Vezi rezultatele sondajului: Ai nascut normal vaginal sau prin operatie cezariana

Votanti
369. Acest sondaj este inchis
  • Am nascut vaginal normal

110 29,81%
  • Am nascut prin cezariana

86 23,31%
  • Inca nu am nascut

171 46,34%
  • Nu pot sa spun

2 0,54%
Pagina 35 din 36 PrimulPrimul ... 5152530313233343536 UltimulUltimul
Rezultate de la 409 la 420 din 424
Like Tree259Likes

Subiect: Cum ai nascut? normal sau prin cezariana?

Ina_28 Avatar
    Ina_28 este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2013
    Varsta
    29
    Replici
    22

Implicit Raspuns: Cum ai nascut? normal sau prin cezariana?

Buna mamici si burtici, am nascut natural acum 2 ani cu un travaliu de 14 ore, membranele mi le a rupt moasa, 3 ore am impins,m-au si taiat jos, am nascut o fetita de 3.550 gr pe care o ador, am uitat toate durerile. Acum sunt insarcinata din nou tot cu fetita si sper sa fie mai scurt travaliu, sa ma dilat mai repede, ma sperie cezariana care e totusi o operatie, ma tot rog sa pot naste normal sa nu fie probleme cu micuta. Va pup si va doresc multa sanatate!!
    elena88 and Irina G like this.
    Ioana Simina e prima minune a noastra!

Te asteptam cu nerabdare!

ROXYG este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Replici
    9

Implicit Raspuns: Re: Cum ai nascut? normal sau prin cezariana?

buna. am si eu o problema. am nascut prin cezariana acum 2 luni. ma doare spatele chiar deasupra unde a fost facuta anestezia. nu stiu exact daca durerea este de la anestezie, deoarece eu am si scolioza, insa parca durerea nu este la fel ca inainte de nastere.eu simt durerea ca o intepatura puternica. va rog sa-mi ziceti si mie ce ar putea fi?

cricri83 Avatar
    cricri83 este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2011
    Replici
    766

buna si eu am nascut prin cezariana si a avut aceiasi durere defapt un fel de arsura daca stai aplecata cand incerci sa schimbi copilul sau ii faci baita cand e presiunea mai mare pe spate... da e de la punctie si de la greutatea bebelului din timpul sarcinii si va trece cu exercitii fizice; la mine a tinut aceasta durere pana la 3 luni cand m-am apucat de sport si am facut exercitii speciale pt coloana ajuta fff mult vorbeste cu un antrenor specializat si sa te indrume ce exercitii sunt indicate pt tine daca ai scolioza.
    iti las cateva exercitii sunt sigura ca deja le sti, dar sa-ti faci o idee. Recuperare rapida!!

Kinetoterapia in durerile coloanei vertebrale lombare. Programul Williams MedLive
    Exerciţii pentru coloana vertebrală
    elena88 likes this.

ROXYG este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2013
    Replici
    9

merci mult. pup

elena88 Avatar
    elena88 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    25
    Replici
    2.951

Citat Citat din Ina_28 Vezi post
    Buna mamici si burtici, am nascut natural acum 2 ani cu un travaliu de 14 ore, membranele mi le a rupt moasa, 3 ore am impins,m-au si taiat jos, am nascut o fetita de 3.550 gr pe care o ador, am uitat toate durerile. Acum sunt insarcinata din nou tot cu fetita si sper sa fie mai scurt travaliu, sa ma dilat mai repede, ma sperie cezariana care e totusi o operatie, ma tot rog sa pot naste normal sa nu fie probleme cu micuta. Va pup si va doresc multa sanatate!!
    Sa iti ajute Dumnezeu sa ajungi cu bine pana la capat si sa nasti natural asa cum iti doresti, nastere usoara!!

​​​

Irina G Avatar
    Irina G este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    22
    Replici
    1.000

si eu am nascut natural fix acum 3 luni fara epidurala.La 39 de sapt si 2 zile pe la ora 23.45 mi s-a rupt apa iar la 5.51 am nascut o fetita de 3720g si 55 cm cu epiziotomie.
    Bmp likes this.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Lalira Avatar
    Lalira este on-line acum Super Moderator
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Replici
    19.285

Pentru cine doreste sa participe la sondaj, va rog sa votati in topicul asta

http://www.mamicamea.ro/forum/sondaj...ti-nascut.html
    Born stupid ? Try again.

Daniel 03.07.2006

Daca va treziti cu topicul, in care activati, inchis si ultimul mesaj scris e al meu, contactati un moderator sa deschida topicul !!!

Eu am probleme tehnice si se inchid topicurile singure.

livy10 este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2013
    Varsta
    35
    Replici
    31

eu am nascut primul copil normal,dar cu dureri groaznice ,a mers totul foarte bine,dilatatia...si contractii din 2 in 2 minute de la inceput ....a trecut deja de 5 ani...acum urmeaza urmatorul :P

4 ore jumate travaliu ...

Data inscrierii
    septembrie 2013
    Varsta
    30
    Replici
    526

Eu am nascut prin cezariana, din pacate... nu recomand nimanui sa aleaga de bunavoie aceasta operatie... eram insarcinata cu gemeni si acesta a fost pretextul perfect pt a ma convinge. Ca sa citez ''de ce vrei sa te chinui natural?"
    DA, de ce sa ma chinui cateva ore natural cand am putut sa ma chinui aproape un an? Durerile de spate sunt de la anestezie, toata lumea le are timp de 3-6 luni, daca nu mai mult. Zona burtii nu ti- simti aproape deloc timp de un an, plus ca orice atingeri pe burta si prin apropiere este o senzatie groaznica...
    Acum sunt iarasi insarcinata si sper sa pot naste natural. Exista asa numita NVDC care a inceput si la noi sa se practice, adica nastere naturala dupa cezariana, chiar ieri am aflat de la medic ca la Medicover s-au facut vreo 3 pana acum...
    Irina G likes this.
    Lilypie First Birthday tickers

Jade Avatar
    Jade este on-line acum Moderator
    Data inscrierii
    aprilie 2013
    Varsta
    34
    Replici
    1.481

mamica de gemene, iti urez sa poti avea parte de nasterea naturala pe care o visezi si pe care o merita orice mamica. Si eu sper la NVDC la o eventuala sarcina viitoare si sunt 100% de accord ca e cel putin bizar ca sunt mamici care aleg o operatie in locul unei dureri de cateva ore si a bucurii de a te putea ocupa instant de copil, start bun in alaptare etc dar, tot nu ma pot abtine sa te contrazic cu unele aspecte. Da, cezariana e operatie si e de evitat, medicii o recomanda in interesul propriu ( parere personala).Acum ca toate mamele au dureri de la anestezie pentru cateva luni nu mai e adevarat, la fel cum nu e cu sensibilitatea la atingere. Am nascut din nefericire cu cezariana, dar anestezia a fost de vis si nici vorba de dureri pentru un an...Am mai auzit de cazuri in care mamicile se refac foarte greu dar daca e atat de grea recuperarea cred ca ceva a fost in neregula sau medicul e cam macelar.
    mamidegemene likes this.
    CafeMom Tickers

georgykutza este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2013
    Varsta
    26
    Replici
    1.033

primul copil normal dupa 6 ore de travaliu si gemenii tot normal dupa 2 ore si jumtate..recuperare totala in cateva ore!!!!eram ca noua nici mie nu imi venea sa cred.
    Irina G likes this.

Lilypie First Birthday tickers

Jade Avatar
    Jade este on-line acum Moderator
    Data inscrierii
    aprilie 2013
    Varsta
    34
    Replici
    1.481

Felicitari norocoaso ! Cu un copil mic acasa si doi bebelusi nici nu vreau sa ma gandesc cat tre sa fie de grea recuperarea dupa o cezariana in paralel cu ingrijitul copilasilor.
    CafeMom Tickers

Subiecte Similare

1. Replici: 8
    Ultima replica: 11 oct 2013, 16:57
  2. al doilea copil prin cezariana
    De jacqueline in forum Bebelusi 0-12 luni
    Replici: 7
    Ultima replica: 01 mai 2013, 09:42
  3. nastere prin cezariana sau naturala?
    De gaby.lily in forum Clubul burticilor
    Replici: 5
    Ultima replica: 14 dec 2011, 10:10