PDA

View Full Version : Minuni de August 2012

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

Anca David
30 ian 2013, 08:53
mama mia! deci....pe bune ca esti sau te-ai inregistrat asa de gluma aici? ti-am citit postarile si sunt foarte foarte uimita de continutul lor. am impresia ca nu ai citit
nimic despre nimic.........
Cum sa mesteci tu carnita lui bebe? nu o face nimeni............
Cum sa nu se raceasca pt ca l-ai vaccinat, tu stii macar ce vaccinuri i s-au facut?
Apoi.....diversificarea ta..la fel: mar cu biscuite, startul la 4 luni, in fine....
Apoi ca ti-ai baut laptele, mi se pare iarasi o gluma buna:).

Inainte asa se facea se mesteca mancarea. Nu sunt de acord !
Ca sa imi beau laptele eu nu vad nici o problema in asta. Daca tu nu ai incercat e treaba ta dar nu vad nimic rau in asta pentru ca este foarte bun si sanatos. Laptele de mama este si un bun medicament! Tatal meu are probleme cu ochi si isi punea lapte in ochi si la ajutat foarte mult!
Marul cu biscuite cred ca este prima mancare la foarte multe mame.
Nu mam integistrat in gluma! Vroiam sa schimbam pareri!
Dar daca sunteti asa revoltate de intrebarile mele o sa ies de pe forum!
Scuzama dar mi se pare ca esti prea plina de tine.

Anca David
30 ian 2013, 08:55
grrrrrr, cum sa mesteci mancarea grrrrr....mi se face rau....

Sa nu ti se faca rau ca ma mult ca sigur asa iti dadea si mamica ta mancarea!
Sau mama ta a avut blander in 1900 toamna?

Anca David
30 ian 2013, 09:02
Cate luni ziceai ca are bebe tau?Taiteii,painea,grisul contin gluten care e interzis bebelusilor pana in 6luni,unii zic chiar 8luni...!!!Si grisul cu ce lapte il faci?

Daca am intrat pe mamici de august eu zic ca are 5 luni
La supa de taitei ii dau doar zeama.
Painea doar putin si nu vad nimic in asta.
Bine ca tu esti bine si sanatoasa pentru ca inainte se facea un gris cu lapte fosrte subtire si se punea in sticla si bea bebe-ul de la 3-4 luni!
Mi se pare aiurea ce fel de cuvinte folositi!
Si eu nui dau lui David mancare din ore in ore cum fac unele. Copilul e destept si stie cand ii e foame! bebe-ul meu e foarte sanatos si nu am probleme cu el . Greutatea e normala nu sa imbolnavit de la mancarea ce iam dato.
Sunt foarte dezamagita de unele!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 09:20
se pare ca Anca este dezinformata total, haideti sa o luam incet si sa incercam sa o ajuntam sa se informeze
Este un pas mare ca este sincera si ne spune ce face cu bebelusul ei, cred ca a intrat pe acest forum sa se mai ajute cu informatii
Sa stiti ca DA, pe vremuri si chiar mama mea m-a hranit cu mancare mestecata de ea, nu existau blandere si nici alt sistem de maruntire, cand am fost foarte bolnave pentru ca mama a ramas vaduva cu 2 fete gemene de 11 luni si un baiat de 1,5 ani ( ne-a dat la cresa unde am facut nu's ce boala naspa la stomac ) ne-a pasat carnea prin sita, si credeti-ma ca nu i-a fost deloc usor
Anca sunt multe lucruri pe care le faci deja cu beblasul tau si medical s-a demonstrat ca nu-s recomandate, hai sa incercam impreuna sa te informezi si pe cat posibil sa-ti schimbi atitudinea fata de el ca fara sa stii ii cam faci rau
Si, trebuia sa-ti spuna medicul de familie, acele vaccinuri pe care le faci ( si eu spun foarte bine ca le faci ) sunt pentru alte boli, nici intr-un caz pentru raceli.
Important este ca inca iti alimentezi bebelasul cu lapte martern ceea ce il ajuta sa lupte usor cu virozele din vremurile astea
Eu voi incerca sa te ajut cu informatiia si sa te sustin in trecerea ta catre o atitudine mai sanatoasa fata de bebelasul tau
Multa bafta si pupici

Anca David
30 ian 2013, 09:36
se pare ca Anca este dezinformata total, haideti sa o luam incet si sa incercam sa o ajuntam sa se informeze
Este un pas mare ca este sincera si ne spune ce face cu bebelusul ei, cred ca a intrat pe acest forum sa se mai ajute cu informatii
Sa stiti ca DA, pe vremuri si chiar mama mea m-a hranit cu mancare mestecata de ea, nu existau blandere si nici alt sistem de maruntire, cand am fost foarte bolnave pentru ca mama a ramas vaduva cu 2 fete gemene de 11 luni si un baiat de 1,5 ani ( ne-a dat la cresa unde am facut nu's ce boala naspa la stomac ) ne-a pasat carnea prin sita, si credeti-ma ca nu i-a fost deloc usor
Anca sunt multe lucruri pe care le faci deja cu beblasul tau si medical s-a demonstrat ca nu-s recomandate, hai sa incercam impreuna sa te informezi si pe cat posibil sa-ti schimbi atitudinea fata de el ca fara sa stii ii cam faci rau
Si, trebuia sa-ti spuna medicul de familie, acele vaccinuri pe care le faci ( si eu spun foarte bine ca le faci ) sunt pentru alte boli, nici intr-un caz pentru raceli.
Important este ca inca iti alimentezi bebelasul cu lapte martern ceea ce il ajuta sa lupte usor cu virozele din vremurile astea
Eu voi incerca sa te ajut cu informatiia si sa te sustin in trecerea ta catre o atitudine mai sanatoasa fata de bebelasul tau
Multa bafta si pupici
Eu chiar de asta am intrat pe forum sa ma ajutati!
Am 19 ani e primul copil si nu stiu cum se face! sunt singura cu el de cand lam nascut si nu prea stiu sa ma descurc! Mama mea cand e acasa mai imi spune ce sa fac dar in mare parte multe lucruri nu le stiu.
Dar cu multe vorbe caree le-ati spus chiar mati dezamagit. Credeam ca aici se schimba pareri si sunteti prietenoase.
Scuzatima daca nu sunt asa informata cu voi si ca am fost sincera cu tot ce am spus despre bebe-ul meu!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 09:42
nu te mai necaji, pentru iceput iti recomand sa citesti http://www.mamicamea.ro/forum/alaptarea-si-diversificarea/2420-diversificare-lista.html
si dupa aceea mai ntreaba ce nu-ti este clar

mai ra un link cu iversificarea pe care nu-l gasesc acum si stefan ii maait, fetelor m-ajutati /

mami Armin
30 ian 2013, 09:51
nu te mai necaji, pentru iceput iti recomand sa citesti http://www.mamicamea.ro/forum/alaptarea-si-diversificarea/2420-diversificare-lista.html
si dupa aceea mai ntreaba ce nu-ti este clar

mai ra un link cu iversificarea pe care nu-l gasesc acum si stefan ii maait, fetelor m-ajutati /

Alina, il pun eu :P http://diversificare.ro/articole/2012/11/cele-mai-importante-7-lucruri-de-stiut-despre-diversificare/; Tabelul diversificării alimentației pentru bebeluși și copii | Diversificare.ro (http://diversificare.ro/alimente/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/)

Anca, acestea sunt doar exemple pt diversificare. Cand ai nelamuriri, noi iti vom raspunde. Nici noi nu le stim pe toate caci majoritatea avem cate un copilas, dar incercam sa ne documentam sa ne crestem copiii cat mai sanatos. Bun venit pe forum!!!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 09:54
ti-as mai recomnda, daca ai posibilitatea, sa renunti la obiceiul de ai mesteca mancarea si sa i-o maruntesti cu un blender, daca i-o dai bucati mici exista un risc mare sa se inece, ei inca nu stiu bine sa inghita, plus de asta stomacelul (si organismul lor) lor nu este pregatit sa digere bucatele de carnita, e prea mult pentru ei
totodata pana la varsta de 1 anisor nu se recomanda sare, zahar si miere ( asta pana la 2 ani chiar ), le-as pune pe interzise daca ar fi dupa mine

irina23
30 ian 2013, 09:55
si link-ul asta iti poate fi de mare folos Anca
http://www.mamicamea.ro/forum/alaptarea-si-diversificarea/2120-diversificarea-recomandarile-oms-actuale-cu-privire-la-diversificare.html

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 10:02
anca, mai esti cu noi?

liz84
30 ian 2013, 10:03
Daca am intrat pe mamici de august eu zic ca are 5 luni
La supa de taitei ii dau doar zeama.
Painea doar putin si nu vad nimic in asta.
Bine ca tu esti bine si sanatoasa pentru ca inainte se facea un gris cu lapte fosrte subtire si se punea in sticla si bea bebe-ul de la 3-4 luni!
Mi se pare aiurea ce fel de cuvinte folositi!
Si eu nui dau lui David mancare din ore in ore cum fac unele. Copilul e destept si stie cand ii e foame! bebe-ul meu e foarte sanatos si nu am probleme cu el . Greutatea e normala nu sa imbolnavit de la mancarea ce iam dato.
Sunt foarte dezamagita de unele!
Eu nu te-am judecat,draga mea,te-am mai intrebat o data de varsta bebelului ca sa fiu sigura pt ca mi s-a parut foarte devreme pt unele alimente,cum ar fi painea!!!Sa stii ca mie mama nu mi-a dat gris cat am fost bebe,pt ca mie mi-a zis sa am grija sa nu-i dau!!!Efectele negative nu se vad imediat,se pot vedea peste ani!!!Alergia la proteina de gluten poate sa nu apara imediat!!!Nu te grabi,are timp toata viata sa manance paine...!!!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 10:24
am intrat dimineata sa va scriu si m-am luat cu micuta noastra nou venit anca si am uitat
Stefan al meu refuza sa se intoarca de pe spate pe burta, e comic tare, eu il trag de manuta sa-l intorc ( asa cum m-au invatat ) si el pune piciorul si se impotriveste, se intoarce cu usurinta de pe burta pe spate si mai nou parca imi rade in nas ca tot ca el iese...
sper sa pot face azi poze la masa ca ieri a fost mortal
Clauditule sper ca Andreiut este mai bine... multa sanatate .. temperatura constanta mare eu stiu ca poate fi si daca ii da dintisor.. offff.. stiu ca si tu esti singurica

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 10:28
sunt cam zobmilica, nu am reusit sa ma odihnesc, de cateva nopti stefan se tot foieste noaptea, parca imi explodeaza capul de la oboseala :(, poate reusesc azi sa dorm nitel
in week ne pregatim de ziua lui tati :) care va fi duminica pe 3 ferbruarie, d'abia astept.. party :birthday::birthday::birthday:

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 10:30
hai ca incerc sa ma intind langa stefan, aici "eu centrez, eu dau cu capul " :) nu mai scrie nimeni nika
pupicei si pe mai tarziu

camika
30 ian 2013, 10:54
e asa nasol sa reiei munca, dar e fain ca e mai putin de munca comparativ cu anul trecut - noroc ca am lipsit 16 saptamani, co meu de maternitate, seful a ramas singur si a vazut cat de greu e de fapt....si a mai angajat pe cineva, in consecinta mi s-a injumatatit munca, echipa tot! :confetti:

dar....reversul....imi baga acum delegatii la greu, astea de o zi sunt ok, seara sunt acasa la bebe, dar deja am lunar plecari cu stat 1-2 nopti.....offff....e asa greu ca nu vreau sa renunt la tot ce am obtinut pana acu dar si sa stau departe de bebe cand e inca asa micut....mi se rupe sufletul.

V-am spus oare cat de mult s-a bucurat si ce fericit era cand am revenit dupa deplasarea de acu 3 saptamani :)....Numai ca a fost greu cu reluatul titi atunci, abia acu mi s-a reglat lactatia, si sa plec iar in 2 saptamani, de data asta 3 zile :(. Vreau asa de mult sa pot continua cu alaptatul (chit ca acum e numai in intervalul 18h00 - 08h00)

Ethan acum sta bine bine in fundulet, deja cand incepe sa isi piarda echilibrul se redreseaza singur. Cred ca e pt ca tot am citit pe aici si parca Lalira spunea ca bebe va sta cand e pregatit, in consecinta eu fff rar l-am pus in fundulet rezemat de perne. Vroia sa se ridice, il lasam in fundulet, si cadea indata pe spate sau in parti. Cred ca a inteles ca trebuie sa se descurce sa stea singurel, altfel tot va cadea. Acum, cand oboseste se lasa singur pe spate si da-i cu joaca. De intors de pe spate pe burtica sau invers, nici o sansa. Si, mai nou cand doarme si ma pun in pat langa el, ma cauta si tine o manuta pe mine - ce apuca. Si nu mai vrea in patut :D

Si se face un mare poznas, deja acum zambeste instantaneu cand vede camera.....incep sa fac albume foto la greu :)

pupici tuturor! maine voi lucra de acasa, si voi putea intra mai des :yes:
de la cat timp l-ai asezat pe ethan in fundulet de sta deja nesprijinit?. sunt uimita. al meu are 6 luni si nu sta decat sprijinit pa manute, aplecat in fata si asa cu echilibru precar. e drept ca numai dupa 5 luni jumate l-am asezat prima oara singurel asa........dar e departe de a sta in sezut nesustinut......

oanane
30 ian 2013, 10:55
Multa bafta si pupici

Jos palaria Alina pt dipomatie !!!!

mami_ethan
30 ian 2013, 10:59
Sa nu ti se faca rau ca ma mult ca sigur asa iti dadea si mamica ta mancarea!
Sau mama ta a avut blander in 1900 toamna?

Anca, acum am citit din urma si am vaut ca esti o mamica tanara, si ca nu ai citit foarte multe. Multe dintre noi suntem pe forum de cand eram insarcinate in cateva luni si inca de atunci cerem sfaturi, cautam informatii cat mai actualizate si incercam sa crestem bbi cum putem mai bine.
Imi cer scuze daca unele reactii au fost un pic deranjante pt tine, dar o sa vezi cum va fi dupa ce vei sti mai multe, dupa ce te vei mai lamuri. Nu te pune nimeni la zid, numai ca aici suntem "acasa" :) reactiile sunt sincere, fara rautate si daca vrei sfaturi, sugestii, iti vom raspunde. Oricum e clar ca fiecare isi creste copilul cum considera de cuviinta.

Sunt mai in varsta, nu chiar din "1900 toamna", dar si atunci erau mame care nu erau de acord cu mestecatul mancarii. E drept ca atunci trebuiau sa se descurce fara electrocasnice, dar asta nu inseamna ca toate mamicile mestecau mancarea copilului. Foloseau mai degraba razatoarea mica, site, etc.

Am vazut ca ti-au pus fetele diferite linkuri, sper ca vei citi si nu te vei descuraja cand iti vei da seama ca nu ai procedat conform multor recomandari, dar deja poti redresa situatia. Asta daca doresti, e alegerea ta cum il vei creste pe David.

raluca_tp
30 ian 2013, 11:00
Pai scriu eu acum dupa ce am citit putin:ha:,ce m-ai distrat cu Stefaut al tau:ha::ha: o sa vezi ca o sa faca si el toate lucrurile asa cum le fac toti,unii mai devrme altii mai tarziu,de ex nici Amelia nu sta asa in fundic cum face Ethan,dar nu compar pt ca arre vreme,apropo super tare este Ethan Diane si ce dulce si scumpic este:bateinima:Anca sa sti ca aici sunt fete directe de felul lor(eu sunt una dintre ele)si altele care au alta modalitate de a scrie,sfatui,spun si eu ca niciuna dintre noi nu le stie pe toate,multe am invatat de pe aici,asa ca nu iti face probleme,daca esti deschisa la sfaturi si modalitati de a creste copilasul(care sunt studiate si demonstrate de catre medici),noi te putem ajuta.Si eu ca si fetele sustin sa nu ii mai mesteci mancarica,sa nu ii dai paine si altele care contin gluten,gris iara nu i-as da ca si mie imi pica greu la stomac,nu imi mai aduc acum aminte ce mai spuneai,am mai pus si eu 2 linkuri despre subiectul diversificarii,totusi daca nu te descurci sa cauti poti intreba si care stimte ajutam:

camika
30 ian 2013, 11:00
Ca sa imi beau laptele eu nu vad nici o problema in asta. Daca tu nu ai incercat e treaba ta dar nu vad nimic rau in asta pentru ca este foarte bun si sanatos. Laptele de mama este si un bun medicament! Tatal meu are probleme cu ochi si isi punea lapte in ochi si la ajutat foarte mult!
ca sa intelegi de ce: de cand activez aici, au fost multe persoane care si-au facut id si au postat aici doar ca sa ne incite, provoace, postand exact replici cu un continut total contrar a ceea ce "circula" pe acest forum, ca sa se amuze de noi, mamicile.....si citindu-ti replicile efectiv am crezut ca e gluma....
Nu am vrut sa fiu rea, scuze pt asta si sper sa nu te retragi din cauza mea-activez la iulie, deci nu dai de mine pe aici:)- dar nu mi-a venit sa cred ca e chiar asa.....real...

raluca_tp
30 ian 2013, 11:03
de la cat timp l-ai asezat pe ethan in fundulet de sta deja nesprijinit?. sunt uimita. al meu are 6 luni si nu sta decat sprijinit pa manute, aplecat in fata si asa cu echilibru precar. e drept ca numai dupa 5 luni jumate l-am asezat prima oara singurel asa........dar e departe de a sta in sezut nesustinut......

Cami exact la fel am proceat si eu cu Amelia doar acum e o saptamana am inceput sa o pun asa cate un pic,si la fel nu sta inca cum trebuie,am scris mai sus ca toate si toti isi au timpul lor.

stanca georgiana
30 ian 2013, 11:04
buna dimineata mamici!!! in sfarsit am reusit sa am timp si eu .. sa intru sa va citesc... ati avut ceva activitate ca mi-a luat 30 min. sa va citesc... Claudia sper ca Andrei este mai bine.. asteptam azi vesti ca nu mai face febra...
Alina eu intampin aceeasi problema cu Antonia doar ca ea refuza sa stea pe spate...sta numai pe burta aproape tot timpul.. deci nu te ingrijora.. cand se vor plictisi se vor intoarce singuri...
Noi am facut vaccinul aseara.. a plans mititica.. (am luat-o pe sora mea cu mine sa-i tina piciorusul... ca eu nu pot sa rezist cand o inteapa...) ieri am avut o zi agiatata pentru ca nu a dormit aproape deloc... doua reprize de 30 min.. pana seara (dupa vaccin a dormit in masina pana am ajuns acasa..)si azinoapte a fost maraita.. si sa foit in patut toata noaptea..sa culcat la 0 30 si la 3 se foia.. la 4 i-am dat titi,la 6 i-am dat titi si iar la 8 i-am dat titi si la 9 sa trezit de tot..a papat mar ,banana si cereale si acum a adormit .. of cu dintisorii si vaccinul e cam data peste cap.. ea nu era asa...
Alina sa-ti traiasca sotul...( pentru 3 februarie..) la multi ani... si tot ce va doriti sa se implineasca... Azi e si ziua sotului meu...:birthday::confetti::confetti:dar sambata o serbam cu toti la tara.. am multe de pregatit... si sper ca pana vineri sa se linisteasca Antonia..
Anca am citit tot ce sa scris pana acum... si sincer imi pare rau ca esti dezamagita de forum... sa sti ca unele fete chiar daca sunt dure in discutii iti vor binele... tie si baiatului tau scump( e tare frumusel.. l-am vazut in foto..).
Esti asa tanara.. dar nu asta conteaza.. eu am 41 de ani si mai am un baiat de 12 ani.. care l-am crescut diferit .. (adica am inceput cu mancarica mai devreme si i-am dat multe alimente care nu erau permise.. ) si sa sti ca am repercursiuni.. este f alergic.. facem tratament si acum... are rinita alergica.. (adica ii curge nasul instant si stranuta daca a simntit diversi alergeni.. cum ar fi praf, polen,etc..) este cam grasut.. dar acum facem sport si ne revenim... Acum eu cred ca a avut o mare importanta alimentele pe care i le-am dat poate prea devreme... asa ca acum Antonia care are 6 luni nu am sa mai repet greselile cu ea... dar fiecare isi crexste puiul cum crede de cuvinta.. aici sunt pareri si pareri tu ei ce crezi ca e bun pentru voi.. nu esti obligata sa faci ce iti spunem noi pe forum... dar ai posibilitatea sa te informezi... de la noi sau dupa site-uri.. din fericire pe vremurile astea avem atata informatie incat nu avem timp sa citim tot.. acum 12 ani eu nu aveam acces la net decat la carti,reviste..
Nu renunta la forum si la informatii daca cateva mamici au fost mai dure cu tine... treci peste cuvintele dure care ti-au fost adresate si incearca sa te informezi sa iti cresti baiatul cat mai sanatos posibil... eu iti doresc multa rabdare si intelepciune.. te asteptam aici cu intrebari .. chair daca risti ca unele mamici sa fie dure.. merita sa intrebi ORICE.. pentru sanatatea copilului tau.. pupici!:ok:
Deja se foieste Antonia fug la bucatarie sa apuc sa-i pregatesc masa lui Andrei ca peste o ora ne pregatim de scoala.. va pup...of.. mai aveam atatea sa spun.. sper sa pot dupaamiaza sa intru iar....

mami_ethan
30 ian 2013, 11:05

Eu poate m-am grabit putin, dar nici el nu mai avea rabdare, se enerva tare. Am inceput sa il pun asa (si sa il las sa cada pe spate), cam de vreo 3 saptamani. Inainte il tineam in balansoar, pana incepuse sa se agate de jucarii si sa stea asa in fundulet, tinandu-se de ele :)

cum merge diversificarea la Dominic? Eu voi incepe fix de la 6 luni ca va fi sambata si am invitat si nasii.....prima masa a lui Ethan i-am pregatit si sedinta foto sa in surprindem toate reactiile :)

camika
30 ian 2013, 11:07
Eu chiar de asta am intrat pe forum sa ma ajutati!
Am 19 ani e primul copil si nu stiu cum se face! sunt singura cu el de cand lam nascut si nu prea stiu sa ma descurc! Mama mea cand e acasa mai imi spune ce sa fac dar in mare parte multe lucruri nu le stiu.
Dar cu multe vorbe caree le-ati spus chiar mati dezamagit. Credeam ca aici se schimba pareri si sunteti prietenoase.
Scuzatima daca nu sunt asa informata cu voi si ca am fost sincera cu tot ce am spus despre bebe-ul meu!
sa te informezi de pe acum nu e tarziu, iar daca te retragi ai de pierdut multa informatie, fii sigura ca noi vrem sa te ajutam, pana la urma am invatat fiecare dintre noi mult de aici si una de la alta. Eu stiu ca mama nu mesteca ea, ci cu furcutila sau sita ca am vazut la fratele meu cum facea...de aceea m-am mirat, ma dezgusta profund ideea de a da din gura mea la copil sau de a-mi bea laptele meu.....
Pacat insa ca nu ai inceput mai devreme sa citesti despre tot....

camika
30 ian 2013, 11:14
Eu poate m-am grabit putin, dar nici el nu mai avea rabdare, se enerva tare. Am inceput sa il pun asa (si sa il las sa cada pe spate), cam de vreo 3 saptamani. Inainte il tineam in balansoar, pana incepuse sa se agate de jucarii si sa stea asa in fundulet, tinandu-se de ele :)

cum merge diversificarea la Dominic? Eu voi incepe fix de la 6 luni ca va fi sambata si am invitat si nasii.....prima masa a lui Ethan i-am pregatit si sedinta foto sa in surprindem toate reactiile :)
:))) ce mare tam tam cu 1 lui masa! adevarul e ca eu nu am imortalizat momentul si regret....... ca ce reactii, fete, grimase face la prima masa nu le mai repeta! a fost atat de contrariat de ce ii dau:), mortal!
nu avem decat 3 zile de pireu de morcov: sunt dezamagita de moment.... nu prea papa. ieri de ex mi-a suflat in toate linguritele morcovul:). nu ii placve inca nici lui momentul papa din scaun la lingurita, m ales cand ii ajunge pe gat, omusor, isi face greata, se cutremura cu fata de la textura ce o simte, desi i l-am diluat bine pireutul. cred ca gustul e ok, dar textura il zapaceste...e greu...........

Lorykik
30 ian 2013, 11:40
Buna mamici si :bebe: iiii!!!!
v am citit din urma tot ce ati scris.Ma bucur ca avem activitate nu gluma aici!
acum vin si eu sa imi dau cu parerea!Eu zic ca ati luat o cam tare pe noua venita!ganditi va ca ea e cea mai tanara si poate nu a avut pana acum posibilitatea la net sau la informatiile care le avem noi!daia sa inscris si pe forum sa o ajutam cu calm si intelegere,nu cu rastiri din partea voastra!ea si a deschis sufletul in fata noastra si ne a zis ce i da la baietel si noi trebuie sa o ajutam dar cu calm!daia sa si speriat!noi am zis ca suntem intelegatoare si ne ajutam reciproc dar ati sarit pe ea de nu stia ce sa mai zica!
asa ca daca mai intra o ajutam cu calm sa gaseasca in noi prietene chiar dak nu ne cunoaste!
acum pentru tine Anca!zic eu in numele la toate mamicile (daca ne se supara vreuna)
ne pare rau ca am sarit asa pe tine!stim ca ai 19 ani si primul copil si banuiesc ca pana acum te ai luat dupa bunici si ce se dadea inainteeee.acum a avansat stiinta si se gaseste o gramada de modalitatii sa i faci mancare la bebe si mai ales ce manacare e buna si ce nu!daca citesti ce ti au dat fetele acolo o sa intelegi ca nici ele nu tia u vrut raul au vrut binele tau si mai ales al copilului!acum faptul e consumat numai ai cum sa indrepti ce papa i ai dat la bebe!dar de acum in colo poti sa ii dai ce e bine si sanatos!noi o sa te ajutam sa te informaam si noi si prin saiturile care existe!Vrem sa revi pe forum sa discutam de data asta cu calm si fara se ne suparam una pe alta!te asteptam!
acum sa zic despte noi!Mateo a dormit foarte bine azi-noapte,mi sa trezit decat 1 data pe la 4jumate,i am dat papa si a adormit!
noi suntem bine am iesit ieri afara ca a fost frumos si cred k iesim si azi a i soare afara!
azi dimineata am papat marisor+banana_cereale(k nu am mai avut biscuiti si aci la mine nu i)decat sa ma duc la famacie sa initreb!
Clau imi pare rau de Andreiut!insanatosire grabnica!!!
frumosi bebe-i(foto)au crescut mari si frumosi!
daca ne gandim ca mai ieri veneam cu iei in brate acasa si erau cat un gemotoc si aucm ia uita ti ce minuni avem!sa dea dd in continuare sa fie sanatosi ca restu ne ocupam noi!pupicii,
hai k v am scris cam mult:))intru rar dar cand intru uit da ma mai opresc din scris:D:D:D
o zi frumoasa!

Lorykik
30 ian 2013, 11:42
:))) ce mare tam tam cu 1 lui masa! adevarul e ca eu nu am imortalizat momentul si regret....... ca ce reactii, fete, grimase face la prima masa nu le mai repeta! a fost atat de contrariat de ce ii dau:), mortal!
nu avem decat 3 zile de pireu de morcov: sunt dezamagita de moment.... nu prea papa. ieri de ex mi-a suflat in toate linguritele morcovul:). nu ii placve inca nici lui momentul papa din scaun la lingurita, m ales cand ii ajunge pe gat, omusor, isi face greata, se cutremura cu fata de la textura ce o simte, desi i l-am diluat bine pireutul. cred ca gustul e ok, dar textura il zapaceste...e greu...........

o fi CLau si din cauza la raceala!imi pare rau lasa ca mananca el putin cate putin!nu il forta,mai incerci maine,poimane si tot asa pana se invata!uite mateo tot ce i dau mananca acum numai face nazuri!si ma bucur Yupiiiiiiiiiiiiiiii

mami_ethan
30 ian 2013, 11:49

Se obijnuieste el, eventual daca tot continua asa, incerci cu alta leguma.

Si eu sunt asa curioasa cum va fi, cum va reactiona :)....mai am ceva vreme, si nu ma grabesc ca se satura bine din lm/lp si papa cu placere, noptile le doarme ok, cea mai mare parte :)

mami_ethan
30 ian 2013, 11:54
Pai scriu eu acum dupa ce am citit putin:ha:,ce m-ai distrat cu Stefaut al tau:ha::ha: o sa vezi ca o sa faca si el toate lucrurile asa cum le fac toti,unii mai devrme altii mai tarziu,de ex nici Amelia nu sta asa in fundic cum face Ethan,dar nu compar pt ca arre vreme,apropo super tare este Ethan Diane si ce dulce si scumpic este:bateinima:Anca sa sti ca aici sunt fete directe de felul lor(eu sunt una dintre ele)si altele care au alta modalitate de a scrie,sfatui,spun si eu ca niciuna dintre noi nu le stie pe toate,multe am invatat de pe aici,asa ca nu iti face probleme,daca esti deschisa la sfaturi si modalitati de a creste copilasul(care sunt studiate si demonstrate de catre medici),noi te putem ajuta.Si eu ca si fetele sustin sa nu ii mai mesteci mancarica,sa nu ii dai paine si altele care contin gluten,gris iara nu i-as da ca si mie imi pica greu la stomac,nu imi mai aduc acum aminte ce mai spuneai,am mai pus si eu 2 linkuri despre subiectul diversificarii,totusi daca nu te descurci sa cauti poti intreba si care stimte ajutam:

Raluca, chiar daca sta ok, inca nu il las multa vreme in fundulet, iti dai seama ca e chinuiala pt el sa-si tina echilibrul....numai ca daca il las putin in fundulet singur, cand oboseste se lasa singur pe spate si apoi ramane la orizontala fara sa mai faca mofturi.

Daca tot iti place Ethan...ce zici, ne incuscrim??? :D Crezi ca Ameliei ii va placea baietul meu de cioco?

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 11:58
Georgi LA MULTI ANI pentur sotul tau !! Sa-ti traiasca si sa pentreceti in continuare impreuna ani frumosi si plin cu realizari si bucurii !! :birthday::birthday::birthday:Suntem doua racute cu doi varsatori se pare, ha ha ha :)
da, stefan se pare ca a inceput sa-si revina in privinta dezvoltarii.. mananca si foarte bine, multumesc Diane pentru incurajari
V-am citit, printre randuri ca am papacit si ne pregatim sa iesim afara putin, va citesc mai bine cand doarme Stefan,
pupicei

dana_danny84
30 ian 2013, 13:18
mama mia! deci....pe bune ca esti sau te-ai inregistrat asa de gluma aici? ti-am citit postarile si sunt foarte foarte uimita de continutul lor. am impresia ca nu ai citit
nimic despre nimic.........
Cum sa mesteci tu carnita lui bebe? nu o face nimeni............
Cum sa nu se raceasca pt ca l-ai vaccinat, tu stii macar ce vaccinuri i s-au facut?
Apoi.....diversificarea ta..la fel: mar cu biscuite, startul la 4 luni, in fine....
Apoi ca ti-ai baut laptele, mi se pare iarasi o gluma buna:).

Camik,asa reusesti tu sa intri in conflict cu toata lumea!Ha ha!Si eu am gandit la fel,doar ca tu ai si spus-o!Si chesti cu bautul laptelui propriu mi se pare si mie o gluma!

dana_danny84
30 ian 2013, 13:49

1.Daca asa se facea inainte,nu e musai sa faci si tu la fel!
2.Daca-ti bei laptele si nu ai nicio problema cu asta,e alegerea ta.
3.Marul cu biscuite e prima mancare a bebeilor cu mamici neinformate.
4.Camika nu e deloc plina de ea,din contra,dar e adevarat ca poate are replici mai directe,lucru care de cele mai multe ori nu convine tuturor.

dana_danny84
30 ian 2013, 13:51
[QUOTE=Anca David;724795]Sa nu ti se faca rau ca ma mult ca sigur asa iti dadea si mamica ta mancarea!
Sau mama ta a avut blander in 1900 toamna?[/Q

Ca esti tanara si neinformata te cred.Dar de ce trebuie sa fii atat de rautacioasa?Fata si-a spus parerea,n-o mai lua atat de personal.

dana_danny84
30 ian 2013, 13:55
Alina si Giorgi,,la multi ani pt sotiorii vostri si petrecere frumoasa!
Diane,ai un super bebe1

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:05
mai fetelor, asta mica (Anca) are 19 ani si s-a trezit cu un copil in brate (mare lucru ca a avut curaj sa-l faca ), ea insasi nu e departe de copilarie, ganditi-va ca e un copil si ea, si asa copl cum e si-a dat interesul, asa cum a fost invatata, sa-si creasca bebelasul si nu a umblat brambura, eu la 19 ani doar ma arutasem si mi-era rusine si de asta, hai s-o mobilizam spre bine, nu s-o dezarmam
da, nu-i deloc ok ce face dar ea asta a aflat de la diverse persoane ca e bine si asa a facut, e mica rau
Anca, asa cum spun fetele daca decizi sa nu mai citesti sau sa nu ne mai scrii nu este decat pierderea ta, da, poate ca te-ai simtit pusa la zid ( ai si facut greseli destul de mari ) dar daca fugi acum nu doar ca nu te ajuti pe tine, nu-ti ajuti bebelasul in primul rand si vei continua sa faci greseli, poate altele, acum esti MAMA si entru el trebuie sa lupti si sa-i oferi ce-i mai bun asa ca ar fi bine sa treci peste orgoliul tau ranit si sa comunici cu noi, nu-ti vrea nimeni raul aici.

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:07
Alina si Giorgi,,la multi ani pt sotiorii vostri si petrecere frumoasa!
Diane,ai un super bebe1

multumum, multumim...noi am fost afara ca e o vreme de vis, asteptam acum sa ne trezim sa mancam delicioasa supitaaaa, yam yam, sper sa-i ot face film

raluca_tp
30 ian 2013, 14:13
La multi ani multi ani si de la noi,sa va iubiti muuuuultii ani!!Ai dreptate cu privire la ce ai spus mai sus
poate o sa ii treaca Anca si va mai intra.

anny
30 ian 2013, 14:17
Anny,vezi ca gasesti calciu lactic la Boots sau Lloyds Pharmacy.Se cheama calcium lactate,dar se da doar cu prescriptie medicala.Du-te la GP si cere reteta.
Multumesc frumos! :thankyou: (ps.desi am intrebat la mai multe farmacii,nu mi-a spus nimeni ca se da doar cu reteta)

Super idee!!!;);) E pur si simplu adorabil Ethan!!

La multi ani sotilor vostri dragi!!! :birthday:

raluca_tp
30 ian 2013, 14:19
Raluca, chiar daca sta ok, inca nu il las multa vreme in fundulet, iti dai seama ca e chinuiala pt el sa-si tina echilibrul....numai ca daca il las putin in fundulet singur, cand oboseste se lasa singur pe spate si apoi ramane la orizontala fara sa mai faca mofturi.

Daca tot iti place Ethan...ce zici, ne incuscrim??? :D Crezi ca Ameliei ii va placea baietul meu de cioco?

Hehe nu ma asteptam la o asemenea propunere:ha:,adevarul este ca Ethan este superb,o-m vedea dupa ce cresc,insa am mai avut o propunere de la un baietel de 11 luni,si am zis ca se plateste pret mare pt Amelia:ha::ha: vad ca de pe acum are petitori:)))

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:20

Ralu nu mai stiu, voi at inceput diversifcarea ??
Stefa se descurca bne, papa bine , face si kakita, sunt super multumita, nu consider ca m-am grabit ca Stefan deja r manca intr-una lapte si tot foame ii este, pediatra spunea sa-i punem cereale (fara gluten desigur ) cte o masura la 1 biberon ca sa nu mai fie asa nesatul, dar asta incepand de sambata, sa se obisnuiasca intai bine cu supita, tot de sambata as vrea sa-i bag si un mar copt dimineata...vedem :)

raluca_tp
30 ian 2013, 14:20
Giorgi la multi ani si sotului tau,va doresc si voua sa aveti parte de dragoste si bucurii impreuna pana la adanci batraneti:pup:

mami_ethan
30 ian 2013, 14:25
:birthday: :birthday: :birthday: :birthday:

Multi ani sotului tau, Georgi!!! Petrecere frumoasa sambata si spor la treaba - stiu deja ca te vei da peste cap sa pregatesti bunatati :)))

Alina, in caz ca voi uita pana pe 3 feb, ii transmit si eu anticipat La multi ani!!! sotului tau!!!

La multe multe sarbatoriri de acu inainte!!!!!

Si eu ma gandeam sa fac tortulet lui Ethan la 6 luni, dar sunt la regim de 5 zile deja, nasa tot asa....oare sa fac numai pentru baieti?

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:25
multumim fetelor de urari, ii voi transmite sotului meu gandurile voastre sunt sigura ca-l vor incanta :*

raluca_tp
30 ian 2013, 14:26
Ralu nu mai stiu, voi at inceput diversifcarea ??
Stefa se descurca bne, papa bine , face si kakita, sunt super multumita, nu consider ca m-am grabit ca Stefan deja r manca intr-una lapte si tot foame ii este, pediatra spunea sa-i punem cereale (fara gluten desigur ) cte o masura la 1 biberon ca sa nu mai fie asa nesatul, dar asta incepand de sambata, sa se obisnuiasca intai bine cu supita, tot de sambata as vrea sa-i bag si un mar copt dimineata...vedem :)

Am inceput si noi de ieri,acum ii pregateste tati piureutul,dar ca si Domi al Camikai atata s-a strambat de numa,sunt curioasa cum va fi azi,am vrut sa ii dau mai devreme,dar a fost tare maraita si am pus-o la san si a adormit.2pediatri mi-au spus sa incep cu supica de legume atunci can voi incepe divrsificarea,insa eu am hotarat sa ii dau piureut de morcov s sa introduc treptat fiecare leguma,pt ca sa vad daca va avea vreo reactie alergica.Si acum sa va spun ca si a mea pitica a cazut din pat azi,si eu eram langa ea,doar ca nu am fost atenta fix in momentul ala,bine ca avea sub ea cearsaful pe care o schimb(ca era in fundicul gol)si se juca cu el,s-a infasuta in el si s-arostogolit si a cazut,nu s-a lovit,dar atata a plans ca e tare sensibila,draga de ea:bateinima:ma duc sa ii dau papica!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:28
:birthday: :birthday: :birthday: :birthday:

Multi ani sotului tau, Georgi!!! Petrecere frumoasa sambata si spor la treaba - stiu deja ca te vei da peste cap sa pregatesti bunatati :)))

Alina, in caz ca voi uita pana pe 3 feb, ii transmit si eu anticipat La multi ani!!! sotului tau!!!

La multe multe sarbatoriri de acu inainte!!!!!

Si eu ma gandeam sa fac tortulet lui Ethan la 6 luni, dar sunt la regim de 5 zile deja, nasa tot asa....oare sa fac numai pentru baieti?

EEEE Diane, fa si tu un rabat de la regim, o felie acolo nu cred ca-i mare bai, eu nu-s prea slaba dar sunt gurmanda asa ca sper sa intelegi de ce ma mir ca ai ambitia sa nu papi decat regim, banuiesc ca regimul e fara dulciuri si cam atat ca de restul ai nevoie pt. laptic

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:32
Am inceput si noi de ieri,acum ii pregateste tati piureutul,dar ca si Domi al Camikai atata s-a strambat de numa,sunt curioasa cum va fi azi,am vrut sa ii dau mai devreme,dar a fost tare maraita si am pus-o la san si a adormit.2pediatri mi-au spus sa incep cu supica de legume atunci can voi incepe divrsificarea,insa eu am hotarat sa ii dau piureut de morcov s sa introduc treptat fiecare leguma,pt ca sa vad daca va avea vreo reactie alergica.Si acum sa va spun ca si a mea pitica a cazut din pat azi,si eu eram langa ea,doar ca nu am fost atenta fix in momentul ala,bine ca avea sub ea cearsaful pe care o schimb(ca era in fundicul gol)si se juca cu el,s-a infasuta in el si s-arostogolit si a cazut,nu s-a lovit,dar atata a plans ca e tare sensibila,draga de ea:bateinima:ma duc sa ii dau papica!

mititicaaa.. cred ca s-a speriat...dar am auzit ca sunt frecvente pataniile de genul asta, eu ralu am nceput cu zeama lunga din morcov patrunjel si pastarnac si a fost chiar ok, dar ieri cand a avut si pireut din morcov si carto dulce (pe care l-am amestecat cu zeama lunga ) fiind tot supa dar un pic mai consistenta a mancat cu placere

Anca David
30 ian 2013, 14:33
ti-as mai recomnda, daca ai posibilitatea, sa renunti la obiceiul de ai mesteca mancarea si sa i-o maruntesti cu un blender, daca i-o dai bucati mici exista un risc mare sa se inece, ei inca nu stiu bine sa inghita, plus de asta stomacelul (si organismul lor) lor nu este pregatit sa digere bucatele de carnita, e prea mult pentru ei
totodata pana la varsta de 1 anisor nu se recomanda sare, zahar si miere ( asta pana la 2 ani chiar ), le-as pune pe interzise daca ar fi dupa mine

Da eu nu am spus ca ii mestec mancarea!
Am intrebat cum ii face pieptul de pui pentru ca stiu ca foarte multe mamici ii mesteca mancarea!
Eu nu io mestec.

mami_ethan
30 ian 2013, 14:34

pofta mare!!! si eu tot cu piureut voi incepe, cel mai probabil tot morcov.
Cred ca a plans si pentru ca s-a speriat :)....asa a facut si Ethan cand a cazut.

mami_ethan
30 ian 2013, 14:40
EEEE Diane, fa si tu un rabat de la regim, o felie acolo nu cred ca-i mare bai, eu nu-s prea slaba dar sunt gurmanda asa ca sper sa intelegi de ce ma mir ca ai ambitia sa nu papi decat regim, banuiesc ca regimul e fara dulciuri si cam atat ca de restul ai nevoie pt. laptic

pai e un regim ok, merge pe accelerarea metabolismului, adica 3 mese si 2 gustari de fructe zilnic. Sunt mereu satula ca altfel nu riscam sa raman fara laptic.

eventual fac un tort mai usurel, sau cumpar unul cu fructe de aici, sunt unele yummi yummi

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:40
Da eu nu am spus ca ii mestec mancarea!
Am intrebat cum ii face pieptul de pui pentru ca stiu ca foarte multe mamici ii mesteca mancarea!
Eu nu io mestec.

ok, atunci, ideal ar fi sa-ti poti cumpara un blender cu picior, acelea sunt cele mai bune, iti poti lua ieftin, ai posibilitatea asta ? daca nu catam metode sa-i maruntesti carnita, cu mixerul eu personal nu cred ca merge

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:42
pai e un regim ok, merge pe accelerarea metabolismului, adica 3 mese si 2 gustari de fructe zilnic. Sunt mereu satula ca altfel nu riscam sa raman fara laptic.

eventual fac un tort mai usurel, sau cumpar unul cu fructe de aici, sunt unele yummi yummi

hai ca-mi ploua in gura, am rogat si eu pe verisoara sotului sa faca tort pt. duminica, pe care sa scrie "la multi ani, tati " he he, surpriza pt. tati

Anca David
30 ian 2013, 14:46
Buna! Sunt inca aici.
Scuzatima daca am fost rea . Asa e sunt mica si am multe de invatat, si sper ca prin voi sa invat multe!
Stefan Cristian da am posibilitatea sa cumpar un blander. O sa iau cat de curand !
Imi cer incaodata scuze! :|

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:48
daca dispar sa stiti ca -a trezit Stefan infometet :))
Diane mi-am luat si eu un incalzitor de bibe si papa, nu e foarte performant dar e super practic, acum sta supita in el, pregatita pentru fomistul meu :), ma incanta ca merge si la masina

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:50
Buna! Sunt inca aici.
Scuzatima daca am fost rea . Asa e sunt mica si am multe de invatat, si sper ca prin voi sa invat multe!
Stefan Cristian da am posibilitatea sa cumpar un blander. O sa iau cat de curand !
Imi cer incaodata scuze! :|

in privinta mea stai linistita, tu sa fii bine si sa-ti faci bebelasul mare
apropo, numele meu este Alina dar n-am stiut ca o sa apara numele lui fi-miu cand m-am inregistrat si asa a ramas :), cu totii gresim

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 14:57
Anca vei gasi la noi diverse idei de combinatii de alimente numa' bune pentru bebelasul tau, incearca sa citesti site-urile puse de fete cu vreo 3 pg. in urma, vei intelege multe si te vei lamuri cam ce ar fi bine s-i dai baietelului tau si ce nu
sa stii ca niciuna nu urmam un sablon exact dar ne invartim in jurul unor reguli stricte precum alimente introduse treptat, fara gluten, fara sare, zahar, miere ( asa cum am zis ), incearca sa inlocuiesti biscuitii ori cu cereale ori cu biscuiti fara gluten, stie lory de care zic ca-i da baiatuui, o rog sa-ti scrie s mai gasesti multe sfaturi bune

anny
30 ian 2013, 15:06
Uite Anca,daca vrei sa arunci un ochi.ALIMENTE INTERZISE BEBELUSULUI | Pediatru Cluj (http://www.pediatrucluj.ro/2011/03/18/alimente-interzise-bebelusului/)

Din cate am inteles esti singura,adica prietenul te-a parasit cand a aflat de sarcina? Te admir ca ai ales sa pastrezi copilul!

anny
30 ian 2013, 15:23
Si asta Gorenje HB400W, Preturi Gorenje HB 400W - ShopMania (http://www.shopmania.ro/mixere-si-blendere/p-gorenje-hb400w-21367193) sa iti faci o idee despre blender-ul vertical

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 15:38
stefanutul meu e o mica "termita", a papat 140 ml. de supa ( mai mult sau mai putin ca ceva ceva a ramas si pe babetica si body ) iar dupa supa a bagat si 100 ml. de lapte, ar mai fi vrut dar mi-a fost mie teama sa-i dau..

dana_danny84
30 ian 2013, 15:56
stefanutul meu e o mica "termita", a papat 140 ml. de supa ( mai mult sau mai putin ca ceva ceva a ramas si pe babetica si body ) iar dupa supa a bagat si 100 ml. de lapte, ar mai fi vrut dar mi-a fost mie teama sa-i dau..

Bravo,bravo

mami_ethan
30 ian 2013, 16:07

ce papacios mic :)))
Sper ca si Ethan sa fie la fel de ahtiat dupa papica.

Azi am intervievat o bona, si am mers sa vedem unde locuieste (zona) alta, pe care o vom intervieva asta seara. Ne-am certat rau in masina pt ca nu imi place zona unde e a doua bona....sunt blocuri noi, f ok, dar alaturi sunt case de daramat, santier in lucru si pe traseu e un liceu: santier + parintii care-si lasa copii la scoala, intarziere sigura zilnic. Sotul meu nu vede problema, dar nu el trebuie sa il lase si sa-l ia. In plus, daca bona n-are masina, pe unde ii scoate la aer...pe langa bloc???

Prima pe care am vazut-o e asiatica, franceza e deficitara, foloseste o camera pt copii, mai are 2 fetite in grija, una de 2 ani si una de 18 luni. E ok, numai ca le culca in camera aia, jos, pe covor....nu prea sunt ok cu asta.

Offff....incepe o perioada dureroasa rau :(

stanca georgiana
30 ian 2013, 16:08
buna dinou mamici! am revenit .. dar sunt cu Antonia in brate.. tastand cu o mana.. cred ca fac obicei din asta.. iar voi ca niciodata ..niste vorbarete.. :ok:de abia tin pasul sa va citesc.. Antonia repeta ziua de ieri..chiar daca am fost la aer la tara... a dormit doar 15 min in masina si gata incerc de o ora sa o adorm si nu reusesc..:ajutor:ma simnt tare extenuata..
Multumesc tuturor mamicilor care mi-au felicitat sotul...:thankyou:mai alesc ca face si o varsta.. respectabila..(45).. a inceput sa nu mai spuna nici el cati ani are cand il intreaba cineva..:o..
Alina mai uns pe suflet cu cele spuse Ancai...sunt convinsa ca si ea e surprinsa de reactia noastra..si faptul ca a postat ca isi cere si scuze.. denota ca este o mamica super...care o sa-si creasca puiutul cat mai sanatos...felicitati Anca!
Vorba fetelor dupa un timp ai sa vezi ca te adaptezi... si ai sa inveti multe... am vazut ca ai bunavointa.. si asta e important..
Am citit ca deja Amelia si Ethan se petesc...:floare::ok:parca mai ieri vorbeam de nasteri...maine poimaine vorbim de gradi,apoi scoala,liceu...:yes::romantic:ce repede mai trece timpul...
Diane ma bucur ca Ethan sta in fundulet.. si Antonia sta dar cateva secunde apoi pica intr-o parte.. nu o grabesc,cand va fi pregatita va sta .. aseara la dr am cantarit-o.. are 7650grmi-a spus dr ca e ok.. si sa nu imi fac griji.. ma intrebat ce alimente i-am introdus si mi-a spus sa nu uit sa-i dau supita zilnic nu doar piure .. ca are nevoie si de lichide..si m-am hotarat ca in fiecare zi sa-i dau mai intai cateva lingurite de supa si apoi piureut.. ( eu nu prea i-am mai dat supa.. decat la inceput..)
Hai ca eu scriu mai rar dar scriu mult .. sper ca nu va plictisesc .. Am uitat sa o felicit si pe Lory...pentru cele scris mai sus de Anca.. la cat de tinerica esti si tu Lory.. si prin cate ai trecut si tu... esti tare inteleapta..:ok:
Am incercat sa o pun in patut pe Antonia si nici-o sansa sa doarma.. plange si ma "striga"... of iar trebuie sa incerc sa o adorm... la san doarme dar cand o pun in patut... plange.. si tot asa... mi se intampla de cateva zile.. of sper ca e de la dintisori si nu se va schimba...;)
Nu am reusit sa ii fac branzica .. dar in seara asta ii fac .. mi-a spus dr-ul aseara ca o pot amesteca cu diverse fructe.. exceptand kivi,capsuna, cele alergice.. sa o blenduesc cu fructe ca va fi bine primita de bebe.. am sa incerc diseara si va spun daca a papat .. pupicei
A adormit!!!!yupi..:yes::yes:nici nu stiu de ce sa ma apuc... sa fac un pic de ordine.. si sa-i fac o surpriza sotului...:gatesc:.fac o fripturica la cuptor.. si am luat si un vin bun...:cina::ok:

Anca David
Uite Anca,daca vrei sa arunci un ochi.ALIMENTE INTERZISE BEBELUSULUI | Pediatru Cluj (http://www.pediatrucluj.ro/2011/03/18/alimente-interzise-bebelusului/)

Din cate am inteles esti singura,adica prietenul te-a parasit cand a aflat de sarcina? Te admir ca ai ales sa pastrezi copilul!

Nu nu ma parasit sunt casatorita, doar ca este la munca in Marea Britanie! bebe-ul la vazut primele 5 zile dupa nastere si acum in vacanta de craciun 2 saptamani.
De aceea spun ca sunt singura ca nu este acasa :)

Alina Gheorghe
clauditule ce mai face andreiutul tau ???? nu spui nimic ? ne cam ingrijorezi :(

raluca_tp
30 ian 2013, 16:10
Noi si astazi ne-am strambat de numa:ha:asa e de scumpa ce mutrite face,astea nu i le stiam,cu adevarat sunt unice,insa cu tot cu strambaturi si greata,ca isi face si greata,a papat putin,mai merg si maine pe morcovel si apoi de poimaine ii introduc si patrunjel radacina sa vedem cum reactioneaza,daca tot asa face,o sa ii dau doar patrunjelul sa vedem si daca si la asta se stramba atunci o sa ii introduc treptat cartoful dulce(ca tot mi in cap sa ii dau),sa vedem si cu asta,si apoi mai vedem reactii,sper ca doar la morcov sa faca nazuri,eu tare as vrea sa ii placa.Ma gandesc ca poate i-ar place mai mult suculet de morcov,dar mi-e sa nu fie prea tare pt stomacel,oricum cam peste o saptamana daca vad ca nu merge cu nicio leguma sub forma de piure,o sa ii dau suc de morcov si o sa incep cu fructele,mai este pana acolo,pana una alta incercam cu rabdare:)

Anca David
30 ian 2013, 16:12
Mamici eu toata noaptea nu am dormit:( David plangea incontinu si refuza laptele praf ceaiul si laptele meu :( Afost foarte agitat.
Temperatura nu a avut dar eu totusi i-am pus un supozitor paracetamol( in caz de durere de burtica ).
Acum s-a mai linistit sta si se joaca singur in patut.
bebe-ilor vostri i-au iesit dintii? Am o vecina care are un bebe in varsta de 7 luni si la 3 luni avea deja 2 dintisori.
Mie frica de perioada asta cand o sai creasca dintii :(

raluca_tp
30 ian 2013, 16:17

Azi am intervievat o bona, si am mers sa vedem unde locuieste (zona) alta, pe care o vom intervieva asta seara. Ne-am certat rau in masina pt ca nu imi place zona unde e a doua bona....sunt blocuri noi, f ok, dar alaturi sunt case de daramat, santier in lucru si pe traseu e un liceu: santier + parintii care-si lasa copii la scoala, intarziere sigura zilnic. Sotul meu nu vede problema, dar nu el trebuie sa il lase si sa-l ia. In plus, daca bona n-are masina, pe unde ii scoate la aer...pe langa bloc???

Prima pe care am vazut-o e asiatica, franceza e deficitara, foloseste o camera pt copii, mai are 2 fetite in grija, una de 2 ani si una de 18 luni. E ok, numai ca le culca in camera aia, jos, pe covor....nu prea sunt ok cu asta.

Nu ma apuc sa scriu din astea de suflet ca si asa stiu ca incerci sa te ti tare,dar cu privire la bona a doua cea care culca copiii pe jos nici eu nu as fi e acord,parca nu imi inspira incredere,numai ca nu mie trebuie sa imi inspire,ci voua.Tu sti cel mai bine ca esti in situatie si vezi cel mai bine lucrurile,asculta-ti instinctul asta functioneaza cel mai bine:)

mami_ethan
30 ian 2013, 16:18
clauditule ce mai face andreiutul tau ???? nu spui nimic ? ne cam ingrijorezi :(

Sper ca e bine Andrei, azi Clau nici pe fb n-a intrat.

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 16:20
ca sa fac si eu putin haz de necaz, fi-miu cred ca se pregateste de o viitoare raceala, a vazut el ca i se poate intampla si sa nu-i fie foame si-si face provizii :))

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 16:22
Mamici eu toata noaptea nu am dormit:( David plangea incontinu si refuza laptele praf ceaiul si laptele meu :( Afost foarte agitat.
Temperatura nu a avut dar eu totusi i-am pus un supozitor paracetamol( in caz de durere de burtica ).
bebe-ilor vostri i-au iesit dintii? Am o vecina care are un bebe in varsta de 7 luni si la 3 luni avea deja 2 dintisori.

anca, nu-i mai da micutului medicamente preventinv, chiar si banalul paracetamol, nu e in regula, il dai doar la nevoie,
lui stefan nu i-au iesit dintisorii, inca nu stim cum e dar sunt bebelasi cu dintisori, ai georgianei si ai karinei imi vin acum in minte

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 16:23
Diane, cam ciudat cu culcatul pe covor, da, ti-a zis care-i explicatia ?

raluca_tp
30 ian 2013, 16:29
Amelia nu are inca dintisori,nu trebuie sa iti fie frica poate nici nu vei sti cand vor iesi,nu este regula ca ar trebui sa ii doara,sa faca febra,sau sa aiba diaree,chiar acum citesc o carte scrisa de un medic in colaborare cu specialisti in nutritie,peiatrie,psihologia si dezvoltarea copiilor,asa ca sunt multe lucruri foarte bune in carte,tot aici scrie si despre acest subiect cu dintisori.Sfat din partea mea:nu ii mai da nurofen preventiv,s-ar putea sa ii faci mai mult rau,prima data ar trebui sa verifici daca nu are temperatura,si daca vezi ca nu scade sa apelezi la un medic,care iti va spune ce sa faci,apoi bebei nu functioneaza ca si un om mare,ca sa trebuiasca sa ia pastile(sau in cazul asta supozitor)pt orice durere(bine nici noi nu ar trebui sa facem asta ca mare lucru nu rezolvam,doar in cazuri usoare).Ma gandesc ca are si el perioade cand este mai agitat,mai bine da-i sanul,nu exista mai mare alin si linistire pt ei,poate ai facut vaccin de curand la el si poate fi si asta un motiv,oricare ar fi cauza,trebuie avut rabdare si studiat mai intai,nu iti fie teama ca nu se intampla nimic grav cu el,chiar daca trece o perioada,pana sa il duci la medic,in care sa nu ii dai nicio pastila!

raluca_tp
30 ian 2013, 16:32

Nu a mai intrat Claudia deloc,sper sa fie bine piticul.

mami_ethan
30 ian 2013, 16:35
Diane, cam ciudat cu culcatul pe covor, da, ti-a zis care-i explicatia ?

pai...aici primesti ajutor de la stat, cam jumate din salariul pe care il platesti bonei, dar numai pentru bonele acreditate - ceea ce teoretic inseamna ca sunt super calificate ca sa aibe grija de copii, acreditarea asta se obtine numai de la organisme de stat, pe baza mai multor examene. Cerinta e ca bona la care lasi copilul, sa aibe minim o camera dedicata in intregime pentru activitatile cu cei mici, sa aiba un singur copil sub 1 an si maxim 4 copii in total. Asta in mare, ca sa intelegi unde ne situam :)

Acum, multe au o a doua camera pentru somnic, dar se pare ca tanti nu are. Nu pot spune, era curat si fain la ea, muuuuulte jucarii, azi avea numai una din fetite si ne-a spus de ex ca nu o lasa la TV mai mult de 15 min pe zi, la 2 ani, ceea ce e super ok. Ethan a stat la ea in brate, s-a aratat interesat de jucariile de acolo. Fetita era ok, cam timida, si bona ne-a spus ca se ocupa de ea de cand avea 5 luni.

O sa-mi pot face o parere dupa ce voi vedea mai multe bone, e greu de spus dupa prima. Mai ales ca din lista pe care o avem cu cele de aici (sunt vreo 200 acreditate), multe sunt deja full, multe nu vor sau au deja bebe sub un an, o sa ne indreptam si spre oraselele apropiate.

camika
30 ian 2013, 16:39

asa speram si eu, ca e mare mancacios la san. dar na....am ajuns la concluzia ca, cu cat un bebe e mai titoman, cu atat mai greu accepta hrana noua si de la 6 luni.....desi....nici la 5 nu ne era mai ok ca nu stie inca sa inghita, sa duca mancarea de pe limba din fara pe gat, o da afara mai pe toata.
dar la 6 luni opune mai mare rezistenta la schimbare, azi nu a mers deloc, dupa cateva incercari cu lingurita-isi baga intruna manutele in gura, nu puteam sa ii introduc in gurita, apoi in gura tine asa pe limba si nu inghitea efectiv...tot asteptam.....in fine, pe cand a inghitit asa un 3-4 tentative si-a pierdut rabdarea si a inceput sa faca criza de nervi sa il iau afara si a vrut sanul urgent........
Cum a fost la voi azi, raluca?.......eu sunt cam intristata, parca-l pun pe un scaund e tortutr, nu de masa. parca nu e pregatit, ciudat........

anny
30 ian 2013, 16:47
Bravo papacios mic!

buna dinou mamici! am revenit .. dar sunt cu Antonia in brate.. tastand cu o mana.. cred ca fac obicei din asta.. iar voi ca niciodata ..niste vorbarete.. :ok:de abia tin pasul sa va citesc.. Antonia repeta ziua de ieri..chiar daca am fost la aer la tara... a dormit doar 15 min in masina si gata incerc de o ora sa o adorm si nu reusesc..:ajutor:ma simnt tare extenuata..
Multumesc tuturor mamicilor care mi-au felicitat sotul...:thankyou:mai alesc ca face si o varsta.. respectabila..(45).. a inceput sa nu mai spuna nici el cati ani are cand il intreaba cineva..:o..
Alina mai uns pe suflet cu cele spuse Ancai...sunt convinsa ca si ea e surprinsa de reactia noastra..si faptul ca a postat ca isi cere si scuze.. denota ca este o mamica super...care o sa-si creasca puiutul cat mai sanatos...felicitati Anca!
Vorba fetelor dupa un timp ai sa vezi ca te adaptezi... si ai sa inveti multe... am vazut ca ai bunavointa.. si asta e important..
Am citit ca deja Amelia si Ethan se petesc...:floare::ok:parca mai ieri vorbeam de nasteri...maine poimaine vorbim de gradi,apoi scoala,liceu...:yes::romantic:ce repede mai trece timpul...
Diane ma bucur ca Ethan sta in fundulet.. si Antonia sta dar cateva secunde apoi pica intr-o parte.. nu o grabesc,cand va fi pregatita va sta .. aseara la dr am cantarit-o.. are 7650grmi-a spus dr ca e ok.. si sa nu imi fac griji.. ma intrebat ce alimente i-am introdus si mi-a spus sa nu uit sa-i dau supita zilnic nu doar piure .. ca are nevoie si de lichide..si m-am hotarat ca in fiecare zi sa-i dau mai intai cateva lingurite de supa si apoi piureut.. ( eu nu prea i-am mai dat supa.. decat la inceput..)
Hai ca eu scriu mai rar dar scriu mult .. sper ca nu va plictisesc .. Am uitat sa o felicit si pe Lory...pentru cele scris mai sus de Anca.. la cat de tinerica esti si tu Lory.. si prin cate ai trecut si tu... esti tare inteleapta..:ok:
Am incercat sa o pun in patut pe Antonia si nici-o sansa sa doarma.. plange si ma "striga"... of iar trebuie sa incerc sa o adorm... la san doarme dar cand o pun in patut... plange.. si tot asa... mi se intampla de cateva zile.. of sper ca e de la dintisori si nu se va schimba...;)
Nu am reusit sa ii fac branzica .. dar in seara asta ii fac .. mi-a spus dr-ul aseara ca o pot amesteca cu diverse fructe.. exceptand kivi,capsuna, cele alergice.. sa o blenduesc cu fructe ca va fi bine primita de bebe.. am sa incerc diseara si va spun daca a papat .. pupicei
A adormit!!!!yupi..:yes::yes:nici nu stiu de ce sa ma apuc... sa fac un pic de ordine.. si sa-i fac o surpriza sotului...:gatesc:.fac o fripturica la cuptor.. si am luat si un vin bun...:cina::ok:
Sa aveti o seara placuta! :romantic:

Nu nu ma parasit sunt casatorita, doar ca este la munca in Marea Britanie! bebe-ul la vazut primele 5 zile dupa nastere si acum in vacanta de craciun 2 saptamani.
De aceea spun ca sunt singura ca nu este acasa :)
Am inteles.

Claudia, asteptam vesti bune de la tine!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 17:20
Noi si astazi ne-am strambat de numa:ha:asa e de scumpa ce mutrite face,astea nu i le stiam,cu adevarat sunt unice,insa cu tot cu strambaturi si greata,ca isi face si greata,a papat putin,mai merg si maine pe morcovel si apoi de poimaine ii introduc si patrunjel radacina sa vedem cum reactioneaza,daca tot asa face,o sa ii dau doar patrunjelul sa vedem si daca si la asta se stramba atunci o sa ii introduc treptat cartoful dulce(ca tot mi in cap sa ii dau),sa vedem si cu asta,si apoi mai vedem reactii,sper ca doar la morcov sa faca nazuri,eu tare as vrea sa ii placa.Ma gandesc ca poate i-ar place mai mult suculet de morcov,dar mi-e sa nu fie prea tare pt stomacel,oricum cam peste o saptamana daca vad ca nu merge cu nicio leguma sub forma de piure,o sa ii dau suc de morcov si o sa incep cu fructele,mai este pana acolo,pana una alta incercam cu rabdare:)
ralu, mi-e mi- zis pediatra sa scot patrunjelul si pastarnacul cand ii pasez legumelele ca-s cam atoase si nu prea o sa-i placa, eu as incerca sa pun putina zeama de la morcovel, tu stii mai bine

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 17:23
asa speram si eu, ca e mare mancacios la san. dar na....am ajuns la concluzia ca, cu cat un bebe e mai titoman, cu atat mai greu accepta hrana noua si de la 6 luni.....desi....nici la 5 nu ne era mai ok ca nu stie inca sa inghita, sa duca mancarea de pe limba din fara pe gat, o da afara mai pe toata.
dar la 6 luni opune mai mare rezistenta la schimbare, azi nu a mers deloc, dupa cateva incercari cu lingurita-isi baga intruna manutele in gura, nu puteam sa ii introduc in gurita, apoi in gura tine asa pe limba si nu inghitea efectiv...tot asteptam.....in fine, pe cand a inghitit asa un 3-4 tentative si-a pierdut rabdarea si a inceput sa faca criza de nervi sa il iau afara si a vrut sanul urgent........
Cum a fost la voi azi, raluca?.......eu sunt cam intristata, parca-l pun pe un scaund e tortutr, nu de masa. parca nu e pregatit, ciudat........

sa stii ca am mai auzit ca cei alaptati la san sa accepte greu diversificarea, imi pare rau ca merge greu cu papa dar sunt convinsa ca veti reusi

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 17:36
pai...aici primesti ajutor de la stat, cam jumate din salariul pe care il platesti bonei, dar numai pentru bonele acreditate - ceea ce teoretic inseamna ca sunt super calificate ca sa aibe grija de copii, acreditarea asta se obtine numai de la organisme de stat, pe baza mai multor examene. Cerinta e ca bona la care lasi copilul, sa aibe minim o camera dedicata in intregime pentru activitatile cu cei mici, sa aiba un singur copil sub 1 an si maxim 4 copii in total. Asta in mare, ca sa intelegi unde ne situam :)

Acum, multe au o a doua camera pentru somnic, dar se pare ca tanti nu are. Nu pot spune, era curat si fain la ea, muuuuulte jucarii, azi avea numai una din fetite si ne-a spus de ex ca nu o lasa la TV mai mult de 15 min pe zi, la 2 ani, ceea ce e super ok. Ethan a stat la ea in brate, s-a aratat interesat de jucariile de acolo. Fetita era ok, cam timida, si bona ne-a spus ca se ocupa de ea de cand avea 5 luni.

O sa-mi pot face o parere dupa ce voi vedea mai multe bone, e greu de spus dupa prima. Mai ales ca din lista pe care o avem cu cele de aici (sunt vreo 200 acreditate), multe sunt deja full, multe nu vor sau au deja bebe sub un an, o sa ne indreptam si spre oraselele apropiate.

am inteles acum, destul de complicat si la voi, pe langa faptul ca il schimba pe tati si pe mami tre sa schimbe si casa :( cu copii de varste diferite, acum inteleg de ce esti asa suparata
si cu mancarea cum fac ?? ii duci tu ?
aici in romanica daca iei o bona in principiu se ocupa si de mancarea lor si este doar pentru copilul tau, bine se plateste cu 1000 de lei cel putin, mai mult decat salariu minim pentru un angajat cu studii superioare si bona n-are nici o calificare in afara de cea de gospodina, greu oricum, tre sa vorbesc si eu cu vara-mea sa vedem cum ne intelegem la bani.. sarcini, restrictii fata de Stefan ( daca intelege ca n-are voie la tv), dar dupa ziua sotului, oricum sunt paranoia si i-am zis sotului sa-mi monteze camere video in toata casa sa vad ce face cu copilul

raluca_tp
30 ian 2013, 17:46

Nici noi nu stam prea roz la capitolul asta,si-a facut o greata de numa si strambaturiiiiii la greu,se dadea pe spate cum isi facea greata si ii mergea pe gat:ha:asa ca a inghitit ceva,parerea mea sa nu te intristezi,esti abia la morcovel,poate o sa ii placa radacina de patrunjel,telina,cartoful dulce,brocoli,conopida.....ufff mai sunt inca multe de testat,plus ca poate va indragi mai bine fructele,iaurturile,cerealele....relax ca sunt varietati,ceva tot o sa ii placa:)

raluca_tp
30 ian 2013, 17:48
ralu, mi-e mi- zis pediatra sa scot patrunjelul si pastarnacul cand ii pasez legumelele ca-s cam atoase si nu prea o sa-i placa, eu as incerca sa pun putina zeama de la morcovel, tu stii mai bine

Da da ii pun si zeama aceea,ca sa fie mai apos putin,ma gandesc cu privire la pastarnac si patrunjel sa tai eu marginile doar,ca atele sunt mai in mijloc,o sa vad eu,daca nu merge trec pe altceva:)

mami_ethan
30 ian 2013, 18:01
am inteles acum, destul de complicat si la voi, pe langa faptul ca il schimba pe tati si pe mami tre sa schimbe si casa :( cu copii de varste diferite, acum inteleg de ce esti asa suparata
si cu mancarea cum fac ?? ii duci tu ?
aici in romanica daca iei o bona in principiu se ocupa si de mancarea lor si este doar pentru copilul tau, bine se plateste cu 1000 de lei cel putin, mai mult decat salariu minim pentru un angajat cu studii superioare si bona n-are nici o calificare in afara de cea de gospodina, greu oricum, tre sa vorbesc si eu cu vara-mea sa vedem cum ne intelegem la bani.. sarcini, restrictii fata de Stefan ( daca intelege ca n-are voie la tv), dar dupa ziua sotului, oricum sunt paranoia si i-am zis sotului sa-mi monteze camere video in toata casa sa vad ce face cu copilul

aaaaa, si fac figuri daca spui ca ii duci la cresa, in caz ca se elibereaza locuri :). Normal, ele pierd un venit, dar eu cum am loc la cresa, cum voi schimba.

Aici salariul e 36 euro/zi. O gramada de bani daca te gandesti, numai ca fara ajutorul de la stat nu pot sa ii platesc salariul....adica ar fi dificil. Poate pe viitor ne vom descurca sa avem bona la noi acasa, dar in 2 camere e nasol.

Mancarea ....nu stiu, pana la 1 an ii voi duce eu borcanele zilnic. O sa merg mai lent, adica introdus chestii noi cam o data pe saptamana (in we) sa vad eu cum merge.

Karina_
30 ian 2013, 18:37
Buna, mamici am reusit sa citesc in mare ce ati scris...

Felicitari, alina si georgi pentru zilele sotilor:cinste::birthday:

Diane, Ethan e un scumpic. Sper sa gasiti o bona asa cum trebuie. Cred ca ti-este tare greu sa pleci de langa el in delegatii.... oricum, te admir ca insisti cu alaptarea:ok:

Fetelor, v-ati luat prea tare de Anca. Fiecare isi creste puiul cum crede de cuvinta, ea, ca si noi dealtfel, e aici din nevoia de comunicare si informare.Trebuie sa recunosc ca pe mine ma deranjeaza foarte tare atunci cand citesc mesaje care nu respecta gramatica limbii romane, folosirea de prescurtari cel putin ciudate,dar trec peste fara sa comentez, pentru ca suntem aici in cu totul alt scop, nu acela de a critica...

Claudia, sper ca e bine puiul tau:rugaciune:

aly
30 ian 2013, 19:11
buna fetelor!!!!in primul rand La multi ani pt sotii vostri:alina si georgi!!!v-am citit din urma,sunt de acord cu alina,anca e tanara invata si ea de la altii lucruri pe care ei le considera bune...asa am fost si eu la inceput total prost informata de diversificarea alimentatiei la copil...dar cu multa documentatie mi-am revenit si vad ce frumos creste energicul meu puiut :)) oricum dc are nevoie intotdeauna suntem aici cu sfaturi pt ea.si eu nu o judec ii alegerea fiecarui parinte cum vrea sa isi creasca coplilul.diana ethan e adorabil :)liz o sa il las sa isi faca somnul de frumusete pt ca ieri degeaba nu l-am lasat sa doarma de la 14 ca tot s-a trezit toata noaptea :)spre dezamagirea mea :( ii raspund si la anca:ii maruntesc carnita cu mixerul vertical,lore puiul tau de la 5 luni da lectii de scriere :))esti tare !!!! va pup pe toate

raluca_tp
30 ian 2013, 19:15
Claudita,ce face feciorasuk,cum se simte?stiu ca esti prin preajma............

tudor claudia
30 ian 2013, 19:24
abia am reusit sa va citesc,ati vorbit mult:) ce sa va zic sunt asa suparata ca nu imi este aminte de nimic,aseara iar febra de dimineata la 4 febra 38 cu 8,la 11 iar febra,cu tot cu antibiotic,m am dus iar la doctor si a zis sa stau linistita ca isi face efectul antibioticul dupa 24 de ore!si sa ii dau in continuare ibalgin,panadol si amoxacilina,eu am cerut injectabil si nu mi a dat a zis sa am rabdare!dupa ce am venit acasa la 1 a scazut febra la chiar 37 pana acum la 38 cu 1,maine ma duc la pediatra ca a fost libera astazi,eu vreau pe cat posibil sa scap de internare ca nu are cine sa vina la mine la spital cu mancare si alte alea!sper sa ii treaca ca a trecut de 24 de ore,oricum pare mai bine,mai gangureste,vroiam sa ma duc sa ma internez cu el dar mai astept pana maine sa vad daca isi face antibioticul efectul si sa vedem ce zice pediatra!sunt dezamagita rau

tudor claudia
30 ian 2013, 19:31
acum doarme,ar dormi intruna din cauza febrei si papa mult lapte,simte nevoia de lichide,ii este sete,ceai nu bea ca nu poate sa inghita,doar cate putin de mancare nici nu am mai incercat ca nu poate inghitii si am fost la doctor,abia am reusit sa fac cocosul ala,mi l a taiat tata,si a stat cu Andrei! cacuta facuse un pic verde si mi a zis doctorul ca este de la medicamente!si face cum facea cand papa numai lm inainte de diversificare!sunt terminata!

raluca_tp
30 ian 2013, 19:37
acum doarme,ar dormi intruna din cauza febrei si papa mult lapte,simte nevoia de lichide,ii este sete,ceai nu bea ca nu poate sa inghita,doar cate putin de mancare nici nu am mai incercat ca nu poate inghitii si am fost la doctor,abia am reusit sa fac cocosul ala,mi l a taiat tata,si a stat cu Andrei! cacuta facuse un pic verde si mi a zis doctorul ca este de la medicamente!si face cum facea cand papa numai lm inainte de diversificare!sunt terminata!
Dar Claudia este normal sa faca la fel casi inainte de inceperea diversifucarii,ca doar papa doar laptic ca nu poate si altceva,eu i-as face si supica si dat o data pe zi cu biberonul plus laptele tau,te sfatuiesc sa consumi tu muuult kiwi,porocale,clementine,morcovi din astea ultimele iti recomand chiar sa iti faci suc daca ai modalitate,iti garantez case va pune rapid pe picioare micutul si nici nu costa pt ca acestea ma gandesc ca oricum le consumi,insa acum eventual sa consumi cantitati mari,va fi bine o sa vezi.

camika
30 ian 2013, 20:34
Da da ii pun si zeama aceea,ca sa fie mai apos putin,ma gandesc cu privire la pastarnac si patrunjel sa tai eu marginile doar,ca atele sunt mai in mijloc,o sa vad eu,daca nu merge trec pe altceva:)
eu la pastarnac am taiat doar marginile si la patrunjel pt ca era subtire nu...l-am pasat asa, dar le-am gustat pe ambele-ca le-am pregatit in congelator de aseara- si sunt mai gustoase decat morcovul,

tudor claudia
30 ian 2013, 20:45
38 cu 7 inebunesc!imi vine sa plang:(:( i am dat iar panadol,sosetele cu otet!!

Anca David
30 ian 2013, 20:48
Mamici noi am facut baita si acum ne pregatim de culcare. Va dorim noapte buna voua si bebe-ilor :*

tudor claudia
30 ian 2013, 20:49
38 cu 7 inebunesc!imi vine sa plang:(:( i am dat iar panadol,sosetele cu otet!!

vreau injectabil maine!ca nu mai pot aici cred ca intru in depresie sigur!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:36
u
Mamici noi am facut baita si acum ne pregatim de culcare. Va dorim noapte buna voua si bebe-ilor :*

si noi suntem deja pe perna ca eram obositi rau
noapte buna si somnic. pufos bebeilor

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:42

clauditule dar face doar temperatura sau si tuseste? si eu zic sa-l mai vada odata medicul, parerea mea e ca nu raspunde la tratament
nu vreau sa te sperii mai tare, pupicesc si-ti trimit pupicei si pt. andreiut

tudor claudia
30 ian 2013, 21:44
clauditule dar face doar temperatura sau si tuseste? si eu zic sa-l mai vada odata medicul, parerea mea e ca nu raspunde la tratament
nu vreau sa te sperii mai tare, pupicesc si-ti trimit pupicei si pt. andreiut

mai nu tuseste,doar cand nu poate inghitii!!poi maine ma duc la pediatra dar tocmai la ora 3 dupa masa deschide ca eate la particular!!poi cred ca este infectie mare acolo de nu raspunde la antibiotic!oricum pana maine nu dorm!!sunt suparata rau de tot!

anny
30 ian 2013, 21:44

Claudia pune-i si comprese reci, offf nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci,e asa micut. Te rog incearca din rasputeri sa te linisteti,nu il ajuta cu nimic pe Andreiut starea ta de panica.....

tudor claudia
30 ian 2013, 21:46
Claudia pune-i si comprese reci, offf nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci,e asa micut. Te rog incearca din rasputeri sa te linisteti,nu il ajuta cu nimic pe Andreiut starea ta de panica.....

i am pus sosetele cu otet,are picioarele reci acum are 38 cu 1 de la 38 cu 7 dar nu ar trebui sa ii treaca de la antibiotic au trecut deja 24 de ore:( nu doresc nimanui sa treaca pri situatii de genul asta!vreau si eu sa fie bine!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:48
abia am reusit sa va citesc,ati vorbit mult:) ce sa va zic sunt asa suparata ca nu imi este aminte de nimic,aseara iar febra de dimineata la 4 febra 38 cu 8,la 11 iar febra,cu tot cu antibiotic,m am dus iar la doctor si a zis sa stau linistita ca isi face efectul antibioticul dupa 24 de ore!si sa ii dau in continuare ibalgin,panadol si amoxacilina,eu am cerut injectabil si nu mi a dat a zis sa am rabdare!dupa ce am venit acasa la 1 a scazut febra la chiar 37 pana acum la 38 cu 1,maine ma duc la pediatra ca a fost libera astazi,eu vreau pe cat posibil sa scap de internare ca nu are cine sa vina la mine la spital cu mancare si alte alea!sper sa ii treaca ca a trecut de 24 de ore,oricum pare mai bine,mai gangureste,vroiam sa ma duc sa ma internez cu el dar mai astept pana maine sa vad daca isi face antibioticul efectul si sa vedem ce zice pediatra!sunt dezamagita rau
clauditule unde vrei sa te internezi cu andrei, la ce spital?

anny
30 ian 2013, 21:50
mai nu tuseste,doar cand nu poate inghitii!!poi maine ma duc la pediatra dar tocmai la ora 3 dupa masa deschide ca eate la particular!!poi cred ca este infectie mare acolo de nu raspunde la antibiotic!oricum pana maine nu dorm!!sunt suparata rau de tot!

Off,daca face febra asa de des in continuare,cred ca nu e bine sa stai cu el pana maine dupa-amiaza. Daca poti ar fi bine sa ajungi cu el la o sectie de pediatrie. Multa sanatate lui Andreiut si pupici pentru amandoi. :grup:

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:53
te intreb pt. ca daca ajungi in bucuresti ti-as recomanda medicul meu, e o scumpa si profi si isi face meseria din dragoste pt. copiii, nu accepta bani

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:54
Off,daca face febra asa de des in continuare,cred ca nu e bine sa stai cu el pana maine dupa-amiaza. Daca poti ar fi bine sa ajungi cu el la o sectie de pediatrie. Multa sanatate lui Andreiut si pupici pentru amandoi. :grup:
sustin, temperatura mare la bebelasi e riscanta

tudor claudia
30 ian 2013, 21:55

la ploiesti la petrolu,un spital super murdar si fara pic de conditii cu gandaci,in salon cu toate tigancile cu diferite boli

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:56
daca trebuie sa ajungi in bucuresti la spital nu te opri la grigoe alexandrescu ca cica-i nenorocire, du-te la victor bals

anny
30 ian 2013, 21:57
i am pus sosetele cu otet,are picioarele reci acum are 38 cu 1 de la 38 cu 7 dar nu ar trebui sa ii treaca de la antibiotic au trecut deja 24 de ore:( nu doresc nimanui sa treaca pri situatii de genul asta!vreau si eu sa fie bine!

Pai nu de la antibiotic scade febra,si apoi cand ai inceput tratamentul cu antibiotic?

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 21:58
la ploiesti la petrolu,un spital super murdar si fara pic de conditii cu gandaci,in salon cu toate tigancile cu diferite boli

fir'ar al naibi

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:00
Pai nu de la antibiotic scade febra,si apoi cand ai inceput tratamentul cu antibiotic?

ba si antibioticul ajuta, stiu ca la temperatura mare mai ajuta novocalm, am bebele pe picioare dar daca te intereseaza ma duc sa ma uit clau, sa fiu sigura ca asa se numeste

tudor claudia
30 ian 2013, 22:05
ba si antibioticul ajuta, stiu ca la temperatura mare mai ajuta novocalm, am bebele pe picioare dar daca te intereseaza ma duc sa ma uit clau, sa fiu sigura ca asa se numeste

poi am inceput ieri la ora 2 cu amoxacilina cate 5 ml la 6 ore

irina23
30 ian 2013, 22:05

mami nu de la antibiotic ii scade febra...e posibil ca panadolul(paracetamolul) sa nu-si faca efectul...pentru titirezul meu panadolul e apa de ploaie...al meu reactioneaza la nurofen(ibuprofen)...mai e ultima solutie novocalmin supozitoare pentru bebe care din ce stiu e ca daca depaseste temperatura de 38,5 ii poti da in functie de varsta..

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:08
poi am inceput ieri la ora 2 cu amoxacilina cate 5 ml la 6 ore

nu vreau sa te sperii mai tare decat e cazul, eu stiu ca trebuia sa ajute dar nu sunt 100% convinsa, s-ar putea ca annny sa stie mai bine si sa nu ajute antibioticul la scadere temperatura :-(

tudor claudia
30 ian 2013, 22:10
mami nu de la antibiotic ii scade febra...e posibil ca panadolul(paracetamolul) sa nu-si faca efectul...pentru titirezul meu panadolul e apa de ploaie...al meu reactioneaza la nurofen(ibuprofen)...mai e ultima solutie novocalmin supozitoare pentru bebe care din ce stiu e ca daca depaseste temperatura de 38,5 ii poti da in functie de varsta..

poi nu am acum in casa!am ibalgin,supozitoare paracetamol,panadol si amoxacilina care de asemenea ii dau la 6 ore 5 ml,stiu ca nu scade de la antibiotic dar sa omoare infectia aia odata ca inebunesc!!nu face chiar ff mare nu trece de 39 cel mai mult 38 cu 8 si rectal ii iau!!scade cateodata si la 37 cu 5!eu vreau sa ii fac injectabil ca sa actioneze mai bine in sange! pe mine acum ma intereseaza daca pateste ceva cu febra asta!!scade creste stiu ca nu este ok dar sunt panicata maxim

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:11

asa novocalmin, si eu stiu ca se da la temperatura mare, mi-a recomandat medicul la primul vaccin sa am in casa

tudor claudia
30 ian 2013, 22:12
nu vreau sa te sperii mai tare decat e cazul, eu stiu ca trebuia sa ajute dar nu sunt 100% convinsa, s-ar putea ca annny sa stie mai bine si sa nu ajute antibioticul la scadere temperatura :-(

stiu si eu ca nu scade dar eu cred ca ar trebui sa actioneze macar un pic!i am dat de 6 ori pana acum!cate 5 ml!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:14
poi nu am acum in casa!am ibalgin,supozitoare paracetamol,panadol si amoxacilina care de asemenea ii dau la 6 ore 5 ml,stiu ca nu scade de la antibiotic dar sa omoare infectia aia odata ca inebunesc!!nu face chiar ff mare nu trece de 39 cel mai mult 38 cu 8 si rectal ii iau!!scade cateodata si la 37 cu 5!eu vreau sa ii fac injectabil ca sa actioneze mai bine in sange! pe mine acum ma intereseaza daca pateste ceva cu febra asta!!scade creste stiu ca nu este ok dar sunt panicata maxim
pai da, temperatura-i naspa, n-are cine sa vina sa stea cu tine la noapte sa nu fi singurica?

tudor claudia
30 ian 2013, 22:18
pai da, temperatura-i naspa, n-are cine sa vina sa stea cu tine la noapte sa nu fi singurica?

nu are cine,chiar nu are!m am saturat de viata asta nedreapta!

irina23
30 ian 2013, 22:20

mami nu o sa pateasca nimic iubita :pup:...bebe lupta acum cu infectia si e normal sa faca febra...organismul lui lupta acum...maine daca nu trece febra mergi la doctor dar eu zic ca maine va fi bine...pune-i niste compresii pe frunte..ciorapei in otet in picioruse si la o ora jumate verifica-i temperatura...si dai cat mai multe lichide..lapte apa..ceai orice...

tudor claudia
30 ian 2013, 22:21
acum ne mentinem pe 38 fix:(:( dar noaptea e lunga!!

irina23
30 ian 2013, 22:22
asa novocalmin, si eu stiu ca se da la temperatura mare, mi-a recomandat medicul la primul vaccin sa am in casa

da novocalminul(agocalmin) e foarte puternic si in mod normal e ultima solutie ca antitermic...la bebei pana-n 6 luni se da (din ce am citit acum) jumate de supozitor la 8 ore...

tudor claudia
30 ian 2013, 22:23
mami nu o sa pateasca nimic iubita :pup:...bebe lupta acum cu infectia si e normal sa faca febra...organismul lui lupta acum...maine daca nu trece febra mergi la doctor dar eu zic ca maine va fi bine...pune-i niste compresii pe frunte..ciorapei in otet in picioruse si la o ora jumate verifica-i temperatura...si dai cat mai multe lichide..lapte apa..ceai orice...
offffffffffffff sincer m ai mai linistit!multumesc!!! lapte papa la greu de la febra ii e sete,apa o gurita ca nu poate inghitii,si ceai abia am reusit 56 ml cu seringa ca nu poate sa inghita!de mancare nici nu am incercat daca nu poate il las,poate maine o supica tot cu seringa!!

irina23
30 ian 2013, 22:24
nu are cine,chiar nu are!m am saturat de viata asta nedreapta!

eu cu cel mai mare drag raman aici langa tine :pup: ai sa vezi ca maine bebe Tudor o sa fie bine :pup:

tudor claudia
30 ian 2013, 22:24
offffffffffffff sincer m ai mai linistit!multumesc!!! lapte papa la greu de la febra ii e sete,apa o gurita ca nu poate inghitii,si ceai abia am reusit 56 ml cu seringa ca nu poate sa inghita!de mancare nici nu am incercat daca nu poate il las,poate maine o supica tot cu seringa!!

rectific 6 ml ceai cu seringa,acum este pe burta mai rade gangureste,dar cand sare febra peste 38 maraie si e asa somnoros,,,eh atunci imi e frica de mor:(

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:27
asa asa irina, bine ca tu ai exlerienta si poti s-o linistesti cu argumente, eu n-am asa experienta cu temperatura

irina23
30 ian 2013, 22:28

hai ca ma bucur ca te-ai mai linistit :) :pup..lasa ca ai sa vezi ca recupereaza el cu papatul..important e sa bea lichide pentru ca se hidrateaza

tudor claudia
30 ian 2013, 22:31
eu cu cel mai mare drag raman aici langa tine :pup: ai sa vezi ca maine bebe Tudor o sa fie bine :pup:

multumesc fetelor ca existati!!sper din tot sufletul sa se faca bine!rau ca iesi afara cu bebe la aer,rau ca nu iesi,abia astept sa imi bag centrala iarna viitoare sper sa nu mai am pb cu bebe!in 5 luni de zile de 3 ori racit din cauza sobei nu pot controla caldura deloc!

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:31

m-ai lasat muta, si eu as ramane cu drag dar m-a cam ciuruit stefan in ultima vreme si deja imi vine sa vars de la oboseala si-mi cad ochii, mai intru si eu ca sigur o sa ma mai trezeasca stefan

irina23
30 ian 2013, 22:37
m-ai lasat muta, si eu as ramane cu drag dar m-a cam ciuruit stefan in ultima vreme si deja imi vine sa vars de la oboseala si-mi cad ochii, mai intru si eu ca sigur o sa ma mai trezeasca stefan

iubita fugi si odihneste-te :) ca raman eu aici cu cel mai mare drag :pup: si somn usor

irina23
30 ian 2013, 22:42
multumesc fetelor ca existati!!sper din tot sufletul sa se faca bine!rau ca iesi afara cu bebe la aer,rau ca nu iesi,abia astept sa imi bag centrala iarna viitoare sper sa nu mai am pb cu bebe!in 5 luni de zile de 3 ori racit din cauza sobei nu pot controla caldura deloc!

o sa se faca bine iubita...maine sa vezi ce vioi va fi..de iesit afara ce sa-ti spun...eu sunt de parere ca bebe trebuie scos afara mereu....tinutul in casa nu face decat sa inrautateasca imunitatea..eu il am pe finul meu care e tinut in casa iarna de frica sa nu-i raceasca..si tot racit e..luna de luna...luna de luna ii da nurofen si culmea antibiotic pentru orice fel de raceala...copilul ala nu face febra dar ia nurofen in prostie...

eu il scot afara mereu pe al meu dar am grija sa nu fie ceata sau viscol si nici extrem de frig....

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:43
clau pune-ti si tu telefonul sa sune la cate1,5 ore poate atipesti si tu cu landreiin brate

raluca_tp
30 ian 2013, 22:44
claudia,sa sti ca Irina are reptate cu privire la antibiotice,antitermicele sunt cele care scad temperatura,antibioticele curata infectia sa zic asa,apoi sut oar mai bine e 24 de ore decand a inceput cu febra,si este lucru bun ca nu urca mai mult de 38,7,dupa 3 zile teoretic este ingrjorator daca nu scade nicicum,deocamadat sa te inarmezi cu rabdare,stiu ca este greu,dar nu e grava situatia.Apoi te-a mai intrebat careva cum iei temperatura?ca daca iei rectal adica in fundic atunci mereu trebuie sa scazi 5 grade.O sa fie bine ai sa vezi,eu zic ca novocalminul sa il dai aca vezi ca nicicum nu scade si doar la indicatia medicului,si fara impachetari,oar de la brau in jos daca vrei:pup:

Alina Gheorghe
30 ian 2013, 22:45
sau. vorbiti de una de alta, mai intru si eu
irinaesti cea mai tare,asa da caracter, pup

tudor claudia
30 ian 2013, 22:48
o sa se faca bine iubita...maine sa vezi ce vioi va fi..de iesit afara ce sa-ti spun...eu sunt de parere ca bebe trebuie scos afara mereu....tinutul in casa nu face decat sa inrautateasca imunitatea..eu il am pe finul meu care e tinut in casa iarna de frica sa nu-i raceasca..si tot racit e..luna de luna...luna de luna ii da nurofen si culmea antibiotic pentru orice fel de raceala...copilul ala nu face febra dar ia nurofen in prostie...

eu il scot afara mereu pe al meu dar am grija sa nu fie ceata sau viscol si nici extrem de frig....

si eu l am scos zilnic cu fular la gurite,caciulita de piele plus una zdravana!! salopeta cu lanita,hanorace groase, raceala de acum 3 saptamani am invins o repedecu sirop de tuse si panadol,ibalgin!acum asta cu gatul m a lasat fara cuvinte!nici eu nu l am scos pe vant ceata,frig extrem,insa din cauza sobei,stiu sigur

irina23
30 ian 2013, 22:52
si eu l am scos zilnic cu fular la gurite,caciulita de piele plus una zdravana!! salopeta cu lanita,hanorace groase, raceala de acum 3 saptamani am invins o repedecu sirop de tuse si panadol,ibalgin!acum asta cu gatul m a lasat fara cuvinte!nici eu nu l am scos pe vant ceata,frig extrem,insa din cauza sobei,stiu sigur

mami vezi ca poate de la fularul la gurita ii se trage :D...el poate lasa balute pe fular si inhaleaza tot aburul ala rece..

tudor claudia
30 ian 2013, 22:56
claudia,sa sti ca Irina are reptate cu privire la antibiotice,antitermicele sunt cele care scad temperatura,antibioticele curata infectia sa zic asa,apoi sut oar mai bine e 24 de ore decand a inceput cu febra,si este lucru bun ca nu urca mai mult de 38,7,dupa 3 zile teoretic este ingrjorator daca nu scade nicicum,deocamadat sa te inarmezi cu rabdare,stiu ca este greu,dar nu e grava situatia.Apoi te-a mai intrebat careva cum iei temperatura?ca daca iei rectal adica in fundic atunci mereu trebuie sa scazi 5 grade.O sa fie bine ai sa vezi,eu zic ca novocalminul sa il dai aca vezi ca nicicum nu scade si doar la indicatia medicului,si fara impachetari,oar de la brau in jos daca vrei:pup:
da rectal ii iau,am termometru electronic,asta se foloseste doar in fundic??si cum se scad 5 grade in fund nu? asa mi a zis si doctorul!termometru asta unde il mai pot folosi?

tudor claudia
30 ian 2013, 23:14
mami vezi ca poate de la fularul la gurita ii se trage :D...el poate lasa balute pe fular si inhaleaza tot aburul ala rece..

la asta chiar nu m am gandit;) buna idee;)multumesc

irina23
30 ian 2013, 23:16
da rectal ii iau,am termometru electronic,asta se foloseste doar in fundic??si cum se scad 5 grade in fund nu? asa mi a zis si doctorul!termometru asta unde il mai pot folosi?

doar in fundulet il poti folosi pe asta...cred...sunt si termometre cu care ii poti lua din ureche...sunt mai multe feluri...eu am si de ureche si rectal(dar nu-i electronic...e acel termometru clasic) si recunosc ca tot rectal ii iau temperatura de cele mai multe ori :D..

raluca_tp
30 ian 2013, 23:25
la asta chiar nu m am gandit;) buna idee;)multumesc

Ma mir ca nu ti-a spus peiatra treaba asta cu fularul,eu stiam inainte,insa peiatra care imi place mie,mi-a tot repetat sa nu ii pun fular pe gurita si nasuc,mi-a explicat ca ei nu se racesc e la aerul rece,ci daca intra in contact cu vre-o persoana bolnava,aerul rece se incalzeste pana ajunge in plamani pt ca se filtreaza:)daca ei rectal temperatura atunci de ex daca e 38,7 scazi din start la 38,2,la asta ma refeream.

raluca_tp
30 ian 2013, 23:26
Va spun noapte buna mamici,Clau pana maine va fi bine Andrei o sa vezi:pup:

irina23
30 ian 2013, 23:32
Va spun noapte buna mamici,Clau pana maine va fi bine Andrei o sa vezi:pup:

noapte buna :pup:

anny
30 ian 2013, 23:33
Noapte buna dragelor! Claudia,ma bucur ca te-ai mai linistit. Si eu sunt de acord cu fetele,va fi bine Andrei. Pupici

Karina_
30 ian 2013, 23:38
Clau,o sa fie bine iti trimit gandurile mele bune.:rugaciune:offf,mama ei de soba!!! :furioasa:

irina23
30 ian 2013, 23:42
Claudia sa mai imi dai un semn ca sunteti bine :) ce face bebe Tudor??? :pup:

tudor claudia
30 ian 2013, 23:48
va multumesc fetelor,deja stam bine 37 cu 6 deocamdata!stiu ca va creste dar trebuie sa fiu tare si precauta! noapte buna mamicutelor!va pup si va iubesc!:iloveyou:

irina23
30 ian 2013, 23:56
va multumesc fetelor,deja stam bine 37 cu 6 deocamdata!stiu ca va creste dar trebuie sa fiu tare si precauta! noapte buna mamicutelor!va pup si va iubesc!:iloveyou:

nu mai fi pesimista e bine daca scade iubita :) ai sa vezi ca maine va fi si mai bine :) :pup: odihneste-te si tu si verifica-i temperatura constant in seara asta :pup: va pupacim si aveti grija de voi :pup:

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 01:15
clauditule ma bucur tare ca irina a reusit sa te linisteasca si ca andreiut e mai bine, incearca sa atipesti si tu langa el ca vei avea nevoie de enwrgie si maine, adica azi, stefan ca deobicei s-a trezit urland, pediatra spune ca ar fi uitat episodul cu spitalul dar eu nu's ce sa zic, offf , da si eu stiam ca nu-i ok fularul, oricum nici cu temperatura diferita dintr-o camea in alta nu cred ca-i bucurie
hai somnic odihnitor, irina felicitari

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 08:18
'neata clauditule, cum sunteti?
noi ne-am trezit la 7 dupa alte cateva foieli de toata noaptea si doua treziri cu urlete :((, de foame, de sperietura din spital, nici eu nu mai stiu, inainte de spital nu facea asa
acum facem miscare, vrea in fundulet, il las sa stea singurel si sa cada :), cum spunea diane, a stat si 30 de secunde, asta-i recordul :)
[/QUOTE]

mami Armin
31 ian 2013, 09:25
Buna mamici! Am fost marti la eco de sold si nu asimileaza bine calciul. Medicul ne-a recomandat sa marim doza de vigantol la 4 pic si sa-i dau calciu. Noi am luat luna aceasta calciu, asa ca miercuri mergem la medicul de fam sa vedem ce zice...pana atunci nu facem nimic. Ieri i-au aparut lui Armin primii dintisori...jos :). Cred ca deja ii si simt cand papa.

Clau, insanatosire grabnica lui Andreiut.

O zi frumoasa tuturor!!!!

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 09:33
fetelor voi cum puneti marul la cuptor, curatat de coaja si de samburi si taiat in 4 pe o tavita?
mi-e rusinica sa va intreb, dar vorba aia mai bine sunt fraiera 5 minute decat sa raman asa :)), nu prea ma pricep la gatareala am mai recunoscut eu :)

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 09:35
Buna mamici! Am fost marti la eco de sold si nu asimileaza bine calciul. Medicul ne-a recomandat sa marim doza de vigantol la 4 pic si sa-i dau calciu. Noi am luat luna aceasta calciu, asa ca miercuri mergem la medicul de fam sa vedem ce zice...pana atunci nu facem nimic. Ieri i-au aparut lui Armin primii dintisori...jos :). Cred ca deja ii si simt cand papa.

Clau, insanatosire grabnica lui Andreiut.

O zi frumoasa tuturor!!!!

buna, pai care a fost motivul ecografiei de sold? ciudat

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 09:40
Claudia sa mai imi dai un semn ca sunteti bine :) ce face bebe Tudor??? :pup:

irina, am tot amirat mandretea ta de baietel.. Doamneee ce scump e, abia astept sa fim si noi asa maricei

irina23
31 ian 2013, 09:54
irina, am tot amirat mandretea ta de baietel.. Doamneee ce scump e, abia astept sa fim si noi asa maricei

saru'mana mult iubita :) :pup: lasa ca acus o sa-l vezi maricel :) trece timpul asta..offf
eu mar la cuptor nu i-am facut ca el nu prea e cu merele :(..stiu ca o singura data i-a facut mama cand i l-am lasat si am vazut ca l-a spalat, curatat de coaja si l-a pus la cuptor..el oricum se inmoaie mult..cat despre plansul lu' bebe stai liniistita iubita ca si strumful meu se trezeste noaptea urland...ei viseaza ba frumos ba urat...al meu mai nou "vorbeste in limba lui" prin somn :)))) uneori rade in hohote prin somn..si o sa tot aibe reprize de plans prin somn :(...al meu mai plange de la dintisori..

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 10:08
saru'mana mult iubita :) :pup: lasa ca acus o sa-l vezi maricel :) trece timpul asta..offf
eu mar la cuptor nu i-am facut ca el nu prea e cu merele :(..stiu ca o singura data i-a facut mama cand i l-am lasat si am vazut ca l-a spalat, curatat de coaja si l-a pus la cuptor..el oricum se inmoaie mult..cat despre plansul lu' bebe stai liniistita iubita ca si strumful meu se trezeste noaptea urland...ei viseaza ba frumos ba urat...al meu mai nou "vorbeste in limba lui" prin somn :)))) uneori rade in hohote prin somn..si o sa tot aibe reprize de plans prin somn :(...al meu mai plange de la dintisori..

stefan si acum rade in somn, chiar si in hohote, dealtfel este un vesel, aseara era la tati in brate si radea in hohote doar ca ma intorceam catre ei si ziceam vesel "mai..te mananc", chiar imi venea sa-l pap, nu mai am rabdare sa creasca si abia astept sa faca nazdravenii

mami_ethan
31 ian 2013, 10:11
Neata fetele!!

Claudia sper din suflet ca nu ne raspunzi acum pentru ca dormiti amandoi, dupa o noapte lunga si ca temperatura a scazut!! pupici!!

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 10:12
stefan si acum rade in somn, chiar si in hohote, dealtfel este un vesel, aseara era la tati in brate si radea in hohote doar ca ma intorceam catre ei si ziceam vesel "mai..te mananc", chiar imi venea sa-l pap, nu mai am rabdare sa creasca si abia astept sa faca nazdravenii

din pacate cand plange noaptea e foarte treaz si greu il linistesc, nu alaptez si nu intodeauna ii este foame dar uneori de foame plange (n-are inca ore fixe) si pana ma prind, pana prepar bibe...pana scoatem aerul..he...he

Lorykik
31 ian 2013, 10:48
buna dimineata mamici.am vazut k i activitate multa aici.bv
imi pare rau clau ptr andrei kati avut o noapte alba.cum se mai simte?e mai bine?pupicei

mami Armin
31 ian 2013, 10:52
buna, pai care a fost motivul ecografiei de sold? ciudat

Eu sunt de parere ca mai bine previi decat sa descoperi prea tarziu dk are vreo problema la picioruse, asa ca la recomandarea pediatrei am fost sa-i facem eco. Se face pana la 6 luni jumatate. Mai tarziu doar radiografie am inteles ca se poate face.

anny
31 ian 2013, 11:11
'neata clauditule, cum sunteti?
noi ne-am trezit la 7 dupa alte cateva foieli de toata noaptea si doua treziri cu urlete :((, de foame, de sperietura din spital, nici eu nu mai stiu, inainte de spital nu facea asa
acum facem miscare, vrea in fundulet, il las sa stea singurel si sa cada :), cum spunea diane, a stat si 30 de secunde, asta-i recordul :)
[/QUOTE]
Alina,si al meu se trezeste noaptea,dar si ziua plangand,viseaza urat cred..

Eu sunt de parere ca mai bine previi decat sa descoperi prea tarziu dk are vreo problema la picioruse, asa ca la recomandarea pediatrei am fost sa-i facem eco. Se face pana la 6 luni jumatate. Mai tarziu doar radiografie am inteles ca se poate face.
Felicitari pentru dintisor! La noi nu se zareste nimic inca :)

Buna dimineata si de la noi! :) Claudia sper ca sunteti bine.:pup:
Eu astazi am de rezolvat mai multe treburi,am sa lipsesc.....O zi frumoasa va doresc.:soare:

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 11:50

sunt deacord cu prevenitul, eco am facut si noi dupa ce am iesit din spital, tot la recomandare, da acum nu mi-a mai recomandat si ma intrbam daca este vreo cauza pentru care ti-a recomandat

mami Armin
31 ian 2013, 11:57
Noi nu am facut pana acum. Avem o prietena care a facut eco de sold la 1 luna la fetita ei si i-a spus medicul sa mearga din nou inainte de 6 luni jumatate sa verifice din nou.

tudor claudia
31 ian 2013, 12:17
buna dimineata!!!eu am stat treaza pana la 1 nopatea cand aveam de dat antibioticul,scazuse pana la ora 1 la 37 cu 6 si am pus ceasul sa sune din jumatate de ora,am verificat mereu,pe la 2 si un pic avea 38 cu 4,i am dat panadol,si otet la picioruse si pe spate,a scazut si de dimineata avea 37 cu 8 pana acum la 12 cu 38,i am dat iar panadol de data asta fara sosetele cu otet ca ii se incretise piciorusele:rolf:sper sa scada dar oricum a facut febra mica si la un interval mai mare!abia astept sa se faca ceasul 2 sa ne pregatim de plecare,la 3 deschide la cabinet si vreau sa fiu prima sa plec repede!sper sa fie mai bine,m am trezit tt noaptea din juma-juma de ora!!fetelor sunteti cele mai bune prietene alea mele!si tin sa va multumesc pt toate sfaturile si ingrijorarile voastre fata de noi!sunteti superbe!!ma bucur ca nu este o temperatura mare mai ales ca se scad 5 grade rectal! o sa revin cu vesti cand o sa ma intorc de la pediatra!cred ca in jur de ora 4 si ceva:medic::grup:

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 12:19
claudia tot nimic nu ne poate, eu sper totusi ca e prinsa cu andrei si ca sunt spre bine

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 12:22
buna dimineata!!!eu am stat treaza pana la 1 nopatea cand aveam de dat antibioticul,scazuse pana la ora 1 la 37 cu 6 si am pus ceasul sa sune din jumatate de ora,am verificat mereu,pe la 2 si un pic avea 38 cu 4,i am dat panadol,si otet la picioruse si pe spate,a scazut si de dimineata avea 37 cu 8 pana acum la 12 cu 38,i am dat iar panadol de data asta fara sosetele cu otet ca ii se incretise piciorusele:rolf:sper sa scada dar oricum a facut febra mica si la un interval mai mare!abia astept sa se faca ceasul 2 sa ne pregatim de plecare,la 3 deschide la cabinet si vreau sa fiu prima sa plec repede!sper sa fie mai bine,m am trezit tt noaptea din juma-juma de ora!!fetelor sunteti cele mai bune prietene alea mele!si tin sa va multumesc pt toate sfaturile si ingrijorarile voastre fata de noi!sunteti superbe!!ma bucur ca nu este o temperatura mare mai ales ca se scad 5 grade rectal! o sa revin cu vesti cand o sa ma intorc de la pediatra!cred ca in jur de ora 4 si ceva:medic::grup:

of Doamne ce ma bucur ca sunteti mai bine, eu am experienta recenta si stiu cum e sa-ti vezi puiul bolnav
multa multa sanatate iti doresc din suflet

Anca David
31 ian 2013, 12:24
Neatza ! Ce faceti? Claudia sunte-ti bine?
Ne-am trezit de dimineata cu chef de joaca. David vrea sa stea in fundulet .Sta vreo 30 de secunde si cade.Am citit pe un site ca multi dintre bebelusi stau singuri in fund la 5 luni. Eu nu vreau sa-l fortez , dar daca se ridica el aproape singur in fundulet cred ca e pregatit.
219812198221983

Anca David
31 ian 2013, 12:28

Asteptam vesti de la voi :* . Sper sa va faceti bine . Pupici :*

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 12:38
Neatza ! Ce faceti? Claudia sunte-ti bine?
Ne-am trezit de dimineata cu chef de joaca. David vrea sa stea in fundulet .Sta vreo 30 de secunde si cade.Am citit pe un site ca multi dintre bebelusi stau singuri in fund la 5 luni. Eu nu vreau sa-l fortez , dar daca se ridica el aproape singur in fundulet cred ca e pregatit.
219812198221983

ce dulce e, si stefan trage de umeri si cap sa se ridice singurel, aplica metoda dianei, lasa-l sa cada atunci cand isi pierde echilibrul, la mine acum la pranz a stat si 1 minut poate chiar mai mult, dar se sprijina cu manutele jos, cand a obosit s-a dus cu corpul in fata catre picioare si nu l-am mai lasat ca mai statea asa dar mi-a fost frica
a si crede-ma eu sunt cea mai panicoasa mamica, le-am terorizat pe fete ca stefan nu face una alta.. cand le-a facut le-a facut pe toate intr-o saptamana(sau mai corect spus, multe din ce nu facea, ca nu le-a facut chiar pe toate), este adevarat ca fiecare se dezvolta in felul lui, sper sa tin minte pe viitor si sa nu ma mai panichez

irina23
31 ian 2013, 12:41
din pacate cand plange noaptea e foarte treaz si greu il linistesc, nu alaptez si nu intodeauna ii este foame dar uneori de foame plange (n-are inca ore fixe) si pana ma prind, pana prepar bibe...pana scoatem aerul..he...he

asa pateam si eu de multe ori...eu acum dupa ce papa ii spal bibe ii pun apa in el si il las bibe pe calorifer astfel incat apa sa fie calduta pentru urmatoarea tura de papa...si numai cat ii pun lapticul si gata...si n-apuca sa planga prea tare :D

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 12:42
buna dimineata mamici.am vazut k i activitate multa aici.bv
imi pare rau clau ptr andrei kati avut o noapte alba.cum se mai simte?e mai bine?pupicei

lory tu i-ai dat mar copt lui Mateo ? cum ai procedat si cat i-ai dat prima oara ?

irina23
31 ian 2013, 12:42

te asteptam cu vesti bune mami :pup:

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 12:44
asa pateam si eu de multe ori...eu acum dupa ce papa ii spal bibe ii pun apa in el si il las bibe pe calorifer astfel incat apa sa fie calduta pentru urmatoarea tura de papa...si numai cat ii pun lapticul si gata...si n-apuca sa planga prea tare :D

sa stii ca asa voi face si eu, mai ales ca mi-am luat un aparat de tine apa in biberon calda (pe langa ca o incalzeste), mi-era cam teama sa-l las pornit dar cred ca asa-i mai bine

tudor claudia
31 ian 2013, 13:13
yupiiiiiiii!!! de la 38 la 37 cu 2;)i am dat antibioticul acum!acum tipa cred ca de fericire ca se simte mai bine!gata fug,ne pregatim de plecare!pupicei

tudor claudia
31 ian 2013, 13:18
hihihi plecam cu unghiile netaiete:rolf: noroc ca am vazut cand l am sters pe manute:)gata acum chiar ma pregatesc

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 13:21
Maiuca, Biencutza & mami: Alimentatie bebelusi (http://lauranicolaescu.blogspot.ro/2009/01/alimentatie-bebelusi.html)
mi s-a parut interesant cand am citit, poate va mai inspirati

Anca David
31 ian 2013, 13:21
hihihi plecam cu unghiile netaiete:rolf: noroc ca am vazut cand l am sters pe manute:)gata acum chiar ma pregatesc

Lui David nu pot sai tau unghiile numai cand doarme. Aveti grija de voi ! Pupici

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 13:22

hai ma clauditule ca m-ai facut sa rad... multa multa bafta, iti tin pumnii si fii acolo pe pozitie, insista ca a facut temperatura sa nu mai ai o noapte alba

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 13:24
Lui David nu pot sai tau unghiile numai cand doarme. Aveti grija de voi ! Pupici

eu nu i le-am taiat dormin, n-am putut ca se trezea, i le tai cand e treaz, se mai opune el dar reusim, incet incet invata si ca trebuiesc taiate saptamanal unghiile, se zgarie pe fata altfel

Lorykik
31 ian 2013, 13:28
off ...abia ast vesti de la voi..sa veniti cu vesti bunicele macar daca nu bune:*pup

Lorykik
31 ian 2013, 13:31

[QUOTE=Stefan Cristian;726451]lory tu i-ai dat mar copt lui Mateo ? cum ai procedat si cat i-ai dat prima oara ?[/QUOT}
nui am dat mar copt-n am incercat adica...eu i am dat mar fiert in apa si nu i placut deloc lui ii place asa mar ras crud dar eu dimineatza il mai pun pe plita si il inncalzesc si il mananca asa

tudor claudia
31 ian 2013, 13:44
sa nu vorbiti mult pana vin eu:shades:

Lorykik
31 ian 2013, 13:48
sa nu vorbiti mult pana vin eu:shades:

aveti grija!va ast cu vesti :(:poop:

stanca georgiana
31 ian 2013, 16:01
buna mamicutelor.. vorbaretelor...de dimineata ma tin dupa voi sa va citesc si abia acum am reusit... sunt tot cu Antonia in brate..:furioasa::ajutor:tot nu doarme ziua.. decat max 30-40 min.. o repriza sau doua... pana la 23 .. ea care dormea asa mult... nu stiu ce sa intamplat...oare tot de la dinti?? sau efectiv sa schimbat..
Nici nu stiu cu ce sa incep.... in primul rand Claudia!!!! ne gandim la tine... cu siguranta Andreiutul tau va fi bine... stiu cum te simnti cand noi ne gandim la tine... si eu am am fost in locul tau cand aveam probleme si cu sarcina.. si cu sanatatea mea... am simntit gandurile voastre pozitive... si m-au ajutat mult.. dar noi suntem aici sa impartim si bucurii .. nu numai probleme of..
Armin.. felicitari pentru dintisori.... ( si noi asteptam pe al doilea... tot jos..)
Anca .. posibil ca agitatia lui David sa fie de la dintisori... asa mi sa intamplat si mie cu Antonia,,.. dar mai multe nopti.. of of.. dintii astia...
Diane sper sa gasesti o bona destul de buna pentru Ethan.. e asa greu sa ai incredere in oameni azi... dar sper ca inca mai sunt si bone super...
Aly vream sa te intreb cum primeste baietelul tau carnita de pui si cum i-o dai amestecata cu piure de legume sau cum? vreau sa-i dau si eu zilele astea... Azi i-am dat branzica calcica... blenduita cu banana.. nu prea i-a placut.. dar a papat putin.. (din 200 ml de lapte si 2 tablete de calciu mi-a iesit o lingura de branzica.. ) mi sa parut putin.. dar oricum mai mult nu manca...
Any succes la treburile care le ai azi.. ( si eu am avut pana acum.. de rezolvat niste acte la primarie.,.. succesiuni.. etc...)
Anca sa sti ca nici Antonia nu sta in fundulet decat cateva sec. apoi cade intr-o parte.. si are deja 6 luni si 4 zile...
Alina si Raluca ce mai faceti .. cum merge cu diversificarea?
Am mai omis cateva mamici dar iar sunt pe fuga... si Antonia nu are stare... e greu cu doi copii ,chiari daca diferenta e de 12 ani... am de pregatit multe.. hainute in fiecare zi calcate ..uniforma,trening..de pregatit masa ,pachetel si apa la el... de ascultat zilnic la teme.. ba chiar il ajut uneori la unele referate... cu sfaturi ..dar cel mai greu este ca trebuie sa-l duc zilnic la scoala si o iau si pe Antonia... uneori doarme... alteori plange.. e greu si am obosit fetelor... daca va ganditi la al doilea copil grabitiva sa fie de varste apropiate sa ii cresteti odata pe amandoi.. cu gradi,scoala,etc..trebuie sa fug .. sa o pun pe Antonia in patut.. sa maraie..:plange:si sa intind rufele pe culme... apoi o iau pe la bucatarie sa pregatim .. ceva la felul doi...pupicei mamicilor sa aveti grija de voi..
Clau' intru mai tarziu .. sa vad ce ai facut la dr... ma gandesc si ma rog pentru voi sa fie bine..:rugaciune::ok:

tudor claudia
31 ian 2013, 16:12
hai ma,ca nu ati vorbit mult:))am venit,suntem bine fara febra,acolo avea 36 cu 8 haha:)Andrei este mult mai bine si mi a zis pediatra ca nu este cazul de injectabil,este ok,luam in continuare amoxa' ibalgin si apa de mare si biotix!are 8400 kg,si dintisorii sunt pe vine;)gingia umflata se simte ceva acolo dar mai dureaza un pic!!am o pediatra minunata,o iubesc sa zic asa,plec de la ea fara griji si multumita! doar 50 lei consultatia.acum ma mai duc sambata daca mai face febra,daca nu luni!pana duminica am tratament!bineinteles ca intrebarile mele s a dus ca nu mai imi veneau in minte:( i am luat la baiat dovlecel urmeaza sa il introduc maine cu morcovel si cartof dulce (rosu) de la tata!mi am mai revenit din starea aceea pe care o aveam,si febra cred ca deja s a dus,astazi a ajuns doar la 38 la ora 12,pana acum nu a mai cresut!ma duc sa pap ca am o foame,,pupici vorbim pe mai tarziu:*

Lorykik
31 ian 2013, 16:27
hai ma,ca nu ati vorbit mult:))am venit,suntem bine fara febra,acolo avea 36 cu 8 haha:)Andrei este mult mai bine si mi a zis pediatra ca nu este cazul de injectabil,este ok,luam in continuare amoxa' ibalgin si apa de mare si biotix!are 8400 kg,si dintisorii sunt pe vine;)gingia umflata se simte ceva acolo dar mai dureaza un pic!!am o pediatra minunata,o iubesc sa zic asa,plec de la ea fara griji si multumita! doar 50 lei consultatia.acum ma mai duc sambata daca mai face febra,daca nu luni!pana duminica am tratament!bineinteles ca intrebarile mele s a dus ca nu mai imi veneau in minte:( i am luat la baiat dovlecel urmeaza sa il introduc maine cu morcovel si cartof dulce (rosu) de la tata!mi am mai revenit din starea aceea pe care o aveam,si febra cred ca deja s a dus,astazi a ajuns doar la 38 la ora 12,pana acum nu a mai cresut!ma duc sa pap ca am o foame,,pupici vorbim pe mai tarziu:*

bv ai vazut k nu trebuia s aiti faci atatea griji!ma bucur ca andrei e mai bine si ca o sa isi revina cat ami repede!pupici si pofta buna

aly
31 ian 2013, 16:49
buna mamicutelor.. vorbaretelor...de dimineata ma tin dupa voi sa va citesc si abia acum am reusit... sunt tot cu Antonia in brate..:furioasa::ajutor:tot nu doarme ziua.. decat max 30-40 min.. o repriza sau doua... pana la 23 .. ea care dormea asa mult... nu stiu ce sa intamplat...oare tot de la dinti?? sau efectiv sa schimbat..
Nici nu stiu cu ce sa incep.... in primul rand Claudia!!!! ne gandim la tine... cu siguranta Andreiutul tau va fi bine... stiu cum te simnti cand noi ne gandim la tine... si eu am am fost in locul tau cand aveam probleme si cu sarcina.. si cu sanatatea mea... am simntit gandurile voastre pozitive... si m-au ajutat mult.. dar noi suntem aici sa impartim si bucurii .. nu numai probleme of..
Armin.. felicitari pentru dintisori.... ( si noi asteptam pe al doilea... tot jos..)
Anca .. posibil ca agitatia lui David sa fie de la dintisori... asa mi sa intamplat si mie cu Antonia,,.. dar mai multe nopti.. of of.. dintii astia...
Diane sper sa gasesti o bona destul de buna pentru Ethan.. e asa greu sa ai incredere in oameni azi... dar sper ca inca mai sunt si bone super...
Aly vream sa te intreb cum primeste baietelul tau carnita de pui si cum i-o dai amestecata cu piure de legume sau cum? vreau sa-i dau si eu zilele astea... Azi i-am dat branzica calcica... blenduita cu banana.. nu prea i-a placut.. dar a papat putin.. (din 200 ml de lapte si 2 tablete de calciu mi-a iesit o lingura de branzica.. ) mi sa parut putin.. dar oricum mai mult nu manca...
Any succes la treburile care le ai azi.. ( si eu am avut pana acum.. de rezolvat niste acte la primarie.,.. succesiuni.. etc...)
Anca sa sti ca nici Antonia nu sta in fundulet decat cateva sec. apoi cade intr-o parte.. si are deja 6 luni si 4 zile...
Alina si Raluca ce mai faceti .. cum merge cu diversificarea?
Am mai omis cateva mamici dar iar sunt pe fuga... si Antonia nu are stare... e greu cu doi copii ,chiari daca diferenta e de 12 ani... am de pregatit multe.. hainute in fiecare zi calcate ..uniforma,trening..de pregatit masa ,pachetel si apa la el... de ascultat zilnic la teme.. ba chiar il ajut uneori la unele referate... cu sfaturi ..dar cel mai greu este ca trebuie sa-l duc zilnic la scoala si o iau si pe Antonia... uneori doarme... alteori plange.. e greu si am obosit fetelor... daca va ganditi la al doilea copil grabitiva sa fie de varste apropiate sa ii cresteti odata pe amandoi.. cu gradi,scoala,etc..trebuie sa fug .. sa o pun pe Antonia in patut.. sa maraie..:plange:si sa intind rufele pe culme... apoi o iau pe la bucatarie sa pregatim .. ceva la felul doi...pupicei mamicilor sa aveti grija de voi..
Clau' intru mai tarziu .. sa vad ce ai facut la dr... ma gandesc si ma rog pentru voi sa fie bine..:rugaciune::ok:

buna georgi azi a papat si piticotu meu putina banana si ia placut :)eu carnita am dat-o prin mixerul vertical apoi am pus-o in supica de legume prima data.a iesit ca o pasta.au iesit cam 2 linguri bune.nu i-am facut mai mult din prima.apoi am continuat sa o bag in pireul de legume format din morcov,telina,dovlecel si cartof dulce.la patrunjel am renuntat ca il constipa si pastranac nu i-am dat inca.cam de 3 ori pe sapt am zis ca ii dau carnita cu supica sau pireut.el o papa super bine

aly
31 ian 2013, 16:50

bine ca ii bine,super bebe :)te pup

aly
31 ian 2013, 16:54
georgi tu cum i-ai dat brocoli?incep si eu de marti sa ii dau,cand venim de la schi.ne-am hotarat sa stam numai 3 zile ca ii greu fara el :))oare dc il congelez asa crud ii ok?

aly
31 ian 2013, 17:18
si david avea azi dimineata 8040g dezbracat si cu kk facuta :)a luat 200g intr-o sapt,da a si mancat de numa :)alina ii place la stefan leaganul?la david ii place acum o mai crescut si sta aproape in fundulet in el.:)i-am mai comandat de la tia si salteluta de joaca si ham pt cand invata sa mearga.sper sa fie util.l-am lasat si eu azi singur in fundulet dar sta cateva secunde si pica pe o parte asa se distreaza :))))va pup

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 17:37
aly leaganul lui stefan e scaun de masa acum si sta binisor in el, stie ca acolo pus urmeaza masa si ma urmareste cu ochii
nu mi- ati spus simie cum coc marul si cat ii dau pentru prima dimineata, ma simt neglijata:-)
claditule ma bucur tare ca sunteti mai bine si te-ai linistit
mamaaa georgi cat ai scris...ai memoria buna, imi pare rau ca antonia s-a dereglat cu somnul, si stefan si-a stricat somnul de noapte de cand am fost in spital, sunt cam robotel ca daca vreau sa adorm ziua fac vecinii galagie
stefan manaca bine, prea bine, azi n-a facut kakita in schimb
mai eu am in continuare burta mare, e drept ca nici nu fac nika sa scada dar e ciudat, menstruatia este dereglata, am tot luat anticonceptionale, n-am nici o sansa sa fiu insarcinata iar, nu? cateodata simt inaumtru ca atunci cand misca stefan, parca in continuare se aseaza organele la loc....la asta nu va asteptati, nu :-)
stefan sta foarte bine in fund, doar ca la un moment dat parcaa-i cade fata pe picioare:-) , e puturos , iar nu mai vrea sa se intoarca

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 17:39
sjunt pe telefon, iar am scris cu greseli:-(

tudor claudia
31 ian 2013, 17:46
sjunt pe telefon, iar am scris cu greseli:-(

alina uite era o fata in sala de asteptare la pedi' si era cu un bebe de 5 lunite,era mai micut ca al meu ca a crezut ca al meu are 8 luni,ma intreba de diversificare,de greutate si m a intrebat de rostogoliri,i am spus ca Andrei se intoarce de pe spate pe burta si a ramas shok,,pt ca al ei nu se intoarce!si era la pediatra doar pt control lunar nu era cu nici o problema!deci Alina nu iti mai face griji,el este si plinut cred ca de la greutate nu poate sa se intoarca!si multi copii de varsta la ai nostrii nu se intorc si nu fac chiar totul ca la carte! am o prietena de la servici care a nascut cu o zi dupa mine cu bebe cu cordonul dupa gat si nastere naturala esuata, a facut cezariana si bebe ei la 5 luni jumatate cantareste cat un bebe de o luna si asa si arata ca la o luna jumatate!numai prin spitale umbla,deci nu iti mai face griji,bine ca este bebe sanatos cu chef de viata!te pupic

aly
31 ian 2013, 17:47
aly leaganul lui stefan e scaun de masa acum si sta binisor in el, stie ca acolo pus urmeaza masa si ma urmareste cu ochii
nu mi- ati spus simie cum coc marul si cat ii dau pentru prima dimineata, ma simt neglijata:-)
claditule ma bucur tare ca sunteti mai bine si te-ai linistit
mamaaa georgi cat ai scris...ai memoria buna, imi pare rau ca antonia s-a dereglat cu somnul, si stefan si-a stricat somnul de noapte de cand am fost in spital, sunt cam robotel ca daca vreau sa adorm ziua fac vecinii galagie
mai eu am in continuare burta mare, e drept ca nici nu fac nika sa scada dar e ciudat, menstruatia este dereglata, am tot luat anticonceptionale, n-am nici o sansa sa fiu insarcinata iar, nu? cateodata simt inaumtru ca atunci cand misca stefan, parca in continuare se aseaza organele la loc....la asta nu va asteptati, nu :-)
stefan sta foarte bine in fund, doar ca la un moment dat parcaa-i cade fata pe picioare:-) , e puturos , iar nu mai vrea sa se intoarca

chiar,asa ii si al meu....trebuie sa il invat sa pape la masa :)si eu simt ca se misca ceva in burta mai ales seara cand stau in pat :)))da nu vine barza,la anu vreau sigur sa vina cu o fetita :)

tudor claudia
31 ian 2013, 17:51
ce ar fi sa ma gaseasca si pe mine mihai cu burta mare:rolf: eu inca nu am ciclu si mie imi mai misca cate ceva pe acolo,,,chiar ma gandeam sa nu ma trezesc insarcinata in 3 luni:) hihihi! dar nu cred!

aly
31 ian 2013, 17:55
ce ar fi sa ma gaseasca si pe mine mihai cu burta mare:rolf: eu inca nu am ciclu si mie imi mai misca cate ceva pe acolo,,,chiar ma gandeam sa nu ma trezesc insarcinata in 3 luni:) hihihi! dar nu cred!

asta ar fi o chestie:)cine stie ce misca :)))))

mami_ethan
31 ian 2013, 17:58

uite aici ai variante: Măr la cuptor (de la 6 luni) (http://diversificare.ro/retete/2011/10/mar-la-cuptor-de-la-6-luni/) , si eu cand faceam scoteam samburii (lasam coaja) puneam in hartie de copt, si lasam la cuptor. Si cand il scoteam, dadeam la o parte coaja. Poti incerca asa eventual :)
Si eu mai am ceva burtica si tot asa cum spui tu, parca misca ceva .....eu chiar am avut emotii ca am mai uitat sa iau pilula si pe prospect scrie ca daca nu o iei, timp de o saptamana trebuie folosite alte metode contraceptive.....vaaaiiii ce emotii am mai avut pana mi-a venit cm luna asta :)))

Ieri am fost la a doua bona (mai vizitam maine 2) si e ok, are 2 camere pt bbi, adica camera de zi plina de jucarii si toate cele si un dormitor cu patut si tot ce trebuie pt somnic. Numai ca asta lucreaza numai 44 saptamani pe an pt ca are copii la scoala si isi ia vacante cand au copii. Si nu lucreaza prima miercuri in fiecare luna. Are un pisic, dar ne-a asigurat ca nu il lasa in camerele unde vor sta copii.....ce-i drept m-am uitat si nici urma de par de pisica. Dar Ethan a fost fascinat de motanel....initial il studia crezand ca e vreun maimutoi....apoi a vazut ca misca si la fiecare miscare radea in hohote....ce o gasi el asa amuzant la o pisica...el stie :D

Si ....ar trebui sa ma opresc cu cumparaturile. Este ultima saptamana de solduri si am deja haine muuuulte pentru Ethan pana la 1 an, plus mai sunt cateva ce vor fi livrate maine, plus cateva si pt 18 luni :D. Nu m-am putut abtine, si tot as cumpara. Mentionez ca de data asta la solduri eu nu mi-am cumparat decat 2-3 chestii si sotul 1. :D

Claudia, ma bucur nespus ca Andrei e mai bine....si eu sunt curioasa cand ii vor da dintisorii lui Ethan.

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 17:58
Doamne Clauditule ce m-ai impresionat cu mamica cu beblasul mic...nici nu vreau sa ma gandesc ce-o fi in sufletul iei, medicii care fac asa ceva copiilor ar trebui bagati in puscarie
eu ziceam ca mi-a mai trecut ingrijorarea, tocmai ca s-a intors cand a avut el chef, azi chiar l-am prjns ca s-a intins dupa o jucarie pana s-a intors de pe spate pe burta, dup'aia n-a mai vrut, sta minute in fund, e clar ca-i putoare mare, las ca-l bag la sport mai maricel sa-i iasa pe urechi lenea:-)

Anca David
31 ian 2013, 18:13

Ma bcur ca sunte-ti bine . Pupicii :*:*:*

Anca David
31 ian 2013, 18:17

Nu numai burtica mea se misca? ;)) Parca as fi iar insarcinata ;)). Dar eu sigur nu sunt pentru ca am ciclu( a doua luna de cand am nascut)

tudor claudia
31 ian 2013, 18:30
Nu numai burtica mea se misca? ;)) Parca as fi iar insarcinata ;)). Dar eu sigur nu sunt pentru ca am ciclu( a doua luna de cand am nascut)

multumesc,eu inca nu am menstra'!eu asi vrea sa mi vina sa ca parca prea repede ma imbolnavesc,raceala,durere de cap,de oase!

Anca David
31 ian 2013, 20:29
Pfff. Mamici eu merg la somn pentru ca maine e o zi mare pentru mine! Va spun noapte buna voua si bebelusilor si vise placute ! :*

stanca georgiana
31 ian 2013, 20:50
buna mamici... sunt contra cronometru... am un orez cu lapte pe foc.. iar Andy vrea si el la calculator ca la mine doarme sotul in camera si nu il deranjez..;)
Claudia ma bucur enorm ca e bine Andreiutul tau... m-am gandit mult la voi....
Aly ms pentru sfat cu puiutul asa am sa-i dau si eu... Brocolii eu am gasit crude si le-am fiert la abur si apoi le-am blenduit cu restul de legume...
Diane ma bucur ca ai gasit o bona mai buna...
Alina,Aly,Claudia si Anca aveti grija cu miscarile prin burtica.. daca nu va protejati.. cu siguranta poate fi si un bebe... :gravida:..Aly succes in proiectul pentru fetita...:ok::patfierbinte:
Eu am noroc ca sa reglat Cm.. a venit a doua luna exact la 28 de zile.. aveam un Cm f regulat si asa este si acum sper .. mereu... doar ca este cantitativ mai putin... poate varsta...:D
Va pup fetelor si va doresc o noapte linistita tuturor.. Antonia e cu mine... a dormit doua reprize de cate o ora si acum pe seara doar 15 min.. pare franta de oboseala .. dar ceva o trezeste .. sper sa imi dau seama ce... pupici tuturor.. pe maine!!:pup::pup:

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 20:51
Pai ce e asa mare Anca, nu ne spui si noua ?
Diane, frecus mare cu bonele astea, nu zic ca ideea in principiu e buna dar e greu pana gasesti, cred ca Ethan a fost mortal cu mata. Mulamm fain de sfatul cu marul buna sugestie, citesc acum si linckul
Clauditule, sunteti bine, da ?
Loricule nu a fost cumva ziua sotului? sau cand ? Sa ne spui daca a fost impresionat, nu-s deplasata sa cer detalii doar daca ia placut sau nu.
Pe stefan l-am culcat ca asunat telefonul si si-a dereglat somnul, fara baie in seara asta, asta e, nu cred ca-i o crima si nu a ajuns nici taica-su, cred ca vine dupa ora 21
Ma apuc sa ctesc ce mi-a trimis Diane, va pup

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 20:55
buna mamici... sunt contra cronometru... am un orez cu lapte pe foc.. iar Andy vrea si el la calculator ca la mine doarme sotul in camera si nu il deranjez..;)
Claudia ma bucur enorm ca e bine Andreiutul tau... m-am gandit mult la voi....
Aly ms pentru sfat cu puiutul asa am sa-i dau si eu... Brocolii eu am gasit crude si le-am fiert la abur si apoi le-am blenduit cu restul de legume...
Diane ma bucur ca ai gasit o bona mai buna...
Alina,Aly,Claudia si Anca aveti grija cu miscarile prin burtica.. daca nu va protejati.. cu siguranta poate fi si un bebe... :gravida:..Aly succes in proiectul pentru fetita...:ok::patfierbinte:
Eu am noroc ca sa reglat Cm.. a venit a doua luna exact la 28 de zile.. aveam un Cm f regulat si asa este si acum sper .. mereu... doar ca este cantitativ mai putin... poate varsta...:D
Va pup fetelor si va doresc o noapte linistita tuturor.. Antonia e cu mine... a dormit doua reprize de cate o ora si acum pe seara doar 15 min.. pare franta de oboseala .. dar ceva o trezeste .. sper sa imi dau seama ce... pupici tuturor.. pe maine!!:pup::pup:

Georgi cat de bine se vede starea ta in felul in care scrii, pana nu demult linistita..calma. Acum nu ca ai fi agitata dar esti grupata si la obiect, nu pierzi timpul ca-i pretios, m-ai facut sa zambesc
pupici si tie si noapte buna si tie si micutei Antonia si sa nu uitam istetul tau de baietel frumos :)

Alina Gheorghe
31 ian 2013, 20:59
e adevarat ca marul copt constipa bebelusii?

Anca David
31 ian 2013, 21:04
Merg la interviu pentru cetatenia maghiara. Problema e ca nu prea stiu vorbi maghiara :(

Lorykik
31 ian 2013, 21:28
Pai ce e asa mare Anca, nu ne spui si noua ?
Diane, frecus mare cu bonele astea, nu zic ca ideea in principiu e buna dar e greu pana gasesti, cred ca Ethan a fost mortal cu mata. Mulamm fain de sfatul cu marul buna sugestie, citesc acum si linckul
Clauditule, sunteti bine, da ?
Loricule nu a fost cumva ziua sotului? sau cand ? Sa ne spui daca a fost impresionat, nu-s deplasata sa cer detalii doar daca ia placut sau nu.
Pe stefan l-am culcat ca asunat telefonul si si-a dereglat somnul, fara baie in seara asta, asta e, nu cred ca-i o crima si nu a ajuns nici taica-su, cred ca vine dupa ora 21
Ma apuc sa ctesc ce mi-a trimis Diane, va pup

nu acum e ziua lui, e nascut in luna cu Mateo dar mateo pe 17 si el pe 21:)
pe 28 feb e ziua noastra de cand ne am cunoscut adica 5 ani:)si la asta vreau sa i fac ceva dar ma mai gandesc sa lipsesc o zi si o noapte de acasa ca mi e frica sa nu i bage socramea ceva nea locului lui lui mateo!poate mergem sa luam cina in oras si venim repede acasa si poate acasa sa fac o mica escapada:)dar nu stiu ce voi ce ziceti?:)