Rezultate de la 1 la 5 din 5
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Darc

Subiect: Sterilizarea biberoanelor

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.112

Implicit Sterilizarea biberoanelor

Am si eu o intrebare pentru proaspetele mamici. Ce credeti este necesara sterilizarea biberoanelor?
    Sunt unele controverse privind aceasta, sunt voci care sustin ca o sterilizare exagerata si ferirea cipolului de bacterii si virusi are ca efecte o reducere a dezvoltarii sistemului imunitar al celui mic, deoarece acesta nemai intrand in contact cu diferiti agenti patogeni nu este stimulat sa dezvolte imunitate.
    Altii spun ca este prea mic si trebuie ferit la maxim de agentii patogeni.
    De asemenea dupa varsta de 4-6 luni acesta baga in gura tot ce gaseste, chiar si de pe jos, asa ca sterilizarea biberoanelor devine inutila.

Daca sterilizati biberoanele voi ce metoda folositi?

Preferati un sterilizator de biberoane sau le fierbeti in apa? sau ce alta metoda considerati ca este cea mai potrivita.

Va astept sa va exprimati parerea referitor la acest subiect.

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.117

Implicit Raspuns Sterilizarea biberoanelor

eu am sterilizator pt microunde
    in prima sapt sterilizam tot ce imi pica la mana. apoi m-am mai linistit, si pentru ca e alaptat la san, singurul lucru ce sterilizez acum e pompita de san, protectiile de san, lingurita, suzeta si din cand in cand un biberon intreg
    o persoana din spital mi-a spus ca daca le sterilizez o data pe zi si ulterior folosirii le spal bine cu detergent si apa fierbinte, le pot folosi pana a doua zi

nasha mea totusi sterilizeaza totul inainte de fiecare utilizare, cu sterilizatorul electric
    andreea.laura likes this.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

marianapdrr este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2012
    Varsta
    34
    Replici
    17

Implicit Raspuns Sterilizarea biberoanelor

copilul meu a fost alaptat la san, deci biberon aveam unul cu apa;insa dupa 1 an si 2 luni am inceput sa bem lapte praf.la inceput ii fierbeam biberonul in apa o data la saptamana, acum o data la 2 saptamani.

Mrrrrr Avatar
    Mrrrrr este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Replici
    2.861

Implicit Raspuns: Sterilizarea biberoanelor

Eu sterilizez in draci (sterilizator cu aburi), pt ca bebele meu papa lapte praf, avem multe biberoane si nu le clatim /spalam imediat ce sunt golite, iar prin sterilizare mai piere mirosul de stana care ma termina nervos!
    In legatura cu microbii... hm... Pasteur ne-a bagat in cap ideea ca suntem corpuri inerte in fatza germenilor, ca ei ataca tot ce prind, ca pericolul vine din exteriorul nostru! Detractorul sau cel mai important a aratat ca pericolul vine din interior si ca germenii nu ataca decat un corp deja bolnav, in dezechilibru - si pt a-si dovedi teoria, a baut in fatza unui numeros auditoriu din sfera stiintifica un pahar cu apa plin cu virusul sau bacilul variolei (nu ma pricep exact ce era), evident nepatind ulterior absolut nimic.
    Totusi, medicii spun ca bebelusii au sistemul imunitar mai slab si nematurizat si sunt mai expusi. Eu nu cred.

MULTUMESC CA ESTI FETITA MEA!

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.112

Implicit Raspuns: Sterilizarea biberoanelor

In Anglia (parca) sa facut un studiu si sa constatata ca numarul mare de alergii pe care il au si problemele de imunitate mari la adulti se datoreaza igienii excesive in perioada copilariei.
    In consecinta in urma studiului ministerul sanatatii a recomandat parintilor sa renunte la sterilizarea excesiva
    Organismul nostru are nevoie sa intre in contact cu tot felul de germeni pentru a isi intari imunitatea

Subiecte Similare

1. Vasectomia o metoda contraceptiva prin sterilizarea barbatului
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 30 iul 2009, 07:16

Etichete pentru acest subiect

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile