Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 17
Like Tree4Likes

Subiect: Sexul copilului. Cum aflam daca va fi baiat sau fata?

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Implicit Sexul copilului. Cum aflam daca va fi baiat sau fata?

Am observat ca multe mamici si multi tatici sunt foarte curiosi si si-ar dori sa stie sexul copilului inca din timpul sarcinii, inainte ca acesta sa se nasca.
    Poate ca cea mai sigura metoda de a afla sexul copilului ramane ecograful, dar nu trebuiesc ignorate nici metodele mai empirice.
    Din ce am testat eu cea mai buna metoda de a afla sexul copilului mi sa parut cea cu calendarul chinezesc
    Alte metode care pot avea rezultate foarte bune, dar care nu este la indemna oricui, pentru ca putini vor avea rezultate precise, sunt cele de tip radiestezic, folosind un pendul (o ata la capatul caruia este o mica greutate, in popor multi folosesc verigheta, alti pun un cristal, o bijuterie sau alte obiecte)
    Apoi Metoda Shettles in care se tine cont de relatia dintre ziua in care a avut loc actul sexual si data ovulatie,

Apoi mai sunt unele superstitii si povesti din popor prin care diferite intamplari, forme ale burticii, si altele sunt considerate semne prin care se poate stabili sexul copilului.

De exemplu se spune ca va fi baiat daca:

- gravida nu experimentat greturi matinale (la noi la ambele fete nu au fost greturi matinale)
    - pulsul copilului este de 140 batai pe minut (Este si un studiu care face corelatii intre bataile inimii si sexul copilului )
    - greutatea burticii este mai in fata (nu stiu cum se poate stabili asta)
    - burtica ta arata precum o minge de basket (este o surpestitie populara)
    - aureolele s-au inchis la culoare considerabil (incomparatie cu ce poti sti daca sau inchis la culoare mai tare sau mai putin)
    - poftesti la mancaruri sarate sau acre
    - poftesti proteine – carne si branza
    - picioarele tale sunt mai reci decat erau inainte de sarcina (sau poate ai probleme de circulatie)
    - parul de pe picioare iti creste mai repede in timpul sarcinii, si trebuie sa te epilezi mai des (unii spun ca nu este bine sa te epilezi in timpul sarcinii)
    - mainile tale sunt foarte uscate
    - perna ta se indreapta spre nord cand dormi (care parte e pernei se indreapta spre nord, este destul de vag)
    - viitorul tata se ingrasa, odata cu tine (au si barbatii o scuza ca au burta)
    - arati mai bine ca niciodata (toate femeile insarcinate arata mai bine in sarcina)
    - urina ta are culoarea galben deschis
    - tii verigheta atarnata cu o ata deasupra burticii si se invarte in cercuri (tine de metoda radiestezica, dar miscarea vergetei depinde de interpretarea pe care o dai tu, de exemplu daca zici ca este baiat daca se balanseza stanga-dreapta si fata pentru balans inainte-inapoi)
    - ai dureri de cap
    - aduni varsta ta la momentul conceptiei, si numarul lunii in care ai conceput iar rezultatul este un numar par (nu am verificat).

Se spune ca va fi fata daca:

- ai avut greturi matinale la inceputul sarcinii (am 2 fete si nu au fost greturi)
    - pulsul copilului este de cel putin 140 batai pe minute (vezi corelatii intre bataile inimii si sexul copilului)
    - majoritatea greutatii burtii o cari pe solduri si posterior
    - sanul tau stang este mai mare decat cel drept (din ce stiu eu diferenta de marime dintre sani este inca inainte de sarcina, doar ca sarcina accetueaza)
    - parul tau incepe sa aiba reflexe roscate
    - burta ta arata precum un pepene
    - poftesti dulciuri, fructe si suc de portocale (asta este un motiv sa trimiti tatal pe ploaie sau viscol dupa capsuni?)
    - in timpul sarcinii nu arati la fel de bine ca de obicei (nu cred asa ceva, toate femeile gravide sunt mai frumoase in timpul sarcinii)
    - dispozitia ta este mai schimbatoare decat de obicei
    - refuzi sa mananci coltul painii (ei na, eu am auzit de surpestia in care femeie inainte de a ramane insarcinata daca vrea sa aiba baiat trebuie sa manance coltul panii, iar daca este fata nu)
    - sanii tai au inflorit cu adevarat (sanii tuturor femeilor "infloresc" in sarcina)
    - perna ta se indreapta spre sud cand dormi (o putem folosi drept busola?)
    - urina ta are o culoare galben inchis
    - atarni verigheta deasupra burticii si se misca dintr-o parte in alta (am explicat mai sus)
    - aduni varsta ta la momentul conceptiei, si numarul lunii din an in care te aflai atunci, iar rezultatul este un numar impar.

Astept si de la voi informatii despre alte metode prin care ati aflat inainte sexul copilului si cat de precise au fost acestea.
    De asemenea si mamicile care au folosit una dintre metodele de mai sus pentru a afla sexul copilului sunt binevenit cu rezultatele testelor.

AnUtZyIk Avatar
    AnUtZyIk este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    6.426

Implicit Raspuns Sexul copilului. Cum aflam daca va fi baiat sau fata?

Eu le-am luat in calcul pe toate pana asa aflu sexul copilasului la 17 sapt
    La calendarul chinezesc mi-a iesit fetita.
    Faza cu pendulu nu am facut-o dar mai era faza cu sare in cap si am dus mana la gura ))))

Greturi am avut de nu puteam sta pe picioare
    Am poftit numai la dulciuri si suc de portocale (de care beam zilnic) iar capsunile au fost cea mai mare pofta a mea (mai ales ca nu gaseam)
    Burta era maricica si rotunda,dar rorunda ca un pepene
    urina avea o culoare f inchisa (ce-i drept aveam si infectie urinara)

Cea mai buna (100%) cale de a afla sexul bebelusului este sa astepti momentul nasterii, daca nu poti sa te bucuri de rezultatele ecografului (90%)
    andre1kymba likes this.

"Nu te-am ţinut în braţe, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

andre1kymba Avatar
    andre1kymba este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    26
    Replici
    1.008

Implicit Raspuns: Sexul copilului. Cum aflam daca va fi baiat sau fata?

Eu cica voi avea fata , am 25 de sapt de sarcina si de la 7 saptamani vomit si am greturi ( greturile au mai disparut).
    La calendarul chinezesc mi-a iesit baiat.
    Pofte nu am avut zic eu , insa pot sa zic ca mananc ciocolata kinder in fiecare zi si eclere
    Burtica este mare , dupa unele chiar foarte marE)))
    parul meu are intradevar reflexe roscate.
    Sper sa ramana fata , daca la 2 ecografii asa mi s a zis si la morfologie la fel.

Maria723 este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Replici
    6

eu cea mai mare incredere o am in ecograf.. nu consider ca forma burticii sau poftele pot spune mai bine sexul copilului decat un ecograf facut corect.

Andreea21 este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    23
    Replici
    118

buna burtici!!!!

dupa calculul calendarului chinezesc mia iesit baiat, ginecologul mia zis ca am baiat, femeile care ma vad toate zic ca am baiat, pofte am de toate si dulciuri si multe acrituri, cand o sa avd cu ochi mei atunci am sa cred ce am, ca si uni ginecologi mai gresesc nu toti, care au ochiul foramt sa cunoasca din prima sexul copilului foarte rar, eu mai am trei luni si voi naste....nastere usoare mamicilor !!!......

Andreea21 este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Varsta
    23
    Replici
    118

ma scuzati am gresit un cuvant "avd"...trebuia sa scriu "vad"......of graba asta, se mai intampla!

AlynaB Avatar
    AlynaB este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.273

mie mi-a iesit fetita la toate "testele"....... )) si am o frumusete de baiat......sa-l pape mama tot!!!!
    andre1kymba likes this.

Lilypie First Birthday tickers

andr este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    36
    Replici
    99

la mine ambele sarcini au fost la fel! si am baiat si fata...:-)

elenya este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    9

buna seara dragi mamici
    am nascut anul trecut in decembrie o bijuterie de fetita
    pana la nastere nu am stiut ce am.daca fata sau baiat
    in schimb am tot facut acest test chinezesc si tot timpul imi arata ca voi avea baiat.falssssss
    sfatul meu este sa nu va luati despre tot felul de teste, e posibil sa fiti dezamagite la final
    lasati bucuria sa vina o data cu bebe
    v-am pupam si mai vorbim.
    elenya
    AlynaB likes this.

denisia Avatar
    denisia este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2012
    Varsta
    23
    Replici
    299

hello !

Dupa calendarul chinezesc voi avea fata acum cine stie !
    Mama mea pana nu m-a nascut nu a stiut ce avea, iar inainte de mine l-a avut pe fratele meu care la fel ca la mine tot la nastere i s-a spus: " ai un baietel" !! Inainte nu existau aparate din astea de facu eco insa si cu eco unii doctori se inseala in privinta sexului

Eu spun ca nu conteaza ce va fi ! voi fi fericita oricum

Cel curajos este cel caruia, fiindu-i frica, merge inainte..

Data inscrierii
    februarie 2013
    Replici
    1

Buna eu am o fetita de 3 anisori si acuma vine si cel deal 4 membru in familie sunt insarcinata in 4 luni ,cu fetita cand eram insarcinata mam simntit foarte rau pana am nascut ,acuma rar momente este sa ma simnt rau ,poftesc foarte mult la cartofii prajiti cu mai multa sare decat mancam inainte dea ramane insarcinata si floricele si salate,este foarte activ bebe la 3 luni jumate sa miscat .Dupa simntome ce spuneti ofi fata sau baiat ?

Data inscrierii
    martie 2013
    Replici
    1

Exista o mica eroare care schimba total situatia la calendarul chinezesc de aici, de pe site. Calendarul chinezesc ia in calcul VARSTA MAMEI IN MOMENTUL CONCEPTIEI (adica momentul in care ovulul si spermatozoidul "fac lipeala") nicidecum varsta mamei la momentul nasterii. Pe cealalta rubrica e luna conceptiei (aceeasi luna in care s-a produs "lipeala" de care vorbim). De exemplu la mine in luna decembrie a avut loc conceptia, adica actul in sine, aveam 27 ani, varsta aceasta o ia in calcul calendarul. In mom nasterii am 28 deci se schimba radical totul.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. 95% sigur: Baiat sau fata!
    De lovemd in forum Sarcina
    Replici: 55
    Ultima replica: 04 apr 2014, 12:12
  2. Alege daca ai biaat sau fata prin metoda Shettles
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 10 dec 2010, 20:22
  3. Afla daca ai in burtica baiat sau fata
    De lovelife in forum Spiritualitate