Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 16
    Isabelle este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2013
    Replici
    21

Implicit Concedii de maternitate si concedii de crestere copil

Buna tuturor,

Sper ca postez unde trebuie...M-ar interesa care sunt pasii pentru cele doua concedii...cel de 126 de zile de maternitate si cel de crestere copil (de pana la 1 an).
    Cine a trecut recent prin hartogareli, ar putea posta aici aceste informatii foarte utile?
    Ce acte trebuie, de unde trebuie luate, cand trebuie procurate, unde se depun si cand se depun?

Ar fi util pentru toata lumea.

Mersi frumos!

Iulia Sandu Avatar
    Iulia Sandu este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    285

Implicit Raspuns: Concedii de maternitate si concedii de crestere copil

Buna,

Pentru concediul de maternitate iti medicul de familie hartie pe care trebuie s-o dai la locul de munca (ai grija cum iti calculezi zilele ca sa ai dupa ce ai nascut 42 de zile).
    Peentru concediul de crestere copil trebuie sa intocmesti un dosar care se depune in 60 de zile de la incheierea concediului de maternitate
    Ai nevoie de urmatoarele: adeverinta de la locul de munca cum ca ai lucrat in ultimele 12 luni, precum si un fel de fisa fiscala, copii dupa concediile medicale pe care ti le da medicul de familie, copie dupa cererea de concediu crestere copil pe care o faci catre angajator si copie dupa decizia de suspendare a contractului de munca pe perioada respectiva.
    Parca atat era....cel mai bine in privinta concediului de crestere copil sa te duci la primarie ca iti dau o listuta cu tot ce au nevoie la dosar

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.229

Isabelle... dinverse intrebari si situatii gasesti in discutiile din Forumul Legislatie:

Legislatie

Ca sa iti raspund punctual pentru intrebarile tale:
    concediul de maternitate (126 de zile) ti se elibereaza de catre medicul de familie si trebuie dus la firma la care lucrezi. Obligatoriu 42 de zile din cele 126 trebuie sa fie dupa data nasterii. Concediul se da lunar si se depune cat mai repede la firma, care e obligata sa il primeasca si sa ti-l achite.
    Cand se termina cele 126 de zile intri in CCC (concediu crestere copil) ce poate fi de 1 sau 2 ani. Indiferent de perioada aleasa, atentie se alege o data, la depunerea dosarului, dupa care nu te mai poti razgandi, dosarul e la fel: ti se face suspendare CIM de la servici, ti se da o adeverinta completata cu ultimele 12 venituri si impreuna cu alte documente (copii CI, certificat casatorie, nastere, cerere tip, etc) ce difera de la un judet la altul se depune la Directia de asistenta sociala din cadrul fiecarei Primarii. Termenul ar fi de 60 de zile de cand ti se suspenda contractul de la servici.

Asta e pe scurt si general, pentru ca dosarul pentru CCC cum am spus difera de la un judet la altul si informatii clare si precise le poti obtine doar dupa o discutie directa cu cei de acolo.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

Make a pregnancy ticker

Data inscrierii
    mai 2013
    Replici
    21

Multumesc pentru raspunsuri, cat si pentru link
    As mai avea o mica nelamurire: pentru concediul de crestere copil pana la 1 an, daca in ultimele 12 luni am lucrat la 2 angajatori...trebuie sa cer adeverinte de la ambii banuiesc nu?
    Perioada lucrata a fost fara intreruperi.

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.229

Da, soliciti adeverinta standard de la ambii angajatori, fiecare urmand sa completeze doar partea in care ai fost angajata la ei.

Atentie, in acest an si tatal poate opta pt minim o luna (in lege apare ca e obligat)
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor

Make a pregnancy ticker

alinap84 Avatar
    alinap84 este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Replici
    491

Citat Citat din Darc Vezi post
    Da, soliciti adeverinta standard de la ambii angajatori, fiecare urmand sa completeze doar partea in care ai fost angajata la ei.

Atentie, in acest an si tatal poate opta pt minim o luna (in lege apare ca e obligat)
    Nu e obligat; doar ca mamica nu mai poate sa stea acasa pana copilul implineste 12 luni, ci numai pana face 11 luni. Dupa aceea celalalt parinte POATE sa isi ia concediu o luna. Dar daca mama a stat 11 luni, nu mai poate sa o stea si pe a 12-a, cu o singura exceptie: daca nu e casatorita si daca tatal nu isi recunoaste copilul. Ideea e ca de cand s-a dat legea asta, eu nu cunosc niciun cuplu care sa vrea sa isi ia concediu pentru acea ultima luna - toti au zis ca sa completezi tot dosarul ala pt o singura luna li se pare prea greu... Stiu un singur cuplu la care tatal intentioneaza sa faca asta, iar mama o sa isi ia o luna fara plata, sa stea amandoi cu copilasul.

Apropo, daca vrea, mama poate sa isi ia concediu de crestere copil de 1 an - de fapt sunt 11 luni - si apoi sa isi mai ia un an fara plata - asta in caz ca vrea sa stea cu bebe 2 ani si are salariul ft mare. E mai avantajos asa din punct de vedere financiar.

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.229

Alina... eu am zis ca "poate opta"... desi de la DAC cand m-am dus sa depun dosar sa inchid cele 11 luni mi s-a cerut dosarul tatalui si am zis ca tata nu solicita luna aia si au ramas tare surprinsi spunandu-mi ca nu se poate. le-am cerut sa se intereseze si au recunoscut ca e ok daca nu isi ia tati. Asta se intampla in ianuarie 2013, pana acum cred ca sunt mai clare lucrurile.
    Scoala parintilor

Make a pregnancy ticker

alinap84 Avatar
    alinap84 este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Replici
    491

Citat Citat din Darc Vezi post
    Alina... eu am zis ca "poate opta"... desi de la DAC cand m-am dus sa depun dosar sa inchid cele 11 luni mi s-a cerut dosarul tatalui si am zis ca tata nu solicita luna aia si au ramas tare surprinsi spunandu-mi ca nu se poate. le-am cerut sa se intereseze si au recunoscut ca e ok daca nu isi ia tati. Asta se intampla in ianuarie 2013, pana acum cred ca sunt mai clare lucrurile.
    Eu zic ca s-au lamurit intre timp, mai ales ca textul legii suna destul de clar:

"a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
    b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia."

Data inscrierii
    mai 2013
    Replici
    21

Revin cu o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum: pentru concediul de maternitate de 126 zile, trebuie sa am minim 6 luni lucrate in firma care mi-l plateste? Ce se intampla daca eu incep acest concediu inainte de a implini 6 luni in actuala firma? Cum se plateste concediul in acest caz?

Multumesc anticipat!

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.229

Daca nu aveti minim 6 luni de zile lucrate la prezentul angajator, aduceti adeverinta cu veniturile realizate la angajatorul precedent pentru a vi se reintregi baza de calcul.
    Daca nu ati mai lucrat, s-ar putea sa nu puteti primi acest concediu, si in nici un caz nu veti primi indemnizatia de crestere copil, pentru care trebuie minim 12 luni lucrate.
    Scoala parintilor

Make a pregnancy ticker

Data inscrierii
    mai 2013
    Replici
    21

Buna, mamici,

Ce se intampla in cazul in care mai am zile de concediu de odihna pentru anul in curs? Se pierd daca voi intra in concediul de maternitate? Se pot plati de catre angajator?
    Se pot lua legate de concediul de maternitate?
    Cum e cel mai indicat?

Multumesc!

Data inscrierii
    mai 2013
    Replici
    21

Inca o intrebare: ziua nasterii unde este considerata...in concediul prenatal sau in concediul postnatal (cele 42 de zile minim includ si ziua nasterii sau nu?)

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Concedii in timpul sarcinii
    De Craiasa in forum Legislatie
    Replici: 37
    Ultima replica: 14 sep 2013, 23:31
  2. Replici: 1
    Ultima replica: 03 mar 2013, 16:32
  3. Stimulent crestere copil
    De pitika in forum Legislatie
    Replici: 2
    Ultima replica: 17 iul 2012, 19:46