Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 40
Like Tree24Likes

Subiect: Nasterea normala dupa cezariana

Willie Oaspete

Implicit Nasterea normala vaginala dupa cezariana

ce ziceti de asta? In State stiu ca VBAC (vaginal birth after cesarean) este o noua moda. stiti ceva cazuri si in Romania?

Pe mine ma batea un gand, ca a doua nastere sa fie vaginala, asta dupa o prima prin cezariana. dr meu are insa o parere cam proasta despre asta si nu o recomanda, cel putin nu mie...

Voi ce parere aveti? stiti pe cineva care a nascut normal vagianl dupa o cezariana

Paula Oaspete

Implicit Re: Nasterea normala vaginala dupa cezariana

Si pe aici se poarta dar se spune ca trebuie sa ai cel putin 2 ani de la cezariana.
    Poti incerca si tu, oricum nasterea vaginala este o experienta unica si este mai bine si pentru bebe si pentru mama.

Mamicutza Oaspete

Eu cunosc o mamica cu trei copii (mari, deci e vorba de acum 16 ani) care a nascut intai cu cezariana, apoi normal inca de doua ori. Dar....sa fiu in locul tau, cred ca tot pt cezariana as opta.

Simona Oaspete

am citit f mult despre riscurile nasterii vaginale dupa cezariana si, culmea, mai toti medicii (americani, care altii?) zic ca ruptura uterina este cel mai mic risc! eu una nu cred asta si zic, ca si tine, ca este cel mai mare si cel mai periculos risc la care ma pot supune. de fapt asta incerca sa imi explice si doctorul meu: daca mi se rupe uterul, risc sa ii mor sub ochi fara sa ma poata ajuta f mult sau sa raman cu sechele toata viata, asta in afara de ce ar putea pati copilul! asa ca mai bine nu...

Geanina Oaspete

Da, eu stiu pe cineva si acel cineva e bunica acum si are o fata de vreo 35 de ani. Deci se intampla in Romania cu multi ani in urma.

Willie Oaspete

Citat Citat din Geanina Vezi post
    Da, eu stiu pe cineva si acel cineva e bunica acum si are o fata de vreo 35 de ani. Deci se intampla in Romania cu multi ani in urma.
    wow!!!!! bravo ei!

eu intrebam in ideea in care as vrea sa stiu daca exista o practica in acest sens, daca stiti medici care sa practice asa ceva in mod curent...pt ca sunt f curioasa cati au curajul sa mearga mai departe si sa nu fie "comozi", sa recomande tot cezariana.

asa cum spuneam si eu Alina, sigur exista si au existat cazuri multe (vezi cel al femeii despre care vorbim eu mai sus in care sigur nu a facut cezariana ca probabil nu s-a obosit nimeni sa ii faca).

daca stau sa ma gandesc bine este asa o loterie cu nasterea asta... poti sau nu sa ai surprize. femei aparent sanatoase au dificultati in a naste normal sau fac tot felul de complicatii... hm!

Mikutza Oaspete

Mi-am dorit enorm de mult sa nasc normal si nu mi-am revenit chiar asa usor in urma faptului ca a trebuit sa fac cezariana. Mi-as dori sa pot naste normal la urmatoarea sarcina pt ca am sintit o ruptura intre mine si copil in timpul operatiei. Si pentru ca laptele ar veni mai repede. Dar eu sunt prima care cedez in favoarea cezarienei. Prima data am tot asteptat sa nasc normal si am tot asteptat pana cand a fost aproape prea tarziu. Am trecut prin prea multe emotii din cauza asta si nu vreau sa se repete. Daca sunt hotarata sa fac cezariana n-o s-o programez dupa termen si astfel evit multe din riscurile la care m-am expus prima data. Asta fara sa iau in calcul riscurile la cere se supune o mama cu o cezariana vrand nastere normala. Pt mine astea sunt un motiv in plus sa aleg eu cezariana.

donnaoradea Oaspete

NASTERE VAGINALA DUPA CEZARIANA -NVDC.

Dragele mele , intrati pe: International Cesarean Awareness Network, este o organizatie internationala (INTERNATIONAL CESAREAN AWARENESS NETWORK ) , despre educatie mamelor si viitoarelor mame. Aici sunt prezentate povesti , imagini si chiar clipuri video despre femei care au nascut natural chiar dupa 3-4 cezariene. Este practic un site dedicat VBAC-ului (VAGINAL BIRTH AFTER CESAREAN).

Acolo sunt numeroase studii in acest sens, sunt prezentate absolut toate riscurile si beneficiile.

AVEM si NOI acolo un TOPIC pe forum, (VBAC - VBAC IN ROMANIA )despre persoanele din Romania care au trecut prin aceasta experienta.

Vom discuta acolo despre problemele care pot sa apara, despre reticienta maternitatilor si a doctorilor de a lasa gravida sa incerce macar, daca isi doreste acest lucru. Toate piedicile cu care ne confruntam, noi cele care vrem sa alegem NVDC.

Avem un cuvant de spus, avem dreptul de a alege noi modalitatea de a da nastere.

Sunt mii de povesti , femei care au nascut natural dupa cezariana, femeile din strainatate nasc acasa asistate de moase si nu au probleme. Sunt intradevar niste povesti incredibile.

Va astept cu drag sa va alaturati, sa sustinem organizatia , in special sa ne sustinem una pe alta si punctele de vedere .

Noi decidem!

miha_c Oaspete

Buna!
    Stiti vreun medic dispus sa asiste la nastere normala dupa cezariana? Eu sunt in aceeasi situatie ca si voi, vreau sa nasc normal dupa o operatie cezariana.

Multumesc frumos!!

ela
    ela este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2009
    Replici
    1

pt donnaoradea,-am intrat pe site-ul ICAN dar nu am reusit sa ma inregistrez pe forum ,(unde sa citim cazuri in Romaneste si din Romania, si in ce spitale se practica...)) cer aia sa tastez niste litere, la care imi dau raspunsul ca nu le-am tasta bine, astia sunt nebuni ca eu inca nu am chiorat si vad bine
    asteptam raspuns

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.290

Implicit Nasterea normala dupa cezariana

Nasterea normala dupa cezariana

Acum cativa ani, o femeie care nascuse prin cezariana putea fi sigura ca si la urmatoarele nasteri va trebui sa treaca prin acelasi lucru. Se credea ca dupa o cezariana, uterul nu mai poate suporta o nastere vaginala, asa ca se facea o noua taietura, peste cicatricea celei vechi.

Astazi, nasterea vaginala dupa cezariana nu mai este o incercarea imposibila si se considera chiar ca in unele cazuri nasterea vaginala este mai sigura decat o noua cezariana.

Aproximativ 90% dintre mamicile care au deja o cezariana pot fi candidate pentru o nastere vaginala. In practica, 69-80% din femeile care au o cezariana reusesc o nastere vaginala fara probleme.

Cea mai mare problema in ce priveste nasterea vaginala dupa cezariana este riscul unei rupturi uterine. De aceea, cu ceva timp in urma nici macar nu se incerca nasterea vaginala si se trecea direct la o noua cezariana. Potrivit Colegiului American de Obstetrica si Ginecologie, la femeile care au o cezariana prin incizie joasa, transversala, riscul unei rupturi uterine este intre 0.2 si 1.5%, adica doar una din 500 de femei vor face aceasta complicatie.

Riscul este mai mare atunci travaliul este indus sau grabit in mod artificial, deci posibilele complicatii ale inducerii trebuie discutate cu medicul.

Pentru a fi macar candidata la o nastere naturala dupa cezariana, o femeie trebuie sa indeplineasca mai multe coditii:
    - Sa nu aiba mai mult de doua cezariene cu taiatura joasa, transversala.
    - Sa nu aiba alte cicatrici uterine, anomalii ale uterului sau rupturi.
    - Sa nu aiba alte probleme de sanatate care ar putea complica nasterea vaginala.
    - Medicul trebuie sa fie pregatit pentru monitorizarea travaliului si pentru o noua cezariana, daca este cazul.
    - Spitalul trebuie sa aiba personal calificat pentru cazul in care va fi nevoie de o cezariana.
    - Motivul care a dus la cezariana prima data nu trebuie sa se repete.
    - Copilul sa aiba o marime normala si sa fie in prezentatie craniana.
    - Tipul primei incizii trebuie sa joace un rol important in luarea unei decizii.

Incizia joasa, orizontala sangereaza mai putin in timpul operatitei, se vindeca mai bine si mai repede, iar cicatricea care se formeaza este mai puternica, deci riscul unei rupturi uterine este mic. Se poate incerca o nastere vaginala chiar si dupa doua astfel de incizii. In schimb, incizia clasica, verticala si inalta, pune cele mai mari probleme si prezinta un risc mare de ruptura uterina, deci femeile care au chiar si o singura astfel de incizie nu pot fi candidate pentru nasterea vaginala.

Din contra, nasterea vaginala dupa cezariana nu este indicata daca:
    - Sarcina este multipla
    - Mama sufera de diabet
    - Mama sufera de hipertensiune.
    - De asemenea, scad sansele de success daca mama are peste 40 de ani sau - daca sarcina este suprapurtata (a durat mai mult de 40 de saptamani).

Comparatie intre cezariana repetata si nasterea vaginala dupa cezariana:

Cezariana repetata

Nastere vaginala supa cezariana
    Riscurile oricarei interventi chirurgicale
    Sub 1% risc de ruptura uterina, posbil insotita de hemoragie masiva, histerectomie, infectii.
    Spitalizare indelungata
    Spitalizare de mai scurta durata
    Risc de infectii ale uterului, vezicii urinare, inciziei.
    Riscul creste daca dupa o incercare de nastere naturala, se trece la cezariana
    Riscul de a fi atinse vezica urinara, intestinele sau alte organe invecinate uterului
    Riscul de rupturi perineale sau epiziotomie.
    Durere si discomfort de lunga durata in zona inciziei
    Durere si discomfort de scurta durata in zona genitala
    Sunt sanse mici ca nou-nascutul sa aiba probleme respiratorii
    Plamanii copilului se pregatesc pentru respiratie, pe masura ce trece prin col si vagin.
    Daca mai urmeaza si alti copii, cu fiecare cezariana cresc riscurile de complicatii la urmatoarea.

Nasterea vaginala dupa cezariana
    elena88, lilu and anca87 like this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.290

Implicit Re: Nasterea normala dupa cezariana

Si ca sa nu fie acest topic numai informational,
    eu mi-am implinit visul si am nascut natural dupa cezariana.
    Fara complicatii,
    da, am avut rupturi interioare si epoziotomie, dar asta din cauza travaliului fulgerator.
    elena88, lilu and elenesi like this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

Pagina 1 din 4 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Nasterea normala vaginala dupa cezariana
    De Willie in forum Nasterea
    Replici: 10
    Ultima replica: 31 ian 2012, 22:22
  2. Nasterea prin operatie cezariana
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 30 iul 2009, 10:41
  3. Complicatiile de dupa nasterea prin cezariana
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole