Rezultate de la 1 la 11 din 11
Like Tree3Likes
  • 1 Post By Lalira
  • 1 Post By Mami David
  • 1 Post By AlynaB

Subiect: Bebe foarte agitat !!

Mami David este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    26
    Replici
    4

Zid Bebe foarte agitat !!

Buna tuturor mamicilor!
    Sunt o proaspata mamica si incerc sa-mi inteleg ingerasul dar .....nu prea imi iese. Baietelul meu David are 12 zile si este foarte agitat. Observ ca de cateva zile bebe se arcuieste foarte tare si da capul pe spate de zici ca vrea sa-si atinga piciorusele si scoate niste gemete si niste sunete ragusite(mai mult sau mai putin).Nu plange isteric (in limitele normale) doar ca este foarte agitat, adoarme mai greu acum si doarme mai putin si noaptea, mai bine zis dimineata de la 4 la 7 nu vrea sa doarma deloc si e super agitat.
    Nu stiu ce are si nu stiu cum sa procedez. Voi ati avut asemenea probleme//

AndaS Avatar
    AndaS este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2012
    Varsta
    28
    Replici
    177

Implicit Raspuns: Bebe foarte agitat !!

Buna! Si bebelusul meu de 3 sapt are momente din astea...si tot asa face. uneori chiar si cand e la san se arcuieste asa de spate...e clar ca il deranjeaza ceva. La al meu banuiesc ca este de la regurgitatul si varsaturile dese pe care le are. Trebuie multa rabdare sa li se maturizeze si lor tractul digestiv.

jacqueline este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    10

S-ar putea sa aiba colici. Daca e alaptat la san trebuie avut grija macar in prima luna la alimentatie. Sau daca mama ia fier sau alte medicamente care pot sa schimbe gustul laptelui.

Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    26
    Replici
    4

Buna din nou si multumesc pentru raspunsuri: AndaS si Jacqueline! Sincer banuiesc si eu ca ar avea reflux gastric dar si colici si nu stiu ce trebuie sa fac.....simt ca sunt prea obosita si ma preocupa ca nu-mi inteleg ursuletul(asa il alintam noi pe David). Am fost la pediatru si mi-a dat niste picaturi pentru colici, 10 picaturi pe zi, pe care am incercat sa i le dau azi si n-am vazut nici o schimbare........Voiam sa va intreb ce folositi voi pentru colici si ce ar trebui sa fac in privinta refluxului gastric? Dar pentru gazele din burtica

AlynaB Avatar
    AlynaB este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.278

Buna mami de david!!!! sa va traiasca ingerasul.....
    sunt fff multe produse/siropele pt colici. Noua ne daduse dr o lista MAAAARE, a spus ca le putem incerca pe toate . Efcet au avut: gripe baby water si infacol....restul,mi s-au parut apa de ploaie. Sau poti incerca sa ii pui o batistuta ceva calda pe burtica. Eu incalzeam un scutec mai mic cu fierul de calcat .....se linistea destul de repede

Lilypie First Birthday tickers

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.448

Citat Citat din Mami David Vezi post
    Observ ca de cateva zile bebe se arcuieste foarte tare si da capul pe spate de zici ca vrea sa-si atinga piciorusele
    Din ce scrii, bebelusul tau are reflux gastro-esofagian.
    Majoritatea bebelusilor au reflux din cauza sfincterelor imature (muschii inelari, care inchid esofagul). Dupa ce papa, tine-l vertical 15-20 min.
    Daca bebe ia bine in greutate, nu e nicio problema, isi va reveni in timp.
    Tie iti doresc rabdare multa, toate astea vor trece.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.448

Colicii sunt de cele mai multe ori de natura nervoasa din cauza imaturitatii sistemului nervos si au prea putin in comun cu digestia.
    Stimulii din exterior il pot agita pe bebe, care se simte depasit de situatie si frustrat. In cazul asta se recomanda contact corporal cat mai mult, bebe se va simti in siguranta, plus ca se vor ameliora si colicii, chiar si cei de natura digestiva.
    andreea_mihaela likes this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    26
    Replici
    4

Buna din nou!!!
    Ieri am fost la pediatru si mi-a zis ca al meu copil nu se satura cu laptele meu si mi-a zis sa-i dau lapte praf. Ii dadeam si inainte dar in combinatie cu laptele meu.Aseara i-am dat numai lapte praf si acum e constipat(din ce am mai citit pe net inteleg ca e o chestie "normala") dar nu stiu cum sa-l ajut si ce sa-i dau sa faca caca. Pediatrul mi-a zis ca toate marcile de lapte praf sunt la fel(eu folosesc MELLIN).....SI CEAI DE FINOCCHI de la Humana. Voi ce stiti din experienta voastra, v-ati lovit de situatii asemanatoare , daca da ce si cum ati procedat??
    O zi frumoasa si linistita!!!!!
    AlynaB likes this.

AlynaB Avatar
    AlynaB este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.278

Buna din nou!!!
    Ieri am fost la pediatru si mi-a zis ca al meu copil nu se satura cu laptele meu si mi-a zis sa-i dau lapte praf. Ii dadeam si inainte dar in combinatie cu laptele meu.Aseara i-am dat numai lapte praf si acum e constipat(din ce am mai citit pe net inteleg ca e o chestie "normala") dar nu stiu cum sa-l ajut si ce sa-i dau sa faca caca. Pediatrul mi-a zis ca toate marcile de lapte praf sunt la fel(eu folosesc MELLIN).....SI CEAI DE FINOCCHI de la Humana. Voi ce stiti din experienta voastra, v-ati lovit de situatii asemanatoare , daca da ce si cum ati procedat??
    O zi frumoasa si linistita!!!!!
    al meu se constipa de la laptele humana, facea moale de la nestle.....le-am incercat pe toate .....Pana am ajuns la milumil. Cu asta ne-a mers f bine. Depinde de copilas cred.....
    Mami David likes this.

Lilypie First Birthday tickers

Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    26
    Replici
    4

Buna mamici de pitici!!!!
    Cand crezi ca scapi de o problema apare alta. Deci bebe are cateva zile de cand nu mai vrea sa mai manance si nu stiu de ce. In momentul de fata folosesc lapte praf Mellin....oare e posibil sa nu-l mai tolereze Daca ar fi sa-l schimb ce mi-ati recomanda?(Vreau sa precizez ca locuiesc in Italia si mi-as dori sa schimbi pareri cu alte mamici de aici )

sofia29 este on-line acum Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    1.117

Buna mamici de pitici!!!!
    Cand crezi ca scapi de o problema apare alta. Deci bebe are cateva zile de cand nu mai vrea sa mai manance si nu stiu de ce. In momentul de fata folosesc lapte praf Mellin....oare e posibil sa nu-l mai tolereze Daca ar fi sa-l schimb ce mi-ati recomanda?(Vreau sa precizez ca locuiesc in Italia si mi-as dori sa schimbi pareri cu alte mamici de aici )
    ciao!! si eu locuiesc in italia.. unde locuiesti , in ce oras?miar face placere s vorbim!!!

Subiecte Similare

1. Bebe zabaleste si e agitat!Oare sa fie primii dintisori?
    De crystynamarya0810 in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 1
    Ultima replica: 28 ian 2014, 15:08
  2. M-am simtit foarte rau
    De ralukuutza in forum Preconceptia
    Replici: 10
    Ultima replica: 25 sep 2012, 18:02
  3. sunt foarte trista!!!
    De elena26 in forum Sarcina
    Replici: 3
    Ultima replica: 28 oct 2011, 19:07
  4. placenta situata foarte jos