Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 24
Like Tree28Likes

Subiect: Semne ce anunta nasterea

Data inscrierii
    mai 2012
    Replici
    5

Cu burtica Semne ce anunta nasterea

Care sunt, mai exact, semnele care anunta nasterea?
    » 1. durerile de spate
    » 2. coborarea fatului
    » 3. pierderea dopului gelatinos
    » 4. pete de sange
    » 5. contractiile
    » 6. ruperea membranelor
    Lenut, mussete and camika like this.

gyna24 Avatar
    gyna24 este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2011
    Varsta
    32
    Replici
    1.939

Implicit Raspuns: Semne ce anunta nasterea

Primele semne care mi-au dat de veste ca voi naste sunt:
    -Contractiile din ce in ce mai puternice la mine au inceput noaptea din jumate in jumate de ora...
    - ruperea apei acasa si pierderea dopului gelatinos....( la unele mamici nu se rupe apa acasa)
    -Bebele era coborat jos cu doua saptamani inainte de nastere,
    - cu 2 zile inainte de nastere abia ma miscam simteam ca ceva se intampla cu corpul meu si nu intelegeam ce...

Semne si simptome ale declansarii nasterii

După luni de disconfort si epuizare momentul mult asteptat se apropie cu pasi repezi si nu peste mult timp iti vei strange in sfarsit odorul la piept.Nu trebuie,insa sa va lasati pacalite de falsele simptome ale declansarii travaliului si,tocmai de aceea va prezentam in continuare cateva semne care apar inaintea venirii pe lume a bebelusului.

Coborarea copilului - Capul copilului iti va apasa si mai mult pe vezica astfel ca vei face mult mai dese excursii la baie ca anterior. La un anumit moment dat pe parcursul ultimei luni vei observa ca copilasul tau s-a mutat mai jos, astfel ca fundul uterului a coborat si el mai jos. La unele femei aceasta coborare se face mult mai devreme, chair de la inceputul lunii, dar in general acest fenomen apare cu una sau doua saptamani inainte de nastere. Cel mai frecvent vei simti ca dintr-odata poti sa respiri mult mai usor, acest fapt datorandu-se coborarii fundului uterin, astfel ca plamanii pot sa extinda mult mai lejer si mai eficace. Totusi vei simti o presiune mai marcanta la nivelul pelvisului.

Urinare mai frecventa - Coborarea capului copilasului iti va apasa si mai mult pe vezica astfel ca vei face mult mai dese excursii la baie ca anterior.

Dureri de spate - Se datoreaza intinderii ligamentelor aflate la nivelul bazinului osos si datorita inmuierii articulatiilor centurii pelviene: articulatia dintre cele doua oase pubiene se inmoaie astfel ca simfiza pubiana se poate largi favorizand trecerea mai usoara a copilului prin bazin. De asemenea articulatia sacro-lombara si cele sacroiliace se relaxeaza si ele si permit balansarea inspre posterior a sacrului si a coccisului (fenomen denumit nutatie) marind astfel diametrele canalului de nastere.

Scurgeri vaginale mai abundente - Vei observa ca petele de pe chilot sunt din ce in ce mai mari si mai rozacee uneori. Este un fenomen normal care pregateste mucoasa vaginala pentru procesul nasterii, lubrefierea mucoasei fecilitand trecerea capului copilului prin vagin.

Contractii Braxton-Hicks mai dese - Aceste contractii cu care deja esti obisnuita din ultimele luni de sarcina pot deveni mai dese, mai intense si chiar mai dureroase, creand uneori senzatia ca travaliul s-a declansat.

Pierderea dopului gelatinos - Odata cu coborarea capului copilului, si cu dilatarea in consecinta a cervixului, la un anumit moment dat dopul de mucus care sigila canalul cervical se desprinde astfel ca poti simti acest fenomen ca pe o scurgere mai mult sau mai putin gelatinoasa insotita sau nu de pierdere de sange. Aceasta sangerare poate fi datorata ruperii unor mici vase de sange de la nivelul colului care incepe sa se dilate. Pierderea dopului poate sa aiba loc oricand, de la cateva ore pana la cateva zile sau chiar saptamani inainte de declansarea nasterii. Atentie, daca scurgerea este de o culoare rosie aprinsa, probabilitatea ca aceasta sa fie un semn ca ceva este in neregula (in special cu placenta) este foarte mare, asa ca trebuie sa-ti anunti imediat obstetricianul.

Ruperea membranelor - Cam la 10% din femei se rup membranele fara ca ele sa aiba absolut nici o contractie (deci inainte de debutul clasic al travaliului). Uneori aceasta rupere este neechivoca, cantitatea de lichid amniotic fiind copioasa, alteori este necesar a se face diferentiere intre lichidul clar scurs si urina, dopul gelatinos mai abundent si mai fluid, sau chiar cu o secretie vainala mai abundenta. Unele femei pot sa remarce o intensificare a scurgerii lichidiene in momentele cand stau culcate mai degraba decat atunci cand stau in picioare, si asta se datoreaza faptului ca zona de fisura a membranelor este sigilata de capul copilului cand gravida este in ortostatism. Lichidul scurs trebuie sa fie clar si usor opalescent, cu un miros usor dulceag (care poate diferentia lichidul amniotic de urina). Daca ti se rupe apa (sau ai impresia ca s-a rupt) pune vata pentru absorbtie si in nici un caz nu folosi tampoane intravaginale, este bine a nu mai face nici un fel de baie, clisma (pentru a goli rectul inainte de nastere), sau a avea relatii sexuale. De obicei in maxim 12 ore incep sa apara si contractiile. Dupa 24 de ore riscul de infectie creste vertiginos. Anunta-ti doctorul cand ai impresia ca apa s-a rupt si mai ales cand observi un miros neplacut sau un aspect al lichidului care numai clar nu este.
    mussete and camika like this.

freya Avatar
    freya este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Varsta
    34
    Replici
    714

La mine a inceput cu dureri usoare ca de menstruatie dar nu mi s-au parut chiar anormale pana cand am constatat ca nu trec cu No-Spa. Pana sa ma dumiresc ca nu trec cu No-Spa mi-a aparut o pata de sange pe chilot. Dar sange curat, nu maroniu, roziu sau alta culoare. Apoi au inceput contractii neregulate la 5-15 min si asa am dus-o cateva ore(vreo 4) pana s-au transformat in contractii regulate la 5 minute. Tot travaliu am avut dilatatie 1 si seara am cerut cezariana pentru ca durerile erau insuportabile. Bine am facut, ca altfel tot aici ajungeam.
    Nu mi s-a rupt apa si nici nu a cazut dopul. Nu am avut dureri de spate. Bebe nu era coborat, burta mea era sus si nimic nu anunta nasterea, desi eram in 39 saptamani.
    mussete and elena88 like this.

Lalira Avatar
    Lalira este offline Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.248

La prima nastere n-am avut niciun semn. NIMIC.
    Bebe a stat bine merci pana la 42 sapt pana cand a fost poftit sa iasa afara, nici asa n-a vrut, asa ca a fost scos cu forta.
    LA a doua nastere a fost mai bine. (am facut multa "munca" de lamurire ca trebuie sa vina singura si nesilita de nimeni , de la sex, la acupunctura si ceaiuri diferite)
    Burta n-a coborat, pierdusem o bucata din dop cu cateva zile inainte (nu mai stiu exact cate), in rest n-am avut nimic.
    Au inceput contractiile regulate si intense la 3 minute. Cand am ajuns la 2 min jumate am zis ca ar cam trebui sa merg la spital daca nu vreau sa nasc acasa
    mussete likes this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

La mine nu au fost semne de nastere inainte , nu vroia sa vina asa ca a fost fortat , dupa ce m-am internat la 41 de saptamani si dupa ce mi-au provocat nasterea , au venit si contractiile care la inceput au fost suportabile si pe urma tipam si urlam de dureri ... dupa care s-a rezumat la cezariana din cauza ca a fost cordonul infasurat de mana si picior ... apa nu mi s-a rupt de la sine ci au rupt-o ei ...
    mussete likes this.

​​​

mussete Avatar
    mussete este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    4.842

Eu inca nu am nascut, dar am gasit un articol interesant despre travaliu povestit de mamici

http://www.qbebe.ro/nasterea/semnele...pt,_travaliul_...

Lalira Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.248

Nu merge linkul, Mussete
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

mussete Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    4.842

Citat Citat din Lalira Vezi post
    Nu merge linkul, Mussete
    Acum ar trebui sa mearga nu stiu ce a avut ca ii dadeam copy-paste si nu mergea, a trebuit sa il prelucrez un picut ca sa mearga

Travaliul, povestit de mamici
    Lenut and Lolita like this.

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Mussete foarte bun site-ul cum l-ai gasit , deocamdata nu am apucat sa citesc decat prima poveste , mi-au dat lacrimile cu cata dragoste vorbim mama acolo ... adevarat fiecare nastere este unica in felul ei ...
    mussete likes this.

​​​

Lalira Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.248

Mussete, poti citi si povestea mea

http://www.mamicamea.ro/forum/naster...-implinit.html
    AlynaB, mussete, elena88 and 1 others like this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

mussete Avatar
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Varsta
    30
    Replici
    4.842

Lalira, am citit si povestea ta si m-a emotionat pana la lacrimi
    elena88 likes this.

Lalira Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.248

Multumesc,
    povestea primei nasteri n-am vrut sa o scriu
    elena88 and camika like this.
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. semne de sarcina?
    De luella in forum Preconceptia
    Replici: 5
    Ultima replica: 22 mar 2011, 14:44
  2. Semne ale autismului
    De atia in forum Spiritualitate
    Replici: 0
    Ultima replica: 13 mar 2010, 10:38
  3. pot fi semne de sarcina?va rog!
    De corinuta.ancuta in forum Sarcina