PDA

View Full Version : nasuc infundat

Denisuka76
27 sep 2013, 15:00
mamicilor cu experienta va cer ajutorul pentru un pitic mic de 1 an si 4 luni care are nasucul infundat.
am fost la dr si printre altele ne-a dat niste plasturi de pus pe hainute. eu n-am vrut da a zis ca-s unii noi nu aia verzi cu menta. i-am luat da nu stiu daca sa-i folosesc...stiti ceva despre ei? comfort kids le zice???
multumesc

nectaria
27 sep 2013, 16:25
mamicilor cu experienta va cer ajutorul pentru un pitic mic de 1 an si 4 luni care are nasucul infundat.
am fost la dr si printre altele ne-a dat niste plasturi de pus pe hainute. eu n-am vrut da a zis ca-s unii noi nu aia verzi cu menta. i-am luat da nu stiu daca sa-i folosesc...stiti ceva despre ei? comfort kids le zice???
multumesc
Multa sanatat piticului, noi am folosit cu succes plasturii aia verzi cu miros de menta cand piticul mu avea 1 ani si vreo3 luni si acum la 2 ani si 3 luni ii folosim, il ajuta mai ales noaptea, dar noi am avut bebicina respiro libero

Jade
27 sep 2013, 17:43
Cand e mucoasa a mea ( al treilea episod deja) ii pun in nasuc apa de mare ( sunt ceva doze unice si cu varful mic pt bebei) ii scot mucii si in rest tratam cu indiferenta. A trecut de fiecare data fara medicatie.

Denisuka76
27 sep 2013, 21:10
va multumesc mult pentru raspunsuri. o sa folosim si noi plasturii recomandati atunci....pupici

Jade
30 sep 2013, 17:01
Acum am vazut pe youtube ce-i batista bebelusului, pai tragi cu aspiratorul din nasul copilului?? Mi-ar fi frica ca ma trezesc cu ochii in recipient :)) Eu trag cu gura numai, deci mult mai mica forta de aspiratie. Nu zic pare eficient dar mi-ar fi frica sa folosesc asa ceva.

Denisuka76
01 oct 2013, 09:51
jade, eu folosesc aspiratorul de cand era foarte mic, mai elas cand este racit tare. e important sa-i scoti cat mai bine mucisorii ca altfel ii inghite si se infecteaza in plamani. Noi n-am patit nimic, doar ca zgomotul de la aspirator il sperie:))). am avut si aspirator electric dar nu a fost bun deloc.
incearca si la tine cu aspiratorlu si o sa vezi ca nu e mare lucru:)))

bafta:)

dana s.
01 oct 2013, 10:02
Folositi fara frica batista bebelusului!! nu va iesi nici un ochi :lol: hai ca ai fost tare :))) ideea e ca daca nu scoti acest lichid din nasucul copilului exista riscul se migreze dupa urechiuse si de aici dam in alta problema,otita! sanatate multa

Jade
01 oct 2013, 14:56
Ma vroiam amuzanta la istoria cu ochii. E clar ca ne se lasa copilasii mucosi, m-a surprins numai ca ceea ce numesc francezii batista bebeusului e foarte diferit de aspiratorul ala.
Asta e varianta franceza a batistei : Laver le nez de bébé - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QrppAw40t94)

DE incercat ce folositi voi nu pot ca nu-i in vanzare unde sunt eu, dar recunosc ca are aerul de 10 ori mai eficace decat dispozitivul meu.
Pe de alta parte daca dupa ce ii pui apa de mare in nara ai grija sa-i acoperi cealalta nara si sa-i inchizi gura copilul are toate sansele sa expire singur secretiile. E impresionant, aproape la fel de impresionant ca aspiratorul :))

Jade
01 oct 2013, 16:50
A si cred ca daca-si inghite secretiile, si da se intampla, pentru ca nu iese apa de mare mereu pe cealalta nara, asa ca-mi imaginez ca le inghite, atunci de duc in stomac si ies cu kk, nicigand se se duca-n plamani. Macar eu asa sper...

dana s.
02 oct 2013, 13:49
Ma vroiam amuzanta la istoria cu ochii. E clar ca ne se lasa copilasii mucosi, m-a surprins numai ca ceea ce numesc francezii batista bebeusului e foarte diferit de aspiratorul ala.
Asta e varianta franceza a batistei : Laver le nez de bébé - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QrppAw40t94)

DE incercat ce folositi voi nu pot ca nu-i in vanzare unde sunt eu, dar recunosc ca are aerul de 10 ori mai eficace decat dispozitivul meu.
Pe de alta parte daca dupa ce ii pui apa de mare in nara ai grija sa-i acoperi cealalta nara si sa-i inchizi gura copilul are toate sansele sa expire singur secretiile. E impresionant, aproape la fel de impresionant ca aspiratorul :))

Mi-am dat seama ca era o gluma :))) cam aceeasi sistem are si batista bebelusului din ro insa varful care este bagat in gura mai are un dispozitiv care se conecteaza la aspirator..apoi in functie de puterea aspiratorului reglezi viteza.. sa nu fie la maxim daca ai un aspirator genul meu 1600 W!
Si nici eu nu am mai auzit sa se duca in plamani mucii...de otita sigur se poate face de la secretiile din nasuc!sanatate multa

Denisuka76
03 oct 2013, 11:58
din pacate jade se duc in plamani:((( , deoarece le inghite pe frainge nu pe esofag:((((

smashtenis
12 oct 2013, 17:52
apa de mare cam de 4.5 ori pe zi si Nasic. este foarte bun!

camika
18 oct 2013, 21:59
Cand e mucoasa a mea ( al treilea episod deja) ii pun in nasuc apa de mare ( sunt ceva doze unice si cu varful mic pt bebei) ii scot mucii si in rest tratam cu indiferenta. A trecut de fiecare data fara medicatie.
in cat timp trec? al meu ii are de vreo saptamana deja si numai nu poate sa respire noaptea, initial a stranutat si curgeau garla, acum stau acolo in nari si noaptea e jale, doarme f rau. Cum sa mai tratez? in cat timp trec? Si eu ii pun humex fiole apa de mare. inutil... Fiind prima raceala, e destul de greu pt el.

Jade
18 oct 2013, 22:55
E greu pentru el, e greu pentru tine sa-l vezi ca nu poate dormi si manca linistit...cunoastem.
Noi n-am tratat decat cu apa de mare si a durat mai bine de o saptamana, cred ca intre 10 zile si doua saptamani de fiecare data, lucru considerat absolut normal aici. Acum daca as fi vazut ca e apatica sau ca febra dura mai mult de trei zile as fi consultat dar n-o fo cazul.
Daca e numai cu muci si fara pofta de mancare ( vin impreuna de fiece data), eu una nu-mi mai fac griji.
Apa de mare se pune inainte de somnuri si mese ca sa poata respira pe nasuc. Daca noaptea vezi ca-l deranjeaza mucii refaci operatiunea desi stiu foarte bine cat e de dezagreabil...asta e, dupa o sa doarma mai bine ( dupa ce scoti mucii si dupa ce-i trece supararea care nu va fi mica :( )
De ce spui ca-i inutil?

Jade
27 nov 2013, 16:36
din pacate jade se duc in plamani:((( , deoarece le inghite pe frainge nu pe esofag:((((

E un video in franceza despre toaleta nasului la bebe si copii mici pe situl spitalului nostru Centre de santé et de services sociaux du Nord de Lanaudière - Vidéos (http://www.csssnl.qc.ca/Publication/Pages/Videos.aspx)

Video e la anul 2012- singurul video 2012 de altfel si explica asistenta si cum ca-i imposibil sa se duca apa in plamani, slava cerului!