,sunt in a doua saptamana iar in prospect scrie ca pot lua 2 pastile in momentul ce imi amintesc neadministrarea ei asa ca in aceasta seara o sa iau 2 si voi urma administrarea normala,voiam sa intreb daca exista riscul de a ramane insarcinata.Multumesc

ilikeshoes
18 sep 2010, 20:59
am uitat sa specific ca am avut o scurgere maronie si dureri ca de ciclu menstrual putin timp

oana-oana
19 sep 2010, 10:36
Nu ,sigur nu exista riscul sa ramai insarcinata,daca ai uitat doar o pastiluta si imediat ai luat-o cu urmatoarea.Nu fi ingrijorata deloc.
Pupicei.

vicky1223
19 sep 2010, 17:33
Deci fetelor, inainte de a folosi un anumit produs anticonceptional, ar fi bine de consultat un doctor ginecolog. Pana acum jumatate de an, nu foloseam nici o metoda de contraceptie, decat cea a calendarului, acum jumatate de an am mers la doctor, pentru o consultatie...mi-a facut analize, in urma careia mi-a prescris un anumit fel de pilule.Mi-a explicat bine, ca prima pastila de pe blister se i-a in 1 sau a 2 zi a ciclului menstrual...In caz ca am uitat sa i-au o pastila, sa nu o i-au a 2 zi cu pastila urmatoare, dar s-o las si sa continuu blisterul.Mi-a mai explicat ca daca in timp ca folosesc AC am si sangerari, trebuie sa revin la ea, pentru a-mi schimba AC, cu un coeficient mai mare de hormoni...eu i-au nr.20 si daca intr-e timp apar sangerari, trebuie sa trec la nr.30...adica procentul de hormoni...deci cam asta am avut de a va zice...P.S mi-a zis sa revin peste 6 luni la control, sa fac o ecografie, sa-mi examineze organele genitale...am revenit..a fost bine...si mi-a zis sa fac o intrerupere de o luna a AC.Deci va sfatuiesc, cand mergeti la doctor, si aveti anumite intrebari, sa nu ezitati sa le adresati...cu cat mai mult ii oftici, cu atat esti informata :D o zi buna sa aveti.

cryeyez
06 oct 2010, 22:32
buna ziua.. am o nelamurire... pe care as vrea sa o discut cu cineva care cat de cat se pricepe ... eu am inceou un tratament cu yasmin pt distrugerea micropolichisturilor de pe ambele ovare. acum 3 saptamani am fost operata la o masea... avusem un chist shi dr mi-a prescris nishte antibiotice.Astazi am aflat ca anticonceptionalul nu isi face efectul atunci cand iei antibiotice.Problema este ca in timp ce luam antibiotice am avut shi contact sexual... da ce e mai grav este ca a lasat in mine. Se poate sa fi ramas insarcinata? de o saptamana sangerez shi inca sunt pe pastile.va rog daca cineva ma poate ajuta vas fi foarte recunoscatoare multumesc mult .Andrea

ana_d
08 oct 2010, 23:36
Buna,
Am o mare nelamurire. Am uitat sa iau pilula nr. 5 din blister si am avut contact in ziua nr.3. E posibil sa fi ramas insarcinata?
Iau si Lanzul. Am uitat sa intreb doctorul daca scade din eficienta anticonceptionalelor.

Multumesc mult.

gabitza90
13 oct 2010, 20:24
buna.am si eu o intrebare..iau pt prima data anticonceptionale...si mi-a venit menstruatia acum 5 zile..nu am luat pilula din prima zi..ce as putea sa fac in continuare?multumesc

loricicaj
24 oct 2010, 18:59
buna ziua,am si eu o intrebare,la care nu gasesc raspunsul in prospectul pastilelor.iau jasmine de aproape 2 ani de zile,dupa nasterea fetitei mele,la recomandarea doctorului,nu am avut nici o problema ,din contra numai beneficii,insa acum as vrea sa fac o mica pauza sa zic de o saptamana,ptr ca sincer avem ceva probleme cu banutii si as amana cumpararea unui nou blister macar cu o saptamana.acum sunt in cea de-a 4 zi din cele 7 de pauza,deci ar trebui de acum sa apara menstruatia si dupa,adica din a 8 a zi ar trebui sa iau pastilele,dar v-am zis ca o saptamana de ex as amana.in acea saptamana mai sunt protejata?eu nu cred.si daca imi puteti spune daca e vreo problema ca fac pauza asta de o saptamana,ce se intampla? si daca e bine sa incep un blister dupa o saptamana de la data care trebuia ,adica a 8 a zi.multumesc,loredana

fefa4ka
25 oct 2010, 18:09
iau prima luna yasmin si am niste scurceri ciudate !parka e mentruatia parca nu!nu pot intelege e de culoare inkisa si nu e asa ambudenta ca mentruatia!!ajutatima ce o fi asta??:confused:

mamiloca
23 nov 2010, 13:11
Eu stiu ca antibioticele scad efectul anticonceptionalelor. Cel mai bine e, ca atunci cand le intrerupeti sau faceti tratament pentru alte afectiuni, sa folositi prezervativ.

dolce.ada
22 dec 2010, 09:20
care e perioada minima in care se ia contraceptive?se paote sa iei doar 1 luna sau 2?sau terbuie minim 3 luni chiar daca nu o exista contacte sexuale?

Si alta intrabare. Daca s-a luat o pastila de yasmin a2-a zi de menstruatie si doar atat..se renunta la tratament se poate intampla ceva dpdv menstrual si hormonal?

iana
28 dec 2010, 20:19
am si eu o intrebare! eu fac un tratament naturist cu arbore de ceai(ulei volatil) si marul lupului ( o planta toxica), tinand cont ca ambele sunt foarte puternice ,astea pot scadea eficienta yasmin?
si am observad ca de cand iau yasmin pielea e mult mai uscata are vreo legatura cu administrarea?

Emy
05 ian 2011, 10:54
Buna, am si eu o nelamurire. Iau anticonceptionale yasmin cam de doua luni si pana acum nu am avut probleme insa aseara (04.01.2010) aseara am uitat sa iau un comprimat dar am luat azi dimineata cand m-am trezit. Au trecut cam 11-12 ore de cand am uitat. Asta-i a treia saptamana din blister. In prospect scria ca pot lua in continuare si sa nu fac pauza de 7 zile. Intrebarea mea este dupa cat timp isi face efect din nou yasmin? Ca sa am relatii trebuie sa folosesc un alt tip de contraceptiv timp de 7 zile? Multumesc anticipat si astept un raspuns. :-)

vicky1223
05 ian 2011, 18:11
Nu,in cele 7 zile nu ai nevoie sa i-ai alte pastile, pentru ca esti protejata. Oricum dupa 1-2 zi vine menstra care va dura pana incepi din nou alt blister. Poti sa nu faci pauza de 7 zile si sa continui sa i-ai pastile insa ai mare grija. Si inca ceva, daca ai uitat sa i-ai o pastila, poti sa o administrezi in primele 12 ore. Daca a trecut mai bn de 12 ore, atunci sari peste ea, si administreaz-o pe urmatoarea.

vicky1223
05 ian 2011, 18:15
iau prima luna yasmin si am niste scurceri ciudate !parka e mentruatia parca nu!nu pot intelege e de culoare inkisa si nu e asa ambudenta ca mentruatia!!ajutatima ce o fi asta??:confused:

Nustiu daca doctora care ti-a recomandat pastilele astea ti-a zis si despre riscul care le au . Eu din cate stiu de la doctora mea , daca am sangerari in timp ce administrez pastilele , trebuie sa schimb pastilele. Vezi ca sunt pastile cu o concentratie anumita de hormoni, daca e prea mica/mare concentratia , pot aparea sangerari. Consulta un doctor specializat

Emy
05 ian 2011, 19:41
Deci daca am luat pastila dupa 12 ore (sa zicem 13) si dupa aceea iau normal la ora care trebuie raman protejata sau nu? mai am din blister 3 tablete.

mamiloca
22 ian 2011, 03:28
se numeste spotting si poate aparea in primele luni de cand ai inceput sa folosesti pilulele. nu e nicio problema, o sa dispara, stai linistita.

mamiloca
22 ian 2011, 03:31
Deci daca am luat pastila dupa 12 ore (sa zicem 13) si dupa aceea iau normal la ora care trebuie raman protejata sau nu? mai am din blister 3 tablete.
nu prea mai esti protejata la o intarziere de peste 12 ore.

fetelor cand uitati pastila luati-o indiferent de ora la care va aduceti aminte, insa in cazul in care ati intarziat mai mult de 12 ore e recomandat sa utilizati o contraceptie aditionala timp de 7 zile.
sunt mai multe metode pe care ati putea sa le folositi totusi in locul pilulei daca uitati sa le luati la timp. eu de ex am trecut la inelul vaginal.

mamiloca
10 feb 2011, 18:25
Nu trebuie sa le mai iei asa iresponsabil. Daca incepi sa iei macar du blisterul pana la capat ca poti sa-ti dereglezi si ciclul menstrual din cauza hormonilor luati fara un plan, mai ales ca yasminele au si o doza mare de hormoni.
Nu exista o perioada minima decat daca le iei pentru tratarea unei probleme. Daca le iei strict pentru contraceptie poti sa te opresti cand vrei (bineinteles, asta nu inseamna sa iei o pastila, le opresti si iar reincepi etc).

Angela
26 feb 2011, 17:20
Pentru toate femeile care folosesc acest tip de anticonceptionale: aveti grija, interesativa si cititi mai mult
eu sunt in croatia si aici au fost scandaluri legate de pilulele Yasmin, au fost cazuri de accidente cerebrale!
Voi incerca sa postez cateva articole

Angela
26 feb 2011, 17:22
Pentru toate femeile care
folosesc acest tip de
anticonceptionale: aveti grija,
interesativa si cititi mai mult
eu sunt in croatia si aici au fost
scandaluri legate de pilulele
Yasmin, au fost cazuri de
accidente cerebrale!
Voi incerca sa postez cateva
articole

Mixaela
08 mar 2011, 11:14
Am urmat tratament cu Yasmin dupa operatia de chist la ovar. 2 ani de zile sa spun ca nu am avut probleme, abia la finalul acestuia am avut sangerari intre menstruatii de 2 ori si asa mi-am descoperit noduli cu foliculina la sani, ceea ce mi s-a spus de catre medic ca numai la prima sarcina imi vor disparea. Am intrerupt Yasminul dupa sfaturile medicului.

Dupa 8 luni de zile fara antibebe si fara antecedente in familie, am facut tromboza venoasa profunda la membrul superior, rezultatul a fost de mai multi medici dati ... problema Yasminului. Alt tratament 3 ani de zile urmat cu Sintrom pana in iarna lui 2010 cand l-am intrerupt dupa sfatul medicului ...

nectaria
08 mar 2011, 19:38
http://www.sarcina-nasterea.ro/forum/contraceptie/2253-adevarul-despre-anticonceptionale.html

AlinaP
02 apr 2011, 23:35
buna seara.....am si eu o intrebare.....am inceput sa iau anticon yasmin in prima zi de menstruatie asa cum scrie in prospect.....la a treia pastila am luato mai tarziu cu 2 ore ptr ca am uitat de ea apoi am continuat sa le iau regulat la aceeasi ora cu aproximatie tot uit si intarziu cu 10 20 de min....e vro problema ......am avut contact sexual si mi-e frica sa nu fiu insarcinata....am ajuns la a 10`a pastila contactu sexual l-am avut pe la a opta pastila

AlinaP
03 apr 2011, 00:04
buna seara...am si eu o intrebare....am inceput sa iau anticonceptionale iasmin asa cum scrie in prospect in prima zi de menstruatie a treia pastila am luato mai tarziu cu vro 2 ore ca nu sunt obijnuita si uit......nu le iau fix fix la aceeasi ora mai intarzii 10 15 min dar le iau zilnic nu am sarit nici una pe la a 8 pastila am avut contact sexula si acum sunt la a 10 se poate sa raman insarcinata?? nu am intarziat decat 2 ore pe prospect scrie nu mai mult de 12 ore.....doar daca depasesc 12 ore sa folosesc protectie.....va rog un raspuns urgent....va multumesc!

Hanna
11 mai 2011, 21:18
buna ziua!vasi ruga daca se poate sami raspundeti si mie la o intrebare legata de folosirea anticonceptionalelor YASMIN.Dupa ce am inceput sa iau prima pastila in prima zi de menstruatie,am inteles pana aicia voi urma tota tableta pana la pauza de 7 zile.dupa care voi incepe cu urmatoarea tableta.acia este intrebare: Voi mai face alta pauza apoi de 7 zile sau voi continua zi de zi,fara nici o pauza?VA MULTUMESC!

dinumadalina
31 mai 2011, 00:39
buna am si eu o problema iau yazz de 2 ani de zile..pana acuma totul ok leam terminat si trebuia sa fac pauza 7 zile iar eu neffind atenta am luat 1 pastila a 5 zi deci inainte cu 2 zile de ziua care trebuia sa le iau din nou....ce sa fac ??

mariaM
31 mai 2011, 23:22
Am luat pastila de a doua zi , apoi cam dupa 2 saptamani mi-a venit menstruatia, apoi am inceput Yasmin , m-am ingrasat putin si mi s-au marit putin sanii si totodata am avut dureri de sani .Tin sa mentionez ca de obicei cu luarea in greutate sanii mi se maresc.E posibil sa fiu insarcinata???

adynaacc
18 iun 2011, 06:39
Am luat pastila de a doua zi , apoi cam dupa 2 saptamani mi-a venit menstruatia, apoi am inceput Yasmin , m-am ingrasat putin si mi s-au marit putin sanii si totodata am avut dureri de sani .Tin sa mentionez ca de obicei cu luarea in greutate sanii mi se maresc.E posibil sa fiu insarcinata???
din moment ce ti-a venit si u te protejezi nu cred ca ai ramas insarcinata...

minnie06
26 iun 2011, 23:16
Buna....am o problema legata de administrarea yasmin...le-am inceput acum 7 zile,in prima zi a menstruatiei...dar dupa prima pastila menstruatia s-a oprit si acum nu pot sa-mi dau seama daca le-am luat corect...poate a fost doar o sangerare cum mi s-a mai intamplat....intrebarea este daca sunt protejata acum si daca am facut bine continuand sa le iau in conditiile in care nu stiu daca era inceput de menstruatie....multumesc

MariaIoana
22 aug 2011, 18:38
Buna...Am nevoie si eu de un raspuns...Joi am luat ultimul comprimat din blisterul Yasmin!!...dar pe parcursul ultimei saptamani de luat comprimatele..am gresit....in loc de comprimatul cu ziua vineri am luat joi (ultimul comprimat din blister)....Spune.ti.mi va rog...se anuleaza efectul comprimatelor???deoarece am facut sex neprotejat negandindu.ma ca este vreo problema...dar acum nu pot sa nu ma ingrijorez...deoarece...sunt in a 4 a zi de la pauza dintre blistere...si nu mi.a venit menstruatia inca...am sau nu un motiv sa ma ingrijorez???va rog spune.ti.mi!!!!astept un raspuns cat mai repede...sunt disperata...app iau comprimatele de 3 luni!

adynaacc
26 aug 2011, 13:04
Buna...Am nevoie si eu de un raspuns...Joi am luat ultimul comprimat din blisterul Yasmin!!...dar pe parcursul ultimei saptamani de luat comprimatele..am gresit....in loc de comprimatul cu ziua vineri am luat joi (ultimul comprimat din blister)....Spune.ti.mi va rog...se anuleaza efectul comprimatelor???deoarece am facut sex neprotejat negandindu.ma ca este vreo problema...dar acum nu pot sa nu ma ingrijorez...deoarece...sunt in a 4 a zi de la pauza dintre blistere...si nu mi.a venit menstruatia inca...am sau nu un motiv sa ma ingrijorez???va rog spune.ti.mi!!!!astept un raspuns cat mai repede...sunt disperata...app iau comprimatele de 3 luni!
nu srtiu exact ce sa-ti spun...doar sa-ti dau un exemplu...am o prietene care tot yasmin lua...si la fel a incurcat si ea pastilele..mai rau ca tine a luat toata luna invers...si a avut noroc si nu a ramas...insa tot ce e posibil ...

onutzza
08 sep 2011, 23:49
Buna!! Am si eu o intrebare ...am inceput sa iau anti. yasmin de 2 sapt. din prima zi de menstruatie si de atunci nu-mi mai trece ..imi curge intruna !!! :(( oare dc??? ma poate ajuta cineva ???plsss

onutzza
09 sep 2011, 00:17
Am si eu o intrebare ...daca poate cineva sa ma ajute ....!!!am inceput sa iau yasmin din prima zi de menstruatie si am 2 sapt de cand am menstruatie intruna,nu-mi mai trece!!!oare dc???poate cineva sa-mi raspunda??? plsss help me!!!:(((((

Lalira
24 sep 2011, 12:17
_Olguzza, mergi la doctor.
Prin administrarea de contraceptive hormonale e posibil sa ai un dezchilibru hormonal. Scrie si pe prospect despre sangerari.

D&AE
07 oct 2011, 17:06
e posibil sa ramin insarcinata daca am citeva saptamini de cind iau yasmin?

Alexandra Elena
24 oct 2011, 19:39
Buna, as avea si eu o intrebare, iau antinconceptionalele Yasmine la recomandarea doctorului, deoarece am un chist ovarian de vreo 6 cm.. De cand am luat anticonceptionalele din prima zii a menstruatiei nu mi-a mai trecut ciclul, e ceva grav? Maine iau ultima pastila din primul blister. As dori sa-mi raspundeti. Multumesc mult

lara
11 nov 2011, 11:30
Buna . . . am si eu cateva intrebari . . .referitoare la anticonceptionalele Yasmin.Medicul ginecolog mi le-a prescris insa sunt tare nehotarata daca sa le iau sau nu deoarece am auzit ca ingrasa.As dori daca se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi sau experiente.E adevarat ca ingrasa? Ce alte efecte secundare ati intampinat?va multumesc

marymar
11 nov 2011, 14:30
buna lara. am luat si eu ac vreo 4 ani, nu yasmin, ci diane 35,dar nu am avut probleme. se zice ca toate anticonceptionalele ingrasa,ca retii mai multa apa si ai o pofta de mancare mai mare, dar daca ai putina grija la alimentatie in primele 3 luni, organismul se obisnuieste cu modificarile hormonale si nu vei avea probleme:) oricum dr ti-a prescris aceste pastile in urma unui control si a unor analize, asa ca ar trebui sa fie compatibile. acum fiecare cu organismul ei...asa a fost la mine...
vor mai intra si alte fetete sa iti zica mai exact despre yasmin. bafta sa nu ai parte de nici un efect secundar!!!

andreea29
16 nov 2011, 16:21
Buna!eu sunt noua si am citit inrebarea ta pe facebook,eu am folosit Yasmin 3 ani inainte de a ramane insarcinata,si dupa ce am terminat cu alaptatul le-am reluat...
cred ca difera de la organism la organism insa eu am fost f multumita!!! Au fost primele AC si dupa ce am inceput sa le iau mi s-a reglat mestruatia,greutatea(am slabit)am greutatea
pe mi-am dorit-o.eu le recomand

Rodyk
01 dec 2011, 15:21
As vrea sa incep sa folosesc si eu Yasmin.Am terminat ciclul acum 3 zile.trebuie neaparat sa le iau in prima zi de menstruatie?

Sandra Nica
08 dec 2011, 01:53
ciao ! am si eu o nelamurire si as dori sa ma ajute cineva daca se poate.e prima oara cand iau anticonceptionale si as vrea sa stiu daca la finalizarea blister-ului si implicit a celor 7 zile de pauza , contactul sexual din a8a zi consecutiva este protejat de pastile si alta nelamurire este accea ca in a8a zi administrez anticonceptonalul seara,dar un contact sexual inaintea luarii pastilei poate duce la o sarcina nedorita? multumesc

paandora
10 dec 2011, 22:14
Buna seara. Am si eu o mare nelamurire si temere daca pot sa ii spun asa. Am tot auzit vorbindu-se de spotting. Recunosc ca nu am avut timp sa citesc tot forumul, dar am mare nevoie de raspunsul dumneavoastra. Am inceput sa iau Yasmine pentru prima data. Sunt la primul blister si mai am de luat 7 pastilute. Vreau sa mentionez ca le-am luat la timp si nu am omis niciuna, si totodata sa precizez ca nu le iau pentru protectie, ci pentru niste polichisturi. Problema este ca pana azi am avut acel numit spotting. Am considerat asa deoarece am avut toate simptomele necesare (inafara de culoare, care nu era maronie, ci mai degraba avea o culoare cam ca un rosu si plus niste chegulete). Pana aici nimic de speriat, dar azi mi-a curs atat de mult, ca as fi putut chiar sa spun ca mi-a venit, deoarece si durerile de burta le aveam. Am facut o baie, dar tot imi mai curge chiar daca nu asa de muuult. Ce poate fi? Am nevoie urgenta de parerea voastra, deoarece sunt sigura ca si maine va curge destul. :(

elena57
19 dec 2011, 18:24
medoda 100% este abstinenta.
daca nu e posibila, atunci folosti "diafragma", prezervativ pentru femei sau sterilet.
NU folositi contraceptive orale pe baza de hormoni. daca doctorul care le prescrie nu stie ce face consecintele pot fi grave, inclusiv cancer.
in plus acestea nu va protejeaza impotriva bolilor cu transmisie sexuala.

Ioana Popișter
25 dec 2011, 15:25
Buna!
Am o intrebare in legatura cu acest medicament. Acum o luna am venit in Praga pentru 8 luni, si inainte de a veni am uitat sa imi mai cumpar Yasmin, iar aici se dau doar pe baza de reteta, dar pentru a merge la ginecolog aici trebuie sa ai cetatenie, si alea, alea......Astfel ca, o sa primesc de acasa cateva pastile, dar din pacate astazi se termina cele 7 zile de pauza, si pana ajung pastilele vor trece inca 4 zile, si as vrea sa va intreb cam care este perioada maxima care poate trece intre ultima zi de "pauza", si urmatoarea tura de pastile.
Multumesc frumos!

roxan@
26 dec 2011, 02:13
buna....... nu inteleg cv... va rog sa ma ajutatio.. am incepun sa iau yasmin luna aceast prima pilula am luato in prima zii a menstruatiei ... asa si leam luat normal nu am omis nici una si la ora care trebuia... dar probl mare e ca le-am terminat deja sunt la a 3 zii si nu mi-a venit menstruata... de ce trebuie sa vina asa repede? de exemplu la mine ma tine cam 6 zile .. ex daca iti vine pe 1 si ma tine 6 zile adica 6 pilule "nu se pun" mi mai ramas 15 dc ar trebui sa imi vine pe 21-22 tot luna asta adica vine de 2 ori pe luna?la 15 zile dupa terminare er trebuii sa imi vina iar? facetima sa inteleg va ROG FRUMOS

Roxie
31 dec 2011, 12:07
buna....... nu inteleg cv... va rog sa ma ajutatio.. am incepun sa iau yasmin luna aceast prima pilula am luato in prima zii a menstruatiei ... asa si leam luat normal nu am omis nici una si la ora care trebuia... dar probl mare e ca le-am terminat deja sunt la a 3 zii si nu mi-a venit menstruata... de ce trebuie sa vina asa repede? de exemplu la mine ma tine cam 6 zile .. ex daca iti vine pe 1 si ma tine 6 zile adica 6 pilule "nu se pun" mi mai ramas 15 dc ar trebui sa imi vine pe 21-22 tot luna asta adica vine de 2 ori pe luna?la 15 zile dupa terminare er trebuii sa imi vina iar? facetima sa inteleg va ROG FRUMOS

Sunt sigura ca deja pana acum ti-a venit menstruatia. Din cate am inteles ai avut folie de 21 pilule, urmand o pauza de 7 zile. Ideea este ca in aceasta perioada de 7 zile de pauza, ciclul poate veni oricand, dar ATENTIE! Dupa aceasta perioada de 7 zile de pauza, incepi o noua folie indiferent de daca s-a terminat menstruatia sau nu. Pentru ca din ce ai spus tu, eu inteleg ca atata timp cat tu ai menstruatie, nu vei lua pastile ("de exemplu la mine ma tine cam 6 zile .. ex daca iti vine pe 1 si ma tine 6 zile adica 6 pilule "nu se pun" mi mai ramas 15 dc ar trebui sa imi vine pe 21-22 tot luna asta adica vine de 2 ori pe luna"), asa ca tu ti-ai prelungi perioada de pauza cu atatea zile cat dureaza menstruatia. Nu asa se administreaza pilulele. Cred ca scrie si pe prospectul lor asta. In plus, de obicei atunci cand iei anticonceptionale, durata menstruatiei scade, la fel si cantitatea.

roxan@
04 ian 2012, 23:23
da ai dreptate am inteles mam mai interesat......si in legatura cu cantitatea si cu durata ai perfecta dreptate.... deci numi vine sa cred ca am scapat de durerile alea insuportabile acum pot sa zic si eu ca sunt "normala" ms frumos ptr vorbim

roxan@
04 ian 2012, 23:29
nu nu am prelungut durata am inceput a 2 folie din a 8 zi de la terminarea celelaltei folieie numai ca mie imi venise a 3-4 zii menstruatia. dar na mia fost frica daca sunt incepatoare cu pastile nu am mai luata niciodata..Si cum tiam zis mia scazut cantitatea da nu stiu mi se pare ca prea mult adica na asa din prima luna sa ma tina 4 zile si foarte putin nu stiu ma mira...

alexandreea
16 ian 2012, 17:34
Buna.Am si eu o nelamurire mare:( Sambata mi-a venit menstruatia,o cantitate f mica,exact cum se manifesta de obicei in prima zi,si imediat am inceput blisterul de Yasmin.Nu am mai luat de aproape 1 an de zile,Dupa ce am luat prima pastila,nu mi-a mai curs deloc si nici dureri nu am.E posibil ca pastilele sa stopeze menstruatia,sa elimine durerile??Sau pot fi insarcinata?Am avut contact neprotejat cu prietenul meu cu aprox o sapt in urma,dar fara sa termine in mine.

Iulia Banica
10 feb 2012, 00:06
va rog daca ati putea sa ma ajutati...e prima luna de cand administrez contraceptivele Yasmine..dupa o sapt de administrare,in prima zi(miercuri) a celei de-a 2-a sapt am omis administrarea unui comprimat pe care l-am luat odata cu cel din ziua urmatoare(joi)..doar ca joi,inainte sa iau ambele comprimate odata am avut contact sexual neprotejat...cat de mare e riscul sa raman insarcinata?

Nicoleta DumitraƟcu
19 feb 2012, 10:41
am si eu o problema... in luna ianuarie, cam pe data de 24 ..am luat doua pastile de ciproquin (antibiotic) la interval de 12 ore.. as fi luat mai multe dar nu le-am suportat.. si am renuntat... simultan iau si anticonceptionale, yasmin... pe data de 6 februarie.. am avut menstruatie... iar pe data de 10 februarie am inceput urmatorul blister... iar pe 11 februarie am avut contact sexual... exista vreun risc de sarcina? Va multumesc!

ady_deea
19 feb 2012, 11:28
am si eu o problema... in luna ianuarie, cam pe data de 24 ..am luat doua pastile de ciproquin (antibiotic) la interval de 12 ore.. as fi luat mai multe dar nu le-am suportat.. si am renuntat... simultan iau si anticonceptionale, yasmin... pe data de 6 februarie.. am avut menstruatie... iar pe data de 10 februarie am inceput urmatorul blister... iar pe 11 februarie am avut contact sexual... exista vreun risc de sarcina? Va multumesc!

In mod normal si logic, nu exista nici un risc de sarcina. Mai ales ca ai luat si in ianuarie anticonceptionale, si in februarie le-ai continuat normal.
Pentru a te linisti, mai asteapta o sapt si cumpara in test.

Nicoleta DumitraƟcu
20 feb 2012, 11:54
Pastilutele anticonceptionale trebuie luate in fiecare zi la aceeasi ora? acelasi minutel? exista vreun risc daca se intarzie cu cate minute?

Roxana1
05 mar 2012, 17:26
As dori daca se poate sa.mi raasp la o intrebare ? este adevarat ca Yasmin ingrasa ? Eu as dori sa iau pastilele ca contraceptiv si pentru marirea sanilor

Anne Matte
28 mai 2012, 21:52
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: iau anticonceptionale Yasmin din Octombrie anul trecut si mi-au mers foarte bine. Insa, am tot citit ca este bine sa faci o pauza si asa am facut si eu. Mi s-a dereglat automat menstruatia si cand a aparut, am avut dureri incredibile; nu asta ar fi problema, ci doar ca acum la aproape de 1 saptamana dupa ce a trecut, am avut niste scurgeri maro (eu cred ca e sange). Este normal?
Pe langa scurgeri am si crampe, dar nu cred ca au vreo legatura una cu alta. Trebuie sa mentionez ca in momentul in care am inceput sa iau AC nu am mai avut probleme cu sangerari intre menstruatie.
Va multumesc in avans!

allexxa
15 iun 2012, 18:09
buna.stiti cumva daca yasmin din romania sunt exact la fel ca in alte tari?ma refer la continut,concentratie...

diana di
02 iul 2012, 16:44
Buna ziua!Cat de grav este daca incep sa iau Yasmin fara sa ma duc mai intai la ginecolog?

cristina alina
17 iul 2012, 23:00
Buna! Daca am inceput sa iau anticonceptionalele Yasmin acum 3 zile si a treia administrare a fost cu 2 ore intarziere fata de primele doua zile este necesara protectia suplimentara?

annabell
27 iul 2012, 21:08
buna...as dori sa stiu daca poti ramane insarcinata in saptamana de pauza....i-au yazmin de 6 luni iar pana in prezent menstruatia mi-a venit normal....adica daca poti avea contact inainte de menstruatie.....sper exemplu eu termin pastilele marti si vinerea imi venea menstruatia.....ast raspunsu vostru,multumesc

ioneteandreea
13 aug 2012, 16:30
Dragelor,

Este perfect adevarat ce am citit despre anticonceptionale. Am prietene care au trecut de la anticonceptionale, din cauza efectelor pe care le au in timp si are le-au simtit pe piele lor, la contraceptive locale, dupa ce le-a recomandat medicul ginecolog. Atat eu cat si ele, acum folosim Pharmatex (contraceptiv local). NU mai vreau sa aud de anticonceptionale..... Cel mai important este ca spermicidele nu au efecte adverse.

Cu drag,

Andreea

angel30
21 aug 2012, 21:07
am si eu o intrebare...sunt in prima saptamana de luat pastile si am uitat sa iau o pastila in ziua a 4...tot in aceeasi zi am avut contact sexual si vreau sa stiu daca as putea ramane insarcinata si daca as lua apstila de a doua zi mar ajuta sa previn sarcina?

Briella
31 aug 2012, 17:02
Poti avea contact sexual fara nicion problema in saptamana de pauza

buna...as dori sa stiu daca poti ramane insarcinata in saptamana de pauza....i-au yazmin de 6 luni iar pana in prezent menstruatia mi-a venit normal....adica daca poti avea contact inainte de menstruatie.....sper exemplu eu termin pastilele marti si vinerea imi venea menstruatia.....ast raspunsu vostru,multumesc

Briella
31 aug 2012, 17:05
Daca este si prima data cand iei pastile ar fi bine ca in primele doua saptamani sa folosesti prezervativul.

am si eu o intrebare...sunt in prima saptamana de luat pastile si am uitat sa iau o pastila in ziua a 4...tot in aceeasi zi am avut contact sexual si vreau sa stiu daca as putea ramane insarcinata si daca as lua apstila de a doua zi mar ajuta sa previn sarcina?

Mihaela Moraru
01 sep 2012, 22:57
Buna seara, vreau sa va intreb daca se poate inceperea administrarii Yasmine dupa 1 saptamana de la menstruatie...multumesc

jeny
13 sep 2012, 15:20
Buna ziua, in afara de cele ce se gasesc pe prospect, utilizarii de anticoncept. yasmin i se pot asocia si durerile de cap? Eu sunt la prima luna si in afara de scurgerii maronii mai am si niste dureri puternice de cap.

maria1994
07 oct 2012, 10:42
Daca sunt in tratament cu moldamin (deoarece am aslo crescut de mai multi ani ),acest lucru poate influenta cumva si tratamentul cu anticonceptionalele yasmin? Moldaminul are metabolism hepatic? Multumesc

any_4ka
04 dec 2012, 15:03
am uitat sa iau doua pastile yasmin la sfirsitul primei saptamini a blisterului, nu am luat duminica si luni, marti am luat deodata doua si urmez sa mai iau una seara dupa regula,
exista riscul sa ramin gravida?

alinab
04 ian 2013, 17:23
Buna am si eu o intrebare, in data de 28 decembrie am luat ultima pastila yasmin in data de 1 ianuarie am avut contact sexual neprotejat, mai spre seara mi-a venit menstruatia. doresc sa renunt la pastile, e posibil sa raman insarcinata? am luat yasmin doar 2 luni.

ana maria bujor
30 oct 2013, 18:43
Daca am inceput sa administrez yasmin din prima zi dupa menstruatie acum ce pot face????Caci eu de la medic am intelees ca comprimatele trebuiesc folosite din prima zi dupa menstruatie...Va rog dati-mi si mie un raspuns!!!

monicamona
11 nov 2013, 13:00
Mie mi-a prescris medicul gine yasmin si am citit, dar nu mai stiu unde, ca pastilutele astea, in timp, duc la infertilitate cu siguranta si ca nu la toate femeile acesti hormoni sunt prelucrati cum trebuie in organism si ca daca vrei sa ramai insarcinata nu se poate forma fatul in uter, din cauza lor deci. Nu am inteles eu ce se intampla si de ce nu poti ramane, dar imi suna ingrozitor. Eu imi doresc foarte mult copii, urmeaza sa ma casatoresc cu iubitul meu dar, pentru ca sunt penticostala, comunitatea mea a stabilit ca femeile daca nu dau nastere copiilor pot fi parasite de ei. Nu vreau asta, ce sa fac?