PDA

View Full Version : Ce produse bio/eco folositi la bebelusi?

afosteva
19 mar 2013, 12:42
Organic in Romania: Cosmeticele pentru bebelusi si ce contin ele (http://organicinromania.blogspot.nl/2009/01/cosmeticele-pentru-bebelusi-si-ce.html)

Pe site-ul Skin Deep� Cosmetics Database | Environmental Working Group (http://www.cosmeticsdatabase.com) administrat de Environmental Working Group se regasesc analize ale majoritatii produselor cosmetice de pe piata, impreuna cu gradul lor de risc si problemele asociate ingredientelor pe care le contin. Produsele si ingredientele lor sunt evaluate pe o scara de la 0 la 10 unde 0-2 implica risc minim, 3-6 risc moderat si 7-10 risc mare.

Acum sa va spun cateva cuvinte despre ce contin produsele pentru bebelusi:
- in primul rand, ftalati. Ftalatii sunt un compus care de obicei nici macar nu se regaseste pe eticheta dar exista in majoritatea lotiunilor, sampoanelor si pudrelor pentru copii, avand rolul de a pastra culoarea si mirosul acestora. Se mai gasesc si in unele jucarii. Cauzeaza inferitilitate. Grad de risc de la 1 la 10.
- parabeni: acestia sunt conservanti utilizati in marea majoritate a produselor cosmetice, inclusiv cele pentru copii. Provoaca alergii si in cantitati mari cancer. Grad de risc 4.
- parfumuri sintetice: cauzatoare de asemenea de alergii si suspectate ca ar favoriza cancerul. Grad de risc 8.
- sodium lauryl sulfate (SLS): provoaca iritatii ale ochilor sau pielii, caderea parului si alte reactii alergice, iar prin interactiunea cu alte substante formeaza nitrati, care sunt cancerigeni. Grad de risc 4.
- parafina: un ulei mineral obtinut din petrol, care blocheaza porii si inhiba functiile naturale ale pielii. Grad de risc 3.
- propylene glycol: asociat cu un numar mare de alergii si reactii toxice. Grad de risc 4.
- formadelhida: este o toxina produsa de ingredientele din cosmetice, care poate irita sistemul respirator, poate cauza astm, alergii si chiar palpitatii ale inimii. In unele cazuri de expunere masiva, formadelhida provoaca migrene, stari de oboseala, greata, disfunctii ale sistemului imunitar si cancer. Grad de risc 7.

afosteva
19 mar 2013, 12:48
Pe scurt, voi mamicile, ce produse folositi la bebelusi sau copilasi? Ce sampon, ce gel de dus/sapun, ce creme/uleiuri, ce pampersi, ce servetele umede?

camika
19 mar 2013, 15:13
Pe scurt, voi mamicile, ce produse folositi la bebelusi sau copilasi? Ce sampon, ce gel de dus/sapun, ce creme/uleiuri, ce pampersi, ce servetele umede?
Al meu are o piele sensibila-de asteptat de altfel, avand 2 parinti albinosi:). Am avut 2 episoade de exantem alergic, a fost dg drept un bebe cu piele atopica- unul la o luna, celalalt dupa 2 luni, dermatoloaga ne-a spus ca va fi un alergic. Eu nu sunt de acord cu ea...dar totusi sunt precauta.
Pt spalare hainute folosesc din Cora marca Frosch sau L'Arbre Vert- atat detergent lichid, cat si balsam.
Pt piele folosim uleiul de baita Oilatum pus in apa, sapun fara sapun tot Oilatum si lotiune de masaj Avene Trixera sau balsamul Lipikar Baume. stiu ca acestea sunt dermatocosmetice, dar componentele sunt ok, ii fac mult bine si de cand le folosim nu am mai avut episoate cu bubite pe piele, nici uscarea ei. Pt par acelasi sapun fara sapun.
Pana la episodul de eruptie alergica am folosit sapun/sampon pt bebe Nivea si il dadeam cu ulei natural de migdale. Am fost certata de dr. dermatoloaga sa nu il mai dau cu ulei de migdale...A, si am folosit o vreme in apa de baita tarate, pt ca avea pielea plina de uscaciune, erau bio, dar le-am suspectat si pe acestea drept posibil alergen, le-am eliminat total.
Pt fundulet ne impacam cel mai bine cu Bepantene, este singurul care noua cel putin ne vindeca eritemul fesier.
Pampers-pt nou nascut cel m mult mi-a placut Huggies cotton, iar acum folosim Puffies. De la marimea 2 si acum 3 la scutece nu ma multumeste nimic........sincer.......
Servetele umede-ne impacam f bine cu Pampers senzitive, le folosesc de la nastere si nu le-am mai schimbat. stiu ca se recomanda spalatul cu apa la chiuveta si atat, dar la noi servetelele nu fac rau pielii, si copilul meu plange cand este clatit la chiuveta, asa ca raman la curatarea cu servetele si clasica baita zilnica.

afosteva
19 mar 2013, 15:24
Al meu are o piele sensibila-de asteptat de altfel, avand 2 parinti albinosi:). Am avut 2 episoade de exantem alergic, a fost dg drept un bebe cu piele atopica- unul la o luna, celalalt dupa 2 luni, dermatoloaga ne-a spus ca va fi un alergic. Eu nu sunt de acord cu ea...dar totusi sunt precauta.
Pt spalare hainute folosesc din Cora marca Frosch sau L'Arbre Vert- atat detergent lichid, cat si balsam.
Pt piele folosim uleiul de baita Oilatum pus in apa, sapun fara sapun tot Oilatum si lotiune de masaj Avene Trixera sau balsamul Lipikar Baume. stiu ca acestea sunt dermatocosmetice, dar componentele sunt ok, ii fac mult bine si de cand le folosim nu am mai avut episoate cu bubite pe piele, nici uscarea ei. Pt par acelasi sapun fara sapun.
Pana la episodul de eruptie alergica am folosit sapun/sampon pt bebe Nivea si il dadeam cu ulei natural de migdale. Am fost certata de dr. dermatoloaga sa nu il mai dau cu ulei de migdale...A, si am folosit o vreme in apa de baita tarate, pt ca avea pielea plina de uscaciune, erau bio, dar le-am suspectat si pe acestea drept posibil alergen, le-am eliminat total.
Pt fundulet ne impacam cel mai bine cu Bepantene, este singurul care noua cel putin ne vindeca eritemul fesier.
Pampers-pt nou nascut cel m mult mi-a placut Huggies cotton, iar acum folosim Puffies. De la marimea 2 si acum 3 la scutece nu ma multumeste nimic........sincer.......
Servetele umede-ne impacam f bine cu Pampers senzitive, le folosesc de la nastere si nu le-am mai schimbat. stiu ca se recomanda spalatul cu apa la chiuveta si atat, dar la noi servetelele nu fac rau pielii, si copilul meu plange cand este clatit la chiuveta, asa ca raman la curatarea cu servetele si clasica baita zilnica.

Multumesc de raspuns Camika :pup:
Cand ajung in hipermarket ma voi uita dupa cele 2 marci recomandate: Frosch sau L'Arbre Vert.
Vad ca se gaseste in Olanda: Oilatum, Avene Trixera, Lipikar Baume, deci ma voi uita dupa ele.
Ti-a explicat si de ce nu e bun uleiul de migdale?
De servetele umede asa stiam si eu, ca mai bine nu le folosesti, e mai ok clatitul cu apa, insa tinand cont ca o sa vreau drum pana in tara la vara, sigur pe drum am nevoie de servetele. Am niste mostre primite si le voi incerca sa vedem cum reactioneaza...insa mai bine stiu din timp ce e mai ok de folosit. In plus, nu am nici o idee daca va protesta la spalatul la chiuveta, mai ales ca am chiuveta asa mica aici...vedem :)

maya_bv
20 mar 2013, 14:23
Pielea este bariera/poarta prin care patrund o multime de substante in organism.
Industria cosmetica si industria farma ne ofera mii de produsr pt ingrijire personala. Eu sunt de parere ca nu trebuie sa ii suprasolicitam sistemul imunitar cu multe produse de ingrijire.
Nu stiu daca am gresit sau nu, dar eu nu i-am facut masaj fetitei mele pt ca urla de fiecare data si in mod cert nu avea cum sa ii fie benefic.

afosteva
20 mar 2013, 16:09
Pielea este bariera/poarta prin care patrund o multime de substante in organism.
Industria cosmetica si industria farma ne ofera mii de produsr pt ingrijire personala. Eu sunt de parere ca nu trebuie sa ii suprasolicitam sistemul imunitar cu multe produse de ingrijire.
Nu stiu daca am gresit sau nu, dar eu nu i-am facut masaj fetitei mele pt ca urla de fiecare data si in mod cert nu avea cum sa ii fie benefic.

Tocmai asta e problema mea, stiu ca sunt atat de multe produse, insa nu vreau sa folosesc decat strict ce are bebe nevoie (parca citisem la un moment dat ca nici macar de sapun nu are nevoie la inceput). Tocmai de aceea intreb care sunt produsele cele mai bune din cele strict necesare ptr bebe.

mihaela323
20 mar 2013, 17:48
Eu am incercat pe cat posibil sa evit folosirea in exces a sampoanelor, cremelor, gelurilor de dus, uleiurilor etc. Contin tot felul de substante mai putin skin friendly si sincer nu sunt chimist ca sa descifrez tot ce scrie pe eticheta. Asa ca de cele mai multe ori am apelat la sfanta apa. Nu folosesc, decat rare ori cand nu sunt acasa, servetele umede.
Am mai facut ulei pt bebe din ulei de masline/floarea soarelui presat la rece+vitamina A si uneori vitamina E.
Sapun am mai cumparat de la magazine naturiste.
Gasisem pe net tot felul de retete pt produse/cosmetice, dar sincer nu am avut timp, chef sau dispozitia necesara pt a le transpune in realitate. Poate cand o sa cresca piticul mai mare:p

camika
21 mar 2013, 08:49
Multumesc de raspuns Camika :pup:
Cand ajung in hipermarket ma voi uita dupa cele 2 marci recomandate: Frosch sau L'Arbre Vert.
Vad ca se gaseste in Olanda: Oilatum, Avene Trixera, Lipikar Baume, deci ma voi uita dupa ele.
Ti-a explicat si de ce nu e bun uleiul de migdale?
De servetele umede asa stiam si eu, ca mai bine nu le folosesti, e mai ok clatitul cu apa, insa tinand cont ca o sa vreau drum pana in tara la vara, sigur pe drum am nevoie de servetele. Am niste mostre primite si le voi incerca sa vedem cum reactioneaza...insa mai bine stiu din timp ce e mai ok de folosit. In plus, nu am nici o idee daca va protesta la spalatul la chiuveta, mai ales ca am chiuveta asa mica aici...vedem :)
Nu mi-a explicat de ce, cred ca e prea gras pt o piele de bebe...
Nu ai nevoie de produse speciale daca bebe tau e cu piele ok, al meu a avut o piele sensibila, de aceea am ajuns la produsele de mai sus. oricum, un "sapun fara sapun", de spalare pe tot corpul si pe capusor este ok. Iar un un ulei de baita la fel, il vad inofensiv, si hidrateaza destul de bine sa nu mai fie nevoie de lotiune dupa. noi am avut pielea uscata tare si cu bubite. Eu de ex nu am folosit detergent special intr-o prima faza, si acum regret, pt ca mai bine de folosit decat ba....

aly
21 mar 2013, 10:51
si david are pielea sensibila,se irita de la servetelele umede,am incercat cam din toate modelele dar am ajuns la acelasi rezultat.folosec numai cand mergem undeva si e necesar dar in rest il spal cu apa si il dau cu ulei de masline extravirgin si ii ok.pt piele folosesc sapun antibactetian dalin si masaj ii fac tot cu ulei de masline.hainutele i le spal cu ariel si balsam silan sensitive.scutece folosim pampers si ma multumesc sunt ok pt david

afosteva
28 mar 2013, 20:52
Cosmetice pentru bebeluși… periculoase Sideris Ecoblog - Ghidul tau de frumusete naturala si sanatate bio organica (http://sideris.ro/blog/mama-si-copilul/crestere-naturala-bebelusi-copii/cosmetice-pentru-bebelusi-periculoase/#more-1312)

afosteva
28 mar 2013, 20:54
Ambalajul – chiar contează? Plasticuri nocive și plasticuri inofensive Sideris Ecoblog - Ghidul tau de frumusete naturala si sanatate bio organica (http://sideris.ro/blog/mama-si-copilul/crestere-naturala-bebelusi-copii/ambalajul-chiar-conteaza-plasticuri-nocive-si-plasticuri-inofensive/#more-501)
Pentru părinți – Atenție la chimicalele din mediul în care trăim Sideris Ecoblog - Ghidul tau de frumusete naturala si sanatate bio organica (http://sideris.ro/blog/mama-si-copilul/ingrijire-bio-organica-mamici/copiii-si-chimicalele-din-mediu/)

afosteva
30 mar 2013, 15:47
In cautare de produse bio/organice ptr bebelusi/copii am avut surprinderea sa descopar faptul ca multe din ele au ingrediente cotate cu risc de alergii sau alte efecte adverse....cea ce nu mi se pare ok, insa nu ma surprinde. La multe din ele e doar marketing!

25081