Rezultate de la 1 la 8 din 8
Like Tree3Likes
  • 2 Post By elena88
  • 1 Post By BeBe Strumf

Subiect: ajutor...insarcinata dar nu pot sa ma las de fumat...

angela_r este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Replici
    5

Implicit ajutor...insarcinata dar nu pot sa ma las de fumat...

Buna burtici...Sunt noua pe acest forum dar va cer sfatul si ajutorul...Sunt insarcinata in 18 saptamani dar nu reusesc sa ma las de fumat, stiu ca nu este bine sa fumez dar nu reusesc sub nici o forma...Va rog ajutatima spuneti ce sa fac? Si mai am o problema de doua zile am dureri de burta in partea de jos si de spate e grav? Va multumesc.

ClejAde Avatar
    ClejAde este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    26
    Replici
    5.663

Implicit Raspuns ajutor...insarcinata dar nu pot sa ma las de fumat...

si eu mai trag cateo pipa ,cat despre dureri suna dr k numai el iti poate zice ce sa faci dar stai intinsa sa vezi poa trece..poop

angelkim Avatar
    angelkim este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    3.068

Eu m-am lasat de fumat inainte sa raman insarcinata in schimb sotul meu fumeaza cat pt un batalion.L-am certat de multe ori ca nu e bine sa inhalez atata fum,dar nu intelege.Nu exista nu pot...exista numai nu vreau.Nu vreau sa fiu rea,stiu ca nu e usor,dar daca vrei cu adevarat sa te lasi atunci vei putea.Cu guma,cu bomboane si alte trucuri de pacalit dar mai ales cu multa vointa.Nu toate femeile insarcinate renunta la fumat si nu neaparat bebe se va naste cu probleme de sanatate.Deci,totul depinde de tine.
    Sarcina usoara!

BeBe Strumf Avatar
    BeBe Strumf este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    24
    Replici
    347

buna, burtici. sunt si eu noua pe aici, insarcinata in 17 saptamani, trecem pe 18 imediat, acusica repejor.
    pentru angela_r de durerile de spate am citit si eu si mi-am intrebat medicul de dureri si zicea ca e normal sa ai dureri de spate, de maini(atata timp cat nu si de inima), de picioare, pentru ca bebe apasa pe nervul sciatic care trece pe sub uter pana in josul piciorului. si eu am aceste dureri, dar ma fatzai si batzai in pat pana imi gasesc pozitia in care nu ma doare si stau bine. iar de fumat, m-am lasat, dar sotul meu fumeaza. in rest suntem bine, suntem vioi si am uitat sa spun, suntem baietel. hai sarcina usoara si weekend placut!

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

buna si eu am fumat cam vreo 7 ani si m-am lasat anul trecut tot asa cand am ramas gravida si nu mai fumez nici in ziua de azi.este intradevar un picut cam greut dar cu ambitie faci orice ,si eu, mi-am dorit mult sa se nasca bebe sanatos si m-am tot gandit la el, si asa m-am lasat.dar oricum nu dintr-odata ca nu am putut dar pe rand azi o tigare mai putin maine inca una si asa mai departe merge daca vrei.succes si sarcina usoara ca si nasterea deasemenea.
    ramo2ely and Corneanu Claudia like this.

Valentyna13 este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2011
    Varsta
    36
    Replici
    2

Si eu am aceiasi problema...cu fumatul!Fumez de cativa ani buni ( 19 ), sunt dependenta.Stiu prin ce treci,si stiu cat te simti de vinovata de fiecare data dupa ce fumezi o tigare.Eu am discutat cu medicul meu si mi-a recomandat max 5 tigari pe zi si daca se poate sa fumez numai jumatate(si eu am 18 saptamani).Nu stiu ce sfat sa-ti dau, pentru ca si eu trec prin aceiasi situatie.

BeBe Strumf Avatar
    BeBe Strumf este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    24
    Replici
    347

si eu am fumat multi ani, dar m-am lasat. acum insarcinata fiind nici macar nu mai suport mirosul de tigare. intr-adevar, nu poti sa te lasi dintr-o data, dar se poate. trebuie sa ai multa ambitie si oameni in jurul tau care sa te certe cand aprinzi una de povestile cu guma, cu bomboane si de astea nu cred. mama e dovada vie ca nu s-a putut abtine, dar fumeaza de 30 de ani buni gandindu-va la cel mic din burtica trebuie sa aveti mai multa tarie si incredere ca puteti.
    spor si sa ne auzim cu bine, sarcini usoare
    Corneanu Claudia likes this.

ady_deea Avatar
    ady_deea este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2011
    Replici
    5.155

Si eu am fumat si am renuntat cu cateva sapt inainte sa concepem bebelul. Este foarte greu sa renunti la orice dependenta, dar eu am consideram k o pauza cam de un an nu strica (incerc sa ma pacalesc ca nu mai fumez acum, si o reiau obiceiul dupa nastere), in speranta ca peste un an o sa imi fie mai usor si nu o sa incep iar.

Eu recomand lasatul brusc de tigari, + ceea ce simte fiecare (bomboane, guma, seminte etc.) + renuntarea pentru moment la iesirele in oras unde se fumeaza, prietenele care te tenteaza sa fumezi si tu cu ele, un standby de genul acesta de cel putin 1 luna.

La mine sotul fumeaza si a fost atat de greu la inceput sa ma las de tigari, dar cu multa ambitie si cu o motivatie puternica, si cu sprijinul celor din jur, eu cred ca se poate.

Subiecte Similare

1. nu pot renunta la fumat.
    De bogaciov in forum Sarcina
    Replici: 16
    Ultima replica: 01 oct 2012, 13:42
  2. Ajutor va rog !
    De Vlad333 in forum Preconceptia
    Replici: 1
    Ultima replica: 02 iul 2011, 17:32
  3. m-am lasat de fumat si am ramas insarcinata
    De BBStrumf in forum Preconceptia
    Replici: 5