Pagina 1 din 6 123456 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 67
Like Tree37Likes

Subiect: Cum sa renuntam la pampers?

Angela Avatar
    Angela este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

Implicit Cum sa renuntam la pampers?

va rog, oricine poate sa ma ajute cu vreo idee. Ivan face 3 ani luna viitoare, si pe langa faptul ca nu prea vorbeste nu mai stiu cum sa il dezvat de pampers. Am incercat detoate, gol prin casa, cu chilotel, chilotei speciali chico (prin care nu trece umezeala), pur si simplu nu il deranjeaza cand e ud sau cu , cacatel in chilotei.
    Va rog, orice sugestie aveti!

nectaria Avatar
    nectaria este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Implicit Re: Cum sa renuntam la pampers?

Cantecele si aplauze
    Atunci cand stau pe olita, cantati-le melodia preferata. Dupa ce termina, aplaudati-i de fiecare data. In scurt timp, vor vrea un asemenea "recital" de cate ori au nevoie la olita si vor uita rapid de pampers.

Faceti-i sa se simta mandrii
    Dupa ce fac la olita, laudati-i. Spuneti-le ca acum sunt deja mari daca nu mai au nevoie de pampers. In prezenta lor, sunati bunicii sau prietenii si spuneti-le ce copii mari aveti acum. Vor continua sa faca doar la olita pentru a fi laudati zi de zi. Le place sa fie in centrul atentiei,

Folositi un ceas

Cumparati un ceas deosebit, colorat sau cu eroii din desene animate. Cand incepeti etapa trecerii complete la olita, copiii sunt destul de mari ca sa priceapa ce le explicati. Spuneti-le ca scopul ceasului este de a aminti tuturora cand e momentul sa mearga la olita. Puneti-l sa sune initial la fiecare 20-30 de minute. Cu siguranta ca va fi necesar sa cresteti intervalul de timp. Adaptati alarma dupa necesitatile lor. Dupa 5-7 zile, cei mici vin si va spun ca e momentul pentru olita chiar inainte de a suna alarma.

Saculetul cu surprize

Puneti intr-un saculet mai multe jucarele, biscuiti sau orice le este celor mici pe plac. De fiecare data cand folosesc olita, lasati-i sa aleaga un singur obiect din saculet. Mai ales pentru ca nu stiu ce se afla in saculet, vor vrea sa descopere cat mai repede. In scurt timp, veti scapa de pampersi si veti trece la chilotei.
    kara_mya, Gabita, omuletul and 1 others like this.

Angela Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

Foarte interesant! Maine merg in oras si voi cumpara ceasul cu alarma. Problema si mai mare este ca el Nu vorbeste! Eu sunt devina, prea lam rasfatat, incerc sal dau la gradinita, dar este mai complicat decat credeam! Si...doarme cu noi in pat desi are patutul langa noi si camera separata...

nectaria Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Citat Citat din Angela Vezi post
    Foarte interesant! Maine merg in oras si voi cumpara ceasul cu alarma. Problema si mai mare este ca el Nu vorbeste! Eu sunt devina, prea lam rasfatat, incerc sal dau la gradinita, dar este mai complicat decat credeam! Si...doarme cu noi in pat desi are patutul langa noi si camera separata...
    La grdinita o sa i se dezvolte mai repede limbajul... alaturi de ceilalti copii va incepe sa vorbeasca mai mult si clar!!!

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    18.523

Angela, daca reusesti sa-l dai la gradi este super, acolo va invata mai repede sa vorbeasca si va invata sa faca la oala.
    Cumpara un reductor pentru wc, poate acolo va face mai cu drag, ma rog, daca asa face mami si tati.
    Unii copii trec direct la reductor, nu stau pe olita.
    BAfta multa.

Nectaria, bune sfaturile, cu un mic DAR, nu toti copiii STAU pe olita.
    Sunt copii care urla isteric daca ii pui pe ea si nu-i poti face cu nimic sa stea mai mult de 3 secunde (adica fix atata cat sa se ridice).
    kara_mya likes this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

May
    May este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Replici
    41

neaparat dat la gradinita, sa aiba contact cu ceilalti copii, sa vada ca ceilalti nu mai fac in pampersi si ca vorbesc....

Angela Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

Neam inscris astazi :-D, dar nu sunt multe sanse... Sunt 2 gradinite pline ochi, de la 9 luni numai cereri scriu. E destul de scumpa, cca 750lei, e departe cam 13-14km, si au prioritate cei care lucreaza... Eu sunt angajata fictiv, nu stiu cat o sa ne ajute asta...
    Cat despe wc avem colac special pt copii dar nu vrea sal vada! 3 feluri de olite!!!
    Daca nu il primeste la gradi, cum vine vara numai in maieu am sal tin, si afara si in casa, poate ajuta la ceva. Noi suntem la munte, intrun sat micut, destul de izolati, eu cred ca asta e principala problema, mia venit o idee, as putea incerca sa deschid o grupa de joaca, loc avem, timp avem...

Angela Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

Ideea cu saculetul e super! Chiar a mers! A facut pipi la olita! Si nu era nimic special in saculet!!!

nectaria Avatar
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    25
    Replici
    12.825

Citat Citat din Angela Vezi post
    Ideea cu saculetul e super! Chiar a mers! A facut pipi la olita! Si nu era nimic special in saculet!!!
    Ma bucur ca a functionat!!!!

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    18.523

Angela, ma bucur ca functioneaza, bafta in continuare.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Angela Avatar
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    29
    Replici
    590

Am revenit aici sa va dau ultimile noutati..
    Am intrat in a 3 sapt de cand nu am mai facut in chilotei!! Chear se trezeste din somn si merge la wc..ziua..noaptea mai punem pampers.. Si asta fara "mita"!
    Nici nu ma gandeam ca poate fi atat de simplu, adevarul e ca imi era frica sa insist..nu stiu de ce...oricum suntem fericiti si mandri!!! Mai ales tata, pe el in trezeste dimineata sa mearga impreuna la baie...
    :-)))
    kara_mya likes this.

maddy17 este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    34
    Replici
    156

Implicit Raspuns Re: Cum sa renuntam la pampers?

Antonia mea are 15 luni si de vreo 2 luni ne chinuim cu olita.Nu prea are stare sa stea dar gasi tot felul de chestii spray pasta de dinti etc interesante care ne tin pe loc macar 3-4 minute!Reusesc sa prind primul pisu de dimineata si priul caca dupa micul dejun dupa care nimic!!!Nu simt nici o evolutie...Cum se procedeaza efectiv?O sa cumpar si eu ceasul cu alarma ...Pe internet am gasit ca se pune bebe pe olita odata cu unul din parinti dar daca nu sta pe oala alergam cu totii prin casa cu pantalonii in vine!!!
    Ionela77 likes this.

Pagina 1 din 6 123456 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Pampers VS. scutece lavabile :bebe:
    De Albinuzza89 in forum Discutii pro si contra
    Replici: 99
    Ultima replica: 12 apr 2014, 23:51
  2. Cum scapam de pampers?
    De Luc in forum Copii nostri
    Replici: 7
    Ultima replica: 20 mai 2013, 23:34
  3. Scutece Pampers