Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 13
    robyroy este offline Colaborator MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Varsta
    36
    Replici
    11

Implicit Dieta Dukan, pareri

Seara buna.

As dori sa aflu parerile voastre cu privire la dieta Dukan. Vad ca in media este din ce in ce mai hulita, dar totusi rezultatele sunt de netagaduit.

Personal astazi am facut fix doua saptamani de dieta. Primele 10 zile am urmat faza de atac, iar astazi este deja a 5 zi a fazei de Croaziera. Rezultatele, in cazul meu, sunt 7 kilograme mai putin.

Voi ce experiente aveti?

Pentru cele care nu stiu exact in ce consta dieta, puteti gasi o scurta prezentare aici: Cum sa revii la silueta de dinainte de a deveni gravida

happygirl este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2013
    Replici
    2

Implicit Raspuns: Dieta Dukan, pareri

Si eu am tinut dieta Dukan, si inca o mai tin.Eu sunt f multumita, am slabit in 4 luni si jumatate aprox. 20 kg.As mai dori sa slabesc, dar deocamdata incerc sa ma mentin.Este o dieta care te invata cum sa-ti alegi ingredientele pe care in final le vei manca.De ex. in loc de smantana poti folosi iaurt de baut 0,1%, in loc de cartofi,orez,fainoase poti f usor sa mananci dovlecei, vinete, ceapa, ciuperci la gratar.Incet, incet iti intra in reflex cand mergi la magazin si cumperi doar mancare cu grasime aproape 0, legume.Mi-am facut analizele dupa 4 luni, colesterolul si trigliceridele s-au reglat f bine.Mie imi place dieta si o recomand tuturor celor carora doresc sa slabeasca.Va doresc numai bine/

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Implicit Dieta Dukan este numita regina dietelor

Poate cea mai faimoasa dieta a momentului este dieta Dukan, este prezentata la conferinte in care se aborbeaza teme de slabire si mentinere a siluetei dupa ce sa terminat cura de slabire, este o dieta ceva mai complexa, eu am prietene ce au tinut aceasta dieta si au fost multumite.

As dori ca cele ce au experimentat aceasta dieta sa ne impartaseasca propriile experiente aici, astfel incat sa le ajute si pe acele femei ce vor sa aleaga cea mai buna dieta

Cine doreste sa inteleaga mai bine aceasta dieta, este recomandat sa citeasca si cartile celui ce a pus la punct aceasta dieta, nutritionistul Pierre Dukan: cartea Nu stiu sa slabesc pe care o poti cumpara de aici, cartea Retetele Dukan. Planul Protal In 350 De Retete o poti gasi aici, cartea Barbatii prefera femeile cu forme pe care o poti vedea aici.

Cine sparge gheata sa ne spuna cum a inceput dieta?

robyroy este offline Colaborator MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Varsta
    36
    Replici
    11

Eu am spart-o mai sus
    DUpa aproximativ o luna am cu fix 9 kilograme mai putin. Ce e drept, in ultimele doua saptamani m-am cam porcit si am mai piscat cate una alta, ba un pic de carne de porc, ba un cub de ciocolata, etc. Dar una peste alta, pana acum rezultatele sunt mai mult decat incurajatoare. Daca mai dau jos inca vreo 10 kilograme ma sunt in culmea fericirii , trec la consolidare. Distractie mare si acolo

DanaBadan Avatar
    DanaBadan este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2013
    Varsta
    32
    Replici
    2.210

pai .... sa va povestesc si eu
    in august 2011 am decis sa ma apuc de aceasta dieta mi-am facut eu toate calculele de pe site, stiam ca la cat vroiam sa slabesc aveam nevoie (ptr toate cele 4 etape) vreun an si ceva am zis hai fie ... ne sacrificam ptr ca urma ca pe 1 septembrie 2012 sa am nunta si nu puteam sa arat in halul acela prb la mine a fost urmatoare ... am inceput primele 5 zile de atac, bine mersi, vreo 7 kg cred ca s-au dus numai in 5 zile, a urmat un weekend fatidic, o petrecere a burlacitelor in Vama Veche unde am cam dat iama (destul de reticent) in tort, sampanie si alte bauturi bahice , ptr ca m-am simtzit cu musca pe caciula dupa acest weekend am mai urmat 5 zile de proteine, vine iar weekendul si aveam programata nunta (nunta fetei cu petrecerea burlacitelor cu o sapt in urma ) eh, ca la nunta ... mai o maslina, mai o sarma, trece si weekendul ala, musca se facea din ce in ce mai mare ... am urmat inca 5 zile de proteine ) alt weekend ... de data asta cred ca a fost o pomana, facuta de mine ptr mama, am mai degustat una alta, evident a trecut weekendul si au urmat inca 5 zile de proteine tot din cauza mustii ) in fine ... intr-o luna de zile am tzinut aproape 20 zile de proteine, proasta alegere, nu puteti sa va d-ati seama ce mi-a provocat tot aceast haos, ficatul urla, colonul ma omora, plangea la wc efectiv ptr ca constipatia era in floare ... am slabit eu 12kg intr-o luna dar am zis ca imi ies efectiv ochii din orbite.

Concluzii: regimul este f bun urmat asa cum scrie la carte nu cum am facut eu inainte sa il incepeti sa intrati pe site-ul lor si sa va faceti calculul de durata al regimului dupa calculatorul lor si daca va zice sa tzineti atacul 7 zile mai bine il tineti 7 zile decat 10 cum ne-am gandi noi ca poate mai scap de 1 kg mai rpd eu il consider echilibrat ptr ca perioada de proteine este f scurta si nu cred ca poate afecteze atat de mult organismul. urmat si cu putina miscare face minuni si nu uitati apa! plus ... ca este un regim in care poti sa mananci cat vrei ... la inceput o sa mancati in draci, dupa o perioada o sa se obisnuiasca organismul cu mai putin si o sa vedeti ca o sa se regleze si portiile de mancare.

Succes va doresc

unghiigel este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2013
    Varsta
    26
    Replici
    3

Mie dieta Dukan mi se pare mai cu seama o dieta de infometare. No offence

DanaBadan Avatar
    DanaBadan este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2013
    Varsta
    32
    Replici
    2.210

Citat Citat din unghiigel Vezi post
    Mie dieta Dukan mi se pare mai cu seama o dieta de infometare. No offence
    de infometare? poti sa mananci si 3 pui odata ...

SuperEvi Avatar
    SuperEvi este offline Colaborator MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Varsta
    25
    Replici
    20

Daca dieta Dukan e de infometare, stai sa vezi dieta keto cum e. In primele zile rodeam tastatura de foame.
    Am tinut si Dukan, cu rezultate bune, chiar foarte bune. Din princina stresului si a job-ului (sunt hairstylist si uneori am clienti de dimineata pana seara), nu m-am putut tine si o parte din kilograme le-am pus inapoi. Acum incerc sa-mi organizez orarul sa mananc mai bine, dar nu reusesc intotdeauna.

MadalinaV este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Varsta
    34
    Replici
    7

Eu am tot tinut diete la viata mea, inclusiv de infometare. Apoi am continuat cu Atkins care, din cate inteleg, e cam la fel ca acest Dukan. Recunosc ca nu am citit prea multe despre aceasta dieta, dar am ajuns la concluzia ca orice dieta hiper proteica si low carb este foarte daunatoare sanatatii. De exemplu, creierul uman se hraneste doar cu carbohidrati. Energia este data de carbohidrati si de grasime. Adica un adult are nevoie de destul de putine proteine. Alta este situatia in cazul copiilor.

Iulia este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2013
    Varsta
    17
    Replici
    1

Implicit Raspuns: Dieta Dukan este numita regina dietelor

Buna!
    Eu sunt in a 6-a zi de regim. Sunt in faza de atac. Si pana acuma am slabit 2kg.Rezultatul acesta este bun? Voi cat ati slabit?

Geonorv Avatar
    Geonorv este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2012
    Varsta
    38
    Replici
    1.787

Inainte de a hotara sa fac al doilea copil am tinut si eu aceasta dieta. Am inceput cu un atacul urmat apoi de croaziera si in doua luni aveam mai putin cu 17 kg. Eu nu ma infometam la aceasta dieta si apa beam peste 2.5 l pe zi. Eram activa si pe un site cu fete care mai tineau aceasta dieta si cele care se tineau macar 95% de dieta aveau rezultate bune. Nu pot spune acelas lucru despre fetele care erau foarte slabe si totusi voiau sa mai slabeasca. DAR problema care aparea din ce in ce mai des era legata de rinichi. Aproximativ 70% din cele care tineau regimul acuzau crize,nisip,pietre la rinichi. Eu ma gandeam ca ele nu beau suficienta apa si de aceea au probleme asta pana intr o zi cand am ajuns la spital cu o criza de rinichi. In urma analizelor si a unui CT am aflat ca am pietre la ambii rinichi(0.8 mm la dreptul si 1.3 mm la stangul). Nu am mai tinut dieta si in urmatoarele 9 luni am recuperat tot ce slabisem. Trebuie sa mentionez ca pe perioada dietei mergeam si la sala.
    Daca pun in balanta slabitul pe o parte si sanatatea rinichilor mei pe cealalta eu prefer Sanatatea.
    Este doar povestea mea poate sunt si persoane care nu au probleme cu rinichi dar eu nu as repeta ci as incerca doar sa schimb alimentatia intr un mod mai sanatos si as face miscare multa.
    Lilypie Second Birthday tickers

Data inscrierii
    august 2013
    Replici
    6

am incercat-o si eu. timp de 3 zile.organismul a inceput sa o ia razna asa ca am renuntat.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. clinica Hilmi Medical - pareri
    De elli in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 7
    Ultima replica: 08 mai 2014, 15:30
  2. Dieta Dukan este numita regina dietelor
    De lovelife in forum Diete si cure de slabire
    Replici: 0
    Ultima replica: 06 apr 2013, 20:34
  3. Dieta Daneza, o dieta dura dar eficace
    De robyroy in forum Diete si cure de slabire
    Ultima replica: 04 apr 2013, 11:12
  4. Dieta ketogenica, pareri si experiente?
    De robyroy in forum Diete si cure de slabire
    Ultima replica: 29 mar 2013, 09:39
  5. Niste Pareri va rog!!!
    De AndreasC in forum Sarcina
    Replici: 1
    Ultima replica: 21 iun 2011, 20:30

Etichete pentru acest subiect

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici