Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 28
Like Tree10Likes

Subiect: Fumatul in timpul sarcini

Lexa Avatar
    Lexa este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    2.956

Implicit Fumatul in timpul sarcini

Sunt foarte dezamagita ca nu am reusit sa renunt la tigari....cat de mult poate afecta bebele

camika Avatar
    camika este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    33
    Replici
    8.823

Implicit Raspuns: Fumatul in timpul sarcini

Citat Citat din Lexa Vezi post
    Sunt foarte dezamagita ca nu am reusit sa renunt la tigari....cat de mult poate afecta bebele
    Riscurile sunt, acuma nu se pot emite generalitati. Cred ca te-ai informat din surse, de la medici, ce riscuri sunt, depinde foarte mult de cate tigari fumezi pe zi si de hazard..... Cel mai bine ar fi sa lasi fumatul pe timpul sarcinii, iar daca nicicum nu poti asta, sa fie un minim de togari- eu vad in acest minim cam un maxim 5 pe zi.
    Acuma fiecare e raspunzator pt ceea ce face in sarcina, eu una am fumat periodic in viata, acum pe sarcina nu am fumat nimic.....si recomand a nu se fuma in sarcina. Mie mi-ar fi fost prea frica sa fumez si sa stau toata sarcina cu temerea ca fac ceva rau si cine stie ce probleme cauzez la bebe...............apoi faptul ca va avea toate sansele sa fie la randu-i fumator, din cauza mea....
    O fosta colega de servici a fumat pe timpul sarcinii, acuma numai ea stie cate tig pe zi, eu suspectez ca peste 5, era fumatoare inraita. Actualmente fetita ei este santoasa, cel putin asa zic toti medicii, insa la 6 luni are deficit ponderal si a avut baiul asta cu ea de la nastere, numai nu recupereaza si nu creste cat trebuie pt varsta ei.....Eu ma gandesc ca astaa poate fi de la fumat. In fine, eu la cat sunt de anxioasa, in mod cert nu as fuma sub nicio forma in sarcina, si nu cred ca cineva nu poate sa renunte la acesta "placere" timp de 9 luni.
    liz84 likes this.

Lexa Avatar
    Lexa este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    2.956

Citat Citat din camika Vezi post
    Riscurile sunt, acuma nu se pot emite generalitati. Cred ca te-ai informat din surse, de la medici, ce riscuri sunt, depinde foarte mult de cate tigari fumezi pe zi si de hazard..... Cel mai bine ar fi sa lasi fumatul pe timpul sarcinii, iar daca nicicum nu poti asta, sa fie un minim de togari- eu vad in acest minim cam un maxim 5 pe zi.
    Acuma fiecare e raspunzator pt ceea ce face in sarcina, eu una am fumat periodic in viata, acum pe sarcina nu am fumat nimic.....si recomand a nu se fuma in sarcina. Mie mi-ar fi fost prea frica sa fumez si sa stau toata sarcina cu temerea ca fac ceva rau si cine stie ce probleme cauzez la bebe...............apoi faptul ca va avea toate sansele sa fie la randu-i fumator, din cauza mea....
    O fosta colega de servici a fumat pe timpul sarcinii, acuma numai ea stie cate tig pe zi, eu suspectez ca peste 5, era fumatoare inraita. Actualmente fetita ei este santoasa, cel putin asa zic toti medicii, insa la 6 luni are deficit ponderal si a avut baiul asta cu ea de la nastere, numai nu recupereaza si nu creste cat trebuie pt varsta ei.....Eu ma gandesc ca astaa poate fi de la fumat. In fine, eu la cat sunt de anxioasa, in mod cert nu as fuma sub nicio forma in sarcina, si nu cred ca cineva nu poate sa renunte la acesta "placere" timp de 9 luni.
    Sunt zile cand fumez mai mult de 5, dar le-am schimbat cu cele mai slabe..
    Mama mea a fost si este fumatoare inraita,fumand la toate sarcinile....in afara de faptul ca toti copii suntem fumatori,nu am avut nici unul nimic...

camika Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    33
    Replici
    8.823

Sunt zile cand fumez mai mult de 5, dar le-am schimbat cu cele mai slabe..
    Mama mea a fost si este fumatoare inraita,fumand la toate sarcinile....in afara de faptul ca toti copii suntem fumatori,nu am avut nici unul nimic...
    Da, e chestiune de hazard......cum spuneam. Daca vrei sa urmezi exemplul mamei tale si poti sta fara stresuri ca fumezi in sarcina, asta este, te accepti asa si nu mai pui nimic rau in fata si mergi pe ideea ca nu dauneaza la bebe.
    Eu, cum spuneam, nu as fuma in sarcina. Cand am ramas si pe mine m-a prins in perioada de fumatoare......dar temerea mea sa continui era prea mare, in plus, am gandit ca nu e corect sa il expun pe bebe acelorasi toxine la care ma supun pe mine, din simplu egoism ca mie imi place tigara. Daca el papa din trupul meu, daca el traieste din ce inger eu, de ce sa ii ofer fortat nicotina si toxinele...? Asta e parerea mea. Poate alte mamici care au fumat in sarcina te vor incuraja, insa eu nu am inteles niciodata femeile gravide pe care le vad pe strada cu burta mare si fumeaza pe strada......imi vine sa le iau tigara si sa le zic vreo cateva.

Lexa Avatar
    Lexa este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    2.956

Citat Citat din camika Vezi post
    Da, e chestiune de hazard......cum spuneam. Daca vrei sa urmezi exemplul mamei tale si poti sta fara stresuri ca fumezi in sarcina, asta este, te accepti asa si nu mai pui nimic rau in fata si mergi pe ideea ca nu dauneaza la bebe.
    Eu, cum spuneam, nu as fuma in sarcina. Cand am ramas si pe mine m-a prins in perioada de fumatoare......dar temerea mea sa continui era prea mare, in plus, am gandit ca nu e corect sa il expun pe bebe acelorasi toxine la care ma supun pe mine, din simplu egoism ca mie imi place tigara. Daca el papa din trupul meu, daca el traieste din ce inger eu, de ce sa ii ofer fortat nicotina si toxinele...? Asta e parerea mea. Poate alte mamici care au fumat in sarcina te vor incuraja, insa eu nu am inteles niciodata femeile gravide pe care le vad pe strada cu burta mare si fumeaza pe strada......imi vine sa le iau tigara si sa le zic vreo cateva.
    Fara stres nu cred ca poate sta cineva,intodeauna sunt riscurile din pacate.ma gandeam si la variante alternative dar tot includ nicotina(cum ar fii plasturii)

Lole Avatar
    Lole este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2012
    Varsta
    38
    Replici
    231

Eu nu cred ca ai sa auzi pe cineva sa te incurajeze, din pacate, sau macar sa te bata pe umar, spunandu-ti ''asta e, daca nu poti, da-i inainte''.
    Orice ti s-ar spune tu oricum decizi pentru tine, numai ca trebuie sa fii constienta ca acum nu mai esti doar tu, ci trebuie sa mai decizi si pentru un sufletel care nu are nicio putere.

Am fost fumatoare timp de 13 ani pana sa raman insarcinata. Din clipa in care am aflat ca am un bebe am aruncat tigarile cat colo si nicio secunda nu m-am gandit sa ma mint pe mine insami, sa-mi spun ca niste fumuri pe zi nu-mi vor face rau, sau ca unii medici recomanda un minim de 5 tigari ca sa nu se streseze gravida -fumatoare.Astea-s povesti.
    Daca Dumnezeu mi-a dat sansa de a avea un copil n-o sa fac nimic din ceea ce i-ar dauna doar pentru ca eu, ditamai femeia, nu sunt in stare sa ma abtin sau sa am un strop de vointa cateva luni de zile.
    E valabil si cu alcoolul- eu nefiind o bautoare, dar acum cu atat mai mult nu pun gura pe niciun strop.

Cauta pe forumuri sectiunile unde femeile incearca de ani de zile sa conceapa un bebelus, cate chinuri medicale, cat efort, cata cheltuiala, ani de zbatere si suferinta...femeile acelea ar da ORICE sa traiasca sansa pe care o avem noi, cele de aici.
    E pacat sa ne batem joc de un DAR.

camika, adrygeorgy and Carpi like this.

Lexa Avatar
    Lexa este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    2.956

Citat Citat din Lole Vezi post
    Eu nu cred ca ai sa auzi pe cineva sa te incurajeze, din pacate, sau macar sa te bata pe umar, spunandu-ti ''asta e, daca nu poti, da-i inainte''.
    Orice ti s-ar spune tu oricum decizi pentru tine, numai ca trebuie sa fii constienta ca acum nu mai esti doar tu, ci trebuie sa mai decizi si pentru un sufletel care nu are nicio putere.

Am fost fumatoare timp de 13 ani pana sa raman insarcinata. Din clipa in care am aflat ca am un bebe am aruncat tigarile cat colo si nicio secunda nu m-am gandit sa ma mint pe mine insami, sa-mi spun ca niste fumuri pe zi nu-mi vor face rau, sau ca unii medici recomanda un minim de 5 tigari ca sa nu se streseze gravida -fumatoare.Astea-s povesti.
    Daca Dumnezeu mi-a dat sansa de a avea un copil n-o sa fac nimic din ceea ce i-ar dauna doar pentru ca eu, ditamai femeia, nu sunt in stare sa ma abtin sau sa am un strop de vointa cateva luni de zile.
    E valabil si cu alcoolul- eu nefiind o bautoare, dar acum cu atat mai mult nu pun gura pe niciun strop.

Cauta pe forumuri sectiunile unde femeile incearca de ani de zile sa conceapa un bebelus, cate chinuri medicale, cat efort, cata cheltuiala, ani de zbatere si suferinta...femeile acelea ar da ORICE sa traiasca sansa pe care o avem noi, cele de aici.
    E pacat sa ne batem joc de un DAR.

Va multumesc pentru parerile sincere,nicidecum nu vroiam sa aud incurajari,poate aste e un dus rece sa renunt
    camika and adrygeorgy like this.

iustina este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    20
    Replici
    2

buna,sunt noua pe aici....pacat ca nu te poti lasa de fumat.in cate luni esti graviduta?
    camika likes this.

camika Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    33
    Replici
    8.823

Va multumesc pentru parerile sincere,nicidecum nu vroiam sa aud incurajari,poate aste e un dus rece sa renunt
    in luna unde postez eu-la mamicile de iulie- avem 2 mamici fumatoare. Bine, una dintre ele a incercat sa renunte dar nu a reusit decat sa le reduca mult, si alta care fumeaza ceva mai mult........
    Sunt convinsa ca, chiar de au bebei fara probleme, nu or sa spuna nici ele ca a fuma nu primejduieste pe cel mic.
    Stiu ca e greu sa renunti in sarcina, cu toate schimbarile hormonale prin care trece corpul, dar pune-ti la vedere o poza de la eco sa te uiti la ea mereu cand iti vine pofta de..... Apoi dupa ce incepi sa simti miscarile fetale, deja iti va fi mult mai usor sa constientizezi viata din tine si iti va fi frica sa fumezi....putin efort si curaj ca se poate sa le lasi, succes!

iustina este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    20
    Replici
    2

Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si am fost fumatoare.azi aveam pofta de o tigara insa norocul meu ca nu mai suport fumul de tigara
    Mari_ likes this.

Lexa Avatar
    Lexa este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    2.956

Deja incep sa ocolesc pachetul de tigari....trebuie sa ma straduiesc mai mult!

<- - - - - - - - - - completare ulterioara>

Citat Citat din iustina Vezi post
    buna,sunt noua pe aici....pacat ca nu te poti lasa de fumat.in cate luni esti graviduta?
    19 saptAmani si cateva zile

rraluca este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    31
    Replici
    20

dezamagirea ta o traiesc si eu zi de zi,ma lupt cu nemernica de nicotina,sper sa reusesc,cat mai repede momentan recunosc ca nu am ajuns la 5 tigari pe zi fumeaz intre 7 si 10 cam asa

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fumatul inainte/in timpul/dupa Sarcina
    De pipavesela in forum Sanatate si tratamente
    Replici: 11
    Ultima replica: 23 sep 2012, 12:49
  2. Fumatul in timpul sarcini
    De Lexa in forum Sarcina
    Replici: 4
    Ultima replica: 25 iun 2012, 00:15
  3. La mare in timpul sarcini
    De angel4u_to in forum Sarcina