Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 15
Like Tree3Likes

Subiect: Cum se desfasoara nasterea prin cezariana

Claudia Oaspete

Implicit Cum se desfasoara nasterea prin cezariana

Cum se desfasoara nasterea prin operatie cezariana, ce etape sunt
    Eu stiu asa - pregatirea gravidei epntru operatie, prin raderea in zona unde va avea loc operatia, spalare si dezinfectare, instalrea de catere petnrui perfuzie
    - se face anestezia care paote fi locala sau generala
    - Se face incizia cu bisturiul in zona abdominala apoi se taie si uteruk
    - extragerea bebelusului din uter, stergerea, cantarirea, spalarea, curatarea canalelor respiratorii bebelului, taierea cordonului ombilical
    - Se coase uterul si abdomenul si gata sa terminat

Ancutza Oaspete

Implicit Re: Cum se desfasoara nasterea prin cezariana

Eu am simtit miscarile pe care le facea medicul meu ca sa o extraga pe Sara din uter! Nu de altceva, dar din cauza ca am pierdut tot lichidul amniotic ,uterul se mulase pe bebe, asa ca era in discutie -ca solutie de urgenta- sa scoata bebele cu tot cu uter si apoi sa-l "decupeze" ca sa salveze printesa!
    Bine ca nu am ajuns aici, dar s-au chinuit amandoi medicii(ginecologul si anestezistu)la greu:unul tragea de bebe, altul impingea ,apasand din exterior partea superioara a uterului...
    Acum ma amuz cand imi aduc aminte...atunci as fi acceptat orice doar sa fie bebe bine

Ceciliia Oaspete

Eu nu imi aduc aminte decat de anestezie si de faptul ca se lupta un asistent sa-mi ia tensiunea. Nu a reusit! Cel putin pana am adormit, nu...

Ambrozia Oaspete

Nu doresc nimanui sa treaca prin operatie cezariana prin care am trecut eu. N-am simtit durerile pt ca anestezicul a fost mult prea pternic si m-a "paralizat" toata. Mi-au pus somnifer fara sa-mi spuna (devenisem prea agitata - desi eu nu simteam - si incepuse si bebe sa se agite). Am luptat enorm saraman treaza si cand n-am mai reusit am crezut ca mor. "Bine, ma duc! Ia-ma Doamne". Asta mi-am zis. Cand m-am trezit, dupa ce am intrebat de bebe (imi dadusem seama ca se nascuse pt ca inchdeau operatia) am inchis iar ochii si am inceput sa cant de bucurie ca traiesc. Nu stiu daca cantam cu glas tare pt ca n-am voce, dar in mintea mea strigam de bucurie.
    Pe de alta arte, a fost mai bine ca n-am fost treaza in momentul nasterii, pt ca fetita n-a respirat si abia la terapie intensiva au resuscitat-o. Unele chestii le-am aflat eu de pe masa de operatie, dar asa ametita cum eram n-am inteles gravitatea lor, decat la reanimare. Brrr...!

Andrada Oaspete

eu am fost un caz mai "special"!!!

mi-au facut rahie si la vreo 15 minute dupa ce a inceput toata "distractia" m-am apucat sa urlu ca ma doare! si chiar ma durea! aveam senzatia ca ma trage dr de pe masa de operatie si ma durea de imi sareau ochii... atunic anestezista mi-a bagat ceva pe vena (probabil tot un somnifer) si ...am adormit!

m-am trezit si l-am vazut pe pici si... am inceput sa plang

Gianina Oaspete

Mie mi s-a parut usoara cezariana; nu am avut niciun fel de emotii, am glumit si spus bancuri in tot acest timp... intr-adevar, am simtit si eu manevrele pe care le faceau (ba se lasau pe burta mea, ba ma "trageau") dar fara nicio durere...
    ... in schimb am intrat in panica cand au scos-o pe Alexia si nu reactiona in niciun fel. Bine ca a trecut si ca e sanatoasa acum, draga de ea.... oricum, tin minte ca dupa ce au resuscitat-o era foarte vanata si mi s-a parut tare urata...

Floricica Oaspete

Eu sunt curioasa sa-mi zica vreo mamica care e diferenta (traita) dintre o nastere cezariana si o nastere normala vaginala. Ma cam bate gandul la o cezariana, dar nu cred ca exista inca (cel putin nu in Arad) anestezic la care sa raman in viata... asa ca doar ma informez. Plus... am inteles ca la cezariana te programezi, daca e pe lista de dorinte si nu din necesitate.
    Plus, ce efecte "neplacute" ati avut? Inafara desigur de durerile respective din timpul operatiei si de dupa.

Padme Oaspete

eu am nascut si natural si am si experienta cu o cezariana.
    Acum dupa ce am trecut prin ambele prefer clar nasterea naturala, chiar daca travaliul a durat 4 zile si am eliminat lichidul cu 2 zile inainte de nastere.
    Dupa cezariana abdomenul meu e ca intersectia din Podu Ros (fetele din Iasi stiu cum e acea intersectie) Abia ma ridic, am dureri crunte cand se schimba vremea si cand car greutati.

Aurora Oaspete

Sa iti spun ca si acum, numai la gandul acelei operatii si imi trec fiori pe sira spinarii? si nu cred ca a fost vina cuiva in mod anume, poate a anestezistei sau a anestezicului, nu stiu si oricum nu conteaza ca nu imi sta pe suflet asta... bine, ca sa fiu 100% sincera, nu neaparat durerea aia din timpul operatiei ma infioara cat, mai degraba, durerile pe care le-am manacat luni de zile dupa cezariana... nu stiu cum sunt alte femei, poate ca depinde numai de organsim si de cum se reface sau poate depinde si de psihic - de cum isi reprezinta si de cum traiesc ele durerea dar... eu am avut dureri nasoale si o senzatie permanenta de discomfort luni bune dupa operatie... ridicatul de jos, prima data cel putin, a fost o aventura de care stia toata sectia de reanimare... era sa turtesc afis, pe podea, o asistenta de doua ori mai mica si mai slaba decat mine care, saraca, a vrut sa ma ajute sa ma "mobilizez". ma gandesc cu groaza ca o sa mai trec inca o data, candva, prin asta!

Ralu28 Oaspete

Eu n-as recomanda cezariana daca poti naste normal.Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte. Durere, un sentiment de neputinta, inutilitate, frustrare. Prefer un travaliu de 12 ore dar a doua zi stiu ca sunt om nu leguma. In primele zile copilul are nevoie de mama, dar daca ai facut o cezariana abia mai poti sa ai grija de tine

Sara Oaspete

Citat Citat din Ralu28 Vezi post
    Eu n-as recomanda cezariana daca poti naste normal.Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte. Durere, un sentiment de neputinta, inutilitate, frustrare. Prefer un travaliu de 12 ore dar a doua zi stiu ca sunt om nu leguma. In primele zile copilul are nevoie de mama, dar daca ai facut o cezariana abia mai poti sa ai grija de tine
    Exact asa m-am simtit si eu! pe bune! pana te misti, pana te ridici, pana poti cara si tu o plasa de la piata ca sa iti faci treaba prin casa... offf.....asta e!

sa stii Miha ca si eu recomand tot nasterea vaginala... am multe prietene care au nascut normal si sunt si ele de acord ca e mai usor per total decat prin cezariana.

Hera Oaspete

Nici pentru mine operatia de cezariana nu a fost un eveniment tocmai placut, dar spre deosebire de cele care au simtit prea mult eu nu mai simteam nimic, nici macar ca respir si am avut impresia ca mor pur si simplu. Dupa insa a fost ... destul de usor. Am avut norocul sa ma vindec repede si frumos, sa nu am dureri groaznice, sa nu simt toate schimbarile de vreme asa cum fusesem atentionata ca se poate intampla. Operatia in sine ma sperie si pe mine, dar tot imi doresc inca un copil.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cum ai nascut? normal sau prin cezariana?
    De Ionella in forum Nasterea
    Replici: 423
    Ultima replica: 26 oct 2013, 16:16
  2. al doilea copil prin cezariana
    De jacqueline in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 7
    Ultima replica: 01 mai 2013, 10:42
  3. Nasterea prin operatie cezariana
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 30 iul 2009, 11:41
  4. Complicatiile de dupa nasterea prin cezariana