Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 23
Like Tree4Likes

Subiect: Ochelarii la copii

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.114

Implicit Ochelarii la copii

Sint necajita, Alex a fost gasit un pic miop (-1) si cu astigmatism. Eu stiu ca mama si tatal lui au astigmatism, iar mami este si ea la fel de mioapa, dar de ce trebuie ca si el sa aibe ochelari?
    Desi ma asteptam la astfel de surprize, totusi imi este greu sa accept ochelarii la un copil, mai ales ca sora mea i-a purtat de la 2 ani in continuu. Si cu mama care lucreaza in oftalmologie de mai bine de 30 de ani, m-am saturat sa vad copilasii cu ochelari.

In sfirsit, faptul este consumat, asa ca ieri i-am dat comanda de ochelari. Problema este cit timp ii va lua sa se acomodeze cu ei ?; desi acum era incintat de abia am putut recupera ramele de la el.
    Mamici cu aceasta problema spuneti-mi cum ati rezolvat-o si cit timp a luat acomodarea cu ochelari in cazul pruncilor vostri.

amalia corina este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    8

Implicit

imi dau bine seama ca nu esti prea fericita ca baietelul tau trebuie sa poarte ochelari. Ma gandesc totusi ca este bine ca ai descoperit din timp. Cum ti-ai dat seama ca are probleme?
    Nu cred sa ii ia prea mult timp sa se acomodeze, mai ales daca ai
    sa-i cumperi rame frumoase si care sa nu-l deranjeze. Cum te poti intelege cu el poti sa ii spui ceva de genul ca acum arata ca tati si mami si ca pare mult mai matur. Poate il incanta...
    Ai putea sa incerci sa-i explici si de ce trebuie sa poarte ochelari, uneori cei mici sunt tentati sa nu-i poarte tot timpul, mai ales la joaca..
    Numai bine!
    Albinuzza89 likes this.

Unregistered Oaspete

Implicit

Cora fetita prietenilor nostri poarta ochelari de la doi ani. de accptat ia acceptat usor, mai greu a fost cu obisnuinta de ai purta. Asta pentru ca dupa incantarea primului moment, ochelarii au inceput sa o deranjeze si si-i tot scotea. Prietenii mei stateau cu ochii si gura pe ea si cum vedea ca si scoate, hop si ei" Pune-ti ochelarii". Mai ceva pedepse, mai amenintari, cert e ca dupa cateva luni s-a obisnuit si si-i cauta singura. Cred ca la voi o sa fie ceva mai usor ca Alex e mare si poti sa-i explici mai multe. Adica intelege mai multe ca de explicat poti sa explici oricand.
    Multa bafta si incearca sa nu te mai necajesti. Sa nu te simta Alex ca e o chestie pentru care tu iti faci probleme, ca s-ar putea sa nu-i mai puna.

Rami Oaspete

Implicit

Imi pare si mie rau
    E intr-adevar trist sa vezi un copil cu ochelari.
    Din experienta proprie (fetita mea nu poarta ochelari si sper sa nu poarte - ma ingrijoreaza subiectul deoarece eu am ochelari) pot sa-ti spun urmatoarele:

Eu m-am obisnuit relativ repede cu ochelari. Bine, ca am inceput sa-i port mult mai tarziu. Cred ca important este alegerea ramei, trebuie sa fie usori si in acelasi timp rezistenti. Apoi trebuie verificati periodic, mai stranse suruburile de la brate, astfel incat sa nu-i alunece pe nas cand se largesc, caci ii vor provoca ticuri si poate ii vor agrava vederea. Multa atentie la joaca pentru a nu se rani in ei. Pana ii va percepe ca un corp comun cu fata lui si se va proteja instinctiv mai dureaza. Si trebuie transformat handicapul intr-un atu. Spune-i ca oamenii deosebiti au ochelari. Arata-i la televizor celebritatile, din orice domeniu, care poarta ochelari.

Miruna, nu a purtat decat ochelari de soare. S-a obisnuit repede cu ei, dar si-i dorea sa-i poarte caci dorea sa fie ca tata. In schimb, nu am acordat atentie cand ii dadea jos sau si-i punea. E mult mai dificil sa-i porti in majoritatea timpului. Succes!

Unregistered Oaspete

Smile Re: Ochelarii la copii

Fetita mea de 3,3 ani a fost diagnosticata cu astigmatism. Deci de o luna purtam ochelari. Eu la fel port ochelari (am miopie si astigmatism), si mi s-a spus ca deobicei astigmatismul se transmite de la mama la copil. Fetita a fost incintata de ideia ca va purta ochelari, vazindu-ma pe mine a zis ca vrea sa-mi semene. Desigur ca un rol important il are si forma, culoarea ochelarilor. Noi am fost impreuna cu ea sa alegem modelul. Am lasat-o singura sa-si aleaga cei place, astfel ii poarta cu placere.

Unregistered Oaspete

Implicit Re: Ochelarii la copii

nu-ti face griji. Fiica mea poarta ochelari de la 3 ani si nu a avut nici o poblema de acomodare. Pur si simplu a realizat singura ca vede mai bine cu ei. Ei saracii nu stiu ce inseamna sa vezi clar asa ca atunci cand ii poarta imediat realizeaza diferenta. Sanatate

raisa5 este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    30
    Replici
    32

E mai bine sa poarte ochelari de mici. Muti care nu au purtat ochelari cand trebuiau au ajuns foarte grav, chiar sa-si faca operatii din cauza dioptriei foarte ridicate.
    Articole copii - mamele povestesc despre ...

Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    29
    Replici
    295

mamicilor va sfatuiesc sa credeti copii atunci cand spun ca ,,nu vad bine,, cu ochelarii si sa sa verificati dioptriile.......ai mei nu m-au crezut,spuneau ca imi e rusine sa ii port la scoala si acum tre' sa ii port permanent si ma deranjeaza lumine f mult,aveam diop gresite.......o sa ,,i scot ochii,,lu mama toata viatza pe tema asta

Helen este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    15

Trebuie sa avem grija de ochii copilasilor, orice semn care ar indica ca nu vad bine, duceti-i la medic.

loredana2011 este offline Banat
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    33
    Replici
    8

Implicit Raspuns Re: Ochelarii la copii

Buna ziua,
    pentru petreceri de copii, va recomand sa va adresati unei firme specializate care are animatori imbracati in costume ce reprezinta personaje din desene animate si povesti. Astfel petrecerea copiilor va fi aparte si apreciata de colegii acestuia
    Ultima editare de lovelife : 03 iun 2012 la 10:15

natalya este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2012
    Replici
    25

Aveti mare grija la ochii copiilor. Din cate stiu au aparut acum niste lentile cu protectie UV, care sunt foarte bune pentru piticii care nu pot purta ochelari de soare. Le cheama Essilor parca, dar stiu deja la toate centrele mari de optica despre ele.

Raluca:) este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    9

Daca credeti ca are probleme cu ochisorii si poarta de pe la 4 ani ochelari de vedere, se corecteaza foarte repede vederea si n-o sa mia fie nevoie de ochelari pentru mai tarziu. Doar, asa cum spunea cineva mai devreme, sa fim atente la soare, si sa le protejam ochii cu palarioare, sepcute.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Barbatii care concept copii dupa 45 de ani risca copii cu probleme
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 30 iul 2009, 07:40

Etichete pentru acest subiect

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente