Rezultate de la 1 la 6 din 6
    elena123 este offline Membru
    Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    24
    Replici
    18

Implicit Menstruatia regulata si perioada fertila

Buna!! Numele meu este Elena, si va scriu aici pentru a primi raspuns la cateva probleme nestiute de mine. Deci eu nu ma pricep la tot ce leaga , de menstruatie regulata , si cand am perioada fertila. Deci menstruatia din aprilie a fost pe 14 iar cea din mai pe 13 ,este regulata sau nu?si in mai in mai in ce zile am avut fertilitate?
    Astept raspunsurile voastre cu drag.MULTUMESC MULT

elenushka Avatar
    elenushka este offline Moderator
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    36
    Replici
    29.116

Implicit Raspuns: Menstruatia regulata si perioada fertila

Buna Elena !
    O menstruatie regulata inseamna ca ciclul sa iti vina in fiecare luna la acelasi numar de zile. Daca tie ti-a venit in aprilie pe 14 si in mai pe 13 atunci cilul tau este de 31 de zile.
    Se numara din prima zi din aprilie in care ti-a venit ciculul, adica 14. prima zi se pune cea in care sangerezi, nu in care apare o pata, adica spottingul. Deci in prima zi de sangerare, se pune prima zi de ciclul.
    Numarand de pe 14 aprilie pana pe 13 mai ne da o socoteala de 31 de zile.
    ca sa stim daca ai un ciclu regulat trebuie sa stim si cand ti-a venit in martie si februarie.
    Insa daca perioada intre 2 menstruatii este cuprinsa intre 28-31 de zile, se numeste menstruatie regulata.
    daca insa luna asta ti-ar veni la 10, luna urmatoare pe 30... si peste alta luna pe 20... atunci se spune ca menstruatia este neregulata, pentru c anu vine la un numar exact de zile.
    Daca acum de pe 13 mai, ciclul tau va veni pe 11 iunie, atunci e in regula. Ciclul poate veni mai devreme cu o zi, doua, sau poate intarzia cu o zi doua, insa tot menstruatie regulata se numeste.
    perioada ta fertila, adica perioada in care esti la ovulatie si atunci exista sansele cele mai mari sa ramai insarcinata este incepand cu a 11 zi de ciclu menstrual.
    Adica ti-a venit pe 13 mai... perioada fertila incepe in ziua.. 23 mai... si dureaza, in functie de organism, 3-4 zile. deci perioada fertila cu aproximatie este intre 23 -27 mai.
    Inainte de aceasta perioada si dupa, ramai mai greu insarcinata, adica exista sanse mult mai mici.
    ca sa cunosti aceasta perioada fertila la tine, poti sa iti iei temperatura incepand cu ziua a 10 a ciclului menstrual... iar temperatura va creste cand esti la ovulatie, adica atunci cand se elibereaza un ovul din ovarele femeii si cand poti ramane insarcinata.
    Pentru a afla perioada fertila, se mai pot face niste teste de ovulatie, sunt asemanatoare celor de sarcina, se gasesc la farmacie.
    Sper ca am explicat eu bine si ca intelegi. Oricum, pentru orice alta nelamurire, spune-mi si vei primi raspuns.

Tratament - 1 aspenter pe zi, 1x natalvit, 2 magne B6 pe zi, 2 x 200 mg utrogestan pe zi, 1x sorbifer zi, 3 x nospa pe zi.
    Mutatiile trombofilice - MTHFR A1298C heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, PAI1 POLIMORFISM 675 4G/5G heterozigot

Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    24
    Replici
    18

Citat Citat din elenushka Vezi post
    Buna Elena !
    O menstruatie regulata inseamna ca ciclul sa iti vina in fiecare luna la acelasi numar de zile. Daca tie ti-a venit in aprilie pe 14 si in mai pe 13 atunci cilul tau este de 31 de zile.
    Se numara din prima zi din aprilie in care ti-a venit ciculul, adica 14. prima zi se pune cea in care sangerezi, nu in care apare o pata, adica spottingul. Deci in prima zi de sangerare, se pune prima zi de ciclul.
    Numarand de pe 14 aprilie pana pe 13 mai ne da o socoteala de 31 de zile.
    ca sa stim daca ai un ciclu regulat trebuie sa stim si cand ti-a venit in martie si februarie.
    Insa daca perioada intre 2 menstruatii este cuprinsa intre 28-31 de zile, se numeste menstruatie regulata.
    daca insa luna asta ti-ar veni la 10, luna urmatoare pe 30... si peste alta luna pe 20... atunci se spune ca menstruatia este neregulata, pentru c anu vine la un numar exact de zile.
    Daca acum de pe 13 mai, ciclul tau va veni pe 11 iunie, atunci e in regula. Ciclul poate veni mai devreme cu o zi, doua, sau poate intarzia cu o zi doua, insa tot menstruatie regulata se numeste.
    perioada ta fertila, adica perioada in care esti la ovulatie si atunci exista sansele cele mai mari sa ramai insarcinata este incepand cu a 11 zi de ciclu menstrual.
    Adica ti-a venit pe 13 mai... perioada fertila incepe in ziua.. 23 mai... si dureaza, in functie de organism, 3-4 zile. deci perioada fertila cu aproximatie este intre 23 -27 mai.
    Inainte de aceasta perioada si dupa, ramai mai greu insarcinata, adica exista sanse mult mai mici.
    ca sa cunosti aceasta perioada fertila la tine, poti sa iti iei temperatura incepand cu ziua a 10 a ciclului menstrual... iar temperatura va creste cand esti la ovulatie, adica atunci cand se elibereaza un ovul din ovarele femeii si cand poti ramane insarcinata.
    Pentru a afla perioada fertila, se mai pot face niste teste de ovulatie, sunt asemanatoare celor de sarcina, se gasesc la farmacie.
    Sper ca am explicat eu bine si ca intelegi. Oricum, pentru orice alta nelamurire, spune-mi si vei primi raspuns.
    Multumesc mult pentru raspunsul tau.eu am avut intretinut relatii sexulale neprotejate,pe 27 28 29 30 luna asta exista vro sansa sa fi ramas insarcinata?

elenushka Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    36
    Replici
    29.116

Citat Citat din elena123 Vezi post
    Multumesc mult pentru raspunsul tau.eu am avut intretinut relatii sexulale neprotejate,pe 27 28 29 30 luna asta exista vro sansa sa fi ramas insarcinata?
    Pai daca ai facut in zilele astea exista sanse sa fi ramas, caci e imediat sau chiar perioada fertila., Perioada asta fertila nu o stii exact exact, e cu aproximatie. Ovulatia poate incepe din ziua 11 a unui cilu pana in ziua 16, chiar 17.
    si deci depinde cand ai avut ovulatia, adica perioada fertila.
    Insa deabia peste 2 saptamani zic eu sa incerci sa faci un test de sarcina, mai repede nu are cum sa se vada.
    Dar tu iti doresti sau nu sa ramai insarcinata ?

Tratament - 1 aspenter pe zi, 1x natalvit, 2 magne B6 pe zi, 2 x 200 mg utrogestan pe zi, 1x sorbifer zi, 3 x nospa pe zi.
    Mutatiile trombofilice - MTHFR A1298C heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, PAI1 POLIMORFISM 675 4G/5G heterozigot

Data inscrierii
    iunie 2012
    Varsta
    24
    Replici
    18

da imi doresc foarte mult

elenushka Avatar
    Data inscrierii
    august 2011
    Varsta
    36
    Replici
    29.116

Citat Citat din elena123 Vezi post
    da imi doresc foarte mult
    Elena cred ca ai sanse multe ca sa fie bebe luna asta. Doamne-ajuta sa fie cum iti doresti !

Subiecte Similare

1. Menstruatia
    De Sarcina si nasterea in forum Discutii la articole
    Replici: 0
    Ultima replica: 20 ian 2011, 13:27
  2. Calculeaza perioada fertila pe telefonul mobil
    Ultima replica: 30 iul 2009, 08:57
  3. Metode de calcul perioada fertila la femei