Pagina 1 din 60 12345611213151 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 715
Like Tree366Likes

Subiect: Nasterea in Germania

E.Diana Avatar
    E.Diana este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2012
    Replici
    36

Implicit Nasterea in Germania

Buna mamicutelor !! eu sunt insarcinata in luna a5a si va trebui sa plec cu sotul meu in germania pe 6 luni.. Asta inseamna ca va trebui sa nasc acolo. Aveti informatii referitoare la nasterea acolo? ce asigurare ar trebui sa imi fac sa nu platesc nasterea acolo. m-am tot interesat dar nicio agentie de asigurari nu acopera o nastere in strainatate si mai ales cezariana. VA ROG mult daca aveti informatii sa mi le comunicati. Multumesc anticipat.

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Implicit Raspuns Nasterea in Germania

Eu locuiesc in germania de 5 ani si am si nascut aici un copil anul trecut.In legatura cu asigurarea , daca sotul tau lucreaza si sunteti cununati te poate el asigura daca nu exista o asigurare privata care costa 150 de euro la aok sau ikk sau alta casa de asigurare.Si vei avea totul gratuit pe tot parcursul sarcinii si nasterii , ecografii tratamente daca este cazul , spitalizare si asa mai departe. Vreti sa veniti aici pe o perioada mai lunga sau doar in concediu?
    Daca mai ai probleme sau intrebari iti stau la dispozitie.
    AlynaB likes this.

​​​

E.Diana Avatar
    E.Diana este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2012
    Replici
    36

Multumesc mult. Venim pe 6 luni, sotul meu are un proiect. Firma nu i-a facut nicio asigurare, deci el o sa vina doar cu cardul european de sanatate care acopera doar situatiile de urgenta. Insa la mine este o problema...Am incercat sa-mi fac asigurare privata in tara dar nicio firma nu acopera nasterea. In Germania de asemenea am sunat la o ruda care s-a interesat la AOK si mi-a zis ca nu fac asigurari deoarece nu iasa dansii in avantaj..adica asigurarea ii de cateva sute de euro si o nastere inseamna mii de euro. Ce sa fac? Ce informatii imi mai poti oferi? multumesc anticipat

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.450

Citat Citat din E.Diana Vezi post
    Multumesc mult. Venim pe 6 luni, sotul meu are un proiect. Firma nu i-a facut nicio asigurare, deci el o sa vina doar cu cardul european de sanatate care acopera doar situatiile de urgenta. Insa la mine este o problema...Am incercat sa-mi fac asigurare privata in tara dar nicio firma nu acopera nasterea. In Germania de asemenea am sunat la o ruda care s-a interesat la AOK si mi-a zis ca nu fac asigurari deoarece nu iasa dansii in avantaj..adica asigurarea ii de cateva sute de euro si o nastere inseamna mii de euro. Ce sa fac? Ce informatii imi mai poti oferi? multumesc anticipat
    Aokul nu te asigura in totalitate daca nu ai avut contribuit la ei 2 ani , o stiu din proprie experienta , si chiar si dupa acesti doi ani trebuie sa le duci dovezi cum ca ai cu ce trai pentru a continua asigurarea si iti cere o anumita suma in cont .

uite aici gasesti informatii bune consilier juridic germano-roman | un site care trebuie citit obligatoriu de toti romanii care doresc sa munceasca sau sa se stabileasca in Germania

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Daniela eu am fost asigurata la inceput la ikk si pe parcursul primei sarcini m-am mutat la aok pt ca nu ma mai intelegeam cu cei de la ikk , si nu mi-au cerut nici o dovada de venit sau eu stiu ce ... bine eu eram asigurata prin locul de munca ... cu siguranta ca este altceva ... dar sora sotului era sa fie expulzata in romania din cauza unei prostii una ca nu avea asigurare si aici in germania nu ai voie sa stai dca nu esti asgurat medical iar in al doile rand , noi avem "freizügigkeitbescheinigung" nelimitat dar numai cu o conditie sa nu apelam niciodata la stat pt ajutor social sau eu mai stiu de care ... si ea , a lucrat 10 luni undeva si pe urma si-a dat demisia din motive intemeiate si s-a dus la fortele de munca si cei de acolo i-au spus ca nu are dreptul la somaj ca nu are inca 12 luni muncite dar are dreptul la somaj 2 (arbeitslosgeld 2) si ea si-a depus acte pt asta , dar nu a stiut ca sunt bani de fapt de la stat si i-a venit de la politia strainilor o hartie ca daca nu o sa aibe asigurare o sa trebuiasca sa o trimita acasa , atunci sora cealalta a asigurat-o privat la ikk si nu a intrebat-o nimeni nimic daca are venit sau asa ceva ... plateste si in ziua de astzi tot asa 150 de euro pe luna ...

eu am sa sun astazi la aok si la ikk si am sa intreb daca este posibila asigurarea privata si ce acte trebiesc pt o persoana care este nou venita in germania.
    dar sunt mai mult ca sigura ca merge pt ca de 2 ani este o lege noua si nimeni nu are voie sa stea in germania fara sa fie asigurat medical ... deci ei sunt obligati sa asigure persoanele atata timp cat platesc lunar ...

​​​

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Citat Citat din E.Diana Vezi post
    si mai ales ca aici gravidele sunt f ocrotite si ajutate.
    daca tot nu are sa mearga cu asigurarea de la aok sau ikk sau alta casa de asigurare ... du-te la caritas ei te vor ajuta sa nasti fara nici un ban si fara asigurare si te pot ajuta sa iei si lucruri pt bebe ... iar pt controalele de sarcina te poti interesa la un medic privat unde platesti fiecare consultatie si nici acolo nu-ti trebuie asigurare numai ca este mai scump.

eu am luat de la caritas anul trecut cand am nascut 1150 de euro pt bebe pt tot ce-i trebuie , si asta nu are legatura cu statul... sunt ajutoare de la oamnenii bogati ... caritasul strange fonduri si ajuta in special gravidele...

diana in ce oras locuiti?

​​​

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.450

Am o prietena venita caum , iau facut la Aok asigurare , dar e valabila pe 6 luni , am lapsus cum i spune ... clar sia facut anmeldungul si tot , dar dupa 6 luni , pentru ca nu are nici un venit i trebuie mai multe hartii complectate si trebuie sa garanteze o persona care munceste .
    Poti suna si tu la Aok , chiar sunt curioasa de ce o sati spuna .
    Acu ca si sotu e cu carte de muca te poti muta la ce asigurare vrei tu , eu imi laeg asigurarea medicala nu angajatorul ...asta stiu .
    Eu acu am platit ultima tura la Aok , din nov 2010 platim noi pe familie , insa nu iti pot spune cate hartii primeam tot la 3 luni , din ce traim , la sfarsit ne-a venit sa complecteze cine ne trimite bani , venituri .....multe , bine ca a trecut si e in regula totul
    elena88 likes this.

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Daniela de cat timp sunteti in germania?

​​​

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.450

Citat Citat din elena88 Vezi post
    Daniela de cat timp sunteti in germania?
    Prima data am venit in 2005 , eu am lucrat sezonier din ian pana in oct /nov si restul acasa ...acu suntem de 3 ani fara intrerupere
    elena88 likes this.

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

si ce acte aveti , drpt de munca , flotant daca nu te superi de intrebare.

​​​

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.450

si mai ales ca aici gravidele sunt f ocrotite si ajutate.
    daca tot nu are sa mearga cu asigurarea de la aok sau ikk sau alta casa de asigurare ... du-te la caritas ei te vor ajuta sa nasti fara nici un ban si fara asigurare si te pot ajuta sa iei si lucruri pt bebe ... iar pt controalele de sarcina te poti interesa la un medic privat unde platesti fiecare consultatie si nici acolo nu-ti trebuie asigurare numai ca este mai scump.

eu am luat de la caritas anul trecut cand am nascut 1150 de euro pt bebe pt tot ce-i trebuie , si asta nu are legatura cu statul... sunt ajutoare de la oamnenii bogati ... caritasul strange fonduri si ajuta in special gravidele...

diana in ce oras locuiti?
    eu nu am avut curaj sa ma duc la caritas ...numa intreba de ce ca nu stiu
    Cu toate ca inca ma gandesc sa imi iau avocat de la caritas pentru ca mia desfacut contractul de munca in timpul sarcinii si eu nu am primit nimic de la stat , inca nu luam nici alocatia , acu fac actele .
    Noi cat am stat si am lucrat nu neam scos dreptul de sedere , nu am avut nevoie de el daca am lucrat , sicer nici nu stiam de existenta lui , acum mergem sa il scoatem , cu toate ca acum nu mai avem nevoie , ca avem dreptul la munca permanenta in orice domeniu atat eu cat si sotu .

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Varsta
    29
    Replici
    6.450

si ce acte aveti , drpt de munca , flotant daca nu te superi de intrebare.

Nu am de ce sa ma supar ...acu avem de toate ...adica trebuie sa merge sa le scoatem pe toate

Pagina 1 din 60 12345611213151 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Nasterea la Cantacuzino
    De Inasandu in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 12
    Ultima replica: 03 iun 2014, 14:09
  2. Nasterea la Sanador
    De Gabi8631 in forum Medici, cabinete si spitale
    Replici: 9
    Ultima replica: 11 dec 2013, 15:56
  3. Vand gablonturi import Germania
    De oana_gablonturi in forum Anunturi, vanzari, cumparari