Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 16
Like Tree2Likes

Subiect: Analize medicale in sarcina: trimestrul al 2-lea

corynica este offline Banat
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    5.935

Implicit Analize medicale in sarcina: trimestrul al 2-lea

In al doilea trimestru sunt necesare unele analize medicale din primul trimestru de sarcina, dar si altele noi. Sa nu uiti ca trebuie sa te duci lunar la controlul ginecologic. Daca ai o sarcina cu probleme, trebuie sa te duci la control atat de des cat iti recomanda ginecologul.

- In acest trimestru de sarcina se repeta o parte din analizele de sange. Hemoleucograma, glicemia, transaminazele, creatinina, ureea, colesterolul, trigliceridele si calcemia sunt refacute pentru ca se pot modifica dupa primul trimestru de sarcina si afectiunile trebuie tratate corespunzator.

- Intre saptamanile 15 si 18, se face triplul test. Este un test de sange, care colaborat cu ecografia fatului, da informatii importante despre posibile defecte de tub neural (cum ar fi spina bifida) sau boli genetice cromozomiale (cum ar fi sindromul Down). Este recomandat tuturor femeilor, indiferent de varsta. Nu stabileste un diagnostic de boala, ci evalueaza riscul scazut, mediu sau mare de a avea aceste boli. In cazul femeilor peste 35 de ani (aceasta varsta variaza intre 35 si 40 de ani) si a celor la care triplu test a aratat un risc mediu sau mare de a avea boli genetice, se recomanda amniocenteza. Aceasta stabileste cu precizie daca sunt sau nu defecte de tub neural, sindrom Down sau alte boli genetice.

- Intre saptamanile 18-22 de sarcina este recomandata ecografia de morfologie fetala, care monitorizeaza dezvoltarea fatului, placentei, cordonului omblical. Se analizeaza fiecare organ in parte pentru a depista eventualele anomalii. Masuratorile facute stabilesc data aproximativa a nasterii si verifica acuratetea varstei gestationale.

Daca nu esti multumita de medicul ginecolog din orice punct de vedere, nu este tarziu sa il schimbi. Este foarte important sa te duci cu placere la consult si sa fii convinsa ca tot ceea ce iti recomanda este bine pentru sanatatea ta si a bebelusului tau! Urmeaza analizele din trimestrul al 3-lea care sunt foarte importante din acest punct de vedere.

Intrebari frecvente despre sarcina

Dr. Diana Gradinaru

Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    1.411

Implicit Re: Analize medicale in sarcina: trimestrul al 2-lea

bine v-am gasit...numele meu este cristina si sunt o mamica relativ fericita...si insarcinata in 12 saptamani...voiam sa va intreb daca dublul test este obligatoriu pt ca aici in galati costa foarte mult si nu imi permit deoarece am niste probleme cu baietelul meu de 7 ani si jum care implica si mai multi bani de ordinul zecilor de milioane...abia am reusit si am rupt 300 de lei pt primele analize de sange si urina...astept raspuns si scuze daca am scris unde nu trebuie ca nu ma pricep

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Citat Citat din maria_melissa Vezi post
    bine v-am gasit...numele meu este cristina si sunt o mamica relativ fericita...si insarcinata in 12 saptamani...voiam sa va intreb daca dublul test este obligatoriu pt ca aici in galati costa foarte mult si nu imi permit deoarece am niste probleme cu baietelul meu de 7 ani si jum care implica si mai multi bani de ordinul zecilor de milioane...abia am reusit si am rupt 300 de lei pt primele analize de sange si urina...astept raspuns si scuze daca am scris unde nu trebuie ca nu ma pricep
    Nu este obligatoriu. Eu nu l-am facut!!! Nu are rost pt ca rezultatul nu e 100% sigur.

Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    1.411

Citat Citat din nectaria Vezi post
    Nu este obligatoriu. Eu nu l-am facut!!! Nu are rost pt ca rezultatul nu e 100% sigur.
    multumesc pt raspuns...eu sunt o stresata pt ca baietelul meu este hipoacuzic si imi imaginez toate nerorocirile...asa de pesimista sunt...si plus ca am citit despre analizele astea ca sunt pur informative

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

multumesc pt raspuns...eu sunt o stresata pt ca baietelul meu este hipoacuzic si imi imaginez toate nerorocirile...asa de pesimista sunt...si plus ca am citit despre analizele astea ca sunt pur informative
    Nu fi pesimista.... are Dumnezeu grija de toate!!!! O sa fie bine bebe!!!! Nu are rost sa dai o gramada de bani pe niste analize pur informative. Eu nu am vrut sa arunc banii aiurea si apoi nici nu sunt rezultatele 100%

nicoll este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    39
    Replici
    135

De ce spui ca dublu test costa foarte mult, cat inseamna asta? Pe mine m-a costat 50 lei si sant monitorizata la o clinica particulara, unde tarifele sunt teoretic mai mari. Tu ai intrebat exact cat te costa? Faci dublu test si daca rezultatul este ok, renunti sa mai faci triplu test.
    Oanea Iulia likes this.
    ALEX-STEFAN

Ariana32 Avatar
    Ariana32 este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    36
    Replici
    64

Eu am dat pentru dublu test 200Ron la Medlife, trebuie facut in aceiasi zi cu eco si se face pana in saptamana 13, luni ma duc sa-mi citeasca doc rezultatele.
    Sunt teste informative, o prietena le-a facut pe toate anul trecut pentru ca i-au spus ca sunt ceva probleme cu bebelu , era disperata , a facut si amiocenteza si la final a nascut un baietel sanatos si fara nicio problema si toata sarcina a plans si a stat tot intr-un stres......
    Eu fac toate analizele care mi se dau, sunt calma si sigura ca bebe o sa fie bine trebuie sa fim optimiste .
    graviduta39 likes this.

caty22 este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2010
    Varsta
    31
    Replici
    235

Implicit Raspuns Analize medicale in sarcina: trimestrul al 2-lea

In Galati am dat 90 Ron pentru dublu test. Nu e obligatoriu, dar depinde foarte mult de ce vede doctorul la ecografie! Sa dea Domnul sa avem bebei sanatosi!

micutza Avatar
    micutza este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2012
    Replici
    891

Implicit Raspuns: Analize medicale in sarcina: trimestrul al 2-lea

fetelor eu am fost la medicul obstetrician ptr vizita de al2lea semestru de sarcina...si mi-a zis ca nu are rost sa repet analizele de sange si urina pentru ca din primele analize a zis-adct ca sunt imuna la orce...ce inseamna asta nu prea stiu..dar a zis cas imuna si nare rost sa le refac ,mia-a dat de facut alte 3 analize diferite de data aceasta...pe care le voi face in ianuarie..pe 16 ian am vizita din nou...si imi voi revedea bebelusul ptr a 3a oara

bebeluca.ro este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Replici
    8

Foarte frumos!

daniela14 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    6

in primul trimestru de sarcina ce analize se fac?

daniela14 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    6

e cineva cu RH negativ?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Analize medicale in sarcina: trimestrul al 3-lea