Pagina 69 din 2392 PrimulPrimul ... 1939495964656667686970717273747989991191695691069 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 817 la 828 din 28694
Like Tree76322Likes

Subiect: Mamici fericite de Aprilie 2011

kara_mya Avatar
    kara_mya este on-line acum Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    7.687

Implicit Re: Mamici fericite de Aprilie 2011

Seara buna , fetele !!! Intru si eu un pic sa va salut !! Noi suntem bine --am fost azi la ambasada si am rezolvat cu certificatul de nastere : e gata in 2 saptamani ..Am mai pierdut o zi pe acolo , dar macar am rezolvat...

Citat Citat din theo Vezi post
    Buna fetele!
    Astazi facem si noi 3 sapt , si parca avem din ce in ce mai multe figurele.
    De cand s-a trezit de la 10:00, nici ca a vrut sa mai adoarma pana acum( 14:00). Nu-i convenea nimic, pur si simplu m-a frecat cum a vrut ea, si bineinteles ca numai in brate vrem. Nu sta nici macar 5 min linistita in patut. M-a terminat de spate.
    Valentina, tu spuneai ca Maria a plans doar de 2 ori la baie, ei bine a mea doar de 2 ori nu a plans. In rest 90% din ce povestesti tu despre Maria ,o regasesc si eu pe Medeea. In ritmul asta cred ca am sa devin gheboasa numai cu ea in brate. In legatura cu suzeta, nici ea nu o primeste. Am pacalit-o doar in a 2-a noapte in maternitate, de atunci doar de 2,3 ori cate 5 min a mai incercat-o, dar nici degetele nu le suge.
    Sambata noaptea am avut concert de plans pana la 4 dimineata. Mai aveam un pic si plangeam toti 3, ca nu stiam ce are. Nu cred ca au fost colicii. Reuseam sa o adorm in brate si cand o puneam in patut tresarea foarte tare si se trezea plangand. Si iar o luam de la capat, am incercat manevra asta de vreo 7 ori. Pana l-a urma am lasat-o sa doarma pe burta mea vreo ora sa adoarma mai profund si am asezat-o usor intre noi in pat.Nu-mi venea sa cred ca am reusit s-o adorm. Daca nu adormea aveam de gand s-o pun in carucior si sa ies cu ea afara. Daca ma vedeau vecinii cred ca ar fi spus ca sunt mama denaturata ca ies cu copilul la ora aceea afara.

Theo , iubita , la fel facea si Jessi la inceput la baita : urla si cand o dezbracam si in apa si cand o scoteam..Imi era groaza cand venea ora de baie ; nu mai zic de sotul meu ca o lua razna..Preferam sa-i fac baie pana vine el de la munca , sa n-o auda plangand...Cu timpul a inceput sa taca usor-usor...Acum chiar ne place -- ce mai da din picioruse in cadita...Ramasese problema scosul din apa : tipa ca din gura de sarpe ; pana i-am gasit eu ce nu-i placea : fetei mele ii era frig ...Acum ii incalzesc prosopelul si o pun pe cald : nu zice nici mar...Baita a devenit o placere pt noi Poate se schimba si la voi situatia : mai ai putina rabdare ...Va pupam !!!

Citat Citat din nicol Vezi post
    buna mamici!

lore, ce bine ca poti sa mananci supa de varza, mie nu imi place deloc, as vrea si eu sa mai slabesc dar mi-e foame intr-una.
    Maria a mea e dependenta de suzeta, daca nu i-o dau imi face sanul varza asa ca mai bine cu ea.
    sunt cam disperata cu caca, ultima data facuse duminica dimineata si mai grosut... eu ii daua numai san, si stiam ca trebuie sa faca moale, in seara asta i-am bagat un supozitor intreg si a facut putin, dar a plans o gramada ca o durea burtica. cred ca o sa ii dau si suc de portocale ca nu mai stiu ce sa fac cu ea... masaj, bicicleta, termometru, i-am dat si ceai de musetel si nimic...
    de doua zile am bagat si eu in functiune feonul... credeam ca scapa de colici, se pare ca nu... oricum nu o tine decat vreo ora seara si dimneata
    joi, Maria implineste doua luni si trebuie sa mergem la vaccin, cred ca maine, o sa sun sa vad daca ne cheama... mi-e tare frica, sper sa anu aiba reactii adverse. voi ati facut vaccinul? i-ati dat supozitor pt febra?

ca sa o adorm incepusem sa o legan pe picioare, dar mai rau faceam, daca o las singurica cu suzeta adoarme mai repede... cred ca mai tare o chinuiam cu leganatul meu, azi am lasat-o singurica sa adoarma si a bagat somn toata ziua.
    noaptea se trezeste de vreo 2 ori sa manance si adoarme la loc repede, ce mai, am o fetita cumintica...

Niko , eu zic sa nu recurgi la sucul de portocale ...Nu cred ca e recomandat...Mai incearca cu supozitorul...Pupici !!!

val_en_tina Avatar
    val_en_tina este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    3.155

Neata fetelor.
    Si a mea plange cand o scot din apa. Eu spuneam ca ii place baitza, dar poate si asta u prosopelul sa fie cauza. Am sa incerc sa il incalzesc.
    Eu nu am aer conditionat. Nu stiu ce ma fac cu caldura la vara. Acum sunt cam 24 de grade, dar ce fac cand vine caldura mare? Oare sa imi cumpar un ventilator sa il pun intr-un colt intreptat spre perete sa nu se faca curent la noi? Alta solutie nu stiu. Oricum acum cand ne trezim dimineata (la 6) deschidem geamul si tragem draperiile. E racoare dimineata si sa vina si in casa, iar draperiile le tragem ca bate soarele pe partea noastra dimineata.
    O zi buna sa aveti mamici si bebei!
    Va pupa Maria

Raluca30 Avatar
    Raluca30 este on-line acum Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Replici
    4.864

Neata, fetelor!

Of, ce sa mai fac sa nu se mai constipe atata Antonia?
    De vreo 2 saptamani numai asa ne chinuim, iese la 2-3 zile doar cu supozitor. Se mai intampla sa iasa si fara (dar cred ca tot efectul supozitorului este si la 1-2 zile dupa), apoi iar constipatie. Din ce cauza apar problemele astea, ca ea papa numai san? Ma gandeam ca de la alimentatia mea, dar eu nu prea am probleme (ma rog, eu de fel ies mai greu), iar de cand am vazut ca se constipa, am incercat si eu sa mananc alimene care sa nu constipe.
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.522

Buna dimineata mamicute si bebei!!!

E noi iarasi suntem putin certate cu somnul, dar au cam venit zilele astea din nou durerile de burtica.
    RAluca si Natalia e constipata , poate sa tina pana la 5 zile ca nui problem a, daca i alaptata la san...dar totusi noi zicem ca se chinuie si su dureri de burtica ...asa ca eu am inceput sa-i dau cate 3 lingurite de ceai de musetel si isi face efectu...mai greu i cu bautul ca ala nui place deloc.

Theo la baita si eu am tot timpul prosopelu cald si in ala o scot si ii dau drumul si la aeroterma nu zice nimic, dar de nu dau drumul la aeroterma mama ce galagie.

cleo Avatar
    cleo este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    34
    Replici
    1.227

buna fete .
    noi suntem bine .pe mine ma enerveaza ca trage multe basinute si basinoaie de il trezeste din somn ,se sperie si ii strica somnul .nu stiu ce sa ii fac

kara_mya Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    7.687

Buna dimineata , fetele !!! Noi am avut noaptea perfecta : gaza mea a dormit 6 ore fara intrerupere Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca e 4 jum ...Si am dormit si eu ca valiza-n gara... Apoi a mai dormit doua ore ; pe la 7 au inceput durerile de burtica ---de atunci a atipit de doua ori..Acum doarme in carucior , dar o mai legan cu piciorul...Sper sa faca caca cat mai repede , ca se mai linisteste dupa...Ieri mi-a umplut doi pampersi : la primul eram inca prin oras ---niciodata nu facuse asa de mult --imi venea s-o iau la fuga...Noroc ca n-a trecut prin pampers , ca n-aveam hainute de schimb...

Fetele din tara , spuneti-mi va rog cat e baxul de pampers marimea 2 (si cate bucati are ) Daca e mai ieftin aici , mi le-as trimite weekendul asta , ca trece timpul imediat si acu vezi ca tre sa plec...

Inca ceva : am surprins-o de cateva ori pe gaza mea privind incrucisat : ba la nasuc ; ba la pumnisor ( il tinea f aproape)...Oare e cazul sa-mi fac griji I s-a mai intamplat cuiva Am programare la pediatru pe 6 iunie ; sa astept oare pana atunci ?

Voi ce vaccin faceti la 2 luni ? Noi avem 2 de facut : DTP-ul si pneumocoque-ul ( contra meningitei si pneumoniei )...Mi s-a spus ca poate sa faca febra dupa ; ni s-a dat un siropel pt asta..Cu o ora inainte o sa-i pun pe picioruse doi plasturi ce au rol de anestezic , pt ca sunt dureroase aceste vaccinuri...E nasol ca a picat chiar cu 3 zile inainte sa vin in tara ; sper sa nu apara complicatii...

Lore Avatar
    Lore este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    36
    Replici
    8.720

Neata fetelor

Si noi suntem constipati, oarecum...ieri nu am iesit, azi dimi ascos o cacareaza mica destul de moale...dar atat, apoi a tras un show, inca nu a facut mai mult de atata, sper sa o rezolvam curand ca daca nu o sa avem o zi....ciufulita

In rest e ok, a scapt alarma de la ora 5 si s-a trezit la 6 jumate

KAra, bebelusii s euita crucis, nu e motiv de ingrijorare...stefe uneori isi da ochii peste cap de i se vede doar alb, parca e alien dar e perfect normal si asta.Eu zic s o lasi mai usor cu supozitoarele, daca face o data pe zi e f bn.

Ma duc la jr se scerme de parca ii ies ochisorii....e bn ca vine cacutza

Lore Avatar
    Lore este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    36
    Replici
    8.720

AM FACUTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT, mai greu la curatat ca taty a tulit-o de acasa, dar am rezolvat-o, suntem fericiti akm

kara_mya Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    7.687

Citat Citat din Lore Vezi post
    Neata fetelor

Si noi suntem constipati, oarecum...ieri nu am iesit, azi dimi ascos o cacareaza mica destul de moale...dar atat, apoi a tras un show, inca nu a facut mai mult de atata, sper sa o rezolvam curand ca daca nu o sa avem o zi....ciufulita

In rest e ok, a scapt alarma de la ora 5 si s-a trezit la 6 jumate

KAra, bebelusii s euita crucis, nu e motiv de ingrijorare...stefe uneori isi da ochii peste cap de i se vede doar alb, parca e alien dar e perfect normal si asta.Eu zic s o lasi mai usor cu supozitoarele, daca face o data pe zi e f bn.

Ma duc la jr se scerme de parca ii ies ochisorii....e bn ca vine cacutza

Lore , eu nu i--am pus decat de 2 ori supozitor ; stiu ca nu e bine sa-i inveti asa...Noi facem de cel putin doua ori pe zi...Am apelat la supozitor ca nu mai suportam s-o vad chinuindu-se si o data de gura sotului...ca ii era mila de fata lui...De atunci stop supozitoarele...Face mai greu , dar face...Si e moale , chiar prea moale uneori ...La noi nu e vorba de constipatie...Pupici juniorului !!!

S-a trezit gaza si a inceput scremutul : e ora de kaka la noi

Raluca30 Avatar
    Data inscrierii
    august 2010
    Replici
    4.864

Citat Citat din kara_mya Vezi post
    Buna dimineata , fetele !!! Noi am avut noaptea perfecta : gaza mea a dormit 6 ore fara intrerupere Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca e 4 jum ...Si am dormit si eu ca valiza-n gara... Apoi a mai dormit doua ore ; pe la 7 au inceput durerile de burtica ---de atunci a atipit de doua ori..Acum doarme in carucior , dar o mai legan cu piciorul...Sper sa faca caca cat mai repede , ca se mai linisteste dupa...Ieri mi-a umplut doi pampersi : la primul eram inca prin oras ---niciodata nu facuse asa de mult --imi venea s-o iau la fuga...Noroc ca n-a trecut prin pampers , ca n-aveam hainute de schimb...

Fetele din tara , spuneti-mi va rog cat e baxul de pampers marimea 2 (si cate bucati are ) Daca e mai ieftin aici , mi le-as trimite weekendul asta , ca trece timpul imediat si acu vezi ca tre sa plec...

Inca ceva : am surprins-o de cateva ori pe gaza mea privind incrucisat : ba la nasuc ; ba la pumnisor ( il tinea f aproape)...Oare e cazul sa-mi fac griji I s-a mai intamplat cuiva Am programare la pediatru pe 6 iunie ; sa astept oare pana atunci ?

Voi ce vaccin faceti la 2 luni ? Noi avem 2 de facut : DTP-ul si pneumocoque-ul ( contra meningitei si pneumoniei )...Mi s-a spus ca poate sa faca febra dupa ; ni s-a dat un siropel pt asta..Cu o ora inainte o sa-i pun pe picioruse doi plasturi ce au rol de anestezic , pt ca sunt dureroase aceste vaccinuri...E nasol ca a picat chiar cu 3 zile inainte sa vin in tara ; sper sa nu apara complicatii...
    Kara, pana acum numai sotul a cumparat pampersii, asa ca nu stiu exact cat costa, parca ceva in jur de 70 lei si au cam 92 de bucati. Poate te lamureste alta fata, eu chiar nu stiu sigur.

Cu ochisorii am avut probleme si cu juniorul ( de la 3 ani i-am pus ochelari), acum vad ca si Anto e cam la fel: "scapa" cand si cand privirea in coltul dinspre baza nasului (dar nu la ambii ochi o data). Nu stiu sa-ti spun cat e normal si cat e motiv de ingrijorare la Jessi, doar un medic te poate lamuri.

Noi ieri am fost programati lla vaccin, dar nu l-am facut, pt ca nu am scapat de tuse. Asa ca e posibil sa-l facem abia la 3 luni.

pucca Avatar
    pucca este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    25
    Replici
    842

in tara baxul de 94 e in jur de 60 de lei...
    Lilypie Second Birthday tickers

mamica de Liviu Andrei din 01.05.2011
    cel mai interesant, in faptul de a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!

Raluca30 Avatar
    Data inscrierii
    august 2010
    Replici
    4.864

Citat Citat din pucca Vezi post
    in tara baxul de 94 e in jur de 60 de lei...

Eh, uite ca stie Adela mai bine, eu nu am luat niciodata.

Subiecte Similare

1. Mamici fericite de Februarie si Martie 2011
    De AnUtZyIk in forum Copii 1-3 ani
    Replici: 16643
    Ultima replica: 25 mai 2014, 10:05
  2. Prichindei de Aprilie 2011
    De Lalira in forum Copii 1-3 ani
    Replici: 19862
    Ultima replica: 10 mai 2014, 12:34
  3. Mamici fericite de floricele de Mai 2012
    De AnUtZyIk in forum Bebelusi 0-12 luni