Rezultate de la 1 la 4 din 4
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Replici
    885

Implicit Ce trebuie sa contina Bagajul pentru Maternitate

Momentul mult asteptat al nasteri se apropie si este bine sa te pregatesti pentru acest moment cu ceva timp inainte. Bagajul pentru maternitate sau spital trebuie sa fie pregatit si pus la indemana deja de la inceputul lunii a 7 a de sarcina. Din timp este bine sa iti faci o lista cu tot ce crezi ca ti-ar fi necesar cat timp vei fi internata in maternitate, e bine sa ai un carnetel unde sa ai scrisa aceasta lista si sa il porti la tine pentru ca atunci cand iti vine
    </br></br>Citeste articol complet

ClejAde Avatar
    ClejAde este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    26
    Replici
    5.663

Lightbulb Re: Ce trebuie sa contina Bagajul pentru Maternitate

cred ca aici ar trebui sa asteptam raspunsuri de la mamicile care au trecut prin asta pt ca ele stiu cel mai bine ce au pus in bagaje si poa ce mai trebuiau sa puna si au uitat si ele... :*

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    26
    Replici
    2.507

Implicit Re: Ce trebuie sa contina Bagajul pentru Maternitate

nu am avut chiar tot ce scrie in articol, ar fi trebuit sa car 2 valize dupa mine. Depinde si de cat stai internata. Eu am stat doar 2zile jumatate.
    Nu am avut cana cu lingurita, mi se pare inutil, pompa de muls nu am mai lut-o cu mine,
    Pe langa obiectele numerotate in articol ar mai ai la tine, : vata vreo 3 pachete mari, ( nu am vazut in articol), fasa sterila, pentru invelit vata ( poate o sa va mirati dar in prima zi nu va lasa cu chilotei pe voi, mai ales la cezariana, daca e vorba de nastere naturala poti sa-ti pui dar cu cateva numere mai mari decat de obicei. ) Poate va mirati ca am zis de vata cu safa sterila, la mine doctorii asa ne spuneau, si nu erau de acord cu absorbantele.....dintr-un singur motiv: pe vata se vede exact ce curge si ce culoare are, pe cand pe absorbant nu. Si mie mi se parea jenant cand am auzit dar sa stiti ca nu e asa, eu si acasa cateva saptamani am folosit vata, pt ca am nascut normal, am fost taiata si locul ala trebuia spalat si mentinut uscat cat mai mult. Cu absorbantele ma simteam cam uda si ma jena.
    Pe langa astea, ca sa nu il trimiteti pe sot la farmacie de 100 de ori cum am facut eu, sa va luati la voi supozitoare cu glicerina pentru adulti, ca veti fi constipate rau si doar cu ajutorul lor veti putea iesi cu scaun.
    Acum, depinde si de locul unde veti naste, stiu ca maternitatile private ofera ele ceva din bagaj, pe cand la stat trebuie sa-ti duci tu cam tottul.
    daca imi mai amintesc de ceva am sa revin.

Razvan-Stefan. 21.12.2010

nalexandra Avatar
    nalexandra este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2011
    Varsta
    24
    Replici
    548

Implicit Re: Ce trebuie sa contina Bagajul pentru Maternitate

ar fi bine dc mamicile si ar cumpara pijamale cu nasturi,sau camasi de noapte special pt alaptat pt a nu fi o problema la alaptatul bebelusului,in bagaj ar mai trebui sa aiba o sticla de jumatate de litru de apa plata(e necesara dc o sa nasca normal)pt a i se uda mai tot timpul buzele fiindca ii va fi sete!

Subiecte Similare

1. indemnizatie concediu de maternitate
    De freya in forum Legislatie
    Replici: 350
    Ultima replica: 24 ian 2014, 11:41
  2. Cat costa nasterea la maternitate?
    De nina in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 13
    Ultima replica: 20 nov 2012, 18:33
  3. Laptele praf in maternitate
    De Lalira in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 23
    Ultima replica: 19 nov 2012, 21:00
  4. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru internarea in maternitate?
    De Andra19 in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 2
    Ultima replica: 17 nov 2012, 11:00
  5. Concediu de maternitate
    De Ana-Mary in forum Legislatie
    Replici: 10
    Ultima replica: 05 iul 2012, 17:03

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente