Rezultate de la 1 la 11 din 11
    Aisa Oaspete

Implicit Dispozitiv de testarea fertilitatii

Buna: Am citit un articol despre un dispozitiv pentru testarea fertilitatii... observand saliva fiind in premiera pe piata din Romania.

My Test, este un dispozitiv care iti masoara, cu o acuratete de 97%, fertilitatea doar cu o picatura de saliva.

Principiul de functionare este simplu: femeile secreta cantitati mari de progesteron in timpul ovulatiei, ceea ce influenteaza continutul si structura substantelor minerale, adica inclusiv structura salivei. Analizand saliva se poate afla care sunt perioadele de ovulatie si care nu.

Din forma cristalelor se poate deduce statusul ovulatiei:

---daca cristalele au forma neregulata punctata, este o perioada infertila.

Perioada de tranzitie, in care sarcina este posibila in 30% din cazuri, este prezentata de cristalele mici, tip feriga intre structuri punctiforme.

---daca cristalele au un aspect nervurat inseamna ca e perioada de ovulatie, si este cel mai bun moment pentru conceperea unui copil.

My Test poate fi utilizat timp de 2 ani, zi de zi si este foarte usor de folosit, natural si eficient, fara efecte negative asupra organismului.

Dispozitivul pentru testarea fertilitatii, My Test a castigat recunoasterea Biroului Occidental de Sanatate, a Institutului de Medicina Ginecologica, a expertilor in contraceptie naturala si procreare.'
    Voi ce credeti despre asta

Cole Oaspete

Implicit Re: Dispozitiv de testarea fertilitatii

Cica 150 lei costa dispozitivul si cica poate fi utilizat timp de 2 ani, zi de zi.

Eu nu va pot lamuri..pentru ca nu l-am incercat inca... Am spus ca: am citit ca ar exista asa ceva.. si va intrebam ce credeti voi despre acest lucru ?? (adica..ati mai auzit de acest dispozitiv si dak da.... l-a folosit careva?)

Pentru mine este o noutate. NU stiam ca exista asa ceva.

Alessandra Oaspete

Buna !

De un astfel de dispozitiv am mai auzit nu stiu daca chiar e nou in Romania, dar de cat de eficient este nu stiu...La reclame totul pare super si bun in rest nu stiu...

Daca chiar ar fi eficient as fi bucuroasa!
    POATE l-a folosit cineva si ne spune si noua...eu una astept....

Dorina Oaspete

Cred ca se poate intreba la farmacii dar sa nu va asteptati sa il si gasiti din prima. Probabil unii farmacisti nici nu au auzit de asa ceva iar altii cred ca pot face rost de el de la producator pe baza de comanda.

Loryna Oaspete

Eu sunt farmacist si mi-am comandat pentru mine testul acum 2 ani dar n-am apucat sa il folosesc pentru ca imediat ce l-am adus am aflat ca sunt insarcinata. Acum ca vreau al 2-lea bebe ma gandesc sa incep sa il folosesc.

Guritza Oaspete

E prima data cand va scriu, am scris la subiectul asta de pe forum pentru ca astazi am fost intr-o farmacie sa cumpar teste de ovulatie si farmacista mi-a zis ca nu mai are, dar poate sa imi dea un test de fertilitate my test. Nu am incredere in ce se vinde pentru ca pare foarte simplu sa pui o picatura de saliva intr-un minimicroscop (care poate fi folosit acasa de catre oricine - deci nu este cine stie ce performat) si singura acasa sa faci un test care sa itzi confirme in cateva zeci de minute ca esti in perioada fertila.

La fel ca si voi, astept sa vad daca il foloseste cineva si da roade (adica acel mimimicroscop ii spune exact perioada in care este fertila).

O sa urmaresc subiectul, poate ne lamureste cineva care l-a foslosit si a facut-o cu un rezultat bun.

Toate cele bune! si mult bafta!

myself Oaspete

fetelor, mi-am cumparat ieri acest test, nu e complicat, pana acum mi-a indicat ce trebuie, adica nu sunt in perioada ferttila. o sa intru pe 24 dupa metoda calendarului,chiar sunt curioasa,keep in touch

Mirela77 este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2010
    Replici
    1

Buna fetelor! Este prima data cand va scriu. Caut si eu un dispozitiv de acest gen. A auzit/folosit cineva microscopul de ovulatie Ovupred ? L-am gasit intr-o farmacie on-line, nu scriu numele ... fara reclame ... dar il gasiti pe net

cristina28 este offline Membru
    Data inscrierii
    martie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    2

buna fetelor si eu sunt noua pe site,a si eu un astfel de dispozitiv care masoara perioada fertila pe baza de saliva,dar mie nu mi-a folosit la nimic asta ptr ca nu prea am ciclu regulat si atunci cand am nu ovulez,eu l-am luat din spania la pretul de 70euro,eu totusi recomand simplele teste de ovulatie. pupici

Marya_b este offline Membru
    Data inscrierii
    aprilie 2010
    Varsta
    32
    Replici
    1

Buna tuturor!
    Testele de ovulatie sunt pe baza de urina sau pe baza de saliva. Ambele dau cam aceleasi rezultate, avantajul celui pe baza de saliva este ca se poate face oriunde si in plus, se spune ca are o acuratete de 98%..Bineinteles ca se poate intampla sa nu fie facut corect si atunci sa dea rezultate incorecte..
    Daca ciclul este regulat, parerea mea este ca ovulatia sa fie monitorizata de fiecare, fie urmarind simptomele - dureri de sani, de cap, lichid vaginal apos si abundent - nu toate femeile au aceste simptome, decat ultimul ar trebui; fie prin masurarea temperaturii bazale o perioada si trecerea valorilor intr-un grafic - se gasesc exemple. Pe grafic apare o scadere usoara a temperaturii bazale inainte de ovulatie apoi o crestere in ziua ovulatiei si cateva zile dupa ramane constanta. Perioada fertila incepe atunci cand temperatura bazala scade usor.

Va pup si multa bafta!

anchii este offline Membru
    Data inscrierii
    mai 2010
    Replici
    1

Buna, si eu am folosit acest aparat si sunt foarte multumita de el, reusesti sa controlezi in mod inteligent perioada de ovulatiei. Mai multe detali puteti gasi pe acest blog http://sanatate-fertilitate-sarcina.blogspot.com/

Subiecte Similare

1. Cine a facut testarea pt HPV?
    De Gabi8631 in forum Sanatate si tratamente
    Replici: 2
    Ultima replica: 13 feb 2013, 23:05
  2. Metode de depistarea fertilitatii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 13 feb 2010, 12:50
  3. Influenta mediului ambiant asupra fertilitatii
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0