Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 13 la 24 din 75
    aniymariy este offline Membru
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    1

Implicit Re: Cat costa o nastere?

Salutari la toate burticile !
    Ma numesc Ana Maria si sunt insarcinata in 30 de saptamani si as dori sa aflu cat costa o nastere pe cale naturala in Bucuresti (Maternitatea Bucur).

rocsanica21 Avatar
    rocsanica21 este offline Membru
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Varsta
    30
    Replici
    25

buna dimineata mamici cu burtici,eu sunt o viitoare mamica de aprilie,nu locuiesc in romania,tara care m-a adoptat de vreo 4 ani este grecia,de care m-am si indragostit nebuneste,bineinteles ca pe buzele tuturor ,ale parintilor si socrilor a fost intrebarea :" da tu unde nasti?" urmat de un raspuns firesc zic eu :"in grecia." nu prea au fost de acord cu decizia mea,spre norocul meu am gasit o materniate privata,cu doctori care au facut studiile in romania si pot vorbim si limba mea natala,inainte de a ma decide sa nasc la ei la maternitate mi-au facut un tur al spitalului,sa imi arate sala de nastere,am facut cunostinta cu asisitentele,am vazut si salonul unde voi sta impreuna cu bebelusul,fiind o clinica privata au vrut sa imi arate ce imi pot oferi de 1200 de euro si am fost multumita,poate unele ve-ti spune ca e mult,dar tineti cont ca nu vorbim de romania unde atunci cand nasti trebuie sa bagi bani in buzunare si pentru-ca iti aduc o cana cu apa.Va doresc tuturor o sarcina ,o nastere usoara si un spital curat....pupici

Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    188

cat am fost internata la Municipal Bucuresti am inteles ca o nastere naturala costa 8 mil, iar o cezariana 12 mil, dar oricum fiecare da cat poate...
    nastere usoara!

liliana_t este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Varsta
    41
    Replici
    15

Citat Citat din onica_mihaela Vezi post
    Buna mamici! Sunt o viitoare mamica de decembrie (sau ianuarie, depinde de cand vrea bebe sa vina ) si ma intereseaza cam cat costa o nastere. Eu as vrea sa nasc natural, dar, daca doctorul imi va spune ca ar fi bine cezariana, voi face in consecinta... M-am interesat pe paginile de internet ale clinicilor private, insa eu voi naste intr-o maternitate de stat... Poate ar parea un subiect tabu, mai ales dupa ce s-a intamplat la maternitatea Giulesti, dar... Va pup!
    Nasterea intr-o spital de stat nu costa decat daca tu optezi pentru un salon privat unde vei plati cazarea. Dar in rest daca te referi la atentiile date medicilor si asistentelor vei decide tu in functie de bugetul familiei voastre.
    Iti voi spune ca daca alegi sa nasti intr-un spital de stat ai drepturi si este bine sa citesti drepturile pacientului si obligatiile cadrelor medicale (sunt expuse pe blogul meu).Daca tu esti o mamica informata, calma vei putea sa ai parte de ingrijirea cadrelor medicale fara sa dai acea ,,spaga'' de care face caz toata lumea.
    Intrebate si observate cadrele medicale, au raspuns ca au aceeasi atitudine fata de un pacient care este informat si isi expune punctul de vedere cu calm si fata de altul care da in stanga si in drepata, crezand ca astfel lucrurile se pot rezolva.
    Frica tuturor gravidelor este ca vor fi tratatate necorespunzator,dar,iti spun ca tu esti cea care vei dicta comportamentul celor din jurul tau, fara sa il conditionezi financiar.
    Daca totusi exista stresul acesta si nu il poti depasi,tu ai in Constanta si alte optiuni.
    Imi poti spune ca ai fost urmarita de un medic care asista doar in spitalul de stat si nu te poti orienta acum catre o alta optiune cu un alt medic. Nu esti singura care gandesti astfel, iti pot oferi solutii, dar inainte de asta iti voi face o mica ,,poveste''
    De ce ai ales tu sa nasti cu medicul tau?
    **Fiindca iti asigura confortul la nastere:siguranta actului medical si faptul ca ai legat o relatie inainte cu el, il cunosti, iti ofera incredere.
    Acum va veni intrebarea fireasca:
    De ce avem nevoie de incredere la nastere?
    **Fiindca exista atatea mituri cu femei care au suferit la nastere, care nu ,,au fost bagate in seama'', la care s-a tipat.
    Toate femeile se tem de aceste povesti si de aceea isi asigura siguranta nasterii cu medicul cu care au deja formata o relatie anterior.
    De ce te mai temi?
    De mediul nasterii, de atitudine cadrelor medicale,nu?

Daca ai sti ca poti opta sa nasti cu un alt medic care te va urmari in permanenta, intr-un mediu cald, cu personal sanitar pregatit care respecta omul si aspectele afective ale nasterii si alaptarii, ideea de familie...Oare te-ai mai gandi la cele ,,preturi ascunse''?

Eu zic sa analizezi cele doua variante si:
    *** fie alegi sa nasti intr-o maternitate de stat si adopti atitudinea pacientului care are drepturi si cu calm, dar fara spaga le vei obtine,
    ***fie ai costuri la vedere iar aspectele importante pentru tine din punct de vedere medical, afectiv si confort iti vor fi respectate.

Inca o intrebare desprinsa din textul tau:
    De ce medicul tau ar considera ca trebuie sa faci cezariana, daca tu iti doresti nastere naturala?
    Banuiesc ca ai vrut sa te referi la varianta cand medicul iti va spune ca cezariana este necesara fiindca salveaza viata mamei sau a copilului,nu?
    http://cursurilamaze_galati.ablog.ro//
    www.isis-med.ro
    Un om informat va alege in cunosctinta de cauza!
    Informeaza-te!

cryss_85 este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    2

salutare viitoare mamici cu burtici... este cineva din neamt?piatra neamt? vreau sa vorbim despre sarcina cu cine este dispusa, chiar daca este din alta zona. eu sunt o viitoare mamica de martie. sarcina usoara la toate burticile si nastere usoara. daca vreti putem vorbim si pe mess. pupici.

silviaion este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Replici
    36

Buna mamicilor sunt o viitoare mamiaca in februarie 2011 si as dori sa stiu si eu cam cat costa o nastere normala la Polizu(Bucuresti),

silviaion este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Replici
    36

buna liliana t ai putea sa imi dai si mie adresa blogului tau sau o adresa de mes pe care putem sa vorbim mai multe.
    Multumesc

mse Avatar
    mse
    mse este offline Membru
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Varsta
    39
    Replici
    3.880

Citat Citat din silviaion Vezi post
    Buna mamicilor sunt o viitoare mamiaca in februarie 2011 si as dori sa stiu si eu cam cat costa o nastere normala la Polizu(Bucuresti),
    si eu voi naste tot la polizu dar habar n-am cat costa
    Mara Thea, 20.05.2011, ora 03:03

tina_iany este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Replici
    6

Citat Citat din aniymariy Vezi post
    Salutari la toate burticile !
    Ma numesc Ana Maria si sunt insarcinata in 30 de saptamani si as dori sa aflu cat costa o nastere pe cale naturala in Bucuresti (Maternitatea Bucur).
    buna ANA MARIA cum este maternitatea bucur? si cu ce doctor vei naste? doctora care imi urmareste sarcina nu asista la nasteri iar o prietena mi-a recomandat un medic de la bucur,

kalatinna Avatar
    kalatinna este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2009
    Replici
    12

Buna fetele. Un medic foarte bun care asista la nasteri la maternitatea Bucur este doamna doctor Constantinescu Camelia. A re un cabinet particular la Tineretului, se numeste Vital. Pot sa va spun cu mana pe inima ca este o adevarata profesionista.Cautati pe internet desprea ea si veti gasi numai mamici multumite!

andreea.b este offline Membru
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    28
    Replici
    1

Buna

Eu am aflat recent ca sunt insarcinata am auzit ca la Genesys in Arad au pachete de urmarire a sarcinii impreuna cu nasterea la 990 Euro si se poate plati in rate lunare. Include consultatiile, ecografiile si analizele de laborator pe toata perioada sarcinii, iar daca ar trebui sa le platesc lunar separat pe fiecare m-ar costa mai mult.

O prietena de a mea a nascut la Genesys cu 790 Eu, si a fost foarte multumita. Conditiile sunt impecabile.

crystynik Avatar
    crystynik este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2010
    Varsta
    26
    Replici
    809

buna fetelor si eu tot la bucur o sa nasc in martie cam at o sa vn bebe,sincera sa fiu nu stiu cat costa o nastere,pe doc meu il cheama Olaru Gabriel si este un om de nota 10 care iti tot ceea ce nu stii si sincera sa fiu nu este niki dp bani,are un cabinet particular dar o sa ma asiste la nastere lamaternitatea bucur pt k lucreaza si akolo,va pupacesc
    Lilypie Second Birthday tickers

Subiecte Similare

1. Cat costa nasterea la Spitalul Malaxa din bucuresti?
    De ana25 in forum Clubul burticilor
    Replici: 0
    Ultima replica: 14 mar 2013, 19:11
  2. Cat costa nasterea la maternitate?
    De nina in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 13
    Ultima replica: 20 nov 2012, 19:33
  3. cat costa o nastere la giulesti?
    De alecsandra in forum Nasterea
    Replici: 1
    Ultima replica: 10 iul 2012, 19:55
  4. cat costa o nastere la Cluj ?