PDA

View Full Version : Am avut o sarcina extrauterina

Ginutza
16 dec 2008, 08:39
Am avut sarcina extrauterina,care din pacate a rezultat ruperea trompei uterine. Am 35 ani si era prima mea sarcina.Daca sunteti in aceeasi situatie asi dorii sa aflu si alte pareri.Va multumesc.

Dutza
16 dec 2008, 08:40
si eu acum de 2 sapt am fost operata.am avut o sarcina extrauterina exact ca si la tine. acum sunt mai bine.si eu as vrea mai multe inf. daca cineva a fost in aceeasi sit si are timp de vorbim. a fost prima sarcina si mult asteptata.
acum mi-e un pic frica de ceea ce va urma.

Rihana
16 dec 2008, 08:41
Nu-mi pot explica faptul ca cu 2 saptamani in urma am fost la doctorul ginecolog si i-am spus simptomele care le aveam si era clar ca sarcina pe care o purtam nu era una normala, cu toate ca m-a chiuretat iar peste o saptamana am ajuns la spital de urgenta cu dureri f mari de burta si m-a operat de urgenta constatandu-se ca aveam o sarcina extrauterina rupta. Va rog sa ma lamuriti ce mi-a chiuretat acel doctor?

Chira
16 dec 2008, 08:42
sincer nu prea inteleg, dar ce pot sa-ti spune ca eu am avut un atfel de chiuretaj si la cateva zile nu am putut sa calc pe piciore ce durere aveam de burta si ovare, m-am dus la dr inapoi si a avut loc un al doilea chiuretaj aproape la fel doar ca nu a durat la fel, explicatia a fost ca sa produs un gheag de sange ce nu a permis sangerarea dupa chiuretaj mai mult de o zi; Parerea mea e sa fii prudenta si sa mergi regulat la consult ptr orice ti se pare anormal, sanatate multa;

Simonel
16 dec 2008, 08:43
cum se poate verifica aceasta sarcina extrauterina?
se poate verifica cu acel test de sarcina care se gaseste in farmacie?
am 46 ani si sufar de 5-6 ani de endometrioza luna ian mi-a venit ciclu in data de 13,iar in feb. nu a venit ciclu ,in 5 martie mi-am facut test barza si mi-a iesit negativ .
imi este f frica sa nu cunva sa am sarcina extrauterina.
va rog sa mi se dea niste relatii sa ma linistesc

Flory
16 dec 2008, 08:43
eu acum am sarcina extrauterina,dar mi-a zis medicul sa mai astept pana vineri sa vedem ce se mai intampla,e normal?

Aurora
16 dec 2008, 08:44
eu acum am sarcina extrauterina,dar mi-a zis medicul sa mai astept pana vineri sa vedem ce se mai intampla,e normal?

buna, eu iti spun din propria mea experienta, anul trecut pe 28 mai am fost internata in spital cu sarcina extrauterina pe parte dreapta si am fost operata doar pe 5 iunie, fiindca medici au sperat sa se retraga in uter si sa faca chiuretaj, 3 saptamani am stat cu hemoragie pina la operatie. Imi pare rau pt ce ti se intimpla, dar traieste cu speranta ca o sa fie bine, eu acuma sunt insarcinata in 17 saptamini si sper ca totul sa fie ok.bafta

emilia
16 dec 2008, 08:45
buna ma numesc emilia, in urma cu doi ani,am avut o sarcina extrauterina, dar am pierdut-o la 8 saptamani,acum am o famile si ne dorim foarte mult un bebe, intrebarea mea e daca ca sarcina urmatoare sa mai fie extrauterina, ma ingrijoreaza foarte mult va rog sa-mi raspundeti, va multumesc, mentionez ca am 21 de ani.

geta
03 ian 2010, 20:30
am fost operata in urma cu trei saptamani pentru ca am avut o sarcina extrauterina dezvoltata pe trompa in urma careia mi am pierdut trompa dreapta as vrea sa stiu ce sanse am sa mai am copii va rog sami zica cineva ceva

r_ocsy
09 ian 2010, 13:22
Din cate stiu sanse exista, sunt multe mamici care au avut probleme dintr-astea si au reusit ... nu stiu daca normal sau cu tratament. Poate iti raspunde cineva mai in tema sau care a trecut prin asa ceva.

elena 26
19 nov 2011, 15:09
dupa 9 ani de asteptari .....din pacate surpriza a fost o sarcina extrauterina ,mai precis sarcina tubulara dreapta.am pierdut trompa dreapta si o mare parte din sperante...am fost operata de 2 medici,unul mi-a spus ca nu mai am sanse ptr ca si trompa stanga e inpermeabila iar prin vitro sansele sunt minime iar celalat mi-a spus ca sunt 50% sanse si bla bla bla....am fost pe mana multor medici si sunt foarte dezamagita pentru ca multi nu sunt capabili sau pur si simplu nu isi mai sau interesul.daca gaseam un medic bun in toti acesti ani sigur nu ajungeam in situatia de fata.in fine ....m-am ridicat m-am scuturat si merg inainte.acum fac tratament cu branca ursului si mladite de mugur de zmeur (am uitat sa va spun ca asa am si ramas )si fac sedinte de energoterapie.sincer ma simt exrtaordinar si sunt sigura ca in curand va veni si soarele pe strada mea.va pup,va urez mult noroc si sa nu va pierdeti speranta....

alinutzatb
05 ian 2012, 01:42
Am descoperit in urma cu 4 zile ca am o sarcina extrauterina.mi s-a administrat metotrexat pentru a oprii sarcina din evolutie.as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva si care au fost urmariile?urmari in sensul ca:am facut un test de sarcina si acum la 4 zile a iesit negativ.sangerariile s-au oprit.dupa administrarea medicamentului am avut niste scurgeri cu chegulete de sange de consistenta carnoasa.oare s-a eliminat sarcina?sunt disperata pana ma duc la control sa vad daca s-a oprit din evolutie sau s-a eliminat,nu mai stiu ce sa fac.

ALINA123
09 mar 2012, 02:16
buna .si eu am avut o sarcina extrauterina cam in acelasi timp ca si tine . tot asa miau fct tratament cu metrotexate 2 injectie . am fost la ultimu consult pe 15 ianuarie si mia zis ca tratametu a avut efect . si ca analizele de sarcina sunt negative. akuma astept sami vina menstruatia . ca sa incep sa iau anticonceptionale . asa miau zis doctori de aici ca e bine ca sa incep sa iau anticonceptionale. si miau mai zis ca timp de 6 luni nu am voie sa raman gravida . as vrea sa stiu cum te simti . si cate injectie cu metrotexate tiau fct . si cat timp tiau zis sa nu raman gravida dupa tratament .:( imi pare ff rau pt tne :( ptca stiu cum e .am 19 ani .ms daca imi raspunzi .

alinutzatb
14 mar 2012, 13:05
buna.si mie imi pare rau pt tine.....noi stim cel mai bine prin ce am trecut.mie mi-au facut 3 injectii a cate 20 mg de metrotrexat.acum ma simt fff bine.menstruatia mi-a venit la 30 de zile dupa injectii.si da intr-adevar nu ai voie sa ramai gravida 6 luni.pt ca metrotrexatul este de fapt un citostatic fffff toxic pt organism.din cate am citit eu se spune ca se elimina din organism cam in 3 luni.dar cel mai bine si pt tine si pt viitorul bebe ar fi sa nu ramai gravida anul acesta.iar cu anticonceptionalele nu stiu ce sa zic...eu nu prea sunt de acord pt ca pana la urma sunt niste substante chimice pe care le introduci in organism..si dupa ce ca metrotrexatul este fff toxic sa mai iei si anticonceptionale...nu prea mi se pare in regula.mie una mi s-a recomandat sa nu iau.si sa folosesc alte metote contraceptive.te pup.

mikygheatza
14 mar 2012, 18:38
buna fetelor
va retin cateva secunde rugandu-va sa urmariti clipul de mai jos
va multumesc
2% pentru EMMA .mpg - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=q8MlE_MlJ08)

andreeaa
16 apr 2012, 14:40
buna! de 5 saptamani am durere continuua in partea dreapta(ovar drept). a inceput cu sangerare maronie timp de 13 zile si sa oprit datorita unui tratament de 10 zile cu tvanic metronidazol tador no-spa. durerea a continuat .... am continuat cu perfizii....ce fort, no-spa, ketonal, gentamicina..... durerea persista si nu scade in intesitate. fac eco endovaginal si.....e ceva pe tromta dreapta de 8 mm....... posibil sarcina extrauterina....am facut test de sarcina...a iesit negativ....deocamdata e pastele si nu lucreaza laboratoarele...normal ...trebuie sa fac beta HCG ca sa mi se confirme. dureri am in partea dr, ameteli, stari de voma, dureri de cap, dureri in ceafa, ma taie pe mijloc si uneori am contractii (am un baietel de 4 nai si stiu ce e contractia). Cele care nu v-ati operat v-a mai durut si dupa injectii? A trebuit as stati in medical? cele care v-ati operat ..cat e de mare operatia? ....si alte detalii! sanatate si .....sa auzim de bine

Bella10
19 iun 2012, 10:23
Buna fetelor,

Sunt noua pe aici insa am o mare teama in suflet...citesc acest subiect "sarcina extrauterina" si imi pare rau de toate mamicile care au trecut prin asta.
Acum doi ani am avut o sarcina extrauterina, m-am operat si de atunci m-am protejat, mi-a fost frica sa mai incerc sa am un bebe..Insa caum eu si sotul meu ne dorim tare mult sa fim parinti, doar ca imi este frica..daca fac iar o sarcina extrauterina, daca nu o sa mai pot ramane insarcinata..va rog cele care ati trecut prin asta sa imi spuneti dc ati fc vreun tratament pt a ramane iar insarcinate sau pur si simplu lucrurile au decurs normal...am devenit obsedata de acest subiect si kiar ne dorim un copil...va multumesc!