Rezultate de la 1 la 12 din 12
    Alexandra20 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    25
    Replici
    39

Implicit urmeaza sa nasc...ce e de facut?

urmeaza sa nasc si nu ma simt suficient de pregatita?nu ma sperie gandul(am 3 frati care mici au trecut prin mainile mele)dar parca cu copilul mneu...e altceva...am senzatia ca nu voi fi destul de buna incat sa fac ce trebuie...sunt singura..mama nu e in tara....sotul nu stie nici el prea multe...nu am decat 20 de ani...recunosc faptul ca imi e frica...si de nasterea in sine dar si de ceea ce va urma...ma rog la Dumnezeu sa fie bine si ...astept....

lovelife este offline Admin MamicaMea.ro
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Replici
    1.112

Implicit Re: urmeaza sa nasc...ce e de facut?

ai sa vezi ca atunci cand il vei avea in brate, vei sti ce ai de facut, instinctul iti va spune ce trebuie sa faci ca sa fii o mama buna. Nu te ingrijora. Un curs lamaze intensiv sau un curs de puericultura te-ar putea ajuta mai mult

emyia este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2009
    Varsta
    31
    Replici
    14

mama, Alexandra, si ce mesaj lung ti-am scris! nu s-a postat! offffff....

anamaria2010 este offline Membru
    Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    25
    Replici
    15

buna fetelor...sunt in 30 de saptamani si parca mie frica cand ma gandesc ca mai e un pic si nasc cel mai rau e ca o sa nasc normal si mie frica voi cum ati trecut peste momentu asta

oana-oana este offline Membru
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    45
    Replici
    1.825

Draga,Anamaria 2010,dupa calculul meu mai ai 6 saptamani?Gandeste-te bine,ce inseamna sa fii atat de stresata inca 6 saptamani si tot atat de speriata.Te inteleg ffffffffff bine,mai ales daca esti la prima sarcina.Daca o sa ai un doctor bun langa tine,nu trebuie sa-ti fie frica DELOC,crede-ma.Ai facut putina gimnastica pt gravide?Daca nu,nu-i tarziu sa incepi acum.Cu cat faci mai multa miscare cu atat o sa fie mai usor la nastere.
    Sfatul meu este sa nu mai fi speriata si sa incerci sa te gandesti doar la minunatia aia mica care o sa-i dai TU viata.ESTE CEL MAI FRUMOS LUCRU DE PE PAMANT,nu sufera comparatie.
    Nu stiu daca ai mai scris ceva,nu am citit.Cum ai sarcina?
    TOTUL O SA FIE BINE.Curaj si-ti doresc o sarcina usoara si bineinteles o nastere usoara.
    Mai te asteptam cu noutati.Pupicei

Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    45
    Replici
    1.825

Si inca ceva.................ai spus ca cel mai rau este ca o sa nasti normal.GRESIT..............CEL MAI BINE ESTE SA NASTI NORMAL.Refacerea ta o sa fie mult mai repede.Crede-ma,te rog.Acum sunt niste injecti care ti le face daca ai dureri mari.Asta stiu de la o prietena de a mea care a nascut acum un an.Ea nu a vrut sa faca cezariana sub nici o forma.A nascut cu fffffffffff mici dureri.Sa nu simti nimic,nu se poate.Totul o sa treaca si o sa uiti cand o sa-ti ti magaldeta ta in brate.
    pupicei si curaj

Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    25
    Replici
    15

iti multumesc din suflet oana pt sfaturi ,,,,,asa ai dreptate trebuie sa ma gandesc decat la fetita pt ca ea e cel mai importanta pt noi....gimnastica pt sarcina nu am facut pt ca dr mia spus ca nu e nevoie.acum cu sfaturile tale chiar am prins un pic mai mult curaj si ma gandesc numai pozitiv...TOTUL VA FI BINE........iti multumesc din suflet pwpicei multi

Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    25
    Replici
    15

fetelor ce vreau sa va intreb sunt in 30 saptamana de sarcina si abia mi se cunoate burtica...dc oare am burtica asa mica?o sa am probleme daca am burtica mai mica?am intrebat doctoru si mia spus sa stau linistita ca totul e bine si fetita e bine.....voi ce credeti?voi cum aveti burtica?v_am pupat sarcina usoara

Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    45
    Replici
    1.825

Anamaria2010,pot sa-ti raspun si eu la intrebarea asta,chiar daca nu am burtica acum......................am avut si eu candva.............acum ma straduiesc si sper sa mai am o data.
    Ca ai tu burtica cam mica sunt mai multe explicati:depinde ffffffff mult de constructia ta fizica,daca esti putin mai plinta,copilul tau este destul de mare si deasta nu se cunoaste(daca esti putin mai plinuta),se poate sa ai mai putin lichid si copilul sa fie exact cat trebuie pt varsta lui.Dar eu nu inteleg de ce-ti faci atatea probleme din moment ce medicul l-a vazut,urmarit la ecografie si ti-a spus ca este perfect.
    Eu ,daca as fii in locul tau m-as gandi ,acum,ce nume sa-i pun,cu ce sa o imbrac ,cum sa-i cumpar patutul,caruciorul si altele de genul asta.
    Cred ca o sa fii o mama perfecta si sigur o sa nasti o scumpete de fetita.
    Mult curaj si nu-ti mai face atatea probleme,mai ales daca ai un dr bun(dupa cum cred ca il si ai)
    Ti-ai facut valijoara pt cand o sa nasti?Astazi a lasat o fata un mesaj cu o lista fffffffff mare cu tot ce este necesar pt la maternitate.Intra la ,,AJUTORRRRRRRR''.
    TE pup si mult curaj

Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    25
    Replici
    15

oana pt nume nu imi fac griji ca deja stiu cum o sa o cheme pe fetitza mea.hainute iam cumparat tot ce era posibil prin magazine,iam cumparat si patut si carucior si jucariii toate chestiile iam cumparat sper sa nui lipeasca nimik..........valijoara pt la maternitate nu miam facuto pt ca nustiu ce sa imi iau cu mn chiar nustiu da vad eu ce o sami iau cu mine....te pup dulce ai grija de tine

Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    45
    Replici
    1.825

Anamaria,nu vreau sa te superi pe mine sau sa ma intelegi gresit.Am vrut sa-ti distrag atentia de la alte chesti care te ingrijoreaza,sa te gandesti doar la ce este frumos.Sunt ferm convinsa ca nu o sa-i lipseasca nimic la scumpetea ta de fetita.Pt valijoara de maternitate ti-am spus ca,chiar azi s-a interesta o mamica care trebuie sa nasca peste o luna si jumatate si alta mamica i-a raspuns acolo unde ti-am spus sa intri.
    Inca o data,nu vreau sa te superi pe mine.
    Pupicei si sa ai grija de tine si de burtica

Data inscrierii
    august 2010
    Varsta
    25
    Replici
    15

Oana da chiar nu mam suparat pe tine ca nu am de ce sa ma supar,chiar iti multumesc din suflet pt sfaturi o sa am grija d mn si de burtica appp am vazut ce imi trebe la bagajel team pupat ai grija de tn

Subiecte Similare

1. Cine se nasc mai repede - fetele sau baietii
    De Lalira in forum Nasterea
    Replici: 28
    Ultima replica: 21 mar 2013, 15:48
  2. fetitele se nasc mai repede??
    De mihaela8 in forum Clubul burticilor
    Replici: 2
    Ultima replica: 13 mai 2010, 19:26
  3. Nasc si eu...dar cezariana
    De Alexandra20 in forum Nasterea
    Replici: 2