Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 51
Like Tree3Likes

Subiect: Stimulent insertie

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

Exclamation Stimulent insertie

Atentie! la finele anului 2012 s-au adus modificari asupra legii care stabileste CCC si stimulent de insertie!
    Legea nr. 166/2012 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă socială, adoptata prin HOTĂRÂRE nr. 1.291 din 18 decembrie 2012 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 50/2011, a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, şi pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 38/2011, şi a Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii, precum şi pentru reglementarea modalităţilor de stabilire şi plată a alocaţiei de stat pentru copii, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 577/2008

Cf acestei HG, pentru stimulentul de insertie apar modificarile:
    Art 4 alin 8 În situaţia în care persoana îndreptăţită prevăzută la alin. (1) nu solicită dreptul la concediul propriu de cel puţin o lună, aceasta are obligaţia de a anunţa în scris agenţia pentru plăţi şi inspecţie socială judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, denumită în continuare agenţie teritorială, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, dacă nu se înregistrează situaţia prevăzută la alin. (6)."

La articolul 12, alineatele (1) şi (3) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
    "Art. 12. - (1) Stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se acordă lunar persoanelor îndreptăţite care au optat pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi a indemnizaţiei lunare prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, dacă acestea realizează venituri supuse impozitului, după cum urmează:
    a) înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, în situaţia prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din ordonanţa de urgenţă;
    b) după împlinirea de către copil a vârstei de un an, în situaţia prevăzută la art. 2 alin (1) lit. b) din ordonanţa de urgenţă.
    .................................................. ................................................
    (3) Dacă persoana îndreptăţită care a optat pentru concediul prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a) din ordonanţa de urgenţă, în perioada în care beneficiază de stimulentul de inserţie, solicită acordarea concediului fără plată prevăzut la art. 6 din ordonanţa de urgenţă, nu mai beneficiază de stimulentul de inserţie la reluarea realizării de venituri supuse impozitului."

La articolul 12, după alineatul (4) se introduc patru noi alineate, alineatele (5), (6), (7) şi (8), cu următorul cuprins:
    "(5) În situaţia prevăzută la art. 4^1 alin. (1) şi (2), dacă solicitarea concediului de cel puţin o lună se produce în ultima lună înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, stimulentul de inserţie nu se mai acordă.

Traducere mai grosiera: daca ati optat pentru 1 an si vreti sa va intoarceti mai repede la munca si sa beneficiati si de stimulentul de insertie, trebuie sa anuntati Agentia de plati locala cu minim 60 de zile inainte de revenirea efectiva prin adresa scrisa (personal sau prin firma la care lucrati, nu am inteles clar care din cele doua). Riscati sa nu mai primiti stimulentul de insertie!

Eu ma aflu in acest caz si incerc sa depun cererea aceasta si vad ce voi reusi.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

Lilypie First Birthday tickers

corina22 este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Varsta
    24
    Replici
    2

Implicit Raspuns: Stimulent insertie

te rog sa scrii daca ai rezolvat ceva ca si eu vreau sa ma intorc la munca dupa cele 42 de zile de concediu si sa beneficiez de stimulent si macar sa stiu ce trebuie sa fac multumesc

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

In afara faptului ca m-am plimbat de la o agentie la alta si fiecare ma trimite la cealalta, pot doar sa iti spun asa:
    pentru acordarea stimulentului trebuie sa procedezi ceva de genul: faci cerere la firma ca vrei sa te intorci mai devreme la munca, angajatorul iti face hartie de incetare a CCC, iar cu copii dupa cele 2 trebuie mers si depus la Asistenta sociala (sau agentia de plati, inca nu stiu exact). Legea spune ca trebuie depuse cu 60 de zile inainte de ziua copilului, totusi cei de la Agentia de plati spun ca primesc deocamdata si asa, chiar daca ai depasit termenul. Morala: nici ei nu stiu ce acte sa ceara si atunci cer de toate.
    In cazul tau - pentru ca efectiv nu vei intra in CCC si deci nu vei avea contractul suspendat, iti trebuie o adeverinta de la locul de munca cum ca te-ai intors la munca. Iti dau in extras ce scrie pe site-ul Asistentei Sociale din Iasi, cu rezerva ca in functie de localitate se mai pot solicita si alte documente:

"- Cerere tip – (Anexa 1) ;

- documente identitate (B.I./C.I./C.I.P. părinţi, Certificat de căsătorie, Certificate de naştere ale tuturor copiilor) – în original şi copie;

- extras de cont (exclus Banca Italiană, Banca Millenium)

- dosar cu şină;

Atentie!

Incepand cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor la indemnizatie si stimulent, beneficiarii au obligatia sa isi achite obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu mai este nevoie sa fie prezentat certificatul de atestare fiscala.

PENTRU SALARIAŢI:

- adeverinţa tip - (Anexa 2) , eliberată de către angajator, din care să reiasă indeplinirea condiţiilor legale privind stagiul de cotizare şi veniturile nete realizate (12 luni, în ultimul an inainte de naşterea copilului); Observaţie: adeverinţă tip - format nou (Anexa 2) mentionează si numărul de zile lucrate, concediu medical şi de odihnă pentru fiecare din lunile din perioada stagiului de cotizare;

- decizia sau adeverinţa eliberată de către angajator din care să rezulte reluarea activităţii sau, daca se solicita direct stimulent, sa rezulte obtinerea de venituri impozabile.

PENTRU PERSOANELE CE AU REALIZAT VENITURI DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE:

- decizii de impunere şi adeverinţe de venit eliberate de către Administraţiile Financiare pentru ultimele 12 luni, înainte de naşterea copilului;

- certificat de atestare fiscală;

- document doveditor privind reluarea activitatii dupa concediul de creştere a copilului sau, daca se solicita direct stimulent, document din care sa rezulte ca obtine venituri impozabile;

- pentru avocaţi, se solicită suplimentar: declaraţiile 200 si 220 şi adeverinţă eliberată de către Barou.

Atentie! La depunerea documentaţiei, este obligatorie prezentarea documentelor de identitate ale ambilor parinţi şi ale copiilor în ORIGINAL !!!"
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor

ratzusca Avatar
    ratzusca este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    85

Buna Danutza...
    In cat timp dupa depunerea dosarului pt acordarea indemnizatiei de crestere copil, ti-au intrat banii? Si unde se depune acest dosar in iasi?
    Pot depune dosarul chiar si in timpul concediului postnatal( ca sa primesc banii mai repede) sau numai dupa terminarea acestuia?
    [SIGPIC]

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

Eu am inceput CCC (crestere copil) pe 1 iunie. Dosarul l-am depus pe 29 mai pentru ca de la servici nu mi s-au dat mai repede actele. Teoretic si practic ti se pot da actele necesare pentru depunerea dosarului si in timpul concediului postnatal, dar oricum banii vor intra in luna imediat urmatoare celei in care intri in CCC.
    Eu i-am primit pe 9 iulie, adica la timp. Cu cat depui actele mai devreme de data la care intri in CCC, cu atat creste posibilitatea ca banii sa intre in luna urmatoare. Daca intarzii cu depunerea, banii intra mai tarziu.
    Parca ai termen 60 zile de la nastere sau de cand termini concediul sa depui actele.
    Actele se depun la Asistenta Sociala, cladirea se afla in zona Casei Sindicatelor de vizavis de fosta Tesatura. Ai aici site-ul lor:Acte alocatie de stat si indemnizatie
    Scoala parintilor

ratzusca Avatar
    ratzusca este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    85

Multumesc mult Danutza,....o sa depun actele imediat ce mi se termina concediul postnatal, ca sa primesc banii la timp...
    Am intrebat pt ca am vazut undeva scris ca banii intra abia la 2-2,5 luni de la depunerea dosarului....sper totusi sa intre la timp...
    [SIGPIC]

bermarob este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2013
    Varsta
    38
    Replici
    3

Buna ziua! va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Momentam ma aflu in concediu ingrijire copil si beneficiez de indemnizatie crestere copil. In 6 aprilie 2013 copilul implineste 2 ani. Pe motive medicale primim indemnizatia pana la varsta de 3 ani ale copilului. Eu m-as intoarce la servici mai repede de cei 3 ani ai copilului dar as schimba angajatorul de la sector bugetar la privat. Pot intra in CFS la vechiul loc de munca iar la noul loc de munca sa imi faca contract? mentionez ca sunt functionar public iar la noul loc de munca as fi pe alta functie. Voi mai beneficia de stimulent de insertie pana la varsta de 3 ani ale copilului dupa noua lege intrata in vigoare? (acolo se mentioneaza ca se primeste respectivul stimulent oricand pe parcursul celor 3 ani ale copilului, dar oare trebuia aleasa indemnizatia pe un an sau este ok si daca am ales CIC pe 2 ani? citat: "Concediu crestere copil cu handicap pana la varsta de 3 ani: in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului se realizeaza oricand, pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani".). Mentionez ca sotul meu este fara venit si ar sta el acasa cu copilul. Sau as primi stimulent doar daca nu ma aflu in CFS la primul loc de munca, si direct cu contract de munca la noul loc de munca, implicit asta insemnand sa imi dau demisia la vechiul loc de munca? ce stiti in acest sens? va multumesc mult!

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

mie una mi-a specificat clar ca daca aleg concediu fara plata nu primesc nici un stimulent de insertie.
    cotizezi la bugetul de stat prin retineri la salar - atunci iti dam si tie stimulent... cam asa sunt datele problemei.

nu inteleg faza sa fii cfs la stat si sa muncesti la privat... sa inteleg ca vei avea doua job-uri? sau vrei sa renunti la stat si sa muncesti la privat?
    ca sa primesti stimulent trebuie sa duci incetarea suspendarii de la locul de munca pentru care ai avut suspendat contractul, respectiv cand ai depus dosar pentru indemnizatie ai dus o suspendare de la un loc de munca. de la acel loc de munca duci si incetarea suspendarii. nu conteaza ca nu o sa mai lucrezi in acea unitate, atat timp cat vei aparea la FInante ca obtii venituri si platesti impozite, vei primi stimulent.
    Scoala parintilor

Data inscrierii
    martie 2013
    Varsta
    38
    Replici
    3

Citat Citat din Danudza Vezi post
    mie una mi-a specificat clar ca daca aleg concediu fara plata nu primesc nici un stimulent de insertie.
    cotizezi la bugetul de stat prin retineri la salar - atunci iti dam si tie stimulent... cam asa sunt datele problemei.

nu inteleg faza sa fii cfs la stat si sa muncesti la privat... sa inteleg ca vei avea doua job-uri? sau vrei sa renunti la stat si sa muncesti la privat?
    ca sa primesti stimulent trebuie sa duci incetarea suspendarii de la locul de munca pentru care ai avut suspendat contractul, respectiv cand ai depus dosar pentru indemnizatie ai dus o suspendare de la un loc de munca. de la acel loc de munca duci si incetarea suspendarii. nu conteaza ca nu o sa mai lucrezi in acea unitate, atat timp cat vei aparea la FInante ca obtii venituri si platesti impozite, vei primi stimulent.
    Mersi mult de raspuns!.....si banuiesc ca de la noul loc de munca mai trebuie la dosar contractul de munca pt stimulent nu doar demisia de la vechiul loc de munca. In prima faza, da , vroiam sa pastrez si vechiul loc de munca de asta intrebam daca pot fi in CFS, dar voi renunta la vechiul loc si merg doar la unul, la cel nou.

Darc Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.244

nu, la dosarul de stimulent depui doar hartia ca seful iti aproba incetarea concediului de crestere copil- e de fapt un act aditional (nr.1 sa zic)
    demisia ta si actul aditional de inchidere a CIM (nr.2) sunt documente diferite de ce depui tu la Asistenta sociala.

eu asa am facut. am facut cerere de revenire, mi s-a aprobat, s-a intocmit act aditional de revenire la servici. concomitent, mi s-a desfacut contractul de munca prin alt act aditional (mie mi s-a desfiintat postul, tu ai sa ai si cerere de demisie si actul aditional aferent). la Asistenta am dus copie dupa cererea mea de revenire cu semnatura sefului ca e de acord sa ma intorc si dupa actul aditional. actul ca mi s-a desfiintat jobul si contractul nou de munca nu l-am dus.
    tu ai sa faci 2 cereri: una sa te intorci si una de demisie. vei primi2 acte aditionale, unul ca te intorci si unul ca pleci. vei duce copie doar dupa prima cerere si dupa primul act
    Scoala parintilor

Data inscrierii
    martie 2013
    Varsta
    38
    Replici
    3

mersi mult!

aria_cluj Avatar
    aria_cluj este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2011
    Varsta
    33
    Replici
    9.989

mai fetelor sunt in ceata totala.
    vreau sa ma intorc mai repede la munca, dar nu stiu cum sa procedez cu dosarul,poate mai sunteti careva in situatia mea
    vlad implineste 1 an in 31 mai,eu as vrea sa ma duc la munca,sa primesc si stimulentul de insertie
    nu stiti?exista un termen limita la care tb sa ma intorc pentru a putea beneficia de stimulent?
    am optat initial pentru 2 ani,si acu vreau sa ma intorc mai repede...

Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Probleme legate de concediu postnatal si stimulent
    De Francesca 28642001 in forum Legislatie
    Replici: 3
    Ultima replica: 03 ian 2013, 11:53
  2. problema cu stimulentul de insertie
    De DianaIasi in forum Legislatie
    Replici: 1
    Ultima replica: 11 dec 2012, 22:48
  3. Stimulent crestere copil
    De pitika in forum Legislatie