Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 18
Like Tree11Likes

Subiect: Probleme cu reintoarcerea la munca dupa CCC

ValeaJiului este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    441

Implicit Probleme cu reintoarcerea la munca dupa CCC

Buna mamici, burtici si copilasi !

In aprilie ar trebui sa revin in campul muncii, dar angajatorul meu mi-a dat de inteles ca nu ar mai avea nevoie de mine, ca postul meu nu ar mai exista.
    As vrea sa stiu care sunt obligatiile angajatorului fata de mine si la ce ma pot astepta in mod concret in momentul in care voi face cererea de reincepere a activitatii.
    Din cate am inteles acea perioada de protectie a mamei ( 6 luni ) care revine in campul muncii dupa concediul de crestere a copilului este doar pe hartie, pentru ca practic angajatorul daca vrea sa te concedieze va merge pe varianta restructurarii posturilor.
    Daca tot se ajunge la concediere pe motiv de desfiintare de post, beneficiez de cele 20 de zile lucratoare de preaviz platite? , de un salariu compensatoriu ? si de dreptul de a lipsi de la munca pe perioada celor 20 de zile de preaviz jumatate de program pentru a-mi gasi un alt loc de munca ?
    Voi ce stiti ?
    Mai exista vreo mamica in situatia mea ?

Va pup cu drag !
    mami Ramona si bebelusul Rares ( 19 aprilie )

AlynaB Avatar
    AlynaB este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

Implicit Raspuns: Probleme cu reintoarcerea la munca dupa CCC

Depinde si de cat ai stat acasa/.....daca ai stat 1 an, angajatorul este obligat sa te primeasca inapoi (nu numai pe hartie), in schimb daca ai ales sa stai 2 ani, da, poate sa iti spuna ca postul nu mai exista......
    Multa bafta in continuare!!

Lilypie First Birthday tickers

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.228

Da, in cazul in care angajatorul poate face dovada restructurarii posturilor pe motiv de criza, are dreptul sa te dea in somaj. Ai drept la preavizul de 20 de zile lucratoare, doar daca ai specificat acest lucru in contractul de munca (cand s-au modificat timpii de preaviz, nu toata lumea a modificat si CIM-urile deja existente, astfel incat, preavizul poate fi si mai mic).
    Legea spune ca daca esti data in somaj, ai dreptul sa pleci jumatate din timpul de munca pentru a iti cauta alt loc de munca.
    atentie: angajatorul nu mai are voie sa angajeze pe postul tau alta persoana... deci daca afli ca pe aceeasi functie a venit altcineva, il poti reclama la ITM.

eu am fost in pozitia ta, doar ca la mine era declarata firma in insolventa si intra sub incidenta legii 85 care anuleaza orice alta lege in favoarea mamicilor.
    AlynaB likes this.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

Make a pregnancy ticker

aria_cluj Avatar
    aria_cluj este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2011
    Varsta
    33
    Replici
    9.989

fetelor,eu vreau sa ma intorc la munca,inainte sa implineasca vlad,baietelul meu 1 an,am optat pentru 2 an,si ma intorc mai repede in campul muncii...spuneti-mi va rog..ce tb sa fac?cat de repede tb sa ma misc,vlad implineste un an in 31 mai.
    AlynaB likes this.

AlynaB Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

Concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani: daca parintele se intoarce la serviciu inaintea implinirii varstei de 2 ani a copilului, nu primeste stimulent. Intoarcerea la serviciu pentru a primi stimulent trebuie sa se faca inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului. Odata ce a optat pentru CCC pana la 2 ani, nu mai poate sa opteze pentru alta varianta.

Daca persoanele care au dreptul la concediul pentru cresterea copilului se reintorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, li se acorda un stimulent in cuantum lunar de 100 lei pana la data la care copilul face 2 ani, situatie in care plata indemnizatiei se suspenda. OUG 124/2011 raporteaza cuantumul stimulentului de insertie la indicativul social de referinta (ISR = 500 lei), mentionand ca pentru copiii nascuti inainte de 01.01.2011 si ai caror parinti se intorc in campul muncii inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, stimulentul va avea o valoare de 0,2 ISR (adica tot 100 lei).

AlynaB Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

Acte necesare in obtinerea stimulentului de insertie:

cerere tip (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
    actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
    certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original)
    certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
    certificat casatorie (copie si original);
    livret de familie (copie si original);
    adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita :
    - a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),

- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);

realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
    dosar cu sina din carton (coperti intregi);
    extras de cont (daca se doreste plata in cont bancar), deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST si ING pe numele solicitantului.
    aria_cluj likes this.

AlynaB Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

sper sa iti fie de folos!!!!!! multa sanatate

marib Avatar
    marib este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2012
    Replici
    2.393

Dragelor,
    Pentru ca mai stiu alte persoane aflate in situatii asemanatoare sa va spun din experienta lor.
    Daca ati optat pentru 1 an de stat acasa stiti ca nu este 1 an, ci 11 luni, pentru ca o luna trebuie sa o ia obligatoriu tatal, daca nu o ia, nu o poate lua mama. Daca va intoarceti mai devreme si cu o zi decat 1 an, primiti stimulent de insertie de la stat in valoare de 500 de lei, pana copilul implineste 2 ani-pe toata aceasta perioada, angajatorul nu are voi sa va dea afara (am o fosta colega care s-a dus cu legea pe masa si nu au putut s-o dea afara).
    Sper ca aceasta informatie sa va fie de folos
    AlynaB likes this.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Darc Avatar
    Darc este offline Moderator
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    32
    Replici
    3.228

Alina, s-a modificat legea. acum si mamele ce au optat pt 2 ani au drept la stimulentul de 500 lei
    Principalele modificari si completari privind indemnizatia crestere copil

e a patra liniuta: vezi ca trebuie sa notifici Asistenta sociala ca te intorci mai devreme.
    atata timp cat angajatorul e de acord si te reprimeste la munca, statul nu carcoteste si te plateste cu stimulent.
    daca totusi tu te intorci si tati isi poate lua el concediu, atunci poate lua el concediul pana la 2 ani.
    AlynaB and aria_cluj like this.
    Daca nu iti place un lucru, schimba-l. Daca nu poti sa-l schimbi, schimba-ti atitudinea. Nu te plange.
    Nu-ti pierde timpul batand intr-un perete sperand ca il vei transforma intr-o usa.
    Scoala parintilor
    Mamica ce alapteaza fericita de mai bine de un an!!!

Make a pregnancy ticker

aria_cluj Avatar
    aria_cluj este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2011
    Varsta
    33
    Replici
    9.989

Citat Citat din AlynaB Vezi post
    Acte necesare in obtinerea stimulentului de insertie:

cerere tip (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
    actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
    certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original)
    certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
    certificat casatorie (copie si original);
    livret de familie (copie si original);
    adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita :
    - a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),

- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);

realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
    dosar cu sina din carton (coperti intregi);
    extras de cont (daca se doreste plata in cont bancar), deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST si ING pe numele solicitantului.
    Alina,merci mult pentru info,ma apuc sa adun documentele astea si sa astept sa depun dosarul.cu cat timp inainte tb depus?
    Citat Citat din marib Vezi post
    Dragelor,
    Pentru ca mai stiu alte persoane aflate in situatii asemanatoare sa va spun din experienta lor.
    Daca ati optat pentru 1 an de stat acasa stiti ca nu este 1 an, ci 11 luni, pentru ca o luna trebuie sa o ia obligatoriu tatal, daca nu o ia, nu o poate lua mama. Daca va intoarceti mai devreme si cu o zi decat 1 an, primiti stimulent de insertie de la stat in valoare de 500 de lei, pana copilul implineste 2 ani-pe toata aceasta perioada, angajatorul nu are voi sa va dea afara (am o fosta colega care s-a dus cu legea pe masa si nu au putut s-o dea afara).
    Sper ca aceasta informatie sa va fie de folos
    daca eu am optat pentru 2 ani,si ma intorc inainte sa faca bebe 1 an,tb sa stea si tati cu el?
    Citat Citat din Danudza Vezi post
    Alina, s-a modificat legea. acum si mamele ce au optat pt 2 ani au drept la stimulentul de 500 lei

e a patra liniuta: vezi ca trebuie sa notifici Asistenta sociala ca te intorci mai devreme.
    atata timp cat angajatorul e de acord si te reprimeste la munca, statul nu carcoteste si te plateste cu stimulent.
    daca totusi tu te intorci si tati isi poate lua el concediu, atunci poate lua el concediul pana la 2 ani.
    da,s-a modificat legea....

merci mult fetelor

AlynaB Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

Citat Citat din Danudza Vezi post

ms, acum am citit si eu.....F ciudat, pt ca o colega de-a mea s-a intors recent la servici, a optat pt 2 ani dar s-a intors mai devreme si nu a primit nimic.....Ori nu a informat-o nimeni de noua lege.....
    aria_cluj likes this.

AlynaB Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Replici
    12.271

eu am depus dosarul cu 2 saptamani inainte ca puiul meu sa faca 1 an

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul