PDA

View Full Version : Probleme cu reintoarcerea la munca dupa CCC

ValeaJiului
03 mar 2013, 16:24
Buna mamici, burtici si copilasi !

In aprilie ar trebui sa revin in campul muncii, dar angajatorul meu mi-a dat de inteles ca nu ar mai avea nevoie de mine, ca postul meu nu ar mai exista.
As vrea sa stiu care sunt obligatiile angajatorului fata de mine si la ce ma pot astepta in mod concret in momentul in care voi face cererea de reincepere a activitatii.
Din cate am inteles acea perioada de protectie a mamei ( 6 luni ) care revine in campul muncii dupa concediul de crestere a copilului este doar pe hartie, pentru ca practic angajatorul daca vrea sa te concedieze va merge pe varianta restructurarii posturilor.
Daca tot se ajunge la concediere pe motiv de desfiintare de post, beneficiez de cele 20 de zile lucratoare de preaviz platite? , de un salariu compensatoriu ? si de dreptul de a lipsi de la munca pe perioada celor 20 de zile de preaviz jumatate de program pentru a-mi gasi un alt loc de munca ?
Voi ce stiti ?
Mai exista vreo mamica in situatia mea ?

Va pup cu drag !

AlynaB
04 mar 2013, 09:03
Depinde si de cat ai stat acasa/.....daca ai stat 1 an, angajatorul este obligat sa te primeasca inapoi (nu numai pe hartie), in schimb daca ai ales sa stai 2 ani, da, poate sa iti spuna ca postul nu mai exista......
Multa bafta in continuare!!

Darc
04 mar 2013, 11:20
Da, in cazul in care angajatorul poate face dovada restructurarii posturilor pe motiv de criza, are dreptul sa te dea in somaj. Ai drept la preavizul de 20 de zile lucratoare, doar daca ai specificat acest lucru in contractul de munca (cand s-au modificat timpii de preaviz, nu toata lumea a modificat si CIM-urile deja existente, astfel incat, preavizul poate fi si mai mic).
Legea spune ca daca esti data in somaj, ai dreptul sa pleci jumatate din timpul de munca pentru a iti cauta alt loc de munca.
atentie: angajatorul nu mai are voie sa angajeze pe postul tau alta persoana... deci daca afli ca pe aceeasi functie a venit altcineva, il poti reclama la ITM.

eu am fost in pozitia ta, doar ca la mine era declarata firma in insolventa si intra sub incidenta legii 85 care anuleaza orice alta lege in favoarea mamicilor.

aria_cluj
04 mar 2013, 16:49
fetelor,eu vreau sa ma intorc la munca,inainte sa implineasca vlad,baietelul meu 1 an,am optat pentru 2 an,si ma intorc mai repede in campul muncii...spuneti-mi va rog..ce tb sa fac?cat de repede tb sa ma misc,vlad implineste un an in 31 mai.

AlynaB
04 mar 2013, 16:56
Concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani: daca parintele se intoarce la serviciu inaintea implinirii varstei de 2 ani a copilului, nu primeste stimulent. Intoarcerea la serviciu pentru a primi stimulent trebuie sa se faca inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului. Odata ce a optat pentru CCC pana la 2 ani, nu mai poate sa opteze pentru alta varianta.

Daca persoanele care au dreptul la concediul pentru cresterea copilului se reintorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, li se acorda un stimulent in cuantum lunar de 100 lei pana la data la care copilul face 2 ani, situatie in care plata indemnizatiei se suspenda. OUG 124/2011 raporteaza cuantumul stimulentului de insertie la indicativul social de referinta (ISR = 500 lei), mentionand ca pentru copiii nascuti inainte de 01.01.2011 si ai caror parinti se intorc in campul muncii inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, stimulentul va avea o valoare de 0,2 ISR (adica tot 100 lei).

AlynaB
04 mar 2013, 16:57
Acte necesare in obtinerea stimulentului de insertie:

cerere tip (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original)
certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
certificat casatorie (copie si original);
livret de familie (copie si original);
adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita :
- a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),

- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);

realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
dosar cu sina din carton (coperti intregi);
extras de cont (daca se doreste plata in cont bancar), deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST si ING pe numele solicitantului.

AlynaB
04 mar 2013, 16:57
sper sa iti fie de folos!!!!!! multa sanatate

marib
04 mar 2013, 18:57
Dragelor,
Pentru ca mai stiu alte persoane aflate in situatii asemanatoare sa va spun din experienta lor.
Daca ati optat pentru 1 an de stat acasa stiti ca nu este 1 an, ci 11 luni, pentru ca o luna trebuie sa o ia obligatoriu tatal, daca nu o ia, nu o poate lua mama. Daca va intoarceti mai devreme si cu o zi decat 1 an, primiti stimulent de insertie de la stat in valoare de 500 de lei, pana copilul implineste 2 ani-pe toata aceasta perioada, angajatorul nu are voi sa va dea afara (am o fosta colega care s-a dus cu legea pe masa si nu au putut s-o dea afara).
Sper ca aceasta informatie sa va fie de folos

Darc
04 mar 2013, 20:12
Alina, s-a modificat legea. acum si mamele ce au optat pt 2 ani au drept la stimulentul de 500 lei
Principalele modificari si completari privind indemnizatia crestere copil (http://dac-iasi.ro/serviciul-alocatii/indmenizatia-pentru-copii/143-principalele-modificari-si-completari-privind-indemnizatia-crestere-copil)

e a patra liniuta: vezi ca trebuie sa notifici Asistenta sociala ca te intorci mai devreme.
atata timp cat angajatorul e de acord si te reprimeste la munca, statul nu carcoteste si te plateste cu stimulent.
daca totusi tu te intorci si tati isi poate lua el concediu, atunci poate lua el concediul pana la 2 ani.

aria_cluj
05 mar 2013, 07:37
Acte necesare in obtinerea stimulentului de insertie:

cerere tip (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original)
certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
certificat casatorie (copie si original);
livret de familie (copie si original);
adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita :
- a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),

- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);

realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
dosar cu sina din carton (coperti intregi);
extras de cont (daca se doreste plata in cont bancar), deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST si ING pe numele solicitantului.
Alina,merci mult pentru info,ma apuc sa adun documentele astea si sa astept sa depun dosarul.cu cat timp inainte tb depus?

Dragelor,
Pentru ca mai stiu alte persoane aflate in situatii asemanatoare sa va spun din experienta lor.
Daca ati optat pentru 1 an de stat acasa stiti ca nu este 1 an, ci 11 luni, pentru ca o luna trebuie sa o ia obligatoriu tatal, daca nu o ia, nu o poate lua mama. Daca va intoarceti mai devreme si cu o zi decat 1 an, primiti stimulent de insertie de la stat in valoare de 500 de lei, pana copilul implineste 2 ani-pe toata aceasta perioada, angajatorul nu are voi sa va dea afara (am o fosta colega care s-a dus cu legea pe masa si nu au putut s-o dea afara).
Sper ca aceasta informatie sa va fie de folos
daca eu am optat pentru 2 ani,si ma intorc inainte sa faca bebe 1 an,tb sa stea si tati cu el?

Alina, s-a modificat legea. acum si mamele ce au optat pt 2 ani au drept la stimulentul de 500 lei
Principalele modificari si completari privind indemnizatia crestere copil (http://dac-iasi.ro/serviciul-alocatii/indmenizatia-pentru-copii/143-principalele-modificari-si-completari-privind-indemnizatia-crestere-copil)

e a patra liniuta: vezi ca trebuie sa notifici Asistenta sociala ca te intorci mai devreme.
atata timp cat angajatorul e de acord si te reprimeste la munca, statul nu carcoteste si te plateste cu stimulent.
daca totusi tu te intorci si tati isi poate lua el concediu, atunci poate lua el concediul pana la 2 ani.

da,s-a modificat legea....

merci mult fetelor

AlynaB
05 mar 2013, 09:01

ms, acum am citit si eu.....F ciudat, pt ca o colega de-a mea s-a intors recent la servici, a optat pt 2 ani dar s-a intors mai devreme si nu a primit nimic.....Ori nu a informat-o nimeni de noua lege.....

AlynaB
05 mar 2013, 09:02
eu am depus dosarul cu 2 saptamani inainte ca puiul meu sa faca 1 an

aria_cluj
05 mar 2013, 09:04
ms, acum am citit si eu.....F ciudat, pt ca o colega de-a mea s-a intors recent la servici, a optat pt 2 ani dar s-a intors mai devreme si nu a primit nimic.....Ori nu a informat-o nimeni de noua lege.....
pai intreab-o :) sunt si eu curioasa

eu am depus dosarul cu 2 saptamani inainte ca puiul meu sa faca 1 an

deci inainte cu 2 saptamani sa implineasca puiul 1 an,te-ai intors cu dosarul complet,da?
de la angajator imi tb ceva cerere tip?sau o cererea oarecare?

AlynaB
05 mar 2013, 09:13
eu am sunat la servici si am zis ca am de gand sa ma intorc mai devreme. M-au chemat sa compeletez o cerere de reintoarcere cu data exacta....si parca mi-au dat o copie sau am completat eu in dublu exemplar, nu mai stiu.....

Darc
05 mar 2013, 09:20
tati nu e obligat sa stea si el in CCC, doar sa dea cu subsemnatul pe o hartie ca nu doreste sa stea in CCC si renunta la acest drept.

Alina, depinde si cand s-a nascut copilul si cand si-a luat colega ta CCC. legea face diferenta intre copii nascuti inainte de 01.01.2011 si dupa aceasta data, asta una, plus ca in 2012, o data cu actualizarea legii, s-a facut si aceasta adnotare. deci daca ea era deja in CCC cand s-a modificat legea, nu cred ca mai putea beneficia de ea si de aceea nu a primit stimulent.

AlynaB
05 mar 2013, 09:34
tati nu e obligat sa stea si el in CCC, doar sa dea cu subsemnatul pe o hartie ca nu doreste sa stea in CCC si renunta la acest drept.

Alina, depinde si cand s-a nascut copilul si cand si-a luat colega ta CCC. legea face diferenta intre copii nascuti inainte de 01.01.2011 si dupa aceasta data, asta una, plus ca in 2012, o data cu actualizarea legii, s-a facut si aceasta adnotare. deci daca ea era deja in CCC cand s-a modificat legea, nu cred ca mai putea beneficia de ea si de aceea nu a primit stimulent.

dada, era in CCC, cu siguranta asta a fost si cica nici macar nu stia ca s-a modificat legea..........

Darc
05 mar 2013, 09:45
cand ma pregateam sa intru eu in CCC adica in mai iunie 2012 de abia aparuse faza cu stimulent la 2 ani daca bine tin minte, sau era pus in discutie.
Stiu ca modificarile pe care le-am pus mai devreme (link-ul pus de pe DAC Iasi) sunt in urma modificarilor din decembrie 2012, deci acum recent.

legea se tot modifica si nici ei nu sunt foarte siguri pe modificari.

Aria, eu sugerez sa pui mana pe telefon si sa intrebi la Asistenta sociala de la tine din oras si sa vezi termenul de depunere a actelor. De exemplu, cand am sunat eu in ianuarie, tocmai pentru ca aparuse legea asta in decembrie si nu intelesesem nimic din ea, domnul de la capatul celalalt al telefonului mi-a spus ca adresa catre Agentia de plati cum ca te reintorci la munca trebuie facuta cu minim 60 de zile inainte de data reintrarii sau data nasterii copilului (m-a ametit si nu mai stiu exact). adresa o face angajatorul, nu tu, dar ca sa o faca angajatorul, tu trebuie sa faci cerere de reintoarcere, sa fie aprobata, sa ti se incheie suspendarea CIM-ului, sa fie trimis Revisal... adica sunt multe de facut. Tu suna si intreaba punctual pe date certe ca e cel mai bine:)

AlynaB
05 mar 2013, 09:59
o daaaa...........sigur nici ei nu mai stiu pe ce lume traiesc cu atatea modificari :)))
eu am avut noroc ca tipa noastra de la HR, era mereu pusa la curent cu toate modificarile.Si cum aparea ceva, ne trimitea pe email....Acuma na, daca m-am intors la servici, nu mai stiu ce si cum....Dar cum a zis Danutza, cel mai bine suni si intrebi