Rezultate de la 1 la 5 din 5

Subiect: Am stari de voma

Vica Oaspete

Implicit Am stari de voma

sunt gravida in 6 saptam si am o continua stare de voma si nu pot manca nimic nu vomit dar am starea generala de voma ... exista ceva pentru starile astea?
    Ultima editare de lovelife : 27 oct 2008 la 13:58

Claudia Oaspete

Implicit stari de voma

Trebuie sa intrebi medicul, pentru ca nu orice medicament poate fi luat in sarcina.
    De regula metoclopramid elimina senzatiile astea de voma, dar nu lua fara acordul medicului.
    Sanatate multa!

Si eu am avut astfel de stari pana pe la 3 luni si nu puteam manca nimic. Dupa pranz imi mai reveneam, dar dimineata era cumplit

Aureli Oaspete

Implicit Stari de voma

Da , sunt medicamente, DAR doar la recomandarea medicului. Eu am luat Ciclizine , aproape 2 luni , zilnik. Mi-a fost foarte rau , nu mancam nimik, vomam acid , Eliminam Ketone in urina , slabisem 6 kg intr-o saptamana ...... deci daca nu e chiar grav, incearca Ginger ( biscuiti , ceai , in lasata putin ) amelioreaza starile de voma !

Delia Oaspete

Implicit Stari de voma

O stare continua de voma, insotita si de dat la boboci am avut si eu pana-n luna a 4-a...beam apa de rupeam de frica sa nu ma deshidratez, dar mancam lamai la greu din cauza greturilor, morcovi cruzi si covrigei de frica sa nu daunez bebelui (pe-astia in special dimineata cand ma lua ameteala cand ma ridicam din pat, asa ca dormeam cu ei, lamaile si apa pe noptiera)...cam asta era meniul zilnic la mine pana a inceput sa miste fii-mea, pe la 16 saptamani...nu suportam nici un miros de mancare, imediat fugeam la baie, am fost balonata permanent si in ciuda faptului ca am slabit 10 kg si mi-era tare rau, nu eram in stare sa merg singura si ma plangeam la fiecare vizita, doctorul nu mi-a dat nimic...el vedea la ecograf ca bebe e bine, asa ca imi spunea mereu sa rabd ca e mai bine fara medicamente in primele luni si sa mananc multe salate macar, daca alta mancare nu tolerez...dar nici salata n-o sufeream, asa ca greturile cu lamai le-am "tratat"...dupa 4 luni am inceput sa mananc de toate treptat si am reintrat in normal...so, vezi ce zice si doctorul tau, poate e mai omenos si-ti recomanda ceva safe pentru sarcina...multa sanatate si sa-ti treaca greturile cat mai repede!

junioru83 este offline Membru
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Varsta
    31
    Replici
    1

Implicit Re: Am stari de voma

Citat Citat din Vica Vezi post
    sunt gravida in 6 saptam si am o continua stare de voma si nu pot manca nimic nu vomit dar am starea generala de voma ... exista ceva pentru starile astea?
    Tocmai citeam pe forumul vostru mesajul asta, si nevasta-mea e tot in 6 saptamani, ghici cum am rezolvat problema... am luat o mana de menta uscata, am pus-o intr-un bol de ciorba si am fiert apa, am pus apa peste menta si i-am pus bolul in camera...doarme si s-a linistit...incercati si voi....

Subiecte Similare

1. Replici: 2
    Ultima replica: 06 ian 2012, 20:36

Etichete pentru acest subiect

Bookmarks

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •