Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 25
Like Tree7Likes

Subiect: Vitamine pentru alaptare

Alexandra Ene este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    4

Implicit Vitamine pentru alaptare

Buna! Va rog sa ma ajutati cu un sfat: daca am lipsa de vitamine dupa nastere mai pot sa alaptez? Ce vitamine ar trebui sa iau acum?

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Implicit Raspuns: Vitamine pentru alaptare

Nu exista o contraindicatie pentru alaptare daca ai un deficit de vitamine, si apoi poti sa iti reglezi nivelul de vitamine printr-o alimentatie corespunzatoare bogata in vitamine si minerale si sa iesi si suplimente alimentare ce contin vitamine, minerale si alte elemente necesare in perioada de alaptare, eu iti recomand acest produs deoarece este conceput special si pentru perioada de alaptare, si are si un pret rezonabil.

claudia_87 este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Replici
    49

buna si eu m nascut acum 2 luni si mi-s-au recomandat ELEVIT sunt niste vitamine care le-a luat pe tot parcursul sarcinii si mi s-a zis sa le iau in continure cat alaptez deci ti le recomand sunt foarte bune si te costa aproximativ 60 de roni depinde de farmacie bafta si sanatate

vivi este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    22

Citat Citat din Alexandra Ene Vezi post
    Buna! Va rog sa ma ajutati cu un sfat: daca am lipsa de vitamine dupa nastere mai pot sa alaptez? Ce vitamine ar trebui sa iau acum?
    Buna. Ne imaginam ca in timpul sarcinii ai luat ceva vitamine, asa ca este bine sa continui tot cu ele. Daca nu ai luat, recomandarea Claudiei este buna(am luat si eu la prima sarcina), dar daca din considerente financiare nu va permiteti, poti incerca NATALVIT. Sunt 60 comprimate la pretul de 50 ron(incearca la mai multe farmacii pentru ca difera pretu f mult), fata de ELEVIT unde sunt doar 30. Sanatate multa tie si bebelusului tau!

Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Citat Citat din claudia_87 Vezi post
    buna si eu m nascut acum 2 luni si mi-s-au recomandat ELEVIT sunt niste vitamine care le-a luat pe tot parcursul sarcinii si mi s-a zis sa le iau in continure cat alaptez deci ti le recomand sunt foarte bune si te costa aproximativ 60 de roni depinde de farmacie bafta si sanatate
    Vitamine dedicate pentru perioada de alaptare eu le recomand pe acestea, sunt 100% naturale

Alexandra Ene este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    4

Buna! Am fost si la doctor intre timp si mi-a recomandat tot Elevit ca si voua. Sunt ok, ma simt bine de cand am inceput sa le iau. Se pare ca si problemele cu alaptarea au inceput sa se regleze, drept pentru care voi lua vitaminele atata timp cat voi alapta. Multumesc pentru sfaturi si sanatate!
    elena88 likes this.

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

De unde stiti ca aveti lipsa de vitamine se face un test ceva? va simtiti prost fara ele? eu am ameteli mari mai ales dimineata si imi cade parul rau dar rau de tot, imi este si frica sa ma mai spal la cap... am luat pe perioada sarcinii Floradix acestea sunt pastile pt fier pe baza de plante, si vrea sa incep sa le iau din nou, am luat in prima luna dupa ce am nascut dar le-am intrerupt din cauza fetitei mele ca avea scaun rar si aceste pastile constipa, acum vad ca si-a revenit si ma gandeam sa le iau din nou... dar nu sunt vitamine doar Fe...

​​​

Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Nu e recomandat sa iei suplimente ce contin doar un mineral cum sunt cele doar cu fier, incearca sa iei ceva suplimente ce au un dozaj optim din mai multe vitamine si minerale
    De exemplu parul poate cadea si de la un deficit de zinc
    elena88 likes this.

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Nu e recomandat sa iei suplimente ce contin doar un mineral cum sunt cele doar cu fier, incearca sa iei ceva suplimente ce au un dozaj optim din mai multe vitamine si minerale
    De exemplu parul poate cadea si de la un deficit de zinc
    Ms din suflet. simtomele se aseamana f mult cu ale mele... trebuie sa ma duc la dr. sau pot cumpara direct de la farmacie?

​​​

Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.116

Eu mi-am dat cu parerea, nu pot tine locul unui medic, nu pot sti daca asta este cauza la tine, doar am spus ca o cadere a parului nu este data de lipsa de fier ci mai degraba de un deficit de zinc.
    Recomandarea mea este sa iei suplimente complexe pentru gravide, si alege ceva cat mai natural, conteaza si cum se asimileaza de organism nu doar ce continut de vitamine si minerale are produsul respectiv
    elena88 likes this.

elena88 Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

da da stiu si am inteles, numai am vrut sa stiu zincul se ia numai sub prescritia medicului sau pot lua ca supliment? de exemplu in sarcina aveam carcei sau cum se numesc, la muschiul de la picior, am intrebat doar la farmacie si mi-a spus ca poate fi din cauza lipsei de magneziu, am luat si mi-au trecut nu a trebuit sa fac un set de analize, la asta m-am referit... nu ma pricep cu mineralele de loc...

​​​

maya_bv Avatar
    maya_bv este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Varsta
    32
    Replici
    5.921

Elena, din cauza incarcaturii hormonale in jur de luna a treia dupa nastere se manifesta aceasta cadere a parului atat la mama cat si la bebe.
    Dupa 3 luni scade mult nivelul de oxitocina.
    Toate mamicile au remarcat caderea parului
    elena88 and Jade like this.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Minighid pentru un start bun in alaptare
    De maya_bv in forum Alaptarea si diversificarea
    Replici: 41
    Ultima replica: 29 iul 2014, 17:59
  2. Vitamine
    De lovelife in forum Copii 1-3 ani
    Replici: 8
    Ultima replica: 18 feb 2013, 04:39