Rezultate de la 1 la 5 din 5
    Ina Oaspete

Implicit Ce semnificatii are culoarea preferata

La grupa fiului meu, educatoarea i-a aratat psihologului gradinitei desenele copiilor.
    Acesta a strambat din nas: "negru... nu-i prea bine... probleme...".
    Am citit si eu pe net despre semnificatia culorii negre, dar nu mi-e prea clar: daca un copil (4 ani) prefera sa foloseasca mai ales culoarea neagra, asta inseamna ca e jale, ca e ceva rau cu copilul, ca poate va deveni un criminal (sper ca exagerez)?!!? Din cate stiu si am observat copiii sunt veseli, parintii stau cu ei in parc, nu pot sa cred ca toti sau majoritatea sau unii doar au probleme in familie ca sa sufere.
    Stie cineva sa-mi spuna daca e grav ca un copil sa aiba preferinta spre aceasta culoare si care ar putea fi problemele pe care le-ar putea indica (daca e grav!)?

Monica70 Oaspete

Implicit

Ce dezvaluie culorile
    Observa, de asemenea, si culorile pe care le foloseste copilul. La 4 ani, copiii nu sunt prea interesati de culoare si le aleg la intamplare Asadar, nu e nimic neobisnuit daca foloseste o singura culoare, chiar daca inchisa (bleumarin, verde). In schimb, la varsta de 6 ani, desenele monocrome, cenusii sau in culori inchise pot sugera tristetea, teama sau regretul copilului. Totusi, nu te grabi sa tragi concluzii. Culori inchise folosesc si copiii hotarati, care stiu ce vor si care traiesc intr-o familie fericita. Urmareste comportamentul copilului tau in prezenta altor copii: vezi daca este dominator si sigur de sine. Daca da, atunci in mod cert preferinta pentru culorile inchise reprezinta un lucru firesc. Ce ne dezvaluie preferinta pentru anumite culori?
    Rosu: prima culoare pe care invata sa o distinga. Un copil energic, dificil de oprit. Rosu poate insemna si agresivitate, teama, manie.
    Galben: curios, optimist, cu pofta de viata, altruist, plin de expresivitate. Utilizata in exces, aceasta culoare poate sugera nevoia de a se elibera de o tensiune interioara.
    Portocaliu: nevoia de contact social, dar si semnul spiritului de echipa si al competitiei.
    Albastru: ultima culoare pe care o distinge copilul. Preferinta pentru albastru releva ca este sensibil, linistit, introvertit, nu-i place sa fie "batuti la cap.
    Verde: curios, intuitiv, dornic sa comunice, perseverent, ambitios, mai matur decat ar trebui sa fie pentru varsta sa. Cand il foloseste abundent, poate fi semnul unui ego pronuntat.
    Negru: increzator, nu se teme de viitor. Negrul insa poate indica si faptul ca are secrete pe care nu vrea sa le dezvaluie, ca este trist, ca se devalorizeaza. Observa daca micutul este agresiv sau calm, asta te poate ajuta sa-i interpretezi desenele.
    Roz: blandete, tandrete. Ii plac lucrurile agreabile si usoare, se apropie cu usurinta de ceilalti.
    Maro: ii plac securitatea, stabilitatea, confortul in relatiile de familie. Adeseori este vorba de un copil rabdator, calm si minutios, caruia ii place sa colectioneze diferite obiecte, pe care le aranjeaza cu grija.
    Mov: utilizat in exces, indica anxietate, frica, prudenta, imaturitate, spirit critic, materialism."

Lola Oaspete

Implicit

eu zic sa recurgi la ceva...sa ii scoti culoarea neagra din culori, pentru o vreme...si vezi cum deseneaza apoi. si vorbim si la gradi cu educatoarea sa faca la fel.

mor cand aud interpretarile astea date de psihologi...asa la prima vedere....

Crisa Oaspete

Implicit Culoarea neagra

Multumesc pt raspunsuri! Nu este vorba numai despre copilul meu, se pare ca-s mai multi!
    Faza e ca prefera culoarea doar la colorat/scris/pictat, la haine sau obiecte nu!
    Al meu asa este, vrea sa castige mereu, sa conduca el mereu, este uneori incrancenat sa obtina ce-si doreste, dar altfel este vesel, rade cu pofta la desene sau la glumele noastre...
    A, si recunosc, a avut o perioada in care il "pasionau" accidentele, "a murit?". Dar s-a potolit brusc dupa ce a cazut cu bicicleta si s-a lovit, iar tata-sau i-a zis: "uite, vezi, asta inseamna accident". Credeti ca are vreo legatura?

Crina Oaspete

Implicit

Fetita mea de 5 ani a desenat intr-o zi o floare neagra...La intrebarea ce motiv a avut sa o faca asa, mi-a raspuns: "pentru ca e intuneric si asa se vede floarea cand e noapte!"

Mai nou face desene in care prima data deseneaza conturul obiectelor-predomina casele cu multe ferestre, si cu horn din care oese fum-si apoi le coloreaza. Imita probabil cartile de colorat...
    Eu nu am vazut in aceste cazuri nici o problema.
    Culorile folosite apoi sunt foarte vii si personajele zambesc cu gura la urechi. Iar soarele e obligatoriu cu nas, ochi si gura zambitoare.

Stiu insa o mamica al carei baietel, are tot 5 ani, a mers cu copilul la psiholog in momentul in care in desenele baietelului predominau maroul si negrul. Baiatul avea probleme de adaptare la camin, se simtea pedepsit pe nedrept de educatoare si acesta a fost modul lui de exteriorizare. Pentru mama a fost un semnal de alarma. Cand copilul si-a revenit, au revenit si culorile vii in desenele baiatului.

Numai bine!

Subiecte Similare

1. Culoarea ochilor la bebelusi
    De maya_bv in forum Copii nostri
    Replici: 15
    Ultima replica: 18 sep 2012, 11:07
  2. Sperma si-a schimbat culoarea
    De Ionel in forum Sanatate si tratamente
    Replici: 1
    Ultima replica: 09 ian 2010, 20:52

Bookmarks

Reguli postare