Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 12 din 27
Like Tree15Likes

Subiect: Copii prematuri si riscuri

Zaraza Oaspete

Implicit Copii prematuri si riscuri

As dori sa pun in discutie tema privind nasterea copiilor prematuri, care sunt riscurile copilului prematur din momentul nasterii si pe parcursul intregii vieti.
    Eu trec in prezent prin acesta si doresc sa ma impartasesc si cu alte mame care deasemenea trec prin aceasta.

alinutza Oaspete

Implicit Re: Copii prematuri si riscuri

gabi eu am vazut in viata mea foarte multi bebelusi nascuti prematur, cel mai mic pe care lam cunoscut cintarea doar 700g, dar cu ajutorul lui Dumnezeu lua in greutate si creste incetisor.e mare riscul mai ales acestor nascuti pina la 7 luni, care au greutate mica si e nevoita mamica sa ii hraneasca prin cateter, un lucru iti pot spune ferm, dai sa pape copilasului bine, eu stiu ca medicii nu piermit sa li se dea decit citeva grame de laptic pe zi, eu insa am vazut multe mamici care sau tot chinuti cu seringile, cu sticlutele si dadeau picilor anume atitea grame cit li se spunea, cind au inceput insa incetisor sa le mareasca norma de laptic incet cu incetul mai mult decit li se spunea de personalul medical, copilasii au iceput sa creasca mai repede, se linisteau si mamicile au iesit m ai repede decit era prevazut din spital.
    cei mai critici pt acesti bebelusi sunt primii 3 anisori din viata,apoi o data cu cresterea si dezvoltarea imunitatii, lucrurile revin la normal si micutii se incadreaza cu brio in societate, desi trebuie sa fii atenta la viroze si sa ii dai vitaminele.in rest daca nu sunt patologii severe copilasul va fi cu totul normal, va creste si te vei putea bucura de el.
    sa dea Bunul Dumnezeu sa fie bebe sanatosel si sa creasca mare si voinic.
    pe tine te astept cu detalii, de ce lai nascut prematur, ce sa intimplat si cum se dezvolta bebe?
    littledya likes this.

Gabitza Oaspete

Eu am nascut la 27 saptamini, sarcina gemelara un baietel si o fetita. Cu doua saptamini inaite de nastere au inceput singerari vaginale, medicii mau tinut inca doua saptamani in spital. Fetita la o zi dupa nastere a decedat. Baietelul este vioi si il hranesc cu lapte. Medicii nu spun nimica. Ma rog la Dumnezeu zilnic ca sa fie totul bine si baietelul sanatos.
    Care sunt riscurile de mai departe
    littledya likes this.

alinutza Oaspete

Pana cand va fi in stare sa respire singur "aerul tare" al vietii din afara uterului matern, puiul de om nascut mai devreme are probleme serioase cu:

Plamanii
    Ei sunt ultimii care se dezvolta. Nascandu-se inainte de termen, deci inainte de a se fi dezvoltat complet, copilul are plamani nematurizati, incapabili sa suporte aerul atmosferic. Concret, organismul prematurului nu a apucat inca sa produca, in cantitate suficienta, o substanta specifica (surfactant) care permite destinderea normala a plamanilor.

De aceea este obligatorie ventilarea pulmonara, concomitent cu administrarea de surfactant sintetic. In plus, nici centrul respirator al prematurului, cel care comanda respiratia, nu este suficient maturat si, practic, copilul uita sa respire. Asa ca supravegherea este obligatorie.

Temperatura
    Constanta este si ea o alta mare conditie de mediu pentru copilul prematur. Fiind insuficient dezvoltat, puiul de om nu are tesut adipos subcutanat, nu are nici tonus si deci nu este capabil "sa fabrice" caldura. In consecinta, el trebuie tinut intr-un mediu artificial neutru, cu o temperatura constanta, care in cazul celor foarte mici poate ajunge si la 36 grade Celsius
    Circulatia sangvina
    Prematurul are probleme de mentinere a circulatiei sangvine, manifestate prin oscilatii mari de tensiune si de volum sangvin. Acest lucru necesita administrarea unei medicatii specifice prin perfuzii direct in vena si artera ombilicala si, ulterior, la o varsta mai mare, prin catetere centrale si apoi periferice.

Alimentatia
    Imediat dupa nastere, prematurul nu poate fi hranit decat prin perfuzii (nutritie parenterala totala). Daca prichindelul este stabil, el incepe sa fie hranit obligatoriu (chiar de a doua zi) si cu lapte matern. Administrata la inceput in cantitati foarte mici, alimentatia naturala este absolut necesara pentru ca, in absenta ei, intestinul subtire se atrofiaza.

Imunitatea
    In cazul prematurilor, riscul la infectii este dublu. In primul rand, pentru ca sistemul lor imunitar este nedezvoltat, iar anticorpii insuficienti. Apoi, pentru ca sunt supusi (prin ingrijirea medicala care li se acorda) la manevre invazive si agresive, cu risc de infectie: intubatia si ventilatia mecanica, perfuzarea, chiar simpla aplicare a leucoplastului, care la dezlipire poate sa lezeze pielea etc. Prin urmare, toti prematurii sunt supusi tratamentului cu antibiotice puternice si chiar cu imunoglobuline, administrabile sub stricta supraveghere medicala.

Imi pare rau pt tineintradevar trebuie sa iti fe tare dificil,gaseste in tie puterea si mergi mai departe,timpul vindeca ranil si il va face pe bebe sa creascamare si sanatos!
    littledya likes this.

Gabitza Oaspete

Am vrut sa te intreb medicii au diagnosticat baietelul cu prematuritate de gradul IV, icter (culoarea galbuie a pielii) - unde periodic i se pune lampa de cuart, pneumonie de prematuritate si chist la creeras. I se administreaza antibiotice, glucoza si il hranesc cu lapte matern, pe care zilnic cantitatea o maresc, are balonari intestinale care tot ma ingrijoreaza foarte mult.
    Care sunt riscurile si cum se poate schimba situatia pe viitor, ce trebuie sa mai intreprindem ca sa fie sanatos si sa ia in greutate.

alinutza Oaspete

si eu am stat cu micutul meu la lampa, glumeam ca mergem la solar, cu timpul icterul sa retras, pleumonia la noi a fost biltarala dar in zece zile a trecut urmand tratament cu antibiotice si spitalizare bineinteles, e creras la noi a ost doar un cheag de sange care sa absorbit in aroximativ o luna de la nastere!
    tu fii curajoasa si ai incredere in puterea de a lupta a micutului. Apropo in ce spital stai cu bebe?
    ai mare grija sa nu raceasca, stai inca in incubator? da lui bebe sa pape bine, curand veti scapa de cateter si il vei putea pune la piept de unde bebe va papa mult mai bine si se va satura singurel.
    apropo ce nume poarta micutul?

Violeta Oaspete

As vrea si eu sa-ti spun cateva cuvinte in speranta ca te voi linisti putin... Fetita mea am nascut-o la termen 38 saptamani si tot am avut icter dupa nastere am primit toate celea necesare tratamentului si multumita Domnului s-a rezolvat cu bine. Am avut si cheaguri de sange pe creier, dar cred ca majoritatea nou-nascutilor le au si urmand tratament am scapat si de ele. Si inca multe probleme cu sanatatea au bebelusii nostri, dar cu multa incredera in Dumnezeu trecem peste ele. Sanatate bebelusului si tie !!!!

Unregistered Oaspete

Citat Citat din Zaraza Vezi post
    As dori sa pun in discutie tema privind nasterea copiilor prematuri, care sunt riscurile copilului prematur din momentul nasterii si pe parcursul intregii vieti.
    Eu trec in prezent prin acesta si doresc sa ma impartasesc si cu alte mame care deasemenea trec prin aceasta.
    Draga zaraza,si eu am trecut prin asa ceva ,fiul meu s-a nascut la 7.5 luni,am trecut prin zile de groaza cind mi-a spus ca s-ar putea sa nu traiasca din cauza medicamentelor pe care le-am luat in tipul sarcinii,dar cpilul a supravietuit-multumesc lui D-zeu si are 16 ani este mai mare ca mine, este si a fost perfect sanatos si inteligent.poate doar primele luni s-a vazut o diferenta intre el si baby care au fost de aceeasi virsta dar a fost la fel de rapid si a recuperat imediat totul.Se zice ca acestia sint mai inteligenti si au o chestie in plus.Si este adevarat.nu-ti face probleme. ioana luc.va@cogeco.ca

corason_23 Oaspete

Si eu am nascut la 28 saptamani o fetita de 980g dintr o sarcina gemelara.Baiatul avea 700g si nu a rezistat.Probleme cu fetita au fost multe:hemoragie craniana cu cheag care s a absorbit in mare parte,prematuritate de gr IV,tulburari digetive,intubare...dar am scapat cu bine de toate cu ajutorul lui Dzeu.Acum are 10 luni,6500 kg,70 cm..si ceva tulburari digestive.Cresterea in greutate este cam lenta,desi ii dau vitamine pentru pofta de mancare,dar sper sa ne revenim si cu asta.Nu am scapat inca de colici,desi am incercat toate medicamentele si celelalte(tinut pe burtica,masaj,etc.).Ce pot sa mai fac ca sa manance mai bine si sa ia in greutate mai repede?

Data inscrierii
    iulie 2010
    Varsta
    28
    Replici
    1

Eu am un bebelus de 2 saptamani nascut la 34 saptamani,1300g ,si are si cheaguri de sange pe creier dar cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca are nivelul de trombocite mic si tot nu se stabilizeaza. Ce credeti ? Imi puteti da ceva sfaturi ? va multumesc

Data inscrierii
    iulie 2012
    Varsta
    24
    Replici
    1

Implicit Raspuns: Copii prematuri si riscuri

Salut mamici eu sunt proaspata mamik pe 1 iunie 2012 am nascut un ingeras de copil prematur la 26 de sapt cu o greutate de 700 g diagnosticul restrictie de crestere,am stat cu el in spital pana sapt trecuta si akm el tot in spital e pt k medici akm o saptamana a descoperit k a facut o enterocolita ulcero-necrotica si k nu mai are sanse sa supravietuiasca am fost daramata o sapt nimeni nu a stiut ce e in sufletul meu dar exista si minuni pt k dumnezeu i-a dat putere si akm are aproape 900 de grame si a trecut o sapt si e in afara orcarui pericol.ma duc des sa il vad si sun in fiecare zi la spital sa vad starea lui.11 zile a fost si el pe ventilatie in terapie intesiva dupa care a fost scos sa respire singur dar nu a stat mult timp pt k ii skadea saturatia si l-a bagat pe oxigen,a facut si hemoragie la stomacel dar s-a curatat si el tot lupta pt viata lui,akm sper sa ia in greutate mai re[pede si sa nu mai faca nici un fel de complicatie.
    littledya likes this.

moka elena este offline Membru
    Data inscrierii
    septembrie 2012
    Varsta
    28
    Replici
    3

Implicit Raspuns: Re: Copii prematuri si riscuri

si eu ma rog sa fie bine, si baietelul tau si fetita surorii mele care s-a nascut la 25 saptamani, de680gr, tot din gemeni, din pacate pe surioara ei am pierdut-o, la cateva ore dupa nastere. la fel ca si tine, nu stim la ce sa ne asteptam.spunemi te rog cum evolueaza baietelul tau?
    littledya likes this.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Topicul mamicilor sau taticilor de prematuri
    De corynica in forum Prematurii
    Replici: 10
    Ultima replica: 17 iul 2014, 15:40
  2. Ce riscuri are sexul anal?
    De Alexandru in forum Sunt femeie
    Replici: 5
    Ultima replica: 07 ian 2013, 16:36
  3. Suzeta speciala pentru prematuri